6)1 badi oo eanen berg Ware Liefde Brouwerij Masschelein Een Guido Gezélle Fi!m „DE POPERINGHENAAR. BI. 5. - 11-5-1930. - Nr 19. het manneke uit de MAAN Koperen spreuken Pijprekkens Dagbladrekkens Pêle-Mêlei Alle slag van Kaders Geldbeugels Porte-feuilles Valiezen f Boek- MuziektesscbenJ Alle merken van VULPENNEN. Ëureelgerief. Leesboeken. Groote keus Trouwe bediening bij SANSEN- VANNESTEv AANBESTEDINGEN. RADIO-LIEFHEBBERS DE KOSTEN VAN HET WEGENHERSTEL RADIO 1.000.000 FR. TE WINNEN 21.500.000 FRANKEN. UNION CENTRALE de la BOURSE EEN FILM MEI - BLOEIMAAND Gij badt op eenen berg alleen, e*... Jesu, Ik en vind er geen waar 'k hoog genoeg kan klimmen om U alleen te vinden: de wereld wilt mij achterna, alwaar ik ga of sta of ooit mijn oogen sla; en arm als ik en is er geen, geen een, die nood hebbe en niet klagen kan; die honger, en niet vragen kan; die pijne, en niet gewagen kan hoe zeer het doet! O leer mij, armen dwaas, hoe dat ik bidden I moet! GUIDO GEZELLE. Wees voorzichtig voor de boeken, Want velen zoeken Daarin 't vergif dat zielen doodt Zoowel bij klein als groot. DAAR HANGEN IN BRUSSEL groote plakbrieven aan de muren waardat de fees ten van 't gansche jaar opstaan. Zoo zijn er verschillende stoeten op vermeld. Marenta vraagt ofdat er geen stoet op staat van onzen nikkelen frank. Hadden ze ons ne keer voor 't jubeljaar zilver frankskens gegeven; dat zou heel wat plezanter zijn geweest. Dokter. Ik hoor daar van uw vrouw dat ze de heele week al zoo gehoest heeft. Waar om hebt ge me niet eerder laten roepen? Echtgenoot. Och, tot vannacht was het nog niet zoo heel erg. Als ik watjes in mijn ooren deed, kon ik nog wel slapen. HIJ GERAAKTE ER NIET VER MEE Ik kom niet ver met mijn salaris. Hoe bedoelt ge dat? Ik kom niet verder dan de gang, want daar staat mijn vrouw al te wachten om het in ontvangst te nemen. DE WEDDENSCHAP De beroemde Engelsche politicus Fox en een Prins van het koninklijke huis verlieten op een heeten zomerdag een club en gingen te samen door de Bondstreet, de groote straat van Londen. Toen zij op het punt stonden over te steken, om in de schaduw te komen, bleef Fox plotseling staan en sloeg een wed denschap voor: elk hunner zou langs een anderen kant van de straat gaan en die de meeste katten ontmoette zou de weddenschap hebben gewonnen. U, Koninklijke Hoogheid, mag kiezen welken kant Zij verkiest. Toen zij aan het einde van de Bondstreet waren aangekomen, had Fox dertien katten 'aan zijn kant aangetroffen, de prins, evenwel geen een. Ik was zeker de weddenschap te winnen, zeide Fox; ik wist, dat U, de schaduwzijde zou kiezen, als de meest aangename bij deze hitte, en Koninklijke Hoogheid moet weten dat de katten altijd den zonkant opzoeken. EVERZWIJNEN dat zijn precies geen kat jes om zonder handschoenen aan te pakken. Maar als ge jonge everzwijntjes in uw stal vindt, is 't toch altijd de moeite waard die beestjes op te sluiten. De oud-burgemeester van Montgauthier, de heer, Pirson, ging Maandagochtend, omstreeks 5 uur in de paardestal. Hoe groot was zijn verbazing, toen hij in een hoek van den stal twee jonge everzwijnen vond. De heer Pirson slaagde er in de beide jon ge dieren levend te vangen. Zij wegen 13 tot 15 kilogrammen. Hewel, daar zal hij lekkere hespen van kunnen kweeken, zegt Marenta. BIJ EEN POELIER te Namen werden meer dan dui zend geringde duiven gevonden. Die duiven waren natuurlijk bestemd om door het keel gat te vliegen in plaats van meê te doen op Pont St Maxence ...of elders. Mijnheer de poelier krijgt 500 fr. boete en moet 150 fr. schadeloosstelling betalen aan eiken eige naar van deze duiven. Dat zal een kostelijke dag zijn voor die poelier. ESN BEDIENDE van de post werd be schuldigd 70 duizend frank per vergissing in zijn zak te hebben gestoken. De man protesteerde maar werd afgezet. Hij leefde sindsdien met de opbrengst van een klein winkeltje. Nu heeft het bestuur van de post die 70 duizend frank teruggevonden. Die lagen onder in een koffrefort, sedert jaren, onder een hoop papieren. De man heeft nu 120 duizend frank schadevergoeding getrok ken. Het gebeurde in Italië. En hier een klein historieken dat ik in een oud boeksken lees. Dat is voor verstandige menschen. Ezels