ITOOMËEÏ OriSill CYTER CHAMPAGNE DENTOGËÜE In 't Binnenland Groententeelt. Tandpijn Henri Wensma - Getij T BI. 2. 17-11-1929. Nr 46. ,0E POPERINGHENAAR kunde behandeld Wordt tegenover de Fransche. Na 100 jaar bestaan is het waarachtig niet meer te vroeg daar w at orde in te brengen. Hulp aan behoeftige letterkundigen 250 duizend frank voor de Fransche, 200 duizend frank voor de Vlaamsche. TOiOiieefkunst en tooneelletterkunde 140 duizend frank voor de Fransche, 100 duizend frank voor de Vlaamsche. Letterkundige vereénigingen65 dui zend frank voor de Waalsche, 50 dui zend frank voor de Vlaamsche. Letter kundige prijzen en jurvkosten: 35 dui zend frank voor de Fransche, 14 dui zend voor de Vlaamsche. Musée de la Vie Walonnie 30 duizend frank. Wdordenboek der Nederlandsche taal 14 duizend frank. Fransche Munt schouwburg te Brussel300 duizend frank; Vlaamsche Opera te Antwer pen 200 duizend frank. De verhooging aam de Fransche [gitaren bedraagt 215 duizend frank en vooVde Vlaamsche letteren is zij enkel 185 duizend frank. Deze cijfers zeggen genoeg. Kene gevolgtrekking moet men zelf maar maken. Betere dagen in Mexico. Dezer dagen is door de van Mexico een besluit uitgevaardigd dat heel wat verlichting brengt voor de uitoefening van den godsdienst en het verrichten van godsdienstige ban delingen. Tot nu toe Was de uitoefe ning van den godsdienst alleen binnen de kerken toegestaan. Door de nieu we bepalingen krijgen de priester en missionarissen toestèmming om in huizen van particulieren en lokalen of in de open lucht de H. Mis te lezen en de H. Sacramenten toe te dienen. Dit is,een goed nieuws, vooral voor- die districten, waar men nLSar een be perkt aantal priesters heeft. Het uur van Vlaanderen. Wat een geweldige kentering, wat eene schromelijke verandering in be trek uk't Vlaanderen hebben wij in de laatste weken toch beleefd Het uur van Vlaanderen is aan het slaan. Vat gaat er gebeuren? Geheel juist kunnen wij dat nu nog niet zeggen, wij moeten nog eenige dagen geduld hebben, maar dat Vlaanderen zal ze gepralen, moet zegepralen dat is vast en zeker. Gaat alles zijn normalen gang. dan krijgt Vlaanderen zijn volle recht in het kader van Belgie. Voor Belgie is het de laatste kans. Het lot van Belgie is thans in de handen der Liberalen en der Franskiljons. Willen zij mede, wat toch te voorzien is, dan kan de wet geving iti de mate van het mogelijke voldoening' schenken aan Vlaanderen. Willen zij niet mede, wat dan? Voor' Vlaanderen ware de toestand even klaar. Gaat het niet met Belgie, dan zou het wel er zonder moeten gaan. Tegenover den onwil zou Vlaanderen meer dan ooit aaneenhouden om. al ware het maar bestuurlijk, zijn eigen weg op te gaan. Het kan volstrekt niet zijn dat een handvol moedwilligen den vooruitgang van Vlaanderen zouden blijven beletten. Tn den laatsten tijd werden er reeds vele politieke bekee ringen geboekt, men kan toch niet wachten op den laatsten man. Ja, Vlaanderen staat er goed voor, hetzij het een kwestie van maanden is, als bij (te parlementaire oplossing of een kwestie van een paar jaar als bij de andere, ditmaal moet Vlaanderen zijn volle recht bekomen. Twee Congressen. Zaterdag en Zondag werden ut ons land twee belangrijke Congressen ge houden: het 41® Congres der Socialis ten en het 56e Congres van het Ver bond der Katholieke Kringen. Gehouden op den vooravond van den parlementairen zittijd waren deze Congressen van groot belang voor de politieke gebeurtenissen van ons land. De Socialisten zullen maar deelne men aan de regeering als zij er kun nen baas in spelen. Zij hebben verge ten te zeggen in welk jaar dat we I mogelijk zal zijn. Wat de schoolkwestie betreft zij zijn voor een geleidelijke afschaffing der toelagen voor 't vrij onderwijs Konten ze aan 't bestier van 't land, de toelagen zullen in één trek afge schaft worden. Li zake sociale verzekeringen geven ze den indruk dat zij