Susiif De Wilde Huiler DE POPERINGHENAAR BI. 5. 2%*7-29. N 30. p. j7 UIT OE MAAN Mengelwerk v."De Poperinghenaar,, 5i ROMAN ioor A. KANS. Op de Baan. SHBBSliSBKBaiiHltBBBHBBSBBBBflBESl ^B^BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBMB DE KOE. Il BURGERSTAND VAN 1.000.000 FR. TE WINNEN 21.500.000 FRANKEN UNION CENTRALE de la BOURSE 1HBBEBBBBBBBBBBBBBBB9BBBBBBBEB FEESTDAGEN DER WEEK. JULI - HOOIMAAND. AUGUSTI - KOORNMAAND. Beroepskeuze. Peterselie (persijn) voor déw Winter. Smooren... Grootmoeder (tot haar kleinzoon) ge moogt niet rooken... menschen die smooren worden niet oud. Willem: En grootvader dan' Die is al zeventig jaar en smoort nog. Grootmoeder: Ja, maar als hij nooit gesmoord had, zou hij nu zeker tacheu- tig zijn. Beste Engelsche PEPERMINT KOOP UWE SPEELKAARTEN bij Sansen-Vanneste- ('t Vervolgt), G E gr» AL €Z II T M M Ziet gij de wolken trekken Met lichten purpren zoom? Zij komen en verdwijnen Gelijk een gouden droom. Ontworsteld aan deze aarde Gaan blijde zij omhoog", Waar 't helle zonlicht fonkelt Aan wijden hemelboog. Soms dalen zij weer neder En strooien zegen uit, Dat op de dorre velden De frissche scheut ontspruit. Okon ik met de wolken Stil op ten hemel gaan. En heil en zegen strooien Voor allen op mijn baan. iflaaMMMHMBaBuaaHaBUBiBBis HET MANNEKE De menschen zaten te klagen, Lange, lange dagen Zoo jong", als oud, Wat blijft het weder koud. Maar nu zitten ze te klagen Lange, lange dagen Klein en groot Wat is het heet, Ik zweet Me dood. 'W Ons Marenta is in alle geval reeds 10 kilo lichter geworden. Ze weegt nu nog in heur hemdeken zjustement 90 kilo. Ge weet nu precies hoe zwaar de ander helft van mijn trouwboek was. Nu schrijven de gazetten dat het in Amerika nog veel warmer is dan hier in ons land en ze voegen er bij dat die warmte van Amerika naar hier zal komen. Menschen pas dan op Ik zeg het ras Dat ge niet smelt Als kreemalaglas. Met kreemalaglas is er ook op te passen. Als ge bezweet zijt is 't niet goed kreemalaglas te eten. Ge doet dan best uw paksken kreemalaglas vorenaf in een panneken thuis te ver warmen. Te Luik zijn er meer dan 20 kinderen ongesteld geworden door 't eten van kreemalaglas. Marenta vraagt of dat ze vergiftigd ziin. Ja, 't moet zoo iets wezen. In alle geval de politie heeft de marsjandies van dien kreemalaglasman aangeslagen. SXOBSKEN was ook ongesteld. Zoo zei hij toch en hij vroeg aan den direc teur van zijnen buro de permissie om naar zijnen doktoor te gaan. Snobsken kreeg de permissie. Maar twee dagen later toen hij weerom kwam, zei zijn directeur wat heb ik gezien Ge waart in een staminee en ge waart daar bezig met de kaarten te spelen niet een meneer. Hewelzei Snobsken, die meneer was... mijn doktoor. Dok toor Webelton, uit London beeft nu iets raars uitgevonden. De menschen die dood zijn geeft hij een inspuiting en dadelijk verandert het lijk in s+een. Een uitvinding die maar weinig van tel is; zegt Marenta, want er staat geschrevengedenk dat gij stof zijt en tot stof zult wederkeeren. En daar is niets aan te doen. Een wijs woord van Marenta. 