TOONEEL Coolscamp. Autobus op Auto. Altaarwijding in 0. L. Vrouwkerk Vsurne. Brand. Dinsdag na middag rond 4 uur werd opeens de brand klok aan 't luiden gebracht. Daar het de tweede maal in drie weken tijds voorviel, wisten de bewoners alras wat het sein be- teekende. Talrijke nieuwsgierigen snel den de Oostgfraat op en zagen rook op stijgen uit de magazijnen van Rillo'f. Gnlukkiglijk waren de pompiers aam stonds ter plaats en wisten het smullend vuur te overmeesteren. Alles bepaalde zich bij stoffelijke schade. Adinkerke. Overreden Ver leden Zondag werd op de groote Veurne- Duinkerke wijk Potteau een kind, dat de baan overliep, omvergereden. Het werd in deerniswekkenden toestand op genomen en naar de kliniek Van Veurne overgebracht. Een onderzoek is ingesteld. Noordschota. Boerengilde. 't Is op Zondag 27 April 1930, Bijzonder Algemeene Vergadering der Boerengilde in ons gewoon lokaal, Gemeenteschool, om 6 uur zeer stipt. Westvleteren. De ie Zondag van Mei, Zondag a.s., is een bijzondere dag voor Wéstvleteren. Oost-Nieuwkercke. Docde- lijk ongeval De geleider van een toe ristauto, Geldof Sylvain, kwam met een autobus met Engelsche toeristen langs het gehucht Sleyhaeghe gereden om het front te bezoeken. Op zeker oogenblik werd een 9-jarig m?isje door den autobus verrast en doodelijk gewond opgenomen. Een uur nadien is het kind bezweken. Stavele» Wijding eener nieuwe kapel. Zondag en 8 dagen, 4 Mei, wordt Stavele aan het gehucht Den Wayenburg» met eene schoone nieuwe kapel verrijkt, toegewijd aan O. L. Vrouw Middelares aller genaden. Bixschote. Inlichtingen voor de deelnemers aan den Katholieken Jeugddagte Rousselare gehouden he den Zondag 27 April. Zijne Doorl. Hoogw. den Bisschop noodigt al de Jeugdkringen uit tot die grootsche be tooging van Beloken Paschen, als 't ware eene heerlijke bekroning en treffende slui ting van den Paaschlijd. Hooglede. Verkeersongeluk. De genaamde Sylvain Geldhof, van Bree- dene, auto voerder te Oostende, vertrok met Engelsche toeristen naar het Bel gisch front. Te bleihagen bij Hooglede werd een 9-jarig meisje verrast en ten gronde geslingerd. De autovoerder droeg het slachtoffertje in een naburig huis en zette de reis voort. Het arme kind be zweek een uur later. Middelkerke. —Doodgereden. Mev. Delhaize, echtgenoote van den Voorzitter van het Beroepshof te Luik, werd aangereden door een tram en zoo erg gekwetst dat ze korts nadien overleed. Gemeente Vlamertinghe ZATERDAG 10 MEi 1930 Vermakelijkheden Zondag 27 Aprïi De WONDERDOKTOOR HENRI WENSMA - GENT Volskenslaan, 148. Tel. i DE POPERINGHENAARa BI. 3. 27-4-1930. Nr 17 Bruggs. Gr ootsche plechtigheid In Brugge's eeuwenoude Smt-Salva- torskathedraal heeft op Tweeden Paasch- dag eene zoo treffende als ontroerende plechtigheid plaats gehad, namelijk de indrukwekkende en verheven liturgische ceremonies der bisschopswijding van Z. D. H. Mgr Edward Leys, missionaris der Witte Paters van Afrika, die door Z. H. den Paus benoemd is tot titelvoe- rend bisschop van Uzale en Apostolisch- Vikaris van Kivu, in Congo. Een autowagen die de supporters ver voerde van de wielrenners Vervust en Drapier die zich naar de wielrijderskoer- sen van Thorhout begaven, is in botsing gekomen met een auto. De geleider, die alle pogingen aanwendde om een aanrij ding te voorkomen, zwenkte zoo brusk en geweldrg dat het voertuig omkantelde en in brand schoot. Enkele inzittenden werden licht gekwetst. Vtjve Si Eloi. Droivigs dood van een kind. Zaterdagnamiddag had de vrouw uit de herberg Den As» op den vloer een kuip kokende loog ge plaatst. Het klein kindje van M. Dujar- din, uit Kortrijk, 2 jaar oui, dat daar voor eenigen tijd verbleef, speelde er op tafel met eenige Paascheiertjes. Een der eitjes viel,, op den grond en het kindje klauterde 'af, liep bij het water, wilde er in spelen, doch viel er ongelukkiglijk in. De vrouw kwam op het geroep van het kind toegeloopen, De dokter were onmid dellijk ontboden. Het kind had daarbij een hersenschudding bekomen en kon, ondanks de beste zorgen, niet meer ge red worden. AUTOSCHOOL VAN GENT Hoofdzetel: GENT, Miryitraat, II Bijhuis: KORTRIJK, Gentschensteenweg, 21 THEORIE - PRAKTIJK LESSEN OP DEN AUTO ZELF RIJOEFENINGEN Gemak van betaling H suthïsm.Bij duizenden kippen de kiekentjes uit. Bij honderden vergaan ze door Coccidiose, slappe pooten, han gende vleugels, afgang met bloed door trokken, overvloedig drinken en ook door den vreeselijken Witten A}gang. A\oui die kwalen uit uw hok met van het begin af uw kiekjes 't geneesmiddel Specials Manskop te geven tegen deze ziekten van de jonge kiekens. Bij Apoth. NOTREDAME en KES TELYN te Poperinghe. Bij Apoth. SNOECK, VAN ROBAEYS en WEC- KESSER in Yper. Kernmei. Veeprijskamp. I. Stieren zonder tanden 1. Van Gheluwe J., Reninghelst 2. Monkerhey II Dic- kebusch 3. Baelde B., Kemmel 4. De Vos L., Kemmel 5. Ileers Abel, Renin ghelst 6. De Coster K., Dickebu ch 7. gereden. Deraedt A., id. Eerv. melding Verbiese aanrijdenden train, werd hij door een auto omvergereden, met het ongeluk- kig gevolg dat hij den kleinen vinger ALVERINGHEM. Omvergere- 1 den. Maandag namiddag, om 4 ure, kwam Chaerel Henri, 54 jaar oud, va-1 der van 3 kinderen en alhier wonende, met zijn velo aan de nieuwe herberg Willende afsteken voor den TE POPERINGHE (Vervolg). Zooals ik het den lezer beloofd heb, moet DAMEN! Voor uw Corset of Ceinture, vraagt het merk D. W. De nieuwste modellen. Een woordje van lof aan ons dapper pompierskorps, die in zoo korten tijd hun alom verspreidde mannen weet sa men te roepen en zich als ware helden te onderscheiden. Dagorde: 1. Voordracht door M. Fl. Dequecker, Bixschote, over de bestrij ding van het onkruid 2. Door den Schrijver der Boerengilde, bijzonder me- dedeelingen over de schikking en regeling der Vlagwijding van Zondag 1 Juni aan staande. - 3. Aankoopen en betalingen der geleverde waren. P. N. Daarom doet het bestuur der Boerengilde een bijzonder oproep tot al de leden dien dag vrij te houden om allen tegenwoordig te zijn in de algemeene vergadering om verder alle schikking te kunnen nemen. De nieuwe vlag zal zichtbaar zijn in ons lokaal. Dus allen verwacht en welkom. Het Bestuur. 's Morgens te 6v% uur (zomeruur) de algemeene H. Communiemis voor den bond van het H. Hart. Enkel acht dagen na Beloken. Paschen, laatste dag voor den Paaschpljcht, voor veel mannen een gemakkelijke reden om deze H. Commu nie te verwaarloozen. Maar neen, zoo mag het, zpo zal het niet zijn. En waar om niet Geheel eenvoudiglijk omdat het Maria en haar schoone maand geldt want de algemeene H. Communie van dien 111 Zondag wordt uitsluitend onze goede Hemelsche Moeder aangeboden. En dat zegt genoeg voor Westvleteren, zoodat er niet pain maar eerder meer le den zullen op pun post zijn. 's Namiddags hebben we dan de jaar- lijksche bedevaart van GEHEEL West vleteren naar O. L. Vrouw van Lourdes bij het klooster der Pater Trappisten. We vertrekken te voet in bedevaart dus al biddend te 2 Y» uur zomeruur, van de plaats. Wie wil een goede bedevaart doen en te zeker verhoord worden van de Moeder Gods ga, als hij eenigzins kan, te voet de bedevaart mede. Bijeenkomst aan de Poort van het klooster te 3 y» uur zomeruur, daar kun nen zich dus ook aansluiten de bede vaarders van het omliggende. Den Zondag 4 Mei, weze hier dus een heerlijke dag voor Moederke Maria, een dag waarop het eenvoudig geloof in Haar en de kinderlijke liefde tot Haar hoogtij vieren C., Reninghelst. II. Stieren met 1 of2 tanden Verhae- gheJ., Reninghelst; 2. Tack P., Kem mel 3. Verhaeghe C., Locre. III. Stieren met 3 tanden 1. Behae- ghel N., Kemmel 2 Soeyen, Locre. IV. Melkkoeien 1. Van Damme J., Kemmel. Wast ends. Zelfmoord. Op het politiekommissariaat van Westende kwam een brief toe van den scheepskapi tein Nansen, 53-jaar oud, waarin de kapi tein meedeelde dat men in de duinen zijn lijk zou gevonden hebben. Hij had er te vens 45 fr. bijgevoegd voor zijn begrafe nis. Men ging zoeken en men vond inder daad zijn lijk. De plechtige inwijding ervan zal ge schieden in den namiddag om 3 ure (zo meruur). Eene aanspraak in open lucht zal ter dier gelegenheid gedaan worden door den befaamden redenaar Eerw. Pa