Fl. Vandevoorde HOEST, HHMTIEK, STEKEN IN OEZIJDE, 6REEP, LENDENPIJN Boter straat, YPER iiti Mii Goede Waar de Beste Reklaam DE FOPERINGHENAAR hetmanneke UIT DE MAAN BI. 5. - 1-12-1929. - N' 48. De Liberalen in het Verleden. De H- Barbara (les* ^tre©k ^ÜOACHTEIV WIJSHEID Het weten is wel schoon, maar 't doen gaat boven 't weten; Die veel en grondig weet, is waard geleerd te heeten; Maar die zijn plichten kent, zijn driften houdt in toom, Zijn daden wijs bestuurt, zulk een is wijs en vroom. fik Vrienden, wilt er eens om denken Dat ge uw penningsken moet schenken Voor het feest van Sinter Klaas; Want zoovele arme kleinen Wachten nu met hartepijnen Naar dien goeden ouden baas! Och! ze weten 't: bij de rijken Sinter Klaas zal komen kijken En daar brengen lekkernij, Speelgoed ook met volle manden... Maar helaas, met lege handen De arme kindjes staan daarbij. Vrienden, dat kunt gij voorkomen! Als die arme kindjes droomen Van wat speelgoed, speculaas... Warme kleedjes en zoo'n zaken Wel! dat kimt gij mooglijk maken... Met te helpen... Sinter Klaas. Allee! alderliefste Lezeressen met uw ge voelig herteken, zoet als peperkoek en zacht als boter, en vrienden Lezers, flinke kadees en kerels uit een stuk, trouwe vrienden Van De Popering henaar Staat nu met uw giften klaar. Wil nu uwe goedheid toonen God, Hij zal het u beloonen. En als ge geen speelgoed hebt om te geven of geen lekkernij of geen kleertjes of schoen tjes of blokjes, dan zendt ge simpliester een bankbriefken naar den drukker of stort ge een sommeken op zijn postcheckrekening nummer 15.570. En als dat te moeilijk is, dan zendt ge een postmandaat en als dat nog te lastig is, dan steekt ge maar een par tij timbers in eenen brief. 't Zij vrouw of man: Wie wil, die kan. KARELKEN kende nog geen a uit een b, want Karelken ging nog maar pas bij de masoeurkens naar school. Maar Karelken kon toch reeds een potlood vasthouden om mannekens en andere dingen te teekenen. Nu was Karelken thuis gekomen en Karel ken zei, terwijl hij aan tafel zat: moeder, ons masoeur, die heeft nog nooit van d'r le ven een paard gezien. Goed maar, Karelken en hoe weet ge dat, jongen? Wel, zei Karel ken, dezen morgen was ik bezig een paard te teekenen en een schoon hoor, moeder, en toen kwam masceur eens kijken en ze zei dat ze nog nooit van heur leven, zulk een beest had gezien. PRINS Leopold en zijn ma dame Astride en huider kind Charlotte gaan met 1 December voor een paar weken in huider villa te Oostende logeeren. Ons Ma renta zegt dat dat ook een gedacht is om midden in den winter aan de zee te gaan logeeren. Maar ik zeg dat Marenta heur neus niet in een andermans huishouwen moet steken en dat ze zich daar niet meê te be moeien heeft en als Prins Leopold en zijn ma dame aan de Noordpool willen gaan wonen, daar niemand iets in te zien heeft, 't Is toch waar ook! Als elkeen op de wereld wou Zich met zijn eigen zaak bemoeien... Dan iedereen, zoo man als vrouw Zou heel wat minder tijd verknoeien. Marenta trekt een lip en is boos. Iemand die boos is, heeft dubbel werk: eens om boos te worden en eens om weer op zijn effen te geraken. WE GERAKEN nu weer stillekens in den winter en de koolbazen zijn er reeds bij om te zeggen dat er weer opslag komt. Dat liedje kennen wij reeds lang En willen dus niet klagen Want opslag: koekoek, eenen zang En nog voor lange dagen. Om gemakkelijker dien opslag te kunnen betalen gaat ons gouvernement stukken van 5 frank uitgeven en bankbiljetten van 10 dui zend frank. Marenta vraagt of die 5 frank- stukken in zilver zullen zijn. Maar neen, mijn schaap. Zilver en goud Helaas, mijn vrinden Dat zult ge in ons land Niet rap meer vinden. En 't kurieuste is dat, als er geen zilveren of gouden munten meer zijn er ook geen kopergeld meer te vinden is. Waar ziet ge nog centen en halve centen? Waar? Nergens! Toch wel! Hier en daar is er nog iemand die in de kerk, als er met de schaal