ereuuierii Masschelein Fl. Vandevoorde De Wilde Ruiter Burgers, N eringdoenersji V rou wenhoekj e Landbouwers, Boterstraat, YPSR w w Goede Waar de Beste Reklaam gedachtera HETMANNEKE UIT OE MAAN eter Streek DE POPERINGHENAAR .BI. 5; 6-10-1929. Nr 39. Denkt nooit dat g'oaontbeerlijk zijt, want door dien waan zoudt ge u zélven tot uw groot nadeel bedriegen. De beste zelfvoldoening genieten wij wanneer wij heden herstellen wat wij gisteren verzuimd of misdaan heb ben. Fene scherpe tong is het eenige snijdende werktuig dat scherper wordt door het gebruik. We zitten in October en De dagen korten zeere... De Herfst trekt seffens door het land Met allerhande weeeren. In 't Boerenalmanaksken staat te lezen: Sint Michiels's Zomer duurt ten minste acht dagen, Sinte There- •sia's Zomer ten minste drij dagen. Dat mist nooit. Sint Machiel wierd den 29 September gevierd en Sinte Theresia komt den 15 October. Sint Machiel heeft ons zijn Zomerken gegeven maar ik durf wedden dat de boeren zuchten Sinte Theresia Astemblieft Ziet dat ge ons Van water gerieft. Ja. ja... water'! water! water! zucht ook Marenta, want onze steenput is zoo goed als droog en als we water moeten hebben zijn we verplicht een kwartier ver te gaan. Met dat water gebrek alle kanten vallen de appelen en peren van de boom en. Daar staat geen gras meer op de beemden de boeren moeten hun beesten die ze wil den vetten, te vroeg verkoopen. 't Var- kenvleesch gaat al naar de 30 fr. per kilo en ze zeggen dat we de boter, ik heb het reeds verteld, wel aan ■60 fr. per kilo zullen betalen. Daar is dus voor te vreezen Dat 't zal een winterken wezen Vol miserie en ellende Zonder ende. 't Indexnumber is ook weer met tien punten gestegen; de werklieden zullen opslag vragen In Brussel bebben de emplwajees van de Banken en de groote handelshuizen een mani festatie belegd en ze vragen ook op slag! opslag! Ze vragen dat een em- plwajee van Adamsgeslacht op zijn 23° jaar minstens 1.500 fr. zou ver dienen. Vragen staat vrij Maar 't weigeren er bij. In alle gevaldaar zijn veel groote Banken, waar zeer groote patriotten in 't bestuur zitten en die aan hun emplwajees een echt hongerloon be talen. We hopen dat 't zal beteren en we zullen maar pasjensie hebben. Dat zei de boer ook en hij at rapen met een saus van siroop. Maar Marenta zegt Laat ons op deze dagen Toch niet te zeere klagen. Zie ne keer in Engeland. Met al hun goud en rijkdom zijn er daar honderd duizenden die volop in de miserie zit ten; ja, die honger lijden. En in de streken van Glasgow hebben nu ver schillende fabrieken hun deuren ge sloten en zitten er weer 20 duizend fa briekwerkers op straat. En de winter staat voor de deur. a, ja, menschen We lachen wel ne keer Met klank Met 't pover figuurken van Onzen nikkelen frank. klaar 't leven is hier toch nog goed- kooper dan in andere landen. Weet ge alzoo wat ge in Holland voor een gazet betaalt? Neem bijvoorbeeld de Nieu ■BnnnwMMmHHMnMHmn] Mengelwerk v."De Poperinghenaar,, 6i we Rotterdamsche Courant. Die kost in Holland 11 centen. Maar elf Hol- landsche centen dat is zooiets van 1.50 fr. van ons geld. Ge ziet dus het; verschil. Hier in 't land betaalt ge voor de grootste gazetten 30 centie men. En reis ne keer met den tram. Te Brussel rijdt ge van 't een eind van de stad naar 't andere voor 75 cen tiemen als ge met uw achter fasade op de banken zit zonder kussens en als ge op kussens wilt zitten kost dat 15 centiemen meer. Maar als ge nu in Holland dezelfde distancie wil rijden 