ter Athanaas, Capucyn van Yper Loflie deren zullen uitgevoerd worden door de schooikinders en de jonge dochters der congregatie van O. L. Vrouw. Beuevens de parochianen van Stavele, die, het spreekt van zelfs, daar talrijk zullen vertegenwoordigd zijn, worden insgelijks uitgenoodigd de inwoners en vooral de jonge dochters, congreganisten der aanpalende gemeenten, Crombeke en Rousbrugge. Elk zegge 't voort. Alvsringharn. Velo omverge smeten door auto. Maandag 2e Paasch- dag, rond 3 1/2 ure namiddag, kwam Chaerel Henri, landbouwer teWulverin- ghem, oud 54 jaar, vader van drie kin ders, op de Staatsbaan Yper-Veurne, aan 't gehucht «De Nieuwe Herberg», in botsing met een auto. Hij werd van zijn fiets tegen de macadamsteenweg geslin gerd, was erg gewond aan 't aangezicht, het neusbeen gebroken, den voorarm ge pletterd en een vinger afgeruktook klaagt hij van inwendige pijnen. De autovoerder heelt Chaerel ter ver pleging overgebracht naar 't hospitaal van Yper. De rijkswacht van Loo doet het gebruikelijke onderzoek. Belgische Fabriek Chicorei WYPELIER-TAFFIN Naaml. Vennootschap, YPER. WatOU.-— Vei lor en. Zondag tus schen 7 3o u. en 10 u. ging een werkman zijn weekloon halen. Toen hij thuis kwam en zijn geld aan zijn vrouw wilde afgeven kon hij zijn brieventasch niet meer vinden en kwam tot de overtuiging dat hij hem verloren had met 420 frank erin. 't Ware te hopen dat de vinder genoeg eergevoel zou hebben om deze som aan den verlie zer terug te bezorgen. Er zijn vergaderingen, 's morgens te 10 uur voor de Boerenjeugd in het lokaal Den Hert, Zuidstraatvoor da Studenten in de patronagezaal van St Jan Berch- manskringnr 1 in de Kattenstraat. Voor diegenen, die vóór hun vertrek geen gelegenheid zouden hebben Mis te hooren, wordt te 11 1/2 uur mis gelezen in het klooster der Grauwe Zusters, Non- nenstraat. 's Namiddags is er een groote optocht, waarna Pontificaal Lof in de hoofdkerk, gevolgd door eene groote algemeene ver gadering op een speelplaats van het Klein Seminarie. Warm aanbevolen aan alwie geern een aangenaam en nnttig uitstapken doet eens een stichtend verzet wil zoeken maar vooral vlakaf wil uitkomen door zijne duurbare godsdienstige overtuiging. WERVIK. Rijongeluk. Dins dag avond, rond 6 ure, kwam de voer- unan P. Prévost, 45 jaar, ongehuwd, van de gemeente, langs de Cruiseeke- straat met een gespan gereden. De voerman deed een misstap en viel van zijn wagen. De ongelukkige kwam onder de wielen terecht, die hem over liet lichaam bolden. Men bracht hem in bedenkelijk en toestand naar het gasthuis, waar de voerman tijdens den nacht overleden is. Erg auto-ongeluk. Maandag avond, heeft er zich een pijnlijk geval voorgedaan tusschen het bureel der douanen en den poteau. Het vijfjarig zoontje van Louis Marien werd er ver rast door een auto, terwijl het zijn ouders opwachtte langs den weg. Het werd beide beenen gebroken en be kwam een wonde aan het hoofd. Men heeft het naar de kliniek overgebracht waar het in onrustwekkenden toestand verkeert. van de linkerhand afgerukt werd en het neusbeen gebroken. LI ij werd da delijk naar het hospitaal van Yper overgevoerd om er verzorgd te zijn. ISBBBBBBBBBBBBBBflflBHSSBBBBBMSB TALBOT-HOUSE TE POPERINGHE OPENING Maandag aanstaande, 28 dezer, heeft de opening plaats van het «Talbot-House» te Poperinghe. Te dier gelegenheid komen een 3o tal En gelsche Ministers en Overheden. Geen feeste lijkheden echter grijpen plaats: de offïc.ieele opening zat met praal geschieden in Oogst aanstaande. In Talbot House kwamen gedurende den oorlog onzaliger gedachtenis, duizenden en duizenden soldaten door. Het binnenhuis zal er geschikt worden gelijk het binst den oorlog was en de^er dagen is heel de kapel uit Engeland toegekomen en boven wordt ze weer ingericht. Het huis zal thans dienen als sooit gedenk- huis - museum en slaping zal er verleend worden aan engelsche toeristen. Als huisbewaarders wonen er in Heer en Vrouw René Berat Berat onzer stad. IBBBBBBBHBBBBBBBBBBBBBBBBBBW YPEREN VÓÓR 1914. Het huis Cyr. Tavernier-Van Uxem heeft in de Handelsfoor, de wonder- schoone