wordt rondgegaan, een cent in foefelt, zonder dat het iemand ziet. NT! WE TOCH van geld klappen, mag ik wel ne keer iets vertellen over de fortuinen in Amerika. Daar zijn in de Vereenigde Staten van Amerika 290 per «men die een jaarlijksch inkomen hebben van meer dan 35 miljoen frank. Inkomen, verstaat ge. Dus die menschen hebben zoo een fortuintje van ettelijke honderd miljoe nen. Maar daar zijn er nog andere sjarels. Daar zijn er die een inkomen hebben van een half miljoen per dag. En de rijkste man, Ford, die heeft een inkomen van omtrent een miljoen per dag. Zoo gaat het in de wereld Ik zeg het met verdriet, De eene die heeft alles De ander die heeft niet. En toch moeten dis mannen en vrouwen met al hun miljoenen het hier ook aftrappen als de magere man met zijn zeise komt, zegt Marenta. 't Is waar, Marenta en dat is een troost, maar 't is een magere troost. ALS T U TROOSTEN KAN brave huismoeders, heb ik de eer en het genoegen u te laten weten dat men gepasseerde week zoo schrik kelijk veel haringen heeft gevangen, dat ze in 't groot aan 1 frank per kilo werden ve- kocht. Maar als gij uit besparing, Zult koopen een haring, Dan moogt ge zonder dralen, Een nikkelen frank betalen. De kabeljouw en scheïviseh werden gepas seerde vrek te Brussel aan 22 frank per kilo verkocht. En dan durven do gazetten schrij ven: eet visch! Visch is goedkoop! Dan dur ven de gazetten schrijvenwij eten te weinig visch! Er zal een vischweek geopend wor den.zoolang de visch niet goedkooper wordt zullen al die visch we ken, niemendalle uithalen, zegt Marenta. EN FIENTJE zegde het volgende. Maar laat mij eerst zeggen wie Fientje is. De dochter van een rijkge- worden directeur van 'n fabriek. De eenige dochter. En Fientje kwam bij een troep vriendinnen en ze zei tot Anneken, de doch ter van een onderwijzer die wel tien kinde ren heeft: ik krijg een nieuw balkleed, zegde Fientje fier en trotsch, een nieuw balkleed en 't kost 175 frank de meter. En fier keek Fientje naar Anneken als wou ze zeggen: ik zal succes hebben op 't balMaar Anneken antwoordde gevat: als ze bij u thuis met 10 kinderen waren zooals bij ons, dan kreegt ge uw balkleed van 175 fr. den meter nog in geen 175 jaar. BIJ EEN SCHOON KLEED passen schoone handschoenen. De volgende reclame gelezen over de handschoenen: DE HANDSCHOEN. Handschoen voor winterweer in fijn wit leer voor damenshanden voor huwelijksbanden gemerceriseerd getricoteerd voor de agentén voor weinig centen voor de werkmans voor de charlatans voor de padvinders voor de kleine kinders voor heer en boer in wol en veloer voor advokaten voor de soldaten voor de senateurs voor controleurs voor velorijden voor knecht en meiden voor de gendarm voor rijk en arm voor die trompetten a voor de koketten voor de apothekers voor de ruitebrekers voor de koks voor de boks voor de marconisten voor studenten en artisten. Handschoenen met volle doozen Voor machinisten en matrozen. ALS GE TROUWT doet ge gewoonlijk ook handschoenen aan. Dat iemand die trouwt, door zijn trouwen tot zijn eigen zuster schoonmoeder moet zeggen gebeurt niet alle dagen. En toch is dat gebeurd. Dictus Diezei te Kuttelooreghem, woonde met zijn zuster Pamela. Pamela alhoewel jonger dan Dictus, speelde de baas en Dictus had niemendalle in de pap te brokken. Kwamen daar vluch telingen in huis. Menschen met de over strooming uit hun huis gejaagd. Een zekere Leander Jutte, 50 jaar en diens dochter Har- ma, 22 jaar. En ziehier wat er later gebeurde. Leander geraakte verliefd op Pamela en Dictus geraakte verliefd op Harma. Als Lean der nu met Pamela trouwt wordt Pamela de schoonmoeder van Harma en als Dictus met Harma trouwt wordt Pamela ook zijn schoon moeder. Dus wordt zijn eigen zuster, zijn schoonmoeder. Als ge 't leven van die men schen naderbij wilt kennen, dan moet ge maar eens gaan zien naar de vertooning van 't Lammeken. Het stuk nadert zijn hon derdste