Ware Liefde DE POPERINGHENAAR EI. 5. 9-2-1930. N' 6. lil HET A\ANN£KE UIT DE MAAN BURGERSTAND VAN TENTOONSTELLING VAN HERINNERINGEN UIT 1830. DE WEDEROPROEPINGEN VOOR HET LEGER IN 1930. FEBRUARI - SCHRIKKELMAAND 1.000.000 FR. TE WINNEN 21.500.000 FRANKEN. UNION CENTRALE de la BOURSE a r j* Een gedurig licht is beter dan opvlam mende schitterviertjes. De leêgaard doodt den tijd en de tijd doodt den leêgaard. De ondervinding is de beste leermeester, maai- 't is spijtig dat ze zooveel geld vraagt voor haar lessen. IRBGBBHBEBSSB1BBBBSSSKBBBS Allee! goei vrienden alegaar, 'k Kom in De Poperinghenaar U weer wat nieuws verhalen Va» Vlamingen en Walen Van Duitschers, Djekken en Chineezen En nog veel anders zult ge lezen. Om met het begin te beginnen moet ik u .zeggen dat er thuis neven omtrent een leelijk malheur is gebeurd, maar 't is nog in 't zoete vergaan. Men heeft een slang ontdekt in de woning, van madame Vonk,die een' lengte had van 3 meter en uit een rondreizende circustroep was ontsnapt. Ik bedoel de slang, niet madame Vonk. Ik heb dat beest met mijn eigen oogen gezien, 't Was me een kastaar zulle. Ons Marenta is van alteratie half ziek geworden. Spijtig, zeg ik, dat Eva in 't Paradijs zulk een schrik niet heeft gehad van de slang; dan zaten we er tegen woordig beter voor. Dan was 't alle dagen Geen zuchten en klagen Met droefheid en spijt O! wat een dure tijd. DE TIJD gaat rap voorbij en zoo komt het dat we nu reeds den 10" verjaardag vieren van den Volkenbond. Marenta vraagt wat dat is: de Volkenbond? Hewel, schaap, zoo precies weet ik dat ook niet; maar dat moet een bond zijn, precies lijk een geitenbond of een boerenbond, met dit verschil dat ei- afgevaardigden inzitten van alle landen van de wereld, min of meer. En wat vertellen die mannen daar in dien Volkenbond; wat doen ze daar... wat voeren ze daar uit? Ja, Ma renta, dat is wat anders: goed eten, goed drinken, veie klappen. Waar klappen ze van? vraagt Marenta. Wel, over van alles, schaap lief. Ze zijn daar bezig met den oorlog dood te klappen. Maar of 't lukken zal... dat is andere thee. In alle geval, 'k peize dat 't ge dichteken van vader Cats hier te pas komt Ze dronken een glas En lieten de zaak zooals ze was. Intusschen gaan de groote mogendheden voort met nief kanonnen te gieten en zoeken ze naar nieve gassen om gansche volkeren met ne keer te versmachten. Ja, ja ,de oorlog van 1914-1918 was terriebel, maar de volgen de oorlog zal nog veel terriebelder zijn. 't Is te hopen, zegt Marenta, dat wij zoo iets niet meer zien. Zeker, Marenta, en 't is te hopen dat de kinderen van de kleinkinderen van de kinderen van onze kinderen zoo iets ook niet beleven. En Marenta begint te cijferen: de kinderen van de kleinkinderen van de kinderen van onze kinderen... Tegen dien tijd kunnen we reeds een paar honderd jaar verder zijn. SUSKEN ging eens bij een waar zegster die hem de toekomst voorzegde en alle goed voorspelde. Ik dank u zeer, zei Suske. 't Is tien frank, zei 't wijf. Zijt ge zot, antwoordde Suske, als ge waarzegster zijt en alles weet, dan moet ge toch ook weten dat ik geen roode duit op zak heb. 'T SCHIJNT dat er veel menschen zonder het te weten met valsche bankbiljetten in hun zak loopen. Die biljetten zijn zoo nage maakt dat de beste kenners er zich aan bedriegen. Manneken, zegt Marenta, verifi eert ne keer rap onze koffrefort of dat er daar geen valsche bankbiljetten van duizend frank in liggen. VALSCH GELD EN VALSCHE VRINDEN Daarmeê is weinig heil te vinden. Is 't niet triestig die historie van dat meiske te Verviers. Irène Duclos, achttien jaar oud, was helpster op een bureau. Ze had een vriendin. Een getrouwde vrouw die wel twintig jaar ouder was. Die getrouwde vrouw zette Irène aan om geld te pakken. Irène deed dat; niet voor zich zélf, maar om die getrouwde vrouw te helpen, want dat wijf kloeg steenen uit den grond en zegde dat ze 't geld binnenkort zou teruggeven.. Maar 't spelleken kwam uit. Irène kon de schande niet overleven en nam vergift in. Peis ne keer: nog maar 18 jaar oud en zich zelfmoor den. Dat getrouwd wijf is nu voor de recht bank verschenen. Twee jaar bak. Dertig jaar te weinig, roept Marenta uit. EN DIT IS ook voor den tribunaal gebeurd. Daar was te Antwerpen ne keer een proces in gang '■EHlBlBBBEEEaSiBHSHSaigEflHBBBBSfl Mengelwerk van De Poperinghenaar 7. ROMAN door A. HANS. 