In 't Binnenland HANGAR/ D0YEN HAEREN brussei ,DE POPERINGHENAAR De Goedkoope LÜoningen te Poperinghe Haringfce. Jaarljksche negtn- daagsche plechtigheidVan 9 tot 17 Februari, ter eere van de H. Apollonia. aldaar bijzonderlijk gediend tegen de tand pijn en allerhaode hoofdzeeren. Leon Lasf.ure. Si- J 'm-blj Yper. PLchtige Novene 'er eer van de H. Brigida, aan roepen ttgen de plagen p het vee. WERKHUIZEN pwysen en Penneren BI. 2. 9-2-1S30. Nr 6. BF.LGISCK-NEDERLANDSCHE BETREKKINGEN. In het verslag over de begrooting van Buitenlandsche Zaken heeft minister Poul- let een paragraaf gewijd aan dit vraagstuk Wij laten het hier volgen omdat het aan duidelijkheid niets te wenschen over laat. In de afdeelingen der Kamer evenals in de commissie voor buitenlandsche zaken werd de wensch geuit, dat ook de hangende kwesties tusschen Nederland en Belgie defi nitief haar beslag zouden krijgen. Ieder tee ken van ontspanning op dit gebied wordt door de Belgische openbare opinie gunstig onthaald. In Nederland blijkt dit eveneens het geval te zijn. Aan beide zijden van de grens zijn zij, die zonder vooringenomenheid en objectief de zaken beschouwen, dat de solidaire belangen, die tusschen beide landen bestaan in acht genomen, bedoelde kwesties niet alleen moeten, maar ook practisch kun nen worden opgelost in het voordeel zoowel van de eenen als van de andere natie. DE ZOMERTIJD. In den nacht van Zaterdag 12 op Zondag 13 April te 2 uur treedt de Zomertijd in. Deze vangt dus acht dagen vroeger aan dan verleden jaar. DUBBELE AANVAL AFGESLAGEN. Ter gelegenheid van het regelen van het werk voor de Kamer werd eene ondervraging gedaan over de politiek der Regeering waar in een aanval in regel gehouden werd op Minister Heyman en op Staatsminister Poul- let. Beide aanvallen werden triomfantelijk afgeslagen. Als leider der Socialisten heeft M. Vander- velde de Regeering verweten dat zij tracht het ontwerp op de sociale verzekeringen weg te moffelen en dat zij daarom voorstelt het ontwerp op de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool op de Kameragenda te brengen. Moest men de Regecring en in het bij zonder M. Iïeymah er een verwijt van maken dat zij te veel bezig zijn met de sociale wer-j ken, dat zou nog een schijn van waarheid bevatten. Men moet er alleen op belust zijn het volk te bedriegen, om zich tot beweringen als deze van M. Vandervelde te laten over halen. De socialistische partij verzet zich er tegen dat de hoogeschoolkwestie deze week aan de dagorde komt, omdat de Socialisten willen dat het Vlaamsche vraagstuk in zijn geheel zou worden behandeld. Dat is ook grooten- deels het liberale standpunt en het zal bij vele Vlamingen, en wij hopen ook bij de socialistische Vlamingen, een diepen indruk achterlaten dat de Socialisten hier aan de zijde yan cw libei ate Y aihsehïiaters staan. M. Van Cauwelaert heeft het ook genoeg bewezen hoe de Socialisten verdeeld zijn in zake Vlaamseh rechtherstel en hoe zij enkel eensgezind zijn zijn om zich te onthouden. Maar dat brengt Vlaanderen niet vooruit op den weg naar rechtherstel. Na den aanval der Socialisten op het Vlaamseh én Sociaal programma der Regee ring heeft M. Hymans, de liberale Minister van Buitenlandsche Zaken, eene onbehen digheid bedreven met de Regeering Poullet aan te vallen. Mogelijks wilde hij de Socia listen treffen die van de Regeering Poullet deelgemaakt hebben. M. Poullet heeft deze gelegenheid waarge nomen om de politiek zijner regeering te verdedigen. Hij deed het met kalme bezadig- heid, doch ook met de noodige duidelijkheid. De legende dat M. Poullet schuld draagt aan den val van den frank moet uit zijn. De schiedkundige waarheid is dat de stelsel matige campagne, welke tegen de Regeering Poullet en vooral tegen de pogingen tot