HOEST, RHEUMATIEK, STEKEN IN DE1U9E,SR!EP, LENDENPIJN Ware Liefde V rou wen bo l kj e DE POPERINGHENAAR. BI. 5. - 26-1-1930. - N' 4. UIT DE MAAN UHBBBBBlSlBHBBQflZlflSBBBlIQBBaBEfi BURGERSTAND VAN fiSaiBBBBBBBBBBBBBBBBBBBaBBBBBB VLAAMSCH ECONOMISCH VERBOND. FEESTEN TER EERE VAN DEN PAUS IN CHINA. VERTREK DER MISSIONNARISSEN. VERSLAG JANUARI - NIEUWJAARMAAND FEBRUARI - SCHRIKKELMAAND Legt eenvoudig het blad watto op liet pijnlijke lichaams deel, zorg dragend dat het goed aan de huid kleeft. Berispt u iemand braaf en goed, Bemin hem dan. Spreekt iemand u met vleitaal zoet, Ontvlucht hem dan. Die steeds gaarne hulpe brachten, Mogen zelf ook hulp verwachten. MBBBBBBBBBBSBBBBSBSBBIBflSBflBBB HET A\ANNEK£ Wil nu luistren, brave menschen, Wil nu luistren naar mijn lied, Bn ik zing hier voor u allen Wat er zoo al is geschied. Op de allereerste plaats zult ge met mij mceten bekennen dat we een winterken heb ben zooals we er niet gauw een krijgen. Ge zoudt peinzen dat ze daarboven drie maan den mis zijn. Maar opgepast zulle. En ik roep het luid Laat niet te rap Uw onderkleeren uit. Want ge kent allen de spreuk: Vrouwengedachten En wintersche nachten Veranderen rap. En 't kan goed gebeuren dat, als ge deze regels leest, de vriezeman over de daken rijdt e* dat er karrevrachten sneeuw zijn neergetuimeld. In alle geval, 't is nog maar Januari en Februari en Maart dat zijn twee kwade maanden. Die komen vaak af met een sleur van griep en influenza. TEN PRO- POOSTE van griep heb ik de eer u te laten weten dat een geleerde professor de mieroob van de griep heeft gevonden. Dat is al veel, zegt Marenta. Als hij nu nog een remedie vindt om die mieroob dood te krijgen in ons lijf, zonder ons dood te krijgen, dan is dat perfect. ALS 'T REGENT is 't perfect een paraplutje te hebben. Tegenwoordig zijn er paraplutjes die zoo klein zijn dat de uffrou- wen ze meedragen in huider sacosken. Ma renta zegt dat ge dan toch beter zijt met een paraplu die 't kaliber heeft van de paraplu van Tante Fie; zoo iets van 't jaar dertig. Daarin heeft Marenta gelijk. HIER is 't ge dichteken dat ons Ponsken gemaakt heeft over de paraplu. DE PARAPLU. De paraplu houdt den regen Tegen. 't Is een stok met baleinen en doek. Thuis staan er vier in den hoek. Ons vader heeft er een van 't oud model En daarmeê is hij ruim zoo wel Als de mamzellen Met die nieve modellen. Daar zou ik histories van kunnen vertellen. Ons Marie heeft zoo een van heuren vent Als ge daaronder loopt wordt ge nat. [gehad. Niet onder den vent, maar onder de paraplu En 't volgend historieken vertel ik u nu: De paraplu bewijst veel diensten aan de [menschen. En koppels die verkeeren, die hebben al wat [ze wenschen, Want als ze onder een paraplu gaan Dan blijven ze af en toe staan Om elkaar een kusken te bien En ze peinzen: niemand heeft dat gezien. Ik heb zoo ons Marie en heuren vent eens [af gelet. Voor mijn straf moest ik toen seffens naar [bed. Als ik groot ben zal ik ook een paraplu koo- Om met mijn lieveken te loopen [pen En daarom zeg ik gewis Dat een paraplu zeer nuttig is. Ik heb ons Fonsken twee kletsen orn zijn corc-n gegeven maar Marenta zegt: Zonder schroom De appel valt niet verre van den boom. Waarmeê Marenta wil besluiten dat ik in mijnen jongen tijd ook zulke gedichtekens maakte. Allee! Marenta kan dat het beste weten. WANNES was voor de rechtbank ge roepen en toen hij thuis kwam vroeg zijn vrouw: hewel! wat hebt ge gekregen? Ge kregen? vroeg Wannes... ge zijt er wel meê. Ik moet betalen. Van betalen gesproken: De franskiljons en Walen Die betalen Nu langzamerhand Wat zij in 't land Aan hatelijke streken Sinds jaren en weken Aan- de Vlamingen hebben gedaan. En zeggen dat een Rogier in de Kamers uitriep: de Vlaamsche taal moet verdwijnen. Ah ja! dat hadden ze gepeisd. Maar 't is hun fameus tegengevallen. In de ministeries is er nu een schrijven naar de verschillende besturen gezonden en iedereen moest