Caisss Hj/peüiecaire finuersoise - flaiuierpsclia KypoMHas De Handeleer 1939 te vper 4 Üas-Car BREUKEN en M ISGROl I1NGEN H. Verdonck-Miene DE POPERINGHENAARa Zondag 16 FebruaH. Zondag 23 Februari 1930. PRACHTIGE PRIJSBOLLING DRINKT Bi. 3. - 16-2-1930. - N' 7. Oostend 3. Doodelijk ongeluk.— De 18 jarige Vvncke, lid der bemanning van de s.oomsloep «Julia» Oostende, werd getroffen door een zwong det ma- chieneen was op slag dood. Een onderzoek werd ingesteld naar de verantwoordelijkheid. Meulebake. Brand. Woens dag is bij den landbouwer Dobbels brand onts aan in de schuur en stallingen. De pompiers wa*en spoedig ter p'aats en ge lukten er in den brand te beperken. Scha de, ongeveer 50.000 frank. Reningtielst. Boerengilde. Aangezien de kwestie van het bestrijden van het wied of onkruid zoo belangwek kend is wegens de schaarschheid van wieders, heeft de provinciale Landbouw- kar den E. H. De Jaegher belast daaro ver te spreken in de vergadering onzer hoerengildJ. Zondag den 10 Februari te 4 uur zeer stipt, zal die belaugcijke voordracht met lichtbeelden gehouden worden in ons ge woon lokaal Roozendaal Oaze landbouwers zullen kunnen zien hoe de Fransche, Duitsche en Holland se he boeren met scheidkundige middelen en met machienen het wied in de graan gewassen, in het vlas en op de graslanden verdelgen, Ai de boe en van Reninghelst, de C ytte en Westou re worden vriendelijk ui -genoodigd Höilebeke. Schutters nieuws Zondag was 't schieting in <t De Kroon Ziehier de Uitslag OpperoogelBraem H. Zillebeke. Zijdvogels Bordeaux Jozef (10 jaar) van Zillebeke en Verbeke Henri van Zantvoorde. Kallen Bordeaux Leon en Opsomer Fiorent. Papa Bordeaux, proficiat! bi iet voor uw Kalle, maar met uw zoontje, 10 jaar oud en... dn Zijd vogel,... Zendag en ook voor acht dagen Blijft r.u maar ge rust bij uw stove, uw Zoontje zal U wel 'd panache brengen Proficiat Jefke, gij toont ten minste dat ge van *t ras zijt Bixssfroots. Nu voor de Knodrijke Gezinnen. De Kroostrijke Gezinnen onzer gemeente waren, tot nog toe, ten diele aangesloten bij Yper of hadden, afzonderlijk, ervoor gezorgd, dat ze van eenige der vergunde voordee lenkonden genieten. Wij vernemeq dal ze, nu ook hier, zullen verecnigd worden, en dat, ter dier gelegenheid, hun al de voordeelen dezer vereenging, ten klaar- sten m igelijk, zullen uiteengedaan wor de v. Dat zal gedaan worden vandage en achtdigen, op Zondag '28 dezer, waar schijnlijk te 3 uur 's namiddags. Plaals en uur zullen nog nauwkeuriger vastgesteld worden, en med-gedeeld in De Pope- rioghenaar Zondag toekomende. Da belanghebbenden krijgen, hiermede, een eerste bericht om dien dag wel vrij te houler. Te Hoboken werd een auto, door den trein vermorzeld, aan den o ibewaak ten overweg drie personen werdan to taal vermorzeld. In de bureelen der Bank C'naudoir te Namen, oclangs ia fail iet, is er brand ontstaan twee verdiepen werden ver nield en de archieven verbrand De stuk ken noodig tot het onderzoek werden gered. Een wisselagent van Bergen verdui sterde 600 000 fr. Hij was op 't punt een concordaat te sluiten to.n hij beschuldigd werd en a ingehouden. Te Namen is een auto camionette met tien reiz gers omgeslagen een per soon werd gedold en twee erg gekwetst. iiiniiiiiBimiiiiifliaiiBiBiii ROND DE KAMERS. Ds Gsntsche Hoogeschool. Donderdag neeft M. Van Cauwelaert een krachtige rede uitgesproken die die pen indruk miek en verslagenheid ver wekte bij de Liberalen. Wij geven hieronder enkele uittreksels van deze rede De Vlaamsche kwestie mag niet het voorwerp uitmaken van een transactie. Er mag voor de oplossing geen losgeld betaald worden. Wij moeten, zooals de h. De Schrijver het zoo goed zei, het oog ge richt houden op de toekomst van het land. Zelfs de fronters hebben erkend dat het ontwerp op de vervlaamsching van Gent beantwoordt aan de grondbehoeften van het Vlaamsche volk. Er is een Bel gische kwestie, heel zeker Maar ik blijf hopen dat de Vlaamsche kwestie in het kader van de Belgische een heid zal kunnen opgelost worden Tk ben steeds een op