'dan betaalt ge twee dubbeltjes dat is ruim 3 frank. En ga ne keer naar Hol land om een kostumeken te koopen. Ge betaalt ministens 100 gulden als ge iets goeds wilt hebben: dat is 1.500 fr. Ja maar, zegt Marenta, wij hebben den oorlog gewonnen... de mogendhe den die met ons meevochten hebben ons van alles beloofd en er werd ge roepen, geschreeuwd en geschreven nooit zullen wij de heldhaftigheid van het dappere Belgie vergeten. Met dat alles zitten we tot over de ooren in de schuld en met nikkelen franken. OchMarenta, ge kent toch het spreekwoord: van je vriendjes moet je 't hebben. We staan er voor En moeten er door. Ert zoolang als 't leven hier niet zoó kostelijk is als in de andere landen zullen we nog lang mogen klagen over opslag! opslag! en nog eens opslag... INTUSSCHEN is onze Keuning ne keer een voyazieken gaan doen naar Italië. De gazetten schrijven dat de brave man rust noodig heeft. Ja, ja; ik kan 't geloovenkeuning zijn is een straffe post. IN DE POST is er spraak van de timbers te verhoogen. Voor de jongens die naar hun lieveken schrijven 't mag gezeid. Wordt het tegenwoordig zeker fameus een dure tijd. T IS NU DF, TIJD dat de avond feesten worden gegeven. Schier geen gemeente in Vlaanderen of er wordt aan tooneel gedaan, 't Manneken uit de Maan is altijd een liefhebber ge weest van tooneelspelen. En Marenta kan ook fameus spelenthuis, op heu- ren poot. Als ge nu een paar schoone stukken wilt hebben dan moet ge bij drukker Sansen bestellenDe Dorps poeët, een gemoedelijk spel in 3 be drijven of 't Lammeken, een vroolijk spel van simpel gebeuren, ook in 3 be drijven: Deze stukken zijn geschreven voor tooneelkringen die met vrouwen op de planken komen. Dan hebt ge nog: «Het Kruis op de Heide», een pakkend drama, voor mannenrollen alleen. Ook in drie bedrijven. De schrijver dezer stukken is Jac. Bal lings en ik herhaal hetde bestelling kunt ge doen aan drukker Sansen. IN DE GAZETTEN staan er soms veel leugens gedrukt en misschien is 't ook wel een leugen wat ik in een Hollandsche gazet hebt gelezen. Daar stond ~z<5ö' in eén 'Oöstenrijksche ge leerde heeft ontdekt dat, als ge veel rauwe wortelen eet, uw haren niet meer zullen uitvallen en dat als iemand die een kletskop heeft, veel rauwe wortelen eet, zijn haren terug krijgt. ROMAN door A. HANS. Het groepje bereikte eindelijk leper. Hier staan we nu met onzen doo- den verrader, zei Moerman, 'k Hac toch nooit kunnen denken dat ik zoo, na mijn lange afwezigheid, mijn oude stad zou binnen trekken. We zullen naar de politie rijden... Fransche politie - Ha, natuurlijk! Zouden ze mijn oude historie nog kennen? Wel, neen... Er is veel veranderd. Ze begaven zich naar de markt. En Moerman en van Maere traden een bureel binnen, waar de jonker niet vreemd was. Een ambtenaar herkende hem dade lijk en groette hoffelijk. van Maere deed zijn verhaal. Lamoens, zei de ambtenaar dan. Ja, ik ken hem wel... een doortrapte kerel... Och, die tegen zijn eigen volk heeft gewerkt, deugt voor niemand. Er zijn nu andere Franschen aan 't be stuur dan vroeger... De ambtenaar maakte eenige aan- teekeningen. Hij liet Peer van de kar halen. De vechtersbaas stond te beven. Hij beweerde door Lamoens bedrogen te zijn. Allodames en heeren Ge kunt dat ne keer probeeren. Marenta zegt dat die remedie een uitvinding is van een boer die te veel wortelen heeft en niet weet wat hij er meê moet beginnen. VADER, zei 'kistje mijn bed is te kort. 