Ware Liefde I nlJIIVitjivfillË HOEST» RHEUMATIEK, STEKEN IN DE ZIJDE, GRIEP, LENDENPIJN BI. 5. - 16-3-1930. - N' 11. m i* /V O v m m DE POPERINGHENAAR, UIT OE MAAI1! LOÖO.OÖÖ FR. TE WINNEN BOEKBESPREKING .UNION CENTRALE de Ia BOURSE BURGERSTAND VAN MAART - LENTEMAAND Drinkt CYTER CHAMPAGNE merk D. G. C. Die wel verzaad is, gelooft niet dat iemand honger kan lijden. Die koopt moet honderd oogen hebben, voor den verkooper is één genoeg. Wilt ge al mee ne keer rijk worden, tracht een ander zot te behagen. Allemans vriend of vriend van iedereen, niemands vriend. HET.MANNEKE Wat heb ik gezeid, mijn vrinden? De griep die zal ons nog wel vinden, De griep met heur ellende, want, 't Is nog geen Zomer in het land. Te Brussel is de griep al mot eens voor de pinnen gekomen en als ge 's avonds in nen theater komt dan kunt ge goed merken hoe veel menschen er met 'n valling zijn ge plaagd. 't Is hoesten en bassen Met lawaai en geweld Ge kunt er niet hooren Wat op 't tooneel wordt verteld. In Amerika is er weer een nief soort griep. Maar 't is een plezante griep, zulle. Als ge die griep vast hebt doet ge niets dan lachen... lachen. Dat is plezant zult ge zeggen. Ja maar, van dat lachen kunt ge uw keersken uitblazen en dat is nu ook weer NIET plezant. En 't is niet plezant in deze tijden Als ge moet sukkelen met de meiden. Hoor, Mieke, zei overlaatst Madam Ra- det tegen haar meid, ik heb U gezegd dat ik geen vrijagie in mijn huis wil dus, die Ser geant laten of verhuizen. Dan zal ik maar verhuizen, Madam, zegde het bloedje. Immers eene nieuwe Ma dam kan ik alle dagen krijgen, maar een nieuwen sergeant niet. EEN SERGEANT, dat is zoo een specie van een officier, maar een officier van 't leeg ste trappeken. De officieren gaan nu een nief kostuum krijgen. Een schoon kostuum lijk ze vóór den oorlog droegen, met schoone strepen en pluimen op hu.lder hoed. En als ze geen centen hebben om huider schoon kcstuumken in eens te betalen, dan mogen ze 't koopen op den poef. Ze hebben dan vijf jaar tijd om af te doppen. Marenta zegt: Manneken, hedde gij Een pardessuken van doen Dan kunde gij betalen Kontant met veel fatsoen. IN ALLE GROOTE STEDEN zijn er ma gazijnen, waardat ge op den poef kunt koo pen. Dat is het ongeluk van veel menschen. Want ge moogt het weten 't Kostumeken is versleten, Op den poef gehaald. Voor dat het is betaald. DE MENSCHEN in de stad gaan hun drinkwater ook duurder betalen. En, wat erger is. als 't zoo nog een beetje voortgaat, zal er weldra gebrek aan drinkwater zijn. Da's niemendalle, zegt ons Ponsken, dan drinken we bier. ISIDOOR VAN WERVICK had met de karnavaldagen te veel bier ge dronken zoodat hij zijn ekiliber verloor op straat. Dat was nog niemendalle, maar 't on geluk wilde dat er zjustement een snorre- wagen kwam aangehold en die heeft Van Wervick tot kip-kap gemalen, zoodat de vent met zijn vastenavondkostumeken aan zijn lijf, naar 't pierenland is verhuisd. Ma renta zegt: die vent zal een aardig gezicht freth— als hij op rbr. laa'.-.tcn dag des oordeels,' met zijn zotskap op den kop, te voorschijn moet komen. IN IJSLAND, waar- dat het altijd steendik vriest is de lente nu perdjek ook te voorschijn gekomen. De men schen hebben dat daar nog nooit beleefd. Ja, ja, ge kunt er van zeggen wat ge wilt, maar daar is iets veranderd daar boven in 't geluchte. DAT ZULLEN ze in Frankrijk ook v/el gepeisd hebben, gepasseerde week: 't heeft daar gedonderd, geregend, gestormd en daar is een overstrooming geweest waar bij dat er meer dan drie honderd menschen zijn verdronken. En zoo zeg ik met verdriet De malheuren rusten niet. ZIE MAAR ne keer in China. Daar hebben ze zoo maar op een goed jaar tijd meer dan 20 miljoen menschen vermoord. Ruzie in 't huishouden, deugt niet, zegt Marenta, maar ruzie onder de menschen van een land deugt al even min. En ik zeg: Mengelwerk van De Poperinghenaar12. ROMAN door A. HANS. Hoor eens, mijnheer Verhoef, ge zijt in mijn dienst en als zoodanig hebt ge mijn heele vertrouwen. Maar ik verbied u over •mij en over mijn zakqn te spreken. Ik wil geen geklets. Maar. mijnheer