TOONEEL üaikssigeier ig 15.5 j, BI. 3. - 6-4-1930. - N' 14. Ciarckan. Verdr:nken. Het lijk van Arthur De Bruyne, geboren te Clercken den 15 Januari 1885 en wonende te Charleroi, werd aldaar uit de vaart opgevischt. Vermakelijkheden Groote Hanenkamp. Bedevaart der Dekenij Poperinghe naar 0. L, Vrouw van Lonrdes, te OOSTACKER, 29 April s DE POPERINGHENAAR. ZOEKT UW PROFIJT Koop uwe Diamanten, Brillanten uit eerste hand, waar ze geslepen zijn, zoodoende hebt gij uwe steenen 25 a 30% goedkooper dan in gelijk welk huis. Altijd in magazijn honderde ongezette steenen. BIJOUTERIE - ORFEVRERIE VAN NESTE GROOTE MARKT - 29 - YPER. Diamantslijperij: 48, Hondstraat, Yper. Weslvletersn. Bedevaarten. Weinig parochieën zal men vinden waar er zooveel kapellekens van O. L. r Vrouw te vinden z.jn aan huizen en hoo rnen als Westvleteren. Wel een slaande bew; s dat men hier nog kinderlijk-een voudig die goede moeder liefheeft. Met den Meimaand vooral komt die liefde tot uiting de kapellekens worden eens opgefrischt en verschilderd als op den voora/ond van den schoonen maand den Dinsdag 29 April, gaan vele parochi anen mede naar Oostacker met den bede vaart van de dekenij Poperinghe, en den ln Zondag van Mei vooral is gehe.l de goede parochie van Westvleteren ge schaard aan de voeten van Maria bij de grotte der Paters. Leve Maria en haar eeredienst in Westvleteren Hol!@!ieke. Groote Kamaval- stoet op Zondag, 6 April 1930. - 30 groe pen Komt maar zien naar 't Hol van Be- ke! Klein is 't dorp maar rijk de Stoet. Meisje, knecht, ook Peeke en Meeke. 't Is schoon lijk elk zijn beste doet Bericht aan Vreemdelingen. Gewaarborgde standplaats voor velo's, 1) In den Vetten Os. 2) In 't Brouwershof. - V. O. S. - B. V. O. S. - Zondag hadden we vergadering. De mannen wa ren taPijk opgekomen. De laatste schik kingen werden genomen voor de autoreis Dixmude. De Bestuurder kondigt aan dat de 260 fr. vergoeding voor burgersklee- ren bepaald door het ministerie, reeds gegroeid zijn tot 425 fr. Wij mogen thans nagen ieg met zekerheid zeggen dat V.O. S. op dit gebied een glansrijke overwin ning zal behalen tot spijt van nis 't be nijdt DAMEN! Voor uw Corset of,Ceinture, vraagt het merk D. W. De nieuwste modellen. Zuydschaota.— Pensioengilde.— Heden Zondag tusschen de missen, zitdag in 't Gemeentehuis Boerengilde. Heden Zondag G April, te 7 uur, algemeene vergadering in ons lokaal bij Is. Van Eecke. Dag-orde: I. Verslag der laatste ver gadering. 2 Verslag over de jeugd- vergadering van Yper. 3 Besprekingen en msdededingen. 4. Betalingen. 5. Bestellingen. Absele. Groot Avondfeest opge luisterd door 't muziek Ste Cecilia, Zon dag G en Maandag 7 April. Opvoering van De Zoon van den Werkstaker drama en La Chambre n° 13 comedie. Kaarten te bekomen bij M. Ed. Ducou- rant en bij H. Vanneste. Wulvaringhem. Brand. Op Zondag 30" dezer rond 9 ure voormiddag is er brand ontstaan op de hoeve van Ca- miel Sweettvagher-Deburghgrave, op het gehucht Het Zwaantje Acht duizend kilos strooi, vierduizend kilos klaverhooi, een wagen, een viereeg- de en een houten tolle zijn de prooi der vlammen geworden. Hoe de brand ontstaan is, is tot heden onbekend. De plaatselijke politie onder zoekt. Er bestaat verzekering. Passchcndaeie. Begraving. Maandag j. 1. werd hier plechtig ter aarde besteld heer Ernest Versavel, se dert 34 jaar schrijver-schatbewaarder van den Openbaren Onderstand en sedert 10 jaar schrijver van Burgerstand en Bevo!- kiag. Zijne dienst en offervaardigheid had hem de genegenheid der gamche gemeente gewonnen. Hij heeft zich voor zijne me deburgers opgeofferd ook hield eene on telbare menigte eraan, door het bijwonen van den lijkdienst, hare erkentelijkheid te betuigen. Dat dit toch ee-» troost weze voor de diepbeproefde familie en dat zijne ziel in vrede ruste. Snaeskerke.