Ware Liefde HOEST, RHEUMATIEK, STEKEN IN DE ZIJDE, «P, LENDENPIJN Hazichi an Klasseering der dulovoerluigen. .DE POPERINGHENAAR MAAN BURGERSTAND VAN BOEKBESPREKING EURSWAARDEN. JANUARI - NIEUWJAARMAAND DE NIEUWE OUDERDOMSPENSIOENWET Het bedrag wordt op 3.600 fr. gebracht. ZITDAGEN «G "8S O A, C3 (El T IS M Leg liever voor uwe bezoekers een mat aieêr met Welkom, dan met «Voeten vegen». Het Koffiehuis bederft vaak de koffie thuis Men moet ook van luchtkasteelen de huur betalen. HET MANNEKE goeie vrinden, is niet waar, Dat wij in 't begin \.n 't jaar Tot het lukken van ons ^aken Goed ons plannen moeten maim. En aangezien er verschillende alderliefste 'Lezeressen en vriendelijke Lezers van De Poperinghenaar zijn, die hun plannen ma ken om in den loop van dit jaar het zevende secrame.ntje aan te gaan, is 't maar billijk dat het Manneken uit de Maan, in zijn kro- nijke van de week over dat gewichtig punt ■oen woordeken zou zeggen. Ge kent allen de spreuk, vrienden Lezers: Wie trouwt een wijf Om haar schoon lijf Verliest het lijf En blijft met 't wijf. Als Marenta dit hoort roept ze uit: zeg eens, wat moeten de alderliefste Lezeressen en de vrienden Lezers nu peinzen? Die den ken zeker dat gij met een leelijk wijf naar 't altaar zijt gestapt. O! neen, Marenta: Gij, ge waart in uwen tijd 't Mag en moet rechtuit gezeid, De bloeme van de streke En honderd jongens, toen voorwaar Die hebben, o Marenta, naar U hoopvol opgekeken. Ge ziet dus, o dierbare helft van mijnen trouwboek, dat het Manneken uit de Maan ook Trouwde met een wijf Om haar schoon lijf... Maar 't was daarom niet alleene. Ge waart. Marenta, Zacht en zedig van manieren Wist u deftig op te sieren Zonder overdaad van pracht... Ge kost koken, schrobben, wasschen, Kuischen, breien, naaien, plassen, En het sparen naamt ge in acht. En dat is het, wat tegenwoordig maar al te veel over 't hoofd wordt gezien. De jonk heid laat zich dan bol zot maken door schoo- ne kleertjes, sehoone manier kens.De mam- zellekens leeren machienschrijven of een ander stieltje. En als ze dan verdienen: te weinig om er van te leven en te veel om er van te sterven dan pelzen ze al rap op trou wen, En daar wordt getrouwd. Maar hoeveel huwelijken springen er aldus niet op kruk ken? Ge moet nog niet verder gaan dan Bruséel. 1 Is wreed gelijk-de echtscheidin gen hier toenemen. Pertang, ge weet het meiskens en jongens, die het geloof hebt van het Vlaamsche volk: Eer dat gij gaat Tot echtestaat Let op de zaken. Want 't is geen band Die met de hand Is los te maken. Daarom komen de volgende spreuken, meer daa ooit te pas: Verzint Eer gij begint. En deze: Eerst gedaan en dan bedacht Heeft menigeen in leed gebracht. En, alderliefste Lezeressen en dierbare Le zers als ge deze predikasie van 't Manneken uit de Maan rijpelijk hebt overwogen en als ge peist dat ge voor 't zevende secramentje geroepen zijt, hewel, trouwt dan maar op. En als ge feeste viert en 't Manneken uit de Maan wilt uitnoodigen... geen refuus, zulle, 'k Kom met Marenta af, op ons hondenkar ken en 'k breng mijn trekorgeltje meê en we zullen de schoonste liekens zingen. IN «T LAMMEKEN wordt er niet gezongen, maar schoon muziek gemaakt en als ge nu een genoeglijken avond wilt beleven, gaat dan maar ne keer in 't Vlaamsch Huis te Poperinghe naar 't Lammekenzien. Ge zult het u niet beklagen. WIE WEL te beklagen zijn, dat zijn die arme schaapkens van kinderen die daar in Schotland levend verbrand zijn in een cinema. Zeventig doo- •den en meer dan honderd vijftig gekwetsten. maasiaBBHBMBBsasBassiBaaBBBSB Mengelwerk van De Poperinghenaar 4. Ze hebben de cinemavent in den bak ge draaid. Daarmeê heeft de overheid haar plicht vervuld, meent