Ware Liefde mas-Car Rond di Giiiissifê llniuersiieii. i He! Vlaamsche Vraagstuk DE POPERINGHENAARai BI. 5. - 30-3-1930. - N1 13. HET MANNEKE UIT DE MAAN 8 e VAN EEN FILOZOOF. DRINKT BIER GROOTE KATH. JEUGDDAG TE ROUSSELARE. PATER LIEVENSCOMITEIT 1.000.000 FR. TE WINNEN 21.500.000 FRANKEN. UNION CENTRALE de la BOURSE AANBESTEDINGEN. MAART - LENTEMAAND APRIL - GRASMAAND RADIO gebeten, George. ('t Vervolgt.) O I® Uïl'CEM Zeg niét altijd mfl ge weet; maar weet altijd wat ge zegt. De bescheidenheid is gelijk de raced; wie er het meeste heeft, spreekt er het minst van. Wie met genoegen werken kan Is waarlijk een gelukkig man. Nu is de lente weer in 't land Lijk alle jaar gekomen, Ge hoort en ziet het t' allekant Aan struikgewas, aan bloem en plant Aan mensch en dier en boomen. Allee! dat is zoo een rijmken om iets te zeggen, zegt Marenta en ze zegt erbij: de boeren zeggensteertje van den Mei, steertje van >den winter. April moet nog komen en dat is een vieze maand, zulle: Zieke en kranke menschen Die wenschen Och, was April maar reeds voorbij; Vivan de schoone maand van Mei. da, ja, April sleept er nog veel naar ff kerkhof put je. IN VERSCHILLENDE ge meenten van Limburg kunnen ze geen put- gravers of grafmakers meer vinden en als er nu iemand zijn keersken uitblaast, moeten de geburen maar zien dat zij de donkere kamer gereed maken. 'T SCHIJNT dat de .sosjalisten in de Kamer opnieuw met het voorstel van lijkenverbranding voor de pin nen gaan komen. Ge weet toch wat ze daar mee bedoelen, he? In sommige landen be staan er reeds lijkovens. Als ge dus geen goesting hebt om in den grond te worden gestopt dan zet ge in uw testament: ik wil verbrand worden. Een paar dagen latei- brengt dan de facteur een klein pottèken bij ai thuis en dat is dan uw verpulverd overschot. Dat kunnen ze dan bij u thuis ergens op de schouw zetten of in een scha praai. Maar daar is een gevaar aan verbon den. Mijnheer Snepschieters had zich ook laten verbranden en zijn asschen stonden daar ook ergens in een klein potteken. Nu was er een nieve keukenmeid gekomen en die meende dat er peper in dat potteken stond en die deed waarachtig dat goedje in de soep. En madame Snepschieters heeft al- zoo heur eigen man opgefret. Eet smakelijk. WAT OOK SMAKELIJK is dat is een goed druppelken genever, Hasselt of Schiedam. Luppe mocht van den doktoor geen genever drinken, maar Luppe deed het toch. Nu wilde 't juist lukken dat de doktoor de her berg binnenkwam toen Luppe daar met een druppel in de hand stond. He, Luppe, drink toch niet, zei de doktoor, want genever is uw grootste vijand. Ik weet het, zei Luppe, maar in de Heilige Schriftuur staat dat wij onze vijanden moeten beminnen. Door de liefde en door de minne Verliezen velen huider zinnen. Dat is al weer ne keer te zien geweest in he .stad Brussel. Een treffelijk meisken, uit een treffelijke familie was op een bal in kennis gekomen met een meneer die schoon .kost klappen en die zelf schoon en flink van persoon was. Allee! 't meisken werd er ef fenaf op verliefd. Nu wist die meneer na enkele weken te vertellen dat hij gaarne met flat meisken wou verkeeren. Hij kwam er aan huis en daar werd reeds over trouwen gesproken. Maar daar wilden de ouders van 't meisken niet van hooren. Ze wilden dat trouwen nog wat uitstellen. De meneer vreesde dat ze inlichtingen zouden nemen over zijn verleden. En dat verleden was pre cies niet al te proper. Toen stelde hij het .meisken voor met hem te vluchten. En dat onnoozel schaap Gaf aan die praat gehoor, En trok er met dien aap Vandoor. Maar eerst had dat meisken op aanstoken -van dien sinjeur een partij geld en veel goud ,.en diamant uit vaders kofferfort ge pakt. En toen, rap op reis Naar Londen of Parijs. Maar .onderweg speelde de sinjeur scham pavie en ff. meisken is met hangende pootjes naar huis teruggekeerd om pardon te vragen. Dat is 't -tweede geval reeds van dien aard op een jaar snfle politie peist dat het twee keer de zelfde kerel is die alzoo zijn slag slaat. Laat hem .thuis maar ne keer binnenkomen, zegt Marenta,. hij zal een post pakken. Den bezemsteel in.zijnen nek. IN DAT BRUSSEL zit toch van alles. Tot menscheneters toe. BBBSffHKfilBBggiSBBBBBgBBilBlBBBiaSBI Mengelwerk van De Poperinghenaar 14. ROMAN door A. HANS. O, George, hoe zal ik u ooit genoeg kunnen bedanken, sprak mevrouw Moerman met een snik. Gij helpt ons en ge eerbiedigt zoo heerlijk de nagedachtenis van mijn bra ven man. Het is aoo'n troost. Geen zorgen nu... alles .komt in orde, (hernam Verlane. In die zekerheid is uw man gestGrven... O, ik zal nooit vergeten hoe hij u aan keek, nadat ge hem die belofte had gedaan. Ei' kwam zulk een rust in hem. George bleef nog wat praten. Toen hij heenging was er stilte blijdschap in zijn hart. om de redding welke hij gebracht had. 