B urgers, N eringdoenersj Brouwerij Masschelein 1: Vandevoorde Steilste De Wilde Ruiter Landbouwers, Boter straat, YPER*™ de Beste Reklaam |i MAAN ROMAN êoev A. HANS. Tip-Top, Modepop FEESTDAGEN DER WEEK, DE POPERINGHENAAR 'W m m GEDAGH Zonden komen lachend binnen en gaan huilend de deur uit. Zoet gedronken, zuur betaald, Dronken gezondigd, nuch'er geboet. Van de schotel tot de mend Valt de pap soms op den grond. r- Reklaam maken voor een slecht ar tikel heeft nog nooit succes opge leverd. voor den aimen paster niets meer sluiten dat er tegenwoordig velen over. Maar de paster stond recht, hunne gezondheid krenken door al nam de sauspan en tsrwijl bij HETMANNEKE UIT Het manneken in de maan Heeft zijn kolen ingedaan Om bij gure wintertijd Van de kou te zijn bevrijd. Maar die kolenhistorie is der zuchten vergaan. niet zon- .yri^aBg Marenta gansche dagen Doet niets dan zuchten, klagen. 't Is toch ongepermepotlepeld,zegt ze vierhonderd-en-zeventig frank betalen voor iooo kilos kolen... Dat is omtrent een halve frank per kilo. Ja zonder liegen Ik zeg het gauw... Veel frankjes vliegen Du3 door de schouw... Waar is de goeie tijd, klaagt Ma- renta dat ge vo ar 28 frank een vierde kolen kost koopen. Een vierde dat was in dien tijd I25o kilos. Ja, ja, ik zal het steeds onthouwen In 't eerste jaarken van ons trouwen Voor dertig franken kost ge toen U w kelderken vol kolen doen... Nu ook, lacht Luppe mijn gebuur nu ook. En h;j voegt er bij ik doe m:jn kolenkelder vol en dat kost mij nog geen dertig frank. Allee Luppe, zeg ik zon, laat hooren. En Luppe steekt triomfantelijk eenen emmer vooruit en zegt dit is mijn kolenkel der. Nu moet ge weten dat Luppe op 't vijfde woont, dat is twee-en- tachtig trappen hoog dus is 't goed te verstaan dat Luppe er geen kelder op na houdt. IN FRANKRIJK hebben ze een vischweek gehouden. In Brussel heb ben ze dat enkele i aren geleden ook ne keer gedaan. Marenta was toen naar de vischmarkt geweest met een waschmand. 't Mensch meende visch te koopen voor een gansche week, maar ze kwam zonder visch naar huis. De visch was nooit zoo duur geweest als in die vischweek. Minister Baels Zit nu te zinnen Om die Vischweek Te herbeginnen. Allemaal goed en wel maar op conditie dat de visch voor de kleine portemenees te koopen is... Dees week verkochten ze de stokvisch aan acht f ank het kilo. Da's duur... peper duur. Vooral zegt Marenta omdat er bij visch boter moet zijn. DAAR ZATEN drie d sminees en een katho lieke paster in een hotel te eten en daar kwam visch op tafel. Een van de dominees nam het MIDDENSTE stuk van de visch en zei Christus heeft gezegd waar dat er twee of meer in mijn naam zullen vergaderd zijn, zal Ik ii hun midden zijn. Toen gaf hij den schotel aan zijn confrater De tvveide dominee zei toen, terwijl hij het EIND van den visch nam: Christus hoeft gezegd Ik zal bij u zij a tot het EIND der t jden. Daar mee gaf dominee twee den schotel aan dominee diie en deze nam den KOP en sprak Christus heeft ge zegd ik zal uw HOOFD zijn. Daar mee was de schotel leeg en bleef er BBBEBBISSBaBSHBBBBBBBBSEBBHESBl Mengelwerk v. "De Poperinghenaar,, 63 het sausken over de hoofden van de do minees uitgoot sprak hij Christus heefc gezegd wie nirt gedoopt is, kan niet zalig worden... EN DEES HISTORIE IS ECHT GEBEURD Juleken en Marieken zouden gaan trouwen. Juleken was achttien jaar Marieken nog wat minder... Vijf-er.