vertooning in 't Vlaamsche land. Het is een stuk dat speelt in 't Vlaamsche land, bij Vlaamsche menschen en ge kunt er eens hartelijk en gezond bij lachen. En hier nog iets om te lachen: De barones was dood en de baron liet haar begraven, in een grooten grafkelder, met een effen steen op. Wat zou hij daar nu laten opzetten? Hij dacht na en tot weêrziens scheen hem nog 't beste. Hij gaf dan ook den graf zerkmaker opdracht, buiten de familiena men, er tot weêrziens op te zetten. En de baron vertrok terug naar zijn bui tengoed, want de zerk was natuurlijk in de stad besteld. Daar gekomen, bedacht hij opeens, dat tot weêrziens niet veel zegde, en de meeste bekenden toch katholieken waren, die er waarschijnlijk een meer geloovig opschrift op wilden, en hij zond dan een telegram aan den grafzerkmaker: Zet er opTot weêrziens in den hemel als er nog plaats is. Drie weken later kreeg den baron het be richt, dat hij den zerk mocht komen bewon deren. Hij kwam en las met verontwaardi ging: <1 Tot weêrziens in den hemel, als er nog plaats is. En hij vloekte lijk ne ketter! 'k Heb dat historieken eerlijk weggenomen uit De waarheid van Kortrijk WIE niet te klagen hebben dat zijn de echtelingen van Hoof-Derzande. Die heb ben een manneken van zes jaar en dat kerel tje speelt reeds de moeilijkste pianostukken. Allee! 'n artist meer in de wereld. A pro pos van pianospelen. Ik heb een pianoartist gezien, zei Staafken, en die speelt met zijn teenen. Met zijn teenen spelen! roept Ma renta uit! Dat kan ons Pierken in zijn wiegs- ken ook. ONS KARELKEN is zes jaar oud en dees week hebben wij 't bezoek gehad van tante Floor, de zuster van Marenta. Tante Floor heeft precies het poeier niet uit gevonden en nu had Karelken gezeid dat ze dom was. Marenta was natuurlijk kwaad en ze riep Karelken bij haar en zei: ge gaat seffens bij matant en ge zegt haar dat het u spijt. Ja, zei Karelken en hij liep naar ma tant en zei: mijn lief! lief matantje, 'k heb er spijt over dat ge zoo dom zijt. Algeloopen voor vandaag... En voor 't slot, 'k herhaal mijn vraag: Wil 't Sint Niklaas feest gedenken Wil algauw uw penning schenken En de arme kindjes groot en klein Zingen stellig in refrein: Heil! Heil! u allegaar Vrienden van De Poperhighenaar 't Manneken uit de Maan. IBMSQBDBiaiHBSBSiaaBBBSaiBBBBl Wilt gij een abonnement voor 1930 zendt ons uw adres en gij ontvangt DE POPE- RING HEN AAR kosteloos van nu tot Nieuw jaar. - Dit bericht is enkel geldig voor Bslgie. Koperen spreuken Pijprekkens Dagbladrekkew Pêle-Mêles Alle slag van Kaders Geldbeugels Porte-feuillea Valiezen Boek- Muziektesschen» Alle merken van VULPENNEN. Bureelgerief. Leesboeken. Groote keus Trouwe bediening bij ISANSEN- VANNESTE, Gasthuisstraat, Poperinghe. Uit de Rede uitgesproken in den Katholie ken Kring te Poperinghe, door Mijnheer W. Van Eecke, Voorzitter, op het Ste Ce- ciliafeest, Zondag 17 November 1929. Het verloopen jaar bracht ons de wetge vende en de provinciale kiezingen en was dus een tijd van onafgebroken werking, van gedurige spanning, van heftige gedachten- wisseling, van hardnekkigen strijd en van politieke beroering. De jongste kiesstrijd heeft onze aandacht gevestigd op sommige feiten die ons tot nadenken stemmen. De liberale partij die gedurende gansch de verleden eeuw zoo dikwerf het schuim der straten opruide om de uitvoering van den vrijelijk geuiten volks wil te stuiten en die zich ten allen tijde ken schetste door haar schaamteloos vertreden der eerste grondbegrippen van recht en vrijheid, telkens deze het nastreven van haar goddeloos ideaal in den weg stonden of de onverbiddelijke toepassing harer zelfzuchtige manchersterianistisché beginselen op econo misch gebied belemmerden, deze partij die nog in het begin van het jaar 1926 den laf- fen en beleedigenden aanval op onzen groo ten katholieken voorman den toenmaligen eersten minister Prosper Poullet te Brussel gepleegd zoo