ant- Mengelwerk van De Poperinghenaar 6. woorden of hij Vlaamsch kende. En wat is er gebeurd. De grootste Vlaamschhaters, heb ben geantwoordwij kennen Vlaamsch. Alle man kent nu in eens Vlaamsch... nu er hun boterham meê gemoeid is. En zeggen dat er duizenden en duizenden Vlamingen in 't ver leden geen positie aan 't gouvernement kon den krijgen omdat ze geen fransch kenden. Met uw fransch alleen, kost ge een positie krijgen van generaal, algemeen secretaris in een ministerie, advokaat-generaal, enz., enz., de vetste postjes... Maar met uw Vlaamsch alleen mocht ge kontent zijn als ge aan de x ijzeren weg mocht piocheur worden. Allee: Manneken, zegt Marenta, maak u niet kol- leirig... Dat is ongezond. LIEFDEVERDRIET schijnt ook ongezond te zijn. In alle geval het geeft aanleiding tot zotte staken. Ver leden week zijn er in ons land niet minder dan zeventien moorden of aanslagen gebeurd uit liefdeverdriet of jaloezie. En dan spreken we nog niet van huishoudens, waar man en vrouw elkander hebben afgetroefd met eten bezemsteel of steertpan. De liefde; 't is een aardig ding En meermaals is 't 'gebleken, Dat men daarvoor, op een. twee, drie Doet allerzotste streken. Ge leeft gerust, maar zekren d©g Ontmoet ge een lieve deerne Pardoef! daar klinkt een stem m 't hart: Mijn kind, ik zie u geerne. En nu begint het minnespei Dat gij niet kunt ontvluchten, Ge zit, als een die tandpijn heeff. Te klagen en te zuchten. Bij haar alleen! zoo zucht ge stil Kan ik nog vrede vinden; En als een uil, die 't daglicht schuwt Ontvlucht ge thans uw vrinden. Dat duurt, tot dat ge 't maagdelijn Uw vrouwken lief moogt noemen, Maar dan gaat 't met de liefde vaak Als met de schoonste bloemen. Die pronken ook maar luttel tijd Met hunne schoone koppen Want eens getrouwd: het klinkt zoo vaak: Hoe liet ik mij zoo foppen. Dan denkt ge kon ik met mijn wijf Nu naar de markt gaan loopen... Ik zou haar rap voor honderd frank En minder nog... verkoopen. Ei mij! Marenta staat voor mij met haar ROMAN door A. HANS. Ik ben lang weg geweest, antwoordde hij ontwijkend. O, en zij gelooft natuurlijk niet dat gij eigenaar van de fabriek zijt. De hooge krin gen van de stad beweren dat gij een ander vervangt als strooien man. O, ze mogen vertellen wat ze willen, hernam George... Ze zullen op den duur dan toch den eigenaar moeten erkennen, beweerde zijn vader. Ja, er zijn altijd menschen, die niet kunnen verdragen, dat een burgerman de hoogte ingaat, 't Is jaloezie. En ik zeg: beter benijd dan beklaagd. AUen knikten instemmend. Weer al dat geklets over de fabriek, dacht George. Hij zocht nieuwe onderwerpen, maar vond er geen. Hebt gjj dan in den vreemde uw hart biet verloren? vroeg er een. Neen, mijn hart zit stevig in mijn lijf. 't Zou kunnen. Liefde is internationaal. Maar ik zou 't flink vinden als ge uw vrouwtje hier te Belaarde koost. Er zijn lieve meisje genoeg.. Wat zegt gij Lotje en gij Lydia, en gij Cornelia? De meisjes lachten en bloosden. Ik denk dat George nu wel wat anders om zijn hoofd heeft, antwoordde Lotje Moer man, Zoo'n nieuwe fabriek aanpakken... Malvina Brandsen doet of ze u ook al biet meer kent, he, Lotje? vroeg de ingelichte jonge man. j Vlammende blikken Die potverdikke Mij doen schrikken. 7, r S3?' 3 - - r TTT Maar ik zeg met een lach: ge weet wel, Marenta, dat het maar een grapken is... om de gazet vol te krijgen... 't Onweer drijft gelukkig over. MIEKEN SCHOL woonde bij heuren nonkel en 't was daar niet vet, want nonkel kookte zijn legumen met regenwater, dus was de saus maar mager. Mieken was dan ook zoo mager als een plank. Op zekeren dag ging Mieken met heuren menonkel beê- wegen en onderweg zag Mieken eenen hond die 't vel over de beenen had. Arm beest, zei Mieken vol compassiewoonde gij misschien ook bij uwen nonkel. -En ik heb compassie met de menschen die staan te wachten pp de gelukkige tijding dat ze met de trekking- van de verwoeste gewesten of van de tom bola rombombola van de ekspousies een groot lot zouden winnen. Verleden week is 't weer trekking geweest. Helaas!'h'êt ging mijn neus voorbij Het lot zoo lang begeerd, Het wieleken van de loterij Dat draait voor mij verkeerd. LOWIEKEN MASTENTOP had op school 'n huiswerk gekregen, waaraan hij noch kop noch staart kreeg, 't Was 'n vraagstuk, aldus ineengestokenAls men van 3/8 vat bier 48 flesschen kan vullen, hoeveel flesschen vult men dan met 5/8? Lowieken en zijn pa zochten er 'n heelen avond naar, doch 'n vonden het niet. 