EU BIELPAPIER De Puydt-Sehmidt Jules RDND DE HOPPECRiSIS. Ia 't Binnenland O. L. V. van St Jan. Yper.Zondag avond om u hadden wij in het College de jaariiT. algemeene vergadering voor de leden 1 St Vincentius genootschap en uit de v slagen welke wij te hooren kregen, bk ten overvloede dat de vijf genootschapf van Ploegsteert, Boesinghe, Vlameri ghe en de tw ee van Yper (College en sa in waren heropbloei zijn opgtgaaü In mer genoeg san de 10 welke wij Vóór4 oorlog in de dekenij telden zijn er ei maar vijf heropgestaan Om dezes ven zenis echter te bespoedigen zai aiiesic werk gesteld worden. Z. E. H. Venna Pastoor-Deken, sprak een gemoedel woord om de leden aan te zetten riet: leenden stoffelijken kant maar ook geestelijken nood te helpen lenigen. vergadering sloot met het gewoon gets BI. 2. 16-3-1930. N' 11. DE POPERINGHENAAR de vreemde markten gewaardeerd werde en En dat al op een tijdstip dat de bladen de eigenschappen bezitte die beantwoorden vol staan van de door onzen minister van aan de be hoe tien en de eischen der huidige buitenlandsehe zaken voorgestelde godsvrede In de Kamer werd verleden week en ook inlandsche brouwerijen. In een woord: we op tolgebied! Dinsdag laatst deze kwestie clruk besproken moeten min hoppe maar betere en fijnere 1 Ik herhaal dat de inlcomrechten in Belgie door al de Kamerleden der Poperingsche en hoppe voortbrengen. Hoe dat? 'de laagste zijn van geheel de wereld en dat, Aalstersche Hoppestreken. i ai Met de huidige hopvarieteiten te ver- dank aan die lage mkomrecliten, we over- Hieronder geven we, daaromtrent in haar edelen en uitheemsche fijnere hopsoorten in'rompeld zijn, niet alleen van edele hop, geheel, de merkweerdige redevoering van te brengen. Wat met graan, beeten en aard- onontbeerlijk voor de brouwerij van lage onzen Katholieken Volksvertegenwoordiger, appelen bereikt werd door veredeld zaai- en gisting, maar ook van Mischhopfen t.t.z. Heer Dr Brutsaert. .pootgoed kan hier ook bekomen worden. En gemengde, minderwaardige hop, en zelf van n„ Hb minit feitelijk hebben eenige hoppeplanters van'deze die in Engeland door de «Pool» onver ter ik heb eevraaed om u te inLrnefiperen het Aalstsche en 't Poperingsche door Staats- bruikbaar is verklaard. Ik beken geheel graag Sr 1 hnnSf S maar (iar S Trftpr landbouwkundigen en uitstekende vakman-dat niet al die minderwaardige hop uit Selleeren met riThetëeicenis nen zooals de agronomen Bricout, Linde-Engeland hier verbruikt wordt; veel werd peueerenmet zi0n ongunstigebeteekenis mfm„ RimnPlls pn rifl K H n„ .tappher rm. in Ho «nmnw. ai snnn halen geeft niet goed weer wat-ik feitelijk bedoel: ig^id rèSs^iner 1ioppeHvo?rtgebracht die u niet voor de vierschaar dagen en u van J nuppe voortgeoiacni aie plichtverzuimenis beschuldigen, want daar bestaat geen reden toe. maar enkel in geza menlijk overleg de middels beramen om de hoppecrisis te bestrijden. Dat er hier waartijk crisis, geen crisis in met goede vreemde hopoe kan mededingen. In 1928-1929 werden te Poperinghe en ook te Sint-U lrichcappelle eenige Bolieemsche en Beiersche hopsoorten als proef geteeld: de bekomen producten waren even schoon en de onhrenast mant- in den ver koon i <5 wil SeuriS als in 't land van herkomst. Die hop üe opbi engst maar m den vei koop, is, wil v;ercj jn twee brouwerijen beproefd bij het brouwen van: a) fijn bier met lage gisting; b) speciaal bier met hooge gisting. ik u met enkele cijfers bewijzen. Crisis in den verkoop der Hop. Volgens de berekening der landbouwwin- De uitslag was uitstekend; de brouwers schreven dat die hop diende voortgekweekt sten komen wij tot de° volgende uitslagen worden om de Duitsche hop uit het land voor de hoppeteelt in Belgie m t jaar 1927: I te houden. 1/3 van de opbrengst werd verkocht met b' Betere, fijnere hoppe voortbrengen door een gemiddelde winst van 1.150 frank per het uitkiezen van den geschikten grond voor i i r rlc» nnrwrnilrinir nnnnnrnnnffhflrp ornn- hectaar; 1/3 werd verkocht met een gemid deld verlies van 4.000 frank; 13 werd ver kocht met een gemiddeld verlies van 9.000 frank per hectaar. In 1928 bedroegen de productiekosten daar omtrent 15.500 trank per hectaar. De hop werd dan verkocht als volgt: 1/10 aan 600, 700 frank; 2.10 aan 500 frank; 4/10 aan 300-400 frank; 2/10 aan 250 frank; 1/10 is nog onverkocht, In 1929 gaat het nog veel slechterde hop wordt aan spotprijzen afgezet, 120 frank voor de Poperingsche. de hopcultuur: zware ondoordringbare gron den zijn te verwijzen, c) Betere, fijnere hop voortbrengen door in de zee geworpen al, tenzij 5.000 balen ongeveer, die gededouaneerd werden en die in private magazijnen gestapeld werden. Alhoewel men van andere zijde het tegen overgestelde beweerde, weet ik stellig dat er sedert Januari 1929 geen baal hop van 1924 tot 1927 in de openbare stapelplaatsen ver toeft. Maar het blijft niettemin waar dat in 1927-1928 die Engelsche hop onze hoppe- handel te neer