imist geweest en ik blijf het na 30 jarigen strijd. De fronters zijn pes simisten. Zij willen Vlaanderen econo misch erhinderen door hun oplossing van het vraagstuk. Maar de tiid dringt. Het is nog niet te laat. Het is laat. Het Vlaamsche vraagstuk zal worden opgelost heel en al, indien al degenen die het goed meenen en het belang van het land beseffen, de hand toesteken. Wa t indien het niet h t geval zijn moest dan zou het kunnen gebeuren dat de klokken die ter gelegenheid van het jubeljaar zullen aan het luiden gaan, in gang gezet worden door de volksdrift en dat zij als noodklokken over Belgie zou den luiden. (Beweging). Doch het zul zoo ver niet komen. Inte gendeel Wij hopen dat Belgie een twee de eeuwfeest zal tegemoet gaan en dat dit eeuwfeest zal worden ingezet met een heerlijker en steviger Belgie. (Toei door de Katholieken. De Liberalen kibbelen tegen malkaar). Het lijdt geen twijfel dat de verklirin- genvan den h. Van Cauwelaert, de li berale motieshet liberaal gejachtr, het spel met compromis en cooipensatie, uit een-lam. Stippen wij nog aan dat de li. jfaspar die met beide hand :n, de rede van den h. De Schrijver toegejuicht had, zich na der ede van den h. Van Cauwelaert, neutraal onbetuigd liet. VRAAG van Dr BRUTSAERT. Treinstilsiaiul aan De Leent- Op 26 Januari laatst zond onze volksverte genwoordiger Heer Dr Brutsaert .een nieuw schrijven naar den Heer Lippens, Minis ter van Verkeerswegen, om opnieuw aan te drin gen op dat de werkmanstreinen aan den wijk De Leene zouden stilhouden. We hopen wel dat de heer Minister de billijkheid dezer aanvraag zal inzien. Dat hij wille rekening houden met de talrijke fa briekwerkers die op O. L. Vr. parochie en op den Zwijnlandhoek wonen. We vernemen dat de zaak aan een nieuw onderzoek onderworpen is en we vragen aan Dr Brutsaert niet te lossen vooraleer hij in deze zaak voldoening bekome. Senator DEPONTHIEU heeft ook een vraag tot zelfde doel bij den bevoegden Minister ingediend. NAAMLOüZE MAATSCHAPPIJ (G.s icht in i83i). Treinstilstand aan De Lovie Door Dr Brutsaert werd insgelijks aan be- voegd Ministerie eene aanvraag gedaan om mbrengst bevestigd van de algeneelheid der een treinstilstand te bekomen aan het Sana- KapVai,eJV voortkomende van "le inschrijving Maatschappelijke zetel HUIDEVETTERSjSTR., 35, AMTWERPEN Telefoons 302.30 en 202.91 Zetel te BRUSSEL, Regentlaan, 44, Telefoons 244.97 en 284.64 Suecursaal te LtJIK: Boulev. d'Avroy, 40, Telefoon 291.01. Verslag van tien Beheerraad aan dc Algemeene Vergadering der Aandeelhouders van 31 Maart 1930. M.M. Wij hebben de eer U verslag uit te brengen over ons 48" maatschappelijk jaar, op 31 .De cember 1929 algesioten. De Buitengewone Algemeene Vergadering der Aandeelhouders, op 2 October 19Z9 ver gaderd, heeft de hoedanigheid van kapitaals- torium bij De Lovie op de 40.000 nieuwe aandeeien, tot wier uit gifte werd besloten en die tergelijKertijd Dit zou \an grooten dienst zijn voor de Nvercjen onderschreven in de Buitengewone bewoners van den Vogelhoek en ook voor Algemeene vergacjering van 18 September de vreemdelingen die efin familielid willen bezoeken in het Sanatorium. auuMMHaHaHaBMMaHffissiaHxisBfc EERE-COMMUNIE. Groote keus van Kerkboeken en Missels van alle uitgaven. Paternos ters in zilver, titre, metaal, in alle prij zen. Gedachtenissen, Spijskaarten, Ge schenken bij Sausen- A'aniieste, Gast huisstraat, Poperinghe. i9z8; tevens lieeit zehue vergadering beslo ten, om te voldoen aan de voorscnrn ten van het Belgisch Beheer van ueldwezen eene som van 25 millioen irank, gedeeltelijke opbrengst van ae uitgifte der nieuwe titeis, te orengen op eene reKening. Niet oescnikbare bij voeglijke inbrengst De oaians weiue U wordt voorgelegd werd opgemaakt in overeenstemming met de be sluiten door de Aandeelhouders te dien op zichte genomen. De jlortiiigen, welke in den loop van het jaar 1929 to verrichten bleven uit noofde van inschrijvingen, in 3 afbetalingen te vereife- 'nen, op nieuwe aandeeien der uitgifte 1928, 'zijn zeer stipt gescmed.Deze