niet veel meer kunnen dan. de Christen Demokraten naloopen. M. Heyman zit hun leelijl in de rapen. In zake taalkwestie werd er aatige drongen op een gelijktijdige bespre king met de sociale kwestie. Het taal- slatuut der Socialisten benadert in de groote lijnen hetgene door het Alge tueen Christen Werkers verbond aan genomen werd. O]' versehillige punten loopen de tneeningen der Socialisten veel uiteen Zii moeten noodzakelijk eene oppositie zonder uitweg voeren. Met Congres der Katholieke Krin gen, dat te Mons (Henegouwen) ge houden werd, is buitengewoon wel gehikt. De drie groote punten van den dag, het tinanti eel vraagstuk, de vermin dering der belastingen met afschaffen of wijzigen van de supertaks en ook het taalvraagstuk werden er breedvoe rig besproken. De groote belangstelling ging hier nogmaals naar het taalvraagstuk en men was wel benieuwd te vernemen hoe deze kwestie in het hartje van Walenland zou onthaald worden. M. Segers heeft er vrij en ronduit zijn gedacht over gezegd. Hij heeft aangedrongen opdat deze kwestie met veel goede wil en in een geest van rechtvaardigheid zou behandeld wor den. Zondag moest M. Renkin de Vlaam sche kwestie breedvoerig behandelen. tholiques Walluns in het Frausch. Of het op het Congres bijval verwierf I Tijdens het Banket heeft Minister Jaspar flink gesproken. Hij werd alge meen toegejuichd. Hij besprak den politieken toestand en eindigde met de vlaamsche kwestie, die de lastigste was, waarom hij be kommerd was, want de eenheid en den bloei van het land hangen er van af. Hij zegde op 16 November te komen met eene formule waarop al de Minis ters moesten accoord gaan. Deze voor stellen zullen geen schimmen, maar werkelijkheid zijn. Hij zegde gedaan te hebben wat zijn geweten hem voor schrijft. Na de hulde, gebracht aan Minister Jaspar, speèlde de muziek de.- Bra- baiigonne Valenreux Liégois en... «-De Vlaamsche Leeuw». Minister Jaspar. In een verslag" over de Vergadering van het Verbond der Katholieke Krin gen, lezen vrij Heer Jaspar sprak nogal sterk door. We voelden in zijn woorden den vas ten wil om te zullen winnen, om de zaak te leiden naar een goed einde. Hij sprak cordaatop 19 November zal ik hier voor de Kamers verschij nen, als ik niet een accoord heb be reikt onder al mijne ministers nopens het voorstel, dat ik hun 'heb gedaan. Dat wil zeggenals de heeren libe ralen zich moesten koppig toonen en geen goeden w il aan den dag leggen, dan zal hij geen oogenblik aarzelen om het bijltje er bij neer te leggen. Het zal de Vlamingen plezier doen zoo'n taal te Jiooren Vau den eersten minister. Töt nogtoe wasJjet al te dik wijls, wanneer een of ander j^laamsch vraagstuk werd ten berde gebracht Kom, we zullen maar wat toegeven... om geen regeeringscrisis uit te lokken. Aan de liberalen nu te kiezen3e Vlamingen recht laten wedervaren, o het land, op dit gevaarlijk oogenblik, in een moeilijke positie brengen, waar uit het niet zoo gemakkelijk zou los raken. Het feit dat heer Jaspar de zaak NU ten berde brengt, pleit ten andere -nog 'voor zijn krachtdadig willen. Hij kon toch eerst de finantieele hervor mingen en de sociale verbeteringen van de baan helpen die wetsontwer pen zijn klaar en daarna de Vlaam sche kwestie aanvatten. Nu neemt hij alles bijeen, verhoogt daardoor den ernst van het oogenblik en... de verantwoordelijkheid der libe ralen'. De Libre Belgique Onlangs Ontving heer Meemvisseti, de nieuwe rector der Gentsche Hoo- geschool, vanwege den bevoegden mi nister een bestuurlijk rondschrijven, in 't Vlaamsch opgesteld. De rector deelde dit schrijven mede aan zijne professors, onvertaald, met eene ge leibriefje in de twee talen. De Libre Belgique nam het geval te baat om met veel tralala te protesteeren, voor gevende dat uien aan hoogerhand de wet miskende en de jacht afkondigde op 't Fransch en op de franskiljons. De Revue Catholique merkt er dit op aan: Zij La