— Auto in de vaart. Zondag nacht glibberde hier een auto uiten klonk om in de vaart. De voerder kon een ruit inslagen en zwemmend den oever bereiken. Dottenys. Doodelijke val. De 15-jarige zoon van het gezin D'Haene- Castelain kwam meteen kar van het veld gereden. Op den grintweg, nabij de hoeve zijner ouders, begonnen de paarden plots te loopen, waardoor de jongen ten gronde viel. De wielen bolden hem over 't hoofd en dooden hem. Ichtegfrem.Groote brand. Een groote hangaar met vlas gevuld, bij Oscar Vandercruyssen, is Woensdag nacht totaal afgebrand. De schade is beraamd op 100.000 fr Niaucappelle. Solo-Slim. Tijdens de herbergkermis Zondag laatst Ia den Anker bij C. Dehouck, speel de E. Blancke een solo-slim met 11 kla vers, pieken aas en koeken aas. Mede spelers D. Matten, H. Vanlerberghe en Vrouw. Proficiat Emile Oedsiem.Doodelijk gevecht. In den nacht van Zondag op Maandag, had te Oedelem in een herberg een hevig messengevecht plaats, waai bij A. Debel door een messteek in den bil werd ge troffen, die den ader kwetste, zoodat de ongelukkige doodbloedde. De dader, Willem van Hullebusch, werd aange houden. v Tijdens dit gevecht werden nog andere personen gekwetst. Wyngene. Dieven. Zaterdag nacht zij a hier schuimers op ronde geweest en hebben wat haver, graan en vette ko nijnen gerobberd. Oostende. Overreden. Maan dag werd de policieagent, Verborgt, 61- jaar oud, op den Thorhoulschen steenweg omgeworpen door den auto van M. Henri Govaere, uit Ichtegbem. De ongelukkige werd opgenomen met drie gebroken ribben en met kwetsuren over ganscb het 1 chaam. Wosstsr. O'geluk. Fr. P., werkman op het goed De honderdge- mete alhier moest voor een tiental dagen de verkochte runders aan band leveren. Gekomen aan de Lion Beigewilde een dier hem ontvluchten. De koelbloe dige geleider spande al zijn krachten in om zijn vee in bedwang te houden maar werd tegen den grond geworpen en over 't lichaam gekneusd. Zijn toestand is reeds veel verbeterd en we hopen dat met nog eenige dagen rust hij zijn werk zal kunnen hernemen. Vooruitgang. Op April zag men ter dorpplaats onzen kantonnier met zijn ambtsgezel van Elverdinghe onder toezicht van hun conductoor metingen doen. Wat is er gaande Wel onze ge meente krijgt met den zomer van 't jubel jaar ook trottoirs ofte voetpaden en daar bij nog een waterleiding. De plaatsenaars, die klagen van hobbelige wegen en water in hun kelders zullen nu weeral 'n keer tevreden zijn. Boerengilde. Vandaag om 5 1/2 ure vergadering der boerengilde bij Ge rard Catteeu In de Zon Dagorde Voordracht door Mr Doom over de groententeeltallerhande mede- deelingen bestelling en betaling. Het Bestuur. Sweveghem. Lijk opgetrokken. Dinsdag namiddag rond 1 1/2 u werd uit de vaart het lijk opgetrokken van Windels Gustaat, jongman, 27 jaar oud, wonende te Sweveghem. Men vermoedt een ongeluk. Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN 't is de beste. Bacsl&erg. Voetbal. - Bece laereheeft nu ook zijn voetbalafdeeling. Verleden Zondag 30 Maart ontmoetten we voor de eerste maal het nieuw inge spannen elftal van Moorslede Een groot getal toeschouwers schaarden zich om 3 uur stipt op het plein om de volgende ploeg aan 't werk te zien Van Damme M., Scheldeman Ach., Breyne G. (Ach.), Decroix J., Grimmonprez R., Tailleu J., Warlop J., Deboutte M., Vermeulen A., Breyne Alb. en Lapere P. Gansch het elftal heeft zich heldhaftig gedragen en gewonnen met 7 goals op 0. Proficiat De toekomst lacht ons toe Na de match lieten nieuwe liefhebbe s zich inschrijven. Sfadsn.Deze week hadden wij in onze Parochiekerk een Triduum ol drie- daagsche oefening ter eere vaD een Hei ligen Joannes Vianney, Pastor van Ars. Deze plechtigheid werd ons van weken te voren aangekondigd en bereid door bij zondere gebeden. Zondag 3o Maart, ge schiedde de opening van den Triduum door Z. D.'H. Mgr. Lamiroy, Hulpbis schop van Brugge. Van deze gelegenheid gebruik makende diende de Bisschop, in den voormiddag bij zijn aankomst rond 11 ure, het H. Vormsel toe aan 8 jongelingen en 4 doch ters in de Kapel der Zusters Maricolen In den namiddag, te 3 uur, werd Mgr. Lamiroy door de Parochiale Geestelijk heid van uit de pastorij naar de kerk ge leid. Het Gemeentemuziek opende den stoet. Al de huizen waren bevlagd. Het volk dat