't Was de innerlijke, zoete belooning van een goede daad. Zijn ouders -wachtten hem. George ver telde hoe hij uit Gent teruggekeerd was per auto, maar hij zweeg over Malvina Brandsen. Op zijn kamer dacht hij toch sterk aan haar... En het speet hem nu eigenlijk dat hij zoo bruusk en streng was geweest. 't Laatste was toch altijd die oude, eens Zoo krachtige liefde... Den volgenden dag werd er druk gepraat te JBelaarde, Men vertelde reeds dat George Verlane den houthandel van Moerman over genomen had en de zaak voortgezet zou wor den. Die onverwachte daad sloeg plots alle voorspellingen over de ruïne der Moermans ineen. En er was verbazing. Hier kon toch geen sprake zijn van een strooien man... George Verlane moest dus wel veel geld bezitten. En natuurlijk behoorde de fabriek hem ook toe. Er ontstond nieuwe woede onder de andere Meneer Lamour tets&m door een straat ge gaan aan de kanten van 't Vosseplein toen er al met eens een vent op hem toesprong en die hem zonder permissie te vragen een stuk van zijn neus afbeet. Die vent meende in meneer Lamour een vijand te zien. Later moest hij bekennen dat hij zich had vergist. Maar met dat vergissen Voor altijd Is meneer Lamour Zijn neuze kwijt! Als ge moet niezen dan doet ge dat ook door de neuze. Niezen kan soms lastig zijn, vooral als ge moet niezen en niet kunt nie zen. Wel! hier is een goeie remedie. Ge nijpt toe Uw rechter oog, Ge duwt uw neus Een. beetje omhoog! En ge moijgt er zeker van zijn: de niesbui is over. WAAROVER gaan we dus een opstel maken? vroeg de meester en na eenige oogenblikken zei hijge moogt schrijven waarover ge wilt. Toen heeft ons Fonsken het volgend opstel geschreven: DE SCHOOLMEESTER. De Schoolmeester is een man Die van alles kan En die heeft, door den band, Van oorvijgen geven veel verstand. Hij leert ons schrijven, lezen, rekenen, Aardrijkskunde, geschiedenis, teekenen, Zjimmelastiek, catechismus, zedeleer, Landbouw, liekens zingen en nog al meer. Schoolmeesters zijn er thuis in 't dorp wel zes Een schoolmeester in rokken is een meesteres. Als de schoolmeester ons goed heeft geleerd Dan wordt hij na 25 jaar gedecoreerd. Maar ik heb compassie met dien sukkelaar Want dan is zijn borst al ver kapot, [zijn lot Na vijf en dertig jaren trekt hij zijn pensioen Maar dat heeft hij niet lang meer van doen Want dan gaat de schoolmeester dood En dan zeggen klein en groot Hij is toch van werken niet versleten. Daarmeê is de schoolmeester dan... vergeten Fonsken, hoor ne keer. Zjimmelastiek wordt anders geschreven. Dat moet ge in uw diksjonair maar ne keer zoeken. Maar anders is uw opstel over de schoolmeester zeer goed en vooral de leste regel bevat een groote waarheid: dan is de schoolmeester... ver geten. WE MOGEN ook niet vergeten ne keer een grapken te vertellen. Zander had zich reeds dikwijls de plagerijen van zijn vrienden op den hals gehaald, wanneer hij soms op jacht ging. Zekeren keer hadden zij besloten hem eens weer een farce te bak ken, maar zijn vader die er zoo halvelings iets van gehoord had, waarschuwde hem: Pas op, zegde hij hem, men zal u op een opgevulden haas laten schieten; ziet dat g'u niet laat foppen. 