Ware Liefde Bröuwerij Masschelein Missienit uws Vrouwenhof kje DE POPERINGHENAAR, Bl. 5. - 4-5-1930. - N' 18. 13 A CS M X m m HETMANNEKE SANSEN- VANNES TE, Gasthuisstraat, Poperinghe. AANBESTEDINGEN. MEI - BLOEIMAAND 1.000.000 FR. TE WINNEN 21.500.000 FRANKEN. YFERSTRAAT POPERINGHE UNION CENTRALE de la BOURSE BIJ ONS TE VERKRIJGEN: Gekruiste Gód die voor mij staat, des werelds eere en toeverlaat, Gekruist, gekroonde Jezus zoet, onze eenigste hope, ons eeuwig goed ik groete en bidde u, reik, o Heer, al die rechtvaardig zijn, nog meer, en geel', door al uw lijden en bloén, vergiffenis aan die kwalijk doen. Gij zegt dat 't vlaamscli te niet zal gaan: 't en zal! dat 't waalsch gezwets zal boven staan: 't en zal! Dat hopen, dat begeren wij: dat zeggen en dat zweren wij: zoo lange als wij ons weren, wij: 't en zal, 't en zal 't en zal! G. GEZELLE. iBBBBgssaaiiaaEgigBsssaa UIT OE Hoezee! het heeft geregend Ge ziet 't in hof en land Hoe jeugdig daar nu tieren Zoo bloem als plant. Ara! zegt Marenta dat zijn weer van die verzekens van 5 ellen voor nen frank. En ze voegt er bij: Als gij niet beter rijmen kunt En betei' niet kunt dichten... Wil voortaan voor uw lezers, zulk Een werk niet meer verrichten. "k Weet wel wat er schort, alderliefste lezeressen. Marenta heeft nen nieven hoed van doen en 'k heb gezegd dat den hoed van gepasseerd jaar nog komilfo is. Dat is Marenta heur verdriet Maar een nieuwen krijgt ze niet. Madame Dulkens had nen spilsplinternie- ven hoed gekregen van heur moeder en daar stonden kersekens en druiven en bloemen op. Niet op de moeder, maar op den hoed. Toen meneer Dulkens den hoed zag, zei hij alzoo tot zijn vrouw: 'k zie dat niet gaarne al die vruchten op uwen hoed. 'k Kan er toch geen sigaren gaan ophangen, antwoord de madame. DEES WAARHEID DIENT Hier niet verzwegen Aan een goed antwoord Is veel gelegen. !Nu dat we onze vlaamsehe Hoogeschool hebben denken veel Vlamingen dat de vlaam sehe kwestie is opgelost. Ge zijt er wel meê. Het duurt reeds lang En duren zal 't nog menig jaartje Alsdat de Vlaming blijft Aan 't staartje. Dees week moest ik bij een agent van de schatkist gaan te Brussel. Daar kwam daar een emplawjee voor de pinnen. Ik sprak vlaamsch, maar die emplawjee verdraaide het een enkel woordeken vlaamsch te klappen. Marenta zei: die vent wordt toch ook betaald van de centen van de vlaam sehe belastingsbetalers. Ik zei: zeker Ma renta. Maar daar zijn nog honderden geval len dat de Vlamingen zijn neuze stoot. En zoc lang we niet hebben Gelijkheid in rechten Zoo zullen de Vlamingen Daarvoor vechten. Bravo! Manneken! roept Marenta uit. dat is reeds veel beter gerijmd. Maar 't moet u niet verwonderen dat Marenta zoo spreekt, we zijn te Brussel en daar zijn schoon hoe denwinkels. WAT PRECIES NIET SCHOON IS, dat is als ^e naar de plaatse gaat waar de keuning ook te voet naar toe gaat en als ge er dan door zakt en in de diepte terecht komt. Dat gebeurde te Dox-les-Puis, ergens in Frank rijk. Zekere Maillaud was pas getrouwd en na 't diner ging hij even naar de plaatse "waarvan 'k zjustement sprak. Maar. de plank waar Maillaud op stond brak In twee en hij naar beneden. Ze hebben hem rap op 't dro ge gebracht maar de kerel, die half ver- .smacht was heeft 's anderdaags zijn keers- Hken uitgeblazen. Triestig! he menschen. TRIESTIG ook dien brand in Amerika in die gevangenis van Columbus. Meer dan 300 dooden. Daar zijn verschillende gevangen levend in hun cel gebraden. DOKUS STOND 'te Antwerpen voor ec-n restaurant -of spijs huis dat als opschrift droeg: In het Gebra den Kieken, 't Was avond en Dokus had [greoten honger en maar weinig' centen. Toch [Stapte Dokus binnen. De gar con kwam sef fens vragen ,wat Dokus moest hebben. Wat kost hier een ontbijt of morgenkost, vroeg Dokus. 