HOEST, RHEUMATIEK, SÏEKE® IIVDEZIJDE,GR!EP, LEÜÖEMPSJN Ware Liefde DE POPERINGHENAAR Bl. 5. - 23-2-1936. - Nr 8. MAAN ONZE PAARDENHANDEL Aan elkeen zijn hoekje grond aan elkeen zijne haards ede 1.000.000 FR. TE WINNEN 21.500.000 FRANKEN. UNION CENTRALE de Ia BOURSE BURGERSTAND VAN FEBRUARI - SCHRIKKELMAAND MAART - LENTEMAAND m ia ZeoAra het anderen betreft, zien we de zaken niet zoo hopeloos in. Logaea is juist datgene, wat in het leven het minst nut heeft. Liefde, die geen logica kent, tae»gt wonderen tot stand. StafrtSTïianschap is: nooit verflauwende mqed, en durf, en ondernemingsgeest in vindingrijkheid. Die geeft wat hij heeft Is weerdig dat hij leeft. Iedereen heeft een geheime hoop, waar over hij uitgelachen zou worden, als hij ze vertelde. HEI MANNEKE UIT DE Daar is weer een week verloopen Mn het Manneken in de Maan, Moet zijn praatjes weer verkoopen, Om 't met den drukker goed te staan. Ja, ja, want 't is er zoo meegelegen: Koppijn, tandpijn, ziekte of jicht Schrijven, schrijven is mijrf plicht... We beginnen dus met het begin en ik heb de groote eer en het klein genoegen u te la ten weten dat er weer een nieuwe ziekte is gearriveerd uit Amerika. Die ziekte heet de papegaaiziekte en wat het ergste is, 't is geen ziekte zulle om er meê te lachen, want ge gaat er van dood. In Engeland zijn er reeds veel menschen van gestorven, maar nu zijn er in Amsterdam ook reeds door die ziekte naar 't pierenland gegaan. En Amster dam dat is percies zoo ver van hier niet. Dus hebt ge een papegaai Geef hem aan den nek een draai Moest ge zien dat 't beestje lijdt Anders gaat gij naar de eeuwigheid. In een en dezelfde familie zijn er te Am sterdam drie menschen aan die papegaaien ziekte gestorven. NEW-YORK heette vroeger New-Amsterdam. New-York werd gesticht door Hollanders die naar Amerika zijn uitge weken, jaren en jaren geleden. Als 'k zeg: door de Hollanders, dan lieg ik misschien, want Le Soir schrijft dat Ney-Amsterdam ge sticht werd door les p'tits Beiges. Toch fa meuze kerels he, die p'tits Beiges... Ze kun nen alles! Ze weten alles! ten minste als ge Le Soil- moogt gelooven. Maar Marenta, met heur nuchter verstand vraagt me: waar om hebben die p'tits Beiges dan die stad niet New-Brussel of New-Antwerpen, of 'New- Zoetenay of New-Steenbommelghem geheel ten. Als ge Le Soir moogt gelooven, dan was Adam in 't Paradijs ook al 'ne petit Beige. Hewel, zegt Marenta die petit Beige heeft daar fameuze stommigheden uitgericht en dan ben ik niet verwonderd dat er later zoo- *ve\e grands Beiges zijn geweest die ook stommigheden hebben uitgericht, die nu aan Belgie duur komen te staan. Van Cauwelaert heeft het in de Kamers nog eens gezegd komt er geen volledige gelijkheid tusschen Vlamingen en Walen dan zou er nu in 't jubeljaar in plaats van feestklokken te lui den wel eens een rouwklok kunnen klinken. Ja, ja, de vlaamschhaters en franskiljons zullen nu wel ondervinden Wie voor anderen graaft een kuil Valt daarin zelf op zijne... muil. DE REGEN VIEL met stroomen uit de lucht en Marieken moest absoluut met een brief naar de post. Maar kind toch zei mama 't is geen weer om er een hond door te jagen. Zeg aan vader dat hij den brief even weg- brenge. EEN TAXIVOERDER bracht te Brussel iemand naar 't hospitaal die door een auto was omvergereden. Dat is in Brussel tegen woordig geen nieuws. Onderweg werd de taxi door een andere auto omvergereden. Resultaat: de taxivoerder dood en de ge kwetste dito, dito. Met al die snorrewagens Die vliegen door de straat, Kijkt dubbel uit uw oogen Wanneer ge buiten gaat. DAAR ZIJN veel menschen die naar buiten gaan om hun ambacht uit te oefenen. Daar zijn van alle soorten ambachten of stielen en een fransch spreekwoord zegt: il n'y a pas de sot métier; 't is te zeggen daar is geen enkel eerlijk stieltje dat laag of gemeen is. In Parijs is een man die een niet alle- daagsch ambacht uitoefent. Hij is n.l. ver zamelaar van oude kurken, die hij van straat ■SBBBKBBBflBBBBflEIBBBBflBflBHBBBBI Mengelwerk van De Poperinghenaar 9. ROMAN door A. HANS. Hij is een nietwaard, een dronkaard, een ruziestoker. Wel, dan zal hij zich zelf onmogelijk maken. Ik zal eens alleen met hem spreken. Ge moet met sommige menschen veel ge duld hebben. Ik wil mijn volk verrassen. Ze zullen in de andere fabrieken en werkhuizen raar opzien. Ze moeten mar volgen. De winsten zijn overal groot genoeg. George riep den heer Verhoef, den boek houder en deed hem dezelfde mededeeling. Ook voor de klerken was er lotsverbetering. Maar. mijnheer... neem me niet kwalijk, ge zijt hier pas... ge komt uit den vreemde, zei mijnheer Verhoef op zijn zeemzoeten toon. 