drukte. Waarom in die voorwaarden, gezien dat men in alle landen altijd hooger en hooger den muur optrekt om onze hop te beletten van binnen te komen, waarom ons niet ver weren met de wapens die wij in handen hebben: dat is eene verhooging van den coëfficiënt dien we mogen toepassen, zooals men deed in 1926, want ik zié geen kans op dit oogenblik eene wet te doen stemmen met hooge rechten op vreemde hop omdat wij oordeelkundige bemesting. Hier gelijk bij hetdoor de bestaande handelstractaten met vlas heeft de hoeveelheid en de soort mest- Tsjeckoslovakie, Duitschland en Frankrijk stof zelf een grooter invloed op de kwaliteit j gebonden zijn en met de andere landen door zou als bruto-ontvangst 16.000 frank geven. Doch. de onkosten van verkoop en levering en taksen beloopen tot 1.024 Frank, zoo dat de netto-ontvangst 14.976 frank geeft, of een verlies van 524 frank per hectaar. Ware de verkoopprijs in plaats van 500 frank slechts 300 frank, dan ontvangt de l>ophoer netto 8.900 frank, met een sehadesaldo of tekort van 6.600 frank per hectaar. In 1929 blijft de prijs ver beneden de 200 frank, zoo dat men zonder overdrijving mag berekenen dat de landbouwer op ieder hec taar hoppe 8.000 frank verliest. Die cijfers, geput uit den Hopboer het uitstekend tijdschrift der Belgische hopteelt, onder redactie van den zeer bevoegden en ervaren heer De Jaegher, die cijfers bewijzen klaar en duidelijk, mijnheer de minister, dat er crisis is, geweldige crisis, ia den hoppe- kweek. Die Crisis komt eerst voort van de overproductie in geheel tie wereld. In de laatste jaren was in 't algemeen de hopoogst goed gelukt, betere kweekmethoden en bijzonderlijk rijkelijk ge bruik van stikstofinesten. uitgebreider en doelmatiger bestrijden der ziekten, verhoog den de opbrengst. Maar hier ligt het zwaarte punt dat jonge naties die zich vroeger wei nig of niet met den lroppekweek bekreunden nu ook aangelokt door de hooge prijzen en winsten van langsom meer hoppe aan te kweeken gingen, en langzamerhand het pa rallelisme verbroken hebben tusschen de voortbrengst en verbruik. Enkele voorbeelden om dat te staven Joegoslavië: vruchtbaar land met goedkoo- pe werkkracht, waar de cfyptogamische ziek ten, die alhier de hoppe teisteren en veel onkosten veroorzaken om ze te bestrijden, schiers onbekend zijn. Joegoslavië breidde zijn hoppevelden uit van 3.730 hectaren, korts na den oorlog, tot 10.900 hectaren. Dat land brengt nu gemiddeld 134.000 cen tenaren hoppe voort, en heeft er voor eigen gebruik slechts 60.090 noodig. Tsjeckoslovakie is geklommen van 10.900 hectaren tot 16.361 hectaren. De brouwerij gebruikt daar rond de 55.000 quintalen de wijl de opbrengst loopt tot 196.000 quintalen. Polen brengt zijn hoppevelden van 1.300 hectaren tot 3.250 hectaren: brengt 60.000 kilogrammen hoppe voort en verbruikt er- slechts op eigen bodem 25.000, dus minder dan de helft. In Belgie zelf is er overproductie alhoewel vergeleken met den vóór-oorlog'schen toe stand de opbrengst schier op den helft ge zonken is. Te vele hop in Belgie, volgens onze brouwerijen verbruiken. Vóór 1914 verbruikten de Belgische brou werijen (3.300 in getal, en nu slechts rond de 1.500), minstens 90.0uu centenaren; dan brachten onze hoppevelden meer dan 90.000 centenaren voort. Integendeel, het gewas van 1927 en 1928 leverde van 43.000 centenaren tot 45.000 cen tenaren op. In het jaar 1928 werd in ons land ongeveer 57.000 centenaren hoppe verbruikt. Als ik beweer dat er meer hop verbruikt wordt dan er voortgebracht wordt, 57.000 centenaren tegen 43.000 centenaren, en dan houden staan dat er overproductie van hoppe is in ons land. dan zal eenieder vinden dat mijne beredeneering mank gaat. Maar ik zal ze seffens recht op haar beenen zetten. Er is in deze laatste tijden, een geheele kentering teweeg gebracht in onze brouwe rijen: het verbruik van fijne of edelhop, herkomstig uit Beieren of Elzas of Bohemen groeit aan. Zoo gebruikt de brouwerij met iage gisting 22.500 centenaren vreemde hop Zoo dat er dan voor spontane en hooge gisting' slechts 33.900 centenaren gewone inlandsche hop voor het brouwen van gewoon bier en lam biek verbruikt wordt. Volgens een normaal verbruik van 26.700 centenaren gewone Belgische hop van liet laatste gewas en 7.200 centenaren overjaar- sche hop voor geuze lambiek te maken zou er dus gezameiijk 33.900 centenaren inland sche hop aan de brouwers kunnen verkocht worden. Het verschil tusschen dit cijfer en dit van de opbrengst van 43.000 centenaren van 't gewas van 1928 blijft dus als over schot béschikbaar voor deii uitvoer, of ligt in den boer's ze zolder te vemiuffen en te bederven. Volgens het verslag van M. Van Cauwen- berghe, Secretaris van den Brouwersbond, is er derhalve 40 per honderd min belgische hop van nood. Wat meer is, sommige brou werijen met hooge gisting maken fijn spe ciaal bier, Pale-Ale, Stout, waarvoor zij ook fijnere hopsoorten uit Engeland of Calefor- nie