Fl. Vandevoorde Ondepuüijs Scholen De Wihle Huiler i i Boterstraat, YPER Goede Waar Ij de Beste Reklaam |l DE POPERINGHENAAR BI. 5. - 3-11-1929. - Nr 44 UIT DE MAAN te VLAMERTINGHE Hengelwerk v."De Poperinghenaar,, 65 ROMAN 4©or A. HANS. SCHANDALIG BEDROG EENER JONGE BEDIENDE DER LABORATORIA VAN DOKTER-VEEARTS DOMICENT 't Geweld. NOVEMBER - SLACHTMAAND. 1.000.000 FR. TE WINNEN 21.500.000 FRANKEN UNION CENTRALE de la BOURSE EENE VOORDRACHT. EENE TENTOONSTELLING dei* Streek ('t Vervolgt.) GËDACHTËX Het oude woord, geldt heden nog Men krijgt geen voordeel met bedrog. Vette op 't land Is een stuiver in d'hand. Hoe langer men een katte streelt, Hoe hooger zij heur steert heft. HETMANNEKE is niet rap genoeg nedergedaald en zijn proza laten wij eene week rusten. Ondertusschen aan al de Lezers en Lezeressen de beste groeten van 't Manneke en tot Zondag. De redactie. In de middeleeuwen bestond het onder wijs op vele buitengemeenten enkel in het onderricht van lezen, schrijven, rekenen en' godsdienst en het schoollokaal was gewoon lijk gelegen in de nabijheid der kerk. Reeds vroeg liet het KAPITTEL VAN St-PIETERS TE RIJSEL, die hier reli gieuzen zond, bekend onder den naam van scholastershet onderwijs geven aan de kinders van Vlamertinghe. Rond 1530 gelastte zich de gemeente in gemeen akkoord met den pastoor, een school meester te benoemen, hetgene alzoo eene betaalde bediening werd. Gewoonlijk was het de koster die met dit ambt belast was. Tot binst de Fransche Revolutie kwam de prochievan Vlamertinghe in deze onkosten tusschen voor twee deelen van drie en de Crommenelst voor het overige derde deel. Een gebomv met hof, eigendom der ge meente, en langs den Poperinghesteenweg gelegen, diende volgens de gemeenterekenin- gen van 1801-1802, sinds onheugelijke tijden als school en tevens als woonst voor den schoolmeester. In 1862 werd de Gemeenteschool gansch herbouwd. Dit gebouw bestaande uit drie klassen en eene woning voor den hoofdonder wijzer was opgetrokken in vlaamschen stijl met witte en roode brijken en gedekt met roode en blauwe verlotten pannen. Een groote kelder was gemetst onder 't school lokaal langs den westkant. In 1876 werd om reden van 't groot getal leerlingen, die deze school bijwoonden, 't zij 225. een tweede hulponderwijzer benoemd. Bij bet in voege treden der schoolwet van 1 Juli 1879. gingen bijna al de leerlingen over naar de vrije katholieke knechtenschool, zoo danig dat in 1881 de Gemeenteschool nog etlkel 41 leerlingen telde en de plaats van tweeden huloonderwijzer afgeschaft werd!... Van af 1881 werden ook meisjes in de Ge meenteschool aanveerd en deze toestand bleef bestaan, tot in 't begin dezer eeuw. Als onderwijzeres van handwerk werd in 1881 aangesteldMarie Clarys. echtgenoote van Henri Bouckenooche en in 1883 werd deze vervangen door Pauline Affenaer, echtge noote van den hoofdonderwijzer Aimé Pro voost. De Gemeenteschool werd tijdens den oor log 1914-1918 ten gronde vernield en op de zelfde plaats werd er in 1922 een nieuw ge meentehuis gebouwd. Van 1547 tot 1561 staat Arnoud Poreye hier bekend als schoolmeester. In 1720 was Ignatius-Frangois Vrambout hier koster en schoolmeester. In 1739 vindt men zijne weduwe Catherine- Louise Mortier, als schoolmeesteresse en kosterin. Zij oefende dit ambt uit tot 25 Juni 1732. Volgden haar op als hoofdonderwijzer: 1752-1777 Vrambout Constantinus-Ignatius; 1777-1794 Vrambout Joannes-Constantinus 1794-1824 St Martin Alexander 1824-1843 Alleman Pieter 1844-1848 Dezuttere Jozef; 1848-1882 Vandenameele Louis; 1882-1914 Provoost Aimé. Op 26 Juli 1836 kwamen de ZUSTERS MA- RICOLEN van 't Moederhuis van Brugge, de sclioolvrouwen vervangen, die buiten het kantwerk eenig ander onderwijs aan de meisjes gaven. In den beginne waren deze Zusters geheel armtierig ingericht. Hunne woning en school lokalen stonden, waar vóór den oorlog 1914-1918 de E. H. Onderpastoor Labis woonde en waar het huis en de werkwinkel waren van den timmerman Emeric Gillioen- Barroo (Sectie A. Nrs 87-91-92). Deze schoolzusters werden naar hun Moe derhuis teruggeroepen op 1 Maart 1862. Na liet heengaan der ZUSTERS MARI- COLEN hielden Zusters van de