Hiaeüi gij u dan zoo san DE HOP HIER ELDERS Het Fabrieksmeisje deagdgevat*en Politiek Ovet*zieht JVIannen Vroaujen mm 26 JAAR - N 33. Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Urm beste kwaliteit TAFEL TOILE-CIRÉE in alle breedten, Geele, Zwarte en Bruine BEDDEVELLEN Caoutchouc schorten bij SANS EN - VA N N E ST-E, Pop. Zijn de Engelsche Labours socialisten ZONDAG 18 OOGST 1929. WEEKBLAD: 30 CENTIEMEN. Abocnemsntspriji per J aar ia Stai> *4 la 't Laei» 18 fr. (per pestl W fe. Csagoi SS Sr. Aidzr* iaaiem 34 fr. j TAïUEF» lüsK# Sarickiea: 1 fr. per reek; ciinimansprijs oer inlassching4 fr. F0PEB1NGBEHMB Postabonnenten in Belgis die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat nun bedient, en niet aan on*. Telefoon Nr 9. Uitgeven SANSEN-VANNESTE, Poperinghe, Postcheck N' 15.S7I. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. Aiie annoncen ssija vooraf te betalen en moeten tegen dsa Donderdag laos» ingezonden wordss Kleine berichte» tegen den Vïijdajt nota TARIEF» MottrietU V er Looping»» l cent. per gewone regel Annonces: Prijzen op aanvraag. Bevend van opgewondenheid over al de ledematen, kwam Lotje van den Kantonrechter de woonkamer van het ouderlijk huis binnengevlogen en viel luid snikkend haar moeder om den hals. O wat een gemeenheid, wat een beleedigingjammerde ze. Verschrokken vroeg de kantonrech ter, die aan zijn schrijftafel zat te werken. Om Gods wil, wat is u toch over komen De moeder kon van schrik haast niet spreken en zij stamelde: Maar kindlief, spreek toch, wat scheelt er u? Hevig snikkend, vertelde Lotje, dat een heer haar zoo even op straat aan gesproken had. Eerst had zij niet be grepen. waar hij heen wilde, maar op haren venwonderd-vragenden blik. had hij haar iets schandalig-gemeen voor gesteld. Toen had zij hem heslist van de hand gewezen. Bespottend had hij toen gelachen en gezegd: Maar als gij van dat soort niet zijt, waarom kleedt gij u dan zoo aan De moeder was gansth ontsteld door het zedelijk gevaar dat haar lievelinge geloopen had, en had al moeite van de wereld om het meisje, tot bedaren te brengen. De kantonrechter, een ernstig den kend karakter, een man met een on- omkifopbaar rechtvaardigheidsgevoel, die in zijn langjarig ambt van rechter al de zedelijk.e ellende der grootstad in gaasch hare uitgestrektheid had leeren kennen, fronste het voorhoofd en beschouwde nauwkeurig zijn doch- dochte-, Zijt gij met dat kleed op straat gewet st Dan verwondert het mij niet. dat men u voor een straatmeisje aan zien heeft. De losbol, die u daar voor genomen heeft, sloeg den nagel op den kop, als hij zegdeWaarom kleedt gij u dan zoo aan Men zou hem eigenlijk daarvoor dankbaar moeten zijn. Bleek van verwondering staarden beide vrouwen den vertoornden vader en echtgenoot aan. Lotje van den kantonrechter was een net en goed bewaard meisje var twintig jaar. Dank aan een zorgzame opvoeding was zij voor alle besmet ting en alle gevaren tot nu toe be waard gebleven. Maar men had ze niét kunnen behoeden voor ijdelheid en pronkzucht, en elke nieuwe mode moest zij meemaken. De persoon, die u aangesproken heeft, zoo zegde hij verder, hield u beslist voor een straatmeisjewaar om Omdat gij heelemaal gekleed loopt gelijk 'n dusdanige, zooals die kerel liet u trouwens zoo raak gezegd heeft, i'.e hoeft me niet zoo veront waardigd aan te zien, het is toch zoo Gij kent mij genoeg om