warm en zoo geestdriftig toe- juichte en die nog eenige maanden geleden in den gouwraad te Gent met de extremisti sche vlaamsch-nationalisten samenspande om de kredieten voor het vieren van het eeuw feest van 's lands zelfstandigheid te weige ren, trad nu op als de eenige verdedigster der orde, als de van zelf aangewezen be schermster der grondvesten van het maat schappelijk gebouw, als het onvernielbaar bolwerk der bedreigde rust en veiligheid. Maar, wanneer wij de liberalen, in hun dun gezaaide rijen, tegen ons zien opdagen, geschaard achter hun blauwe vlag, dan zien wij in de wimpels dezer vlag zekere datums prijken die onuitwischbaar zijn en die ten eeuwigen dage een schraal en niet vereerend licht op de politieke geschiedenis der blauwe partij zullen blijven werpen. Daar zien wij het jaartal 1857, dat ons her innert aan de eerlooze politieke drijverijen van de liberale kopstukken uit dien tijd, van mannen als Rogier, Lebeau, Vande Weyer en anderen,die in het land overal opstand stookten om aldus de aanneming te beletten eener wet die aan de kloostergemeenschap pen en aan de vrije liefdadigheidsinrichtin gen een regelmatig statuut verleende en die door de wettige meerderheid der Kamers als ook door de overgroote meerderheid van het kiezerskorps en der volksmassa gewenscht werd en gewild. De betaalde handlangers der Loge begaven zich naar de volkswijken en de achterbuur ten onzer steden, waar zij de minst aanbeve lenswaardige onder de ingezetenen opzoch ten en samentrommelden en hen aanzetten om door het stichten van wanorde vrees aan te jagen aan de regeering en de wettige ka tholieke meerderheid vóór de oproerige libe rale minderheid te doen buigen en wijken. In al onze groote steden zag men ordelooze benden van lieden zonder verantwoordelijk heid de straten doortrekken huilend en tie rend en eischend dat het door de liberalen bekampte wetsontwerp zou ingetrokken wor den en dat de katholieke ministers zouden worden afgedankt. De toenmalige vorst, Ko ning Leopold de I", vreezend voor verdere verwikkelingen en voor ergere moeilijkhe den die op een algemeene omwenteling had den kunnen uitloopen en zijn kroon hadden kunnen doen in gevaar brengen, gaf toe aan de opgeruide menigte en ontbond de Kamer, zoodat in gansch het land wetgevende kie zingen moesten plaats hebben- De liberalen, die nu een begin van over winning behaald hadden, waren er vast toe besloten alles in het werk te stellen en geene moeite te sparen om deze overwinning volko men te maken. De kiesstrijd verliep in een atmospheer van onrust en zenuwachtigheid; de liberalen dreigden met allerlei rampen die ons vaderland zouden teisteren indien de katholieke regeering behouden werd en voor spelden dat een overwinning onzer partij overal in ons land een staat van opstand zou doen ontstaan waaraan de onlusten die tot de ontbinding aanleiding gaven slechts een zwak voorteeken waren. De kiezers, die ten dien tijde allen wel hebbende lieden waren, tengevolge eener ver ouderde grondwettelijke schikking welke slechts aan de leden van den bezittenden stand het kiesrecht en bijgevolg het recht van medezeggenschap in het beheer van den Staat verleende, werden in groot getal gei'n- vloed door deze uitdagende houding der liberalen. Velen die zouden begeerd hebben hun stem uit te brengen ten gunste onzer partij waren bang voor de gevolgen die uit een katholieke overwinning hadden kunnen spruiten en sidderden bij de gedachte dat de liberale partij zich over haar nederlaag had kunnen wreken door een algemeenen oproer te verwekken die den handel en de nijver heid zouden gestremd hebben en die hun I personen en hun goederen hadden kunnen in gevaar brengen. De liberalen, dank zij deze middelen van bijzonderen aard waartoe zij hun toevlucht J genomen hadden, konden aldus het katho- I liek ministerie omverwerpen en bekwamen 'de meerderheid in de wetgevende Kamers. De liberalen