ze. Iemand den bak indraaien is zeer gemakkelijk, maar die overheid had eerst ne keer moeten zien of in die cinema alles in orde was... Zoo zegt Marenta en dat is wijs gesproken. JANNEKEN sprak tot Mieleken en Miele- ken sprak tot Janneken en de twee manne kens kregen kwestie en van woorden kwam het tot daden en ze begonnen te vechten dat de stukken er van af vlogen... Juist kwam de schoolmeester daar voorbij gewan deld. Jongens, jongens, zei hij, zoo vechten... En dat voor een niemendalle, voorzeker. Toch niet, riep Janneken uit, Miel daar zei dat gij niet meer hersens hebt dan een ezel. en ik zei het tegenovergestelde... Wat de meester daarop gezeid heeft, weet ik niet. TOEN 'T MANNEKEN UIT DE MAAN bij zijn meester naar de school ging, schreef de man op 't bord: Alle menschen van ons land Hebben tien vingers aan elke hand Vijf en twintig aan handen en voeten Juist gelijk ze hebben moeten. Marenta zegt dat het mis is. Marenta heeft gelijk want daar ontbreekt hier en daar een komma. Lees het nu nog ne keer. Alle menschen van ons land, Hebben tien vingers; aan elke hand Vijf; en twintig aan handen en voeten Juist gelijk ze hebben moeten. WE MOETEN met den tijd meegaan en daarom hebben wo nu een elektrieken trein gekregen die van Gent naar Eekloo bolt. De gazetten schrijven daarover precies als 't iets wonders is; maar ze vergeten dat er in Hol land sedert meer dan twintig jaren zulke treinen bollen: van Rotterdam naar Den Haag en Scheveringen en van Rotterdam naar Amsterdam. Dat schrijven de gazetten niet, want hoe minder ze over Holland kun nen schrijven hoe liever ze 't doen. Is 't niet waar. DE HOLLANDERS worden kaaskoppen geheeten. Weet ge waarom? Omdat er veel kaas gemaakt wordt; zegt Marenta. Mis, Marenta. Hewel, zegt ze, als gij 't beter weet, vertel het dan. Wel .luisterde Hollanders hebben ten allen tijde een vloot gehad en die vloot was vroeger jaren wereld beroemd. Ze hadden admiraals, die geen katjes waren om zonder handschoenen aan te pakken, zooals: Michaels De Ruyter, Piet Hein, de man van de Zilveren vloot, Tromp en nog meer anderen. Nu waren de Hollanders op zee aan 't vechten tegen de Spanjolen, 't Ging er verdikkeme warm toe. De Hollan ders waren op 't punt van te winnen maar opeens bemerkten ze, dat ze geen kogels meer hadden voor hun kanonnen. Poeier was er nog genoeg, maar geen kanonballen meer. Toen dacht de admiraal er opeens aan dat er onder in 't schip nog driehonderd Hol- landsche kazen lagen. Ge weet wel, van die bollekenskaas, gelijk ik en gij reeds gegeten hebben. Nu moest het zijn dat die bollekens, door het langdurig liggen, zeer had waren geworden, zoo hard als een Vlaamsche kei kop. Steekt die kaasbollen op de kanonnen! riep de admiraal. Zijn bevel werd uitgevoerd en Tot schieten werd bevolen Op een, twee, drie, En een klopping was 't Voor de Spanjolen. Door hun kaasbollekens hadden de Hol landers den zeeslag gewonnen en zoo komt het dat zij den naam van kaaskoppen heb ben gekregen. Vroeger- hoorde ik eens vertellen Dat het aldus is geschied... Of het de waarheid is, mijn vrienden... Ja, ziet gij... dat weet ik niet. TOONTJE WIST ook niet hoeveel pinten bier hij gedronken had en hij zat nu op nieuwjaarsnacht met een stuk in zijn kraag op de zulle voor zijn deur en hij ging niet binnen, want hij vreesde een bedsermoon en nog meer... Daar kwam een politieagent langs en die vroeg aan Toontje: hebt ge uw sleutel verloren? Neen, zei Toontje, mijn sleutel niet, maar mijn koeragie. MARIE- KEN moest naar de post met twee brieven maar 't schaap had ook geen koeragie, want 't regende dat het goot. Blijf maar hier, zeg de de moeder... Het is geen weer om er een hond door te jagen. Zeg maar aan vader dat hij gaat. GAAN rijmt met gedaan. Se dert 1 December 1929 is 't gedaan met 't Be- zittingsleger in Rijnland. Sedert het Belgisch leger in Rijnland verbleef zijn er ginder 403 van ons jongens naar de eeuwigheid gegaan. 