eroouierii Masschelein De Wilde Muiter urgers, N eringdoeners Vandevoordè 11 I LINOLEUM BALATUM Lat. d bouwers, Botorstraat, YPER Goedé Waa? de Beste Reklaam gilliil A. Kaesteker - rarrierlinck BL 5. - 8-3-1929. - Nr 36. G E ¥3 A. C II Y E TO UIT DE MAAN tl ei* 641 ree Sc ('t Vervolgt.): j DE POPERiNGHENAAR Schenk geen gevolg aan hem die goed kan praten, want miauwende kat ten zijn zelden goede muizenvangers. Catz. Beter is het alles prijs te geven, dan te handelen tegen de voorschriften der liefde. Tolstoi. Wie het rijk Gods in zich heeft, die heeft het in elk van zijn gedachten en van zijn woorden. Persoonlijkheid is eigenwaarde. HETMANNEKE Vrienden luistert naar mijn lied, Weg de zorgen en verdriet... 't Staat geschreven en gedrukt De patatten zijn gelukt. ',-5 Is 't waar Manneken, vraagt Ma- rente. Zouden wij voor dezen winter onze provizie goedkoop kunnen in doen. Zeker Marenta. We zullen kunnen eten Patatten met de pel Met eenen drogen haring Smaakt dat dan dubbel wel. En patatten met stomp... en patat ten als friet, en patatten gebraden in 't vet en patatten op nog veel diffe rente manieren... Ach! daar werd ge zegd: 't is te droog, daar zullen geen patatten zijn... Daar staan ze nu die profeten Die alles altijd het best weten... Hip! Hip! Hoera... we zijn er uit... 't Is nu maar te zien, zegt Marenta bezorgd dat er niet te veel patotters cle grens overgaan. Ik telefoneer su- bito presto naar 't ministerie van Na tionale Welvaart en vandaar uit laten ze mij weten dat Duitschland een taks heeft gezet van 34 frank per honderd kilo's die worden binnengevoerd Frankrijk een taks van 7 frank. Maar ik geef u hier een raad Wacht niet tot het is te laat Om patattekens te koopen Want dan laat ge u weeral stroopen. Dus; zedeleswie niet optijd zijn voorraad patatten in doet die... ligt in de patatten. WIE OOK in de patatten liggen dat zijn, och arme, de zjandarmen. Ik bedoel de zjandarmen te voet Ze hebben een reklamasie ingestuurd naai den minister om te zeggen dat de zjandarmen te voet niet zoo rap voor uitgaan als de zjandarmen te peerd. Dat weet ik ook, zegt Marenta, dat iemand die te voet gaat, zoo rap niet avanceert als iemand te peerd. Och Marenta, 't is dat niet wat die voet gangers willen zeggenze bedoelen dat de zjandarmen te peerd rapper klimmen in graad en dus meer verdie nen. Allee! mijnheer de minister leest alle weken De Poperinghenaar en hij zal dus zien dat er recht geschieden moet voor de zjandarmen te voet. Nu we toch van de zjandarmen klap pen peis ik al met ne keer op de or- donnancen die bij de officieren voor van alles worden gebruikt. Zoo zijn er ordonnancen Die moeten langs de baan Met kinderkens van officieren Lijk kindermeiden wand'len gaan. Ja, jaen ons jongens die naar de kazernen moeten om te leeren hoe ze 't land moeten verdedigen, die moeten voor 't madammeken van den officier boodschappen doen, de straat kuischen en nog veel andere dingen. Met recht en reden wordt daartegen geprote- Mengeiwerk v."De Popermghenaar,, 5j ROMAN 4&ov AHANS. Hij bleef dan verbaasd staan, als kon hij zijn oogen niet gelooven. Zijt gij jonker van Maere of niet? vroeg hij. Ja, en gij zijt Moerman? Inderdaad. Neem me niet kwalijk. Ik hield u eerst voor een baanstroo- per. Maar nu veronderstel ik dat ge u tegen zoo'n nietwaard verdedigd hebt. O, mijnheer Moerman, laat ons niet treuzelen. Help me. Kr was een dame bij me en die is door schelmen weggevoerd. Dan, dan ben ik uw man. Ik be gin iets