's Anderendaags kreeg Lowieken 'n briefke mee naar school: Wil alsjeblief mijn zoon gemakkelijker en goedkooper huiswerk geven. Hij vond de oplossing niet en deed niets dan huilen. Ik ben dan maar een 5/8 vat bier gaan koopen en we hebben eene heele mand flesschen gaan leenen. Dan hebben wij ze gevuld, en het getal als antwoord opgeschreven. Maar ik weet niet of het juist is, want wij hebben nogal wat gemorst, en ook elk eens gedron ken. Verzoeke vriendelijk in 't vervolg met water te laten rekenen, daar wij zooveel bier niet meer koopen kunnen. - OM IETS TE KOOPEN moet ge geld heb ben. Ons Marenta heeft er altijd te weinig. Ik heb ne keer naar den Minister van de Schatkist geschreven en gevraagd waar de nief stukken van 5 frank blijven. Hij heeft mij gevraagd nog een beetje pasjensie te hebben en hij heeft me ook gezegd dat als er overschieten, ik mijn part zal hebben. IN- TUSSCHEN is 't te Brussel een miserie met de menschen die moeten verhuizen. Als ge ergens op kamers gaat wonen en ge hebt kinders, dan moogt ge elders gaan zoeken. DAAR KWAM eens een heerschap bij Di derot. Diderot dat was een fransch geleerde, zonder geloof, die ook veel boeken geschreven had. Die meneer nu, die bij Diderot kwam, had zijn dochterken bij zich en zegde: Mijn- IBBBBBBBBBBiaBBBBBBBBaBBBBBBBSB We praten dikwijls met elkaar. Gij komt er toch niet meer aan huis. Ik heb het thuis druk genoeg, nu vader ziek is... Heel Belaarde is te min voor Malvina. Ja, als ze in de heel deftige families kon komen. Maar die willen niet van haar weten. Voor hen is ze niet van de echte rijke soort. Ze zoekt hèt daarom zeker te Gent. En nu die veroordeeling van Klaas... want hij zal een straf oploopen om dronken een auto gestuurd of liever misgestuurd te hebben! Een leelijke knak voor een familie die er naar haakt groote aristocratie te zijn. Ze zullen wel niet op het bal van den burgemeester gevraagd worden. Wanneer is dat bal? De volgende week.Ik weet het van den politieagent... 't Zal van 't jaar iets bijzon ders zijn. Jufvrouw Martha is twintig jaar geworden en dat wordt gevierd, 't Zal tijd zijn voor een man te zorgen. En zoo'n bal is als een keuring... Ja, 't wordt iets prachtigs. Morgen verzendt men de uitnoodigingen... George, ge zoudt ook recht hebben op een... gij, een fabrikant. Mijnheer Wollans is er ook altijd en die heeft niet half zooveel werklieden in dienst als gij. De burgemeester weet misschien nog niet eens dat ik thuis ben. Maar de secretaris gaat toch altijd naar dat bal, merkte Lotje op. Ja, als secretaris, als officieel persoon, hij dus alleen. Klaas en Malvina werden nooit uitgenoodigd. Verleden jaar is Malvina er geweest. Ze heeft er me nog van verteld. Zeker om een handje te helpen, her nam de goed ingelichte man, die Peter Dan- kers heette en klerk was bij koopman Val- laart. Men lachte om de grap. heer Diderot hier heb ik mijn dochterken mee en ik heb haar al uw werken laten le zen. En weet ge wat Diderot zegde? Mijn heer ge zoudt beter gedaan hebben, zoo ge haar den catechismus had leeren lezen. In den catechismus Staat ook te lezen Dat ge voor uw vijand Moet verduldig wezen. KOM WAT BINNEN, Juleken en houdt mij een beetje kompanie, zei Mieken. Och, neen, Mieken, ik heb geen tijd, antwoordde Juleken. Toe, kom maar een minuutje bin nen, ging Mieken voort, ik verveel me zoo. Moeder is uitgegaan en vader zit boven te