DENTOGÉftE TeiiooDsteiliiitfer werken mKuiisischildsr Leopold BElld lo 't Binnenland Jules De Puydt-Sehmidt HANGAR/ D0YEN GELDPLAATSINGEN FOKDSENBANK-HfiSDEliSBAKK Spaarkas 4.20 0 0 Veerliendaagscha Rekeningen 4.75 t. h. ,de poperinghenaar Goed nieuws nopens de verande ring van de Overdrachitaks op de verkoop van Hoppe. NIEUWJAARSGIFT. STADSNIEUWS. pensioenen. "VLUG en VROOM VERBOND DER CHR. VROUWEN V.O.S. POPERINGHE. Oosivletersn. Bond der Kroostrijke Gezinnen. Magazijnen die 5 afslag geven bij vertoon der lidkaart 1930 Bij Decorte F. en Vercruj'sse J. Kleerstoffen. Debruyne R. en Vanacker Em. schoenen. Peeters F. brood en schepwaren. Deroo Cam. ijzerwaren. Glorie Cam. bouwstoffen Asseboueka. Doodgereden. De soldaat Ernest Deprol, 42 jaar, ge huwd en vader van twee minderjarige kinderen, reed rond 6 y, ure 's avonds per velo naar huis. Hij werd gevat door een auto, ten gronde geslingerd en bleef erg gekwetst liggen. De autovoerder stopte doch toen hij zag in welken deer lijken toestand zijn slachtoffer verkeerde, reed hij in allerijl weg. Deprol werd naar het gasthuis van Brugge overgebracht, onderging er de schedelbot irg en is na hevig lijden gestorven. Tot hiertoe is de doodrijder nog niet gekend. Een streng onderzoek is gaande. Dick ebusch. Noodweer. De geweldige windstorm van Zondag 1 I. heeft op onze gemeente overal veel scha de toegebracht. Stroomijten werden in hun geheel opgejaagd. Daktn werden heen en weer geschud, vrachten pannen afgerukt. Bijzonderlijk de hoeve van A. Vandermarliere werd door den slorm ge teisterd. Twee gevels werden ingebeukt, de daken opgelicht en met vreeselijk ge weld ten gronciê gesnakt, honderden kgr graan over hof en weide rondgestrooid. De schade wordt op 25.000 a 30.000 fr. geschat. Kortrijk. Moordpoging. - Doj derdag kwam Hector Van Corselis op Ij gemak per velo aangereden langs de Gei; sche steenweg, al met eens werd hij lanf achter bij de zadri van het rijwiel geg» pen en verplicht af te stappen. Plotstroi de aanrander een revolver. Van Corse! behield zijn koelbloedigheid, sprorgn^ wipte op zijn velo en reed in haast verder De aanrander loste een schot maar ka Yan Corselis niet treffen. SSS8®^SBBSKSS0,®!B Woor 11 we BI. 2. 5-1-1930. N' 1. ïijke organisaties hun plicht, zij zullen den dank wegdragen van alle weldenkende men- schen. DE RANG DEK NEDERLANDSCHE TAAL, De vijfde onder de wereldtalen. Het Engelsch bekleedt onder de wereld talen met 46,7 t. h. van 't wereldverkeer den 1° rang. Dit komt hierbij dat deze taal wordt gebruikt als voertaal in de handelsbetrek kingen van Engeland met zijn overzeesche bezittingen (ongeveer 380 millioen inwoners) en in die van de Vereenigde-Staten en van het Verre Oosten. Het Fransch bekleedt den tweeden rang met 11,4 t. h. over een bevolking van 100 mil lioen. Het Duitsch komt in de derde plaats; het Spaansch in de 4l' (het wordt in gansch Zuid-Amerika gesproken, (Brazilië uitgezon derd)het Nederlandsen, de vijfde plaats, Nederland, Nederlandsch-Indië, Vlaamsch België, Zuid-Afrika)dan komen het Itali- aansch op de 6" en het Portugeeseh op de zevende plaats. Wie zegde daar onlangs dat Nederlandsch geen wereldtaal is? Hoe beoordeelen zij dan het Italiaansch en het Portugeeseh? DE BEROEPSTAKS IN DEN SENAAT. Bij de bespreking in den Senaat, Vrijdag 1.1. over de begrooting van 