't Is een gevaarlijk iets wat ge doet... De menschen zijn hier lage loonen gewoon. En ze zijn nog koest. Er is geen overvloed van werk in de streekOp het land verdie nen ze veel minder Ze zullen altijd meer vragen, als ge zoo begint. En het wordt een storm bij andere patroons... Luister, mijnheer Verhoef. Dat er hier uitbuiting is, ontslaat mij niet van mijn plicht. En ik sta niet als tiran tegenover werklieden, die de kracht van mijn zaak zijn. Recht is recht. En een tevreden per soneel werkt met ijver en goeden wil. Wat nu de andere patroons betreft, die heeren bezien me toch als indringer, omdat ik geen fabrikants zoon ben, maar een eenvoudige jongen. Hun mentaliteit is verschillend van de mijne. Zijn ze boos om mijn hervormin opraapt. Hij ontvangt 8 cent per 100 kurken. Dan zijn er nog menschen die insecten larven als vogelvoeder verzamelen. Op een halve kilo van dit voer verdient de verzame laar ongeveer 60 cent. Een geroutineerd ver zamelaar had op deze manier in één jaar 30.000 fr. verdiend. Ludlowstreet, een der smerigste steegjes van de volksbuurten in New-Vork, wemelt van katten. Vele landloopers die geen mid delen van bestaan hebben, gaan 's nachts op jacht naar deze katten en verkoopen ze aan... den slager! De Chineezen beschouwen het als een on geluk, in een vreemd land begraven te wor den. Vele Chineezen, vooral in Californië zijn voortdurend bezig, om de stoffelijke overblijfselen van hun gestorven landgenoo- ten bij een te verzamelen. De beenderen worden zorgvuldig verpakt en naar China verzonden, om daar begraven te worden. Niet alleen in Amerika, maar ook in andere landen waar de Chineezen wonen, treft men zulke verzamelaars van beenderen aan. Een luguber stieltje; zegt Marenta. 't STIELTJE van keuning' te zijn, begint er in Spanje ook maar luguber uit te zien. Keuning Dous zijn troon staat te waggelen lijk een kinderstoel op 3 pikkels. Ze willen hem keu- ning-af maken en om hem te consoleeren, mag hij den president blijven van de nieuwe republiek. Ge zult het zien, 't zal nog zoover komen, dat hij met pak en zak over de grens trekt, zooais indertijd keuning Manuel van Portugal heeft gedaan en die in Londen zijn verdriet zit te verteeren. Ja, keuning zijn 't Is goed en wel Maar 't wordt vandaag Gevaarljk spel. KARLIENTJE had gedaan met spelen en moest nu slapen gaan. Maar eerst moest Kar- lientje heur avondgebed bidden zooals brave kinderen doen. Maar Karlientje zat te mom melen en moeder die er bij was zei: maar kind, spreek toch duidelijker; ik kan er niets van verstaan. Dat is niet noodig, zei Karlien tje: ik spreek tot God en die hoort toch al les. ALLES bij mekaar genomen, hebben we in geen jaren en jaren zoo geen drogen win ter gehad. De paraplusmarsjangs trekken zich de haren uit 't hoofd, zoo slecht draait hun commersie. Nog een beetje en de Lente komt een maand te vroeg. Allee! dan trek ken we weer naar de bosschen en weiden, velden en beemden. Marieken zat op 't groene mos En keek, met mededoogen... Naar bloemen, denkt ge? Neen, och neen, Naar hare... eksteroogen. VAN EKSTEROOGEN GESPROKEN... Madame Van Hoof, te Maestricht, moest naar een trouwfeest. Als ge naar een trouw feest gaat, dan steekt ge u in 't nieuw. Parte- klier de vrouwen doen dat en madame Van Hoof was in 't nieuw van haar hoofd tot aan heur voeten. Maar aan de voeten had ze nief schoenen en die schoenen deden heur zeer, parteklier omdat ze eksteroogen had. Toen begon Madame Van Hoof mét een mes aan die eksteroogen te snijden, precies of dat 't biefstukken waren. Over die arm mishandelde eksteroogen trok ze toen kou- sen aan, nieuwe kousen. Maar daar ontstond bloedvergiftiging en twee dagen na het trouwfeest toen zongen de klokken: Bimbombam Zoo treurig en traag; Bm! bom! bam! Zoo ging hun geklaag. 