Ware Liefde Vrouwenhoekje HOEST, RHEUMATIEK, STEKEN IN DE ZIJDE, GRIEP, LENDENPIJN DE POPERINGHENAAR. BI. 5. 2-3-1930. N' 9. HET MANNEKE UIT DE MAAM GROOTE PAARDENPRIJSKAMP 1.000.000 FR. TE WINNEN 21.500.000 FRANKEN. UNION CENTRALE de Ia BOURSE OOK EENE VRAAG! KEURING DER STIEREN en Prijskamp voor Stieren en Koeien Jaar 1930. ZITDAGEN MAART - LENTEMAAND T'ONZENT IN 'T WESTLAMD ('t Vervolgt; cn'.'vvikliclt warmte en bestiijdt afdoende Legt eenveudig Let blad watte op liet pijnlijke lichaams- deel, zorg dragend dat het goed aan de huid kleeft. Wannea? een spoedige en krachtige uitwerking verlangd wordt ij het voldoende de Theiraogène eerst te bespren kelen niet gezouten lauw water of azijn. RADIO. VLAAMSCH ECONOMISCH VERBOND AANBESTEDINGEN. g E i> a c: H 'F E r* De tweetaligheid is de grootste oorzaak van de vernieling van den denkkracht van .het kin»!. Wie is ooit zoo onnoozel en kwaadaardig geweest om het gedacht op te vatten aan een kind twee talen te gelijk aan te leeren wanneer het nog geen enkele taal kent. Marcel Prevost (Franschman) .1BBBBBBBBBBBBBBBBB9BBBBEBBBBBB Alderliefste Lezeressen En mijn Lezers al te gaar Wat ik nu weer ga vertellen Is gebeurd en dus ook waar. 't Zijn geen leugens die ik verhale. Want het is heel goed verstaan, Dat ge dan al rap zoudt zeggen... Manneken loopt... naar de maan. Ik heb dan de eer u te laten weten dat de Meertsche buien in aantocht zijn. En Ma- renta ziet met alteratie dat heur paraplu versleten is, Nu zou ze een inpermejabel willen koopen. Dat is meer naar Ale mode zegt ze zoo. In alle geval, alderliefste Leze ressen en beste Lezers, leest met aandacht dit gedichteken. Ge kunt er profijt uit trek ken. MAAKT. We zitten weer in Maart En Maart, die roert zijn staart, Ge zult het ondervinden. En schijnt de zon ook al ne keer, Telt niet te veel op 't schoone weer, Want Maart, Roert nukkig zijnen staart. Gelijk een valsche vrind Die lacht, maar dan gezwind Zal trachten u te foppen Spant Maart u strik cn stroppen. Zeg niet, de Zomer is in 't land; Ge kent hem niet, dien raren klant, Want Maart, Roert nukkig zijnen staart. Ziet. hoe in 't midden van den nacht, Verdraaid, op 't onverwacht. Hij doet de winden keeren. En schudt de witte veeren Heel dwaas, bij stormgeluid, Op 't slapend landschap uit. Want Maart, Roert nukkig zijnen staart. Sa! vrienden opgepast, Voor dezen raren gast. En wilt ge 't niet bezuren Vertrouwt dan niet zijn kuren; Zegt niet; de Zomer is in 't land, Ik smijt mijn ondergoed van kant, Want Maart, Roert nukkig zijnen staart. De maand Maart is aan den H. .Jozef toe gewijd. Dat weten trouwens de alderliefste Lezeressen en vrienden Lezers, die christe lijke mensehen zijn. Het was Paus Pius IX die zulks op 11 Juni 1855 heeft gedaan. En Woensdag dan. is 't Aschdag of Asch-Woens dag. Op Asch-Woensdag, drukt d£ priester u een kruisken op den kop terwijl hij zegt: Memento, homo, quia pulvis es, et in pul- verem reverteris. In 't Vlaamsch gezegd: Ge denk, o mensch, dat gij stof zijt en tot stof zult wederkeeren. Allegaar die mamzellen die meedoen aan nen konkoer de botee of schoonheidsprijskamp, zouden daar ne keer op moeten peizen, zegt Marenta, ze zouden dan weten wat er ne keer zal overschieten van dat velleken met poeiers en verf bestre ken. waarmeê ze nu zooveel embras maken. En Marenta zingt; Wees igeen pauw in uw gewaad, Geen papegaai in uw gepraat, Geen ooievaar wanneer gij eet Geen gans als gij daar henen treedt. En hier is nog zoo 'n. resem spreuken, die altijd te pas kunnen komen: Spreekt wat waar is, Drinkt wat klaar is, Eet wat waar is, Eert wat oud is. Warmt wat koud is, Laat wat snood is, Helpt waar nood is, Vliegt waar spoed is, Blijft, waar 