-dertig bij mekaar Dus compleet nog kinders. Toen ze bij meneer pastoer kwamen om hun catech-smus op te zeggen had de oude man het hoofd geschud en gezegd dat ze nog zoo jong waren. Maar er was niets aan te doen. Ze wilden en zQ zouden trouwen. En ze trouwden. Nu was 'tde gewoonte dat meneer de pastoor aan zijn parochia nen die trouwden een k'ein kadokep gaf en hij liet den koster het kadoken brengen. Juleken en Marieken waren kurieus wat ze zouden krijgen. Onder den dinee bracht de koster het ge schenk. Het was een schilderijken, schoon ingepakt en toen ze 't paksken hadden geopend lazen ze deze woor den Heere, vergeef het hun, want za weten niet wat ze doen. .Misschien had meneer de puffer wel gelijk,want het lieken zegt immers 't Huwelijk O weet het wel Is verdraaid geen kinderspel. IN BRUSSEL is 't tegenwoordig ook geen kinderspel om aan een wo ning te geraken. In de Huidvetters- straatis er een huis met zes-en-twintig vertrekken, zonder de kakkedo's mee gerekend en daarin wonen zes-en- twintig huishoudens. Niet in de kakkedo's maar in die vertrekken. Als die zes en-twintig huishoudens nu ieder een schreeuwer hebben dan zal 't daar een lawiid zijn van de andere wereld zegt Marenta. Maar ach dat is de kwaal des tijds... Men trouwt... veel vroeger dan [weleer.., Doch plicht dat trapt men met den [voet. Men wil geen kindren meer... DE MEESTER gaf een les aan de kinderen die in zijn klas zaten en hij sprak over het toeval, zoo, zei hij een man valt van een dak en zijn zoon valt uit een boom... Dat is een toeval. Een ander voorbeeld uw vader neemt een abonnementop De Poperinghenaar» en uw broeder doet hetzelfde den eigensten dag dat is toeval. Wie kan mij nu nog een voor beeld aanhalen? Ik! riep Janneken uit. Zoo, laat hooren Mijn vader en mijn moeder zijn op den eigensten dag getrouwd Allee Janneken had gelijk... op zijn manier. FRANSKIL JONS,dat zijn menschen met aardige manieren. Bijna honderd jaren Spelen ze op hun poot... Zongen zij hun liedje Vlaanderen moet dood. Maar nu ze zien dat Vlaanderen niet dood gaatnu ze zien dat Vlaan deren herleeft, nu ze zien dat Vlaan deren in zijn taal en kunst, groeit en bloeit, nu zijn alle middeUn goed om Vlaanderen opnieu w te t reff m. Nu zeg gen ze goed...goed... ge wilt uw taal in Vlaanderen behouden... 't Zij zoo. Maar kom ons in Walloniii met uw taal niet lastig vallen. Dat is een. En ten tweede: onze taal, ons Fransch, moet in Vlaanderen eender rechten hebben als uw Vlaamsch. Ons be sluit Fransch overal Vlaamsch in Vlaanderen, als wij Franskiljons er mee content zijn. Zo-ot Die lijden zijn voorbij Dat wij ons lieten drillen Wij Vlamen weten nu Wat dat wij willen. Daar is geen tegenhouden meer aan. En zijt er maar zeker van ze weten 't wel te Brussel. EEN DOKTOOR VAN BRUS SEL heeft een voordracht gegeven over de koffie en hij heeft onder ande re gezegd de kaffee is de dood van veel mannen. Maar ge moet weten hij zei dat in 't fransch en door café, be doelde hij de herberg. Hij wou be- ««azt- aW '6Z6I-0I-0Z 'S '10 Maar... wie met mij wil trouwen Die zal 'c zich niet berouwen. TipTop die vreemde bieren Maar nu om op de koffie terug te komen 't schijnt dat veel koffie drin- Dat 1 edje kan op 't een of ander ken niet goed is voor jonge meiskens: fsesc do .r t en meisje v orden gezor- ze worden daar leelijk van als ze dood Sec- Voor de muz i-c schrijven naar zijn. Weet ge hoe de koffie moet aen heer Jos. Ueboeek, Gentsche wezen om goed te zijn Zoo zwart als de duivel, Zoo heet als de helle Zoo zoet als een engel Zoo wist die dokter te vertellen. van Doorne hoopte wel door be middeling' van zijn vriend den advo- kaat, Magda