Ware Liefde STEKEN IDEiPMi IMEMLËIEP DE POPERINGHENAAR SEDACIÏTEJV BI. 5. - 19-1-1930. N' 3. STEUNT ONZE MISSIONARISSEN door het verzamelen van DAGBLADEN en alle OUD PAPIER Zakken te bevragen: Klooster der Benedictinen. i 'JANUARI - NIEUWJAARMAAND BURGERSTAND VAN BOEKBESPREKING BEELDEN van den H. Pastor van \sa, van de H. Theresia van Li&reuz, .n alle grootten (kunstbeelden voor kerken) bij Sensen-Vannestss, 15, Stelt nooit uit tot morgen, wat gij vandaag kunt doen. Doe nooit van daag iets, waarvoor gij u morgen moet schamen. Doe in eens, wat in eens gedaan kan worden. IX- ordelijke, daardoor geschoolde ea ontwikkelde geest, die een vasten u il heelt en helder denkt, moet invloed uitoefenen op handelend lichaam en alle organen hun taak aanwijzen, in bet gr >ote zoowel als in het kleine, in het a'gemeene zoowel als in het bij zondere. HET MANNEKE UIT OE Terwijl ik nu te schrijven zit De wind huilt door de boomen, Marenta zegt: 'k geloof gewis Dat er nu storm gaat komen. Laat het dan maar stormen, zeg ik zoo. Afaar Marenta roept uit: hebt ge dan geen [compassie met de mensehen die op zee zijn? Och ja! daar gebeuren dan veel ongelukken. Zie maar ne keer dat groot stoomschip [Oronto, dat aan de kanten van Mexico met man en muis den dieperik in gegaan. Brr! zegt Marenta, ze zullen mij niet rap in een bootje zien en ze vertelt: 'k heb maar eens in mijn leven in een bootje gevaren op de Schelde en 'k was toen nog niet getrouwd, maar nooit of jamais, zoo heb ik toen ge zworen, zou ik nog een voet in een bootje zetten. Maar nu moet ik lachen. Marenta, zeg ik, ge waart wat kontent in 't huwelijks bootje te mogen varen met het Manneken uit de Maan als kapitein. Wat ge daar zegt, antwoordt Marenta, dat hebt ge gehoord bij de opvoering van ><'t Lammeken». Daarin heeft Marenta gelijk. WIE DAT ER OOK gelijk heeft dat is die horlogiemaker die een horlogie heeft uitgevonden dat ge niet meer moet opdraaien. Van 't oogenblik dat die horlog-ie uw vel raakt begint het te mareheeren. Wat ze allegaar al niet uitvin den! zegt Marenta. Maar ze vraagt me: en 's nachts dan wat moet ge dan met dat hor logie doen? Wel, schaap, aan uwen arm binden. 't Is weer een nieuwe nieuwigheid Maar 't is te zien. mijn vrinden, Of dat die nieuwigheid algauw Bij "t volk zal ingang vinden. De gazetten hebben er van alles opgevon- den om bladzijden en zijden te vullen over dat huwelijk van Marie-José met den Ital- jaanschen kroonprins. De Soir van Brus sel schrijft zelfs dat de Paus de zonden ver geven heeft aan al de genoodigden die bij de kerkelijke plechtigheid aanwezig waren. Weet de ezel, die dat geschreven heeft, dan niet wat er noodig is om vergiffenis van de zon den te bekomen? Zoo schrijven de groote gazetten Soms praatjes te dwaas en te dom... Geen kind dat gaat naar schole Vertelt er een praatje zoo stom. En burgemeester Max, de godsdiensthater, de liberaal, de man die een schupken kolen weigert aan de katholieke scholen van Brus sel, burgemeester Max is door de Paus in bijzonder gehoor ontvangen en heeft den Zegen gekregen. Allee! als 't de Paus goed is, is 't mij ook goed... Naar 't schijnt gaat het jonggetrouwd prinselijk koppel weldra naar Belgie komen. Dan roepen we allen meê Vivan Marie-José! Als ge de gazetten moet gelooven hebben die prins en die prinses alle mogelijke goei eigenschappen: braaf, godsdienstig, ootmoe dig, medelijdend, hartelijk, gedienstig, be leefd, zacht, eenvoudig, enzoovoort, enzoo- voort. Als 't waar is, zooveel te beter. Maar de gazetten schrijven Soms zooveel vleierij En prinsen en prinsessen Zijn menschen lijk ik en gij! Leontientje ging trouwen. Haar hoofdeke stond op 't barsten van danige alteratie, met al die aankoopen voor het nieuw huishouden, met al die regelingen voor de trouwfeest en met al dat passen en meten aan haar trouw kleed. Leontientje kwam haar binst die dagen bij den deken aangeven Zoo, mijn meiske. zei mijnheer den de ken, gij gaat trouwen. En zijt gij daarop wel voorbereid? Kent