ge. denkt toch niet... dat ik onwelwilend over praat. Ge behoeft, ook niet welwillend over mij te spreken Spreek in 't geheel niet over mij! En ik wensch niet,?, van die ver gadering te hooren. Maar een gewaarschuwd man kan beter op zijn hoede zijn, mijnheer hernam de boekhouder op zeemzoeten toon. O, ik begrijp dat ze allerlei bedreigingen hebben geuit aan mijn adresMaar ik vrees die blaffers niet... En als ze nu willen rondstrooien, dat uw fabriek niet kan blijven bestaan en de menschen niet zeker zijn van hun werk. Och, laat ze doen! Toe, mijnheer Ver*- hoef, we zwijgen erover... We hebben ernsti ger werk te verrichten... En tot verbazing van den boekhouder, die gemeend had indruk te maken door zijn ont hullingen. begaf George zich in zijn kantoor. George werd toch gestoord. De notaris kwam. Met ernstig gelaat trad hij binnen. Verontschuldig me, dat ik u onderbreek in uw werk, zei hij. Maar het gaat over een ernstige kwestie. Ge begrijpt welke. De vergadering van gister avond. Men had er u gaarne gezien... Maar Talkes vertelde zijn ontmoeting. En toen yras de verontwaardiging algemeen, Ruzie, v/aar 't ook moge wezen, Brengt nooit goede zaken voort, Eindigt dikwijls, 't is bewezen Op gevecht en ook op moord. Pèis maar ne keer op de ruzie die er was in 1914 toen de oorlog begon. Hadde men die ruzie kunnen voorkomen, dan was er veel miserie minder geweest in de wereld. MISERIE OOK als 't in 't huwelijk niet goed gaat. Een jonggehuwde vroeg aan een oud man wat hij wel doen zou om altijd gelukkig te leven. Wel vriend, sprak de ouderling', ieder mensch heeft drie gezellen, en als gij daar- meê in Vriendschap leeft, dan zijt gij de gelukkigste mensch van de wereld. En wie zijn die drie gezellen? Uwe vrouw, uwe maag en uw geweten MEJUFFER OLGA SPRIET kloeg van maagpijn. Alle drankskens van den apothe ker hielpen geen zier. Toen ging het meis ken naar een specialist en die keek in heur maag cn daar zat een klein slangetje in. 't Meisken had in den Zomer van 't water van een beek gedronken. Marenta zegt: Manneken pas op, dat ge nooit geen water drinkt van de zee, als ge ne keer in Oostende komt, want ge zoudt alzoo gemakkelijk met een walvisch in uw maag kunnen rondloo- pen. Zekere Etienne Malais liep rond met een portefeuille waarin er 30 duizend frank stak. Die 30 duizend frank had hij gestolen. De kerel ging feest vieren naar Parijs. Maar daar werd hij door straatschuimers aange vallen die hem zoo plat sloegen als een vijg en met zijn duiten op den loop gingen. Die "kerel zal nu ook wel peizen Stelen brengt geen voordeel aan... Intusschen zit hij op het droge Zijn reputatie naar de maan! Stelen is groot kwaad, sprak Dingen tot zijn zoon, en het wordt altijd'streng gestraft. Ja, maar vader, ik heb moeder toch eens hooren zeggen dat gij haar hart gestolen hebt, en daarvoor zijt gij toch niet gestraft geworden. - Niet gestraft? Wel, daar heb ik levens langen dwangarbeid voor gekregen, en die straf boet ik nu nog altijd uit. 't Is nu ook uitgemaakt dat er door den Koning in 't jaar 1930, nog 150 families tot baron of graaf zullen worden gebombardeerd. Als 't hun piezelier kan doen, mij ook. WAT DE LEEUWEN en de tijgers en andere dieren in den dierentuin geen plezier zal doen, dat is dat er 's nachts feesten gaan gegeven worden, gansch den nacht door. Kunnen ze die arme beesten nu 's nachts nog niet gerust laten slapen? vraagt Marenta. Maar Marenta vergeet dat het Manneken meer dan eens 's nachts uit 't bedde moet om Fientje een warm fieschje te geven, of om Sjarelken te gaan dekken. Marenta zou pertang moeten weten dat er op de hoeken van de straten staat geschreven: behandel de dieren met zachtheid. Gij zijt toch geen dier! zegt Ma renta. Neen. dat is waar, maar 't belet niet dat Marenta, als ze in koleire is, al meer dan eens heeft gezegd: ezel van hier, ezel van daar... M. Dingen zat zijn gazet te lezen, terwijl de kleine Dingen in zijn wiegske lag te schreeuwen, dat ge het een straat ver kont hooren. Madame Dingen had al een kwartier lang aan de wieg gestooten, maar 't kind wilde maar niet zwijgen. Kom, man lief, wieg gij nu eens een tijdje? Merci, zegde M. Dingen, ik moet de gazet lezen! Waarom, sprak moeder de vrouw weer, waarom moet ik alleen mijn eigen afbeulen? 