't Was ook een wijs woord van Tittelsteen. Tittelsteen ging" langs de deuren om te bedelen. Hij kwam aan een schoon huis en belde aan en daar kwam een schoon madame open doen. Wat wilt ge? vroeg ze. Geef mij een boterham astemblief, zei Tittelsteen... want ik •sterf van honger. Waarom werkt ge miet, als ge honger hebt. Omdat ik dan nog veel meer honger krijg, madame. Honger is de beste saus Waren 't suiker en pastijen Waren 't alle lekkernijen Honger is de beste saus Zoo leerde ik vroeger op school. Ja, En de jonkvrouw is op haar ka- ïner gebleven -Ja- En is niemand anders geweest om haar te spreken Neen, jonker. Ge moogt er ook niemand toela ten zonder mijn toestemming. Goed, jonker. Robert zette zich neer in de gelag zaal en hij lette op de menschen die binnen kwamen. Hij zou op zijn hoede zijn voor La- oioens. Den volgenden dag verliet al zeer vroeg, zoodra de Smedepoort geopend 'ras, een huifkar Brugge. De voerman in een blauwen kiel ge- Hild, zat nog slaperig op de voorbank. Het mager paard zette eerst vlug aan, maar gaf al gauw dien spoed op. Een beetje vluggerklonk van onder de huif een stem. De voerman schrok op en gaf nijdig ®et arme dier een zweepslag. He Var schokte zoo, dat de passagier maar, als ge honger hebt en niemen- dalle te eten, dan is 't een bittere saus. Dat ondervinden de menschen in Chi- na nu het best. 't Is daar armoe troef. De oogst is mislukt door de droogte; 't is er revolutie en ze spreken van oorlog, 't Is wel verre van hier; maar 't zijn toch ook menschen en 't ergste van al is dat er miljoenen kinderkens zijn die 't toch ook weer moeten be zuren. Manneken, vraagt Marenta, is dat nu reeds 15 jaar geleden dat het hier in 't land oorlog" werd. ja, Maren ta. Op 4 Augustus. En op 24 Augustus zijn wij op de vlucht gegaan, 't Man neken uit de Maan had zijn velo geno men en zijn gebuur, vriend Blink had zijn velo genomen. Die twee velos werden naast elkaar gezet en aan iede re velo waren dwars twee latten ge bondenzoodat de velos een meter van elkander bleven. Aan die latten werd een wieg gehangen. En in die wieg zaten twee kleine kinderen van 't Man neken uit de Maan en twee van Blink... En zoo trokken we op Brussel aan. Marenta en madameken Blink volgden ook per velo. Maar gelukkig hebben we niet ver moeten rijden. Halverwe gen Brussel kregen we tijding dat het een loos alarm was en met ons rijden de wiegen zijn we den eigensten avand van die vliegenden Maandag naar huis gekeerd, 't Is vijftien jaar geleden... waar blijft de tijd? Ik zie nog dat een hoer thuis neven, toen varkens ver kocht aan een sjarkutjee of varkens slachter van Brussel. De varkens wer den geladen op een groote wager: en men betaalde ze. een frank twintig cen tiemen per kilo, levend gewogen. En, een oud ventje dat daar hij stond, her haalde gedurigeen frank twintig per kilo... Hoe is 't mogelijk: menschen. menschen... 't is 't einde van de we reld. Wie kan dat betalen? Dat ventje zou aardig opzien als hij nu moest te- rugkeeren en hooren dat men voor de varkens, levend gewogen tot 14 frank per kilo geeft. Ons gouvernement gaat ons nu briefkens van 5000 en van 10000 frank geven. Als 't leven daarmee goedkooper wordt, laat ze maar doen, zegt Marenta. MIJNHEER, zei Jef, tegen zijn patroon... Ze telefoneeren dat Zander niet naar zijn werk kan komen. Och! riep mijnheer uit... weer een truk van Zander zeker... Gewis is er weer iemand dood in zijn familie. Verleden winter was 4 zijn vader... verleden maand was 't zijn zuster. Nu is 't zeker zijn schoonmoeder? Neen, mijnheer, 't is Zander zelf. En ge zult het niet gelaoven Misschien Maar dit heb. ik van boven ln een gazet gezien Daar stond alzoo in die gazetde minister sprak daarna over de vlooi- kwestie. Een minister die over een vlooikwestie spreekt... dat is nog al aardig. Maar Marenta vraagt Zeg, Manneken mijn, Zou dat niet vlootkwestie moeten zijn. Jandorie! ge liebt gelijk Marenta. Die drukfouten toch. Zoo stond er 'est in een Antwerpsche gazet te lezen Opening eener nieuwe kakkerij DAAR WORDT WEL eens gezegd: niets nieuws onder de zon en dat is zoo. De vlaamsche menschen te B-us sel hebben Zaterdag" avond hij de ope ning der nationale feesten weer ne keer een slag in huider gezicht gekre gen. Ge moet weten daar werd aan vuurwerk gemaakt. Ik was met Ma renta ook ne keer tot aan de Noord statie gewandeld waardat dat vuur werk werd afgestoken. Marenta is ook nog al overal geere ha en zoo kwam het dat we daar stonden te ga pen. 