23' JAAR. - Nr 41. fian de Jongelingen Overgangstijdperk Notarieel», Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Wie Inlichtingen -begeeft over aankondi- S n Ontroomer [VIEüOTTE Goed ISlieüuusï S eiMMie Gusnuüsen Politiek Gveruzieht ZONDAG 13 OCTOBER 1929. WEEKBLAD 30 CENTIEMEN. Abonnementsprijs per Jaar: In Stad: 14 f In 't Land: 16 f (per post) Frankrijk: 28 fr. I Congo: 28 fr. Andere landen: 34 fr. TARIEF Kieine Berichten: 1 fr. per reek; minimumprijs per inlassching4 fr. mmmm Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan ons. I gingen, wordt verzocht een postzegel voor I antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF Notarieele Verkoopingen: 90 cent. per gewone regel. Annoncen: I Prijzen op aanvraag. amaaanBKmc mn Er komt een tijd zoolang door vele inde-ren vurig- gewenscht dat zij e kinderschoenen ontwassende, tot ötigelingen opgroeien. Het grootste 'erlangen van het meerendeel hunner s zoo spoedig mogelijk mannen te ivort'en en ook gansch vrij te zijn en i]) eigene voeten te staan, met eigene 'leugelen te kunnen vliegen, f Mannen worden... vrij zijn..: Twee overgewichtige zaken die wel eens mogen overwogen worden, ten ieinde -te zien hoe eer joft^feTifig''vftrS'r- lijk tot man opgroeit en hoe hij vrij wordt naar den goeden en echten zin van het woord. In theorie is dat allemaal mooi en groote begoochelingen, voor wat een man worden en vrij zijn betreft, want daardoor verstaan zij de ontvoog ding uit allen dwang en het ontberen van alle gezag. En daarin zijn ze schrikkelijk mis. Als zij denken dat men hen voor mannen zal aanzien als zij een knevel of eene baard bezitten, die hunne we zenstrekken meer vroomheid bijzet ten. dwalen zij, want niet het uitzicht van een min of meer verouderd gelaat, maar wel de houding en het verstandig gedrag zal hen als mannen doen be schouwen. Het is een moeilijke en zeer gevaar lijke stap: van het jongelingsschap naar den mannenleefiijd, en om dien best te kunnen stellen tot hun later heil en welvaren, moeten de jongelingen de ondervinding benuttigen, die ouderen van jaren bezitten en hebben opge daan, ten koste van veel tegenslagen bittere wederwaardigheden, lijden en ontgoochelingen. Met helder oog de wereld inkijken dat is goed, maar met open oor goeden raad aanhooren en hem volgen, dat is de eerste vereischte voor eene goede lotsbestemming. Vooral den raad der ouders, die lang voor hen geleefd hebben en de wereld kennen, omdat zij reeds veel hebben tegengekomen en ondervonden. Die kunnen dan wel, beter dan wie ook hunne kinderen eens tot jongelin gen opgegroeid den gouden goeden raad geven, die hun zoo kostbaar en heilzaam moet zijn voor den ganschen levensloop en wanneer de ouders rechtschapen zijn en hunne kinderen waarlijk beminnen gelijk het behoort zullen zij hun niets dan goed aan ra den, niets dan het slechte afkeuren en laken. Jongelingen, denkt daarop. Gij die zoo vurig haakt naar den stond dat gij een twintigtal jaren out geworden als mannen zult worden be schouwd peist daar dikwijls *op en weest er van overtuigd dat gij niet te vroeg naar de vrijheid moogt verlan gen, om gansch alleen op uw eigene vleugelen te mogen rondvliegen. Gij haakt naar vrijheid, naar een eigen zelfbestaan. Zeer wel, maar loop niet te snel. Vrijheid, roept gij uit', met een hert poppelend van vurig verlangen naar den stond waarop gij uw eigen mees ter wezen zult en gij bedenkt niet dat wanneer gij uw ouderlijk huis verlaat en het vaderlijk gezag, de moederlijke bezorgdheid als ontvlucht, dat gij veel al eene andere veel ruin zoete slavernij te gemoet loopt. Als gij later, op den afgelegden wég des levens zult terugblikken zult gij dan ook met diepe aan doening in de ziel moeten besta tigendat de gelukkigste