te begrijpen. Maar we kunnen straks praten. Nu handelen. van Maere trok Peer recht en ver sterkte den band. En nu wijzen waar die boef van Uw meester is, gebood hij. He, snuiter, ik herken u, riep Moerman uit. Ge wildet van morgen met mij vechten. Op eerlijke wijze. -Eerlijk Houd uw oven dicht als er over eerlijkheid gesproken wordt. Ja, ja, jonker, in een herberg waar ik wat at, wilde die kapoen een snijpartij met mij houden. Hij vecht uit plezier. Maar we moeten nu onzen tijd niet verbabbelen. steerd- en wij protesteeren mee, jan- verdekkeToe, Manneken, maak u niet kwaad, zegt Marenta. En Marenta heeft gelijk Want met u kwaad bloed te maken I Kunt ge in dezen warmen tijd 1 Aan eene geraaktheid raken. DAAR ZIJN hier in 't land franskil- jonsche gazetschrijvers en die krijgen ook bijna een geraaktheid nu ze hoo- ren dat er honderden en honderden kinderen uit Frankrijk naar Duitsch land zijn gegaan en daar zeer wel ont vangen zijn geworden. En later zijn er honderden en honderden kleine Duitschers naar Frankrijk gekomen en zijn daar ook wel ontvangen ge weest. De kleine Duitschers hebben in Frankrijk de graven bezocht van de gesneuvelde Duitsche soldaten en er kransen en bloemen op neergelegd. Menig manneken heeft alzoo bloemen gebracht op het graf van zijn eigen vader. En de kleine Fransche manne kens hebben beloofd voor die graven te zorgen. En kleine Duitscher en Franschen te [samen Die hebben gezworen hand in hand Dood aan den oorlog En weg de ellen- [cle Uit 't Duitsche en uit 't Fransche land. Dood aan den oorlog! Geen beter middel daarvoor dan de jeugd samen te brengen uit de landen die eens als vijanden tegenover elkander stonden. Kunnen de franskiljonsche, haatdra gende gazetschrijvers dat niet verdra gen, dat moeten zij dan maar weten. Wat ge ook moet weten, beste Le zers en alderliefste Lezeressen, dat is dat ons gouvernement acht nieve ma- chienen heeft gekommandeerd om nieve bankbiljetten te maken. Als ze met hun oude machienen geen raad weten, mogen ze er gerust een of twee op den zolder zetten, bij 't Manneken uit de Maan. Marenta en ik zullen ons plan reel trekken. FIENTJE zat op grootmoeders schoot en was bezig aan grootmoeders trouwring te trekken. Ogrootmoe der, zei Fientje, wat is dat een breede en zware trouwring. Ja, zei grootmoe der, in mijn tijd moesten trouwringen breed en zwaar zijn, want ze moesten lang duren... Maar tegenwoordig is dat niet meer noodig... want daar zijn er veel die vandaag trouwen en die een half jaar later moe zijn van getrouwd te zijn en gaan loopen. Wat grootmoeder zei is waar En 't woord was heel goed gesproken. Want tegenwoordig 't huwelijk wordt Zoo vaak heel ras verbroken. Maar wat wilde er aan doen? De jonkheid is niet meer zooals de jonk heid van over 30-40 jaar. 't Zijn vooral de dancings diY 't spel bederven. Men maakt er kennis men vertelt er wat flauwe praatmen ziet mekaar terug en 't is weer dezelfde flauwe ze- veralerij. Dan wordt er opeens van trouwen gesproken... En, och God! Waarom zou men niet trouwen Die en die en deze en gene zijn ook ge trouwd en als 't niet ging zijn ze van mekaar weggegaan... Zoo wordt in die dancinglucht over den ernstigsten stap van 't leven luchtekens geoor deeld... Moet men dan nog vragen Hoe 't komt dat op onze dagen Zoovelen zich dien stap beklagen... ALS DE ARABIEREN zich 't nu ook maar niet gaan beklagen dat ze de Joden aangevallen hebben in Jeru salem. 