De Wilde Ruiter 5 l^as-Car Vlaamseh Verbond v. frankrijk A. Kaestsker - Camerlinck 6ËDACH X I%i Vandaag tien minuten langer ge werkt, bespaart morgen licht een half uur. Hebt gij de aandacht getrokken, houd die vast, zorg, dat zij u niet meer ontglipt. Men kan dikwijls, omdat men denkt te kunnen. Zoekt levenslust in eigen huis Wie elders zoekt die is abuis. ,DE POPERINGHENAAR BI. 5. - 15-9-1929. - N' 37. HETMANNEKE UIT DE MAAN September is nu halverweg Daarom ik tot mijn Lezers zeg: 't Is Nieuwjaar na een maand of clrij Dus brengt van nu af allegaar Tot heil van onzen «Poperinghenaar» Reeds nieuwe abonnementen bij. Marenta vraagt bezorgd Manneken is dat niet een beetje vroeg daar nu reeds van te klappen. Maar ik ant woord haar met de spreuk uit de H. Schriftuur: Stel niet uit tot mor gen wat gij heden doen kunt. Sint Medardus Die goeie vrind Die kommandeert Over regen en wind, Zou ook wel ne keer op die spreuk mogen peizen, want regen is er van doen. 't Schijnt dat er geen eten zal zijn voor de beesten in den winter en geen eten voor de beesten dan is er ook geen eten voor de menschen. Zoo'n vaart zal 't toch niet loopen zegt Marenta. Neen... zoo'n vaart zal 't niet loopen... maar de legutnekens zullen niet te betalen zijn en alhoewel er veel patatten zijn gewonnen, zullen ze ook duur zijn. want de boeren zul len ze noodig hebben om aan huider vee te geven. En de kolen slaan ook weer op. Allee't is al opslag wat ge hoort Ondanks den opslag en den duren tijd wordt er toch getrouwd't Is de wereld! zegt Marenta. Te Brussel is er een koppel in 't bootje gestaptde man heet Van Ellen. De vrouw heet Delingen. Hewel, vraagt Marenta wat bijzonders is daar aan? Niets, zeg ikmaar zet die twee namen eens naast mekaar dan hebt ge: Van Ellen delingen. Een ellendeling- is die Victor Samak die zijn vrouw in stukken sneed en daarna in een kuip met zout stak, precies lijk een varken dat men in 't zout legt. 't Gebeurde in Duitsch- land. Die vent moesten ze een kopken kleiner maken is 't advies van Maren ta. 't Advies van de sigarenfabrikanten is dat ze niet genoeg verdienen en daarom gaan ze hun sigaren weer wat in prijs verhoogen en van kwaliteit wat slechter maken. En Marenta zingt 't Wijste besluit, dat is, Omannen wil mij aanhooren. Geen pijp, sigaar of sigaret In het vervolg nog te sinooren. Of de mannen naar Marenta heur liedeken zullen luisteren valt hard te betwijfelen. LEAN DER DAVIDS van Antwer pen twijfelde aan de liefde van zijn allerliefste en daarom heeft hij haar op een allerliefste manier vijf kogels in heur lijf geschoten. Aangezien het meisje die straffe kost niet kon ver teeren, heeft ze de pijp» aan Merten gegeven. Ze was een en twintig jaar. Leander Davids heeft het hazenpad genomen en tot nog" toe heeft men hem niet bij zijn slippen kunnen pakken. HIER BENIGE SPREUKEN die van pas kunnen koinen WILT gij een klapnnachien ken nen dat nog beter is dan het klapma- chien dat ze in de winkels verkoopen? Het is de kwaadspreker,, waut die Mengelwerk v."De Poperinghenaar,, 58 ROMAN -leer A. HARS. Ik voelde medelijden met haar. En daar ik een huishoudster noodig had, nam ik inlichtingen over dit meisje. Die waren uitstekend. En ik huurde 't juffertje. Op reis deed ze wat schuw... maar ik schreef dit aan bescheidenheid toe, op 't ongewone van dezen tocht. Ik heb zeker weer te haastig gehandeld en me door mijn goed hart en dat juffertje laten be driegen. Ge weet nu wat voor een kerel haar vader is. In elk geval sneuvelde hij niet in den boerenkrijg, maar treedt hier als baanstrooper op. Hij is een genieene verrader ge weest in Eranschen dienst. Eu zijn dochter deed met hern mee. Dus kan ze verduiveld fijn huiche