't Is toch uw kind, zoowel als het mijne! Dat is waar, vrouw; ehwel, wiegt gij uwe helft, en laat mijne helft dan maar schreeuwen. DE KLEINE van Jozef Pekkers, te Luik zong 's nachts ook zijn liedeken. Dat kwam omdat er naast het huis van Jozef Pekkers een balzaal was gelegen en de muziek zoo verduiveld veel lawaai maakte. Wacht maar. dacht Jozef, ik zal u wel hebben, lawaaima kers en hij sneed de draden door van den ellentriek. 't Was seffens in de balzaal zoo donker als in de hel, maar wat erger was, door ne koersirkwie of kortsluiting, ont stond er brand. De politie heeft Jozef Pek- ker al rap meê genomen. Enfin, daar is voor dien vent toch nog een troost: hij zal nu gerust kunnen slapen. EN FIENTJE VAN BAELEN te Antwerpen had ruzie gekregen met haar minnaar en 't was afgemaakt.. Fientje had daardoor zoo een hartpijn ge kregen dat ze er niet meer van kon eten of slapen. Toen heeft ze een sprongsken ge daan in de wateren van de vesting en aan gezien Fientje niet zwemmen kon is Fientje verdronken. Negentien jaar oud. Triestig! zegt Marenta. TRIESTIG is 't ook dat er steeds meer en meer echtscheidingen worden uitgesproken. En hier geef ik mijn alderlief- ste lezeressen en vrienden lezers een epis telken ter overweging over 'f Zevende Sa- eramentje. Nog een beetje en 't is Paschen en dan komt in iedere parochie meneer de paster op den preekstoel om af te roepen: er zullen vergaderen in den huwelijken staat Dan volgt er een litanie, want rond Paschen als de vogelen er aan beginnen te peinzen hun nesteken te bouwen dan peinzen veel menschen aan 't zelfde. Maar nestekens bouwen is voor de vogelkens vandaag niet En vertelde Talkens ook hoe onbeschoft hij was tegen mij! Hij is ruw... ik weet het... Als de anderen redeneeren .als hij, wensch ik nooit met de heeren in aanra king te komen. Kom, kom, ge weet wel beter. Toch hoopen de heeren nog dat ge uw maatregel zult intrekken. Nooit! Zoo onverzoenlijk. Tegenover dergelijke onbarmhartigheid jegens arbeiders, ja, erg onverzoenlijk! Het spijt me... Ik ben een beetje afge vaardigde van de heeren, vervolgde de no taris. Maar George Verlane zei nu beleefd maar nadrukkelijk, dat hij geen tijd meer wilde verliezen door die kwestie. Voor niemand zou hij zijn maatregel intrekken of zelfs beper ken. Mijn vriend, dan zult ge veel tegen stand ondervinden, waarschuwde de notaris. Laat de heeren doen! Wees toch niet overmoedig... Mën kan het u moeilijk maken. Ik zeg niet, dat ik het goed keur wat men doen wil. En ik ken zelf de middelen niet welk men tegen u wil aam? enden. Rondstrooien dat mijn zaak zwak staat, dat ik geen. blijvend werk kan geven, trachten d bejders weg te truggelen... Als gij de afge cfigdé zijt der heeren, zeg hun dan dat er c.en gerecht is! De notaris kreeg de gelegenheid niet uit voerig te spreken, zooals hij het gejyenscht had. Hij was wat verstoord toen hij opstond. Ik vind u toch te koppig, bromde hij... Luister nu naar mijn oordeel, sprak George. Ik heb u gekozen als notaris. En als zoodanig wensch ik dat gij u totaal on zijdig houdt tusschcn de fabrikanten en mij. Een notaris is een vertrouwensman. Maar ge denkt toch niet dat ik met moeilijker dan over duizenden jaren, terwijl het voor de menschen tegenwoordig heel wac zeggen wil hout, steenen, ijzer, glas enz bijeen et krijgen om een fatsoenlijk huizeken op te trekken. Bouwen kost stukken van menschen en velen die er aan zouden willen beginnen schrikken er voor terug als ze hooren dat het tienduizenden en nog eens tienduizenden zal kosten. Wat dan gëdaan? Wachten met trouwen tot dat alles zal afslaan. Dan kunnen Pier en Mieken misschien wachten tot dat ze een oud peetje en een oud meetje zijn geworden. Dus... toch maar trouwen. Ze zullen toch wel ergens onderdak geraken. En... jong als ze zijn, wordt er niet verder geredeneerd en trouwen Pier en Mieken er maar op los, zoo als Fons en Jeanneken, Drikus en Drika en zooveel anderen