't Schijnt dat er ginder gevoch ten wordt dat de stukken er af vlie gen. Vechten, kijven, twisten, En verraad en booze listen, Brengt bij werkman, burger, boer, 't Leven steeds in rep en roer. De heilige Johannes Chrysosthemos had wel gelijk toen hij predikte tot de inwoners van het eiland Pathmos: Kinderkens, bemint elkaar, want de liefde is het hoogste gebod. DAAR IS EEN GEBOD gekomen van de Regeering en de marken die in de kelders van de Nationale Bank lig gen te beschimmelen moeten verbrand worden. Daar liggen er daar voor ze ven en half miljaard; dat is 7 keer en half duizend miljoen. MarkenO, tijd van de marken, Waarom zou ik het verzwijgen... Vooruit, man, wijs ons den weg! hernam van Maere. j Zult ge me dan vrij laten? vroeg Peer. Ik heb u toch ook de touwen doorgesneden, voegde hij er bij. En ik ben maar in dienst van den ander. j Gehoorzaam nubeval van Mac-1 re. Of ik hang u seffens aan een boom. Ge hebt geen praatjes meer te maken. Maar we zouden eerlijk vechten, stamelde Peer. Vlug wijzen waar de dame is als ge nog iets om uw leven geeft, her nam van Maere. Ja, of we brengen dat touw van uw handen om uw nek, voegde Moer man erbij. Peer stribbelde niet meer tegen. Nadat Robert zijn paard aan een boom gebonden en Moerman zijn pistool ge laden en den voerman gewenkt had hem te volgen, ging men heen. Rapper stappen! gebood van Maere en hij porde Peer in den rug. De vechtersbaas had al zijn over moed verloren, blij hoopte, als hij ge willig was, zijn vrijheid terug te krij gen. Weldra hoorde van Maere stemmen. Zitten ze ginder achter die hees ters vroeg hij aan Peer. Ja. Dan zullen we ze op 't lijf vallen stelde hij zijn helpers voor. Ja, en ik zal weinig kom plimen- ten maken, verzekerde Moerman. Bij verzet krijgen ze blauwe boonen. Zulk gespuis. Mag ik nu weggaan vroeg Peer. Neen... Voor ons stappen, hier li Zoovelen gedroegen zich als varken Om wat marken te krijgen. Konden ze spreken de markenze zouden zeggenaan mij kleeft er ver raad en ontrouw en echtbreuk... Aan mij kleeft er woekerwinstAan mij kleven er tranenAan mij kleeft er bloed! Aan mij kleeft er bedrog! O, de tijd van marken, toen eergevoel, zedelijkheid, plicht en godsdienst met de voeten werden getrapt... Toen de sjampanje vloeide de dansmuziek ruischte; de feestdisch pronkte... ter wijl er op zooveel andere plaatsen werd honger geleden en de miserie haar hoogste punt bereikte... 'k Heb smokkelaars gezien en gekend die met een biljet van honderd marken hun si gaar aanstaken... smokkelaars die bij 't teerlingspel 1000 mark op tafel wier pen... Smokkelaars die met hun geld arme meisjes den doolweg hebben op gestuurd... Marken! 'k Heb boeren gekend, die den arme van huif poort wegjoegen, den arme die een boter ham vroeg... Maar die zelfde boeren trokken naar de hoofdstad en in hun sjees of rijtuig lag een hesp, een witte brood, een pak boter voor een matro- no uit een cafekenMarken! Nu wor den ze verbrand... 'T SPREEKWOORD ZEGT: wie zijn gat brandt, moet op cle blaren xh- ten. Daar is een boek verschenen en dat handelt over de keizerlijke familie van Rusland, die in 1917 is vermoord geworden. Wij hebben met die keizer lijke familie kompassie .gehad, vooral met de kinderen, die zoo wreed aan hun einde zijn gekomen. Maar of die keizer van Rusland zijn lot gestolen heeft... dat is wat anders. Alzoo staat er in dat boek, dat in 't jaar 1905 de pope Gapove, een Russische priester met een afvaardiging van Russische werklieden naar het keizerlijk paleis ging om daar een