te weten, ■dat ik eiken gezonden vooruitgang be groet en elke gezonde kleeding vol strekt verdedig. Gij vreet, dat ik het afkeur en veroordeel, dat vrouwen zooals over 30 jaar, met lange sleepen de straat vegen. Maar door de heden- daagsche mode. kan het ook te ver gaan. En dan verbeelden zij zich nog heel wat over het chic schouwspel. Zooveel» hedendaagsche vrouwen zijn zoo danig van deh modeduivel bezeten, dat, indien satan binnenkort bet wachtwoord geeft zich nog schaaniteloozer te kleedeu, zij het zul len doen om toch «modern» te blijven. Lief kind. laat het feit dat gij van daag beleefd hebt» tot een ernstige vermaning dienen. Als ik mij aankleed als een zinnelooze, mag ik mij niet verwonderen, dat men mij voor een zot houdt Het gezicht van Lotje was gedurig aan beschaamder geworden. Met ver legen blik, als iemand die op een mis daad werd betrapt, verliet zij zwijgend de kamer, doch weldra keerde zij, met een ander kleed aan, terug en sprak Vergeef het mij. lieve vader, nooit zal ik dat kleed nog drageh. Tot nu toe had ik geen gedachte van deze keerzijde der mode, en wat mij van daag voorgevallen is. zal een les zijn voor ganser, mijn leven. Dat geve Godantwoordde de vader ernstig, en hij hervatte zijn on derbroken werk. Jonge meisjes, houdt u fier, houdt u rein! In het Land van Aalst staat de hop redelijk goed: in sommige hopfoch- tingen doet de Roode Spin vecd schade. In het Land van Poperinghe vindt men. niettegenstaande de enkele re genvlagen, maar weinig Peronospora, of krulscheuten, maar in de toppen der ranken blijft er voort bladluizenplaag woekeren. De bloei is zou, overvloedig 'niefr als'* Over twee jaar; er is zooveel verschil van het een hommelhof tot het anderde hopoog*st zal gewis zoo gróót niet zijn als verleden jaar. Van waar heeft de bevoegde correspondent van De Standaardzijn beraming van 55.200 centenaars gehaald? In 1928 hebben de 1.400 hectaren hop in Belgie 45.000 centenaren voortge bracht in 1928 hebben wij voor liet Land van Poperinghe 960 hectaren en voor het Land van Aalst-Assche 300 hectaren, dus te zanten 1.260 hectaren, die niet meer dan 42.000 centenaren zouden kunnen voortbrengen. De schatting die verscheen in De Standaard en in het weekblad De Boer willen we eens vergelijken met de wezenlijke opbrengst in 1928 gbHiSg&SBBMI Groote keus Landen Opbrengst Schat. «De Boer» in 1928 voor 1929 Belgie 45.000 cent. 55.200 cent. Frankrijk 85.000 108.384 Engeland 265.000 307.197 Amerika 290.000 280.000 Australië 18.000 21.000 Duitsehland 223.000 230.000 Bohemen 196.000 240.000 Polen 53.000 70.000 Joe"o-S!avië 134.000 145.000 Rusland 30.000 30.000 De opbrengst van het gewas 1928 was over de gansche wereld 1.353.000 centenaren voor 79.000 hectaren hop. Veter 1929 voorziet men reeds eene vermindering van minstens 4.000 hect aren. zoodat er 75.000 hectaren hop zouden zijn, die volgens de schatting van de voornaamste Duitsche vakkun digen niet meer clan 1.250.000 centena ren hop zouden voortbrengenda cijfer stond in l)e(ii) Poperinghe naar slecht gedrukt, er was een 0 te veel Wij zijn verre beneden de schatting die in l)e(n) Boer» opgegeven is: 1.486.791 centenaren. Vergeet niet dat, om reden van overproductie, verschillenden landen hun hofcultuur verminderd hebben: Belgie 200 hectaren ten minste: Joe- go-SIavie 2.000 hectaren minFrank rijk 500 tot 600 hectaren min Duitsch- land 300 