van den wa r MISSIEZONDAG, 20 OCTOBER Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad «/oor Poperinghe en Omstreken. STAD POPERINGHE Bezoekt de ZONDAG 20 OCTOBER 1929. WEEKBLAD 30 CENTIEMEN. 26e JAAR. N' 42. AboljirOmentsprijs per Jaar: In Stad: 14fr.| In 't Land: 16 fr. j (per post) Frankrijk: 28 fr. I Congo: 28 fr. i Andere landen: 34 fr. J TARIEF Kleine Berichten: 1 fr. per reek minimumprijs per inlassching4 fr. de rmmmm Postabonnenten in Belgie die van woonst i veranderen, moeten dit aangeven in 't post- j bureel dat hun bedient, en niet aan ons. Telefoon Nr 9. Uitgever SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.570. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. PUKIW"»* [Alle annoncen zijn vooraf te betalen [en moeten tegen den Donderdag noen [ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF Notarieele Verkoopingen: 90 cent. per gewone regel Annon een Prijzen op aanvraag Bisschoppelijke rjCJijdina^van JVlcf^ üamiroy. De plechtigheid had plaats Maandag morgen laatst van 9 jA tot 12 uur, in de hoofdkerk te Brugge. Veel volk was er toegestroomd uit 't omliggende en van 't Ypersche. Op onze photo genomen na de Wijding ziet men aan de twee hoeken op 't voorplan: Mgr Ladeuze van Leu ven er: Mgr Coppieters van Gent, de Bisschop-Assistenten; in 't midden Mgr WafFelaert de Bisschop-Zalver en Mgr Lamiroy onze Hulp-Bisschop. Gew. oqïijk worden bisschoppen ge wijd op Zondagen of Aposteldagen. Zijn ze niet de prinsen der H. Kerk, die de plaatsen van de H. Apostelen be dienen? Doch ditmaal gaf de Pays oor lof om te wijden óp het feest van 5t Dcnaes, bisschop van Reims, om- 'streeks het midden der TYe eeuw, en patroon van het bisdom Brugge se dert onheugelijke tijden. Zijn gebeen ten werden immers gestuurd naar Boude wijn I, graaf van Vlaanderen, en berusten tot de Fransche Revolu tie in de Sint Donaeskerk, op den burg, te Brugge. We kunnen ze thans nog vereeren in de kathedraal. Guido Gezelle ver telt in zijn Rond den Heerd dat Bis schop Ebbo die gebeenten stuurde om vrede te brengen in Vlaanderen, zoo dat Mgr Êamirov Zijn hooge zending zal beginnen onder de voorspraak van den Heiligen, die van de Vlamingen werd bijgenoemd de vredemaker De ceremoniën ontwikkelen zich nagenoeg langs dezelfde lijn als de priesterwijdingen. 1. VOOR DE WIJDINGSMIS wordt het Pauselijk bevelschrift voorgele zen, waarin we vernemen dat de keus van Rome op dien wijdeling is geval- HET WAPENSCHILD VAN Mgr LAMIROY. len. Onmiddellijk legt de nieuw geko zen bisschop den eed van trouw af, en een kort onderzoek vangt aan. De Kerk verwacht hooge deugd en diep geloof bij hare kerkvoogden. 2. DE WIJDINGSMIS begint... De consecrator of wijdende bisschop aan het hoogaltaar celebreert terwijl de wijdeling op een afzonderlijke altaar mis leest tot aan het Evangelie. Vóór het Evangelie geschieden enkele plechtigheden 1) de wijdeling werpt zich nederig ter aarde neder terwijl de hulp van alle heiligen wordt afge smeekt. Men legt het open Evange lieboek op hoofd en schouders van den wijdeling... Is het een aanschouwe lijke voorstelling van het leerambt waarmede de bisschop belast wordt? 2) De aanwezige bisschoppen leg gen de handen op het hoofd van den wijdeling, zeggendeOntvang den H. Geest... De consecrator heft een pre fatie aan dit plechtig oogenblik. 