3 frarik zei de garcon. En 't middag- Mengelwerk van De Pcperinghenaar 18. ROMAN door A. HANS. En ge lastert zelfs een eerlijk man. mijn verloofde. Maar bet is allemaal jaloezie:! Bad ik u genomen den zoon van het tim- piermannetje, dan ware alies goed, hé! snauwde Maivina. I-— Zwijg toch! vermaande haar vader. I Neen, ik zwijg niet. I =- De klerken kunnen Ty.isteren. Ik heb toch het recht te kiezen wien ik wil, hernam Maivina. jufvrouw, ik heb u nooit gevraagd, zei George... Ge durft veel zeggen. baarlijk ft* hoogmoed gaat te ver j Jalcersch zijt gij, jaloerseh. dat s het! Ge hadt me zeker in uw moeders snoepwin keltje achter de toonbank willen zetten! Maivina., waarschuwde haar y.ader. Mijn ouders zijn ver boven uw beleedi- dngen verheven, hernam George, En gij Relt u belachelijk aan. Welnu. Welnu, uw Verloofde heeft mij ook aangevallen. Ik heb iie eerst niet om dien kerel bekommerd, IHij staat torenhoog boven u, en dat is ïu jaloezie! Nu die man mij heeft aangevallen, zal k eens onderzoeken wie hij is, sprak Ver- ane. En misschien bewijs ik dan tevens uw acier een grooten dienst Waag het eens hem te belasteren! raas- Ie Maivina. Ik laster nooit! Ge zijt onbeschaamd. Stil toch, Maivina, suste <if secret ris. k'e zijn op het stadhuis. Gooi dien kerel dan buiten, éten? iö frank zei de garcoii. Eh 't avond eten 6 frank zei de garcon. Hewel, zei Dokus breng mij dan maar een ontbijt. Ja maar zei de garcon, 't is avond. Dat doet er niet toe, antwoordde Dokus, ik kan 's avonds ook wel een ontbijt naar binnen wippen. Ik peis zegt Marenta, dat ze Dokus daar rap zullen buitengewipt hebben. DE EKSPOSIEZIE van Antwerpen is dus geopend, 't Zal er prachtig zijn. En zoo als ge weet worden er briefkens rondgestuurd om al de huizen te versieren met bloemen Op die briefkens staat: Belgie bebloemd. Dat is in alle geval beter dan in 1914, zegt Ma renta, toen was 't Belgie bebloed: En stille kens voegt ze er bij Bloed rijmt op hoed. Ik kijk ^Marenta r|ct angstoogen aan Krijgt ze nu bloeddorstige gedachte»? Maar neen, ze geeft een verklaring: Manneken ik zag een hoed met bloemkens -rood als bloed Die staat me voorzeker goed. Allee! ik voel het al: ik zal weer de zwak ste zijn en Marenta heur zin geven, 't TRI BUNAAL heeft aan graaf Jean de Meeus zes maanden bak gegeven omdat hij twee keer 's nachts met zijn auto menschen om ver heeft gereden. En als hij uit den bak komt, mag hij nooit meer een otomobieleken besturen. Ziet ge dat die vent het nu in zijn kop krijgt per vliegmachien te gaan reizen Dan krijgen we hem de eenen of den anderen dag op onzen kop. De malheuren Die er gebeuren Met de otos, 't is te wreed. 'k Zou gazetten kunnen vullen Moest ik de zottigheid van die snullen Verteilen in 't lang en breed. Ja, domme snullen zijn 't, die doodrijders die peinzen dat de weg voor hen alleen is. DE FRANSKILJONSCHE GAZETTEN schrijven dat Joris De Leeuw ook een snul is en er maar vier heeft en ne krentenkoek Ge weet toch wie die Joris De Leeuw is? Dat is die Antwerpsche soldaat die te Namen in de kazerne lag maar weigerde naar de beve len te luisteren, die in 't fransch werden ge geven. Honderden telegrammen heeft Joris De Leeuw ontvangen en de West-Vlaamsehe meisjesbond heeft hem ook geluk gewenscht om zijn houding. Dat telegram van die lieve West-Vlaamsche meiskens zal hem zeker veel plezier hebben gedaan. 'T ZAL u mis schien ook plezier doen, het volgende te lezen, 't Kan altijd te pas komen als ge ne keer in een gezelschap zijt en de menschen niet meer weten waarover te klappen. Weet ge alzoo: DAT ongeveer 5000 sterren met 't bloote oog te zien zijn?... DAT het allereerste glas in het jaar 1226 vervaardigd is?... DAT de asperge als de oudste plant be schouwd wordt, die als voedsel gebruikt werd?... DAT Venetië op 80 eilandjes gebouwd is en circa 400 bruggen telt?... DAT jaarlijks om en om 70.000 dieren ge dood worden ter wille van den pelshandel?... DAT de Paus gemiddeld 22,000 brieven per dag ontvangt?... DAT een mensch 44 spieren in beweging moet brengen om te kunnen spreken?.., DAT de vleugels van een gewone mug 15.000 maal per second trillen?.., DAT vele dieren zelf hun gebroken lede maten amputeeren door ze af te bijten? DAT onze nagels gemiddeld per week één millimeter groeien?... DAT het eten van te veel vleesch, oorzaak kan zijn dat men slecht geluimd is?... 