Brouwerij Ware Liefde .DE POPERINGHENAAR. Koperen spreuken Pijprekkens Dagbladrekkens Pêle-Mêles Alle slag van Kader» Geldbeugels Porte-feuilles Valiezen Boek- Muziektesschen. Alle merken van VULPENNEN. Bureelgerief. Leesboeken. Groote keus Trouwe bediening bij SANSEN - VANNESTE» Gasthuisstraat, Poperinghe. BURGERSTAND VAN r fï? '\p# 1.000.006 FR. TE WINNEN 21.500.000 FRANKEN. UNION CENTRALE de la BOURSE BOND DER KROOSTRIJKE GEZINNEN DIXMUDE - TENTOONSTELLING KOOP UWE SPEELKAARTEN bij Sansen-Vanneste, Poperinghe YPERSTRAAT POPERINGHE 6ËDICHTEW O hoogste, grootste goedheid, God, Tot stervens schier, en immer wachtens Mijn herte haakt om u, tot smachtens Is 't moe voortaan... Ik ben een blomme. En bloeie voor uw oogen, Geweldig zonnelicht Dat eeuwig onontaard, Mij nietig schepselken In 't leven wilt gedoogen En na dit leven mij Het eeuwig leven spaart. te voeren. Eerst weru hij veroordeeld tot I DE NIEUWSTE MODE voor 't vrouwvolk 14 dagen maar daar hij voort bleef weigeren is nu rond huider beenen, gouden banden te I moest hij voor den krijgsraad verschijnen, dragen, precies lijk armbanden rond de pol Daar hadden ze hem veroordeeld tot 3 maand sen. Die mode komt dezen keer niet uit en half gevang. Maar in de Kamer werd over Parijs, maar uit Amerika. Och, zegt Marenta, I dit geval geïnterpeleerd en den avond van G. G. HETMANNEKE UJT DE Menschen in mijn Vlaamsche tale Ga ik u hier zonder dralen Wat nieuws verhalen. HET SPREEKWOORD ZEGT: de wereld wil bedrogen zijn. Dat hebben de Vlamingen als Lamme Goedzakken reeds lang genoeg ondervonden. Trezeken Vervloet, 18 jaar oud, I had sjagrin damoer ofte liefdeverdriet en was daarvoor bij een waarzegster geweest en die waarzegster had gezegd dat Trezeken niet lang meer leven zou. Als Trezeken dat zijne opsluiting om 6 V» u. was de koene Vlaming weer op vrije voeten. Die jongen I heeft 't goede voorbeeld gegeven en 't heeft zijn effekt gemaakt want de minister heeft beloofd dat vóór 'n paar weken de taalkwes tie in de kazernen zal geregeld zijn. 't Wordt stillekens aan tijd, want aan alles komt een einde. aan 't geduld der Vlamingen ook. Ziet gij mij gaarne? vroeg Fientje aan I heur lief. Ho! mijn schat je, ik zou voor u door 'n vuur kunnen loopenantwoordde heur I Ponsken. Een beetje later scheidden ze van elkaar. Komt gij dan Zondag? was Fientje's hoopvolle vraag. «Ja, zei Fons.,, als 't niet regent» En wat ge moet weten, En nooit moogt vergeten, In geen geval Is wat ik u nu zeggen zal. In 1830 brak de revolusie uit. De Hollan- I ders werden weggejaagd. Belgie was vrij. I Maar weet ge welke drapo het eerste werd uitgestoken te Brussel? De Belgische zult ge zeggen. Mis De eerste drapo Waarrond het volk kwam dansen Die eerste drapo Dat was... de Fransche. En weet ge wat minister Rogier in 1849 in I de Kamers uitriep. DitHet Vlaamsch moet verdwijnen uit scholen en kerken. Wij moe ten er voor zorgen dat Belgie binnen enkele Bewezen wordt Door dit geval: Zot worden kunt ge Overal. IN 'T LIEKEN ZONGEN we eenige jaren geleden Overal, overal Waar de meisjes zijn Is 't bal. Te Ginnegaten, in Holland, was 't een boerenkermis en ook bal. Maar de boeren en boerinnekens dansten zoo ferm,, dat de zoldering inviel. Veel gekwetsten en drie dooden. drie, die al dansende de eeuwigheid zijn ingereisd. MET al die feesten en eksposiesies zal er dit jaar ook weer veel worden gereisd. De menschen schijnen 't spreekwoord te ver geten Oost-West Thuis best. Maar ge kunt toch altijd niet thuis zitten! roept Marenta uit, die haar boontjes al te weken legt om naar de eksposisies van Ant werpen en Luik te gaan. 