Franscüs doppen dis uiisiaruen rauzen! ie 't Misna üerüimiRg der PusiaMiementen 1 a s Bonü der Kroostrijke fiezinnon Vreesclijke Spoorwegramp Ie Namen. 10 Dooden. 75 Gekwetsten. ZONDAG 15 DECEMBER m - WEEKBLAD i 58 CENTIEMEN. Nr 50. bbbbbbbbbbbksebbbbi TVSELOTTE Dg Huishauruuet 5 i S Ont oomers MELQTTE, N. V. REMICOUST "sSMBaSBBEBflflBBBS&BEBBBSBBBHBe Politiek Overzicht HBBBBBBBBBBBBBBB11BËSBI 26' JAAR. Abonnementsprijs per J aar In Stad: 17 fr. In 't Land: 18 fr. (per post) Frankrijk35 fr Cong« 35 fr.» Andere landen40 fr. TARIEF Kleine Berichten: 1 fr. per reek; minimumprijs per inlassching4 fr. FÖPEBIH6HSKU Alle annoncen zijn 5 vooraf te betalen jen moeten tegen den j Donderdag noen ingezonden worden j Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Postabonnenten in Belgie die van woonst Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en met aan om.j yejefoon g Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.570. Wie inlichtingen begeert over aankondi gingen, wordt verzocht een postzegel voor antwoord bij zijn schrijven te voegen. TARIEF i Notarieele Verkoopingent 90 cent. per gewone regel. Annoncen: Prijzen op aanvraag. De Fransche schrijver Ludovic Naudeau, beeft een onderzoek ingesteld over de ont volking van zijn land. Over het Lot-departement geeft hij de volgende cijfers: In 1826 waren er 281.000 inwoners. Tot in 1860 houdt dit cijfer stand. Daarna was er achteruitgang, om in 1921 te vallen tot 177.000. Nergens is het verval zoo groot. Te recht wordt dan ook gezegd: het departement der Lot sterft uit. De schrijver, waarover hcoger spraak, Icomt in het dorp Beaumat: De gesloten huizen worden niet meer geopend. De gaten in de muren worden niet meer gestopt. Naudeau ondervraagt een landbouwer -r Waar zijn de bewoners van deze huizen been? Dood Meer dan veertig huizen wer den gesloten in den laatsten tijd en weldra zal er een te meer zijn, het mijne: ik heb een plaats in de stad gevonden. Waarom ik vertrek? Omdat alleman het doet. Men droogt uit van verveling en wanhoop in een streek, welke door de sterken, de onder- nemeptkn verlaten wordt. Eene bejaarde vrouw, eigenares van ver scheidene huizen, zegt: Om mij te verwarmen ben ik er toe gekomen, het timmerhout van mijn huizen te verstoken. Onze goederen zijn waardeloos geworden, bij gebrek aan arbeiders. En uwe kinderen? De wreede les der feiten toont ons te laat, welke missing wij beginnen met geene kinderen te willen. Het was hier overal als een vast voorschrift: geene kinderen! Thans zijn er geen opvolgers hier, Beaumat sterft uit door maltusianisme. Het is inderdaad eene harde les. Hoe zeer vallen ze bedrogen, die denken het geluk voor goed vast te hebben, wanneer ze van kinderlast vrij blijven. Waar geluk, en zelfs ware rijkdom, vindt zijn oorsprong in het leven. Zij, die het leven in zijn aanvang tegenhouden zullen eens eenzaamheid en verlatenheid ontmoeten. Buiten de andere oorzaken, waaronder onvruchtbaarheid van den bodem, misluk king van wijnoogsten mogen gerekend Wor den, heeft ook het fonctionnarisme er schuld aan. Ook de vrees, dat, bij een aantal kinderen, het erfdeel in meer parten zal moeten ver- degld werden, heeft er aan meegeholpen de kinderbeperking uit te breiden. De groote oorzaken van het gemis aan kinderen, is echter het verdwijnen en ver minderen van het diep godsdienstig gevoel. i» Het departement Tarn- en Garonne, is wel een der vruchtbaarste streken van Frankrijk. Weiden, boomgaarden, wijngaar den, eerste klas groenten... In 1891 telde het