gij allemaal uw plich ten als kristelijke huismoeder te wege? En kent gij nog uwen catechismus? Laat ons eens hooren? Hoeveel goden zijn er? IBIS ■Mengelwerk van De Popcringhenaar 5. ROMAN door A. HANS. De gazetten! Ha, als ze durven beweren -dat ik dronken was, doe ik ze allemaal pro cessen aan. En betalen zullen ze! Ik ben niet zoo gauw benauwd als gij, onnoozel schaap. Wat weet gij van de wereld! Waar is Pierre? In de vestibule. Mag hij niet komen? Ik denk het niet... En 't is beter dat hij u 'in dien toestand niet ziet. Hij zal er eens om lachen. Hij is ernstiger dan gij... O ja. Piertje van Landaele is voor u de volmaakte mensch! Zeg, weet ge nog welk «en snuit George Verlane trok van morgen, toen hij als een oude kameraad op u af kwam. O, die brave jongen zal nu ook op He smalen, dat fabriekstoezichterje... Ge kletst veel te veel... Zeg niets meer tot den rechter... Als hij beleefd is, zal ik het ook zijn, tiaar hij moet me niet behandelen als een straatjongen. Ieder kan een ongeluk hebben. En wie er in mijn wagen zit, gaat hem niet aan. Malvina begreep wel dat het nutteloos was 'anger met haar broer te spreken. 't Is voor mij een triestig naar huis kaan. zei ze. Niet liegen... Ge zijt veel liever bij Pierre dan bij mij. maar dan moet ge ook kunnen verdragen, dat ik eens ging rijden tdet twee lieve meisjes... Een schande! Maar ik vertrek nu... Dus ge weet wat ge aan vader moet Eén, mijnheer den deken. Goed. En hoeveel personen zijn er? We trouwen maar binnen zes weken, mijnheer den deken. Tot hiertoe zijn er twee-en-twintig personen. Maar het zou ook kunnen vier-en-twintig worden: we ver wachten nog bescheid. En dan zijn er de muzikanten nog niet bijgerekend... MIJNHEER EN MADAME WILLIAMSON zijn een jaar geleden ook getrouwd. Ze heb ben nu onlangs een kindeken gekocht. En weet ge waar die menschen nu gaan wonen? Op den bodem van de zee. Mijnheer Willi amson houdt van rust en stilte! Zijn vrouw houdt ook van stilte. En nu hebben ze een soort groote ketel laten maken verdeeld in acht kamers met dikke ruiten, zoodat ze kunnen zien wat er onder in de zee gebeurt. En als die ketel nu gaat zakken, dan zitten zij er in en gaan ze, om te beginnen, een maand in die diepte verblijven. Ik moet zeggen dat die meneer en madame William son in Amerka wonen en ik weet niet Of dat zij, zoo man als wijf Hebben hun zinnen alle vijf! AL VAN VIJF te klappen, peis ik meteen op ons nief vijffrankstukken. Ze gaan er maken in de Munt te Brussel. Maar helaas, niet van zilver Zullen deze stukken zijn Doch van nikkel, lijk de franken En de stuivers groot en klein. Zoolang als we geen goud en zilvergeld zien, blijft het miserie. MISERIE is 't ook in veel huishoudens van menschen die voor den oorlog treffelijk konden leven. Zoo hebben Marenta en ik, gisteren nog het bezoek gehad van een oude tante. Ons tante Mieke. Tante Mieke had voor den oorlog gansch haar fortuintje in Belgische staatsrenten gestoken. Ze trok toen een intrest van vier duizend frank en daarmeê kon tante Mieke treffelijk leven en wel zoo treffelijk dat tante Mieke een van de beste van de paro chie was. En nu? Arm tante Mieke. Nu trekt tante Mieke nog 4000 frank. Maar wat zijn nu den dag van vandaag 4000 frank? Wat doet ge met 4000 fr. als ge daar een jaar meê moet leven?... En zoo, lijk tante Mieke, zijn er honderden en duizenden sukkelaars in ons gezegend land. DE TEPETEES of volksvertegenwoordigers trokken voor den oorlog ook 4000 frank. Maar die kadees heb ben rap voor huider zak gezorgd en hebben hun vergoeding met 10 vermenigvuldigd zoo dat ze nu 42 duizend ballekens trekken en daarbij gratis voyageeren en nog wel in eerste klas astemblief. Enfin, hebben is hebben En krijgen is de kunst En de tepetees die gaven Aan zich zeiven die gunst. VOOR VEEL HUISMOEDERS is 't een groote kunst, in dezen duren tijd, de twee eindjes van de week aan een te knoopen. 