't Schijnt dat die eksposisies nog maar half af zijn en dat. ge nog gerust een maand móogt wachten''aïeeï" daar ginds te gaan zien. En ziet maar dat uw portemenee, Goed voorzien is van de duiten Want anders op veel plaatsen blijft Ge met uw neuze buiten. hoorde is ze naar de vaart geloopen en is jaren, nog maar één taal heeft: de Fransche. ze er in gesprongen en aangezien Trezeken niet zwemmelen kon is ze den dieperik inge gaan en als een stokvisch verdronken. Nu zullen er natuurlijk menschen zijn die zul len zeggen: ziede wel... de waarzegster had gelijk. CIES SIROOP was ziek en daar stonden twee dokters aan zijn bed. Hij is dood, zei de eene. Wat, zei Cies. dood? Neen, ik ben nog niet dood! Zwijg Cies, zei zijn wijf, de dokter weet het toch beter dan gij SPORT is een schoon ding maar soms nog al gevaarlijk ook. Zoo hebt gij bijvoor beeld de coureur Albert Muylaert, 19 jaar oud. van Pamel. De jongen dacht met den eersten prijs weg te zijn in de velokoers Scheut-Ninove. Maar ziet, eenige meters van de aankomst valt hij met een stuk of zes andere rijders, hij wordt opgenomen met eene schedelbreuk en sterft eenige oogenblik- ken later in een hospitaal. Enfin 't is triestig. EN TERWIJL al de groote mannen van verscheidene landen bezig zijn de zolen van Zoo sprak die vent in 1849 en hij was er op uit om stillekens de inpalming van Belgie bij Frankrijk voor te bereiden. Moest Rogier nu uit zijn graf Verrijzen och gewis Dat zou hij zeggen: met de Franskiljonsche politiek ging het mis. En weet ge dat Bfelgie nu drie talen moet hebben. De grondwet zegt immers: alle Bel gen zijn gelijk voor de wet. Daar zijn Vla mingen in ons land, daar zijn Walen in ons land, maar sedert eenige jaren zitten we ook met Duitsche broeders op onzen nek. En zoo als Vlaming En als Waal Hebben zij ook recht Op hunne taal. Marenta zegt: 't begint er hier uit te zien als in een heksenketel. Meteen geeft Ma renta eenige middeltjes die voor de huis hun schoenen af te loopen met van d'eene moeders van nut kunnen zijn. conferentie naar d'andere te draven en er diskoers af te lappen voor de ontwapenings kwestie hebben ze in Amerika een nieuwe bom ontdekt. Dat pilleken weegt 1950 kgr. en heeft eene lengte van 4 m. 27 en ze kun- Een soeplepel terpentijnolie in de wasch- kuip helpt veel om het lijnwaad wit te krijgen. Het gekookte stijfsel wordt veel verbeterd door het bijvoegen van een weinig arabi- nen er een groot oorlogschip op een oogenblik schen gom. den dieperik mede inzenden. En dan spre ken ze van ontwapening. MOZES was op een diner. Daar lagen zilve ren lepels en vorketten op tafel. Tegenover Mozes zat madame Isaak en Mozes zag dat madame Isaak een zilveren lepel en vorket in haar kous moffelde. Wacht, dacht Mozes, die ook gaarne iets zou meêgepakt hebben... wacht we gaan dat eens anders doen. Me vrouwen en Mijnheeren zei hij, ik zal u eens gaan laten zien hoe ik kan goochelen ofte eskamoteeren. Hij nam een lepel en vorket en sprak: Hoks, Pokus, Pilatus! Hij stak lepel en vorket in zijn zak en voegde er dan bij: een... twee... drie... fass! Nu zult gij zien dames en heeren dat die twee voorwer pen in de kous zitten van madame Isaak. Madame