departement 242.000 inwoners, in 1926, telde het 164.000 inwoners. Voor 1789 had elk huis gezin gemmiddeld vijf kinderen, nu geen twee meer. Om een voorbeeld te geven: het dorp d'AuvilJar telde, in het midden der XIX6 eeuw, 2.000 inwoners. Hedendaags leven er nog 500 menschen. Het dorp ziet er droevig en verlaten uit. Vreemdelingen komen zich vestigen op dien vruchtbaren grond en spelen er mees ter. In Tarn en Garonne leven er 7.500 vreemdelingen. Twee derden ervan zijn Ita lianen, de anderen bijna allemaal Spanjaar den. In het departement Gers -, gaat het leven ook met vlugge treden achteruit. In 1864 waren er 315.000 inwoners en in 1926 nog 196.600. Te Persan leefden er, voor hon derd jaar, meer dan duizend inwoners, en nu nog amper 430. «Rond de kerk, in het dorp zelf. verblij ven er nog amper vijftig personen. 8.000 Italianen en 5.000 Spanjaards zijn zich in de streek komen vestigen. Het was een groote weldaad voor dit de partement, dat anders zou uitsterven. Een der groote oorzaken der kinderbeper king is wel de gedachte, dat het erfdeel in vele paartjes moet verdeeld worden, wanneer er veie k rider en zijn. Om den eigendom in zijn geheel te bewaren, werd er maar één kind verlangd. Het heropleven van den godsdienst zou die gevoelens veranderen. De godsdienst al leen zal de echtelingen er toe aanzetten moedig al de kinderen aan te nemen, die hun door God geschonken worden. Het doet ons genoegen het ongeduld van veel Lezers en zoo wat van iedereen in ons Westland te kunnen gerust stellen en be vredigen met de blijde mare dat het zoo lang en zoo vurig veriangde boek: T' ONZENT IN 'T WESTLAND door Herwin Eeckel dat is de deknaam in de letterkunde van Doctor A. Allaeys, geboortig van Woesten- bij-Poperinghe, oud-leerling van het Col- legie van Poperinghe, en geneesheer te Ant werpen eindelijk verschijnen gaat rond Nieuwdag aanstaande, misschien wel enkele dagen er voor nog. Men weet dat dit boek bekroond werd on langs met den Vijfjaarlijkschen Prijs voor Letterkunde van West-Vlaanderen voor den eersten keer toegekend. Het Westland, ons duurbaar Westland heeft dus ook eindelijk zijn zanger gekregen en de bczingcr van zijn ziel! En het heeft er niets bij verloren, met te wachten, inte gendeel! Ook wij zijn er van overgetuigd dat er niemand 'n is in geheel onze streke, in geheel ons Westland, die dit eenig boek niet bezitten zal willen, waaraan men smekken zal van begin tot einde, en dat men lezen zal niet een maal, maar tien maal, maar twintig maai, bij brokken en stukken, steeds genietend een heerlijk genoegen en een zui ver kunstgenot, dat tot zelfs den geringsten man t' onzent treffen zal Een boek, ten anderen, zoo er zelden ver schijnen en dat zijn weêrga niet heeft in onze Vlaamsche letterkunde noch in veel andere letterkundigen, en iets eenigs om het woord te bezigen van een der beoor deelaars! Daarbij, nog, Nieuwjaar nadert: beter Nieuwjaargeschenk dan het boek: X' ON ZENT IN 'T WESTLANDzal men niet vinden. Inschrijvingen op dit boek kunnen van heden af gedaan worden op het bureel van De Poperinghenaar 15, Gasthuisstraat te Poperinghe. De prijs er van, ingenaaid, over de 425 bladzijden, bedraagt 35 franken. In een volgend nummer geven wij den prijs voor een gewoon afdruksel gebonden in sterken band en den prijs van een pracht afdruksel, ingenaaid of gebonden. IBBBBBBSBBBBSBBBBBBSBSBBBBGBl» Koopt geen Onfroomsr vooraleer gij den met verlaagden méltebak draaiende op eene spil zien De tekst der nieuwe huishuurwet, door de regeering