Libre Belgique bestempelt als comble dit onbedui dend feit, terwijl als echte comble mag gelden dat dit blad, welks invloed op al te veel goede vaderlanders gekend is, nooit iets begreep van de beweging die zich in Vlaanderen uitbreidde, en nooit anders deed, vooral sedert een jaar of tien, dan olie uitstorten op het vuur, zijn zending ver waar loözende, namelijk, zijn lezers voor te lichten nopens de feiten GUIDO. STADSNIEUWS, Zondagrust. Alle Apotheken ópen tot den middagheden Zondag namiddag alleen M. VANDEPLAS. Daar zijn er nog die aan hoofdpijn, Mi graine, Rhumatiek en aan Griep willen lij den, wij hebben hun nochtans genoeg de MONOPOEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinghe, de doos6 fr. Ter gelegenheid van de Eer«' Communie, wendt uw rechtstreeks naar het oud gekend Huis J. DE PUYDT-SCHMIDT, waar gij zult vindenAllerhande nieuwe modellen Juweelen, enkel in Platine, Goud en Zilver, versierd met Diamantsteenen van eerste kwaliteit. Aankoop van Goud en Zilver aan den hoogste prijs. PENSIOENEN. De personen geboren in de maand November, moeten heden Zondag mor gen naar 't Volkshuis, Yperstraat, van af 9 tot 11 uur, komen met hunne pen sioenkaart of om hunne storting te doen. II No'e.nber. De V. O. S heeft naar gewoonte broederlijk het Vredefeest gevierd: Feestmaal, Bolling, Fakkel tocht, Liederavond. Jammer dat de bevlagging in Stad niet algemeen was Deze verjaardag, toch wel de schoonste uit onzen tijd, behoprde door iedereen medegevierd te worden. Voor de Fakkeltocht was het weder niet al te gunstig toch was er veel volk op de been om aan den lichtstoet deel te nemen. Pectoral Dupuis. De besmettende kiemen van den griep, die soms erge ver wikkelingen veroorzaken, kunnen niet leven noch zich ontwikkelen in de bederfwerende balsems van deze voortreffelijke remedie. De doos6 fr. bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Gevecht. Zondagavond werd in werden er verkocht. Welstellende vlaam sche menschen van Poperinghe, mogen wij u vragen dat gij het voorbeeld zoudet willen volgen, gegeven door de minver mogende V.O.S.'sen en V O.S.'sinnen? Bnrgerskleed.tren. Van nu tot t December zullen er eiken Zondag van 11 tot i2 u. 's morgens en eiken wekedag- avond te 8 u. stlpf, eenige gewillige VOS 'sen ter beschikking zijn in ons lokaal Petit Paris om aanvragen in te vullen. Te verkrijgen bij J. DE PUYDT- SCHMIDT allerschoonste keus van Paternosters en allerhande nieuwig heden van geschenken voor Eere- Communie en alle andere feesten. Veranderingen van alle oude Juweelen in allerlaatste nieuwe modellen. Post Vanaf Maandag 18» dezer zal eene tweede brievenbestelling gedaan worden te Reninghtlst tn te Westouter. Vertrek uit de post te Poperinghe te 1'A uur namiddag. TAXI. - Bij Gaston Vanbruwaene, Groote Markt, Poperinghe, is steeds een Taxi te huren voor iedereen en voor alle reizen. (Nieuwe luxe-voiture Re nault; 6 plaatsen). Telefoon 73. B. VO. S. Daar de feestelijk heden vror B. V. O. S. nakend zijn maakt het Bestuur aan de leden kenbaar dat er, vanaf heden Zondag en volgende Zondagei des morgens, vanaf 10 uur lid- kaarten zullen te bekomen zijn in ons lo kaal Vlaamsch Huis Nieuwe leden B. V. O. S. sen worden steeds aanvaard. Het Bestuur verzoekt vriendelijk aan de leden, hunne bijdrage zooveel mogelijk te betalen nog vóór de feestdag. Met dank bij voorbaat. Het Bestuur B. V. O. S. De Regenmantel BELGICA f j de Potterstraat slag geleverd door eenige |en de Trench-Coat met zijne uitneem- bare, ondoordringbare gedeposeerde voering MONDIAL zijn enkel ver krijgbaar IN DEN NEGERbij Fel. Blanckaert - Verleene, meester kleermaker, Gasthuisstraat, 39, Pop. 