Isaak durfde niet protesteeren... en Mozes ging 's avonds met de gestolen voor werpen naar huis. Om een jood te beslimmen moet ge van verre komen. Joden en ijdele vrouwen Zijn nimmer te betrouwen. EN ONZEN KONING ALBERT I en onze Koningin zijn dus verleden week naar Brug ge geweest om het standbeeld van onzen grooten Vlaamschen dichter Guido Gezelle te onthullen. Bij hunne aankomst werd de Brabanson gespeeld maar kort daarop weerklonken de forsche tonen van De(n) Vlaamsche(nl Leeuwen het Koninklijk paar bleef rechtstaan. Dat was natuurlijk te veel toegestaan aan de Vlamingen en 's anderendaags begonnen de fransche ga zetten vuur en vlam te spuwen van pure koleire. MEESTER PENNEWIP is met zijn klas den dierentuin eens gaan bezoeken in Ant werpen. De kapoenen slenteren er reeds een halve dag rond en hebben olifanten, tijgers, hyena's en andere wilde beesten gezien dat ze er moe van geworden zijn, zelfs de leeuw, de koning der dieren, gaan ze voorbij zonder hem te bekijken. Doch, kleine Fons komt in volle vaart tot zijne kameraden geloopen en roept: «Komt allemaal ne keê zien, d'r zit een muis in die kooi! GIJ HEBT TOCH ook al hooren spreken of gelezen van die Joris De Leeuw, de Vlaam sche soldaat die weigerde in een waalsche kazerne een bevel in 't fransch gegeven, uit Als uw strijkijzer beroest is, neem een,| stukje gele was, doe dat in eene vod, en terwijl uw ijzer warm is, wrijf het daar goed mede in; kuisch het daarna met een papier waar zout opgestrooid is, en uw strijkijzer zal blinken als glas. Allee! 't is gemakkelijk dat ne keer te probeeren. IN SPANJE probeeren ze weer ne keer revolutie te maken. Den eenen of anderen DE BUITENGEVELS van de huizen zullen dit jaar buitengewono met bloemen wordën versierd. Dit vraagt de Regeering. Maar dé prijzen van de bloemzaden zijn al seffens fel gestegen... De zeer patriotieke bloemen handelaars hebben al seffens gepeisd: heb ben is hebben en krijgen is de kunst. En zoo komt het dat te Brussel een potteken gera niums van 't jaar vijf maal duurder is dan verleden jaar. Marenta stelt voor onzen gevel te versieren met boonen en erwten. Dat geeft schoone bloemekens en groen en vrucht met een. Nog zoo dom niet geredeneerd. MADAM SOPHIE ging ook naar den bloe mist om bloemekens te koopen. Op het veld zei de man tegen madam: Zie madameke, dat zijn nu de tabakplanten En Sophie: Oh. hoe lief, en hoe lang duurt het nog, voor de sigaren rijp zijn? LOWIEKE was thuis ook zooveel maar niet meer als pantoffelheld. Nu stond hij voor het tribunaal, wegens inbraak beschul digd. De rechter vroeg: Waarom moest ge bij madam Pikkels, 's nachts om twee uur, langs de achterdeur binnensluipen?Ja, zie, heer rechter, zei de beschuldigde, ik dacht dat 't mijn eigen huis was! Maar waarom verborgdet ge u dan achter de gor dijnen, toen de vrouw des huizes binnen kwam zei de man der wet. En de beklaag de: «Ik... ik... dacht dat 't mijn eigen... vrouw was! SPAARZAAM. Maar professor Wilkel- mus, wat doet ge daar nu toch onder tafel, het is reeds het derde solferstekje dat ge doet branden... «Ja, ja, vrouw, ik ben een lucifertje verloren, ziet u! VAN VUUR GESPROKEN, te Lauw, in het huis van landbouwer Bailliën stond een ketel ziedend vet op 't vuur. De 18-jarige chien. Zelfs een machien moet rusten. Boer Smulders werd ziek. Hij ging naar nen dok toor en de doktoor zei: vriend binnen acht dagen terugkomen en uw water meebrengen Acht dagen later kwam boer Smulders terug Hij had twee valiezen en in iedere valies wel tien flesschen... met zijn water in Marenta moet lachen en zegt: had de dok toor nu ne keer gezegd: ge moet binnen een maand terugkomen. Ja, Marenta, dan had boer Smulders misschien een heele ton meê gebracht. Afgeloopen voor vandaag En 'k eindig met een wensch: 't is deze: Dat de Zondag voor u allen Vreugdig en ook zalig weze. 