uwer levens jaren, deze waren die gij beleefdet in de gelukkige slavernij uwer goede ouders, met uw broeders en zusters te zamen, en gr<«t is het getal dergenen die zoo menigmaal verzuchten: Vare ik nog maar bij moeder, nu eerst begrijp ik haar zorg en waardeer 'ik haar goed zijn, Vare ik nog maar 'bij vader, nu eerst begrijp ik door eigen ondervinding de waarde van wat hij mij voorhield. Jongelingen, denkt erop. Vilt gij later gelukkig wezen, blijft zoo lang mogelijk in den huiskring uwe ouders gelukkig maken; volgt hun belangrijken raad en handelt ver standig en met overleg om later echte mannen te worden niet het vroom ge voelen in het hert bewaard. DE B met verlaagden Melkbak draaiende om eene as wordt door alle De oogst geschoren De winter geboren zegt ons oud spreekwoord. En inder daad, 's morgens en 's avonds wordt men eene merkelijke verkoeling van de luchtgesteltenis gewaar. De hitte-zoinerdagen zijn voorbij. Ons lichaamsgestel moet zich naar nieuwe gelegenheden schikken. Ons lichaam bezit een wonderbaar aanpassingsvermogen dat het bestand maakt tégen de wisselvalligheden van iet klimaat. Elke verandering van temperatuur, elke wijziging van elektrieke spanning van den dampkring, verwekt vanwege t lichaamsgestel een evenwichtige werking. De seizoenen oefenen invloed op de levenswerkzaamheden en op de gezondheid. In de Lente zijn alle verrichtingen Opgezweepthet is de bloesem des levens binst den Zomer, komt de stof wisseling in volle werking; binst den Herfst worden de aangegroeide ge- weefsels rijp en Vaardig óm in de een zelvigheid van het lichaam opgenomen te worden. Binst den Winter is het een tijdperk van rustde levensstraiingen worden beperkt tot een minimum; het gestel zamelt opnieuw krachten in tegen het aankomend jaargetijde. Wie voorzien is van voldoende le venskracht, zal met welgelukken in den strijd tegen de schadende elemen ten slagen. Wil de mensch de wetten der ge zondheidsleer volgenhij zal met goe den uitslag tegen de wisselvalligheden des weders worstelen en gaaf blijven en gezond. Thans zijn wij sedert eenige dagen m den Herfst getreden. De Herfst heeft veel gelijkenis met de Lente. Hij beteekent eene overgangsperiode tus- scheti de warme zonnemaanden en den killen Winter. In den Herfst, even ge lijk in den Winter, ontmoet men dik wijls brand, oploop, huiduitslag', gevolj van de stoornis in het bloed tijdens den Zomer verwekt. In 't afvallen van de bladeren, loopen vele menschen met rooijonck, steenzweren, darmloop, enz. Een gepast regiem rui ecue bkiedzui verende behandeling zal ze daarvan spoedig helpen. Voeding, kleeding, beweging, moe ten bijzonderlijk de aandacht van den gezondheid'sleeraar gaande maken. Indien de menschen naar de aanwij zingen der natuur keken, zouden zij waarnemen dat in den Herfst de sap pige vruchten onzer boomgaarden en de gezonde groensels onzer moestui nen voorkomen. In de herfstmaanden moet het regiem zooveel mogelijk ve getarisch zijndoordat fruit en groen ten oprécht bloedzuiverend zijn en dat in dit seizoen het bloed moet gezuiverd worden. Xiets is meer bloedzuiverend dan eene plantaardige voedingswijze. De Voorzienigheid heeft er voor ge zorgd dat in den Herfst, appelen, pe ren, druiven, allerhande fruit te onzer beschikking staat; laat ons gebruik maken van deze milde geschenken dei- aarde. In September en in Oktober is het een uitgelezen tijdperk om eens smakelijk te eten er is van alles: kie kens, gevogeltje, wild, goede en ver- sche visch men kan 111 dees jaargetijde lekkere maaltijden maken. Dé menschen mogen gebruik maken van de lekkere spijzen; geen misbruik. Heden maken de menschen te veel werk van hunne maag. Zij denken op anders niets dan op etenzij eten te veelzoo krenken zij hunne gezond