'I sierlijk Kuis '[ga Pensions, MELOTTE ZONDAG 17 NOVEMBER 1929. Notarieel», Anncncen- en Nieuwsblad voor Poperirighe en Omstreken. f Wie inlichtingen begeert over aankondi- t MEER FIERHEID SINT NIKLAAS Ontroomér. Ont'oomers MELOTTE, N. V. R E M ICO Li RT Oorlogsschade LINOLEUM - BALATUM TOILE-CIREE - BEDDEVELLEN MEUBELPAPIER bij SANSEN-VANNESTE 1 - Alle Bureel meubelen - H Politiek Ovepzieht Gt*oot gevaar* voor onzen Hoppekuaeek I Abonnementsprijs per Jaar: In Stad: 14 fr. In 't Land: 16 fr. (per post) Frankrijk: 28 fr. Congo: 28 fr. Andere landen34 f r. m. WEEKBLAD 30 CENTIEMEN. BMIiii nil IB 2S" JAAR. N' 46. TARIEF Kleine Berichten: 1 fr. per reek minimumprijs per inlassching4 fr. mmmam i Alle Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan ons. gingen, wordt verzocht een postzegel voor Telefoon Nr 9. Uitgever SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.570. aniw.-r.l hij zijn sehr.jven te vorK"';, f annoncen zjjn vooraf te betalen |en moeten tegen den Donderdag noen j ingezonden worden Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF t Notarieele Verkoopingen: 30 cent. per gewone regel. Annon een: Prijzen op aanvraag, Er werd den .laatsten tijd heel veel over Jeugdorganisatie en Jeugdbewe ging geschreven en gesproken. Waar vroeger misprijzend op jeugdactie werd neergezien, staan nu de meeste kringen en inrichtingen van alle doeleinden en strevingen een plaats af aan hunne jeugdafdeeling. Men is stilaan moeten geloof gaan hechten aan de simpele waarheid: De toekomst hoort de jeugd. Vele wantoestanden in de huidige samenleving vinden hunne oorzaak in het vergeten der jeugdactie. De vol wassenen van dezen tijd behooren tot een generatie die in hunne jeugd wel patronaten gekend hebben, maar wei nig meer dan dat. Herhaalde malen hebben wij er op gewezen dat onze plicht is, ons aan te sluiten bij onze jeugd-standsorganisa- tie. Het doet werkelijk verheugend aan, te zien dat stilaan ons werk gedijt en vruchten draagt. Een jonge man, een jong meisje van heden, is veel vroeger ontgroend dan het vroeger het geval was. De algemeene wereldevolutie maakt ons vroeger mannen en vrouwen. Flirten is een eigenschap der jeugd, maar 't is, voorwaar een slechte eigen schap, en dat Engelsche woord in onze volkstaal uitgedrukt, door kalverlief de is de bepaling van een verschijnsel dat zich ten alientijde heeft voorge daan. Meer en meer dient er op aange stuurd dat een jonge mensch die thans vroeger rijp is ook op tijd, niet te vroeg, maar ook niet te laat, den ernst van het leven begrijpe Uit de jeugd van heden groeien de «Vaders» en de «Moeders» van morgen. Wie ooren heeft om te hoo ien, begrijpt wat we bedoelen. Een prachtig middel om onze jeugd te helpen in den levensstrijd, die hevig is en fel, maar die loutert en schooner maakt, wanneer we alle idealen, die schoon zijn en goed, nastreven, is jeugdorganisatie. Als motto van het jeugdwerk voor christelijke arbeidende jeugd geldt thans de leuze: Meer fierheid! 