't Manneken uit de Maan. -ft '0. 1 zoon wou den ketel verplaatsen, maar da. «forten. - Rosseetm Maria-Theresik. Zal keuning Fons Zijn pakken maken En zoeken in Parijs Of Londen te geraken. Ja, ja; 't spreek woord zegt: loopen is van geen zotten uitgevonden. MAAR GE KUNT ook van de bremen in de dorens'loopen. Die Dufour, in Frankrijk, zat ook 'in de bremen, 't is te zeggen hij had geen centen meer. In plaats van te werken ging een oude vrouw vermoorden. 't Was een bedelares die met veel geld zat. Toen de vrouw vermoord was sneed hij het lijk in stukken en gaf die brokken aan de I dienstMaar toen Siska terugkwam., was varkens te eten. Maar zijn schelmstuk kwam aan 't licht en nu zat hij in dorens. Ze vlam sloeg in 't vet. De zoon, buiten zichzelf liep naar de schuur, waar het hooi en stroo vuur vatte. Zijn vader kwam toegeloopen, maar verstuikte zich en werd opgenomen met eene gapende wonde aan 't hoofd. En dè vlammen lekten door het dak. 't Is om er compassie meê te hebben. MET WIE IK KOMPASSIE HEB, dat is met Siska Pantoffel. Een meisje uit de Ant- werpsche Kempen. Ze diende in de stad en maakte kennis met nen ossefier. Ze zouden in 't huwelijksbootje stappen. Het nestje was gereed. De meubelkes stonden erin. Maar Siskatje moest eerst nog eens naar huis. Haar ossefiertje kon niet mee. hij had. BHCBBKBgHBBSBBBBfinBflBBBBBBBBI Mengelwerk van De Poperinghe naar 20. ROMAN door A. HANS. Ja, zei de vader. Telegrafeer hem dat hij dadelijk naar huis komt. Het is noodig voor het onderzoek! Natuurlijk zal ik dat doen! Van avond nog? Ja. -r- Er zijn buiten agenten. Een kan het telegram wegbrengen. We zullen het samen opstellen. Neen, ik heb geen agent noodig. Mijn zoon is gec:i misdadiger. En die mannen kletsen Ik k n het adres van u eischen, maar ik vertrouw dat gij uw plicht zult doen! Meent ge dat ik mijn zoon wil ver bergen? Welnu, ik wacht dan! Het is een erg geval en voor u zeer treurig. De burgemeester vertrok. Die vent heeft twijfel in me gebracht! kloeg hijO, George moest eens schuldig zijn! En gij zegt dat! kreet zijn vrouw... 't Is waar de verleiding! Dat meisje was veel in 't kantoor... O, ik zou het ont zettend vinden! En gij gelooft dat van onzen jongen! Neen, neen... en tochO, George moet komen. En elk uur zal er een van lijden zijn voor mij! George is onschuldig! Maar dat tri. je. Ik wil nie„ aan dat briefje denken... Ik denk alleen .-an mijn jongen... Hij is on schuldig. George zou zoo niet handelen... hebben hem met de galgotien, zoo als de menschen dat noemen, een koppeken kleiner gemaakt. De gazetten schrijven dat daar veel volk kwam naar zien. Ieder zijn goes ting, maar al kreeg ik nog 1000 frank bij dan ging ik naar zoo iets nog niet zien. 