HOEST, RHEUMATIEK, STEIEi INDiIIM,«P;LEiDENPIJN Ware Liefde ITrouwenhoekje DE POPERINGHENAARa MAAN ft ('t Vervolg tl 4 G «5 f> A. «O H X 15 M Die kan wachten krijgt al wat hij wil. Die zijn eigen zaken doet, bevuilt zijn banden niet. Die zijn schulden betaalt, vergaart een schoon kapitaal. Die iemand verongelijkt en vergeeft ooit. IflBBHBBSManBaBHHMHaiSBB HET AUMNEKE Uil DE We zitten in den vasten en We moeten spijzen derven... En vleesch vooral, maar vrienden lief Ge zult er niet van sterven. De dokloors zeggen dat de menschen over 't algemeen te veel vleesch eten en te weinig groenten of legumen. In alle geval: de paters in de Trappistenkloosters eten maar eens vleesch op de zeven jaren en dat is alsJSerst- mis op een Vrijdag valt en ze voelen ér zich niet'ongezonder om. De hertog de la Rochefaucould-Bissaccia, f afgezant van Frankrijk te Londen, werd dik- 1 wijls ter tafel genoodigd aan 't hof van 1 Engeland; maar nooit nam hij de uitnoo- diging aan. Koningin Victoria, daarover ver wond: rd, deed er hem de reden van vragen. Dit is zeer eenvoudig, antwoordde de edele hertog: de koningin verzoekt mij altijd op eene Vrijdag, en dan mag ik geen vieesch eten, zooals men aan 't hof doet. Allee! dat was een kerel, zegt Marenta. WIE DAT OOK een kerel is, dat een zekere Schoonjans van Brussel. Maar zie dat is een historieken dat ik u in 't kort wil vertellen. Die Schoonjans was met een vriend naar een feest geweest, 't Was nacht toen ze naar huis gingen deftig en goedgezind en ze had den er geen glazeken te veel gedronken. Ze komen langs een plein. Op dat plein stond een bank. Op die bank zaten twee mannen. Een van die mannen heette Key- molen. Die Keymolen stond' recht en vroeg een sigaret aan Schoonjans. Schoonjans gaf hem een sigaret. Toen vroeg Key molen vuur. Schoonjans gaf vuur. Maar dan, in plaats van bedankt te zeggen, zei die Keymolen tot Schoonjans: ge zijt een vage bond en meteen gaf hij Schoonjans een slag in 't aangezicht. De vriend van Schoonjans deed lijk de hazen en was schampavie. Daar stond Schoonjans nu alleen tegenover twee mannen die hem kwade perten wilden spelen en dat midden in den nacht. Natuurlijk wachtte Schoonjans niet tot hij nog een slag kreeg, maar hij gaf dien Keymolen een draai om de ooren dat de vent op de steenen tui melde. De andere sprong toen ook naar Schoonjans, maar kreeg van 't zelfde laken een broek. Die kerel zette het toen ook op 't loopen. Intusschen kwam de politie bij en Keymolen werd naar 't hospitaal gevoerd waar hij 's anderendaags het keersken uitblies, 't Moet zijn dat die Schoonjans goei vuisten had. Nu peist ge misschien dat het historie ken daarmeê gedaan is. Bijlange niet. 't Schoonste moet nog komen. Schoonjans kreeg een proces en Schoonjans werd veroor deeld tot 4 maand gevang, voorwaardelijk en moet 30 duizend frank betalen aan de weduwe van Keymolen. Nu zou ik wel ne keer aan dien Zjuze willen vragen: meneer de Zjuze wat zoudt gij doen, ais ge zoo 's nachts door een kerel wordt aangevallen die u eefl slag in uw gezicht geeft, als ge zoo goed zijt hem een sigaret te geven. Zoudt gij mis schien zeggen: sla me maar ihalf dood, vriend En nog, meneer de Zjuze als dat nu eens een graaf of baron was geweest, in plaats van een Schoonjans? Ik vraag dat zoo maar, puur uit curiositeit omdat een mensch nooit te oud is om te leeren. JANNE- KEN ging naar school om te leeren zooals alle brave kinderen doen. En de meester zei: 4 en 6 dat is tien. Toen Janneken thuis kwam, zei het ventje dat de meester gelogen had. En waarom? vroeg de moeder. Wel, zei Janneken, gisteren zei hij dat 5 en 5 tien is en vandaag zegt hij 4 en 6 is tien. TIEN rijmt met gezien en daar zijn waarachtig reeds vlinders te zien geweest. Maar een spreekwoord zegt: een zwaluw maakt de lente niet... Een vlinder ook niet. Al is het weder nog zoo zacht En durft ge van de lente droomen... Pas