't Was afgeloopen met madame Van Hoof. Dus, alderliefste lezeressen, als ge zulk een karbonkeltje op uw alderliefste teentjes hebt, begint er niet aan te snijden als een biefstuk. Leg er liever 't kopken van een citroen op, 's avonds als ge naar uw beddeken gaat. ISIDOOR LEFORT was al een pijpken te smooren naar zijn bedde gegaan en in slaap gevallen en terwijl hij sliep was 't pijpken uit zijn mond gevallen en had de lakens in brand gestoken. Op een oogwenk stond het gansche boeltje in vuur en vlam en Isidoor is zwaar verbrand naar 't hospi taal gevoerd. Dat gebeurde, als mijn memo rie goed is, te Sjarlerwoi. Zedeles, zegt Ma renta Met vuur moet ge voorzichtig wezen Want is er voor te vreezen Dat ondervindt hoedat het vuur U kost somwijlen peperduur. Reizen is tegenwoordig ook peperduur. De treins gaan weer ne keer opslaan, 't Best zal zijn per okkasie ergens een oud vliegmas- jientje te gaan koopen. Onze koning en onze koningin die hebben echter van 't reizen geen schrik. Ze zijn nog maar pas terug van Italië, of ze zijn alweer ne keer naar Zwit serland gegaan en nu ze van Zwitserland terug zijn, gaan ze binnen'enkele weken naar Egypte. Allee, goei reize en veel piezelier en als er soms iemand moet meegaan om den weg te wijzen is 't Manneken uit de Maan uldcr dienaar. Maar Marenta zegt: Manne ken, wat zoudt gij aan den koning den weg wijzen in Egypte, ge hebt Egypte nooit of jamais niet gezien. Toch wel, Marenta, drie maal reeds... in de cinema. IN DE CINE MA'S is 't nu een spel met die sprekende, klappende, schreeuwende, tutterende en la- «aüBnsaBmBBBflflNaB^BWBBHHHRHHBS gen, ik kan er niet aan doen. 'k Ben echter gewoon zelfstandig' te handelen. Willen ze besprekingen over zekere algemeene belan gen, dat ze dan beginnen met mij als fabri kant te erkennen. Mijnheer Verhoef voelde weer dat hij te genover een wilskrachtig en vastberaden man stond. 'k Hoop, dat het goed zal gaan, maar ik vrees, zei hij nog... O, ik zal moeilijkheden in mijn zaak ontmoeten, als ieder. Dat weet ik wel. Maar nu doe ik recht... Zeg nog niets op 't kan toor. Vraag de heeren om twaalf uur even te wachten. George werkte dien morgen in goede stem ming, al kwam soms de onaangename herin nering op van Malvina's houding. Hij hoorde de stoomfluit, 't Was tien voor twaalf. George nam 't papier der loonregeling. Het volk kwam buiten en stond nieuwsgierig op de binnenplaats. De meester verliet zijn kan toor. En zijn blik gleed over de menigte... Hoeveel bleeke gezichten zag hij... hoe veel magere gestalten... 't Was voor velen hard een «werkman» te zijn... George Verlane voelde sterk wat de sociale plicht was van werkgevers. En er was vreugde in zijn ziel over zijn daad. Hij ging voor 't volk staan... Aller blikken waren op hem gericht, 't Volk verwachtte berispingen, waarschuwingen, bedreigingen... 't Had zelden van patroons andere taal ge hoord. Klosse bevond zich vooraan... En George las in zijn blik vijandschap. Vrienden, sprak George, ik heb u een verheugende mededeeling te doen. Uw loon hier is te laag en ik wil dat onmiddellijk veranderen... De koppen gingen omhoog. Er kwam ver bazing op de gezichten... Loonsverhooging? En zonder dat ze het vroegen, zonder twist waaimakende films, 't Is een nieuwigheid lijk een andere, maar in Amerika willen ze er niet meer van weten. Ja, alle nieuwigheid Is geen vooruitgang, vrinden, Dat mochten we allegaar Reeds meermaals ondervinden. Een groote nieuwigheid is ook de Radio. Bijna geen huis tegenwoordig of ze hebben zoo een machientje om 't nieuws op te van-: gen uit Holland, Duitschland, Engeland, en wat weet ik nogal meer. En hier moet ik u een historieken vertellen, waardat gij uw profijt uit kunt trekken. Ik heb een vriend en die vriend is een sjacheraar, 't is te zeg gen: hij koopt en verkoopt allerhande din gen; vandaag dit, morgen dat. Lest kwam ik hem tegen en ik zei: 'k ben langs uw huis gekomen en 'k zag een briefken voor 't ven ster hangen en daar stond op: te koop T.S.F. per okkasie. Verkoopt ge nu T.S.F.-machie- nen? vroeg ik. Ja, zei hij, en daar is veel mee te verdienen. Zoo? vroeg ik. Ja, zei hij: ik doe dat zoo: ik ga bij een groothandelaar en koop een nief machientje, laat ons zeg gen van 2.000 fr. Dan hang ik een briefken voor 't venster en zet er op: te koop per okkasie, een machientje T.S.F. voor 3.250 fr. De eene of andere passant komt zien... en daar is toch altijd de eene of andere ezel die zich vangen laat. Verleden week heb ik zoo drie toestellen verkocht... Drie toestellen, riep ik uit, dan hebt ge 3.750 verdiend. Een beetje minder, want ik vraag 3.250 en de koo- per vraagt gewoonlijk er 250 fr. van af te doen. Maar de verdienste is toch nog schoon... 