Fl» Vandevoorde De Wilde Kuiler HOEST, RHEUMATIEK, STEKEN IN DE ZIJDE, GRIEP, LENDENPIJN Vaarc van Ypet* SINT NiKfiflHS V r ou we d ho - k j e Boterstraat, YPEE .DE POPERINGHENAAR UIT DE MAAN BI. 5. 24-11-1929. N 47 Speel- Kleergoed I der Streek wa*f*oim v Goede Waar de Beste Reklaam O, 't kan te laat zijn voor den armen Robert! kreunde Moerman... ('t Vervolgt.) 1% "Kwaadsprekerij "ft gebrek aan verstand: ■wie geen vleeseh te *ëtén heeft, knauwt aan ■■de beenderen. Waar geen -meester is, daar is -iedereen :meester; waai iedereen meester is, daar is .iedereen slaaf. Om den knagenden worm van het geweten te doen sterven, moet men hem versmoren in het stille water van berouw en boetveer- digheid. - IBBBSBBS3C HETMANNEKE Vriendinnen lief en goede vrinden Ik sta hier weer met nieuwsjes klaar En 'k hoop dat ge uw gerief zult vinden In onzen Poperinghenaar Ja, menschen, aan nieuwskens ontbreekt het niet. Te Brussel is er op 'n goei 14 da gen zoo maar drie keer een feilen brand uit gebroken. 't Ergste van al is dat er twee menschen in de vlammen zijn omgekomen Een grootmoeder en haar kleinkind van elf jaar. En dat gebeurde nog wel op klaar lichten dag, rond vier uren, terwijl er hon derden menschen in de straat waren, 't Was bij den heer Tobre, in de Oud Kleerkoopers- straat, kort bij de Post. De man was bezig met hoeden te wasschen met benzine of naphte en een benzinekruik ontplofte. Ge moet nu niet peizen dat ge met een bran dend allumetteken bij zoo een benzinekruik moet komen om die te doen ontploffen. Bij lange niet. En hier wil ik u een raad geven. Het is altijd gevaarlijk een benzinekruik te openen in een plaats waar dat er vuur is. 't Is genoeg dat er een keers brandt om een ontploffing te veroorzaken. Allee! Opgepast en niet gelachen Want gelijk ge hoort en ziet... Zoo een ongeluk, mijn vrienden, Is op een, twee, drie gesehiedt. BIJ DE OPENING der Kamers zijn er ook geen ongelukken geschied. Katholle ken, Fronters, Riberalen, Socialisten en de Communist erbij zijn bravekens geweest. Prins Leopold heeft de opening van den Se naat bijgewoond en hij Heeft met konten- tement gezien dat ze zijn overgrootvader keuning Leopold nummer één, -die daar in standbeeld staat, schoon hebben opgeschil derd. De man had Het vandoen, zulle, want zijn tenueken was verre van proper. Ze zijn nu ook volop bezig met de Congreskolom op te schilderen. Aan den voet van de Congres- kolom ligt de Onbekende Soldaat te slapen. Menschen! menschen! wat heeft die Onbe kende Soldaat dees maand veel bloemen gekregen. En hij heeft nog meer gekregen dan bloemen! Wat? vraagt Marenta. Wel nog nief decoraties bij. Decoraties? vraagt Marenta. Wat kan een doode nu met deco raties doen? Ja, Marenta, dat is een onbe grijpelijk mysterie, maar toch is het zoo. De sukkelaar Heeft nu een PortugeescHe, een Servische decoratie gekregen en de Belgische regeering heeft den Onbekenden Soldaat uit Portugal eri uit Servië ook gedecoreerd. En als ge nu niet zegt.: Dat is sehoon; dat is goed... Och, lieve God, Dan zijt ge zeker, ja... Een slechte... patriot. FLAMINGANTEN zijn sedert jaren in Bel- gie voor slechte patriotten uitgescholden. Maar 't begint te veranderen en de ver- vlaamsching van de Gentsche Hoogeschool die komt. MINISTER HYMANS kwam te Brussel een voordracht geven over de om wenteling van 1830 en de man zegde: onze voorouders hebben die omwenteling bewerkt omdat ze geduveld werden door de Hollan ders, vooral op gebied van vrijheid van taal Hewel! ge moet toch maar durven. Als de Hollanders de franskiljons hebben geduveld op gebied van taal, wat hebben de franskil jons sedert 1830 dan met de Vlamingen ge daan? Hadde men die vraag aan