len. Ja. Of zou ze tolt inkeer gekomen zijnDat is weer mijn goed hart, her nam Moerman. Toe licht me maar in. Zie ze daar staan. Het is of ze haar vonnis afwacht. Ze heet Jacqueline Lainoens en nooit deugde ze, antwoordde van Maere. Ik kan niet aan haar bekeering geeft meer terug dan hij heeft opge vangen. DE MENSCHEN hebben twee ooren en maar eenen mond en toch zijn er veel, die veel liever eenen heelen dag babbelen, dan een half uur te luisteren. SLIMMEKEN kwam bij een pastei bakker om een taart te koopen, maar bekloeg zich bij de winkeldochter dat ze niet versch was. Niet de winkel dochter, maar de taart. De pasteibakker die het hoorde, kwam kwaad den winkel ingespron gen en riep uithoor eens, vlasbaard ik heb taarten gebakken, voor dat gij op de wereld waart. Ik geloof het, antwoordde Slimme ken, deze is er misschien nog eene van. 'T SPELLEKEN van de duivenmel kers gaat nu op zijn einde. Hier is 't gedicht van ons Janneken Zeer veel waarheid in uw gedicht, Janneken. Of de weerprofeten waarheid spre ken weet ik niet. In alle geval ze voor spellen een zeer harden winter, 't Zal wel zijn, klaagt Marenta reeds, als we een winterken krijgen dat zoo streng zal zijn, als de zomer warm is geweest. Och schaap't klagen haalt niemendalle uitWe moeten 't pakken lijk 't komt. ADAM VLOOG het Paradijs uit omdat hij naar zijn vrouw had geluis terd. En mijnheer Adams van Brussel vloog den bak in omdat hij niet naar zijn vrouw had geluisterd. Zijn vrouw hadt hem reeds honderd maal gezegd speel niet op de koersen... want een tuischer en speler wordt vroeg of laat een dief. Maar mijnheer Adams wou niet hooren. En wie niet hooren wil moet voelen, 't Ging zoo ver dat hij veel, veel geld verloor en om de schul den te kunnen betalen begon hij de boeken te vervalschen. Maaff 't spreekwoord zegt het klaar Zooals het spreekwoord spreekt. Het kruiksken gaat te water tot Het kruiksken breekt... 't Bedrog is uitgekomen. Mijnheer Adams zit tusschen de vier muren... Bij de gebroeders Mager man. wissel- agenten in de Koningstraat te Brussel, zijn er opeens drie bedienden geknipt, die voor meer dan een miljoen hadden gestolen. Een van die bedienden was daar meer dan 15 jaar in betrekking en had een vrouw en vier kinderen... Hier ook was de oorzaak te zoeken bij De wijn, de vrouw, het spel Dat maakt van menig leven Op korten tijd een hel. De ministers hebben allegaar van papa Jaspar een nieven otomobiel ka- do gekregen. Ge zoudt toch zeggen dat er nu zaad in 't baksken is, zegt Marenta. In Brussel en voorsteden heeft men voor de maand Augustus van doen ge had 951 wiegen en 968 doodkisten. Dus meer doodkisten dan wiegen Zoo is 't in de Walenstreek overal. Als de vlaamsche menschen nu maar kinder- kens blijven koopen dan is de vlaam sche kwestie binnen enkele jaren van zelfs opgelost. Maar helaas daar zijn in 't vlaamsche land ook reeds veel menschen die beginnen te klappen, ge lijk ze in Brussel en in de Walenstreek klappen. Daar zijn menschen die zeg gelooven. Ze heeft zich opgehouden met Fransche officieren. Maar dan maak ik kort spel, geef ze -wat geld en stuur ze naar Brugge terugbesloot Moermafi. Misschien wil ze zich beteren en kunnen we haar een betrekking be zorgen, sprak Magda. In geen geval komt ze op den Maerburg, verzekerde Robert. Dat bedoel ik ook niet, hernam de jonkvrouw. Maar gesteld, dat ze een ander leven leidt. Haar meesteres te Brugge was dan toch ook tevreden over haar. O, ja, die liet het meisje noode gaan, sprak Moerman. We kunnen haar misschien een Detrekking van dienstbode bezorgen, oordeelde Magda. Laat ik eens met raar praten. O, ze maakt u wijs wat ze wil, reweerde Robert. "Ze is zoo sluw... Stel u voor, vriend