hectaren min; Amerika 800 hectaren min. enz. Maar toch zal, indien er geen tegen slagen meer komen tijdens de pluk de hopoogst nog- verre de behoeften der brouwerijen te boven gaan al de brouwerijen te zamen hebben in 1928 daaromtrent 1.170.000 centenaren hop verbruikt. Van 1927 was er een overschot van 227.000 centenaren van 1928 een over schot van 183.000 centenarenvoor 1929 voorziet men een teveel van min stens 80.000 centenaren. Moogt ge dus aan hooge prijzen verwachten, als no steeds meer hop voortgebracht wordt, dan er gevraagd wordt door de brou werij In Duitsehland en in Bohemen staat de hop doorgaans goed: het weder is voordeelig voor den plantengroei en voor het vormen der bellen. Er is nu maar eene streek waar de hop moeite heeft om te knoppen, 't is het Lain van Aalst. HOPVERBOND van het LAND VAN POPERINGHE De plaatselijke tentoonstellingen van hop zullen den Zondag 15 September gehouden worden te Crombeke, Pro ven. Reninghelst, Rousbrugge. Vla- mertinghe, Watou en Westoutre. De gewestelijke tentoonstelling za te Poperinghe gehouden worden van Vrijdag 20 September tot Zohda 22 September. ■■■■■■iiiBaiBHiHBiiuaiiBgni 't Eenvoudigste fabrieksmeisje is daarom niet minder dan een million nair of een barones. De graadmeter van meer of minder waarde wordt ge vormd door ziel en karakter, niet door het geld in zijn zak. En menig meisje in de fabriek staat heel wat hooger dan een massa-boulevardsterren. Fabrieksmeisje dit voorop! Maar mag ik nu eventjes, heel even tjes maar, en, o, zoo puik genieend, den vinger leggen op grootere of klei nere woiideplekjes Waarom ben je niet een tikje meer properOch, zindelijkheid en netheid staan zoo schoon... Waarom niet, in spreken en manieren, een stukje be schaafder? Een beetje opvoeding is zoo gewenscht... Waarom die vuil bekkerij...! Een koningskind loopt niet in -slijk en mops... WaaVom die luilakkerij Eerlijk zijn en karakter hebben vind je toch geen overtollige luxe?... Waarom die pest lectuur? Je wil je ziel toch niet vergiftigen? Waarom... Maar komaan 't is ge noeg. A'ls je werkelijk mooi-mensch en mooi-christinne zijt, dan sta je als fabrieksmeisje zoo hoog als wie ook Ga nu eens probeeren die hooge hoogte te bereiken. God zegetie u ervoor en je eerlijk pogen. P. J- Het is niet te ontkennen dat onze dartele Jeugd ten huidige dage meer dan ooit aan vele gevaren van allerlei aard is blootgesteld. De opleiding dat onze Jonkheid tot heden genoten leeft, dient naar een nieuwen leest geschoeid te worden. De tijdsomstan digheden zijn veranderd en die ver andering heeft onzfe Jeugd in een nieuw midden geplaatst. De middelen tot op heden aange wend om de eer en deugd van onze Jonkheid te vrijwaren kunnen niet meer opwegen tegen de nieuwe ge varen die onze jongeren thans beloe ren. Het volstaat niet meer met enkel eer en deugd te beschutten, er hoeft tevens naar middelen uitgezien om de edele karakters onzer jóngeren te vor men. Die stevige karaktervorming moet de grondsteen zijn van de man nelijkheid tot dewelke de jongeling moet opwassen. Immers de toekomst hoort de Jeugd, de jongelingen van heden zullen de mannen zijn van mor gen. Van ónze jeugdige knapen moe ten wij vastberaden strijders maken voor de edele zaak Recht en Plicht Het meerendeels onzer volksjon gens verlaten vroegtijdig de school thans op 14 jarigen leeftijd om hun nen intrek te nemen in een of ander fabriek