lamenteeren van 't flericijn in de beenen. In zijn twee beenen, Mieken? vroeg Juleken. Ja, antwoordde Mieken. Dan zal ik wat bin nen komen, zei Juleken. WAT OOK NOG te veel binnenkomt, dat zijn de smerige prent boeken uit Parijs. Zondige vreugd Bederf van de jeugd. DE GELEERDEN zeggen dat er iets hapert in de natuur; zoo lees ik daar juist in een geleerd boek. Ze zeggen dat de zon van heur warmte begint te verliezen, 'k Kan dat goed gelooven, zegt Marenta. De zon is reeds hon derd miljoen jaren oud en ikke nog maar een goei veertig en 'k begin reeds fameus van mijn pluimen te verliezen. ZANDER kwam zijn vriend Dophens tegen. Hewel, Dophens, zei Zander, wat hedde nu. Dophens had na melijk een doek om zijn kop. Ik heb het flericijn in mijn rechter oor; zei Dophens. Och, dat is van den ouderdom, troostte Zan der. Bijlange niet, zei Dophens, want mijn linkeroor is precies zoo oud als mijn rechter en ik voel er niemendalle in. MET DE EKSPOSISIE in Antwerpen en Luik gaat het goed vooruit. Als we nog leven en veel centen hebben kunnen we daar eens een reisken naar toe maken. EN DE KEU- NING en de Keuningin van Italië gaan naar Brussel komen. Als 't hun plezier doet mij ook goed. DEN ACHTSTEN FEBRUARI is 't groot bal bij onzen Koning en onze Ko ningin in huider paleis, te Brussel. Daar zal wel gedanst worden, maar nog meer gegeten en gedronken. Natuurlijk gratis voor niet. EN WAT ZEGT GE van den Amerikaan Rol Sagel? Die heeft een machientje uitge vonden waarmee dat ge de warmte van de zon kunt opvangen, precies lijk ge regenwa ter opvangt in een kuip. Als ge zonder vuur zit kunt ge die opgevangen warmte gebrui ken om patatten te koken of om kiekens uit te broeien of om de doekskens te drogen van de kleine wiegliggerkens. Marenta wii al dadelijk zoo een machientje gaan koopen, maar ik zeg heur dat we ne keer zullen gaan zien op de ouw markt te Brussel, ge kunt daar nog al ne keer een okkasie doen. 't Is daar dat ik Marenta voor 't eerst ben tegen gekomen, wat precies niet zeggen wil, dat Marenta een okkasie was; verre van daar. En daarmeê is 't weer gedaan Zoo zegt... Het Manneken uit de Maan. WESTOUTRE, van I Oct. tot 31 Dcc. 1929. Geboorten. Knockaert Cyrillienne. Storme Gerard. Bau Marie. Overlijdens. Vanmeiris Cyr., 64 j., wed. Baron Flora. Dumelie Des., 82 j., wed. Rassalle Eug. Devos Elisa, 76 j. Bouw Fel.. Ij. Caulier Benj., 82 j„ echtg. Par- mentier Sidon. Vandromme Eug., 26 j. Hessel Mar.. 60 j„ wed. C.apoen Henri,,— De- quidt Juliana, 87 j. Decrock Julia, 4 m. Huwelijken. Struye Cam. en Delboo Irma. Coppenolle Hendrik en Struye Rach. Laseure Urb. en Lermytte Alida. Qua- ghebeur Om. en Caron Maria. Keyngnaert Florent en Platevoet Anna. Ooghe Luc. en Keyngnaert Irma. Barbry Jer. en Croes Christine. Cadet Alb. en Croes Anna. Bouw Maur. en Caulier Maria. Saesen Maur. en Declercq Adriana, Belofte. Debuysere Andréas en But- straen Martha. Beweging der bevolking in 1929: Intredin gen. 99; Uittredingen, 92; Winst, 7. ROUSBRUGGE-HARINGHE, m. Nov.-Dec. Geboorten. Missiaen Pierre. Maes Raphael. Dehondt Odile. Delerue Ur- bain. Sterfgevallen. Blondeau Edmond, 63 j., echtg. v. Beatrice Verleene. Vanexem Isi dore, 70 j., wed. v. Eugenie Top. Neudt Achille, 66 j., echtg. v. Herodie Vandepitte. Dehemptinne Edouard, 70 j., echtg. v. Julia Malfait. Huwelijk. Mostaert Marcel v. Brugge met Vanexem Godelieve v. Rousbrugge--Ha- ringhe. In 1929 zijn er: 28 geboorten; 25 sterfge vallen; 13 huwelijken; 119 uittredingen; 78 intredingen; dus een verlies van 41. m-}* BÓESINGHE, m. Novcmb. en Decemb. 