Moerman, dat ik met haar verloofd ben geweest. Wat zegt ge En van Maere vertelde in 't kort welke avonturen hij met de schoone Jacqueline had gehad. Laat ik ze naar Brugge terugstu ren stelde Moerman weer voor. Als ze zoo bestaat, verdient ze geen ver trouwen. Dan is ze overal een gevaar. Toch kan ze tot inkeer gekomen zijn, hield Magda vol. Plots trad Jacqueline nader. Gij spreekt over mij, zei ze. Ja, en ik hoor zonderlinge dingen, antwoordde Moerman. Mijn vader heeft me op den slech gen als hij op zijn preekstoel I staat dan zegt de pastor soms ge moet kinderen koopen. Maar daar is nog nooit ne mijnheer de paster ko men vragenhewel, moeder, kunt ge voort met uw gasten... mankeert er dit niet... mankeert er dat niet? He wel! menschen, dat is niet geklapt. Als ge trouwt, dan trouwt ge niet om den paster plezier te doen... Als ge trouwt dan gaat ge de verplichting aan de wet van God te wederhouden. Geen paster, bisschop, geen Paus kan u dat ontslaan. De rest is in 't fransch. DE FRANSCHE GAZET «Ee Soir» geeft alle dagen uittreksels uit een gazet die honderd jaar geleden is ver schenen, toen de revolutie ging begin nen en de Hollanders, door de fransche legers werden weggejaagd. .Hewel, Ee Soir zou beter doen dat potje gedekt te laten wantde franskiljons van dien tijd hebben revolutie ge maakt, omdat zij toen werden behan deld door de Hollanders, gelijk de Vla mingen in hun eigen land door de franskiljons zijn behandeld. Wie voor 1830 geen Vlaamsch kende kon geen postje aan den Staat bekomen. Maar wie na 1830 geen fransch kende, kon ook geen postje aan den Staat beko men. Nu echter zeggen wij 't Spel heeft lang genoeg geduurd, Sinds achtien honderd dertig De Vlamen waren schuw en l>ang En bovendien lafhertig. Maar nu, nu is dat lieken uit, En vragen ze allen als besluit Hun rechtHun volle recht Te Sjarlerwa heeft zich een meisje van 14 jaar gezelfmoord. Oorzaak slechte lezingen.. Men vond op heur kamerken boekskens die verre van proper waren. Twee Belgische officieren hebben 8.400 meter hoog gevlogen. Hip! Hij)! HoerahGe kunt lager uw nek oèk breken, zegt Marenta, die reeds een heelen tijd heeft gezwegen. Marenta is vandaag niet in den haak. Geen appe- teit... De doktoor is geweest en die heeft gezegd: 't is 't effekt van de warmte. De fijnste ,schótelkens laat Marenta staan. Nu, even goede vrien den, wat Marenta niet mag, zal 't Man neken uit de Maan wel naar binnen spelen. Maar, ge kunt toch zeggen wat ge wilthonger is de beste saus. UIT HET OOSTEN komen aller hande triestige geruchtenze vechten met geweren en kanonnen in China en maken er veel menschen een koppeken min. Ook katholieke missonarissen moeten het ontgelden. Elders is 't hon gersnood. Daar zijn plaatsen waar het in geen zes jaar nog geregend heeft. Daar is eten voor een vierde van de bevolking. Ja, ja, 't is triestig als er niet genoeg is. Met mij is dat hetzelf de. Ik kan drinken voor 5 maar mijn portemonee is maar genoeg gevuld om te drinken voor een halve. UIT CONGO komt het bericht dat ze daar een radikaal middel hebben om de dooi menschen levend te bewa ren. Ge weet dat er in Congb btfö' zijn waaruit de melk loopt waarvan de kaoetsjoek gemaakt is. Ja, ja., de banden van de oto's... zoowel als de amuseerbettekens van de kinderkens en alles wat er in kaoetsjoek bestaat, dat komt voort van een soort melk, die men uit hoornen tapt. 13e melk wordt spoedig stijf en hard. 