Snuif Fl. Vandevoorde De Wilde Huiler Boterstraat, YPER*™ Goede Waar de Beste Reklaam i Bl. 5. 17-11-1929. N 46. MAAN cler Streek „DE poperinghenaar öEDACIl T 15 IV E Beter blind geboren da* zien en gaan verloren. Indien ge 't goed hebt, zoek niet naar beter. Verstandige menschen zoeken de oorzaken der feiten opbekrompen geesten integendeel stappen er over heen en onderzoeken niets. ESBSBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBEBBB HETMANNEKE UIT ÜE Goede vrienden en vriendinnen Opgeruimd en blij van zinnen Breng ik u van hoek en kant Weer wat nieuvvskens uit het land. En wat nieuws van over zeeën, "k Hoop dat gij gansch tevreeën Blij zult zeggen: voor naast jaar Neem ik allermeest kontent Weer een nieuw abonnement Op De Poperinghenaar Allee! dat is dan wel geredeneerd, alderliefste Lezeressen en vrienden Lezers, 't Spreekwoord zegt: koken moet kosten en voor de drukkers is 't op verre na geen gulden tijd. 't Pa pier is.duur; de dagloonen zijn koste lijk en om de prijzen te stellen lijk voor den oorlog zou een abonnement op ons gazet dertig frank moeten be dragen. 't Is nu maar iets meer dan de helftge zijt dus goedkoop geriefd en dat doet mij genoegen en veel plezier. Ik hoop dat gij over 't blad kontent zijt en als gij kontent zijt ben ik ook kontent en dan zijn we allegaar kon tent en 't kontentement dat is toch maar alles in 't leven. Dat zegt Ma- renta ook. En die is kontent, zulle. Die heeft dees week Zoo ge 't nog niet weten mocht Eenen tweeling bij gekocht. Moeder en kinders zijn zoo welva rend als een visch in 't water en 'k hoop van u allen 't zelfde. Maar gewis wat er niet te hopen is dat is het nieuws dat er verteld wordt in verschillende gazetten over den naasten winter. Naar 't schijnt gaan we een winterken beleven dat de pis- doekskens van de kinderen aan de stove zullen bevriezen. Dat is nog ge beurd, zulle. Dat is onder andere ge beurd in 't jaar toen het Manneken uit de Maan op de wereld is gekomen. Hewel, in dat jaar waren er twee stroomen in Azië buiten hun bedding getredende Indus en de Gangus en alle jaren als die stroomen zoo een wandelingsken maken waar dat ze geen wandelingsken zouden moeten maken dan volgt daarop een winter ken van tintelende ooren en tintelende vingers, roode neuzen en bevrozen teenen. Marenta zegt we zullen 't maar afwachten want: Profeten die brood eten zijn er genoeg. WAT DAT ER OOK genoeg zijn, dat zijn almanakken. Almanak Leugenzak, zegt het spreekwoord. Maar met le ven en welzijn komt er naast jaar nog een almanak bij. Dat zal zijn de alma nak van 't Manneken uit de Maan, uitgegeven door De Poperinghe naar Rijk en arm en oud en jong Zal daarin zijn gading zoeken, Lijk bij lekk're speculaas Suikergoed en koeken. Al van speculaas te klappen, peis ik meteen op Sinter Klaas, die weldra zijn ronde zal doen om de brave kin ders met speelgoed en lekkernij te beloonen. Hengelwerk v."De Poperinghenaar,, 67 ROMAN éa@r A. HANS. Om de vernedering gaf hij nu niej. Bij was 't meest bekommerd.om Mag- da... Waarlijk, leed en beproevingen werden haar niet bespaard. Haar weg leidde wel door de diepte. Robert poogde nog eens een nadere verklaring van den chef te verkrijgen, maar deze snauwde hem toe dat hij zijn mond moest houden. De andere gevangenen zwegen ook. Sommigen weenden. Allen waren ont moedigd, bevreesd voor hun lot. Ze wisten dat de Franschen streng opstand straften. Enkele vrouwen en kinderen volg den jammerend de groep. Als ze te dichtbij kwamen joegen de gendarmen hen weg. De smart der ongelukkigen beroerde de Franschen niet, gewoon aan zulke tooneelen. 