moeten dat lezen. Het is eene historie die echt gebeurd is. Er was eene moeder die twee kinderen had: Petit Jean en kleine Piet. Ze legde die kinderen op zekeren avond in hun beddeken. Ze dekte hen onder een warme wollen deken. Maar ze dekte ze zóó dat Petit Jean véél meer van de sarge had ■BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI Mengelwerk van De Poperinghenaar 19. dan kleine Piet. Kleine Piet protesteerde, maar daar luisterde moeder niet naar... als Petit Jean maar warm lag... Dat duurde zóó reeds een heel tijdeken. Kleine Piet, die lag te klappertanden van de kou riep op Petit Jean: geef mij een beetje van die wol len sargie... Maar Petit Jean deed als moe der en hoorde niet... Toen dacht Kleine Piet: als moeder, die mij als een«stiefmoeder behandeld, niet wil luisteren naar mijn klachten; als Petit Jean, mijn broeder, voor mij niets gevoelt, zal ik mijn recht maar pakken. En kleine Piet begon aan de sargie te trekken... Dat stond Petit Jean niet aan en Petit Jean trok terug... Petit Jean rolde de sargie vaster om zijn lijf om niet los te laten... Maar kleine Piet gaf zich niet ge wonnen... Hij trok... trok... en bleef trek ken... hoe vaster Petit Jean de sargie om zijn lijf hield... hoe harder kleine Piet bleef trekken... En toen gebeurde er iets... Krak! zei de sargie... Krak! krak! krak! zei ze en scheurde van een... Toen begon Petit Jean te huilen en tieren... en de moeder kwam toegeloopen en ze gaf kleine Piet een rammeling... En ze schold kleine Piet uit voor "scheurmaker», voor <i slechten zoonvoor iemand die 't huishouden aan den kant brengt En toen riep kleine Piet door zijn snikken heen: 't is hier precies als in den Belgiek. De Walen en Franskiljons willen aan de Vlamingen niets geven en als de Vlamingen het dan willen pakken, worden ze ook voor scheurmakers uitgescholden... Ze hebben pertang evenveel recht op de sargie... En als ze dan scheurt wie moet dan zeggen: meaculpa... door mijne schuld. Ja, maar, Manneken, zegt Marenta, sedert dat de Vlamingen de Gentsche Hoogeschool hebben, is toch alles op zijn effen. Maar Marenta Vertel toch geen grappen Hoe kunt ge zoo onnoozel Klappen. Zie ne keer dat geval met Joris De Leeuw, de soldaat die ze in den bak steken, omdat hij wil in zijn taal de bevelen krijgen. En ga ne keer zien aan sommige tribunalen en zie ne keer in de ministeries. En zie ne keer in veel staties. De Vlaming wordt er nog alle dagen behandeld als 'n vreemdeling in zijn eigen land. En zie ne keer in de eksposizie van Antwerpen. Door het Ministerie van Binnenlandsche Zaken werden ambtenaren aangeduid om in de eksposizie dienst te doen als Commissarissen. Nu zoudt ge toch peizen Als regel hier telt Voor Antwerpen werden Er Vlamingen aangesteld. Ge zijt er wel meê. Walen of Brusseleers die 'n beetje vlomse toele kunnen broebelen. En zoo mensch'en zijn er nog honderden en honderden gevallen. Daarom: Peis niet de Vlaamsche zaak Die is nu vast gewonnen... Ik zeg het u: de strijd Is pas voor goed begonnen. VERLEDEN WEEK werd er in Brugge begonnen met de viering van Guido-Gezelle, de priester-dichter. Nog een Vlaming die veel heeft geleden en die veel heeft geleden door zijn stamgenooten; door menschen die jaloersch waren; door menschen die den roem van Gezelle vreesden. In 1895 moest de Vlaamsche Akademie een prijs toekennen voor 't beste werk dat verschenen was. Guido Gezelle had zijn Tijdkrans ingestuurd. Maar peisde dat het bekroond werd. 't Viel door de mand. Zoo heeft Gezelle veel tegenslag' gekend. En nu, nu is zijn standbeeld onthuld in 't bijzijn van den Koning. Waaruit we -weer ne keer leeren, zegt Marenta. dat zeer geleerde heeren Den bal mis kunnen slaan... En ook met de ezelskap In 't hoeksken mogen staan. IN DE GAZETTEN staat dat aspergies een goed geneesmiddel zijn. 