340 stierven er een natuurlijken dood. 63 stierven een geweldigde dood. Ons jon gens van den troep die naar 't vaderland terugkwamen zullen in elk geval zingen Noord-Zuid Oost-V/est, 't Lieken luidt Thuis best. ONDER DE BESTE SCHILDERS van vroeger telt zeker Frans Hals. 't Was een Vlaming van Mechelen hij leefde van 1584 tot 1666. Te Rijsel werd er bij een familie een schilderij ontdekt die door Frans Hals werd geschilderd. De menschen wisten niet eens dat die schilderij door Hals was ge maakt en 't tabloken hing in de keuken se dert jaren. Nu is 't uitgekomen dat het éen ROMAN door A. HANS. stuk is van waarde. Een kenner heeft er reeds een miljoen voor geboden. Spijtig, zegt Marenta, dat wij ook zoo geen schilderijken hebben. SPIJTIG wat de socialisten te Moeskroen hebben uitgevoerd. Die rekels hebben de kloosterzusters die 't hospitaal bedienden op straat gezet. Ze roepen en schreeuwen In eeuwig refrein Dat ze niet tegen den godsdienst zijn. Woorden Zijn geen oorden Zegt mijn vrouw Maar daden Laten raden Wat ge hebt in uw mouw. Op 't oogenblik is Marie-José de vrouw van prins Umberto. We wenschen Als brave menschen Aan 't koppel Te gaai- Met hartegepoppel Leef lang bij mekaar! RAAK. Napoleon I (1804-1815) werd eens door een dame gevraagd: Sire, hoe kunt u bij zulk een overvloed van roem nog altijd nieuwen zoeken. Hoe kunt u, luidde de wedervraag des keizers, bij al uw schoonheid nog blanketsel gebruiken? «K&ppgKwpn, .«W-KW-W wat ic rfa vraagt de mees ter. De ruggegraat, zegt Jantje, is een stok, welke door ons lichaam gaat. Op het eene einde zit het hoofd en op het andere zitten we zelf. Vader. Bedenk altijd, mijn zoon, dat ge nooit tot morgen moet uitstellen, wat ge heden doen kunt. Zoon. Best, vader. Mag ik dan vanavond mijn zakgeld al vast hebben? De gids. In deze zaal werd de ongeluk kige markies vermoord. Een bezoeker. Verleden jaar hebt gij ons een andere zaal aangeduid. De gids. Ik weet het wel, maar men is ze aan 't herstellen. OP HET EXAAM. Vindt ge die vraag moeilijk? vroeg de professor. Student. Toch niet, mijnheer, maar het antwoord MET DE eerste trekking van den tombo la van de eksposisies heeft het Manneken uit de Maan weer niemendalle gewonnen. Toch wel; zegt Marenta; plaats in uw zak. Dat zal met den grootsten hoop van de al derliefste lezeressen en van de vrienden le zers ook wel zoo zijn. EN HIER VOOR 'T SLOT EEN gedichteken. Of 't de waarheid is, zult ge zelf 't best kunnen oordeelen. 'T GEBEURT SOMS... 't gebeurt soms als de mis uitgaat, Dat thuis in 't dorp een zanger staat. Hij zingt van moord, hij zingt van brand, Van liefde en meiskens in de schand. Hij zingt van leute op zijn manier En 't volk dat koopt er zijn papier. Op zijn papier, daar staat, och Heer, Wel duizend fouten min of meer. Daar staat in, slechte Vlaamsche taal Verteld ook menig vuil schandaal. Hij zingt dat alles op een wijs Dat komt uit Brussel of Parijs. En 't volk aan niet veel goeds gewoon Dat roept algauwhoe schoonhoe schoon En 't zingt den zanger achterna Bij 't spel van zijn harmonica. En als de zanger huiswaarts keert Dan is zijn beurze goed gesmeerd. Hij denkt: hier kom ik nog weerom Want, ach, het volk is toch zoo dom. Van fioliere-fiola Zoo speelt dan zijn harmonica. 