n zuilen onze kinderen Goösdiersiig warden Bond der Kroostrijke Gezinnen Politiek Overzicht S Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken S Ontroomer (ViEüOTTE 2 draaiende om eene as W1NTERLANDB0UWSCH00L INHULDIGING TE YPER ZONDAU INUVfc.IVIÜfc.K 1929. Abonnementsprijs per Jaar: Jn Stad: 14 fr. In't Land: 16 fr. (per post) frankrijk: 28 fr. Congo: 28 fr. Andere landen: 34 fr. TARIEF Kleine Berichten: 1 fr. per reek minimumprijs per inlassching4 fr. Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan on». Telefoon Nr 9. Uitgever SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.570. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. ■hmbm MW Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIF.F Notarieele Verkoopingen: 90 cent. per gewone regel. Annoncen: Prijzen op aanvraag. Diep overtuigd kristelijke ouders ellen zich niet zelden de vraag, zon- er evenwel de middelen te kennen élk jé hun daaromtrent het gewensch- antwoord geven. Moet ge het kleinste kindje gebeden i waarheden aanleeren dat het niet erstaat Toch nietEisch van die leuters dat zij tijdens het gez anient- jk gebed stil zitten en de handjes vou- !en; dat is hun eerste godsvrucht, /at grooter geworden zullen zij hun ruisteeken maken, de nam'gn van Je- tis en Maria en gemakkelijke gebe- en leeren stamelen. Naarmate het kind verder opgroeid loet het geleidelijk vertrouwd ge laakt worden met de gebeden en liristelijke plichten waarvoor zijn ver- tand vatbaar is. Hoe zullen we daar- oe komen. Onder al de middelen die ot de zedelijke vorming der kinderen, :n ook tot het onderwijs, kunnen aan gewend worden, is er geen eenvoudi ger, geen krachtiger, geen gewichti er dan hun in voorbeelden voor ogen te stellen, wat men wil doen eoefenen. Hoofdzaak blijft in te werken op et gevóel meer dan op 't verstand, aarorn zult ge op de eerste plaats ezus beeltenis onder 't oog van 't kind rengen en eenvoudige tafereeltjes uit ezus leven die zijn geduld, zijn ge- oorzaamheid, zijn liefde enz. in het uizeken van Nazareth uitbeelden. Vat niet gekend is, wordt niet bemind f nagevolgd. Hun gedrag moet heM ikwijls met dat van Je'zeken verge- ;ken worden, waarbij dan een kin- erlijke aanbeveling volgt als: ik wil ehoorzaam zijn gelijk gij gelioor- aam waart. In de vertrouwelijke odsdienstige samenspraken welke e moeder houdt met het kind, mag ij niet te veel over de hel en de uivelen spreken. Dat geeft een gevoel an afschrik en de kleinen worden ierdoor eer afgekeerd dan aangetrok- :en voor den godsdienst. De moeder preke tot haar schat met vele over- uiging, zoodanig dat in het hart van et kind een kindermedelijden, reine inderdankbaarheid en vooralreine inderwederliefde ontstaat voor een od die zijn weldoener is, en zijn eenig ovennatuurlijk levensdoel moet zijn! Die begrippen blijven niettemin af- ;etrokkendaarom moeten de ouders p de tweede plaats levende voorbeel- len zijn voor het kind. Geen krakeel ii huis, spreek nooit met verachting if afgunst van anderen menschen, naar toon medelijden met het leed van ndere menschen, laat de kleintjes de lnioes geven, maak uwe kinderen niet an alles wijs, later komt het toch uit, wingt ze niet te liegen, aan vader b.v. f door te vragen wie heeft dat gedaan ie zal ik goed afranselenDe kinder- jes durven het immers zoo niet be- :ennen. Ouders, bewaakt u zelf opdat, n een woord, uwe gedragswijze niet n tegenspraak kome met de voor- chriften welke gij aanleert. Bewaakt e dienstboden en de speelgenootjes wer kleinen. Zulke voorbeelden hebben een mach- igen invloed op de zedelijke vorming an het kind niet alleen in de kinder aren maar vooral in den lateren leef- ijd. Inderdaad de voorbeelden die het :ind in zijn omgeving ziet, laten een liepen indruk in het hart en helpen iet om zelf uitgebreider begrippen >ver God en Godsdienst te vormen, die Is