't Is onder dat motto dat het prach tig Congres van de Kajotsters (Vrou- Aveiijke Arbeidende Jeugd) te Brugge gehouden werd. Dat ons werk stilaan gewaardeerd wordt bewijst de onverdachte getuige nis van Georges Goyau der Fransche Academie, die in een prachtig artikel den lof zingt van de fierheid bij de Christelijke Arbeidende Jeugd. Zoo schrijft hijIk zie gaarne die jonge arbeidsters gewetenszaak ma ken van te zijn: werkende leden van een spring-levend organisme, zich ge lukkig voelend over zulke waardig heid,zich verhevend achtend te mogen medewerken tot het algemeen welzijn. Bossuet zei eens dat de mensch zich zelve niet geheel en al mocht verwaar- loozen, en daarom is die zedelijke fier heid zoo broodnoodig bij onze arbei dende jeugd, bij gansch onze jeugd. Zoo diene zij te leeren dat hunne zedelijke fierheid een voorbeeld moet zijn voor de sportende flirtende jeugd van heden. Wij leven in de eeuw van katholieke- sociale actie. Daarom past het dat wij ons meer en meer gaan bekommeren om de ar beidende jeugd. Hun dient geleerd dat de arbeid, door het Christendom geadeld en ver heven, geen slavernij maar een gewe tensplicht is. En aan de overzijde van de barrica de, want we staan nog te veel op oor logsvoet met mekaar, diene men de jeugd te leerenZie die christelijke arbeidende jeugd eens werken en ijve ren, zij zijn minder bedeeld daii gij, en toch werken ze veel ijveriger tot eigen volmaaktheid, en denk toch niet te gauw, dat zij die droomen van een heerlijke organisatie van den arbeid op christelijken grondslag, revolutie makers en haatdragers zijn. Zij zijn de beste pioniers vaii den gezonden socialen vrede. Die die rol te vervullen heeft, mag fier zijn. Als men het programma nogmaals overloopt van dat heerlijke Kajotsters- Congres dan voelt men de waarde van de jeugdorganisatie, en men beseft dat men fier mag zijn met dit fiere pro gramma. Kerst werd gesproken over de «Fierheid in 't algemeen dan over de Vrouwelijke fierheid» (de flirtende nufjes dienen dat eens te le zen). De Christelijke fierheid in het godsdienstig leven. De beroeps- en standsfierheid en ten slotte over de Fierheid van het apostolaat om alles samen te vatten in eene heerlijke les: De Kajotsters- fierheid Hierop schrijft dezelfde Goyau Ik heb vertrouwen dat deze episode uit de christelijke sociale beweging, gees telijke keurbenden zal doen ontstaan, die zich dan zullen oplossen in beroeps keurbenden en dat hunne sociale initia tieven aan den voet van het altaar zullen groeien uit den geest van lief de. Wie helpt de arme Kinderen aan Speel- Kieergoed l Alle giften te zenden aan bet Bureel van dit Blad. - Men mag ook storten op Postrekening 15 570. 't Gaat er meer en meer op gelijken 't Ouderlijk huis, welleer het gelief koosde nestje, dat zelfs aan volwas sen en reeds uitgevlogen vogels twin tig jaren en soms langer het dierbaarst plekje was, waar de kinderen om va der en moeder drongen, dat hun heilig en boven alles lief was. En thans? Inderdaad voor menig kind, zelfs van 14 tot 18 jaar, is het ouderlijk huis weinig meer dan een kosthuis, een pensioen, waar men in en uitloopt en terugkeert alleen als eten en slapen daartoe dwingen. Een pensioen dan zonder betaling! Wat een pensioen? Een soort hotel, cvaar men korteren of langeren tijd kamers betrekt, tegen betaling kost en inwoon ge niet, in- en uitgaat naar believen. Zoo beschouwen vele kinderen van daag het ouderlijk huis ongeveer met dit verschil dat ze er gratis eten en slapen mogen. Ze trekken er in en uit, zijn naar willekeur afwezig en doen wat ze verkiezen. Treurig verschijnsel en droevig ken merk der moderne levensbeschouwing. Het ouderlijk huis, de leerschool van huiselijke zoowel als maatschappelijke deugden, van innige liefde en saam- hoorigheid, wat is er in een menschen- leven mooier en verhevener dan 'n ouderhuis. Laat ops zien naar de oorzaken. Is er dan verschil tusschen de van- daagsche kinderen en de vroegere Ja, dat staat vast. De tegenwoordige kinderen zijn veel meer uithuizig, zoeken veel meer hun