of werkhuis. Daar bevinden zij zich nu in een gansch nieuw maat schappelijk midden dat ze onvermij delijk uit hun lood moet slaan. Inderdaad, uit godsdienstig en ze delijk oogpunt beschouwd, is die nieu we toestand zwangerig van vele ver derfelijke gevaren. Voortaan verkee- ren zij gestadig in een geest van on godsdienstigheid en zedenbederf. Hun ne eer en deugd zijn prijsgegeven aan de grofste beschimpingen .en aan cle tergendste uitvallen hunner werkge zellen, die zich niet schamen lieder lijke taal uit te slaan of zedelijk-erger- lijke gesprekken te houden. Wat al smaadwoorden hebben def tige jongelingen om wille hunner Christene overtuiging niet te verduren vanwege vrijzinnige werkmakkers Soms is de spotlach van een hartvoch- tigen dweper voldoende om ze van hun stuk te brengen en zich hij gemis aan karakter of uit menschelijk opzicht gedwee te laten begekken. Dit is het wezenlijk verderfelijk midden waarin onze jongeren zich geplaats zien wan neer zij voor het eerst het werkelijk leven moeten meeleven. Zoo op straat als in de fabriek be vinden zij zich te midden een kliek zwetsers en welweters die ze door hun verergerende woorden zoeken te he derven of door hun zoutelooze bedrog1 redens zoeken te verleiden. Niet degelijk onderlegd in de grond beginselen van den Godsdienst, niet afgericht in den strijd dien zij te voe ren hebben tegen de vijanden hunner eer en deugd, hij gemis aan durf, zoo staan die jongeren daar als schuchtere schapen midden een bende razende wolven. Ook het drankmisbruik is een ge vaarlijke hinderlaag voor onze Jonk heid. Hoevelen worden er aangetrof feu, die nauwelijks de schoolbroek ontgroeid, naar het voorbeeld van an deren, op jeugdigen leeftijd reeds de muffe kroegen binnentrekken om er zich tot groote schade hunner gezond heid en hunner deugd aan den drank te hegeven. Eenieder die eenige bezorgdhek koestert voor de opkomende jeugd voelt zijn gemoed met onrust beklem men wanneer hij de levenslustige jon geren overschouwt, in de driftigste levensjaren, midden de strikken en hinderlagen van een erg verheidensche wereld. De ongodsdienstigheid, de losbandi ge zedeloosheid, het wulpsch genot der jacht op zinsgenot, het plichtverzuim van zoovele ouders, het alcoolismus zijn zoovele vijanden die onze jeugc heden ten dage te bekampen heeft. Op de ouders vooral weegt eën zwa re verantwoordelijkheid en een groo te plicht. Lijft uwe zonen in hij patronage of congregatie, doe ze in schrijven hij den jeugdbond van hun nen stand, de werkerszonen hij de K.A J.otters, de burgerszonen hij de jeugd afdeeling van den Middenstand: de boerenzonen Lij de jeugdorganisatie van de Hoerengilde. Daar zullen zij godsdienstig, zediglijk gevormd en in verstandelijk opzicht ontwikkeld wor den. Die karaktervorming eenerzijds en de verstandelijke voorlichting ander zijds zullen de beste horstwering zijn om de gevaren te trotseeren en de eer en de deugd gaaf te houden. PEDO nNIBIIllBIUllIIIBUBIlllin Bijzondere Dienst van Bruggen en Wegen Op voorstel van den heer Baels. mi nister van Openbare Werken, heeft de Ministeraad besloten, dat een bijzon dere dienst van Bruggen en Wegen za ingericht worden te Kortrijk. te Nieuwpoort en te Dendermonde. Die maatregel, waarnaar in de be trokken streken met klem gevraagc werd, zal aan de gebruikers der wa terwegen aldaar, voldoening schenken Moeilijkheden. Van als er spraak