op, want op een enk'len nacht Kan nog de winter komen. Naar 't schijnt heeft het in Amerika dees leste dagen zoo fel gewinterd, dat er veel menschen het topken van huider neus voel den vervriezen. KAY DON is met zijn Zilve ren Bal ook naar Amerika vertrokken. Die Kay Don is een otorijder en die Zilveren Bal is zijn oto. Hij gaat ne keer probeeren om nog rapper te rijden als rap. Hij wil zoo iets van 500 kilometer per uur doen. Dat is Mengelwerk van De Poperinghenaar11. op drie kwartier van Oostende naar Parijs. Maar aai! zijn koppeken, als er iets hapert. Dan is Kay Don naar de vaantjes En met al zijn reclame Blijft er van hem niet over Dan dood; amen. DOOD, AMEN dat riepen de franskiljons en vlaamschhaters na den oorlog ook. Dood, amen met de Vlaamsche kwestie. Een wie nog over 't Vlaamsch zou spreken, Die zou men rap zijn nekke breken.. Maar ziet nu hoe het is gegaan, Tot Vlaanderens eer en glorie Wij hebben onze hoogeschool Meteen ook de victorie! EN ZOUDEN we nu ook victorie mogen zingen over den duren tijd? vraagt Marenta. Ze heeft ergens gelezen dat het indexcijfer met 5 punten is gezakt. Zoo toch schrijven de gazetten. Maar als. gij in een winkel gaat Het een of ander halen, Dan doen ze u toch nog peperduur Hun marsjandies betalen. Waar dat ge ook peperduur moet betalen, dat is bij de kwafeurs ofte barbiers. Maar dat zal Fonsken u vertellen. DE KWAFEUR. De kwafeur moet ge weten Wordt ook barrebier geheeten, Maar barrebier dat zei men in vroeger tijd Nu wordt er meer kwafeur gezeid. Op den buiten daar zitten de kwafeurs Nog niet te diep in de menschen huider beurs. Maar als ge u in de stad laat geriéven Dan hebt ge te doen met echte dieven. Ze doen u vier frank en half betalen Om de haren van uwen kop te halen. En als ge u dan nog laat zeepen Voor te scheren, zijt ge dubbel genepen. Ze doen dat met veel vijven en zessen Met allerhande messen. Achterop vragen ze met plezier: Kesseke mosjeur desir: Uun friksion a lodekoljon of violet Dat staat daar in flesschen schoon en net Daarmeê wasschen ze dan uw kop En dan riekt ge als een Brusselsche modepop. Seffens zijn ze met het rekeningske daar Maar dan krabt ge op uwen kop zonder haar Dix francs! 't Is bijna niemendal. Ik zeg rechtuit in dit geval Was 't beter in ons vader zijn jongen tijd Voor 5 cent waart ge toen baard en haren [kwijt. Heel goed, Fonsken... En ge hadt er kun nen bijvoegen dat in den goeden ouden tijd het vrouwvolk bijna nooit naar den kwafeur ging, terwijl nu, het vrouwvolk daar nog meer centen naar toe draagt dan 't mansvolk. En door die modegrillen In menig huisgezin, Kwam tweedracht en ellende Door 't deurken in. OCH MENSCHEN, als ge tegenwoordig de gazetten leest dan ziet ge pas goed wat een tweedracht en ellende dat er is. En dan zijn er nog duizenden en duizenden huisgezinnen waar 't kruisken zwaar weegt maar waar dat er niemand buiten de kruiskensdragers nog iets van weet. Zie maar ne keer in Sjateiino daar ergens in de Walen. Met rattenvergif heeft die Adeline Gilles, 19 jaar oud, haar man naar de vaantjes geholpen. En 't koppel was nog maar enkele weken getrouwd. Die dachten ook gewis Dat 't huwelijk Een kinderspelleken is. MAAR VAN WAT ANDERS GEKLAPT: Ik kan het niet verzwijgen, Mijn vriendenlief, we krijgen, O! hemeltje zij dank... Nu differente stukken, Wanneer ze goed gelukken, Van 5 en 10 en 20 frank. Ge moet weten dat ze die stukken gaan maken van nikkel, precies lijk nu de stukken van 1 en 2 frank zijn. Maar de nief stukken zullen veel grooter zijn, misschien wel zoo groot als 't wiel van 'n piepegaele of korde- wagen. 't Zal plezant zijn daarmeê te voya- geeren als ge er zoo een vijftig in uw zak hebt. WAT OOK PLEZANT is, dat is als ge een stemmeken hebt zooals die Sjineesche meneer Li-Hing-Chang. 