't Was een treurige intocht binnen het stille, doodsche leper, waar de fiere halle en andere gebouwen aan een groot verleden herinnerden, maar ook te meer de huidige vernedering van Vlaanderen uitstelden. Burgers keken medelijdend naar de aangehouden buitenlieden. Jonker van Maere zoo klonk een stem. Och waar is de goeie tijd Dat wij, kleine kapoentjes, 's Avonds zetten aan de schouw Holleblok en schoentjes? NAAR 'T SCHIJNT gaan de schoe nen fameus opslaan. De echte schoe nen wel te verstaan, want daar wor den veel schoenen gemaakt van leer dat geen leer is en als ge daarmee door den regen loopt zijn de voetjes precies of dat ze in een kartonnen doosken staken. En zoo is 't weer eens waarheid wat de oude spreuk zegt goedkoop is duurkoop en duurkoop is goedkoopIk weet er van te spreken, klaagt Marenta. Verleden week heeft ze weer meer dan twee honderd frank betaald voor reparatie van schoenen. Ja, ja: in een huishouden is 't geld! geldgeldal wat de klok slaat. TREZEKEN van Sooiken Schorte loen scheen ook veel geld noodig te hebben voor haar huishouden en heu- ren Fridolin kloeg daarover en zei mijn vrouw vraagt 's morgens geld, 's noens geld en 's avonds geld. Altijd geld. En wat doet ze met al dat geld, vroeg ik aan Fridolin. Dat weet ik niet, zei Fridolin, want ik geef er haar nooit geen. ALS GE GEEN GELD hebt en tot het geslacht van vader Adam behoort, dan kunt ge geld verdienen. Daar stond dees week in de gazet het vol gend te lezenIk zou gaarne in het huwelijk treden. Ik moet een erfenis opstrijken van 3 miljoen; doch om die erfenis te kunnen bemachtigen, zoo staat er in het testament, moet ik ge trouwd zijn. Schrijven Mejuffer H. S. Middenpost, Brussel. Allo! zijn er amateurs... Ik durf het u hier vragen En hebben zij een lege beurs W ilt dan de kans maar w agen. Daar is een raadselken en dat luidt zoo Hoop en vrees zat op den wagen Hij zag tweebeen, vierbeen dragen? Weet ge wat dat wil zeggen? Neen? Luistert dan. Daar wras een vent ter dood veroordeeld. Hij kon echter zijn leven redden, als hij een raadselken kon opgeven dat meneer de Zjuze niet kon oplossen. En de vent zei toen het raadselken dat hierboven staat. De Zjuze begreep er kop noch steert van en toen zei de ventHoop en vrees, dat ben ik: ik hoop dat gij mij geen kopken zult kleiner maken... maar in- tusschen vrees ik... want ik zit reeds op den wagen die mij naar 't schavot zal brengen. Ik zag een ooievaar, dat is tweebeen, die een pude of puit in zijn "bek droeg, dat is vierbeen... De Zjuze moest dien vent zijn vrijheid weergeven. Marenta vraagt of dat serjeus gebeurd is? Wel ja, in den tijd van den Heilige Sint Jutternis, toen de kalvers met Sinxen op het ijs dansten. VAN DANSEN GESPROKEN daar is weer een nieuwe dans gelan ceerd de Cacofore. Alweer een nieu wigheid-om aan -htrnderduizend dwarze springers een ziekte op den hals te gooien. DansenDansen Ik zeg het met verdriet DansenDansen Van anders hoort ge niet. En dat is niet enkel en alleen hier in ons land, maar heel Europa door. Te Brussel zijn er tegenwoordig dans zalen die beginnen 's Zondags 's mor gens om 10 uur reeds muziek te ma ken. Gepasseerde week ben ik om elf uur eens zulk een danszaal binnenge stapt. Niet om er een flikker te slaan, zulle, want daarvoor zijn pikkels te stijf en daarbij Was 't op kermis of op feest 'k Ben nooit voor 't dansen geweest Maar men had mij gezegdin die danszaal ziet ge 's morgens reeds veel meiskens, die van den buiten komen en die als meid dienen in de stad En dat was zoo. En 'k heb met die meis kens gesproken... ik heb hen zoo eens uitgevraagd en zoo ook gevraagd of ze 's Zondags nog naar de mis gingen... En ze bekenden van neen. 