't Viel ieder op dat de burgemeester in t oogvallend lang mfet Verlane sprak. An dere gasten moesten voor de begroeting wachten. De burgemeester stelde George voor aan zijne dochter Martha. Ze was een statige, schoone jonkvrouw geworden. George vond een gelukkig compliment en toen maakte hij plaats voor anderen. Dag mijnheer Verlane... aangenaam b terug te zien, zei de notaris, die ook in de vergrooting der fabriek gemoeid zou Worde». Zoo kon George even praten en tegelijk de omgeving opnemen. O, hij zou zich niet opdringen. Hij wist dat veel der aanwezigen hem deze onderscheiding niet gunden en hem onwillig zouden opnemen in deze krin gen. George zou wel zorgen dat ze geen kans kregen het hem te toonen... Hij zag Malvina Brandsen in een groepje jongelui. Ze deed zeer druk. En George voelde weer pijn aan 't hart Hij had dagelijks aan haar gedacht, ginds in den vreemde, en ze zoo vereenzelvigd met zijn terugkeer in de eigen stad. Hij had ze voorgesteld ze als zijn vrouw te mo gen binnen leiden in het huis bij de fabriek en samen met haar door dat nieuw leven te gaan. Maar zij had ruw al zijn hoop vernie tigd. Ze was zoo veranderd... Ik houd u in beslag, zei de notaris en dat mag niet, want ge moet nu lieve dames vervoegen voor de dans. Ik zie dat de bal boekjes al druk worden beschreven... voor 't assisenhof, 't Was een proces dat verre van properkens was en daar kwamen veel groote dames naar luisteren. Op een zeker moment stond de president recht en hij zegde: daar zullen nu zekere zaken be sproken worden, die deftige menschen niet moeten hooren. Daarom verzoek ik de deftige vrouwen, de zaal te verlaten. Geen enkele madame en verroerde; ze bleven ziften. Toen stond de president even later weer recht en zei: nu dat de deftige vrouwen weg zijn ge gaan, geef ik aan de gendarmen order de andere vrouwen buiten te zetten... En nu moet gij eens goed letten Wat de drukker gaat zetten. Als gij Legrain heet of als ge een groot moeder hebt gehad die Legrain heet of als uw zoon met een meisken verkeert die Le grain heet.peist er dan op dat ge misschien moogt meêdeelen met een erfenis van 100 miljoen. Daar is indertijd een Waal naar Amerika vertrokken en die heeft daar nu een kapitaal nagelaten, waarmeê ge verschillen de menschen kunt rijk maken. Al de Le- grains moeten huider naam sturen naar een notaris in Braine ie Com te; in 't ministerie van Buitenlandsche Zaken kunt ge nog nadere inlichtingen bekomen. Allee! 'k wensch aan een Lezer Of alderliefste Lezeres Van die miljoenen franken Toch een miljoen of zes. DE OPSLAG aan tepetees of volksverte genwoordigers en aan de pennelikkers van de ministeries en aan de treinmannen gaat zoo iets van 300 miljoen nikkelen frankskens kosten. Voor de tepetees gaat er nog een nieuwigheid komen. Ze gaan die mannen een gekleurd lint om huider nek hangen, als ze ergens naar een vaderlandsch feest gaan. Op die manier zijn de tepetees gemakkelijk van de gewone stervelingen te onderscheiden. WIE DAT zich ook van de overige sterve lingen onderscheidt, dat is een zekere Syn- kiwikz. Die vent woont in Hongarie en hij heeft in twaalf jaar niet meer geslapen. Ja, ja... 't is geen grapken zulle. Die Synkiwikz heeft op 't einde van den oorlog een kogel in zijn hersens gekregen en die kogel logeert daar nog in en sedert heeft die man geen oog meer toegedaan. Plezierig is anders.. HIER EEN GRAPKEN. De schamateur doet eene kist op het tooneel brengen. En nu verzoek ik vriendelijk eene dame uit het publiek, even in deze kist plaats te nemen. Daarna zal ik het deksel er op zetten en als ik de kist weer open, is de dame verdwenen. Susse Dinges, die niet al te best overeen komt met zijn wederhelft, stoot ze aan en zegt: Alla, toe, Anne-Mie, profiteer er van! Kruip gij daar eens in. En baron Zeep had zijn huis laten inrich ten, heel schoon