't Schijnt dat die kerel zoo schoon kan zingen dat er nog nooit iemand schooner gezongen heeft, zelfs ons Marenta niet als ze heur wiegeliedjes zingt. Hewel, die Li-Hing-Chang heeft nu een in vitatie gekregen om in Amerika te gaan zin gen en kan daarmeê 50 duizend franken verdienen op enkele uurkens. Aradat is nog een van de goei stieltjes. Maar zingen en zingen Is twee, zei de boer... En hij zong tot zijn varken, Mon ami, bonjour. Adolf Van Hekkerwege zong ook liedjes in den trein in gezelschap van eenige meisjes. Maar ze waren niet treffelijk... de meisjes wel, maar de liedjes bedoel ik. Het waren liedjes Die treffelijke ooren Toch nooit of nimmer Moeten hooren. Maar die liedjes zullen Van Hekkerwege nog lang op de maag liggen. Hij kreeg een proces-verbaal; maakte nog embras op den hoop toe; begon te schelden en te verwijten en daarna te slaan en te stampen. Dat kost hem nu drie maand gevang en zevenhonderd frank boete. TOT VERGIFFENIS van de zonde, moet ge ook boete doen. Daarom voor rijk en arm, Meesters en gasten, Boeren, werkiien enzoovoort Bestaat de vasten. 'k Heb het reeds gezegd en ik herhaal het: van tijd tot tijd vasten dat houdt u kloek en gezond en ge moet dan niet denken aan apothekers en doktoors. DE DOKTOORS STONDEN aan de snijtafel en daarop lag soldaat Pirrewiet. De doktoors waren aan 't kerven en snijden en soldaat Pirrewiet werd wakker, want ze hadden hem in slaap gedaan en Pirrewiet die wel voelde dat ze hem kwalijk hadden gearrangeerd, vroeg wat dat ze deden .We zoeken naar den kogel die ze u in 't lijf hebben geschoten, zei een van de dokters. Waarom dat niet eerder gezeid; vroeg Pirrewiet, die kogel steekt in mijn giletzak. IN DE VREEMDE LANDEN daar dragen ze 't water van huis tot huis in lederen zakken. Maar zakken en zakken is twee. Het waterpeil is zoo fameus gezakt, dat ze in Brussel schrik beginnen te krijgen, dat de menschen in den Zomer geen drinkwater zullen hebben. In alle geval, burgemeester Max heeft aan de Brusselsche *bëvolkih'g*la- ten weten, dat het niet meer mocht branden, want de pompiers zullen met hun spuiten toch niet mogen werken. TEN PROPOOSTE van dien fameuzen Max... die vent heeft tegen de vervlaamsching van de Vlaamsche hoogeschool gestemd. Och arme. Met of zonder Max Ik zeg' het zonder schromen, De Vlaamsche hoogeschool Die is er toch gekomen. Max is riberaal en franskiljon .Maar wat ge niet wist, dat is dat diezelfde Max af stamt van eenvoudige Limburgsche men schen. Zijn grootvader was" koster in het dorpje Meeuwen. Daar kwam lest eens een Limburgsch boerken bij Max en dat boerken sprak zoo over 't een en 't ander en zoo te spreken, zei het boerken dat de familie van Max allemaal katholieke menschen wa ren. Max zei dat hij daar niet aan geloofde aan christelijke 'eering en godsdienst en mi rakelen. Ik kan u pertang bewijzen, zei 't boerken, dat er mirakelen bestaan. Dat zou ik willen zien, zei Max. Hewel, zei 't boer ken, keer u ne keer om. Max deed het. Al- meteens kreeg hij een stamp op dat gedeelte van zijn lichaam waar de rug van naam verandert en wel zoo een gevoelige stamp dat Max ei! ei! riep. Wat is er? vroeg 't boer ken?... Ge hebt me gestampt! zei Max. En hedde 't gevoeld? vroeg 't boerken. Ja, zei Max. Hewel! ging 't boei'ken voort: hadt ge dat niet gevoeld, dan was 't een mirakel geweest. Daarmee is 't weer afgeloopen... Het epistel van dees week... En mijn vrienden, 't is te hopen, Dat 't u niet te triestig leek. 't Manneken uit de Maan. Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN 't is de beste. 4. - Goedkeuring der aanbesteding van de werken van jaarlijksch onderhoud der gemeentewegen van groot verkeer. Op een bestek van 60.000 fr. vroeg de laag ste aanbieder 132.500 fr. Toelagen kunnen enkel bekomen worden op de som van het bestek. Daarom wordt besloten de aanbe steding niet goed te keuren en aan den Heer Ingenieur te vragen een verhoogd bestek te willen opmaken. 