't Waren nochtans allen bijna meiskens uit ka tholieke gezinnen. Maar wat wilt ge er aan doen: ze zijn ver van moeder weg en ze leven lijk ze willen. En veel ouders zijn maar kontent als ze alle maanden een sommeken thuis krijgen. Robert herkende Moerman, zijn reisgezel op de Brugsche thuisreis. Robert knikte veel beteekend. Maar wat is dat nu vroeg Moer man nader tredend. Een gendarm beval hem zich terug te trekken. Er was geen gelegenheid om een woord te wisselen. Moerman vroeg dan inlichtingen aan de tot hier meegeloopen vrouwen. Hij schudde 't hoofd. Zou Robert van Maere zich dan waarlijk in een oproer gemengd hebben? Dat kon slecht voor hem afloopen. De gevangenen werden naar de j hoofdwacht in de halle geleid en sa men in een kamer opgesloten. We zijn er allemaal aan, zei een boerenzoon op somberen toon. Ze zul len geen deernis met ons hebben. Maar ik heb niet aan dien zotten opstand meegedaanschreeuwde een andere man. Ge zult dat toch getuigen, i O, we zullen niets mogen zeggen, ze schieten ons voor den kop, beweer de een ander. Vrienden, we zullen in elk geval voor een krijgsraad verschijnen, sprak van Maere. Maar u hebben ze maar gevangen genomen als een lachedingensnauw de een Boschkanter hem toe. Dat is om de menschen te bedriegen. Ze moe ten denken dat gij door de Franschen gewantrouwd wordt, en in waarheid levert gij ons aan hen over... Met uw domme, onnoozele praat Dat hebt ge u door notaris Campens laten wijsmaken? LIa, ik ben de vriend der Franschen en daarom zeker heb- Ja, ja, de stad; de groote stad Die biedt zooveel gevaren... En brengt voor moeder dikwijls meê Verdriet... en grijze haren. EEN PROFESSOR heeft het mid del ontdekt om grijze haren weer don ker te maken. De man woont jammer genoeg in Amerika. DIT IS NIET in Amerika gebeurd, maar in Hoei. Antoinette Letour die aldaar woont, zat altijd te klagen van maagpijn en toen ging ze naar nen doktoor die haar voor de X-stralen zet te ge weet wel, die stralen waarmee dat ze dwars door uw lijf kijken En raad nu eens wat in de maag van die Antoinette logeerde Een klein slan getje van 8 centimeter lang. Daar was geen poeier dat hielp en 't beestje zat daar ver van de kou. De doktoors heb ben 't toch dood gekregen en nu is Antoinette genezen. Zedeles. Drink nooit water uit beken of stroömende waters, want ge kunt op die manier een paling van zeven ellen in uw lijf krijgen. WIE ZOO GEMAKKELIJK niet zal genezen dat is Zenon Letienne van Sjarlerwa. Die man zat op het dak van madame Duclos waardat hij pannen op legde. Niet op die madame, maar op het dak. Maar al meteens kreeg de man een draaiing en hij tuimelde na sir beneden. Nu passeerde daar juist een moeder met een kinderwagen en in die kinderwagen lag een kindje. Le tienne kwam daar op terecht. Kinder wagen brak lijk een solferstekdoosje.., 't kindeken dood en Letienne in 't hos pitaal. Ja! ja! zooals ge ziet De malheuren rusten niet. OPPASSEN is de