Ware Liefde DE PQPERINGHENAAR««, e s> a c; s i t e a BI. 5. -16.2.1930. - N> 7. het manneke uit DE MAAN 1.000.000 FR. TE WINNEN 21.500.000 FRANKEN. UNION CENTRALE de la BOURSE Koperen spreuken Pijprekken* Dagbladrekke» Pêle-Mêles Alle slag van Kaders Geldbeugels Porte-feuilles Valiezen Boek- Muziektessckes. Alle merken van VULPENNEN. Bureelgerief. Leesboeken. Groote keus - Trouwe bediening bij SAN5EN-VANNESTL Gasthuisstraat, Poperingbe. BOEKBESPREKING DICKEBUSCH -- VUVERHUIS FEBRUARI - SCHRIKKELMAAND BURGERSTAND VAN Vrienden van verdachte boeken zijn menschen die gaarne op den boord van den afgrond wonen. Men kan goed genoeg zijn om goede daden te bewonderen, doch niet sterk genoeg om ze te plegen. De beproeving leert hoe sterk of hoe zwak onze schouders zijn. Het hart heeft ook geheugen behalve bij den ondankbare. Gezondheid en vrede zijn gaven van God en geen natuurrechten. meruur weer in te voeren in den nacht tus- schen 12 en 13 April. YVinteruur en Zomeruur Nieuwigheid en streken Waar dat we voor den oorlog nooit Of nimmer hoorden spreken. IBi Neen, ge moet niet verre zoeken: 't Staat geschreven in de boeken 't Staat geschreven overal: Eens de winter komen zal. En terwijl ik zit te schrijven dansen de sneeuwvlokskens en doet Mareifta een versch schuppeken kolen op de stoof. Stook maar op, Marenta lief, Want we hebben ons gerief En wie zit met koude voeten Moet dat eenmaal zeker boeten. NAAR 'T SCHIJNT zullen zij die niet wisten te sparen het ook gaan boeten. In Antwerpen, zoo wordt er gezegd, zijn er groote fabrieken die duizenden en duizenden werklieden gaan afdanken. Ja, ja, ik word het al gewaar Dat nu, in 't eksposieziejaar. Daar valt reeds duchtig voor te vreezen Het armoe troef kan wezen. TROEF wordt er gezegd met 't kaartspel. Dat ge al kaart te spelen de eeuwigheid in trekt gebeurt niet alle dagen. Maar 't is te Laeken gebeurd. Vader Modave en moeder Modave en hun zoon zaten met de kaarten te spelen. En terwijl ze bezig waren kwam er gas de kamer ingestroomd. Dat gebeurde 's avonds, 's Anderdaags 's morgens zaten va der en moeder en zoon dood aan de tafel. Zoo een heele familie al met ne keer de eeuwigheid in, met de kaarten in de handen. 't Is te hopen, dat die menschen Met veel troeven in de hand, Bij Sint Pieter in den hemel Vreugdevol zijn aangeland. EN GENERAAL Joseph-Louis Collyns is ook in de andere wereld aangeland. Maren ta vraagt wie dat was die Collyns. 't Was een generaal, Marenta, die den oorlog heeft helpen winnen. God hebbe zijne ziel, zegt Marenta en ze teekent zich met een kruisken. Groote mannen van de wereld Koningen en generalen Moeten als een simpele boer Aan de dood hun tol betalen. NU iu van Koningen spreek, heb ik de eer en het genoegen u te laten weten dat er verleden Zaterdag een groot bal heeft plaats gehad in 't paleis van onzen Ko ning. Daar zijn meer dan vijf duizend men schen geïnviteerd geweest. Allemaal sjiek en fijn. naar de leste mode. Maar als ge al die grootheid ziet, moet ge niet peizen dat het al goud is wat blinkt. Daar zijn er bij die hun kostumen gaan huren en die hun poef niet kunnen betalen. Wie aan de mode mee wil doen, Die moet zoo vaak voor zijn fatsoen, I» schulden leven, want och zie 't Is dikwijls krot en compagnie. EN DE COMPAGNIE van de madollekens en de decoraties gaat ook vermeerderd wor den. De Regeering heeft besloten dat alle mannekens die twintig jaar in dienst van den Staat zijn een herinneringsmadolleken gaan krijgen. Zoo groot als 't wiel van een pupegale of kruiwagen. Madollekens en decoraties, Mijn vrienden, 'k zeg het met verdriet: 't Paard dat verdiend zijn haver Krijgt die gewoonlijk niet. Marenta zegt: Manneken 'k peis dat ge ja- loersch zijt. omdat gij geen madolleken draagt. Nu zijt