't Is nu volop den tijd van de aspergies, dus profiteert er van. Vooral die lijden aan de nieren En zij die lijden aan de maag Die moeten veel aspergies eten Zoo wordt er toch geleerd vandaag. De Fransche schrijver Fontenelle beweerde reeds in de jaren 1800 dat men door het eten van aspergies zeer oud werd. De man werd zelf honderd en drie jaar oud. Allee! ge kunt het ne keer probeeren en 'k wensch het u van harte. WAT IK u ook van harte wensch dat is wat er gebeurd is bij de Ge broeders Lazonden. Twee woningen van de Gebroeders Lazonden werden afgebroken en onder hun fondamenten 'k bedoel de fon damenten van die woningen vond men drie steenen potten met goudgeld uit de jaren 1650. Die schoone stukskens hebben nu een waarde van meer dan 100 duizend frank. Steenen potten hebben we thuis ook genoeg, zegt Marenta, maar zonder goud vinken. WAAR dat er ook geld meê te ver dienen is, dat is met het kweeken van Onze Lieve Vrouwenbeestjes. Ge weet wel, die kleine diertjes met gespikkelde vleugeltjes, 't Schijnt dat die beestjes de bladluizen ver delgen. In Engeland zijn er kweekerij'pn waar men die Onze Lieve Vrouwenbeestjes in 't groot teelt. Als ge niet meer weet van welk hout pijlen maken, kunt ge dien stiel maar ne keer probeeren. ELIE THOMSON probeerde een vliegmachientje van eigen vinding. Hij vloog door de lucht Op weg naar de maan... Maar 't is toen die kerel Heel slecht vergaan. Hij is met zijn toestel gevallen. Ze hebben hem dood opgenomen, 't Zal de leste niet zijn. De hertogin van Bedfort is 61 jaar oud, maar die heeft geen schrik van vliegen. Op 19 dagen heeft ze meer dan 30 duizend kilo meter afgelegd: dat is 6.000 uren. EN VAN DAAG ZONDAG 11 MEI vieren we den feestdag der moeders. Dat gebruik is ons uit Amerika overgekomen. 't Is een schoon gebruik, En 'k zie het geeren Zoo op een dag alom De moeders eeren. Zijt ge niet jaloersch? vraagt Marenta en ik vraag waarom? Wel zegt ze: men zou ook den dag van de vaders moeten instellen. Dat komt wel, Marenta, de steert van den hond is ook gekomen. DAAR komt een wet waarbij de pensioenen van de mijnwerkers worden verhoogd. Dat is maar juist, zegt Marenta. Koolmijners zijn er meer van doen dan generalen. En generalen Die we binst' hön leven Duur moeten betalen En dan nog een pensioentje geven Waardat een baron van kan leven Ik durf het herhalen Generalen Kunnen we beter missen dan De zwarte man Die diep, diep, diep in de aarde verborgen Moet voor de kolen zorgen. Zoo dicht ons Fonsken en Fonsken heeft gelijk. Daarmee punt, andere lijn 't Epistel moet gesloten zijn. 't Manneken uit de Maan. Gasthuisstraat, Poperinghe. ROMAN door A. HANS. «Moeder... vergiffenis. Ik wil niet meer leven... 't Is de schuld van mijn meester, mijnheer Verlane. Emma Duikel. 't Was op het grondgebied van het na burig dorp en de veldwachter en gendarmen hadden in de vaart gedregd en het lijk van Emma Duikel boven gehaald, 't Lag nu ginder in 't doodenhuis. Door den naam van Verlane begreep de burgemeester van het dorp dat het meisje afkomstig was uit de stad. En hij had zijn veldwachter naar burgemeester Dondt ge zonden. Zoo was het nieuws bekend gewor den te Belaarde en 't liep vlug rond. En dadelijk waren de praatjes aan den gang. Emma Duikel had op de fabriek van Verlane gewerkt. Ze was er uitgekozen ge worden om het kantoor te reinigen. Ze maak te er ook de kachel aan en werd dikwijls over dag geroepen voor eenige werkzaamhe den. Ze was knap en goed gekleed... Maar Verlane zou niet met een fabrieks meisje trouwen. En Emma Duikel had in den dood de schande tvillen ontvluchten. Er waren dadelijk klanten in den winkel van vrouw Verlane, die nog van niets wist. Dat is ook een geschiedenis, hé, met Emma Duikel, zei er een tot haar... O, is er nieuws? Mijn zoon vertelde me gisteravond dat ze verdwenen was. Haar moeder was op het kantoor geweest. Maar is er nieuws? Ja, mensch... Ze hebben haar gevon den... Toch niet dood? Ja... verdronken in de vaart... Vrouw Verlane sloeg van schrik de handen ineen. Verdronken! herhaalde ze. Hoe vreese- lijk! Is het zelfmoord? Ja... En de vrouwen vertelden hoe men op het spoor van het drama was gekomen. Ze spra ken van het taschje en het briefje, maar zeiden nog niets van de beschuldiging welke er op v'èrmeld stond... Een liefdegeschiedenis vroeg vrouw Verlane. Ja, klonk hèt terug... Maar niemand scheen meer bijzonderhe den te kunnen geven. De vrouwen keken zoo raar. En er kwamen nog klanten. Zoo veel bezoek ineens was er nooit. Menschen, wat is er dan toch! hernam vrouw Verlane. Is er misschien iemand van George's fabriek in gemoeid? Er stond een