voorgesteld, behelst het volgende: De huishuurwet wordt verlengd met 1 jaar, wanneer het huurgeld op I Aug. 1914 was: Voor Brussel en steden van meer dan 100.900 zielen: 600 tot 1.200 fr. Voor gemeen ten van 50 tot 100.000 zielen: 450 tot 9O0 fr. De verlenging voor afzonderlijke gedeel ten van huizen is dezelfde, zoo de huurprijs op 1 Aug. 1914 was: 4 tot 860 fr. voor Brussel en gemeenten tan meer den 100.000 zielen; 3 tot 6O0 fr. voor gemeenten van 50 tot 100.000 zielen. De verlenging der wet is 2 jaar voor ge deelten van huizen, waarvan de huurprijs op 1 Aug. 1914 lager is dan de hiertoovenaan- gehaald. Een Koninklijk besluit zal de wet kunnen verlengen in deze gemeenten, na advies van den gouverneur, van den voorzitter der Rechtbank van eersten aanleg en de burge meester. Eene verlenging van 1 jaar wordt toege staan wanneer de huishuur op 1 Aug. 1914: 240 tot 600 fr. bedroeg in gemeenten van 25 tot 50.000 zielen. 225 tot 450 fr. bedroeg in gemeenten van 15 tot 25.000 zielen. 150 tot 300 fr. h 'oeg in gemeenten van 5 tot 15.600 zi< 75 tot 150 f: dan ".000 zielen. Verlenging va, kan toegestaan wor den zoo de Huif huu- min was dan hierboven. De eigenaar heeft het recht de huurprijs Van 1S14 6 maai te verhoorden. Alle gedingen voor uitdrijvingen of ver hooging van huur worden geschorst. Nog een aantal bepalingen van. bijson- der belang worden vervat üi de nieuwe wet. inHRnróBafiHBS9BB*BHBBflföra«aiBfl SUREELDOOZEN ter drukkerij dezer. ;rken Zondag had te Brussel, onder Voorzitter schap van Staatsminister Vandevyvere, de Algemeene Vergadering plaats van den Bond der Groote Gezinnen. Op 30 Sept. 11. telde den bond 120.000 aangesloten families, 42.000 meer dan verleden jaar. Op deze goed gelukte, geestdriftige ver gadering werden volgende wenschen uitge drukt: Dat de Regeering een politiek der groote gezinnen voeren zou. Dat de vader van een groot gezin puin be lastingen zou moeten betalen dan de belas tingbetaler die min familielasten te dragen heeft, te meer dat de vader van een groot gezin reeds zwaarder belast is door het beta len van onrechtstreeksche taksen. Verder vraagt de Bond dat de vrijstellin gen van belastingen voor de groote gezinnen in verhouding zouden zijn tot hun familie- lasten en dat wat de erfenisrechten betreft, deze rechten zouden afgeschaft worden ten voordeele der groote gezinnen wanneer de erfenis een zeker bedrag niet bereikt. De Bond vraagt dat de woningen door de Nationale Maatschappij opgebouwd zouden verhuurd of verkocht worden aan de gezin nen die ten minste een kind hebben en dat de voorkeur steeds zou gegeven worden aan de groote gezinnen. Het verlies dat de Maat schappij ten gevolge van verlaging van den huurprijs zou te dragen hebben, moet door den Staat gedekt worden. Het Fonds voor den Woningbouw moet door den Staat en de Openbare besturen in ruime mate gesteund worden en de premies voor den bouw of den aankoop van woningen door de Openbare machten uitbetaald, moeten eerst gaan naar de groote gezinnen. Het noodige bedrag voor den bouw of den aankoop van een woning moet aan de groote gezinnen uitgeleend worden tegen 3 t. h. De Bond vraagt dat de veralgemeening der familievergoedingen door de beide Kamers met algemeenheid van stemmen zou worden goedgekeurd. De Bond vraagt dat de uitbetaling van de familievergoeding ook voor gepensioneerden en weduwen van Staatsagenten gelden zou j en dat de gehuwde vrouwen die vergoedin- gen zouden ontvangen in geval hun man deze niet genieten zou. Door middel van sociale