HOEST; RHEUMATIEK, STEKEN IN DE ZIJDE, GRIEP, LENDENPIJN FI. Vandeveorde De Wilde Huiles DE POPERINGHENAAR, BI. 5. -15-12-1929. - N' 50. fi StlACHTEH HETMANNEKE UIT DE Mengelwerk v. "De Poperinghenaar,, 71 Gij zijt mijn gevangene! sprak de sergeant. 1.000.000 FR. TE WINNEN 21.500.000 FRANKEN. UNION CENTRALE de la BOURSE BURGERSTAND VAN Ontmaskerd. DECEMBER - WINTERMAAND. VERKIEZING VAN 1925 EN VAN 1929. HET KANAAL LUIK-ANTWERPEN Boterstraat, dei- (Streel*. wa/% woiM Goede Waar de Beste Reklaam mwmhm Zooïaag bij leeft, is de toestand van menig jneriseh bedenkelijker dan ooit.if Er aijn lieden, die slechts daar hun deel neming S> teonen, waar iets te deelen en te nemen "te. 't Is moeilijk, ijzer te doen zwemmen, En ook een ouden drift te temmen. Wilt gij 't geluk op aarde vinden, zoo open tot geven uwe hand, tot toegeven uw gemoed, tot verseven uw hart. IBB Mensehen luistert naar mijn lied W&t er te Brussel is geschied. 't Is precies geen nieuws wat ik vertel, want 't is reeds 14 dagen geleden gebeurd, maar enfin, 't is toch goed van er de aan dacht eens op te trekken. De groote landdag van de riberalen is op niemendalle uitge draaid. Ge weet wel, de franskiljonsche ribe ralen, die enkele jaren geleden nog meer lawijd maakten, als een kleuter in zijn stoel, die riberalen die toen schreeuwden: de Hoogeschool van Gent vervlaamschen, dat nooit, nooit, nooit, die zelfde riberalen hebben nu stiliekens gezegd: als 't dan niet anders kan: t zij zoo. Ze merken nu maar al te goed Dat Vlaandren heeft gesproken... En 't onrecht van een gansche eeuw Door Vlaandren wordt gewroken. Mareata is zoo kontent dat de franskil jonsche riberalen een fameuze pluim van hulder hoed verliezen, dat zij nu een ekstra schotel rijstpap heeft gekookt, waaraan 't Manneken uit de Maan zijn buiksken als een trommelken heeft dik gegeten. Ge moet weten dat erin ons dorp een franskiljonsche burgemeester is die de Vlamingen of beter de flaminganten dikwijls den duvel heeft aangedaan en nu is Marenta zoo kontent omdat door de eischen der Vlamingen, aan dien burgemeester ook den duvel wordt aan gedaan. En hier zal ik eens een staaltje geven van 't vlaamsch dat die burgemeester klapt; die burgemeester die door de gratie Gods en de gratie van zijn centen burge meester is. 't Was gemeenteraad en daar zou een land- bouweksposizie worden gehouden. Nu moest er besproken worden welke premies er gin gen gegeven worden. En de burgemeester zei: wij geef voor de peerd, twee duus frank; voor de koe, duus frank; voor de verk, vijf honderd frank en voor de... voor de... beest met de baard, drie honderd frank. De beest met de baard? wat is dat voor een beest, vroeg een der raadsleden? En 't bleek dat de burgemeester de geit bedoelde. Door de zorgen van dien zelfden burgemeester werd er een onderwijzer benoemd die dus vöór vlaamsche kinderen moest les geven, want ons dorp is gansch vlaamsch. Hewel! die onderwijzer schreef op bord: de hen kakkelt, in plaats van kakelt; de haan krijt, in plaats van de haan kraait. Ge kunt den ken wat voor vlaamsch de kinderen bij dieh held zullen leeren. Ons Fonsken leert nog alle dagen bij met gedichten maken. Hier is 't gediehteken van de soep: DE SOEP. Wijlie eten thuis soep alle dagen Dat moet ge maar eens aan ons moeder vra- En rechtuitgesproken [gen. Ons moeder heeft verstand van soep te ko- Zij kan maken [ken Soep van alle soorten en smaken. Ajuinsoep! poereisoep! seldersoep en boeljon Daarvan eet ik een buiksken als