't Is al triestig genoeg' als ge een mensch op zijn sterfbed de pijp, aan Merten ziet geven... wat moet het dan zijn als ge zoo het bloed met emmers ziet vloeien. TEGENWOORDIG vloeit er in Frankrijk veel inkt uit de pennen om te vragen het graf van Napoleon open te maken en alzoo het overschot van dien vechtersbaas aan de menschen te laten zien. Die Napoleon ligt astemblief in 6 kisten. Dat ze hem al stil lekens laten liggen, zegt Marenta. Het ligt dus in de bedoeling van de Regeering ons niet enkel stukken van vijf frank, maar ook van tien frank te bezorgen... in nikkel. Als 't zoo is, mijn vrienden Dan moet ge niet vragen Of dat in plaats van een portemenee We geen valies meê moeten dragen. de verdediger van 't land gaan vliegen, ook de meubels! en Ja, meisjes lief, ik zeg het u. Betrouwt de mannen niet te fel. Voor ge trouwen gaat, bedenkt u Want 't is verdraaid geen kinderspel;. EEN GEWEER is ook geen kinderspeel goed. Jachtwachter Klaessen kwam zijn neef en nichteken, beiden van twaalf jaar, tegen. Dolke wou absolut het wapen eens in han den nemen. Klaessen, die dacht dat het on geladen was, gaf het hem. En Dolfke mikte voor de grap op zijn zusterke. Maar paf... en nog eens paf, 't geweer ging af. en z'n zusterke moest in t VLAMETINGHE, maand April 1930. Geboorten. Desodt Elfrieda, d. v. Jbzef en Maria Rommens. De Marlie Roger, z. v. René en Renilde Lebbe. Bóuttery Jeanne, d. v. Jules en Maria Jaecques. Verbeke Julien, z. v. Robert en Louise Fluyirr. Overlïjdens. Debruyne Camiel, 60 j., ongeh., metser. Vanhoecke Joannes, 59 j,,. voerman, echtg. v. Emma Vandevyver. Courtens Hendrik, 52 j., landwerker, echtg. v: Margareta Demeulenaere. Bulliau M'ar- cella, 12 d., d. v. Henri en Maria Duran. Clauw Gerard, 3 m., z. v. Jerome en Maria. Gcudenhooft. Huwelijken. Omer Igodt, maalder en Helena Meulemeester, verpleegster-bezoek ster: Gustaaf Hoflack, hovenier en Maria Bondue, dienstmeid. Maurits Schoonaert metser en Magdalena Pyck, huiswerkster. LOCKE, van 1 Januari tot 1 Mei 1930. Geboorten. Boudry Firmin. z. v. Noël en Roose Juliana. Clynckemaillie Andrea, d: v. Leo en Lamerant Magdalena. Sohier Andreas, z. v. Petrus en Baecke Adrigna. Dewulf Hendrik, z. v. Arthur en Vandewyn gaerde Romania. Massin Jan, z. v. Cyriei en Devos Maria. Delalleau Paula, d. v. Je room en Saint-Germain Laura. Sterfgevallen. Heyman Marcellin, z. v Jozefen Gos Felicia. Zyde Victoor, z. v Emiel en Vandenheste Adriana. Deweerdt Jeroom. z. v. Hendrik en Grimmonpré Eu phrasia. Kyndt Leonia, echtg. v. Haerde man Renaat. Demeestere Alice, d. v. Karei en. Demeyere Maria. Kesteman Eugenia., wed. v. Pillaert Hendrik. Moulin Agatha wed. v. Vansteenkiste Alfons. Huwelijken. Knockaert Cyriel v. Kemmel en Dehaudt Magdalena v. Locre. Lëroy Arthur v. Dranoutre en Allossery Martha- V.. Locre. HOESTEN, maand April 1930. graf,. Verlane stelde een telegram op. Het kostte hem moeite. Herhaaldelijk moest hij op nieuw beginnen. Eindelijk stond het daar: Kom dadelijk voor ernstige zaak Hij bracht het weg, al zag hij erg tegen den tocht naar het kantoor op. Toen Verlane het huis verliet, naderde juist Lotje Moerman. Mag ik eens bij uw vrouw gaan? vroeg ze. Ja, Lotje, ja... Troost haar... Ge weet het natuurlijk al... Malvina Brandsen kwam het me ver tellen. Ze is in maanden niet meer bij ons geweest... Ze bezocht ons niet, toen vader stierf... Maar nu was ze er dadelijk die val- sche feeks. En ik heb ze gezegd, dat dit nog de gemeenste laster is van al de tegenstan ders! Verlane keerde even mee in huis. Hij vond het zoo pijnlijk op straat. Maar hebt ge van het briefje gehoord? vroeg hij. -Is dat waar, dat