verzekeringen of door de verhooging van de familievergoedin gen moet ruime steun geschonken worden aan de weduwen, moeders van groote ge zinnen, die in nood verkeeren of niet be middeld zijn. De verlaging op de Spoorwegen moet hun leven lang aan de ouders van groote ge zinnen vergund worden. De briefdragers zijn volop bezig de kwit- tanties voor 1930 aan te bieden. Iedereen legge dus onmiddellijk 't geld klaar en ver- wittige zijne huisgenooten dat de kwittantie mag betaald worden. De abonnementsprijs in Belgie voor 1930 is bepaald op 18 fr. Men lette er vooral op dat de kwittantie niet onbetaald blijve. De briefdrager komt niet terug. Wie onverhoopt de kwittantie laat terug gaan gelieve onmiddellijk te storten op post- checkrekening V. Sansen-Vanneste, Nr 15.570, met vermelding op 't strookje: voor hernieu wing- van mijn abonnement op De Pope ringhenaar Men kan ook ons schrijven, teneinde te vragen dat wij de kwittantie opnieuw zouden laten aanbieden. Wij trekken er vooral de aandacht van onze abonnenten op, dat ingeval de kwit tantie vóór einde maand niet betaald is, zij onmogelijk bij het begin van volgend jaar hun blad voort kunnen ontvangen. Bij de abonnenten van 't Buitenland kun nen we geen kwijtschrift doen ontvangen. We vragen hun dus dringend ons het bedrag op te zenden, 't zij in aanbevolen brief, 't zij in internationaal postmandaat. Voor Frankrijk 25 fr. fransch geld. Voor Congo 35 fr. belgisch geld. Voor andere landen 40 fr. belgisch geld. SSSfSBiSmigSISaBSBSSSBBSBSBBflBBBB DE MINISTERIEELS VERKLARING. Dinsdag werd de verklaring in Kamer en Senaat afgelezen. De Eerste Minister Jaspar ontwikkelt in de afgelegde verklaring het heele Regee- ringsprogramma. Op Buitenlandsch gebied: bepaalde rege ling van het Herstel; medehulp tot verster king van den vrede; herziening der verdra gen van 1839. Op Economisch gebied: opbeuring van den landbouw; bescherming van den Midden stand; rationeele kolonisatie. Op gebied der Openbare Werkengeschikt- making kanaal Charleroi-Brussel; verbete- ringswerken aan den Samber; het kanaal Luik-Antwerpen; de tunnel te Antwerpen werken aan de Havens enz. - Belangwekken de Wegeniswerken. Op het gebied der fiscaliteit: 1500 millioen ontlastingen; de Supertaks wordt geheven volgens kennelijke teekenen. Voor de bezoldiging der Staatsagenten wordt een definitieve formule in 't vooruitzicht ge stemd. Sociale Wetgeving: gezinsvergoeding; aan passing der ouderdomspensioenen; sociale verzekeringen. Het Talenvraagstuk: voor 't Bestuur is een interministerieele kommissie ingesteld; voor de rechtszaken is een kommissie volop aan 't werk; de toepassing der nieuwe legerwet dient afgewacht; volledige vervlaamsching der Hoogeschool te Gent met behoud van niet Verplichte fransche leergangen; vrij heid van handelen op amendementen, enz. De Regeering hoopt-'t geheel in dezen zit tijd verwezenlijkt te zien. De bespreking over deze verklaring is on middellijk begonnen. GEEN BEUL MEER IN BELGIE. Sedert het afsterven van den beul Van Nieuwlandt zijn er geen kandidaten opgedo ken om dit postje te erlangen. Zijn taak be staat overigens uitsluitend in het aanplak ken van de doodsvonnissen op een openbaar plein, in gezelschap van een paar gendarmen. Thans kan men verklaren dat op nieuwe kandidaturen slechts weinig kans bestaat. In het ministerie van Rechtswezen is niet de minste aanvraag ontvangen van iemand die het baantje van beul zou willen bekomen, zoodat in het departement besloten is het koninklijk besluit te wijzigen, waardoor