en net en nu wilde hij anti- kiteiten koopen. Hij ging naar een antikair en daar stond een schoone pot. Die is twee duizend jaar oud, zei de antikair. Ge wilt zeker met mij lachen, riep de zeepbaron uit, twee duizend jaar en we zijn nog maar in 1930. En hier nog zoo iets: Zeg mij eens Janneken, hoeveel Sacramenten zijn er? Daar zijn er geen meer, meester, antwoordde Janneken. Geen meer!? Neen, meester, want meneer de paster heeft gisteren aan groot vader de leste gebracht. EN DIT IS SER- JEUS GEBEURD. Sjarel ging naar den tram en hij had een heel partij vlaamsche ga zetten in zijn zakDe Poperinghenaar "De Gazet van Berlaer», "Het Belfort», "De Standaard en nog meer andere vlaamsche gazetten. Naast Sjarel zat er een franskiljon. Toen Sjarel uit den tram stapte ^zegde^ de transÉtijon ''tal zijta' gemiur'n specie van nen aktivist. Maar Sjarel, die 't gehoord had, keerde zich kort om en terwijl zijn vuist tegen de kin van den franskiljon stompte zei hij: in alle geval hier hedde 't bewijs van mijn aktiviteit! En 't mag gezeid Meer en meer aktiviteit Komt er in den Vlaamschen strijd. Daar is geen tegenhouden meer aan en te Brussel Worden ze gewaar En zien ze klaar Zoo zegt het Manneken uit de Maan Daar is geen tegenhouden meer aan. ALS DE GODSDIENSTHATERS beginnen uit te pakken is er ook geen tegenhouden meer aan. Daar was een advokaat, riberaal en frangmason of vrijmetselaar en die was in gezelschap van eenige vrienden op reis. In den trein zat er ook een pastoor en dat was nu ne keer een gelegenheid om te lachen. Mijnheer pastoor, zei de advokaat, ik ga nooit te biechten, om de eenvoudige re den dat ik geen zonde doe. Ik kan dat goed gelooven, zei de priester: ik ken twee soorten van menschen die geen zonden bedrijven: deze die hun verstand nog niet hebben... en deze... die hun verstand hebben verloren. Meneer de kalvekaat kon het er meê doen. VEEL MOEDERS zouden beter doen 's avonds thuis te blijven als de kinderen in bed lig gen. Maar vrouw Vanderhogen van Hasselt, ging babbelen bij de geburen. Heur twee kin deren van 6 en 8 jaar stonden uit hun bedde ken op en begonnen met solferstekken te spelen. En gelijk het honderd keeren is gegaan Zoo ging het hier nu ook... Het huis verging op een, twee, drie In vlammen en in rook. Maar 't ergste is dat de twee kinderkens ferm zijn verbrand. ALS DE BOEREN een varken slachten, dan wordt dat beestje aan ons kanten, langs den buiten kant ook ver brand.Ze noemen dat schrooien, van 't werk woord: schroeien. Bij boer Tegels hadden ze ook een varken geslacht en boer Tegels schreef naar mijnheer den baron waarvan hij 't land pachtte: Mijnheer de baron, hierbij zend ik u wat pensen en vleesch van ons varken, want als wij ons varken daar dood zien liggen, dan peizen wij altijd sef fens aan u. ALS 'T BRUILOFT is, wordt er ook dik wijls een varken geslacht. En dan wordt er ook dikwijls met revolvers geschoten. Dat deden eenige jonge gasten te Alhem ook. Maar 't ging er slecht: de eene kreeg een kogel in den schouder en een andere schoot zich twee vingers af. O, ik ben niet voornemens te dansen, antwoordde George. Wat! Wilt ge u nu al bij ons, oude hee- ren, voegen! Kom, kom, ge staat pas aan den ingang van het leven... In mijn jongen tijd was ik een flinken danser, al zeg ik het zelf... Nu zijn de beenen te stijf geworden. Maar gij? Ge moogt niet naar een bal komen om alleen te kijken of aan de speeltafeltjes te zitten. Nu, ik zal wel eens zien, maar ik mag mij niet vermoeien... Anderen klampten den notaris aan en George wandelde wat rond. Hij voelde zich ook hier uit Belaarde gegroeid. Hij verachtte die verwaandheid van oude families, die toch ook uit den eenvoud waren gesproten, al was die bron eenige geslachten verder. O, dit wedijveren in voornaamheid, dat onnoozel gepronk met stand, dit zinloos ge praat! Wat stond hij dan voor ernstiger kwesties en hoe anders was zijn levensdoel! En meenden die opgeblazen lieden nu, dat hij om hun gunst te winnen zijn vader en moeder zou verloochenen? Goeden avond, mijnheer Verlane, zei een jonge man. Het was advokaat Pelier. die zich