't Schijnt dat het nu genoeg is, iemand zoo vol kaoetsjoek te laten loopen om hem na zijn dood voor altijd te conserveeren. Aanbevolen voor alle onze franskil- jonsche groote koppen, die de Vlamin gen dood haten. Ze kunnen die kerels clan zoo in een museum bewaren, tot eksimpel van 't nageslacht. IN 19EN HAAG hebben de mannen uit de verschillende landen dus hun conferentie geëindigd. Ze zijn allegaar kontent en niet kontent en toch kon tent. Engeland vroeg veel en kreeg veel, maar niet genoeg naar zijn goes ting. Belgie, Frankrijk, Italië moeten veel betalen, maar zeggen't kon slechter zijn. Duitschland is kontent omdat de bezetting gedaan is. Dus geen Belgische soldaten meer naar 't Rijnland. Ons jongens zullen ook kontent zijn. Maar de Duitsche meis- kens zijn niet kontent. Daar waren er velen die hoopten met een Belg te trouwen. En waarom niet!? GELEZEN in een blad uit Limburg. De stad Maeseik telde op 31 December 1.1. 5320 inwoners. In den loop der vo rige week zijn er nog 4 ossen, 18 koei en, 60 schapen en 10 zwijnen inge voerd. Marenta vraagt of dat ook bij de volksoptelling behoort. En hier nog 'n paar lachedingen. Want geen betere remedie Voor zuur gezichten en sjagrijn... Dan er in ons vlaamsche kluchten Voor oud en jong te vinden zijn. IVO TRAPEERE ging goedsmoeds met zijn vorke op zijn schoüre om een beetje in 't hooi te gaan werken. Al met 'nen keer der vliegt daar nen I heere-hond in Ivo's beenen en bijt in zijn kijte dat 't kraakte. Ivo en valt niet slinkshij stekt dien hond aan zijne vorke, en smijt hem dat hij til- lebeent tien stappen verder. Ai, gij stomme boer, roept er daar een beleefd fijn heerestemmetje, kost gij mijn hond niet afweren met den steert van uw vorke? Ja 'k, zei Ivo, en 'k zou dat geer- ne gedaan hebben, had uwen hond ook met zijn steert geheten. WIJT KEMPE stond verre en naar hekend voor 'nen eter zonder weerga. Hij zou algelijk te kranze moeten ko men hebben tegen Jan Deplooyer. Zoo op zekeren dag twee heeren uit de stad doen een weddinge op Jan d'eene beweert dat Jan een geheel kalf zou opeten, d'andere houdt staan dat dat niet zijn en kan. Bon! Dfe voorstel wierd gedaan. -'k Zou kunnen probeeren, zei Jan. Dat kalf wierd gereed gedaan op de smakelijkste manier meugelijk en Jan kreeg als nu een stukske gezoden, als toen een stukske gebraên nu een telloore lekkere geroosterde kortelet- ten, toen een schotel hersens of nieren. Wel, zei Jan, 't is gelijk een dreupeltje water op een gloeiend ijzer. Jamaar, van klare dreupeltjes wa ter te lekken, Jan kreeg allengskens zijn vulte; of ten minste het dochte die heeren dat Jan genoeg kreeg: de laatste portie van 't kalf stond op ta fel, en Jan in de plaatse van er seffens aan te gaan. keek ongerust en bekom merd rond hem. -Jan, zei mijnheere, wat hapert er dan Niets,'mijnheere, zei Jan, maar waar blijft dat kalf dat ik hier moet opeten NAAS SCHEEPENEBBE is belast van de ruiten te kuischen van zijn meester's huis. Maar Naas, zegt zijn meester, waar is die flessche genever bevaren, die ik gezonden hebbe om er meê de ruiten schoon te maken Ik heb ze uitgedronken, meester, omdat het niet zeere genoeg en ging. Hoe niet zeere genoeg en ging? Ja, meester, ik en moete nu maar asemen op de ruiten, dat gaat a la va peur met den doom En zoo is voor vandaag gedaan 't Epistel dat ik u moest geven... Moogt gij een blije Zondag nu beleven Dat wenscht u 't Manneken uit de Maan. 9aaBsaBiaBsai83EssMBiBaiaaaBS8| Groote keus van LINOLEUM BALATUM bij SANSEN-VANNESTE, 15, Gasthuisstraat, Poperinghe. a H Men belast zich met het plaatsen. aBSHHaBSBBBSiaBBBBSaBSBaBBBBBU BURGERSTAND VAN ten weg gebracht, en ik beken dat ik me slecht heb gedragen... Ge hadt wel medelijden met Raoul van Heilbeke jonker van Maere. Maar ge acht het niet mogelijk dat ik tot hetere gevoe lens kom... Nu had ik hoop een rus tige, stille betrekking te krijgen... 