er op los trouwden. Liefde is een schoon ding maar Duren is een schoone stad. En in menig jong huis houden blijft de liefde niet duren omdat man en vrouw in 't huwelijksbootje zijn ge stapt, zonder dat ze wisten wat ze gingen doen. Want huishouden is een kunst en een groote kunst. Ik ken huishoudens waar ze alle weken de kans vinden een centje van kant te zetten. Ik ken andere huishoudens, die geen grootere lasten hebben, en waar er nochtans geen rooien duit .overblijft. Hoe komt dat? Eenvoudig omdat men in 't eerste huishouden heeft leeren sparen en dat men in 't tweede huishouden zóó rede neert: God schept den dag en wij gaan er door. Er wpj'dt vcel .geld verdiébd in de. fabrie ken, maar er wordt ook veel geld verïëêrS.' Een werkman heeft zeker, zoo goed als wie ock, recht op ontspanning en vermaak, maar 't moet met mate zijn. Het kind van den werkman mag zeker goed en treffelijk ge kleed gaan: maar dat men het kind van een werkman wil kleeden als een kind van rijken huize, dat is bespottelijk, 't Gebeurt echter maar al te veel. Verkwisten is aan niemand toegelaten, allerminst aan menschen die om hun brood moeten slaven. Een jongen die vrijt met een meid, die alle weken wat nieuws om haar lijf wil hangen... een meid vrijt met een jongen die zijn lesten cent zou durven zetten op 't duivenspel... die er op pocht: Zondag hebben we weer voor zooveel gezo pen...'Zulk een jongen en zulk een meid die zullen alras ondervinden dat het zevende sacramentje voor hen al gauw in een knel lenden band is veranderd. Trouwen moet er worden gedaan, dat is zeker... maar 't is beter niet getrouwd dan slecht getrouwd. En trouwen met een lichtge- dacht, precies alsof 't enkel een zottespel was, geeft zure dagen. En als ge geen zure dagen wilt beleven denkt er dan eerst eens over na dat ge rap zijt gebonden... maar dat, wat God gebonden heeft, niet meer kan ontbon den worden dan door Pietje de Dood. Dat is dan ook 't leste. In alle geval met 't Zevende Sacramentje wordt er al ne keer gelachen maar 't is se rieuzer als ge wel peist. Ik spreek van ondervinding' en 'k heb er nochtans geen grijs haar van gekregen. WE HEBBEN in de vlaamsche kunstwereld een schoon boek bijgekregen. Het heet Ons Kunstleven, door Gaston De Knibbel'. Het boek is rijk van schoone prenten voorzien en handelt over vlaamsche schilders zooals Van Sassenbrouek, Alb. Claeys, Tuurs Claes, Ka- rel van Lerberghe, enz., enz. Het boek is prachtig geschreven, een taal die vloeit, schildert en klopt, 't Werd gedrukt op de persen van Het Ros Beiaard te Dendermon- de en kan besteld worden ter drukkerij van De Poperinghenaar Iedere Vlaming die iets voelt voor de kunst van zijn land, dient dit prachtwerk te bezitten. Het kost slechts 20 frank. Wie 't koopt en zal 't zich niet beklagen Vindt daarin leering en behagen. EN ALS 'T U KAN BEHAGEN geef ik u hier eenige manieren waarop ge kunt vast stellen wat voor weer het zal zijn. SLECHT WEDER Als de bieën zich niet verre van de kaT verwijderen, komt regen. Als de eenden de vleugels slaan en veel schreeuwen, geeft regen. Als de kiekens zich in het stof rollen en vuil maken, komt regen. Als de haan 's avonds laat kraait, geeft regen. Als de mollen werken, komt regen. Een witte kring rond de zon of de maan, beteekent regen en onweer. Als de wind dikwijls in den dag verandert, komt slecht weder. Als zout, marmer en arduinsteenen zw.ee- ten, komt regen. Als de eksteroogen steken, beteekent ragen. Bliksem in den winter, beteekent sneeuw. GOED WEDER. Als de raven 's morgens vroeg schreeuwen, beteekent goed weder. Als de vorschen 's avonds kwakken is tee- ken van goed weder. Als de leeuwerik zingend opstijgt, teeken van goed weder. En als Marenta goed gehumeurd is, moogt ge ook zeker zijn dat 't zonneken schijnt. HHIBIIIiaiUBIHUBIIBIIUIU anderen over uw zaken spreek... O, neen, maar ik voel dat ge met die andere fabrikanten partij kiest tegen mij. en .een notaris moet onbevooroordeeld staan... Nu, als ge het zoo opneemt, zal ik er mij niet meer mee moeien. Dat heb ik ook. liever... De notaris vertrok. En buiten de poort