boodschap. En als ge ziet wat malheuren er gebeuren met de otos of snorrewagens dan komt ge tot de conclusie dat ons land te klein wordt. Ge kunt dus niet voor zichtig genoeg zijn als ge uw neus buiten de deur steekt en wie twee keer voorzichtig is, heeft dubbel ge lijk. WIE verduiveld geen gelijk had dat was die Italjaan Bianchi. De man had een lot genomen in een loterij en al lachend had hij tot zijn vrienden ge zegd: Als ik het groot lot win, dan geef ik de helft aan het syndicaat van de duivenmelkers en de andere helft aan 't syndicaat van de schouwvagers. En zie, dat wierd geschreven op geze geld papier, altijd uit een lachtpartij. Maar 't zou geen lachen blijven Want kijk die man las tot Zijn groote ontsteltenis dat hij Gewonnen had 't groot lot. Drie miljoen astemblief. Hewel! de kerel trok het zich zoo aan, dat hij dat kontrakt geteekend had, dat zich een kogel in de hersens logeerde. Natuur lijk mortibus. Nu zijn de erfgenamen met die twee syndicaten in proces. 't Syndicaat van de schouwenkuischers 't Syndicaat ook van de duiven, Marenta zegt, dat de advokaten gaan Nu met de flippen schuiven. Wat zeer goed kan waar zijn. 'T WAS OOK WAAR dat Janneken af en toe een vloeksken kon laten vlie gen. Nonkel Sisse was nu gekomen en nonkel Sisse zei: Zie manneken, ge krijgt een dikken stuiver als ge dat vloekwoord niet meer zegt. Nonkel, sprak Janneken, ik ken er nog die veel harder klinken en als ge mij een half franksken geeft, zal ik die ook niet zeggen. Die kinderen toch. MENSCHEN zijn groote kinderen en veel van die groote kinderen zijn kontent als ze een striksken, lintje of decoratie krijgen. Daar gaat een nieu we decoratie bijkomen die zal verleend worden aan de menschen die lang in Congo zijn geweest en die decoratie heet de decoratie van den gouden oli fant. Bericht aan de liefhebbers, die gaarne met zoo 'nen vetten olifant zouden gedecoreerd zijn. MIJNHEER TOFFELS zijn vrouw was niet vet. integendeel ze was ma ger als een bout. Nu ging Toffels naar een schilder, om zijn portret te laten maken en dat van zijn vrouw. Hoe moet het portret zijn? vroeg de schil der, in de waterverf of olieverf? O! antwoordde Toffels, 't mijne moogt ge in de waterverf maken, maar dat van mijn vrouw in de olieverf... Ze zal er dan wat vetter uitzien. ben ze me geketend als een moorde naar. Oogverblinding! Ge waart er toch niet bij, als we ons tegen de vervloekte gendarmen' weerden - Neen, want dan zou ik u dat af geraden hebben. We kunnen niets doen tegen de overmacht. Robert voelde toch hoe deze man nen hem met vijandschap bejegenden. Laster is een verraderlijk wapen. En de valsche notaris moest het wel be hendig gebruikt hebben. Hij zweeg toen maar en wachtte somber op de dingen, die komen zou den. Lang duurde het niet of gendarmen traden binnen. -Robert van Maere, zei een van hen. Die ben ik, antwoordde de jonker. Gij moet mee... Robert werd alleen opgeroepen Hij mag al gaanhoonde de jon gen. die hem zoo grof beschuldigd had. Ziet ge de valschheid... Hij is vrij... en ons zullen ze dood schieten. Judas! van Maere deed of hij den smaad niet hoorde. Wilde hoop was opge laaid. Misschien was zijn onschuld al aan 't licht gekomen, zijn onschuld Hiermeê is 't voor vandaag gedaan...' Want 't Manneken moet slapen gaan... Maar 'k kan mij ook bedriegen... Wie weet, moet midden in den nacht Ik, niet lijk gist'ren, onverwacht, Alweer mijn tweeling... wiegen. 