'beschonken lieden. Wat muilperen wer den gedeeld en ruiten gebroken in een I herberg. Vrouwen die flauw zijt, gelooft toch dat THEOBROMA u kan genezen en beproeft eens. Te Poperinghe bij alle Apotheker». Nachtlawaai. Donderdag rondl li uur werd de Gasthuisstraat overeind gezet door getier en gekijf van eenige bedronken personen. merk D. G. C. Wie zal er ons kindeke douwen, En doet het zijn moederke niet? Zoo doet Hullebroeck ons zingen, maar hij kende dan voorzeker nog het Kindermeel FORTIOR niet. Want de kinders die met FORTIOR gevoed worden zijn steeds frisch en gezond en moeten niet gedouwd worden. Moeders! gebruikt de FORTIOR voor de voeding uwer kinderen, gij zult er U beide goed mede bevinden. Het Kindermeel FOR TIOR is te verkrijgen bij de apothekers, vroedvrouwen en vele kruidenierswinkels aan 6,75 fr. de doos. DER PROVINCIAAL KOMITEIT KROOSTRIJKE GEZINNEN WEST-VLAANDEREN. VAN 8piitig' genoeg deze was belet dc ziekte en er was niemand die in staat was <Eo uiteenzetting, door M. Renkin opgemaakt, af te lezen. Gelukkig had De Standaard voor wat lezing gezorgd. Bij uitzondering drukte dit blad een artikel Aux ca- Eene klopjacht in 't Poperingfsche. Veertig propagandisten uit al de Gewesten der Provincie werden Zondag 10 November opgewacht aan de statie te Roesselaere, door de 14 Vrienden met hunne auto's om de Sprekers naar Poperinghe te voeren. Welke prachtige karavaan. Apostels van het schoo- ne werk der Kroostrijke Gezinnen. Te Yperen werd halt gehouden om de ver maarde Stad te laten bezichtigen. Dan naar Poperinghe. waar om 1 j/> ure eene kleine vergadering werd gehouden en de versehillige punten, de Kroostrijke Gezin nen aanhelangende, door de HH. Allewaert en Depraetere uiteengezet werden. Om 2 p2 ure werden de Sprekers verdeeld over de versehillige Gemeenten en door de Vrienden Autovoerders naar hunne aange wezen bestemming gevoerd Beveren a/Yzer: H. Noliet Jerome, School opziener, ThouroutH. Vandendaele Jozef, Vrederechter, Ardoye. Crombeke: H. Meire Cesar, Onderwijzer, Ste Kruis; H. Desmedt Léo, Onderwijzer, Iseghem; Delannoy G., Burgemeester, Cor- temarek. Dranoutre: H. Van Caillie Th., Syndikaatb'e- diende Brugge. Locre: H. Deloose Henri. Schoolbestuurder, V\evelghem; H. Van Elslaude Jos., School bestuurder, Vlamertinghe. Noordschote: H. Lemayeur jos.. Onderwij zer, Deerlijk; Bekaert Léon. Nijveraar, Sweveghem. Oost-Vleteren: H. Decock Ach., Schoolbe stuurder Iseghem; Vanhaverbeke Cam., Handelaar, Iseghem. Proven: H. Becelaere Jos.. Drukker, Thou rout: Verbeke Ph., Best. Secr. Kr. G.. Ise ghem. Reninghe: H. Degryse Jos., Onderwijzer, Kortrijk; Ryckebosch Cam., Schoolhoofd, Sweveghem. Rousbrugge-Haringhe: H. Depraetere H., M., Burgemeester, Reckem. Voorz. W. F., IngelmunsterH. Yroman St-Jan-ter-Biezen: H. Verstraete Jos., On derwijzer, ZeebruggeH. Jacobs Bernard, Postbediende, ZeebruggeH. Rogiers G., Schoolhoofd, Langemarck. Watou: H. Kerckhof Osc., Eere-Secretaris Kr G- Ingelmunster: H. Drubbel Jos'.,. Leeraar, St Andries. Westoutre: H. Kamoen Cesar, Leeraar, Blan- kenbergheH. Desmedt Rich., Onderwij zer, Heyst a/Zee. West-Vleteren: H. Bouquillon Pieter. Han delaar Veurne. Woesten: H. Allewaert Km., Kamerlid, ise ghem H. Van Eecke Wilfr., Notaris, Po peringhe. Om 5 K' ure kwamen de Propagandisten opnieuw samen te Poperinghe. uiterst vol daan en gelukkig - over de welgelukte vergaderingen meest alle bijgewoond door de Geestelijke en Burgerlijke Overheid, - om het groot getal nieuwe Leden welke dien heugelijken dag mag hoeken en het getal Leden in W. VI. met 500 heeft doen stijgen. Elke gemeente in 't Poperingsche heeft nu haren Bond. Moge hij groeien en bloeien. Zondag 27 October werd een Hove nlersgilcte gesticht in «Jean Bart» Casselstraat, 14.3, met als doel den Groen tenteelt meer uit te breiden het nüt en de voordeden ervan te laten kennen en uitwegen te zoeken aan den loonendsten prijs. Er zal gekweekt worden voor de Badsteden, Groothandelaars, Tuinbouw- hallen en Groentenfabriek. Het Bestuur doet een beroep total de kweekers Vereenigt U,.. daarin ligt uwe macht. Dinsdag iq November wordt de eerste wagon groenten weggezonden