't Is daarom dat Marenta tegenwoordig mijn biefstukskens zoo klein snijdt. DE BEURZENSNIJDERS of pickpokees zijn op weg naar Antwerpen. De politie heeft er ginder reeds een tiental bij den kraag gepakt. Opgepast dus beste menschen Als gij naar de ekspozisie gaat, Ziet dat ge dan uw portefeuilken Vastnaait met ijzerendraad. 't Zou u kunnen spijten als ge dezen raad niet volgt, 't SPIJT mij als haren op mijn hoofd dat ik met u getrouwd ben, zei Ma dame Dinges tot heuren vent. Mij ook zei de vent. Dan is uw spijt toch veel kleiner dan mijn spijt, antwoordde madame Dinges. Waarom, zei de vent. Omdat gij nog maar vier haarkens cp uwen knikker hebt... Ruzie tusschen vrouw en man Soms al eens gebeuren kan... Maar dat mag niet blijven duren Anders is het van bezuren. Boer Lummels kan noch lezen noch sehrij ven. Om er niet stommer uit te zien dan een ander, nam hij, toen hij in de herberg zat, een gazet in zijn handen. Toen kwam Pummels daar aan. 4- Awel, Lummels, sprak hij, wat nieuws is er in de gazet? Ah! zei Lummels, 't heeft fel gesneeuwd in de Walen-pays. En hij lei het blad neer. Pummels nam het blad op, en begon het te doorsnuffelen. - Mijnheer Verlane kwam mij spreken. U ophitsen Ik zal wel heen gaan, zei George, op staande. Mijnheer Verlane, wacht toch met de klacht! smeekte de secretaris. O, vader, laat hem doen! Wat kan dat strooien ventje! hoonde Maivina. Ge moet uw mond houden. Maar ik zal me zelve verdedigen. Mijnheer Verlane, hernam de secretaris, het is al opwinding en verwarring in de stad. Men zal tot de kalmte terug keeren. Weihoe, ik geef mijn arbeiders wat beter loon en daarom word ik uitgemaakt als een bedrieger, een verwekker van wanorde en oproer, als een schurk, en ik zou dat alles zoo laten gaan. Neen, mijnheer Brandsen, sprak George. Ge kent mijn voorwaarde. D" burgemeester had in zijn kabinet de rumoerige stemmen gehoord en trad binnen. - Wat is er toch? vroeg hij. O, mijnheer Verlane, gij hier! Is het om over de staking te spreken. -- Die staking gaat mij niet aan, burge meester. Toch wel... Dat Is niet waar! Uw maatregelen zijn er de oorzaak van! Gij redeneert zonderling, burgemeester. Ge zult oeh erkennen dat ik begonnen ben met u de hand boven het hoofd te hou den. Niemand moet mij de hand boven het hoofd houden, burgemeester. Ik ben een zelf standig man... Ik heb niemands bescherming nocdig. Ik zal me nooit over mijn eenvoudige ouders schamen en ze staan voor mij ver boven de heele aristocratie yan Belaarde. En ik kwam nu de sekretaris mgedeelen, dat ik een klacht zal indienen voor eerroof tegen Klaas Brandsen. Het is goed, dat gij het ook weet, burgemeester, want gij beschermt de vergadering, waar ik belasterd werd, Gij valt mij aan! Dat's aardig, Sprak hij na een zekeren tijd lezens. Ik zoek heel het blad door en ik zie niets staan van sneeuw. Ah! zei Lummels, 't was maar dunne sneeuw. Die is nu al lang gesmolten. In' Egypte ligt er geen sneeuw, maar daar liggen de sprinkhanen zoo dik, zoo dik, dat de gansche oogst er door afgevreten is. Dat is een herhaling van een van de zeven pla gen van Egypte, zooals we in de Bijbelsche geschiedenis hebben geleerd. En de ondervinding leert ons Alle dagen Dat er zoovelen in de wereld Zijn te beklagen. Zie maar weer ne keer wat er te Ander- lecht is gebeurd en zeg het mij dan eens of 't niet triestig is: Dinsdagavond had eens dramatische zelf moordpoging plaats van een jong meisje te Droogenboseh. De kleine fabriekwerkster Ali ce Van den Ho..., 15 V2 jaar, bij haar oom in wonende, Groote Baan in voormelde gemeen te, sprong in de vaart van Charleroi, Barthe- lemy laan, grondgebied der 3" politie-wijk van St Jans Molenbeek. Een voorbijganger die het misdadig gehaai der jeugdige wanhopige had gezien gelukte erin de ongelukkige te redden. Ze werd naar het politiebureel der Nieuwe Graanmarkt overgebracht waar zij de erste zorgen ont ving. Ondervraagd over de drijfveer harer daad, heeft het meisje verklaard dat zij een einde aan haar leven had yillen stellen, omdat haar oom