verzoekschrift in te dienen: ten eerste om"t werkvolk be ter te betalen, ten tweede om de kastijding met den knout, dat is met de zweep af te schaffenwant de werkmenschen werden in dien tijd af geranseld, gelijk hier geen hond wordt geslagen. En weet ge welk het ant woord was van den Czaar of Keizer... Rakketakketak't Waren de mitrail- leuzen... die begonnen te schieten en honderden werklieden die voor het paleis stonden, werden doodgeschoten. De keizer zal in 1917 wel hebben ge dacht, toen ze hem ook gingen dood schieten Loontje Komt om zijn boontje. PIET BOONTJES zat op de eerste bank in de school. De inspecteur was gekomen en die vroeg: noem mij eens een doorschijnend lichaam. Een sleu telgat, zei Piet zonder haperen. DOKUS was student en hij had geld noodig gelijk dat met studenten meer al gebeurt. En Dokus schreef naar zijn nonkel Toon. En nonkel Toon, die pre cies van de domsten niet was schregj terug: Beste Dokus. Ik' moet u nut spijt laten weten dat ik uw brief, waar in gij om geld vraagt, niet heb ont vangen. DE PAUS IIEEFT een paar hon derd Belgische schoolmeesters ontvan gen. Tegenwoordig reizen en trekken de menschen meer dan ooit. 't Is niet meer naar Brussel of Antwerpen, maar ver, ver, de grenzen over. Toen Marenta en ik zijn getrouwd hebben I we een speelreizeken gemaakt op 't honden karreken van nonkel Sisse. En nonkel bisse had zijn harmonica meegenomen. daar reeds wilde volkstammen, over blijfselen van beschaafde rassen, die daar duizenden jaren hadden geleefd. En dat is zoo overal. Als er een groote beschaving is geweest, dan komt er verval. Dat kunt ge hier in 't land ook reeds merken, Marenta. De missiona rissen moeten niet naar Afrika gaan om de menschen te bekeeren. Daar is hier werk in overvloed en als ge de gazetten openslaat en leest van moord en doodslag dan komt ge tot de con clusie dat er hier ook veel wildemans wonen en dat er over onze beschaving veel vernis ligt. Beschaving! 't woord klinkt schoon... Maar voor echte beschaving blijft men Als de beschaving niet rust [doof, Op de leering van ons geloof. Maar wat ge moogt gelooven, dat is dat ze met de uitvindingen toch ver gaan. In Engeland stond er ergens een kasteel en door een aardverschuiving begon dat kasteel te zakken. Nu heeft men simpliester dat kasteel op palen gezet en het aU vier meter hooger gezet... He.vel! «at is een echte toer de force geweest. Ik weet er van te spreken. Lest begon ons bedde te zak ken.,. en ik weet wat een moeite het mij gekost heeft, dien beddenbak op s zijn effen të krijgen. De statie van Dam te Antwerpen heeft men voor den oorlog op die manier dertien meter achteruitgeschoven en de toren van de [kerk te Bocholt heeft men op dezelfde manier verplaatst. PETRUS-was naar de kerk geweest om te biechten want Petrus ging trou wen. Toen Petrus nu uit den biecht stoel kwam peisde hij er op dat me neer de paster hem geen penetentie had gegeven en Petrus liep rap, rap terug en zei het geval. Oda's niemen- dalle, zei meneer de paster, ge gaat trouwen, daarmee hebt ge al peneten tie genoeg. En de Conferentie van Den Haag Die is gedaan Naar 't schijnt is 't voor ons In 't zoete vergaan. DE MINISTERS hebben allegaar jeen nieve otomobiel gekregen. Bewijs jdat er zaad in 't baksken is van 't gou- ivernement. Als de belastingen nu gaan j verminderen is 't perfect, zegt Maren- jta. Daarmee leg ik het schrijven stil. En zend ik aan u allen Mijn brave menschen, Lijk naar gewoonte Mijn beste wenschen. 