3) Hij zalft het hoofd en de handen van den nieuwen bisschop terwijl het koor het Veni Creator zingt. Men wijdt de kenteekenen van de orden van het Pontificaal eerst den bis- schopstaf, vervolgens den ring. Beide voorwerpen werden geschonken door de stad Yper, waar Mgr Lamiroy de ken geweest is. 3. De bisschoppen wisselen den vre deskus en de H. MIS WORDT VOORTGEZET aan de afzonderlijke altaren tot aan de offerande. Nu biedt de nieuwe bisschop aan den bisschop, die hem wijdde, de offergaven aan van was, brood en wijn en het offer wordt voltrokken door concelebratie, t. t. z. dat beide bisschoppen van af de offer ande aan het zelfde altaar celehreeren. Na het Tte Missa est en den bis- schoppelijken zegen worden de mijter en de paarse handschoenen gewijd en overhandigd. In volledig pontificaal gewaad neemt de nieuwe bisschop eerst bezit van zijn troon en gaat ver volgens zegenend door de kerk...,Het Te Deum weerklinkt door de beuken Ons diocees is een bisschop rijker... Hij geeft zijn eersten pontificialen zegen en wenscht den bisschop, die hem wijdde, tot driemaal toe op hoo- gen toonAd muitos armos, nog vele jaren De Poperinghenaar biedt eerbie- diglijk zijne toegenegen groeten aan den vereerden Kerkvoogd Mgr La miroy. -«O»- H CARITATH Hi:;s] 23^ Het wapen van Mgr Lamiroy is, in opzicht van heraldiek of wapenkunde, een even gelukkige keuze. Het onder ste gedeelte, dat van het Ypersche wapen is overgenomen, is een rood veld met kruis v&iré Vair is de gest) liseerde teekening yan een bont of pels werk, de petits-gris, en wordt verbeeld door flauwe klokjes op zil veren grond. Het bovenste gedeelte is een zilver veld waarop in 't rood, of keel zooals de vakkundigen zeggen, het Christusmonogram voorkomt, tus- Heer Roger de Thibault de Boesinghe, de nieuwe Burgemeester van Boesinghe. schen de twee Grieksclie letters Alpha en Omega. Het Christus-Monogram Het Christusmonogram is gevormd door de twee aanvangletters van den Griekschen naam Christusde Chi, die den vorm heeft van onzen hoofd letter X, en de Rho, die het uitzicht heeft van onzen hoofdletter P. Die twee letters zijn dooreengestrengeld. Dit monogram vinden we in de eerste eeuwen van het Christendom het werd op de graven onzer martelaars in de Catacomben gebeiteldhet werd in zegelringen en edelgesteenten gegra veerd, het diende als erkenningsteeken voor de Christenen onder elkaar, in de tijden van vervolging en bespieding. De letters Alpha en Omega De Alpha en Omega vormen het be gin en het einde van het grieksch Al phabet of a, b, c. Dus, wat bij ons A en Z zijn. Ze zijn het aloude symbool van God, het principium et finus dat is, begin en einde, oorsprong en doel van de gansche schepping. Bij het gebruikelijke Ghi-Rho, beteekenen Alpha en Omega de godheid Christi, zoodat het volledig symbool het tee- ken is van den God-Mensch. De Leuze of Kenspreuk De kenspreuk van Mgr Lamiroy is In Carïtate Christi: In de liefde van Christus Het is een oeroude traditie dat de kenspreuk in woorden uitdrukt wat door het schild in kleur en beeld wordt beteekend. SBBBBEIiSSilBBBHaiBIEISBBBSgSSaSSBHEtaK Gewestelijke Onpartijdige INVALIEDENBOND Secretariaat Boomgaardstraat, Poperinghe. VOOR DE INVALIEDEN. I. - Aanvraag voor pensioen wegens verergering. De Invaiieden mogen in geval van verergering hunner verwondingen of lichaamsgebreken met ingang van 1 Januari 1929 en zonder termijnbe perking een aanvraag om herziening van hun pensioen indienen. De aanvraag is maar ontvankelijk wanneer ze gestaafd is met een uit voerig geneeskundig getuigschrift waaruit de aard der aangevoerde ver ergering of verwikkeling blijkt en de Het bovenstuk van het wapen is ongetwijfeld het zinnebeeld van Chris tus het onderstuk moet dan zijn het symbool der liefde. De liefde wordt eerst beteekend door de kleur van het veld het schitterend rood de christelijke, heilige, zelfverge- tende liefde door het kruis dat op dit veld staat geteekend. Maar we mogen nog verder denken. Herinnering aan Yper. Dit gedeelte