't Vuurwerk beteekende niet veel maar 't leste dat er afgeschoten werd teekende de woordenVive la Belgique. Bon soirPertang, dat vuur werk werd ook betaald met de centen van de vlaamsche lastenbetalers. Dus hadden de inrichters aan de vuurafste- kers wel kunnen zeggenalles in de twee talen. Maar neendie Brusselsche ezels zijn er altijd op uit de Vlamingen te duvelen. En dan schreeuwen ze moord en brand als de Vlamingen roepen leve Vlaanderen. Om recht te krijgen Lijk broeder Waal, Om recht te krijgen Voor Vlaand'rens taal Krijgt de Vlaming nog eiken dag In zijn gezicht een feilen slag. daarbinnen zeker een stoot kree want hij schreeuwde nijdig: Wilt ge me de ribben breken De kar volgde den heirweg, waar 't nog stil en doodsch was. Een paar uur reed het voertuig door. Nu vlugger dau trager, naarmate del ruwe kerel op de voorbank het paard voortjakkerde of met rust liet. De passagier onder de huif scheen te slapen. Maar eindelijk liet hij weer van zich hooren. Is er daar geen herberg in de huurt? vroeg hij. Ik heb honger... Ja heer, dadelijk zullen we aan de afspanning De Bonten Os zijn Hoe ze heet, kan me niet schelen, als ze me er maar wat deugdelijk kun nen voorzetten. Weldra stopte de kar voor de blanke oude herberg. En de passagier kroop nu van onder de wijte. Hij had een vrij langen haard en droeg een pruik met zwarte krul len. Hij was deftig gekleed en scheen van middelbaren leeftijd. j 't Leek al druk in de herberg, zoo vroeg op den dag. Men hoorde het ge gons van stemmen. En de passagier binnen tredend, zag dan ook een menigte oudere en jon gere boeren. Wat is er hier te doen? vroeg hij aan de waardin. O. straks een verkooping van hout, mijnheer! klonkt het antwoord. -Geef mij eieren en spek met brood. Ja, mijnheer. k Zoo is 'troept Marenta uit, die per tang niet overdreven flamingant is. DE MODE IS soms ook overdreven en als ge sommige gazetten openslaat dan ziet ge niets anders dan prenten van vrouwvolk in badkostuum. Daar is nu ook al een mode in. Maar Jef! hoe komt dat tocli: gij zijt altijd zoo simpel gekleed en uw madame zoo prachtig! Hewel!' zei Jef; ziehier: mijn vrouw kleedt heur eigen volgens het modenboek en ik... ik kleed mij volgens mijn spaarboek. MAN SPA REN gesproken: daar gaan biljetten komen van 5000 eir 10000 frank. Ik wensch u veel van die papieren1, Maar in 't liedje dat' ik zing Hoop ik dat 't met ons biljetten Niet gaat... lijk 't met de marken ging;.- In Duitschland moest ge op zekeren- dag een biljet van een miljoen mark geven om een koeponneken te kunnen krijgen op den tram... En in sommige hotels, daar hing in de plaats, waar de koning te voet naar toe gaat, een paks ken marken en daarmee kost ge... Manneken, zegt Marenta, onnoodig te eksplikeereti. Hewel. goed... ge ver staat me, niewaar, beste Lezer... de rest is in 't fransch. AUTO TS OOK fransch en snorrewagen is vlaamsch; hoorde ik gisteren zeggen. Maar dat is gelagen, straf gelogenauto is la- tijn en zoowel als de- franschen dat woord gebruiken mogen wij 't ook ge bruiken. Met dat al gebeuren er alle- dagen meer en meer ongeJukken. Triestig