'k Geloof het wel, zei vader, ge ligt er veel te lang in. Treze, de meid was in den naam van haar meesteres naar madame Se- venplaag gegaan om haar te vragen te komen dineeren. Madame Seven- plaag was juist bezig haar tanden te kuischen. Welnu, vroeg de madame van Treze: wat heeft ze gezegd? Dat ze zpu komen, madame... Was ze reeds gereed. Omtrentze was juist bezig haar tanden te scherpen. En dit stond in een soldatenbrief Ik bedank u wel voor de sausies die gij mij gezonden hebt; ze heeft mij van deeg gesmaakt en tot mijn genoe gen las ik onder in de gazet, waar zij ingepakt was: «Wordt vervolgd». En hier geven we een liedje dat misschien op het een of ander avond feest te pas kan komen. HlllIHHlHIiailBIIlHIHHa De ambtenaar nam hem een kort verhoor op en liet hem naar de gevan genis brengen. De voerman moest met het lijk naar het doodenhuis rijden. Daar hij te leper zou overnachten en morgen naar Brugge terug wilde, betaalde Moerman hem en de zwoeger kreeg ook van Robert een goede be looning. van Maere huurde dan een rijtuig en reed met Moerman huiswaarts. In de zaal brandde een groot vuur en men was er na den roerigen dag gezellig bijeen. Den volgenden dag deed Robert een wandeling met zijn verloofde. De men schen knikten het schoone paar ge negen toe. De meesten waren blij dat de notaris het dorp verlaten had. Robert en Magda waren nu over gelukkig. En ze zouden weldra huwen. Magda knielde op het graf van haar broer neer en bad er innig. Hij was berouwvol gestorven. Dit trooste haar. Maar zij had den naam en de eer van haar geslacht gehandhaafd. En ze was het waard aan de voorname familie der van Maere's verbonden te worden en strak de edele vrouwe van den Maerburg te zijn Het groote Proces. Robert en Magda reden naar Brug ge. De jonkvrouw zat nu ook op een zwierig paard. Het was het dier, dat haar als Wilde Ruiter zoo dikwijls door den nacht had DAT IS PRECIES GEEN ONGELUK. 1. De boeren in den oorlogstijd, Die hebben onder ons gezeid Veel centjes kunnen maken En onder ons, 'tmag ook gezegd, Het gaat vandaag nog niet te slecht Maar ach, wat droeve zaken Als gij bij den ontvanger gaat En zonder dralen Al maakt ge u driftig, grarn. en kwaad Flink moogt betalen. REFREIN. Beiden Walsmaat. Dat is precies geen ongeluk Maar 't ligt toch voor de hand Ge raakt er mede van uw stuk Neen... Neen, 't is niet plezant. 2. Al ben ik geen chanteur-komiek En lacht ge u met mijn klucht niet ziek Toch wil ik wel probeeren Zoo goed ik kan, hier met mijn lied Op 't avondfeest, zooals ge ziet U allen te amuseeren Maar wellicht sta ik, arme dwaas U te ambeteeren En zie 'k dat gij vergeet, helaas, Te applaudiseeren. 3. Wanneer ge een jaartje zijt getrouwd En alle twee van kindjes houdt En dus een kind wilt koopen Gebeurt het dat ge op 't onverwacht Somtijds wel midden in den nacht Met d...ijz'ren hoed moogt loopen Verdraaid; wat zal 't nu zijn? een zoon len. Daar woonde dus de weduwe Bet- hoeften doen krijgen, ze zien verlan- son met haar dochter Peg. De weduwe 1 gend naar hoogers en beters en naar was 38 jaar oud en haar dochter 19. De een hoogeren levensstandaard. Zij dochter had kennis met een officierkunnen dien maar bereiken door het maar de moeder die precies ook niet zelf te willen. van de leelijkste was, zag de officier De opvatting der liefdadigheidsex- ook geerne en dat kwam nu zoo ver dat' perten is, dat aan de werkers zou ge- die officier de mama op slot van reke-leerd worden hoe zij met minder kun ning liever zag dan de dochter en dat kwam zoo ver dat de officier met de moeder zou gaan trouwen. Peg deed alsof 't haar niet schelen kon. 