5. - Advies nopens de goedkeuring der open bare verpachting eener hofstede, eigen dom der C. O. O. De hoogste aanbieder, aan 17.100 fr., heeft geen borg en kan dus niet aanvaard worden. De tweede aanbieder verzaakt aan zijn aanbod. De derde, Gaston Declercq, aan 13.050 fr. niet vaste borg, wordt als pachter aanveerd. 6. - Begrooting der C. O. O. voor het dienst jaar 1930. De begrooting zooals zij voorgelegd wordt, is met aigemeene stemmen goedgekeurd. - Aanvraag voor inrichting van een regel- matigen autobusdienst voor de Vrijdag markt, tusschen Poperinghe en Crom- beke. Gunstig advies. De Zitting is geheim. 8. - Herziening der aanvangswedde van den Heer Politiekommissaris. De wijziging door het Schepencollege voor gesteld, wordt goedgekeurd. 9. - Tweejaarlijksche verhooging der wedde van gemeentebedieftden en politie-agen- ten. Deze wettelijke verhooging wordt gunstig gestemd. 10. - Aanveerding van het ontslag van den Heer Bestuurder der Gemeenteschool. Het ontslag van Mijnheer Einile De Keirs- gieter, als Bestuurder der Gemeenteschool is aangenomen. 11. - Bgfroeming van een Schoolhoofd aan de Gemeenteschool. Als Schoolhoofd aan de Gemeenteschool wordt Mijnheer Maurice Desmadryl, onder wijzer, met aigemeene stemmen benoemd. ME Huwelijken. Ferret Albert v. Dadizeele met Deboutte Maria. Dumortier Gentil v. Reckem met Ghesquiere Maria. Verhaeghe Jules van Ouckene met Engels Julia. De- prez Cyrille met Werbrouck Augusta. Cou- dron Jules v. Wervick met Sarrazyn Gabriel- la. Masschelein René met Defrancq Go- delieve. VLAMERTINGHE, maand Februari 1930. Geboorten. Billiau Marcella, d. v. Hen drik en Maria Duran. Cailliau Simonne, d. v. Maurits en Maria Pareyn. Debruyne Lucienne, d. v. Maurits en Valerie Caron. Overiijdens. Casier Maria, 24 j., z. b., ongeh., d. v. Arthur en Emma Cleenewerck. Hauspie Romanus,, 49 j., landwerker, echtg. v. Maria Vertriest. Dewaele Ivo, 90 j., z. b., wed. v. Leonie Ooghe. Dehuys- ser Eugenie, 73 j., landgebruiker, echtg. v. Cyriel Debruyne. Huwelijken. Alfons Verslype, metsers- gast, wed. v. Cesarine Ollevier en Clara De Marlie, wed. v. Jerome Louf. Floribert Vansevenant, werkman te Thourout en Anna Buytaert, dienstmeid te Vlamertinghe. LOO, maand Februari 1930. Geboorten. Deschodt André, z. v. Valère en Marguerite Meersdom. Vandewynckel Margareta, d. v. Joris en Elvira Soete. Beloften. Gerardus Barbier, werker te Coxyde met Martha Waeles, werkster te Al- veringhem, voor dezen te Loo. Huwelijken. Boussemaere Camille, land bouwer te Billy-sur-Ourcq, départem. Aisne, (Frankrijk) met Page Maria, landbouwster te Loo. WATOU, maand Februari 1930. Geboorten. Deheegher Jeanne, d. v. Gas ton en Irma Degrauwe. Brysbaert Dol- phine, d. v. Elie en Helene Demol. Van- neste Urbain, z. v. Maurice en Marguerite Lermyte. Deprez Elvire, d. v. Raphael en Irma Cnaepelynck. Huwelijken Wyckaert Albert te Yper en Lamiroy Maria te Watou. D'Alleine Gaston te Poperinghe en Veniere Maria te Watou. ROMAN door A. HANS. Na het eten vertrok George, om een be zoek te brengen aan den kranken vriend van zijn vader. Moerman. Lydia Molenaar was juist aan de deur. Het buurmeisje scheen het dikwijls te bemerken, wanneer George thuis kwam of weerging. Nog uit? vroeg ze nu. Ja, ik ga even naar Moerman. Hij is zoo ernstig ziek... Ja, dat heb ik gehoord Er schijnt geen hoop meer te zijn... Goeden avond... George bleef niet praten, tot teleurstelling van Lydia. Hij spoedde zich heen en onderwege kwam hij beter onder den indruk van hetgeen hij zou zien. Hij begaf zich naar een huis waai de doodsengel reeds zijn schaduw wierp. Mijnheer Verlane... een woordje! klonk het. George bleef staan... Hij herkende een fa brikant, een korten man. met grof gelaat. Wat is er mijnheer Talkens. Ik heb Weinig tijd, merkte George op. Gij moet naar de vergadering komen, om u te verantwoorden over uw laffe daad jegens ons. Moeten? Niemand heeft mij iets te ge bieden... Ha, ge durft niet... Ja, laf moet ge