't goed is. Op de kerkdeur van ons parochie stond dit rijmken geschreven: Ik heb veel kruiskens in mijn leven; Dit staat alhier met krijt geschreven; -En die niet lijdt of kruiskens draagt. Dat hij dees rijmkens uit dan vaagt. Daar is niemand gekomen om die verze- Mengeiwerk van De Poperinghenaar 10. ROMAN door A. HANS. Burgemeester, de loonsverhooging is een voldongen feit. En George sprak vlot en krachtdadig over zijn zienswijze in deze kwestie. Maar ge brengt een ommekeer in het ekonomisch leven, wedervoer de burgemees ter. Alles ging hier zoo vreedzaam en rustig... Er was geen ontevredenheid. We konden booze invloeden weren... Nu zal ieder ver hooging willen. En als de patroons niet toe geven breken stakingen uit. Ze moeten toegeven. En het gezag, mijnheer Ver lane Mijn gezag is niet in 't minst geschokt geworden door een rechtvaardige daad, wel integendeel Gezag mag niet berusten op overmacht. Hoor eens, ik ben reeds lang een der leiders hier.en ook reeds lang burgemees ter... Ik weet dus, wat gezag is... Laat ons niet schermen met woorden in de wind, maar de kwestie zakelijk behan delen. Waren de loonen te laag of niet... De menschen toonden zich tevreden... Ze moesten wel. En toch er is overal gisting. De arbeiders voelden zich echter machteloos... En dat is een gevaarlijke stem ming, afgezien nog van de rechtszijde. Doch voor mij staat het recht voorop en ik kan nu met een gerust geweten in mijn kantoor zitten. Ge zijt dus niet van plan dien maat regel in te .trekken kens weg te vagen. MADAME STRENG van Amsterdam is met drie kogels van de wereld gevaagd. Heur eigen schuld. Ze had heuren tater niet kunnen houden en lasterpraat ver teld over een man uit de geburen. Deze kreeg ruzie in zijn huishouden en toen heeft die man er korte wetten meê gemaakt. Resul taathij zit in de gevangenis, Madame Streng is dood. Twee huishoudens ongeluk kig. DIE KLAPPIJEN. Mijnheer Rente niers had zijn portret laten maken door eehen kunstschilder, en 't was wonderschoon gemaakt; dat mag gezegd zijn. Ook Mijnheer Renteniers was er fier over; hij had het ge hangen in eene van zijne salons; en al de vrienden, die hem kwamen bezoeken, leidde hij daar binnen, en toonde hun zijn portret, zeggendeZiet eens hoe schoon ik daar hang Maar men gewend zich aan alles; en dooi den duur was Mijnheer Renteniers niet meer tevreden over de plaats van zijn portret. Dat en kan zoo niet blijven; ik ga mij ver hangen. En de meid had het gehoord en zij vertelde aan Katrien de gebuurvrouw: Och, dat is nu toch iet, zeide zij, onze Mijn heer spreekt gedurig van zich te verhangen; het zal er door den duur nog van komen! En Katrien vertelde 't voort, en het gerucht liep en liep voort, en het gerucht liep, dat Mijnheer Renteniers zich verhangen had! Wel, dat is toch iet, zeide men, zoo een brave man! En de koster zelfs kwam geloopen: Is 't toch waar? zeide hij. Wel ja, het was waar: Mijnheer Renteniers had zijn portret verhangen op eene andere plaats! Die klap- pijen! Die klappijen! MAAR 't geen ik nu zeg is geen klappijenpraat. Dit is verleden week in Antwerpen gebeurd met de eksposi- zie van de vette beesten. Daar is een os ver kocht die meer'dan 1200 kilo woog. Daarvan een lapken in de pan, dat zou een malsch biefstuksken zijn, zegt Marenta. Da's alle maal nog niemendalle, zei boer Jan, van de vette varkens, had ik den eersten prijs en de vent sloeg fier op zijn borst. WIE DAT ER NIET PIER moet zijn dat is die beenhouwer van Sjatelino in de Walen. Die vent heeft een koe uitgestukt die van een ziekte ge storven was. Verschillende menschen die van dat vleesch hebben gegeten hebben krampen gekregen en zijn erg ziek geworden. Ze heb ben