3.000 fr. per week. Och ja, méhscfiën, waf mijn vriend in 't klein doet, dat doen de groote magazijnen in 't groot. Ge moet niet peinzen dat als die groote magazijnen hun prijzen zoo fel verminderen bij een uitver koop dat ge dan een okkasie doet. Ge krijgt altijd Koopwaar naar uw geld... Dat is een waarheid Die nog altoos telt. Zie, zei Jan tot den zanger Latapa, die op een avondfeest gezongen had, die mijnheer ginder zou gaanie 5.000 fr. geven als hij uw liedei-en eens kon hooren. Zoo, zei Latapa, hoort hij mij zoo gaarne zingen? Dat mis schien niet, antwoordde Jan, maar hij is stokkedoof en kon hij u hooren, hij zou niet doof meer zijn. EN HIER IS 'T GEDICHT van Janneken: DE DRONKAARD. De dronkaard is een man, De meer drinkt dan hij verplegen kan, Dikwijls is het ook een Jan, Die meer drinkt, dan hij betalen kan. Hij krijgt een neus rood en blauw En oogen lijk een kabeljauw. Thuis is hij lastig en maakt hij veel ambras Maar in de staminee is alles eerste klas. En tei'wijl ze hem daar te drinken leveren Zit de dronkaard ferm te zeeveren. Hij weet alles 't best en luistert ge niet naar Dan wordt hij gram en kwaad [zijn gepraat, Hij geeft u antwoorden lomp en bot De menschen peizen: wat een zot. Begint de dronkaard langs de straat te dolen Dan draait alles vóór hem, lijk een peerde- [kensmolen. Hij waggelt van links naar réchts en valt hij Dan kan hij niet verder meer. [neer, En blijft in den modder liggen als een zwijn Tot spotternij van groot en klein. Nooit drink ik genever of veel bier of wijn Want nooit wil ik een dronkaard zijn. Goed Janneken en blijft bij uw voornemen 'en ge zult worden een ferme kadee. JON GEN, weet ge hoeveel kwade wijven er hier in de buurt zijn? vroeg Manus de schoen lapper aan zijn knecht. Vier, baas, als ge madame meêteeit, zei de jongen. Lappe, daar kreeg hij een rammeling. Drie! Drie! riep de jongen toen, als ge madame niet meêteeit. Nu leggen wij de penne neer; En is 't alweer gedaan... Dag vrienden lief, tot naasten keer Roept 't Manneken uit de Maan. IflBBHBBBBBBBBBBBBBaBBBBBBBBfSBS Gedurende de maand November van het jaar 1929 werden uitgevoerd: 6.312 veulens voor de som van 11.162.000 fr.; 4.084 merriën voor 23.069.000 fr.; 8.805 ï'uins voor 57.159.000 fr.; 465 hengsten voor 4.986.000 fr. 't zij in 't geheel 19.657 paarden voor 103.407.000 fr. Frankrijk was de voornaamste afnemer. Daarheen gingen: 5.818 veulens voor 15.660.000 fr.; 2.479 merriën voor 11.751.000 fr.; 5.680 ruins voor 31.522.000 fr.; 299 hengsten voor 2.618.000 fr.; 't zij 14.276 paarden voor 61 mil- lioen 551.000 frank. Duitschland komt op de tweede plaats: 154 veulens voor 74.000 fr.; 1.025 merriën voor 8.375.000 fr.; 2.144 niins voor 18.553.000 fr. 58 hengsten voor 904.000 fr.; 't zij 3.371 paar den voor 28.596.000 fr. Nederland kocht van ons: 385 merriën voor 1.347.000 fr.; 50 ruins voor 2.471,000 fr.; 't zij 892 paarden voor 3.318.000 fr. Gedurende hetzelfde tijdperk werden inge voerd, uit Frankrijk, Duitschland en Neder land: 1.814 veulens voor 3.023.000 fr.; 2.900 merrien voor 8.806.000 fr.; 8 hengsten voor 3970.00 fr.; 't zij een totaal van 10.257 paar den voor 17.238.000 fr. BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBi en strijd, zonder staking? Men hield bijna den adem in om verder te luisteren. Reeds Zaterdag zullen de volgende loo nen uitbetaald worden, dus ook voor de da gen dezer week die voorbij zijn... En George las voor wat de opslag was voor iedere reeks van arbeiders. Vrienden, hernam hij dan, het plan van die verbetering kwam bij mij op, reeds den eersten dag, dat ik hier de loonregeling zag. Er is nog een hervorming, 's Zaterdags zullen we een uur vroeger uitscheiden, 't Loon voor dien dag blijft natuurlijk hetzelfde... Ik weet dat ge allen met ijver en goeden wil zult arbeiden, want nu hebt ge de zekerheid een goed stuk brood voor uw gezin te verdienen. Als we 's Zaterdags vroeger uitscheiden, is het om u rpe^r tijd te geven voor uw familie... Ik doe wat ik kan voor u, maar gij zelf moet u verheffen. Zoek ontwikkeling. Gaat om