collectie photos Antony, van Yper vóór den oorlog tentoongesteld. Vele Yperlingen hebben eraan ge houden de verdwenen kunstschatten hunner geliefde moederstad te komen bewonderen, velen hebben lang ver toefd in die zaal waar alles hun sprak van vroegere schoonheid hetgene waarop ze vroeger zoo weinig acht namen; eenige zijn gekomen tot twee, driemaal per dag eiken dag der Han delsfoor om alles wel te bezien en te herzientot tranen toe waren som mige bewogen omdat ze familieleden herkenden door den oorlog aan hunne genegenheid ontruktanderen wisten historietjes te vertellen uit hun guitig jong leven bij het herzien van sommi ge straatjes en huisjes. Waarlijk die tentoonstelling boeide iedereen, 't verworven succes was groot en ten einde iedereen in de 1110 gelijkheid te stellen nog dikwijls die verdwenen schoonheden te bewonde ren zal er in het huis Tavernier, 29, Vanden Peereboomplaats, eene be stendige tentoonstelling blijven van al de photos van Yper vóór den oorlog, gratis toegankelijk voor al de Yper lingen alle weekdagen van 9 tot 11 u. en van 2 tot 8 u. Die maatregel zal voorzeker in den smaak vallen van al wie Yper gene gen is. YPER. MUSÉUM. Ter gelegenheid van de Handelsfoor ben ik het museum gaan bezoeken, want dikwijls reeds had ik gehoord dat het in korten tijd grootelijks verrijkt was. Ik trad dus binnen en al dadelijk bij den ingang staat men voor eene zeldzame verzameling van Ypersche ankers, hier en daar uit de puinen wegge haald, en die langs de opgaande muren in smaakvolle lijsten zijn vastgezet. Eiken hou ten beelden, voortkomende van het hoogal taar van St Pieterskerk, staan hier en daar als in nissen opgesteld. Langs den monumen talen trap komen wij boven in de groote zaal alwaar menige kostelijke schilderijen wer den opgehangen. In glazen kasten liggen zorgvuldig neergelegd, munten en legpen ningen der aloude steden, terwijl hier en daar prachtige houtsneden en drukplaten aan den verganen roem der moederstad her inneren. Over de zaal van Louisa De Hem, spraken we vroeger reeds, doch het weze terloops herzegd dat deze alleen een bezoek over waard is. Voorloopig werden in de Chineesche zaal waarvoor de voorzitter der Chineesche republiek een schoon legaat gedaan heeft, allerhande oorlogsfoto's verzameld, waarne ven de beeltenissen prijken der koningen en voorzitters van onze vroegere bondgenooten. Na Paschen wordt hier dadelijk de hand aan 't werk geslagen en schilders en timmer lieden zullen hier een pronkkamer van het Chineesche rijk tooveren. In de benedenzaal van de vleeschhalle, zal het oorlogsmuseum ondergebracht worden en was het niet dat men over de noodige plaats niet beschikken kon. reeds was de zaal ingenomen door de vele voorwerpen en ge dachtenissen welke van alle kanten werden toegezonden. Want grooter en grooter wordt de begeerte om zoohaast mogelijk iets sèhoo- ner daar të stellen. Dat die nieuwe instelling welke als uit den grond gestampt werd veel werk en kracht inspanning gevraagd heeft, hoeft wel niet gezegd, en daarom mogen wij niet nalaten de twee groote werkers: den weledelen Heer Daniel Tack en den Heer Cyr. Schmidt, van harte te bedanken, uit naam van alle wel denkende Yperlingen, om het goede dat zij in eene nabije oekomst onze stad zullen we ten te verrijken met een museum harer waardig. STAD YPER GEMEENTERAAD Zitting van Maandag 28 April, om 17 ure DAGORDE 1. - Proces-verbaal der zitting van 31 Maart 1930. 2. - Driemaandelijksch overzicht van stads kas. - 3. - Leening van 500.000 fr. bij 't Gemeente krediet van Belgie aanvullende be raadslaging. 4. - Financien aanvraag tot kredietope ning vernieuwing. 5. - Dienst van lijkenvervoer aanbeste ding proces-verbaal goedkeuring. 6. - Openbare Onderstand verpachting van landgoederen kohier van lasten. 7. - Kerkfabriek van St Maartens reke ning over het dienstjaar 1929. 8. - Kerkfabriek van St Pieters Rekening over het dienstjaar 1929. 9. - Honderdste Verjaring der Geboorte van Guido Gezelle Ypersche Studiekring voorstel. 