naam op het briefje, niet van een werkman, maar van een heer, ant woordde nu toch een vrouw, die in het straatje woonde en nooit den grooten voor spoed van den zoon Verlane had kunnen verdragen. Een heer! kreet vrouw Verlane... Maar wat is er dan? Ge kijkt me zoo vreemd aan... Emma Duikel was immers veel in 't kan toor van uw zoon! insinueerde de klappei. Maar Jozef, Maria, wordt George zelf dan beschuldigd? stamelde de moeder. Ze moest zich met beide handen aan de toonbank vastklemmen. Zijn naam stond op het briefje! her nam de klappei. En schreef Emma dat ze om hem in 't water sprong? stamelde vrouw Verlane. Ja. Neen, neen... dat is niet waar... dat kan niet... O, wie durft dat zeggen! snik te de arme moeder. DE IJZERTOREN' BESTIJGBAAR. Van heden af wordt de IJzertoren te Dik- smude bepaald bestijgbaar gesteld. Alle da gen zal men van 9 tot 12 en 2 tot 6 uur dit heerlijk Vlaamsch gedenkteeken tot op het hoogste punt kunnen beklimmen. Wij kun nen niet genoeg onze Vlaamsche toeristen die langs de kust komen, aanraden een be zoek te brengen aan Vlaanderens IJzermo nument en vooral de vreemdelingen aanzet ten er heen te gaan. De prijs voor een vol ledig bezoek is 5 frank (ten bate van het Monument. Een speciaal toeristenboekje, in 4 talen opgesteld is in druk; het zal aan buitenlanders de gelegenheid geven iets meer te vernemen over den Vlaamschen strijd aan den IJzer, de Heldenhulde-zerkjes, de Bede vaarten, enz Het Monument is thans een bezoek over waard De reusachtige ondertrappen werden afge werkt, ze hebben eene doorsnede van 34 me ter en een rondgang van meer dan 100 meter! Een Krypte met onderaardsche Museum werd onder de groote trappen aangebracht het zijn reusachtige, halfverlichte zalen, waarin 62 kleine bovenvensters een eigen aardige lichtspeling werpen op halfvernielde ingemetselde zerkjes. Een complex van af dalende trappen leidt U, van op den IJzer- dijk, door een sobere gestyleerde gang naar deze zalen. Vandaar komt men langs een donkere wenteltrap in de onderste blokken van den toren, een echte labyrinthe van zalen en gangen,' waar overal de zerkjes U aanstaren. Acht groote en kleinere zalen van het blok- stelsel leiden U naar de wenteltrappen die U doorheen zeven verdiepen, tot boven in den kruiskop op 42 meter hoogte leiden. Onder den kruiskop, is de klokkenkamer met breede galmgaten. Wanneer men op een der 3 platformen komt die boven den kruiskop zijn aange bracht, (een boven eiken arm van 't kruis en het grootste op het allerhoogste punt van den toren) waait plots een sterke zeewind U in *t gelaat en men staart verbijsterd rond in de ruimte. Het heerlijkste en hoogste ver gezicht van 't Vlaamsche front ontrolt zich voor de blikken, en ontroerd overschouwt men deze tragische IJzervlakte, dat vreese- lijk oorlogsfront, loopende van den Kem- melberg tot Noordzeestrand. 12 MEI. Te 5 u. 30, ten stadhuize te ROESELARE, door Het Roeselaarsch Werkmanshuis bouwen van 2 woonhuizen. Stukken ter inzage en te koop bij den h. bouwm. A. Van Coillie, H. Verrieststraat, Roeselare. Aanget. inschrijv. 10 Mei. 12 MEI. Te 6 u., ten stadhuize te ROE SELARE, door de S. M. De Mandelbou wen van a) 18 huizen in de Heropbouwstraat; b) 24 huizen zelfde straat; c) 24 id. op den Meenenheirweg. Stukken ter inzage en te koop ten stadhuize (bur. der Maatsch. nr 17) 's voormiddags. Aanget. inschrijv. 10 Mei. 16 MEI. Ten stadhuize te DIXMUDE, schilderen en inrichten van het vredege recht. Bestek 16,000 fr. Stukken ter inzage of te koop, prijs 10 fr. ten stadssecretariaat. Aanget. inschrijv. 13 Mei. 18 JULI in plaats van 2 MEI. Te 11 u., in 't Bestuur van Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, herstellen van de baan ADINKERKE-DE PANNE, tuss. af- standspunten 0.717.40 en 2,917 km. Borgt. 38,500 fr. Lastk. nr 35 van 1930. Prijs fr. 7.50, teekening fr. 11.30. Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN 't is de beste. Het is een verheugend feit dat iemand het toch heeft aangedurfd den grootsten onzer Vlaamsche Dichters op 't witte doek te doen herleven... ten minste in herinnering. De film over Gezelle bevat drie deelen, ongeveer 1000 meter lang en geeft o. „a. in Eerste deel: Het mooie Vlaamsche Brugge nog vol herinnering aan Gezelle waar hij wer geboren - gedoopt - leerde - priester werd, enz. Kortrijk de stad der Gulden Sporen waar hij 27 jaar doorbracht. Tweede deel: Terug naar Brugge zijn dood - praalgraf - Museum - oude molens vestingen - de rolweg, en alles wat daar aan Gezelle herinnert. Derde deel: De dichter hoe hij zijn werk moet gezien en gelezen worden ver scheidene schilderachtige gedichten in beeld verwerkt, 'n zeer schoon gedeelte. Het plan bestaat er nog een vierde deel aan toe te voegen namelijk: De hulde aan Gezelle (viering van 4 Mei, enz.). Het wordt dus een der schoonste dokumenten van vlaamsche cultuur. Wij weten hoe het is cultuurfilmen in onze kinemas te doen indringen. Te veel wordt er nog aan sport en sensatie gedaan! en toch is de Gezelle-film ontroerend en belangwekkend omdat het leven van Gezelle zelf vol roerende schoonheid was. Cinema houders dat is een film die gij tot plicht hebt aan uw publiek te laten zien Cinemabe- zoekers eischt gij van uw cinemahouders dat zij die film op hun programma brén gen. Davidsfondsen, V. T. B., V. O. S., enz., richt kinema avonden in met die film als hoofdfilm. Schrijven aan Flandria Film, (Cl. De Landtsheer) Wilfordkaai, Temsche, Telefoon 134. Zondag 4 Mei, 's avonds te 8 uur, allen afstemmen op Radio-Vel them. De heer Juul Platteau, déklamator, zal inderdaad in de Katholieke Radio-omroep een voordracht houden over de Ijzerbedevaart en Vlaande rens IJzermonument. Geen enkele IJzerbedevaarder zal nalaten daarnaar te luisteren en zelfs zijn vrienden en kennissen uitnoodigen op deze bijzondere radio-uitzending. ■BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Is George op de fabriek? vroeg er een. Ik hoorde dat de burgemeester hem door de politie had laten halen. Maar George is voor drie dagen naar Frankrijk. Hij kreeg van morgen een tele-, gram. De klanten keken elkaar aan.. Ha, George Verlane was weg... voor drie dagen... juist nu. Dat leek wel zeer toevallig... Maar menschen toch, dat is laster... O, ik kan u nu niet bestellen! kloeg ze... 't Is pf ik duizel... Ik moet naar mijn man. Dat is toch te vreeselijk. Ze liet allen staan. Maar de klanten ver trokken nog niet... Ha, George Verlane is weg, hoonde de klappei... Voor drie dagen... 't Zullen wel drie maanden worden... Hij heeft het gewe ten wat Emma Duikel zou doen. Dat is nu die volksgezinde mijnheer met zijn opslag en hervormingen. Maar zou 't waar zijn? beoogde er toch een. Zou Emma Duikel met een leugen in de eeuwigheid gaan? sprak de klappei vinnig. Ze was 't lieve kindje op de fabriek. Nu we ten we, hoe ze 's Zondags zoo schoon gekleed kon gaan, "zij de dóchter- van een weduwe! En van eigen heeft Verlane haar beloofd te trouwen. We kennen die streken... Zoo bleef men praten... Maar eensklaps kwam timmerman Verlane in den winkejl gestormd. Ik zaF'den laster doen vervolgen! riep hij driftig. Zoo iets durven zeggen van mijn zoon! Hebben ze hem nog niet genoeg be lasterd! Ha, de gemeene kliek te Belaarde, de schoften. Maar Verlane, wij betichten George niet. Zijn naam stond op het briefje, zA de klappei. O, gij zijt hier van eigen ook, vuiltong! Buiten... en allemaal buiten! vervolgde hij boos. En zwicht u van uw gebabbel! Het zoo pas verschenen Kamerverslag over de begrooting van Openbare Werken geeft eenige belangwekkende bijzonderheden no pens de kosten, welke het herstel van ons wegennet medebrengt. In 1928 werd voor dit herstel een omstan dig programma opgemaakt, dat tot dusverre en dank zij de ruime credieten die er voor beschikbaar werden gesteld, regelmatig uit gevoerd werd. Zoo beliepen de uitgaven hier voor, tijdens de dienstjaren 1928 en 1929, meer dan 311 millioen fr., wat overeenkwam met het volledig herstel van 1150 km. groote wegen. Daar ons land ongeveer 8500 km. groote wegen telt, schat men dat, met het huidige tempo, het tot in 1935 duren zal, vooraleer dit gansche wegennet volkomen zal hersteld en aan de moderne verkeers- eischen aangepast zijn. Wat betreft de kosten die ermee gemoeid zijn, valt het zeer moeilijk juiste vooruit zichten te geven, daar de begrootingèn tijdens de laatste jaren nogal dikwijls en aanzienlijk overschreden werden. Zoo waren de aanne- mingsprijzen