boeken naar de bibliotheek. Geniet deftig vermaak en bevecht uw grootsten vijand, den drank. In uw handen zelf ligt de ver edeling van den arbeider. Wij zullen bij de verbouwing ook uw belangen in 't oog hou den: luchtige lokalen, een waschplaats, een zaal voor hen, die hier 's middags eten, een boekerij. Van den vooruitgang der fabriek zult gij steeds uw deel hebben, stoffelijk en zedelijk. Zoo moeten wij verbonden zijn, als vrienden... Ik weet, wat de strijd om 't be staan is. Gij kent mijn ouders, ze hebben als velen van u het doen, geworsteld om mij vooruit te brengen. Te meer eer ik ze er om. En hun eenvoud is hun krpon. Behoorende tot uw stand, ken ik ook de behoeften van uw gezinnen. Vrienden, in uw overtuiging Iaat ik u vrij. Hier is geen dwang van ban den. Gij hebt het recht u aan te sluiten, waar ge wilt. Ge zult natuurlijk in de fabriek de reglementen eerbiedigen. Is er een grief, wenscht gij hervorming, komt dan eerst tot mij. Mijn kantoor staat steeds open. Dit was m Wat is het Hoekje Grond? Het Hoekje Grond is de stoffelijke en zedelijke verhef fing der werkersfamilie door onderlinge hulp en in vreedzamheid. Het is een middel om den mensch terug te leiden naar den grond, het is het middel om ook aan den kleinste zijn deeltje te geven van bezit van den na- tionalen bodem. Om aan den werkman zijn Hoekje Grond te bezorgen, stichten een groep van ontbaat- zuchtige personen een Vereeniging zonder Winstgevend Doel» (1); zij huren een stuk land, bij voorbeeld een hectare, verdeelen het in perceelen van 3 tot 5 aren en verhu ren deze voort aan arbeiders die het hoofd of de steun zijn van het gezin, onverschillig hun politiek gedacht of godsdienstbelijdenis. Zij laten den grond aan den werkelijken pachtprijs en doen zich wekelijks betalen. Veronderstellen wij een hectare gepacht aan duizend frank 's jaars verdeeld in 20 hofjes van 5 aren ieder; de huur van zulke hoekjes grond zal ten hoogsten een frank per week bedragen. Indien wij de hectare verdeelen in 10 perceelen van 5 aren, 8 van 4 aren, 6 van 3 aren, dan zal de huurprijs voor een tuintje van 4 aren slechte 30 centiemen per week zijn, en voor een van 3 aren, 60 cen tiemen per week. Deze cijfers bewijzen zonder verderen uit leg dat het Hoekje Grond in het bereik is der kleinste beurzen en zelfs der armste. Daarbij 3 aren bebouwd volgens snelle methode brengen minstens 1.000 frank per jaar op. 1.000 franken opbrengst voor 24 fran ken huur. Voeg bij de huur de plantings- kosten, het bemesten en verschillende, gij komt tot een maximum kosten van 100 fran ken 'voor een minimum opbrengst van 1.000 franken. Dit is duizexxd per honderd. Dit stelsel van goede huishoudkunde Aan elkeen zijn Hoekje Grond, aan elkeen zijne Haai-dstede geboren in Belgie ten jare 1896 uit ,het bijeenbrengen der gedachten van een Fransch priester en een Belgisch nijve- raar, heeft sindsdien zijn ronde gemaakt door gansch Europa. Veertien natiën hebben het reeds aange nomen; ze hebben, twee jaar geleden, het Internationaal Bureau van het Werk van den Akker en de Wex-kmanstuinen gesticht; ze hielden onlangs, op 5, 6 en 7 September, een Internationaal Congres te Essen. Deze Internationale zittingen, voorgezeten door onzen Belgischen Stichter, zijn voor het Hoekje Gronds een echte triomf geweest: 640 afgevaardigden waren er aanwezig; de Minister van Volkswelzijn van Pruisen, de eerste burgemeester van Essen (stad van 600.000 inwoners)de gewezen Staatssekre- taris van Kanselier Marx en verscheidene officiëele vertegenwoordigers der Regeering van Engeland, Frankrijk, Holland, Italië, Polen, Zweden, Zwitserland, Tcheco-Slova- kië hebben het woord gevoerd. Wenschen betrekking hebbend op de tusschenkomst der Openbare Besturen en de Wettelijke Be scherming en strekkend om de vastheid en de bestendigheid van de volkstuinen te beko- rneix, werden gestuurd, langs den Volkenbond van Genève om naar het adres van de Regeeringen der Europeesche Staten. Het Internationaal Bureel heeft de op somming gedaan der Hoeken Grond bestaan de in de dertien aangesloten Natiës. Men mag rekenen op een millioen Hoeken Grond elk duizend frank opbrengend; dat maakt een milliard levensmiddelen en men mag zeggen een milliard bijvoegselvan levens middelen want de planters- die ze voortbren gen zijn