sta bilisatie van den frank, gevoerd werd de oorzaak zijn dat de frank, na de val der Regeering Theunis, zijn waarde verloor. M. Keyman en M. Poullet, twee voorman nen der Katholieke partij, hebben met be slistheid de woorden gesproken die moesten gesproken worden. M. Keyman staat boven alle verdenking voor wat zijn sociale politiek betreft en M. Poullet kan en mag niet ver dacht worden om de financieele politiek van zijn regeering. We brachten dezer dagen een bezoek aan de goedkoope woningen die men door tus- schenkomst van onzen katholieken Volks vertegenwoordiger Heer Dr Brutsaert aan 't bouwen is in de Meessenstraat. Daar worden gebouwd: 10 aaneenhoudende huizen voor Bedienden en 4 aaneenhoudende huizen voor Werkersgezinnen. De 10 huizen voor Bedienden worden ge bouwd door den Heer Jules Soete, aannemer te Yper en de 4 huizen voor Werkersgezin nen worden gebouwd door den Heer Camille Laconte-Devos, aannemer te Poperinghe. We vonden op het werk den Heer Jozef Desagher onzer stad, toezichter aan de hui zen in opbouw voor M. Soete van Yper, die zich seffens bereidwillig ten onzen dienste stelde om de gebouwen eens na te gaan. We begonnen met de huizen voor Bedien den. Bij het binnengaan komt men in den gang waar ook den trap staat; ernevens twee aan eenhoudende plaatsen de eerste 3 m. 15 breed op 3 m. diep; de tweede 3 m. 15 breed op 4 m. 50 diep. Na de gang een derde beneden- plaats van 1 m. 30 breed op 3 m. 40 diep. Boven zijn eveneens drie slaapkamers van zelfde afmetingen daaromtrent als de plaat sen beneden en dan heeft men nog een zolder die kan gebruikt worden voor droogzolder en waar heel gemakkelijk nog slaapkamers zouden kunnen bijgemaakt worden. Als achtergebouwen een waschplaats en een plaats om er wat kolen en ander noodig- heden te verbergen. Deze woningen zijn heel luchtig en gezond gemaakt en gezien de afmetingen der plaat sen kan een gezin zelf een groot gezin er' heel fatsoenlijk huishouden. Gaz en electriciteit zijn er aangelegd. De 4 huizen voor Werkersgezinnen zijn eveneens heel praktijk verdeeld, zelfs beter dan deze voor Bedienden. Hieronder geven we een afbeelding van het grondplan en de verdeeling boven, ons welwillend medegedeeld door den Heer Omer Carpentier, bouwmeester te Poperinghe, en die we daarvoor bedanken. Hij miek de plans der 20 inopbouwzijnde huizen. Zie eens de plans hieronder: Beneden: gang en trap, ernevens eene plaats van 3 m. 12 breed op 3 m. 75 diep ineen loopend zoo men wil met de volgende groote woonplaats die 5 m. 03 breed is op 3 m. 75 diep; daaraan paalt een waschkeuken met grooten waschsteen, dan W. C. en verder bergplaats. Gaz en electriciteit zijn eveneens aangelegd. Boven: 3 slaapkamers; de afmetingen kan men hieronder nagaan. Jammer dat op den zolder geen planken vloer ligt, maar voor wie een huis koopt kan dit met kleinen kost gedaan worden en dan kan men ook den zolder als droogplaats of anders gebruiken. Beter verdeeling kan moeilijk gevonden worden en gezonder woonst ook niet. De Roode Pillen van L. Dupuis, Jumet, purgeerend, bloezuiverend, slijmafdrijvend zijn de beste hersteller van het bloed. De doos6 fr. bij Jrl. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Verbond, der Christene Vrouwen Telken jare mogen we ons, bij 'c feest der Christene Vrouwen, aan iets puiks verwachten maar ditmaal was het iets buitengewoons, boven het alledaagsche. Na een goed vertolkte en wel ge smaakte klucht kregen wij eene reeks prachtige tafereelen te zien Uit het le ven van Maria De frissche kostumen, de mooie lichteffekten,- de heerlijke uit beelding samen met de voorstelling van koorleidster en maagdenrei, begeleid van zang en muziek... 