van 't wapen is overge nomen van dat van Yper: een jaar is genoeg geweest om Mgr Lamiroy zoo stevig te hechten aan de hem toever trouwde bevolking dat hij één is ge worden met zijn kudde, één van hart en gedacht, van streving en betrach ting. Dit is immers het kenmerk der Christen liefde, zooals ze door den Heer zelf is beschreven in zijn af scheidsrede na het Laatste Avond maal: Ut unum sint: «dat zij, mijne volgelingen één zijn door liefde. Een heerlijke belofte. In onze tijden van verwarring en eigenliefde, van wederzijdsch wan trouwen en eigenzinnigheid, ié het' wapen en de leuze van onze nieuwe prelaat een heerlijke belofte. Hij komt tot ons in de liefde van Christus in de liefde die vergeet en vergeeft, die de wankelenden steunt en opricht, de wonden heelt, het rookende lem met niet uitdooft maar aanvuurt en laaien doet en de vrede Christi in het Rijk Christi terugbrengt. bijkomende invaliditeit erkend wordt, als zijnde van blij venden aard en uit sluitend te wijten aan de oorzakelijke verwonding of ziekte van de invalidi teit waarvoor het pensioen wérd ver leend. De Oud-Strijders die binnen de ge stelde termijnen eene aanvraag heb ben ingediend om invaliditeitspensioen wegens opgedane verwondingen en lichaamsgebreken en die werden af gewezen omdat de invaliditeitsgraad van de aangevoerde kwalen ontoerei kend was, maar die de noodigé gege vens verstrekt hebben of verstrekken, mogen hij verergering van bedoelde kwalen van af 1 Januari 1929 en zon der termijnbeperking een aanvraag om herziening van de getroffen beslissing indienen. Deze nieuwe Wet laat aan de inva lieden en aan de Oud-Strijders die voor 31-12-28 een aanvraag om pensioen hebben ingediend, toe, hun leven lang de herziening hunner invaliditeit aan te vragen in geval hunnen toestand verergert. II. - Frontstrepenrent. De Leden die den ouderdom van 45 jaar bereikt hebben, mogen zich aan bieden om het formulier op te maken om uitbetaling van de rente welke aan hunne frontstrepen verbonden is. Deze gaat in den eersten dag der maand na dien waarin de belangheb bende den ouderdom vau 45 jaar be- jr.eikJ, Jteejt. Deze clie reeds dezen ouderdom voorbij zijn, wórden met uitwerksel, in verhouding der opvoering, vanaf 1 Juli 1928 uitbetaald. lil. - Vergoeding der burgerkleeding. Het verlies van hurgerkleéderen in bewaring gegeven in de depots en in het buitenland door de Oud-Strijders bij hun inlijving in het leger tijdens den oorlog, wordt met op Belgisch grondgebied voorgekomen schade ge lijk gesteld. De aanvragen moeten in dubbel exemplaar aangeteekend ingediend worden voor 1 December 1929. VOOR DE OUDERS DER GESNEUVELDEN. I. - Toelagen en wederaanpassingen. Krachtens de nieuwe wetsbepalin gen, kunnen de verwanten in de op gaande lijn, buiten het gewoon pen sioen, op een toelage aanspraak ma ken dit veranderlijk gedeelte van toe lage wordt toegekend aan de recht hebbenden, wiens inkomen een be paalde som niet overtreft. Bij Wet van 7-11-28 wordt dit voor deel van 1 Januari 1929 af, eveneens verleende aan de verwanten in de op gaande lijn wier globaal inkomen min der bedraagt dan het supertaxe-vrij- gestelde minimum, dat verschilt in verhouding van het getal inwoners dei- gemeente van het verblijf. In verband met deze nieuwe wets bepalingen kunnen de rechthebbenden hunne toekenning merkelijk verhoogd zien. Dit was voor de 4e trimester 1929 van 100 op 290 fr., van 150 op 435 fr. en van 200 op 580 fr. gebracht. Bovendien kunnen de verwanten in de opgaande lij» nog het voordeel ge nieten van het bijzonder bedrag, met opvoering en wederaanpassing van hunne toekenningen, wanneer zij de verjbischtert vervullen, bepaalt bij