maakten dan van hun macht 1 gebruik om naar hunnen zin te iegeeren. Er was nu natuurlijk geen spraak meer van het afkondigen eener wet die voldoening gaf aan de vrije instellingen zonder winst gevend doel, dit is aan de katholieke instel lingen, aangezien de katholieken alleen mild genoeg zijn om dergelijke instellingen op te richten en in het leven te houden. Nauwe lijks waren de liberalen aan het bewind ge komen of zij droegen een wet voor die het oprichten van vrije inrichtingen met rechts persoonlijkheid stellig verbood en deze wet werd in hare toepassing nog erg verscherpt door eene liberale magistratuur, die, gevormd in de school van den razenden godsdienst hater en schuimbekkenden godslasteraar Frangois Laurent, leeraar aan de Gentsche Hoogeschool, het voor de katholieken bijna onmogelijk maakte nog iets aan hun werken te gunnen, zoodat Deken De Bo, in een zijner gedichten, waarin hij handelt over de katholieke Staten, terecht mocht neerpennen dat hij, tot zijn groot spijt, zijn geliefde va derland niet als model van katholieke natië kon voorstellen, aangezien, telkens een tes tament gescheurd werd dat christen aalmoes bood, dergelijke onrechtvaardigheid tot in de rechterszalen met den naam van recht be stempeld werd. De liberalen bleven dan aan het roer tot in het jaar 1870 en maakten van hun macht gebruik om nog allerhande partijwetten uit te vaardigen die tergend en kwetsend waren voor de katholieken of die strijdig waren met de beginselen der christelijke leer, onder meer de wet die besloot dat de lichamen der katholieken, der protestanten, der ongeloo- vigen en van alle andersdenkenden al door een zo»den begraven worden, ook nog de wet die op onbeperkte wijze de woekerij toe laat en die aldus aan een harteloozen schuld- eischer het volle vermogen verleent cm het even welke rente te eischen van eenen in nood verkeerenden ongelukkige die door te genslag gedwongen is een leening aan te gaan. De kiezing van 1870, die, voornamelijk in de belangrijke arrondissementen Gent en Charleroi, bijzonder gunstig was voor de Katholieken, schonk aan onze partij wederom de meerderheid. Maar Koning Leopold de II", die bang was voor de buitensporigheden die de liberalen hadden kunnen verwekken in dien hij ministers aanstelde die wat al te doordrijvend waren in het uitvoeren van hun katholiek programma, riep dan een mi nisterie in het leven dat uitsluitelijk samen gesteld was uit de gematigdste en de meest liberaal getinte leden der rechterzijde, zoo dat dit ministerie dan ook niets ongedaan maakte van alles wat de liberalen, tewijl zij hun meesterschap uitoefenden, hadden te weeggebracht. Deze regeering d'Anethan bleef echter slechts één jaar aan het bewind; zij moe§t aftreden in het jaar 1871 en werd dan vervangen door een meer afgeteekend katholiek ministerie, onder de leiding van den gekenden katholieken Staatsman en on- vermoeibaren katholieken strijder Jules Ma- lou, gewezen volksvertegenwoordiger van Yper. Doch dit ministerie werd ook in zijne werking gedurig weerhouden door den Ko ning, die steeds bang was voor de opstooten waarmede de liberalen dreigden indien de regeering hun te veel mishaagde, en zoo kon dit echt katholiek ministerie ook maar wei nig herstellen van het kwaad dat de libera len gesticht hadden. Dan kwam voor de katholieken de groote ramp van het jaar 1884: de kiezingen die dit jaar plaats hadden gaven wederom de meerderheid aan de liberalen en er werd een liberaal ministerie samengesteld dat veel scherper antiklerikaal was dan al de vorige liberale regeeringen. Walter Frère- Orban, volksvertegenwoordiger voor Luik, minister van Buitenlandsche Zaken 'en eerste minister en Jules Bara, volksvertegenwoor diger voor Doornijk, minister van Justitie, die steeds beschouwd geworden waren als twee van de meest vooruitstrevende en anti- katholiekste leden der linkerzijde, waren nu dé gematigdste leden van den nieuwen