't Noodlot is tegen me. Ge hebt me leugens wijsge maakt, zei Moerman. Kon ik de waarheid zeggen? Zou die mij niet ongenadig aan het verleden ketenen vroeg Jacqueline. Ik moest liegen over mijn verleden... Maar zei de waardin van het gasthof u niet dat ik vlijtig was en me goed gedroeg. O, er was gelegenheid ge noeg op andere wijze meer geld te verdienen en meer weelde te genieten. Door bezoekers van het gasthof wer den me dikwijls genoeg voorstellen gedaan. Ik weerde ze af... Luister... Ge gaat mee naar leper, besloot Moerman. Daar zullen we ver der praten. En mij overleveren aan 't gerecht samen met mijn vader, voor wien ik boet! kreet Jacqueline. Ik wil wel sterven, het leven valt me zevaar ge noeg. Maar bespaar me de onteering door het gerecht. Er is geen kwestie «u over te le veren, hernam Moerman. Ik ben wel dikwijls een onnoozelaar maar toch geen valschaard. Als ik u meeneem naar leper, is het om daar verder te praten. We kunnen hier in dit bosch niet blijven. Ja, handel zoo, sprak Magda. Ze keek haar verloofde aan, die den blik van Jacqueline afgewend hield. Mij is 't goed, zei Robert. Vooruit dan riep Moerman. Wat een reisMeisje ga achter den voer man zitten. Jacqueline gehoorzaamde. Rijd maar vooruit, zei Moerman tot van Maere. Ik heb een sukkelkar. Gij hebt ons geholpen en wij zou den u nu in den steek laten Luister... Rijd naar uw kasteel. De jonkvrouw verlangt zeker wel naar rust. Zij ziet zeer bleek. -'t Gebeurde heelt me inderdaad aangegrepen, bekende Magda. Welnu, rijd naar uw kasteel. En dan kom ik achter... 'k Zal aan 't kas teel stoppen, jonker, en zoo 't u schikt, kunt ge me dan naar leper vergezel len om de gevangenen daar af te le veren. Terwille van mijn verloofde, neem ik u voorstel aan... Ha, zoo uw verloofde... Moerman boog. Maar op het slot kom ik eens in prettiger omstandigheden kennis ma ken, hernam hij. Ge zult van harte welkom zijn, verzekerde van Maere. Hij hielp Magda op 't paard en steeg achter haar op. Tot straksriep hij tot Moerman. De geliefden reden heen, onder den indruk wel van de stoornis in hun reis, maar gelukkig weer veilig bij elkander te zijn. 1.600.000 FR. TE WINNEN 21.500.000 FRANKEN UNION CENTRALE de la BOURSE SBSBBESBSBBBBBBflfiBBHBBaSBaaBMg i. Eigen Recht. De huifkar sukkelde voort. Dat hadt ge niet gedacht, he! zoo wendde Moerman zich tot de ge- mgenen.Loeders, gij hebt aan onze kar gefoefeld... Wij moesten achter blijven, he, opdat geen reizigers uw schelmstuk zouden zien... En nu rijdt ge zelf op de kar mee. 't Kan raar loo pen. Jacqueline zat ineen gebukt. Moer man zei niets tot haar. Ze bekommer de zich niet om haar vader. Mijnheer, laat mij vrijsmeekte Peer. Ik wist niet dat ik met zulk een schavuit op gang was. De pot verwijt den ketel, dat hij zwart is... Er zijn hier achter twee schavuiten. Ha, ge houdt me nog voor een onnoozelaar. Vanmorgen wildet ge me te lijf. Wat een praats hadt ge in die herberg? Maar dat was voor een eerlijk gevecht... En een vrouw overvallen en hel pen schaken, is zeker ook eerlijk... Toe, vent, houd uw snuit! O, mijnheer, ze zullen me bij Ba- kelandts bende steken en meenen dat ik er toebehoor En ze zullen dan wel niet ver mis zijn. Ik zweer u mijnheer, dat ik nooit roover geweest hen Vandaag waart ge dan toch een echte baanstrooper.. Of ge nu rammelt of scheldt, het helpt u nietge zult re- kenschap afleggen van uw laffe daden! FEESTDAGEN DER WEEK. SEPTEMBER - HERFSTMAAND. DRINKT BIER. OUD HUIS Opvolgers GEBROEDERS KAESTEKER. Wij hebben de eer Ued. te laten we ten alsdat wij de zaken van wijlen ons' vader zullen voortzetten en ons ge lasten met bet leveren en plaatsen van Monumenten, Grafzerken, Tombales, Sarcophages, enz. Specialiteit van Grafkelders, gansch in blauw steen, gewaarborgd, water dicht. Alsook van