10. - Mededeelingen. UBBBBBBBBflflBBBBBdBBBHBBBBBBB ONTPLOFFING IN KATOENFABRIEK Een doode, twee gekwetsten Te Tomaschow (Polen) is in eene fa briek eene kist met schietkatoen ontploft. Het geweld van den knal was zoodanig dat het dak der fabriek voikomen opge tild werd Een arbeider werd gedood en lwee andere personen liepen erge ver wondingen op. ik vandaag een woordeken uitleg geven over de indrukwekkende ceremonie der altaar wijding. Onze Gregoriusvereeniging of kerk koor is ten volle aan 't bereiden der plechtig heid, en dank aan die medewerking zal onze consecratie wellicht de schoonste zijn die we sedert den oorlog in het bisdom beleefden. En volk zal er in groot getal zijn, dat weten we. Maar het is noodig dat men een over zicht krijge van de geheele ceremonie, de groote trekken wel kunne onderscheiden, om van die vele handelingen den zin en het hoofdgedacht te vatten. De kerkelijke plech tigheden zijn immers ingesteld om, benevens de eer die we aan God geven, ons kristen volk te onderrichten en te stichten. Die plechtigheid der altaarwijding is als gegroeid, langzaam ontwikkeld in den loop der eeuwen. Ja, in overoude tijden volgde men niet overal de zelfde ceremonien: Zoo ontstonden drie verschillende wijzen van al taarwijding, die later door het kerkelijk gezag werden bijeengebracht in onze huidige ceemonie. De drie verschillende wijdingen kunnen we als volgt voorstellen: 1°. In de oudste tijden bestond de wijding enkel en alleen in het opdragen van het misoffer op den altaarsteen. Daardoor alleen was die steen geheiligd en geconsecreerd. Nu nog wordt aanstonds na de eigenlijke wijding de mis op het nieuw altaar gevierd. Voor die mis neemt men het formulier der kerkwijding met bijzondere oraties. 2". Later heeft men voor het consecreeren van een altaar eene plechtigheid gekozen die eènige gelijkenis vertoont met de ceremoniën van het doopsel. Dat vindt men nog voor andere wijdingen, zooals b. v. voor de klok ken. De menschen zeggen nogDe klokken worden gedooptFeitelijk worden ze ge- wasschen en gezalfd, krijgen een naam, en een peter en meter. Let wel, 't is niet het sacrament van 't doopsel, 't is slechts eene ceremonie van kerkelijke instelling maar daar is veel gelijkenis met het uitwendig vertoon van het doopsel. In dien zin mogen we ook zeggen dat de altaarconsecratie een soort doopsel is. En om dit nog beter te verstaan moeten we ons herinneren, dat in de vroegste tijden, doop sel en vormsel gewoonlijk samengingen en aan de nieuwe christenen 't een na 't ander werden toegediend. Ja, de zalvingen die aan onze doopelingen nu worden toegediend mo gen ten deele worden aanzien voor een over blijfsel van het vormsel, dat vroeger onmid dellijk na het doopsel werd toegediend. En wanneer de beide sacramenten nog samen gingen kon men de afwassching met het doopwater beschouwen als een zinnebeeld van het wegnemen van zonde en onreinheid, terwijl de zalving met het geurige chrisma duidelijker voorstelt het instorten der ster kende genade. En dat vinden we in onze altaarwijding terug. Eerst zijn er talrijke besprenkelingen met water. De bisschop teekent herhaalde kee ren het tafelblad met het kruisteeken en wij water; dan gaat hij zevenmaal rond het al taar, de tafel en den onderbouw besproeiend met het water dat hij door lange gebeden heeft geheiligd. De besproeiing geschiedt met een hyssopstengel, eene plant die reeds in den bijbel vermeld staat waar het gaat over de besprenkelingen van den Joodschen eere dienst. Als nu alles gewasschen en bespren keld is, beginnen de zalvingen. Ze zijn talrijk, en geschieden rij et de twee heilige oliën catechumenenolie en chrisma die in het doopsel gebruikt worden. Eerst worden de vijf kruisjes die op het tafelblad geteekend staan met catechumenenolie gezalfd, een twee de maal met dezelfde olie, een derde maal met chrisma. Na elke zalving gaat de bis schop met het brandend wierookvat rond het altaar. Dan wordt de heele tafel overvloedig gezalfd met de twee heilige oliën samen. Om die tweede plechtigheid consecratie door doopceremonie te volledigen, kunnen we erbij voegen dat aan het altaar een naam gegeven wordt of patroonheilige. Voor