meneer Hymans gesteld, Tc ben ne keer kurieus wat de vent daarop zou geantwoord hebben. EN HIER IS 'T ANTWOORD dat Luppe aan Zander Knokkelbeen gaf. Luppe was in pro ces met Zander Knobbelbeen en Luppe ver loor zijn proces en moest betalen. Goed, zei Luppe... Maar mag ik in twee of drie keer betalen. Gelijk ge wilt, zei Knobbelbeen. Goed, zei Luppe... dan doe ik het in drie keer, maar daarachter niets meer reelamee- ren. Neen! zei Knobbelbeen. Laat nu maar hooren, hoe ge die betaling regelt. Wel, zei Luppe: ik betaal u dus in drie keer; nu niet; dan niet; nooit niet. En Luppe trapte 't af. En in de wereld van 't geld Daar gaat het vandaag ook straf... Bankiers en wisselagenten. Die trappen het ook af. <IIH jeugdwerk v."L)e Poperinghenaar,, b8 ROMAN «W A. HANS. Laat het vonnis uitplukken be val éJe voorzitter, die een afwerend gebaar maakte naar den veroordeelde, om te beduiden dat het geheel nutte loos was verder te spréken. De zitting is opgeheven, vervolgde hij. Hij richtte zich tot de gendarmen. -Breng hem hier naast, gebood hij. van Maere ge held: een half uur nog te leven. Wenscht gij een priester. Heeren, ik bezweer u, dat ik on schuldig ben... De menschen die gis teren opstand pleegden, waren mij vijandig gezind. Hoe zouden ze clan naar mij geluisterd hebben! Ik vraag u of ge een priester wenscht ja... En Robert klampte zich vast aan de hoop door bemiddeling van den geestelijke zijn leven te kunnen red den. Nogmaals keek hij naar de officie ren die van hun zetels opgestaan wa ren. Ze spraken dan onder elkaar, als ware er daar geen man, wiens leven op 't spel stond. Heeren kreet de jonker weer. Maar de gendarmen grepen hem vast. In -"Brussel, in Gent, in de Walen streek... overal zijn er bankiers en wisselagenten die met 't geld van hun kalanten hebben ge speculeerd en miljoenen aldus verloren. En daarrneê zijn de kalanten hun centen ook kwijt., 't Is nog maar 't begin en daar zul len er nog volgen. Ja, ja: daar was een tijd dat iedereen peisde: de Beurs is een melk koe en die blijft geven. Maar gij kent het gezang Schoone liekens duren niet lang. 't Heeft hier in Belgie nog heel lang ge duurd; maar nu is de gelukster aan 't dalen. VAN STER GESPROKEN. Ge kent allen het schoon tooneelstuk: En waar de Ster bleef stille staan, 't Is in Vlaanderen hon derden keeren gespeeld geweest. De jongens van de sosjeteit Kunst Veredelt van Kuk- kelooreghem op den Demer wilden dat stuk ook spelen. Ze hadden programma's laten drukken, maar of 't nu was dat de drukker een stuk in zijn voeten had of half zat was... in alle geval hij drukte: En waar de Stier bleef stille staan, door de maatschappij Kunst verezelt! Serjeus gebeurd, zulle en als ge 't niet gelooft, moogt ge 't aan Marenta vragen. Vragen is vrij En antwoorden erbij. Daar zijn alderliefste Lezeressen die vra gen of 't Manneken uit de Maan geen reme die weet tegen het uitvallen van 't haar. Zeker wel. Hebt ge vettig haar en veel pel- lekens op het hoofd, dan is wasschen met warm water waarin een citroen is uitgene- pen, aan te bevelen. Maar ge moogt geen zeep gebruiken die pikt of bijt. Best is scheerzeep, om schuim te maken, Hebt ge in tegendeel te droog haar dan moet ge na de wassching het haar met wat lauwe melk afspoelen. Als ge dees raadgevingen volgt dan krijgt ge 't schoonste koppeken, dat ge kunt uitpeinzen. En als ge dan een por tretje laat maken, moogt ge er gerust een aan 't Manneken zenden. Marenta zal niet jaloersch zijn. Jaloersch zijn Ik herhaal het duizend maal Dat is voorwaar Ee# droeve kwaal. Anton ia Davos was nog maar een paar maand getrouwd en nu heeft die jonge vrouw vergift ingenomen. Vergift, menschen, dat is iets dat