Kapitaaisverhoo- ging heeft een bedrag van fr. 30.132.000, te onzer beschikking gesteld. Onze Tnesaurie wordt hierdoor mei'Kenjk verstenct. Bedoelde kapitalen werden in hoofdzaak aangewend tot het aankoopen van Staatsfondsen, ge makkelijk te geide te maken. Onze beschikbare kapitalen, gevoegd bij i, i.,„j ,i. o.o de mobilisatie onzer Portefeuille van puoiieke het land zoo ook moet de eruoOaStelang an |f0ndsen en de regelmatige inkomsten ver- dit jaai iets gTootsch wezen, iets wat wijlgchaft door onze onderscheidene diensten, nimmer mogen vergeten, iets wat onze na- vormen te zamen een jaarlijksche thesaurie komelingen met tro:s zullen herdenken. Wij {van meer dan 200 milïioen frank. Deze gel- hu- -/i. Voor de zevende maal zal de foor hare poorten ontsluiten en door vereende krachten hare aantrekkelijkheden laten bewonderen. Zooals het jaar dertig een jubelj ar is voor delijke middelen overtreffen ver het totaal beprag der gezamenlijke terugbetalingen wel ke ons gebeurlijk zouden kunnen gevraagd worden. Van den anderen kant werd de aan groei van ons maatschappelijk bezit, ver sterkt door de bewerking van 1928, en het welk op dit oogenblik een in de balans zicht baar totaal van bijna 100 millioen bereikt, door onze klienteel naar waarde geschat. Na ongunstige beurstoestanden zooals deze waarvan wij gedurende de laatste 18 maan den getuigen zijn geweest, bestatigt men over 't algemeen dat het sparend publiek meer en meer zijn toevlucht neemt tot de gekende stevige waarden met vast inkomen. Hieruit ontstaat een gezondere toestand, wat de huurprijs der kapitalen betreft. Onze kas ontving gedurende net verloopen jaar nieuwe bewijzen van liet vertrouwen der geldbeleggers: binst het jaar groeide het saldo der rekeningen <- Obligatien en Spaar kas -1 aan met frank 61.790.591,80. Tegelijkertijd werden de kapitalen voor hypothecaire leeningen druk gevraagd, voor- en in onze stad een koortsige bedrijvigheid ai bij het einde van het jaar. Wij hebben eene zorgvuldige keus kunnen doen in onze plaatsingen: deze hebben over 1929 frank 149.581.026,88 bereikt, zijnde 30 millioen meer dan het bedrag onzer leeningen in i928 af gesloten. Wat het gezamenlijk bedrag aan gaat der kapitalen ons verschuldigd door onze ontleeners, dit is van het eene jaar tot het andere met 75 millioen frank aange groeid. Al deze bedragen zijn recordcijfers, welke wij tot hiertoe nog niet in den loop van een zelfde boekjaar hebben bereikt. Bij het toestaan van nieuwe hypothecaire leeningen voor zulk aanzienlijk bedrag, bleef nochtans de aandacht van den Beheerraad gericht op de aarzeling die waar te nemen valt ten opzichte van het behouden blijven der hooge prijzen die. voor eigendommen wor den betaald, aarzeling die vooral merkbaar is wanneer het aanzienlijke bebouwde eigen dommen of landgoederen betreft. In ver scheidene gevallen werden lagere prijzen be taald. De overdrijving door niets te recht vaardigen en buiten verhouding met de wer kelijke betaalkracht van het publiek in 't al gemeen zoo in de huidige bouwprijzen als in de huurprijzen van niet eommercieele ge bouwen, zal eene reactie verwekken; het na kend einde van de wettelijke huurverlenging zal hieraan waarschijnlijk niet vreemd blij ven. Van den anderen kant lijkt eene vertra ging in de verhandelingen in onroerende eigendommen in 't algemeen te verwachten, indien, in de huidige omstandigheden, geene vermindering toegestaan wordt van de over dreven registratierechten welke den verkoop van eigendommen en de hypothecaire lee ningen bezwaren. moeten ze zoo weten in te richten dat zij steeds fier zullen mogen gaan over hetgene hum e voorouders door vlijt en inspanning wisten werkstellig te maken. Wie zijne stede bemint en wie zijn hert voor haar welzijn 'oelt kloppen zal niet lan ger aarzelen het zijne bij te dragen tot het welgelukken onzer aanstaande Foor. Het oogenblik is gekomen om de handen U;t de mouwen te steken, om eene Foor in te richten welke de voorgaande, hoe luisterijk zij ook geweest zijn, in de schaduw te zetten. Een