's Anderendaags, na vruchteloos het bosch doorloopen te hebben, ziet onze Nimrod op tien stappen van hem af, een prachtigen haas loopen. Hij keek hem kalmpjes na, en bewoog zich niet. Loop maar, jongen, zei hij, ge zult mij niet vasthebben, ik weet wel dat gij maar opgevuld zijt. Kareltje. Tanter is dat uw deksel? Tante. Dat is mijn hoed, hoe komt ge daarbij Kareltje. Wel, omdat daar straks, vader toen hij u zag aankomen, zei: daar is die ouw' doos weer. OP SCHOOL. De inspekteur kwam eens in de school en vroeg: Wie was er koning vóór koning Albert? Leopold twee, zei Lowieke. Goed, zei Menheer; en wie was er ko ning vóór Leopold twee? Leopold één, zei Suske. Da's goed, zei de inspekteur weer; maar wie was er koning vóór Leopold één? De kinderen zwegen lang... Eindelijk stak Fonske toch zijn vinger op en riep: Leopold nul, Menheer! ZOO GEZEID, ZOO GEDAAN. Rechter. Getuige, hebt gij uwe rekening bij dezen man ingediend? Getuige. Ja wel, heer rechter. Rechter. En wat zegde hij u daarop? Getuige. Zoo brutaal mogelijk, dat ik naar den duivel kon loopen! Rechter. En wat hebt gij toen gedaan? Getuige. Ik ben seffens naar u gekomen, heer rechter. IN DE SCHOENWINKEL. Verkooper tot een lastige koopster: Ja, mevrouw, ik zie wel wat voor schoenen gij zoekt; schoenen die van binnen groot zijn en van buiten klein, maar die hebben wij hier niet. BLIJF DAN MAAR. Jef Bevelaers z'n vrouw woog honderd kilo en moest van den dokter naar de zeekust om te vermage ren. Toen zij een tijd aan de zee verbleven had, schreef zij: Liefste Jef, ik ben nu vijf weken hier en 'k ben reeds vijftig kilos ver licht, dat is tien kilos per week... Als 't zoo is, antwoordde J efdan moogt gij daar nog vijf weken blijven. TUSSCHEN ons land en Amerika ligt er een heel groote zee. HeweL zes duizend Ame- rikaansche moeders gaan die groote water plas oversteken om de graven te bezoeken aBB»BaBKBBBHHBBBBBBBBaHHHBiB«HB fabrikanten. Ze voelden hoe moeilijk het hun zou vallen Verlane klein te krijgen. George bezocht den notaris. Er werd een kontrakt opgesteld. De houthandel werd nu Moerman en C". Over een week zullen we naar Mevrouw Moerman gaan en alles in orde brengen, zei George. Nu is het te vroeg. Haar smart moet eerst bezinken. -r- En denkt gij de zaak nieuwe levens vatbaarheid te kunnen geven. 't Zal toch wel gaan met 't kapitaal, dat ik er nu reeds voor beschik. Ik laat alles mekanisch inrichten. O, dan... We gaan met den tijd mee. Mijnheer Verlane, ik bewonder u! riep de notaris uit. En waarlijk, ik beken het, de andere patroons onderschatten u... Belaarde vernam, dat de zaak Moerman in plaats van in te storten, een voornaam be drijf zou worden, geschikt om weer velen brood te bezorgen. Er waren reeds vaders van groote gezinnen die aan timmerman Verlane vroegen een goed woordje voor hen te doen, om in de nieuwe zaak werk te krijgen. Den volgenden dag kwam Klosse dronken in de fabriek. Hij was 's morgens afwezig geweest. Nog een keer een manceuver om werk- menschen ongelukkig te maken! riep hij uit. Onzen strooien man zal anderen volk af troggelen, hetin die houtzaak zetten met goede loonen om na een paar maanden ze te sluiten, zoowel als de fabriek en ons allen op de straat te smijten. En dan zal er onte vredenheid zijn en komen de socialisten preeken, dat alle patroons uitbuiters zijn en maken ze hier een partij om vac hun mannen aan 't schoteltje te zetten. Wie heeft er u die onnoozele les geleerd, groot kalf, vroeg een der oude arbeiders. Kalf, kalf... ge zijt allemaal kalveren. En gij zijt een zwijn, dat weer hebt War hun jongens rusten die hier in den strijd zijn gevallen. Die zes duizend Ameri- kaansche moeders zullen hier met eerbied worden ontvangen. Hier een klein gedichte ken over die moeders, 'k Lees het juist in een Hollandsch blad: MOEDER. Wanneer mijn hart In diepe smart Om liefde schreit, Dan is er één Daar vlucht ik heen; 't Is mijne moeder! Dan neemt zij mij Aan hare zij Zoo liefdevol En aan haar hart Stil ik de smart Die mij drukt. O moeder mijn Wil voor mij zijn Zooals ge waart Toen ik nog klein En blank en rein Van ziele was. MAAR wie dat er in zijn ziele gepakt was dat was boer Lathouwers van Hasselt. De man had een koe verkocht en thuis gekomen had hij zijn bankbriefltens, twee van dui zend frank en eenige van honderd frank op tafel gèlégd. Maar Lathouwers had 'een tamme ekster. Die ekster huppelde nu en dan in huis rond. Hip! zei opeens de ekster en pikte een briefken van duizend frank vast en vloog er meê de wijde wereld in. Nu mocht Lathouwers alle schoone woorden zeg gen en op zijn ekster roepen: 't haalde geen zier uit... De ekster vloog van boom tot boom. Toen liep Lathouwers rap in huis om zijn geweer te halen. Maar als hij buiten kwam zat de ekster weer op 't dak, maar 't briefken was weg. Ze zijn er nog naar aan 't zoeken. IN FRANKRIJK waar