ge mis, zulle Marenta. trap. Ge moet weten, Suzanneken was meid SUZANNEKEN trapte mis en viel van de en ze kwam met een koffieservies van boven. Hals over kop viel 't meisken naar beneden en 't koffieservies lag in stukskens. Madame had het lawaai gehoord en riep: Suzanne wat doet ge'? Niets, madame, antwoordde Suzanne, 't is gedaan. Ja, ja, een ongeluk ligt soms op een klein plaatsken. EN 'T LIGT IN DE bedoeling van de Regeering het Zo- Duitschland; prinses Victoria. Die Zoubhof die een gewone cafébediende was, heeft op een jaartje tijd de centen van die prinses naar de vaantjes geholpen en die centjes bedroegen zoowat 15 miljoen astemblief. Maar 't kan goed zijn dat die meid, waarmeê GE HOORT OOK niet gauw spreken over nij nu gaat trouwen, precies geen katje is een straatveger die minister wordt. Dat is om zonder handschoenen aan te pakken. Die- nu gebeurd in Indië. 't Is een zekere Hos- zelfde Zoubhof had nog een partij minnebrie- seini die 't zoo ver heeft gebracht. Allee, ven liggen van uit den tijd toen hij met die met dien Zoubhof, die vroeger getrouwd is ONS FONSKEN heeft deze week geen ge- geweest met de zuster van den ex-keizer vandichteken gemaakt. We doen dus de boeken toe. dat doet me plezier. 't Is 't bewijs toch dat die kerel Had hij eens den bezem in zijn hand, Ook een bol draagt op zijn schouders En een bol met veel verstand. ONVERSTANDIGE ouders zijn 't die hun kleine kinderen op straat alleen laten loopen. Nu met die snorrewagens of otomobiels is komen 't op straat meer dan ooit gevaarlijk. Te Een rijke heer, die niet heel christelijk Brussel had vrouw Davids haar zesjarig leefde, kwam eene arme boodschapster te dochtertje een cogenblik alleen gelaten, gemoet, die, met een zwaar pak geladen, hij- 't Kind speelde met een bal. Het balleken gend en zweetend naar de stad ging. rolde 't gaanpad af. 't Kind liep er achter. Vrouw, wat kunt ge dagelijks zoo al Roef! gepakt door een oto en op den slag" verdienen? vroeg de heer. dood. De moeder, die over enkele weken nog o mijnheer, neem mijn antwoord niet een kindje door ziekte had verloren, was om kwalijk: zooveel als gij. ongelukkige Victoria verkeerde. Nu heeft hij van de familie van zijn eerste vrouw 120 dui zend goudmarken gekregen, om die minne brieven terug te geven. Die minnebrieven zijn bepaald Kostelijk en duur betaald. En hier enkele dingen die altijd te pas ■■E5BBSE Mengelwerk van De I'operinghenaar 8. ROMAN door A. HANS. Malvina, hernam hij, waarom zijt gij ïoo anders geworden tegen mij? Moet ge daarover nu spreken? Ge voelt zeker niet in welken toestand ik ben. Ja. en juist daarom voel ik me genegen zoo tot u te praten... Wat geeft gij om die muffe aristocratie van dit stadje! En gij zijt toch ook naar het bal geko men. Als gij wilt heengaan, wil ik u gaarne begeleiden? Kan ik nu dit huis verlaten? Er staan natuurlijk gapers aan de deur. Zal ik om een rijtuig zenden? Neen! Laat me hier maar alleen! Malvina pruilde. - Ik was blij terug te keeren om u, zei George zacht. We waren vroeger zoo be vriend. Klets toch niet meer over dien tijd! Ik denk er zoo gaarne aan. En ik niet... 't Was een onbeschoft antwoord en 't trof George zeer pijnlijk... Dan is het best dat ik heen ga, hernam hij. Ze vroeg niet of hij zou blijven. En George werd scherp. Ge oordeelt misschien ook over mijn ouders, zooals uw broer zich daar uitsprak, vervolgde hij vinnig. Maar ik ben fier op vader en moeder en voor niets ter wereld kou ik hen willen grieven. Wat gaat mij dat aan! Zooveel als ik? Ja, mijnheer: de Hel of den Hemel. Het kan niet ontdoken: Dat vrouwtje had wijs gesproken. Een priester kwam over de jaarmarkt ge- zot te worden van droefheid. Een ongeluk is gauw geschied Mijn vrienden lief vergeet dat niet. VERGEET