tentoonstelling is van het hoogste ge wicht voor onze stad. Honderden deelnemers zullen wedijveren oir. hunne waren en pro ducten zoo aanlokkelijk mogelijk te maken, ten einde de aandacht van den kooper op te wekken en hen den lust tot koopen in te boezemen Een geweldige toeloop van bezoekers zal deze dagen binnen onze muren plaats grijpen brengen. Wie van u. Handelaars en Nijveraars, zou aan zijn plicht, om mede te werken tot het welgelukken dezer onderneming, willen te kort blijven Het is zeer eenvoudig te beloven iets te doen, en aan de inrichters zijne deelneming te verzekeren, maar weldra wordt die belofte werkelijkheid en men mag voor de moeilijk heden die eraan verbonden zijn, niet achter uit gaan. Elk in zijn vak hoeft van nu reeds te be- studeeren hetgene hij zal ten toon stellen, wat hij zal doen om zijn stand zoo aantrekke lijk mogelijk te maken; in een woord, van heden af een plan opmaken zijner bedrijvig heid. Een bijzonder factor welke niet mag uit het oog verloren worden is het kiezen van den persoon welke de stand houdt en de firma vertegenwoordigt, want veel hangt af van de wijze waarop aan het publiek uitleg wordt verstrekt over de tentoongestelde voor werpen. Het Komileit der foor is samengesteld en heeft zijne werkzaamheden aangevat, en weldra zal eene vergadering de tentoonstel- Iers en de inrichters vereenigen. EERE-COMMUNIE. De schoonste keus Juweelen en Hor logen. Groote keus Paternosters bij M.V ANDERM ARLIERE-DEPUYDT 24, Meenenstraat te Yper. Komt zien alvorens te koopen. Alles gewaarborgd. YPER. Bond van de Vlaamsche Katholieke Gemeenteraadsleden van het arrondissement. Zondag 23 Februari a. s., te 2 l/2 u. namiddag, belegt de Bond een eerste algemeene vergadering voor 1930 in het Christen Volkshuis St Jacobs- straat, Yper. DAGORDE 1. Welkomsgroet door den Heer R. Dcclercq, schepen te Yper, voor zitter. 2. De sociale rol der gemeente besturen, in te leiden door den Heer Debra, Dr in de Rechten te Leuven. 3. Bijdrage 1930 (10 fr.). 4. Allerlei. Toegankelijk voor alle Vlaamsche, Katholieke Gemeenteraadsleden. Speciale Breuk- er. Buikbanden. - Toe stellen tegen alk Misgroeiïngen van rug of kromme bee- nen. - Geperfection- neerde Kunstarmen en Beenen. - Elas- tieke kousen voor Aderspatting, onzichtbaar en waschbaar. CH. INGHELS (Zoon) - Begijnengracht, 71 (tram 1 of 3) GENT. - Let wel op adres. Op aanvraag begeeft men zich ten huize. 177.145.353,99 115.354.762,19 plaatsingen fr. terugbetalingen de plaatsingen overtroffen dus de terugbetalingen in 1929 met 61.790.591,80 De Portefeuille der Publieke Fondsen is als volgt samengesteld: Belgische Fondsen, Leeningen der Colonie en bevoorreente aandeelen der Belg. Spoor wegen en der Colonie fr. 22.600.000,- Belgische Schatkistbons 1930 en 1932 8.200.000,— Schatkistbons en Buitenland- sche Staatsfondsen 14.000.000, Kasbons en Obligatiën van ste den; aandeelen en obligatiën van grondcrediet- en hypo theekmaatschappijen 3.500.000, Verscheidene 2.039.351,94 fr. 50.339.351,94 Hiervan hoort toe aan derden, als waar borg voor hog te regelen leerlingen, frank 7.898.983,36. De gedragslijn volgend door uwen Beheer raad aangenomen, blijft de raming van de titels der Portefeuille ver beneden de ver koopwaarde der publieke fondsen aan de maatschappij toebehoorend. De Maatschappelijke Gebouwen bevatten de 3 zetels van Antwerpen, Brussel en Luik, met de daarbijhoorende gebouwen. De bouw werken in uitvoering op het gedeelte van den maatschappelijken zetel palend aan de Meir, te Antwerpen, ondergingen eene onverwachte vertraging, welke wij ons beijveren zooveel mogelijk in te winnen. Het Maatschappelijk Kapitaal bestaat uit 80.0000 aandeelen: hiervan bedraagt het gestorte gedeelte fr. 16.999.525,— Er blijft te storten door de aandeelhouders 23.000.475, Bedrag' van het onderschreven kapitaal Onze Reserven behelzen: De wettelijke Reserve De buitengewone reserve waaraan ons voor stel van verdee ling toevoegt 40.000.000,— 4.000.000,— 18.332.142,22 1.970.801,19 20.302.943,41 7.000.000,— 25.000.000 