toestemming te bezorgen om Eransisca Ameye nog eens-te spre ken. Elvira kon niet begrijpen hoe een jonkvrouw zich nog met zoo'n ge- meene deerne kon bemoeien. van Doorne hield niet op, of Robert moest beloven met Magda bij hem te logeeren tijdens hun verblijf te Brugge. De knechten hieven in het gasthof. Na de namiddagzitting mocht Mag da even in de gevangenis gaan. Ontroerd trad ze binnen. Ze moest in de spreekkamer wachten. En een cipier bracht Francisca Ameye voor tralies. Door die tralies gescheiden moes ten ze elkaar spreken... O, jonkvrouw, zei Francisca. DE GAZETTEN vertellen dat er een vent te Gheel springschoenen heeft uitgevonden. Dat zijn schoenen met ressorts onder Ge avanceert er zoo rap mee als iemand die per velo rijdt. Allee zegt Marenta, Manneken uit de maan, Straks springen we nog als puiten Over de baan. Ziet ge de menschen daar door de straten van Poperinghe springen 't Zal komiek zijn om zier. EN WAT ZULLEN we dezen winter als mode zien voor 't vrouwvolk Veel floer. Een floeren kleedje... een floereh mantel... een hoeren hoedje alles af geboord met gr jze astrakan. Zoo heb ik toch te Parijs gezien gepas seerde week... En ge weet wel...c'est la mode de Paris, dia den toon geeft. De leelijkste schepselen Gods zullen er nog uitzien om te stelen. Maar 't is wel lijk ik lest in 't lieken hoorde zingen De jongens spotten gaarne met Der meisjes schoone kleeren, En 't liefste wat ze doen, dat is, Daarmede 't zot te sche-en. 't Is fier gastinne en modepop En meer van zulke dingen Maar 'k lach die heertjes vierkant En 'k durf gerust hier zingen: [uit Tip Top! Modepop Jongens, gemoogt zwijgen Als een meisje langs de straat Tip Top! in de kleertjes gaat, Denkt gekon ik ze krijgen. 't Is nu niet meer lijk 't vroeger was Ten tijde van ons meetje Toen droeg elkeen nen baaien rol En een katoenen kleedje... Een simpel mutsken op den kop En 's winters wollen wanten... Nu ziet ge dat in 't dorp niet meer En zoo is 't alle kanten. TipTop Nu moeten 't schoone kleedjes zijn 't Model van modeboeken En arm of rijk. in Brussel wil, Thans zijn gerief gaan zoeken... 't Zij a la Bourse, au Bon Marché Al kost dat ook veel duiten 't Is a la mode de Paris Bij eikeen op den buiten... TipTop We dragen kouskens pur van zij Gespannen om de beenen... We dragen kleedjes van jersey Ge ziet er dwars door henen... De schoentjes zijn van blinkend leer Ze siuiten hjn om 't voetje... En op de mooie krullen staat Een sicrlhk tulen hoedje. Tip Top Geen meisjen of ze heeft vandaag Parfums in alle geuren... En dat ze naar den koestal riekt Zal nergens meer gebeuren. De meisjes, ja, 't zijn popkens nu, En iedereen mag 'c weten... Zoo menig jonkman heeft daarvoor Wel zes paar schoen versleten Tip! Top Ik zeg het hier zooals het is Waarom, zou ik 't verzwijgen. Als 't meisje zich zoo sierlijk kleedt, 't Is om een vent te krijgen... Daarom, o jongens, spot toch niet Met meisjes schoone kleeren En denkt veeleer dat 'tarme schaap Zoo gaarne zou verkeeren. Tip! Top! Biscouplet. Ge roept me weer, ik dank u zeer En 'k wil u hier iets vragen... Is er geer. jonkman in de zaal Aan wien ik kan behagen? 'k Ben wel koket en gaarne net BBBBBBBBBBBfiBBBBBBBffiRBBBBBBBBI Bakelandt w^s slecht gezind. Z,jn mannen liepen in groepen rend en veel had hij o ver hen niet te vertellen De gendarmen hielden klopjachten en hadden reeds roovers en helers aangehouden. Bakelandt was bang geworden. Daar ook schrok hij van 't minste geritsel. 