heid en verkorten hun leven. Het is een welverdiende straf. Zij delven hier hun eigen graf, Xiet met de knuisten van hun handen Maar met hun mond en hunne tanden. neemt, hoofdoorzaak van vallingen, catarrhale koorts, griep, fleuris, enz. allen hindernissen welke een voorzich tige mensch kan vermijden. Thans heerscht voor wat de kleedij >etreft, voornamelijk bij de vrouwen, een misselijk wangedacht. De vrouwen loopen op straat met korte rokken, bloote armen, uitgesne den halskragen, rampzalig gekleed en onvoldoende beschermd tegen het gure weder. Ts het te verwonderen dat thans zoo vele jonge vrouwen met vallingen loo ped-weiké ingeworteld zijnde op gepe., tering zullen uitlóopen. Is het geen oprechte zelfmoord zich aldus door onachtzaamheid en verzuimenis aan vermijdelijke kwalen bloot te stellen? De ouders, de echtgenooten, moeten krachtdadig tegen het wangedrag der modebeoefenaars ingrijpen. Gansch het mensehengeslacht ont wikkeld in deze jaren, zal de stempel dragen der gemeenschappelijke on voorzichtigheid. Al die jonge vrouwen, die thans met bloote schouders pron ken, zullen op vijftigjarigen ouderdom gekweld worden door rheumatiek, in geduffeld en ingepakt in wollen sjaals en mantels loopen indien zij reeds van over een tiental jaren uit de samenle ving niet zijn gecijferd. Beweging is voor onze gezondheid ook hoogst noodig. Veel werken, veel te voet gaan. Onze voorouders waren niet verlegen van alle dagen twee uren te voet af te leggen; de boeren kwa men van Sleydinge, Seveneeken en Baarle naar Gent. Er hestonden geen trams noch autobussen. Jongens kwamen alle dagen van Wondelghem, Oostakker, Melle, naar Gent ter school en keerden 's avonds wederom te voet naar huis. Thans hebben de menschen het veel te ge makkelijk en 't is te nadeele hunner gezondheid. Men wil geen straat verre meer gaan. L)e bewegingen, nuttig voor de ge zondheid worden opgegeven, zij wor den vervangen door de lijdelijke bewe gingen schadelijk voor de gezondheid. Iemand die een half uur te voet moet gaan om 's morgens aan zijn werk te komen, zal een gezonde wandeling ge maakt hebben die zijne spijsvertering zal begunstigen. Laat hij zich voeren, hij zal vermoeid toekomen en geen werk- noch eetlust gevoelen. Spieroefening is gezond, dit wil niet zeggen dat men alle dagen aan het lossen van een schip kolen moet mee doen; maar dat mc-n zijne spieren ge noegzaam moet doen werken om bloedsomloop en stofwisseling in goe' den vorm te houden. Zelve zijne bood schappen doen: medewerken in het huishouden; kolen aanhalen, hout kap pen; bezig zijn in huis of in den tuin, HANDELSREGISTER. Kwijtschelding der Boeten. ïen ministerieel schrijven van 24 September 1.1. meldt dat diegenen die e boete van tachtig frank moesten betalen wegens laattijdige inschrijving- in het handelsregister, van ambtswege an die boeten ontslagen worden. De referendarissen en de griffiers an.iwie de inschrijving in het register weétr (gevraagd, zijn gemachtigd die bo$te terug te betalen indien de rechthebbenden vóór 31 December 929 hun een verzoekschrift voorleg en gericht aan den Heer Algemeen Sestuurder van het Beheer der Regis tratie en der Domeinen, 1' Afdeeling, Vïinisterie van Financien, Brussel )ij hetwelk zij kwijtschelding- en te ruggave der boete vragen. Zij die zich vóór 31 December aan staande laten inschrijven in het han delsregister, en bij die inschrijving een verzoekschrift, als honger vermeld, voorleggen, zullen insgelijks van ambtswege van de boete ontslagen worden, en' de heer en referendarissen en griffiers moeten ze hun hij de in schrijving terugbetalen. Opgepast dus, want de termijn van 31 December a.s. is de allerlaatste, en na dien datum zullen de boeten toe gepast worden, zonder de minste