is van geld, en bij zonderlijk van schulden regelen en min ontvangen dan men verwachtende dan is het gauw vriend uit. Dit heeft men deze week maar al te scherp ondervonden in de Conferentie van 1 )en Haag. Nog maar pas haddon de heereu »e- delegcórdeu kennis gemaakt, of aan oude l^kenden de Hand "gedrukt, of de heer Snowden, Engelands labour-mi nister van de Schatkist, heeft de Con ferentie in zeer korten tijd in ofibehaV gelijke stemming gebracht. Al spoedig deed hij het Engelsch standpunt uiteen en zegde klaar dat Engeland het schaap der rekening niet wilde zijn. Het wil het Young-plan niebaanveerden, omdat het ondervindt dat ide andere betrokken landen er heter bij afkomen. D.aarmeé was de atmösfeer niet te best geworden in Den Haag en de frissche zeelucht van Scheveningen was niet voldoende om den toestand wat op te knappen. Snowden spreekt stout, want hij voelt zich sterk. Heel het Engelsch parlement en het Engelsch volk steu nen hem. Over één ding is iedereen in Enge land het eens, dat het'niet alleen of hoofdzakelijk ten koste van de Engel- sche belastingsbetalers moet zijn dat de Duitsche herstellingsschulden steeds verminderd worden. Daarin heeft elke Engelschman persoonlijk en onmiddellijk belang hij. En het is nu juist een der gavenvan den Engelschman dat hij zoo gaarne geld ziet. Wordt het Young-plan aangenomen, dan zou iedere Engelschman dit ge voelen in zijn beiastingsbiljet. De man, die dit poogt te voorkomen, heeft de openbare meeniug achter .zich, onver schillig.of hij Snowden of Churchill heet. Het zal moeilijk gaan om de Kngel- schen van hun standpunt neer te ha len. Door de stugge houding der En gelschen loopt de vrede-conferentie gevaar te moeten opkramen. Het valt te zien of de Engelsche Labour-partij zulke verantwoordelijk heid.' dié voor de toekomst onbereken baar zou zijn, op zich zal durven nemen. Intusschen steunen al de En gelsche bladen Snowden, wijl de Eransche hunne ontevredenheid uit drukken en de Duitsche hun deugd hebben in de ruzie die tusschen de vroegere strijdgenooten dreigt, los te komen. De Franschen zijn ook maar weinig tevreden over Briand. In Den Haag zijn twee groote commissies gevormd, eene financieele en eene politieke. Zij verwijten Briand dat hij de politiek, die vooral de ont ruiming van Rijnland moet bespreken, niet had mogen laten tot stand komen, voor zoover hij niet zeker was van den uitslag der werking van de finan cieele commissie, die het Young-plan moet onderzoeken. Er is echter ver staan dat niet een politieke schikking van kracht wordt, tenzij alleman ak koord ga over een definitief Young- plan. Gaat het rumoerig in de financieele commissie, de politieke commissie werkt zacht en kalm. De Pjngelschen zijn voor eene spoedige en algeheele ontruiming van Rijnland, terwijl Briand de instelling bepleitte van een Toezichtscommissie, die nog wel zes tien jaar zou duren. Daarvan wilde Witfc, namens de Duitschers, natuur lijk niet weten. Wat Belgie betreft. Minister Hy mans heeft in eene groote rede het Young-plan. zooals het nu is fel ver dedigd. Minister Jaspar heeft, in een persgesprek. op de stelligste wijze verklaard dat Belgie niet toestemmen zal in de ontruiming van Rjinlanch dan wanneer het Young-plan in zijn geheel door de verschillende mogenhe- den aangenomen wordt. Omzendbrief. Procureur-generaal Cornil heeft aan de Magistraten der Parketten een om zendbrief gericht, waarbij hij de aan dacht erop vestigt, dat zekere leden van het rechterljjk corps de wetten aangaande het gebruik van 't Vlaamsch, Lij de behandeling van rechtszaken, niet nakomen. 