een ton. Maar van al die soepen het meest naar mijn Dat is soep met ballekens in [zin Soep is gemakkelijk te verteeren En helpt de darmen smeeren. Maar soep en soep is twee Zei Flip aan de zjuzepee: En hij doelde op de franskiljons, want Dat is een magere soep in 't vlaamsche land. Pitvermiliementen, Fonsken dat is goed gelapt, zulle. Ons prinses Marie-José is dus verloofd met een Italjaanschen prins. In de groote magazijnen van Brussel zijn ze nu druk op bezig de hemdekens, broekskens, combinaisosis en veel andere dingen voor de prinses te maken en 't een is al sclioonder en beter dan 't ander. Ons Marenta heeft het met veel minder moeten doen. En Umberto, de Italjaansche prins, heeft van zijn papa een kasteel kado gekregen. Ze zeggen dat het jonge koppel, als het getrouwd zal zijn, een reisken zal maken naar China. Toen Marenta trouwde met 't Manneken uit de Maan hebben we een speelreizeken gemaakt BBBBBBflBIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI ROMAN door A. HANS. Zenuwachtig deed Campens zijn mantel "aan. Hij voelde zich niet veilig en wilde vluchten. Er was geen an dere uitgang dan langs voren... Tot straks, zei Campens, moeite doende zich te beheerschen. Maar waarlijk, ge zijt niet wel, mijnheer <le notaris. Blijf liever bin nen drong de burger aan. 't Is niets... 't is niets... Hij had moeite om de deur te ope nen, zoo trilden zijn handen... En al door een floers zag hij dan de woelige menigte, die opgewonden het gebeur de besprak. Kwamen de mensehen na dezen kant uit Was het toch niet beter binnen te blijven? Een meisje sprong voor hem. Jacqueline hijgde Campens. Dat is hij... de verrader, de val- sche aanklager... Hij heeft de boeren eerst tot opstand aangezet, om dan jonker van Maere er van te kunnen beschuldigen! kreet Jacqueline I,a- moens... Al haar haat voor den notaris laaide op. Hij had haar en haar vader uit 't kasteel willen zetten... naar Kukkelooreghem en Polterpaaltjes op 't hondenkarreken van nonkel Flip en non kel Flip was meê met zijn harmonica en. we hebben nooit van ons leven zooveel piezelier gehad. WAT NIET PIEZELIERIG IS, dat is als ge uw centen aan een bank toevertrouwt en dat die bank dan een flauwte krijgt. Dat is dees week weer in Aarschot gebeurd en daar zijn weer miljoentjes naar de vaantjes. En te Brussel is weer een wisselagent in 't gevang opgesloten. Die man had met de centen van zijn klanten slechte zaken ge maakt. Beste vrienden, 'k wil besluiten Zijt ge goed voorzien van duiten Loopt er niet te gauw mede naar buiten Want zoo vaak kunt ge er naar fluiten. KLEIN MARIEKEN zat te janken, snotte bellen lang. Wat scheelt er aan? vroeg non kel Toon. En Marieken toonde heur poppe- ken en deed haar beklag. Heur poppeken was kapot gevallen. Och! dat is niets, zei nonkel Toon, 't is toch maar een poppeken zonder haar of tanden... naast jaar krijgt ge een ander. Een beetje daarna was nonkel Toon zijn vrouw gestorven en nonkel zag droef. Wat is er nonkel, vroeg Marieken. Nonkel Toon vertelde zijn geval. Och! dat is niets, zei Marieken, zoo een tante zonder haar en tanden. Naast jaar krijgt ge een ander. Vrouwken Delisse is ook een oud matantje. 