's Lands mid delen heeft Minister Houtart belangrijke inlichtingen gegeven over de beroepstaks. Hij zegde o. a.: Zooals door den heer Pus- semier in grafische tabelen aangetoond werd, zijn deze reeds gematigd. Nochtans hebben wij het noodig geoordeeld ze nog te verlagen. Wij hebben gemeend dat de min dere en gemiddelde belastingschuldigen voordeel moesten trekken uit de verbetering van onze financieelen toestand. Een huisvader met twee kinderen wiens inkomen 20.000 frank bedraagt, zal 56 frank betalen in plaats van 238. Heeft hij 30.000 frank inkomen dan zal hij 396 frank betalen in plaats van 452. Heeft hij 40.000 frank in komen dan zal hij 828 frank betalen in plaats van 1.432 frank. Ik zal het zoo schikken dat met ingang van de toekomende maand de werkman en de mindere man van die vermindering zullen genieten. VLAAMSCIIE ROEM. Tijdens de Vlaamsche kunsttentoonstel ling, over enkele maanden in Londen ge houden, werd de aandacht erop gevestigd dat het verwaarloozen van het graf van Van Dijck schier een heiligschennis was. In de Sint Pauluskathedraal te Londen is er nu een nieuw gedenkteeken in wit mar mer. Het draagt als opschrift: Zijn me moriaal werd in den grooten brand verwoest, maar zijn naam is onvergankelijk Namens de stad Antwerpen heeft Burge meester Van Cauwelaert een koperen bla derkrans nedergelegd op het graf van Van Dijck. Hij hield er eene redewaarin hij Engeland bedankte omdat het zich zoo een grooten vriend van ons Vlaamsche genie betoont. Nog altijd straalt de glans van den groo ten Vlaamschen kunstenaar over Vlaande ren. IN HET LEGER. In de regeeringsverklaring, drie weken ge leden door Minister Jaspar in Kamer en Senaat gelezen, werd medegedeeld dat de toepassing der nieuwe legerwet, die in 1930 begint, zou worden afgewacht. Meer voldoening werd de Vlamingen niet in vooruitzicht gesteld. Ook werd van Vlaam sche zijde seffens verklaard dat wij met dergelijke afwachtende houding geen vrede kunnen nemen. De wet van 1928 is in Vlaamsch opzicht vol tekortkomingen gebleven. De legerkwes- tie is voor de Vlamingen een onopgeloste kwestie gebleven. De Vlaamsche dienstplich tige zal onder het regiem der nieuwe wet nog een aantal vernederingen te verduren hebben. Bestuurd door vertalers, gecommanderd in het Fransch en in de hospitalen van het leger behandeld door bemiddeling van min dere taaismannen, wij gelooven niet dat de Vlamingen nog genoegzaam geduld overhou den om in deze dienstbaarheid te volharden. VERLENGING VAN HET JUBELJAAR. In de onlangs verschenen Encycliek van Z. H. den Paus Pius XI wordt de verlenging toegestaan van het Jubeljaar-tot met het einde van Juni 1930. BEVOLKINGSCIJFER VAN BELGIE. Op 1000 personen zijn er in Belgie 400 kin deren, 400 gehuwden en 200 ongehuwden, weduwnaars of weduwen en gescheidenen. MINISTER JASPAR. Minister Jaspar is Voorzitter van de twee de conferentie van Den Haag, die op 3 Ja nuari geopend werd. Voor Belgie is deze conferentie van be lang, gezien de terugbetaling der marken en andere finantieele kwesties er zullen behan deld worden. M. Jaspar was Eerste-Minister zonder bepaald ministerie. Met het heengaan van Minister Tschoffen zal hij het interiem van Kolonies op zich nemen. Men voorziet dat het nog een geheelen tijd zou kunnen duren vooraleer een nieuwe Minister de plaats van M. Tschoffen