't Manneken uit de Maan. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB DE HEDENDAAGSCHE TYPOGRAPHIE Het is dus heden Zondag morgen, te 10 '/2 u., dat, in de feestzaal van het stadhuis van Kortrijk, de manifestatie zal plaats grij pen, ingericht met een doel van technische en kunstminnende propaganda, door de Bel gische Linotype Maatschappij, onder de be- scherming van de verschillende Kortrijksche j maatschappijen der boeknijverheid. I Een zeer schoone tentoonstelling van Bel gisch typographisch kunstwerk zal gepaard r gaan mef de voordracht te houden door j Mijnheer Edtnond GREGOIR, bestuurder .der drukkerij Goossens, te Brussel. j De voordrachtgever koos voor onderwerp jdeze levenskwestie voor de druknijverheid: («Het inrichten eener Hedendaagsche druk- t kerij Wij zijn overtuigd dat velen van onze lezers er zullen aan houden gebruik te maken van deze eenige gelegenheid om zich op de hoogte te stellen van de laatste kunstvoort- brengselen en van de Wetenschap der druk kerij. j De ingang zal volkomen vrij en kosteloos zijn. vastgesteld. Maar de gendarmen behandelden hem toch niet als iemand die de vrij heid terug kreeg. Twee hielden hem bij de armen vast, twee gingen voorop en twee volgden, als leidde men een uiterst gevaarlijk bandiet mee. Zoo bracht uren Robert over de GRIFFIE DER RECHTBANK VAN EERSTEN AANLEG VEURNE. De Hoofdgriffier der Rechtbank van eer sten aanleg, doende de bediening van koop- handelsrechtbank, te Veurne, brengt ter ken nis dat volgens ministerieele beslissing van 24 September 1929 a) De boet van 80 fr., voorzien bij art. 9 der wet van 9 Maart 1929, niet zal geheven worden aan de kooplieden, welke hunne in schrijving in het handelsregister vragen vóór den 31 December 1929 en die zulks zouden moeten gedaan hebben vóór den 5 Juli 1929 mits op het oogenhlik hunner verklaring ter Griffie, een verzoekschrift neder te leg gen, ontheffing der boet vragende. b) De boet van 80 fr. ontvangen van de kooplieden, die hunne inschrijving ter Griffie gedaan hebben na den 5 Juli 1929, zal mogen terugbetaald worden ter gezegde Griffie, mits vóór den 31 December 1929 een verzoek schrift neder te leggen, de teruggave der boet vragende. Alle kooplieden van het arrondissement worden dus verzocht zich in regel te stellen met de wet vóór den 31 December 1929. en zich. bij hunne vraag tot inschrijving ter Griffie, te voorzien van hunne eenzelvigheids- kaart, hun trouwboekje en huvvkontrakt. Iedere koopman of handelsmaatschappij moet zijne inschrijving in het handelsregister vragen, binnen de twee maanden zijner in stelling. Dee verklaring moet ter Griffie gedaan worden, hetzij persoonlijk, hetzij bij vol macht. Ale noodige inlichtingen worden ter Grif fie gegeven. De Hoofdgriffier der Rechtbank, Edm. Van Eygen. '«■UBBBBBEBBBBaBBBBBBBBBBBBBB Groote en kleine SCHEURKALENDERS Vlaamsch en Fransch bij Sansen-Vanneste, Poperinghe. aRBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBHilSa» BURGERSTAND VAN VLAMERTINGHE, maand October 1929. Geboorten. Ovenberghe Gerard, z. v. Henri en Euphemia Boxoen. Boulanger Roger, z. v. Joseph en Estelle Louf. Hof- lack Roger, z. v. Alfons en Maria Ghes- quiere. Baelde Michel, z. v. Camiel en Germaine Vandenbussche. Bulckaert Ale xander, z. v. Achiel en Marie Durnez. Mobouck Suzanne, d. v. Gustaaf en Laura Huyghe. Fauvart Michel, z. v. Cyriel en Celina Beele. Overlijdens. Smagghe