't Eten is kostelijk. Ons gouvernement dat zooveel kompassie heeft met de menschen, och arme, doet al wat mogelijk is, om de menschen te leeren visch eten. Verschillen de bestuursters van huishoudscholen zijn naar Oostende gereisd om met hun leerlin gen aldaar visch te koopen, visch te kuischen, visch gereed te maken en visch op te eten. En een geleerde professor gaf een voordracht om te zeggen dat visch toch zulk een gezond voedsel is. Natuurlijk werd er een Braban- Qonne gezongen om de visch te doen vertee ren... Maar Marenta zegt: Wat een bluf en blaai... 't Is allemaal geen zier gedaan Wanneer de visch Niet af zal slaan. Als ge voor een kilo kabeljauw 20 fr. moet betalen; voor een kilo pladijs 15 fr., dan is visch een kostelijk eten, want dan kost visch 20 keer meer dan voor den oorlog en zoolang als de mannen van 't gouvernement dat niet kunnen verhelpen zal er geen visch gegeten worden. NAAR 'T SCHIJNT gaat de prijs van 't bier ook weer verhoogd worden. Seven Lap van Beerst onder ons gezeid en elders gezwegen heeft een groot onge mak: hij is geheel zijn leven geplaagd ge weest met eene drooge lever, en heeft meer brouwten gedronken dan hij kilos zwaar weegt. En nu zit Seven in de handen van doctor Trekbeen van Smuide, die hem stipte- lijk den drank verbiedt. Maar Seven, die stil- lekens aan, aan de beterhand geraakt, en kan 't op een einde niet meer uithouden, klaar de geweldige goeste naar een teugske bier. Maar, dokter toch, zei Seven, wanneer gaat gij mij een glazeke bier toestaan? Nog niet, Seven, zei de. dokter, we moe ten voorzichtig zijn, mijn man, voorzichtig zijn, al wat ik voor het oogenblik mag toe staan is een beetje water uit... een bierglas. MAAR DE HUIZEN slaan af, wordt er gezegd en 't land ook. 't Kan zijn, maar ik geloof er niet veel van. ALS WE DE GAZET TEN mogen gelooven heeft er in Frankrijk een aardbeving plaats gehad. Menschen! Menschen! mijn herte beeft er van bij 't ge dacht, dat de aarde hier ook zou kunnen beven. In Arabië, dat is ver van hier, heeft er ook een aardbeving plaats gehad. Het dorp Heda is half verwoest en daar zijn verschillende menschen de eeuwigheid inge- beefd. Dat is triestiger. Arabië is een land met aardige gebruiken. De Arabieren ver schillen in hunne zeden en gebruiken groo- telijks met de onze. Als ge ge 't niet gelooft leest dan maar eens wat mijn vriend Maho med Kalawitsjoekoelafoetyma mij schrijft. Als ge dien naam uitspreekt moet ge zorgen dat ge u niet verslikt, want ge zoudt er kun nen in blijven. Hij schrijft alzoo: Zij sche ren zich het hoofd, niet de kin, en wij doen het tegenovergestelde. Bij ons is het afnemen van het hoofddeksel in tegenwoor digheid van een ander persoon een teeken van aching; bij hen een blijk van minaching. Als zij eene kerk binnentreden, houden zij hun tulband op maar doen schoenen en pan toffels uit; wij doen het tegenovergestelde. Zij bestijgen hun paard van de rechtere, wij van de linkerezijde. Zij schrijven rechts naar links, wij van de linker naar de rechterzijde. Aan tafel houden zij 't voor fatsoenlijk, zich zelf eerst te bedienen, en wij zorgen eerst voor onze gasten. Als een vriend naar de gezondheid onzer vrouw vraagt dan aanzien wij dat als eene beleefdheid; de Arabier houdt zulks voor eene beleediging. Hunne rouwkleeding is wit, de onze zwart. Wij wasschen onze handen door ze in 't water te steken; zij door zich water over de handen te laten gieten. En tegenwoordig is 't de tijd van pensen- kermissen, want menig varken wordt naai de eeuwigheid gezonden tot groot jolijk van de smullers. Hier is een liedje dat misschien genoegen doet. Refrein. SMULLEN. Ik ben geweest Naar 't kermisfeest Haliolie Haliola Naar 't kermisfeest Ben ik geweest Van fioliere van fiola. 1. Mijn meetje die geeft alle jaren Een pensekermis goed en fijn Van koteletten, lekkere mette En pensen met een glasken wijn Op voorhand vast ik twee, drie dagen Dan is mijn maagsken plat en leeg Maar 'k mag dan ook rechtuit verklaren Aan 't tafel doe ik mijn best ter deeg. 2. 