Deur- en Vensterdor pels, Dek- en Watersteenen, Deksels voor Regen- en AaJputten, effen en be werkt Steen voor Gevels, Marmeren Schouwen, Lavabos, Bevloering en Muurbekleeding in alle kleur en stijl. Spoedige en trouwe bediening. Genadige Prijzen. Etienne en Julien Kaesteker, Kerkhofstr., 37, Poperinghe. Toen de kar een kwartier ongeveer gereden had, kwam een gendarm op zijde. Halt gebood hij. De kar stond stil. Hebt ge reizigers vroeg de gen darm, die goed Vlaamsch sprak... Hij bemerkte Jacqueline... Laat die feeks uitstappenge bood hij... Maar ik heb ander wild voor u, sprak Moerman. Onder de huif liggen er twee deugnieten gebonden. Ik was voornemens ze te leper aan 't gerecht over te leverenEn misschien wilt ge ons vergezellen. We hebben ze betrapt op een laffen overval van vreedzame reizigers. Laat me ze eerst zien! beval de gendarm die nijdig naar Jacqueline keek. De voerman en Moerman sleurden de gevangenen van onder de wijte en lieten ze op den grond glijden. O, mijnheertje, heb deernis met mij, smeekte Peer. Ik bad geen kwaad in den zin. Maar de gendarm schouwde zijn lotgenoot aan. Eamoensriep bij uit. Ha, ge kent hem? vroeg Moer man. Ik wist dat hij vandaag Brugge had verlaten en ik zocht hem op. Ik joeg hem na. Plij is een Judas! Veel brave menschen hebben door zijn schuld geweend en zijn nog ongeluk kig. En zijn dochter daar is een slet. ('t Vervolgrt.) DE DUIVENMELKER. De duivenmelker dat is een man Die met de duiven spelen kan. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat 't Is altijd van de duiven dat hij praat. Ons vader meende ook jonge duiven op te [leeren Maar ons moeder zeidat moet ge eens ris- [keeren... Ik zwier ze rap de soepkom in. Ons vader deed al gauw ons moeder heuren [zin. Eft daarmee komt her dat ons vader geen [duivenmelker is! Maar mijn nonkels Fons en Sis, Die hebben er wel honderd En ik ben geen zier verwonderd Dat die af en toe prijzen winnen Want die geven, om te beginnen, Alle jaren veel geld aan de duiven Ons moeder zegt het goed en wel Dat met dat duivenspel Zeer veel centen gaan schuiven. En ons Marie die heeft langen tijd Met den jongen van den koster gevrijd. Maar nu heeft ze hem laten loopen Want die kalant, Deed ook aan de duiven en Marie die zei Kies tusschen de duiven en tusschen mij. Want 't is al lang geweten Dat een duivenmelker rap zijn 'lief heeft ver- In den duiven tijd. [geten. Zoo geraakte ons Marie heuren vrijer kwijt. LOO, maand Augustus 1929. Geboorten. Platteeuvv Daniel, z. v. Leo en Maria Nuttns. Willems Suzanna, d. v. Emiel en Maria Rubbrecht. Herrewyn Willy, z. v. Alois en Rachel Louw. VLAMERTINGHE, maand Oogst 1929. Geboorten. Couttenye Rosa, d. v. Ge- rardus en Clara Bouvyn. Vandemaele Ge rard, z. v. René en Martha Knockaert. Huyghe Agnes, d. v. Valerius en Bertha De- huyssere. Fernagut Anna, d. v. Ferdinand en Maria Derycke. Overlijdens. Georges Peirsegaele, 43 j., brouwer, ongeh., Derudder Retni, 22 j., autostuurman, ongeh. Duthoo Virginia, 78 j., z. b. wed. v. Henricus Segers. Huwelijken. Albertus Missiaen, meka- niekwerker te Yper en Agnes Soubry, mo diste. Julien Deprinse, metsersgast en Maria Cauliez, fabriekwerkster. Maurice Logie, metsersgast en Margareta Parreyn, werkster. WOUMEN, maanden Juli-Oogst 1929 Geboorten. -Coutteau Georgia, d. v. Aimé en Maria Raes. Polfliet Helena, d.v. Gerard en Helene Vallaeys. Bucquoye Maria, d. v. Cyriel en Martha Lecluse. Barbary Martha, d. v. Romaan en Urbanie Dewilde. Bulcke Christianus, z. v. Geor- gius en Suzanna Verhaeghe. ■BW■EESSSagSSEBgSBRESSBEBBSHEBBBI Sterfgeval. Henri Dieusaert, 34 j., ong. Huwelijken.Jerome Wallyn v. Jonckers- hove en Augusta Deschoenmaeker v. Wou- men. Cyriel Deconynck en Maria Castryck. Oscar Coemelck en Bertha Bamelis. LOCRE, van 1 April tot 1 September 1929 Geboorten. Cuvelier Maria, d. v. Geor ges en Van Eeckhoutte Martha. Vande- voorde Maria, d. v. Edmond en Deweerdt Magdalena. Heyman Marcellin, z. v. Jozef en Gos Felicia. 