pas te Belaarde had gevestigd. Hij woonde er met zijn knappe zuster. We kennen elkaar nog van de middel bare school. Ik kwam van Vierselare... O, ja, ja... nu herinner ik het me goed... Willem Pelier... George werd aan zijn zuster Greta voor gesteld, ook een vreemde in dit gezelschap. En dadelijk vroeg hij haar voor enkele dan sen. Hoffelijk nam zij het aan. Zoo zou hij dan toch deel nemen aan het bal. Men moest toch niet kunnen zeggen dat hij geen gele- genheid had gehad om te dansen. Men begaf zich naar de groote ineenloo- 1 pende kamers, de danszalen. En 't bal begon. Een strijkje zette 't in... Maar trouwen, meisjes, weet het wel Dat is verdraaid geen kinderspel. 1 Hier hebt ge weer ne keer het bewijs. Dolf Serneels van Anderlecht, zou met zijn vrouw naar Mechelen gaan om er een voet balmatch bij te wonen, 't Was op 't leste nipperken en de trein wacht niet. Dolf begon te loopen, maar zijn madame kon heur bee nen zoo rap niet opheffen en 't gevolg was dat de trein juist vertrok, toen ze in de statie kwamen. Toen schoot Dolf Serneels in zulk een kolerie dat hij zijn vrouw begon af te rammelen, maar af te rammelen, dat het schaap er bont en blauw vanaf kwam. Een officier van politie wou den woestaard tot bedaren brengen, maar hij kreeg ook zijn bekomst. Dat grapken komt Serneels duur te staan: drie maanden bak, en 1000 fr. boete. Marenta zegt dat ze niet in die mada me heur plaats zou willen zijn als die vent uit den bak komt. i EN HIER VOOR 'T SLOT nog 'n paar la- chedingenEen dief kwam op de kamer van een student, maar de student werd wak ker. Wie daar? riep de student. Zwijg, zei de dief, als gij uw leven lief hebt. Ik zoek geld. Steek dan maar rap de lamp aan, zei de student dan zoek ik meê. j Een bedelaar kwam een heer tegen. Mijn heer, zei de vent, geef mij een almoes, ik i ben zoo arm en gij zijt zoo rijk en we zijn .familie van mekaar. Zoo! zei de heer ver- wondert. Ja, sprak de bedelaar, langs Adams kant. Ge hebt gelijk, zei de heer en hij gaf den bedelaareen cent. Daar, zei hij: j als elk lid van onze familie zooveel geeft, dan zijt ge rijker dan ik. Daarmeê doe ik de boeken toe Want de drukker heeft geschreven Dat ik mijn epistel geen Halve gazet mocht geven. Hij schrijft voor andren moet er ook Een plaatsje blijven goed verstaan? Wel zeker beste drukker, zegt: Het Manneken in de Maan. IBflBBBBBBBEgBBBBBBBBBlBSBlBiaBBB POLLÏNCHOVE, m. Oct.-Nov.-Dec. 1929. Geboorten. Merlevede Maria, d. v. Geor- ge en Merlevede Beatrice. Demeyer Ivon- ne, d. v. Joseph en Steculorum Julia. Reybrouck Nelly, d. v. Cyriel en Vanler- berghe Adriana. Vancalster Joseph, z. v. Henri en Polley Rachel. Sterfgevallen. Merlevede Maria, 1 d. d. v. George en Merlevede Beatrice. Van- denbroucke Gilbert, 16 d., z. v. Jean-Baptist en Verhille Julienne. Vancalster Joseph, 2 d., z. v. Henri, en Polley RacheL Troog- t'ër Maria, 4?* jaar. echtg. v. öantois iüemi. Huwelijk. Dumon Maurice met Bailleul Maria. BECELAERE, maand Januari 1930. Geboorten. Neirynck Marie-Thérèse, d. v. Maurice en Sohier Louise. D'Hellem Georgette, d. v. Remi en Everaert Honorine. Lefebvre Willy, z. v. Achille en Denmynck Maria. Van Hecke Albert, z. v. Gustaf en Foor Julia. Waignein Valer z. v. Silver en Versaevel Celina. Lins Noella, d. v. Cyriel en Pittelion Martha. Pattyn André, z. v. Camiel en Deruytter Stella. Bulckaen Jeanne, d. v. Camiel en Vandromme Flavie. Sterfgevallen. Aelterman Godelieve, 1 j. d. v. Theophiel en Schotte Marie. Deboutte Marcel, 16 j., z. v. Cyriel en Depoorter Marie- Louise. Roete Ferdinand, 77 j., echtg. Vra- maseur Marie. Huwelijken. Dejonghe Leo met Taillieu Ivonna. Verschaeve Oscar met Accou Marie. Francq Marcel met Lapere Marga- reta. Vuylsteke Marcel met Degryse Mag- dalena, ZILLEBEKE, m. November en Decemb. 