'k At van de soep wel vier telloeren En van den hutsepot zooveel Daarachter negen koteletten Van de roti ook nog mijn deel En van de lekkere mette, vrienden Nam ik gewis een schelle of vijf En sloeg daarop een resem pensen Nog met veel goesting in mijn lijf. 3. Mijn meetje heeft ne goeie kelder En ik drink liever wijn dan bier Ik kraakte daar dus menig flesken En raakte zoo in het plezier. Want nevens mij zat aan de tafel En flinke nichte, wel te pas En 'k heb het seffens ondervonden Dat het precies geen kwezel was. 4. Ik stampte zoetjes op haar teenen En zij, ze lonkte zoet omhoog En toen, ik mag het hier wel zeggen 'k Las iets van liefde in haar oog Toen heb ik zoet haar hand genomen En stil gefluisterd met een lach Dat 'k haar zoo gaarne als de pensen Van 't verken van mijn meetje zag. 5. Ze zei me toen waar dat ze woonde En Zondag trek ik er naar toe Want Vrijdag, zei ze mij, dan slachten We ten onzent ook 'nen dikken tjoe En Zondag zal 't ook kermis wezen Dus kom maar af, zoo sprak ze fijn Ik neep haar even in haar beenen En lachte stil ik zal er zijn. Biscouplet. Het moet u dus geen zier verwonderen Wanneer ge zeggen hoort weldra Dat ik daar ginder bij die mokke 'ne keer serieeus te vrijen ga En komt het eenmaal tot een trouwen 'k Beloof het op mijn woord van eer 't Is zeker dat ik u dan allen Ter pensekermis inviteer. De muziek is te verkrijgen bij den Heer Jos. De Boeck, Toondichter, Gentsche steen weg, 343, St Jansmolenbeek (Brussel). En ais ge mij en Marenta op zulk een pen- senkermis wilt inviteeren, dan komen we af. Maar als het middagmaal is afgeloopen dan moet ge niet zeggen: Het Manneken uit de Maan Heeft zijn buiksken deugt gedaan. Daarmee is 't weer ne keer afgeloopen voor vandaag'. Aan allen een Zondag Met gezonde vreugd, En lijk het behoort In eer en deugd. 't Manneken uit de Maan. zeggen! En maak u niet ongerust. Ik zal goed slapen in den bak... Morgen kom ik' per auto naar huis... Malvina keerde zich om. Haar broer ge- j droeg zich te min oordeelde ze. Zonder te groeten ging ze heen... Toch keek ze nog eens om. Ze zag door de andere deur een gen- darm binnen treden. Dit schokte haar zoo, dat de tranen opwelden. Ze ontmoette den rechter niet meer. In de hal wachtte Pierre van Landaele. Ze vertelde hem alles en zei dat ze zelf beschaamd was. Gij kunt er niets aan doen en zijt niet verantwoordelijk voor uw broer, sprak Pierre. 't Best is, dat het goed afliep en Klaas niet gewond is... Ja, hij kan dwaas doen. En dat gezelschap... i 't Is niet behoorlijk... maar ja, studen tenkroegjes. Ik wilde er nooit heen... Wat zal het thuis zijn! Nu moet ik met den trein naar Belaarde. Jammer dat ik mijn auto niet hier heb...', We zullen eens kijken wanneer er een trein is. Ge moet iets drinken tegen den schrik. In een koffiehuis keek Pierre in den reis gids. Malvina had nog ruim een uur den tijd. Ze was erg gedrukt en mistroostig, al poogde haar gezel haar op te beuren. Pierre bracht haar naar het station. En onze afspraak? vroeg hij... Ik moet wachten, tot de auto terug is. Wie weet, wat er van is. Pierre nam hartelijk afscheid... In gedachten reis ik met u mee, zei hij... Moed houden... Maar 't was voor Malvina een somber ein de van een blijden dag. I AFGEWEZEN. j George Verlane kwam van de fabriek. Hij had den ganschen dag opgewekt gewerkt. Vanavond zouden er familieleden en ken- nissen komen, door zijn mosder genoodigd, om zijn terugkeer te vieren. Eigenlijk zag George tegen dat feestje op. Hij voelde zich niet gaarne als een soort jubilaris. Maar hij wilde zijn goede moeder niet teleurstellen. De meesterknecht had hem gesproken over een ongeluk dat Klaas Brandsen met zijn auto zou gehad hebben. Men babbelde er over In de stad. Bij de kerk ontmoette George Malvina. Hij herkende ze dadelijk in 't schijnsel van een lantaarn. Hij had nu een reden om haar aan te spreken. Vlug trad hij op haar toe. Goeden avond, groette hij. Vreemd, hij durfde ze niet meer bij den voornaam te noemen. Malvina knikte hooghartig en scheen haar weg te willen vervolgen. Is 't waar dat uw broer een auto-onge luk heeft getead. 