er een briefje gevonden wierd? vroeg Lotje. De burgemeester zei het toch... -Nu, ze kunnen zeggen wat ze willen.. Maar George is onschuldig. Ik ken hem nu te goed. Hij, zoo ernstig. zoo oprecht! Dat zeg ik ook! sprak vrouw Verlane. Maar vader twijfelt, vervolgde ze verwijtend. O, Verlane, hoe kunt ge! riep Lotje Moerman uit. Het is een komplot van al die fabrikanten. Ze zouden alles durven om George te verjagen! Maar Emma Duikel is toch verdronken! George heeft er geen schuld aan, 't kan niet! wedervoer Lotje. Hij is niet in staat tot gemeenheid! Hij zou zulk een meisje niet ongelukkig maken! Neen, neen! hernam vrouw Verlane. Ze was Lotje zoo dankbaar om haar steun. Verlane vertrok nu weer. Hij spoedde zich naar 't kantoor. Hij voelde zooveel blikken En stellen we vast Tot ons verdriet De malheuren rusten niet. BOER SMULDERS rustte ook mét. Hij werkte dag en nacht om maar oenten te verdienen. Maar een mensch is geen ma op hem gericht. Hij zag groepjes en wist waarover ze spraken.En o. het moest eens waar zijn... Ook de klerk keek hem vreemd: aan, toen hij het telegram aannam en las, Maar een andere bediende kwam aan het loket en zei: Verlane, ze durven alles om het te win nen! Maar deze gemeenheid gaat toch te ver! George- moet zelf spreken Ze denken dat hij gevlucht is. Dat ze wachten! Nu kwam' hij weer voor zijn zoon op. Maar straks zou de twijfel hem weer aangrijpen. Toen hij nabij zijn woning was, zag hij weer een oploopje. De agenten trachtten het volk uit de straat van Verlane te houden. Maar laat de moeder toch toe reken schap te eischen! schreeuwde Klaas Brand sen, die weer het hooge woord voerde. Daar stond de weduwe Duikel, de moeder van t verdronken meisje. De slechterik zal zeggen wat hij met mijn kind gedaan heeft! kreet ze. Maar George Verlane is niet thuis? be weerde een der agenten. Hij zit misschien weggedoken? hoonde Klaas. Mijn zoon moet zich niet wegduiken! riep plots vader Verlane, die woest door het volk gedrongen was. Waarom is de lafaard dan gevlucht! vroeg Klaas Brandsen. Hij is niet gevluchtDat is een gemeene leugen. Dat hij zich dan vertoont! schreeuwde Klaas. Ja, ja! joelde het volk. Waarom moest hij in ons huis komen en mij geld geven! zei de moeder van het verdronken meisje. Had ik geweten dat het om mijn dochter te doen was ik zou nooit die centen aanvaard hebben. Hoort ge dat Verlane? vroeg Klaas. Wat héb ik met u te stellen, zatlap, d. v. Julien en Margareta Delanghe. Överlijdens. Suffys August, 84 j., wed. v, Amelia Suffys. RENING HE, maanden Maart en April. Geboorten. Vanquathem Gerard, z. v. George en Gabrielle Wullus. Vanhee Achiel, z. v.. Achiel en Maria Hauspie. Qbin Martha, d. v. Jules en Elodie Noyen. Hauspie Magdalena, d. v. Emiel en Maria Vanhee. Callens Maria, d. v. Cyrille en Martha Vandenabeele. Overlïjdens. Wydouw Arsenia, 87 j., wed Dedeurwaerder Henri. Beck Maria. tJB j, ongeh. Ollevier Jules, 72 j., wed. Colpaert Eugenia. Castrijck Desiré, 74 j., ongeh. Rooryck Margareta. 37 j., echtg. Leuridan Leon. Wullepit Maria, 45 j., echtg. Staelens Adolphe. Pauwels Seraphine, 62 j., echtg, jVanhevel Eugenie. Verfaillie Elisa, 35 j., echtg. Lemahieu Henri. Wybo Leonië. 7T j., wed. Hoste Camille. Pauwels Camille,. 