mompelde hij: Bet is een harde kop. En de zoon van timmerman Verlane durft-Hij is heele- maal niet het bedeesd manneke, waarvoor ik hem ©erst hield. En ik kan hem niet als klant verliezen. Nog enkele kennissen brachten George de waarschuwing' van strijd en vijandschap... Hij trok er de schouders voor op. Den volgenden dag zei Cornelis. de mees terknecht: Mijnheer, ik heb gehoord dat Karei Klosse bij een fabrikant is geroepen en tot opdracht kreeg hier kwaad te stoken onder het volk. O, is zoo hun strijd! Goed, goed Let op Klosse en bij 't eerste oproerig woord, zegt ge het me. Dan zullen we heel kort spel met hem maken.. Maak u niet ongerust. Ik tart de heeren die alles zouden aanwenden om hun voorrechten te behouden en de ar beiders te kunnen uitbuiten... En is het niet teekenend dat ze als werktuig dien Klosse kiezen, een dronkaard. Het ver wondert me niet van menschen, die nooit iets gedaan hebben, om de drankplaag uit Vlaanderen te weren, en zelf door hun taal, hun slecht Fransch van het volk willen gescheiden zijn. George zweeg over deze dingen thuis om zijn ouders niet te bezwaren. NAAR PIERRE. De auto was hersteld en stond weer voor het huis van den sekretaris. Malvina Brand- sen stapte er in. Haar broer reed nu niet mee. Hij was niet meer thuis. Na een hevige Dat 't zonneke in uw huisgezin Zou schijnen wensch ik vrinden, Opdat ge daar bij liefde en min, Uw grootste vreugd zou vinden. Want hij die schuwt zijn woning, zal, Geen vreugde elders vinden... De rijkste vreugd, in elk geval Die vindt men thuis, mijn vrinden. 't Manneken uit de Maan. door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vanal 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie a toebhooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 loten worden uitgetrokken voor een totaal van 21.500.000 FRANKEN. De volgende trekkingen zullen plaats heb ben: den 20 Maart den 20 Maart den 20 Maart 1 lot van 500.000 fr. 1 lot van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. PROVEN, m. Januari en Februari 1930. Geboorten. Top Hilda, d. v. Jeröme en Sys Martha. Veniere Elisabeth, d. v. Cy- riel en Pelgrims Celina. Huyghe Gilbert, z. v. Maurice en Fossaert Julienne. Car- pentier Maria, d. v. Henri en Liefooghe Ber tha. Marès Willy, z. v. Camiel en Dewaele Jeanne. Sterfgevallen. Marent Alfons, 56 j., wed. v. Deschuytter Celina en eehtg. v. Vanbeve- ren Lucie. Devos Petrus, 47 j., ongeh. Butaye Marcelline, 46 j., echtg. v. Pareyn Prosper. Ryckeboer Henri, 73 j., echtg. v. Verhaeghe Mathilde. Huyghe Gilbert, 25 d„ z. v. Maurice en Fossaert Julienne. Huwelijken. Devloo Germain, wed. v. Decuyper Alice, en Indevuyst Martha, b. v. Proven. Blondeel Maurice v. Crombeke en Demol Lucie v. Proven. - Boone Maurice v. Rousbrugge-Haringhe en Lermyte Madeleine v. Proven. Wullus Isidore v. Rousbrugge- Haringhe. wed. v. Desaegher Leontine en v. Neirynck Marie, en Depature Eugenie v. Proven, wed. v. Danheel Camiel. Fauverq Alois v. Proven en D'Hooghe Madeleine v. Poperinghe. Gebruikt Chicorei WVPEI.IER-TAFFIN 't is de beste. den 10 April 1 lot van 250.000 fr. den 10 April 2 loten van 100.000 fr. den 15 April 1 lot van 1.000.000 fr. den 20 April 2 loten van 100.000 fr. den 20 April 3 loten van 50.000 fr. den 20 April 15 loten van 10.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone. Lansens, Post, Vlainertinghe Ernstige Agenten worden gevraagd. ALVERINGIIEM, m. Januari-Februari 1930. Geboorten. Rogette Dewitte, d. v. Isi- docr en Rachel Rolly. Etienne Vandicke, z. v. Arthur en Adrienne Decrop. Juliette Winne, d. v. Gustave en Bertha Costenoble. Wilem Devos, z. v. Henri en Madeleine Decramer. Rachel Looten, d. v. Achille en Eiza Boudenoodt. Henri Vandenberghe, z. v. Marcel en Gabrielle Maes. Maria Sioen, d. v. Myrle en Philomene Boussemaere. Sterfgevallen. Justin Nyssens, 80 j., kostganger, wed. v. Maria Pauwels en Pha- railde Houck. Petrus Bailleul, 86 j., kost ganger, wed. v. Virginie Blanchaert. Eme- lie Werrebrouck, 71 j., werkster, wed. v. Jules Hannon. Eugenie Verhaeghe, 68 j., ren tenierster, echtg. v. Emile Deweerdt, overl. te