't was eenig mooi. Oize welgemeende gelukwenschen. DAMEN! Voor uw Corset of Ceinture, vraagt het merk D. W. De nieuwste modellen. verkocht worden om Dr Brutsaert toe te la ten eene nieuwe reeks te laten aanleggen --Katholieke Kring.Heden Zon dag te 5 >/i' uur wordt aan de Eareleien en Familie een GROOT KUNSTCON CERT aangeboden onder leiding van Prof. K. Heylbroeck. Gezien de samen spelling van het programma belooft het iets prachtigs te zijn. POPERINGHE. - Oudsludentenbond. Al wie liefhebber is kan gaan zien, en hetl Gewone vergadering Donderdag 13", ware te hopen dat deze huizen weldra zoudefff tllulr, in den Katholieken Kring 'Voordracht over: De Kerkvervol ging" in Mexico en E. P. Pro, Marte laar (met lichtbeelden). Baldadijaards. Zondag avond rond to uur werd bij Elie Verhaeghe, herberg De Vischmarktde koperen baar van de uitstallingsvenster afgerukt. Wat verder in de straat werd ze vervron- gen en geplooid in eene goot terug ge vonden. Hoe laat is het?... Juist tijd, om aan uwe hennen den eersten maaltiji voor te zetten. Vergeet niet er een soep lepel per honderd dieren, Poeier N° 4200 merk de Ha^Ckop toe te voe gen, ,om alle ziekten te voorkom:n. MARVOL geneest het ergste snot. Te bekomen bij de Apothekers Notredame en Kestelyn te Poperinghe en Snoeck, Van Robaeys en Weckea- ser te Yper en in alle Apotheken. DEELNEMING AAN DE JUBELFEESTEN. Dat er meer en meer Vlaamsche Gemeen ten zijn, die een motie van voorwaardelijke deelneming aan de Jubelfeesten van 1930 stemmen, begint de aandacht te treffen bij het hooger bestuur van het land. Het is nogal van groote beteekenis wanneer offi- cieele organismes, als Gemeenteraden van groote steden en gemeenten uit Vlaanderen, vlakaf zeggen dat zij maar mededoen aan de Nationale feesten als Vlaanderen in 1930 zijri volle recht verkrijgt. Het schijnt nochtans dat het niet heele- maal wettig is het inschrijven van eene som voor de feesten te doen afhangen van eene voorwaarde. Maar het is wel en volledig wet tig dat men het feestprogramma wijzigt wanneer men de ge wensch te voldoening niet verkrijgt. Dat de Vlamingen op sommige plaatsen de sommen stemmen die tot de Jubelfeesten moeten dienen, en zelfs de feesten voorbe reiden die zullen moeten gehouden worden, dat wil nog niet zeggen dat zij zullen rnede- feesten. Er zou moeten één gedacht uit ge heel Vlaanderen opgaan Wij vieren alleen dan mede, als Vlaanderen zijn volle recht heeft op alle gebied Als Ministers Baels klaagt dat de moties, die gestemd worden tegen de Jubelfeesten, ons in het buitenland in een verkeerd en droevig daglicht stellen, dan mogen wij ge rust zeggen dat het de Vlamingen niet zijn die zulken dommen toestand gewild hebben. Het is aan de Regeering te maken dat wij kuimen feesten. Vlaanderen verlangt niets beters. DE ARBEIDSMINISTER HEYMAN. In Politiek is het soms lastig de werkelijke verdiensten van een tegenstrever naar waar de te schatten en in het daglicht te brengen. Dat wordt gemeenlijk niet gedaan en dat wordt niet gevraagd ook. Maar het is daarom toch ook niet noodig van gemeen te zijn en hatelijk, wanneer men over een verdienstelijken tegenstrever spreekt. En het is nochtans zoo dat de socialistische bladen en sprekers handelen als het gaat over Minister Heyman. Sinds Belgie bestaat heeft niet één Minis ter eene werkzaamheid aan den dag gelegd in zake sociale verbetering, als Minister Hey man. Wij geven de Socialisten toe dat alle oplossingen die M. Heyman geeft aan de sociale kwesties deze juist niet zijn die zij er zouden aan geven. Maar daar alles geschiedt in het voordeel der arbeidende klas, zouden de Socialisten, als werkliedenpartij, er zich toch om moeten verheugen. Of is hunne lief de voor den werkman bij hen slechts op de lippen en niet in het hart? Zie eens waarmede onze arbeidersminister zich al bezig gehouden heeft: Verbetering der woningpolitiekherziening