die over strooming heeft plaats gehad, zoekt men nog altijd naar enkele lijken. Tot nu toe zijn er 206 dooden gekend en de schade beloopt meer dan een miljard. WEET GE HOEVEEL dat is een miljard. Dat is duizend keeren duizend en nog eens vermenigvuldigd met duizend of duizend keeren een miljoen. Als ge alle dagen vier en twintig uren zoudt tellen en telkens stapelkens maken van 100 fr., alzoo 1, 2, 3, 4 enz. tot 100 en dan herbeginnen en zoo nacht en dag door dan zoudt ge 18 jaar noodig hebben om tot een miljard te geraken. Manneken, zegt Marenta, we zullen er maar niet aan beginnen. DE VLIEGMACHIENEN beginnen nu tegen me kaar te botsen boven in de lucht. Alzoo aan den Rhijn zijn er twee tegen mekaar ge botst. Vier dooden. Daar boven is pertang plaats genoeg. EEN DANSZAAL is een plaats waar dat er gedanst wordt. In een danszaal te Reims had zich een danser in een beer verkleed. Maar zijn berenvel pakte vuur. Op een minuutje stond de man in volle vlam. Triestig. Aan de kanten van Luik liep er een kerel rond die het gemunt had op de handzakjes die het vrouwvolk bij zich droeg. Kwam er een juffer of madame aangewandeld dan reed de kerel er op zijn velo achter en hoepla! hij rukte het taschje uit de handen en was er meê de gaten uit. 't Was onmogelijk den dief te snappen. Er werd een premie van 1000 fr. uitgeloofd door een der slachtoffers. Toen dacht een gen darm: ik wil die duizend frank wel verdie nen. En weet ge wat de slimme gendarm deed? Hij trok de kleed éren aan van zijn' vrouw en ging zooals een dame langs dien weg wandelen. En daar had ge 't spel. De dief kwam weer per velo af, scheerde naar het taschje maar., de verkleede gendarm scheerde naar den dief en had hem te pak ken. Slim zijn is toch maar alles. DAT LACHEN gezond is, hebben de dok- toors reeds lang gezegd, 't Is daarmeê dat ons Marenta er zoo fleurig en florisant uit ziet, maar zoo lachen dat ge er niet meer uitgeraakt en dat ze u vijf minuten later dood opnemen, dat is fameus ongezond, 't Ge beurde te Verviers. Vier lustige broeders wa ren in een staminee en een van de vier beweerde een jonge muis levend op te eten. Ge moet weten dat de bazin juist een muis had gevangen. De muis werd nu gehaald door de bazin en hij di gewed liad, a /e op Niet de bazin, maar de muis. Terwijl hij daarmeê bezig was, schoot zijn collega zoo in een lach dat hij zich verslikte en dat het stuk vleesch dat hij in zijn mond had, in zijn keelgat bleef steken. Toen was het lachen uit en de muizenhistorie eindigde met een drama. En hiermee eindig ik vandaag Mijn opstel! Dat 't u allen Het is mijn wensch, mijn vrienden lief, U moge wel bevallen. 't Manneken uit de Maan. Ml Groote keus van LINOLEUM BALATUM bij SANSEN-VANNESTE, 15, Gasthuisstraat, Popermghe. Men belast zich met het plaatsen. mogen drinken van een of anderen baas die u wil gebruiken voor hi n vuil werk. Wat kent gij van politiek? Er is hier geen politiek, maar recht vaardigheid. En Klosse's politiek is genever, schimp te een ander. Wat zult gij allemaal zeggen ais de strooien vent u op strate smijt en ge van honger kunt kreveeren, raasde de dronk aard- De meestergast had George gewaarschuwd dat Klosse bezig was. De patron kwam. Klosse, k; m eens op het kantoor, zei hij. Waarvoor? Dat zal ik u daar zeggen! Ge hebt mij niet te kommandeeren buiten mijn werk. Zeg het maar hier, wat er is! Kom op het kantoor! 'k Wil niet... Kom dan om uw loon als ge nuchter zijt, Ik ontsla u. Ha, ge wilt me aan de deur smijten? Ik herhaal, dat ge ontslagen zijt. Deze en volgende weekloon zal u uitbetaald wor den, maar ge vertrekt seffens. - Ik ga niet weg... ik ben hier om te wer ken... Ha, ge wilt me op straat gooien, omdat ik niet kruip voor u... Ge hebt het gehoord en ik geef u vijf minuten om te vertrekken. Willen wij hem buiten de poort zetten? vroeg een der arbeiders. Neen, neen, niemand mag hem aan raken Dat ze eens afkomen! schreeuwde Klosse. George ging in zijn kantoor en telefoneer de naar den poiitiekommissaris. Even later vei schenen twee agenten. George ging met hen naar de zaal waar Klosse nog aan 't razen was. Zijt gij nog niet weg? vroeg Verlane. Drinkers en gierigaards, geldmagna ten en bedelaars, gezonden en zieken, athleten en kreupelen, zondaars en hei ligen... zijn er