zal innemen. EEN REGEL VAN GESCHENKEN. Bij gelegenheid van haar huwelijk komen langs alle kanten geschenken toe voor Prin ses Marie-José. Daar zijn kunststukken bij van overgroote waarde. Maar het is bij een geschenk niet altijd de prijs die de waarde ervan bepaalt. Zoo is het geschenk dat de O.S. van het 5" Jagers te voet aangeboden hebben van het schoonste wat onze Prinses kan krijgen. Haar werd een kistje aangeboden waarin een zakje zand van De Panne, alwaar de Prinses een gedeelte van hare kindsheid doorbracht gedurende den oorlog, is ingeslo ten. Het zand is opgenomen in de vroegere Koninklijke Villa 't Is vanwege de Gevers goed uitgedacht en zonder twijfel zal deze gift, hoe eenvoudig ook, door de toekomstige Koningin van Italië met de grootste zorg bewaard en geëerd worden. GUIDO. ■RSSnBBHBSBBHBBBBHaBBMBiaHaS» IJSELIJKE BRANDRAMP IN SCHOTLAND 72 kinderen levend verbrand. 150 min of meer erg gewond. In een cinemazaal van het kleine stadje Paislay ontstond brand gedurende de na- middagvertooning van Dinsdag, toen daar 159 kleinen waren samengekomen. Het is heel plots dat de brand zich heeft voorgedaan. De vlammen sloegen onver wachts uit op de kabien van den operator en verspreidden zich door de zaal. Men be grijpt dat het aanstonds een gedrang en ge- drum werd om de uitgangen te bereiken, eene bandelóoze vlucht, eene helsche paniek, die niet weinig bijdroeg' om het aantal slachtoffers te vermeerderen. De overheden begaven zich dadelijk ter plaatse en door middel van gasmaskers de den zij al dat mogelijk was om de kinderen in veiligheid te brengen. Ondertusschen had den de pompiers ladders tegen de vensters der verdiepingen opgesteld en deden de jon gens en meisjes langsdaar naar beneden ko men. De honderde moeders waren reeds bijeen- geloopen rond het kinemagebouw en woon den doodelijk verschrikt het afgrijselijk schouwspel bij. Een groot aantal kinderen waren in onmacht gevallen. Toen de pompiers de zaal binnendrongen lagen de lijken en de lichamen der in on macht gevallen kleinen opgehoopt vóór de deur. Al de slachtoffers waren van zeer jeugdigen leeftijd: 3 tot 14 jaar. 't Is de schrikkelijkste ramp in de jaar boeken van de cinema-onheilen en waaraan de kinderen als slachtoffers vallen. Eeen akelig tooneel. De meeste kinderen waren zonder geleide en de kleintjes werden dor de grooteren onder den voet geloopen bij pogingen om den éénen uitgang met één nooduitgang te bereiken. De meeste kinderen blijken den nooduitgang niet te hebben bemerkt en voor den gewonen uitgang ontstond zulk een ge drang. dat nïeer dan 200 kinderen gedood of of gewond werden. De meeste slachtoffers zijn niet door den brand maar door verstikking of vertrapping om het leven gekomen. X avijdLpiJii HOUDT OP,* EN GENEEST DOOR De flesch 5 frank in alle Apotheken. op het Stadhuis, Woensdag 1, Zondag 5, Maandag 6 en Zondag 12 Januari. Woensdag laatst, PJanuui, werd in de trouwzaal van het stadhuis t rs:ede, eene tentoonstelt-g geopend van schil derijen door den heer Leopold Beun. onzen stadsgenoot Leopold Beun volgde vroeger cen'gen tijd„de lessen van M V^ranntman ia de stadsakademie alhier, maar in iuch in hoofdzaak hetgeen ds EngeLch.n noemer een «Selfmaiema v, een kunst.raar dit zelf zijnen weg zocht en - oazes inriets vond. Vóór den oorlog verbleef nij een tijdje teNieuwpoort.het