langs de baan had plaats geno men knielde neder bij het voorbijtrekken van den Kerkvoogd en ontving eerbiedig zijn zegen. In de kerk gekomen die proppensvol zat, wijdde Zijn Hoogweerdigtieid het nieuw beeld van den Wonderdoener van Ars. Vervolgens deed Hij een Pontificaal Lof, waarna Hij zelf den predikstoel be klom om het omstandigheidssermoen te doen. Het loflied ter eere van den H. Pastor van Ars werd aan al de aanwezigen uit gedeeld, en iedereen zong uit volle borst den luister van den machtigen Heilige. Boven het hoogaltaar prijkte, in een macht van electrieke lampen, in een pracht van planten en bloemen, een kunsttableau, den Heiligen Joannes Vian ney voorstellende met het Allerheiligste in de handen en ten Hemel opvarende. Na deze eerste plechtigheid werd er gezegend met de reliquie van den gevier- den Heilige, onder het zingen van het Magnificat. De drie volgende dagen was er telkens te 7 1/2 uur sermoen door den hoogst ge- waardeerden predikant pater Tillo, Ca pucyn uit Brugge. Drie sermoenen, welke talrijk werden bijgewoond, en uiterst aandachtig werden gevolgd. De geestelijke redenaar handelde achtereenvolgens over i° de heiligheid van den Pastor van Ars, 20 over zijn omgang met zijn parochianen, 3° over zijn pa rochiaal werk.Hier heeft het volk van Sta- den de schoonheid, de verhevenheid, de heiligheid van het priesterambt beter lee- ren kennen en waardeeren. Den Donderdag 3 April, was er tot slot van Triduum een Sol. Mis ter eere van den H. Pastor van Ars tot bekeering der Zondaars. Welgelukte plechtigheid, die ongetwij feld de beste vruchten zal afwerpen. Begin van Brand. Zondag laatst in den namiddag was een groepje kinde ren aan 't spel in het sparrebosch op den wijk De Sparre» achter de «Warande». Ze vonden een hagedis en zouden zich wat verzetten. Daartoe dekten ze het diertje met wat droog gras en staken ver volgens alles in brand. Maar toen de bengels zagen dat het vuur zich zoo vlug verspreidde en verder en verder liep gezien de droogte van vodde en bramen in het bosch, zetten zij het aan een loopen. De bewoners van den wijk zagen nu weldra rook opgaan uit het bosch. Ze gingen zien en hadden groote moeite het vuur stop te zetten. Olde jonge plantsoe nen van het vuur zullen geleden hebben, zal de tijd uitwijzen. Naast dit bosch stond een schoone partij jonge lariën. Moest de brand hierin geraakt zijn, er zou ongetwijfeld grootere schade gebeurd zijn. Waereghem. Honderdjarige overleden. Zaterdagochtend, s te Waeregtnr in het St- J >z ffgesticht 01 e - leden, Theresia Van den Broucke, in den ouderdom van 104 jaren. Treesje was geboren te Ilulste, dtn 15 At gustus 18.G. Brugtie. Kivd doodgereden. Onvoorzichtige k inderen speelden om en op een vóórbii rijdenden wogen. Een knaapje van 9 jaar hapede met z jn kloef en viel. Het ongelukkig kind werd een kant van het lichaam overreden en het wiel liep ook gedeeltelijk over het hoofd. De knaap was op slag dood Het lijk is naar het St Janshospitaal overgebracht. Afriake i tt I d 3 ^513113 35 Een crediet van 10 millioen is gestemd voor 't plaatsen van afdaken inde staties. Wij vinden onder ander vermeld Corte- marek, Dfxmude. Inge'mu'ster Lichter- velde. Moeskroen. Thielt, Thourout VLAANDERENS BEDEVAART naar LOURDES en LISIEUX: 12-20 Mei. - InlichtingenE. H. De Rycke, pastoor op St Jan, Poperinghe; M. Fr. Vandeplas, Apotheker, Bertenplaats, Poperinghe. Hoofdbureel. Plein 13A. Kortrijk. IHBHBaBBaBSBEianBRSBBBBMBBBBK EEN STAALTJE van Nationalistische welvoegelijkheid, over gedrukt uit de Y. B. ...maar neen, heeren staatskatholieken, we zijn het moe van door u bedrogen en gemuil band te worden. staatskatholieke huichelaarsbende. ...halfbakken, durflooze Belgicisten. ...Vlaamsche lucht met stinkend bedrog bedorven. Als zulke taal ons volk moet veredelen! Niet te verwonderen stemden de Nationa listen tegen de Vlaamsche Hoogeschool: ze zijn reeds genoeg opgeleerd om werkers te verwijten. SBBBBBBBHflVBflBBBBBBBBBaBflBBBBi STAD POPERINGHE. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD op Vrijdag 28 Maart, te 6 u. 