zoovele steunpilaren zijn in den ateren leeftijd. AAN ONZE ABONNENTEN VAN T BUITENLAND. FRANKRIJK. Aan onze geachte Abonnenten van Frank ijk, hebben we de eer te laten weten dat de bonnementsprijs voor 1930 vastgesteld is op 35 fr. belgisch geld, 't zij 25 fr. fransch geld of 7 belgas. Sommige Abonnenten van Frankrijk vra ten ons jaarlijks dat wij hun postkwijtschrift ouden zenden gelijk in Belgiewij kunnen lat niet. Het bedrag moet ons dus opgestuurd wor len, LIEFST PER INTERNATIONAAL 'OSTMANDAAT, ook wel per AANBE VOLEN BRIEF». Zendt ons volstrekt geen geld in een ge- ronen briefhiermede hadden we verleden aar moeilijkheden en dat is ten andere door iet Postbestuur verboden. Dus om ons blad regelmatig met 1930 voort e ontvangen zendt ons ofwel 7 belgas per internationaal postmandaat ofwel ■5 fransche franks in lettre recommandée ofwel loe door een uwer kennissen uit de streek lier ten onze bureele 35 fr. belgisch geld letalen. Voor BELGISCH CONGO ENGELAND AMERIKA AUSTRALIË CHINA HOLLAND DUITSCHLAND s de abonnementprijs voor 1930 bepaald op 10 fr., ons vóór Nieuwjaar te zenden a. u. b. Wacht niet het bedrag op te zenden tot :1e laatste weken van hét jaarde postbo ten zijn dan overlast. Doe het op tijds, zoo zijt ge zeker geen een nummer te zullen missen. Met dank. DE POPERINGHENAAR. P ROG R A M M A Ziehier, iti zijn groote trekken, 't programma van den Bond der Kroostrijke Gezinnen, volgens het verzoekschrift, door al de bestaande honden vóór 15 October 11. verzonden, aan de heeren voorzitters van Kamel en Senaat, aan de heeren Ministers en andere hooggeplaatste» 1. - Betreffende de algemeene politiek van de Regeering. D^t de Regeering het vraagstuk van de geboortevermindering en van de groote gezinnen uitdrukkelijk in haar programma opneme en dat zij een ge regeld plan van hervormingen met de passende geldmiddelen zou voorzien om aan de groote gezinnen den doel matige» steun te verzekeren, dien de gerechtigheid en de toekomst van het Land vordert. 2. - Betreffende de Gezinsvergoedingen. A. - Vcfiftlgemeening van de Gezins vergoeding. 1. - Dat de gezinsvergoedingen zon der verwijl algemeen ingevoerd wor den door middel van een wet. 2. - Dat die veralgemeening ten goede kome niet alleen aan al de loon- of weddetrekkende gezinshoofden, doch ook aan de niet loontrekkende en weinig vermogende gezinshoofden. 3. - Dat de openbare besturen bij dragen tot het bestrijden van de kas sen der aldus algemeene ingevoerde gezinsvergoedingen, evenals zij bij dragen in de lasten van de Sociale Verzekeringen. B. - Gezinsvergoeding ten bate van de Staatsbedienden. 1. - Dat, bij de toepassing van het barenia, de rang naar geboorte en de overeenstemmende vergoeding wor den behouden voor elk kind totdat het de leeftijdsgrens bereikt. 2. - Dat de gezinsvergoeding worde uitbetaald aan de gepensionneerden en aan de weduwen en dat zij worde ver leend aan de gehuwde vrouwen, indien er aan hun echtgenoot geen uitgekeerd wordt. 3. - Betreffende de blastingen en de successierechten. Dat, bij het omslaan van de belas tingen en van de successierechten, vol uit worde toegepast het beginsel van gerechtigheid, krachtens hetwelk, bij gelijke inkomsten, de belastingschul dige, die gezinslasten te dragen heeft, minder belast worde dan de belasting schuldige, die geen gezinslasten te dragen heeft. Dat ook rekening gehouden worde met het feit, dat de belastingschuldi gen, hoofden van een groot gezin, door de verbruiksbelastingen, zwaarder ge troffen worden dan de overige burgers. In 't bijzonder: 1. - Dat, wat aangaat de rechtstreek- sche belastingen (bedrijfsbelasting en supertaxe, grondbelasting en belasting op het mobilair), voor het groot gezin zoodanige ontlastingen worden voor zien dat het zich ongehinderd normaal kan uitbreiden in stoffelijk, zedelijk en verstandelijk opzicht. 