OOK niet dat eerlijk duurt het langst. Sedert geruimen tijd stelde de echt- genoote Petrus Van Marcke, wonende te gaan. Een onbeschaamde spotter riep uit: St Niklaas-Waes, vast dat er geld uit hare Bah! er zijn hier anders niets dan ver, kast verdween. In het eerste verdween er kens en pastoors! eene som van duizend frank. De vrouw De priester ging tot hem, en vroeg hem zweeg. Dit gebeurde in Oogst 1.1. Veertien da- Mijn vriend, zender dat gij het kwalijk gen na dien diefstal werd er nogmaals 2.500 neemt, ge zijt toch geen pastoor? frank gestolen uit hare kast. Dit gebeurde ik, bah! waarlijk, neen ik! telkens binst dat zij en hare man afwezig Dan moet ge noodzakelijk het andère waren. Hare vermoedens vielen op hare ge-zijn. buren Wuytack, en die vermoedens werden Alderliefste lezeressen, Beste lezers allegaar 'k Wensch een Zondag met veel leute En met veel vermaken... maar Houdt de leuze goed voor oogen: Deftigheid, naar vlaamsche wijs Stelt dat eens vooral op prijs. 't Manneken uit de Maan. door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vanaf 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie u toebhooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 loten worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats heb ben: Den 20 Febr. 2 loten van 100.000 fr. Den 20 Febr. 3 loten van 50.000 fr. Den 20 Febr. 15 loten van 10.000 fr. b., wed. v. Pieter Vandelannoote. Desmet Eloffie, 69 j-, landbouwster, echtg. v. Petrus Lemiègre. Pluym Jeanne, 2 m., d. v. Cyriel en Lea Deman. Baelde Marcel, 24 j., landbouwer, echtg. v. Irma Deberdt. Durnez Marcel, 9 m„ z. v. René en Magda- lena Beun. LOO, maand Januari 1930. Geboorten. Dequidt Willy, z. v. Joseph en Maria Vandewynckel. Anthiereus Si- monne, d. v. Camiel en Maria Dhondt. Craeye Roger, z. v. Aimé en Eugenie Blomme. Ovcrlijdens. Balloey Henri, 70 j., ren tenier, echtg. v. Bruynoghe Renilde. Bar- zeele Joseph, 82 j., z. b., echtg. v, Virginie Verhaeghe. Huwelijk. Hauspie Henri, dagl. en Martha Duflcu, werkster, b. te Loo. Huwelijksaankondigingen. Boussemaere Camille, landbouwer te Billy-sur-Ourcq, dép. Aisne (Frankrijk) en Page Maria, landbouw ster te Loo. Seys Joseph, handelaar te Loo en Derynck Maria, bijzondere te Ec-rne- ghem. Den 1 Maart Den 10 Maart Den 10 Maart Den 20 Maart Den 20 Maart Den 20 Maart van 1.000.000 fr. van 500.000 fr. 100.000 fr. 500.000 fr. 100.000 fr. 50.000 fr. zoo sterk dat zij haren man en de politie Zij die met den godsdienst spotten Zijn meestal hooveerdige zotten. op de hoogte van de zaak bracht. Zonder veel opzet daar aan te geven deelde zij aan de Wuytacks mede, dit op 24 October 1.1., dat zij en haren man eens naar den cinema gin-de geneesmiddelenzij mogen niet gevaar gen. Werkelijk trok het paar naar den kino lijk, noch te menigvuldig zijn. maar twee politieagenten bevonden zich in Pastoor van Ars. het huis van Petrus Van Marcke. Het duurde niet lang of beiden hoorden iemand over den scheidingsmuur kruipen, de keukenvenster open doen. juist toen de kerel in de keuken trapte hadden de twee politieagenten hem te knippen. Stevig omkneld en goed geboeid werd de indringer naar het politiebureel ge- j KAALHOOFDIGHEID. VrouwMan- leid, alwaar men vaststelde dat men met de lief, wat krijgt ge toch een kaal hoofd! Hoe zoon Raymond Wuytack te doen had. De komt het toch, dat over het algemeen bij de jonge kerel deed niet veel moeite om te be- mannen het haar zoo vroeg uitvalt? kennen. Hij beweerde dat hij schulden ge- 'Man: Dat is zeer eenvoudig: Omdat wij te maakt had bij zijnen baas te Antwerpen en veel met de handen in het haar zitten, om te dat hij gestolen had om deze te kunnen beta- verzinnen, waar wij het geld zullen halen, len. Gezien zijnen jeugdigen ouderdom wordt om