de uitvoering van doodvonnissen wordt geregeld. Deze wijziging zal luiden, dat de proku- reur-generaal telkens de zorg zal hebben den persoon aan te wijzen, die het werk van wij len Van Nieuwlandt zal hebben voort te zetten. JAPAN BOET EEN GESCHENK AAN BELGIE. Baron Okura, hoofd van een der machtig ste handelsvennootschappen van modern Ja pan, heeft aan Koning Albert en aan de Bel gische regeering eene villa aangeboden. Die villa zal dienen als zomerverblijf voor de Belgische ambassade te Tokio. Zij is ge legen aan de oevers van het meer Chunsenji, op 1300 meters hoogte en op 80 kilometers van de hoofdstad. De ambassades van Frankrijk, Engeland, Italië en Duitschland, bezitten sedert lang villas aan de oevers van dit meer. M. BUYL NEEMT ONTSLAG. M. A. Buyl, die zijn ontslag reeds had ge geven als lid der Kamer van volksvertegen woordigers, heeft nu ook ontslag genomen als burgemeester van Elsene. In het schrijven aan den gemeenteraad, waarin het ontslag gemeld wordt, zegt M. Buyl dat zijn gezond heidstoestand, die steeds verergert, hem ver plicht zulks te doen. Hij ruste in vrede! ELPEN MALMEDY. Tijdens de bevrijdingsfeesten te Aken heb ben afgevaardigden van de bevrijde kantons van Eupen-Malmedy onderhandelingen ge voerd met Duitsche personaliteiten. Als eerste gevolg van deze onderhandelin gen wordt in 1930 een nieuwe poging ver wacht om een geheime volksraadpleging in Eupen-Malmedy te doen plaats nemen. Eupen-Malmedy zal een nieuw beroep doen op België ter gelegenheid van het Belgische eeuwfeest. BIJ DE TAALCOMMISSIE DER SOCIALISTISCHE PARTIJ. Zooals was aangekondigd, heeft de taal commissie der socialistische partij Donder dag hare vergadering gehouden. Inzake het gebruik der talen in de gerechtszaken, werd besloten de kwestie in eene volgende zitting te bespreken. Maar voor wat de kwestie der Middenbesturen betreft, stelt de commissie voor dat ieder agent die in betrekking staat met 't publiek, 't Vlaamsch grondig moet <4 i Een trein die liep aan 89 kim. per uur is Dinsdag morgen, kort voor 7 uren, ontrsggeld. Hierboven zichtje der omgeslagen loco motief en der ineengeduwde wagons. DE RAMP Dinsdag' morgen, rond 7 ure, heeft zich een spoorwegramp voorgedaan aan den in kom der statie van Namen. Ziehier in welke omstandigheden De halfrechtstreeksche reizigerstrein 1202, die uit Schaerbeek vertrekt ten 5 ure 16, met bestemming voor Aarlen, is, aldaar ten 6 ure 58 ontriggeld op den samenloop der lij nen Charleroi-Thienen. De lokonjotisf klonk op zijde en een wagon van derde klas schok te zqo dat hij dwars over het spoor ging lig gen, terwijl de drie volgende wagons over den eersten wagon bolden om vervolgens verbrij zeld ijper te ploffen. Al de andere wagons sprongen uit de riggëls. DE REDDINGSWERKEN Men hoorde op grooten afstand het ont zettend gekraak en geraas, onmiddellijk gevolgd door het smartgehuil van de ge kwetsten die beklemd lagen of zaten tus schen stukken van de vernielde wagons. In de wagons bevonden zien talrijke rei zigers, meest allen werklieden van de Na tionale Maatschappij der Spoorwegen of van de privaatnijverheid, uit de streek van Na men, en voorts studenten der gestichten van Namen. Van allerwege snelde men onmid dellijk ter hulp aan de slachtoffers. Seffens waren ambulancediensten ingericht om de gekwetsten naar de gasthuizen en klinieken van de stad over te brengen. Hierbij beieverden zich ziekendieners, ver plegers, verpleegsters en Zusters uit de mili taire en burgerlijke gasthuizen, of uit den Post van het