1929. Geboorten. Goemaere Willy, z. v. Julien en Balduyck Maria. Menu Maria, d. v. Jules en Deleu Irma. Vandooren Noëlla, d. v. Gaston en Vanhove Martha. Coudron Julienne, d. v. Jules en Coppin Maria. Overüjdens. Crombez Octavie, 66 j., wed. v. Dewulf Alois. Cornette Lucie, 74 j., wed. v. Menu Charles (v. Voormezeele). Gillebert Camille, 52 j., wed. v. Vanderbrig- ghe Maria, echtg. v. Bourdeaux Malvina. Huwelijken. Castelein Omer en Van- thuyne Martha. Vanneste Alfred v. Kort- rijk en Bostyn Maria v. Zillebeke. Vander - valle Oscar en Blanchaert Yvonne. Six Emile en Regelbrugge Irma. Petillion Cyrille en Vansteenkiste Maria. Bourgois Jules v. Yper en Sercu Martha v. Zillebeke. Beweging der wettelijke bevolking in 1929: Geboorten, 37; Sterfgevallen, 23; Intredingen, BBSBBBBSBBBlSBBBBBBaBBBBHBaBBl George danste voortreffelijk. En dit werd dadelijk opgemerkt en na het eerste nummer reeds besproken. Hij is toch niet lomp meer, merkte een verstrompeld aristocraatje op. Lomp? vroeg de notaris die dit hoorde, George Verlane is een knappe kóp. In den vreemde werd hij gevraagd lid te worden van studiekommissies voor de nijverheid. En het zal hier een eerste klas moderne fabriek worden. Hij, de strooien man? Dat is een belachelijk praatje! George Verlane is de eigenaar en niemand anders! En wie niet ziet dat hij een beschaafd man is, moet wel blind zijn. Er waren dames die nu begeerden door George den dans gevraagd te worden. En hij vroeg hen. George moest veel dansen. En toen men voor de eerste maal naar het buf fet ging, werd hij zeer omringd. In de kleinsteedsche mentaliteit was plots een verandering gekomen door de mededee- lingen van den notaris. Malvina zag met afgunst dat succes van Verlane. Ze had in den vooravond nog met hem gelachen, als om te-laten gevoelen, dat zij ver boven hem was gestegen. Plots zag ze hoe hij met de dochter van den burgemeester danste... Het was op een vriendelijke wenk van den burgemeester zelf. Ze moest haar nijd verbijten. Eensklaps werd het bal gestoord. Aan de ingang der zaal werd er gevochten... Een lakei tuimelde over den gladden vloer. Ik laat me niet buiten sluiten! klonk het luid. Klaas Brandsen! ging het van mond tot mond. Hij is niet genoodigd, maar toch binnen gedrongen. Hij is dronken... Ha, ze zouden me hier weren omdat ik een auto-ongeluk heb gehad! schreeuwde 92; Uittredingen, 145. Wettelijke bevolking op 31 December 1929: 1.640. WESTVLETEREN, jaar 1929. Geboorten. Depuydt André, z. v. Cyriel en Geldhof Irma. Delmotte Willy, z. v. André en Borry Amandine. Vandenbus- sche Paula, d. v. Maurice en Desimpel Ma- thilde. Devacht Godelieve, d. v. Hilaire en Cardon Ivonne. Verhulst Elisabeth, d. v. Henri en Laleeuw Madeleine. Taveir- ne Lucienne, d. v. Henri en Verhulst Irma. Rubben Rogette, d. v. Achiel en Abeele Mar- garetha. Cornette Roger, z. v. Hubert en Ficu Jeanne, Derycke Simonne, d. v. Mar cel en Temperville Elza. Gombeir Ivonne, d. v. Camiel en Delaplace Emma. Demeu- lemeester Marie, d. v. Odiel en Notebaert Irma. Desmadryl Raymond, z. v. Emiel en Christiaen Gabrielle. Kino Georgette, d. v. Maurice en Goedertier Maria. Noliet Jozef, z. v. Arthur en Dierynck Madeleine. Overlijdens. Gouwy Jules, 67 j., echtg. Vanbelle Julia. Candaele Augustin, 91 j., echtg. Harre Sophie. Lelieur Aline, 59 j., wed. Deneckere Gilbert. Gheldof Sylvere, 19 j. Lamaire Henri, 4 j. Huyghe Feli- cienne, 5 j. Houcke Charles, 78 j., wed. Peperstraete Julie. Dewulf Irma, 37 j., echtg. Meeuw Richard. Lemahieu Octavie, 86 j., wed. Bulckaert Felix. Lemahieu Pharailde, 70 j., echtg. Delboo August. Quaghebeur Rosalie, 77 j., wed. Peutevinck Corneel. Persoone Romaine, 72 j., wed. Devloo Florimond. Rigole Pharailde, 55 j. Kinget Margaretha. 33 j., echtg. Vande- lanotte Arthur, Depinois Gerard, 2 m. Lebbe Germaine, 2 j. Colpaert Remi, 66 j., echtg. Demeulenaere Sylvia. Deroo Leon- tine, 52 j,, Debergh Paulina, 71 j., echtg. Ureel Edmond. Vanmaekelbergh Juliana, 77 j„ wed. Deneire Ignace. Brigou Desire, 77 j., wed. Cremery Marie. Delboo Mau- riM? 42', j. Fieu Maria, 11 j. Flahou RosalieA86 j., wed. Fieu Frederik. Bouc- neau Maria, 25 j. Desmedt Felicie, 53 j., echtg. Scfenen Constant. Rubben Rogette, 6 maand. Huwelijken.Leeuwers Jerome v. Poperin ghe met Deraedt Magdalena. Durant Ge rard met Bouve Alice. Lobelie Cyriel v. Poperinghe met Gouwy Martha. Geeraert Maurice met Bouve Rachel. Malbrancke Gustaaf v. Poperinghe