moeilijk verteert en slecht bekomt. Antonia heeft dat ondervonden want ze is er van gestorven. Maar ze heeft een briefken achtergelaten en daarin stond, waarom ze van 't leven afzag, 't Was omdat haar man, die kunstzanger was, te veel suc ces had en door de vrouwen geerne werd gezien, 't Manneken uit de Maan is ook zan ger. Hij kan vooral goed wiegeliedjes zingen. Daarmee heeft hij veel succes en Marenta is geen zierken jaloersch. Allee 't is zoo dat Het moet zijn *t Is zoo dat Het moet wezen, Want anders is er voor sjagrijn En ruzietoon te vreezen. DAAR IS OOK VOOR TE VREEZEN dat Het niet zal blijven duren met die sprekende filmen, 't Nieuws is er van af en als 't nieuws er af is, zullen de menschen weer vragen naar de gewone filmen waarbij dat er schoon muziek wordt gemaakt. EN *T IS NU uitge maakt dat de Internationale Bank niet te Brussel wordt gevestigd, maar ergens in Zwitserland. Die Internationale Bank, zoo- vei' als ik met mijn stom verstand daarover kan oordeelen, dat zou een Bank zijn om het geldwezen van verschillende landen te controleeren. Die Bank zou en., moest, naar Brussel komen. Maar 't is de heeren van Brussel fijn voorbij bulder ne.us gegaan. En zoo gaan er veel dingen voorbij huider neus. Als ge de Belgische gazetten leest en de Fran&ehe gazetten dan kennen de mannen van Brussel alles maar als ge dan ne keer Engelsche, Italjaansche, Hollandsche of Duïtsche gazetten openslaat, dan bemerkt ge rap dat die mannen van Brussel nog al veel ptnimkens op hulder eigen Hoed steken. Gelukkig zijn er in den lesten tijd nog al veel phiimekens afgevlogen en dat komt ook omdat de Vlamingen zoo duchtig hebben ge- blaasd en nog zullen blazen. DE TROMPET TERS van den troep zullen op 8 Januari ook duchtig blazen, 't Is dan dat het dochterken van onzen keuning met Umberto uit het ma- caroniland zal trouwen. JEF WAS MET Mieken getrouwd en ze waren op speel- vqyagie gegaan naar Antwerpen. Ze gingen eten in een restaurant. En Mieken bestelde een kalfstong en Jan een koppel eieren. Bah! zei Jan toen Mieken heur tong kreeg, ik zou nie gaarne opeten wat een ander in zijn mond Heeft gehad. En gij dan, Jan, zei Mieken. gij eet wel eiers. BAZIELEKEN, de koeier van pachter Ploegsteert moest naar de post nen brief gaan bestellen. Nem, Ba- zieleken. zei de pachter, ge zult binnen gaan in 't bureel, nen timber van 60 centiemen vragen en hem op den brief plakken. Vijf minuten nadien was de jongen weerom met de centen. Hoe? zei Ploegsteert, hedde geen timber op den brief gezet? Neen: zei Bazie- leken, niemand heeft gezien dat ik den brief stillekens zonder timber in de bus heb ge stoken. GESTOKEN rijmt met gesproken. En ons Rozenmarijntje heeft ook het groote woord gesproken, 't Schaap zou wil len trouwen. Och arme! Marenta heeft tra nen met tuiten geweend ajs ze dat nieuws heeft gehoord. Maar ons Fonsken, ge weet wel, de dichter of poejeet die nauwelijks onder en boven de lange broek uitkomt, heeft toen een lieken gemaakt en hier is 't. Rozemarijntje is niet tevreê Rozemarijntje wil trouwen; Maar ze denkt niet, 't lieve kind, Trouwen is houwen. Rozemarijntje heeft een vent Zwart van oog en haren Dertig zomers is HIJ oud ZIJ, pas twintig jaren. Rozemarijntje, onthoudt het wel: Trouwen is geen kinderspel. Vrijen is heel zoet, maar ach, Vrijerswoorden vliegen Vrijen is... stil klappen kind Vrijen is... hard liegen. Als de speelman is van 't dak Zit ge vastgekluisterd. En dan zucht ge: had ik naar Wijzen raad geluisterd. Rozemarijntje, onthoudt het wel Trouwen is geen kinderspel. Rozemarijntje moest de Paus, 't Huwelijk ontbinden Hij zou aan zijn deurken gauw Duizend koppels vinden. Trouwen, 't wordt allicht gedaan Maar in menig huisken... Brengt in plaats van liefde en kracht 't Huwelijk... een kruisken. Rozemarijntje, weet het wel Trouwen is geen kinderspel. 