St-Aloy- siusschool van Yper samen met Juffrouw Clemence Dambre deze meisjesschool eeni- gen tijd open. Op 8 September 1862 kwamen vijf ZUS TERS VAN LIEFDE van 't Moederhuis van Wervïck om school te houden. Later werden er nog Zusters bijgevoegd. Tijdens den schoolstrijd van 1879 zijn de ZUSTERS VAN LIEFDE verhuisd naar eene bouwvallige woning langs de Poperin- Dat is ti ook al opgestoken ge worden van den notarisRn gij bab belt den laster na. Vrouw, hoe zou ik jongens kunnen aanduiden als er ge loot moet wordenDenk toch eens na. Ge weet wat jonkvrouw Magda alle maal voor de ongelukkigen gedaan heeft en nu spreekt ge kwaad van haar. 't Is goed... ik zal maatregelen nemen. Doe maar op! Verjaag ons alle maal. Maar als mijn kleinzoon in den oorlog valt, is zijn bloed op u. De vrouw liep terug in huis. Er ghestraat, waarachter nieuwe schoollokalen gebouwd werden. In afwachting gaven deze Zusters les op de vouwte der herberg St Joris». Dit bouwvallig woonhuis werd in 1906 af gebroken en een grooter en gerieviger woonhuis werd op dezelfde plaats ge bouwd (1). Deze meisjesschool wordt de Mariaschool genoemd. In 1879 kwam er eene vrije katholieke jongensschool tot stand op de Dorpplaats, nabij de herberg De Gouden Leeuw De woning van Mevrouw weduwe Jan Dambre-Glorie werd aangekocht en school lokalen werden bijgebouwd (2). In 1911 werd eene vierde klas bijgevoegd. Deze school St-Jozefsschool genoemd, werd geopend op 15 October 1879. Waren er opvolgenlijk hoofdonderwijzer 1879-31 Mei 1910: Vandenameele Emeric; 1 Juni 1910 tot hedenVan Elslandc A.-Jozef. Door het toedoen van E.H. Pastoor Ollivier werd in 1901 een woonhuis met schoollokaal gebouwd op den Brandhoek langs de Groote Branderstraat, nevens den ijzerenweg, op grond geschonken door Juffrouw Emilie Veys, alwaar de ZUSTERS VAN LIEFDE eerst eene bewaarschool openhielden. In 1902 werd er eene lagere klas bijge voegd, alsook eene derde klas in 1905. Het spellewerken werd er ook geleerd. Deze school werd de Sinte-Annaschool ge noemd (3). Het onderwijs in vroegere tijden was hoe genaamd niet ingericht gelijk nu. In de ver leden eeuw, nevens de bestaande scholen, werd er ook eenig onderwijs gegeven door personen, die in hun huis ofwel zorgden voor de kleine kinders ofwel leerden spellewerken, breien, lezen en schrijven, alsook eenig on derricht gaven in de christelijke leering. Zelfs knechtjes leerden spellewerken Onder de inwoners die binst de voorgaan de eeuw eene bewaarschool ofwel eene spel- lewerkschool openhielden, noemt men Rosalie Merlevedc, echtgenoote van Philip Debreuck. Zij begon in de jaren 1830 school te houden in haar huis op den Brandhoek, waar men leerde breien, lezen en schrijven. Later werd zij daarin geholpen door hare dochters Victoria en Adela Debreuck die eene spelle- werkschool openhielden tot in 1900. Zij gaven tevens onderricht in de christelijke leering. Soms gingen er daar een vijftigtal kinders van den Brandhoek ter school. De gezusters Rosalie en Melanie Bauwens, gaven in de jaren 1868-1879 in hun woonhuis op de Dorpplaats eenig onderwijs en hielden eene spellewerkschool open. Pelagie Pyl, ook de vrouw van Eduard Ampen en anderen hebben een tijdeken de kunste van spellewerken aangeleerd. Pelagie Vuylsteke, vrouw van Pieter Can- naert, hield sinds haar huwelijk eene be waarschool open in haar huis op de Dorp plaats en Maria Theresia Serrien, echtge noote van Joannes Flahou, heeft insgelijks in haar huis in de Kerkhofstraat (ook Buite straat genoemd), gedurende zekeren tijd eene bewaarschool gehouden. De oorlog brak uit korten tijd vóór het groot schoolverlof in 1914... De klassen wer den heropend op Dinsdag van Bamiskermis, 6 October 1914. Geheel weinig kinders waren aanwezig en om reden dat het vijandelijk leger in aantocht was, werd 's noens aan de aanwezige kinders gezegd dat ze voorloopig mochten t'huis blijven! 