genoegen buiten het ouderhuis. Toch ligt de schuld niet heelemaal bij de knapen en meisjes zelf. Vooreerst is het leven veranderd. Veel en veel meer dan in de dagen, toen de ouderen nochtans den kinder- kiel droegen is er gelegenheid om uit te gaan. Er zijn thans clubs van alle soort en aardzangclubs, dansclubs, tooneelclubs, die elk op haar beurt avondles geven. Er zijn ook school clubs, wandelclubs, padvindersclubs en schietclubs, kampclubs en als het wat lukken wil, komt het ook nog tot vliegclubs. Er.is zoo ontzaglijk veel dat de jeugd uit huis trekt; dat haar het zijn buiten het ouderhuis veel heerlijker doet schijnen dan er in. Zoo gaan ze het beschouwen als een pensioen. Ge eet en drinkt er lekker. Ge slaapt er verlokkerlijk na al uw ontspanning. Ge krijgt er uw nieuwe kleeren, kleurige sportpakjes, allerlei geschenken, ge wordt er vertroeteld en verAvend. Inderdaad 't lijkt zoo, of de gelegen heden de kinderen tot die opvatting brengen. Maar... het geval heeft toch nog eene andere zijde en als ge er wat die per opkijkt, komt ge tot de overtui ging: dat ook de ouders wel een beetje schuld hebben aan hit droevig ver schijnsel. e ra m Koopt niet den eerste den beste ts Indien gij uwe belangen lief g 5 hebt, verlangt den OnSroomer i iHHBKBBMHBBBinSIBËBBBBBBBBHHHÏ Zoo leere de jeugd uit alle standen die zedelijke fierheid, opdat ze ontkie men doe de pure liefde, die God zelf in de harten gelegd heeftdan groeien er uit de jeugd van vandaag nog echte vaders en moeders voor morgen. Wies. Uit de begrootingen der Ontvang sten en Uitgaven van het dienstjaar 1930, putten a\ ij eenige inlichtingen nópens de regeling der Oorlogsschade, zaak van groot belang voor onze streek. Vergeleken met de vooruitzichten van 1929, worden de uitgaven voor het herstel van oorlogsschade, voor 1930 met 53.776.877 fr. verminderd. Deze vermindering slaat, bijna hee lemaal, op het krediet bestemd tot de betaling van de aan de gesinistreerden verschuldigde vergoedingen. Het valt van 350 op 300 millioen frank. De instructie van de vorderingen tot vergoedingen van oorlogsschade, zou als feitelijk bij het einde van 1929 afgesloten kunnen beschouwd worden, indien door den wetgever geen nieuwe maatregelen ten behoeve van de ge sinistreerden getroffen Averden, voor eerst bij de wet van 24 Juli 1927. wel ke aan de burgerlijke oorlogsslacht offers een nieuwen termijn gaande tot 31 December 1928 verleent om vorde ringen tot vergoeding Avegens invali diteit of verzwaring van invaliditeit in te dienen, en nadien bij de Avet van 10 Mei 1929, Avelke aan de Belgische oud-militairen toelaat tot 1 December 1929 een vergoeding te vorderen voor het verlies van hun burgerkleedij Avel- ke zij, tijdens den oorlog, bij hun inlij ving in het leger, in het buitenland in Bewaring hadden gelaten. Ten slotte heeft de Avet van 29 April 1929 eveneens voorgeschreven dat de speciale Avetten ten deze zouden van toepassing zijn op de oorlogsschade veroorzaakt op het grondgebied van Eupen, Malmedy, Sint Yeit en Mores net, of geleden door de onderhoorigen van die gebieden. De vorderingen mo gen tot op 9 Mei 1930 nigediend wor den. Deze gunstige bepalingen gaven aanleiding tot talrijke nieuwe vorde ringen welke aanvullende onderzoekin gen of tegensprekelijke expertises vergen, alhoewel overal het aantal Rijkscommissarissen, alsmede dat van hun medewerkefs tof op het strikt minimum werd beperkt. De overdracht aan de burgerlijke gerechten van de bevoegdheid der speciale oorlogsschade - organismen, was