geene landarbeiders, doch mijnwer kers, timmerlieden, metsers, die grond be werken in hunne vrije uren en dan gronden die meestendeels niet voor landbouw beschikt waren: hier is het Hoekje Grond gelegen op de vestingwallen der stad, daar op het ver hoog van den ijzeren weg, een weinig overal op bouwgronden. Een milliard meer opbrengst van levens middelen. Ziedaar de zakelijke uitslagen. Zij zijn wet,prekend nietwaar? Te meer dat zij onder bereik staan van gansch het volk, ik herhaal het, en dat er weinig inspanning noodig is voor den man, want vrouw en kinderen zul len helpen, en zij zullen dit graag doen, en dit hofwerk zal het geluk der familie zijn. Ah, de groote zedelijke gevolgen van het Klein Hoekje Grond: de man gaat niet meer naar de herberg, hij is gansch aan zijn hof. ZIJN HOF... Hoe hem dit verandert tegen het werk der fabriek. Land van kalmte na de beweging en het gerucht; land van vrij heid onder de zon en de zuivere lucht... Hier is hij meester. Hij is het die denkt, hij is het die samenstelt, die berekend, hij is het die beslist. En al wat opschiet, al wat komt hoort hem toe. Hij heeft daar een tot dan toe onbekend gevoelen. Het is een goede werkman: iederen dag heeft hij de taak volbracht welke zijn pa troon hem oplegde en zijne voortbrengst was normaal, zij was goed. Doch zij was gemengd met die der anderen; het is hem nooit toege laten geweest fier te zijn over zijn werk. Hij is betaald geweest: dat was de rechtmatige vex-goeding en, noodzakelijk gesproken, is dit hoofdzaak. Doch de steenkool welke hij aan de ingewanden der aarde onttrok is in i'ook opgegaan door de schouwen der fabrieken, die steenen welke hij heeft opgestapeld, die planken welke hij heeft vervaardigd, dat ijzer dat hij gesmeed heeft, dat alles is vermengd in een gebouw waarvan de bouwmeester en de ondernemer al de verdiensten hebben. Ziet hem hier in zijn hof. Hier is hij de bouwmeester, hij is de ondernemer, hij is het die al de eer heeft, al de winst: die vruchten der aarde zijn door zijn plan ont staan, door zijne inspanning; en hij toont ze aan zijne kinderen, aan zijn vrienden met de dubbele fierheid van schepper en eigenaar. En dan herneemt zich zijn geest: hij geeft zich i-ekenschap van wat hij is, van wat hij kan, en, zich bekwaam gevoelend en in zijne handen een bezit ziende, een bezit dat hem toebehoort, dat van hem komt, toont hij dat hij goed is, hij wordt edelmoedig: hij «^BSaaBBBBBBBBBBBBMBBBBBBBBBBB de mededeeling, die ik u te doen had. Ik herhaal dus, dat de nieuwe loonen Zaterdag zullen worden uitbetaald voor de gaxische weejf. En van nu af eendrachtig en opgewekt samen gewerkt, niet waar? Verlane had Klosse's gelaat tijdens zijn rede zien verduisteren. Maar van alle andere gezichten straalde de vreugxie... Het was zeer stil... Men had .wel willen juichen... maar stond daar als verlegen. Plots trad een oude man naar voren... Hij had de tranen in de oogen en een snik trilde in zijn stem, toen sprak hij: Mijnheer Verlane, zoo is er tot ons nog nooit gesproken... Ge maakt ons gelukkige menschen... Dank... en ieder zal met mij t'akkooi-d zijn, nietwaar, menschen? Bravo! barstte het toen los. Verlane wuifde met de hand en keerde naar zijn kantoor terug, zelf diep ontroerd. O, wat kan er door eenvoudig x-echt toch strijd vermeden worden op de wereld! dacht hij. De binnenplaats was nu vol geroezemoes van stemmen. 't Is om ons aan handen en voeten te binden! beweerde Karei Klosse. Hij gaf een steek op mij, met zijn gezeever over den drank. Gezeever? snauwde een man... Gij ver beest u... Ha, nu zal ik 't gedaan hebben. En gisteren kondt ge wel naar mij luisteren, hé... Klosse was plots zijn invloed kwijt. De arbeiders en arbeidsters spoedden zich naar huis om 't verbluffende, maar heerlijke nieuws mede te deelen. Wat later kwamen de klerken buiten, niet minder verheugd. George Verlane volgde. Aan de kerk ontmoette hij Peters Dankers, den steeds goed ingelichten jonkman. heeft het recht het te zijn, hij heeft het over- j bodige... Zijn hart opent zich en zijn geest verheft zich. Hij benijdt de anderen niet meer, de mach tigen, hij gevoelt zich in het klein hun ge lijke: de vrede is in zijne ziel. En zijne vrouw bewondert hem. Het Hoekje Grond heeft alles veranderd bij haar man: hij drinkt niet meer, hij