het voornemen had te kennen gegeven haar terug naar hare ouders te Roubaix te sturen, die zij tengevolge van mishandelin gen had verlaten. Gelukkig is de toestand van het meisje niet gevaarlijk. Is 't niet om er compassie mede te hebben. Nog zoo jong. KARELKEN DE ZAAN is ook jong, bitter jong, nog maar drie jaar en 't ventje speelt reeds manjefiek viool. Allee! alweer een won derkind meer in de wereld. POLLEKEN IS SOLDAAT en vraagt een dag congé. Waarvoor? zegt de kapitein. Mijn broer trouwt. Met wie? Met een meisken. Natuurlijk, antwoordt de sabelsleper, hebt ge al gehoord dat iemand met een man trouwde. Ja wei, kapitein, zei Polleken... mijn zuster. Hier nog eenige nieuwskens waardat ge uw profijt uit kunt trekken: Op het Siberische schiereiland Kamchatka zijn rijke goudvelden ontdekt. Ge weet den weg: per spoor naar Moskou en dan met den Trans-Siberischen spoorweg... maar 't is een nogal duur reisje en neem vooral een paar boterhammen mee! Waarvoor dat de menschen leven? Waarnaar dat de menschen streven? 't Is naar geld en goed: 't is 't goud! Maar wat dat ge er van behoudt Als vier planken uwe leden Voor de leste reis bekleeden? Een dezer dagen werd door een witte leg hornkip te Beverwijk een ei gelegd, dat 9 Vi cm. lang en 122 gram zwaar was. Dat doet mijn kanarie haar niet na! MevrouwLieve hemel! daar zitten we met dertien aan tafel. Gast: «Wees maar gerust, mevrouwtje, ik zal wei voor twee eten. In een fabriek te Tottingham (Engeland) heeft men een groote gramofoon geplaatst, die 'de nieuwste platen ten gehoore brengt. Waarom? In die fabriek zijn veel meisjes werkzaam, die zooveel babbelden, dat het we'rk' er ernstig 'onder leé3. Nu zingen ze en de directie heeft verklaard, dat dit het werk zeer ten goede komt. In de Kempen zijn er nog fabrieken waar onder 't werk door 't vrouwvolk den rozenkrans wordt gebeden. Voorwaar een schoon gebruik. TEGEN WOORDIG sukkelen er veel kinderen met kinkhoest, 'k Ben geen wonderdoktcor, maar 'k wil hier toch een remedie geven die baat ze niet schaadt toch niet, en in elk geval goed zal doen. In een liter water eenige stukjes look en een bundeltje lijn laten koken. Daarvan geeft men den zieke drie lepels per dag. Ander remedie; Men neemt zwarte rammenas, snijdt hem in sneedjes. Die sneedjes worden met kris taalsuiker bestrooid. Alles wordt dan geperst. Van het sap eenige koffielepels per dag toe dienen. Allee, zeg nu ne keer: merci. Manneken uit de Maan. En hier voor 't slot nog een verteliingsken: GP DEN POSTWAGEN zaten, onder an deren pater Werhardus, kapucien, en Piet Snavels, een fijngebekte socialist, met kleine moestas onder zijn neus en een pince-nez op. De pater had een kleinen reiszak die al gauw door Piet werd opgemerkt. En Snavels begon te vertellen van den schandigen rijk dom van de paters en hoe zij kwansuis de armoede verbeelden; en hoe Onze Heer per tang arm geleefd had op de wereld. En, zei hij, en hij wees op den reis zak, 'k meende dat de paters geen geld mochten meedragen. Neen, maar gij laat mij aanvallen, bur gemeester, hernam George met klem. Dat is mijn vergadering niet. Gij beschermt ze, terwijl ge de arme stakers verbiedt gezamenlijk hun belangen te bespreken. Ik ban de revolutie uit mijn stad en dat is mijn recht en ook mijn plicht. De patroons bevorderen revolutie... Ik zou vreemde sprekers moeten ver gunnen het volk op te hitsen. En was de raadsd.raaier van de eerste vergadering geen vreemdeling! Hij mocht leugens uitstrooien, mij aanvallen en toen ik een antwoord gaf, werd ik uit de zaal ge bannen Gij mocht niet onderbreken, merkte de burgemeester op. Welnu, we zullen niet langer redenee ren... Het gerecht zal uitspraak doen! En ik zal algemeen bekend maken welke toestan den te Belaarde bestaan en officieel be schermd worden. Dus dat gaat tegen mij? vroeg de bur gemeester. Tegen het gansche stelsel van dit stadje. Ge vergeet, dat de eerste spreker onzen handel helpt uitbreiden..., dat er reeds ver zendingen worden gedaan naar 't buitenland. Ik heb u mijn meening gezegd en nu is het genoeg! Goeden