reeds voor 1 Januari 1930 in overweging genomen, maar de nieuwe plichten van instructie Avelke hun ten deel vallen, zullen ten gevolge hebben de voorgenomen overdracht nog voor enkelen tijd te vertragenzooniet zou men zich, gezien de zwaargevulde rol len der geAvone gerechten, bloot stel len aan het gevaar dat de toepassing van de door de legislatuur goedge- stemde wetsbepaling langen tijd uit- blijve. Op 31 Juli 1929, deed de toestand zich voor als volgt: Totaal aantal vorderingen tot vergoeding van scha de aan goederen 1.378.818 Vorderingen waarvan er een oplossing werd ge geven 1.347.801 Aangelegenheden die zon der gevolg werden gede poneerd 3.500 Vorderingen in instructie 31.017 In deze cijfers zijn de 322.963 vor deringen niet begrepen die werden in gediend door de burgerlijke slachtof fers van den oorlog en waarvan er 20.584 werden ingediend na de Avet van 24 Juli 1927. 300.452 aangelegen heden werden afgehandeldde ande re dossiers betreffen meestendeels eischen tot herziening die bij de recht banken werden aanhangig gemaakt of die thans worden geïnstrueerd of over gemaakt aan de geneesheeren-exper- ten die ermede belast zijn de graad van de aan deportatie of aan oorlogs feiten toe te schrijven invaliditeit te bepalen. Tot dusver hebben er 22.000 oud strijders daarenboven eene aanvraag tot vergoeding van het verlies van burgerkleeren, bij toepassing van de wet van 10 Mei 1929 ingediend6.000 dezer aanvragen werden bij dading afgehandeldde overige zullen weldra afgedaan zijn of, bij niet-overeenstem- ming, aan de rechtbanken voor oor logsschade ter beoordeeling worden ofiderworpen. Spijts de bekrompen getalsterkte van het personeel Avaarover de Dienst voor Oorlogsschade nog beschikt, ge- scbiedden er, gedurende het jaar 1928. 233.977 betalingen in specie en 105.823 vereveningen in titels voor een totaal bedrag in hoofdsom en intresten van fr. 211.739.209,06 betaald in specie en 230.603.500 fr. in titels. Er werden bo- vend'en in 1928. 1041^7 afrekeningen van intresten en 80.936 gedurende het eerste halfjaar 1929 gedaan. G^nrenoe laatstbedoeld tijdperk bereikten de contante betalingen van vergoedingen het aantal 96.525 voor een bedrag van fr. 82.629.267,26 be nevens 42.911 nitgif+en van mandaten a'oor 93.916.400 frank. Deze cijfers toonen duidelijk aan dat er veel Averd gewerkt om de onaf zienbare taak van het herstel der oor logsschade vlug tot een goed einde te brengen. Behoudens onvoorziene om standigheden is er hoop, dat zoowel het tijdperk van instructie als de vereve ning der vergoedingen in 1930 defini tief zullen kunnen afgesloten worden. De vorderingen die haar beslag niet zullen gekregen hebben, zullen als dan, of zoo mogelijk vroeger nog, bij de burgerlijke gerechten aanhangig Avorden gemaakt. Het zal volstaan een enkelen beperkten dienst in stand te houden, die de nog onopgeloste ge dingen zou aanzuiveren, de saldo's ver evenen en de boekhouding in regel brengen tegenover het Rekenhof. Om de controle te vergemakkelij ken stemde het Rekenhof er in toe daartoe aan te stellen eene speciale afdeeling, die in de kantoren zelf van den Dienst voor Oorlogsschade geves- tigtVis' en aldus gemakkelijker de rui me op haar rustende controle-taak kan volbrengen. De verrichtingen van den vroegeren Dienst der verwoeste gewesten zijn afgesloten, behoudens sommige regu lariseeringen van verhaalbare voor schotten die vroeger aan de aangeno men gemeenten werden verleend, als mede het goedkeuren van enkele ver rekeningen van