afkomstig gebruiken. Ook wordt het oud bier en den Lambiek waarvoor er zooveel Belgische hop verbruikt werd van langs om min gegeerd. Het besluit ligt voor de hand: voor die fijne bieren is fijne speciaal hop van doen die de eigenaardige lekkere smaak aan het bier moet geven. De oorlog die zooveel rampen heeft, ge sticht, heeft ook de smaak van ons volk ver basterd. He tdrinkt nog altijd geern lijk reeds in Caesar's tijd groote potten maar is nu ver zot op fijner bier en natuurlijk moet de brouwer, wil hij zijn waar aan den man brengen zich schikken naar de eischen van den verbruiker en als ons oud inlandsche bier min gegeerd wordt dan wnrrit er na tuurlijk ook min inlandsche hop verbruikt. Dus oorzaken van de crisis. a) Overproductie de wereld door In 1928 en 1929 bedraagt de hoppeoogst de wereld door 1.400.000 centenaren alhoewel er voor al de brouwerijen te zamen maar 1.115.000 centenaren noodig zijn. In twee jaar zijn er dus 500.000 centenaren te veel op de wereld markt. bi Overproductie in Belgie zelf door den geweldigen ommekeer in de brouwerijen te weeg gebracht sedert den oorlog. 1. De hoppekweek verminderen. Ons eerste besluit moet dus zijn Min hoppe inleggen in ons land, inkrim ping der voortbrengst. Op de andere landen zijn wij zonder invloed. Maar aan den kop van al de bladen en geschriften 'die zich de wereld door met de hoppekweek bemoeien zou men in groote letters moeten schrijven wat de Saazer Hopfen-Zeitang van 18 Janua ri laatstleden schreef: Man kan die Sache drehen wie man will, es bleibt nicht anderes uebrig ails die An- bauflache mindestens 50 z. h. zu reduzieren Alles andere ist zweckloses Gesehmuso. In aansluiting daarmee las ik vandaag in de bladen bet volgende belangrijk bericht: Donderdag hebben de afgevaardigden der Midden-Euroireesche Hopverbondeit (Tche- ko-Slovakei. Joego-Slavië, Polen, 'Beieren en Elzas) een congres gehouden te Saaz. Een parig kwamen zij tol de volgende besluiten: 1. Krachtdadig moeten al de hop,verbonden samenwerken om de hopcultuur oo den helft te verminderen. 2. De regeeringen van alle landen van Midden-Europa behooren gepaste maatregelen te nemen om deze ver mindering der hopcultuur te bekomen. 2. De hoppekweek verbeteren. Ons tweede besluit is: ,1 .Onze hoppe verbeteren opdat ze meer op van het product. Hier past bijzonderlijk eene vroegtijde toediening van meststoffen en er moet meer gebruik gemaakt worden van fos- foorzuur- en potaschmest. Zorgvuldiger plukken, beter drogen en be waren. Hooge warmtegraad in het drogen hoeft vooral vermeden te worden. Zolders op de hoeve zijn doorgaans weinig geschikt voor do> wwuë-nofi maar uijzöncterujK voor toe passing der reglementatie inzake mannelijke hopplanten en aanstuwen op algemeene ver dwijning van de mannekes. De heer Baels, minister van binnenland- sche zaken en volksgezondheid en minister van landbouw. Dat is het voorname punt. De heer Brutsaert. Die mannelijke plan ten verhoogen het gewicht der hoppe ten nadeele van hare kwaliteit; de hopplanters schijnen er eindelijk van overtuigd te zijn maar in de praktijk zien ze ze toch liefst uitgeroeid... bij den gebuur. De heer Baels, minister van binnenland- sche zaken en volksgezondheid en minister van landbouw. Juist, dat is het. De heer Brutsaert. En onder dat opzicht hebben wij in 't Poperingsche eenen kluchti- gen toestand beleefd. Sommige hoppeplanters onderteekenden verzoekschriften en strooi brieven om het algeheele uitroeien der man nekes te eischen, terwijl ze zorgvuldig een overtallig getal mannelijke hopplanten in hunne eigene hoppevelden behielden. Ande ren dreven de huichelarij zoo ver dat ze als aanklagers optraden bij het parket, terwijl ze zelf als overtreders van dezelfde regle mentatie beetgenomen werden. Niettemin moeten we komen tot de af schaffing van de mannelijke planten. Maar wat baat het van ze af te scnaffen bij ons in 't Westland als ze ook in de naburige Fransche dorpen niet uitgeroeid worden; im mers de pollen of stuifmeel kan op 15 kilo meters verre door den wind gestuurd worden. Ook ben ik gelukkig aan te stippen dat door de tusschenkomst van E. H. De Jaegher, een man van groot gezag in hoppekwesties, ook in Frankrijk dezelfde reglementatie in Fransch Noorden, namelijk, de strenge be perking van het aantal mannelijke planten, zooals in West-Vlaanderen, zal toegepast worden met de eerste groeite. Moest die re glementatie hier en in Fransch Vlaanderen streng nageleefd worden er zou in de Pope ringsche hop niet meer dan 7 tot 10 p. h. zaad zijn, dus niet meer dan in de Aalster sche hop waar weliswaar de mannekes uit de hoplochtingen geweerd zijn maar waar niet genoeg aandacht gegeven wordt aan de in 't wilde groeiende mannelijke hoppeplan- ten. Door alle middelen de verbetering der teelt anmoedigen namelijk: 1. Door het inrich ten van prijskampen over de teeltwijze; 2. Prijskamp, gelijk vroeger, tot verbetering der droogasten; 3. Plaatselijke