dat geval te Gent, waar de zoon van den heer Eerno van Loke ren, met zijn auto te water geraakte en verdronk. Die zoon heette Romain en was 27 jaar en nog maas een jaar of drie doktoor. Hij reed 's morgeus», rond 4 uur, aan de Dampoorthrug,. te- water. Het waterken was diep En de auto zonk... Hentje de dood die riep En dokter Lerno verdronk. Zoo zot» de liedjeszanger dichten-, die gisteren aan de kerk over die-moord van Beemem stond te zingen.. Hewel menschen en zeggen dat die- gansefee affaire omtrent versmacht was» omdat er e-era paar groote koppen; parti j trok ken voor dien Hoste en Schepers. En Jêïjt er maar zeker van:: die groote koppen, dat waren geen. flaminganten. Marenta vraagt: wat komt ge hier van flaminganterij; spreken? 1.uister, Marenta(lamingaMerij heeft hier op 't eerste gezicht niets te maken maar dit proces levert een te meer het bewijs dat, als er groote mannen zijn die zich met een proces willen be moeien, dit proces wordt versmacht. En aangezien er in Vlaanderen nog veel kasteelheeren en groote mannen zijn, die haten at wat vlaamsch is en die machtig zijn, moet het niemand verwonderen dat de Vlaming zoo hard moet strijden om recht, recht, RECHT te bekomen, THECEA was naar den doktoor gegaan om genezing te beko- hien^Yóbr'hëur dochferken ên 'de dok toor had heur een fleschje medegege ven. Toen de doktoor nu 's anderen daags ne keer kwam zien, zag hij dat Thecla bezig was, heur kind een goei schudding te geven. Maar, vrouw, wat doet ge? vroeg de doktoor? Wel! zei Thecla, ik doe lijk op de flesch staat: driemaal goed schudden alvorens een lepel te geven. Ja, ja, dwalen is men- schelijk, zei de boer, en hij zat met zijn achterwerk op 't speldenkussen van zijn vrouw. WIE TE BRUSSEL in den hak zit. dat is Adrienne Guyot, een meisken van rond de dertig. En precies niet leelijk. En weet ge waar voor die mamzei in den hak zit? Om dat ze met 50 mannen is getrouwd. Ge zult zeggen dat is een historieken uit Amerika. Neen, neen, en binnen enkele weken zal die mamzel voor meneer den Zjuze staan te Brussel. Die mam zei trok er seffens van onder als ze de portefeuille van heur man vast had. Zoo was ze verleden jaar met een Amerikaan getrouwd. Nu wilde het toeval dat die Amerikaan te Brussel een huwelijk zag. Hij ging de kerk binnen en bemerkte dat het zijn eigen vrouw was die hertrouwde. Die Adrienne Guyot is zelfs op een maand tijds mettw.ee broers getrouwd de eene woonde te Brussel, de andere te Londen. Vijftig keer getrouwd! En zeggen dat er zooveel meiskens zijn die zooveel moeite hebben om... eens te kunnen trouwen. En hier is het ge dichteken van ons Fonsken Maar wat vlug, want ik heb haast. Moet mijnheer nog ver? Toe, verlies geen tijd met gevxaag en gezaag! De waardin begaf zich naar de keu ken. Een ongelikte beer, zei een jonge hoer tot zijn maat. 't Is zeker nog zoo 'n sinjeur die denkt dat er niets veranderd is, en de kleinere menschen voor hem moeten vliegen. Peer, hernam de eerste tot een groven kwast, den vechtersbaas van de streek, dat ware een partij voor u. Wie vroeg de jonge man. Die haard daar aan den toog. Hij kommandeert de bazin als ware hij Napoleon. Zoek eens ruzie met hem. Vraag waar hij heen moet. Durft ge. Durven? herhaalde Peer... en hij sprong op. Vriendschap, zei hij tot den pas sagier van de huifkar, ge zijt al vroeg op reis. -Ja. Waar moet ge heen? Waar mijn neus wijst! De boeren stootten elkaar aan. Dat werd vast ruzie. Houdt ge mij voor den zot? schreeuwde Peer. Ik laat u gerust en wil ook gerust gelaten worden. -Zie eens