't Mensch woont reeds 70 jaar bij een en dezelfde familie te Brussel. Tegenwoordig zijn er veel meiden die 't geen 70 uren vol houden in den eigensten dienst. Om vrouw- ken Delisse te beloonen heeft het gouverne ment haar een madolleken geschonken. Daar zijn er veel, zegt Marenta, die gedicoreerd zijn en die hun striksken of lintje met min der recht mogen dragen. Ja, ja, Marenta en daar zijn er veel Die loopen hun beenen Onder hun g En zijn slechts tevreden Als ze een decoratie hebben gehad. Sisse, de schoenmaker had een pronke dochter, een fleurige meid. Trienetje heette dat lieve kind. Niet ver van Sisse woonde mijnheer de baron Landgoed en mijnheer de baron had een zeune en die heette Casi- mier. En Casimier kwam dikwijls in 't huis van den schoenmaker. Maar Sissie had oogen in zijn kop en hij zei in 't plat vlaamsch tot het baronsjonk dat hij daar moest wegblij ven. Maar 't baronsjonk keek uit de hoogte en vroeg: weet ge wel wie ik ben? ik ben monsieur le baron de Landgoed. En ik ben monsieur de schoenlapper stamp goed, zei Sisse en hij gaf den andere een hoeplaia onder zijn broek, dat hij drie meters ver vloog. VAN VLIEGEN GESPROKEN: daar is een Amerikaan, een genaamde Byrd, naar de Zuidpool gevlogen. Zoo zegt hij toch. 't Is ginder zoo verdimmes koud, dat ik of gij niet zullen gaan zien of 't waar is. In alle geval, nu hebben ze hem in Amerika duchtig gevierd. Maar nu komt daar een Zweedsche officier zijn neus, in die feestviering steken en die officier zegt dat Byrd daar niet is geweest. Vandaar ruzie tusschen Amerika en Zweden. Marenta houdt heur harte al vast en peist op oorlog. Wel nee, schaap, zoo ver zal 't niet komen. VAN SCHOL was voor zaken naar Brussel gekomen en moest daar enkele dagen blijven. Hij ging dus een hotel binnen en vroeg naar de prijzen van de kamers. Op de eerste verdieping, zei de por tier, kost een kamer 100 fr.; op de tweede, 80; op de derde, 60; op de vierde, 50... 't Is goed, zei Van Schol, ik zie dat uw hotel voor mij piet hoog genoeg is. Als ge valt, 2ei Liplap Die nooit niet loog Dan is 't verdorie Al gauw te hoog. Madame Verstrepen was bezig de vensters te wasschen zooals een propere madame doet als 't Zaterdag is. Ze stond op een stoel, dat is pertahg niet hoog. De stoel klonk om en Madame Verstrepen viel. Ze kwam met heur hoofd op de steenen te recht. Allee, 't scheen dat het niemendalle zou zijn, maar 's ande rendaags kreeg ze zoo fel koppijn dat ze naar heur bed moest. Ze is van heur bedde Niet meer opgestaan Want ze is van heur koppijn Dood gegaan. 't gebeurde te Maastricht. Zedeles, zeg ik tot Marenta. Zedeles? vraagt Marenta. Wel ja, zeg ik: oppassen als ge op een stoel gaat staan: is 't zoo niet? IS 'T ZOO NIET? las ik lest in een boeksken en onder dien titel stond alzoo gedrukt: Als een jongen tien jaar oud is, dan meent hij evenveel te weten als zijn vader. Op twintigjarigen leeftijd weet hij twee maal zooveel als zijn vader; Op dertigjarige leeftijd wil hij den raad zijns vaders wel eens hoor en; Veertig jaar, begint hij in te zien dat zijn vader toch zoo dom niet was; Op den leeftijd van vijftig jaren begint hij vaders raad te volgen. Als hij zestig jaar oud is, komt hij tot de overtuiging dat zijn vader zaliger, de knap ste man was die ooit geleefd heeft. .Is 't zoo niet. SCHOOLMEESTER Pennewij was ook een knappe bol. Hij stond in de hoogste klas en gaf een vlaamsche les. Beminnen, vroeg hij, welke tijd is dat? Dat ligt er aan, antwoord- j de zot Lowieken, voor u is dat de volmaakt verleden tijd, voor ons Pier, de tegenwoor dige tijd en voor mij de toekomende tijd. Dat was nog zoo slecht niet geantwoord, lacht Marenta. Manneken, vroeg een heer, aan 't zelfde zot Lowieken: hoe zal ik 't rapst, aan de statie komen... Met hard te loopen, Mijnheer... antwoordde