met Verslype Irma. Cornette Hubert met Fieu Jeanne. Claeys Maurice v. Poperinghe met Cornette Maria. Claeys Camiel v. Poperinghe met Cornette Irma. Depuydt Romain met Dewulf Ber tha. Brutsaert Gaston v. Reninghelst met Demuys Angèle. «BBBBEaBflBBBflBBSBBSSBBESBBEaSB Het honderdjarig- bestaan van ons land wordt te Antwerpen en te I.uik herdacht door tentoonstellingen van onze kunst en onze nijverheid, terwijl in de hoofdstad binst den zomer een tentoonstelling van herinneringen uit 1830 ingericht wordt. Aire rl ei voorwerpen en beschieden, die betrekking hebben op onze revo lutie, de stichting van ons Koninkrijk en den oorsprong van ons vorstenhuis worden in het Egmontpaleis ten toon gesteld. Daartoe werd te Brussel eene cen trale commissie gesticht waarin af gevaardigden uit al de streken van ons land zetelen. Door deze centrale commissie wer den plaatselijke commission in iedere provincie aangesteld belast met het opzoeken en verzamelen van al wat voor deze tentoonstelling zou kunnen gebruikt wórden. Z. D. H. Mgr Waffelaert, Bisschop van Brugge, Baron Janssens de Bïst- .feoveiv rouverneur en Generaal Her- remierre. bevelhebber van de provincie hebben het Eer g* Voorzitterschap van de commissie van West-Vlaanderen aanvaard. Dat iedereen die schilderijen, meu bels, gedrukte en geschreven beschie den bezit die betrekking hebben met de gebeurtenissen van 1830, deze voorwerpen voor enkele maanden in leen geve aan de tentoonstelling, en zoo het zijne bijdrage tot het waardig vieren van het honderdjarig bestaan van ons Koninkrijk. De volgende leden van de commissie zullen met de meeste welwillendheid alle noodige inlichtingen verschaffen en de voorwerpen aanvaarden. Te BRUGGE: de H. A. Visart de BotiSnne, 18, St Jansstraat; Te YPER: de tl. Daniel Tack, Be waarder van het Stadsmuseum, 28, Stuersstraat Te KORT RIJKde HH. E. Vierin, kunstschilder en P.P. Debbaudt, stads bibliothecaris Te YElTRNKde H. Advokaat Paul de Grave Tf OOSTENDE: de H. O. Koon- tien.s. stadsbibliothecaris. Al de voorwerpen die zullen in lee ning gegeven worden voor de ten toonstelling worden verzekerd tegen stal, verlies en vernieling. Ook zal er goede zorg voor gedragen worden om te beletten dat ze geen de minste scha de (fploopen. kHaBaBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Klaas. Kom me niet aan mijn lijf... Ieder kanimet een auto een ongeluk krijgen! En hoeveel kale heeren zijn er hier die geen auto kunnen houden maar met een rammel van 't jaar 30 en een scharminkel van een paart! rijden. Dadelijk stond de secretaris bij zijn zoon. 'Ga mee! gebood hij woedend. Neen! wedervoer Klaas. Moet gij u zoo laten beleedigen door den burgemeester? Wat kan die oude pruik op 't gemeentehuis doem zonder u! Gij zijt er den duivel doet 't al... Maar nu laat ge u hoonen in uw zoon. Ha, Klaasje moest thuis blijven! Maar Klaasje blijft niet thuis, al komt hij hier niet om de dochter van den burgemeester. Hij kent verduiveld vroolijker meisjes dan die stijve pers! Klaas, in 's hemels naam, zwijg! zei de sekretaris... Ge weet niet wat ge raast! Alle aanwezigen toonden ergernis, al ver maakten sommigen zich hartelijk. De heer Brandsen wilde zijn zoon verwij deren, maar deze bood weerstand. Als ik hier niet mag komen moesten gij en Malvina ook thuis bijven! Dat is eer gevoel en waardigheid en solidariteit schreeuwde Klaas. We behoeven voor den burgemeester en zijn kliek niet onder te doen. Dat beweer ik! Zijn blik viel op George Verlane. En die fabrieksrat is wel genoodigd! riep Klaas... Wat doet hij hier, die vent uit het snoepwinkeltje.Heeft hij zijn moeder niet meegebracht met haar blauw schortje en zijn vader met zijn ellestok! Malvina, waar zit ge? Zie dat ge niet met dien strooien man danst! Verlaag u niet! Denk aan uw Pierre van Landaele! Ze zullen hier nog anders staan gapen als ge met uw baron afkomt! Malvina had wel kunnen wegvluchten van schaamte. George Verlane had zijn ouders hooren De wederoproepingsperioden voor de oefe ningen en manoeuvers in 1930, zijn vastge steld als volgt: A. - Voetvolk. 