1929. Geboorten. Maria Ilouthoofd, d. v. Oc taaf en Leontine Tommelin. Maria Becu- we, d. v. Camiel en Marguerite Lepla. Gabrielle Boussemaere, d. v. Richard en Maria Lauwers. Jozef Pettillion, z. v. Va leer en Rosa Roose. Georges Carpentier, z. v. Henri en Octavie Debleu. Wilfried Gerber, z. v. Jozef en Irma Vanloot. Yvon ne Billiau, d. v. Camiel en Maria Moerman. Mara Caenepeel, d. v. Alois en Eugenie Goethals. Overlijdens. Irene Bollaert, 11 j., d. v Celest en Romanie Deieu. Martha Lagrou, 20 j., echtg. v. Robert Dhaeyere. BHBaaaBisBsssBiaasasBaaassBiïsaas George vond Peter Dankers zeer klein geestig geworden. Zoo werd er nog gepraat tot 't elf uur sloeg en men van naar huis gaan sprak. George was blij dat 't gezelschap brak. Hij bood Lotje Moerman zijn geleide aan. Samen gingen ze door de slecht verlichte straten. Ja, Malvina is veel veranderd maar ik wou het niet erkennen tegenover dien flau- wen Peter Dankers. Hij vit op anderen maar weet zelf van hoovaardigheid niet wat hij moet doen! Hij aapt de kleeding van de rijke heeren na. Ik weet het dat Malvina veranderd is. Ze wil me ook niet meer erkennen, ant woordde George. We praten nog wel eens als we elkaar tegenkomen, maar 't gaat niet van harte. Eigenlijk zou ik 't haar eens flink moeten zeggen. Vroeger liep ze ons huis plat. En hoe dikwijls zijn we in ons bootje niet wezen varen. Zeer dikwijls, Lotje! Maar ik kan geen ruzie maken. 't Is best ook... Dus ze deed tegen u ook uit de hoogte... Ja... Maar laat dat onder ons. Ik praat er met niemand over. Wij zijn oude ken- J nissen. Die vertrouwelijkheid deed Lotje genoegen. Is uw vader ernstig ziek? vroeg George... Hij sukkelt aan de borst en het hart. O, hij is zoo verzwakt. Dadelijk t' einden asem... Ge moet hem eens komen bezoeken. Dat zal hem goed doen. Uw vader zit ook nog al eens bij hem. Ja, ik kom eens... En ook die belofte vervulde Lotje met vreugde. Ze had vanavond George Verlane bewonderd. Hij was een eerlijke heer ge worden en verknapt. Ze voelde blijdschap over zijn terugkeer, vooral nu ze ook ge- Huwelijken. Marcel Ameel en Angèle Lacante. Maurice Verbrugge v. Roeselaere en Maria Dewaeie. Leon Debock v. Lo keren en Gabrielle Wysselinpk v. Rumbeke. WOESTEN. maand December 1929. Geboorte. Mahieu Helena, d. v. Kamiel en Alice Hoedt. Overlijden. Hahn Eugenie, 62 j., echtg. v. Moerman Emiel. In 1929 telde onze gemeente 27 geboorten, 22 overlijdens en 13 huwelijken. IBBBBBBBHRBBBBBB9BBBBBBSEBESBBB SENAAT MINISTERIE VAN JUSTITIE. Vraag Nr 1 van den Heer Asou, 18 De cember Duivenliefhebbersbonden melden mij dat er spraak van is toekomend jaar een groote prijsvlucht voor reisduiven van Algiers naar Belgie in te richten. Zij meenen dat derge lijke onderneming onvermijdelijk een nood lottige uitmoording van onze reisduiven en een ware daad van wreedheid zou zijn. Onze duivenoplatingen gingen nooit verder dan Rome of Spanje. Om Belgie te bereiken vlie gen onze duiven in dat geval over het vas teland, terwijl de doortocht Algiers slechts over de Middellandsche zee kan geschieden. Zij vragen zich af of het niet zou passen van nu af de aandacht van de inrichters te vestigen op de tegenstrijdigheid van derge lijke onderneming met de bepalingen van de jongste wet op de dierenbescherming. Deze straft degenen die misbruikelijk aan een dier een werk opleggen dat klaarblijke lijk rijn krachten te boven gaat. Meent de minister niet dat de inrichting van dergelijke prijsvlucht onder de toepas sing van die strafbepaling valt? Antwoord: Het is niet de taak der regee ring over deze zaak te beslissen. Over de gegroxxdheid en de gepastheid van rechtsver volging zal het parket desnoods uitspraak doexx. Verleden Zaterdag vex'gaderde de Raad van het Vlaamsch Economisch Verbond onder het voorzitterschap van den Heer L. Gevaert, ten zetel der vereeniging. Waren aanwezig: M.M. Jos A. L. Vermeulen, ondervoorzitter; J. M. R. Grote, schatbewaarder; J. Beucke- leers, A. Cleiren, L. Crauwels, O. Engels, H. Deckers, Dr J. Goossenaerts, Dr M. Poel mans, Prof. M. Van Caeneghem, A. Van den Wijngaert, raadsleden; O. Baert, voorzitter der afdeeling Lokeren; K. de Baerdemaeker, voorzitter der afdeeling Brussel; J. Müsing, voorzitter der afd. Antwerpen; H. Schmidt- Baudrez, voorzitter der afdeeling Yper-Pope- ringhe; B. Steverlynck, voorzitter