de rekeningen der modisten te betalen. Wuytack slechts verwezen tot 3 maand ge- Wij moeten de vermaken gebruiken gelijk De vermaken, och hoe velen Jagen de plezieren na Tot verderf van hunne ziele Eli gezondheids grootste scha. vang. vrr - Eerst gedaan en dan bedacht Heeft menigeen in 't leed gebracht. Ja, de mode, goede vrinden Is voor velen vast een kruis, Door de mode, zult ge vinden Spaarpot leeg, in menig huis. Ge moest dat zien in de groote steden, waar er veel menschen zijn die alles op af- EN OM DE LIEVE CENTEN, wat wordt er al niet gedaan. Een zekere Hayot, altijd een treffelijke bediende geweest, kon de ver.bfalmg koopen, cm toch maar schoon ge- zoeking niet weerstaan; liet zijn vingers in ^ed te kunnen gaan^Bij ons m t dorp zegt 't e-eldhaksken hanVen Vn trok naar Parite mel1 Wel eenS! hlJ hpeft Z1J" kleerkast en Zijn l) ff CiblUtlw oKCll llctllLt/il, tfll tl UjX llcbct L iXi ljo. j i TT - onr, j j f vleeschkuip op t lijf, om te beduiden, dat Hij nam 800 duizend frank mee die de zijne die madame of die meneer hun buiksken te met waren. De fransche politie heeft hem m kort doen ,cm toch maar schoon gekleed te een speelhol de hand op zijn kraag gelegd. Wie gij ook zijt of wezen moogt Hoe dat ook gaat uw wandel. Geen geluk brengt het u bij Zoo niet eerlijk is uw handel. EN DAT ONDERVINDEN ze in Belgie- nu kunnen gaan. Plezierig' is anders. DE weten schap is niet onfaalbaar, maar ze komen er toch ver mee,met de wetenschapnu heeft een geleerde Japanees Jui Hani Kiki, professor aan de uilniversiteit van Tokio ontdekt dat de bloemen een hart hebben dat klopt lijk- ook. Belgie dat bestaat uit een Vlaamsch en j bet hart van de menschen. Ben k niet ver- Waalsch gedeelte; Belgie dat nooit aan Vlaan- wonderd dat mijn hart klopte van rikketik- dsren hetzelfde recht heeft geschonken als ketik, als 'n dien goeien ouwen tijd af en toe aan ons Marenta een bloémeken offreerde als we 's Zondags een boterham met platte- kees gingen eten bij mSeder Lambiek iri 't Ter Kamerenbosch. Ge moet er niet van verschieten als er morgen een andere ge leerde komt vertellen dat de boomen een maag hebben. Ge moet van niets meer ver schieten. GE MOET ER OOK niet van ver schieten ais er dit jaar honderden veroor deelden uit de gevangenis gaan komen. Van de Wouwer, die de moord pleegde op den man van madame Steinmann, in 't Phcenix- park, te Antwerpen en levenslang kreeg zal dan ook vrijkomen. Zoo toch schrijven de gazetten. WIE DAT OOK IN DE GEVANGE NIS heeft gelogeerd dat is die Spanjool An tonio Garrido. Die kerel is 43 jaren en was verliefd op een rnamzel van duizend weken een zekere Pola Molina. De naam is reeds schoon, 't Zal dus wel een schoon kind zijn geweest ook. Maar Pola Molina wilde van Antonio Garrido niets weten en toen heeft die Garrido-in .plaats van haar met munte- bollen te trakteeren met zeven kogels uit zijn revolver getrakteerd. Pola ging naar 't hos pitaal en Garrido naar de gevangenis. Maar Pola genas en Garrido kwam vrij. Het eerste wat hij deed om Pola goed te treffen was een scheermes koopen bij een handelaarster op de ouw merkt en toen sneed hij er haai de nek mee af, niet de handelaarster, maar de lieve Pola. De Spanjool heeft het hazen pad gekozen en loopt nog. 1 lot 1 lot 2 loten van 1 lot van 1 lot van 3 loten van Voor alle inlichtingen wendt U tot de Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertinghe Ernstige Agenten worden gevraagd. Eoomdale's Jongelieden, door Dr Arthur Broekaert; 2 deelen: 32 fr., uitgegeven door EXCELSIOR Brugge.Nog een oorlogs boek: ditmaal een weergave van de gebeur tenissen onder de bezetting; de oorzaken en het ontstaan van het activisme met zijn innerlijke strijd van vooruitstrevers en lijd- zamen; de opeischingen en den