tentoonstellingen van hop, zooals er nu jaarlijks te Poperinghe en te Aalst plaats grijpen; 4. Voordrachten in de regionale landbouwscholen, in de hop- pebonden over de noodzakelijkheid van de teelt te verbeteren en de daartoe noodige middelen aan te wenden. de clausule van de meest begunstigds natie. Maar 't schijnt dat zelf die verhooging' van coëfficiënt ons verboden is zoo lang de index van den groothandel, die aan 848 stond in Februari 1923, niet van 20 t.h. verspringt. En dien index is sedert dien merkelijk gezakt. Dus ook geen hoop al dien kant. Laat het ons maar recMzypte bekennen, - -"-v-j .v V1-. kersen te eten. wij zijn, in kwestie van handelscontracten, leelijk bedrogen, ten POLITIEK OVERZICHT (Vervolg) OVER DE BESTUURLIJKE TAALWET. De commissie van ambtenaren, gelast met het onderzoek over de bestuurlijke taalwet, heeft in hare slotvergadering het ontwerp van den heer Maertens goedgekeurd en zal dit overmaken aan den heer eersten minister, die op grond van dit ontwerp dan de noodige maatregelen zal treffen, opdat in de toekomst de taalwet in bestuurlijke zaken meer doel treffend zou worden toegepast. In het verslag .der Commissie wordt ge wezen op de manier waarop de taalwet van 1921 werd toegepast en verder wordt er ook in aangeduid, welke veranderingen aan deze wet zouden moeten worden gebracht. De Commissie stelt voor, dat zoowel in het Vlaamsche als in het Waalsche land, alle zaken in de taal van de streek zullen moeten worden afgehandeld. Het middenbestuur zou in twee afdeelingen moeten worden verdeeld, waarvan de be dienden zoowel de Vlaamsche als de Waal sche klienten zouden kunnen bedienen. Vanaf de graad van bestuurder, zouden de ambtenaren de twee talen moeten mach tig zijn. Voor het ingangsexamen van het bestuur, wordt de elementaire kennis der tweede taal vereischt. De hoogere ambtena ren zouden nochtans kennis moeten hebben der beide talen. ONGELOOFLIJK EN TOCH WAAR. De Landbouwtentoonstelling van Brussel is geëindigd. Alle tentoonstellers hebben hun best gedaan om zooveel mogelijk te verkoo- F1OTA5LF|&r gan te prijzen, firmas in het hartje van Vlaamsch Belgie VERTROUWEN GESTICHT IN 1890 FABRIKANT-GOUDSMID 6, Gasthuisstraat, 6, (recht over het Gasthuis), POPERINGHE. HUIS V' Allergrootste keus van JUWEELEN in BRILLANT, DIAMANT, PLA TINE, GOUD 18 karaat, en ZILVER. Mans-ketens, Vrouw-ketens, Barretten, Oorringen, Armbanden, PiSi tronspellen, Ringen, Man-monters en Vrouw-monters, met en zoj. der armbanden. Groote keus van Tafelgerief en GESCHENKEN in ZILVER vgoi DOOP, EERE-COMMUNIE en HUWELIJKSFEESTEN. Depothouder van de echte monters Roskopf-patent en van de R«. gulateurs en Wekkers merk De Ster de beste der wereld. Schoone keus van Barometers, Brillen en Neusnijpers met gewone ei speciale glazen. INKOOP van alle oude juweelen aan de hoogste waarde. Alle juweelen zijn in het huis gemaakt, aan de genadigste prijzen et zijn verkocht direkt van den fabrikant aan den Kalant. VERMAKING en HERSTELLING van alle oude juweelen. minste voor wat de landbouwproducten aan- gelegen hunne reklaam uitsluitend in het cSwaf 9^ n*e*' ajpR" fransch hebben gedaan? gebroken is, om onzen landbouw van den ondergang te redden, onze handelscontracten te herzien en ze aan de huidige economische tijdsomstandigheden aan te passen. De hop- boeren, belet van uit te voeren door de hooge rechten en overrompeld door de vreem de hop omdat er hier zoo goed of geen zijn, achten zich verloren zonder verhooging van inkomrechtenmaar zal de heer minister van financien ze willen voordragen in de veronderstelling dat onze thans bestaande handelscontracten verbroken 01 herzien wor den? Verbetering van den verkoop. Wat nu de verbetering van den verkoop betreft: propaganda maken in de brouwerij- wereld, omdat onze hop beter zou gekend en gewaardeerd worden; voordrachten geven aan de bi'ouwers, reclaam maken in hunne bladen, uitstapjes beleggen in de hopstreek. Vele brouwers aanzien onze hop als min- derweerdig, en enkele kooplieden die de on ervarenheid van den brouwer te baat namen om hem grove ofwel gemengde hop, waarvan overjarige hop, verhitte hop, en zelf afval van zaad en hop voorkwamen in plaats van de zuivere en degelijke producten van de hopplanter te leveren, enkele kooplieden, zeg ik, hebben daar grootelijks schuld in. Om dat ongepast vermengelen der hop te vermijden, ware het wenschelijk dat de be reiding der hop als handelswaar onder Staatscontrool geschiede. Ook, mijnheer de minister, wanneer in de Kamer eindelijk zal besproken worden het wetsvoorstel dat gij in 19z8 ingediend hebt, <op de vervalsching van kunstmest, veevoe der, zaad en aardappelplantsoen, zal ik een amendement indienen om die mengeling van hop met zieke of verbrande of bedorvene hop, hop te beteugelen. afval van inheemsche hop of overjaarsche Om de geschillen wegens verkoopcontrac ten tusschen handelaars en hopplanters te slechten zouden er gemengde