der af deeling Kortrijk en H. Melis, algemeen se cretaris. De Raad neemt aanteekening van de toe treding van 51 nieuwe leden en beslist de wettige algemeene vergadering vast te stel len op Zondag 27 April, om half elf 's mor gens, ten einde haar te laten samenvallen met de Wetenschappelijke Congressen, in zonderheid met het Economisch Congres. Verder wijdt de vergadering een gevulde be spreking door den Heer Gevaert ingeleid, aan de uitbreidingsplannen van het V. E. V., vooral met het oog op het vormen van groe- peei'ingen per bedrijf, tot het bestudeeren van de meer speciale belangen derzelve en het inrichten van de werking in den zin van het behai'tigen der aangelegenheden van elke groep. In vei'band met de belangen der af delingen y/ordt ook verslag uitgebracht over de werking der onlangs gestichte Accóun-' tansvereeniging, die zich onder groote be langstelling tot een dergelijke ingerichte groepeering vormt, welke reeds dadelijk in de kwestie van de wettelijke erkenning van den graad van accountant een standpunt heeft ingenomen en hierover een hooger- hand in onderhandeling is. De vergadering bespreekt hierop verschillende voorstellen, door de onderscheidelijke afdeelingen inge diend, waarvan de leden van den Raad in zijn private woning te gast waren bij den Heer Gevaert. Op 20 December is het gouden priesterfeest van Paus Pius XI, de Missiepaus met veel enthousiasme en hartelijke geestdrift door de katholieken van China gevierd. Ontelbare Communiën werden voor den Paus opgedra gen en een gift van 10.000 gouden dollars werd overhandigd aan Z. Exc. Mgr. Costan- tini, Apostolisch Gedelegeerde, om door hem aan den II. Vader te worden ter hand ge steld. De officieele plechtigheid heeft te Peking plaats gehad, onder leiding van den Aposto lisch Gedelegeerde. In den morgen van 20 December werd een plechtig Te Deum gezongen in tegenwoordigheid van afgevaar digden der Regeering, de voornaamste Civili en militaire autoriteiten, van de Academie, het corps diplomatique, waaronder de Ge zanten van Amerika en Japan en van de Besturen der Katholieke Scholen, in het Paleis van den Pauselijken Gevolmachtig den, den Vertegenwoordiger van den H. Va der. in China. Fides-Bericht. «BQSaSSaSS-SSESSS&MiSBSKBSSSaHS vraagd was op het feestje. De vroegere vriendschap duurde dus voort. George bracht haar thuis. Hij had het zelf aangeboden. En hij praatte hartelijk. Lotje zag al meer licht in de toekomst, 't Was somber in haar woning. De zaken, een houthandel, waren achteruit gevlogen sinds vaders ziekte. Er moest zoo bezuinigd wor den. Een broertje en een zusje gingen nog naar school... JJotje deed op vaders kantoor wat ze kon, maar ze kon toch niet op reis gaan en klanten bezoeken. Er was zooveel concurentie... Ze had tot George haar hart wel eens wil len luchten. Maar ze vond deze gelegenheid ongeschikt. Aan de deur namen ze afscheid. Ik kom eens gauw, groet uw ouders en beterschap met vader, zei George. Hij keerde terug. Lotje was een lief meisje, juist zooals Lydia van naast de deur, maar zijn hart was bij Malvina. En George had verdriet... Malvina verstootte hem en had een vriend te Gent. Aan de kerk ontmoette George Klaas Brandsen, die van den laatsten trein scheen te komen. Ze herkenden elkaar in het licht van een lantaarn. Ha, fabrieksbestuurder, ze vertellen te Belaarde zeker al dat ik voor mijn leven in 't kot zit! zei Klaas, die aangeschoten was. Ik luister niet naar kletspx-aat, ant woordde Verlane. Een schandaal zeker... Ze weten het van die dames... 't Heeft in de gazet gestaan... Ge zijt er goed van afgekomen, sprak George, die geen twist wilde. De auto is meer gewond dan ik. Toch oppassen, Klaas! Zeg eens, Klaas, Klaas... ik ben mijn heer Brandsen. Verbeeld u nu maar niets, omdat de een of andere adellijke vent u tot strooien man heeft gebombardeerd. 