der pensioen wetten van de bedienden, van de mijnwer kers en van de pensioenwet van 10 Dec. '24; herziening der ongevallenwet; veralgemee ning van familietoeslag; sociale verzekerin gen; bemoeiingen over de wedderegeling van 't personeel der openbare diensten. Om al deze wetten, en ik noem slechts de voornaamste, in één geest te ordenen, op te steiler, aan bespreking te onderwerpen en van allen een geheel te maken,s dat is een reuzenwerk. En aan dat reuzenwerk offert Minister Heyman zich geheel en al, met al zijne krachten. Ons arbeidende volk gevoelt dien persoon lijken haat dér Socialisten, omdat zij dat niet kunnen, niet. Onze werkers stikken niet van spijt zooals de Socialisten, omdat het zoo goed gaat zonder hen. Ons volk is niet verblind van politieken drift als de Socialisten, maar het weet waar zijn echte vrienden zich bevinden. De arbeiders hebben in Minister Heyman een waren ar- beidsminister. Zij zijn hem dankbaar om al het goede dat hij voor hen gedaan heeft en nog gedurig doet. FEDERALISME. De Vlaamsch-Nationalistische parlemen taire groep heeft op hare vergadering van Donderdag den tekst gereed gemaakt van een voorstel op de inrichting van Belgie op fedcratieven grondslag. WONINGFONDS VAN DE GROOTE GEZINNEN. De Bond der Kroostrijke Gezinnen ont vangt steeds meer aanvragen om leeningen te bekomen tot het aankoopen of het bouwen eener woning. Meer dan duizend leeningen werden reeds uitgekeerd. West-Vlaanderen komt aan het hoofd met 290 leeningen tot een bedrag van 1,484,500 fr. Aan de Provincie Antwerpen werd eene som van 1,235,425 fr. uitbetaald vor 256 leeningen. Voor geheel het Rijk bereikt men het getal 1275 leeningen, te zamen 6,011,130 fr. Deze cijfers worden ruim overschreden door die van de thans on derzochte aanvragen. DE LANDBOUWGROEP. De landbouwgroep der rechterzijde onder zocht Donderdag eene reeks vraagstukken, waaraan zij wenscht eene spoedige oplossing te zien geven. De wensch werd namelijk aangenomen de bespreking te zien bespoedigen der wetsont- STADSNIEUWS. Zondagrust. Alle Apotheken open tot len middagheden Zondag namiddag alleen VI. KESTELYN. Daar zijn er nog die aan hoofdpijn, Mi graine, Rhumatiek en aan Griep willen lij den, wij hebben hun nochtans genoeg de MONOPOEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinghe, de doos; 7 fr. Te verkrijgen bij J. DE PUYDT- SCHMIDT allerschoonste keus van Paternosters en allerhande nieuwig heden van geschenken voor Eere- Communie en alle andere feesten. Veranderingen van alle oude Juweelen ;n allerlaatste nieuwe modellen. V. O. s. POPERINGHE. Heden Zondag klachtenbareel open van ti tot 12 uur. ColFrc. Zondag a.s. 16 dezer heeftin 't College het jaarlijksch liefda digheidsfeest p'aats ten voordeele van het St Vincentiusgenootschap. PIANOLESSEN ROGER CL,AUS, Gediplomeerde 'van 't hemmens Gesticht te Mechelen Bertenplaats, Ï9bis, Poperinghe. Onze Lieve Vrouwparochie. Avondsermoenen voor mannen en jon gelingen (9 Febr. ió Febr.) Als voorbereiding tot de stichting van den H. Hertebond op O. L. Vrouwparochie uilen eiken avond te 7 uur sermoenen gepredikt worden door de wijdvermaar den volkspredikant, Zeer Eerwaarden Pa ter Desmyter, Provinciaal der Redempto ristenorde voor heel Belgie. Alle mannen en jongelingen der paro chie worden dringend uitgenoodigd tot Je avondsermoenen en tevens vriendelijk verzocht te willen plaats nemen in de middinbeuk ln afwachting vragen wij aan iedereen een vurig gebed opdat God deze deugddoende oefeningen overvloedig zegene tot groei en bloei van onzen ge liefden H. Hertebond. Eene waarheid is het, dat er maar een werpen op het vernietigen van konijnen, de 1 middel is 0111 uw hoofdpijn of zenuwkoorts te kredieten te zien verhoogen voor het inrich- genezen. Neemt de ALGAOPOEDERS