sluikhandel; het lijden en de verdrukking der opgeeisch- ten; de Vlaamsche Hoogeschool; de Raad van Vlaanderen; de gisting bij het leger in 1918; de gebeurtenissen bij het vooruitruk ken van de legers; de inkwisitie; de plunde ringen en aanhoudingen; de eerste proces sen der activisten, enz. Een heel document, dat een klaren kijk geeft op den toestand en de geestesgestelte- nis der bevolking', onder de bezetting: dit was ook gewis wel het doel van den schrij ver. aan Wallonië. Belgie dat nu voelt dat het voor Vlaanderen veel goed te maken heeft. Maar jawel! Franskiljons kunnen dat niet begrijpen; Franskiljons willen Vlaanderen nog tegenwerken. Maar... Vlaanderen laat zich niet meer foppen Vlaanderen zegt: Afgeloopen nu met kloppen: V/ij eischen recht. Flink gesproken, zegt Marenta, terwijl ze de "melkpap staat te roeren. In Amerka wor den er nu papieren melkflesschen gebruikt. Die flesschen hebben dit voordeel dat ze niet moeten gekuischt worden, want ais ze leeg zijn dan vallen ze in mekaar. Wanneer krij gen we hier die melkflesschen, bierlltsschen, wijnflesschen, olieflesschen, petrolflesschen, reukwaterflesschen van papier? De nieuwigheid staat nimmer stil En op het wereldronde Wordt eiken dag een nieuwigheid Of honderd uitgevonden. Waarop Marenta zegt: Maar uitgevonden is nog niet Alsdat de menschen, groot en klein, Met 't lot Hun door den goeden God Beschoren, zouden tevreden zijn. Mijn alderliefste Lezeressen en vrienden Lezers kunnen oordeelen dat Marenta ver duiveld verstandig spreekt vandaag. WIE PRECIES niet verstandig handelt, dat is die meid ut een herberg die nu gaat trouwen Dit klonk harteloos. Goeden avond, zei George koel en hij keerde in de balzaal terug. Het werd pauze. Men zette zich in groepjes aan tafeltjes.En de burgemeester noodigde George bij hem en de meest notabelen der gemeente. Wat heeft de burgemeester toch voor met dien zoon van timmerman Verlane? vroeg een fatterig heertje in een groepje. O, ik denk dat hij die beleediging van Klaas Brandsen wat wil goed maken. Hij was te voren al zoo vriendelijk en hij begunstigt Verlane in 't oogvallend. Hij zal zijn dochter toch niet voor hem bestemmen. Zijt ge stapel? Ge weet nooit. Ik hoorde van den no taris, dat die fabriek de grootste zal worden in de streek. Zou Verlane waarlijk de eige naar zijn? Zonder het te willen was George den hoofdpersoon geworden op dit feest, vanwaar hij vroeger had willen huiswaarts keeren. Jonge lieden haalden Malvina uit de zij kamer. En zoo verscheen ze toch weer in de balzaal. Ze zette een martelaarsgezicht. Ze bemerkte dat George in 't gezelschap der burgermeestersfamilie was en het wekte nijd bij haar op. 't Bal werd voortgezet. 't Was midder nacht toen George Verlane evenals de meeste andere gasten vertrok! Ja, hij was met on derscheiding behandeld. En toch ging hij huiswaarts in sombere stemming. Hij had verdriet om Malvina's houding. Zijn liefde was zeer innig geweest en verstierf niet zoo licht. Hij had den sleutel bij zich en trad stil binnen. Zijn ouders waren reeds te bed. Maar moeder lag nog wakker. En ze riep hem. George opende de kamerdeur. Ja, ja, moedertje, ik ben het, zei hij teer, want haar liefde en bezorgdheid ont roerden hem. Wat wordt er om de liefde. Toch veel onnoozelheid gedaan Onthoudt het. jongens, meisjes, En denkt er toch dikwijls aan. BSlgHBSBBaBSSgBBBBSBaBBBBSBHi En hoe is 't geweest? O. best... Voeldet ge u niet vreemd? Neen. hoor! Vader schoot ook wakker. Is George daar? vroeg hij. Ja... Zijt ge niet erg moe? oordeelde vrouw Verlane. O, neen... Ik zal u morgen maar wat laten liggen. Neen, moeder, dat niet, hoor. Ik moet op tijd in de fabriek zijn... Niet vergeten me te wekken, als 't u belieft, 't Is pas twaalf uur nu, dus ik maak