't Meis- ke peisde met tranen of schoone woorden is er toch niets te winnen en in plaats van te zuchten en te la- menteeren De valsche minaar heeft mij ver- [la...a...ten... Er valt niet te pra...a...ten... kocht zij vergift en voor dat het kop pel naar het stadhuis reed werd een glas morgenwijn gedronken. Maar Peg had er vergift in gedaan. Enkele uren later was haar moeder dood was de officier dood en 's avonds haal de men het lijk van Peg uit het kanaal. Triestigklaagt Marenta. WAT NIET TRIESTIG is, dat is dat de Vlamingen een vlaamsche Radio- post gaan krijgen. De franskiljonsche gazetten in Brussel spotten daarmee maar intusschen worden ze onge rust. Want van hun franskiljonsche Om te beginnen? s. forten brokkelen er iederen dag stee- Maar oei... een-tweeling, tfisch en schodSf afEn 't is zoo dat Eet moet zijn. V Komt voor de pinnen. 4. Wanneer een knappe lieve meid Sinds jaren met een jongen vrijt Dan hoopt ze er mee te trouwen Ze maakt zich sierlijk en net Met lint en strikjes opgezet Dat hoort zoo bij de vrouwen Maar op haar trouwdag, krijgt ze ach Heer 't Is om te schrikken Juist op neusje lief een zweer Wel zoo nen dikke. 5. 't Gebeurt ook dat een jonge kwant Wil trouwen met een ouw matant Natuurlijk om de duiten Dan is ze toch naar de eeuwigheid Hij denkt, Och God, na weinig tijd En zit ik met de duiten Maar zie; matant blijkt wel te pas En taai geschapen En hij mag bij die ouw karkas Nog jaren slapen. 6. Een jongen die een meid bemint Doet alles om dat lieve kind Gedurig te ontmoeten En als ze 's avonds slapen gaat Gebeurt' dat hij op schildwacht staat Om haar nog eens te groeten Hij klautert naar haar kamer op Tikt aan de ruiten Maar ach... de moeder steekt haar kop Nu plots naar buiten. BISCOUPLET. Ge roept me weer, ik dank u zeer Ik zing li een koepietje meer Als 't u dus kan behagen 't Is van die lieve Juffer daar Die met dat kort gesneden haar... Hier kan de ramper niet voort. Hij begint te stotteren en zegt ten slotte Ik kan er niet door... Dat is precies geen ongeluk... Maar 't is toch niet plezant! Daarna loopt hij ijlings weg. De muziek van dit liedje is te ver krijgen bij den heer De Boeck, Jos., 343, Gentsche steenweg, Molenbeek (Brussel). EN ZE HEBBEN weer ne keer het menleken van de loterij doen draaien maar helaas: Gelijk het reeds zoo dikwijls is ge- 't Miljoen dat won ik niet fschied Maar hoe zou ik den hemel danken Won ik maar honderd duizend franken 'k Heb het nog gezeid en ik herhaal hetdan bakt Marenta wafels en dan worden al de alderliefste Lezeressen van De Poperinghenaar verzocht. EN IK LEES in een gazet dat er te Brussel op één dag 56 koppels in het huwelijk traden. 56 koppels Och Heerhoevelen van die koppels Zijn er nu binnen 't jaar Nog bij mekaar Want trouwen tegenwoordig! 't Wordt met een licht gedacht gedaan En voor het meisken en het ventje Blijkt het kort nadien een groote last Het zevende sacramentje. Te Bristol, een stad aan den anderen kant van de zee gelegen is een gruwe lijke moord gebeurd. Ge zult zeggen": ge moet daarvoor zoo ver niet reizen... want moorden die gebeuren er hier in Vlaanderen ook. Dat is waar ma.ar toch wil ik u die moordhistorie vertel- gevoerd. 't Was gestald geweest bij den boer die het geheim kende En 't nobel paard had met vreugde zijn meesteres herkend. Robert en Magda moesten inkoopen 'doen voor hun aanstaande huwelijk. Maar Magda had met deze reis nog i een ander doel. Ze wilde in de gevanT genis een bezoek brengen aan Fran- sisca Ameye en deze steunen in haar berouw en inkeer. Ze vond het haar plicht, al zou ze er tegen opzien het somber gebouw te betreden, waar ze zoo geleden had. van Maere en zijn verloofde waren door twee knechten vergezeld. De jon ker had zijn personeel uitgebreid. 