naar mijn bakkes! Et- zitten kerven op van messen... Zeven lintjes, die ik hij het vechten gekregen hel). Maar ik heb er anderen wel zeven honderd voor in de plaats gegeven. De koe is een dier op vier pooten Zij heeft horens om te Stoot en En een staart van achteraan- Om naar de vliegen te slaan. De koe is een fabriek, dat ww;t elk, Tot het vervaardigen van melk. Ik drink 's morgens een half Literken melk met plezier. Vader zegt dat is heter dan hier. Als de koe jarenlang haar best. heeft gedaan Dan wordt er meê naar de markt ge- [gsxan De beenhouwer koopt de koe en doet [ze dood Van haar vleesch eet klein en groot. En zoo heb ik hier eens te meer ge- [toondh De goedheid van de koe wordt maar [slecht beloond. Zeer waar Fonsken. Ge zijt een filo soof in de korte broek. Daarmee is* 't voor vandaag gedaan, want Terwijl ik schrijve Keer op keer Vallen de zweetdruppels Gedurig neer. I Waarop Marenta zegtlui zweet itr g;unv gereed! E 't Manneken uit de Maan. Groote keus beste kwaliteit TAFEL TOILE-CIRÉE in alle breedten, G«ele, Zwarte en Bruine BEDDEVELLEN Caoutchouc schorten bij SANSEN-VANNESTE, Pop. PROYEN. van 1 Mei tot 1 Juli 1929» Geboorten. Callewaert Bertha, dl. v. Arthur en Lermyte Maria (v. Wouinen,}.. Yaitacker Cecile, d. v. Camiel en Dfigpaeve Crïbrielle. Gruwez Roger, z. v. Hariri en Alderweireldt Eugenie. Camerlynck Wil ly, z. y. Jules en Tafïein Julia. Ytane Paula. d. v. Maurice en Dewippe Bertha. Yandroentme Roger, z. v. Henri en Hecaes- te k er Marguerite (v. Watou). Del&note Godelieve, d. v. Prosper en boneke Maria. Deroo Simonne, d. v. André tyi. Paessehe- soone Maria. Elslander ValÈee,. a. v. Gas ton en Zyde Godelieve. Dey.os André, z. v. René en Suffys Marguerite. -- Olivier Isère, z. v. Maurice en Vandroerrwjift Palmyre. Camerlynck Judith, d. v. Marcel en Verhille Angèie. Sterfgevallen. Wyjlemaa Louise, 77 j., wed. Meernhout Francis. Carpentier Pe trus, 74 j., echte. Demotilenaere Leonie lover- leden te Selzaete). Ameloot Pauline, 86 j., wed. Buissaert Eduard; Yar.depitte Leonie, 75 j., echtg. Delanote Aiittê. Top Lucie, 52 j„ echtg. Lemahi'eti Camiel. Matton Louis, 84 j., wedl. Worn»® Virgin» en echtg. Poissonnier Leonie. Huwelijken. Metiris Juliaan v. Vearne en Camerlynck Mariette v. Proven. Lou- wagie Camiel v. Sgnaucourt (Somme) en Verhille Julia y. Proven. Liefooghe Ma- rinus v. Rousbrugge en Carpentier Magda-- lena v. Proven, Dubois Achille v. Leystjfe en- Man-hand; Martha v. Proven. WYTSCHAETE, maand Juni 1929.. Geboorten. Lig'nel Georges, z. v. Jerome enf Qétneuce Coopman. Gallens Üsabelle, d. v. Cyrille en Berthe Cannaert, Schreel Albert, z. v. Julius en Romanie Yandewiele. D'hoine Helena, d. v. Napoleon en Maria Deberdt. Onraet Jerome, z, v. Remigius en Martha Vandermeersch. Adam Gar- cienne, d. v. Joseph en Marguerite Lemahieu. IJuyghe Henri, z. v. Jerome en Gabrielle Bossue. Huwelijken. Comvn Alidor, landgebrui- ker. wed. v. Julia Berghe met Leonie De- crock. naaister. WOESTEN, maanden Mei en Juni 1929. Geboorten. Goussaert Romain, z. v. Georges en Martha Danneels. Merveillte Agnes, d. v. Pieter en Eugenie Debergh Ollevier René, z. v. Augustin en Julia Coene. Overlijden. Blanckaert Marcel, 5 j., z. v. Hector en Lydie Vandecaesteele. Huwelijken. Louwagie Jules van Oost- vleteren en Hooreibeke Adronie van Woes- ten. Delaplace Maurits van Wcstvleteren en Hoedt Maria van Woesten. VLAMERT1NGHE, maand Juni 1929. Geboorten. Vandevoorde Marcel, z. v. Emilius en Maria Bondue. Acke Maria, d. v. Omer en Godelieve Aernout. Lema hieu Roger, z. v. Remi en