scheidskamers dienen ingesteld in elke hoppestreek. Deze scheidsraad schrijft de heer K. Vermeulen, zou eene herleving zijn van eene inrichting die reeds over meer dan drie eeuwen door eene verordening van Albrecht en Isabella gesticht werd. Behalve het stichten van zulk een scheids- raad zou men behooren ook en model con tract te bestudeeren, waarin handelaar en hopplanter zouden bedingen van elk geschil aan den scheidsraad te moeten voorleggen. Dat is een geheel programma dat ik kom af te schetsen, mijnheer de minister, dat maar kan verwezenlijkt worden door de tus schenkomst van uw landbouwkundigen en de toelagen van uw departement. Het bij zonder initiatief heeft hier eene voorname rol te vervullen, maar de openbare besturen moeten die initiatief aanmoedigen. Gij hebt, mijnheer de minister, in 1929, eene hopcommissie ingesteld, en ze kwam natuurlijk tot het eindbesluit dat onze hop cultuur dient verminderd te worden in haar oppervlakte en verbeterd in kwaliteit om een mogelijkschen uitvoer toe te laten en zich beter aan te passen aan de behoeften van de Belgische brouwerij, die zich zelf moet schikken naar de hoogere eischen van den verbruiker. Maar benevens al de hulpmiddels die ze Ued. heeft aangeduid, zijn er nog economi sche en flskale maatregelen die kunnen bij dragen om de hopcrisis te lenigen. We hebben toch iets bekomen: afschaffing van den overdrachtstaks bij den uitvoer en vermindering van de overdrachtstaks van planter tot handelaar, van 3 t.h. op 2 t.h. Maar wij verwachten nog meer en namelijk dat die overdrachtstaks van 2 t.h. gelijk voor alle andere landbouwproducten, zoo niet af geschaft, ten minsten gelijk voor het vlas, dat ook zijn ongeluksdagen beleeft, op 1 t.h. zal gebracht worden. Kunnen de handelaars en de brouwers tegen inkomrechten zijn? Want de opportuniteit van dergelijk maat regel wordt door sommige hoppehandelaars betwist en door de brouwers met lage gisting vlakweg bestreden. En hoe ten onrechte! Veronderstel eens een recht van 400 frank per 100 kilogrammen vreemde hop of 4 frank per kilogram en nemen we aan dat er gemiddeld, 250 gram men hoppe per hectoliter bier verbruikt worden; dit cijfer ontnemen wij aan een verklaring door een zeer groote brouwer, en tevens een zeer bevoegd man, in de hop commissie gedaan. De heer Baels, minister van binnenland- sche zaken en volksgezondheid en minister van landbouw. Het is een juist cijfer. De heer Brutsaert. Vier frank per kilo gram dat maakt 1 frank per 250 grammen of per hectoliter en 1 centiem ner liter. Wie zou durven beweren dat voor die cen tiem per liter meer een enkel glas bier min zal gedronken worden? Ik aanveerde geheel goed dat hoe hoog de inkomrechten ook zijn mogen sommige brouwers toch zouden verplicht zijn, om zich naar de eischen van den verbruiker te schik ken vreemde hop te gebruiken. Maar de hop dat is maar 't zout in de soep en niemand zal durven houden staan dat wij met ver hoogde inkomrechten de brouwerij met lage gisting naar de ondergang brengen. En dit zooveel te min dat wij ganscli bereid zijn bij den heer minister van financiën te plei ten om eene vermindering van accijnsrechten op het bier te bekomen, accijnsrechten die sedert den oorlog door coefficient 12 verme nigvuldigd zijn en dat deze vermindering van aceijnsrechten tegen eene verhooging van inkomrechten voor de brouwerij met lage gisting zou kunnen opwegen en voor de kleine brouwerijen met hooge gisting die onze inlandsche hop bijna uitsluiteiijk verbruikt een zeer welkomene ontlasting z4n' daar- stellen. En hoe onwijsberaden zijn die brouwers die die verhooging van rechten bekampen, 't Is toch de verbruiker die 't gelag zal be talen. Indien, moe van geld toe te steken aan den hoppekweek de landbouwers te Aalst en te Poperinghe aan de hoppeteelt verzaken en in 't Aalstersche doen ze het reeds op breeden voet omdat er daar meer geld te verdienen is met groenten dan met hop te kweeken, indien de hop uit het land verdwijnt dan zullen er millioenen uit gevoerd zijn om ze in andere landen aan te koopen en die andere streken te helpen leven, en dan, moest er om ziekten of an dere redens crisis zijn in de opbrengst van die vreemde landen dan loopen onze brou werijen het gevaar op van maar bediend te zijn... als er nog wat overschiet en aan zot- opgejaagde prijzen volgens willekeur van niet altijd kiesc.be hophandelaars. Neen, belangt n van hoppekueekers en brouwers zijn solidair. Met evenredige vermindering van accijns rechten tegen verhooging van inkomrechten zouden wii 't kwaad dat wij aan de brou werij berokkenen genezen zonder dat de schatkist de gebroken potten zou betalen. Mijnheer de minister, wij zijn, zoowel als gij, voorzeker, overtuigd dat verhooging van rechten alleen de hopcrisis niet zal verhel pen. Maar waarom in afwachting dat we betere, fijnere hop op de markt kunnen bren gen die met de vreemde hop kan wedijveren waarom binst die niet uit te