onlangs met 60 t. h. gestegen tegenover die van 1928. Ofschoon er sinds dien eenige teekenen van daling zijn, zal het algeheel wegenherstel toch belangrijk meer kosten dan in 1928, bij het vaststellen van het programma, voorzien werd. Het spreekt van zelf, dat daarbij ook veel afhangt van het toegepaste stelsel van weg- ósdekking. De voorkeur gaat hoe langer hoe meer naar de kasseibestrating op betonfun- deering, doch dit is een uiterst duur stel sel (1) en het zou meer dan 5 miljard frank kosten om onze 4200 besteende wegen door kasseibestratingen te vervangen. Hier volgt trouwens eene tabel der huidige kostprijzen, per m2, van de verschillende thans toegepaste wegbedekkingstelsels Kasseibestratingen: Met groote en middelbare kasseien fr. 135, id. op betonfundeering 12 cm. dik 150, Met kleine kasseien 95, Met asfaltbloks 47,50 Bestratingen van cementbeton: Op lo cm. dikte 60, Op 10 cm. dikte 45, Met asfaltbeton, 5 cm. dik. 48, Macadam -bestratingen Met hydrocarbonaat-bindmiddel, 5 cm. dikte 27, Met macadam-mortel (St Cornet), 10 cm. dikte 28, Gewoon weder aanvullen met steen slag, walsen en besproeien met bindmiddel, 8 tot 10 cm. dikte 25, De ondervinding met deze verschillende bestratingstelsels heeft in de laatste jaren veel geleerd. De periode van tasten en proef nemingen schijnt bepaald voorbij. Laten wij nu maar hopen, dat de kosten niet verder meer stijgen zullen, zoodat er, uit dien hoofde, geen aanleiding zou gevon den orden om het programma van wegen herstel te besnoeien of de uitvoering ervan te vertragen. VI. Maandschrift. Redactie en Beheer: De Somerstr. 5, St Amandsberg (Gent). Jaar abonnement 30 fr. De aflevering nr 10 geeft ons een verslag over De Radio-Wetgeving voor den Se naat eene zakelijke uiteenzetting over «Radio-Distributie», Mededeelingen en Ver slagen van Radiokringen, de V. R. B.-Ru- rubriek, De strijd tegen de storingen, Be- rubriek, De stéijd tegen de storingen, Boe kenschouw, Allerlei nieuwsjes uit Binnen- en Buitenland, en als bijz. technische bij dragen: Een Tweelamper voor beginnelingen, Het Liefhebbers-Zendstation (vervolg), een Ingebouwde Vierlamper, enz. enz. iBBBBBBBBBBBBBflBUBBBRBBBBRBRBili door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vanai 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie u toebhooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 Iote» worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats heb ben: Den 20 Mei 2 loten van 100.000 fr. Den 20 Mei 3 loten van 50.000 fr, Den 20 Mei 15 loten van 10.000 fr, Den 1 Juni 1 lot van 250.000 fr, Den 1 Juni 1 lot van 100.000 fr. Den 1 Juni 3 loten van 50.000 fr. Den 10 Juni 1 lot van 1.000.000 fr Den 10 Juni 3 loten van 100.000 fr, Den 20 Juni 1 lot van 1.000.000 fr Den 20 Juni 1 lot van 100.000 fr Den 20 Juni 3 loten van 50.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Jnffr. Simone Lansens, Post, Vlamertinghe Ernstige Agenten worden gevraagd. (1) Volgens de jongste prijzen kost zulk eene kasseibestrating, op eene normale be tonfundeering van 12 cm., dikte en voor eene straatbreedte van 8.50 m., 1.275.000 fr. per kilometer! «HHIIIIHHIIIHIIHIIIIHB De vrouwen protesteerden maar ze gingen heen, toen Verlane dreigde ze buiten te du wen. En de timmerman sloot den winkel en trok zich met zijn vrouw in de huiskamer terug. Voor de deur bleef men praten en de menschenhoop groeide aan. Klaas Brandsen was er ook bij en riep luide: Nu toont de volksvriend hoe hij be staat. We hebben de menschen genoeg ge waarschuwd Ja, dat is waar! stemde een ander toe. Het was Peter Dankers, de steeds goed ingelichte klérk en vroeger een vriend van George Verlane. Maar nu hij bij dezen geen werk had gekregen toonde Peter Dankers zich vijandig. Hij stookte reeds eenige da gen tegen Verlane. En hij draaide veel rond Klaas, hopende in diens nieuwe zaak zijn positie te kunnen verbeteren. Ik heb het doode meisje gezien... 