Hoogstaeden. Maria-Ludovica Buquoy, 85 j., z. b. wed. v. Louis Decoussemaeker. Leonie Buquoy, 79 j., werkster, wed. v. Caro- lus Waeles. Louise Ramout, 58 j., dienst meid, ongeh. Sophie Bruynooghe, 80 j., wed. v. Carolus Pi! en Frederik Desiere. Maria Vansteene, 82 j., z. b., wed. v. Fran- cies Vanhove. Huwelijken. Alfons Declercq, werker te Pollinchove en Magdalena Delboo, dienst meid te Alveringhem. RENINGHE, in. Januari-Februari 1930. Geboorten. Vandenbroucke Gilbert, z. v. Alphonse en Palma Bustraen. Callens Alice, d. v. Remi en Bertha Bossaert. Adam Solange, d. v. Camiile en Maria Pat- tyn. Vermote Bertha, d. v. Fiorent en Emma Hauspie. Overlijdens. Hoornaert Mathilde, 92 j., wed. v. Haezebrouck Pieter en v. Franciscus Decroo. Mahieu Desiderius, 86 j., wed. v. Makelberg Romanie. Decroos Renildis, 4.9 j., wed. v. Van Egroo Remi. Biomme Blcndina, 76 j., ongeh. Goderis Maria, 83 j., wed. v. Vandenabeele Jstinus. Car- pentier Clemencia, 82 j., wed. v. Hoornaert Karei en v. Goossens Joannes. Baes Mar cel, 47 j., eehtg. v. Augusta Kestelyn. Lecomte Melanie, 71 j., wed. v. Glorie Caro lus. Huwelijk. Verhoest Jules, landbouwer van Beveren-bij-Rousselaer'e met Leuridan Maria landbouwster van Reninghe. WOUMEN, in. Januari-Februari 1930. Geboorten. Senesael Gilbert, z. v. Camiel en Alice Verslype. Soenen Gabrielle, d. v. Aloise en Maria Demedts. Vermander Herman, z. v. Leon cn Elodie Wille. De- molder Joanna, d. v. Aloise en Laura Van Tu.vne. Van Toortelboom Godelieve, d. v. Alfons en Elisa Cardinael. Degrauwe Mau rice, z. v. William en Beatrix Becue. Van- eoilhe Leona, d. v. Marcel en Maria Laleman. Dumoulin Georges, z. v. Aloise en Elisa Focke. Missiaen Joanna, d. v. Oscar en Augusta Van Toortelboom. Verfaillie Wal- ther, z, v. Theophiel en Rachel Syoen. Coemelck Valere, z. v. Oscar en Bertha Ba- melis, Sterfg; u Slembrouck, 67 j„ echtg. v. Aloise Dun, - Snick Elisabeth, 60 j., wed. v. Evarist-Hoiioré Vanoverschelde. Noez August, 75 j., wed. v. Eugenie Ver haeghe. Treve Laura, 28 j., echtg. v. Jules Vormezeeïe. - Dumoulin Julia, 80 j., wed. v. Aioise Marchand. Coutteau Romain, 58 j., echtg. v. Leonie Vandamme. Demolder Joanne, 3 w., d. v. Alois en Laura Van Truyne. Francois Huysseune, 90 j_, wed. v. Sophie Diirie. Huwelijken. -Désiré Ghyselen, wed. v. Emma Schovely en Hermenie Carnier, wed. v. Aloise Verslype. Eugène Cailliau, wed. v. Theodora Verhaeghe en Eugenie Gelaude, wed. v. Joseph Verhulst. Camiel Deschoe- maecker en Martha Lanoye. Florimond Decroix en Virginie Vermeersch. ISENBERGHE, m. Januari en Februari 1930. Geboorten. Verbrugghe Henrietta. Wallaert Louis. Overlijdens. Heuzel Achille, 64 j., ongeh. Hertsoon Carolus, 80 j., echtg. v. Develter Eugenie. Verbrigghe Henriette, 8 d. Bulteel Urbain, 5 j. ruzie met zijn vader, was hij vertrokken. Malvina wist, fiat hij een lessenaar openge broken en van zijn vader een vrij groote som gestolen had. Maar hij liet niets van zich hooren. Malvina wilde de hulp van Pierre van Landale inroepen, om hem op te sporen. Ze vreesde anders voor een nieuw schandeel te Gent, waar Klaas wel weer in een der beruchte kroegen zou vertoeven. In de hoofdstraat moest ze stoppen. Er naderde een begrafenisstoet... O, 't is van Moerman, dacht ze. Hoe vervelend dat ik het nu juist zie... Ze was immers de vriendin geweest van Lotje,. En ze had Let overlijdensbericht slechts beantwoord met een vormelijk kaartje. Ik kan niet meer keeren en ontsnap pen, zei ze... Ik ga zoo lang een winkel binnen. Ze schikte de auto tegen het voetpad. In de buurt was een bakkerswinkel. Ze zou er eenige tabletten chocolade koopen. Toen de vrouw haar bestelde naderde de droevige stoet. De winkelierster keek door het raam. O, 't is Moerman die ze begraven, zei ze. Jufvrouw Brandsen, hij is gauw weg ge weest, al was hij ziekelijk... Ja... Malvina loerde ook door het deurraam. Er waren veel belangstellenden in den stoet. Mijnheer Verlane is daar ook... ik be doel den zoon, hernam de winkelierster. Hij stapt naast zijn vader ...Een heel verschil... een heer en een werkman. Timmerman Ver lane zou nu ook anders gekleed moeten gaan... Er is nog al beroering in de stad over George Verlane. Hij slaat toch te veel zijn menschen op... 