de jongen. Met het weer Dat Onze Lieve Heer Ons zendt, 't mag gezeid, Loopt het goed voor den wintertijd. In alle geval: vier jaar geleden om dezen tijd lag de sneeuw een halve meter dik. We hebben waarachtig Op onze dagen Geen reden tot klagen. EEN JONGE SPRINGER deed zich sche ren... om baard te krijgen. Als 't gedaan was: hoeveel is 't? vroeg hij. Niets, niets, zei de barbier. Niets! hoedat? vroeg de jonge snuiter. Om dat het mij veel weerd is op zoo een zacht kalfsvel mijn scheers eens te kunnen wet ten. SCHEERMESSEN zijn gevaarlijke wa pens. Theodoor Laps heeft zijn lieveken met een scheermes zoo leelijk toegetakeld, dat het meisken haar gansch leven daardoor zal geschonden zijn, want hij heeft zelf een stuk van haar neus afgesneden. Waarom datte? vraagt Marenta. Wel puur uit liefde. Die Theodoor Laps zag zijn Marieken zoo geerne, maar Marieken zag hem niet meer geeren en toen is de jaloezie er bijgekomen. De jaloerschheid is een plaag Die veroorzaakt veel malheuren Menig ongeluk daardoor Zal er nog gewis gebeuren. INTUSSCHEN leven de mensehen te Dus- seldorf in Duitschland nog altijd met schrik en angst. Daar loopt daar 's avonds een ke rel rond die de vrouwen en meisjes met een scheermes naar de andere wereld helpt. Reeds meer dan twintig zijn er vermoord en de beste agenten van de speurpolitie geluk ken er niet in dien moordenaar te vatten. Daar weg blijven is 't beste. Hier volgen eenige raadgevingen die voor iedereen te pas komen. Die niet wil sparen En kan niet vergaren. Een neerstige hand, Een sparende tand, Nooden gasten Als andere vasten. Klein gewin Brengt rijkdom in Die op 't kleine niet wil passen Zal welhaast ook 't groot verbrassen. En daarmee alderliefste Lezeressen en beste Lezers is 't voor vandaag weer gedaan. Ik wensch u allen hier Een Zondag vol plezier En 'k hoop dat gij al te samen, Dat is klaar, Maakt reclame Voor <1 De Poperinghenaar 't Manneken uit de Maan. door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vanaf 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie u toebhooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 loten worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats heb ben: 1 lot van 500.000 fr. 1 lot van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. 1 lot van 250.000 fr. 2 loten van 100.000 fr. 1 lot van 1 milj. fr. 2 loten van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. 15 loten van 10.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: JufTr. Simone Lansens, Post, Vlamertinghe. Ernstige Agenten worden gevraagd. den 20 December den 20 December den 20 December den 10 Januari den 10 Januari den 15 Januari den 20 Januari den 20 Januari den 20 Januari PASSCHENDAELE, m. Oct.-Novemb. 1929. Geboorten. Wybaillie Godelieve, d. v. Camiel en Burggraeve Maria. Debeuf Lu- .cien, z. v. Gyrie! en Dejonckheere Elisa. De Buf Germaine, d. v. Maurits en Develter Magdalena. Vandendriessche Michel, z. v. Cyriel en Delabie Anna. Vanhoorne Jules, z. v. Henri en Vermeulen Maria. Vallaey Leon, z. v. Camiel en Leroy Maria. Cap- pelle Agnes, d. v. Alfons en Meernout Maria. Devarréwaere Agnes, d. v. Oscar en Leleu Margareta. Denorme Rosa, d. v. Camiel j en Vanrobaeys Pharailde. Bekaert Willia, d. v. Manil en Gryson Irena. Knockaert Evariste, z. v. Jerome en Dewancker Irma. Ik... ik... Zij liegt! stamelde Campens... Hij leunde tegen den muur. zoo ont daan was hij. - Ha, lieg ik? Huige heeft me alles verteld, hernam Jacqueline. Ge zijt