altoos geweest, zullen er altoos zijn, tot onze wereldbol zijn lesten draai zal nemen. Vandaag gaan er minstens 140 duizend in den dood en worden er zooveel geboren mor gen evenzoo. Hoelang? Mysterie! Wie is nu de gelukkigste mensch? Wie geeft me antwoord? Wie? Is 't een Cresus die, in een gouden wieg geboren, baadt in genuchten, rijdt in prachtautos, reist de wereld rond, heeft in den dag wat hij 's nachts droomt, heeft het leven... zonder scha duwzijde. Is 't een gasthuisnon die, tusschen vier muren in, dag en nacht, niets dan de miserie, ellende en vervloekingen kent?... Is 't een boer, een slaaf, een dood- wroeter, een zeepbaron, een schoone vrouw, een missionaris, een zinnelooze, een stervende?... Is 't een simpel kwezeltje wier wereld alleenlijk bestaat in den dage- lijkschen weg van haar huizeken naar de kerk en visa versa? V ie zal 't me zeggen? Wie? Zoo mediteerdé ik, simpele filo- zoof in de week, toen ik hoorde spre ken van de zee, van Parijs, van Gour des, van Rome... van rotsen en rijden, van geld en plezier... O! Ik benijd het die menschen niet, verre van daar iedere kramer staat voor zijn berd. Men kan overal in den dood gaan; hij is oök overal te vinden. Alles duurt ook maar 'nén tijd en... men moet er van prohteeren is tegenwoordig het moderne wachtwoord Vroeger gingen de groote jon gens die reeds gelot hadden, 's Zon dags naar de Congregatie, mochten de meisjes voor hun 20 jaar niet spreken over bals, vrijen en trouwen. Nu, nu zijn ze groot voor hun 14e jaar en dood voor hun 50e. Ik herinner me nog, dat ik reeds een heel eind in jaren opge schoten was, toen ik voor de eerste maal met den trein mocht rijden. En, als ik thuis kwam, meende ik heel de wereld gezien te hebben. En zoo conclueerde ik ten slotte Hij, die tevreden is in zijn lot, is een gelukkig menschEn waarlijk, zoo is het ook. En ons, simpele menschen, rest er niets dan te beproeven kontent te zijn in ons lot. Die dat kunnen ver dienen de hopgste dekoratie. Toen stond ik op en ging naar bui ten en mijmerde: ik heb-wel geen laat ste modekostuum, ook geen havana, stink niet naar parfums, heb maar 8.60 fr. op zak... maar i-k ben toch te vreden met mijn lot. Jefke Knipsteen doet een misstap, valt op de harde straatsteenen zonder zich te bezeeren, scheurt hierbij zijn broek langs achter, lacht en... is ook tevreden. Laat ons allemaal kontent zijn in i*ns leven-slot.- - f!Waarom zouden wij ontevreden zijn, waarom Zeg, wie antwoordt me daarop? Wie? Lieve vrienden, wilt dit wel verzinnen: Elk, huisken heeft zijn kruisken, Is 't niet van buiten, zoo is 't van bin- En is er Gods kruisken niet, [nen, Zoo en is 't Gods huizeken niet IBBSBBBBBBBEBMSBBESBBBaBBEBBBBB Op Zondag 27 April, zijnde Beloken Pa- schen, zal voor het Bisdom Brugge een groote katholieke jeugddag plaats grijpen te Rousselare. 's Morgens te 10 u. sektievergadering voor leiders en bestuurleden van Eucharistische Kruistocht, Boerenjeugd, Arbeidersjeugd, en Middenstandsjeugd en Studenten. Het onderwerp Meer zedelijkheid Deze sektievergaderingen zijn voor al de parochiën van het bisdom. 's Namiddags te 2 u. grootsche katholieke jeugdbetooging voor al de parochiën van de dekenij Rousselare, en van de aanpalende volgende parochiën: Staden, Hooglede, In- gelmunster, Emelghem, Glts, Lichtervelde Winekel-St-Elooi, Rolleghem-Capelle, Dadi- zeele en Ledeghem. Na den optocht is er pontiftkaal lof in St Michielskerk en daarna groote algemeene vergadering in het klein Seminarie. Katholieke Jeugd bereid U voor dien groot- schen dag, en in massa naar Rousselare op 27 April. MOORSLEDE. Sedert enkele dagen is het heerlijk Lie- vensmonument geplaatst op het marktplein van Constant Lievens geboortedorp: Moor slede. Voor de feesten van 11-18 Augustus 1929, moesten de plaasteren modellen voor de onthulling dienst doen, en wanneer de volgende dagen de talrijke bezoekers kwa men zien naar het ruiterbeeld waarvan zij in de bladen de schoonheid hadden hooren roemen, dan stonden zij teleurgesteld voor het voetstuk dat alleen was overgebleven. Nu staat het beeld er weer, thans niet meer het plaasteren doch uit brons gegoten opdat het de onvergankelijke hulde weze van Vlaanderen aan een zijner schoonste zonen, en opdat Pater Lievens van op zijn vermoeid paard immer onvermoeid met het hoogver heven kruis zijn zegen schenken zou aan het land waar zijne wieg stond en navolgers zou vinden bij het volk dat hij enkel uit hoogere zielenliefde had verlaten. Dank zijn beeldhouwer Josuë Dupon en de Gebroeders Minne, bronsgieters, door wie Vlaanderen een heerlijk christen monument is rijker geworden. Van deze gelegenheid maakt het Lievens- komiteit gebruik om al degene te danken die tot het wellukken der Lievenshulde heb ben bijgedragen, en verzoekt de Gemeente besturen alsook de personen die hunne in schrijving nog niet hebben gestort het ten spoedigste te willen doen op postch. 