schakelen reor ganisatieperiode, waarom onze boD niec be ter beschermen? Een verbeterd tolregiem is, om het even maar een lapmiddel we moeten eerst en vooral de veredeling van onze hop betraeh ten en de opbrengst inkrimpen maar 't zou toch onze bevolking een klaar bewijs geven dat de regeering niet onverschillig is aan haar lot en dat ze mee wilt werken met haar om onze hoppe do schoonheid, de dichterlijk' heid en vroeger de rijkdom van de streek van den ondergang te redden. En toch is het zóó. Reklaamborden van verscheidene meters vierkant groot, en strooibrieven alles in de taal van ehez-nous. Alsof er in Vlaanderen, geen landbouwers waren. Waalsche, en zelfs Fransche firmas, gaven bewijs van meer handelsgeest. Opschriften en reklaambrieven tweetalig, of ten minste waren er Fransche en Vlaamsche brieven afzonderlijk te bekomen. Jammer dat het Vlaamsch van sommige Waalsche firmas zoo ellendig slecht was ,en den lachlust onzer Vlaamsche boeren opwek te. De goede wil, nochtans was er, en wij houden er rekening van. GUIDO. DAMEN! Voor uw Corset of Ceinture, vraagt het merk D. W. De nieuwste modellen. ar REISBUREAU ERN. CLAES Korte Gasthuisstr. - 21 - Antwerpen Telefoon: 24269. NOG INTERPELLANTEN. Na die klare en welgepaste uiteenzetting Hoogere inkomrechten of beter tolregiem. Zou misschien, zooals sommigen beweren, in het verhoogen van de inkomrechten de redding te vinden zijn? Laat ons eerst doen opmerken dat Belgie verre uit de minste inkomrechten op de vreemde hop gelegd heeft. In Belgie beloopen ze per 100 kilogram men tot 60 frank; in Frankrijk, 125 frank of 175 Belgische franken: in Joegoslavië, 460 Belgische franken; in Duitschland, 510 Bel gische franken; in Tsjekoslovakie, 700 kro nen of 742 Belgische franken; in Engeland, 1.378 Belgische franken; in Polen, 1.1Ó0 Bel gische franken; in Amerika, 1.900 Belgische franken. Laat mij toevoegen dat er in Engeland en Duitschland. in Engeland, het land van den vrijhandel bij uitstek, spraak is van de in komrechten te verhoogen, en ik heb hier in handen een wetsvoorstel onlangs in de Fransche Kamer neergelegd, strekkende om het recht van 125 frank op 200 frank per 100 kilogrammen of per metrieke centenaar te brengen. En de wet van 1 December 11. in het Fransch parlement gestemd geeft aan het gouvernement het recht, per decreet uit gaande van den ministerraad, de inkomrech- ;en op graan, hoppe, aardappels, wijn, bees- tialen, beenhouwerijvleesch en melkproduc ten te verhoogen. van den bedenkelijken toestand van den hoppekweek, welke de Heer Dr Brutsaert voorhield, hebben drie Vlaamsche Nationa listen HH. Butaye, Leuridan en Vandenbul cke uiteengedaan wat zij sedert een jaar van hier in hun weekbladen en strooibrieven als redmiddelen aan het volk hadden wijs gemaakt: 1. Vooreerst vijf honderd frank inkomrechten op de 100 pond (hetgeen zij weten onmogelijk te zijn)2. indien zij dat bekomen, dan alle mannelijke planten uit werpen. En daarbij voegen zij nog %'alsche beschuldigingen tegen het Hopverbond en te gen de leiders van den Boerenbond. Doch de Heeren Katholieke Volksvertegen woordigers Baron de Bethune (Aalst), Van der Eynde (Assche) en Carton de Wiart (Brussel) evenals de Heer Minister Baels hebben vooral hulde gebracht aan de leiders van het Hopverbond. die sedert 25 jaar on baatzuchtig op de bres staan om den hoppe kweek te verbeteren, en die nu ook de ware redmiddelen zullen in voege brengen Zooals de handelsverdragen nu zijn, zoo betreurt zelf Minister Baels, kan onze Re geering de inkomreehten op de hop niet verhoogen, of er zou er met de andere lan den een tarlevenoorlog ontstaan voor al de voortbrengselen van onzen veekweek, van onzen landbouw, en van onze nijverheid. DE HOPPEKWEEK KAN GERED WOR DEN, INDIEN DT BOEREN KWALITEIT- HOPPE WILLEN VOORTBRENGEN, GE LIJK DER ERVAREN LANDBOUWKUN DIGEN HET VOOREN HOUDEN. »GSBBa?£$S!3«K;'<43BHHEKSB£iK4SS& GEMEENTEKREDIET van BELGIE Uitgave van ohligatien 5 yj rc vrij van belastingen. Inschrijving aan 98 of tegen af gifte der KASBONS 5 uitbetaalbaar den 1 October 1930 titel voor titel met teruggaven van t'r. 19. Alles kosteloos in het Agentschap van het Gemeentekrediet bij Ad. CROUSEL, Schaalstraat - 14 - Poperinghe Nizza en de Azurenkust: 22 en 24 Maart. Parijs en Versailles: 19 April en 24 Maart. Rome en Italië: 17 en 30 April. Carthago en Tunis (Eucharistisch Congres) 4 Mei. Oberammergau: 15 Mei, 10 Juni, 4 Juli. Vraagt programma met inlichtingen. Fe Spoor&Mü Poperiaghe=Waasien. Deze verbinding wordt dus, volgens belofte van M. Lippens Minister van Spoorwegen, binnen kort aangelegd. Er zou een tram op breede sectie ingericht worden van Zwijneubak (Dranouter), L ere, Westout.r, Reninghelst tot Poperinghe. De tram op breede sectie zou toelaten dat de wagons, van op de bestaande lijn Waasten Zwijnenbak, op deze tramlijn zouden kucnen voortrollen. De langverwachte verbinding die eene eansche sireek moet helpen leven en op bloeien zou er dus eindelijk komen. Hoe rapper de werken nu uitgevoerd worden, hoe liever. M. De Minister heb dank om uwe beslissing. Dr Bi uisaert, Volks vertcge twoordi de ei iatene streek en gansch het Arron dissement zullen u dankbaar zijn om de bekroning van uw cnverm.