56.302.943,41 40.000.000,— 96.302.943,41 De Reserve voor onroerende goederen De rekening Niet beschikbare bijvoeglijke inbrengst», aange legd ingevolge beslissing der Algemeene Vergadering van 2 October 1929 Na goedkeuring der balans zul len onze gezamenlijke Re serven bedragen tegenover een onderschreven maatschappelijk kapitaal van Het maatschappelijk bëzit be draagt dus ongerekend eene belangrijke, onuitgedrukte meerwaarde der posten Portefeuille en Maatschappelijke Gebouwen». Wij hebben de eer, MM., U voor te stellen uwe goedkeuring te wallen hechten aan de rekeningen en bewerkingen over het boek jaar 1929, evenals aan de winstverdeeling, welke wij U ter beraadslaging voorleggen. In overeenstemming met de bestaande wetsbepalingen, zult gij, door eene afzonder lijke stemming, willen uitspraak doen over de ontlasing te verleenen aan Beheerders en Commissarissen. Daarna zult gij willen overgaan tot de Sta tutaire kiezing van een Beheerder en een Commissaris, in vervanging aer Heeren Louis Van den Bosch, Beheerder, en André de Buck, Commissaris, wier madaat op den dag der Algemeene Vergadering eindigt. Deze Heeren zijn herkiesbaar en stellen zich ter herkiezing voor. Opgemaakt ter zitting van den Beheer raad d.d. 23 Januari 1930. BALANS OP 31 DECEMBER 1929 ACTIEF Omzetbaar: Aandeelhouders niet ingeroepen kapitaal Bij voorbaat ge stort Kassen en Banken Hypothecaire lee ningen 494.130.910,31 Annuiteiten ter inning 1.321.623.46 26.000.000 2.999.525 23.000.475,— 18.680.420,18 Tijdelijke voorschotten en te gen te pandstelling Verscheidene debiteuren Publieke Fondsen Onroerend Maatschappelijke gebouwen Mobilier 495.452.533,77 7.946.612,93 3.319.788,40 50.339.351,94 12.747.143,56 Memorie) Indien ge sonis van stad verhuist Naar streken die wij niet bezoeken Neem daarom geen ander merk in huis Maar schrijf een kaart en Iaat ons roepen. Een oude klant van F. C. Jabobs Suikerij ligt ons nauw aan 't hart, of hij ver woont of nabij. STAD POPERINGHE. Het Schepenkollegie der stad Poperinghe laat het publiek weten dat de plaats van Schoolhoofd aan de gemeenteschool der stad openstaat. Degene, die begeeren die plaats aan te vragen, worden verzocht hunne aanvraag per brief, gericht tot het Schepenkollegie, in te dienen, aanduidende hunne hoedanigheden, ten laatsten op Maandag 24 dezer. Poperinghe, den 13 Februari 1930. Het Schepenkollegie. OPGELET VOOR ZIEKTEN. Door de Provintiale Gezondheids commissie werden waarschuwingen Uitgehangen om iedereen aan te zet ten geen ongekookt water te drinken of te gébruiken voor het bereiden van spijzen. BHSHBHBBBHHBSIBSHaHSBBBBH&HB FONDS voor MEESTBEGAAFDEN Dc beursaanvragen moeten ingediend worden VOOR 15 MAART AANSTAANDE. Bij de aanvragen boeten volgende stukken gevoegd worden: 1 - uittreksel uit de geboorte-akte van het kind 2 - getuigschrift, afgeleverd door de hoof den der onderwijsinstellingen, bezocht gedu rende de laatste drie jaren 3 - afschrift van het gezondheidsboekje. LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN 10 Januari 1930. 5 t. h. 1922. Het lot van 250.000 fr. is bevallen aan de oblig. Xr 20 der reeks 149.112. De loten van 100.000 fr. zijn gewon nen door de obligaties reeks 53.855, Nr 14, en reeks 149.112, Xr 3. De andere nummers dezer reeksen, alsook al de nummers der reeks 37.321, zijn uikeerbaar met 300 fr. nUUBBHflBBHBBBKHBBBBBBBHBBBBIBB st ikel I j li Sb oef r Eerste Tap. In het Roosje bij Camille Vanhee, Crombekestraat, 4. HERBERGKERMISSEN. In het Rekhofbij Ernest Druant, Rekhofstraat. In den Transvaal bij J. Lermyle, Bruggestraat. WESTVLETEREN. <In den Hoe pel bij H Cappoen. Maandag Kandeel. VLAMERTINGHE. Bij Marce' Huyghe. DOOR DEN UIL TE VERBOLLEN Konijn van 5 k. In de Vrede bij Maurice Dah^ne, Crombekestraat gegeven door DigMdie Andié en Dalleine Ga STERFGEVALLEN -f Te Merckem is godvruchtig in den Heer ontslapen, in den gezegenden ouderdom van 82 jaar MEVROUW LEON IE LOVENS Echtgenoote van Mijnheer David Debevere. Aan den eerzamen Heer Debevere, evenals aan de Eerw. Zonen, onderpastors