't Is toch niet erg, hoop ik? vroeg George... Wel, mijnheer Verlane, gij die zoo lang weg geweest zijt, doet al weer mee aan 't ge klets van Belaarde! schimpte Malvina. Dat klonk hatelijk. Oordeelt ge nu zoo over mij? hernam George. Ik wil op straat niet aangesproken wor den! snauwde ze terug. Zoo veranderd... Wat heb ik dan mis daan? Vroeger... Over vroeger praten we niet meer, on derbrak Malvina. Die tijd is voor mij ver geten... Maar Malvina... Ik heet jufvrouw Brandsen, mijnheer Verlane... Bruusk ging ze heen. Even volgde George haar verbouwereerd na. Toen voelde hij nijd. Wat verbeeldt ze zich, bromde hij. En dat om een erfenis... Ik heb mijn geld ten minste zelf verdiend... Ze gelooft ook niet 19 Z H. Canutus, H. Marius, Audifax, Abach. 20 M HH. Fabianus en Sebastianus, mart. j 21 D H. AgneS, maagd en mart. 1 22 W HH. Vincentius en Anastasius, m. j 23 D H. Ilaefonsus, biss. 24 V H. Timotheus, bis., m., H. Balibas, b. I 25 Z H. Paulus bekeering. H. Publius, abt. cntwikLelt warmte en bestrijdt afdoende I Legt eenvoudig het blad watte od het pijnlijke lichaams deel, aorg dragend dat hot goed aan de huid kleeft. "WanAeer oen spoedige en krachtige uitwerking verlangd wordt is het voldoende de Thermogene eerst te bespren kelen mot gezouten lauw water of azijn. In alle apotheken 4.50 Fr. de doos3 Fr. de halve doos. WYTSCHAETE, maand December 1929. Geboorten. Hessel Paula, d. v. Hilaire en Beatrice Aelbroucq. Morel Georges, z. v. Auguste en Gabrielle Casier. Maricou Willy, z. v. Camiel en Leonie Deleu. Le- maire Lucien, z. v. Henri en Maria De Byser. Debal Aiiclré, z. v. Cyriel en Gabriella De- coninek. Overüjdens. Debruyne Eugenie, huis houdster, 59 j., echtg. v. Louis Hennebo. Fasseel Henri, z. b., 77 j., wed. v. Adam Me- lanie. Lafevre Marie, winkelierster, 51 j., echtg. v. Jean-Franqois Vlamynck. Menu Eugene, z. bt, 79 j., wed. v. Mathilde Vermast, echtg. v. Marie Goethals. Huwelijken. Deconinck Marcel, fabriek werker v. Kemmel met Maria Bekaert, fa briekwerkster v. Wytschaete. Cardinael René, landwerker v. Kemmel met Maria Maselis, fabriekwerkster v. Wytschaete. Barrez Ernest, koolgraver v. Wodecq (Hene gouwen) met Mathilde Muylle fabriekwerk ster v. Wytschaete. In 't jaar 1929: Geboorten, 74; Sterfgeval len, 34; Huwelijken. 29. WATOU, maand December 1929. Geboorten. Deroo Robert, z. v. Hector en Godelieve Cappelaere. Ryckeboer Maria, d. v. Prosper en Germaine Vanneste. Steverlynck Georges, z. v. Camille en Madeleine Depoorter. Overüjdens. Blondeel Pieter, 84 j., wed. Sophie Maes. Coulier Petrus, 76 j., ongelr. Van Keirsbilck Eugenie, 69 j„ wed. Emile Jblickéére. Bodein Louis, 80 j„ echtg. Virginie Debaene. Vermeulen Jules, 74 j., echtg. -Lucie Devos. Vancayzeele Maria, 2 j., d. v. Omer en Felicie Cornille. Huwelijk. Terrier Robert te Lomme (Frankrijk) en Lieven Maria te Watou. ALVERïNGHEM, maand December 1929. Geboorten. Maria Godderis, d. v. Je rome en Julia Dewancker. Overüjdens. Désiré Parrein, 83 j., land- gebruiker, echtg. v. Melanie Ghysel. Louis Vandicke, 78 j., z. b., wed. v. Emilie Roose. Huwelijk. Jerome D'Ooghe, landgebrui- ker te Loo en Eusebia Broeckaert, werkster te Alveringhem. In 't jaar 1929: Geboorten, 25; Sterfgeval len, 32; Huwelijken, 18; Intredingen, 59; Uit tredingen, 107. OEREN, maand December 1929. Geboorten. Suzanna Vanderfaeillie, d. v. Maurice en Livina Timmerman. Overüjdens. Eugenie Vandoorne 58 j., wekster,» echtg. v. Auguste Demeulenaere. In 't jètar 1929: Geboorten, 3; Sterfgeval len, 3; Huwelijken 2; Intredingen, 7; Uit tredingen, 14. NIEUCAPPELLE, v. 1 Oct. tot 31 Dec. 1929. Geboorten. Segaert Mauritius, z. v. Adolf en Zulma Sergeant. Vanderfaeillie Margaretha, d. v. Hilaire en Marie Van- thournoudt. Ivonne Desmadryl, d. v. Remi en Lucie Dewilde. Sterfgevallen. Emelle Stroom, 69 j., wed. v. Joannes Degraeve. Leonie Merlevede, 67 j., huisvr. v. Henri Debeir. Silvie Ver- burgh, 79 j., wed. v. Francis Billiet. OUDECAPPELLE, v. 