dien vent al rap op 't droge gezet. Maar daar zal wel een kalvekaat gevonden worden, om dien vent weer wit te wasschen. Marenta zegt: ze moesten dien kalvekaat ne keer nen biefstuk van die koe voorzetten, 'k ben ne keer kurieus om te weten, wat hij dan zou doen? Wel, laten staan, Marenta. DE DOCH TER van den koning van Roemenie of daar ergens, prinses Iliana heeft haar trouwplan nen ook laten staan. Ze zou trouwen met nen Duitschen graaf. Maar daar is een haar- ken in de boter gekomen. Naar 't schijnt hield die mijnheer de graaf er nog een dozijn lievekens op na. Die vent peisde zeker dat hij nog leefde in den tijd van Abram, Isaak en Jacob. Die hadden een heel partij vrou wen. Gelukkig dat er toen geen mode bestond gelijk nu en dat het vrouwvolk toen niet bij den kwafeur moest gaan... Een vrouw kost nu al genoeg. Ik zeg dat niet voor Marenta, zulle. Die draagt nog haar haren Lijk heur moeder dat deed En gaat nog heel zedig Lijk vroeger gekleed. En zoo zijn er gelukkig' nogduizenden en duizenden vlaamsche vrouwen. EN, DUIZEN DEN vlaamsche meisjes trouwen als ze een huishouden kunnen besturen. Als ze kunnen koken, stoppen, wasschen en zoo al meer. Maar daar zijn er ook veel die maar trouwen om getrouwd te zijn. En die na korte dagen Het .ziclv heel hard beklagen. Hier hebt ge alzoo 't gedichteken van Ma- rieken MARIEKEN. Marieken zit voor 't venster Te lonken naar de baan, Ze ziet drie mooie meisjes Daar lachend henen gaan. Terwijl ze de drie meisjes Met droevig' oog beschouwt, Denkt Mieken: lieve hemel. Was ik maar niet getrouwd. Helaas! denkt nog Marieken Mijn zuchten komen laat... Nu weet ik wat 't wil zeggen: Den huwelijken staat. Nu zit ik in de miserie In zorgen dag en nacht, Dat had ik van het trouwen Toch zeker niet gedacht. En treurig schudt Marieken Het hoofd, vol zwaar verdriet, Ze blikt schuw naar de tafel En... raadt eens wat ze ziet? Daar, 't hoofd op de armen steunend, Bij pot, telloor en pan Ligt, door den drank beneveld, Te ronken... Miekens' man. Dat gaat zoo alle weken. Als 't eenmaal Zondag is, Blijft hij zijn pintjes drinken Met vrienden, na de mis. Ik denk er niet aan! O, neen, nooit, burgemeester. Ik heb u royaal in onze kringen opge nomen en 't ligt dus niet aan mij, wanneer de aristocratie van Belaarde zich tegen u keert - 't Is zoo... Dat zal me niet van mijn plicht afbrengen, burgemeester. Ge zult het u berouwen... Moet ik hierin een bedreiging zoeken? Welnu zeg dan aan de andere heeren dat ik ze gerust afwacht! De burgemeester vertrok verstoord. George liet hem beleefd uit. Ha, bromde hij toen, mij opnemen in zijn kringen om me te binden aan hun kliek, me te doen marcheeren naar hun zin, het gezag te erkennen, 't gezag van heerschers, uitbuiters, wien de nood in arbeidersgezin nen niet kan deren. Maar de strooien man haalt zijn schouders op voor hun geschreeuw Tegen het sluiten der fabriek verscheen de notaris. Hij ook was opgewonden... Maar George maakte het nu kort en verklaarde krachtdadig dat hij meester was over zijn zaken. Vanavond vergaderen de fabrikanten om den toestand te bespreken, zei de notaris. Welnu, dat ze dan besluiten van hun groote winsten een rechtvaardig loon te beta len... Mijnheer Verlane, de burgemeester, ik en anderen meenen het zoo goed met u... We wilden u bij onzen stand inlijven... Wij zijn niet kleingeestig. Fier richtte George zich op. Die bescherming wijs ik af. zei hij. Mijn werk is hier... en 't werk adelt... Nooit zal ik me over mijn ouders schamen, wel in tegendeel. Ik eer ze. En ik lach met de be lachelijke doening der aristocratie... Mede lijden behoef ik niet... - Nu overdrijft ge... - Neen, notaris,Gij wilt den tegenstand Ze spelen