1. - Zijn vertrokken, den 31 December 1929 naar Congo de volgende Paters van Scheut: E. P. Octaaf Van Hullebusch, van Oedelem, 2'' afreis; E. Br. Leon Mercelis, van Hoog- straeten. 2. - Zijn vertrokken, den 14 Januari 1930 naar Congo, de volgende Paters van Scheut: E. P. Van Kasteren ,van Boom, 2'' afreis; E. P. Ghielens, van Brugge, 2" afreis; E. P. Brisbois, van Burdinnes,, 2'' afreis. De Pro- kuur voor Congo der E. Paters van Scheut is: Oude Bern's, 37 Antwerpen. Postcheck Nr 248.024. 3. - Op 28 Januari vertrekken 7 Zusters der Congregatie der Zusters van Liefde van Heule (Kortrijk) naar de Missie van Noord- Transvaal. De reis ter zee zal, indien ze voorspoedig' verloopt, ongeveer één maand duren. Dan spox-en de Zusters het binnen land in tot Pietersburg, waar de Apostolisch Pi'efekt, Mgr Van Nuffel, benediktijner mon nik, verblijft. Hier volgen de namen der af- reizenden: Zuster Marie-Agathe, van Heule; Zuster Mai'ie-Adelaide, van Cuerne; Zuster Max-ie-Sebastienne, van Cuerne, allen be stemd voor de missie van O. L. Vrouw van Heule, te Pietersburg. Zuster Marie-Hein- richie, van Roesselare; Zuster Mai'ie-Bema- dette, van Stuyvekenskei'keZuster Marie- Monique, van Handzaeme, vertrekken naar den nieuwen Missiepost van O. L. Vrouw Middelares te Warmbaths. Zuster Marie- Vincent, van Eessen, vervoegt de Zusters die werkzaam zijn in de Missie van O. L. Vrouw van Goeden Raad te Doornspruit. De Berichten over de Missiën der Zusters van Liefde van Heule verschijnen in de Be- nedictusbode uitgegeven door de Paters Benediktijnen van Steenbrugge. Postu laat en Noviciaat der Zusters te Heule (Kort rijk) Postcheck Nr 113.924. SëSBBBBBBBBBttSESBBBSSS&gg» over de werkzaamheden van den W erkrechtersraad gedurende het jaar 1929. In den loop van het jaar 1929, wer den er 36 geschillen op rol gebracht, waarvan er 32 gebracht werden voor de kamer der werklieden en 4 voor de kamer der bedienden. Van de 32 geschillen voor de kamer der werklieden gebracht, wierden er 7 verzoend, 2 klachten ingetrokken, 1 vereffend vóór de zitting, 3 gevallen waartoe de raad onbevoegd was, 2 ver zonden naar het vonnisvellend verzoe ningsbureel, 12 naar den Raad verzon den en 5 die aanhangig bleven op 31 December 1929. Van deze 12 geval len, werden er nog 5 verzoend voor den Raad, 1 waar de partijen 't ak koord kwamen vóór de zitting en 6 vonnissen geveld. In de kamer der bedienden, wierden er 4 geschillen op rol gebracht, 1 waarvoor de onbevoegdheid uitge sproken werd2 klachten werden in getrokken en 1 vraag verworpen dooi den Raad. 26 Z H. Polycarpus, biss., m., H. Paula, wed. 27 M II. Joannes Chrysostomus, bis. en kerkl. 28 D Gel. Kar. de Gi'oote, keizer, H. Julianus. 29 W H. Franciscus v. Sales, H. Constantinus. 30 D H. Aldegundis v. Doornik, H. Martina. 31 V H. Petr. Nolascus,(H. Veronus),H. Mare. 1 Z H. Ignatius, biss. en mart., H. Ephrem. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBflBHISaBBBBai UW RIJKDOM, VROUWEN. Uw rijkdom, Moeder die werkt en zorgt den heelen dag voor man en kinderen, o, 't is niet het geld dat ge spaarzaam vergaart en benuttigt; 't zijn niet uw meubeltjes of klee- ren noch ook niet wat ge meent te bezit ten Neen, dat alles is het niet wat rijk maakt. Gedenk Chi'istus woord: Vergaart u geen schatten op aai'de... die toch vergaan! Geld en pracht is soms maar schijn van ge luk en dat is de ware rijkdom niet. Waarlijk rijk is hij, die veel lief heeft! Onze waarachtige rijkdom is onze liefde, zijn onze edele daden, onze reine gedachten, alles wat ons goed maakt voor God en de menschen. Uw rijkdom, Moeder, is uw opofferende liefde voor uwe kinderen. Uwe kinderen, het leven van uw leven, het bloed van uw bloed, dat is uw waarachtig bezit, uw waarachtige rijkdom. Daar moet uw schat zijn. Daar aal uw hart zijn! Uw rijkdom, Moeder, dat is de liefde tot uwen man, de Vader van uw kinderen. Man en vrouw: Twee zielen, gloeiende aaneengesmeed Aaneengeschakeld en verbonden In liefde en leed. Uw liefde, Moeder, zorge dat die band