wederopbouwwerken ten laste van den Staat. De algeheele opslorping van den dienst wordt hier door bemoeilijkt, dat er aan de vorige, vast benoemde bestuursambtenaren een nieuwe bestemming dient gege ven, zonder tot den zwaren last ge dwongen te zijn, deze ambtenaren tot bij hun pensionneering, inet volle of nagenoeg volle Avedde beschikbaar te stellen. De Regeering zal het op zich nemen deze ambtenaars van beroep zoo voordeelig mogelijk voor het Rijk te gebruiken, zoodat de lasten, die aan de opheffing van de uit den oorlog ontstane tijdelijke diensten verbonden zijn, tot een allernoodzakelijkst mini mum worden gebracht. OROOTE KEUS TBS TROUWE GASTHUISSTRAAT, 15, POPERINGHE De opening van het Parlement. Aan alles komt een einde, zelfs aan het zesmaandenlange verlof onzer Parlementairen. Dinsdag, 12 November laatst, werd de zittijd van Kamer en Senaat open verklaard. De eerste rveek is de week van het bestuurlijk werk. De bureelen moeten samengesteld worden en de kommis sies gevormd. Aan de bureelen komen er geene merkelijke wijzigingen. Wat de zes afdeelingen der Kamer en de besten dige kommissies van den Senaat be treffen, die worden samengesteld vol gens de sterkte der verschillige poli tiekc partijen. In voorgaande jaren werden de Vlaamsche Nationalisten, gezien hun kleine vertegenwoordiging, zorgVul dig uit die kommissies geweerd Nu de Vlaamsche Nationaliste groep ver meerderd is zal dit niet meer mogelijk zijn. In de kommissies zijn de besprekin gen geAvoonlijk zeer oppervlakkig, doch de kommissies zijn van belang voor de stemmingen en het aanduiden der verslaggevers. In de Kamer heeft M. Siffer, als ouderdomsdeken, gesproken in het Vlaamsch en ook in het Fransch. 't Is een nieuwigheid die, gezien het 98-ja rig bestaan van het Belgisch parle ment, vroeger had mogen plaats heb ben. Nu, 't is heter laat dan nooit 't Is eens te meer een teeken van den tijd. Wat spijtig is bij de opening van den parlementairen zittijd, het is dat in ons land, Avaar de bevolking overwe gend tot den christen godsdienst be hoort, de naam van God zorgvuldig geAveerd is uit alle officieele plechtig heden. In protestantsche landen, als in Engeland, wordt regelmatig het par lementair Averk gesteld onder Góds bescherming. In ons Belgie acht men dat zulks niet noodig is. Onze wetge vers vergeten dat alle macht, ook de hunne, van God komt. Oh ze Katholieke Parlementairen wonen op den dag der opening van Kamer en Senaat eene godsdienst plechtigheid bij in Sint Gudula te Brussel, maar dat is niet genoeg. De katholieke wetgevers, die zooveel ja ren aan het bestuur van het land wa ren, hebben meermaals de gelegenheid gehad zich beter Katholiek te toonen dan zij het wel gedaan hebben. Kamer en Senaat zullen de dagorde vaststellen der werkzaamheden der volgende rveek. Het is zeker dat die. de Regeeringsverklaring zal behelzen met daarop eene algemeene bespre king voor en tegen. Op 19 November zal de Regeering klaar zijn met geheel haar programma of zij zal er geheel niet meer zijn. Wij zien verlangend uit Avat die dag ons zal aanbrengen. De houding der Liberalen. De Regeering staat nu op het punt een beslissing te treffen aangaande het Vlaamsche vraagstuk. Op 19 November aanstaande zullen Avij de regeeringsverklaring vernemen over de belasting-ontwerpen, de so ciale verzekeringen en het Vlaamsche vraagstuk. Een ongeplukt hommelhof te Poperinghe in de maand November. Acht dagen geleden reisde ik langs Watou naar Rousbrugge. Al den Avest- kant van het dorp Watou haar