naar Ant werpen-Tuinbouwershalkn. Nieuwe leden mogen hen steeds aan geven bij het Bestuur De Voorzitter: Maurice Lesap. Hovenier- Bloemist; De Onder-Voorzitter Karei Beau- prez; De Schatbewaarder: André Jacob, Ge diplomeerde LandbouwkundigeDe Cpmnris saris Alfoiïs Orbie, Hovenier-GroenséHfer De Schrijver Roger Beauprez, Gediplomeer de Tuinbouwkundige; De Zaakwaarnemer Roger Desender, Telefoon Nr 133: Etniel Merlevede, Julien Verpoot, Marcel Cas tryck, Ernest Merlevede, Ern. Deraeve, Henri Drnant. PURGATINE van Veearts DEVLOO, bloedzuiverend en maagzuiverend behoedmiddel voor paarden. Voorkomt balgpijn, oprijzing, bewaaienheid, en vele andere kwalen der paarden veroor zaakt door verandering van kost- en jaarge tijden, door vermoeidheid van reizen, door langdurigen zwaren arbeid en sterke voede ring. Vermeerdert den eetlust en verge makkelijkt de spijsverteering door het vrij houden van Maag en Darmen. Gebruikswijze Een soeplepel driemaal daags in het graan of in het drinken. HET PAK 7.50 FRANKEN. Te bekomen bijVeearts Devloo, Rekhof- straat en H. Notredame, Apotheker, Groote Markt, 18, Poperinghe. De Roode Pillen van L. Dupuis, Juniet, purgeerend, bloezuiverend, slijmafdrijvcud, zijn de beste hersteller van het bloed. 'De dooS6 fr. bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Katholieke Krirg Heden en volgende dagen viert het Muziek de jaar- lijksche Sinte Ceciliafeesti n. Zondag te 10 uur in St Bertenskerk bij wonen der Hoogmis, waarna optocht door de Stad. Te 5 uur Feestmaal. Maandag te 10 uur, Jaarmis voor de|Z.E7H overledene leden, 's Namiddags wande ling voor 't muziek en te 6 uur Tooneel- feest voor de Eereleden. Dinsdag namiddag wandeling voor 't muziek en te 6 uur Tooneelfeest. De Eereleden aan wie nog geen kwijt schrift aangeboden werd, mogen ook de Feesten bijwonen zii kunnen hun lidgeld betalen in den Katholieken Kring Zondag morgen van 10 tot 12 uur. Zondag 24 November Prijsbolling voor de Vrouwen. Zondag 1 December Groot Concert. De menschen klagen van dit en dat en men zou zeggen dat ze genoegen er in vin den. Doch het is zoo nutteloos te klagen over zware hoofdpijn of zenuwkoorts. ALGAO- POEDER zal u aanstonds genezen. Onscha delijk voor de maag! De halve doos 3,25 fr.groote doos6 fr. In POPERINGHE te bekomen bij Vande- plas, apotheker. In YPER bij Hautekier en Van Robaeys. Poperiwglip Voor 7 Yzergedenhtetken. Een omhaling, gedaan tijdens het zangfeest van 11 November, bracht 140,15 fr. op ten voordeele van het Yzergedenkteeken. Ook versehillige honderden tombola-loten De WAARBORG eener PELS vindt ge niet alleen in de goede faam eener firma maar voor al in de vakkennis der verkoopers, en de doelmatige mo derne inrichting hunner werkhuizen. FL. VANDEVOORDE B o terstraat, Yper. (Lid van 't Belg. Synd. der Pelsfabrikanten) Expert - - Fourreur Voert rechtstreeks de uitheemsche vellen in. Bewerkt ze in eigen werk huizen; levert de grootste waarborg. Y par. Verledene week was er een koppeltje 't huwelijksbootje ingestapt en alles verliep naar weDsch. Er werd ge feest en gesprongen lijk men op zulke feesten nog al dikwijls doet. Doch toen de avond inviel gerochten vele hoofden door den drank verhit en voor eene nietig heid gerocht men aan het twisten. Onge lukkiglijk daar bleef het niet bij en van woorden ging men over tot daden. In een oogenblik lagen de genoodigden aan den haak en menigeen deelde van de builen en de bietsen. Vrijdag zag dc op wachtstaande po litieagent een jongen van 12 jaar die door de straten doolde. Toen men hem vroeg naar naam en herkomst wist hij te vertel len dat hij in Frankrijk aan de grens woonde en het ouderlijke huis ontvlucht was omdat vader hem berispt en geslagen had. Dat belooft. Zondag avond om 10 ure was er in eene danszaal op de groote markt twist ontstaan. Het duurdeniet lang eer men van woorden tot daden overging en 't ging er zoo hard op toe dat de