't Manneken uit de Maan. IBflflBBSBflflBfiBflBBBflflBBBBflBflBBES ZONNEBEKE, maand December 1929. Geboorten. Santy Michel, z.v. Theophile en Vanhoorne Anna. Cools Valeer, z. v Celest en Beheyt Martha. Bouckaert Ger- maine, d. v. Cyrille en Louage Elisa. Doo- laeghe Leon, z. v. Omer en Denorme Magda- lena. Butaye Roger, z. v. Maurice en Vin- tevogel Flavie. Devolder Georges, z. v. Henri en Plovie Marie. Vangheluwe Ge rard, z. v. Cyriel en Dewulf Marie-Louise. Bogaert Maurice, z. v. Omer en Dekyndt Maria. Oda Gilberte, d. v. Marcel en Clae- rebout Marie. Overlijdens. Coudron Felix, 79 j., wed. v. Decroix Eveline. Seynhaeve Joseph, 8 m., z. v. Hector en Pauwelyn Maria. Duthieuw Maria, 11 m., d. v. Arthur en Clae- rebout Flavie. Butaye Roger, 1 m., z. v. Maurice en Vin te vogel Flavie. Huwelijken. Vandamme Gustaf, landb. cntwiiikelt warmte en bestrijdt afdoende Legt eenvoudig het blad watte op liet pijnlijke lichaams deel, zorg dragend dat het goed aan de huid kleeft. Wanneer een spoedige en krachtige uitwerking verlangd wordt is Let voldoende de Thermogène eerst te bespren kelen met gezouten lauw water of azijn. In alle apotheken 4.SO Fr. de doos; 3 Fr. de halve doos. met De Muyt Helena, landbouwster. LOO, maand December 1929. Sterfgevallen. Poorter Amelie, 69 j., werkster, wed. v. Vereecke Pieter. Jonck- heere Renatus, 67 j., dienstknecht, ongh. Huwelijk. Defever Gaston, landb. te Merekem met Debyser Godelieve, landb. te Loo. Belofte. - D'Ooghe Jerome, landgebruiker te Loo met Broeckaert Eusebia, z. b. te Al- veringhem. BECELAERE, van 1 tot 31 December 1929. Geboorten. Baelen Elisa, d. v. René en Vandepitte Maria. Cokelaere Odette, d. v. Achiel en Duthoo Anna. Soenen Daniel, z. v. Oscar en Knockaert Zelie. Demuynck Noëlla, d. v. René en Ingelbeen Magdalena. Landuyt Michel, z. v. Cyrille en Six Ma deleine. Sterfgevallen. Engels Karei, 80 j. Vanwildemeersch Jules, 53 j., echtg. Saelens Alida. Huwelijken. Cruydt Polydor met Lapere Lia. Coene Alphonse v. Passchendaele met Denturck Amelie, wed. Messiaen Karel-Louis. pnHBaBBBBflflBBBBBBBBBBBBSBMB| Groote keus beste kwaliteit 5 TAFEL TOILE-CIRÉE I in alle breedten, Geele, Zwarte en Bruine g BEDDEVELLEN Caoutchouc schorten bij SANSEN-VANNESTE, Pop. BSBEBBBBBBBBBBBB! C. Astaes. HERFSTGENOEGENS Prijs 3 fr. Uitgave Excelsior Brugge. De werkjes van Astaes volgen malkaar dapper op. Ditmaal een viertal schetjes: Rust; Vreugdevuren; De Kermis op 't dorp; Najaarsrozen. Verhalen waar groot en klein een poosje ontspanning en pret aan zal be leven. BBBBBBBEBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBHBSB Hij is jong en jolig... Ik gaf toe hij moest ernstig zijn... Dat komt wel. Hij heeft nu het vaste voornemen te studeeren. Als hij het voornemen maar uitvoert. Ik denk het zeker... En we zitten weer een eind weg van ons wederzien, Malvina Als ik u nu een telefoonnummer opgaf, zou het dan van mij te veel gevraagd zijn, even te bellen, als ge naar Gent komt. En als ik telefoneer, met wien spreek ik dan? Met den portier van ons kasteel. Ge hebt alleen maar te zeggen, bijvoorbeeld: tien uur te Gent. Dan ontmoeten we elkaar in dit restaurant. Niemand zal weten dat de boodschap van u komt. Voorloopig zult ge dit wenschen, ik begrijp dat... Voorloopig zeg ik, want ik hoop vurig op veroveringen. En eenmaal zoo ver telefoneeren we vrij van huis. Dan vraag ik eiken morgen of ge goed geslapen hebt en wensch ik u eiken avond wel te rusten. Ge spreekt in raadselen. Och, denk er eens over na, en ge zult die raadselen wel juist raden. Maar als ge wilt bellen, heb ik reeds een tweede verove ring behaald. Malvina stemde niet dadelijk toe, hoe gaarne ze ook het voorstel bijtrad. Ze wilde echter den schijn van terughoudenheid be waren. 