't Was een koude avond. En eerst zaten we in 't bosch. Toen het elf uur was, kwamen we uit het bosch. Ik toonde den weg. Ik bracht de roovers bij het huis van vrouw Desmet, die zooals ik zei alleen woonde. Hier is het, zei ik. Die vrouw ste beschuldigden... Ik zit in een beeft veel geld. En ze is altijd alleen moord, 'k Had er toen geen gedacht thuis. op, dat ze Carolina Desmet zouden Hoor ik daar niets vroeg Ba- dooden- 't Was te Pithem... kelandt En 't scheen of Francisca zich Maar neen, 't is de wind, zei wilde verdedigen. Simpelaere. Ik had aan Baekelandt gezegd, DM is een sterk huis, zei Bake- verteldeze, dat ik een vrouw kende, landt. En zoo dicht tegen het dorp. Hij was benauwd. We kunnen hier 1 steenweg, 343 Sint Jans Molenbeek. 1 Marenta heefter iu heurenff'jd veel succes met gehad en alzoo in haar netten gevangen uw dienaar Het Manneken uit de Maan. IBBBSBSBaaBISBaBBBBSBBÜlgBaSBBB STAD POPERINGHE. OPENBARE VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Zaterdag 12 October om 6 uur 's avonds. op 1929, Ik ben nu vrij, maar denk toch nog dikwijls aan u... 'tZal gauw gedaan zijn met mij... Ik ben van de ergste beschuldigden. Ik weet het Francisca. En toch komt gij nog bij mij. We hebben zooveel gesproken... Denkt gii er nog wel eens aan. O, ja, jonkvrouw... En ik lees veel. Dat is goed... Kon ik mijn leven herdoen...! Jonkvrouw... ik zal op het schavot sterven. 't Gerecht kan u genade geven... Neen, neen... Ik ben van de erg- die riik was en alleen woonde. Ik ben van Pithem... En Bakelandt kwam met Simpelare af. Even boog Francisca 't hoofd. Ik was Bakclandts lief. bekende ze... En ik ben met hem nog bij 't kasteel van Jonker van Maere ge weest... Toen gij mij wildet beteren, Ze herkende de dame... Magda was kwam iemand me halen voor Bake niet binnen breken, zei hii. 't Zou te veel gerucht maken en, er kan wel een wacht rond gaan. Ik werk van avond niet. 't Kan mij niet schelen, gromde Simpelare. Ik ben moe, ik wil rusten we kunnen hier wel in den koestal gera- niet meer in de kleedij van bezembin-landt en 'k durfde niet weg te blijven, ken, zei Bakelandt. We gingen in den dersdochUr. Ik wilde u nog eer.s bezoeken, sprak Magda. O ge moet hier niet meer ko men... Ge hadt hier nooit moeten zit ten, zei Francisca. Hij zoo'n duivel van een mensch... stal. Dat vaa Pithem was voor ik bü u Ook de bende was meestal laf. kwam. Ik had dat huis van Carolina Ja... zoo waren Bakelandt en zijne Desmet gewezen. meeste mannen, stout met den mond, Simpelaere en Isabella Van Maele maar dadelijk bevreesd.'t Was niet waren er waar, wat de menschen vertelden, VERSLAG De vergadering begint te 6 u. 25 m., buiten de vertegenwoordigers der weekbladen is er een toehoorder in de zaal. Afwezig de Heeren W. Gombeir, M. Van- cayscele, Dr Brutsaert. Het verslag der vorige zitting wordt gele zen en goedgekeurd. 1. - Driemaandelijksch nazicht der Gemeen tekas. Het nazicht een bezit aanduidende van fr. 61.068,91 wordt goedgekeurd. 2. - Verkoop uit ter hand door de Commis sie van Openbaren Onderstand van een perceelken land en een perceel bosch te Poperinghe, Sectie D, Nrs 35 en 202. Dit perceel bosch is gelegen dicht bij El- verdinghe, beslaat eere oppervlakte van 1 Ha. 91 a., en wordt verkocht aan Graaf de l'Aubespin tegen i5.ooo fr. de Ha. en 18.800 fr. voor het houtgewas. Een gunstig advies wordt uitgebracht. 3. - Verkoop uit ter hand door de Commissie van Openbaren Onderstand van een perceel bouwgrond, gehucht Abeele, Sectie I, Nr 687. Deze bouwgrond, langs de gemeentestraat Abeele-Boeschepe, groot 800 v. m. wordt verkocht aan i5 fr. de v. m. Goedgekeurd. 