politie moest tusschenkomen. Drie der gewel digste belhamels werden naar het politie- bureel opgeleid alwaar zij de nacht moch ten overbrengen, s Morgens voor beloo ning kregen zij nog een proces-verbaal mede. O die danskoten Hieronder geven wij het program ma der feesten en vergaderingen welke de Ypersche Studiekring dezen winter houden zal. Op 5 December, buitenge wone kunstavond met de medewerking van den heer Arnold Demunnynck, tenor aan de kon. vlaamsche opera van Ant werpen. In Januari iq3o. Heer en Me vrouw Vogelsang uit Utrecht: Het boe renleven in de kunst, met afwisseling van vioolspel. DHekoningen avond iq3o Gezellige avond (Declamatie, zang en strijkje). 3o Januari Het Vlaamsche Volkstooneel (onderwerp later). Felix Timmermans, letterkundige te Lier, voor Februari, Naar het Land der Appelcienen. 27 Maart Het Vlaamsche Volkstooneel (onderwerp later). Vereerend bezoek. Zondag, ter gelegenheid van het eerste bezoek van Deken aan het Volkshuis en van het St Maartensfeest, was het er volop Lest. 't Krioelde van 't volk, zoodanig dat er twee zittingen moesten gehouden worden de eerste om 2% u. de tweede om 5 u 't Was dan dat E. H Proost, de tolk was van de Christene Werklieden om Z. E. H. Vermaut welkom te wen- schen. Het wederwoord was zoo raak en gemoedelijk dat de heele zaal opging in een daverend applaus. Niet min dan 700 kinder'jes mochten uit St Maartens hand de vele speeldingen en snoeperijen ont vangen onder het dankbaar gejubel van de even gelukkige ouders. In St Pieterskerk werd er Maandag op aanvraag van den bond der verminkte soldaten, eene H. Mis opgedragen tot zielelaienis hunner gesneuvelde mede broeders. E. H. Onderpastoor hield er eene roerende aanspraak waarbij hij wees op de inchristelijke handelwij 'e van dezen die hunne gestorven broeders steeds in dachtig zijn en blijven en hun 't beste deel bezorgen, de vrome hulde hunner gebeden Heel de dag van 11 November stond in het teeken van het verlossiagfeest. Er werd weinig of niet gewerkt. Zooals verleden jaar hebben de V O. S. en B V.O.S. de herdenking van den wapenstilstand, op waardige en plechtige wiize gevierd. Op Zaterdag 9 November banket. 's Zondags werden de feesten ingezet met een piëteitvolle herdenking aan onze dooden. Te 10 uur in St Pieterskerk, mis voor de gesneuvelden. Te 3 uur namiddag, feestvergadering. Te 6,3o uur 's avonds, luisterrijke fak keltocht met muziek voorop. Te 8 uur, vredesbal. Maandag 11 November te 6 uur in 't lokaal Kostelooze prijsspeling voor alle leden VOS, B.V O.S en Spaarkas Ook voor de vrouwen werd een «groote boiling» gegeven. Het plaatselijk verbond der K. G. hield Maandag avond om 7 V» ure een feestvergadering in 't Chr. Volkshuis. Niettegenstaande het slecht weder was de zaal bomvol De heer Voorzitter Lom- mez bedankte dan ook de talrijke leden om hun tegenwoordigheid ook wenschte hij den Z É.H. Deken Vermaut welkom en vioeg hem het eere-voorzitterschap van den bond door Mgr Lamirov nagela ten te willen aanvaarden. Z E H Deken nam daarop het woord en zegde dat het hem een waar genoegen was dit eereambt te aanvaarden. Daar hij alzoo bewijs kan geven van zijn oprechte genegenheid voor de K. G die voor het land en de maatschappij de grootste rijk dom en de zekerste toekomst zijn. Nu volgde er een vermakelijk gebaren spel, dat door de Kajotteis meesterlijk uitgevoerd werd. Daarna trad de heer Lecluyse, school hoofd te St Jan op, en bracht verslag uit over de algemeene vergadering van de K. G. gehouden te Brussel in October laatstleden. Vervolgens werd de vergadering voort gezet door het tweede bedrijf van 't ge barenspel. Eindelijk had een tombala plaats van ySo fr. nuttige prijzen, die uiterst welkom waren. Menigvuldige nieuwe leden lieten zich in den bond der K. G. inschrijven. Van Dinsdag 19 tot Zondag 24 No vember viert de Ypersche Karmel de ge lukzaligverklaring van hunne Zuster The resia