wijtschelding. Alle nuttige inlichtingen in 't lokaal Katholieke Kring Poperinghe, den Vrijdag, van 11 tot 12 uur. Land bou wers begeert m «■«■■■RIIHIHSHIHHIHIMt Speelkaarten ten bureele dezer. ijke kleeding is noodig voor de goede gezondheid. Men moet zich kleeden volgens het weder, niet naar den slenter van ge woonten of gebruiken. Indien gij, 's morgens bij het op staan, gewaar wordt dat de wind bij tend is en dat de mist opkomtgaat niet buiten zonder een lijfrok aange daan te hebben en neem uw overjas mede. Er bestaat onder het volk een voor oordeel dat de menschen aanzet voor Allerheiligen nooit hunne winterklee- deren uit de kas te halen, al vroos het dat het kraakt en lag de grond be sneeuwd. Warm ondergoed, wollen fokken en kousen, blijven ook in de lade liggen en komen voor Allerhei ligen er niet uit. De pelterijen zijn bij den koopman ter bewaring en komen ook niet te voorschijn voor den gewonen datum. 't ls een dwaling! Het kan einde Sep tember en in de eerste dagen van Ok tober dikwijls heel koud zijn: voor zichtigheid en gezond verstand wijzen uit dat men zich er naartoe moet klee den. Kleedt u volgens het weder dat be staat, niet volgens den almanak. In den Herfst kunnen er plotselinge sprongen in de temperatuur voorko men. 's Middags kan men een oprecht zo merweer genieten en 's avonds kan het bijtend koud zijn. 't Is bijzonder hij zonopstand en zonondergang dat men kerken) bij Sansen-Vanneste., die plotselinge verkoelingen waar -| Gasthuisstraat, Poperinghe- dit alles is veel gezonder en spant de zenuwen heter uit dan uren te toeven in de bedompte lucht der koffiehuizen of in de halve duisternis der Cinema zalen. Dr Wi DE BALTS. Om geld te sparen, is het toezicht op eenige overwegen opgeheven, eri worden ze onbewaakt gelaten. Het gevolg? Een heele hoop ongelukken, 't Is ook eigenlijk waar: we leven in een -tijd van vrijheid. Waarom al die hekken en afsluitboom en Mag ik niet vrij den weg kiezen dien ik wil En waarom al die verkeersagenten Een mensch kan niet meer over straat gaan zooals hij wil. En waarom al die polite? Eet ge niet goed op wat ge loet of zegt, daar vliegt ge den hak in. En waarom al die gevangenis sen en tuchthuizen? Is de mensch niet groot genoeg om te weten, wat hij moet doen of laten In therorie is dat allemaal modi en wel. De mensch is vrijde mensch is groot genoeg, om te weten wat hert?' te doen staat. Maar in de practijk? 't Gaat er als met de afschaffing op spooroverwegen. Is er geen orde o:r regel, geen gebod en verbod, dan is het leven in de maatschappij onmogelijk Ge moet immers dé menschen nemen gelijk ze zijn. Gaat gij daarmee accoord, Lezer? Wel dan zijt ge het ook eens, met het reglement der Kerk, dat aan de geloovige zegt: dit en dat hoek moogt ge niet lezendit en dat plezier moogt ge niet zoekendeze en die mode moogt ge niet volgen; deze en die vriendschap is gevaarlijk, enz. 't Is hetzelfde princiep. De Iverk wil aan u zeiven een dienst bewijzen, ge lijk den Staat u een dienst bewijst met zijn verkeersagenten en afsluitboo- men. Wees dan ook niet verstoord o| de Kerk of haar priesters, 't Is immers voor uw welzijn. Mag uw werkvolk alles naar zijn zin regelen? Wel neen! Toezicht en tucht zijn noodig voor het lichamelijk leven, maar ook voor behoud van het zedelijk leven. P. J. BEELDEN van den H. Pastor van Ars, van de H. Theresia van Lisieux in alle grootten (kunstbeelden voor 15. Vlaanderen wordt door de Walen bestuurd. Wij drukten verleden week De Comité du Trésor bestaat uit de H.H. Jaspar, Houtart, Lippens en Plisnier. Naar onze wete mogen geen Vlaamsehe stukken naar dat Comi té worden gestuurd. Plet Comité schrijft ons daarover volgende bericht dat wij aan onze Le zers mededeelen (Misbruik werd gemaakt uwer goede