met de kaarten Of op den vogelpik De geldbeurs wordt er mager, De buik van 't bierken dik. Het wordt dan twee, drie uren Voor Jan naar huis toe keert, En Mieken, met heur kindje Weent eenzaam aan den heerd. Ze fluistert tot het kindje In haar gepeinzen, stil, Wat is er tusschen 't vrijen En 't trouwen toch verschil. Had ik maar niet geluisterd Naar Jan zijn zoet gepraat, Dan zat ik nog bij moeder... Maar nu... nu is 't te laat. De jongens, vóór ze trouwen Beminnen o zoo fel... Maar eens getrouwd, ze denken, Aan kaart... en duivenspel. Daaraan en aan de pinten Wordt er veel geld verbrast, En 't wijf is voor die mannen Een huisplaag en een last. Och! kon ik nog herbeginnen Zucht Mieken in verdriet, Wijl ze met kwade oogen Dan naar den slaper ziet. Marieken zit voor 't venster Te lonken naar de baan Waar drie... drie mooie meisjes Lachend door 't leven gaan. EN TERWIJL wij door 't leven gaan, ko men we tot de conclusie dat de Vlaamsche zaak ferm vooruit begint te gaan. Als zelfs minister Renkin nu bekent dat de Vlamingen steeds als burgers van den tweeden rang zijn behandeld geweest. Dan mogen we roepen Uit al onze krachten: Ze komen in Belgie Tot beter gedachten. Nu, 't zou tijd worden ook... want de pap zou kunnen aanbranden. En aangebrande pap ligt op de maag. 'T VERSTAND steekt in de hersens en niet in de maag; maar meneer de paster van Kreuterghem had veel moeite om Sjarlewietjes verstand te openen voor de geheimen van den godsdienst. Nu gaf meneer de paster een les over 't Doopsel Waarmeê moet men doopen? Maar Sjarle- wietje stond te kijken als een koe op een piano. Ik weet het niet; zei Sjarlewietje ten slotte. Hoe, gij weet het niet? En waarmeê wascht uw moeder u 's morgens? Met de schotelvodde, antwoordde de jongen. Hier nog zoo iets. Diezelfde meneer de paster haalde zijn melk bij boerin Nagels maar ze was toch zoo dun, zoo dun en slappekens... Niet de boerin, maar de melk. Op zekeren dag zei meneer de paster: maar boerin, wat denkt gij dat ik met die melk doe? Opdrin ken, zei de vrouw. Ah! zei meneer de paster ik peisde dat gij peisdet dat die melk moest dienen om te... doopen... Sedert dien krijgt meneer de paster goeie, onvervalschte melk. En nu mijn alderliefste Lezeressen En goeie Lezers, hoort ne keer, Gedoogt, dat zonder vijf of zessen Ik heel beleefd u salueer. 't Manneken uit de Maan. Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN 't is de beste. Landbouw Comice: Kemmel-Yper. STAD Y P E R op Asschen-Woensdag- 5 Maart 1930. 1- PRIJSKAMP. Heng sten veulens van één jaar. Prijs: Verguld eeremetaal en 50 fr. Zilveren 40 fr. 35 fr. 30 fr. 25 fr. 20 fr. 2" PRIJSKAMP. Hengsten van twee jaar. Prijs: Verguld eeremetaal en 100 fr. Zilveren 80 fr. 60 fr. 40 fr. 20 fr. 3" PRIJSKAMP. Merriën van één jaar. Prijs: Verguld eeremetaal en 50 fr. Zilveren 40 fr. i) 35 fr. - 30 fr. 20 fr. 15 fr. 4" PRIJSKAMP. Merriën van twee jaar. Prijs: Verguld eeremetaal en 60 fr. Zilveren 55 fr. 50 fr. 45 fr. 40 fr. 5" PRIJSKAMP. Merriën van drie jaar. PrijsVerguld eeremetaal en 75 fr. Zilveren 60 fr. 50 fr. 30 fr. JB1 van aristocratische families overwinnen, voor wie ik, al ben ik fabrikant, de zoon blijf van nederige lieden... Ze mogen hun gunst houden mij op te nemen in hun kringen... Ik voel me zoo minstens even hoog als zij! De notaris werd niet boos. Hij kon veel verdienen van George Verlane. En fleemend beweerde hij dat het allerminst zijn bedoe ling was geweest, George of zijn ouders te beleedigen. Ge zijt allen zoo verhard in uw zooge naamde aristocratie, dat ge den nieuwen tijd niet begrijpt! wedervoer Verlane. Maar is die tijdgeest zoo gunstig? Veel misbruiken worden opgeruimd. En ik laat me daartoe