't Manneken uit de Maan. STAD POPERINGHE. VIJFTIGJARIG JUBELFEEST van den Heer Eugène Van Els'ancle i Bestuurder der Koninklijke Maatschappij «DE PHILHARMONIE Op Zondag 8 September 1929. Programma der Feestelijkheden: En daar was plezier En daar was leute We dronken een goei scheute En 't kostte omtrent geen zier. DIE DUITSCHERS met hun zep pelin zijn toch maar fijn op 21 dagen rond de wereld gevlogen, 't Is straf zulle. En Lindberg die twee jaren ge leden over den oceaan vloeg heeft nu in Amerika, beter, in de wouden van Mexico de puinhoopen van een oude stad gevonden. Die stad bestond reeds lang vóór Christus geboorte. Marenta vraagtManneken, ik meende dat Christoffel Colombombus in 1492 ge zegd had dat hij Amerika ging ontdek ken. Marenta zeg ik, ik wist niet dat gij zoo straf waart in de zeelografie of aardrijkskunde. Inderdaad in 1492 ging Christoffel Colombombus met drie schepen zoo groot als notenschel pen naar Amerika. Maar toen woonden door die heesters. En duw ze op zij. Plots zag Robert de twee schelmen. Magda lag gebonden op den grond. Snel sprong Robert toe. Hij gaf aan Lamoens een stamp in de maag. De baanstrooper vluchtte heen. Lamoens tuimelde neer. Robert trok Magda de prop uit den mond en sneed het touw door. En hiermee werd La moens gebonden. O, Robert! snikte Magda. Gered! -Ja, lieveling. Alle gevaar is voor bij- Peer wilde weg trippelen. Maar de voerman weerhield hem. O, laat me ook gaansmeekte de vechter. Lamoens bekwam van den opstop per, dien hij gekregen had. Zijn ge zicht was nu van woede verwrongen. De rollen zijn omgekeerd, zei van Maere. Ik heb een vrouw willen aanhou den die tegen de Franschen gewerkt heeft, sprak de Judas. O, ge meent u zoo te verdedigen spotte Moerman. We zullen de huif kar naar hier laten komen en de twee gevangenen opladen. Dan lever ik ze te Yper uit, zei hij. 't Wordt tijd dat Vlaanderen van zulke schoelies ge zuiverd wordt. Laat mij gaansmeekte Peer. O, ze zouden mij bij Bakelandts bende inrekenen. Daar hoort ge ook, hernam van Maere. Ik heb nooit iets met de bende te maken gehad. Ik ben een voorvech ter, maar geen roover. Steenbrugge J. Heymans Blockx Om 11 uur 's morgens: PLECHTIGE ONTVANGST op het Stadhuis, door de Stedelijke Overheid. Om 11 H uur; KUNSTCONCERT uitge voerd door het Muziek van den Katholieken Kring, omier het bestuur van Heer Karei Heyibroeck, Leeraar aan het Conservatorium van Gent. Programma: 1. - Vlaanderen, marfch, le ui tv. J. 2. - L'Aube, openingstuk, 1" uitv. 3. - Milenka, ballet 4. - Fantasia op de werken van Schubert A. Floris 5. - La Madriparivïenne, concert-wals, l" uitv. Tellam Om 2y2 uur: HULDEBETOON bij het Stadhuis door de verschillende Maatschap pijen van Stad. Daarna OPTOCHT door de bijzonderste straten der Stad, waaraan de hieronder vermelde M uzieken insgelijks zullen deelnemen. Om 4,15 uur: CONCERT door de Konink lijke Fanfare van Meessen, Voorzitter: M. F. I. Deleu, Burgmeester. Bestuurder: M. A. Dofer, officier d'Instruction Publique, Programma: 1. - Marche du Cerc'e Weber, A. Defer 2. - Sous la feuillée, ouverture, Strauwen 3. - Scènes Champétres, Schepper 4. - Parfum d'Eyentail, valse, Poppy 5. - Les Enfants de la Belgique, allegro, X. Om 5 uur CONCERT door liet Gemeen- temuziek van Westnieuwkerke. Voorzitter: M. A. Titeca, Burgemeester. Programma: 1. - Rève sur ï'Océan, E. Marsal 2. - Faust, fantaisie sur l'Opéra Comique Gounod 3. - Danse3 Hongroises de Brahm, arr. J. H. Kessel 4. et 