art. 13 én 22 der samengeordende Wetten op de militaire pensioenen (Wet van 31-7-23). II. - Eervolle Onderscheidingen. Met kruis van Ridder in de Orde van Ledpold II met den palm en het Oor- logskruis met den palm, wordt aan de ouders, als posthume onderscheidingen verleend. Eveneens het Kunstdiploma ahffede Juweelen en Brevetten der Zege en der Herinneringsmedaillien van den veldtocht 1914-1918, den over ledene verleend, wordfen aan de recht hebbenden toegestaan. III. - Vergoeding voor Burgerklee- deren. De erfgenamen of rechthebbenden van overledene Oud-Strijders, wiens b nrget' kl cede ren verloren of achter gelaten werden bij hunne inlijving bij het veldleger, hebben recht op herstel. Eenigen hebben reeds het noodige gedaan. Anderen zijn onwetend en we ten niet waar heen. Het bestuur van het verbond welke zich gansch ver kleefd gevoeld jegens onze betreurde makkers, stelt zich graag ten dienste om de ouders, wiens zonen gesneuveld of overleden zijn, raad en daad te ver schaffen en hun des gevallend hij te staan tot het opmaken der noodige aanvragen der hierboven aangehaalde voordeelen, onderscheidingen en ver goedingen. liet Secretariaat is open op: a) - Werkdagen, 's namiddags na 3 uren; b) - 's Zondags van 1 tot 3 uren. De leden en rechthebbenden worden echter verdocht bij hunne aanbieding, zich te voorzien van al hunne burger lijke en militaire papieren, ten einde alle nuttelooze verplaatsingen en ver tragingen te vermijden. Het bloeiend verbond dat st-eeds in getalsterkte toeneemt, heeft sedert haar stichting het opbeurend schouw spel geboden van de volledigste een- dratht en algemeenen voorspoed. Het verbond telt ongeveer 200 leden waaronder 87 stadsgenooten-invalie- denmeer dan 40 Staatsagenten ma ken deel van het verbond, 27 leden zijn Ridder in de Orde van Leopold II. Honderden en honderden klachten en bemoeiingen werden door tusschen- komst van het bestuur verhandeld en opgelost. De toenadering der invalieden in een geest van vrede bewerken, aanmoedi ging, lotsverbetering en onderstand betraèhten, raad en daad verstrekken, dit zijn de plechtige verbintenissen eertijds door het bestuur aangegaan en steeds trouw nagekomen. NAMENS HET BESTUUR: De Secretaris, De Voorzitter, Alidore Clabau. Alexander Donnay. KLOOSTER DER ZUSTERS BEN EDICT IN EN. ingang Kosteloos. «-» OPEN VAN AF 9 UUR, DE MISSIEDAG Liet is niet zonder r^den dat de huidig regeerende Paus Pius XI als den grooten missiepaus wordt be groet. Van uit de Vatikaansche hoog te ziet Hij over de wereld heen en de groote nood der heidenen deed hem dan ook besluiten tot de algemeene mobiliseering van de Christenheid tot verovering van het heidenland voor ChristusDoch niet tot enkelen zou Hij zich wenden tot het uitvoeren van dit grootsche plande wereldverove ring voor Chritus ALLEMAN MISSIONARIS zoo klinkt de oproep van den Vader der ChristenheidRijk en arm, jong en oud, geleerd en ongeletterd iedereen moet zijn plicht van naastenliefde be wust worden en zijn plaats komen in nemen in het groote missieleger. Vooruit!... God wil het. Een nieuwe kruistocht... een mis siekruistocht dient aangevangen... Iedereen moet een deel van den last dragen... Vroeger ook zijn niet allen ter kruisvaart gegaan en niet alle kruisvaarders hebben de vestingen der H. Stad beklommen. Terwijl het strij dende leger optrok naar het H. land, bleven de vrouwen en kinderen hier IBBflBBBBBBBBBEBBBBBBBBflBBBBBfltlBl en baden Gods zegen af voor het wel slagen van den verren en lastigen tocht. Nu ook zijn duizenden opgetrokken ter kruisvaart in de heidenland'en waar Satans vestingen dienén geslócfet om gansch de heidenwereld tót 'ëÉn Heilig Land