Zulma Monkarey. Verliaeghe André, z. v. Maurits en Rachel Desmedt. Huwelijken. Joseph Boulanger, timmer- man en Estella Louf, naaister. Henri No- tredame, bltreelbediende en Magdalena Bon due, dienstmeid. Overlijdens. Demarey Pharailde, 41 j., huishoudster, echtg. v. Valeer Detnan. Ra- bau Jules, 69 j„ zinkbewerker, wed. v. Louise Packet en echtg. v. Marie Indevuyst. RENINGHE, maanden- Mei en Juni 1929. Geboorten. Notredame Cecilia, d. v. Joseph en Godelieve Salembier. Merleve- de Roger, z. v. Jerome en Margareta Hoo reibeke. Dekeirel Joris, z.. v. Gaston en Julia Segaert. Pauwels Maria, d. v. Ca- mille en Lucie Huyghe. Saeleas Georges, z. v Cyrille en Celina Vanbesicn. Huyghe- baert Andrc, z. v. Maurits en-Maria Boudry. Sticker Remi, z. v. Gaston en M.artha De- kien. Ollevier Camille, z. v. Josephus en Elisa Gruwier. Mackelberg Josephus, z. v. Leopold en Marie Brouckaert. Overlijdens. Feryn Henri, 81 j., echtg. Louise Deman. Saelens Georges, 2 dL z. v. Cyrille en Celina Vanbesien. Makelberg Romanie, 75 j., echtg. Désiré- Mahieu, Pauwels Maria, 91 j., wed. Pieter D'Heere. Ollevier Camille, 2 d.. z. v. Josephus en Elisa Gruwier. Deman Clement ia, 83 j., wed. v. Francisius Gouwy en v. Eugenius Vandem- broucke. Huyghebaert André, z. v. Mau rits en Maria Boudry. Huwelijken. Vandamme Maurits, gen darm te Gent en Martha Cailliau, naaister te Reninghe. Baert Frangois, notaris te Dixmude en Pieters Maria-Theresia, bijzon dere te Reninghe. Garmyn Georges, landb. v.. Oostvleteren en Ameloot Rachel, landb. v. Reninghe. Ollevier Michel, autogeleider v.. Oostvleteren en Elza Haghebaert, z. bi w. Reraïnghe. ZONNEBEKE, maand Juni 1929. Geboorten. Vermeulen Godelieve, d. v. Entile en Calmeyn Silvie. Cabs Marcel,, z.. Remi en Knockaert Felecie. Vanels- lande Antoon, z. v. Henri en Goddeeris Pau la. Bouten Albert, z. v. Leon en Santy 2oé. - Vandelannoote Denyse, <1. v. Arthur en Hoornaert Maria. Vyncke Jozef, z. v. Omer en Vandenbroucke Adrienne. Cour dron Jeroom, z. v. Bruno en Aeck Zulma. Dejonghe Ivonne, d. v. Prosper en Cruydt Adronie. Keirsbilck Roger, z. v. Alois en Vereecke El viceLemahieu Ivonne, d. v. Michel en Bataillie Margaretha. Overlijdens. Deweerdt Leonie, 73 j;, echtg. v. Acket Frederic. Sercu NoëlH, 2 jb d. v. Richard en Lepla Magdalena. NIEUWCAPPELLE, m. April, Mei en Juni. Geboorten. Kuyle Dionysia, d. v. Theo- pftid en Eugenie Seys. Geldof Maurióe,. z. v. Hector en Eudoxie Hoevenaeghel Sterfgevallen. Elewaut Emile, ge pen- sioaneerde gendarme, 40 j., echtg. v. Augusta Blanche. Dolfen Lucien, 10 m., z. v. Flo- rent en Elza Van Eecke. BuJcke André; 9 m., z. v. Cyriel en Renilde Dewitte. Schueremans Victor, 2 in., z. v> Henri en Maria Vienne. Huwelijk. Gustave Lemahieu-. met Maria Christiaen. OUDECAPPELLE, m. April, Mei enJtmi. Geboorten. Terriere Maciette, dé v. Theophiel en Celina Maeckelbergh. De- ceuninck Martha, d. v. Hector en Alice,1 Bul- thé. WESTOUTRE, van 1 April tot 30 &mi- Geboorten. Knockaert Muftha. Ca- poen Gerard. Legrand Martha,- Care® Simonne. Behaegel Alice. Overlijdens. Verclyte Zoé,44, j;„ echtg. Noppe Maurice. Sohier René,.69.'jt, echtg. Verhaeghe Renilde. Clftrnme. Auguste, 80 j., echtg. Valenduc Catherine.. Caron Simonne, 6 d. LOO, Juni 1929., Geboorten.. Degry Henri, z, v. Achille en Vandaete Rachel. D'alle.ine Marcel, z. v. Maurice en Wackcnier Augusta. Anieloot Gilbert, z. y. René en Dcc roos Elisa, Fon- teyne LUiane, d. v. HenH en Plasschaert Aima. Sterfgeval. Bovyn ijienricus, 64 j., vette- weider, schepen der stad Loo, echtg. v. He llena Decroix. door het ksopen van loten der Verwoeste Gewasten. betaalbaar door kleine stortingen vanaf 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van bw lot, zal de gansche premie u toebchooren. Ieder .i&ar zijn er 32 Trekkingen, 233 loten worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats heb ben op 10 Aug. 1 lot van 250.000 fr. 2 loten van 100.000 fr. op 20 Aug. 2 loten van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. 