't Is een slecht voorbeeld. Onze knecht vroeg Zaterdag ook al meer George Verlane zal veel vijandschap onder vinden... Wel, Lotje gaat ook mee, maar haar moeder is thuis gebleven, vervolgde de praatgrage vrouw. 't Zou ook een te zware gang zijn, HET KLOKHOF door Radaf Meyseune; Nr 6 der Excelsior Romanserie, 300 blz., op vederlicht papier, prijs: 18 fr. - Uitgave: Excelsior, Brugge. Deze roman belangt ten zeerste onze streek aan. Een ruim deel ontrolt zich in 't West- land der hoppe. De hommelplok en de Poperingsche gouw worden er wonderwel in weergegeven. C'est une tragédie paysanne sentant bon la terre. Livre de pure arome oü se hume l'odeur franche du houblon getuigt terecht een schrijver uit Fransch Vlaanderen. Hier hebben wij een boeiende geschiedenis die aangrijpt en ontroert, spanning' verwekt zonder inzakking. Wij genieten hier een on geëvenaarde taalweelde, wij beleven diep- zielkundige toestanden, we ondergaan de goede strekking van het werk dat wel niet vcor kinders maar voor volwassene en ver wittigde lezers geschreven werd. Het was 14 vóór tien uur. Mijn vrouw vroeg mij: «Zijt gij nog niet moe? Ik las voort Het Klokhof Te 10 u. vroeg ze mij nogmaals: Hebt ge nog geen vaak? Neen, antwoordde ik. 'k kan er niet van uitscheiden. Zoo verslingerd was ik op die lezing dat ik ermee had willen gedaan ma ken in één trek. Maar 't ging niet, het boek is te lijvig. Op het einde kon het mijn vrouw niet meer uithouden. Lees luidop, ventje, dat ik het hoore. Ik las luidop en rond 11 u. begonnen mijn oogen wat te schemeren en ik vroeg dan: Vrouwtje, hebt gij nog geen vaak? Lees maar voort zegde ze, want ze vond het zoo naturlijk ge schreven en zoo menschelijk. De eene blad- de met humor doorspekt deed haar lachen, de andere bladzijde vol levensernst deed haar weenen. 's Anderdaags en de volgende dagen lazen wij voort het on verbasterd en pittig Pope- ringsch, de onverwrongen tale. Deze schrij ver met een buitengewoon fijne opmerkings gave bezield geeft brokken uit het leven, vertelt eigenaardig en teekent zijn figuren naar de werkelijkheid. Zooveel romans he den ten dage hebben niets om het lijf, 't is 16 Z Reminiscere, H. Heribertus, H. Eusebia. 17 MH. Gertrudis, m.. H. Patritius, bis. 18 D H. Gabriël, aartsengel. 19 WII. Jozef, Patroon van België. 20 D H. Wulphranus, biss. 21 V H. Benedictus, abt., H. Serapion, abt. 22 Z H. Catharina v. Zweden, H. Basilius. gebabbel en bladvulling, flauwe kest cn zee ver. Hier integendeel gebeurt veel en zeer afwisselend. En alhoewel sober weergegeven slaat het talent van den schrijver prent op elk blad. Ik vind dit boek de weerspie te van een tijdperk, de uiting van een geslacht, de echo van een volk. Dr. V. M. Te verkrijgen bij Sansen-Vanneste, Gast huisstraat, Poperinghe. KOMT TE VERSCHIJNEN. DE HELLETOCHT. Prozalied van een jeugd. Jan Schepens. Uitgave Excel sior, Erugge. Prijs 10 fr. GRECCIA of de Kerstnacht van Sint Franciscus, door A. N. Uitgave Excelsior, Brugge. Prijs 6 fr. JACOB .SANSON'S LIEFDE. Henri T'Sas. Uitgave Excelsior, Brugge. Prijs 18 fr. De vroegere werken van Henri T'Sas heb ben reeds den schrijver naam verworven. Zijn aangenaam en boeiende vertelkunst komt hier weer tot uiting' en de belangstelling van den lezer weet hij het gansche werk dóór vol te houden. Mooi geschreven en mooi uitgegeven, strekt tot eer van schrijver en van uitgever. HOUD DEN VASTEN ONGESCHONDEN Onze Doorluchtige Bisschoppen heb ben dezer dagen hun geloovigen er aan herinnerd aan hun verplichtingen aangaande den vasten. De Vastenbrief van Z. K. den Kardinaal Aartsbisschop handelt zelfs over de christelijke boet vaardigheid. Kn nochtans zijn er zoo vele menschen die geen klaar begrip hel/hen over hun verplichtingen hier omtrent. Af et vreugde ontvingen wij dezer dagen een exemplaar der nieuwe uit gave van het vlugschrift Houd den Vasten ongeschondenuitgegeven door de Bonden van het H. Hart. 145e duizendtalverheugend feitGeen wonder dat dit