's Anderendaags reeds logeerden een paar duizend Duitschers op de gemeente!... De vijand vertrok! Fransche en Êngelsche soldaten kwamen toeDe school lokalen werden herschapen in gasthuizen of ten dienste der legers ingenomen't Was oorlog In de omstandigheden waarin de gemeente dan verkeerde was er aan 't onderwijs der kinders niet te denken. Het gedrag en de levenswijze van sommige soldaten streden tegen de goede opvoeding van 't kind; ook het gedurig levensgevaar waarin de kinders der vuurlijn zich bevonden en den droevigen toestand waarin de kinders van de vluchtelingen verkeerden, deden aan hoogerhand het goed gedacht opvatten van Belgische schoolkoloniën op vreemden bodem te stichten. Daar zouden de kinders kosteloos en ver buiten 't gevaar hunne studiën voortzetten Belgische onderwijzers en menige klooster zuster (4) stelden zich ten dienste van 't Staatsbestuur om 't onderricht te geven. Ziehier den oproep bij middel van plak brief aan de ouders gedaan (Mei 1915) Bericht aan de Ouders, De ouders worden indachtig gemaakt op den plicht hunne kinders te laten onder wijzen. Om ze daarin te helpen heeft het Staats bestuur besloten aan de ouders, wier kinde ren thans belet zijn ter school te gaan, de gelegenheid te geven deze te doen onderwij zen en opvoeden in gestichten of schoolko lonien in het omliggende van Parijs. De kinders der inwoners, zoowel als deze der vluchtelingen worden aangenomen, de meis jes van 8 tot rond 16 jaar, de knechtjes van 8 tot 14 jaar. Alles is ten koste van den Staat, zelfs is het niet noodig kleederen mede te brengén. De inschrijvingen zullen onmiddellijk ge schieden in het gemeentehuis. Verzoek aan de ouders dit zonder uitstel te doen. Het vertrek der treinen zal op tijd aan gekondigd worden. De reis zal geschieden onder de standvastige bewaking der Belgi sche onderwijzers en onderwijzeressen. De Gouverneur der Provincie, (get.) Janssens de Bisthoven. 599BE99B9993BB099BB9BB9999R9Mk vertelde zijn ervaringen aan den be zembinder. Van eigen 't werk van den nota ris. Maar jonker stoor er u niet aan! Dom volk alleen gelooft dat. En daar aan den boschkant zijn ze benepen van verstand. Alsof gij tooveren kunt, zoo dat de een bij 't loten er uit en de ander er in is't Is te stom om er aan te peinzen. Ge moet onnoozel zijn om u dat te laten wijs maken. Maar de notaris kent die onnoozelheid en heeft er gebruik van gemaakt. Stoor er u niet aan. Dat koelt wel zonder blazen... En ook Magda ried Robert af, zich om die dwaze meeningen op te winden. Haar pleegvader ging dien namid dag uit. Toen hij tegen den avond terug keerde, zei hij Er zijn gendarmen op gang, om on willigen aan te houden. En het volk jaan den Boschkant is zeer opgewon- Er werden schoolkoloniën gesticht te Parijs, Versailles, Chevilly, St Ouen, Orly, Petitea Dalles, Grandes Dalles, Nanterre, Yvetót, Arromanches, Varengeville, Ste Mar- guerite-sur-mer, Ballainvillers, Merlimont- Plage, Barentin, St Aubin-Epinay, Veulet-f tes, Sassetót-le-Mauconduit, St Paër, enz. Dan had men nog de schoolkoloniën van lare Majesteit de Koningin der Belgen te Wulveringhem-Vinchem. Door tusschenkomst van Miss Fyve, eene Êngelsche dame, verblijvende te St Idesbald- Coxyde, vertrokken er ook eenige kinders van Vlamertinghe naar Zwitserland. Het eerste vertrek van kinders der ge-' meente naar de schoolkoloniën in Frankrijk had plaats op 1 Juni 1915. Deze kinders moesten vergaderen aan de melkerij te Po- peringhe. Latere groepen werden op de ge meente door autos afgehaald. Niettegenstaande er menig kind naar de schoolkoloniën vertrok, bleef er nog hier en J daar een kind t'huis zonder onderwijs. De school van den Brandhoek was door 't Britsch leger voor hospitaal ingenomen ent kon dus als schoollokaal niet meer dienen. M. Florentin Bouton-Logie stelde bereid willig de afhankelijkheden zijner woning ten dienste van school en kerk en daar gaf Zus ter Constance, overste van Sinte-Annaschool, gedurende zekeren tijd eenig onderwijs. Door de beschietingen van den Brandhoek op einde April en begin Mei 1916, worden deze leergangen opgeschorsteenige kinders zijn nog naar de schoolkoloniën vertrokken sommige huisgezinnen verlieten den Brand hoek en de klassen werden niet meer herno men. Boven de vier honderd kinders van inwo ners en kinders van vluchtelingen welke op de gemeente verbleven, werden in de ver- §chijlende schoolkoloniën opgenomen! .dat er in het begin van dit jaar flink aan ge Dè