's avonds. VERSLAG De zitting begint te 6 uur stipt. Vijf toehoorders in de zaal. Afwezig Dr Verbeke. 1. - Goedkeuring over het verslag der laat ste zitting. De Secretaris leest het verslag der voor gaande zitting; algemeen goedgekeurd. 2. - Aanvraag door de Commissie van Open baren Onderstand voor het bouwen eener nieuwe ziekenzaal in het Bur gerlijk Gasthuis. Deze aanvraag, waarvan vroeger reeds bestek en plans goedgekeurd werden, ver krijgt een gunstig advies. Schepen Gombert, als lid der Commissie, onthoudt hem. 3. - Kohier van lasten en voorwaarden voor de openbare verpachting der goederen van de Kerkfabriek van O. L. V. Goedgekeurd. 4. - Aanvraag door de Kerkfabriek van Sint Jan om de toelating te bekomen tot verkoop uit ter hand van een partij bosch, te Elverdinghe gelegen. Deze partij bosch is 59 aren groot, waar voor 30.000 fr. wordt aangeboden. Verkoop goedgekeurd. 5. - Aanvraag eener stadstoelage door het Nationaal Woningfonds van België. 2000 fr. ingeschreven in de Begrooting van 1930 worden toegestaan met algemeene stemmen. 6. - Vernieuwing van het kontrakt van aan neming der volgende lagere scholen: Meisjesscholen der Zusters Penitenten, Benedictinen en Paulinen in stad, de gemengde scholen der Zusters van den Brabant en St Jan-ter-Biezen. Schepen Vandooren stelt voor de toelagen te verhoogen en te brengen: Voor de Meisjes, van 12 op 21 fr. Voor de Knechtjes, van 7 op 14 fr. Voor den 4"" graad, van 12 op 30 fr. 600 fr. per klas 1000 Kgr. kolen. Dit contract van 10 jaar voorziet een jaarlijks verhoog van 10.000 fr. De kosten beloopen tot 25.000 fr. waarop de Provintie 3000 fr. terug betaald; blijft een uitgaaf van 22.000 fr. Algemeene goedkeuring. 7. - Vernieuwing der overeenkomst betrek kelijk de bescherming van het Bis schoppelijk Collegie. De verleende toelaag zou thans 12.000 fr. bedragen. Al de leden stemmen hiermede in. 8. - Consolidatie der vlottende leeningen, aangegaan met het Gemeentekrediet van Belgie. Deze vlottende leeningen beloopen tot een totaal van 460.000 fr. Goedgekeurd. 9. - Motie te sturen aan den Minister van Landbouw en de Voorzitters van Kamer en Senaat betrekkelijk de inkomrech- ten op de vreemde hop en het uitroeien der mannelijke hoppeplanten. Op aanvraag van de HH. Carpentier en Verbeke wordt aan den gemeenteraad een motie ter stemming gelegd waarbij de Heeren Minister van Landbouw en Voorzitters van Kamer en Senaat wordt gevraagd en aange drongen, opdat: 1") 500 frank inkomrechten zouden gelegd worden op de 100 pond hoppe; 2") het volledig uitroeien der mannelijke planten wettelijk zou bevolen worden. M. Carpentier handelt over de vermoede lijke oorzaken van de inzinking van den hoppeprijs; hij wijst deze toe aan den invoer der vreemde hop, aan de minderwaarde der inlandsche hop; zegt dat de Regeering tot plicht heeft dezen, voor de streek noodlotti- gen, toestand te verhelpen en door doelma tige middelen den ondergang der hoppeteelt te beletten. Te dien einde stelt hij voor bij de Regeering aan te dringen tot het uitvoe ren der twee voorgestelde punten. M. Carpentier hekelt de samenstelling der hopcommissie waar, volgens hem, te weinig landbouwers in vertegenwoordigd waren. Hij wijst op een der oorzaken van de inzinking Invoer van engelsche hop. Hij meent dat 't sluiten der grens een degelijke oplossing zou zijn en zegt dat volgens den Minister zelf er hooge rechten noodig zijn. Dr Brut- saert zelf heeft in de Kamers gezegd dat wij slachtoffers zijn van de bestaande contrac ten. Mijn wensch zoo zegde Dr Brutsaert cc is van bij gebeurlijke verandering beter behandeld te worden Het gaat hier om een levensbelang voor stad en streek; geen twij fel of alle leden zullen medehelpen om spoedig de verlangde oplossing te verkrijgen. De heer Burgemeester zegt dat iedereen de krisis zou willen verhelpen en vindt dat een der beste middels is de goede hop doen ken nen en overal aan te raden enkel en alleen hop te koopen voorzien van stedelijk lood en getuigschrift. Dr Brutsaert zegt al zjin krachten