schilder acht :ce VLi m- sche stadje, waar an de ou te hui s Vers de haven no t zijne isschorsrfi eptv, er> d - eeuwenoule gehouwen tn torens hen bekoorden. Uit Norm n iië, a r hij gesdu-endedén wereldoorlog ge-lucht was en a'iisr landschappen schilderde keerde Hi terug naar het erbarmali; verwoeste N ei:w- hrecde natuur poort waarvan hij de eenige, droevige puinen in pen en h mistool'eekeningen meesterlijk schetste en op breede doeken penseelde Ook do grijze, wilde Noordzee en de blanke, eenzame duinen trokken hem altijd opnieuw aan en werden het onder werp i oor menig doek. In deze tenroonstellirg nu biedt hij ons vooral schild, rijen van in en om Poperin- zijne geboortestad, waar hij thans wederom verblijft 't Zijn zijne jongste werker bin enzich'en der St Janskerk, waarin men de innige stilte en de vrome stemming aanvoelt: land chappen met ver»alLn on re weerde huizeken en ver molmde boomen. Alles waaraan de ijzeren tand van den iid 1 magde al'es wat to1 ingetogenheid stemt, trekt hem aan. Zijn land is waarlijk het lard van de stilte, de eenzame Dank zij de bemiddeling van onzen volksvertegenwoordiger Dr Bretsaert, zal er geen uitvoertaks meer moe ten betaald worden voor de hop die naar Engeland, Duitschland of Frankrijk zal uitgevoerd worden Er is alleenlijk nog een faktuurtaks van 2 per duizend. Voor de hop die in Belgie blijft zal de overdrachttaks maar 1 per honderd meer bedragen. Binnen acht dagen zullen wij een vo'le dige verklaring geven van de nieuwe rege ling van de overdracht aksop de a verkoop van hoppe. Dit voordeel hebban deze hopplanters te danken aan het Hopver bund van Poperinghe, aan den Belgischen Boeienbond, en vooral aan onzen knap pen Volksvertegenwoordiger Dr Brut- saert. gggBBBBBBBSaBBBBBSBBBBBBBBMB»: Bij dit nummer is een prachtige alma nak gevoegd als Dit nummer mag toch boven den ge wonen prijs van 35 centiemen niet ver kocht worden. Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen M. NOTREDAME. Een goede raad. Indien gij van hoofd-, schelehoofdpijn, zenuwlijden, razen de tandpijn of rhumatiek aangetast zijt en dat tot hiertoe niet een geneesmiddel u ervan heeft kunnen ontslagen, neemt zonder aar zelen de MONÓPOEDERS en gij zult spoe dig en volkomen genezen zijn. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinghe, de doos: 7 fr. De personen geboren in de maand December, moeten heden Zondag mor gen naar 't Volkshuis, Yperstraat, van af 9 tot 11 uur, komen met hunne pen- sioenkaart of om hunne storting te doen. Missiekrans. Maandag 20 Ja nuari, te 6 uur, bij de Zusters Benedicti- nen Missieavond. VOORDRACHT MET LICHTBEELDEN over Pater De Smet, Apostel der Roodhuiden, door E. P. De Clippele. Kaarten aan 5 en 3 fr. Wij vernemen dat de Katholieke Tur ners Vlug en Vroom een mooi Win terfeest aan het voorbereiden zijn, dat op Zondag 2(3 Januari aanstaande, de eere leden en de ouders van de turners zal aan geboden worden. Eerstdaags worden daartoe bijzondere uitnoodigingen rondgestuurd. Kindersterfte. Eene vermindering der sterfte onder de kleine kinderen is zon der twijfel te danken aan het feit dat meest alle jonge moeders nu hunne kinderen voe den met het Kindermeel FORTIOR. Dit voortreffelijk produkt, bereid odder .toezicht en volgens voorschriften van Dr Depoorter moet gij eens voor uw kind probeeren. Iedere