't Duurde toch niet lang of Pierre had haar belofte, te telefoneeren wanneer ze naar Gent kwam. En ik hoop, dat ik dikwijls opgebeld zal worden, zei Pierre. Maar ge zult niet altijd thuis zijn. Meestal wel, Ik ga zelden uit. Wat blijft Klaas lang weg! Hij vergeet voortdurend zijn tijd! kloeg Malvina. Wel, we zullen vast beginnen. Ik kan dan voor hem nabestellen. Ze kozen samen de gerechten en al meer en meer vond Malvina het een heerlijken dag. En dan hun afspraak van meer derge lijke ontmoetingen! Hoe fijn dat ze zelf kon sturen en dus niemands hulp behoefde om uit te rijden. Ze kon voortaan bij Pierre zijn als ze wilde. En hij stuurde het op een ver loving aan. Ze hadden genoenmaald en nog was Klaas er niet. Malvina maakte zich ongerust. Ze dronken koffie. Malvina voelde zich suf en loomerig van den wijn. Ik zou eens in de lucht willen, maar Klaas houdt ons hier gevangen, sprak ze. Wel neen! Ik zal met den gargon af spreken, Klaas te zeggen dat we straks terug komen. Kent hij mijn broer? O, die lui zien dadelijk den persoon dien ge beschrijft. Wees gerust. Pierre verwijderde zich even. En toen verliet hij en Malvina het restau rant. Weer begaven ze zich naar een stille laan. En Pierre bood Malvina den arm aan. Leun op me... ge zijt wat vermoeid, zei hij. Blozend deed ze het. Maar glimlachend keek zij hem aan. Hij beweerde dat zijn leven zonniger was geworden, sedert hij haar kende. En hij vond het heden een zeer bijzondere dag. 't Lijk me of we al veel langer met elkaar omgaan, fleemde hij. Dat is waar... Ik beschouw het als een opperbest voor teeken... En wanneer komt ge weer naar Gent? Gij zijt wel erg haastig... Omdat ik dadelijk, als we straks af scheid genomen hebben, naar dat wederzien j zal verlangen. Kunt ge den dag bepalen, dan behoeft ge al niet te telefoneeren en heb ik reeds van te voren het zeer aangname gevoel. Och, ik ben thuis vrij te doen wat ik wil... Ze spraken af over vier dagen terug naar Gent te komen. Malvina wilde thans de wandeling kort maken. Ze was bekommerd om haar broer. Ze begaven zich dus opnieuw naar het restaurant. Klaas was er nog niet. Maar waar zit hij dan? bromde Mal vina. 't Is onbeschoft zoo te handelen. Ze wachtten weer. Bijna een uur later riep een bediende Malvina's naam. Er was een boodschap voor haar aan de telefoon. Pierre ging mee naar het toestel. Malvina werd verzocht dadelijk naar het gerechtshof te komen. Ze wilde weten waar om, maar men antwoordde dat ze ter plaatse nadere mededeelingen zou ontvangen. Wat heeft Klaas nu uitgevoerd,, zei ze ontsteld tot Pierre. Misschien een aanrijding... Met de auto... Och ja... iets van weinig beteekenis, maar dat wordt gewoonlijk opgeblazen... j Kwestie van vergoeding. Ze waren niet ver van het gerechtshof. Malvina werd dadelijk bij een magistraat geleid. Jufvrouw, ge moet niet te erg schrik ken... uw broer heeft een auto-ongeluk ge had, zei deze. DE MAALSTROOM roman door Con stant Eeckels, een keurig boek van 204 blad zijden, uitgegeven bij Excelsior te Brugge en te verkrijgen aan 20 frank. Een schets uit de handelswereld te Ant werpen met zijn koophandelstypen: hande laars, makelaars, speculateurs en in verband gebracht met het fabriekwezenpatroons, werklieden, opruiers en leiders. Dit alles doorweven met een innige liefdeshistorie die het boek hneipnrl pn P «XOOTE KBÜS TE« TVOCJWB C 8AN3EN-VANNESTE HUISSTRAAT, 15, POPERINGHE f Alle 8u ree!mem be!an - V. L. Van Rumbeke. SENNELAGER drie jaar in 'n Duitsch concentratiekamp. Stella-editie; Amsterdam. Een nieuwe aanklacht tegen den oorlog en al zijn gruwelen! De geschiedenis van een paar vlaamsche jongens die de grens over willen, gesnapt worden en 3 jaar in een kamp doorbrachten. De beschrijving van al de el lende, zedelijke en stoffelijke die zij beleef den; het verval, de ontaarding die zij rondom