't Was zacht weer en opgewekt draafden de jonge lieden voort. 't Was nog niet rustig in Vlaande ren. De Fransche bezetting duurde voort. En de vreemdeling eischte nog voortdurend jonge mannen voor zijn legers. Veel Vlamingen verdoken zich in de bosschen en gendarmen maakten als vroeger jacht op deserteurs. Te Thorhout hielden onze reizigers stil, om er te middagmalen. Ze stapten af aan een gasthof op de markt. In de eetzaal ontstelde Robert even. Aan tafel zaten eenige klanten en no taris Campens bevond zich onder hen. Ook Magda herkende hem en ze fluisterde iets tot Robert. We doen of we hem niet kennen, dat is 't beste, antwoordde de jonker. De notaris keek ook voor zich. Maar zijn hoogmoed kreeg weer een gewel digen deuk... Schuins blikte hij soms naar 't jon- Z1J1 Al te lang stond de Vlaming In eigen land Aan de ezelskant Punt'n goei gezondheid en veel poezelier 't Manneken uit de Maan. 1.000.000 FR. TE WINNEN door bet koopen van loten der Verwoeste Gewesten. betaalbaar door kleine stortingen vanal 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie u toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 loten worden uitgetrokken voor een totaal van 21.500.000 FRANKEN De volgende trekkingen zullen plaats heb ben lot van 250.000 fr. FEESTDAGEN DER WEEK. nen leven. Een man kan niet knap zijn en kan geen perfekt werk leveren als hij niet eiken morgen blij te moe, gelukkig en gezond naar zijn werk komt. Niemand kan de volle maat van zijn werk geven als hij vol kommer zit wegens zijn huur, of zijn huis of als hij in ellende zit. Er moeten geen liefdadigheidsex- perten onder de werkers zijn, maar experten, die de menschen leeren be ter te leven met meer en hoogere be hoeften. Ik heb zulke experten aangesteld als noodzakelijke elementen van mijn per soneel, want ik aanzie het als mijne taak, niet alleen vele en goede auto mobielen voort te brengen, maar ook betere en gelukkiger menschen. De schoonste schilderij is voor mij te zien hoe levenslustige welgevoede kinderen rond de lachende woonst spelen met hunne vreugdevolle moe der. Ik wil doen wat ik kan om te maken dat er in elk werkershuis een leestafel en een bibliotheek te vinden is. Ontmoediging door armoede maakt de menschen ziek, vernietigt de gezin nen en geen hospitaalbehandeling kan daaraan verhelpen. De doeltreffende behandeling is de verzekering van goe de voeding en de voorziening in de an dere en hoogere behoeften in elke wo ning, die blij en luchtig moet zijn en waar het gevoel moet heerschen, dat ieder mensch een nuttig en onafhan kelijk bestaan kan vinden. Vrij zijn van kommer met een be hoorlijk loon, draagt het meest bij om gezonde en gelukkige menschen te maken. Ik geloof in hoogere loonen, die moeten maken dat elkeen de liefdadig heid kan missen. Henry Ford. OCTOBER - ZAAIMAAND. 6 Z H. Bruno, bel. H. Adalbera, bis. 7 M O. L. V. van den Allerh. Rozenkrans. 8 D H. Brigitta, wed. H. Badilo, abt. 9 W H. Dionisius en gezellen, mart. 10 H. Franciscus de Borgia, bel. 11 V H. Gummarus, b., beschermh. v. Lier. 12 Z H. Wilfridus. H. Zeven Minderbr. op 10 Oct. 1 2 1 2 3 15 1 2 op 20 Nov. 2 3 15 op 15 Oct. op 20 Oct. op 10 Nov. 100.000 1 millioen loten lot loten lot loten Voor alle inlichtingen wendt U tot de UNION CENTRALE de la BOURSE Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij Juffr. Simone Lansen», Post, Vlamertinghe. Ernstige Agenten worden gevraagd. 