zijn, om ons zoo in den rug te schieten... Ge kunt wei zien, dat gij op een rare manier uw geld verdiend hebt, stielbederver... Gij zijt mij te min, om met u te spre ken! snauwde George en hij liet den woe denden man staan. En die blaft mij aan... Zijn grootvader was een huiswever en zijn vader heeft het tot fabrikant gebracht door de brutaalste uit- buiterij van buitenlieden en van kinderen en meisjes, zei George bij zich zelf. Ha, ik heb een grooten steen in hun rustigen vijver gesmeten en nu kwaken alle puiden! Maar wat kan het mij schelen! George bereikte het huis van Moerman. En nu greep de ontroering hem aan. Moer man was zoo'n trouwe vriend van zijn vader geweest... En hij lag thuis te sterven... En dan, 't zou een moeilijk sterven, nu hij vrouw en dochter in zulke kommervolle omstan digheden achter liet. Zacht belde hij aan. Lotje deed open. Haar oogen waren rood van 't weenen. O, George komt ge ook eens... dat is goed, zei ze... Mijn arme, beste vader... Hoe is het nu? Vader is berecht... Hij sterft stilletjes weg... maar hij kent ons toch nog... Kom mee! George volgde haar. Tranen welden op... O, het verval van dit huis. Hij had het zoo anders gekend. Hij kwam in de achterkamer, waar de zieke lag. 't Licht was er gedempt. En over 't ledikant zweefde een schaduw. Bleek flit ste 't gelaat van den zieltogenden man in die schemering op. George is daar, zei vader Verlane tot Moerman. George, herhaalde de zieke met holle stem als die van heel ver kwam. Ja, Moerman, ik kom eens naar u zien, zei George bewogen. Hij boog zich over het bed. Nauwelijks herkende hij nog den vriend van zijn vader. Wat was dat gelaat veranderd en verouderd Ja, 't is... 't einde, stamelde dc stervende. Mijn vrouw... mijn kind... STAD POPERINGHE. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD OP VRIJDAG 28 FEBRUARI 1930 te 5 V'i uur 's avonds. VERSLAG De Zitting vangt aari té 5 3 4 uur. Bené- vens de vertegenwoordigers der lokale pers is er een toehoorder in de zaal. Afwezig de Heeren Gombert en Verbeke. Het verslag der voorgaande zitting wordt afgelezen en goedgekeurd. M. Lefebvre vraagt of volgens zijne op merking, in dc laatste zitting, de verlenging der huishuurwet werd aangevraagd. M. Vandooren is van meening dat de wo ningnood hier niet meer dringend is en er werd aan het goevernement medegedeeld dat de verlenging voor hier niet noodzakelijk •meer is. M. Lefebvre dringt toch aan en eene ge dachtewisseling heeft plaats onder de leden, over woningnood, goedkoope woningen, huis huurwet enz. M. de Burgemeester zegt dat de zaak eens verder diende onderzocht en zal dit punt op de aanstaande raadszitting brengen. 1. - Grondvergunning op het Kerkhof. Enkele grond vergunningen worden goedge keurd. 2. - Rekening, kapitel II, der Staatsmiddel bare School voor jongens, dienstjaar 1929. Deze rekening beloopende tot 13.347 fr. 54 cent. wordt goedgekeurd door de meerder heid tegen 5 onthoudingen der minderheid. 3. - Begrooting der Staatsmiddelbare School voor jongens, dienstjaar 1930. De begrooting wordt goedgekeurd met 6 stemmen tegen 5 onthoudingen. 1.000.000 FR. TE WINNEN door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vanal 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij dee! aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie u toebhooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 loten worden uitgetrokken voor een totaal van 21.500.009 FRANKEN. De volgende trekkingen zullen plaats heb ben: den 10 Maart 1 lot van 500.000 fr. den 10 Maart 2 loten van 100.000 fr. den 20 Maart 1 lot van 500.000 fr. den 20 Maart 1 lot van 100.000 fr. den 20 Maart 3 loten van 50.000 fr. den 10 April 1 lot van 250.000 fr. den 10 April 2 loten van 100.000 fr. den 15 April l*lot van 1.000.000 fr. den 20 April 2 loten van 100.000 fr. den 20 April 3 loten van 50.000 Ir. den 20 April 15 loten van 10.