2079.94, Lievenscomiteit-Moorslede. IjKBBBBBBBBBlBBBBHBBBBBBBBBHBHK door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vanal 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij dee! aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie i toebhooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 loten worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats heb ben: 1 lot van 250.000 fr. 2 loten van 100.000 fr. 1 lot van 1.000.000 fr. 2 loten van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. 15 loten van 10.000 fr. den 10 April den 10 April den 15 April den 20 April den 20 April den 20 April 10 Mei 1 lot van 250.000 fr. 10 Mei 2 loten van 100.000 fr. 20 Mei 2 loten van 100.000 fr. 20 Mei 3 loten van 50.000 fr. 20 Mei 15 loten van 10.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertinghe Ernstige Agenten worden gevraagd. Klosse zag de agenten en toen veranderde hij wel wat. Voor de derde maal gebied ik u te ver trekken, zei de patroon. En waarom moet ik buiten? Heb ik gestolen... Geen praatjes... Alloh, Klosse, vooruit! gebood een der agenten. Waarom moet ik hier weg? Ge kunt nu uw loon ontvangen... Maar ik moet toch weten waarom ik weg moet. —De boekhouder zal u uw loon geven bui ten de poort... En nu afgemarcheerd! 'k Wil mijn geld hier en ik zal tellen of hst juist is... Maar de agenten namen Klosse tusschenin en leidden hem buiten. De boekhouder bracht hem het loon. Klosse begon te schelden en te vloeken, maar de poort viel achter hem toe. Klosse wierd een eind van de fabriek vrij gelaten en hij trok een herberg binnen. Hij bezocht verscheidene kroegen en overal raasde hij over George Verlane. En hij pro testeerde, dat de andere fabrikanten hem zouden breken, dat de strooien vent niet lang van zijn neus zou maken en wierp er anders gebrabbel uit. waardoor hij echter verried dat men hem in dienst had genomen om den nieuwen fabriekant te bestoken. 's Avonds toen de fabriek uitging, patroel- jeerdea twee agenten voor de poort maar Klosse vertoonde zich niet. DEFTIG BEZOEK. Klaas Brandsen was weer thuis. Men zei: dat een vriend hem terug had gebracht. De sekretaris vertelde op het stadhuis dat die vriend een goeden invloed bezat op zijn zoon. Klaas gaf de studie op, maar zou door zijn kameraad in diens handelszaak opge nomen worden. En vader Brandsen had weer hoop. DE BIEREN "LORRAINE,, "CHASSE,, zijn de beste. üSBiaBBaBBHSSBBBBBBBBBBBBBBBBS 12 APRIL. Te 10.30 u., ten stadhuize te VEURNE, door de Intercommunale Drink- watermaatsch. van Veurne-Ambacht, leve ren en plaatsen van een pomp met motor. Lastkoh. prijs 20 fr. en plan, 25 fr. ter inza ge ten bureele van voorm. maatsch., 6, Kaai- plaats te Veurne (9-12 u.). 12 APRIL. Te 11.30 u., ten gemeente huize te DE PANNE, uitbreiden der water leiding II. Bestek 267,000 fr. Lastkoh. prijs 25 fr. en plannen 80 fr. ter inzage ten ge- meentehuize (9-12 u.). 14 APRIL. Te 2 u., ter pastorij van O.-L.V. ter Panne te DE PANNE, bouwen der nieuwe kerk aldaar. Bestek (onderkerk) fr. 523,755.38; id. (gansch de kerk) 1,682,739.92 Borgt. 10 t.h. Stukken prijs 60 fr. ter in zage bij de hh. bouwm. Viérin Jos. en Luc. 14, Lange Reie, Brugge. Aanget. inschrijv. 11 April, aan de Eerw. H. A. De Riddere pastoor van O.-L.V. ter Panne, te De Panne (afzonderlijke aanbiedingen). UITSLAGEN AANBESTEDINGEN. 13 MAART. Te 11 u., ten gemeentehuize te ARDOYE, door de S. M. Eigen Haard bouwen van een blok van 13 woonhuizen in de Kaaistraat aldaar (2 loten). Lot 1: 7 huizen. 2° lot: 6 id. Lot 1: MUYLLE gebr., Gits, 180,250 fr. Lot 2: MUYLLE gebr., 150,000 fr. De 2 loten samen: S. Lattrez, 346,400 L. De volder Ardoye, en kinderen Windels. Ingelmunster, 350,700 fr. 30 Z Lcetare, H. Lozimus, bis., H. Vero, b 31 M H. Cornelia, m. en mart., H. Benjamin. 