der ten en het onderhoud der buurtwegen, eene vorige apotheek Libotte van Yper. Het zijn bijzondere toelage te zien stemmen voor de de beste electrificatie van den buiten. HET ITALIAANSCHE KROONPRINSELIJK PAAR TE TURIJN. Kroonprins Umberto en Prinses Marie-José zijn te Turijn, plaats hunner residentie, aan gekomen. Ze werden in de statie verwelkomd door de prinsen van Savoye, te Turijn ver blijvende, en de hooge overheden der stad. De bevolking juichte het paar geestdriftig toe en bedolf hun koets onder bloemen. In het koninklijk Paleis aangekomen, wer den de jongehuwden herhaaldelijk op het ralcon geroepen. Eene ontvangst werd vervolgens in het pa eis gehouden, en 's avonds was de stad too- erachtig verlicht. FRANSCH-BELGISCH MILITAIR VERDRAG. In zitting van 28 Januari in de Kamer ;wam weer te berde het vraagstuk van het Fransch-Belgisch militair verdrag. Het werd dezen keer opgenomen door Ward Hermans en de bespreking ging er erg woelig. In zijn antwoord verklaarde eerste minis ter Jaspar. De ministers van buitenlandsche zaken, W. Hymans, M. Vandervelde en ik zelf zeven maal de gelegenheid gehad hebbende daar over uitleg te geven door te herinneren aan de voorgeschiedenis en de beteekenis van dit verdrag. Telkenmale en op de duidelijkste manier hebben drie ministers die tot de drie groote van deze Kamer behooren, verklaard dat de overéénkomst enkel tot verdediging gesloten werd en dat de bepalingen er van volstrekt het karakter niet hebben van een verdrag, waardoor Belgie zou kunnen verplicht zijn in een conflict tusschen beide te komen, zoo het niet aangevallen wordt. GUIDO. De halve doos3,25 fr.groote doos6 fr. In POPERINGHE te bekomen bij Vande- pla*, apotheker. In YPER bij Hautekier en Van Robaeys. Volkshuis. Heden Zondag te 5 uur, Algemeene Vergadering met Jaar lijksch Verslag over al de verschillige in- richiingen Coöperatief, Ziekenbond, Syndikaten van Hout en Bouw, Spoor weg- en Textielsyndikaat, Spaarkas, Gei- tenbond, Landenaarsbond. Verslag over de Jeugdbonden voor Katholieke Actie, Kajotters en Kajötsters Daarbij een zeer belangwekkende voor dracht over Cinema door Eerw. Heer C. Verhaeghe, keraar in 't College Al de leden, mannelijke en vrouwelijke worden verwacht. Spaarkas Sinds 1 Januari is onze Spaarkas aangesloten bij de Algemeene Arbeidersspaarbank voor Christen IVerkliedenWe kunnen van nu at ook grooter interesten verzekeren dan verle den jaar en vaster geldbelegging. Chr. Arbeiders spaart uw geld in uw eigen bank. SekrefariaatSinds 1 Januari is het Sekretariaat van 't Volkshuis open, alle dagen der week van 2 tot 4 uur, daarbij den Vrijdag en den Zondag van 9 tot 11 uur. Huis Ern. LEEUWERCK, 38. Gast huisstraat (nevens Fotowinkel) PO PERINGHE. - Fabrikant van Ju weelen in Goud, Platina. Zilver en Oorlogstuig. In de bosschen ge legen tusschen Poperinghe en Woésten werd er op Maandag laatst door tot nu toe nog onbekenden een obus, door het leger achtergelaten, gevonden. Seffens wat 'droog hout bijeen geraapt, aangestoken en het moordtuig er m ddeu in geplaatst Korts daarna volgde een geweldige ont ploffing. die tien kilometer ver gehoord werd. Dit gebeurde rond 4 ure namiddag. Eenige landarbeiders, die in de nabijheid wrochten, hoorden de stukken om zich heen schuifelen, doch gelukkiglijk is nie mand gekwetst en van de on voorzichtigen geen spoor meer te ontdekken. Hoeveel meer ongelukken moeten er nog gebfuten vooraleer van hooger hand ingegrepen wordt om dit moordtuig te doen verdwijnen. Wie zal er ons kindeke douwen, En doet het zijn moederke niet? Zoo doet Hullebroeck ons zingen, maai bij kende dan voorzeker nog het Kindermeel FORTIOR niet. Want de kinders die met FORTIOR gevoed worden zijn steeds frisch en gezond en moeten niet gedouwd worden. Moeders! gebruikt