5. - Arrangements de Bouchet. ssaBüBoassEgKSSBHSSEBsasEasasa En de eerste de beste schavuit kan uw diensten koopen om reizigers te overvallen! snauwde Robert Peer toe. Die vent daar zei dat gij spion nen tegen de Franschen waart. Leg dat aan de overheid uit, "hernam Moerman. Maar vrij geraakt ge niet. De voerman haalde zijn kar. Wie is de beer die bij mijnheer Moerman is vroeg het meisje onder de huif. Ik ken hem niet, antwoordde de voerman. We hebben een dame ver lost die door baanstroopers gebonden was. En we hebben twee gevangenen. Het meisje scheen onrustig. Ze dook dieper onder de huif. De kar reed naar de plaats waar Moerman en vara Maere met de ge vangenen stonden. Peer smeekte nog om zijn vrijheid, maar het was te vergeefsch. Juffertje, kom er eens uit! riep Moerman tot zijn reisgenoote. Deze scheen 1 ei» niet te hooren, want ze 1 kef gedoken. Moerman stak zijn hoofd onder de wij te. Eens even uitstappen, hernam hij. We moeten twee passagiers opladen. Ik ben zoo moekloeg het meisje. Ja maar ge zult ook rijden. Ge moet nu niet bang meer wezen. We zijn hier ver van de kust. Het meisje draalde nog maar Moer man werd ongeduldig. Doe niet zoo flauw, bromde hij. Even uitstappen. Om 5,45 uurCONCERT door het Mu ziek St Cecilia», van Abeele. Voorzitter M. J. Coene. BestuurderM. Debunne. Programma: 1. - L'Aurore, fantaisie, 2. - Faust fataisie sur l'Opéra, Gounod 3. - Les Saltimbanques, opéra, L. Ganne Om 6,30 uurKUNSTCONCERT door de Harmonie Yprianavan Yper. Ecrevoor- zitter M. A. Donck. Voorzitter M. A. Gru- wez. Bestuurder: M. G. Van Eegroo. Programma: 1. - Moderne Marche, A. Van Eegroo 2. - Egmont, ouverture, Beethoven 3. - Sur un Marche Persan, A. Ketelboy 4. - Les Erinnyes, divertissment, Massenet a) Danse Grecque; b) La Troyenne; c) Saturnales. 5. - Allegro Symphonique, A. Vail Eegl oo 6. - Marche Funèbre d'un Hanneton, L. Dubois 7. - Doorheen het werk van Peter Benoit. Om 8,15 uurCONCERT door het Mu ziek St Cecilia» van Watou. Voorzitter: Dr A. Boedts. Programma: 1. - Marche du Centenaire, 2. - Guillaume-Tell, fantaisie 3. - Oubli et Souvenir, polka voor Trombon en Piston. Om 9 uur: KUNSTCONCERT door de Muziekmaatschappij «De Volksvreugd» van Proven. Voorzitter: G. Verfaillie, Burgmees ter. BestuurderM. M. D'heere. Programma: 1. - Les Saltimbanques, ouverture, 2. - Poète et Paysan, grande ouverture, Suppé 3. - Frisson de Valse, intermizzo, J. Volant 4. - Fantasia op de werken van Schubert A. Floris 5. - Les Rossignols, polka imitative, J. Qivord Ten einde een blijk van genegenheid te betoonen aan den Geachten Jubilaris, wor den de inwoners beleefd verzocht hunne huizen op den doortocht te willen bevlaggen. (Medegedeeld.) Groote keus van S SANSEN-VANNESTE, 1 15, G gj Men b< J. E. Strauwen FEESTDAGEN DER WEEK. 15, Gasthuisstraat, Poperinghe. es Men belast zich met het plaatsen. IBGS Voor uw bier wendt u tot de zij alleen kan u, zelfs gedurende de warmste dagen, aangename en heldere bieren bestellen, zij is daarin gelukt dank aan het gebruik van beste gra nen en fijnste hop en ook dank aan hare moderne installatie die nu een ijs- machien en verkoelde kelders bevat. MAS-CAR het fijnste speciaal GERSTEN het beste blond STERK het smakelijkste bruin Ais voorheen kunt gij in de Brouwe rij Masschelein een aangenaam bier verkrijgen aan zeer genadigen prijs. Ze moest nu wel gehoorzamen. Ze trachtte haar gelaat te verbergen ach ter haar doek. Maar dan zag ze Lamoens. En ze ontstelde nog meer. Jacqueline! riep