't Manneken uit de Maan. ZITDAGEN Provinciaal Raadslid: Hilaire Lefebvre zal zitdagen houden: 1. - Te RENINGHELST, van 8 u. tot 10 u. 's morgens, eiken 2' Zondag van de maand, in de herberg Rozendaal (nevens de Kerk). 2. - Te PROVEN, van 9 tot 10 u' 's mor gens, eiken 4'" Zondag van de maand, in het Gemeentehuis. «BBBSfiaaSlHHBHHBaBHBBasaBIE Door Heer Dr Brutsaert, Volksver tegenwoordiger, wordt ons volgende medegdeeld Op de begrooting van de buitenge wone ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1930 zijn ingeschreven onder 1. - Eigentlijke buitengewone uit gaven Art. 23. Kanaal van Yper naar den Yzer; Studies, onteigeningen en wer ken. Toelage 125.000 fr. 2. - Niet bestendige uitgaven in ver band met het herstel der oorlogsscha de: Art. 36. Kanaal van Yper naar den Yzer; Studies en werken 1.625.000 fr. Het krediet van 125.000 fr. inge schreven onder art. 23 is bestemd voor a) Het bouwen van een sluis- wachtershuis bovenwaarts van de spoorbrug te Boe- singhe 100.000 b) Allerhande onvoorziene uitgaven 25.000 125.000 Het krediet van 1.625.000 fr. onder art. 36 ingeschreven is bestemd voor: a) Het herstellen van het kanaal, bouwen van slui zen, bruggen, huizen, nieuwe aanplantingen 1.600.000 b) Verschillende onvoorzie ne uitgaven 25.000 1.625.000 1.600.000 FR. TE WINNEN door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten. betaalbaar door kleine stortingen vans» 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij dee aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie i toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 !ote> worden uitgetrokken voor een totaal vae 21.500.000 FRANKEN De volgende trekkingen zullen plaats het> ben 1 lot 1 lot 2 loten 1 lot 1 lot 3 loten Voor alle inlichtingen wendt U tot de UNION CENTRALE de la BOURSI Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij Juffr. Simone Lansens. Post, Vlamertingh» Ernstige Agenten worden gevraagd op 1 Dec. op 10 Dec. op 20 Dec. 1 millioen 500.000 100.000 500.000 100.000 50.000 THERMOGENE ontwikkelt warmte en bestrijdt afdoende Legt eenvoudig het blad watte op het pijnlijke lichaams deel, zorg dragend dat het goed aan de huid kleeft. Wanneer een spoedige en krachtige uitwerking verlangd wordt is het voldoende de Tkermogène eerst te bespren kelen met gezouten lauw water of azijn. In aile apotheken 4.50 Fr. de doos3 Fr. de halve doos. O, dit is gruwelijk... Dat kan Napoleon niet willen... iemand veroor- deelen zonder hem gehoord te heb ben... veroordeelen op inlichting van een persoon dien ik niet kennen mag! riep van Maere uit. De gendarmen sleurden hem mee en duwden hem in een achterkamer. Ze bleven hem daar bewaken, terwijl er om een priester gezonden werd. O, is dit dan alles waarheidzei van Maere als verwilderd. Zal men mij mijn leven ontnemen? Ge hebt de voorlezing van het vonnis gehoord, sprak een gendarm. Houd u moedig. -Maar ik ben onschuldig... Een onschuldige wordt door de Franschen niet ter dood veroordeeld. Ik heb niets misdaan... Een half uur... Kan men zoo wreed zijn! Maar men moet mij toch tijd geven mijn zaken te regelen... en afscheid te ne men... O, Magda, Magdakreet Robert. Het gemoed schoot hem vol, nu hij het beeld van zijn geliefde zag. Breng mij weer hij de officieren. Ik moet nog een verzoek doenvroeg hij in zijn stnart. fiat mogen we niet, beweerde- een gendarm. Het zoo snel en onrechtvaardig ge veld vonnis werd op de markt uitge hangen en trok dadelijk algemeene aandacht. De menschen verdrongen zich voor het papier. Maar dat is een schande! klonk het in een groep. Ieder keek den stoutmoedigen spre ker aan. Het was mijnheer Moerman die zoo had gesproken in zijn ontsteltenis en, verontwaardiging. -Jonker van Maere fusilleeren hernam hij. 