Rood-Kruis. Het was op dit uur nog betrekkelijk donker en 't is in den flauwen schijn van lantaarnen, dat de red ders aan 't zoeken gingen in de wrakstukken der vernielde rijtuigen. De foergon lag met de Wielen in de iucht en zijn losgerukte assen steunden nog de flank van den twee den wagon. Onder de verbrijzelde foergon lag het lijk van den treinoverste. Met over de opeenhooping van ijzerstukken en plan ken, tg kruipen» bereikte men de komparti- menten, waaruit de smartkreten der gekwet sten opstegen. De lijken werden eerst in de bureelen der statie overgebracht. Terwijl men de gekwet sten naar de gasthuizen voerde, werden de dooden ontkleed en vereenzelvigd, waarna mew onverwijld hun laatsten opschik deed. Van de kleederen en de voorwerpen in hun bezit gevonden, werden pakjes gemaakt. DE SLACHTOFFERS Onder de dooden telt men den treinoverste en den stoker; ook nog zekere vrouw Blan- cke van Mazy, geboren Van Assche, 46 jaar, van Woumen. De machinist had geen letsel. In 't geheel waren 10 dooden en 75 per sonen min of meer erg gekwetst. DE OORZAAK. De oorzaken der ramp zijn toch niet defi nitief vastgesteld. Men spreekt ook van het slecht werken der remmen. De trein zou in het afrijden der helling van Rhisnes naar Namen een te groote snelheid verworven hebben, zoodat een ontriggeling onvermijde lijk moest volgen op de kruising der lijnen, 't Is hetgeen gebeurd is en de reizigers wer den een hevigen schok gewaar toen de trein een 20-tal meter voorbij den spooroverweg van Ste Croix was, dit is juist toen de loko- motief de kruising der lijnen aldaar bereikte. DE OVERHEDEN M. Golenveainr, -burgemeester van Namen was spoedig ter plaats evenals M. de Gaif- fier, gouverneur der Provintie. Z. M. Koning Albert, vergezeld van Minis ter Lippens en de hooge ambtenaars is 's na middags per auto aangekomen en de ge kwetsten bezocht en getroost. Z. D. H. Mgr Heylen, bisschop van Namen is ook onmiddellijk naar hét gasthuis ge sneld. STEUN AAN DE FAMILIES DER SLACHTOFFERS Aan de families van al de slachtoffers werd door het Nationaal Werk voor Kin- derwelzijn- onverwijld steun aangeboden om hun kinderen in zijn koloniën voorloopig op te nemen. SBEBBBBBBBE5BBEBBBIBBBBBBBBI3BBBBIIBEEHBBBBBB kennen in het Vlaamsche land, en het Fransch grondig in het Waalsche land. Ieder agent die een centraal bestuur vertegenwoor digt in eene provincie, moet eveneens het Vlaamsch grondig in het Vlaamsche land, en het Fransch grondig in het Waalsche land kennen. Wat de Centrale Besturen betreft, deze moeten ontdubbeld in Vlaamsche en Waal sche afdeelingen. De Staatsagenten moeten bij machte zijn om in eigen taal alleen hun ne volle loopbaan te kunnen eindigen. Boven deze Middenbesturen staat een korps van vertalers dat een verbinding vormt tusschen de beide afdeelingen, en die niet tot het kader der administratie behooren. Deze besluiten werden bij eene eerste le zing aangenomen en zullen in een volgende vergadering definitief worden goedgekeurd. AKEN TEVREDEN OVER DE BELGEN. We meldden reeds hoe de bevolking van Aken met geestdrift en blijdschap de ont ruiming van de stad door de Belgisch^ le gers heeft gevierd. De burgemeester, heer Rombach, ver klaarde De Belgen zullen de eersten zijn om de gevoelens van vreugde der Akensche bevol king te begrijpen, want zij vooral kunnen voelen wat het is: meester in eigen huis te zijn. Niets verzet zich thans tegen economi sche en algemeene betrekkingen tusschen beide landen, die nu weer eene onmiddellijke grens bezitten. Buiten het feit