kleine kinders van 3 tot 7 jaar werdén later (1916) ook opgenomen in gestichten in Frankrijk en enkele ouders stemden er in toe hunne kleinen aan dit menschlievend werk toe te vertrouwen. Zelfs werd door de Staatsoverheid een zekere dwang uitgeoefend op de ouders die van deze kleintjes niet wil den scheiden, en deze maatregel bracht eene groote misnoegdheid onder de inwoners te weeg!... Tijdens den oorlog 1914-1918 werden de gemeenteschool en de vrije katholieke knech tenschool ten gronde vernield. Van de meis jesscholen op de Dorpplaats en op den Brandhoek, bleven er nog eenige deelen recht. In 't begin van 1919 werd de Sinte-Anna school (meest Brandhoekschool genoemd), eenigszins bruikbaar gemaakt en daar werd in afwachting dat er schoollokalen op de Dorpplaats kwamen gedurende eenigen tijd les gegeven aan al de teruggekeerde kinders der gemeente. 't Zelfde jaar en in afwachting dat de Mariaschool hersteld wre'rd, had men houten barakken geplaatst op de speelplaats dezer school en daar gingen in 't begin zoowel knechtjes als meisjes ter school. De leergangen voor de leerlingen van St-Jozefssschool hadden insgelijks in houten barakken plaats en dit van 1 December 1919 tot 11 April 1926. Deze barakken stonden op de puinen der vorige schoolgebouwen. In 1925 werd er aangevangen met het bou wen van nieuwe lokalen voor St-Jozefsschool, met woning voor het schoolhoofd, op den eigendom van den Heer Burggraaf G.-Mau- rits du Pare, langs de Hospitaalstraat (5). Deze nieuwe schoollokalen werden betrok ken op 12 April 1926. Thans bestaan op de gemeente de volgende scholen de Sint-Jozefsschool, met vijf klassen de Mariaschool, met zeven klassen, waar onder twee bewaarscholen voor knechtjes en meisjes de Sinte-Annaschool, met drie klassen, waarónder eene bewaarschool voor knechtjes en meisjes. In 1928 werd eene spellewerkschool opge richt in eene barak staande bij de ingang- dreef van 't oude-mannenhuis, welke barak tevens gebezigd wordt voor de raadplegingen van het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn. Dit onderwijs wordt insgelijks door eene Zuster van Liefde waargenomen. Er dient vooral aangestipt dat het vrij katholiek onderwijs te Vlamertinghe, bij zonderlijk een milden steun gevonden heeft in de edele familie du Pare. REMY DUFLOU. De Fransche politie heeft eene eigenaar dige zaak van omkooperij en handelsbedrog aan het licht gebracht, gepleegd ten nadeele van bovengenoemde firma. Aangezien deze zaak in de dagbladen op verscheidene en niet altijd juiste wijze is uitgesteld, houd ik er aan, als bestuurder der betrokken firma hierover eenige ophel deringen te verschaffen. Nadat de zaak in Belgie en in Holland eene groote uitbreiding genomen had, werd in den loopvan 1927, door de Laboratoria van Dokter-Veearts Domicent, besloten een hijhuis in Frankrijk te stichten. De nieuwe zaak werd opgericht in het Fransche grensstadje Komen, om den heer Domicent, die sinds 30 jaar als Dokter-Vee arts in het Belgisch grensstadje Waasten gevestigd is, toe te laten een bestendig tech nisch toezicht over de zaak uit te oefenen. Reklame, briefwisseling en boekhouding zou in den beginne van uit Brussel bewerkt wor den. De verschillende dierengeneesmiddelen worden uit Brussel verzonden, in Komen in doozen verpakt en van daar verder in Frankrijk geleverd. Om deze verzendingen te doen werd eene jonge bediende aange worven. Zelf ga ik een of twee maal per week naar Komen, om de bijzonderste za ken af te handelen. Na volle bloei, langzaam verval. De nieuwe zaak nam spoedig uitbreiding en beantwoordde aan alle verwachting, zoo- Stonden o]) eenigen afstand menschen te Inisteren.Hun gelaat stond dreigend. den. Als er maar geen erge dingen ge beuren. Zijn ze boos op"mij? 't Is te zeg- Hun houding was vijandig. Dat merk-'gen. merkt ge dat? te Robert wel. j Hewel... Ja. Ze scholden mij ook Vrienden, riep hij, hebt gij u ook uit, de dommeriken en onnoozelaars. door den notaris tegen mij laten op- j Hebt ge den notaris nog gezien, stoken? Neen, die is de pijp uit. Hij heeft Maar de mannen verdwenen in zijn werk gedaan... Maar u weet wel, 't bosch, zonder te antwoorden. 