dag! George verliet het bureel, dat Maivina reeds voor hem had verlaten. Ja, hij zou eens krachtig optreden. De staking bracht veel beroering te Be laarde. Er mochten geen vergaderingen worden gehouden en gendarmen patroeljeerden door de stad. Er was dadelijk armoede in menig huisje. Met het wekelijksch loon moest men dadelijk schuld betalen. En de vrouwen van de sta kers kregen geen krediet. in hun verbittering keerden ze zich tegen En 't manneke schoot uit in een lach zonder einde, 't Was juist het oogenblik dat de postwagen stilstond en dat de koetsier de deur opentrok en zei: Menschen, ik kan niet meer voort, 't is hier overstrooming. De pater barrevoets en aan koude gewend, miek daar weinig komplementen mee: hij lichtte zijn pij wat op en stapte door 't water. Wacht, pater! riep Piet, die er graag droogvoets doorgekomen ware, neem mij mee op uw rug, ik weeg niet veel. 't Is waar, zei de pater, gij weegt niet veel; alia, kruip op mijn schouders. En Piet bleef droog boven 't water. Ja maar, als de pater halfweg kwam, midden in den vloed, lachte hij stillekens in zijn baard. En als een kapucien in zijn baard lacht, zit het niet pluis. Mijnheer, zei hij, draagt gij geld op zak? Geld, zei Piet, 'k heb altijd geld op zak en 'k zal u seffens dubbel en dik be talen en nog wat drinkgeld meegeven voor uwen overste. 't Is daarom niet, mijnheer, zei de pater, 't is, zooals ge weet, dat wij geen geld mogen dragen. En hij schudde 't ventje van zijn schouders 't water in. Plezanten Zondag aan elkeen, 'k Ga met Marenta en de snaken, Langs veld en wei en haag en bosch Een blijde wand'ling maken. 't Manneken uit de Maan. I Koperen spreukea Pijprekkens Dagbladrekkens Pêle-Mêles Alle slag van Kaders Geldbeugels Porte-feuilles Valiezen Boek- Muziektesachen. Alle merken van VULPENNEN. Sureeigerief. Leesboeken. Groote keus Trouwe bediening bij 9 MEI. Te 9 u., ten 'gemeentehuize te ZONNEBEKE, plaatsen van een nieuw kerk torenuurwerk en wijzerplaten (uitvoering tegen 15 Aug.). Stukken ter inzage ten ge meentesecretariaat. Aanget. inschrijv. 7 Mei. 10 MEI. Te 3 u., in het lokaal Burgon- disch Huis te WACKEN, door de S. M. Bouwm. Troost in Nood bouwen van 10 huizen langs de baan naar Gotthem. Bestek: lot 1, 6 hulzen, fr. 175,204.14; Lot 2, 4 huizen: fr. 115,873.72. Borgt 1000 fr. vooraf. Stukken ter inzage of te koop, prijs 50 fr. bij bouwm. Val. Lievens, te Thielt. Aanget. inschrijv. 3 Mei aan den h. Vandeputte, Dokter te Wacken. 16 MEI. Ten stadhuize te DIXMUDE, schilderen en inrichten van het vredege recht. Bestek 16,000 fr. Stukken ter inzage of te koop, prijs 10 fr. ten stadssecretariaat. UITSLAGEN AANBESTEDINGEN. 24 APRIL. Te 5 u. 30, ten stadhuize te ROESELARE, door de S. Bouwm. De Man del bouwen van 42 huizen in de Herop- bouwstraat (2 loten). BERKEIN F., Roeselare,, 1.211.818 fr.; De- geest P., id., 1.237.620; Vergote P., id., 1.260.000; Couvreur E.. Rumbeke, 1.302.299; Devroe R., Roesel., 1.315.000; Debruyne J., id.. 1.319.500; Delhem H., Yper, 1.353.896,28; Dewulf en Windels, Ingelmunster, 1.254.568; Loncke G., Sweveghem, 1.370.000; Ccrneillie E., Roese- laere, 1.381.590; Seurinck en Lierman, West- cappelle, 1.914.154,88; Wullaert Gebr., Oost- Nieuwkerke, voor 1 lot (24 huizen) 662.829 fr. Belgische Fabriek Chicorei WYI'ELIEK,-TAFFIN Naam!. Vennootschap, YPER. liever de eerste bisschop van Ranchi hoedt nu eene kudde van 270.000 zielen. Poperinghe mag zeker een perel dier prachtige kroon bespreken. Van herte dank dus voor al de lieve dingen die gij gezonden hebt: vaan dels, soutaantjes, roketten, schapulieren, prentjes, eene weelde van goed! Op uwe tentoonstelling hebt gij zeker veel wondere dingen bezien, maar ons echt mis sieleven kunt gij u moeilijk inbeelden. Ons tjolen achter zielen, de lange en lastige rei zen, de opjagende hoop, wel eens ook de bittere teleurstelling en dikwijls de onmeet bare troost nieuwe zielen binnen den waren schaapstal te brengen, dat alles moet men beleven. En op papier kan men het nauw een ziel geven: het is zoo doodsch.. Eene