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de UNION CENTRALE de la BOURSE Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertinghe Ernstige Agenten worden gevraagd. aHPKEAHUUBBnffiBBBSBBiHBBSBEBBB BURGERSTAND VAN ZONNEBEKE, maand Februari 1930. Geboorten. Vanherpe René, z. v. Joseph en Vandelannoote Clotilde. Mathys Roger, z. v. Jerome en Dewitte Margareta. Mar- key Michiel, z. v. Emile en Coene Martha. Raes Roger, z. v. Petrus en Noyez Romanie Vandevyvere Richard, z. v. Leon en Lapere Octavie. Michiels Jacques, z. v. Henri en Gobyn Marie. Supeene Georgette, d. v Gerard en V'andenbroucke Suzanne. Sae- len Georgette, d. v. Camiel en Flament Marie D'Hondt Willy, z. v, Jules en Deschepper Marie, Overiijdens. Vandevivere Achiel, echtg. van Carbon Marie-Louise. Calis Marcel, z. v. Rem! en Knockaert Felicie. Huwelijken. Naert Oscar met Dedeur- waerdere Maria.Heneraet Marcel met Van- decasteele Sarah. Blanckaert Remi met Vandevivere Elvire. WOESTEN, m. Januari en Februari 1930. Geboorten. Deroo Flora, d. v. George en Merveillie Blanche. Six Maria, d. v. Achiel en Gryspeerd Martha. Overiijdens. Vansevenant Eugenie, 45 j., echtg. v. Suffijs Marcel. Verwaerde Ame- lie, 84 j., wed. v. Mestdagh Petrus. Carlu Robrecht, 8 m., z. v. Kamiel en Dhoere Maria. Huwelijken. Couvet André v. Haringhe en Flora Mahieu v. Woesten. Haeghebaert Sylveer v. Proven en Vandenbussche Mag- dalena. Mahieu Firmin en Donche Maria. Boudry André en Ameel Maria. BECELAERE, maand Februari 1939. Geboorten. Demey Lucienne, d. v. Ka miel en Baeten Bertha. Schoutteten Isa- char, z. v. Alouis en Dejonghe Marie-Louise. Bamelis Georges, z. v. Kamiel en Wai- gnien Anna. Vanhecke Lutgardis, d. v. Vaientijn en Sioen Germana. Duthoy Nelly, d. v. Maurice en Vandepoele Maria. Winne Germaine, d. v. Guillaume en Van- dermeersch Valentine. Huyghebaert Maria, d. v, Kamiel en Flament Martha. Sterfgevallen. Waignein Ivona, 21 j. Durnez Henri, 67 j., echtg. v. Gryson Marie- Louise. Vannoote Henri, 79 j., echtg. v. Devlies Euphrasie. KATHOLIEKE JEUGD-ACTIE IN CHINA. Einde October heeft de jonge missie van Tatung haar Missiedagen gevierd en bij die gelegenheid een Afdeeling van het Pau selijk Liefdewerk tot Voortplanting des Ge- loofs opgericht. Deze missie bezit reeds een Vereeniging van de Katholieke Jeugd en voor Katholieke Actie. Het was een gelukkig besluit van de leden der Katholieke Actie, om, in overleg met de kerkelijke overheid, in een der hoofdstraten van Tatung' zelf, een lokaal te openen, be stemd voor allen die wel een uitleg van de katholieke Godsdienst zouden wenschen, maar die nog aarzelen om de kerk binnen te gaan. Een onderlegt Kristen stelt zich ter beschikking van het publiek. Er wordt thee en tabak aangeboden. Er is een gezellig vuur, alles met het doel zooveel mogelijk be zoekers te hebben aan wien de katholieke leerstellingen op aangename wijze worden voorgehouden. Fides-Bericht. Komt te verschijnen T'ONZENT IN 'T WESTLAND Door HERWIN EECKEL. Prijs 35 fr. - Ten onzen bureele te verkrijgen ««a»»»» BI. 5. 9-3-1930. N' 10. MAART - LENTEMAAND 9 Z Quadragesima, H. Francisca, wed. 10 M HH. 40 Martelaren van Sebasta. 11 D H. Isidorus, H. Angela v. Foligno, wed. 12 W Quatertemp., H. Greg, de Gr. paus. 13 D H. Euphrasia, m., H. Nicephorus, biss. 14 V Quatertemp., 451e Verjaring van 't Mir. v. O. L. V. v. St Jan te Pop. H. Mathild. 