te Mer ckem en te Poperinghe, en aan de Eerw. Kloosterzusters te O. L. Vrouw ter Clytte en te Merckem, bieden wij de betuiging onzer christene deelneming. BEDANKING. Eerweerde Heer Debevere, Onderpastoor op St Jans, en Familie bedanken hartelijk de Vrienden uit Poperinghe, om den blijk van deelneming, betoond door hun aanwezigheid te Merckem, in den Lijkdienst voor Mevrouw DAVID DEBEVERE-LOYENS. ROUWBERICHTEN Beleefde uitnoodiging aan Vrienden en Kennissen de PLECHTIGE JAARMIS te willen bijwonen op Zondag 16 Februari, te 8 uur, in St Bertenskerk voor VROUW SOPHIE LEBBE en overleden Familie. s Gaston. Februari 1! Onze suecursaal van Luik, rond het einde van 1928 geopend, heeft gedurende het ver loopen jaar tot onze voldoening bijgedragen tot het uitbreiden onzer zaken en onzer be trekkingen in de Maasstreek. De winsten over het verloopen jaar wer den gunstig beïnvloed door de nieuwe kapi talen, door onze aandeelhouders ingebracht. Van den anderen kant kon het te verdeelen saido vastgesteld worden zonder te moeten rekening houden, zooals dit vorig jaar het geval was, met de onkosten van kapitaals- verhooging' en termijnverlenging der maat schappij, welke onkosten in 1928 werden ge delgd. Het overblijvend winstsaldo bedraagt frank 9.768.481,78, tegenover frank 7.595.994,31 voor 1928. Ons ontwerp van winstverdeeling bevat het toekennen van volgende dividenden, betaal baar met 15 April a. s. aan de volledig afbetaalde aandeelen: frank 95.tegenover fr. 88.voor 1928 (hetzij netto fr. 74.10 tegen fr. 68.64) aan de met de helft afbetaalde aandeelen: fr. 85.in plaats van fr. 78,voor 1928 (hetzij netto fr. 66.30 tegenover fr. 60.84); aan de nieuwe aandeelen, waarop 1/5" ge stort; fr. 79.(netto fr. 61.62); aan de nieuwe aandeelen, waarop 1/5" werd gestort in gedeeltelijke afbetalingen: fr. 52.67 (netto fr. 41.08), overeenkomstig de voorwaarden van uitgifte. Deze dividenden zijn betaalbaar: voor de aandeelen aan drager tegen afgifte van cou pon Nr 48, en voor de aandeelen op naam tegen teruggaaf van het kwijtschrift dat aan ieder aandeelhouder, in de registers dei- maatschappij ingeschreven, zal gezonden worden. Aan gezamenlijke dividenden zal aldus eene som van fr. 5.972.717,81 worden uitbe taald tegen fr. 3.192.024.62 in 1928. en een bedrag van fr. 1.970.801,19 zal aan de Reser vefondsen toegevoegd worden. Onderstaande ophelderingen zullen enkele posten der balans nader toelichten: De Hypothecaire Leeningen, uitstaande op 31 December 1.1., bedragen fr. 494.130.910,31 vergeleken bij, op 31 Decem ber 1928 419.211.917,41 611.486.325,78 PASSIEF Tegenover de maatschappij: Maatschappelijk kapitaal Niet beschikbare bevoeglijke in brengst (kapitaalsverhooging van 1928) Wettelijke Reserve Buitengewone Reserve Reserve voor onr. goederen Tegenover derden: Obligatiën en spaarkas Gelden in bewaring Vervallen koepons van actiën en obligatiën niet ter betaling aangeboden Verscheidene krediteuren Voorzienigheidskas voor de be dienden Borgstellers (titels) voor nog niet geregelde leeningen Winst- en verliesrekening: Saldo dezer rekening 611.486.325,78 SAMENVATTING DER WINST- EN VERLIESREKENING VAN HET DIENSTJAAR 1929 40.000.000,— 25.000.000 4.000.000,— 18.332.142,22 7.000.000,— 474.066.437,26 13.636,758,03 587.136.94 10.384.076,85 812.309,34 7.898.983,36 9.768.481,78 DEBIET. Verscheidene taksen en belas tingen Algemeene onkosten Te verdeelen saldo KREDIET. Interesten en verscheidene ver huringen Verscheidene opbrengsten 716.028,94 5.231.742,84 9.768.481.78 15.716.253,56 15.702.768,56 13.485,— 15.716.253,56 Vermeerdering per saldo voor het jaar 1929 74.918.992,90 De ontleeners waarbij door ons het ge halte wordt betracht voldoen zeer regel matig aan hunne verbintenissen. Het cijfer der te innen Annuiteiten, op 31 December 1929, blijft in verhouding met het bedrag onzer uitstaande leeningen. Het grootste ge deelte der fr. 1.321.623.46, in de balans ver meld, is op dit oogenblik vereffend. De rekeningen Obligatien en Spaarkas vertoonen volgende beweging 1930 DAVIDSFONDS. POPERINGE. De