nog een flinken nacht. Hij voelde dat hij de eenvoudige vrouw verblijden kon en daarom vertelde hij dat de burgemeester buitengewoon vriendelijk was geweest. Dat is mooi van hem, oordeelde vrouw Verlane. -Ik moest verscheidene keeren met zijn dochter dansen. Maar wat zegt ge! O, jongen toch. Vader hoort ge dat? En de burgemeester praatte over de fabriek. Hij gelooft het dat ge de eigenaar zijt... O, dat zullen ze nu allemaal wel moeten gelooven. En ge hadt van dat feest willen thuis blijven. Hoe goed dat ge mijn raad gevolgd hebt. Ja, moedertje, dat zal ik altijd doen! Maar laat hem nu toch gaan slapen, zei Verlane geeuwende.Morgen kan hij u alles vertellen. Ik was zoo nieuwsgierig. Ja, jongen, ga te bed- rJÊ Wel terusten, wenschte George. Neen, hij kon het zich niet begrijpen, hoe er zonen en dochters waren, die om hoogeren stand hun eenvoudige ouders verloochen den... Bij wie was er een zoo zuivere belang- Een Lezer uit Dickebusch miek in het nummer van 26 Januari 1930 eene opmer king nopens den volgenden tekst uit mijn artikel over DICKEBUSCHVIJVER: Het Vijverhuis is Dickebusch voor de wet en Vlamertinghe voor de kerk en wil doen doorgaan dat het naoorlogsch Vij verhuis steeds aanzien werd als behoorende bij dc parochiekerk van Dickebusch. Paarop zie ik mij verplicht eenige ophel deringen te geven: Het oud Vijverhuis stond op 't grondgebied der gemeente Dickebttsch en niet op 't grond- 'gebied van Vlamertinghe, zooals de Lezer aanduidt. In 1913-1914 werd een nieuw Vijverhuis gebouwd op eenige meters afstand van 't oud Vijverhuis, insgelijks op 't grondgebied der gemeente Dickebusch en niettegenstaande deze verplaatsing werd dit nieuw Vijverhuis, reeds bewoond vóór den oorlog zonder tegenkantingen, voort aanzien als Vlamertin ghe voor de kerk! Binst den oorlog 1914-1918 werd dit nieuw Vijverhuis beschadigd en na den oorlog her steld op dezelfde grondvesten. Indien dit nieuw Vijverhuis, vóór den oorlog, Vlamertinghe had als parochiekerk, begrijp ik niet waarom de Lezer dit anders aanziet sinds den oorlog! Ik vernam niet dat er sinds den oorlog eene overeenkomst tusschen de betrokken partijen gesloten werd om het Vijvèrhuis bij de kerk van Dickebuseh te voegen en moeste dit gebeurd zijn, waarom zouden dan de andere gelijkaardige gevallen tusschen de twee kerken niet opgelost zijn? Hoogerstaande woorden dienen enkel tot opheldering van dit feit en ik laat verders deze zaak over aan de betrokken partijen, die zoo noodig hunne wederzijdsche rechten zullen weten te verdedigen! REMY DUFLOU. V. E. V, BERICHTEN. Wij ontvangen het eerste nummer van den jaargang der V. E. V. BERICHTEN zooals zij, verjongd en verfraaid, vari fé Pérs komen. De omslag, met een stemmige teekening van A. Marchant, doet uitstekend aan, zoo als overigens gansch het blad aan wiens smaakvolle inkleeding de Heer Kurt Grote zijn beste zorgen wijdde. De inhoud even afwisselend als belangwekkend, opent met een artikel van Dr P. Bessem over Kon- jonctuurstudie en brengt ons, na de Wetten en Besluiten en de Aanteekeningen over de Arbeidsmarkt in Belgie, een artikel over de verkoopvoorwaarden in Noord-Amerika en verder belangwekkende rubrieken aangaande de Textielnijverheid, Recht en Rechtspraak, Fiskaal Recht, Sociale Berichten en Verze keringswezen, onderteekend door de Heeren B. SteVerlynck, Mrs Rondou en J. De Weerdt, O. Zeghers, F. Richard, H. Roes. Opmerkens waardig als altijd is het artikel van den Noordnederlandschen correspondent over Wetenschap cn Nijverheid en, last not least, de afdeeling der Vlaamsche Ingenieurs, die het belangwekkend nummer waardig sluit. Het thans ingaande abonnement, waarover men inschrijft op het Secretariaat V. E. V., bedraagt 25 fr. 's jaars. 