1 D H. Hugo, biss., H. Walericus, abt. 2 W H. Franc, de Paula, bel., H. Musa, bel. 3 D H. Richardus, biss. 4V H. Isidortus, biss. en kerkl., H. Plato. 5 Z H. Juliana, m., II. Vincentius Ferverius. Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN I 't is de beste. De Senaat heeft groot gelijk gehad, spoed te maken met de behandeling van het ont werp op de vervlaamsching der universiteit van Gent. Woensdag reeds, zal de behande ling aanvangen en men hoopt dat deze niet van langen duur zijn zal en dat het ontwerp met een groote meerderheid van stemmen zal worden goedgekeurd. De katholieke partij zal eensgezind voor de vervlaamsching stemmen, zooals blijkt uit de besprekingen in de commissie van den Senaat. Wat de liberalen en de socialisten betreft, hier zullen er enkelen zijn, die ofwel zullen tegenstemmen ofwel zich onthouden. De fronters hebben besloten tegen te stem men, zooals zij in de Kamer gedaan hebben. Dat is hunne zaak en het Vlaamsche volk zal er over oordeelen zooals het behoort. Intusschen hebben de Waalsche en Vlaam sche- ambtenaren van de taalcommissie van Spoorwegen een accoord getroffen, betreffen de de taairegeling in dit departement. Merkt op, dat enkel op het departement van Spoor wegen, een officieele taalcommissie bestaat uit Walen en Vlamingen. Het is deze com missie die na lange besprekingen den tekst van een accoord opgemaakt heeft dat wel degelijk de splitsing van de middenbesturen beoogt en iedereen toelaat tot de hoogste sport van de hiërarchie in het beheer op te klimmen, zonder dat hij daartoe zou ge dwongen zijn de twe - talen te kennen. Het accoord dat tusschen de Waalsche en Vlaam sche ambtenaren van het departement van Spoorwegen werd getroffen, wijkt natuurlijk af van den tekst die door de officieele taal commissie van ambtenaren werd opgemaakt en op grondslag waarvan de Regeering nu doende is de wet op de taal in bestuurszaken te herzien. Zonder over den grond van de zaak zelf uitspraak te willen doen, is toch van belang het feit dat de Waalsche en Vlaamsche ambtenarén, onderling tot een accoord ge raakt zijn over de regeling van de taal kwestie in bestuurszaken en om de rechten van Walen en Vlamingen te waarborgen. Want in den laats ten tijd, werden toch her haaldelijk klachten geuit, dat de Waalsche ambtenaren in de middenbesturen sterk be nadeeld werden door de huidige bestuurswet, die dan nog niet met de noodige strengheid werd toegepast. Over het gebruik der talen in het lager en middelbaar onderwijs, worden op dit oogenblik besprekingen gevoerd tusschen de verschillende bevoegde ministers. Men is met den tekst van het ontwerp, dat zal worden ingediend, nog niet klaar en sommigen mee- nen te weten dat het niet van een leien dakje loopt een tekst te vinden, waarover de liberalen en de katholieken het eens zouden zijn. Dit verwondert ons niet. De kwestie is niet zoo eenvoudig, vooral als de liberalen te hooge eischen stellen. VI. Maandschrift. Redactie en Beheer: De Somerstraat, 5, St Amandsberg (Gent). Jaarabonnement fr. 30. Het nummer 9 van de zevende jaargang bevat o. m.: Berichten van het Radio-front, n.l. nopens de VI. Kath. radio-actie in het Antwerpsche, den sociaiistischen radio-om- roep en de radio-beweging bij de fransch sprekende katholieken. Technische bijdragen over: Ultra-korte golven, Radio-storingen het liefhebbers-zendstation, de TP. TG. re ceiver. eindlampen en negatieve rooster- spanning. Verder: het belang der radiotech niek, mededeelingen van liefhebberskringen Behoudens meerdere radio-wetenswaardig heden, eene uitgebreide nieuwsrubriek over binnen- en buitenland, en als bijblad eene volledige lijst, met roepsein en adres, der zencjyergunninghouders in Belgie. Men sprak te Belaarde over het deftig be zoek bij den secretaris. De knappe, jonge man, die in het hotel St Joris logeerde moest zelfs van adel zijn. Hij zou met Malvina trouwen. En zij was fier op hem. Ze wendel- de met hem door 't stadje en ze deden auto tochtjes in 't ronde. Er was weer stof tot praten. George Verlane zag ook den voornamen bezoeker en herkende hem als den jongen man uit Gent. Hij had verdriet. Die