't Is te gruwelijk. Een jonker is niet heter dan een arme duivelriep een straatslijper met een purperen neus. Vent, peinst ge dat ik met u ga redetwisten over vrijheid, gelijkheid, broederschap?... snauwde Moerman hem toe. Ik moet naar onze invloed rijke burgers! vervolgde hij. Jonker van Maere dient gered te worden. Hij drong door het volk heen. O. de oogenblikken waren kostbaar... Ro berts leven stond op 't spel. Geen half uur meer en de moordende kogels moesten afgevuurd worden... Opstand? mompelde Moerman. Dat staat op het papier... Onzin... van Maere is veel te verstandig om op stand te plegen... Wat kan hij doen tegen de Fransche macht. Er zit ge meenheid achter! Moerman dacht er over. wat hij in deze vreeselijke omstandigheden doen kon. Plots kwam een juffer op hem toe. Mijnheer Moerman ik moet u spreken, zei ze. Ik ken u... O. ja... de juffer uit Brugge die in mijn dienst zou komen... Ik heet Jacqueline Lamoens... En ik wil jonker van Maere redden. Gij? Hoe zoudt ge het kunnen... Kom mee Maar er is geen tijd te verliezen. VERHUIZINGEN VAN BELGEN NAAR FRANKRIJK. Men is over het algemeen niet goed op de hoogte van de voorschriften aangaande de verhuizingen (het over brengen van meubels enz.), van Bel gen naar Frankrijk, en van Franschen naar België. Thans werd bij een omzendbrief van het F'ransch douane-beheer het uit- zönderingsregiem te dezer zake toe gepast, nader omschreven. De meubeleeringen betalen niets op de grens, mits een uitvoerige lijst van de in te voeren of uit te voeren voorwerpen worden aangeboden, als mede een getuigschrift van veran dering van woonplaats, geviseerd door den bevoegden consul. In beginsel moet de verzending in ééns geschie den, maar de omstandigheden kunnen dit soms onmogelijk maken. In dit uit zonderlijk geval moeten voor iedere zending dezelfde formaliteiten wor den vervuld. Laten wij voorts nog opmerken, dat pbk voor een complex van voorwer pen herkomstig van een familie erfenis, welke herkomst uit een ge tuigschrift in behoorlijken vorm moet blijken, niets behoeft te worden be taald. 1BBBBBBBBBBBSBBBBBBBSBBBBBBBBB Wie helpt de arme Kinderen aan Alle g.ften te zenden aan het Bureel van dit Blad. - Men mag ook storten op Pos'rekening 15.570, BRIEVENBUS Aan Een trouwe Lezer van «De Pope ringhenaar te Brussel». Beste Heer, Dank om uw briefje. Een omstandig antwoord geven op uw briefje zou wel een kleine tractatus vragen, en dat gaat toch niet! Mogen we Ued. verwijzen naar de artikels, die in den laatsten tijd in ons blad versche nen zijn, o. a. Mogen de VI. Nationalisten zich nog katholiek noemen - Over katho lieke Gewetensvorming- Geweten en Kiezing- Opgepast voor Afgoden s> enz. Aangezien Ued. een trouwe Lezer zijt van ons blad, zult Ued. die artikels wel bemerkt hebben. Daarin vindt Ge klaar ons oordeel over 't Nationalisme, met de redens ér bij. Wij beschouwen de zaken van 't eenig goede standpunt uit: het Katholieke. Voor ons is katholiekniet enkel het eerste maar het-alles-beheerschende. Zoo vormen we ook ons oordeel in deze zaak. naar 't oordeel onzer Bisschoppen, die oordeelen dat de nationalistische werking zooals ze concreet bestaat in de gegeven omstandigheden ontoelaatbaar is. Zulk oordeel vellen valt direkt onder hun bevoegdheid, en aan hun gebod onderwerpen wij ons: een goed katholiek moet dat!... Uw persoonlijke voorkeur voor republiek en zelfstandigheid gunnen wij U gerustdaar zit Ge in 't speculatieve, en niet in 't domein van de zedelijke actie... Een dingen verwondert ons Ge wilt geen versmelting met andersdenkenden, zegt Ge... Maar wat denkt Ued. toch van 't welbekend feit: Al de VI. Nationalisten smelten samen in ééne partij met den Heer Vos en 't Front, die vrijzinnig is. Ze smelten samen niet op grond van 't Katholiek belang, maar van ft Vlaamsche. Wat is dan 't hoogste NOVEMBER - SLACHTMAAND. 