trouw. Dergelijke Voorschriften zijn onbekend. Dikwerf ontvangt"het Schatkistkomiteit in het Ylaamsch opgemaakte en opgestelde bundels die het, gezien de samenstelling van zijn personeel, op dezelfde wijze en niet deielfde vaardigheid onderzoekt als alle andere hem voorgelegde aangele genheden.» Katholieke Vlaamsehe Radio. Zondag avond heeft zich eene ge beurtenis voorgedaan die eene mijl paal daarstelt in het cultureel leven van Vlaanderen. Tot nu toe waren wij mager, o zoo mager bedeeld door de Radio-Belgique voor wat aangaat ons Katholiek, ons Ylaamsch leven. Ten gevolge van besprekingen op het congres van den K. V. Landsbond, in 1927 te Sint Truiden gehouden, zou den verscheidene Vlaamsehe maat schappijen hand aan het werk slaan om de Katholieke Vlaamsehe Radio te stichten. Zondag zond de Katholieke Vlaam sehe Radio voor het eerst een kunst concert de wereld in. Voorloopig zal dit den Zondag en den Donderdag avond gebeuren. Luisteraars, weest op uwen post. zondere zorgen besteed worden. Dat zondere zorg besteld worden. Dat Prof. Boon, de algemeene secretaris van het Davidsfonds, daarvoor zorgt, dat zegt reeds veel. Het muzikaal ge deelte wordt toevertrouwd aau den Vlaamschen toondichter Arthur Men- lefnans. Benevens werken van de groote meesters zal er gezorgd worden voor leérzaame voordrachten en voor ge zelligheid en leute. Belgie mag twee uitzendingsposten )czitten, dit volgens eene internatio nale overeenkomst. Dat één dier pos ten in handen is der Katholieke Vla mingen, valt niet in den smaak der Socialisten daar zij op dien post belust waren. Het is echter kluchtig dat de Socialisten den Vlaamschen Radio-om roep beschuldigen te zullen doen aan politiek. Hoe zouden de Socialisten dat gedaan hebben, waren zij meester ge weest van den post, om aan geen po litiek te doen? De Socialisten roepen te vroeg. Neen, aan politiek, zooals zij dat ver staan, zal niet gedaan worden. De Kath. Vlaamsehe Radio zal gebruikt worden als een uitstraling van katho liek leven en van Vlaamsehe kuituur. De Radio heeft in zake verbetering op verre 11a zijn laatste woord niet gezegd. Nu zal daarin in Vlaanderen een opfladdering komen. He: is zeker dat pnze Vlaamsehe beweging door de Vlaamsehe Radio een nieuw middel zal gekregen, hebben om te werken voor de algemeene ontwikkeling van ons Vlaamsehe Volk. De slechte pers. Dagelijks worden er in ons lam 1.500.000 slechte gazetten verspreid, die in de huisgezinnen dagelijks als zoovele propagandisten van het onge loof en het zedenverval binnendringen. Meer dan 50.000 katholieke men schen koopen dagelijks dat zielenver gift, dat stilaan doodt het christen le ven van enkeling en huisgezin. Aannemende dat .onze Belgische dagbladen weinig aftrek hebben in het mitenland, moet men na berekening 300 dagen 50.000 nummers aan 0,30 fr. besluiten, dat vele liberale, en zoogezegde- neutrale gazetten, leven op den rug van de katholieken, die hun princiep niet naleven Ik ben jftriider in de Kerk van Christus en werp mijne munitie niet over in 't vijandelijk kamp. Gelukkig heeft man vooral.in het AYaalsche gedeélte van otis land.—- tot nu duizenden geahonneerden op slech te bladen teruggebracht tot hun plicht, door de in vele parochies bestaande perscomiteiten. Verbond der Katholieke Vereenigingen en Kringen. De 56e zittijd van het Verbond der Katholieke Vereenigingen en Kringen van Belgie zal dees jaar gehouden worden te Bergen, op Zaterdag 9 en Zondag 10 November. Hij zal de katholieke partij gelegen heid geven de 50° verjaring der stich ting van de katholieke arrondisse mentsvereeniging van Bergen te vie ren. Verscheidene leiders der partij, en onder hen de Eerste Minster en de Minister van Financies, hebben ons beloofd deze belangrijke vergaderin