2", 3®, 4e, 5e, 6e, 9" linies regimenten, Bataljons Mitrailleurs en In fanterie Batterijen der le en 2e Divisies Infanterie: van 11 April tot 22 Mei. 1®, 2" en 3" Jagers te voet, 1- regiment Grenadiers, le regiment Karabiniers, 8e Linieregiment, Bataljons Mitrailleurs en Infanterie-Batte- rijen der 5e en 6e Divisies Infanterie: van 9 Juli tot 19 Augustus. 1", 7», 10e, n®, 12e en 13 Linieregimenten, Bataljons Mitrailleurs en Infanterie Batterijen der 3® en 4» Divisies Infanterie: van 22 Augustus tot 2 October. B. - Ruiterij, Regimenten Wielrijders, Pantserautosvan 26 Mei tot 5 Juli. C. - Geschut. le, 2® en 13e regimenten geschut (behalve de IIP groep van het le regiment geschut)24 Maart tot 3 Mei. III1' groep van het 1" reg.: datum zal later be paald worden. 6e, 11e en 14e regimenten geschut: 20 Juni tot 31 Juli. 3e, 8e en 15e regimenten geschut: 4 Augustus tot 13 Sep tember. Geschut van het Ruiterijkorps: 11 April tot 22 Mei. Legergeschut: 28 Augustus tot 8 October. Voor de manoeuvers in 't kamp van Be- verloo kunnen er wel een zeker getal tele fonisten-seingevers en stukrijders op vol gende tijdstippen wederopgeroepen worden: le, 2" en 13» regimenten geschut: 11 April tot 22 Mei. 6p, 11(', 14 regimenten geschut: 9 Juli tot 19 Augustus. 3®, 8®, 15® regimen ten geschut: 22 Augustus tot 2 October. Geschut van het Ruiterijkorps: 26 Mei tot 5 Juli. D. - Genie. 2® regiment der Genie, per bataljon: van 22 April tot 31 Mei; van 12 Mei tot 21 Juni; van 2 Juni tot 12 Juli. 3® re giment der Genie, per bataljon: van 1 April tot 17 Mei; van 19 Mei tot 28 Juni; van 30 Juni tot 9 Augustus. 4® regiment der Genie, per bataljon: van 31 Maart tot 10 Mei; van 12 Mei tot 21 Juni; van 23 Juni tot 2 Augustus. Genie-wielrijders; van 30 Juni tot 9 Augustus. Bataljon Ponton niers: van 30 Juni tot 9 Augustus. De wederoproepingsdatums voor de mili ciens van Luchtvaart, Seintroepen, Strijd wagens, Vervoerkorpsen, Opnemingsdienst van het geschut, Spoorwegtroepen worden door de Korpsoversten bepaald. 'gBIBBBBaBBlBHaBBBBBBBBBBBBBBE GROOTE PRIESTERNOOD IN DE MISSIËN VAN JAPAN Uit Tokyo wordt aan het agentschap Fides gemeld: Heden is Japan in 12 ker kelijke gebieden ingedeeld .Op een totale bevolking van 65.786.273 inwoners telt Japan amper 92.161 katholieken, die een vermeer dering daarstellen van 2.771 bij 't vorig jaar. Het Bisdom Magasaki bevat het grootste aantal katholieken en werd in 1927 aan den eersten Japanschen Bisschop, Mgr Hyasaka, toevertrouwd. Er zijn in zijn bisdom 54.514 gedoopten en een totale bevolking van 7.050.000 zielen. Om aan al die millioenen de goede boodschap te brengen zijn er tot nog toe maar 40 Priesters voorhanden. En niet alleen in dit bisdom is er Priesternood! In het Bisdom Otaka zijn er voor de zielezorg van 5.980 katholieken en voor de verdere bekeering van 10.059.993 inwoners... 26 Pries ters. Het Bisdom Hakadaté, dat 3.006 katholie- 9 Z H. Appolonia, H. Cyrillus v. Alexandrië. 10 M H. Scholastica, H. Guilielmus. 11 D Verschijning van. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen te Lourdes., H. Severius. 12 W H. Eulalia, maagd en mart., HH. Zeven stichters d. Orde d. Dienaren v. Maria, 13 D Julianus, mart., H. Lucinius, biss. 14 V H. Valentinus, priester en martelaar. 15 Z HH. Faustinus en Jovita, martelaren. MaaBSHSHBaaa3!»asaRB&B.Ka;a«i»a.aK ken en een totale bevolking van 4.483.947 zie len telt, beschikt over... 31 priesters! Het Bisdom Fukuoka valt in denzelfden priester nood: met zijn 7.333 gedoopten en een totale bevolking van 4.282.585 zielen heeft het slechts heel en al, zieke en gezonde, oude en jonge... 