'dat hij ook de jongens opgestookt Judasklonk het dan toch uit het heeft, zich .tegen de gendarmen te ver woud. (zetten. Nu spreekt hij zoo en vroeger Ongelukkig volkzei van Maere fleemt hij de Franschen. En wie weet als wanhopig. Alles gelooft het... O, hoeveel brave menschen hij verraden wat een verachtering. Kon ik den val- heeft. Maar hij wil zeker weer zijn schaard ontmoeten! (macht terug krijgen en hier weer ko- Hij keerde naar 't kasteel terug en men. Jonker, we zullen best doen de (1). Woonhuis en schoolgebouwen waren aangeteekend als zijnde de eigendom van den Heer Burggraaf H.-Gustaaf du Pare. Op 28 November 1923 werd deze eigendom overgedragen aan de maatschappij zonder winstgevend doel: «DE ZUSTERS VAN LIEFDE VAN MARIA TE WERVICK bij akt verleden vóór Meester E. Vande Lanoitte, notaris te Vlamertinghe. (2). Woonhuis en schoolgebouwen waren aangeteekend als eigendom van den Heer Burggraaf G.-Maurits du Pare. (3). Bij akt verleden op 15 December 1923 vóór Meester Devos, notaris te Wervick is deze eigendom overgedragen aan de vóór noemde vereeniging «DE ZUSTERS VAN LIEFDE VAN M ARIA TE, WERVICK (4). Op 25 Juni 1915 vertrókken uit Vla mertinghe vijf Zusters van Liefde naar de schoolkolonie «Villa Saillet» te Arromanches (Calvados). Op 24 Juni 1916 vertrok Moeder Julienne, overste der Zusters van Liefde van Vlamer tinghe, met twee andere kloosterzusters, naar de schoolkolonie van Yvetót (Seine Infé rieure). (5). Bij akt van 6 November 1925 verleden vóór Meester E. Vande Lanoitte, notaris te Vlamertinghe. werd deze eigendom overge dragen aan de maatschappij zonder winstge vend doelDE PAROCHIALE WERKEN VAN VLAMERTINGHE BflflBBSBBBBBBBBBBBBBflflBBBBBBBBl wacht te houden. Wie weet wat de kerels nog zouden uitsteken. De Boschkanters Ja. ja. -Tegen 't kasteel ZekerAls zé zoo zijn luisteren zë niet meer naar rede en verstand. En verstand hebben ze weinig. Ze peinzen dat gij de oorzaak zijt van hun onge luk. En ze moeten ons niet verrassen om een kwaden slag te doen We die nen voorzichtig te zijn. Ge hebt gelijk... Robert sprak met zijn personeel. De brug werd opgehaald en men zou den heelen nacht opblijven. -'t Is toch wel erg, zei de meid, toen ze alles hoorde.Jonkvrouw Magda heeft zooveel goeds gedaan en nog! 't meest aan den Boschkant. En nu moeten we voor dat volk het kasteel sluiten. 't Was al laat toen men van den Boschkant geweervuur hoorde. Er werd daar gevochten. Robert stond met den bezembinder op den toren. 't Zijn de deserteurs tegen de gendarmen denk ik, zei Robert. Ja voorzeker... Nutteloos verzet. Dan is het he ter zich te verbergen. Ik heb deernis met die ongelukkigen. 't Is hard sol daat te moeten worden voor een vreemdeling. Ja, zeer hard. We hebben nog al tijd ellendige tijden. dacht werd den zetel in een groot centrum over te dragen en de zaak op grootere schaal uit te oefenen. Maar dan draait de wind. Langzamerhand worden de bestellingen zeld zamer, de briefwisseling vermindert, de zoo flink groeiende zaak vervalt. Te zanten met Dokter-Veearts Domicent tracht ik de zaak terug op te wekken, al onze pogingen zijn vruchteloos. Tot het uiterste gedreven be sluiten wij een onderzoek in te stellen tot op eens een onverwacht feit licht in de duistere zaak zou brengen. Een chek zonder dekking! Einde September zend ik in betaling van reklame, een chek aan het blad «Journal de RoubaixEenige dagen daarna, wordt ik door dit blad opgebeld en verwittigd dat mijn chek door de Bank geweigerd is omdat' er geen dekking is. Het blad voegt er aan toe dat ik daardoor aan rechterlijke vervol ging blootgesteld hen. Zonder aarzelen neem ik den eersten trein voor Rijssel en voorzien van mijne boekhouding leg ik aan den Bank- bestuurder uit dat er eene grove vergissing in het spel is, daar volgens mij onze Bank- provisie verscheidene duizenden franks moet bedragen. Terloops, doe ik opmerken dat ik sinjs meer dan eene maand vruchteloos een uittreksel onzer rekening heb gevraagd. Het bedrog komt uit. Een nauwkeurig overzicht onzer rekening brengt mij tot de droevige werkelijkheid. Sinds verscheidene maanden worden een groot deel onzer wissels door onze klanten onbetalende teruggezonden, en