48 j., echtg. Lemahieu Julia. WOU MEN, maanden Maart en April. Geboorten. Denise Desehoenmacker;. eL v, Achiel en Julia Vanderper. Robert De sodt, z. v. Cyriel en Julia Dezwarta, Ge- rarda Vanoverberghe, d. v. Gustaf en Maxia Boonen. Alice Hoorelbeke, d. v. Cyriel en Germaine Paesbrugge. Sterfgevallen. Waeyaert René, 57 j., ongeh., v. Zarren. Defever Philömena, 89 j., echtg. v. Augustinus Bamelis. - Maeckel- berghe Eugenie, 86 j., echtg. v. Charles Maer- tens. Devrome Julia, echtg. v, Louis De- cap. Treve Rachel, 1 j, d„ vj. Karei en Maria Bulcke. Huwelijken. Victoor Vanelslan.de van Alveringhem en Germaine Decoene. Ca miel Roelens van Thorhout un Godelieve Vanbiervliet, v. Ouckene. Lueien Laleman v. Veurne enRaehel Thevelin. ÏSENBERGHE, maanden Maart en ApriL Geboorten. Styl Roger, z. v. Omer en Mallet Agnes. Therssen Mari.et.te, tl. v. Gaston en Versavel Marie. «BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB vagebond! riep Verlane den zoon van den secretaris toe. Agent, ge hoort dat.,, en ge zult ge- EfSgèridat die kerel me 'gesmaad heeft. Mislukte advokaat,. Er waren er onder het volk die lachten. Maar Verlane voelde dat dit straattooneel onwaardig was. Vrouw Duikels, zei hij wacht, mijn zoon is op reis en hij aal spoedig terugkeeren, De timmerman ging naar zijn huis. Hoon- geroep klonk en dat sneed hem door 't hart, O. wat, gebeurt er nu weer? vroeg zijn vrouw, die hem inliet. 't Is Klaas Brandsen. de schobbejak, did de menschen opstookt. Zelf; zoo'n slechte kerel. -Ge wordt nooit door een koets overre den, m»ar altijd door een mestwagea, Lotje Moerman was er nog. G, kwam George gauw., dafe we toch zekerheid hebben? barstte Verlane weer uit. En hij vertelde hoe vrouw Duikel: daar gezegd had dat George naar geld ten huize had gebracht. En dat heeft George ons vooruit gezegd vervolgde de vader. Wat be teekent dat dan? Als George het gedaan heeft is het met eerlijke bedoelingen! sprak Lotje. O, Verlane, ik weet hoe hij bestaat. Móeder en ik hebben het ondervonden, welk een goed hart hij heeft. Hij hielp ons en zoo bescheiden, zoo eenvoudig. Zulk een man kan niet huichelen. Vertrouw hem toch! Hoe kunt ge onzen jongen wantrou wen., verweet zijn vrouw hem George, die bij ons bleef wonen, ons zoo gaarne ziet, die eenvoudig bleef. Dat is allemaal waar. ik weet het ook., maar jong volk.. En hoe kan dat meisje hem verlokt hebben Sommige heb ben er den slag van't Begint dan met een lachje en een knikje, een vriendelijk LOG, maand April 1930, Geboorten. Page André, z. v, Julius en Lucia Peperstraete. Boedts Henri, z.' v. Aimé en Madeleine Cornette. Sterfgevallen. Rooryck Alfonsus,. 24 j„ landb, ongeh. Beloften. Ekelson Valerius, slachter van Ukkel met Deneckere Martha, z. b. v. Pervyse. STADEN, tot 8 Mei 1930. Geboorten. Depoorter Godelieve, d. V, Remi en Cordula Catrysse. Hae.sebr.ouck Simonne, d. v. Theophiel en Maria Snijders. Debaere Roger, z. v. Cyriel en Elisa Van- daele. Lefevere Anna, d. v. René en Elisa Schollaert. Deneire Maria, d. v. René en Emma Desimpel. Vandamme Maurice, z. v. Virgile en Julia Beeckaert. Devriendt Laura, d. v. Cyriel ere Eugenie Decommer. Lesy Hubert, z. v. Aurel en Martha Depoor ter. Willemyns Georges, z. v. Cyriel en Huyghe Martha. Terryn Elisabeth, d. v. Oscar en Pharaïlde Soenen. Beckaert Roger, z. v. Odiel en Zoë Vandecdndelaere. Wittebolle Beatrice, d. v. Camiel en Maria Vermeulen, Samyn Frans, z. v. Marcel en. Elisa Vandermeersch. Collaert Cyriel, z. v. Paul en Julia Assez. Överlijdens. Laura Devriendt, 8 d. Marcel Vandermeersch', 3 m. Elza