100.000 50.000 10.000 250.000 100.000 100.000 50.000 10.000 HET NUT VAN OE HOOGE LOONEN EN WEDDEN De bekende Amerikaansche auto mobielfabrikant H. Ford, liet zich als volgt uit over de nut van de hooge loonen Als onze zaken en onze productie zulke hooge waarde verkregen heb ben, dan is zulks niet gekomen door de machines en de menschen op te ja gen, maar door den geest van ons werkvolk vrij te maken van het mee rendeel der zorgen, die meestal voort spruiten uit te lage loonen, welke ma ken dat de werkman en zijn gezin schamel gevoed en gehuisvest zijn, en daarbij soms ongerust door de onze kerheid van zijn bestaan. Ik verhoogde het loonpeil en ver minderde de werkuren, dan als drie duizend mannen aan mijne poort ge reed stonden om lagere loonen te aan vaarden. Als razende financiers tot mij zou den komen en mij voorstellen mij geld te geven om mij toe te laten ervan voor altijd te leven mits zij mijne zaak mochten overnemen, dan zou ik ervoor bedanken. Wat zou ik met al hun geld doen? Een mensch kan toch niet meer eten dan voldoende, geld kan hij toch maar voldoende gebruiken en hij kan toch geen geld meedragen als hij sterft. Geld beteekent niets, tenzij als het dient om verbetering in 's menschen's leven te brengen. Wij willen de menschen hoogere be- HumBiHiniuiiiuiimni ge paar. En de nijd brandde hem in het hart. Hij voelde haat tegen de be zembindersdochter. die hij zoo belas terd had en welke een adellijke jonk vrouw bleek te zijn, Stralend van schoonheid zat ze daar naast Robert. En de notaris had zulke stoute droo- men gehad. Zijn dochter de kasteel- vróuwe... Ha, Robert zou het wel verteld heb ben, hoe Zela achterhaald was gewor den op een vlucht met een Franschen officier. Wat. had Campens al niet gedaan om Magda van Robert van Maere weg te trekken. Ze zelfs van rooverij be ticht En toch zat ze daar in hoogheid en eere, en hij had het dorp moeten verlaten, vernederd, gehoond, gemin acht. Hij haatte er ook van Maere om. O, kon hij die twee nog scheiden, hun geluk breken. Wie weet! Hij was het gewoon geweest te konkelen. En hier aan tafel rezen zwarte ge dachten bij hem op, die moesten leiden tot een duister plan, zoo hij wraak moest nemen... Robert en Magda werden met on derscheid behandeld door de dienst meid en ook door de andere klanten die in hen voorname lieden herkenden. De notaris was ook zoo gewoon ge weest met eerbied bejegend te wor den... En hij was thans zijn macht kwijt. Hij leefde als verdoken op een dorp bij leper. Nu was hij naar Brug- !ge gedaagd door 't gerecht als getuige in de zaak der rooversbende. Morgen begint het proces van Gelijk m' een kerk een reuzenwerk, uit steen bij steen moet stichten zoo ook is vaak de grootste taak een hoop van kleine plichten. «Veel geven en weinig of niets terugvra gen is het hoogste vrouwenrechtzegt een Indische spreuk. Wie de beteekenis van dit woord juist vat heeft veel geleerd, want geen grootere hemelsche liefde is mogelijk zonder het opgeven der zelfzucht, zonder ootmoed. Betreedt de paden der hoogere liefde met de voeten van den ootmoed. Russische pudding. Hebt ge wit van eieren staan? Klop het in vast schuim, voor vier wit van eieren, roer er, altijd kloppend, twee soeplepels cristallisé suiker onder en evenveel framboise of fre- zengelei. Doe dit schuim in een vuurvasten