in 't werk te stellen om den hopteelt vooruit te helpen. Hij komt ter Kamer een amende ment neder te leggen waarbij de vervalsching der hop ten strengste zou beteugeld worden. Hij leest naar 't voorbeeld van M. Carpen tier, een deel zijner rede, ter Kamer uitge sproken op 4 Maart 11. M. Carpentier herhaalt dat de rechten moeten verhoogd worden, dat de Minister moet durven en willen de contracten veran deren, dat wij daartoe moeten aandringen. Dat, zonder mannelijke plant, er betere hoedanigheid zou verkregen worden. Dr Brutsaert, gesteund door den Heer Burgemeester, vraagt de splitsing van de .motie. M. Carpentier dringt aan op de stemming over zijn voorstel. De splitsing wordt gestemd door al de leden min M. Carpentier. Dr Brutsaert stelt de volgende bewoording voor: eene aanzienlijke verhooging zoo gauw mogelijk te zien inbrengen. In de fransche Kamer vraagt men de rechten van 125 fr. op 200 fr. te brengen. En men heeft het nog niet bekomen. M. Carpentier stelt voor in te brengen: zoo gauw mogelijk de handelsverdragen te mogen herzien worden. Ten slotte wordt volgenden tekst opgesteld en door al de leden aanveerd en gestemd: 1. - Zoohaast mogelijk eene aanzienlijke verhooging in te brengen der rechten voor den invoer in Belgie van uitheemsche hop en met dat doel in den kortst mogelijken' tijd de herziening te bewerken der bestaande hgndelstractaten met de vreemde landen. Dr Brutsaert zegt dat het tweede deel ook dient gewijzigd te worden: het volledig uit roeien der mannelijke plant zal hij niet stemmen; hij is voorloopig partijganger van een strenge beperking. Vroeger, in 1887, werd de uitroeiing doorgedreven en de hop had geen groeikracht meer; derwijze dat men verplicht was op aanvraag van al de boeren van de streek de beperkte toelating tot kwee ken op nieuw toe te staan. M. Desmytter bevestigt de noodzakelijk heid van het laten groeien van enkele man nelijke planten en hij acht de bestaande regeling of gedoomzaamheid voldoende en ten volle beantwoordende aan de ware be langen van de Poperingsche hopboeren. 1 mannelijke plant voor 1200 draden. 2 2700 3 - 4000 4 6000 Hoogste toegestaan aantal: 4 planten. Dr Brutsaert meent dat de huidigecrisis moet toegeschreven worden aan een alge meen verschijnsel die alle landbouwproduc ten te neer drukt: graan, vlas, voederen, hop, enz. Hij meent dat dezen toestand niet volkomen kan verholpen worden door wet ten en reglementen. Beschermingsmaatrege len en wetten moeten toch in de mogelijke mate den toestand bevoordeeligen. Wat het uitroeien der mannelijke plant betreft: loo pen daarnopens de gedachten der weten- schapsmenschen nog al uit een. Een Engelsche geleerde beweert dat voor de kuststreek een beperkt getal mannekes noodig zijn en de ervaring hier in 1888 op gedaan schijnt zijne zienswijze te bekrach tigen. Wij moeten in die zaak geheel voorzichtig zijn en de uitspraak der wetenschap af wachten. 't Ware vermetel voor ons, onbe voegden, die twistvraag te beslissen. Wij willen allen de hopboeren goed doen, maar ik wil het gevaar niet oploopen door onbezonnen maatregels door onbezonnen menschen aangepredikt, hun meer kwaad dan goed te bezorgen. Als de wetenschap beslist heeft dan leg ik mij bij haar beslissing neer. Ten slotte wordt volgenden tekst door Dr Brutsaert voorgelegd en door het schepen college bijgetreden: 2. - Tijdelijk de strenge uitvoering te bewaken der maatregelen getroffen bij de koninklijke besluiten van 5 Juni 1926 en 28 Juni 1929 nopens de uitroeiing der wiide- en de beperking der mannelijke hopplanten: Dat de technische scholen voor die studiën ingericht in een betrekkelijk korten tijd zouden uitspraak doen over deze kwestie: of de volledige uitroeiing van de manne lijke hoppeplanten in de streek van Pope ringhe wenscheiijk is of niet. Dit tweede deel wordt gestemd door al de leden min een onthouding <M. Carpentier). 