2. - Dat, voor de gezinnen met vier en meer kinderen, de successierechten in de rechte linie worden afgeschaft en dat zij, in de zijdlinie, merkelijk la ger gesteld worden dan die, welke door de ongehuwden of de gezinnen met een beperkt aantal kinderen zullen be taald worden. 4. - Betreffende den legerdienst. 1. - Dat de Staat in aanmerking ne me dat hij er belang bij heeft, de groote gezinnen niet t£ ontmoedigen, doch hun integendeel doelmatig blijk van zijne sympathie geve; immers, bij gebrek aan groote gezinnen, zou de getalsterkte van het leger, reeds zwaar bedreigd door de geboorteverminde ring nagenoeg onbeduidend worden. Bijgevolg 2. - Dat de eerst opgeroepene van een gezin met zes kinderen worde vrijgesteld zonder onderscheid van in komsten. 3. - Dat een tweede zoon worde vrij gesteld wanneer drie zonen reeds ge diend hebben. 4. - Dat nooit meer dan twee zonen van een en hetzelfde gezin verplicht worden tot bijkomende maanden dienst. 5. - Dat de toestemming van het gezinshoofd vereischt worde om de vrij te stellen zonen aan te wijzen. 6. - Dat de militaire en burgerlijke overheden der gemeenten, waar troe pen gekaserneerd zijn, zorgen voor het eerbiedigen der reglementen betref fende de goede zeden der soldaten. 5. - Betreffende de goedkoope woningen. 1. - Dat de voorkeur aan de groote gezinnen werkelijk verleend worde voor het huren van huizen en woon- gelegenheden der Nationale Maat schappij. 2. - Dat de vermindering van de huurprijzen, ten bate van de groote gezinnen toegelaten <loor gezegde Maatschappij, verplichtend gesteld worde voor de aangenomen maat schappijen en dat het mogelijk tekort uit dien hoofde door den Staat worde gedekt. 3. - Dat de premiën van den Staat, van de Provinciën en van de Gemeen ten worden verhoogd ten bate van de groote gezinnen. 4. - Dat de Staat, de Provinciën en de Gemeenten ruime toelagen verlee- neti aan het Woningsfoncls van den Bond der Kroostrijke Gezinnen. 6. - Betreffende, de Sociale Verzekeringen. Dat het stelsel van de gezinsverze kering ruimer toegepast worde, in de zen zin dat gansch het gezin door eene en dezelfde bijdrage van het gezins hoofd zou verzekerd zijn. 7. - Prijsvermindering op de Spoorwegen. 1. - Dat de vermindering aan de ouders ononderbroken, hun leven lang, worde toegestaan. 2. Dat zij aan de jongsten worde toegestaan tot dat zij de leertijdsgrens bereiken. BOND DER KROOSTRIJKE GEZINNEN POPERINGHE. Lijst der Inrichtingen en Handelshuizen van Poperinghe die op vertoon der Lidkaart vermindering toestaan aan de Leden van den Bond. College, Klooster Eervr. Zusters Benedic- tinen en Penitenten 10 t. h. Apothekerijen5 en 10 t. h. Hector Orbie, hoeden en klakken5 t. h Berat Georges, Ingelaere Alphonse, Lamey Camille, Albert Cossey, schoenen5 t. h. Blanckaert Félicien, Hauspie Willy, Du- mon Joseph, kleederen: 5 t. h. Sansen-Vanneste, Daneels-Taillieu, druk kerij, schoolgerief, enz.5 t. li. Gouwy Julien, ijzerwaren 5 t. h. Salomé Julien, Rouseré Alfons, bonnete- rie 5 t. h. Indien er mochten handelaars of ne ringdoeners vergeten zijn in haven 's baande lijst, dat ze ons verwittigen, seffens zullen we de gelegenheid goec: makenanderen kunnen zich altijc aanmelden. We zetten andermaal onze leden aan, eerst en meest te koopen bij onze eigen leden of bij onze be schermende leden, wier naam hierbo ven. Wij vragen dat ze den afslag tel kens zouden opeischen en zich wel zouden zwichten voor misbruik van hun lidkaart. «BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBil DE a met verlaagden Melkbak n m te Poperinghe. Van Dijnsdag 12 November af her nemen de avondleergangen den Dijns dag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van elke week, van 5 ]A tot 7p2 uur. Om de lessen te mogen volgen moe ten de boerenzonen meer dan 15 jaar oud zijn, en reeds een lagere land bouwschool gevolgd