hebben onze provisie uitgeput, maar wat mij het meest treft, nooit werd ik van deze weigeringen op de hopgte gebracht. Tusschen de niet betalende klanten, vind ik er drie van Rijssel zelf. Aanstonds loop ik bij hen aan om de reden der niet-betaling te kennen, en mijne verbazing stijgt ten top als mij overal wordt geantwoord Wij hebben uw wissel gewei gerd omdat wij de bestelde goederen niet 'onfvangen hebben. Al onze brieven blijven onbeantwoord, sinds eenige weken weigeren wij den verkoop van minstens duizend fles- schen Aviol (het meest gekende duiven- en pluimveegeneesmiddel van Dokter-Veearts Domicent)». Nu weet, ik genoeg, onze bestellingen wor den niet"uitèevöefd; onzé briefwisseling wordt achtergehouden. De tusschenkomst der politie. Zonder uitstel dien ik een klacht in, ert men stelt twee speuragenten ter mijner be schikking. Na een kort onderzoek in de statie van Komen met de verzendingsregister ge houden door onze bediende Marie Van Bey- len, komen wij tot de overtuiging dat het grootste deel der aangestipte verzendingen de statie niet bereikt hebben. Het register is vervalscht, de schuldige is dus Marie Van Beylen. Bekentenissen. In 't nauw gebracht door eene behendige en langdurige ondervraging bekent de oneer lijke bediende de bestellingen en de brief wisseling achter gehouden te hebben. Opdat de zaak niet aan liet licht zoude komen, wacht ze eiken dag aan de deur den brief drager af, en verwijdert de brieven der niet bestelde klanten, de door de Bank terugge zonden wissels en alles wat hare misdadige handelingen zou kunnen verraden. Verder bekent zij de bestelde goederen te vernietigen of te verstoppen, de vloeistoffen giet ze een voudig in den hof, poeders en pillen worden op een groote verlaten zolder geborgen) duizenden belastingzegels die in Frankrijk op pharmaceutische specialiteiten moeten ge plakt worden zijn verbrand. Door op den zolder geleid ontdekken wij er een duizendtal brieven, meer dan honderd postcollis, duizenden prospectussen en recla meboekjes, voor meer dan duizend frank postzegels, voorts tientallen berichten van op de post liggende aanbevolen brieven, enz. Een opstoker. Dus dit meisje van 18 jaar, dat ons zoo zedig en eerlijk toescheen, waarin wij volle vertrouwen stelden heeft ons gedurende ver scheidene maanden op de schandaligste wijze bedrogen. En met welk doel? Nooit waren SB9BSBBBEBBBBBBUKB3SBBBBBBBBBI Men hoorde ook wikle kreten. En wat later kwamen lieden langs 't kas teel gevlucht. Ze bleven niet staan. Er 'schenen dus geen plannen tegen ,'t kasteel uitgevoerd te zullen worden Na'eenigen tijd werd alles stil. En de nacht verliep verder rustig. Robert nam wat rust. Maar Posteels bleef 'op. Hij wan trouwde den toestand nog. Toen de dag aangebroken en het licht ge norden was, stond de oude be zembinder weer op den toren, 't Land schap kwant al uit den schemer op. Posteels zag beweging tusschen de hoornen. Twee mannen trentelden daar rond. Wat voeren die daar uit vroeg Magda's pleegvader zich af. Dat lijkt ine niet pluis. Hij hield den blik op de twee ge daanten gevestigd die nader kwamen, maar toch tusschen de hoornen hieven. Dien een ken ik, mompelde Pos teels. Ha, ja... 't is Pier Huige van Boesinge. Die vent is al overal wat geweest en wat zaken heeft hij hier? 'De kerels hieven nu verscholen in het hout. Toch plannen tegen het kasteel dacht de oude man. Maar schavuiten weet dat wij de wacht houden Een half uur later zag Posteels in de verte een groepje. Zijn dat Boschkanters om ons aan te vallen, onder leiding van Pier Hui- ge? vroeg de bezembinder zich af Ze kunnen dan op de opgehaalde brug staan gapen Maar weldra onderscheidde hij be- wij hard ten haren opzichte, nooit hebben wij ze iets geweigerd. Zij z.elf liet ons tot op den laatsten dag aan hare volledige toe wijding gelooven. Eene nieuwe ondervraging bracht de ver klaring. in November 1928, ontving Marie Van Beylen een naamloos schrijven vergezeld van een briefje van vijftig franken. De schrij ver beloofde meer indien Marie alles zou doen wat haar zou opgelegd worden. Eenige dagen daarna meldde de naamlooze schrijver zich aan en zegde De firma Domicent doet in Belgie