de FORTIOR voor de voeding Uwer kinderen, gij zult er U beide goed mede bevinden. Het Kindermeel FOR TIOR is te verkrijgen bij de apothekers, vroedvrouwen en vele kruidenierswinkels aan 6,75 fr. de doos. OUDERDOMSPENSIOENEN. Maandag 10 Februari, om 2 ure na middag, uitbetaling der ouderdomspen sioenen in het gewoon lokaal (Stadhuis) De On tv a ng*.r der Belas'ingeh, J. C GESQUIERE. Ter gelegenheid van alle Fees ten, wendt uw rechtstreeks naar het oud gekend Huis Jules DE PUYDT-SCHMIDT, waar gij zult vindenAllerhande nieuwe modeller luweelen, enkel in Platinc Goud er. Zilver, versierd met Diamantsteener van eerste kwaliteit. Aankoop var Joud en Zilver aan den hoogste prijs Boeiimen?ilde. - Zondag, 2e Zon dag van Februari, om 2 2 uur 's na middags in ons lokaal, Boeschepestraat, gewone algemeene vergadering. Een land bouwingenieur komt spreken over de voordeligste manier van Zwijnen-uit- I a ting. Leden, zorgt voor u zelf om deugd doende vakkennis. Blijft niet te kort waar er te Leeren valt. Tot Zondag Het Bestuur. Clarawat zijt gij verbeterd Vindt gij dat, madame? Ja, zeker, gij zijt zoo bleek niet meer, gij ziet er frisch, gezond en vroolijk uit, wat hebt gij daarvoor genomen Eenvoudig THEOBROMA, madame dat krachtlierstellend geneesmiddel, dat de dokter mij had aanbevolen. Wel. zeg dat toch aan alle menschen, mijn kind! hoeveel flauwe lieden die het ook wel zou helpen. Te Poperinghe bij alle Apotheker». De Regenmantel BELGICA t en de Trench-Coat met zijne uitneem- bare, ondoordringbare gedeposeerde voering MONDIAL zijn enkel ver krijgbaar «IN DEN NEGER bij Fel. Blanckaert - Verleene, meester kleermaker, Gasthuisstraat, 39, Pop. De grootste keus diamant, goud en zil verwerk horlogen en scbouwgarnituren, bevindt zich bii LEDE, goud- Diamant. -Goede Uurwerken metsmid-horlogemaker, Boterslract. 6, 5 jaar waarborg. Schoone keus van YPER. Verwisselingen en herstellin- Brillen. Alle herstellingen. gen. Orde der kerkelijke diensten Op Zondag 9 Februari, missen ten 7% en 10 ure. Vespers en lof ten 2 ure. Op Maandag 10 Februari (H. Apollo- nia-Maandag) missen ten 9 en 10 ure. De andere wekedagen, mis ten 8 ure. YPER. O]) aanvraag is het Vlaam sche Volkstooneel alhier opgetreden met het reeds zoo goed gekende stuk Waar de ster bleef stille staan Velen dachten dat de opkomst niet heelemaal beantwoorden zou, doch van den beginnen af heeft men kunnen be- statigen dat het getal toeschouwers overgroot ging zijn. Inderdaad meer dan 300 plaatsen werden geweigerd en zulks valt niet te verwonderen bijzon der als men weet aan welk een heer lijk spel het Volkstooneel ons gewoon heeft gemaakt. Deze maal was het niet min schoon dan vroeger, wel in tegendeel. De Heer J. Coomans, Ingenieur- Bouwkundige dér stad Yper, heeft Maandag een week geleden uit de landen van Mgr. Waffelaert in het Bisschoppelijk paleis te Brugge, het zeer vereerend eereteeken ontvangen van Ridder der Orde van St Gregorius de Groote, om de uitstekende diensten welke hij aan de kerk en aan de chris telijke kunst bewezen heeft. Velen is het misschien onbekend dat Heer Coo mans, van al de bouwkundigen van het land, deze is die ver weg het grootste etal kerken gebouwd heeft, zoodat wij mogen zeggen dat hij een echte specialist is in dat vak. Gepaard met het toekennen van dit zoo zeldzaam eereteeken, is ook de toelating gegeven het rijke kostuum te dragen dat aan dat orde eigen is. Het is van donker groen laken ge maakt en belegd met zilver borduursel even als de staatsiekleeren onzer P.ur meesters. De kunstminnaars en dankbare Yperlingen zullen niet nalaten hem eene wel gemeende hulde toe te bren gen. -Zaterdag, rond den middag, wa ren de gendarmen hunne gewone ron de aan 't doen, langs de kanten van Noordschöte, toen ze een zwerver te genkwamen, die hoogstens 18 jaren zijn kon. 