eerstkomende vergadering heeft plaats op Donderdag 27 dezer, ten 6 n., in de Katholieke Kring. De Heer Bogaerts spreekt over De koolmijnen in Limburg Prachtige Lichtbeelden. OPSCHUDDING IN EIERHANDEL. Vrijdag werd op onze eierm rkt de afwe zigheid bemerkt en ferm besprok<n van een Engelscbman, sedert jaren hier ter streek wonend, en regelmatig opkomend als tusschenpersoon voor een groothan delaar an Londen. Mer.ige handelaars van alhier zouden ben wij reeds geschreven en later zullen gevoelige verliezen ondergaan i ^eze meer bepaald kunnen aangewezen wor- ir i... j -nnnnnr u den. Van nu af is het ook zeker dat op die Het t .kort zou meer dan nbO.bOO fr. bc- ontroerende oogenblikken voor de eerste dragen maal, de stem zal galmen over de dooden- De zaak is in handen van 't gerecht. I vlakte van den IJzer van de bronzen klokke o NËLE het hart van Vlaanderen. Er zal een siddering gaan door die honderdduizend- koppige menschenzee, en d" duizenden doo- den in de IJzervlakte verstrooid, zullen dien dag rond hun graven zweven en zeggen: Hoor dat is de stem van ons moeder die spreekt, dat is de stem die we liefhadden en die ons nooit vergeet WINSTVERDEELING. Aandeelhouders 1" dividend 4 's jaars op het gestort kapitaal 643.667,81 2" dividend, 50.fr. aan 26.838 nieuwe aandeelen afbetaald met gedeeltelijke stortingen 1.341.900, 75.fr. aan de overige 53.162 aandeelen 3.987.150,— Voorafnemingen volgens statu ten 1.551.218,36 Voorzienigheidskas voor de be dienden 273.744,42 Aan de buitengew. reserve 1.970.801,19 fr. 9.768.481,78 DE BEHEERRAAD: Graaf Emile Le Grelle, Voorzitter; Baron de Browne, Afgevaardigde Beheerder; Baron van de Put, Beheerder; Louis Van den Bosch, Beheerder. DE TOEZICHTERS: Leopold de Cock de Remeyen, André de Buck. DE BESTUURDER: V. De Meulder. In 't Volkshuis, Yperstraat, voor iedereen. 500 fr. Prijzen. Inleg 8 fr. per peleton van 4 man. Inschrijving tot 16 Februari. Vlamertinghe. Prijskaarting. A la Viliede Lille bij Hector Van- keyde. •imimiiiiiiuHmimiil BELGISCHE FILM UNIVERSITEIT WOENSDAG 19 FEBRUARI 1930, om 8 uur zeer stipt. 35" Vertooning.- Programma 28 Actualittiten 2) Dooltocht van Kongo 3) Groote Deensche nijverheden; 4) Onderwijs, sporten wetenschappen in Denemarken 5) Reis in China 6) Dia mammijnen in de Kaap 71 Zeden van den koekoek 8) Bobby, koning der zeeën en der lucht. BERICHT. De H. Bestuurder der zaal belooft ons voor 19 OF 26 dezer een prachtband, wel ke hij na het programma van B. F. U zal afrollen. Het zou een film zijn die in Belgie nog niet vertoond werd, en noch tans Belgie zeer aanbelangt. Allen op post. Tijdens de verfooning van 5 Februari werd in de zaal een sjerp vergeten Zich wenden tot het Bestuur der zaal HET BESTUUR. Vrienden en Kennissen worden beleefd uit- genoodigd tot de PLECHTIGE JAARMIS, welke gezongen wordt op Zondag 16 Fe bruari, te 9 uur, in St Bertenskerk tot lafe nis der zielen van AUGUSTE D'HONDT overleden Huisvrouw en Kinders. «o» Maandag 17 Februari, om 9 uur in Sint Bertinus kerk, JAARMIS voor VROUW RACHEL TRUWANT Echtgenoote van MARCEL D'AMOUR. Beleefde uitnoodiging aan Vrienden en Kennissen. Van wege Dochter en Familie. TOONEEL ROUSBItUGGE. Tooneelzaal bij Hu- bert Haeyaert, maatschappij V. O. S. en B. V. O. S. Opvoering van PRIESTER EED drama in vier bedrijven en DE MOORD VAN NYLENoperrette in twee bedrijven. Op ZONDAGEN 16 en 23 FE BRUARI. Kaarten op voorhand te be komen bij Theoph. Vitse. BRIEFEN. ZONDAGEN 16 en 23 FE BRUARI, te 5 uur, opvoering van ON SCHULD ZEGEVIERTdrama in 3 be drijven en «Vlug Verdiend» blijspel in 1 bedr. Plaatsen: 5-3-2 fr. POPERINGHE. Vlaamseh Huis. MAANDAG 17 FEBRUARI, te 7 M> uur, op HERHAALDE AANVRAAG, heropvoering van 'T LAMMEREN het groote succes stuk van dezen winter, van J. Ballings. Kaarten aan 6 en 4 fr. op voorhand in 't Vlaamseh Huis KEMMEL. Op ZONDAG 23 FEBRUARI 1930, 's avonds en 5 V2 ure zeer stipt, geeu de Tooneelafdeeling der Muziekmaatschappij Sint Laurensgilde haar tweede avondfeest. Er zal opgevoerd worden: DE BLINDE GE TUIGE