4. - Verkoop uit ter hand door de Commissie van Openbaren Onderstand van een perceel bouwgrond te Poperinghe, Sec tie G, Nrs 214a en 214c. Deze bouwgrond, vroeger Loskaai-Ouin- ten, groot 23 a., wordt verkocht voor 7ooo fr. Aangenomen. 5. - Kohier van Lasten en Voorwaarden voor de verpachting van onroerende goede ren, toebehoorende aan de Commissie van Openbaren Onderstand. Dit betreft enkel een model van verpach ting opgemaakt volgens de nieuwe wet en moetende dienen toekomend jaar voor de Openbare Verpachting van de Goederen der Openbare Besturen. Een gunstig advies wordt verleend. 6. - Bestek, plans en kohier van lasten voor den heropbouw eener ziekenzaal in het gasthuis, op herstel van oorlogschade De plans en het lastenboek worden voor gelegd. MM. CARPENTIER en VERBEKE vra gen of het ontwerp werd voorgelegd aan de Hoogeie Geneeskundige Commissie en of de nieuwe zaal zal gebouwd worden volgens de regels der gezondheidsleer en der moderne vereischten. M. CARPENTIER betreurt de ligging der nieuwe zalen te veel ingesloten bi) andere gebouwen, niet luchtig genoeg. Bij eene vroegere opvatting zouden de gebouwen verdtfrop, dieper in de weidé, opgètrokken zijn. M. VERBEKE is van meening dat de nieuwe zaal, die men thans opbouwt, ge schikter en beter had kunnen gemaakt worden M. VAN DOC)REN De leden van den ge meenteraad zijn vrij'de ontwerpen goed of af te keuren. M. de BURGEMEESTER zal de opmer kingen aan het Bestuur van den Openbaren Onderstand overmaken. 7. - Driemaandelijksch nazicht der Kas van de Commissie van Openbaren Onder stand. Er is een inkas van 65.401,36 fr. Aangenomen. 8. - Onteigening van gronden, aan de Com missie van Openbaren Onderstand toe behoorende en ingelijfd in de krijgs- baan, genaamd Switch Road 9. - Onteigening van gronden, toebehoorende aan de Kerkfabriek van O. L. Vr. en in de krijgsbaan, genaamd Switch Road ingelijfd. 10. - Onteigening van gronden, toebehoorende aan de Kerkfabriek van St Jan en ingelijfd in de krijgsbaan, genaamd Switch Road Deze 3 punten eischen enkel een pleeg vorm, en de noodige instemming wordt door den Gemeenteraad verleend. 11. - Cynspacht te geven door de Kerkfabriek van St Jan op een perceel grond te Poperinghe, Sectie H, deel van Nr 295 om een huis er op te bouwen. Deze Cynspacht wordt verleend aan Mau rice Depoorter voora. 58 ca. grond aan den prijs van 75 fr. De Gemeenteraad keurt goed Dr Verbeke onthoudt hem. 12. - Begrooting der Staatsmiddelbare school voor 1929. Deze wordt in Ontvangsten en in Uitgaven vastgesteld op de som van 351.540 fr. SBBge&BBmS»BS!SB@SSiE£I3BSSBI9&i dat ze in groote hoeven oraken. Z rozen huisjes uit met leemen muren, waarin ze gemakkelijk en zonder veel gerucht gaten konden maken. En dan moefftn het nog oude lieden zijn, die er woonden. Bah wat zijt ge flauwe gasten schimpte Isabella Van Maele. Be- nauwu van een ouie vrouw. Ge hebt geen moed. 't Is juist als te Staden Zwijg snauwde de kapit in. Ja, ja, bij de weduwe Schoon- tieere te Staden, zei Isabella. We waren er binnen, 's avonds te zeve nen. De boerin was alleen met eer. rind van drie jaar en een koewach- tertje. Simpelaere ging binnen en gaf de bazin een slag dat ze neerviel. En Bakelandt smeet den koewachter op den grond. We haalden het geld en de juweeien. Bakelandt zei: 'k Ge "oof dat de jongen slaapt». En Sim- Delare spotte: Dat hij den eeuwigen slaap slape. We gingen in 'i bakkers tot snuffelen. En het koewachtertje sprong buiten en riep cm hulp. En 3 ikelandt liep weg en liet van schrik zijn degenstok achter. Wij moesten van eigen volgen. Moet ik u ook in doling sla-m vroeg Bakelandt die voelde, dat Isa- aella Van Maele hem wilde treiteren. 