een Judas. Ha, ge zat daar om jonker van Maere te zien sterven. Gij zijt de schuld van den dood en de verwonding der gendarmen. En u moeten ze aan den paal hinden Ik hen eerlijk...kreunde Cam pens. Maar de soldaten grepen hem vast. Ruimte! beval de Sergeant. Het volk jouwde Campens uit. Judas, verrader van eigen volk! ValschaardMoordenaar. Zoo schreeuwde men. O, dat ze mij toch niet misdoen kermde de notaris. Hebt medelijden... Hij heeft altijd gewoekerd ook en zijn volk uitgezogentierde er een. En weer klonken scheldwoorden en vermaledijdingen op. Uit den weg! beval de sergeant. Campens werd meegeleid. Men moest hem half dragen, zijn voeten sleurden over de steenen. Er is toch nog rechtvaardigheid! zei Moerman tot een vriend. Maar hoe komt gij daarin ge moeid Omdat ik het meisje ken, dat de waarheid wist. Ze zag me en zei. dat ze van Maere kon redden. Ze heet Jacqueline Lamoens... Ze heeft een triestig leven achter zich... Ze ver keerd met Fransche officieren... nu met den kommandant van de stad. Ze IBBflBBBBBBBBBBBBBBSSBBBBSBBBBB had dus macht over hem en daarvanf heeft ze gebruik gemaakt. Ze kon bij hem geraken en hem de waarheid zeg-i gen. En nu wil de kommandant recht doen. 't Is wel erg, dat ge daarvoor de (.diensten van een slet noodig hebt... 1 Robert van Maere is toch gered... - Op 't laatste oogenblik... - Ja... De kommandant was eerst niet op zijn bureel... O, wat heb ik !toen angst uitgestaan. Dat wachten vergeet ik nooit. Gelukkig kwam hij toch... Ja, 't was tijd. Eenige minuten i later en ze zouden van Maere neerge schoten hebben. De stadskommandant had eerst een heftig gesprek met de officieren van den krijgsraad, welks voorzitter be weerde dat het vonnis volgens de voor schriften geveld was. Maar toen werd Campens voorge leid. Als een wrak viel hij op een stoel neer. De kommandant greep hem bij de borst en bulderde lBeken dat gij de hoeren tot op roer hebt aangezet. Ik meende 't zoo niet... kreunde de notaris... Hij verried reeds zich zelf door die woorden. Men zond om de gevangen buiten mensehen. En die lieden zijn niet als getui gen gehoord! bromde de kommandant. Nu zullen, ze spreken. ontwikkelt warmte en bestrijdt afdoende Legt eenvoudig hot blad watte op het pijnlijke lichaams deel, zorg dragend dat het goed aan de huid kleeft. Wanne3>* een spoedige en krachtige uitwerking verlangd wordt is het voldoende do Thormogèno eerst te bespren kelen mot gezouten lauw water of azijn. In alle apotheken 4.50 Fr. de doos3 Fr. de halve doos. Overlijdens. Burggraeve Henricus, 64 j., wed. v. Breyne Rosalie. Versavel Edgard, 4 m. Waeles Agnes, 30 j., echtg. v. De- weerdt Jerome. Pype Carolus, 62 j., echtg. v. Vandenbroucke Felicie. Loonis Geor gette, 7 j. Huwelijken. Yoye Maurits v. Rousselare en D'Autry Magdalena v. Passchendaele. Decostefe Georges v. Noordsehote en Van- geenberghe Andréa v. Passchendaele. Des- camp Cyriel v. Moorslede en Carrein Maria v. Passchendaele. Coene Joris en Gryson Joanna. -Deceuninck Hector en Pattyn Joanna. Deblauwe Leopold en Latri Maria. Versavel Gustaf en Verhelst Odila. RENINGHE, m. Sept.-Oct.-Novemb. 