apotheker, vele vroedvrouwen en de beste kruidenierswinkels zullen het U afleveren aan 6,75 fr. de doos. Ongtval. Toen de melkverkoo- per Cuvelier Zaterdag tegen den noen, langs de Meesenstraat huiswaarts keerde, en over den bewaakten overweg reed, kwam de trein uit Adinkerke afgestoomd. De bareelwachtster had verzuimd de bar- reelen te sluiten. De wagen, langs achter aangereden, werd op zij geworpen en bi dons en melk vlogen de lucht in. Geluk kig bekwamen noch voerder noch paard eenig letsel. Betreurenswaardige nalatigheid die er gere gevolgen had kunnen hebben. Het Parket is ter plaats geweest. Storm. De storm heeft hier ook parten gespeeld. In ontelbare plaatsen werden pannen afgeworpen, ruiten ge broken, steenen van schouwen en zijge vels neergehaald. We hoorden niet van ongevallen enkel wat stoffelijke schade. Hier en daar een boom werd afgekraakt onder andere in den hof van 't College. Slijmafdrijvend. De Roode Pillen van L. Dupuis, Jumet, verwijderen de slijmen welke in de maag de spijsvertering belem meren. De doos6 fr. bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Op Zondag 2 Febr. (O. L. V. Lichtmis) en op Maandag 3 Febr, zullen we onze Leden vergasten met een groot tooneel feest. Uit reden van ons tienjarig bestaan zullen wij iets bijzonders voorstellen, na melijk eene reeks tafereelen levende beelden) uit het leven van O. L. V., alles opgeluisterd door voordragen, muziek, gezang en schoone verlichting. Daarbij komt natuurlijk een kluchtspel dat onze leden eens hartelijk zal doen lachen. Zondag aanstaande zullen de zitdagen aangekondigd worden op dewelke de le den hun jaargeld zullen betalen en hunne kaart krijgen voor het Tooneelfeest. Men aanveerdt nieuwe leden. Het Bestuur. Genezen. Marcel Decae die over 14 dagen, ten gevolge van den ijzel, zoo ongelukkig viel en bijna bezweek van bloedverlies en vervrozenheid is om zeg- gens gansch hersteld en verlaat dezer dagen het Gasthuis. Vriend, zijt gij neurastenickzijt gij moedeloos? geloof toch dat THEOBROMA u zal genezen en beproef ééne enkele flesch. Te Poperinghe bij alle Apothekers. Nieuwjaardag. Geen te groote beweging, bijzonderlijk 's namiddags, maar het weder was ook niet te best mistig, donker smokkelweder, min ge schikt voor wandelaars en nieuwjaarbe zoekers, Ongeval. Maandag avond reed Bekaert Degraeve, wonende Doornstraat, met zijn auto, Elverdinghewaarts. Nabij De Zon gerocht hij het stuur kwijt en botste op een boom. Bekaert werd, ge kwetst, naar huis gebrachtde auto was gansch ontredderd Als men gezond is, is men gelukkig, en aan pijnen denkt men niet. Maar toch wees voorzichtig en verliest uwen moed niet, als de pijn u aantast. Herinnert u dat hoofdpijn of koorts veroorzaakt door griep of rheuma- tiek kan verdwijnen met ALGAOPOEDER. De halve doos3,25 fr.groote doos6 fr. In POPERINGHE te bekomen bij Vande- plas, apotheker. In YPER bij Hautekier en Van Robaeys. Nieuwjaar avond werd in verschei dene lokalen en zalen duchtig gevierd met zang en dans. Den nacht door was er beweging in stad, maar alles verliep kalm en rustig, in vroolijke feestviering. Zaterdag 11 Januari te'8 uur's avonds, prijskaarting, enz. Daarna saucissen- maaltijd. Auto aangeslagen. Dinsdagmor gen werd door stedelijke douanenbeheer en rijkswacht, een auto in beslag genomen die 's avonds te vcor