te herscheppen: Wijl''He voorhoede staat in de hitte van den strijd moeten wij, die hier blijven. p onze manier steun en hulp-Mlvlèn aiaci het strijdende leger in de voo'tpostén onze missionarissen, missiezustersen missiebroeders. HET ORDEWOORD. Tot die algemeene deelname aan net veroveringswerk voor Christus kwa.ni het ordewoord uit Rome. Door het ge lukkig initiatief van Pius XI wordt alles klaar elke parochie, elke christen wordt, verplicht zijn steun aan de mis sie te vetleene.U. Ótn dat doel te berei ken zal elk jaar een dag van gebed en missiepropaganda aangeduid worden en zal in alle parochies van heel de katholieke wereld een missiedag plech tig gehouden worden den voorlaatsten Zondag van October als voorbereiding tot het feest van Christus-Koning. DE MISSIEZONDAG Is dus één dag van gebed. Uit aller mond stijgè dan dien dag dit innig (Zie vervolg ze blad). Het Heldenbulde-Krais te Dixmude. Leggen van den laatsten steen. Zaterdag namiddag, 12 October, be gunstigd door een prachtig herfstwe der werd de laatste steen ingemetseld van het prachtig Kruis voor onze ge sneuvelden opgericht te Dixmude. Boven op het gedenkteeken wappe ren 4 leeuwenvlaggen en er tusschen steekt de mei beduidend dat het werk af is. Onder de aanwezigen, leden van 't Komiteit en uitgenoodigden, bemer ken we: Heer en Mevrouw Dr Daels, E. II. Cyriel Verschaeve, E. H. Van- neste, Pastoor van Boesinghe, E. H. Van der Espt, onderpastoor van Dix mude, Dr J. Goossenaerts en Mej. Goossenaerts, Heer Cl. De Landts- heer. Lieer en Mevr. Jan De Bondt, conducteur van Bruggen en Wegen, de heeren ingenieurs Mallebrancke en Vander Ghote. van den technischen raad, heeren Juliaan Platteau, Dr O. Dambre, Dr J. Leurida», Ward Ver meulen. Jacobs, Karei Van Wynen- daele, Jef Tinei, Joris Lannoo, enz. Het gedenkteeken met den grooten kruiskop, maakt indruk en van heel verre kan men het opschrift A.V.V. - V.V.C. lezen. Iedereen trekt naar hoven, de lange wenteltrap op. In de lagere galerij werden de on dernemers en de werklieden door Dr Daels dank gezegd. Op hunne beurt dankten de werk lieden en de namen dezer kranige maar nederige torenbouwers die met vereende krachten een heerlijk doo- denmonument optrokken waarin zij niet minder dan een millioen bakstee- nen verbruikten mogen hier wel ge memoreerd worden. Het zijn Van de Casteele Gustaaf. Veile Maurice, Gunst Odiel, Tanghe Cyriel, Willaert Ger main, Mackelbergh Cyriel. In de opperste omheining de kop van het kruis staan nu een 50 aan wezigen als door Mevr. Daels den ge denksteen ingemetst wordt volgend opschrift Door Mevrouw DAELS-VERCAUTEREN werd op 12 Oktober 1929, deze laatste steen ingemetseld samen met brokstukken van verbrijzelde Heldenhulde-Zerken. Daarna komen beurtelings Dr Daels, E. H. Verschaeve, Mevr. Jan De Bondt en Heer De Landtsheer het tru weel hanteeren terwijl fotograaf en filmopnemer dit historisch moment in beeld brengen. Daar rijst nu het grandiose monu ment sterker dan graniet en zal voor Vlaanderen de haak zijn die allen ver- eenigt in hetzelfde licht van idealisme en saamhoorigheid onder de heerlijke leuzeAlles voor Vlaanderen en Vlaan deren voor Christus Allen naar den IJzertoren in 1930! 't Gedenkteeken aan de VI. Gesneu velden is opgemaakt en prijkt trotsch en fier in de vlakte. We trokken liet Zaterdag; boven op steekt de mei tusschen 4 leeuwenvlaggen, - Op photo hierboven is Prof. Daels, de ziel van het werk, bezig den steen vast te ma ken die Mevr. Daels - naast hem links - komt in te zetten. Hieronder Aanne mers en Werklieden die het kimstuk l>üU\ den w aarover ze mogen fier zijn. i

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1