groote zaken, ik wil niet dat dit ook in Frankrijk zoo weze. Alles moet ge daan worden om de zaak ten onder te bren gen. Zoodra mijn doel bereikt is zult gij en uwe familie eene flinke belooning ontvangen en zal ik u eene mooie betrekking aan de Ttalid doen. De opstoker kwam later nog verscheidene malen terug en schreef ook eenige brieven, die door Marie Van Bejden vernietigd wer den. Eerst voor de politie, en later voor de onderzoeksrechter verklaarde Marie Van Beylen stellig dat de gewetenlooze opstoker Gaston Halin uit Brussel is, een vroegere deelgenoot van Dokter-Veearts Domicent die in September 1928, door bijzondere om standigheden verplicht werd zijn ontslag in de zaak te nemen. Marie Van Beylen is na hare bekentenis sen in het gevang te Rijssel opgesloten. Gas ton Halin, in Brussel onderhoord, loochent alles. Het onderzoek over deze droevige zaak wordt ijverig voortgezet. In afwachting der ontknooping richt ik een dringend verzoek aan al de personen die ten hunnen nadeele eene onregelmatigheid in onze handelswijze zouden ondervonden hebben, om dit zoo spoedig mogelijk te mel den aan de Laboratoria van Dokter-Veearts Domicent. Cureghenistraat, 35, Brussel. DE BESTUURDER, Séverin De Groof. I999B999999B9B9B99E9BBB99999ES BESCHERMING VAN MODELLEN EN TEEKENINGEN Nieuwe Internationale Overeenkomst 3 Z H. Hubertus, bis. van Tongeren. 4 M 11. Carolus Borremosus, b. v. Milaan. 5 D HH. Zacharias en Elisabeth. 6W H. Foillanus, b., m. H. Leonardus, kl. 7 D II. Willibrordus, bis. H. Engelbertus. 8 V HH. vier Gekroonden, mart. 9 Z H. Theodorus, mart. <9K9BHB9EM9BSHSi9HBSiB3!SS93BBSB9B door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten. betaalbaar door kleine stortingen vanaf 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie u toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 loten worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats heb ben op 10 Nov. 1 lot van 250.000 fr. Op 27 Juli 1929 is eene nieuwe overeen komst van kracht geworden waardoor de internationale neerleggingen voor de be scherming van modellen en nijverheidstee- keningen mogelijk zijn geworden. België, Nederland. Duitschland, Dantzig Vrijstad, Switserland, Frankrijk, Marokko, Tunisië en Syrië en Libanon. Spanje en de Spaansclie zone in Marokko hebben deze overeenkomst onderteekend. Terwijl het vroeger noodzakelijk was in ieder dier landen een bijzonder neerlegging te doen zak een enkele centrale neerlegging volstaan, en deze zal naar gelang de neer legger het verkiest, ofwel geheim gehouden, ofwel openbaar gemaakt worden. Die neerlegging is echter slechts geldig onder voorbehoud van nieuwheiddit wil zéggen dat de geldigheid van een internatio nale neerlegging zou kunnen betwist worden indien er reeds vroeger een openbare neer legging plaats gevonden heeft voor een der gelijk model. Om zulke verrassingen te vermijden is het noodig eene vergelijking met de reeds be staande modellen te maken en te dien einde beschikt men over de officieele tijdschriften die daarover verschijnen en over Gevers' algemeen geïllustreerd repertorium. Daar door kan men de oiïgeveer 70.000 openbaar gemaakte modellen raadplegen, hetzij men de officieele uitgaven in de openbare lees zalen doorbladert, hetzij men de bijzonder afdeelingen van hef algemeen repertorium inziet. Men weet dat door model verstaan wordt de schepping van een vorm bestemd om een visueelen indruk te maken. De bescherming die van de neerlegging voorspruit is beperkt tot het uiterlijk voorkomen van het model of van de teekening en strekt zich dus niet uit tot de wijze van fabrikatie, noch tot de bestemming of de technische uitwerkselen van het voorwerp (dit wórdt'door een uitvin dingsbrevet beschermd) en ook niet tot de nieuwe benaming die het voorwerp draagt (eene benaming wordt door een neergelegd fabrieksmerk beschermd). Zoo wordt dikwijls als voorbeeld van een model de mascot Billik in aangehaald, waarvan de neerlegging aan de jonge Ame- rikaansche uitvindster de opbrengst van meer dan een miljoen dollar in een j&ar verze kerde. 