't is vreeselijk, hernam Dankers. Ge zoudt er bij schreien... Ha, dat de meisjes dien nieu wen fabrikant maar uit den weg blijven! AHij zou mijn dochter eens moeten 't hoofd zot praten! schreeuwde een vrouw, reeds de vuisten balend. Ik haalde hem de oogen uit den kop... Hij is al gevlucht, de lafaard! riep een andere vrouw. Maar hij keert wel terug. De grooten helpen elkaar in zulk een geval. Ware Emma Duikel een rijke jonkvrouw, maar ze is een arm kind... Lydia Molenaar, het buurmeisje van Geor ge Verlane, keek uit 't raam. Ze vond het nieuws ook verschrikkelijk. Daarom keek George niet naar mij... Zijn liefde was elders, had ze bij zich zelf gezegd. Maar ze zou niet op hem schimpen. Ze behield hoop. Dit geval werd wel gesust... En het zou haar geen beletsel zijn om me vrouw Verlane te worden en rijk te leven. fill 'n Grauwe regenachtige October morgen. De regen plast af en toe neder en maakt de straten modderig en drassig. Menschen kómen en gaan óf beter loopen en vluchten al zat 'n duivel op hun hielen. De lucht is vaal, grauw en ziek zoo ook precies is het gezicht der men schen die den trein afwachten op het perron in de statie van het provincie stadjen. Alleen de telefoondraden, die hoog in de lucht boven hun hoofden te wiegen hangen, bieden eenige beschut ting. 't Is erbarmelijk. Een drievoudig herhaald signaal, de trein is in aan tocht. Als 'n dempig paard, snuivend, bla zend en gillend, stoomt ie binnen Ik meen, door 't gerucht heen, 'n zucht van verlichting te hooren. Deuren wor den geopend; instappen! 'n Oogenblik zie ik nog 'n paar beenen die werken om binnende deur wordt toegesla- 11Z Jubilate, H. Francisc. Hiron., bel. 12 M H. Pancratius, mart., H. Rictrudis, abt. 13 D H. Servatius, biss. van Tongeren. 14 W H. Bonifacius, m., H. Pacomius, abt. 15 D H. Dymphna, m., H. Joannes Bapt. 16 V H. Joannes Nepomus, mart. 17 Z H. Paschalis Baylon, bel. IBRBBBBBBBBBBaBBBBBBBaBBBBBHSH gen 'n gil en 't tooneel schuift weg. Door het venster, waartegen de regen geruischloos klettert, draait Vlaanderens wijde en breede natuur voorbijvelden en weiden, huizekens, hoeven en kerktorens. Zij en hij zijn mijn reisgenooten. Zij kijkt door 't venster; hij leest een romannetje van zestien bladzij den. Zij. 11 fait triste. Hij. Que voulez-vous, mademoi selle, c'est l'automne. Zij zwijgt en kijkt weer door 't ven ster. Achter 'n bijna bladerlooze haag staan 'n troep koeien met opgestoken rug. 'n Oogenblik zie ik op het witte scherm de wachtende reizigers in het spoorwegstation terug, waarop ik tilo- zofeer dat de beesten er hier al niet veel beter aan toe zijnver.schooping, ik wil zeggen dat de menschen het al niet veel beter hebben. Zij ook, doet denkelijk aan filo/ofie wantregarcle, zegt zij, ce sont tous des vaches bruns ici Hij. Tien oui, c'est intéressant en France, d'ou je viens... Zij. (Onderbrekend.) Moi je va a Bruxelles, il n'y a pas des vaches la. Hij. Oui, c'est trés intéressant! Zij. Je reste deux mois dé ja a Bruxelles. Hij. Trés intéressant. Zij. Vous va aussi? Hij. Non, c'est a dire je descends a Thielt, mais je passerai la soirée a Bruxelles, (haar 'n sigaret aanbie dend) vous fumez? Zij. Non, nion amie fume, mais moi je va aussi l'apprendre. Hij. Trés intéressant. Zij. (Wijzend door 't venster.) Ce maison est bas, hé! Hij. C'est la campagne. (Stilte.) Zij. C'est un beau livre? Hij. La chaste infidèle. Zij. Och, oui, ca doit être beau, racontez moi un pen. Hij. C'est trés intéressant, une jeune fille prend la fuite en avion avec sont aimant. Zij. Mon Dieu, ca doit être beau. Dan 'n geschuifel en gekras van wielen, 'n schokde trein stopt. Thielt roept de treinwachter. Bonjour, mademoiselle, zegt hij, werpt de deur open, stapt af en gooit ze dicht. Ik zie nog even hoe de jufvrouw 'n spiegeltje te voorschijn haalt, 'n poe derdoosje, 'n stokje roode smink en de film is afgerold. J. G. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBRBSBlUi HET HAAR WASSCHEN. Wie dikwijls het hoofd wascht krijgt vet haar zegt het spreekwoord en de onder vinding heeft uitgewezen dat dit gezegde veel waarheid bevat. Nuhet, met de kalottekens, zoo gemakke lijk gaat het haar te wasschen, kennen we vrouwkens, die hun pagekopje wel twee kee- ren per week wasschen. Zulks is niet goed voor het haar. Men moet veel langer wachten om het hoofd met zeep en water te wasschen. Het schijnt wel, dat het voldoende is, alle veertien dagen, of zelfs alle drie weken het hoofd te wasschen. Het haar moet dan goed gewasschen worden met eene oplossing van water en zeep of een goed shampooing. Van groot belang is het naspoelen. Geen zec-pdeeltje mag op het hoofd blijven kle ven. Drie tot vier keeren wordt er een lepel azijn aan het lauwe water toegevoegd. Het water wordt verzacht. Liefst wordt regenwa ter gebruikt voor het wasschen van het haar. Is het hoofd goed gespoeld dan wordt het hoofd gewreven met een ruwen handdoek. Het wordt vervolgens in de scheiding ge kamd, en zooveel mogelijk met handdoeken droog gev.