15 loten van 10.000 fr. op 1 Sept. 1 lot van 250.000 fr. 1 lot van 100.000 ft 3 loten van 50.000 tr op 10 Sept. 1 lot van 500.000 fr. 2 loten van 100.000 fr. op 20 Sept, 1 lot van 500.000 fr. 1 lot van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL, Of bij Juffr, Simons-Lansens, Post, Vlamertmghe. VERSCHENEN: Le Droit Wallon Flamand. La Bel gique vivra-t-elle par V. Dumont, Ex Of- I ficier supérieur de la Gendarmerie Nationale. J Heel ernstige Studie over dgze groote 1 zaak, nu zoo besproken, en dit door één ge- 1 letterde Waal die de Vlamingen verstaat. Bij ons te verkrijgen aan 5 fr. 0.50 fr. 28 Z IIH. Nazarius en Celsus, mart. j 29 M H. Martha, maagd. H. Lupus, bis. i 30 D HH. Abdon en Setinen, mart. 31 W H. Ignatius van Loyola, hel. 1 D St Pietersbanden. H. JoanatUS, abt. 2 V Portiuncula. H. Alphonsus de Ligorio. 3 Z St Stephanus vinding, H» Lydia, bel. flK9BB99KBBBBBBBBBBBB@BBBBBBBSV Vrouwenhoekje De veertienjarige kinderernzfjn bijna van school af... Moeder en vader denken;:: Wat ni'et onze dochter, onzen zoors aange vangen? 'k Weet niet of alle ouders wel ernstig er op nadenken. Dbeer'ge vraag is bij hun: «Hoe brengt mijn kind zoo rap mogelijk het meest mo gelijk geld binnen Daarom zooveel meisjes vooral zon dier vakopleiding, zonder verder ont wikkeling die naar de fabriek trekken. Vele ouders verwaarloozen eens na te denken en trachten niet eens te- we ten te komen wat de eigenschappen, de begaafdheden van geest en gemoed, d'ert aanleg" van hun kinders is: laders vraagt zelf raad als u twijfelt era han delt dan. Ottders denkt na: daar hangt tceH tal van nieisjesberoep- en vakscholen zijn, waar ze een vak of kmiststiel aanleeren kan, hoe verheugend' dat men uit alle standen meisjes ontmoet e een beroep goed aanleeren willen. En voor dezen die het geluk hebben te mogen studeeren staan er tal van inrichtingen open. Onderwijsgestich ten voor huishoud en beroepsonder wijzeres, landbou wonder wij^eres. of lager en middelbaar onderwijl zieken verpleegster, enz. Ouders denkt nadaar hangt toe zooveel af van de beroepskeuze voor uwe kinderen. Gedenkt ook dat het beste wat gij uw kinders kunt nalaten, niet geld is, maar ne flinke-verstande lijke, zedelijke en vakkundige vor ming. Dat is de grootste schat en met den zegen van God, hij is liéfit, ge-reiiaikke- lijfc om dragen en bewanem Bij droog weder plukt ge eemge jeugdige peterselie-t akjes.ze mogen niet door modder bevuild zijn, schud ze goed af maar niét wasschen, het geen een deel van hun aroom zon doen verliezen. Op een stuk wil- papier legt ge deze takjes vooraan ia, den open kacheloven. Nu en dan eens omdraaien en zorgen dat ze niet te wam krijgen, want dan zouden zij schroeien en hun geur ver liezen. Na eenige d&geö zullen zij goed droog zijn en ge; kunt ze tot poeder vermorz'étén. Dit poeder bewaart in een goed afgesloten flesch. In den Winter zal uw peterseliepoe- der grooten dienst bewijzen in saus en soep. l 3gEi;iBSSaBSE!SB83SaBBS3SS!S£SSai v- Neusverstopp, f Hoofdpijn ApgEfKi-iP Kortademing ZenuwYérgWakk M Ik ben geen vechter, sprak de reiziger. Maar ik wil