nooit gebi'oken maar immer sterker aaneenge smeed blijve, uw liefde die den man steunt en sterkt, zich niet verbittert maar alles verzacht, die verdraagzaam is en geduldig tegenover gebreken, die vrede bi-engt en zonne in huis: die liefde is rijkdom. Zoo lief hebben is weelde kennen die nooit bezitter hebben zal! Uw rijkdom. Vrouwen en Dochters, is uw liefde tot den evennaaste, tot den lijdenden mensch nevens uw deur, tot de om hulp schreiende ziel rondom U. Een engel van vrede en daadwerkelijke liefde zijn, midden van een wei'eld van haat en hebzucht! O, mocht ge die vreugde ook kennen, dat be zit Zijn er gelukkiger menschen als deze die kunnen goed doen in 's naasten's leven.? En als die liefde voor man en kinderen en medemenschen welt in uwe ziel, uit de diepe bron van liefde tot de Oneindige liefde, als U lief hebt zuiver om God O, Vrouwen, verheugt U dan: gij zijt de rijkste en gelukkigste menschen ter wereld! c.nDviklielt warmte en bestrijdt afdoondo Wanneer een spoedige en krachtige uitwerking verlangd woidt 'u het voldoende de Thermogene eerst te bespren kelen ia.~t gezouten lauw water of azijn. In a.Ic apotheken 4.50 Fr. -F doos3 Fr. de halve doos. Ga naar huis, jongen! Ik zal naar huis gaan als 't mij belieft. En jongen, jongen, ik ben geen jongen. Res pect wil ik... Gij zijt voor mij nog 't ventje uit dat snoepwinkeltje... Respect, hooi't ge dat... Vooral als ge met twee sletten op gang Sletten... Wat weet gij van de wereld, broekmannetje, dat altijd op een kantoor kruk zit. Hebt gij de x-echten bestudeerd als ik... We hebben het u afgeleei'd, he, als een lomperik Malvina aan te spreken... Jufvi'ouw Malvina... weldra barones. Ja, dat is andei's, he. Gij nog naar haar kijken... Een baron krijgt ze... ja, dat is anders... Ik redeneer niet met een bedronken dwaas Lummel, pas op... Of ik stuur u mijn getuigen. Och, neen, met uw soort kan ik niet duelleex-en. George toonde zich de verstandigste en ging vei'der. Ja, dat zal me wat worden, mompelde hij. Maar dronkaards zeggen ook wel de waarheid. Malvina en een baron. Wie weet! Een arme edelman, die op de erfenis afkomt. Er zijn van die klaploopers. 't Zou wel kun nen. En weer voelde Geoi'ge pijn... Hij hooi'de Klaas zingen. Dat is de zoon van den secretaris, zei een nachtwaker die pati'oeljeei'de. Ja... O, 't is mijnheer Verlane. Welkom in de stad. Dank u... En fabrikant! Wel, ge stuurt het verder dan Klaas Brandsen. Al jaren hooi'en we nu, dat hij advokaat moet worden, maar hij is 't nog niet en zal het wel nooit zijn. En ge kent zijn avontuur met de auto... Ja, ja, antwoordde George, die geen zin had nog eens over die kwestie te hooren kletsen. Zijn vader is er erg ontdaan door. Maar wat doet ge aan zoo'n grooten kerel! Ge kunt hem niet meer over den broek leggen voor een pak slagen. Neen, neen... dat is zoo. Alloh, goede avond. Goede avond, mijnheer Verlane. Ook al hoovaardig geworden, bromde de nachtwaker. Ik zal hem niet meer mogen aanspreken... George kwam thuis. De buren waren nog gebleven. Maar George zweeg over zijn ont moeting met Klaas. Nu gaan we ook, zei vader Molenaar, 't Is morgen weer vroeg dag. En ook hier naast was er een meisje, dat sterk aan George dacht... Ze was wat ja- loersch, dat hij Lotje had weggebracht... Een gezellige avond geweest, sprak Vex'lane. George wilde zijn goede moeder niet te leurstellen, maar hij voelde het scherp, dat hij uit de mentualiteit van zijn stadje ge groeid was. OP 'T BAL. Jongen, er is een brief van den burge meester gekomen, zei vrouw Verlane, toen Geox-ge op een avond van de fabriek thuis kwam. Raadt ge niet wat het is... Neen, moeder... Maar denk eens na... Een mooie ge- dx'ukte brief en uw naam is er op ingevuld... O, voor het bal... ('t Vervolgt.) gSBBBBBEBEBBBBSBBBBBBBBSBSBBBI Aan nieuwe Abonnenten zenden wij op aanvraag de reeds verschenen nummers van het mengelwerk.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5