het hoogaltaar is deze heilige of titeldezelfde als voor de kerk, zoodat ons hoogaltaar zal staan onder de aanroeping van O. L. Vr. 3". De derde wijze van altaarwijding ge schiedt door het overbrengen van relikwieën van martelaren en het insluiten derzelve in den altaarsteen. Oorsprong van deze plechtig heid is de overoude gewoonte de H. Misse te vieren op de graven van martelaren, bij zonderlijk op hunnen sterfdag. Dit gebeurde reeds in de eerste tijden van het Christen dom, toen de vervolgingen woedden, en de Christenen hunne bijeenkomsten hielden in de onderaardsche Catacomben, waar ook de martelaren begraven waren. Zoo groot was de vereering voor deze heiligen, dat, toen de vrede aan de kerk geschonken werd, men de schoonste kerken bouwde boven de gra ven van de martelaars. Zoo te Rome staan Sint Pieters, Sint Paulus en Sint Laurens, om maar de grootste te vermelden, boven de graven dezer heiligen. Volgens de Romeinsche wetten mocht men binnen de stadsmuren niet begraven. En toch moest men, binnen de stad kerken hebben ten gerieve van het volk. Aldus kwam men op het gedacht, relikwieën van martelaren uit de graven te nemen, over te brengen binnen de stadskerken en te begraven onder het altaar. Die plechtige overbrenging in triomf stoet vormde welhaast eene der meest slaan de ceremoniën der wijding. We hebben ze nog bewaard, 't Is als een plechtige begraving. Daags te voren worden relikwieën van twee onderscheiden martela ren, in een klein kistje gesloten en met den bisschoppelijken zegel gezegeld, in de kerk uitgesteld tusschen licht en bloemen. Bij die relikwieën der martelaren zal er voor ons hoogaltaar bijgevoegd worden ook eene reli kwie van O. L. Vr., patrones van kerk en altaar. Bij die relikwieën komt de geestelijk heid 's avonds of in den namiddag de oud christelijke nachtwake houden en lezen de Metten en Lauden. Dan in de plechtigheid zelf gebeurt de övèrbrenging na de bespren kelingen en vóór de zalvingen. Nummer 3 wordt dus ingeschoven tusschen de twee ver schillende deelen vari nummer 2. Er zijn nog andere puntjes te bespreken, maar ik houde ze voor toekomende week. Te veel ineens deugt niet. En toch wilde ik klaar en omstandig alles uiteenzetten om dat die bijzonderheden voor anderen nog dan onze parochianen van O. L. Vrouw nuttig zijn. Sint Bertinus zal eerlang ook zijn nieuw hoogaltaar krijgen... dat zal gewijd worden. En te lande zijn nog talrijke kerken die bin nen kort een altaar- of kerkwijding zullen beleven. Voor een breéden kring van lezers gullen deze wetensweerdigheden nuttig zijn. ('t Vervolgt) Wat baat de roem, wat baat de naam Wanneer men mist een goede faam Een klein gedacht, een klein verstand Heeft menigeen gebracht op 't strand. De lange jaren ondervinding der Suikerij Jacobs is waarborg harer kwaliteit. Zij vermijdt alle vervalschingen om alleen eene volmaakte hoedanigheid aan te bieden. POPERINGHE-VOORUIT. - UITSTAP. Heden Zondag 27 April, uitstap naar Steen voorde. Vertrek op de Groote Markt bij heer Vanbruwaene, om 1 ure stipt. Plaatsen zijn beschikbaar aan 5 fr. voor de reis heen en terug. Zich wenden bij heer Blanckaert Fe- licien, Gasthuisstraat, 39. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB KINDEREN LEVEND VERBRAND In de Portugeesche gemeente Cumiada nabij Castelo-Vide, heeft een hevige brand gewoed in eene hut. Twee kinderen die niet meer konden gered worden, zijn le vend verbrand geworden. TRAGISCHE BRAND IN FRANKRIJK. In de woning van den handelaar M. Jean Bruyas, wonende in defracsche stad Saint Chamond, is 's nachts een hevige brand ontstaan, veroorzaakt door het omwerpen eener petroollamp. De twee kleine meisjes, Marcelleen Irène Bruyas, 4 en 3 jaar oud, alsook hunne grootmoe der Mad. Wed. Ferley, 60 jaar oud, lie pen ijselijke brandwonden op en zijn tij dens den nacht bezweken in het gasthuis van Saint Chamond, waar zij overge bracht waren. STERFGEVALLEN f Te Zuydschbte is Donderdag avond rond 6 uur, na een lange en pijnlijke ziekte, in den Heer ontslapen Eerweerde Heer A. TOP Pastor der Parochie. De overledene was slechts 54 