100.000 100.000 50.000 10.000 1 millioen 500.000 100.000 500.000 100.000 50.000 2 loten op 20 Nov. 2 3 15 op 1 Dec. 1 lot op 10 Dec. 1 lot 2 loten op 20 Dec. 1 lot 1 lot 3 loten Voor alle inlichtingen wendt U tot de Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertinghe. Ernstige Agenten worden gevraagd. 4£B99909B9999999B9999B9B9B9B9B Op het initiatief der Belgische Linotype Maatschappij, zal op Zondag 17 November, te 10 H uur, in de feestzaal van het stadhuis \j van Kortrijk, eene Voordracht gegeven wor den, samengaande met eene tentoonstelling van typographische kunstwerken. .a De voordrachtgever is Mijnheer Edntond'' GREGOIR, bestuurder der drukkerij Goos- sens, te Brussel. Hij zal het onderwerp he- handelen Het inrichten eener Hedendaag- sche drukkerij Deze kunstuiting, die vooral de liefhebbers van schoon drukwerk aanbe langt, is geplaatst onder de bescherming van het Belgisch Boekdrukkersverbond (afdee- ling Kortrijk), van het Syndikaat der Kris ten werklieden-drukkers en van de vooraan staande Kortrijksche personen tot de boe kenwereld behooreud. De Belgische Linotype Maatschappij zal eene gansche bijzondere verzameling voor stellen van zwarte en gekleurde 'drukwerken, gezet en uitgevoerd in den smaak van den dag, en naar de meest moderne werkwijzen. Wij noodigen onze lezers uit veeltallig deze vergadering bij te wonen, te meer daar zij volstrekt van kur, t- en technischen aard is. De ingang is volkomen vrij en kosteloos. S9B999999B99909999EBB999BS11S a Groote keus beste kwaliteit TAFEL TOILE-CIRÉE in alle breedten, a Geele, Zwarte en Bruine BEDDEVELLEN Caoutchouc schorten bij I SANSEN-VANNESTE, Pop. 199999999999999999999999991 Door de strekking die de Belgische nijver heid vertoont onï steeds meer afgewerkte produkten te vervaardigen, wordt het aantal der voorwerpen die beschermd dienen te worden door de neerlegging van het model steeds grooter, en men mag daaruit opmaken dat deze nieuwe internationale overeenkomst voor'ons land van bijzonder nut zal zijn. J. Cevers C", 70, Aalmoezenierstraat., ANTWERPEN. «990B999BBBBB99B99B09B9a9H9B9> K siBPNste Peiiia ter de naderenden. Het waren Fran sche gendarmen te paard. Wat gebeurd er allemaal toch, mompelde Posteels. Ze hebben vier gevangenen mee. O, dat is na 't ge vecht van gisteravond. Ze zullen ze toch zeker niet voorloopig hier bren gen, want dan gelooft men nog meer den lasterEn we kunnen voor die ar me knapen niets doenEen smerige tijd als ze vrije menschen gelijk ban dieten wegvoeren om ze te laten vech ten tegen lieden die hun niet misdeden. Tot zijn ontsteltenis zag hij dat de gendarmen wel voor 't kasteel stil stonden. Posteels verliet haastig den toren. Hij klopte op de deur van Roberts ka mer. De jonker was al opgestaan en had onder 't kleeden ook reeds de gen darmen gezien. LIaastig eindigde hij zijn toilet. We zullen eens hooren wat er is, sprak hij. De knechten lieten de brug neer en openden de poort, op 't hevel van hun meester, al stonden de Franschen reeds een poosje te roepen. Een overste reed met een der man schappen nader. Robert ging hem te gemoet. Ge laat ons lang wachten, bromde de overste. We hebben spoed gemaakt zoo veel we konden, antwoordde van Maere. Ja, dat merk ik... Ge zijt Robert van Maere, eigenaar van dit kasteel. Ja. De overste wenkte nog twee gen darmen. Houdt dien man aangebood hij. Mij aanhouden? vroeg Robert onsteld. Ja en bied geen verzet. Maar waarvoor word ik gevan gen genomen? Dat zult ge te leper hooren. We hebben hier met die brigands al tijd genoeg verloren Zeg me tenminste de reden. Nu niet. De gendarmen grepen van Maere vast. Laat me toe, dat ik me kleed voor den tocht, vroeg deze. Een van uw knechten kan uw hoed en mantel halen, maar gij gaat niet meer in huisklonk het ruw. Ik moet toch mijn zaken regelen. Te leper zullen ze uw zaken wel regelen snauwde de chef. Jan Posteels haalde den hoed en den mantel. En zijn vrouw kwam jamme rend mee. Maar wat gebeurt er nukermde ze. Blijf maar kalm! Dit moet een misverstand zijn, sprak Robert. Ver wittig Magda en bemoedig haar... Ge behoeft ze niet te wekken... Ik zal weer gauw terug zijn, Dat geloof ik welbromde de overste. Mag ik mijn paard nemen? vroeg Robert hem.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5