Steen voorde-toe, en al den noordkant Pro- ven-waarts, bleekten van verre twee bruinroode hommelhoven, elk wel tAvee, drie gemeten groot, waar de moedelooze boer zelfs de ranken niet neergehaald had. Te allen kante lag de grond der hom melhoven ook ten deele bedekt met hoopen bruine hommelranken, Avaar- van de roodgevlekte knops in de wak ke herfstdagen lagen te rotten. Dat zijn toch zeker geen vooruit strevende hopplanters die alzoo hun hommel laten liggen gedurende den winter? zoo bemerkte mijn reisgezel, die erbij voegdeMoest de Beiersche landbouwinspecteur Hampp zulks zien, hij zou zulke hopboeren achterlijke, of ötibewuste kwaadwillige boeren noemen. Maar die boeren weten toch zeker niet hoe zij alzoo de besmetting van de hommelhoven door de nieuw e plaag doen voortwoekeren en verspreiden? Al die zieke, roodgevlekte hopperan ker); die'd'aar óugëplükt lïggèn uit öor- zake van de roode plaag, rotten op het velddoor die verrotting zullen de de ranken in de hommelhoven te laten overwinteren. Keest maar het maandblad van de Fransche hopplanters Le Planteur de Houhion des Flandres dat aan de Eransch - Vlaamsche hopboeren van Hazebrouck en Steenvoorde voor schrijft zoo spoedig mogelijk na den pluktijd al de ranken van den draad te trekken, en dan al de ranken met al den afval uit het hommelhof te ver garen en seffens te verbranden. Onmiddelijk daarna moet gij den grond van het hommelhof ontsmetten. Geen beter onsmetting van den grond dan, vóór het vriezen, besproeien met Avater, waarin er 10 per honderd zwa velzuur of vitriool is, om alzoo al de wintersporen of kiemen van de Roode Ziekte te dooden. Met twee, drie karteelen Avater met vitriool gemengd besproeit ge een ge niet, op dezelfde a\ijze ofdat 'ge ale zou laten loopen uit het vat. Ook kan men den grond te grooten deele ontsmetten met 1200 tot 1500 kilos fijn gebluscht kalk per hectare uit te strooien. Dat alles zal veel baten om de ver spreiding van de ziekte te beletten. Misschien zullen al de kiemen van de Roode Ziekte niet gedood zijn. Maar kiemen of wintersporen van de Pero- in de Maartemnaïrd, als gij de blokken nospora voortAvoekeren, en den grond bloot maakt om de hop te versnijden, van het hommelhof en geheel den blok besmetten. En die plaag zal zich on- hesproeit dan ferm den blok met Bor- deleeschen of Burgondischen pap vermijdelijk met den wind overzetten (2 kgr. pappoeder per honderd liters aan al de naburige hommelhoven hij water). den uitkomen. In Beieren, in Bohernen en in Frank rijk hebben de landbouwkundigen de hopplanters gewaarschuwd voor het groot gevaar van die ongeplukte, roo- Wat haat het gedurig te schreeuwen dat de hoppekweek moet verbeterd worden, als ge de middels niet gebruikt om de pest van uw hommelhof af te keeren De Hopboer. BBBBBBBBBHBBBBS SBB!BHBaHBSHBHBBHSlBaBB8BBBfflBSSHasaü!iS8aBB0giBBBl Averkt ten slotte de Vlamingen op de zenuwen. De nationale eenheid zal versterkt Wórden en het land zal gespaard blij ven van groote politieke moeilijkhe den, indien men aan de Vlamingen geeft wat hun toekomt. Wanneer zul len de Liberalen dan maar politiek doorzicht genoeg hebben om dat te begrijpen Ts de Regeering het reeds eens over de oplossing van deze vraagstukken? Over de tAvee eerste gaat het nogal, doch het Avare geAvaagd zulks te zeg gen van het Vlaamsche vraagstuk. De Katholieke Vlaamsche ministers zijn het eens en willen aan de Vlamin gen hun volle recht geven. Ook de Katholieke Waalsche ministers schij nen eveneens dit standpunt te willen bijtreden. Doch