jaren oud, en enkel sedert einde Juni 1929 Pastor benoemd te Zuydschote. Heer geef hem de eeuwige rust ROUWBERICHTEN Beleefde uitnoodiging aan Familie, Vrien den en Kennissen, tot het bijwonen der JAARMIS op Zondag' 27 April, te 7 uur, in St Janskerk voor ROSALIE DENNEKIN Weduwe van ALOIS BLANCKAERT. Van wege Camiel Degrendel-Blanckaert. Vriendelijke uitnoodiging tot het bijwonen der GEZONGENE MIS op Zondag 27 April, te 8 uur, in St Bertinuskerk, voor MATHILDE DEGRYSE en Overleden Familie. ((O» Maandag 28 April, te 9 uur, in St Berti- nuskerk, GEZONGENE MIS voor VROUW LUCIE LEROY Echtgenoote van HEER ALIDOR DECADT. Beleefde uitnoodiging aan Vrienden en Kennissen van wege Echtgenoot en Kinders. Vriendelijke uitnoodiging tot het bijwonen van hei. SOLEMNEEL JAARGETIJDE tot zielelafenis van Mijnheer en Mevrouw LEON NOTREDAME-BAGEIN en dochter JUFFROUW ALICE NOTREDAME dat zal gezongen worden op Maandag 28 April, te 10 uur, in St Bertinuskerk. Woensdag 30 April, om 10 uren in St Jans kerk, PLECHTIGE JAARMIS voor HEER HENRI VAN CAYZEELE Echtgenoot van VROUW LUCIE ADRIAEN. Beleefde uitnoodiging aan Familieleden en Kennissen. Van wege Echtgenoote en Kinders. ««a-T Beleefde uitnoodiging aan Familie, Vrien den en Kennissen de P&ECHTIGE JAARMIS te willen bijwonen, vieBre zal gezongen wor den op Donderdag I Mei, om 9 uur, in Sint Janskerk voor - HEER en VROUW CHARLES DEWICKERE-DELVA. Van wege de Kind&ls. BEDANKING. De Familie Meerssétnan-DugufTroy be dankt de Vrienden en Kennissen om hun aanwezigheid in den Lijkdienst van hun teergeliefd dochtertje MARTHA MEERSSEMAN. KaiKsaieeier ig 15.5 Uitmuntende mest voor alle teelten. 15.5 %""§$ikstof ongeveer 28 JCalk (over eenkomende m&c 50 Kool zure kalk) T9b' Zeer goede Dekmest. geschikt voor g§lle planten waarvan de gtfoec*moet aan gewakkerd worden. b' ff Zeer voordeeligen prijs Een goed gebruik der mest stoffen vermeerdert den oogst Voor aankoop, van KALK- SALPETER IG zich wenden tot den lokalen handel. K I E KÜxN S Allerbeste Leghorns getrokken uit de bij zonderste kweekerijen vin Belgie; te beko men vanaf April tot einde Juli bij Cyrille Vermeerseh-De Brouwer, Watou. GEVRAAGD. Behendig persoon, goed gekend door de werkende klas, wordt gevraagd door de oude Belgische, welgekende Maatschappij, 70 mil- lioen waarborg, van verzekeringen op het leven, kommunie, spaarkas, brand en hy- potheekleening. - Hoog 4N»on en kommissiën. Schrijven aan FRANS DE BAECK, 112, Maria-Theresiastr., Leuven. TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN 5% 1923. 19 April 1930. p 83" Trekking der leenihg'van de Verwoeste Gewesten 1923 5 Reeks 244.471 Nr 2 en 138.151 Nr 5 winnen elk 100.000 fr. ,g Reeks 130.596 Nr 5, 3.326 Nr 1, 332.750 Nr 4 winnen elk 50.000 fr. Volgende vijftien loten van 10.000 fr. Reeksen 103.889 Nr 2w3|1.567 Nr 3, 847.380 Nr 4. 192.354 Nr 5, 97.504 Nr 2, 36.074 Nr 2, 332.754 Nr 2, 157.102 Nr 1, 256.817 Nr 2, 282.177 Nr 5, 126.427 Nr 2, 396.212 Nr 3, 260.046 Nr 3, 208.076 Nr 1, 20.975 Nr 5. De andere nummers zijn uitkeerbaar aan 550 frank. «■HBBBMBBBBBBBBOT—BBBBBBEB om 8 uur stipt Grome B oKsoma onder de Reglementen van B. B. B. ingericht door Promoter Decoene en Sporting-Club Vlamertinghe. in de Zaal Café Beige bij Maurice Deman, Ypersteenweg. Prijzen der Plaatsen Ring 10 fr. Eerste 7.50 fr. - Volksplaatsen 5 tr. - Voorbehouden 12 50 fr. Eerste Tap. In de Vink bij Joseph Papegaey, Qasselstraat. Flesschenschieting. «In't Geelhuis», bij Germain Waeles, Weif. Begin te 2 uur. Groote Hanenkamp. Park Gr. Ons-Heer. Begin te 3 1/2 u. Bolling 240 fr. prijzen. Wijk «Rood Kruis». Inschrijving in De Brikkerij bij de Kinders Lebbe. Oostvleteren Eerste Tap. In de Zon bij Jerome Dequidt. Westvleteren Schaap van 8 weken te verhollen. In den Jager bij Maurice Baelen. Gegeven door Wauters. Westvleterui Schaap te verhollen. In den Hoepel »,bij Henri Cappoen; gegeven door René Meeuw. Vlamertinghe Herbergkermis. In de Vette Weide bij Henri Hayaert- Vanlede (Ketten). Woeste» Schaaplam te verhollen. 