15 Z Quatertemp., H. Longinus, H. Zacharias. ■BBBBB£BSBiaBBiIBBBBflBB9aH&9BBBBa LEER MIJ. Heer, uw kruis en bitter lijden Was der heiligen kerkeboek; Leer ook mij daarin te lezen Als ik U te bidden zoek Schrijf de letters Uwer woorden Onuitwischbaar in mijn hart; Leer mij lezen en begrijpen Uwe taal, de taal der Smert. G. G. REINIGING VAN TOILET GE RE F. De toiletspons is doorgaans maar juist om gespoeld in water, dat is onvoldoende. Als de spons wat glibberig of vet wordt, men legge ze dan een halven dag in een bad van zout water (2 handsvollen zout op een liter water) en spoele ze dan in schoon water. De bailhandschoen mag ook niet te lang gebruikt worden en moet op tijds in de wasch. Kammen moeten dagelijks gereinigd en wekelijks legge men den kam in straf soda water en de kostbare kammen in water met een geute ammoniak, j— Haarborstel moet ook al, eens uitgewasschen zijn met soda of ammoniak water. Waterkaraf en glas worden wekelijks met zoutwater omgespoeld en is de karaf door bezinksel van 't water aangeladen, men doe er eierschalen in, vuile half met water en schudde goed om te reinigen. Tandenborstel vooral heeft noodig ontsmet te worden. Langer dan een jaar zou men nooit een en dezelfde tandenborstel moeten gebruiken en maandelijks zou hij moeten ge zuiverd worden in eene sterke oplossing van water en zout. SINT JOSEF. Need'rig stille timmerman Zoo klein in 's werelds oogen Josef, wie mocht ooit als Gij Op heil'ge schatten bogen? In uwe kleine woning Bezat Gij 's Hemels Koning, Was uw Gezellin De Englenkoningin. Ook een uitvinding. Het is werkelijk verbazend hoe in den laatsten tijd alles uit gevonden wordt, telegraphie zonder draad, rijden zonder paard, kruit zonder rook, enz., maar één ding ontbreekt nog. En dat is? Een bruidschat zonder vrouw! IBI Hij hijgde, want die enkele woorden ver moeiden hem zeer. Mijn zaken... fluisterde hij nog. George begreep wat den kranke zoo ge weldig bezwaarde. Moerman had geworsteld tegen concuren- tie... en tegen ziekte. Heel zijn leven was een brok ijver, eerlijkheid en trouw. Maar ook dezulken konden vallen, 't Was onrechtveer- dig, maar in de zakenwereld bestond geen medelijden. Hevige deernis greep George aan. Moerman, zei hij, maak u over uw za ken niet ongerust. Hij boog zich dieper, opdat de stervende hem duidelijk zou verstaan. Ik zal er uw zaken bovenop helpen en uw vrouw en dochter steunen, verzekerde hij. Hoort gij wat mijn zoon zegt? vroeg vader Verlane ontroerd. Ja, dank En Moerman zocht naar George's hand. De zaken komen weer bovenop, ik be loof het u, hernam George. Spontaan had hij het gezegd, uit deernis met den goeden vriend van zijn vader, om het heengaan te verlichten. Maar het groeide dadelijk tot eene heilige belofte. Hoe dankbaar keken die diepliggende oogen hem aan. Moerman wenkte om zijn vrouw. Ze trad nader. Hebt gij... gehoord! fluisterde Moerman. Ja... o, George, goed voor ons... maar dat ik u toch mocht houden! snikte de vrouw. Hij stak den vinger omhoog, als wees hij den weg dien God voorschreef. En er was een glans op zijn gelaat. God had den weg geo pend voor zijn ziel weer los te maken van aardsche zorgen. Vader Verlane knikte zijn zoon genegen toe. George's belofte was er een naar vaders hart. En die belofte lag in de lijn van zijn W THERIT ontwikkelt warmte en bestrijdt aidoendo Legt eenvoudig het blad watto op liet pijnlijke lichaams deel, zorg dragend dat het goed aan de huid kleeft. Wanneer een spoedige en krachtige uitwerking verlangd wordt is het voldoende de Thormogène eerst te bespren kelen mot gezouten lauw water of azijn. In alle apotheken 4.50 Fr. de doos3 Fr. de halve doos. 13B3Ï handelwijze op de fabriek, van de lotsverbe tering der arbeiders, 't Speet vader Verlane, dat hij er kritiek had op uitgeoefend. Hij had zijn zoon uit den vreemde terug gekre gen, bemiddeld, kapitaalkrachtig, energiek, maar niet als een geldwolf. Wat later kreeg Moerman weer een be nauwdheid. En toen hij kalmer werd, lag hij buiten bewustzijn. 