hoe staat het met de Liberalen Het is geen geheim dat er hier oneenigheid bestaat en dat vooral M. VaUthier, minister van Weten schappen en Kunsten, halstarrig blijft staan op het standpunt dat hij, als li- heraal minister, de Fransche fakkel te Gent niet kan uitdooven. Het zou nog niet moeilijk vallen M. Vauthier door een anderen liberalen minister te ver vangen, maar men staat daar nog met de liberale parlementaire groep. Bij de liberalen is er nog geene meerderheid te vinden, om de liberale ministers goed te keuren die zich zouden neer leggen bij de vervlaamselling van de Hoogeschool van Gent, zonder waar- horgen voor het voortbestaan van de Fransche cultuur. Het is feitelijk de liberale groep die het lot van de regeering in handen heeft. Zij dragen thans de verantwoor delijkheid van den warboel waarin zij het land kunnen werpen. De liberalen schermen nogal gaarne met het spook der regeeringscrisis, telkens het er op aankomt wat recht te geven aan de Vlamingen. Thans zitten ze echter in nauwè schoentjes. De Katholieken zijn het eens en zullen niet achteruit wijken. Een regeeringscrisis kan op dit oogen- blik de grootste moeilijkheden met zich brengen. Men ziet zelfs niet goed in welke regeeringscombinatie in de plaats zou kunnen gesteld worden. De liberalen maken zich thans met hunne oppositie tegen den wil van Vlaande ren erg belachelijk. De liberalen zouden ook beter doen niet altijd den indruk te willen ver wekken dat zij zich vooral bezorgd maken om het behoud der nationale eenheid. Deze laatste wordt niet in gevaar gebracht door eene oplossing van 't \"laamscl*e vraagstuk. Integen deel, zoo de nationale eenheid moest in het gedrang komen, dat zou juist zijn door de onvaderlandsche houding welke de Liberalen thans aannemen. Die eeuAvige bedreiging met een uit eenvallen van de nationale eenheid, V erkiezingen. Op Zondag 17 November en volgen de dagen zal er in ons land een eigen aardige en tevens zeer belangrijke verkiezing plaats hebben. Het personeel van Post, Telegraaf, Telefoon, Zeewezen en Luchtvaart en andere kleine diensten wordt verplich tend tot de stembus opgeroepen, om de vertegenwoordigers aan te duiden in de EventaUige Commissie. De stem wordt uitgebracht niet op personen maar op svndikaten. Volgens het stemmental zal elk svndikaat dan zijn afgevaardigden aanduiden in de Eventallige Commissie. Voor de geloovige kristen is er geen aarzeling mogelijk. Zijne H. Paus Pius XI en onze Bis schoppen hebben de socialistische, li berale en onzijdige svndikaten ten strengste afgekeurd en de kristene svndikaten goedgekeurd en aanbevo len. De Kristene mannen en vrouwen van Post, Telefoon, Telegraaf, Zee- Avezen en Luchtvaart zullen naar die stem hunner geestelijke overheid, naar de stem van hun geweten luisteren. Zij zullen alzoo stemmen Nr 1 voor de Post Nr 2 voor het Zeewezen Nr 3 voor de Telegraaf Nr 4 voor het Algemeen Secretari aat en de kleine diensten. Met zoo te stemmen handelen zij als trouwe zonen der H. Kerk en die nen zij meteen het best hunne belan gen. Het Kristen Svndikaat verdient het vertrouwen van gansch het per soneel. Daarom komen duizenden le den zijne rangen vergrooten. Als kristene staatsagenten, stemt dan voor de lijsten van het Kristen Syiidikaat. Waarom dit verschil? Uit deze cijfers, die wij ontkenen aan de begrooting van Kunsten en Wetenschappen, zien wij nog eens op welke schreeuAvende ongelijke wijze de Vlaamsche taal, kunst en letter-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1