minis terraad en er werd, als strijdmachien tegen de katholieke scholen, een ministerie van het openbaar onderwijs opgericht, hetwelk toevertrouwd werd aan den bekenden en geduchten godsdienstvijand Pieter Van Humbeek, die tegen de christelijke onder wijsgestichten eenen onverbiddelijken oor log voerde. De wapenen die hem ontbraken werden hem ruimschoots in de hand gelegd door de ongelukswet van 1879, die in den Senaat aangenomen werd met een meerderheid van ééne enkele stem, namelijk deze van den liberalen senator Boyaval, die te Brugge ge kozen geworden was met ééne enkele stem meerderheid, zoodat deze akelige school wet, die zooveel onheil medebracht en die in zoo menig huisgezin zoovele zilte tranen vloeien deed, haar bestaan slechts te danken had aan de stem van éénen enkelen kiezers van het arrondissement Brugge die in het kiesbureel zijn plicht niet volbracht had vóóf God en vóór geweten. De liberalen, toen zij pas aan het bewind waren, begiftigden ons land met een ge schenk van blijde aankomst, hetwelk be stond in de brutale afzetting van 3 provin ciegouverneurs, waaronder de heer Baron Leon Ruzette, gouverneur van West-Vlaan- deren, en van een heele reeks arrondisse mentscommissarissen, die van hun bedie ning eenvoudiglijk beroofd werden omdat zij de onvergeeflijke misdaad begingen tot de katholieke partij te behooren. Zes jaren ging ons land dan gebukt onder de wreede dwingelandij van dit gehate en gewetentergende ministerie, het ministerie der steeds zwaarder wordende belastingen en van het steeds krimpende kiezerskorps, het ministerie der scholen zonder God en der prachtige en kostelijke schoollokalen zonder leerlingen. De openbare ambten werden stel selmatig gesloten voor al degenen die niet strijdend liberaal waren; de vervolging en de verklikking werden tot een openbaren staatsdienst ingericht, aangezien in het mi nisterie van Justitie alwie een plaats van rechter, van openbaar rechtsvorderaar of van notaris aanvroeg een fiche bezat waar op al de inlichtingen vermeld werden die men over de politieke denkwijze en werking van den kandidaat had kunnen inwinnen, zooals klaar gebleken is uit den heelen pak dergelijke fichen die Minister Bara, toen hij heenging, bij vergetelheid achtergelaten had in eene der schuifladen van zijn kabinet, waar zij een twintigtal jaren later gevonden werden door onzen vermaarden katholieken rechtsgeleerde, toenmalig minister van Jus titie, Jules Vandenheuvel, die ze in vollen Senaat triomfantelijk zwaaide voor het ver schrikte oog der liberalen, als antwoord op eene heftige rede van den socialistisch ge- tinten liberalen senator voor Luik Armand Fléchet, die de katholieken van onverdraag zaamheid en van partijdigheid in hun be noemingen beschuldigd had. Maar eindelijk brak de blijde dageraad aan van die hengelijken 10 Juni 1884, die aan de katholieken eene schitterende overwin ning schonk, die den genadeklop gaf aan de liberale partij en ons voor altijd van het blauwe juk verloste. Nog nooit in Belgie had een politieke partij eene zoo volkomen en zoo prachtige overwinning behaald als de gens die alsdan de katholieken te beurt vie len. De nederlaag onzer tegenstrevers was zoo verpletterend dat de geleerde rechtskun dige Edmond Picard, die gedurende eenigen tijd socialistisphe senator was, deze kiezing voor de liberalen pleegde te noemenles électjons du mépris(de kiezing der ver achting). Dan werd, onder de leiding van onzen grijzen en eerbiedwaardigen katho lieken veteraan Jules Malou een nieuw mi nisterie samengesteld, hetwelk bestond uit de beste krachten onzer roemrijke partij en weafin, onder meer, zetelden onze 2 beroem de staatsmannen en krachtdadige katholieke strijders Karei Woeste, volksvertegenwoor diger voor Aalst, als minister van Justitie, en Victor Jacobs, volksvertegenwoordiger voor Antwerpen, als "minister van Binnen- landsche Zaken. Maar de feiten uit het politiek