Lamoens uit. De reisgenoote van Moerman was zijn dochter. Met toorn in haar stem snauwde Jacqueline tot haar vader: Ik ken u niet meer, dat weet ge wel. Met wie zijt ge nu opgestoken hoonde haar vader. Wat is het nu? vroeg Moerman. Zijt gij beiden kennissen van elkaar? Ze zijn vader en dochter, deelde van Maere mee. Wat Ik kan het niet helpen dat ik een slechten vader heb, kloeg Jacqueline. Was zij in uw gezelschap? vroeg Robert aan Moerman. -Ja- -Ik zal u wel inlichten, fluisterde Robert. Ze kan in elk geval hier niet blijven. Ze moet dus mee. De gevangenen werden op de kar geduwd. Jacqueline voelde zich in een zon derlinge toestand. Ik ken haar ook, zei Magda zacht tot Robert. Gij weet hoe ik misleid hen ge worden door die intriguante. Ja, ja... Maar ik heb medelijden met haar. Verdient ze-het? Ieder mensch is medelijden waar dig. Ik heb me wel bekommerd om SEPTEMBER - HERFSTMAAND. 8 Z O. L. V. Geboorte. H Adrianus, m. 9 M H. Gorgonius, m. H. Audomarus, bis. 10 D H. Nicolaus van Tolentinen, bel 11 W HH. Protus en Hyacinthus, mart. 12 D H. Naam van Maria. 13 V H. Guido v. Anderlecht, bel. H. Amat. 14 Z H. Kruisverheffing1. H. Maternus, bis. AUTO ONDER DEN TREIN TE HAMBURG Een trein, stoomende van Soltau naar Hamburg, heeft aau dm bamel, nabij de ze stad, een auto er rast VJer personen werden gedood en een ander zeer erg ge- kwel st. DOODELUK AUTO-ONGELUK IN MAROKKO Nabij Marrekech is Zondag een auto- camoinn t omgeklonken en in eene gracht gevallen. Er waren twee personen gedood en acht erg gekwetst. iBfisaBsssgassssBBEissassBiESBaM OUD HUIS Opvolgers GEBROEDERS KAESTEKER. Wij hebben de eer Ued. te laten we ten alsdat wij de zAken van wijlen ons' vader zullen voortzetten en ons ge lasten met het leveren en plaatsen van Monumenten, Grafzerken, Tombales, Sarcophages, enz. Specialiteit van Grafkelders, gansch in blauw steen, gewaarborgd, water dicht. Alsook van Deur- en Vensterdor pels, Dek- en Watersteenen, Deksels voor Regen- en Aalputten, effen en be werkt Steen voor Gevels, Marmeren Schouwen, Lavabos, Bevloering en Muurbekleeding in alle kleur en stijl. Spoedige en trouwe bediening. Genadige Prijzen. Etienne en Julien Kaesteker, Kerkhofstr., 37, Poperinghe. ge die En Fransisca Ameve, die zoo diep gevallen is. - Wat wenscht ge dan vroeg Ro bert. Laat ons eerst hooren hoe zij in 't gezelschap van uw vriend is geraakt. Van den heer Moerman Ja. En wat plannen ze heeft? van Maere wenkte Moerman ter zijde. We moeten even praten, zei hij. Kent gij uw reisgenoote Eigenlijk niet... Wat moet wel denken van een ouden knul, met zóo 'n juffertje op stap is! welk een juffertje is het nuIk geloof dat ze u liever niet zöu ontmoet heb ben. En met reden... Wel, luister, ik behoef geen ge heimen te hebben. Ge weet dat ik des tijds mijn biezen moest pakken, omdat ik een Fransche revolutieman, een ru wen sansculot, half dood geslagen te hebben op de markt van leper. Ik heb u dat in Engeland genoeg verteld, toen we elkaar daar ontmoetten. En ik dacht dat mijn ballingschap lang ge noeg had geduurd en kwam dus terug naar Vlaanderen. Ik landde te Blan- kenberge met de sloep van een smok kelaar en trok naar Brugge. En daar in een gasthof was dat meisje dienster. Ik koutte met haar en ze vertelde me dat haar vader in den boerenkrijg was gedood. Dat had ruine gebracht in haar huis. Moeder was van droefheid gestorven en uit armoede moest het meisje gaan dienen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5