't Is nogal sterk dat dezen, die door hun ambt geroepen zijn de overtre dingen der Metten te straffen, zelf ertegen niet opzien de wetten te over treden, als het maar de taal der Vla mingen betreft. Wat moet er nog veel veranderen. Een Liberale stem. Al ligt het politiek zwaartepunt in Huldebetoog. Op Zondag, 25 Oogst, zullen de Christene Werklieden van het arron dissement Yper hulde brengen aan hunne gekozenen Senatoren üepon- thieu en Bossuyt en aan de provincia le raadsleden Lommez en Lefebvre. In den namiddag zal te Yper een stoet gehouden worden, waarna in het Volkshuis eene feestzitting zal plaats grijpen. - GUI DO. Den Haag, toch houden de bladen Onze Ministers. deel Drie onzer Ministers nemen aan de conferentie in Den Haag. M. Jaspar had de eer al de geza menlijke zittingen voor te zitten, tijdens dewelke men op algemeene wijze het Youg-plan heeft besproken. Dat Mi Jaspar juist naar Den Haag niet gegaan is om te rusten, bewijst de verhuiswagen met wel een dozijn kisten en koffers die hem vergezeld heeft. M. Jaspar. evenals Minister Hy mans, zijn per bijzonderen telefoonka bel verhonden van in hun hotel met hunne bureelen in Brussel. De confe rentie kan lang duren en zoo is eene langdurige afwezigheid voor de Mi nisters mogelijk. Ook M. Houtart. minister van Ei nancie is in Den Haag. Om zijne groo te bevoegdheid in zake financie werd hij aangesteld als Voorzitter der financieele commissie, zoodat aan Bel gie in Den Haag nogal wat eer te beurt valt. Minister Janson is met verlof aan de zee. M. Carnoy verblijft te Corbeek-Loo. M. Lippens is te Zoute. M. Baels te Oostende. M. de Broqueville te Postel en M Hevman is in Luxemburg. Alleen Minister Vauthier verblij'ft thans te Brussel. zich bezig met het Vlaamsche vraag stuk. Zoo was een der voornaamste arti kels deze week dat van M. Devèze, eider der Liberale partij. M. Devèze geeft toe dat alle tu-eetaligheid ver oordeeld is, zoowel door de Vlamingen als door de Walen. Verder is hij tot de overtuiging gekomen dat de tu-ee- taligheid in het hooger onderwijs, zooals het aan de Universiteit te Gent bestaat, geen goede oplossing ge- u'eest is. In zake rechtspleging aanvaardt M. Devèze het beginsel, zoowel in bur- erlijke- als in strafzaken, van het recht van den gedaagde of beklaagde op behandeling der zaak in zijne moe dertaal. Voor het leger is hij voor liet behoud der eenheid van het comman do, maar hij legt zich neer bij geues- telijke recruteering. In ieder geval wijst het artikel van M. Devèze, op een kentering bij som mige, tot nog toe beslist anti-Vlaam- sohe elementen der Liberale partij. Als dé Liberale partij in den zin van de opvattingen van M. Devèze een op lossing zal voorstaan, dan zullen de besprekingen over een definitieve oplossing van het taalvraagstuk veel tot e;en resultaat kunnen leiden. Doch het valt te bezien of de Libe ralen hun leider, heer Dévèze, zullen volgen. De Jamboree der Padvinders. In Engeland, in het park van de stad Birkenhead, hebben 70 duizend Pad vinders of Boy-Scouts van 65 verschil lende naties hun kamp opgeslagen. Er was een afstand van 5 Km. van het eene uiteinde van het kamp naar het andere en de Engelschen kampeerden