verleden der liberalen die hun politieke geschiedenis het meest ontsieren en die hun vlag steeds met den zwaarsten smet zullen bezoedelen zijn ongtwijfeld de onverkwikkelijke ge beurtenissen die zich op 7 September 1884 te Brussel hebben voorgedaan, toen het rot der hoofdstad, door de liberale leiders aange vuurd en door eene woedende liberale pers hevig opgehitst, dezen snooden aanslag pleeg de op de katholieke jonge wachten die uit al de hoeken van Belgie te Brussel waren toe gestroomd om er in statigen stoet de weer- galooze zege te vieren -'ie onze partij eenige maanden te voren bekomen had. Wijl deze jongelingen rustig en waardig de Brussel- sche straten doortrokken, werden zij opeeng laflelijk overvallen door benden nietdeugen- de lieden, in den dienst der liberalen, die hen te lijve gingen met stokken, ijzers en stee- nen en die er aldus in slaagden de katho lieke betoogers uiteen te drijven. De liberal- len, die den 10 Juni 1884 in het land zoo vreeselijk verslagen geworden waren, had den dan in September tot dit oneerlijk mid del hun toevlucht genomen om aldus het staatehoofd t« doen vreezen voor omwente ling en het te dwingen het ontslag te eischen van zijn bekwame ministers Woeste en Ja cobs, die het volle vertrouwen van 's lands wettelijke meerderheid gefloten. Het onmid dellijk doel dat de liberalen beoogden werd feitelijk bereikt: Woeste en Jacobs werden uit de regeering geweerd en de diep overtuigde katholiek J. Malou werd als eerste minister vervangen door den liberaal getinten Staats- THERMOGENE ontwikkelt warmte en bestrijdt afdoende Legt eenvoudig het blad watte op het pijnlijke lichaams deel, zorg dragend dat het goed aan de huid kleeft. Wanneer een spoedige en krachtige uitwerking verlangd wordt het voldoende do Thermogène eerst te bespren- kexen met gezouten lauw water of azijn. In aile apotheken 4.50 Fr. de doos3 Fr. de halve doos. man August Beernaert. Doch die onnoeme lijke aanval op vreedzame burgers waaraan de liberalen zich dan plichtig maakten zal steeds als een onuitwischbare vlek blijven kleven op de politieke oorkonden der sinds dien verkwijnende en thans tot ondergang gedoemde blauwe partij en zal haar ten eeuwigen dage blijven brandmerken als een onafwendbare vloek die haar voor altijd het recht ontzegt nog ergens op te treden als partij der orde. Onze liberale tegenstrevers hebben op dien beruchten 7" September 1884 een kuil gegraven, waarin zij zelf gevallen zijn en waaruit zij nooit meer zullen opstaan om nog alleen het bewind over het land te voeren. 1.00Ö.G00 FR. TE WINNEN door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vanaf 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie u toebhooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 loten worden uitgetrokken voor een totaal van 21.500.000 FRANKEN. De volgende trekkingen zullen plaats heb ben: den 1 December 1 lot van 1 milj. fr. den 10 December 1 lot van 500.000 fr. den 10 December 2 loten van 100.000 fr. den 20 December 1 lot van 500.000 fr. den 20 December 1 lot van 100.000 fr. den 20 December 3 loten van 50.000 fr. den 10 Januari den 10 Januari den 15 Januari den 20 Januari den 20 Januari 1 lot van 250.000 fr. 2 loten van 100.000 fr. 1 lot van 1 milj. fr. 2 loten van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. den 20 Januari 15 loten van 10.