4. Delhaye Martha, d. v. Michiel en Croquette Margaretha. Sterfgevallen. Bouckaert Hortencia, wed. v. Vanpouille Lodewijk. Decaestecker Maria-Theresia, wed. v. Pauwels Vincentius. BECELAERE, maand Oogst 1929. Geboorten. Vandenberghe Roger, z. v. Jules en Dumoulein Eugenie. Tallieu Ju lien, z. v. Leopold en Anna Stratsaert. Claeys Frans, z. v. Gerard en Dessein Mag dalena. Dewulf Germain, z. v. Valere en Lefevre Maria. Larnout Germain, z. v. Theodul en Nuytten Celina. Degryse Ra phael, z. v. Gustaf en Decroix Ada. Van- ïerberghe Ida, d. v. Juliaan en Bintein Julia. Sterfgevallen. Lin Severinus, 84 j. Taillieu julien, 16 d., z. v. Leopold en Anna Stratsaert. Flavie Vanelslander, 60 j., echtg. v. Vandenameele Edouard. Lam mens Juliana, 71 echtg. v. Cruydt Isidore en wed. v. August Bal. Stratsaert Roger, 5 m., z. v. Gerard en Vandenbussche Maria. Huwelijken. Vanryckeghem Henri met Werbrouck Malvina. Nuytten Gerard en Dejonghe Maria. Baelen Jules met Bal- duyck Godelieve. IBBBBBflflflfiBflBflBBBflBBEBBBSBBBBB door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten. betaalbaar door kleine stortingen vanai 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie u toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 loten worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats heb ben op 20 Sept. 1 lot van 500.000 fr. 1 lot van 100.000 fr 3 loten van 50.000 fr. op 10 Oct. 1 lot van 250.000 fr. 2 loten van 100.000 fr. op 15 Oct. 1 lot van 1 millioen op 20 Oct. 2 loten van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. 15 loten van 10.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertin ghe. Vlaanderen is politiek verdeeld over drie Staten Holland, Belgie, Frankrijk. Doch op verstandelijk gebied moeten de banden, wel ke deze drie volksdeelen aaneensluiten, in niger worden toegehaald. Fransch-Vlaande- ren is niet genoeg gekend door Vlaanderen en Holland. Nochtans De Taal van Fransch-Vlaanderen is die van heel West-Vlaanderen. De Zeden van Fransch-Vlaanderen (zie schuttersgilden, rederijkerskamers, folklore, enz.) zijn door en door vlaamsch. De Geschiedenis van Fransch-Vlaanderen was altijd verbonden met deze van heel het vlaamsche landdoor zijne ligging tusschen Frankrijk cn Duitschland en aan de poorten was deze Westhoek steeds de twistappel van West-Europa. Fransch-Vlaanderen schonk aan de Nederlandsche beschaving mannen alsMichiel De Swaen (Duinkerke), Ogier de Busbec (Boesbeke), Ravelinghem (Lan- noy), Datheen (Kassei)... De gemeentelijke en gerechtelijke instel lingen van Fransch-Vlaanderen bleven, tot in de XVII8 eeuw, doordrongén van den Vlaamschen geest. De Kunst van Fransch-Vlaanderen is een belangrijk deel van heel den Nederlandschen kunstschat. Fransch-Vlaanderen heeft de Vlaamsche kunst uitgebreid naar het verdere fransche land: Valencijn, Kamerijk, Atrecht, Saint-Quern in. De Landschappen van Fransch-Vlaanderen dragen een eclit Vlaamsch karakterBer gen, Belle, Hondschoote, Kasselberg, Kats- berg, Watten, De Moeren... zijn de evenbeel den van ons eigen Westland. De verstandelijke krachten zijn weelderig. Rijsel bezit twee hoogescholen met elk eene boekerijde archives départementales du Nord zijn de rijkste van alle provincieste den van Frankrijk. Verder hebben vele ste den eigen boekerijen en archieven. In al deze geschriften, vindt men menig document dat van *t grootste belang is voor de geschiede nis van de Nederlanden. Ook de musea be vatten kostbare schatten van Vlaamsche kunst: dit van Rijssel is na den Louvre het grootste van Frankrijk. Alle Nederlanders hebben er het grootste belang bij dit onmetelijk erfdeel te kennen en te gebruiken. Daarom is het wenschelijk dat de letterkundige, wetenschappelijke, kunstminnende, staatshuishoudkundige en maatschappelijke vereenigingen van Vlaan deren en Holland zich in betrekking stellen met een dienst voor cultureele uitwisseling. Deze* dienst zou eenerzijds verzamelen al 15 Z H. Nicomedis. O.L.V. der VII Weeën. 