28 Priesters .De Prefektuur Niigata telt 15 Priesters voor 675 katholieken en... 3.813.517 zielen als totale bevolking. Deze van Nagoya met haar 5.549.883 inwoners be schikt over 11 Priesters voor een te bekeef en bevolking van... 5 millioen zielen! De Spaan- sche Dominikanen ijveren in hun Prefek tuur met 10 Priesters voor drie millioen hon derd drie en zeventig duizend negen honderd zes en zestig zielen!... En verder zouden we kunnen opsommen en zóó voor ieder Bisdom, voor elk Vicariaat en elke Prefektuur die zelfs afgrondelijk-ga- pende wanverhoudingen tusschen het getal wachtende der zielen en het getal der ver trokken Priesters kunnen aantoonen, in wier diepte duizenden dagelijks verloren gaan. Het is afgrijselijk. Vanwaar zal O. L. Heer voor Japan en elders AL die noodige krachten zenden? Of zijn 265 Priesters genoeg voor... 66 millioen zielen die wachten?? Fides-Bericht. door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vanaf 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie u toebhooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 loten worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats heb ben: Den 10 Febr. 1 lot van 250.060 fr. Den 10 Febr. 2 loten van 100.000 fr. Den 20 Febr. 2 loten van 100.000 fr. Den 20 Febr. 3 loten van 50.000 fr. Den 20 Febr. 15 loten van 10.000 fr. Den 1 Maart 1 lot van 1.000.000 fr. Den 10 Maart 1 lot van 500.000 fr. Den 10 Maart 2 loten van 100.000 fr. Den 20 Maart 1 lot van 500.000 fr. Den 20 Maart 1 lot van 100.000 fr. Den 20 Maart 3 loten van 50.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamcrtinghe. Ernstige Agenten worden gevraagd. beleedigen. En het bloed vloog hem naar j den kop. Hij stond voor Klaas Brandsen. Mijn ouders staan torenhoog boven u, zei hij, veel te hoog om over hen te twisten met een dronkaard. Waardig en luid had hij dit gezegd. Toen trok hij zich terug. Flink zoo! riep de notaris uit. De burgemeester had om twee agenten gestuurd. Snel verschenen deze in de zaal en handig grepen ze Klaas vast. Lammelingen, geuniformde slaven van den burgemeester. Laat me los zeg ik u! schreeuwde de jonge Brandsen. Ge moogt geen dienst doen op een partikulier bal... Uw pooten van mijn lijf... lomperiken. Maar de agenten sleurden hem mee. De vader volgde. Hij wilde toch de schande voorkomen, dat zijn zoon in de gevangenis opgesloten zou worden. En nu was er plots een zware stilte in de zaal. De burgemeester verbrak deze dadelijk door te zeggen: Dames en heeren, laat ons dit incident als niet gebeurd beschouwen. Niemand van u zal zich zoo min als ik en als de heer George Verlane geraakt gevoelen door den onzin van een onverantwoordelijk jong- mensch. Hij gaf een wenk aan den ceremoniemees ter en 't orkest viel in met een vroolijk weisje. 't Was een onaangekondigd nummer en vlug verzocht de burgemeester George het met zijn dochter te dansen. Wat een onbeschofte kerel, he! zei Martha tot hem. O, de drank, jufvrouw. Klaas Brandsen komt nog in de gevan genis terecht. Het is erg voor den secretaris, die een brave man is. Neen, Klaas deugt niet... Heel de stad zal er schande over spre ken... Malvina danste niet. Ze had zich naar een zijkamer begeven. Ze moest haar tranen bedwingen. O, deze avond! Ze had er zich zoo veel van voorgesteld en de akelige Klaas bedierf hem ellendig! Ze had zooveel moeite gedaan om in een hoogen stand, in de aristocratie opgenomen te worden en haar familie werd nu als voor goed gebrandmerkt! En Klaas die zoo brutaal over Pierre van Landale sprak! Hij compromiteerde haar... Ze durfde niet meer in de zaal terugkeeren. Maar buiten zouden er ook nieuwsgierigen staan. Ze kon thans niet vertrekken. Malvina hield zich in de zijkamer verborgen. Plots trad George Verlane binnen. Hij had ze zien wegsluipen en bemerkt dat ze weg bleef. En ondanks alles laaide zijn mede lijden op. Hij had Malvina toch lief... Ze schrok toen ze hem zag en wilde haar ontgoocheling verbergen. Malvina, mag ik u voor een dans uit- noodigen? vroeg George. O, wat bestormde hem nu dat oude gevoel. In den vreemde had hij zoo innig naar Malvina verlangd... En eindelijk waren ze alleen, al was het naast een zaal vol volk. Ik dans niet meer! antwoordde Malvina. Kom, kom, gij zijt niet verantwoordelijk voor die kinderachtige streken van Klaas. Toch dans ik niet meer... Zet er u over heen! Om door ieder bekeken te worden... Niemand zal u kwalijk bezien. O, dan kent gij de menschen hier niet! O, jawel, Malvina, ik ken ze... Toe, laat mij alleen! Malvina snauwde het hem toe. Maar George bleef kalm. ('t Verv'olgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5