1 Oct. tot 31 Dcc. 1929. Geboorten. Gerard Bulcke, z. v. Prosper en Madeleine Jacob. Maria Thennynck, d. v. Jules en Augusta Caesemacker. Wal- dat ik eigenaar van de fabriek ben en ze waant zich tot de aristrocatie te behooren. Wat een verwaandheid Maar eigenlijk was George diep bedroefd. Hij had Malvina nog lief. In verlangen naar haar was hij teruggekeerd, met schoone droomen. En zij die sloeg die brutaal ineen... Over vroegersprak ze niet meer en hij mocht haar niet meer bij den naam noemen. Ze achtte zich ver boven hem. Dat ze loopt! zei George zijn weg ver volgend. Maar hij was zeer somber geworden. Be laarde scheen hem nu triestig toe. En in die stemming moest hij straks de feestpartij bijwonen. Hij zag er erg tegen op. Hij kwam aan de eenvoudige ouderlijke woning. Door het raam zag hij moeder ach ter de toonbank. Daarom was het dat Mal vina hem nu minachtte. Met haar verwaandheid! zei George bij zich zelf. Mijn moeder is me duizend maal meer waard dan zij! Hij trad binnen en maakte een praatje met twee klanten, twee vrouwen uit de buurt. Dan ging hij in den woonkamer. Vader zat al te rooken bij het vuur. Goeden avond, zei hij. Dat is een ge zelliger leven, nu ge thuis zijt... George wilde voor zijn vader vroolijk zijn en zijn leed om Malvina verduwen. Heeft moeder de kamer niet netjes ge maakt? vroeg Verlane. Ja, hoor... Alles ter eere van uWe zullen vroeg eten. Tegen acht uur komen de gasten. Moeder verscheen dan ook. 't Is toch waar van dat auto-ongeluk van Klaas, zei ze. Weet ge 't al, George? 'k Heb er iets van gehoord op de fa briek... Erg gewond schijnt hij niet te zijn, I ter Hondekyn, z. v. Odiel en Maria Vande- meulebroeke. Sterfgeval. Urbain Gheeraert, 13 j., z. v. Honoré en Elisa Debusschere. WULVERINGHEM, jaar 1929. Geboorten. Cornette Michel, z. v. Fir- min en Markey Juliana. Vanryssel Si- monne, d. v. Camille en Verbrigghe Adriana. De Gheele Rachel, d. v. Camiel en De potter Maria. Pieters Louis, z. v. Benoit en Cailliez Lucie. Cappelaere Mariette, d. v. Frans en Ryckeboer Maria. Deceu- ninck Wilfried. z. v. Gerard en Hamiaux Josephina. Clarysse Clara, d. v. Marcel en De Rycke Marie. Missinne Maria, d. v. Cyriel en Vercruysse Elisabeth. 9. Coene Josephina, d. v. Remi Degraeuwe Emeliana. Ollevier Marguerite, d. v. Michel en Hackx Maria. Hinderykx Lucrèee, d. v. Leon en Bruynooghe Rachel. Bruloot Liliane, d. v. Robrecht en Boels Marguerite. Vanmoor tel Jeannette, d. v. Richard en Alderweireldt Alice. Sterfgevallen. Demey Florentin, 84 j., z. b., wed. Anna Vanrijssel. Bruloot Hip- polyte, 77 j., eere-gemeentesekretaris, echtg. Boonefaes Helena. Wackenier Maria, 1 j., d. v. Remi en Barbary Angèle. Chaerel Henri, 49 j., landgebruiker, echtg. Lebleu Rachel. Boudeweel Arthur, 41 j., dienst knecht, wed. Valckaert irma. Michels Ro salie, 62 j., huishoudster, echtg. De Rycke Henri. Jacob Elodie, 78 j., z. b., wed. Sar- razyn Joannes. Delory Marie, 59 j., z. b., ongeh. Cordier Irma, 39 j., werkster, wettelijk gescheiden v. Le Dieu Cyrille. Houck Georges 28 j., handelsreiziger, ongeh. Huwelijken. Vanmoortel Richard met Alderweireldt Alice. Brassinne Julius te Nieuwpoort met Dewilde Rachel te Wulve- ringhem. Hinderykx Georges te Vinchem met Vanacker Maria te Wulveringhem. Cambier Remi te Steenkerke met Vanden- herghe Helena te Wulveringhem. PASSCHENDAELE maand December 1929. Geboorten. Decouttere Cecilia, d. v. Antoon en Verhamme Louise. Versavel Irma, d. v. Henri en Bouten Emelie. Ghy- selen Godelieve, d. v. Sylveer en Vuyïsteke Hilda, Persyn Frans, z. v. Jules en Neu- rinck Zosima. Noliet Antoon, z. v. Omer en Kuyle Marie-Louise. Degroote Rosa, d. v. Remi en Vanhemmens Elisa. Van- denbussche Juiien, z. v. Camiel en Albetine Vandewoestyne. Bourdeau André, z. v. Gamiel en Castelein Maria. Ostyn Mar griet, d. v. Achiel en Beheydt Zenobia. Lefever Maria, d. v. Gerard en Grillet Ivon- na. Oosterlinck Gerard, z. v. Maurice en Chombaere Maria. Overüjdens. Decuypere Maria, 55 j., echtg. v. Markey Henri. Lefever Romanie, 77 j., wed. v. Nestor Vandenweghe. Gou- dezeune René, 7 m. WOl'MEN, v. 1 Novemb. tot 31 Dec. 1929. Geboorten. Defever Yvonne, d. v. Odiel en Maria De Kervel. Durie Denise, d. v. Maurice en Maria Barbary. Vanoverber- ghe Martha, d. v. Aloise en Magdalena Bylo. Berton Leo, z. v. Camiel en Margaretha Ghyselen. Leeman Agnes, d. v. Hector en Zulma Viaene. Dedeyne Andréa, d. v. Pru dent en Celina Vanthuyne. Sterfgevallen. Huyghebaert Sylvie, 67 j., wed. Placide Castryck. Vandqmme Edu- ard, 85 j„ wed. v. Octavie De Reyrel. D'Hondt Juliana, 80 j.