'kZegto^h maar de waarheid, zei Isabella. Te Rucdervoorde liep gii en Simpelare weg voor een oud wijf, dat zich eerst haar koif li ff ont nemen, maar u dan achterna kwam om haar goed terug te hebbïn. En twee kloeke marjnen vluchten voor haar in de Munkenbcsschen. E Goedgekeurd door de meerderheid de 4 katholieke raadsleden onthouden hen. 13. - Mecledeelingen. M. DEYOS klaagt over de onbruikbaar heid van het water van de,n vaarthij s hri jft de oorzaak toe aan het lossen van de vuilnis komende van de brouwerij «Zwijn!and». Vroeger liep die vuilnis dooreen gracht die grootendeels de vuilnis ophield nu er ci- mentbuizen gelegd werdenioopt al die vuil nismede en bederft zoo geheel de vaart. Hij is van meening dat het aflossen der brouwerij heel goed zou kunnen gedaan worden langs de beek van den Werf, wat veel min hinder zou te weeg brengen en het grootste deel van den vaart vrijhouden. Hij doet een beroep op den Heer Burgemeester vraagt hem die zaak te overwegenen ten uitvoer te brengen, dit tot nut en voordeel van veel inwoners. De. Heer BURGEMEESTER zegt dat jammer genoeg de vaart hier enkel een aflos singsriool is en dat daar niets aan te doen is dat ten anderen de aflossingsbuizen zijner brouwerij voorzien zijn van 4 vervangputten waar al het vuile blijft haperen. Hij meent dat het veranderen van richt'ng der aflos singsbuizen de zaak niet zou verhelpen. M. DEVOS houdt zijn bewering staande de vaart is onbruikbaar juist vanaf de plaats waar de aflossing geschiedt vóór de veran dering kon bruikbaar water verkregen wor den bij het Kerkhof en in de Westouter- straat, thans niet meer. M. DESMYTTER steunt M. Devos en vraagt den Heer Burgemeester dat deze het goede voorbeeld zou geven en die zaak, zoo mogelijk, zou verhelpen. Ms de BURGEMEESTER belooft de zaak te onderzoeken. M. CARPENTIER betreurt dat de Maat schappij der Electriciteit zoo' onnauwkeurig haar verbintenissen naleeft en zoo lamlendig haar beloften volbrengt. M. VANDOOREN bewijst dat gedurig aangedrongen wordt en dat steeds beloften worden gedaan maar dat men tot geen uit voering komt. Eene vraag is ingekomen om een Auto busdienst in te richten tusschen Yper-Pope- ringhe-Rousbrugge. De vergadering eindigt te 8 tl. 45 m. BBBflBflBBBBBBBflflBBBBBflflBBBBBBft AARDBEVING IN RUMENIE. In den omtrek van Timitoara, in het Rumeensch gebied van Banat, heeft eene lichte aardbeving plaats gehad, welke ge paard ging met ondergrondsch gedommel Te Caransebes en te Tugos was de aard beving geweldiger. De inwoners werden met schrik geslagen en gingen op de vlucht. De stoffelijkeschadeisaanzienlijk. m. OCTOBER - ZAAIMAAND. 20 Z H. Joan. Can lius, b. H. Caprasius. 21 M HH. Ursula en gezellinnen, mart. 22 D H. Cordula, mart. H. Odelbertus, m. 23 W H. Joannes Capistranus, bel. 24 D H. Raphael, aartsengel. 