Margaretha van Jesus Hart. Sedert twee weken is men reeds bezig met de versiering der kerk, zoodat we nu ons mogen verwachten aan iets buitengewoon schoon. Gekende predikanten uitdeorde werden voor de feestreden uitgenoodigd en zullen door hun warm en diep overtuigend woord medehelpen om de geloovigen in feest stemming te doen opgaan. VLAMERTINGHE. Gemeente krediet van Belgie. Alle verrichtin gen. Zekerste geldplaatsingen. Recht- streeksche agentJer. Dehaeck. HOUDT OP, EN GENEEST DOOR De flesch 5 frank in alle Apotheken. Rouaselaore. Botsing. Aan het kruispunt van den Meenen steenweg is Zaterdag de geladen auto-camionnette van Planckaert, schrijnwerker te Pas- schendacle, komende uit de Yperstraat, in botsing gekomen met den autobus Mee nen Rousselaere, toebehoorende aan Par- mentier-Lenez, van Gulleghem. Door den 1 geweldigen schok was de auto-camion nette omgekanteld. Twee werklieden, die er op gezeten waren, werden licht ge kwetst Beide autos hadden schade opge- loopen. De policie deed de noodige vast stellingen. GHELUVELT. De N. V. FOND- SENBANK is alhier vertegenwoordigd door Mijnheer ALOïS BEYLS, Ge meente-Secretaris, die zich kosteloos ter beschikking houdt der belangheb benden. Kasbons op 3 en 6 maand, o,p 1 jaar Spaarkas 5% bruto. Obligatiën op 5 jaar 6% netto. BANK BEURS UITWISSELING van Fransch Geld Woumen. Boereni-ilde. Zon dag 17 November om 3y» uur in 't lokaal bij L. Vanoverschelde aanspraak door Broeder Gabriel over groen>elkweek (I'm 4V- uur, vegadering der hoerengil de. Verslag St Elooisviering Schikking en inschrijving noenmaal Bijdrage 1930 Betaling geleverde waren, nieuwe ran- koopen. Boer en jeugdbond. Op Maandag 18 November gewestelijke jeugdergade- ring te Clerckcn. Om 5 uur Plechtig Lof in de kerk Om 5 1/2 uur vergadering in de feest zaal van het klooster. Verslagen van de werking der jeugdaf- detlingen in de streek. Aanspraak door Heer Schol, opziener, Feestrede door E. H. Engelen, algemeen Bestuurder van den Boerenjeugdbond. Jonge boeren, herinnert U rog de Geestdriftige gewestvergadering, verle den winter, nu gaan we naar Clercken om onz'n jeugdleider E. H. Engelen te zien en te hooren Alleman op zijn post La l cuvfèro Echtelijk Drama. Zondagmiddag heeft een jaloersch echtgenoot, zekere André, zijn vrouw ver scheidene messteken toegebracht. De vrouw verkeert in geen stervensgevaar. De man werd opgesloten in het gevang en ter beschikking gesteld van den proku- reur des Konings. Ll*r. Doodeltjk ongeluk Op de Maasfortbaan te Lier, ging een paard met gespan op hol Het 4-jarig jongen tje Jozef Tisson, werd door het gespan gevat Het knaapje was het hoofd ver pletterd en schier op slag dood. Een on derzoek is ingesteld. WATOU. De bank CREDIT ANVERSOIS, kapitaal 150 millioen, is alhier vertegenwoordigd in het Ge meentehuis, den Zaterdag namiddag van 2 tot uur. Bank en beitrsbewerkingen. Uit wisseling van vreemde munten. Verhuring van Kostumeo Stijl - Fantaisie - Modern Vakkundige bediening - Billige prij^, Voskenslaan, 148. Tel. 14707. Roxem. Doodel/jk ongeluk. Maardag namiddag, rmstreets 1 uur,g(. beurde er te Roxem, Oudenburg bij Brug. ge een smartolijk ongeluk. De ouderling Emiel Six, 78 jaar oud rondleurend juwelier, wonende St Amand' straat, te Brugge, wilde te Roxem de baan oversteken. Hij liet eerst ten auto voorbij rijden, doch, hardhoorend zijnde, boorde hij niet een tweede auto, bestuurd dooi een heer uit Schaerbeek. Hij werd erdoor gevat en zoo erg gekwetst, dat hij een uur later overleed. ABEELE. De bank CREDIT ANVERSOIS, kapitaal 150 millioen, is alhier vertegenwoordigd In de Barriere», bij M. Henri DUPOMT, den Vrijdag en Zaterdag van 12 l/2 u, tot 1 ]/2 u. Bank en beursbewerkingen. Uit wisseling van vreemde munten. Zoebrugge. - Kind doodgereden.