24 Z H. Joannes a Cruce, bel. H. Sarius pr. 25 M H. Catharina, m. en m. H. Fintanus, b. 26 D IJ. Albertus v. Leuven, bis. v. Luik, m. 27 W H. Acharius, bis. H. Facundus, mart. 28 D H. Sosthenes, bel. H. Rufus, mart. 29 V H Saturnius, mart. H. Radbodus, bis. 30 Z H. Andreas, apost. H. Acca, bel. KJNTE CATHARINA. Zijn er nog vele Lezeressen die dezen naam dragen? Ik geloof het niet maar 't is toch den feestdag van alle jonge dochters. De Heilige Catharina is bij voorkeur ge nomen als beschermheilige en beschermster van velerlei ambachten en standen. Zij werd geboren in Alexandrie en door een kluizenaar tot het Christendom bekeerd. Ze was alras op de hoogte van elke we tenschap en op haar 18 jaar wist ze in tegenwoordigheid van Keizer Maximus, vijf tig filosofen in verlegenheid te brengen, die zich lieten door haar bekeeren. Daarom werd. zij door den Keizer tot den brandstapel ver oordeeld. Catharina moest op een wiel vol. ijzeren punten geraadbraakt worden, doch het rad werd door den bliksem vernield. Dan, werd de maagd gegeeseld en tot den hon gerdood verwezen, maar Gods engelen brach ten voedsel, en dan bood de Keizer haar zijn hand en zijn troon, wilde zij de heidensche goden dienen; maar Catharina weigerde en met een zwaard werd haar hoofd afgesla gen. Omdat zij op een wiel had gelegen bracht men haar in verband met al wie omgaat met wielen: voermans, wagenmakers, slijpers* potbakkers, schippers, molenaars. Ook wie gekweld is door eene huidziekte in 't algemeen Ste Katrienewieienge naamd, zal Ste Catharina aanroepen. Ook te lande als de vlasakker door uitge storven plekken 't wiel in 't vlas ontsierd is, zal men in beêvaart gaan naar Ste Ca tharina. Omdat ze de filosofen zoo meesterlijk te woord stond werd ze door de wijsgeeren, de godgeleerden, de hoogeschoolleeraars en studenten als patronesse verkozen- Waarom de tabakverkoopers zich onder de hoede van die Heilige stelden is moeilijk om verklaren. Om hare groote liefde tot de zuiverheid werd ze verkozen tot beschermster der maag den. In zekere kerken op haar feestdag werd haar beeld schoon opgeschikt en enkel on gehuwde dochters mochten haar beeld aan raken en den opschik vernieuwen. Later werd de ouderdom der opschiksters bepaald: niet jonger dan 25 en niet ouder dan 35 jaar; uit die geplogenheid onstond het fransche spreekwoord: Coifïer Ste Catherine. Ste Catharina is ook de bijzondere pa tronesse van de kleermaaksters en mode werksters, waarschijnlijk omdat in dit be drijf het oog steeds scherp, de vingers vlug en de harten opgeruimd moeten zijn en de H. Catharina was jong en vroolijk en is de patronesse van al die een jong herte heeft. In al de Provinciën van het land zijn ker ken ter hare eere opgebouwd en menig bede vaartplaats waar ze kwistig haren bijstand verleent. Eene eeuw geleden goldt het als iets bij zonders wanneer 10 werklieden in een dag, 48.000 spelden vervaardigden. Nu leveren drie mannen in denzelfden tijd, 8 millioen spelden. V Medelijden. Spiegels die pas getrouwd is met een meisje dat beter piano kan spe len dan koken: Kijk nu, Marie, daar ligt een spinnekop in de soep. Marie. Och Heere, dat arme beestje! SPEELKAARTEN ten bureele dezer. ZITDAGEN Dr BRUTSAERT, Kamerlid, is spre- kelijk voor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn bui», 's morgens, den Maandag en Vrijdag Te YPER, den le en 3e Zaterdag dei maand, van 9 y2 tot 12 uur, in den Katholieken Kring. Te WERVICK, den 2s Zaterdag der maand, van 9/2 tot 12 uur, in «Hei Kapitel !BBEüQ8ëSES£@SEB&BBBSfl!