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de UNION CENTRALE de la BOURSE Naam!. Maat-, Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertinghe. Ernstige Agenten worden gevraagd. ER ZIJN GEEN AFSTANDEN MEER TONKING-FRANKRIJK OP 4 DAGEN Meer dan 9.090 kilometers Wij hebben de prachtige vlucht gemeld van Costes en Bellonte, de Fransche vliegers, die de Fransche kolonie Tonking op 4 da gen afstand van Frankrijk hebben gesteld. Zij hebben inderdaad 4 dagen en 11 uren gezet om den afstand van 9.000 kilometers tusschen Hanoi en Parijs af te leggen. Dat is het wereldrekord van snelheid in rechte lijn.Men kan begrijpen met welke geestdrift deze vliegers in het plein van Le Bourget- Parijs ontvangen werden. Het zijn Costes en Bellonte, die over eeni gen tijd uit Parijs opvlogen, en in rechte lijn over Duitschland, Polen en Rusland tot Kharbine vlogen, in Mandchoerië, waar zij te midden van het Chineesche front terecht kwamen. De Chineesche overheden konden maar niet gelooven dat het de twee Fran sche vliegers waren. Costes moest zelfs de bemiddeling inroepen van den Engelschen konsul te Kharbine, die den maarschalk- goeverneur van Mandchoerië bevestigde dat de vliegers wel de Franschmans Costes en Bellonte waren. De zetten alras hunnen tocht voort en vlogen naar Madagascar en Ton king, en van hier uit naar Parijs. DECEMBER - WINTERMAAND. 1 Z Advent. H. Eligius, b. H. Leontius, b. 2 M H. Bibiana, m. en m. H. Paulina, m. 3 D H. Franciscus Xaverius, bel. 4 W H. Barbara, maagd en mart. 5 D H. Sabbas, abt. H. Crispina, m. en m. 6 V H. Nicolaus, bis. H. Asella, maagd. 7 Z H. Ambrosius, bis., kerl. H. Fara abdis. Patrones voor een zaligen dood. Dit is de naam van een H. Maagd en Martelaresse, welke bij het geloovige volk, steeds in bijzondere hooge vereering stond. En niet ten onrechte. Het sterfuur is ontegenzeggelijk het ge wichtigste van 's menschens bestaan hier op aarde. Dat uur beslist over zijn gansche eeuwigheid of hij namelijk voor altoos ge lukkig, of den loop der eeuwen en eeuwen door mateloos rampzalig zal wezen. Zonder huiveren denkt zelfs de braafste niet aan den dood, die hem verbeidt en feilloos zeker zal treffen. Door zijn eigen dood aan het kruis heeft de liefderijke Za ligmaker het sterfuur zijner getrouwe leer lingen willen verlichten, de scheiding van lichaam en ziel minder akelig maken. Voordat de christen heengaat naar de plaats zijner eigenlijke bestemming om zijn eeuwig woonhuis te betrekken, ontvangt hij onder broodsgedaante het waarachtig Li chaam en Bloed des Heeren als teerspijze, en dan eerst spreekt de priester aan de lij denssponde het gebedVertrek, o christen zfel! uit deze wereld! De H. Barbara, de moedige Geloofsheldin, die den 4 December van het jaar 237,'nau welijks 18 jaren oud, door haren heiden- schen vader te Nicomedië werd onthoofd, is onder Gods lieve Heiligen uitverkoren, om hare dienaren van eenen haastigen en onvoorzienen dood te behoeden. In het verhaal van haar roemrijk lijden en sterven lezen wij het volgende: ii Toen zij aan den voet van den berg was gekomen, waar zij voor God haar jeug dig leven ten offer zou brengen, verzocht de Martelares een oogenblik te mogen rusten, ten einde haren Goddelijken Bruidegom een laatste woord toe te spreken: O, oneindige God, zoo bad zij, die hemel en aarde hebt geschapen; goedertieren God, Wien alles onderdanig moet wezen; verleen aan uwe dienares de genade, dat alle degenen, die den dag van mijn lijden jaarlijks tot uwe eer zullen herdenken (4 December) niet door een haastigen en onvoorzienen dood overvallen, maar na eene oprechte en rouw moedige. biecht versterkt worden met het H. Sacrament des Altaars. Wil, o Heer, wijl U bekend is hoe zwak, ellendig en broos wij zijn, in den dag des oordeels, hunne zonden niet gedenken. Het Brevier van Regenburg voegt hierbij: Daarop klonk er uit den hemel een stem die riep: Kom, o mijn bruid, ontvang de kroon, u bereid in mijn Rijk. Al hetgeen ge mij gevraagd hebt is u toegestaan! Weinige oogenblikken daarna klapwiekte hare reine ziel hemelwaarts en ontving zij de dubbele kroon der maagdelijkheid en der martelie. Ongetwijfeld blikt zij thans met innig welbehagen neder op allen, die haar bij stand vragen, en verheft zij hare machtige stem tot God voor die door hunne trouwe vcreering tijdens hun leven de genade van een zalig sterfuur hebben afgesmeekt. ii P. J. Bij ons te verkrijgen. ALLE BUREELMEUBELEN

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5