door onbekenden achter gtlaten was ter herberg Inde Zon i), ElVerdinghe kalsijde. Dit rijtuig bezat geene papieren en droeg een a'sche belgische nummerplaat. OmvergeredenNieuwjaarmor gen rond!) 1/4 uur, wilde Achille Policy, wonende Rekhofstraat, de straat over van de post raar het policiebureel, toen hij door den auto van G Dranouter. om vergereden werd. Hij werd opgenomen met lichte hoofdwonden en ter verzorging naar het gasthuis gedragen. - De Regenmantel BELGICA en de Trench-Coat met zijne uitneem- bare, ondoordringbare gedeposeerde voering MONDIAL zijn enkel ver krijgbaar «IN DEN NEGER» bij FeL Blanckaert - Verleene, meester kleermaker, Gasthuisstraat, 39, Pop. De plaatselijke bond telt nu 60 leden. Nieuwe leden wordennog ingeschreven. Langemarck. Tweelingske.— Bij M, Cheys-Verhoest alhier werd op Zondag laatst een tweelingske geboren. De kinderen werden op i> ieuwjaaravond gedoopt en ontvingen de namen van An- dré en Germaine. Door de zorgen van den Voorzitter van den plaatselijken bond der Kroostrijke Gezinnen werden allen in auto naar de doopplechtigheid gevoerd. Klokkengeluid in volle akkoord. Goed heil, moeder, vader, 9 kinderen Ypsr. Van Zaterdag tot Zondag had het heel den nacht aanhoudend ge regend maar met den morgen stak de wind op en groeide en loeide steeds meer en meer tot hij rond 10 uur zijn hoogte punt bereikt had. Sommige kwartieren der stad kregen het leelijk te verduren, de afgerukte pannen de omgeslagen schoor steenen zijn te tellen. Van 's menschens geheugen kende men alhier zulk geen noodweer. Zondag avond op de groote markt, hebben de dansers om het jaar te sluiten nogmaals aan den slag gelegen. Al hunne krachtoeren en hebben zij niet kunnen uithalen want de politie was er bij tijds om een einde aan 't gevecht te stellen. Al dadelijk werd een jongeling en eene jonge dochter opgeleid naar den amigo waar ze mochten vernachten en voor hun nieuwjaar een proces-verbaal kregen. Een derde is kunnen onsnappen doch is goed gekend en zal 't zijne niet verliezen. Dezen keer waren het jongelingen van Yper die het aan den stok gehad hadden. Dinsdag avond had de plechtige uit reiking plaats van de diplomas voor boek houden in 't lokaal van den middenstand. De Voorzitter H. G. Delahaye dankte den heer Burgemeester, om de belangstel ling welke den middenstand betoonde en den heer Vandendriesche om den ijver welke hij aan den dag gelegd bad bij het opleiden van zijne leerlingan in dat zoo moeilijk vak. Daarna kwam de heer Bur gemeester aan het woord en wees er op hoe noodig het was dat heden ten dage de middenstanders zich groepeerden om met welgelukken het hoofd te kunnen bieden aan den vijand die hen beloert, wenschte de gediplomeerden geluk en wakkerde ze aan om overal waar het kan propaganda te maken voor hunne zaak. Dan overhandigde hij de verworven di plomas aan Juf. Salomé Emilienne, Ame- loot Marie-Louise, H, Carreyn Gaston, Mevr. Van Bost-Schaballie, H. Baecke- landt Remi die hun examen met onder scheiding doormaakten, aan de H. Scha- ballie-Gerard Jacques Raymond, Van Eist Karei, Vandecasteele Valere en D'Haere Felix dri met groote vrucht het examen afgelegd hadden. Esn der leerlin gen in naam van allen dankte den Heer Leeraar Vandendriessche om zijne iever volle werking en beloofde van hem de beste herinnering mede te dragen