-eid aan dringen. ^isasisvisstsaiBMSiSBuasiB&GaneBaBhSi STADSNIEUWS. Zondagrust. Alle Apotheken open tot ien middag; heden Zondag namiddag alleen M. VANDEPLAS. Een goede raad. Indien gij van loofd-, schelehoofdpijn, zenuwlijden, razen de tandpijn of rhumatiek aangetast zijt en dat tot hiertoe niet een geneesmiddel u ervan heeft kunnen ontslagen, neemt zonder aar zelen de MONOPOEDERS en gij zult spoe dig en volkomen genezen zijn. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, sn A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinghe, de doos: 7 f'r. PENSIOENEN. De personen geboren in de maand Maart, moeten heden Zondag mor gen naar 't Vólkshuis, Yperstraat, van af 9 tot II uur, komen met hunne pen- sioenkaart of om hunne storting te loen. Davidsjoftds. De Heer Jac Bal lings, letterkundige te Jette, heeft op weerdige wijze de reeks wintervoordrach ten besloten Twee uren lang heeft hij de brouwerswagen gespannen, op hol langs BERICHT Valcke-, Bruggestraaten kon opde Peer- ANNA BRUYNOOGHE, heeft denmarkt opgehouden worden door Hec- Oames-Cüiffeusa. haar eindls tor Vanstavel. [afgelegd in de leerschool van Rijsse] Gevecht ontstond Zondag halfwegezal, te beginnen van Zaterdag 22 M de Veurnestraat. Alles verging zonder haar stiel uitoefenen bij hare Oiu groot erg. Casselstraat, i3obis De dclcica - en de Trench-Coat met zijne uitneem- bare, ondoordringbare gedeposeerde voering MONDIAL zijn enkel ver- Kroostrijke. Gezinnen. Zot laatst hadden wij de Algemeene Ven ring van onzen bloeienden bond. Zes honderd leden waren opgekc krijgbaar s IN DEN NEGER bij tot deze deugdoende bijeenkomst. F FeL Blanckaert - Verleene, meester kleermaker, Gasthuisstraat, 39, Pop. Ch. Middenstand. Algemeene Vergadering heden Zondag, 16 Maart, aanspraken vol klare wenken en schen werden gehouden door No Van Eecke en door M. Decock var gelmunster. Een prachtige tombola van ruim te 3 uur namiddag in de «Katholieke prijzen besloot deze deugddoende Kring» te Poperinghe. Voordracht door E. H. Jacobs, Algemeenen Secretaris van den Chr, Middenstand van Belgie. Alle leden worden dringend uitge- noodigd. Als men gezond is, is men gelukkig, en aan pijnen denkt men niet. Maar toch wees voorzichtig en verliest uwen moed niet, als de pijn u aantast. Herinnert u dat hoofdpijn of koorts veroorzaakt door griep of rheuma- tiek kan verdwijnen met ALGAOPOEDER. De halve doos 3,25 fr.groote doos6 ir. In POPERINGHE te hekomen bij Vande- plas, apotheker. In YPER bij Hautekier en Van Robaeys, re V.O.S. POPERINGHE. Zitting heden Zondag om 11 uur. BurgerskleederenVandenameele Ar thur, Watoustraat. 42. Poperinghe en Nuytten Jeroom, Poperinghe worden verzocht naar ons lokaal te komen om inlichtingen te geven en stukken te tee kenen. Dansen. 't Is droevig om de danszalen en de omgeving te zien. Groot was het getal dronkaards Zondag laatst slempen, tieren en woelen ontbrak er niet En 't ergste is dat bij al die baldadigheden iet piepjonge volk de overhand en de meerderheid uitmaakt. - Dit is een goede raad: Zijt gij nu itl goede gezondheid? neemt alle twee, drie maanden eene flesch THEOBROMA van 10 fr.gij zult de ziekten vermijden en ook alle die kleine onpasselijkheden die ons soms overvallen. Beproeft eens, als 't u belieft. Te Poperingne ou alle Apotheker», Ongeval. Dinsdag kwam Gaston Huyghe, dienstknecht bij JVh.M, Lebbeen Thevelin, met kar en peerd door de Schaalstraateen auto kwam langs ach ter gereden en bij het voorsteken werd Huyghe genaakt en ten gronde gesnakt. Hij was ergst gesteld aan de voetknoesels en moest in auto naar huis ge oerd wor den. Ingevallen. In de Pottestraat is men b^zjg eer huis af te bn ken om N Herbouwen. Donderdag noen Gel de /.ij gevel van de aanpalende woning (huis Henri Carron) naar beneden er was niemand aan 't werk en dus gebeurden geen ongevallen. De vooruitziende moeder zal altijd in gereedheid eene) doos Pectoral Dupuis hebben, want het is een kostbaar genees middel dat zij altijd zal gebruiken, vanaf de eerste aanvallen van hoest van een huis genoot. - 6 fr. de doos. Te verkrijgen bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Peerd doorstoken. Vrijdag was Alois Leroy van Rousbrugge naar de markt gekomen, en had zijn peerd, een volle merrie, uitgestald in «Het Sas van Gent». Personen die wat later in het stal gingen vonden het beest doorstoken door een hoog ijzer der afsluiting; de ijzeren baar zat ijlings erin en stak door den rug uit Het arme dier moest ter plaats afge maakt worden. Belgische Fabriek Chicorci WYPELIER-TAFFIN Naaml. Vennootschap, YPER. dering. De Poperinghenaren hebben een meer bewezen hoe hoog ze den Si waardeeren die ze in hunne