gen bij te wonen. De zittijd die gehouden wordt pas voor de heropening der Wetgevende Kamers, zal ons in de gelegenheid stel len ons voor te lichten, en te beraad slagen over de voornaamste vraag stukken, welke het land moeten op lossen. Deze gelukkige bijeenkomst van zoo vele invloedrijke leden der politieke vereenigingen des lands, en der katho lieke kringen, zal ons terzeifdertij< toelaten onze bevoegde leiders te hoo- ren over de wenschen en de verlangens der katholieke partij. Het Verbond heeft voorgenomen op deze twee dagen Zaterdag ten 3 3/1 ure en Zondag ten 10 ure de volgen de punten te behandelen, waarvan ver scheidene kunnen besproken worden De katholieke partij en de fiscale wetgeving». De Enancicsle... lockomst van het land. De katholieke partij en de taal kwestie. De katholieke partij en de sociale wetgeving. De katholieke partij en de bui tem Jandscbe kwesties. p De katholieke partij en de open hare, zedelijkheid. De katholieke partij en de jeugd. De bestuurleden der Vereenigingen en Kringen zullen daar een ruim ar beidsveld vindenZij zullen de gele genheid hebben zich nauw aaneen te sluiten, om eene verdiende hulde te brengen aan de katholieke leden der regeering. Propaganda. De Nationale Maatschappij der Bel gische Spoorwegen laat thans een propagandafilm vervaardigen welke in de kineroas over heel de. wereld zal afgerold worden 0111 de vreemde rei zigers naar ons land te lokken. Het hooger comiteit van Toerisme beschikt over een miilioen om in de vreemde landen, bij middel van plak brieven, druksels, cinema, enz... pro paganda te maken ten voordeele van Belgie. Ten einde de schoonheden uit ons land beter te laten kennen, zal hec post bestuur overgaan tot de uitgifte van geïllustreerde briefkaarten, die iets grooter zullen zijn dan de gele kaarten. Aan de adreszijde zullen zich ten worden gegeven van de mooiste streken en merkwaardigheden van het land. Deze propagandakaarten zullen zeer verzorgd zijn, doch iets duurder kos ten dan de gele. Geldelijke vergoedin gen zullen in ruil voor deze propa ganda,, aan de steden en toeristische middens van het land worden ge vraagd. DE POPERINGHENAAR ontvangt men regelmatig- van nu tot einde 1929, mits opzenden van 3 fr. voor Belgie 5 fr. voor Frankrijk (4 fr. Er. geld) 7 fr. voor andere landen dat het 'oppergezag- over het Duitsche en het Fransche leger zou voeren en het recht tot bezichtiging van alle Duitsche en Fransche troepen zou be zitten en plannen voor een eventueele gemeenschappelijke verdediging van de Duitsche-en Fransche grenzen zou 'uitwerken. Voor ons is het van belang dat het Belgische leger ook bij deze militaire overeenkomsten zou bétrokken wor den. De nationalistische onderhandelaars beweren tot hunne verdediging dat zij alles onder partikuliercn afhandelen en buiten alle officieele inmenging om geen moeite te hebben met de politieke partijen. Wij zien eens te meer hoe de Fran- schen en 1111 ook sommige Duitschers het Belgisch leger aanzien als iets dat het hunne is en waarmede zij mogen handelen naar beliefte. Greiisverdediging. M. Painlevé, Fransch Minister van oorlog, heeft gesproken over de plan nen betreffende de grensverdediging van Frankrijk in het Oosten en in het .Noorden. Een krediet van meer dan 3 milliard wordt met dit doel uitge trokken. Dat zou ons al hitter weinig schelen wisten we niet dat Belgie ook betrok ken is in dat fameus verdedigingsplan. Bij ons werd daartoe een krediet van 33 miilioen frank uitgetrokken waar van reeds 10 miilioen frank verbruikt werden in 1929. De forten van den rechter Maasoever zullen opnieuw in staat van verdediging gesteld wor den en bewapend. Die forten zijn reeds hersteld en uitgerust met ^kanonnen die een draagwijdte hebben van 18 tot 