Gerard, 11 m„ z. v. Florent en Marie Pype. Derycke Maria, 35 j., landt., echtg. v. Ferdinand Fer- nagut. Verbrigghe Eduardus, 75 j., landb., ongeil. De Buysere Theophiel, 80 j., land- werker, wed. v. Rosalia Decroo. Lemenu Rosalie, 79 j., landb., wed. Fideel Mispe- laere en Louis Bouve. Bol Maria, 70 j., z. b., wed. v. Ivo Verlinde. Huwelijken. Nestor Huyghe, timmerman en Gertrude Billiau, werkster. Julius Ver- kyndere, autovoerder te Wervick en Antoi nette Allaeys. fabriekwerkster. Julien Van- kemmel, fabriekwerker en Maria Vandevoor- de, fabriekwerkster. Daniel Techel, elec- triekwerker te Poperinghe en Maria Grvson, werkster. ROUSBRUGGE, m. Sept. en Oct. 1929. Geboorten. Maerten Rogette. Maer- ten Ravmonde. Sterfgevallen. Veruieuwe Jerome, 9 m. De Lingrée Arsène, 76 j., echtg. v. Emma Lardeur. Blondeau Alphonse, 71 j., echtg. v. Julienne Slosse. Huwelijken. Marchand Omer v. Hond- schoote met Vanlaeres Madeleine v. Rous brugge, Verhaeghe Richard v. Proven met Vandevoorde Gabrielle v. Rousbrugge. De- schuvtter Petrus met Sweertvaegher Alice. Verschaeve Albert met Vanstraeseele Clara. flBBBHBBBBBeBBBBltlHIflBBBBflflflBE» markt. Daar stond als een trouwe, oprechte vriend de heer Moerman, doch hij had de gelegenheid niet een woord tot van Maere te zeggen. Deze werd in een g-ebouw- gebracht waar officieren achter een tafel zaten. De jonker begreep onmiddellijk dat dit een bijzondere krijgsraad was. De officieren keken hem nijdig aan. Gij zijt Robert van Maere? vroeg de voorzitter. T Ja- Ln de voorzitter stelde nog eenige vragen over zijn identiteit. Gij weet, waarvan gij beticht wordt, hernam de president, natuurlijk alles in 't Fransch. Neen, dat weet ik niet. Ik werd gevangen genomen en de overste der gendarmen weigerde me de reden te zeggen. Nu dan begrijpt ge het toch wel. Ik ben me van geen schuld be wust, zei van Maere op rustigen toon. Ik heb niets ondernomen tegen het Fransch gezag. - Én gisteren avond vernamen we reeds dat gij een opstand op touw had gezet. Dan is dat een valsche beschuldi- sins- De feiten bewijzen dat de inlich ting juist is geweest. De opstand heeft plaats gehad. En we achten het bui tengewoon ernstig, dat personen van rang als gij, onverantwoordelijke jon gens daartoe ophitst. Mag ik wéten wie u die inlich ting heeft bezorgd vroeg van Maere. Dat doet er niets toe... De inlich- Huwelijksafkondigingen. Pyfferoen Joris v. Rousbrugge met Butaeye Alice v. Beveren. Marchand Omer v. Hondschoote met Van laeres Madeleine v. Rousbrugge. Verhae ghe Richard v. Proven met Vandevoorde Gabrielle v. Rousbrugge. Barroo Marcel v. Rousbrugge met De Molder Elisa v. Be- veren. Deschuvter Petrus met Sweertvae gher Alice. Top Gerard v. Rousbrugge met Bryon Maria v. Proven. Verschaeve Albert met Vanstraeseele Clara. ZONNEBEKE, maand October 1929. Geboorten. Fierens Edouard, z. v. lul- mond en Callandt Helena. Pattyn Anna, d. v. Maurice en Kesteioot Helena. Ver- straete Honoré, z. v. Henri en Vandelan- noote Margaretha. Coudron Suzanne, d. v. Georges en Knockaert Marie. Overlijdens. Mylle Jules, 48 j., echtg. v. Bisschop Melanie. Bouchaert Marcel, 19 d., z. v. Eugeen en Dhondt Irma. Huwelijken. Callewaert Adhemar, fa- briekw. met Wyffels Zozyma, weefster. Verstraete Henri, fabriekw. met Vandelan- noote Margaretha, fabriekw. Verfaillie Michel, timmerman rntt Callewaert Magda- lena, handelaarster. Vandamme Maurice, metsersgast