stad he ren Het Mirakelbeeld van O. L. van St Jan De driedaagsche plechtigheid w druk gevierd. Het machtige en indi wekkende woord van E. Pater Ëreuck oblaat, de mooie versiering, de smaab verlichting, alles Maria ter eere, lok het volk naar het genadeoord, waar Lieve Vrouwe van Sint Jans', nu, zoo als over ouds, altijd is de troosteres bedrukten, de uitdeelster aller gerad Inwoners van PoperiDgbe cn om gende, blijft getrouw en zoekt troost Haar, Zij is de beschermster van de S en van de Streek. VLAMERTINGHE. Gemeen krediet van Belgie. Alle verricht gen. Zekerste geldplaatsingen. Ree! streeksche agentJer. Dehaeck, EERSTE COMMUNIE Verzorgde keus: Juweelen, Diamante» bij Aug. BONTE, Steursstraat, 25, YPEI - EEN MAAL KLANT, KEERT TERUG, Voor onze moeders. Het is nog zoo danig lang niet geleden dat alles hier op de streek van Amerika moest komenAmeri- kaansch spek, Amerikaansche bloem, tot zelfs Amerikaansch kindermeel. Aan de prijs van 35 fr. voor een dollar kwam dit wat duur zoodanig dat tegenwoordig de meeste rnoe- ders hunne kinderen voeden met het Kin- toehoc ders begeesterd en verrukt door dermeel FORTIOR. Zij bekomen er allemaal zijn aangename vertelkunst. Hij vertelde de beste uitslagen mede en hunne kinderen uit zijn jonge jaren, hoe hij aan 't schrij- zijn frische en gezond zooals met geen enkele ven perorht he' ontstaan van enk°le andere voeding het geval is. Het Kindermeel ven gerocht, he. ontstaan van enkele FORTIOR is te verkrijgcn bij alle goede zijner werken en toonêélstukken. Hij apothekers, vele vroedvrouwen en de beste miek hem bekend als Jaak de Mindere kruidenierswinkels aan 6,75 de doos. Door wier boeiepde novellen, uit den zoo gun-genecsheeren, specialisten en door vele stig gekenden en veel verspreiden «Volks- - missionaris» met gretigheid gelezen en gesmaakt worden. Heerlijke avond die den Heer Ballings en het inrichtend Davidsfonds tot eer strekt. - Bloedzuiverend. De Roode Pillen van L. Dupuis, Jumet, samengesteld uit planten appen, ontlasten het bloed van alle onzui verheden. De doos6 fr. bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. - Petrd op hol. Maandag morgen te 8 uur, toen de tram fluitend over de Markt reed, werd een landbouwerspeerd schichtig en sloeg op hol. De geleider moest het lossen en het peerd met zijn driewielkar achter liep de Markt over, Vlamingstraat, Priesterstraat en Noord straat, waar het gelukkig door enkele lieden kon gevat en tot staan gebracht worden, vooraleer ongevallen te veroor zaken. In de Yperstraat ging een peerd in vroedvrouwen is de Fortior warm aanbe volen. Lente. Deze week treedt de lente in. Lentedagen hebben wij dees jaar reeds beleefd. Dat de slechte en koude da gen nu maar voor goed achterblijven en we ons mogen verheugen in een heerlijk en zonnig lenteweder. STAD POPERINGHE. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD op Zaterdag i5 Maart, te 6: uur 's avonds DAGORDE. Verslag der laatste zitting. Aanvraag te sturen aan den heer Gouverneur, ten einde de huishuurwet voor een jaar te verlengen. Denzelfden avond en 0111 t etzeif uur waren nogmaals eenige jongeling' aan het dom doen \óór eene herberg' de groote markt. De politie was er rap! en deed er eenige mee naar 't policiefe reel. Op 16 Maart te 7 1 4 ure zal Dr Bi mans uit Antwerpen, de koning der go< chelaars, in het Vlaamsch Huis optrede Prijzen 4 en 2 fr. Op r8 Maart e. k. krijgen wij de t toedoen van het Davidsfonds, in feestzaal van het College, een voordraf die voorzeker onder de beste van al dfi die wij nog gehad hebben, zal mogen f rekend worden. E. P. Dumculin zal of spreken over Fakirs en Yogis, Prachtig lichtbeelden zullen de voordracht opi® steren. Om te sluiten zal nog een film ai gerold worden over het Indisch levff Begin te 7 3/4 ure Niemand weze te kof Wij vernemen dat de vijf klokke' welke in St Maartens toren moeten opg' hangen worden, zullen kunnen gelief worden met Thuyndag. Wij zeggen ïrf opzet geklept, want van luiden zal er fit geen spraak kunnen ziin, daar het metsel werk nog meer moet gezeten zijn. Hennenkweekers. Belangrijk te richt. Heden Zondag tc 2 uur in Hf Belfort Rijsselstraat, Yper, belangrijk vergadering voor het stichten eenerSJ' MENWERKENDE VEREEN1G1NG vo«f verkoop en uitvoer van eieren, zond<; tusschenpersonen. EERE-COMMUNIE. De schoonste keus Juweelen en Hof logen. Groote keus Paternosters b'! M.V ANDERM ARLIERE-DEPUYDt 24, Meenenstraat te Yper. Komt zien alvorens te koopen. Alles gewaarborgd. Op 3o Maart e. k. zullen de joBg6* lingen van St Maartenskring een avcflo' feestje geven dat naar hetgeen wij hoorfj nog al de voorgaande den loef zal aLe' ken. 't Is Heer Vader Flamey, c'ie de'C' der van het toonéel is cn dat zegt orsgf noeg om zeker te zijn dat wij iets gocu' zullen krijgen. Later geven wij ntfei nieuws. Groote keus. - Genadige prijs, bij San sen-Vanneste Gasthuisstr.,Poperingb®

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 2