1929. Geboorten. Leuridan Herman, z. v. Ca- mille en Leuridan Maria. Ollevier Maria, d. v. Firmin en Elza Noyen. Clarysse Mar gareta, d. v. Emile en Augusta Debruyne. Pauwels Roger, z. v. Gerard en Maria Staes. Segers Bernisa, d. v. Maurice en Vanden driessche Augusta. Persoone Clara, d. v. Gaston en Martha Callens. Degryze Si- monna, d. v. Pieter en Elvire Vermote. Overlijdens. Lamaire Camiel, 62 j., dienstknecht, ongeh. Dequidt Charles, 80 j.. kostganger, wed. v. Sidonie Baelden. De Haeze Augustus, 80 j., kostganger, ongeh. Notredame Cecilia, 6 m., d. v. Josephus en Godelieve Salembier. Huwelijken. Calens Cyrille, landb. met Vandenabeele Martha, landb. Bauden Ed- mond, werker v. Oostvleteren met Hauspie Agnes, werkster v. Reninghe. Boudry Èmeric, landb. v. Pollinchove met Mazereel Bertha, landb. v. Reninghe. Wyckaert Gaston, landb. met Castryck Martha, landb. Derycke Gaston, landgeb. v. Leysele met Prinzie Julia, z. b. v. Reninghe. ALVERINGHEM, m. Octob.-Novcmb. 1929. Geboorten. Broeckaert André, z. v. Ca- mille en Rosseel Maria. Rollez Daniel, z. v. René en Vanoutryve Renilde. Overlijdens. Morael Celinie, 64 j., win kelierster, echtg. v. Vandooren Henri. 1 Janssoone Henri, 64 j., werker, echtg. v. Nowé i Bernadette. Versavel Arthur, 59 j., z. b., j echtg. v. Maes Stephanie. Delanghe Me- j dard, 82 j., kostganger, wed. v. Fynau Marie- j Louise. Ameloot Emerence, 73 j., kostgang- j ster, wed. v. Lemahieu Louis en Deraeve Henri. Huwelijken. Desiere Maurice, dienst- j knecht te Oeren en Muylaert Leonie, wed. v. Seys Gaston, werkster te Alveringhem. Deeren Joseph, landb. te Wulveringhem en j Caesteker Maria, z. b. te Alveringhem. I Veile Marcel, metsersgast te Veurne en i Straetburgh Leonie, werkster te Alverin-j ghem. Delanoeye Jerome, landb. te Ghy- j verinchove en Vandenbussche Zulma, landb. i te Alveringhem. Van Eenaeme André, stoker op den buurtspoorweg te Pollinchove en Demeulenaere Alice, werkster te Alverin- gnem. David Germain, metsersgast en Pinson Rachel, werkster. ZONNEBEKE, maand November 1929. Geboorten. Dillies Maria, d. v. Victor en Knockaert Palmyre. Bouckaert Alice, d. v. Charles-Louis en D'Arras Gabriella. Rosseel Michel, z. v. Charles-Louis en Del- becke Emma. Van Loo Marcella, d. v. René en Dujardin Elodie. Santy Michel, z. v. Theophile en Vanhoorne Anna. Overlijdens. - Deleu Luc., 3 in., z.v. Charles- Louis en Dejonghe Marie. Vyncke Jozef, 4 m., z. v. Omer en Vandenbroucke Adrienne. Lammens Arthur, 72 j., echtg. v. Vande- vyvere Marie. Verfaillie Maria, 71 j., wed. v. Vermeersch Charles-Louis. Lemahieu Oscar, 23 j., ongeh. Huwelijken. Dierick Marcel, landw. met Eggermont Julia, fabriekw. Feys Achille, aardew. met Bulckaen Magdalena, fabriekw. Kesteloot Henri, dagl. met Claerebout Lydie, z. b. Declercq André, fabriekw. met Dewulf Zoé, fabriekw. LOO, maand November 1929. Geboorten. Gustavus Heindryex, z. v. Jules en Margareta Loones. Stergevallen. Pillaert Eduardus, 76 j., rentenier, echt. v. Lucia Dewaele. Huwelijken. Dehouck Cyrillus, metser te Nieucappelle met Philips Elisa, z. b. te Loo. Cuvelie Medardus, kleermaker met Defever Maria, winkelierster. Huwelijksaankondiging. Defever Cyril lus, timmerman van Loo met Meere Margue rite, bijzondere van St Michiels. BECELAERE, van 20 Oct. tot 30 Nov. 1929. Geboorten. Claeys Simonne, d. v. Henri en Cerylla Devos. Talpe Roza, d. v. Pros per en Emma Goemare. Walleeam Mi chel, z. v. René en Maria Decaestecker. Deleu Roger, z. v. Marcel en Denorme Mal- vina. .Calis Andrea, d. v. Arseen en Deprez Maria. Coulleit Lea, d. v. Jules en Buyse Elisa. Vanaerde Andrea, d. v. Camille en Espeel Elodie. Sterfgevallen. Cneedt Constantin. 60 j., echtg. van Deleu Sylvie. Noppe Julia, 19 j. Verbrugghe Linus, 87 j., wed. Vande- casteele Barbara. Huwelijken. Dubois Jules met Demeule naere Juliana. Vandenameele Leo met Verstraete Anna. Demey Camiel met Bouten Bertha. 