't Was een kerel, die de straf kolonie ontvlucht was sedert enkele dagen en reeds de mogelijkheid inge-1 zien had een drietal dief ten te doen. Hij werd naar Yper overgebracht om wat later naar zijnen ouden thuis we der gevoerd te zijn. Zondag stond Leon Deconinck, invalied, oud 36 jaren en wonende Zonnebekesteenweg als naar gewoon te met de vroegte op en gevoelde zich onpasselijk. Toen de menschen van den huize kwamen toegeloopen was hij reeds bezig met sterven. Nog een der menigvukhge slachtofTefs Vfifi' den wereldoorlog. vers die zoo mild hunne jongjfct ge schonken hadden. -Maandag in dep Katholieken Kring gaf E. H. Denijs, pastoor op St Niklaais, een voordracht Mijne reis naar Rome Met den geachten spreker wandelden wij de eeuwige stad op en neer en vertoefden hier en daar wat langer naar gelang de be langrijkheid der te ziene merkwaar dige gebouwen, liet was een whoone, goedkoope en gemakkelijke reis. Op 26 Februari zal E. P. Vanden- brande in het Volkshuis, om 8 uur, zijn Rome-film ontrollen. Ingang rrij. Op aanvraag van het Davidsfonds kwam Dinsdag avond, in de feestzaal van het College, Heer Missine, onder wijzer te Cartemarck ,een voordracht houden over het Bolchevisme in Rus land. Na ons den oorsprong van het Bol chevisme kenbaar gemaakt te hebben, toonde de spreker ons de verdere ver derfelijke ontwikkeling van. Prachtige lichtbeelden kwamen de voordracht verduidelijken en brachten den ver langden uitslag mede. Ook vertolkte de Heer Burgemees ter het algemeen gevoelen der verga dering to^n hij den voordrachtgever bedankte om zijne' zaakrijke rede. AUTOSCHOOL VAN GENT Hoofdzetel: GENT, Mirystraat, 36 Bijhuis: KORTR1JK, Gentschensteenweg, 21 THEORIE - PRAKTIJK LESSEN OP DEN AUTO 2ELF RIJOEFENINGEN •-» Gemak van betaling EERSTE COMMUNIE Verzorgde keus: Juweelen, Diamanten, bij Aug". BONTE, Steursstraat, 25, YPER. EEN MAAL KLANT, KEERT TERUG. OUDERS IETS VOOR U. Men moet aan kinderen geen alco holische dranken geven, noch wijn noch bier. Naarmate ze in leeftijd vor deren zal men hun de ziekten, de ellenden veroorzaakt door drankgc- oonte leeren kennen. Dan zullen ze verstaan waarom hun ouders ze alcoholvrij hebben opgevoed, en ze zullen hun daarvoor ook dankbaar zijn. Pr. Dr. Weber, Geneeskundige fa culteit, Geneve. VLAMERTINGHE. Gemeente- krediet van Belgie, Alle verrichtin gen. Zekerste geidplaatsingen. Recht- itreeksche agent t Jer. Dehaeck. ?Jeefien. Doodelijk ongeluk. Zondag nacht kwam Camiel Devtv, land bouwer, werende te Becelaere, met zijn rijwiel in de hand langs het vee: pad. Eensklaps werd hij door ten auto j.evat, een eind weg$ medegeskurd tn ten jijen de geslingeid, met het ongelukkig gevolg dat hij met het hoofd op den kant van het voetpad terechtkwam De autogeleider bekommerde zich niet om zijn slachtoffer en reed weg in de richting van Moes- kroen. Een geneesheer, aanstonds ter plaats geroepen, kon sltcVs den dood be- staligen. Toen de auto ijder, Michiel Lamotfe, 18 jaar oud, te Moeskroen te huis kwam, vertelde hij al weer en de aan uier kwam zijne outers hetg.-beurde De v< onmiddrlijk naar Meet en cm de policie te verwittigen. K&men. K- rk lie /te. Zondag nacht zijn dieven in de kerk van St Cruy- sole Komen-centei), gedroi gei Diie offerblokken werden eeruimd. De buit Heer Constant Yansteénkiste, de zoo gunstig gekende nijveraar, had medegedongen in den provincialen prijskamp van Wes't-Vlaanderen uit gegeven voor de vakboeken. Hij zond een schrijven in handelende overjr!C schelmen konden gemakkelijk Vlasbereiding moet ongeveer 40 fr bedragen. Aan het kerkraam is voor 1 5o fr schade aar ge en bekwam er mede de eerste prijs van 5000 fr. Hij aan vaardde hier onze beste gelukwen- schingen. Vrijdag avond werd het Vrijheids