hebben. Wij ver wachten boerenzonen van Poperin ghe, Crombeke, Proven, Watou, West- vleteren, Vlamertinghe, Reninghelst en Westouter, reeds 58 jongelingen zijn ingeschreven. Zullen dezen winter les geven: Dr Brutsaert (gezondheidsleer op de hoe ve) E. H. De Jaegher (natuur- en scheikunde, plantkunde, landhuishoud kunde, veevoeding) Dr Devloo, vee arts (dierkunde en algemeen veeteelt) Ingenieur Houtman (werktuigkunde en electriciteit) M. Dequeker (grond kennis en bemestingsleer) M. Merle- vede (reken- en meetkunde, beginse len van boekhouden). Men mag nog inschrijven hij den E. H. De Jaegher, bestuurder der Win- terlandbouwschool, Boeschepestraat, Poperinghe, of bij M. Merlevede, schrijver der Boerengilde, Cassel- straat, Poperinghe. De leerlingen kunnen op trein en tram een schoolabonnement bekomen, van 15 November tot 15 Maart. De nieuwe Zittijd. Op 12 November zal de Kamer hare werkzaamheden hervatten. Zal er een regecringsverklaring zijn? Misschien wel, doch deze zal zich dan tot alge meenheden beperken. Het schijnt wel het inzicht van de Regeering te zijn eerst de fiscale ontwerpen en de be groot ingen die er mede verband hou den,) te laten afhandelen. Daartus- schenin zal wel een debat komen over de buitenlandsche politiek. Wij gera ken dan stilaan tot Nieuwjaar. Van regeeringsontwerpen inzake de oplnïMng van hef Ylaaïiischè vraag stuk zal dus hoogstwaarschijnlijk niets gekend zijn voor Nieuwjaar. Doch het blijkt dat de Regeering er aan houdt, dat na afhandeling van de begrootingen, het Vlaamsche vraag stuk zou worden te berde gebracht De wijze op dewelke de heer Ja spar zijn Regeering omgevormd heeft, houdt verhand met de houding van deze Re geering ten opzichte van dit vraagstuk. Vooral de benoeming van de heeren Tschoffen en Forthornme, deze laatste oud-voorzitter van de liberale taal commissie, wordt door den heer Jas- par aanschouwd als een versterking van de Regeering en een verhooging van haar prestige, wanneer zij hare ontwerpen over het Vlaamsche vraag stuk in de Kamer zal verdedigen. De heer Tschoffen, dié als kamerlid ontslag nam omdat hij weigerde in te gaan op den eisch van de kiesfederatie van Luik om tegen de vervlaamsching van de Hoogeschool van Gent te stem men, keert nu terug in de Regeering op het oogenblik zelf dat de Regeeriiq de vervlaamsching van de Hooge school van Gent doordrijven wil. Dit is wel kenschetsend. Doch de Walen beginnen hun ontevredenheid te luchten. De Assemblee Wallonne heeft reeds een niededeeling aan de pers gezonden, waarin zij het als een kaakslag voor de Walen aanziet da deze heer Tschoffen opnieuw deel uit maakt van de Regeering. Dit alles mag evenwel voor de Re geering geen aanleiding zijn om op den weg cïer vervulling van den Vlaam- schen rechteisch achteruit te gaan. En wat de Regeering vooral voorkomen moet, is een gedeeltelijke oplossin vau,het vraagstuk voor te staan. Het Vlaamsche vraagstuk moet van alle zijden bekeken en in al zijn 011 derdeelen onderzocht worden. Het Vlaamsche rechtsherstel moet volledi zijn. Het totstandkomen van de half bakken Nolf-Hoogeschool, met haar nadeelige gevolgen, moet de Regee ring een les zijn. En het schijnt ook wel de opvatting te zijn van de meer derheid der kamerleden, dat de Vlaam sche kwestie niet meer gedeeltelijk doch volledig zou dienen opgelost. De Supertaks. De ministers hebben zich accoorc gesteld om de belastingen met ander half milliard frank te verminderen. Over de supertaks zal de heer Hou- tart, minister van Financiën, een de finitief ontwerp gereed maken. I11 plaats van de supertaks zou een nieuw stelsel worden aangenomen, dat steunt op de uiterlijke teekenen van welstand. Deze belasting zou dus van persoonlijken aard zijn en ook een progressief karakter hebben. Deze nieuwe vorm van belasting zou heeten supertaks berekend op de uiterlijke teekenen