16 Z Septuagesima, II. Juliana, m. en mart. 17 M H. Silvinus, bisschop. 18 D H. Simeon, biss. en m., H. Flavius, biss. 19 W H. Bonifacius v. Bruss., H. Conradus, b. 20 D H. Eleutherius, biss. v. Doornik en mart. 21 V Gel. Pepinus v. Landen, H. Ablebertus. 22 Z St P. St. te Antiocliië, H. Margareta. DE FAMILIE VERGOEDING Dit wetsvoorstel dat neergelegd werd, dient meer veralgemeend te worden; het is on voldoende deze vergoeding' alleen te bepa len bij de loontrekkende personen alleen. Op onze dagen dienen de kroostrijke ge zinnen wettelijk gesteund te worden zoowel bij de niet-loontrekkende als bij de loon trekkende. In dit wetsvoorstel zijn de Middenstan dersgezinnen van de voordcelen uitgeslo ten: Waarom? Er valt in de middenstandsklasse veel te redden op gebied van zedelijke beginselen. Eenieder gaat akkoord dat een kroostrijk gezin noodzakelijk isdat dit ten goede komt, niet alleen aan handel en nijverheid, maar aan gansch de gemeenschap en aan den staat,. Daarom hebben deze gemeenschap en die Staat voor plicht, van in de grootste mate tusschen te komen, bij den Middenstander, in de lasten van de gezinsvergoeding. Op 19 Januari 1.1. hield het Provinciaal Verbond der Christen Middenstanders van West-Vlaanderen eene algemeene Vergade ring te Roesselaere, die talrijk bijgewoond werd, en alwaar een aantal vooraanstaande werkers der Middenstandsorganisatie van onze Provincie aanwezig waren. Onder de verscheidene hoogst belangrijke punten aan de dagorde, stond dees over de Familievergoeding. Na grondige besprekingen besloot de Ver gadering eene motie aan den betrokken mi nister en van de katholieke mandatarissen van West-Vlaanderen te sturen, volgende wenschen uitdrukkend: dat het wetsvoorstel in dien zin zou ge wijzigd worden; dat de belanghebbende middenstanders zich, evêhê.lS <fê weduwen van loontrekken- den, voor de familiêtöéslag rechtstreeks tot de nationale hulpkas zouden mogen wenden dat de Staatstusschenkomst in die hulpkas, in de daartoe vereischte verhouding zou wor den verhoogd. (33 NAAR DE BLOEDIGE MISSIE Twee jonge Elzassische Kranciskanen zijn naar Changaï vertrokken op weg naar het Vicariaat Ichang, waar onlangs Mgr Jans, en Eerw. Paters Cloodts, Bruna, en Ruper- tus werden vermoord en waar er hoogstver- moedelijk nieuwe slachtoffers zullen vallen. De twee jonge Franciskanen zijn met veel betrouwen de reis begonnen. Mocht God hun zelfverloochening zegenen, en lange jaren vruchtbaar apostolaat verleenen! Wie ter na gedachtenis der Martelaar-Missionarissen ter herstelling der kerken en der heele mis sieposten door de bandieten verwoest iets bijdragen wil storte op Postch. 973.85 (Pro- kuur der Franciskaansche Missiën) met mei- ding voor de Bloedige Missie FIDES-BERICHT. VLAMERTINGHE, maand Januari 1930. Geboorten. Goeman Simonne, d. v. Cy riel en Ida Bouton. Clauw Gerard, z. v. Jerome en Maria Goudenhooft. Cleene- werek Maurits, z. v. August en Julia Bou- ckenhove. Vermeersch Gerard, z. v. Emiel en Emma Verhaeghe. Overlijdens. Vancoillfe Marie, 79 j., z. stelling, zulk een hartelijk meevoelen en meeleven als bij een moeder en een vader? Och, neen, met Klaas Brandsen, een boe melaar, een dronkaard een diep gezakt jong menseh, zou hij daarover niet twisten. Maar wee wie anders hem zou hoonen in zijn ouders Malvina! 