hen bespeurden; de menigvuldige oorlogs weeën met gebrek, ziekten, verbeesting die zij hebben doorgebracht. De schrijver wil, door het verhaal dezer oorlogsellenden, de vredesgedachte en het anti-militarisme steeds meer en meer doen veld winnen. De menigvuldige duitsche spreuken die in het boek voorkomen werken ietwat storend bij de lezing. De schrijftrant is eigenaardig: kort, afgemeten, droog; geen lange beschrij vingen; tafereelen worden geschetst met enkel twee woorden. Het boek van 250 bladzijden is zeer boeiend en wordt in een adem doorgelezen. AMBTELIJK BERICHT. Den 18 December 1929. ie du Congo Beige, 80 fr. netto, cp 20. fue Commerciale du Congo, aandeel fr., 20 fr. netto, cp nr 18. Den 20 December 1929. Afschijnt binnen enkele dagen en zal dan seffens gezonden worden aan wie het ons vroeg. Inschrijvingen worden intusschen op ons bureel voort aanveerd: Gewone uitgave ge brocheerd, 35 fr.; in linnenstempelband, 50 fr.; Weelde uitgave op Hollandsch, 180 fr.; op Japansch, 450 fr. Voor verzendingskosten 1 fr. bijvoegen. IBBBaBBBBBBBBBBBBBSaBBBBBBBBSB O, is hij gewond, of dood misschien? kreunde ze. Een beetje gekneusd... Dat is eigenlijk niet het ernstigste. Maar hij is aangehou den... Malvina scheen den magistraat niet te begrijpen. Aangehouden... bedoelt ge, dat hij in 't hospitaal is? stamelde ze. Neen... hij is hier in het gebouw... Maar hij blijft tot mijn beschikking. Het is niet een gewoon ongeval. Uw broer was bij drank... Dronken, mijnheer...? Ja, hij was uit rijden met twee vrou wen... twee uit een bar... van lichte soort... Geen gezelschap voor hem... Een er van is ook gewond... en die ligt in het hospitaal. Haar toestand schijnt nogal ernstig. Met ontzetting luisterde Malvina toe. Uw broer heeft u laten roepen... ge kunt hem even spreken. De auto is erg be schadigd en blijft bovendien nu in beslag genomen voor het onderzoek. En mag mijn broer niet mee naar huis? vroeg Malvina. Vandaag, neen! Hij is nu niet nuchter genoeg, om behoorlijk ondervraagd te wor den. Blijft hij lang gevangen? We zullen morgen zien, hoe het met die vrouw is. De auto is op den weg naar Terneuzen tegen een paal gebotst en sloeg om, gelukkig naar den goeden kant, want anders waren ze allen in de vaart terecht gekomen. Vreeselijk! kloeg Malvina. Ik begrijp niet, hoe iemand van zulk een stand zich zoo kan gedragen! Al kan uw broer misschien morgen in vrijheid ge steld worden, toch zal hij een veroordeeling oploopen. De rechter vroeg bijzonderheden over de De Burgemeester heeft de eer zijne mede burgers ter kennis te brengen dat de mili taire commissie, belast met de nazicht- en klasseeringsverrichtingen betreffende de autovoertuigen, zitting zal houden in de gemeente Poperinghe den 20 Januari 1930, te 8 uur op de Groote Markt. De commissie zal de autovoertuigen nazien welke behooren tot de volgende soorten en fabrieksmerken Autowagentjes 3/4 T., 1 T. en 1 T., mer ken Ford en Chevrolet. Vrachtauto's 1 T. tot 2 T., al de merken inder onderscheid. Vrachtauto's 3 T. tot 4 T., en meer, al de erken zonder onderscheid. Bijzondere voertuigen, zooals trekauto's, ibussen, bijwagens, cars, enz. De autovoertuigen van voormelde soorten a merken dienen voor de commissie ge- racht door den eigenaar (of zijn afgevaar digde, die allen noodigen uitleg over de voer- ligen kan verschaffen). Kan een eigenaar n eenigerlei reden (storing of herstelling) Jn voertuig niet voor de commissie brengen, *tïn dient hij haar, bij't afroepen van zijn, aam een getuigschrift voor te leggen, ge kkend door den vakkundige, met de her- ■elling belast. De autovoertuigen moeten voorgebracht 'worden met al hun gereedschap, toebehoor - ten en wisselstukken. Eigenaars die bovenstaande voorschriften niet mochten naleven, vallen onder toepas sing der straffen voorzien bij de wet van 12 Mei 1927. Te Poperinghe den 5 Januari 1930. De Burgemeester, N. LAHAYE. BI. 5.