15 Z H. Maximinus, abt. 16 M H. Eusebius, b. en m. H. Evrardus, b. 17 D H. Lazarus, bis. H. Wivina, maagd. 18 W Quatert. Gulden Mi*. H. Gratianus bis. 19 D H. Fausta, wed. 29 V Quatert. H. Philaganius, bis. 21 Z Quatert. H. Thomas, apost. BBHBBBEÏBSilSBBEBBSSBSIBHBBBHBSBBB Uit de gecijferde inlichtingen verschaft door het Bestuur der verkiezingszaken, ne men wij eenige opgaven over nopens de ver kiezingen in het Arrondissement Yper, voor de Kamer. Het aantal der ingeschreven kiezers be droeg in: 1925: 36.280; in 1929: 35.474. Geldige stemmen: 1925: 28.825; in 1929: 31.098. Men kan daaruit een dubbel besluit trek ken: a) dat de bevolking in ons arrondissement vermindert in plaats van aan te groeien. 36.280 tegen 35.474 kiezers. b) dat de kiezers veel verstandiger te werk gingen in 1929 dan in 1925. Met 36.288 brachten ze slechts28.825 geldige stemmen uit in 1925; in 1929 met 35.474 brachten ze er 31.098 geldig uit. In 1925 bekwamen de katholieke lijsten gezamentlijk11.528 of 40 der stemmen.. In 1929 bekwamen ze 13.018 of 41.9 In 1925 bekwamen de Liberalen 2615 of' 9.1 der stemmen. In 1929 2828 of 9.1 In 1925 bekwamen de Vlaamsche Nationa listen 8359 of 29 der stemmen. In 192§> 9492 of 30.5 In 1925 bekwamen de Socialisten 6323 of 21.9 der stemmen. In 1929 5071 of 16.3 In andere woorden de Socialisten verlie zen in 1929 5.6 van de geldige stemmen. De Liberalen blijven in 1929 aan het zelfde sterkte-cijfer van 9.1 in 1925. De Vlaamsche Nationalisten winnen 1.5 En de Katholieken doen de meeste winst 1.9 De Vlaamsche Nationalisten maken in 1929 een gevoeligen vooruitgang in de vijf provincies waar ze gestreden hebben. In d' Arr. Oostende, Veurne, Dixmude wonnen ze 4.4 Maar ze deden minst van al voor uitgang, 1.5 in het Arrondissement Yper. En ondanks dat hebben ze twee zetels door die grappige lijstenkoppeling. Onze lezers kennen het bedrag van het voordeeligste aanbod, ongeveer 300 millioen frank. Het departement van den heer Van Caenegem doet uitspraak over de ingedien de inschrijvingen binnen een termijn van 660 dagen. De aannemer moet alsdan een borgtocht van 8 millioen frank storten. Uitvoeren van al de aardwerken zoowel in ingraving als in ophooging, afbreken van alle bouwwerken over 't algemeen zooals gebouwen van allen aard, duikers, brugjes, overdekte goten, riolen, afsluitingsmuren; vellen van boomen en hagen; wegruimen of verleggen van allerhande opstapelingen of verhoogingen die zich op de staatsgronden bevinden binnen de grenzen der tot stand te brengen werken; bouwen van tijdelijke bruggen. De aannemer bouwt eveneens en onder houdt tijdens heel den duur der werken 5 paviljoenen. Een daarvan wordt opgericht in elk der volgende gemeenten: Linxhe, Ter- naeyen, Canne, Vroenhoven en Veldwezelt. De paviljoenen moeten de hoedanigheid heb ben van een goede privaatwoning en bestaan uit een kelder, begane grond en verdieping. De begane grond moet dienen tot bureelen voor het personeel van den Staat, de verdie ping voor huisvesting van het personeel door den Staat belast met het toezicht over de werken. De aanneming moet geheel voltooid zijn binnen een termijn van 2400 werkdagen. Den aannemer wordt een premie van 25.000 frank verleend voor eiken dag dien hij op den vol tooiingstermijn ingewonnen heeft. genomen, bekenden het dat Campens hen opstookte. Ook vertelden ze, hoe de notaris van Maere bij hen verdacht maakte door te beweren, dat de jonker