levendige verbeelding kan er wel wat plaat selijke kleur bijdoen; maar het innigste van het missionarishert en gevoel, ja, wat er daar in wemelt en roert, daar kan men niet aan. Er ligt veel hoop en troost maar ook veel lijden en zorg verborgen achter de glim lachende lippen en de minnelijke kijkers van een zendeling gelast met duizende kristene zielen en eene ontelbare menigte die hij moet bestempelen als Ons Heer: Ik heb nog andere schapen die niet tot dezen schaapstal behooren! De zendeling mort niet om den overlast van werk: zijne dagen worden meermaals uitgelangd; maar soms treurt hij: daar wachten op hem duizende en duizende zielen en machteloos ziet hij ze in hunne dwalingen verloren gaan. In hem cok veunst een vonkske van de zieleliefde waardoor Ons Heer zelf weende over Jeru zalem. Die weemoed spruitend uit zieledorst is hard om dragen. Het is een lastig kruis, een spierke deelneming aan het lijden van den Goddelijken Zaligmaker. Nogthans slechts kleinhartige zielen zouden onder dien last neergedrukt blijven; de echte zende lingen, de helden putten er nieuwen ijver uit om nog met meer begeestering en zelf opoffering hun leven ten beste te geven. Gij verstaat, Eerweerde Heer, dat er zen delingen noodig zijn en dat uw werk van aanmoediging tot de missieroeping, en de geldelijke en geestelijke steun der Vlamin gen voor het missiewerk hun weerklank zul len vinden in Christus' hert, den Koning der zielen. Nogmaals hertelijk dank en een weder- zijdsch gebed a. u. b. Uw dankbare, A. LIEVENS. S. J. Alle giften voor de Missie worden met dank aanveerd door E. H. Lowie in 't Collegie te Poperinghe, en door E. II. R. Debevere, St Janskruisstraat, 5, Poperinghe (Post- checknummer 197972) 'BBEBSBBBBBaSBBBflBBBSBBBBBBBBB KOMT TE VERSCHIJNEN: Gebeden en Overwegingen over HET LEVEN VAN JEZUS-CHRISTUS door Thomas a Kempis uit het latijn vertaald door Vincent Lefere, Pastoor te Rolleghem-Capelle. Kerke lijk goedgekeurd 1930. 422 bladzijden. Prijs 12 fr. 0,60 fr. voor verzenden. Te verkrijgen bij: Sansen-Vanneste, Gasthnlsstr., Poperinghe. Uit RANCHI (Engelsch-Indië) schrijft ons Eerw. Pater Jezuiet A. Lievens, den neef van den grooten Pater Constant Lievens: Met Lichtmis is mij uit Poperinghe een geheele vracht kerkgewaad toegekomen, ge noeg om éene geheele processie splinter nieuw in te richten. Ik was sedert lang over tuigd dat de Vlamingen voor de missies zeer vrijgevig waren, maar dat uwe dekanale missieweek zoo een bloeiende meeslag was geweest kon ik wel niet raden. Het is zeker te wijten aan de milddadigheid en zelfop offering van Vlaanderen's noeste en kriste- lijke zwoegers dat wij dit jaar 1929 nog eens 12.000 nieuwe kristenen mogen opteekenen. De bovennatuurlijke wroeters van ginder werken de bekeeringen en Ons Heer brengt ens of liever bestelt ons de zielen gewon nen door hun vlijt en ijver. De nieuwe of Gccrge Verlane. Ze kwamen joelen en tieren voor de fabriek. Ze schreeuwden het uit, dat hij de menschen ongelukkig kwam maken. Karei Klosse voerde ze aan. De politie 'oleef weg. Den volgenden morgen was George Ver lane eenige uren uit de stad. In den namiddag kreeg de burgemeester van lioogerhand bevel de fabriek van Ver lane te beschermen. Die kerel moet veel invloed bezitten, zei de burgemeester verbitterd tot den notaris. De staking verliep spoedig. Uit gebrek moest men terug aan 't werk. Maar er was in het stadje een wrok tegen den nieuwen fabrikant. BEROERING. George Verlane kwam 's morgens in het kantoor en zag dadelijk dat dit niet gereinigd was geworden. Het was eiken ochtend de taak van een jong, knap fabriekmeisje, Emma Duikel. Emma is niet gekomen, zei de boek houder. En ze deed in de laatste dagen zoo raar... Hoe dan? Ze leek me zoo gejaagd. Gisteren echtend stond ze te schreien, en, toen ik vroeg, waarom ze verdriet had, werd ze kwaad en snauwde ze me toe dat het me niet aanging'. Ze liep nijdig weg. Zou ze ook al cp gestookt zijn tegen ons? Och, er gebeuren zulke rare dingen te genwoordig. Maar roep een ander meisje om den boel in orde te brengen. Intusschen ging George eens de fabriek door. Allen waren rustig aan 't werk. Hier toch was immers algemeene tevredenheid. Toen George eerigen tijd aan 't werk was op het in de haast schoon gemaakt bureel, klopte een vrouw aan. 