liefde voor Malvina wilde niet versterven-. Klaas had dadelijk een koperen plaat be steld en naast de deur van vaders huis doen bevestigen. NICOLAS BRANDSEN Negociant. Zoo stond er in groote letters. En men vertelde dat het een vlas- en linnenhandel was. De vriend van Klaas moest goede be trekkingen hebben in het buitenland. En hij wilde ok te Belaarde zijn handel uitbrei den. De fabrieken hier konden beteren af zet verkrijgen. Ja, ik ben nu ernstig geworden, be weerde Klaas tot een der nijveraars. En ik vestig me hier als een solied handelaar. Ik doe natuurlijk mee in den strijd tegen den stielbederver, dien gekken Verlane. We moe ten er hem hier uit krijgen. Sommigen meenen dat dit nooit zal geluk ken, wedervoer de fabrikant. We zullen 't eens zien... Malvina was gelukkig. Pierre had den bes ten indruk gemaakt thuis. Zijn zuster was meegekomen, maar kon slechts een dag blij ven. Ze was zeer minzaam geweest. Ze had beloofd bij haar ouders alles te effenen vcor de verlooving cn het huwelijk. Malvina genoot, als ze, op haar wandelin gen met Pierre, menigen jaloerschen blik zag. Ook de dochter van den burgemeester Het Hollandsch blad van wijlen Dr Kuy- per, De Standaardprijst de Vlaamsche Nationalisten, omdat zij tegen de vervlaam sching van Gent hebben gestemd. Argumenten? 1) De VI. Nat. hebben de aandacht op zich gevestigd. 2) De vrije Fransche leergangen 3) Het te lange interegnum. Deze drie argumenten hebben niet veel om het lijf, antwoordt daarop De Volks gazet De vrije Fransche leergangen, één per fakulteit, opgevat zooals de heer Vauthier dit heeft uitgelegd, geneeren niemand, want zij worden eigenlijk op denzelfden rang gesteld als de leergangen in andere talen, die elders bestaan en mogen bestaan. Ook in Nederland. Ook in Duitschland. De Ka mer heeft het gevaarlijke au fur et a mesure geschrapt. Die leergangen hebben niet veel meer waarde dan een platonische voldoening voor zekere Walen. Het te lange interegnum heeft wel wat te beteekenen, maar het weegt tegen het overi ge niet op. De konklusie is dus dat onze fronters te gen gestemd hebben, als 'n parade, om hun extremitisch uiterlijke te bewaren, om te laten blijken dat, wanneer de Vlamin gen voldoening krijgen, dit nog geen vol doening is. Maar het plezierigste komt nog. De Hollandsche Standaard vertelt, dat deze negatieve houding der fronters de ver- nederlandsching niet in gevaar brengt. D. w. z.er waren toch genoeg ja-stemmen. D. w. z.indien het wetsvoorstel gevaar had geloopen dan zouden de fronters toch ja gestemd hebben. zou haar zulk een schitterende partij wel benijden. Menigmaal ging ze met haar vriend voorbij de fabriek van Verlane. Ze wist, dat George hen daar kon zien. En ze wilde hem treiteren. Ze had de beleediging na de auto- reis scherp gevoeld. Nu triomfeerde ze. Hij moest het weten, dat hij haar van te lage afkomst was. Weer eens kwam George van het kantoor. En in de Kerkstraat ontmoette hij Malvina en Pierre. Zij keek hem uitdagend aan. George was voornemens geweest te groeten, maar nu liet hij het na... en hij deed of hij het tweetal niet zag. Wat verder kwam Peter Dankers op hem af, de jonge man, die altijd zoo goed inge licht bleek. Wel, wat zegt gij van Malvina Brandsen? vroeg hij. Niets, antwoordde George. Iedereen spreekt over haar. Ik niet... Maar ik zeg, dat zulk volk toch te veel geluk heeft. Klaas heeft zich nooit anders dan liederlijk gedragen en hij wordt opeens in een flinke handelszaak gestopt. Malvina krijgt een voornamen rijken man. En ik die altijd mijn best deed, kan voor een klein loon op een kantoortje wroeten. Een plaat aan uw deur hangen is ge makkelijk, maar daardoor is men nog geen flinke handelaar, Peter. Ik weet van mijn vriend, den politie agent, dat die mijnheer veel betrekkingen heeft in het buitenland en doorheen groote verzendingen doet. De secretaris heeft er op het stadhuis over gesproken. Gisteravond werden hij en Malvina bij den burgemeester te souperen genood... Nog een beetje en Klaas mag ook weer komen. De burgemeester is tevreden dat die mijnheer ook een kantoor hier te Beïaarde heeft gevestigd. Hij is erg oor de uitbreiding van de stad, voor de be vordering der welvaart... Maar op u zijn ze

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5