met de overheid heulde om boeren zonen voor het leger te leveren. Zoo bracht hij die mensehen nog tot meer verbittering, beoogde de kommandant. De brief aan de officieren geschre ven en waarin van Maere als aanstich ter van 't oproer genaamd werd, kwam te voorschijn. En Campens verklaarde nu al zuch tend en kermend, dat hij er de schrij ver van was. Men haalde thans van Maere En deze verhaalde van zijn twisten met Campenshij sprak over Zela over de ontmoeting te Torhoutover de bejegening van Magda... Hij be toogde dat de notaris zich had willen wreken. Hoor eens, zei de stadskomman dant, ik heb de terechtstelling kunnen schorsen, maar ik ben met het gerecht. Ik kan u alleen beloven dat de zaak- ernstig onderzocht zal worden. Hij sprak nog met de officieren van den krijgsraad. De auditeur gelastte dan de gendar men notaris Campens aan te houden en ook den jonker naar de gevangenis te brengen. - Ik stel voor het meisje vrij te laten, al heeft ze het militair gerecht beleedigd, vervolgde hij. De voorzitter van den krijgsraad knikte toestemmend. En zij. die aan 't verzet hadden deel q viel van Maere tegen, dat hij niet e Éi» dadelijk vrij gelaten werd, maar hij was overtuigd, dat hij spoedig 't ge vang zou kunnen verlaten. Hij was echter te goedgeloovig in het gerecht. De voorzitter van den krijgsraad wal zeer beleedigd. Hij wilde niet er kennen dat hij zich had laten bedrie gen- Toen hij met een der officieren een vriend van hem het gerechts gebouw verliet, zei hij Ik werd erg beleedigd voor de gansche bevolking. - O, gij kunt toch zegevieren, zei de ander geheimzinnig. Ik ken reeds de toedracht van 't gebeurde.De stads kommandant heeft gehandeld op last van een 'ge me ene deerne,zijn minnares. Die Jacqueline Eainoens Ja, zij heeft alle macht over hem. Ik weet het... Zij heeft van Maere gered. Wij bezitten het bevel van Napoleon zelf, dat we streng moeten handelen tegen oproerstokers. Als gij naar Parijs schrijft, dat een oproermaker gered is geworden door de geliefde van den stadskommandant. valt deze in onge nade en zet gij van Maere terug aan de paal. En ik zal het doenGij geeft me een goeden raad. Wij zijn allen beleedigd gewor den. Die valsche notaris heeft ook schuld... ik erken het... maar van Maere is in elk geval verantwoorde lijk voor zijn boeren. Zoo is het Ze kunnen beiden aan dén straf- paal en dan zal het uit zijn met weder- spannigheid. De bandieterij moet niet weer opleven. -Neen, geen boerenkrijg meer, zooals ze 't hier noemden. En zoo werd er toch gekonkeld om het leven van Robert van Maere. Magda zat opgesloten in een kamer tje van 't gerechtsgebouw. Een gen darm opende de deur. Gij kunt gaan, zei hij. Wat is er gebeurd met jonker van Maere? vroeg Magda in spanning. De terechtstelling is geschorst... en ik denk dat hij spoedig vrij zal zijn. O, heeft de krijgsraad de dwaling ingezien Ge zult buiten wel alles hooren, hernam de gendarm, die liever geen inlichtingen gaf. Hij had immers wel de oneenigheid bemerkt tusschen den krijgsraad en den stadskommandant. Maar waar is jonker van Maere nu vroeg Magda. In de gevangenis... Toch nog gevangen Jonkvrouw ga nu heen en maak geen lawaai meerried de gendarm aan. Magda kwam op straat en zag het woelige volk. Zij trok dadelijk de al- gemeene belangstelling. Maar mijnheer Moerman stond da delijk bij haar. Ge weet dat Robert gered is, zei hij. Het is dan toch waar Ja, ja... ('t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1929 | | pagina 5