't Was de weduwe Duikel, de moeder van Emma. 4 Z Miserieordia, H. Monica, H. Godardus. 5 M H. Pius V, p., H. Britonus, biss. 6 D H. Domintanus, biss. v. Maastricht. 7 W H. Stanislas, biss. en mart. 8 D Verschijning v. tl. H. Michael, aartseng. 9 V H. Gregorius v. Nazianzen, biss.. kerkl. 10 Z H. Antonius, biss., H. Job, profeet. NAAK MAKIA VOOR ALLES Maria, de Moeder der kleinen, de redster de zwakken., de ster in den storm! Maria! Maria! Haar Naam zal op uwe lippen als honing zijn en balsem in uw hart! Maria! Haar Naam zal uw schild en uw zegen zijn Haar Naam zal u sterken als leeuwen! Wie zal er, ja, met AVE MARIA vergaan? Zijt ge zonder raad? Ave MÉaria! Zijt ge zonder moed? Ave Maria! Zonder troost? Ave Maria! Zijt ge in kommer?., in gevaar? Ave Maria. Ah! dat volle wóórd! die zoete zang! die sterke drank! Ave Maria. Troost uwer slaven! moed uwer kleineri! Macht uwer zwakken! Vrouw aller vrouwen! Ave Maria! Lust der engelen, spijs der zielen! Ave Maria! 't Was in de blijde Mei ei, ei, 't Was in de blijde Mei! En, komend achter 't land gegaan 'k Zag al de blijde bloemkens staan: 't Was in de blijde Mei ei, ei, 't Was in de blijde Mei. (Kleingedichtjes G. Gezelle» 't Pardoent, en op de klokke slaat Gods engel, in een woikgewaad, AVE MARIA! 't Pardoent, uw tale ik wel bevroe. en 'k stemme in 't woord des Heeren toe, AVE MARIA. 't Pardoent, en 't vleeschgeworden Woord bij arme liên te huis behoort, AVE MARIA. (Kleingedichtjes G. Gezelle) Zoolang 't geluk U dient Zoo hebt ge menig vriend; maar gaat 't geluk aan 't draaien ze vliegen lijk de kraaien. 't Kind is te beter en te vroeder horket naar Vader ende naar Moeder. Pijne, plage, kost, verdriet dat en krankt de liefde niet! Ziet altijd, eer gij slapen gaat of Gij met God nog effen staat, (al uit G. Gezelle's duikalmanak) van 1910. raBBBBBBBBBBBBBBBBBBBSBBBSfSSB door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vanaf 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie u toebhooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 lotea worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats heb ben: Dit zijn godvruchtige overwegingen in ge- bedenvorm over het leven van Jezus-Chris- tus. Het is een boek waarvan ik nooit had hooren spreken vóór de latijnsche uitgave ervan door Pohl in het jaar 1902. En noch tans dit Boek is in alle opzichten waardig van den vermaarden schrijver van de Na volging. Moge deze eerste vlaamsehe ver taling van Orationes et Medïtationes wel kom zijn bij mijne geloofsgenooten. Al wie naar volmaking in het geestelijke leven streeft, zal voorzeker een goeden leidsman vinden in den gelukzaligen Thomas a Kem pis die hier in dit boek zoo vroomhartig, zoo zoetelijk, zoo wonderbaar schoone bidt tot Jezus-Christus. In dit boek zult gij smaken hoe zoet de Heer is. In dit boek zult gij nog beter leeren spreken tot Jezus, als tot uwen Keer, tot uwen Verlosser, uwen Zaligmaker, uwen goddelijken Vriend, uwen oppersten Weldoener. Ik ben overtuigd dat niemand dit boek gelezen zal hebben, zonder er groot voerdeel uit getrokken te hebben tot ver sterking van zijn geestelijk leven, waarvan het hoogste voorbeeld altijd Jezus is, de lieve Middelaar tusschen God en de men schen. Moge de gelukzalige Thomas a Kem pis mijnen arbeid zegenen tot verspreiding van den goeden geestdien God niet wei gert aan degenen die hem met betrouwen aan den hemelschen Vader vragen! Zoo schreef ik te Rolleghem-Capelle op den feestdag van Christus-Koning 1929. VINCENT LEFERE. rrTrTTTfr-r-Tri ryiBTTT TtniflfflrTiifflra)TniiTnii!T*?Binfinr?r*Tr'i"~*"r*" BURGERS, HERBERGIERS, NERINGDOENERS, wendt U tot die U de beste en de smakelijkste bieren zal bestellen aan de genadigste prijzen. Den 10 Mei 1 lot van 250.000 fr. Den 10' Mei 2 loten van 100.000 fr. Den 20 Mei 2 loten van 100.000 fr. Den 20 Mei 3 loten van 50.000 fr. Den 20 Mei 15 loten van 10.000 fr. Den 1 Juni 1 lot van 250.000 fr. Den 1 Juni 1 lot van 100.000 .fr. Den 1 Juni 3 loten van 50.000 fr. Den 10 Juni 1 lot van 1.000.000 fr. Den 10 Juni 3 loten van 100.000 fr. Den 20 Juni 1 lot van 1.000.000 fr. Den 20 Juni 1 lot van 100.000 fr. Den 20 Juni 3 loten van 50.