„ wed. v. Bruno De- cherf. Huwelijken. Depuydt Aloise, -wed. Eme- maar hij zit te Gent gevangen... Hij was smoordronken en had rare vrouwen in zijn auto... Zoo vertellen ze. -O, 't zou me niet verwonderen van dien wilden broes, sprak Verlane. Misschien overdrijft men toch, meende de zoon. Moeder dekte de tafel. Vader sprak over de fabriek. En na het eten wachtte men de gasten af. Maar bij George bleef de sombere indruk van de onaangename bejegening hem door Malvina Brandsen aangedaan. Eerst kwamen de geburen. Moerman, zijn vrouw en Lydia. Ze werden hartelijk begroet. Lydia had zich netjes gekleed en ze zag er waarlijk allerliefst uit. Weldra verschenen ook andere kennissen en vroegere school vrienden. Er waren nog twee jonge miesjes bij. Een was Lotje Moerman, een vriendin van Malvina Brandsen, tot de erfenis in de familie van de secretaris jyas gevallen. Eerst werd George 't onderwerp van 't ge sprek. Men plaagde hem als den nieuwen fabrikant. Men maakte grapjes. George lach te mee. Maar hij voelde al dat hij uit de mentaliteit van Belaarde gegroeid was. Hij verwonderde zich over de kleingeestigheid van zijn stadje. Vroeger had hij geoordeeld als zijn vrienden, maar zijn geest was meer open gegaan. 't Duurde echter niet lang of een der jon ge lieden vroeg of men het laatste avontuur van Klaas Brandsen kende. Dat hij een automobielongeluk heeft gehad, zei er een. Ja, maar van een bijzondere soort. Ik weet het van een politieagent. Die heeft de inlichtingen uit Gent zelf gelezen. Klaas was uit'rijden met twee dames uit een kroeg... nu ja .dames... we zullen ze dan zoo maar noemen... Ze hadden alle drie gedronken. En Klaas reed op een paal. De auto kantelde lie Lyneel met Alice Deseck, wed. Livinus Denblijden. Leo Bossant v. Vinchem met Elza Pinseel v. St Jacobscapelle. In 't jaar 1929: Geboorten, 38; Sterfgeval len, 40; Huwelijken 14. LOCEE, v. 1 Sept. tot 31 Dec. 1929. Geboorte. Wyllemet Andréas, z. v. Ca miel en Danneel Magdalena. Sterfgevallen. Dumoulin Gaston, z. v. Ernest en Pauwels Marie-Louise. Hessel Marie, wed. v. Capoen Henri. Huwelijk. Delfly Albrecht v. Locre met Delboo Juliana v. Poperinghe. Belofte. Tartar Jean-Baptiste v. Blen- decques met Eggermont Jeanne v. St Omer. VLAMEETINGHE, maand December 1929. Geboorten. Vandaele Theodore, z. v. Camiel en Maria Raubau. Haeyaert Si- monne, d. v. Henri en Maria Vanlede. Verschoore Andréa, d. v. Gaston en Maria Dehuysser. Overüjdens. Degryze Marie, 71 j., z. b., wed. v. Carolus Ramaut. Hoflack Aman- dus, 57 j., landwerker, echtg. v. Mathilde Vandewynekel. Monkerhey Augustus, 77 j., rentenier, echtg. v. Eudoxie Clarebout. Haezebrouck Maria, 9 m., d. v. Hector en Pharaïlde Deberdt. Huwelijken. Maurits Vandenbussche, landbouwer te Langemarck en Martha De smet, landbouwster. Maurits Mares, zwin gelaar te Rousbrugge-Haringhe en Elisa Vancoillie, fabriekwerkster. SENNE LAGER. Drie jaar in 'n Duitsch concentratiekamp, door L. Van Rumbeke. Amsterdam STELLA-EDITIE, Heeren gracht, 287. Wat is het ergste van beide? Het leven in de bloedschansen. met de verraderlijke doodsbedreigingen, met de gas aanvallen die de longen opbranden, met den granaatregen die de lijven in stukken schiet... of het leven in een Duitsch concentratie kamp, met dien nooit verzadigden honger die spookt uit de oogen, die knaagt in maag. en buik. Roerloos ligt het bleeke, smalle gelaat van Fonske tegen den stam van den den- ii neboom... langzaam klemmen zich de ma il gere vingers vast aan de harsachtige ii schors... rukken, trekken, scheuren de ruwe ii massa tot kleine brokstukken, die tusschen ■i de lippen verdwijnen en vermorzeld wor- ii den tusschen de tanden... Eten... het eten ii der wanhoop.