't Is het einde, fluisterde Verlane. Ha, een braaf man verlaat de wereld... Lotje, God zal uw vader den hemel verleenen. De dochter zonk op de knieën voor de sponde. Ze bad en de anderen prevelden mee. George had de vergadering der fabrikanten vergeten. Het was hier geen wereldsche, doch een hemelsche vergadering. Uit den toren van de groote kerk had het pas middernacht geslegen toen Moerman kalm den geest gaf. Moeder en dochter hadden weer een uit barsting van droefheid. Verlane en George trachtten hen te troosten. Ze bedaarden toch. Ze stonden voor de taak vader af te leggen. George, ge hebt morgen weer den heelen dag uw werk. ga nu slapen, zei Verlane. Ik blijf hier... George drukte Lotje en haar moeder de hand. Zijn vader liet hem uit. En aan de deur zei hij: 't Was goed van u dat te beloven.. Lotje en haar moeder moeten toch kun- ken voort doen... En er is een middel te vin den om de zaak weer te doen bloeien... Het is een kwestie van wat geld. O, we zullen er wel over spreken. Ja, vader. Ik blijf nu hier, ik kan ze niet alleen laten. En de familie vertoont zich niet veel. Bang in de zaken gemengd te worden, 't Is wel triestig, maar wat doet ge er aan. Zeg aan moeder dat ik morgen ochtend kom. George ging door het slapend stadje. Hol Klonken zijn stappen. De beiaard speelde een uur. Op de markt was in een herberg nog licht. Daar zouden de fabrikanten zitten, op gewonden door de vergadering. Ik lach met hen, zei George verachte lijk. Ik weet wat ik kan... 't Is geen over moed. Ze zullen me niet van de rechte baan afleiden. Vrouw Verlane was nog opgebleven. Moerman is overleden, zei George, toen ze de winkeldeur op zijn geklop opende... George meende aan het bovenraam van het buurhuis gerucht te hooren... Zou Lydia naar buiten gloren. Haastig sloot hij de deur. Wel, is Moerman gestorven? vroeg vrouw Verlane. Kwart na twaalf... Vader is gebleven... Ja... dat begrijp ik... Even spraken ze in de keuken over het sterven. George vertelde wat hij beloofd had. Och, jongen, ik had aan zoo iets gedacht, zei zijn moeder verheugd. Maar ik durfde er niet over te beginnen, toen ge van de fabriek kwaamt. Waarom niet moeder? Ik ben toch uw eigen zoon En we hebben nooit geheimen voor elkaar gehad... Neen, jongen, dat niet... Maar ik ken zoo weinig van zaken... zulke zaken toch. Ik begreep dat het voor Moerman een lastig sterfbed zou zijn. We hebben er nog over gepraat. Ja, moeder En toen dacht ik zoo ver niet... Maar toen ik Moerman daar zoo zag lichten, voelde ik, wat mijn plicht was. O, hij werd zoo rustig... Dat geloof ik.Zie ik ben zelf ont roerd. Vrouw Verlane veegde aan haar oogen. Ik kan wat geld in die zaken steken... en als vader helpt... hij kent het hout... O, vader zal dat gaarne doen... Ze moe ten niet zulk een geweldigen handel hebben- als ze maar hun brood verdienen. En Lotje kan flink haar best doen. God zal er u om zegenen, mijn jongen... Maar ga nu slapen... Morgen zal ik ook eens een bezoek brengen... Van de familie moeten vrouw Moerman en Lotje niet veel bijstand verwachten. George lag nog lang wakker... Het sterfbed had hem geweldig aangegrepen. En hij voel de smart van moeder en dochter mee. DE WAARSCHUWING. Toen George den volgenden morgen naar de fabriek wilde gaan, stond Lydia op de stoep van haar huis. 't Was nu telkens zoo en het hinderde George. Hoe is het met mijnheer Moerman? vroeg ze, wat rood wordend als altijd. Hij is van nacht gestorven... O, ik dacht het... Ik hoorde u thuis ko men en opende nog het raam om nieuws te vragen... Maar gij waart te gauw binnen... Moeder weet alles Lydia, hernam Geor ge kort. Hij knikte en stapte heen. Ze wordt vervelend, bromde hij bij zich zelf. Ze dringt zich altijd op. Zoo verminderde de oude genegenheid voor zijn buurmeisje, al streed George tegen dit gevoel. Toen hij op de fabriek kwam, keek zijn boekhouder zeer bedenkelijk. Wel ,wat is er mijnheer Verhoef? vroeg George na den gewonen ochtendgroet. Ik ben ongerust, mijnheer... zeer onge rust... Als ik zoo vrij mag zijn, om het te zeggen, ge hebt te haastig gehandeld... O, ge doelt op de gisteravond gehouden vergadering der fabrikanten. Ja, het was ernstig... Niet dat ik er ge weest ben, maar ik heb het gehoord van menschen die er geweest zijn...

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5