niet dwingen door actie, door stakingen en zoo meer... God zij dank, ik voel zelf wat onrecht en recht is ...De nieuwe tijdgeest is hier noodig... Belaarde is verachterd Nu, mijn vriend, ge zult wel veranderen; ge kent het volk nog niet... Ik kom er uit voort... en ik zou het niet kennen... Dat is altijd het verweer van menschen die steeds boven het volk geleefd hebben... Ze zaaien ontevredenheid, en dan beschuldigen ze de menschen die een fat soenlijk bestaan vragen. George ruimde zijn papieren op, als een blijk dat hij zijn kantoor wilde verlaten. De notaris begreep het. Dus ik kan de vergadering geen hoop geven? vroeg hij. Ik werd er ook uitgenoo- digd. Met die vergadering heb ik niets te maken. 't Spijt me, dat ge zoo weinig toegevend zijt, mijheer Verlane. Maar ja, zooals ge zelf zegt, ge zijt onafhankelijk,.. Beken mijn goede bedoelingen, Wij blijven vrienden. Uw eigen belang, dacht George. Maar hij toonde zich hoffelijk en ging een eind met den notaris mee... 6' PRIJSKAMP. Merriën van vier jaar en daarboven. Ie Prijs: Verguld eeremetaal en 100 fr. 2" o Zilveren 80 fr. 3* 60 fr. 4" 50 fr. 5' ii ii 45 fr. 6» I. i> I. 40 fr. 7° I. 30 fr. ALGEMEENE SCHIKKINGEN. 1. - De inschrijving van 8 tot 10 ure en de prijsdeeling onmiddellijk daarna, beide in de benedenzaal van 't Stadhuis. 2. - De leden wonende in de omschrijving van een der twee Landbouw-Comicen Yper en Kemmel, kunnen alleen met hunne dieren aan den prijskamp deel nemen. 3. - Men kan zich nog als lid doen in schrijven van heden tot op den dag van den prijskamp bij de Sekretarissen van 't Comice 4. - De mededingers zijn verantwoordelijk voor de ongevallen door hunne dieren ver oorzaakt. 5. - Alle onvoorzien geval of geschil zal onwederroepelijk door de Jury beslist worden. 6. - De prijzen zullen niet toegekend wor den zoo de dieren niet genoeg verdienstelijk zijn. HET BESTUUR. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBaBBBBBB door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vanal 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie u toebhooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 loten worden uitgetrokken voor een totaal van De vbli De volgende trekkingen zullen plaats heb ben: den U Maart 1 lot van 1.000.000 fr. den 10 Maart 1 lot van 500.000 fr. den 10 Maart 2 loten van 100.000 fr. den 20 Maart 1 lot van 500.000 fr. den 20 Maart 1 lot van 100.000 fr. den 20 Maart 3 loten van 50.000 fr. den 10 April den 10 April den 15 April den 20 April den 20 April den 20 April 1 lot van 250.000 fr. 2 loten van 100.000 fr. 1 lot van 1.000.000 fr. 2 loten van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. 15 loten van 10.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertinghe Ernstige Agenten worden gevraagd. Van al de Kamerleden is Meester Butaye een der ijverigste om te passe en ten onpasse protestbrieven naar de Ministers te zenden. Op 12 December 11. ging Meester in Brus sel-Noord-statie naar den trein van 16 uur 1 minuut om huiswaarts te keeren. Er waren enkel twee rijtuigen met een 1'' klas compar timent. Op het 1" klas compartiment van rij- tuig 12778 zegt Meester in zijn schrij- 'I ven aan den' Minister stond vermeld Niet toegelaten te rooken, tenzij met •i toestemming van al de reizigers en op ii het 1" klas compartiment van rijtuig ■I i2667 las ik: Niet rooken Meester daarover verontweerdigd had da delijk een protestbrief geschreven naar den Minister, die hem per keerende antwoordde: De vraag maakt het voorwerp uit van een onderzoek van wege de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen.» ö'p 6 Februari lezen we in het antwoord van den Minister op die belangrijke vraag van Meester, onder