weten waar ge heen gaft. Dat zeg ik u niet. Dan is 't vechten 0e waardin die in de keuken haar hevelen aan de meid gegeven had, kwam nu naar voren. Peer, Peer, zei ze, houd u stil Die vent heeft me uitgedaagd en als hij niet vechten wil snij ik hem een kruis over zijn geel vel -p- Ik heb u niet uitgedaagd, spmk de rei/.iger. Gij zoekt ruzie... Ik ben geen vechter, maar ik waarschuw u dat ik me nooit laat slaan of snijden! Trek uw mes't Zal dan een eer lijke snijpartij zijnschreeuwde Peer. - Menschen, houd Peer hij u smeekte de bazin, die geen gewei;in haar herberg wilde. Maar de meeste boeren hielden van een gevecht... en ze zeiden, dat de vreemdeling Peer getard had. Ja, ja en batteren moet hiizooals de Fransch man het noemt! schreeuw de de twistzoeker. Hij trok zijn mes en streek het lem mer over zijn vinger. Nu greep de reiziger de vuurtang van den haard. Gelijke wapen! klonk het. Hoor eens. ik gebruik mijn mes niet om te vechten, maar als die labbe- das daar nog een stap nadert, beuk ik hem den kop in, verzekerde de vreem deling. Zijn woorden maakten toch indruk. Peer ging een stap achteruit. Ge zijt zeker van Bakelandts bende voeg de reiziger,, Ge weet niet met wien ge te doen hebt, vogelMaar denk er aan, dat ruziemakers nu ge makkelijk opgezameld en te Brugge bij de gevangenen van de bende ge stopt worden. Men zuivert West- Vlaanderen. De boeren ontstelden, 't Was waar... men hield veel lieden aan, en al w er- den er dan velen na onderhoor los ge laten, het was toch niet plezierig zoo'n gedwongen reis naar Brugge. -'t Kan er wel een van 't gerecht zijn, mompelde een oudere landbou wer. Er was nog een vreemdeling '-innen getreden. Hij had een deel van het tooneel bijgewoond en zag dat Peer onthutst was. Hij ging naar hem toe, tikte hem op den schouder en zei Drink een pot bier met mij. Toch nog onwillig stak de ruwe kwant zijn mes op zak. De waardin noodde den reiziger in een zijkamer. Hier zult ge rustig éten, sprak ze. We hebben hier veel ruw volk en in dezen Franschen tijd, is het er niets op verbeterd. Dat merk ik... Die Peer lijkt me een groote schobbejak. Och ja, we hebben soms gemeend dat hij uitstaans had met de bei de. Daarom verschoot hij zoo van die woorden. Hij kan heel goed een roóver zijn. enz enz. Te verkrijgen enkel in de Beste Winkels -giyj -■» WJ r.%»''/ Vraagt het doosje m:t het haan tic ï8£8SBBBB99BBS5BSSBaBflEBBB6BBI Och, mijnheer, voor ons is 't best daarover te zwijgen... We wonen een zaam langs de baan. Krijg ik nu spoedig eten? Seffens mijnheer... Weldra werd de vreemdeling be diend. Hij sneed de eierkoek in twee en at smakelijk de helft op. Dan ging hij met 't ander deel naar de kar. Maar Peer was met de anderen onbekende buiten getreden en wilde juist eens onder de huif loeren. De man met den baard gaf hem eeil stamp en Peer rolde omver. Vloekend sprong hij op. Wie durft datte doen? vroeg hij. Vechten zal die... en hij gaat zonder neus naar huis. Hij krabbelde recht en schrok wat toen hij den vreemdeling uit de gelag kamer herkende. Hij had hem niet ge zien toen hij nieuwsgierig in de kaf Wilde gluren. Hebt ge nog niet genoeg? vroeg de man met den baard. Nu hebt ge me uitgedaagd kreet Peer met nieuwe woede. Dat is niet waarGe hadt geen zaken onder die huif en ik heb u op mijn manier terzijde geduwd. Geduwd? Ik kan het niet helpen dat gij zoo zwak op uw beenen staat. Kom af en ik zal u toonen of ik zwak ben op de beenen, raasde Peer, die blijkbaar nooit zoo erg vernederd was geworden.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5