en zijne goede lessen in praktijk over te zetten. Naar we vernemen zal er in 't korte nog een cursus voo handelscorresponden tie gegeven worden (Vlaamsch, Fransch, Engelsch). Onnoodig te zeggen dat onze jonge middenstanders er aan houden zullen die te volgen. Goty Jakis geboren te Riga den 2 5 Mei 1Q09 kwam in gezelschap van Naza Volderman, geboren in dezelfde stad den 24 December 1904 op zijn duizend ge makken, Vrijdag met den trein van Kortrijk naar Yper. Toen zij de statie ver lieten werden ze door den daar in dienst zijnde politieagent gevraagd naar hunne papieren. Daar de mannen geen midde len van bestaan hadden werden ze opge leid om 's anderendaags naar Kortrijk overgebracht te worden. voot HUIS V 1 VERTROUWEN GESTICHT IN 1890 FABRIKANT-GOUDSMID S, Gasthuisstraat, 8, recht over het Gasthuis POPERINGH Tl yj Allergrootste keus van JUWEELEN in BRILLANT, DIAMANT Pi a TINE, GOUD 18 karaat, en ZILVER. Mans-ketens, Vrouw-ketens, Barretten, Oorringen, Armbanden, tronspellen, Ringen, Man-monters en Vrouw-monters, inet en 203! der armbanden. Groote keus van Tafelgerief en GESCHENKEN in ZILVER DOOP, EERE-COMMUNIE en HUWELIJKSFEESTEN. Depothouder van de echte monters Roskopf-patenten van de gulateurs en Wekkers merk De Ster de beste der wereld. Schoone keus van Barometers, Brillen en Neusnijpers met gewone speciale glazen. INKOOP van alle oude juweelen aan de hoogste waarde. Alle juweelen zijn in het huis gemaakt, aan de genadigste prijzen ea zijn verkocht direkt van den fabrikant aan den Kalant. VERMAKING en HERSTELLING van alle oude juweelen. D. A wonende op de Veurnesteen- weg werd op den laatsten dag van 't jaar 's avonds om 9 uur op de groote markt alhier met zijn gespan aangehouden daar hij reeds op voorbaat nieuwjaardag wou beginnen vieren. Het onvermijdelijke proces-verbaal volgde. Op nieuwjaardag omstreeks 10 uur werd P. C. geboren te West-Roosebeke en wonende te Brieletn hiér op de groote markt weggeleid daar hij er het wat te bont miek en in ops'and kwam tegen de politie. Hij werd naar de bewaarkamer van het politiebureel over gebracht, 's Anderendaags kreeg hij zijn proces-ver haal mede. AUTOSCHOOL VAN GENT Hoofdzetel: GENT, Mirystraat, II Bijhuis: KORTRIJK, Gentschensteenweg, 21 THEORIE - PRAKTIJK LESSEN OP DEN AUTO ZELF RIJOEFENINGEN Gemak van betaling - Maandag 12 Januari, te 8 uur 's avonds, geeft Heer Dr Brutsaert, Volks vertegenwoordiger, een voordracht over BELGISCH CONGO in de Feest zaal van den Katholieken Kring Op Nieuwjaaravond sloeg P. van de Ligytuinwijk heel den inboedel van zijn huis kapot. De opgebelde politie ging den woestaard gaan afhalen en bracht hem naar het politiebureel waar hij de nacht mocht overbrengen, 's Anderendaags ging hij henen met zijn proces-verbaal. De maatschappij de VereenigdeHof- bouwlief hebbers zal voorts hare vergade ringen houden in het oud lokaal De Drie Koningen Op den eersten Zondag zullen, telkensom 2% uur, de aangeduide voordrachten gegeven worden. Onnoodig te zeggen dat de zoo begeerde tombola er iederen keer de vergadering sluiten zal. Oostsnife. - Schielijke dood.