- Maandag namiddag rond 5 ure. reed een vermoedelijk dronken au'ogeleider door de Heyslstraat en in zijn wild heen en weer zwenken wierp hij het Tjarigliind RolandeVandenbossche omver. Het meis je werd dood opgenomen Wat verder reed de zelfde auto den voerman Ernest Vandaele aan, die zwaar gewond werd en naar het St Jans hospi taal te Brugge moest overgebracht wor den. Eenige meters verder kwam de auto op eenen paal terecht. De geleider sprong er af en nam de v lucht. Gendarmen en politie spoorden aan stonds den kerel op. Des avonds heeft deze laatste zich aangemeld bij de gen darmerie te Heyst. 't Is zekere Éené Bul lens, 19 en half jaar oud. ZONNEBEKE. De N. V. FOND- SENBANK is alhier vertegenwoordigd door Mijnheer LUCIEN DEBAL, Ge meente-Secretaris, die alle verhande lingen doet aan de voordeeligste voor waarden, volstrekte zekerheid en grootste geheimhouding. Kasbons op 3 en 6 maand, op 1 jaar. Spaarkas 5% bruto. Obligatiën op 5 jaar 6% netto. BANK BEURS UITWISSELING van Fransch Geld. Speciale Breuk- en Buikbanden. - Toe stellen tegen alle Misgroeiïngen van rug of kromme bee- nen. - Geperfection- neerde Kunstarmen en B eenen. - Elas- tieke kousen voor Aderspatting, onzichtbaar en waschbaar. CH. INGHELS (Zoon) - Begijnengracht, 76, (tram 1 of 3) GENT. - Let wel op adrei. Op aanvraag begeeft men zich ten htiize. i i CROMBEKE. Mijnheer CYRIEl DECAE, Gemeente-Ontvanger. Agent der FONDSENBANK, gelast zich met alle plaatsingen van gelden aan de voordeeligste voorwaarden. Kasbons op 3 en 6 maand, op 1 jaar. Spaarkas 5bruto. Obligatiën op 5 jaar 6% netto. BANK BEURS UITWISSELING van Fransch Geld. Beernem. Geheimen. Er schijnt licht te komen ihet drama, tij dens den oorlog gebeu-d, waarbij de jachtwaker Dierickx zou vermoord ge weest zijn. Deze moord zou later de moord op Hector Dezutter voor gevolg gehad hebben. Brugge. Ontploffing. - Dr See- brechts is aan een groot gevaar ontsnapt toen in zijn woning een ontplofliing plaats had in den ktlder dien hij pas verlaten had. De pompiers moesten een begin van brand uitdooven. Dranoutar. Fanfare. L't- deravond. Zondag 24 November komt de gunstig gekende vlaamsche zanger en accordeonist Mr August Peelaers van Herenthals alhier een liederavend geven ten voordeele der muziekmaatschappij, die tusschenin de liedjes eenige mooiemu- ziekstukken zal uitvoeren, 't Is de eeiste maal dat die gevierde zanger op de streek komt Gustje zooals men hem ge- woonliik noemt, zal de toehoorders ge durende 3 uren door zang en muziek ver- g,tstigen. Het feest begint om 5 ure inde gewone speelzaal. EeTSt binnen, best binnen 1 Bixschoie. Zondag aanstaande 24 November, te 5 uur 's avonds, is er, in de gemeenteschool, eene zeer belang rijke vergadering voor den Ziekenbond en 't Syndicaat voer de werkloos n. Een propagandist der christene w erklie den van Yper komt, aan al de bewoners van ons dorp, verslag geven der werking tot nu toe op touw gezet nogmaals de heele zaak uiteendoen en al de voordee- len oude en nieuw e klaar \oor oogen leggen Iedereen is v ei wachtniet alleen de leden maar alwie wil leeren vooruitzien, en, dan ook, het werkelijk zijn of worden. Boesinghs. Bot rirne gilde. Heden namiddag na de vergadering voor de leden van de H. Familie, algemeete vergadering voor de leden van de Boe- rinnegilde met voordracht door Jufr. Rosseel over Onze woni g een gezellige t'huis Men vergete het zangboekje niet. - Werklieden syndikaat. Heden Zondag namiddag om 4 1/2 uur verga dering voor de ledtn van 't Ktis'en werkliedensyndikaat met voordracht door den heer G. Slosse over Zi kenffil- de. Dus, nuttig voor iedenen. Aanstel ling van den nieuwen proost. Ieder lid zorge, zooveel nieuwe leden mogeliik naar de vergadering mede te brengen. Het is toegankelijk voor iedereen, zoowel vrouwen als mannen. li NvemberDe verjaring van den wapenstilstand hebben onze Vossen goed gevierd. De Dienst voor de gesneu velden was talrijk bijgewoord. In den dag hebben ze hun makkers herbergiers

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 2