van welstand. Die uiterlijke teekenen zouden zijn: huisvesting, woning, dienstboden, autos, meubels en andere weelde-uit- gaven. De supertaks zou dus niet meer be rekend worden op de globale inkom sten. Alle controol en inkwisitie valt weg. De belasting op het beroepsinkomen zal ook gewijzigd worden, in dien zin dat de vrijgestelde maxima aanzien lijk bullen verhoogd worden. De taks op de bedrijfsinkomsten zullen berekend worden volgens een forfaitair stelsel, lijk dat in den land bouw geschied. De wijziging aan de supertaks ver mindert met de helft der huidige op brengst dier belasting. De verbruikstaks, die van 2 op 1 t. h. gebracht wordt, veroorzaakt een ver mindering van 750 millioen frank. De taks op de coupons blijft vast gesteld op 22 t. h. Anderzijds werd aan de verschillen de ministerieele departementen op dracht gegeven nog nader te onder zoeken op welke punten liet belas tingsstelsel nog kan vereenvoudigd worden. Vijftig duizend speculateurs geruïneerd. Het is gebeurd Donderdag op de Beurs te New-York, dat 14 millioen acties van bezitter verwisselden, maar met het gevolg dat 50.000 speculateurs geruineerd werden. In ons land zijn er ook veel men schen die speculeeren, die zich door de hoop op winst laten meeslepen, maar er ten slotte toch de dupe moe ten van worden. De menschen die eenige centen te sparen hebben zullen toch altijd het zekerst handelen door ze te plaatsen in instellingen waar ze mits een vasten interest, ook in veiligheid zijn! De plechtige inhuldiging had plaats Zondag namiddag. De nieuwe Herder, Eerw. Heer Vermafjt, Pastor-Deken van Vper, neemt den stoet in oogenschouw, hij het klooster der Eerw. Zusters Eamotten; nevens hem de Z. E. H. Vicaris Yandenberghe die de plechtige aanstelling deed. Ter dezer gelegenheid geven vye hieronder een zicht je van de in ophouw zijnde Sint Maer- tenskerk van Yper, waarvan men reeds de pracht kan be wonderen een meesterstuk van bouwkunst opgericht door Heer Julien Yanderkerchove, aannemer te Yper. De kerk zal gedeeltelijk in gebruik ge steld worden in het voorjaar van 1930 en voltooid in den loop van hetzelfde jaar. De naald op den toren moet ook binnen het jaar opgesteld wor den. Dit kunstgewrocht zal de glorie uitmaken der stad Yper en de goede faam van ontwerper en aannemer be vestigen. VaSSSBBBSaBBBBBl SBBBBBBaBBBBBBBBBSBBBBBBBfidRSIBBSBBBSBZISSBBflBI De Regeeringscrisis in Frankrijk. Zooals verwacht werd Daladier door M. Doumergue gelast met de vorming van het nieuwe kabinet. Hij zal er naar streven een cabinet te vormen waarbij al de linkerpartijen zouden samengaan. De socialisten werden dan ook het eerst gister morgen door hem verzocht deel te maken van de nieuwe regee ring. Deze partij stelt echter zulkda- nige eischen, voor wat de verdeeling der portefeuilles betreft, dat het erg te betwijfelen valt of de radicalen er zullen willen op ingaan. Men ver trouwt er echter in dat zelfs bij het samengaan met de socialisten, andere groepen tot het kartel kunnen worden getrokken, zoodat een meerderheid tot stand zou komen. Zij zal evenwel, wat haar sterkte betreft, zeer wankelbaar en zou slechts een zwak compromis zijn tusschen fundamenteele verschil len. Loonbeweging. De strijd voor een beter loon is verre van uitgestreden in ons land. De Regeering doet er ook niet naar om het Staatspersoneel voldoening te schenken. De perequatie van December 1927 steunde op index 700, niettegen staande dit door de Regeering betwist wordt. I11 1928 en begin 1929 kwam er een 13e maand. Nadien kwam er nog 10 t. h. verhoog. Nil is er nogeens spraak van 5 t. li. verhoog met Januari en 5 t. h. met juli. En spijts dat alles is er geen bevrediging in zake loons- kwestie. Hoe komt dat? Hoofdzakelijk hier om dat de grondberekening der pere quatie niet juist was. De eene loonen waren te hoog en het grootste getal