10. - Mededeelingen. Geen. Te 8.15 uur gaat de vergadering uiteen. FOOTBALL F. C. POPERINGHE. Warineer deze regelen verschijnen zal reeds een gedeelte der feesten tot het verle den behoorendoch het bijzonderste gerecht zal heden Zaterdag avond verorberd worden, we bedoelen het «Souper». We hopen dat geen enkele wanklank de prettige feestvie ring storen zalhet moet een broederfeest worden, waaraan de minderbedeelden even veel genoegen beleven als de meer begoeden. Bij rood en geel bestaat geen klasse onder scheid, bij ons telt alleen die warme club liefde, die in alle deftigheid streeft naar vooruitgang. Mocht deze feestelijke bijeenkomst het hare bijdragen tot het welzijn onzer kleuren. Dit weze de blijde inleiding onzer rubriek. De eerste ontmoeting van het driehoeks- tornooi is in ons voordeel afgeloopen. We hebben tot de laatste minuut moeten wach ten om bescheid krijgen en dan is de kans met ons geweest. Want eerlijk gesproken, de weergave van het spel zou wat anders zijn dan een 2-1 zege voor F.C.P. Dat is nu de 2emaal dat Yeurne de punten verdient en ze niet meekrijgt. Ze hebben Zondag weer hardnekkig gespeeld en onze verdediging moest herhaaldelijk op de tanden bijten om het gevaar af te weren. Jammer dat het aan- vaiskwintet zoo erbarmelijk presteerde. We werpen den steen naar niemand, maar ieder een zal ons wel beamen wanneer we schrij ven dat onze voorlijn van geen tel was Verre van ons te beweren dat er slechte wil mee gemoeid was; we waardeeren die vijf jon gens om hun onverzwakken iever, maar ver leden Zondag vlotte het niet. Het moet inderdaad erg zijn om een half back vooruit te trekken. En nochtans 't was het eenige middel. Het eerste doel was 't werk van Joel, en zijn broer bakte het tweede. Trots alles weten we op voorhand dat 'hr tegen Yper anders zal gespeeld zi jn. Die ont moeting «legt het vuur aan de schenen en daarom vertrouwen we in ons elf voor aan staande Zondag. Morgen verkent onze tweede het terrein. Weet ge, jongens, dat het lastig zijn zal1 En hebt ge moed en wilskracht genoeg om rood en geel anderhalf uur te verdedigen? Ge hebt ons vertrouwen, beschaam net niet. En kont ge iets oprapen te Yper, 'tzou ons hoop geven op den beker. Is dit te veel ge vraagd van U Nu hebben uw matchen zoo veel waarde als die van ons eerste elftal. Beseft ge dat wel. mannekens. Met onze beste wenscfien vergezellen we U morgen. KEIKOP. Zondag 6 April te Yper (3 uur) C. S. Yper II F. C. Poperinghe II. Klassement op 6 ArRiL G. G. V. G. V. T. P. 1. C.S. Yper 1 1 o o 5 1 2 2. - F.C. Poperinghe 1 1 o o 2 1 2 p-'- S.V. Veurne 2002270 Naschrift. Bij het ter jiers gaan verne men we zooeven dat onze gala-avond tot een schitterend sukses gedijde. Daarom zijn we buitengewoon gevoelig geweest en we be danken dan ook van harte het övertalrijk publiek. KEIKOP 't Produkt door elkeen, eind en ver gekend Suikerij Maar slechts geëerd, geprezen onder 't merk F C. Jacobs Want dit alleen geeft waarborg en is meer De Strafste Ook zuiver fijn, profijtig en dus weer Gebruikt er Min. VOETBALCLUB De Eendracht WATOU We hadden dus Wervick die ons kwam bezoeken en de liefhebbers waren met zoo'n mooi weder op 't plein. Wat zou de uitslag zijn? Niemand wist het,... zelf aan half-time kon nog geen gedacht gemaakt worden daar 't nog steeds 0-0 was. F. C. Watou domineer de en 't spel werd meestal in 't Wervicksche kamp gedaan. Half-time, verandering. De Eendrachters zouden tegen wind en tegen zon spelen. Dit veranderde. Wervick doelde, 't Werd 0-1. Maar kort daarop bracht Watou alles weer op gelijken voet 1-1. Mooi spel, dat was zeker, dat heeft iedereen gezien. Op de helft van 2'' half-time verhoogde Wervick 1-2 en zoo bleef het tot Watou op de laatste minuut een krachtige poging op 2 meter van Wervicks netten zag mislukken. Ons mannen hadden zoo niet een zege, toch wel een drown verdiend. Wat we in Wer vicks elftal vooral opmerkten was de joviali teit. Tot later. Retourmatch naar Wervick is nog niet bepaald. Allo! Voor Duinkerke wordt het hoog tijd voor in te schrijven, hoor! Er zijn meer lief hebbers voor zoo'n speelreisje dan we dach ten. 