ander 't volgende: Krachtens de geldende regelen, moet 'een der twee afdeelingen 1' klasse van den ii trein 2820, die uit Brussel (Noord) 16 u. 1 vertrekt, voorbehouden worden voor de ii niét rookers. In de andere 1' klasse-af- ii deelingen, daarentegen, moet rooken zon- >1 der eenige beperking toegelaten wezen. Het is dus bij vergissing dat, op 12 De- >i cember jongstleden, in de afdeeling waar- in de heer Volksvertegenwoordiger had plaats genomen, .,ch d" an; Yung be- ,ii bevond Niet toegelaten te rooken, tenzij ii met toestemming van al de reizigers ii De verantwoordelijke contröle-wachter ki werd gestraft. Meester zal zeker nu heel voldaan zijn over zijn werk, nu dat hij de wachter heeft kun nen doen straffen die per misgreep dat kaar tje in het T' klascompartiment had gehan gen! iBBHBBBBlBBBlHBaBBEBBaS^glSSlC TWEEDE LANDBOUWSTREEK: Dixmude, Woensdag 12 Maart, om 10 u., Nieupoort, Dinsdag 11 Maart, om 10 u. Veurne, Maandag 24 Maart, om 10 u., Alveringhem, Maandag 17 Maart, om 10 u., Loo, Zaterdag 22 Maart, om 10 u. Merckem, Zaterdag 15 Maart, om 10 u. DERDE LANDBOUWSTREEK: Proven, Dinsdag, 18 Maart, om 10 u. 4!«Bft9BBlBBHESBflBBBBS;*&B!5BaBBHaB ROUW. Toen George thuis kwam zag hij dat zijn moeder geweend had. O, George, Moerman is plots veel erger geworden, zei ze. Lotje's vader Ja... Hij zal wel sterven... Een hevige aanval van zijn hartkwaal... Er is geen hoop meer, zegt de dokter. Hoe treurig! - Uw vader is er heenEet gauw en ga dan ook eens. We zijn altijd zulke goede vrienden geweest... Ja, zeker, moeder... 't Is een erge toestand... allereerst den man en den vader moeten missen... en dan de zaken. Ze waren al achteruit gevlogen. En wat zal het zijn, als Moerman er niet meer is. Ja, dat is dubbel treurig... Ik geloof wel niet, dat ze schuld hebben, maar er zal niets overblijven. En een verloo- pen klanderie Ik spreek nu al net, of Moerman dood en begraven is, maar een mensch kan zijn gedachten niet binden. En 't is toch uit oprecht medelijden. Vrouw Verlane dekte de tafel. In den winkel is er over niet anders gepraat geworden dan over don opslag, ver telde ze dan... De menschen zijn zoo tevre den. ook die bij u niet werken, want ze zijn vast overtuigd dat de andere fabrikanten nu moeten volgen. Er was nu en dan een brom mer, die het niet goed vond. O, moeder, die zullen er wel meer zijn. Maar ik zal rne aan hen niet storen... George zweeg over het bezoek van den burgemeester en den notaris. Waarom zijn goede moeder bezwaren? Ze zou den tegen stand dier heeren ernstiger opnemen dan de kwestie waard was, Boesinghe, Woensdag 19 Maart, om 10 u. Yper, Woensdag 2 April, om 10 u. Wervick, Donderdag 20 Maart, om 10 u. Meessen, Maandag 24 Maart om 10 u. Kemmel, Dinsdag 25 Maart, om 10 u. Moorslede, Donderdag 27 Maart, om 10 u. VIJFDE LANDBOUWSTREEK: Hooglede, Maandag 31 Maart, om 10 u. Buiten de keuringen hierboven vermeld in de omschrijvingshoofdplaatsen, zullen er ook stierenkeuringen (zonder prijskamp) plaats hebben in de volgende gemeenten: TWEEDE LANDBOUWSTREEK Keyem, Woensdag 5 Maart, om 11 u. Lampernisse, Zaterdag 8 Maart, om 11 u. Pervyse, Zaterdag 8 Maart, om 2 u. Houthem (V) Donderdag 6 Maart, om 11 u. Leysele, Donderdag 6 Maart, om 9 u. Oostvleteren, Donderdag 6 Maart, om 2 u. DERDE LANDBOUWSTREEK: Poperinghe, Woensdag 5 Maart, om 9 V2 U. Watou, Donderdag 6 Maart, om 10 u. Rousbrugge, Donderdag 6 Maart, om 1 u. Langemarck, Dinsdag 11 Maart, om 10% u. Ledeghem, Donderdag 13 Maart, om 11 u. VIJFDE LANDBOUWSTREEK Wynckel St Elooy, Maand. 