ervan waren te laag. Wanneer men nu op die loonen eene percentverhooging of een dertiende maand toepast, ko men de afstanden tusschen de loonen steeds grooter en grooter. M. Jaspar heeft hij de laatste verhooging van 10 t. h. aan het hooger personeel moe ten toegeven. Hij was nochtans van meening dat de loonen van min dan 25 duizend frank eerst en meest dien den verhoogd te worden. Daarna kan een gelijk verhoogingspercent toege staan worden. Het Christen Syndicaat is vast be slist niet te rusten vooraleer de Staats mannen in zake loonen voldoening hebben. Vlaamsche filmen. Dat er veel aan het veranderen is in Vlaanderen en dat er zoo oneindig veel kan gedaan zijn buiten de bemoeiing onzer wetgevers, bewijst nogeens dat Vlaanderen thans ook op het weten schappelijk gebied begint te leven. Ras heeft Vlaanderen zijn eigen Ra dio gekregen of thans komt het nieuws voor dat in Vlaanderen een Vlaamsche Cinema-inrichting ontstaan is, de Flandria-Film van Cl. De Eandtsheere te Temsche. Elke week worden in de cinema's van het Vlaamsche land actualiteiten afgedraaid. Al wat in Frankrijk ge beurt aan heldenhulde, militaire re vues, banaliteiten van Parijs, veree ring van modepoppen krijgen wij te zien. Al is er daar ook wel soms iets belangrijks tusschen, nooit krijgt ons Vlaanisch publiek iets te zien van Vlaamsche gebeurtenissen. Daarin wil Flandria-Film voorzien. Zoo werd onder meer de laatste steenlegging op den toren van Dixmude, de Van Boec- kel hulde te Fier enz. gefilmd. Zal ons eigen volk eindelijk eens wakker worden en eischen dat ons eigen schoon ook op doek kome Als morgen alle cinemabazen vanwege hun klienten worden verzocht ook nu ■en dan eens iets over Vlaanderen te geven, dan zullen die er wel voor zor gen dat het komt, want zij moeten hunne klienten bevredigen. Het moet nog gezegd dat «Flandria- Film» enkel cultureel werk levert en zich streng buiten alle politiek houdt. Toenemende ontvolking in Frankrijk. In het eerste kwartaal van dit jaar waren er in Frankrijk 70.000 sterfge vallen meer dan geboorten. Dit ver schrikkelijk getal is vooral te wijten aan de griep-epidemie en aan den strengen winter. De regeering is zeer ongerust. Het aantal geboorten bedroeg in dat tijd bestek slechts 9 per duizend. De betaalde verlofdagen. Het vraagstuk der betaalde verlof dagen is niet nieuw. Reeds in 1925 werd het besproken op het congres van het Algemeen Christen Vakver bond. Thans winnen die gedachten veld. Dat de schoone zomerdagen, waarbij tal van beambten, bedienden, patroons en leiders van fabrieken en nijver heidsinrichtingen zich aan het wel doende zonnetje te goed deden en ge noegen schepten bij een deugdoende verlof, daar niet vreemd aan zijn, dat is wel mogelijk. De kwestie is gesteld en dat er in de eerste jaren eene op lossing zal komen is zeker. Het A.C.V. zet langs wettelijken weg eene stevige werking in gang om betaalde verlof dagen voor de arbeiders te bekomen. Het A.C.V. beschouwt de vergoede verlofdagen als en recht. Daarom kan het geen vrede nemen met het getal verlofdagen in verband te brengen met het aantal dienstjaren in de on derneming, als een soort belooning. Om het even waar men werkte droeg men bij aan de ontwikkeling der nij verheid en aan den voorspoed van het land. De betaalde verlofdagen, gelijk ze door het Algemeen Christen Vakver bond voorgestaan worden steunen op een christelijke gedachte: den mensch te verheffen en te veredelen, ook het zedelijk-goed genietbaar te maken voor de massa, die maar al te lang ver- stooten bleef. Wat betreft het aantal jaarlijksche verlofdagen, het A.C.V. vraagt tien dagen, waarvan zes op elkander voL gende en vier andere welke zouden bestaan in de bezoldiging van vier wet telijke en kerkelijke feestdagen. Die verlofdagen zouden moeten val-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1