't Kan haar niet schelen, dat Klaas ze beschimpt had... Ik moet haar vergeten, zei George bij zich zelf. Ze is mijn liefde niet waard... Klaas balkte iets over een baron. Wie weet in welke avonturen ze zich steekt in haar verwaandheid. Die baron is zeker de kerel, met wien ze te Gent werd gezien Toe, laat ik me van Malvina los maken! Zoo dacht George, toen hij zich ontkleed de en ook toen hij in bed lag, want na den roerigen avond kon hij den slaap niet vatten. Toen hij den volgenden morgen beneden kwam stond zijn ontbijt al weer klaar in de heldere, warme keuken. Goed geslapen? vroeg moeder .hartelijk. O, ja... Maar te kort... Maar een keertje geeft dat niet. Van avond er wat vroeger in... Wel, wel, was de burgemeester zoo vriendelijk? Ja. Hij weet u te waardeeren. En hoe was het met de anderen... O, ik heb met velen gepraat en met allerlei juffers gedanst... Ze behandelden u dus als een gelijke. Ja, ja... Er is nog iets zonderlings ge beurd. En George verhaalde den inval van Klaas Brandsen, maar verzweeg wat de boemelaar over zijn ouders gezegd had. Hoe durft die jongen? riep vrouw Ver lane uit. 't Is toch erg. Ik heb medelijden met zijn vader, die dat bijwonen moest. En dan weggeleid worden door politie 1 Zouden ze hem in de gevangenis gestoken hebben. Neen, neen. De secretaris ging mee en zal Klaas naar huis geleid hebben. De secre taris is niet meer terug gekeerd. 'k Geloof het. En bleef Malvina? Ja. - Haar avond zal toch ook bedorven ge weest zijn. O, natuurlijk! Verlane, die al in zijn werkplaats was, kwam in de keuken en vernam eveneens het verhaal, dat vandaag' in het stadje druk be sproken zou worden. Zulk een zoon is een kruis! zei de tim merman. Wat zal er van dien nietwaard nog geworden! En 't geërfde geld brengt zoo geen geluk. George begaf naar de fabriek. Hij zag volk voor de woning van den secretaris. Hij keek ook eens. vreezend dat er een ongeluk was gebeurd. Maar hij hoorde de menschen lachen. Hj zag Klaas aan een der geopende boven ramen. En de kerel maakte er samengebon den lakens vast. De oude wil me opsluiten maar dat zal niet lukken! schreeuwde Klaas tot het volk. Bende gapers, ge moogt over me praten zoo veel ge wilt. Ik veeg heel de aristocratie van Belaarde aan mijn zolen! Hij zal zijn nek breken, vreesde een cud vrouwtje. Dan is de secretaris hem ineens kwijt en *t verlies zal in hem winst zijn. Zoo'n schuimer en galgenaarzei een burger. Maar plots werd Klaas achterover gerukt. Men zag de secretaris haastig het raam sluiten. Triestig, mompelde George, zich ver wijderend. Hij was nog niet ver, toen hij nieuw gejoel hoorde. Hij keek om. Klaas was nu buiten, en stond met levendige gebaren tot het volk te spreken, dat lachte en riep. Neen, mijnheer Brandsen zou de ellende, van zijn zoon te verwachten, nog niet kun nen overzien. George Verlane bereikte zijn fabriek. Cor nells, de meesterknecht, wenschte hem dade lijk te spreken. George liet hem in zijn kan toor komen. Mijnheer, zei Cornelis, 't is mijn plicht u te waarschuwen dat er onder 't personeel een slechte geest is. De mannen worden op gestookt door Karei Klosse. En wat willen ze? Klosse zegt dat ze te weinig verdienen. Hij heeft gelijk. Cornelis keek zijn patroon onthutst aan. De loonen te Belaarde zjn nog ellendig, vervolgde George. Hij nam een papier uit een lessenaar. Hier is een nieuwe regeling, hernam hij. Zie ze maar eens in. Cornelis overliep verbauwereerd het stuk. Maar mijnheer, hier en in 't ronde ver dienen ze nergens zooveel. 'k Weet het wel, maar dat is voor mij geen reden om dien onrechtvaardigen toe stand te laten bestaan... Zooveel opslag! Die is matig. Laat de machine stil leg gen tien minuten voor twaalf. Dan zal ik de nieuwe loonregeling meedeelen, die Zaterdag uitbetaald wordt. We zullen Klosse voor zijn... Hj wilde tot staking drijven. We zetten hem machteloos, Cornelis. O, de kerel zal dan iets anders uitvinden. Hij heeft iets tegen u... 'k Weet het wel. De jaloezie. Er zijn er zoo meer te Belaarde. 't Ware best Klosse aan de deur te zet ten. Neen nog niet. Hij krijgt zijn kans om te werken onder de nieuwe voorwaarde». Blijft hij dan oproerig dan ontsla ik hen», Ct Vervolgt./,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5