't Is waarschijnlijk op 27 April. Houdt u gereed. Schrijft in bij A. Corteel. Nog een vijftal plaatsen zijn vrij. Wie van gedacht is mee te reizen haaste zich een besluit te nemen. Supporters welke de reis naar Veurne wil len meemaken kunnen zich ook bij A. Cor teel aangeven. Zondag toekomende meer nieuws daarover. NOLLE. MOTIE te sturen aan den Minister van Landbouw en de Voorzitters van Kamer en Senaat, betrekkelijk de inkomrechten op de vreemde hop en het uitroeien der mannelijke hoppe planten. De Gemeenteraad van Poperinghe in zit ting van 28 Maart 1930, overwegende Vat de Hoppekweek en -han del in Poperinghe en omstreken een ge westelijk bedrijï is welk aan de gansche bevolking sedert Onheugelijke tijden een mil de bron van welvaart, voorspoed en weelde oplevert; overwegende dat de heerschende krisis van den hophandel onvermijdelijk aan de gansche bevolking een geweldigen slag toe brengt in haar financieel vermogen en in hare bestaansmiddelen en dat de voortdu ring van den tegenwoordigen toestand zeker velen tot het noodlot moet brengen; overwegende dat tot het redden van dezen neteligen toestand er onverwijld naar mid delen dient uitgezien te worden om aan de uitbreiding er van zooveel mogelijk paal en perk te stellen en den vroegeren bloei van dezen tak van ons landbouwbedrijf opnieuw te zien heerschen; overwegende dat de Regeering in den per soon van den heer Minister van Landbouw al de middelen zou moeten ter hand nemen om deze vroegere zoo rijke landbouwuitbating onzer streek te beschermen en de mogelijke maatregelen dient te treffen om dén onder gang der hoppeteelt tegen te gaan; BESLUIT bij de Regeering aan te dringen: 1. - Zoohaast mogelijk eene aanzienlijke verhooging in te brengen der rechten voor den invoer in Belgie van uitheemsche hop en met dat doel in den kortst mogelijken tijd de herziening te bewerken der bestaande handelstractaten met de vreemde landen. 2. - Tijdelijk de strenge uitvoering te bewaken der maatregelen getroffen bij de Koninklijke Besluiten van 5 Juni 1926 en 28 Juni 1929 nopens de uitroeiing der wilde- en de beperking der mannelijke hopplanten; en 3. - dat de technische scholen, voor de studiën ingericht, in een betrekkelijk korten tijd, door hunne wetenschappelijke behan delingen zouden willen vaststellen indien het wenscheiijk ware voor de hoedanigheid der opbrengst de volledige uitroeiing der mannelijke hoppeplanten in de Poperinghe- streek te eischen. BESLIST deze motie te zenden aan den Heer Minister van Landbouw en aan de heeren Voorzitters van de Kamer van Volks vertegenwoordigers en van het Senaat. «o» NIEUWS OVER DE HOP. BELGIE. De handel schijnt vast ge stemd, alhoewel de prijzen niet veel verhoo gen. Poperinghe, stadshop 1929, noteert 125- i3o fr. aanstaande gewas iglo noteert 340- 35o frank. Voor de parochiehop bood men dezer dagen 90 fr. voor extra puike hop, en 5o 60 fr. voor gewone hop. Donderdag 4 April heeft de Provinciale Landbouvkamer de koninklijke besluiten nopens het verdelgen der schadelijke planten besproken. Wat de mannelijke hop betreft, werden de volgende voorstellen gestemd, om ze door den Minister van Landbouw te zien uitvoeren i° dit al de wilde hop in de hagen en bos- schen zou moeten uitgeroeid worden, tus schen den i5 Mei en den i5 Juni 20 dat het toezicht door de politie en de rijkswacht alle jare zou moeten gedaan wor den in de hopvelden zelve, tusschen den ie en den i5e Juli 3° dat de Gouverneur der Provincie zelf alle jsiiir dit bevel van uitroeien der man nekes zou moeten bekend maken, en de bur gemeesters der gemeenten belasten dit bevel te doen uitvoeren door de politie, en des noods zelve al de overtiillijje man nekens doen uitkappen. FRANKRIJK. In het Noorden heeft men t 4 van de hommelhoven uitgereden het zijn meestal de oude hommelhoven, of deze waarde blokken door de ziekte afgerot zijn. In Elzas zijn er 5oo tot 600 hectaren uit gesmeten De hojr van het Noorden noteert So 70 frank in Elzas betaalt men 70 100 fr. voor beschikbare waar. Hier en daar wordt er aanstaande gewas ig3o verkocht bij con tract aan 220 frank. «O» GEZONDE TAAL. Hierboven geven we de Motie door