der bezetting, die ons zware lasten oplegde, waren de betrekkingen tusschen de bevolking van Aken en de Bel gische troepen door de meest volmaakte cor rectheid gekenmerkt. Ik hoop dat de soldaten, in hun land te ruggekeerd, dezen wil van toenadering, die bijdragen zal tot gemeenschappelijk werk, zullen bevestigen. Van den anderen kant erken ik dat de bevolking van Aken van uwe bezetting een zeer menschelijke herinnering bewaart DE STRIJD IS BEGONNEN. Op Dinsdag, 10 December, is feitelijk ter Kamer de strijd begonnen, die moet eindi gen met het eerste rechtsherstel der Vlamin gen, het bezit van eene geheele, volledige Vlaamsche Hoogeschool. In eene tamelijk uitvoerige regeeringsver- klaring heeft de Regeering haar standpunt bekend gemaakt betreffende al de vraagstuk ken die aan de orde staan, namelijk, de so ciale ontwerpen, de finantieele kwestie, de groote werken, de buitenlandsche politiek en de taalkwestie. De belastingsontwerpen, de sociale ont werpen en het ontwerp op de vervlaam sching der Hoogeschool van Gent werden in de Kamer ingediend. In welke orde deze kwesties zullen bespro ken worden is van overgroot belang. De Liberalen laten het in hunne bladen doorgaan als zou de finantieele kwestie eerst aan dé beurt komen. Dit is in het geheel niet zeker. Het is aan de Kamer van het dagorde der werkzaamheden vast te stellen. Hoewel zulks het groote verlangen der Liberalen is, in de Kamer zijn zij geiukkiglijk niet mans genoeg om hun wil door te drijven. Dat de Vlamingen zulks niet zullen laten gebeuren is maar al te zeker De Liberalen hebben reeds maar al te veel bewijzen gege ven dat zij niet betrouwbaar zi n. Eens de finantieele kwestie geregeld zou den zij het laten steken voor de oplossing der sociale en vlaamsche kwesties. En dat mag niet zijn. De strijd rond de Hoogeschool zal in het Parlement grooter zijn dan eerst vermoed werd. De Regeering stelt voor dat Gent zou vervlaamscht worden. Doel} de liberale partij heeft het recht opgeeischt hare vrijheid van actie te mogen behouden betreffende de ver vlaamsching der bijzondere scholen. Namens de Liberalen zal een amendement ingediend worden cm de bestaande splitsing te behou den. Zoo de Liberalen hier hun vrijheid op- eischen, zij zal ook moeten toegestaan zijn aan de Katholieke Vlamingen. Het valt te zien in hoever de Socialisten en de-Vlaamsche Nationalisten eraan zullen houden dat de Fransche bijzondere scholen blijven voortbestaan. Het zal echter een ge heel ingewikkelde kwestie zijn van het oogen- blik dat er moet gerekend worden op de me dehulp der minderheidspartijen. In alle geval indien onze Katholieke Vlaamsche gekozenen er niet in slagen de vervlaamsching der technische en bijzondere scholen te veroveren, met de volledige ver vlaamsching der faculteiten, dan is deze ver minkte oplossing onaannemelijk voor het Vlaamsche völk. Dan zal Vlaanderen zich verplicht zien zijne mandatarissen te ver zoeken het gebrekkig wetsvoorstel betreffen de de Gentsche Hoogeschool te verwerpen. De tijd van beloften en halve oplossingen is weg. Dan zouden wij zeker de ontbinding van het Parlement hebben. Maar hoe weinig de Vlamingen zulks zoeken, de Vlaamsche geko zenen hebben er niets bij te verliezen. Zij zouden triomfantelijk en met versterkt con tingent in het Parlement terugkeeren. Wij vragen ons .echter af hoeveel Liberalen er dan nog door het Vlaamsche land naar de Kamers zouden gezonden worden. In de laat ste verkiezingen verloren de Liberalen 9 ze tels in Vlaanderen. Zou er bij een