-reven. BURGERS, HERBERGIERS, NERINGDOENERS, wendt U tot 99 YPERSTRAAT POPERINGHE die U de beste en de smakelijkste bieren zal bestellen aan de genadigste prijzen. I CRISTMAS: Scotch-Type 24 fr. de bak v. 24 kl. fl. STERK: Allerbest bruin bier. 9 fr. de bak v. 12 flessch. GERSTEN: Allerbest blond bier 10 fr. de bak v. 12 flessch. j Dezelfde bieren kunnen U besteld 10 fr. de bak v. 24 kl. fl. worden in presvaten van 100 en 50 lit. MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond Sterk: aan 0.85 fr. de liter. 17 fr. de bak v. 12 flessch. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. 15 fr. de bak v. 24 kl. fl. I Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de liter. LANDBOUWERS: Een aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leve ren van bier in fiesschen en presva ten. Daar kwam de burgemeester met twee agenten. Menschen ge moet deze straat ontrui men! beval hij. Burgemeester, 't volk licht zijn veront waardiging, sprak Klaas Brandsen. Ja, dat begrijp ik... Over zulk een geval is er verbittering, hernam Klaas. En zulk sermoenen moet gij geven! schimpte de advokaat Pelier, die zoo sym pathiek met George Verlane had gesproken, vroeger op het avondfeest bij den burge meester. Wat hebt ge op mij te zeggen! stoof Klaas op. Jongen, er is over u ook genoeg gepraat geworden! Wie zoo 'n autogeschiedenis heeft gehad als gij bij Gent... zoo beter wat zwij gen! hernam de advokaat. Moet ik u op uw snuit slaan! schreeu,, de Klaas. Maar de burgemeester verzocht de b t eren zich kalm te houden en de orde te hu lpen handhaven. De magistraat maakte zich kwaad, toen het volk niet vlug genoeg uiteen ging. Hij had veel gezag en de menigte zakte af. De agenten wandelden in de straat op en neer. De burgemeester klopte op de deur van Verlane's winkel. Hij kreeg eerst geen gehoor. Maar eindelijk kwam vader Verlane ,en vroeg wie er was. Hij liet toen den bur gemeester binnen. Ik moet uw zoon ondervragen, zei de burgemeester. Hij is uit de stad... Waarheen? Naar Frankrijk. En Verlane vertelde hoe George door een telegram weggeroepen was, en drie dagen afwezig moest blijven. Dat is zonderling, hernam de burge meester... Denkt ge dan dat ik lieg? vroeg Ver lane heftig. Gij, o neenMaar uw zoon kan u dat wijs gemaakt hebben. Ik vind het erg ver dacht dat hij nu vertrokken is. En gij gelooft aan zijn schuld? Dat arm kind zou hem niet noemen in haar briefje, als hij geen schuld had. Wie in de eeuwigheid gaat, liegt niet! O, burgemeester George kan zoo niet gehandeld hebben! riep de moeder weenend uit. Menschje, ik heb medelijden met u en ik begrijp dat gij uw zoon verdedigt. Maar George is lang weg geweest... en hij kan dus geheel veranderd zijn. Hij is vervreemd van u! Geen zier! beweerde de vader. Er kan op dat briefje staan wat er wil, maar George is geen slechte kerel! Er zijn al getuigen die hem met dat meisje gezien hebben. Wie? Ik heb het recht niet ze reeds op te noemen. Het gerecht is verwittigd en zal het verder onderzoek doen, maar ik moet nu reeds inlichtingen inwinnen. Heeft George nooit over Emma Duikel besproken? Hij heeft mij eens gezegd dat hij haar 't kantoor liet schoonmaken, om ze wat bij te laten verdienen, daar haar moeder weduwe is, vertelde vrouw Verlane. George had altijd medelijden en hij is goed van harte... - Ja, maar zoo komt de bekoring... Als er geen misdaad gepleegd is, straft de wet zulks niet... Er is iets ergers dan de wet. 't Is kwaad zelf, de zonde, de schande, de gewetenswroe ging, zei vader Verlane. Ja, ja, maar daar heb ik mij niet mee te bemoeien. Laat ons nu niet redetwisten, .ischen! Daarvoor kom ik niet. Ge kent het adres van uw zoon? ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5