boompje tijdens een mistig weder voor de derde maal omgereden, 't En is waarlijk niet te verwonderen, want 't staat daar op eene slechte plaats, juist bij den uitgang der Elverdinghe- straat en daarbij 't is ook zeer moeilijk om te verlichten. Natuurlijk weet er hier niemand van entwadde. De prijsuitdèeling aan de leer lingen der muziekschool heeft Zondag namiddag om 3 ure plaats gehad in De I,apierre zaal Er was geweldig veel volk. Iedereen immers was be nieuwd om te kunnen oordeelen over deze eerste kunstprestatie. En 't mag gezegd de leerlingen hebben zich won- dergoed uit den slag getrokken, met veel kennis en gevoelens. De clou nog- thans was het uitvoeren van het zoo de groote kerkdeur openen om te vluch ten DbC^eLusc*'. - Solcslin> Zon dag 13 at st werd bij de kinders Van Elst- lande in den Hert een solos'irn ge speeld, met de 7 hoogste Hertens tn 6- klavers door Depuydt Jules Medesspelers Vanzuydt Arthur, Timperm£n C mille en Dcman Remi.Prficiat Jules. EERE-COMMUNIE. De schoonste keus Juweelen en Hor logen. -Groote keus Paternosters bij M.V ANDERMARLIERE-DEPUYDT 24, Meenenstraat te Yper. Komt zien alvorens te kooien. Alles gewaarborgd. hcushru^ge.De Boercngilde houdt Z; ndag 9 Febiuari hare eerste al gemeene ver;, acetirg te 5 Va uur De E. H DeJaegher zal er eene belangriike roerend De profundi» door den be- voordracht nut lichtbeelden benden over stuurder Heer Lionel Blomine zelf ge- ^strijden van het onkiuid op den componeerd. Van af den inzet erkende E 7 '*'1 °P t £ra»iand Al de leden men al dadelijk de krachtige greep van j worde« vneneeffik uit;, eet odigd. den meester, die zijn onderwerpen j Rousfo'uggja - Ha iuf>h£. meer en meer aangrijpen dierf. Het IZ ndag 6 Fibi vi ri i^So, cm 2 ureua- stuk is diep roerend en 't werd ooW middag in het gewoon lokaal, algemeene meesterlijk vertolkt. Van meet af heeft 'vergadering van de maatschappij ouder lingen bijstand «Troost in Nood» Dagorde: 1. Goedkeuring der rekening van 19 .9. 2. Vermeerdering der bs drage van 1930 ten gevol e de aanneming van 'eringlijders, vermeerdering der tovloge bij de geboorten inrichting der herverze kering invalieden- en oudliedenkas en tusschenkomst voor operatien. 3. Aan- veerding van nieuwe leden. Eereleden zullen met dankbaarheid aan genomen worden. De Voorzitter. De Novene b gonnen op 2n Februari, eindigt Woensdag aanstaarde ]2« Febr. Zondag 9 Fe' ruari om 7 ure, Plechtige Mister eere van de H. Brigida om lOu. p'echtige Hocgmis; cm 2y, u. plechtige Vespers en Lc f. Maarda? Dinsdag en Woensdag om 8 ure H. Mis ter eere van de H, Brigida om 4 ure L f. Gedurende de Novene zal' men zegenen met de II Relikwien van de II Bdgida. alsook op de dagen des jaar» ten verzo-ke der B devaarders. Bestuurder de bewonde.ring dei- vele toehoorders weten af te dwingen. En 't was verdiend ook. En nu vooruit naar nieuwe lauweren. Een hartelij- ken proficiat aan meesters en leerlin gen. De Christen Jongelingenkring van Meenen, zoo zwaar beproefd door het afbranden hunner tooneelzaal kwam Zondag avond in het Volkshuis een avondfeest geven waar de op brengst van dienen zou om eeniger- mate mede te helpen tot den herop bouw van hunne vroeger zoo schoone instellingen. En dat de spelers het goed meenden hoeft wel niet gezegd want zij deden hun best, hun uiterste best en voerden het drama «Het beste deel» en het blijspel «Oud getrouwd» naar ieders voldoening op.. Ook spaarden de toeschouwers hun toejuichingen niet. E. H. Coucke, de ieverige proost, nam tusschenin het woord om het be stuur te bedanken, dat zich zoo be reidwillig aanstelde om dit feest te laten doorgaan en med'eenen had hij ook een woord van dank voor de ge- GANSCH 1H STAAL [VERPLAATSBAAR ONVERGANKELY

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 2