16 M H. Cornelius p., m. H. Cyprianus, b. m. 17 D H. Lambertus, b. v. Tongeren, mart. j 18 W Quatert. H. Josephus a Cupertino, bel. 19 D HH. Januarius en gezellen, mart. 20 V Quatert. HH. Fustachius en gezeik, m. 21 Z Quatert. H. Mattheus, apost. en evang. IBBBBflBBBBBBBaRBBRflBBSBBBEBHBB wat betreft aardrijkskunde, plaatsnaam- 1 kunde, geschiedenis, kunst, recht, toerisme in Fransch-Vlaanderen, om dit aan de Ne derlanders te laten kennen en anderzijds al wat Vlaanderen en Holland hierover be zitten aan de Fransch-Vlamingen mede te deelen. Hij zou in briefwisseling zijn met Congressen voor Nederlandsche Kunstge schiedenis, Vlaamsche Wetenschappelijke Congressen, Vlaamsch Economisch Verbond, Algemeen Nederlandsch Verbond, Vlaam sche Toponymische Vereeniging, Zuid-Ne- derlandsche Dialectcentrale, Davidsfonds, Vliebergh-Leergang, Vlaamsche Toeristen bond, Vlaamsche en Hollandsche tijdschrif ten, enz... II. Het Vlaamsch Verbond van Frankrijk is heel bereid om dezen dienst, die reeds in zijnen schoot bestaat, verder uit te breiden. 1. Zijne bibliotheek bevat: a) Talrijke documentaire werken over Fransch-Vlaanderen. waaruit Vlaamsche en Hollandsche geleerden ruime stof kunnen putten b) Vlaamsche en Hollandsche werken, waarin de Fransch-Vlamingen zich in de studie van de Nederlandsche beschaving ver diepen. 2. Zijne tijdschriften, «De Torrewachter en Le Lion de Flandrevervullen reeds op degelijke wijze hun rol a) Met de Fransch-Vlamingen in te wij den over de hedendaagsche Nederlandsche j beschaving. Le Lion de Flandrebevat regelmatig bijzondere rubrieken over de Nederlandsche letteren, schilderkunst, toon kunst, plaatsnaamkunde, kunstgeschiedenis, beiaardkunst, gewesttaalonderzoek, enz.,.) b) Met bij Hollanders en Vlamingen be- 1 langstelling te wekken voor dit bij uitstek Nederlandsche gebied, waar onze stamge- i nooten met zooveel taaiheid en moed ijveren voor het in stand houden van ons gemeen schappelijk cultureel erfdeel. 3. Zijn persdienst houdt de bladen van Noord-Frankrjk alsmede de Parijsche pers agentschappen op de hoogte van het Ne derlandsche cultuurleven. (Aldus, bij voor- beeld, in Frankrijk was het door het Vlaamsch Verbond van Frankrijk dat in Frankrijk propaganda werd gevoerd voor het IV8 Congres voor Nederlandsche Kunst geschiedenis). ADRESSEN: 1. - Voor het Vlaamsch Verbond van Frankrijk: Me Vandendriessche, avocat, 3, rue Mon- tyon. Tourcoing. M. Favereau, 3, rue Flamen, Liile. M. l'abbé Gantois, rue de l'Abreuvoir, Watten. 2. - Voor inschrijving op de uitgaven van het Vlaamsch Verbond van Frankrijk, zich wenden :BoekhandeI Zonnewende Leie straat, 12, Kortrijk. Postrekening 1183.18. Belgie Buitenland De Torrewachter 2 Belgas 3 Belgas Le Lion de Flandre 5 Belgas 6 Belgas 3. - Het Michiel de Swaenfonds, gesticht om de cultureele belangstelling van Hol- land en Vlaanderen voor de Vlamingen in Frankrijk te bundelen en in tastbare daden om te zetten, zal van zijnen kant gaarne als bemiddelaar optreden, om het in dit vlug schrift vooropgestelde doel te bereiken. Michiel de Swaenfonds, Budastraat, 6, KÖRTRIJK.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5