£»BBEBBBBI Over een half uur al willen ze hem voor een peloton soldaten zetten. Wel, mijnheer, talm dan niet! Waar moeten we heen? Naar een hoog fransch officier! Ik ken hem en hij zal naar mij luis teren. Vooruit dan Ondervvege zei Jacqueline: Ik heb Robert van Maere innig lief gehad... maar ik herken dat ik hem niet waardig was... Om die liefde wil ik hem redden... En ook om jonk vrouw Magda, die voor mij barmhar tigheid toonde, toen in het bosch... O, toen wij van Brugge kwamen en jonker van Maere door uw vader aangevallen werd. Ja... Ons leven is ellendig ge weest... Maar nu kan ik een goede daad doen... Als ge van Maere kunt redden, doe het dan Maar zal die officier naar u luisteren?... Ja, ja... Is het nog ver? Neen, hier in de Dixmudestraat... nog eenige huizen... O, waar die schildwacht staat... Ja... En heeft die man macht? Ja... Een krijgsraad heeft het vonnis geveld. Op valsche inlichtingen. En weet ge wie ze gaf? Notaris Campens! Wat... een notaris! O, ja, Cam pens... van Maere heeft me over dien kerel gesproken. En zou de schobbe jak een moord laten begaan. Ja. uit wraak op den jonker en op jonkvrouw Magda... De notaris zit op de markt voor een bovenraam te loeren. Hij wil van Maere zien vallen. Zulk een judas... Zoo'n aartsscha vuit. Maar weet ge dat zeker? Pier Huige heeft het me verteld. Wat voor een kapoen is dat? Gij kent hem niet, maar dat geeft niets. Hij heeft met Campens samen gewerkt om alles zoo ver te krijgen. Dus ook al een niet waard Ja... Eerst hebben ze de boeren jongens ginder tot opstand aangezet en dan aan de Franschen gemeld dat van Maere zijn volk ophitste en er verzet zou zijn tegen de gendarmen... Dat verzet is gebeurd, toen gendar men deserteurs aanhielden. En zoo zijn de Franschen er in geloopen. Dus een duivelsch plan Ge moet het alles zeggen. -Ja- Ze waren hij het voornaam huis, waar de officier zijn bureel had. De schildwacht keek Jacqueline aan en fluisterde: Ge kunt door! Maar die burger... Hij gaat met mij mee... Jacqueline sprak beslist. Ze scheen hier wat te vertellen te hebben. Moerman mocht haar volgen. In de vestibule stond een andere sol daat. Hij sloeg aan voor Jacqiieline. Hij deelde haar rneë dat de officier even weg gegaan was. Hij wist niet waarheen... Maar hij zou dadelijk te- rugkeeren. Doch er viel niets anders le doen dan te wachten. Inmiddels groeide op de markt de menigte aan. Allerlei fantastische ver halen deden de ronde. Men had iets gehoord van 't kort gevecht in de bos- schen en dat werd nu in de verbeel ding een geweldige opstand. Sommi gen beweerden dat er wel twintig boe ren neergeschoten zouden worden. Men bekïoeg de ongelukkigen. De meesten hielden echter hun meening voor zich. 't Best was niet veel te spreken. Soldaten kwamen aangeinarscheerd. Ze zijn daar met den veroordeel de klonk het. Maar de afdeeling krijgsvolk had van Maere nog niet mee. Die groep werd gezonden om de orde te hand haven en maakte haan. Een ruimte midden in de uitgestrek te marktplaats werd opgezet. Men sloeg er een paal in den grond. Ze gaan hem aan dien paal vast binden, zei een havelooze kerel die als de meeste voordringers toekwam op het zien van 't wreed schouwspel. De soldaten drongen de opstuwende menigte terug. Ongeduldigen rekten den hals. Ze meenden dat het slachtoffer op een kar zou aangevoerd worden. Plots was er beweging aan een der zijden van de volksmenigte.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5