20 kilometer. Thans komen 5 andere forten aan de beurt. Allen zullen on derling verhonden worden door be tonnen schuilplaatsen en gedekt door voorposten. Uit de mededeeling van M. Painle vé kunnen wij opmaken dat Frankrijk reden heeft om tevreden te zijn over het onnoozele Belgie. dat zoo kwistig zijne millioentjes vergooit naar den oorlogsgod. Wij zien ook hoe machtig de sabelslepers nog zijn. Spijts alle ge ruchten van verstandhouding en po gingen tot vrede, die wij ten volle toe- uichén, doen de militairen voort alsof erviaarvan al niets zou bestaan. Men Nm waarachtig zéggen dat de oorlog aan dè Generaals niets geleerd heeft, 't Is waar ook dat zij ervan leven, wijl anderen ervan stervet}. Prinses Marie-José. Opnieuw wordt bevestigd dat Prin ses Marie-José van Belgie in het.hu welijk zal treden met Kroonprins Um- berto van Italië. De verloving zal of ficieel aangekondigd worden begin Fe bruari en het huwelijk zou op het einde der zelfde maand plaats hebben. Standbeeld voor enze Koningin. Op 20 October zal de onthulling plaats hebben in het park te Evsden (Limburg) van een standbeeld van onze Koningin. Het stelt Koningin Elisabeth voor in natuurlijke grootte. Op het voetstuk ziet men twee me daillons, motieven uit het mïjnleven voorstellende. President Doumergvse in Belgie. De heer Dounierguc, voorzitter der Fransche Republiek, heeft op 10 Oc tober een bezoek gebracht aan ons land. De heer Doumergue werd met alle mogelijke eerbewijzingen ontvangen, als vertegenwoordiger van een be vriend buurland. Hij is nog maar de derde Fransche President (lie Belgie met 'een b'ezofek vereert. De eerste was President Fail- Qrss Vorstenpaar naar Egypte. Onze Vorsten zullen in het voorjaar van 1930 een reis ondernemen naar Egypte om er een tegenbezoek te brengen aan Koning Fouad, die hen destijds te Brussel bezocht en er fees telijk wérd ontvangen. Duitsch-Fransche Onderhandelingen. In Frankrijk zoowel als in Duitscli- land verwekt het nieuws dat Duitsche. en Fransche Nationalisten eene wer king in gang gestoken hebben 0111 Frankrijk en Duitschland nader bijeen te brengen, beroering. M. Arnold Kechberg speelde de hoofdrol bij deze onderduimsche On derhandelingen. Volgens hun plan garandeerden zij Duitschland en Frankrijk de weder- zijdsché grenzen. Er zou, voor wat het leger betreft, een verhouding van 5 tot 3 tusschen het Fransche en het Din che leger worden vastgesteld. Als het Fransche leger 500 duizend a:i zou tellen, Duitschland zou een legt r van 300 duizend kunnen uitrus ten. Er zou een gemeenschappelijk op perbevel worden gevormd, bestaande uit Fransche en Duitsche generaals, lières en de tweede was M. Poincaré, die tijdens den oorlog zulke innige vriendschapsbetrekkingen gehad had met ons koninklijk Vorstenhuis en met de Belgische Regeering, Loonsverhooging. Er wordt gemeld dat de Regeering het inzicht heeft de loonen van de Staatsagenten ophieuw te verhoogen en zulks met 5 t. h. op 1 Januari 1930 en met 5 t. h. in Juli 1930 naar aanlei ding- van de Belgische Eeuwfeesten. De Vlaamsehe kunstsmid Van Boeckel. Op 13 October zal te Bier een onzer grootste Vlaamsehe kunstenaars ge vierd worden, namelijk Bodewijk Van Boeckel, de kunstsmid. Sinds vijftig jaar vecht Van Boeckel met vuur en ijzer. Uit het harde, kou de, ruwe ijzer toovert hij teere ijzeren bloemen, gewarige rozen en grillige crvsantenien, met al het kreukhare en ijle van stampers en bladen. Uit vuur en ijzer plukt hij bloem tuilen en geheele voorschoten bloemen en bladeren die hij vlecht tot guirtan- den, rankt tot kronen en husselt tot garven. Maar waar bloemen zijn is ook fruit en Van Boeckel maakt ook ijzeren lie ren, appelen en druiven, opengebarsten

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1