(Uit het VI" hoofdstuk). Op het front is er verweer, is er afwisse ling, zijn er rustpoozen; in het concentratie kamp: verveling, heimwee, machteloosheid, en vooral honger... bis an das Ende des Krieges (tot aan het einde van den oorlog). Wat is het ergste van beide? Die Van Rumbeke's boek leest griezelt bij de gedachte aan een concentratiekamp. De schrijver verdroeg zelf bijna drie lange jaren de ellende van de gevangenschap en het kampleven. De beschrijvingen van de gebeurtenissen zijn, wat de hoofdzakelijkheid betreft, echt. Geen vertaling. Oorspronkelijk Vlaamsch werk: rijke, sappige taal; de jongste styl: filmstyl. Geen opgezette strekking. Tegen den oor log, natuurlijk. Wie kan over den oorlog schrijven zonder den oorlog te doemen? Vooruit en vooral: ware toestanden. Wat in andere oorlogsboeken totaal ontbreekt is hier te vinden. Lichtpunten: Père Dessain, de rattenpakker... en eter Bideau, de kerst nacht der parias. Velen, zeer velen zullen het boek lezen en, wanneer zij het, onder hevige ontroering, ter zijde leggen den begaafden schrijver na- wenschen Ik heb geluisterd, ingetogen, innig, ver- ii trouwend. En ik heb gezien, hoe boven de a eenzame vlakten der aarde, waar millioe- ii nen wachten ter verrijzenis, de nieuwe zon- i> ne rijst, heerlijk, trillend... de zonne van ii Een, die is gekomen om te vèstigeft.on- der alle volkeren der aarde... het gezegend i> rijk van den vrede." (Slot). E. X. lESSSMBaagasssaaassssssssMsaaiss ZITDAGEN Dr BRUTSAERT, Kamerlid, is sprekelijk voor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te YPER, den 1" en 3° Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in den Katho lieken Kring. Te WERVICK, den 2e Zaterdag der maand, van 9 V-i tot 12 uur, in Het Kapitel Provinciaal Raadslid: Hilaire Lefebvre zal zitdagen houden: 1. - Te RENINGHELST, van 8 V2 u. tot 10 u. 's morgens, eiken 2e Zondag van de maand, in de herberg Rozendaal (nevens de Kerk). 2. - Te PROVEN, van 9 tot 10 u' 's mor gens, eiken 4e Zondag van de maand, in het Gemeentehuis. gelukkig niet naar dc-n kant van het water. Ze reden namelijk langs de vaart van Ter- neuzen. Klaas werd aangehouden en heeft in de gevangenis gelogeerd of hij zit er mis schien nog in. Treurig als ge zulk een zoon hebt, sprak vrouw Verlane. En hoe zal dat allemaal af- loopen... Malvina was ook te Gent, hernam de jonge man, die goed ingelicht bleek. Ze was er op wandel met een vreemden heer. Dat weet ik van koopman Vallaart, die ze ont moet heeft. Ze schenen het goed eens, want ze gingen gearmd, De jongens van Belaarde zijn nu natuurlijk te min voor de dochter van den secretaris. Lotje Moerman keek even naar George Verlane. En George zelf, dronk zijn glas wijn uit. Hij wilde de pijn verbergen die de vertel ler hem berokkende. De secretaris laat Malvina veel te vrij, zei een bezorgde moeder uit het gezelschap. Altijd met die auto op zwier. Ik zei het al, toen die fietsen uitkwamen, dat de ouders nu geen oog meer konden houden op hun kin deren. De jonge lui waren dadelijk een heel eind uit de buurt. Maar met zoo'n auto is het nog veel erger. Dat rijdt naar Gent, Brussel, Brugge, Oostende of 't zoo maar niets is. En dan voor een meisje. Neen, die erfenis zal daar geen geluk brengen. Malvina is 's avonds net als de gewone menschen met den trein naar huis moeten komen, zei de ingelichte jonge man. Koop man Vallaart vertrok toen ook uit Gent. De heer bracht Malvina aan een wagon, tweede klas natuurlijk of misschien wel eerste... Maar George, vroeger hadt gij toch een oog je op Malvina, plaagde hij. Verlane werd rood en hij was nijdig, maar hij moest zijn gevoel beheerschen. ('t Vervolgt)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5