0 In de Kruisstraatbij H. Saesen. Westoutre. Eerste Tap. In 't Geitenkot bij Georges Vanghe- luwe. Schoon Konijn te verhollen. Hondschoote. Hanenkamp. Café de l'Omnibus bij Michel Fon- teyne.Lijst der deelnemers: 1. Gar- myn, Leyselè; 2. Parmientier, Proven; 3. Leeman, Houthem; 4 Coppers, Fort- hem; 5. Goulier, Leysele; 6. Beyaert, Rexpoede; 7. Debaenst Stavele; 8 Deco- ninck, Ltysele; 9 Pil, Forthem; 10. Gae- paerd; 11. Biervliet; 12. Sinaeve, Alve- ringhem; t3. Desmicht, Houthem; 14. Mostaerdt, Bambecque; i5. Pervyse; tó. Verhiepe, Bevereri; 17. Oostende; 18. Priem, Leysele; 19, Decroix, Hond schoote; 20. De Panne. In het park om 3 uur stipt (zomeruur). Zondag 4 Mei Grooten Hanenkamp. Zwartenberg bij Germain Fache; 35 voor 100 20 voor 60 24 Maat schappijen nemen deel. Te 5 uur in 't park. Ingang 5 fr. belgisch geld. Gegeven door C. Barbiy, H. Deschep- pêPfcn J. Baert. issiEsaa&HaEgsBnaasaHsiHBMEWB MEUBELPAPIER Bij ons te verkrijgen. IBBBBSflaBBBflBBflBaBBHBflflBiflBBBEB TOONEEL TE POPERINGHE Op Donderdag 8 Mei om 8 ure 's avonds zal in de zaal van het Palace Hotel te Po peringhe door de Rederijkkamer De Dui nenkerels van Adinkerke, onder de kundige leiding van den schrijver Jos. Janssen, het luimig blijspel in 3 bedrijven DE WON- DERDOK'i OOR opgevoerd worden. Men weet dat deze maatschappij dit jaar den eersten prijs behaald heeft inden provin cialen tooneelprijskamp. Eenieder zal deze kerels willen zien en hooren, want he?t mees terstuk dat zij vertolken is het grootste suk- ses van onzen tijd. Veel zullen wij er nu nog niet over zeggen, die willen weten waarover het gaat zullen er zijn maar men wete voor af dat niemand zijn geld zal beklagen allen zullen - moetfen lachen van 't begin tot het einde. Met dit stuk behaalt de Nederlandsche Schouwburg van Antwerpen een reuzenbij- val. Gedurende elf weken werd die WON DERDOKTOOR voor uitverkochte zalen ge speeld Reeds hadden meer dan honderd opvoeringen plaats in Antwerpen, Brussel en Gent. L. Monteyne schrijft in Het Tooneel Aan het feit dat een zoo eenvoudig stuk als dit door het schouwburgpubliek van elke ge halte zoo geestdriftig werd onthaald, hoeft eene beteekenis gehecht waarvan de draag wijdte die van het hoogst verdienstelijk werk zelf overtreft. De bijval heeft de waarde van een REAKTIE. Werd niet allerwegé gecon stateerd Eindelijk heeft op het Vlaamsclie Tooneel weer de «levenswaarheid» getriom feerd. Alle dagbladen hebben er over geschreven. Wij knippen nog Uit« Le Matin Na ieder bedrijf, moest 5 tot 6 maal gehaald worden. Het was een ongelooflijk lach- en juichsucces. Lit De Morgenpost Het stuk is een UNICUM in onze Vlaamsche tooneellittera- tuur. Er was buitengewoon veel bijval. Uit Gazet van Antwerpen DE WON DERDOKTOOR is een brok Vlaamsch leven van de eerste en beste soort. Een fransch spreekwoord zegt Voir Napels et puis mourir Wij zeggen Ga De Won- derdoktoor zien, en blijft leven om hem nog eens te gaan jien en hooren Sensationeel is het ook dat de schrijvéY Jos. Janssen zelf meespeelt. Iedereen ^al hem dus kunnen zien en toejuichen. Een symphonisch orkest zal allerhande' Vlaamsche liedjes spelen gedurende dé tus- schenpoozen. Ten einde eenieder toe te laten deze bui tengewone vertooning bij te wonen zijn er plaatsen toegankelijk voor alle beurzen. De prijzen der kaarten zijn 10, 7. 5 014 frank, maar wij twijfelen geenszins dat de kaarten van tien frank zelf uitgevochten zullen wor den. 'ftï acht genomen dat geen winstbejag hefkomiteit bezielt, maar dat de opbrengst aan de WEEZEN van Poperinghe zal toe komen. Kaarten zullen vanaf Woens3ag 3o April a.sj te bekomen zijn in 't Palace Hojel te Poperinghe, en in alle omliggende gemeen ten. Zjet de plakbrieven. LOCRE Boerinnenbond S. GodelieVe. Prachtig avondfeest; Zondag 4 en Maan dag 5 Mei Opvoering van «Se Goüei.ieve van Ghistkl» drama in 4 bedrijven«De Telefoon» kluchtspel in 2 bedrijven. Voor behouden plaats 6 fr.; 2e pl. 5 fr.; 3e pl. 3 fr. Kaarten te bekomen bij Jeremie Delanghe en bij de Bestuursleden. Verhuring van Kostumen Stij'l - Fantaisie - Modern Vakkundige bediening - Billige prijzsn.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 3