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertinghe. Ernstige Agenten worden gevraagd. STERK: Allerbest bruin bier. 9 fr. de bak v. 12 flessch. GERSTEN:'Allerbest blond bier 10 fr. de bak v. 12 flessch. 10 fr. de bak v. 24 kl. ff. MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak v. 12 flessch. 15 fr. de bak v. 24 kl. fl. CRISTMAS: Scotch-Type 24 fr. de bak v. 24 kl. fi. Dezelfde bieren kunnen U besteld worden in presvaten van 100 en 50 lit. Sterk: aan 0.85 fr. de liter. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de liter. LANDBOUWERS: Een aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor liet leve ren van bier in hesschen en presva ten. Is uw dochter ziek? hooide George den boekhouder aan haar vragen. Neen, mijnheer... Ze is vannacht niet thuis geweest... Wat? O, ik ben zoo ongerust. Ze deed in de laatste weken zoo zonderling... George liet de vrouw bij zich komen. Is uw dochter gisteravond niet thuis gekomen? vroeg hij. Neen, mijnheer... Is ze niet op haar werk? Neen... En is is ze gister achternoen op de fabriek geweest? George nam de aanwezigheidslijst, die eiken ochtend en middag bij hem gebracht werd. Ja, antwoordde hij. Maar ik zal haar meesterknecht eens roepen. Deze getuigde dat Emma Duikel gewoon weg gegaan was met de anderen. En hij had niets bijzonders aan haar opgemerkt. Hoor eens of ze soms niets tot de meis jes gezegd heeft, sprak George. Maar niemand kon een verklaring geven. De werkgezellinnen wisten alleen dat Emma in den laatsten tijd zeer norsch was geweest. O, er moet iets ergs gebeurd zijn! kloeg de moeder. Kunt ge niet denken, waarom uw doch ter zoo zonderling deed? vroeg George Ver lane... Och, mijnheer, ze ging 's avonds veel uit... En ik bestrafte haar daarvoor. Maar dat was verleden zomer al zoo. Waar ging ze dan heen? Soms naar een vriendin, zei ze. Ik on derzocht en het bleek niet waar. Ik denk dat ze met een tongen liep, maar ze werd kwaad als ik er over sprak. En ik was te zv ,k... Ik zweeg te veel... O, wat moet ik nu veen! Waar is Emma? Kunt ge niet vermoeden welke jongen ze kende? Neen, mijnheer... Emma was zoo ge heimzinnig... Soms ging ze drie avonden in de week uit, dan was ze weer weken thuis... In den laatsten tijd was ze veel weg, maar altijd kort. Ze zat echter veel alleen op haar kamertje. Wat moet ik nu doen? Ga naar de politie. Ik kan u geen bete ren raad geven, zei George. En de opspraak... Ik ben ongelukkig geweest... ik heb vi'oeg mijn man verloren en had het moeilijk. Ik moest eiken dag' uit werken; mijn tweede dochter dient hier in de stad bij den dokter. Emma was op do fabriek. We hadden het nu beter. Maar hoe arm ik ook was, altijd hechtte ik aan onzen goeden naam. En nu naar de politie, om een kind te laten opsporen! Gesteld, nu, dat uw dochter met dien jongen weg is, kan de politie haar opsporen en terug brengen. Ge moet nu niet aan op spraak denken, maar aan het heil van uw kind! betoogde George. Dat is wel waar, maar het zal toch een zware gang zijn, mijnheer... Toch moet ik het doen! En verlies geen tijd! De arme vrouw vertrok. Na den middag kwam ze in haar angst weer hooren, of Emma misschien nu op haar werk was, maar niemand had deze gezien. En 's avonds liet George bij weduwe Duikel informeeren of er al nieuws was. Nog niets... de Politie deed opsporingen. Den volgenden dag kwam Belaarde in be roering. Buiten de stad, op den kanaaloever, had men een handtaschje gevonden en daar in zat een briefje, waarop geschreven stond: ('t Vervolgt.) Handboek voor Turnleiders en Voorturners bij het onderricht in de LICHAMELIJKE OPVOEDING door Missiacn Germain, Schoolbestuurder, Oedelem. Prijs 20 fr.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 13