brengt prachtige groenten tehxxis. Zij moet niet meer alle dagen naar den winkel gaan, zij kan den prijs der kool welke zij niet moest betalen in den spaarpot leggen, zij maakt... spaar penningen. Ah, het schoone woord, het ge lukkig iets: spaarpenningen. Eindelijk kan zij er verwezenlijken. De hoop dringt zingend hax-e woning binnen. En de kinderen loopen op straat niet meer: zij vermaken zich in den tuin, reinigend, be gietend. Vader helpend. Vader aan wie zij beter gehoorzamen omdat zij hem zien voort brengen, en dat zij aan zijne zijden levend, hem beter begrijpen, omdat zij hem verheven dingen hooren zeggen, dingen welke hij nooit had gezegd, zij voelen dat zij hem moeten navolgen. Het familieleven is hersteld: het is het mirakel der aarde. ■BBBflHBBBaBBBBBBBlBBBSBBBIHBBSB door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vanaf 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij dee! aan al de trekkingen. Bij geval van uittx-ek- king van uw lot, zal de gansche premie u toebhooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 loten wox-den uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats heb ben: Den 1 Maart 1 lot van 1.000.000 fr. Den 10 Maart 1 lot van 500.000 fr. Den 10 Maart 2 loten van 100.000 fr. Den 20 Maart 1 lot van 500.000 fr. Den 20 Maart 1 lot van 100.000 fr. Den 20 Maart 3 loten van 50.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertinghe Ernstige Agenten worden gevraagd. ME BKIELEN, jaar 1929. Geboorten. -Rosa Vandepitte, d. v. Jules en Helene Fauvart. Roger Devacht, z. v. Maurice en Julia Lannoye. Cyriel Maer- ten, z. v. Maurice en Gabrielle Fossaert. Joseph Bruneel, z. v. Jules en Marina Top. Agnes Depuydt, d. v. Cyriel en Julia Coste- noble. Rafaël Monkerey, z. v. Cyx-iel en Augusta Simoen. Anna Bossaert, d. v. Gaston en Maria Delange. Maria Duthoo, d. v. Jules en Emma Perdieu. Godelieve Dewilde, d. v. Oscar en Marguerite Ferla, Roger Vanecke, z. v. Julien en Felicie Ferla. Suzanne Verfaillie, d. v. Richard en Marie Blanckaert. Francois Louwyck, z. v. Gas ton en Martha Soenen. Max-guerite Van- gheluwe, d. v. Marcel en Maria Quartier. Anna Allegaert, d. v. Hilaire en Reine Van- 23 Z Sexagesima, H. Petrus Mamianus, H. Willigis, biss., H. Martha, m. en mart. 24 M H. Mathias, apost., H. Modestus, biss. 25 D H. Walburgis, m., H. Aldetrudis, abdis. 26WH. Nestor, bis. en m., H. Alexander, bis. 27 D H. Leander, bisschop. 28 V H. Romanus, bel. 1 Z H. Albinus, biss., H. Swibertus, biss. ia£8»&sa3siBs:asasBBS&a8BBaaEBMi gheluwe. Gerard Hoflack, z. v. Camiel en Irma Hoflack. Hubei't Peene, z. v. Leon en Emma Coache. Paul Lepla, z. v. Arthxxr en Maria Wittebolle. Daniël Deweerdt, z. v. Robert en Louisë Deweerdt. Antoon Overbergh, z. v. Valère en Louise Grysoxi. André Demeulenaere, z. v. Maurice en Marie Denolf. Oscar Mourisse, z. v. Henri en Leonie Chapelle. Solange Vandenbroucke, d. v. André en Albertine Spotbeen. Geor ges Gobert, z. v. Victor en Madeleine D'Hul- ster. Beatrix Catteau, d. v. Orner en Ivon- ne Legrand. Alfons Soenen, z. v. Maurice en Maria Tiberghein. Overlijdens. Roger Vandenbroucke, 20 j. Roger Devacht, 14 d. Emerence Parret, 74 j. Julie Versavel, 69 j. Emma Camer- linck, 46 j. Marguerite Vankeii'sbilck, 20 m. André Geldhof, 7 m. Hilaire Allegaert, 49 j., André Vandenbriele, 6 m. Maurice Dumortier, 47 j. Désiré Blauw. 77 j. Charles Vanraes, 78 j. Charles Carpentier, 69 j. Joseph Bruneel, 9 m. Marie Bru neel, 51 j. Maria Dejaegher, 64 j., Pru dence Berten, 66 j. Huwelijken. Rafaël Billaert van Zonne- beke met Maria Dewilde. Axxgust Lecleir van Oudenburg met Zoë Deschepper. Jules Verbeke van Westroosebeke met Ida Wyffels. Remi Gillioen met Julia Charles. Char les Oreel van Wulveringhem met Martha Knockaert. WYTSCHAETE, maand Januari 1930. Geboorten. Deconinck Remi, z. v. René en Marie Rake. Degraeve Lucienne, d. v. Romain en Leonie Plaetevoet. Pastiels Modeste, z. v. Paulus en Malvina De Bra bander. Spinnewyn André, z. v. Leopold én Marie Caignie. Leciuse Emile, z. v. Louis en Adèle Behaegel. Lambert Roger, z. v. Adile en Sidonie Forret. D'hoine Gil- berte, d. v. Emile en Marie Dumont. Plantefève Roger, z. v. Georges en Magdale- na Wittouck. Bauden Godelieve, d. v. Georges en Julia Decroix. Overlijdens. Bartier Richard, 41 j., aar