- 12-1-1930. -N' 2. 12 Z H. Arcadius, mart., H. Familie. 13 M H. Veronica, maagd, H. Godefridus, b. 14 D H. Hilarius, biss. en kerkleeraar. 15 W H. Paulus, II. Maurus, H. Embertus. 16 D H. Marcellus, p. en m., H. Honoratus. 17 V II. Antonius, abt., H. Nennius, abt. 18 Z St P. St. te Rome, H. Prisca, H. Wolfred. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB VOOR ONZE SUIKERBEETPLANTERS De Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft, in hare vergadering van 27 December laatstleden, eene vermindering gestemd van 20 accynsrechten, die de suiker treffen, voortkomende van inlandsche beeten. Tot nu toe betaalde die suiker 40 fr. rech ten op 100 kilo; deze worden teruggebracht op 20 fr., met inbegrip van het suiker dat nu gemaakt is uit beeten verleden Zomer ge teeld. Die 20 frank zijn bestemd voor de land bouwers, want de suikerbeetteelt is verre van eene winstgevende bron te zijn. Wij zullen later mededeelen op welke wijze die teruggave in de handen der landbouwers komen moet, want in geen geval mogen de fabrikanten er van profiteeren. Deze beslissing zal onze landbouwers zeer verheugen; wij zullen verder hunne belan gen in die zaak verdedigen en hen op de hoogte houden A. D. Volksvertegenw. BBBBBBB9SEBBESSSBBHBBBBBB5S9BB1 IBBBBBBBBBBflBBBBBflflBBEBBBBBHHB identiteit van Klaas. En toen werd Malvina in een kamertje daarnaast geleid. Klaas zat er ineengedoken op een bank. Hij rees op. Malvina, niet zagen... ieder kan een ongeluk hebben, zei hij, nog met dubbel tong. 'k Heb een deuk in mijn kop... die ge neest wel en de auto kan hersteld worden. En het heele boeltje is vergeten. En gij waart met slechte vrouwen op gang! Slechte vrouwen... als die oude pruik van een rechter dat zegt, belastert hij twee fatsoenlijke dames.Zoo'n gendarmenbaas kan zeker de zon niet meer in 't water zien schij nen. Hij wou mij ook een sermoen geven. Voor hem zouden alle meisjes kwezels moe ten zijn. Zwijg nu eens met dien dwazen praat! En als ge zoo spreekt maakt ge uw geval nog erger. Als die rechter meent dat ik bang ben van zijn perkamentengezichc, is hij leelijk mis. Zoo hij nog veel van zijn neus maakt, neem ik den besten advokaat van de stad. En gij moet mij niet kapittelen, ge waart blij genoeg, dat ik u alleen liet miet Pierre van Landaele... Gij vrijdet aan den eenen kant van de stad en ik bood twee lieve da metjes een ritje aan. Ge zijt dronken, ge moest u schamen! Dronken... Ik kan nog best heel recht loopen... En Klaas waggelde over den vloer. Ziet ge dat! brabbelde hij. Ja een glas wijn heb ik gedronken, maar Piertje van Landaele zal u ook niet op pompwater ge trakteerd hebben. Gij moet van nacht hier blij'ven! Wat geeft datr Een student heeft al meermalen in den amigo geslapen! En de auto kapot! Ge neemt den trein. Zeg dat Piertje De Memorie van toelichting, van het wetsontwerp door Minister Hej man ter Kamer neergelegd, werd Zaterdag mor gei aan de Kamerleden besteld. Het be drag van het Ouderdomspensioen wordt op 3600 frank vastges'eld. Onder het tegenwoordig stelsel waren degenen die 12.000 frank loon trokken aan de wet op de verplichtende verzeke ring onderworpen nu zullen onafhanke lijke handaibeiders, wier inkomen de 18 000 fr. 