met Hooghe Anna, fabriekw. Vaugheluwe Cyriel, fabriekw. met Dewulf M'arie, fabriekw. Carrein Joseph, maga zijnier met Blomme Maria, dienstmeid. Vanneste Victor, landb. met De Witte Maria, landb. Titeca Gerard, aardew. met Van- haverbeke Margaretha, huisw. Damman Alphonse, fabriekw. met Vintevoghel Mar garetha. fabriekw. WOUMEN, m. Sept. en October 1929. Geboorten. Michel Vanthuyne, z. v. Je rome en Godelieve De Grauwe. Julia Mad- delein, d. v. Henri en Zulma Mtllewaére. Elza Vandekerckhove, d. v. Jerome en Ma ria Callewaert. Maurice Vanlerberghe, z. v. Pamphiel en Martha Vanlerberghe. Sterfgevallen. Gilbert De Reyrel, 6 m., z. v. Richard en Maria Glorie. René«Van- stechelman, 67 j;, echtg. v. Sylvie Hardy. Marie-Louise Bommers, 85 j., wed. v. Karei Devos. - Noëz Marie-Louise, 79 j.. wed. v. Aloise Dewulf. Deraedt Romanie, 42 j., echtg. v. Rornain Dewulf. Martha Beau- prez, 25 j., d. v. Aloise en Leonie Bryon. Huwelijken. Charles Gheerardyn en Martha Vanstechelman. Cyriel Taveirne v. Eéssen en Zulma Vanheule. Joseph Ta veirne en Jeanne Ooghe. LOO, maand October 1929. Geboorten. Balloey Hubert, z. v. Joseph en Magdalena Matthys. Page Yvonne, d. v. Mauritius en Margareta Verstraete. Huwelijksaankondiging. Dehouck Cy- rillus, metser v. Nieucappelle met Elisa Phi lips, z. b. v. Loo. Huwelijken. Vandewynckel Camille, handelaar met Balloey Esther, z. b. -De- jonckheere Julius, landb. v. Elverdinghe met Soete Rachel, landb. te Loo. ZITDAGEN Dr BRUTSAERT, Kamerlid, is spre- kelijk voor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn huis, 's morgens, den Maandag en Vrijdag. Te YPER, den 1° en 3e Zaterdag der maand, van 9 Y tot 12 uur, in den Katholieken Kring. Te WERVICK, den 2® Zaterdag der maand, van 9 XY tot 12 uur, in Het Kapitel aamBBBBBBBBBBBBBBEBBBBBBBBSBaS T NALEVEN DER PENSIOENWETTEN Volgens de voorschriften der huidi ge pensioenwetten moet de Werkgever het bedrag der storting van 't loon af houden en moet hij ook zorgen voor zijn eigen bijdrage. Bij nogal veel werkgevers wordt zulks verwaarloosd. Maar zie hier twee gevolgen Een heer van Deinze die voor zijn NOVEMBER - SLACHTMAAND. 17 Z H. Gregorius Thaumaturgas. H. Hugo. 18 M H. Romanus, mart. H. Odo, abt. 19 D H. Elisabeth v. Plongarië, weduwe. 20 W H. Felix v. Valois, b. H. Simplicius, b. 21 D O.L.V. Presentatie. H. Columbanus. 22 V H. Cecilia, m. en m. H. Alphonsus, k. 23 Z PI. ClemensI, p. en m. H. Felicitas, m. SBBBBBBBBaBBBBBBBBBBBBBBBBBSBi dienstmeid niet gestort had, beweren de dit niet te moeten doen, werd door de rechtbank veroordeeld. Een ander werkgever der zelfde stad heeft in eens meer dan 25.000 fr. moeten betalen. Flen zijner werklieden was overle den. De overlevingsrente (voor weduwe en meerdere weezen) werd aange vraagd, doch niets was in regel. De patroon werd gedwongen meer dan 25.000 fr. te betalen, opdat aan de weduwe en de weezen recht kunne geschieden volgens de Belgische wet ten. Dit bewijst dat er niet meê gelachen wordt. Liet zijn vooral kleine patroons, ook wel landbouwers, die niet in orde zijn. Men weze op zijn hoede! HfSüS&UBBBBlBBSBBSeBSMBigBHBaa 1.0GQ.OOO FR. TE WINNEN door bet koopen ran loten der Verwoeste Gewesten. betaalbaar door kleine stortingen vanaf 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie u toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 lotea worden uitgetrokken voor een totaal van 21.500.060 FRANKEN