dewerker, echtg. v. Julia Degandt. Den- duyver Octavie, 37 j., landbouwster, echtg. v. Carolus Jonckheere. Callens René. 65' j., grondeigenaar, wed. v. Hélène Joye en echtg. van Rachel Joye. D'hondt Livinus, 73 j., z. b., echtg. v. Virginie Ghesquiere. Huwelijk. Vlamynck Auguste. timmer man met Leroy Gabriellé, z. b. ZONNEBEKE, maand Januari 1930. Geboorten. Vandeputte Frans, z. v. Achiel en Vandevelde Magdalena. Buyse Paul, z. v. Remi en Crombez Alida. Van- sevenandt Roger, z. v. Henri en Gouwy Maria. Cruydt Maurice, z. v. Alexander en Ban- dot Honorine. Böstyn Georges, z. v. Leo pold en Boucquet Marie. Sterfgevallen. Flamand Emerencia. d. v. Louis en Goemaere Nathalie.Callens Emiel, echtg. v. Masure Helene. Vandevivere Achiel, echtg. v. Carbon Louise. Calis Marcel, z. v. Remi en Knockaert Felicie. Huwelijk. Lorsom Sylveer met Bataiilie Emelie. cn:wi;_I:elt warmte en bestrijdt afdoende ISPU Cl Legt eenvoudig het blad watto oo het pijnlijke lichaams deel, zoig dragend uat Let goed aan de huid kleeft. Wann t een spoedige en krachtige uitwerking verlangd word; is ct voldoende do Thermogèno eerst te bespren kelen ixroc gezouten lauw water of azijn. ]>i aJe apotheken 4.50 Fr. de doos; 3 Fr. de halve doos Maar is dat waar vaxx uw loonsverhoo ging vroeg hij. O, weet ge 't al? 't Nieuws vliegt rond... Maar is het waar? Ja! En waarom doet ge dat? Om 't recht... - Er is hier nooit staking... Dankers vertolkte met dien uitroep wel de mentaliteit van Belaarde. Moet er dan eerst staking zijn om recht te doen? wedervoer George. Als de menschen niets meer vragen... Een patroon dient zelf eerlijk te zijn... Hij mag niet uitbuiten... 't Zal een revolutie zijn bij de anderen... O, ieder kan 't voorbeeld volgen. George, ik zóu ook wel bij u op 't kan toor willen komen, hernam Dankers. Voorloopig is er geen plaats open. Voor een vriend Zie. nu oordeelt ge weer verkeerd, Peter! Die loonsverhooging is geen liefdadigheid... Ik zou een slechte zakenman zijn, als ik meer or.ee 1 nam dan ik ixoodig heb. La te- misse Men. Nu moet ik heen... Geoi'je wilde niet dat zijn ouders het ■nieuws ven buiten hoorden, al was er kans ij I ad thuis niets van zijn plannen l ,u, om verzet van zijn vader te ver mijden. Qök zijn brave vader immers zat vast ixi Belaiarde's begrippen. De nieuwe, frische strooming moest van buiten komen. Gelukkig er was niemand in den winkel. Moeder dekte de tafel. En George vertelde vlug wat hij gedaan had. Maar jongen toch? riep Verlane uit. Wat hadt ge nu in uw hoofd. In eenige korte, rake zinnen betoogde George, dat het rechtvaax-dig was. 'k Zeg niet dat de verdiensten waren lijk het moest zijn... te vele den opslag maar niets naar de herberg brengen. De zoon legde uit wat hij ook voor de zedelijke verheffing wilde doen. Wel, jongen, ge hebt gelijk! sprak xnoe- der. En ik ben fier op u. 't Is waar wat ge zegt... ik hoor het in den winkel genoeg, hoe zwaar veel gezinnen het hebben. Er mag geen minste tegenslag komen van ziekte of zoo iets... of de menschen zitten met een tekort... Recht is recht... Ja, ja, hernam haar man, maar 't zal opschudding verwekken... George zei zijn meening over de andere patroons en over de uitbuitérij. Verlane gaf niet dadelijk toe... Hij ook was aan kleine loonen gewoon. En als zulke toestanden een geslacht lang hebben bestaan denkt men het zoo voort... Maar ten laatste gaf Verlane George toch de hand. Ja, ge hebt gelijk! sprak hij. Toen George naar de fabriek terug keerde, merkte hij wel dat menigeen hem vex-won- dei-d nakeek en men hier en daar in groepjes over hem praatte. Hij stapte vlug door. Te half drie liet de bui-gemeester zich aan melden. Ha, 't spel begint, mompelde George. Maar hij was waardig voor den strijd. De burgemeester begroette hem hertelijk en praatte even over het bal. Maar wat heb ik nu gehoord? vroeg hij dan. Ge hebt een loonopslag ingevoerd? Ja, antwoordde George rustig... Zoo onverwacht! Maar vriend toch. en zonder andere patroons er over te sprekexi... Ge kent hier de toestanden nog niet. Er zijn reeds eenige fabrikanten bij mij geweest... Wel, burgemeester, nu erkennen ze me dan toch als fabrikant. Ben ik plots niet meer de strooien man? Nu ja, dat was van zekere personen kinderachtig. ('t Vervolgt)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5