verkiezing op het Vlaamsche vraagstuk, tijdens het jaar 1930, nog veel over blijven van de Liberale vertegenwoordiging voor het Vlaamsche land. De strijd is begonnen. Hebben wij volle vertrouwen in het wijs beleid en de kracht dadigheid onzer Katholieke Vlaamsche ge kozenen. Na de verklaring van Minister Jaspar en de benoeming der Bestendige Commissiën werd overgegaan tot de ondervraging van de H.H. Destrée en Huysmans, Socialisten over dc politie der regeering. Die ondervraging wordt in de volgende zittingen voortgezet. Ontwerp der vervlaamsching. 1. - Vervlaamsching der vier faculteiten der Gentsche Universiteit. 2. - Vervlaamsching van al de bijzondere en technische scholen. 3. - Overbrenging der Fransche technische scholen naar Luik, in een minimum van tijdsverloop. 4. - Geen subsidies aan de Ecole des Hau- tes Etudes In de toekomst zal het Institut de Commerce verbonden aan de Ecole des Ilautes Etudeszich moeten onderwerpen aan de wetgeving, die zal dienen gemaakt op de voertaal van het Hooger Technisch On derwijs. 5. - Verbod aan de professoren der Univer siteit om aan de Ecole des Hautes Etudes te doceeren. 6. - Geen andere Franschtalige cursussen te Gent dan deze welke te Luik in het Ne- derlandsch worden gegeven, en verder slechts vrije Fransche lessen of voordrachten in be perkt getal. 7. - Geen examens verplichtend over deze vrije cursussen. 8. - Afwijzing van eiken maatregel waar door een vrije Franschtalige cursus in feite een verplichte cursus zou worden. VERMINDERING VOOR DE KROOSTRIJKE GEZINNEN. De erkenningsboekjes voor de toekenning van de Vermindering op de vervoerprijzen voor reizigers, welke van het jaartal 1928- 1929 of 1929 voorzien zijn, mogen benut tigd worden tot 15 Januari 1930. Ze moeten uiterlijk den 16" dito worden terug bezorgd aan de statie die ze afgeleverd heeft. De rechthebbenden worden verzocht van af den 15 December hun vraag om boekjes voor 1930 in te dienen. Deze laatste zijn te bekomen van 1 tot 15 Januari. Die nieuwe boekjes zullen gedurende twee jaar geldig zijn voor de houders, die in den loop van het jaar 1930 hun rechten op de vermindering niet verliezen. COMMISSIES. Dat het Liberale voorstel, geheel de taal kwestie naar een begravingscommissie te verzenden, op eene weigering vanwege Minis ter Jaspar moest uitloopen, dat was geheel zc-ker. Daarvan is er nu ook geen spraak meer. Maar wat het gebruik der talen in het La ger en ook in het Middelbaar onderwijs be treft die kwesties zijn zoo rijp niet als de Hoogeschoolkwestie. Het Staatsblad van Dinsdag kondigde de samenstelling af van twee parlementaire commissies om het taal vraagstuk voor Lager- en Middelbaar onder wijs te onderzoeken. Minister Jaspar heeft aangedrongen opdat zij spoedig vérsiag zouden uitbrengen. Ook zal eene commissie uit hooge ambtenaars sa mengesteld worden, die zal moeten onderzoe ken de toepassing der bestuurlijke taalwetten en de te nemen maatregelen om in de mid denbesturen zoo te Brussel als in de Provin cie de volledige taalgelijkheid te verwezen lijken. PROVINCIERAAD VAN OO ST - VLAANDEREN. Deze week was de Provincieraad van Oost- Viaanderen in buitengewone zitting verga derd. Nadat enkele toelagen aan verschillende organismen vraren gestemd, werd de bespre king aangevat nopens de toelagen aan het Yzerkruis te Diksmude. Na eene lange en verwarde bespreking, waarin de Liberalen en ook de Socialisten zich bijzonder hatelijk aangesteld Iiebben, werd eene toelage vau

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 1