ons Stadsbeheer opgestuurd naar de bevoegde Overheid ingevolge de Hoppecrisis. Dat is gezonde taal! En in onze rubriek Nieuws over de Hop geven we de voorstellen op Donderdag laatst opgesteld in de Provinciale Landbouwkamer. Dat zijn gezonde maatregelen. De landbouwers zullen daar beter mede varen dan met politieke opruierij. Zondag 6 April Eerste Tap. «In den Travers», bi; Jules Inion, Meessenstraat. Laatste Tap. In de Vink bij Germain Dewach- ter, Casselstraat. Graote Hanenkamp. Abeele-Grens. Zaal Franco-Beige. Lijst der ingeschreven maatschappijen: Las Amis, Frontiere-Abeele; 2. Oli vier, Watou; 3. Dujardin, Watou-St- Jan; 4 Koekuit, Poperinghe; 5. Clyte- boer, PoperiDghe6. Vandenbroucke, Poperinghe; 7. Tilly, Poperinghe; 8. Ingelaere, Beveren 9 Lambert, l.ange- marek 10. Deporte, Langemarck n. Cruydt, Langemarck 12. Synnaeve. Al- veringhem i3, Kino, Forthem 14 Des- camps, Oostvletereni5. Waeghemaeker, Crombeke 16 Pinceel, Merckem i7. Depauvre, Merckem 18. Monnier, Oos tende 19 Leuridan, Oostenpe 20. La- truwe, Elverdinghe 2i.Godderis, Ees- sen 22. Bustraen. Proven 23. Aernoudt, Westouter 24. Decorte. Zuidschoote 25. Dajjjiaye, Vlamertinghe 26. Cornet- te, Yper27. Barbary, Clercken 28. Les Amis, Jonckershove. Loting om 2 uur in 't Park om 3 uur. Zondag 13 April Westouter. Schoone Geit te verhollen. In de Linde bij Jules Carron gegeven door Omer Lemaire Ryckewaert. Park Grooten-Ons-Heer. Konkoers 3oo voor 1000 met 2 hennen. Ingeschreven Maatschappijen Des- camp, Crombeke - Elie De Houck, Crombeke - Aimé Ooghe, Elverdinghe- La sat, Zarren - Pierre Bulcke, Woumen - Désiré Gunst, Rousbrugge - Costeno- ble, Eessen - Plancke, Poperinghe - L'Aigle, Watou - L'As de Boeschèpe - Les Amis du Grand Christ - Boddaert, Bailleul - Depoorter, Langemarck - De- mey, Langemarck - Lietaert, Poperinghe - Doom, Poperinghe - Huys, St-Jan ter- Biezen. Een mise te nemen. Loting om 2 uur, bij Gaston Van Bruwaene, Groote Markt, Poperinghe in 't Park om 3 V, uur stipt. Bij ons te verkrijgen: HET GOEDE-WEEK-BOEK, zeer volledig officie van Goede-Week en Paasch-Week. Latijnsche en Vlaam sche tekst. Verbonden: 11 fr. 25. NATIONALE MILITIE. Baricht. De Belgen, geboren in 1914, die den 15 April 1980 geen bericht zouden ont vangen hebben van hunne inschrijving in de wervingsreserve, moeten zich vóór den 30 April 1930 tot het bestuur der ge meente wenden, waar zij op 1 Maart 1930 in de bevolkingsregisters ingeschreven waren. ALLERLEI. Vlaamsche Hoogsschcol. In den Senaat werd Woensdag het wets ontwerp goedgekeurd met 111 stemmen tegen 14 en 17 onthoudingen. De Hasisttuurwel. De verlen- ging voor een jaar aan de huishuurwet wordt bij Kon. Besluit toe estaan in de Provintie Westvlaanderen te Harelbeke Poperinghe en Wervick. Kri$is. Ten gevolge der heer schende krisis in de metaalnijverheid zijn drie groote smeltovens in Luxemburg gedoofd met 1 Apri'. ROUWBERICHTEN Familie, Vrienden en Kennissen worden beleefd ultgenoodigd tot de plechtige JAAR MIS op Zondag 6 April, te 9 uur, in St Ber- tinuskerk, voor Vrouw MARTHA CAMBIE Hiusvrouw van Heer Maurice Billiau. Van wege Echtgenoot en Familie. Beleefde uitnoodiging aan Vrienden en Kennissen tot het JAARGETIJDE, dat zal gezongen worden in de parochiale Kerk van Crombeke, op Dinsdag 8 April, te 10 u., voor JUFFROUW JEANNE DELPORTE. Van wege Ouders, Broeders en Zusters. mSmmÊ Vertrek uit Poperinghe te 7.45 en terug te Poperinghe te 18.4911. N. B De reiskosten heen en terugreis bedragen 24,50 fr. Aaav Uitmuntende mest voor alle teelten. 15.5 stikstof ongeveer 28 Kalk (over eenkomende met 50 Kool zure kalk) Zeer goede Dekmest. geschikt voor alle planten waarvan de groei moet aan gewakkerd worden. Zeer voordeeligen prijs Een goed gebruik der mest stoffen vermeerdert den oogst Voor aankoop van KALK SALPETER IG zich wenden tot den lokalen handel. TOONEEL Verhuring van Kostumen Stijl - Fantaisie - Modern Vakkundige bediening - Billige prijzen. HENRI WENSMA - GENT Volskenslaan, 148. Tel. 14707.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 3