dan nog in een afzonderlijk kamp. Ook Belgie waS met een groep padvin ders vertegenwoordigd. De officieele opening van de Jambo ree of schouwing der Padvinders had plaats op Woensdag 1 Oogst door den Hertog van Connaugt, broeder van den Engelschen Koning en door den chef-scout Barden Powell. Men kan zich moeilijk de drukte inbeelden die heerscht in de tentenstad. Doch alles u-as in orde tot in de minste' puntjes. De Prins van Wales, ook in Scouts- uniform, is de Padvinders gaan groe ten in naam des Ivonings. Baden Po well M'erd tot I'oran verheven. Wanneer deze grijze leider in zijne aanspraak hun toeriep: «Wij' Milieu een leger zijn voor den Vrede!» scheen aan de toejuichingen geen ein de te zullen komen. Baden Powell heeft, als stichter de zer jeugdvereenigingen, niet alleen den dank verdiend van zijn land, En geland,, maar van alle landen waar5 flinke padvindersgroepen ontstaan zijn. De padvindersvereeniging is ingericht naar den geest der jeugd en streeft ernaar jongelingen te vormen, flink van lichaam en sterk van ziel. Duitsche Padvinders over de grens gezet. Zaterdagavond heeft zich te Nieuw poort, aan de Belgische kust, een inci dent voorgedaan. Een troep van een honderdtal Duit sche boy-scouts is door de stad ge trokken, vooraigegaan door hun mu ziekkorps, dat Deutschland uber al les en Die Wacht am Rhein speel de. Daarna gingen zij op het strand en schaarden zich rond hun vaandel, met de oud-keizerlijke kleuren, u-aarom- heeti zij het lied Deutschland zon gen. Ken politiecommissaris begaf zich naar de groep, om het vaandel weg te nemen. Een zestal boy-scouts trokken hun mes, om hun vaandel te verdedi gen. dat ten slotte toch door de politie werd weggenomen. De scouts hebben Zondag vroeg in den ochtend Nieuwpoort verlaten en zijn Maandag morgen met de boot naar Dover vertrokken. De Britsche overheden M'eigerden hun de toestem ming om aan land te gaan, en zonden hen als ongewenschte elementen te rug. Ze keerden Maandag te Oostende terug en gingen kampeeren te Bree- dene-aan-Zee. Daar werden zij echter Donderdagavond door de gendarmen ueggehaald e.n te Oostende-, op den sneltrein naar Keulen gezet. Een Europa-vaandel. Het tijdschrift Francexport heeft voor alle kunstenaars een wedstrijd doen uitschrijven- tot sanrenstellling van een vaandel der natie Europa. Tot en met 31 December zullen de ontwerpen mogen ingediend worden. fn hunne bladen, doen de belgische socialisten de engelsche Labours door gaan voor roode broeders en vieren de laatste engelsche verkiezingen als een socialistische overwinning Deze zaak besprekende onder bo- vengenoemden titel antwoordt de Gazet van Antwerpen onder meer: Bij de laatste verkiezing behoorden 21 ka tholieke candidaten, waaronder eene vrouw, tot de Labour Partij. Zeventien werden er gekozen. In feite gelijken de Engjelsche travaiilisten in het geheel niet aan onze socialisten. Zij betuigen eerbied voor de wetten, beoogen niet de vernietiging van het kapitaal, en wil len niet hooren van eene klasserègeering. Hunne leiders zijn niet gevormd naar de school van Karl Marx, doch zijn beheerders van beroepsvereenigingen en aldus recht streeks in aanraking met de eischen van het leven. Wat nog van belang is: Labour keiit geèri vijandschap tegenover de Katholieke Kerk en dezer eischen op schoolgebied. Zelfs is er in deze partij een breede christen zin waar te nemen. De