brocluiurtje zooveel verspreid geraakt, want klaar en dui delijk worden er 50 vragen en ant woorden der soms ingewikkelde wet geving omtrent dit vraagstuk behan deld. Het hoekje is keurig uitgegeven en verdere verspreiding is verzekerd door den uiterst goedkoopen prijs: 0.25 fr. per exemplaar; 20 fr. de 100; SO fr. de 500; 150 fr. de 1000. Bestellingen: Sekretariaat der Bon den van het fi. Hart, ld, Korte Schip straat, Mechelen; tel. 1160. ontwikkelt warmte en bestrijdt afdoende Legt eenvoudig liet blad watte op het pijnlijke lichaams deel, zorg dragend dat het goed aan de huid kleeft. Wanneer een spoedige en krachtige uitwerking verlangd wordt is het voldoende de Thermogene eerst te bespren kelen met gezouten lauw water of azijn. In alle apotheken 4.50 Fr. de doos3 Fr. de halve doos. meende Malvina, die weer aan haar vroegere vriendschap met Lotje dacht. Een reurig geval voor mevrouw Moer man en Lotje, oordeelde de winkelierster. De man dood en de zaken zoo slecht als 't maar kan. Is dat waar? O, ja... Achteruitgevlogen... Men zegt: meer schuld dan kapitaal of dat het hout waard is... Wat moeten ze beginnen. Lotje ergens in een betrekking misschien wel dienstbode. En ze zijn van den goeden stand. Ja, dat is een treurige boel... Me vrouw Moerman heeft alles alleen laten aan komen op haar man en ze weet niet van zaken. En Lotje, ja, die was ook een juf vrouw... Een treurig geval... De Belaardsche kletspartij was hier in vollen gang. En nog eer Moerman in 't graf rustte voorspelde de welgedane en blozende bakkersvrouw en ook anderen zouden zoo praten -dat de heele boel verkocht moest worden en er niets overbleef. Veel volk, hernam de winkelierster. Dat is heel mooi. maar moeder en dochter zitten straks alleen en arm... doodarm! De stoet was voorbij en Malvina kon ver trekken. En tot een volgende klant, zei de bakkers vrouw, dat de dochter van den sekretaris zeker te verwaand was om Moerman mee te begraven, alhoewel ze er vroeger veel in huis kwam Maar die erfenis, hé!... En er werd toch over Klaas gepraat. Die scheen weer op zijn manier te studeeren Malvina reed intusschen den weg naar Gent op. En zonder ongevallen kwam ze in de stad aan. Ze had Pierre verwittigd en ze vond hem in het aangewezen koffiehuis. O, wat een gelukkige dag! zei van Lan dale... Zulk een heerlijke verrassing, het bericht van uw komst. Ze zaten in een hoekje koffie te drinken. En Malvina begon over haar broer. Ze ver zweeg dat hij geld gestolen had. Pierre be loofde dien avond nog Klaas te zullen op sporen. Hij kon met Malvina niet naar die beruchte kroegen gaan. Maar hij zou al zijn invloed gebruiken om haar broer terug' te brengen. Klaas luisterde toch naar hem. Ze reden met de auto buiten de stad. En ze wandelden langs de Leie. 't Was droog' en niet te koud weer. Ze zochten de eenzaam heid. En nu verklaarde Pierre van Landale nog duidelijker zijn liefde. Hij vroeg wat tijd om thuis alles in orde te brengen, maar als be wijs van zijn oprechtheid wilde hij toch gaarne kennis maken met Malvina's vader. Een van zijn zusters was al in 't geheim en zou hem vergezellen, als hij naar Belaarde mocht komen. Gaarne stemde Malvina toe. En ze bood geen tegenstand, toen wat later, op een een zame plaats, Pierre haar een kus gaf. O, ge maakt me zoo gelukkig, verzeker de hij. Wat geef ik om adel, als ik u bezit... En kan ik de vooroordeelen thuis niet over winnen. dan breek ik liever met mijn familie dan u te moeten missen, lieveling. Malvina vleide zich tegen hem aan en toen kusten ze elkaar. Het werd een nog stille, maar echte verloving'. En met een zalig gevoel luisterde Malvina naar van Landale's zoete woorden. 't Was al een eind in den middag toen ze naar de stad terug reden waar ze samen aten. Daarna wilde Malvina huiswaarts kee ren. Ze reed niet gaarne heel ver in de duisternis. Een dag werd bepaald waarop Pierre ken nis zou komen maken te Belaarde. - En nu ga ik op zoek naar uw broer, zei Pierre, toen hij Malvina naar de auto leidde. Ct Vervnlv* 'HBBBBBHBSBlSBBIIiSHBBBBSSHaEBB

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5