boeiend drama in 4 bedrijven en een voorspel naar het fransch: Le Sonneur de St Paulen als kluchtspel: Nonkel Ju- docus WATOU. Vlaamseh Hus. ZONDAG 23 FEBRUARI, te 6 uur, groote vertooning met het Poesjenellenspel KALLEMOEIE uit Oostende. Kaarten aan 4 en 3 fr. ZONDAG 9 MAART, door Puinentroost uit Yper, opvoering van HET EINDEXA MEN klucht in 3 bedr. en DE KLOKKEN DIE JUBELENklucht in 1 bedrijf. Kaarten aan 5 en 4 fr. op voorhand te vra gen. POPERINGHE. Stadsschouwburg'. ZONDAG 23, MAANDAG 24 en DINSDAG 25 FEBRUARI, te 5 u. 45 m., door de Roey- sche Barbaristen opvoering van JEANNE DE GEVLOEKTE of De Dochter van den Galeiboefberoemd drama in 4 bedr. en 1 voorspel; gevolgd van een blijspel. Kaarten aan 6 en 4 fr. bij de Wed. Albert Denut, Casselstraat, 68. FOPERINGHE. Vlaamseh Huis. ZONDAG 23 FEBRUARI, te 3 uur en MAANDAG 24 FEBRUARI, te 7 Vè uur, door de Vlaamsche Meisjesbond opvoering van DE WONDERBARE RIT kristelijk spel in 3 bedrijven. Modem tooneel. - Orkest. - Belichting. Kaarten aan 5 en 3 fr. op voorhand la 't Vlaamseh Huis RENINGHELST. ZONAG 23 FEBRUA RI te 5 uur en MAANDAG 24 FEBRUARI te 6 uur bij Emile Vercruysse, door De Vlaamsche Vrienden opvoering van RE GINALD van VALCKENBURGdrama in 4 bedrijven en BURGEMEESTER PUM MEL kluchtspel in 2 bedr. Prijzen: 5 en 4 frank. WEST-NIEUWKERKE. Studiekring. ZONDAGEN 23 FEBRUARI en 2 MAART, te 5 uur, in de groote Feestzaal (ingang Bellestraat) opvoering van DE VERLOREN ZOON gedicht-parabelspel in 3 bedrijven, door Jos Vandenberghe; en Nonkel Blom pot blijspel in 1 bedr. Gebarenspelin 2 schuifjes. Kaarten aan 7-5-3 fr. te bekomen bij C. Bodein en aan den ingang der zaal. ZONDAG 24 AUGUSTUS INHULDIGING VAN HET IJZERMONUMENT. Dat deze gebeurtenis zal gepaard gaan met gansch bijzondere plechtigheden heb BIER, Vlaamsche Bedevaarders! begrijpt gij die zware beteekenis van het lied der klokke, en zult ge nog twijfelen waarom het noodig is dat die klok weze: een offerande aan de dooden, waaraan heel Vlaanderen moet deel achtig zijn, en er dus zijn penning moet voor storten! Begrijpt gij nu, waarom, op 24 Augustus 1930 heel 't levende Vlaanderen aan den IJzer moet staan! Gj zult er zijn, wj weten het. Wij weten het dat er dit jaar tienduizenden zullen meekomen, de nog niet tot Diksmude kwamen; maar dit is nog niet voldoende; zorgt er voor dat elke oud-bede vaarder dit jaar een nieuwe meebrenge Zorgt nu reeds voor de inrichting ze is noodig! Wij weten vele gemeenten waar sedert maanden alle autobussen reeds ver huurd zjn voor 24 Augustus 1930! Wacht er niet op, het wordt een stormloop dit jaar naar Diksmude! De sekretsris: Cl. De Landtsheer. Onze breukbanden zonder staal en zonder elastiek zijn de eenigste die men dag en nacht kan dragen zonder het minste ongemak. Speciale breuk banden voor zak, navel of uitblijvende breuken Buikband n op maat, ge- breveteerde maagbanden die als men wil maar moeten betaald worden na grondig onderzoek der Xstralen. BREUKLIJDERS ©OGEN OPEN Laat U niet bedriegen door aanlokkende aankondigingen van kwakzalvers, die U spreken van genezing zonder operatie (al be drog), 't wordt hoogtijd dat de Medicale Commissie er tusschen komt om al die kwakzalvers naar waarde te straffen want zeer vele domme menschen zijn er reeds het slachtoffer van geworden. Om nuttelooze kosten te vermijden en om niet bedrogen te worden kunt gij eerst uwen geneesheer raadplegen. Wij rechten op zeer korten tijd alle ruggraatmisgroeiingen, kromme beenen en stompvoeten, alles onder toezicht van uwen geneesheer. BANDAGISTEN - ORTHOPEDISTEN - SPECIALISTEN ZIJN SPREKELIJK YPER: alle 2n en 4n Zaterdag van 9 tot 12 uren, Korte Thou- routstraat, 16. YEURNE: alle le Zondag van 9 tot 12 uren, «Hotel de France», Statieplaats. KORTRIJK: alle Maandagen van 2 tot 5 uren, «Hotel Pavilion Francais», Statieplaats. Gouden medaille in de wereldtentoonstelling van Gent. S Uitviadingeridh-evstten en officieel aangenomen leverancier va» NafcionnaJ Werk der Oarlogsmvaliedcn.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 3