-Vrouw Ch. Adam, geboren Melanie Haeghemar, was op weg naar de statie om den trein te nemen voor Gent. Opeens werd zij door een geweldigen rukwind ten gronde gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Men nam haar op en droeg haar in het politiebureel aan de statie, waar zij een kwartier later den geest gat. De ouderling Jules Gouleseune ontsnapte ook als bij wonder aan een on geluk. Hij was halfweg de Kerkstraat,op weg naar de hoogmis, toen een vrrcht pannen van de omliggende huizen naar beneden ploften, juist voor de voeten van den ouderling. Met den schrik is hij er van af gekomen. Boekerij. Ten huize van M. De- coninck is een openbare boekerij inge richt, die ondersteund wordt door de ge meente. Iedereen mag er komen boeken leenen. Komt er uw keus doen om de lange avondstondenleerrijk en aangenaam te kunnen doorbrengen. Daar zijn voor handen vakboeken, bijz. overlandbouw, godsdienstige werken, romans van onze beste schrijvers als Warden Oom, H. Conscience, A. Hans, L. Lavki, Aug. Snieders, enz. Koop geen juweelen vooraleer de uitstallingen bezichtigj te hebben bij M.V ANDERMARLIERE-DEPUYD1 24, Meenenstraat te Yper. WOBbtanOmvergereden. Zondag laatst keerde H. Melis huiswaars van een boodschap te doen toen hft onrs wierd geworpen door een auto gestuit; c*eor fransche heeren. Denke'ijk her Henri tengevolge van 't geweldig stormij te laat het toeteren gehoord en door eed verkeerde beweging wierd tij gevatJ bijgeroepen geneesheer s'elde eene gr® te hoofdwonde vast, ook kloeg Melis va inwendige pijten in den buik en de bq nen. Vlamerthghr. Stormweder.- Zondag morgen heerschteeen stormwedi over den oatrek, dat vele schade aan t gebouwen veroorzaakte. Van menig hui en hofstede w oeien pannen af Bij de timmerman Gillioen iel eene schouw on Bij André Theveün is de groote winke: ruit gebroken. Van de steenbakker! St Antonius vlogen talrijke plate weg. Twee kronen van kalsijdeboomet staande fusschen 't o'de mannenhuis e 'tHoeksken kraakten af, gelukkigzoi der ongelukken te veroorzaken. Binst de offerande der negenmisse wc een steenen kruis met bloksteen af, d van boven op den rechter beuk der kei stond Deze steen met kruis weegt rei de 200 kgr. en miek bij 't afrollen op h dak der kerk een groot gedruisch!. Sommigen meenden dat 't dak der kei inviel en vluchten naar St Joris wa zij hun verschot inspoelden 1 Davids/onds. Eervv. Pater 1 baan, kapucien te Yper, hield Zond; voor een talriik publiek, eene zeer belan rijke voordracht, opgeluisterd met talriji lichtbeelden, over het bijgelcoj. De Eerw. spreker gaf in een klare zuivere taal talrijke voorbeelden van b geloof in verband met den katholiek godsdienst, aNookover bijgeloof in 't; gemeen en inzonderheid over de A toinisten en het Leper des Heils». Het publiek was ten uiterste voldai over die belangwekkende voordracht, ongetwijfeld veel goeds zal gesticht en weet bijgeloovige toehoorders zal getez hebben Landbouwvoordracht Hetwoi een slechte tijd voor den landbouw. A vruchten verminderen in prijs. Fr mi uitgezien worden naar nieuwe inkomsh 6AHSCH )N STAAL VERPLAATSBAAR ONVERGANKELy VERKHUIZB1 BRUSIEI trrrser* en PtAnnen r wendt U in wolle vertrouwen tot de Kapitaal-Concentraties: 300 millioen. Bijbank: yper, Groote Markt, 9. Tel. 304-334. poperinghe, Yperstraat, 5. Tel. 62. Agentschappen in al de bijzonderste Gemeenten van West-Vlaanderen Alle dagen beschikbaar. OBLIGATIEN op 5 TA AR aan drager 6 NETTO. Rente betaalbaar met zesmaandelijksche Koepon». BEURS BANK WISSEL,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 2