3 Maart, 10 u. Oostroosebeke, Woensdag 5 Maart, om 10 u. Meulebeke, Woensdag 5 Maart, om 2 u. Ardoye (Statie), Donderdag 6 Maart, om 11 u. Staden, Donderdag 6 Maart, om 2 u. De prijskampen voor stieren voor de 2 nieuwe bewaringspremien van 2.400 frank betaalbaar in drie annuiteiten, in 1930 toe te kennen, zullen plaats hebben dezelfde dagen als de gewone prijskampen voor de omschrij- vingspremlen en onmiddellijk na deze laat ste prijskampen te weten: Voor de T', 2" en 3* omschrijvingen te Zuyenkerke, Donderdag' 10 April, om 10 u. Voor de 4' en 5*' omschrijvingen te Ghistel, Dinsdag 8 April, om 10 u. Voor de 6°, 10'' en 11' omschrijvingen te Loo, Zaterdag 22 Maart, om 10 u. Voor de 7", 8" en 9" omschrijvingen te Veurne, Maandag 24 Maart, om 10 u. Voor de 12' omschrijving te Proven, Dins dag 18 Maart, om 10 u. Voor de 13', 14', 15', 16®, 17» en 18» om schrijvingen te Yper, Woensdag 2 April, om 10 ure. Voor de 19', 20" en 21" omschrijvingen te Kortrijk, Woensdag 9 April, om 10 u. Voor de 22", 23" en 24" omschrijvingen te Vichte, Dinsdag 8 April, om 11 u. Voor de 26", 29" en 30" omschrijvingen te Ingelmunster, Maandag 7 April, om 10 u. Voor de 25", 27" en 28" omschrijvingen te Thielt Woensdag 26 Maart, om 10 u. Voor de 31", 32', 33' en 34» omschrijvingen te Thourout, Woensdag 9 April, om 10 u. Voor de 35", 36" en 37" omschrijvingen te Oedelem, Donderdag 3 April, om 10 u. De provincieraad heeft de regionale prijs kampen voor koeien, ingericht buiten deze ingesteld door de nieuwe verordening', te re kenen met het jaar 1928 afgeschaft. Dr BRUTSAERT, Kamerlid, is sprekelijk voor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn huis, 's mor gens, den Maandag en Vrijdag. Te YPER, den 1' en 3" Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in den Katho lieken Kring. Te WERVICK, den 2' Zaterdag dei' maand, van 9 Va tot 12 uur, in Het Kapitel 2 Z Quinquagesima, H. Simplicus, mart. 3 M H. Cunegundis, H. Adrianus, H. Marin, 4D H. Casimirus, H. Lucius, p. en mart. 5 W Aschdag, H. Theophilus, biss. 6D H. Coleta, m., H. Fridolinus, abt. 7 V H. Thomas v. Aquinen, kerkl. 8Z H. Joan, de Deo, bel., H. Humfried, b, iiiiEiiiiiiiiiiimiiiiiiiiHi Eenige nuttige raadgevingen. 1) Een oud kladpapier met een druppel spiritus erop doet ruiten en spiegels blinken als zilver. 2) Groene uitslag van koper kan verwijderd worden door afspoeling met amoniakwater. 3) De leerbekleeding van stoelen en kana- pee's worden gezuiverd met een doek gedom peld in lauw water waarin 2 eetlepels azijn op een liter water voorkomt den doek moet goed uitgewrongen worden. Op de christen Moeder rust de zware doch heerlijke taak, de kinderen wien zij het leven schenkt, door voorbeeld en zachte leiding groot te brengen voor den hemel. Indien de zedelijke mensch niet het eerst gevormd wordt op de knie zijner Moeder, zal hij het nooit worden, zegt een grootdenker, en dat is door en door waar. Russisch Spreekwoord. Vóór gij in scheept, bid eenmaal; vóór gij ten oorlog trekt bid tweemaal; vóór gij trouwt, bid driemaal. St Jacobsschelpen.Hebt ge versche mos selen? Wasch die heel nauwkeurig en steek ze open met rauwe omsselen vult ge een schelpe of een ondertasje kan ook dienen wat citroen er op gedruppeld, wat zout en peper dan bekrimmeld met geraspt brood of beschuit, eenige betjes boter erop gelegd en in den oven gezet tot dat de broodlaag gebak ken is. Warm opdienen met een stuk brood. Meisjes, Vrouwen, Moeders sluit U aan bij den Onderlingen bijstand, moestet gij weten en begrijpen welke voordeelen daar aan vast zijn, van morgen zijt ge er in geschreven. Inlichtingen in 't Volkshuis. Mevrouw aan de nieuwe meid: En dan vooral zorgen dat 's avonds vuur en licht goed uitgedaan zijn want ik ben doodsbe nauwd voor brand. Meid: O Mevrouw, dat is niets, mijn besten vriend is pompier. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBRBBBBBBIIIJH Komt te verschijnen Door HERWIN EECKEL. Prijs 35 fr. - Ten onzen bureele te verkrijgen In alle apotheken 4.50 Fr. de doos3 Fr. de halve doos. het VI. Maandschrift voor Radioliefhebbers en -Techniekers. Redactie Beheer: De Somerstr. 5, St Amandsberg (Gent). Jaar abonnement 30 fr. De radio-actie in ons land wint veld in alle middens. Thans komt terug de radio wetgeving aan de dagorde. In zijn jongste nr geeft Radio een al gemeen overzicht van het gewijzigd ontwerp Radio-Statuut. Een uitvoerig verslag over de gala-avond van de Antwerpsche afd. van de SAROV geeft de polshoogte der socialistische radio-actie in Belgie. Onder de afwisselende stof vindt de lezer verder: Het Radioama teurisme in de V. S. Ultra korte Golven. Filter voor gelijkstroom. Het liefhebbers Zendstation, eenige beschouwingen over de eigenschappen van Kwarts, Laagfrek- wentvervorming. Alle radionieuwsjes van Binnen- en Buitenland, en tot nut van alle luisteraars: eene volledige lijst der Euro- peesche Omroepstations met noodige gege vens. Wij ontvingen het lijvige nummer 2 van de V.E.V.Berichten in hun vernieuwden vorm. Buiten de rubrieken Wetten en Beslui ten I., de Arbeidsmarkt in Belgie», Het Export I, en de Noordnederiandsche brie ven ii benevens een gevuld Allerlei Me- dedeelingen en Briefwisseling en een Overzicht van onzen in- en uitvoer bevat het nummer een zeer belangwekkend artikel van den heer M. Fl. Couteele Over den Vas ten Prijs, een bijdrage over Fabrieksmer ken door den heer Laurens Janssens en een met het inzicht der groote actualiteit van het oogenblik geschreven studie van den heer J. Mattheeussen over i De Krisis in het Vlas- bedrijf Zoowel door inhoud als door uitvoering beveelt het tijdschrift zich aan in de aan dacht van al degenen wien het Vlaamsch economisch leven aanbelangt. 26 FEBRUARI. te 4 u., ten gemeente huize te EEGHEM, verbeteringswerken aan de gemeenteschool. Bestek: 24.250 fr. Stuk ken ter inzage ten gemeentesecretariaat en bij den h. bouwk. A. Van Coillie, 32 Hugo Verrieststraat, Roeselare. Aanget. inschrijv. 24 Februari. 3 MAART. Te 5.30 u.. ten stadhuize te ROESELARE. door de S. M. De Mandel bouwen van 24 huizen in de Heropbouw- straat. Stukken ter inzage en te koop 's voor middags ten stadhuize (bur. 17). Aanget. inschrijv. 1 Maart. UITSLAGEN AANBESTEDINGEN. 17 FEBRUARI. Te 4.30 u., ten stadhuize (benedenzaal) te KORTRIJK. door de S. M. De Goedkoope Woningen3. Klooster straat, aldaar, bouwen van 32 woningen (2 loten). Bestek: fr. 1.607.339,17. Lot 1: E. GLORIEUX, fr. 1.012.927,50; G. Loncke, Sweveghem, 1.019.000; J. Vandevel- de, Kortrijk. 1.072.479; Dhuyvetter, Stacegem, 1.083.000; Despriet en Vermeulen, Cuerne, t.084.933Windels en Folens, Iseghem, 1.087.091; V.d.bossche, Berchem, 1.093.736,70 plus 12.380; Vandekerkhove, Ingelmunster, 1.118.591,24: Declercq en Zn, Adoye, 1.133.886; C. Libert. Harelbeke, 1.133.886; Gebr. Vande- walle, Thielt, 1.166.677,95; Verschoore, Kort rijk. 1.217.991.70; Fr. Lievevrouw, Gent, 1.256.559.50; Janssen. Ramscapelle, 1.372.838. Lot 2: G. LONCKE. 287.000 fr.; Vanheyste, Heule, 299.036.45; J. Vandevelde 302.298; E. Glorieux 303.142,87; Despriet en Vermeulen, 304.045; Windels en Folens, 304.729; Vanden- bossche, 301.432,66 plus 12,380; Declercq en Zn, 316.014; Ameve, Ceurne. 319.346.50; Dhuy vetter 321.300; C. Libert 344,340; Fr. Lieve vrouw, 349.212,89; Vandekerkhove, 352.996.08; Gebr. Vandewalle, 368.392, 57; M. Deplancke, Harelbeke, 369,460; Janssen, 377,162; Ver schoore, 395.449,35. Loten 1 en 2; A. OSTYN, Harelbeke, 1.328.800 fr,; A. Demyttenaere, Kortrijk, 1.418,600.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5