travaillistenregeering van 1924 schafte zelfs de laatste anti-katholieke wet ten af, welke in Engeland nóg in voege -wa ren. Het zou voor deze partij echter eene fout zijn de benaming «socialist» bij aan te ne men. In een artikel over die zaak, zegt de Kardinaal Bourne «Ik heb er de aandacht der partijleiders op gevestigd. Wij in Engeland, hechten niet zooveel belang aan de benaming. Wanneer iemand zich hier socialist noemt, is hij dit daarom niet op dezelfde wijze als een socia list uit andere landen. Indien de werklieden partij in denzelfden zin socialist was als in bedoelde landen, dan zou hier ook geen enkel katholiek er toe mogen behooren. De Katholieke kerk veroordeelt het socia lisme om twee hoofdredenen 1. Het plaatst het eindgeluk van den mensch op aarde en miskent aldus zijne bovennatuurlijke lotsbe stemming. 2. Het verklaart het privaat bezit onwettig, en aanziet het als plicht, alle mid delen of voortbrengst in het bezit van 't al gemeen te stellen. Minister Snowden beschouwt het kapitaal als noodzakelijk tot voortbrengst. Mac Do nald beroemt er zich op al de klassen der natie te dienen. De engelsche Labours zijn dus geen socialisten. BBBBBBBI Huwelijksvooruitzichten. Een Engelsche geleerde berekent, dat ondanks het tegenwoordige over schot van vrouwen in bijna alle F.uro- peesche landen, als gevolg van den oorlog, iedere vrouw op huwbaren leeftijd nog gemakkelijk een man kan vinden, als ze wil. Bovendien worden deze uitzichten voor de komende vrou welijke geslachten reeds gunstiger. Zijn beu ijsvoering, u^elke voorna melijk op Engelsche verhoudingen ge grond is, geldt evenzeer voor de onge veer gelijke toestanden in andere lan den. Hij geeft toe, dat er in Engeland en Ierland tegenuoordig zeker twee mil joen vrouuen meer zijn dan mannen, maar de verhouding tusschen het man- nelijk'en vrouwelijk geslacht is zeèr verscheiden, wat de leeftijdsgrens be treft. Zooals algemeen wordt aangeno men, worden er meer jongens geboren dan meisjes, het overwicht van het vrouwelijk geslacht is slechts een ge volg van de grootere sterfelijkheid onder het mannelijk geslacht. Tot het tu-intigste levensjaar is het aantal mannen grooter dan dat der vrouwen, eerst dan begint het averuichf dér vromven merkbaar te u-orden. In de jaren van 18 tot 30 waarin de meeste vrouwen tromven, is hef over wicht der vromven nog niét groot, en daar het overwicht de laatste jaren alleen sprekend is geworden door de schrikkelijke leemten, welke de we- reldoorlog in de rijen der hmvhare mannen heeft geslagen, kan met ge rust gemoed verwacht worden dat dit evenwicht tusschen mannen en vrou wen weer spoedig hersteld zal worden. Tot hoe hooger leeftijdgrenzen wij komen, zooveel te meer vromven wor gen daar gevonden, zoodat het aantal weduwen dat der weduwnaars verre overtreft. Weduwen van een gezetten leeftijd komen voor een huwelijk ge woonlijk niet meer in aanmerking. De huu-elijksuitzichten voor de komende vrouwelijke geslachten, beoordeelt de Engelsche geleerde echter zeer gun stig. In den leeftijd van 20 tot 35 jaar zullen er in het jaar 1941 op 1000 meu- schen ongeveer 508 vromven en 492 mannen voorkomen, en in het jaar 1961 506 vrouwen en 494 mannen. En dan zal naar het oordeel van dien geleerde, de hmvehjkskrisis, zooals deze in zekeren zin nog heerscht, vol komen opgelost zijn.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1