schotel, welke ge vooraf met wat boter hebt besmeerd, en laat in matigen oven, ongeveer tien minuutjes opkomen. Warm opdienen. De boom der wijsheid. De wortel heet tevredenheid De takken heeten stevigheid De bloesems heeten lief lij kheid De vruchten heeten zaligheid En heel de boom heet matigheid. Toria had een zware vallinge en lag dood ziek te bed. Sissen was om den dokter ge- loopen. Luistert Sissen, zegt de dokter, het is mijn plicht u te verklaren dat gij u op het ergste moet voorbereiden. Gode hemel, dokter, zegt Sissen, denkt gij dat mijn wijf weer zal herstellen! Wee mij... dan is het mijn dood! Voor uw bier wendt u tot de zij alleen kan u, zelfs gedurende de warmste dagen, aangename en heldere bieren bestellen, zij is daarin gelukt dank aan het gebruik van beste gra nen en fijnste hop en ook dank aan hare moderne installatie die nu een ijs- machien en verkoelde kelders bevat. MAS-CAR het fijnste speciaal GERSTEN het beste blond STERK het smakelijkste bruin Als voorheen kunt gij in de Brouwe rij Masschelein een aangenaam bier verkrijgen aan zeer genadigen prijs. De Msie Peiiia Bakelandt, zei een koopman tot een kennis. Morgen? Ja, ik weet het zeker... Robert en Magda keken elkaar aan. Ze hebben op 't gerechtshof de bank van de beschuldigden moeten vergrooten, om ze er allemaal te zit ten, die loedersvervolgde de koop man. Er zullen er in de dertig zitten. Dat proces moet lang duren. Ze spreken van een maand. Ze moeten er zooveel complimenten mee maken. Maar weet ge zeker dat het mor gen begint... Ja, ja, mijn broer is gezwoorne. Wat is dat? Hebt gij van de nieuwe rechts- mattieren nog niet gehoord: de jury! Neen... Maar man 't Is een heele ver andering. Er moeten nu twaalf bur gers als rechters zitten. Welke burgers? Ha, van de voornaamste, zooals mijn broer, hernam de koopman wat verwaand. Ze worden aangeduid... En zij zijn rechters... Dat wil zeggen er zijn gewone rechters die de zaak leiden, die onder vragen, de getuigen hooren. Maar als alles behandeld is moeten de gezwoor- nen verklaren wie er schuldig is en wie niet en zooals zij 't zeggen ver oordeelt men of spreekt men vrij. Ja, ja, dat is de jury. Een aardige mode, merkte een ander op. Ha, 't is een nieuwen tijd, he. Alles wordt volksch. De macht komt uit het volk. Of 't beter is, we zullen het afwachten. Die jury zal al die bandieten ver- oordeelen. Mijn broer beweert dat er ook onschuldigen gepakt zijn. Zoo hebben ze over eenige weken nog een kerel binnen gebracht, een voorvech ter. Ik ken hem wel van mijn reizen. Peer, 't kapmes zeggen ze er rond Aartrycke tegen. Robert luisterde nog scherper. Die droligaard had de mode in een herberg zijn mes in een tafel te steken, vervolgde de koopman. En wie er aan kwam of soms er naar keek moest met hem vechten. Deden ze het of niet Peer daagde ieder uit en hij heeft er veel sneden in 't gezicht gegeven. Maar hij moet heeren van rond leper tegen gekomen hebben, die hem bon den als een varken en aan de politie overleverden. En de Franschen zullen, gezegd hebbenen avant, naar Bake landt te Brugge, 't Is al een deeg! Maar 't is 't zelfde nut. Ge zijt van de bende of niet. Zulk gespuis moet ook maar on schadelijk gemaakt worden, beweerde een andere handelaar. Ja, maar voorvechter is geen roover... 't Is toch zooveel als een moor denaar... 't Gepraat duurde nog wat voort. Zou ik Fransisca Ameye nog wel kunnen zien, als het proces morgen begint? vroeg Magda. ('t Vervolgt.}

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5