De volgende trekkingen zullen plaats heb ben op 20 Nov. 2 100.000 3 50.000 15 10.000 op 1 Dec. 1 lot 1 millioen op 10 Dec. 1 lot 500.000 2 loten 100.000 op 20 Dec. 1 lot 500.000 1 lot 100.000 3 loten 50.000 Voor alle inlichtingen wendt U tot de UNION CENTRALE de Ia BOURSE Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertingh». jErnstige Agenten worden gevraagd. RUMK£* I^O^TFKl'S Beste Engelsche PEPERMINT v. Neusverstopo Hoofdpijn Kortademing I Zenuwverzwakk enz. enz. Te verkrijgen enkel in de Beste Winkels Vraagt het doosjf met het haantje. MODERN WOORDENBOEK Taalkundig, Encyclopedisch, Geillustreerd. Eerste deel verschijnt in de eerste dagen (A-K). Prijs: voorloopig 45 fr. Het tweede deel (L-Z) is ter pers. Men kan inteekenen bij V. Sansen- Vanneste, Poperinghe. siëM Peisifrma ting was juist. De opgeroepenen heb ben gendarmen gedood en gekwetst. Maar ik verklaar op eer en gewe ten dat ik er geen deel aan heb. YYe zullen de gevallen der bedro gen jongens afzonderlijk onderzoeken. We beschouwen u als de hoofdschul dige en zullen een streng voorbeeld stellen, dat, hopen we, wraak zal ma ken. Deze bijzondere krijgsraad heeft u ter dood veroordeeld en het vonnis zal onmiddellijk worden uitgevoerd. van Maere schrok geweldig. Zijn eerste gedachte was aan Magda... Ik ben al veroordeeldkreet hij. De voorzitter gaf een militair amb tenaar een wenk en deze las een stuk voor. Daarin stond vermeld dat Na poleon strenge maatregelen eischte om den opstand van dienstplichtigen te beteugelen. En in dien geest werd Ro bert van Maere ter dood veroordeeld met hevel hem onmiddellijk op de markt te fusiljeeren. Reeds veroordeeld en ik heb me niet mogen verdedigen! protesteerde van Maere. -Uw schuld staat vast. De roovers te Brugge worden verhoord en hebben advokaten. Gij hebt een verantwoordelijke positie... gij hebt grooten invloed als eigenaar... en ge uit uw haat tegen het Fransch gezag door eenvoudige en on wetende boerenjongens op te hitsen. Ik heb niemand opgehitst... Waar het hier om mijn leven gaat, mag ik toch op eenvoudig recht aandringen! Ondervraag de andere gevangenen Laat hen verklaren of ik iets tot hen gezegd heb over opstand! Zoo juist verweten ze me nog dat ik de vriend van de Franschen hen en hen aange duid heb voor soldatendienst. Er wordt tegen mij gekonkeld... Laat me dan toch toe mij te verdedigen Het vonnis is al geveld, sprak de voorzitter. Ge zult een moord laten plegen. Ik ben onschuldig! riep Robert in wanhoop uit. Hij voelde dat zijn leven in gevaar verkeerde; binnen een kwartier kon hij dood tegen een paal hangen... Sterven, nu hij 't groot geluk had gezien, nu hij beminde... Hij was veel meer bekommerd om Magda dan om zich zeiven... Ontzettend wreed zoo'n vonnis... En geen verdediging. Heeren, gij zijt officieren... kunt gij het met uw eer in overeen brengen een beschuldigd# te veroordeelen zon der hem te hooren. Wij hebben van u geen lessen in eer noodigsprak de voorzitter op trotschen toon. Ben ik dan minder dan B'aeke- landt, den gemeenen rooverskapitein - Gij hebt op uw geweten den dood onzer mannen en het lot van de ver dwaalden door u tot dien krankzinni gen opstand aangezet. Het is niet waar! schreeuwde van Maere luid. Neen, het is niet waar! Gij zijt verkeerd ingelicht... ('t Vervolgt.) lSBBBBBBieBBBBBEIBBS3BBBBBBBBBBB Speelkaarten ten hureele dezer.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5