25 V HH. Crispinus en Crispinianus, mart. 26 Z H. Evaristus, p. m. H. Rusticus, b. l.SOO.OOO FR. TE WINNEN door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten. betaalbaar door kleine stortingen vanaf 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie U toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 loten worden uitgetrokken voor een totaal van 21.500.000 FRANKEN De volgende trekkingen zullen plaats heb ben op 15 Oct. 1 lot op 20 Oct. 2 loten lot loten s> op 10 Nov. op 20 Nov. 1 2 3 15 1 2 2 3 15 1 millioen 100.000 50.000 10.000 250.000 100.000 100.000 50.000 10.000 Voor alle inlichtingen wendt U tot de UNION CENTRALE de Ia BOURSE Naaml. Maat-, Beursstraat, BRUSSEL. Of bij Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertingh*. Ernstige Agenten worden gevraagd. niaiiiuiniMiniiniiniiB BEESTACHTIGE MOORD IN POLEN. Op een boerenhoeve is een afschuwelijk misdrijf gepleegd uit vijandschap die heerschte tusschen twee families. Er werd in de hoeve binnengedrongen en men vermoordde den boer, zijn vrouw, zijn zoon en dochter en het kind der laat ste Bij ontdekking der wandaad vertoon den de lijken der ongelukkigen tallooze wonden. De daders zijn intusschen aange houden. v :r- Voor uw bier wendt u tot de zij alleen kan u, zelfs gedurende de warmste dagen, aangename en heldere bieren bestellen, zij is daarin gelukt dank aan het gebruik van beste gra nen en fijnste hop en ook dank aan hare moderne installatie die nu een ijs- machien en verkoelde kelders bevat. IP m MAS-CAR het fijnste speciaal GERSTEN het beste blond STERK het smakelijkste bruin Als voorheen kunt gij in de Brouwe rij Masschelein een aangenaam bier verkrijgen aan zeer genadigen prijs. «les* Streek V Goede Waar Bakelandt werd nog kwaader. We zaten er tot 's anderdaags. Bakelandt vreesde dat gendarmen of veldwachter patroelj eerden en durfde niet buiten komen. Vrouw Desmet melkte de koe, maar merkte niets van ons. Weer werd het avond. Ik blijf bier niet, ik verga van den honger zei Isabella. We zullen nu binnen gaan, zei Bakelandt. 't Is beter in den voora vond, dan in den nacht. Hii en Simpelaere verlieten den stal. De hond begon t" bassen en de vrouw kwam buiten. Ze zag de twee mannen. Vrouwtje, zei Bakelandt, we ziln twee deserteurs en we hebben hon ger. Komt dan maar binnen. Ik zal u eten geven, zei de vrouw. Bakelandt en Simpelare volgden de vrouw, die dadelijk boterhammen begon te sniiden. Tosn greep Bake andt haar vast en wierp ze op den grond. Van het bed uit de andere kamer raaide Simpelare een matras en een oorkussen n smeet die op de vrouw. Uit een koffer namen de mannen geld ook uit een kistje o-der het strooi, maar een groote som was het niet. Ze stolen 36 e] wit lijnwaad, 10 pond vlas en wat kleeren. Nu moeten we w.eg, zie Bake- andt. Hii keek naar de vrouw. Laat de oude kouse maar liggen we hebben haar geld, we hebben ge noeg, zei Simpelaere. Maar toch nam Bakelandt de ma tras weg. Karlien verroerde zich niet meer. i e twee manren riepen ons die den buit moesten helpen dragen en we trokken naar Eegern. Maar een herbergier zei, dat hij een uur gele den gedarmen had pezien. Bakelandt schrok vreesehjk. Hij had geen rust. We vluchten naar Ruiselede, waar we in het Zwijntje een schuilplaats vonden. W'hoorden later dat vrouw Desmet dooci was, versmacht onder de ma tras. Ja, ik had de mannen daar ge- b-acht, maar niet om te moorden. Toch word ik er van beticht en ik zal er voorop het schavot steiven... Ge moet het aan de rechter ver tellen. juist zooals het gebeurd is. Het zal niet helpen.. Ik voel dat al... T- heb geen hoop meer... Er is nog een 'e^n na dit, Fran cisca peis daaraan Zei Magda. Ja, dat doe ik, maar 't zijn cchrikkeliike dagen. Altijd langs al die menschen en tusschen die gen darm^ Francisca, luister goed naar wat den pffester zegt. O ja, jonkvrouw,ik ten toch zoo schuw van dat schavot. En de angst laaide i t haar oogen. G >d is barmbarti". 7,*\ Magda. ('t Vervolgt.) BUREELDOOZEN ter drukkerij dezer.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5