's jaars niet oiertreft, er cok aan onderworpen zijn. Bij de wet van 10 December 1924 wordt wanneer het om een manlijken verzekerde gaat. het bedrag der persoonlijke storting op 36 frank 's jaars bepaald, en, op de zelfde som, het bedrag der werkgeversbij drage, dit is dus te zamen 72 frank. Wanneer let gaat om een vrouwe ijke verzekerde worct elk dezer sommen op 12 frank gebracht, dit is te zamen 74 fr. Door deze stortingen, waarbij de Rijks bijdrage wordt geveegd, kan er in een normaal tijdperk voor de manlijke ver- zekeringsplichtigen, een ouderdomsrente worden gevestigd van 720 frat k en na 1(5 of 18 jaar stirti-gen een overlevingsrente van 360 frank ten voordeeleder weduwe. Voor de vrouwelijke ver/ekerinpsplich- tingen een uderdomsrei te an 720 fr. Hetis onbetwistbaar da*, gelet op hun klein bedrag, de rentegerechtigden met bedoelde kleine renten, thans tegen de ellende niet zijn beveiligd. Bij het wetsontwerp wordt voorgesteld het bedrag der persoonlijke storting, wat de indienstverband staande handarb iders betreft, onverschillig de kunne vast te stellen op een som die overeenkomt met ongeveer 1.33 t. h. vrn het door verze kerde ontvangen loon en op hetzelfde be drag de werkgeversbi'drage. In de wet van 10 December 1924 werd de leeft';d voor het ingaan der ouderdr ras rente, zooder onderscheid op 65 jaar be paald. Er werd dus met da kunne der verzekerde noch met den invloed van het beroep, uitgeoefend op de arbeidsbe- kvvaamheid van belanghebbende geen re kening gehouden. In het wetsontwerp wordt er voorge steld. 1. Voor de manlijke verzekerden leeftijd voor de verplichte in-genottre- ding, op 65 jaar, met recht dien rp 60 jaar te laten vaststellen. 2 Voor de vrouwelijke verzekerden leeftijd voor de verplichte in- genottreding. op 60 jaar, met recht dien op 55 jaar te laten vast stellen. D' BRUTSAERT, Kamerlid, is spreke lijk voor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te YPER, den 1" en 3e Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in den Katho lieken Kring. Te WERVICK, den 2° Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in Het Kapitel Provinciaal Raadslid: Hilaire Lefebvre zal zitdagen houden: 1. - Te RENINGHELST, van 8% u. tot 10 u. 's morgens, eiken 2" Zondag van de maand, in de herberg Rozendaal(nevens de Kerk). 2. - Te PROVEN, van 9 tot 10 Vz u' 's mor gens, eiken 4e Zondag van de maand, in het Gemeentehuis. OBBBBBE8ISBflBBBBBBBBBBKflBBBSBB u thuis brengt. Hij vraagt niet beter... En een van die vrouwen is leelijk ge- kwest... Dat moet zij weten... Ze is vrijwillig meegegaan. Maar morgen is ze genezen. Kijk niet zoo bang... Ook een sermoen van dien rechter moeten hooren? 't Is een schande... Heel Belaarde zal over u klappen... Dat doen ze toch al! En wat geef ik daarom... Ze weten daar dar ik geen houten Klaasje ben, maar een gezonde, blijde jon gen, die van plezier houdt. En wat zal vader zeggen? O, de oude heer mag brommen als een bas-bas-bas en een strijkstok waar geen haar op was. Hier hoor ik het toch niet. En kom ik thuis, dan beloof ik, dat ik vlijtig zal stu deeren. En ik ben het waarlijk van plan... Ge voelt niet wat ge gedaan hebt. Zulk een ongeluk en een schandaal ook! Schandaal... Toe, ge praat als een oud dibbetje van Belaarde, als Mietje, 't kaarsen wij vet je van aan de kerk... Is een ongeluk een schandaal... Die vrouwen! Nette meisjes... Uit een bar of erger... Uit een vroolijk studentenkot. Ze schreeuwden als magere varkens toen we omver rolden... Ik dacht dat er twee palen stonden en ik er door kón. En er was er verduiveld maar een... Zoo dronken! Neen, neen... Praat ik nu als een dron kaard? Zeg aan papatje dat de auto brake heeft en ik hier blijf voor 't herstel... en tegelijk om een professor te spreken over de herneming van mijn studie. Zwijg over 't ongeluk. Precies of hij dat niet zal hooren. 't Komt in al de gazetten natuurlijk... ('t Vervolgt.).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5