Hal- laert, 1 dag. Huwelijken. Jules Denys v> Staden met Marguerithe Valcke vs Passchendaele. Adelson Wittebolle met Madeleine Coghe. Alberic Vanhove met Martha Crayemeersch. Emiel Degryse met Maria Casier. Beloften. Firmin Lapere v. Staden met Zoë Staelens v. Rolleghem-Capelle. Oscar Deleu v. Staden men Maria Vinckier van Ardoye. PASSCHENDAELE, maand April 1930. Geboorten. Moeyaert.Gilbert, z. v. Nestor en Mobouck Martha. Dëleue André, z. v. Camiel en Menu Anna. Debeuf Roger, z. v. Camiel en Vandewiere Maria. De- clercq Maurits, z. v. Alidor en Raes Ivonna. Debrouwer Suzanna, d. v. Jeroom en De commer Maria. Spruytte Ghisela, d. v. Silveer en Dournez Maria. Declercq An dré, z. v. Pieter en Degraeve Emma. De- volder Maria, d. v. Marcel en Ledoux Martha. Vanoverberghe Paula, d. v. Alberik en Marhand Eliza. Ledoux .Marcel, z. v. Jozef en Deprez Clementina. Huwelijken. Jeroom Rosseel v. Pas schendaele en Marcellina Verschoore van Moorslede. Jules Denys sv. Staden en Mar griet Valcke v. Passchendaele. OUBflBBBBBBBBSBBMBMBHBBflSBBBBB door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vanat fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie u Soebhooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 lotea worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen, zullen plaats heb ben: Den 20 Mei 2 loten van 100.000 fr. Den 20 Mei 3 loten van 50.000 fr. Den 20 Mei 15 loten va® 10.000 fr. sb. BL 5. 18-5-1930. - N' 20. MEI - BLOEIMAAND 18 Z Cantate. H. Venantius, m., H. Ericus. 19 M H. Petrus Celestinus, paus, H. Ivo, pr. 20 D H. Bernardinus van Senen, bel. 21 W H. Valens, beL, H. Itisberga, mart. 22 D H. Julia, mart., H. Basiliscus, mart. 23 V H. Guibertus, mon, H. Desiderius, b. 24 Z O. L. V. hulp d. Chri^enen, H. Donatus. 31 December van het jaar waarin zij 19 jaar worden, in de wervingsreserve moeten inge schreven zijn. (Dit, op straffe van als weer- spannigen te worden aanzien.) Deze onder hen die van hun inschrijving geen bericht hebben ontvangen, moeten be zwaar indienen bij den Burgemeester van die gemeente waarin zij verbleven op 1 Maart van het jaar waarin zij den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben of zullen bereiken. Lijst der Inrichtingen en Handelshuizen van Poperinghe die op vertoon der Lidkaart vermindering toestaan aan de Leden van den Bond. College, Klooster Eerw. Zusters Benedic- tiinen en Penitenten 10 t. h. Apothekerijen5 en 10 t. h. Hector Orbie, hoeden en klakken5 t. h. Cönfectien voor Heeren en Damen, Dumon Jozef en Zuster, 5 t. h. Blanckaert Félicien, Hauspie Willy, klee deren, 5 t. h. Berat Georges, Ingelaere AJphonse, Lamey Canaille, Albert Cossey, Arthur Blanckaert, schoenen5 t. h. Saiisen-Vanneste, Daneels-Taillteu, druk kerij, schoolgerief, enz.5 t. h. Sak>mé Julien, Rouseré Alfons, bonnete- rie 5 t. h. Dezeure Camille en Gouwy Julien op ijzer waren: 5 Wed. Etienne Moncarey, Bazar, 5 t. h. Dobfoels Emile: Kleerstoffen err lijnwaad, 5 t. h. Belgische Fabriek Chicorei WYPELIER-TAFFIN Naaml. Vennootschap, YPER. Den Den Den 1 Juni 1 Juni 1 Juni Den 10 Juni Den 10 Juni Den 20 Juni Den 20 Juni Den 20 Juni lot lot loten lot loten lot lot van van van van van van van 250.000 100.000 50.000 1.000.000 100.000 1.000.000 fr. 100.000 fr. 50.000 fr. 3 loten n van Voor alle inlichtingen: wendt U tot de Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: J&ffr. Simone Lansens, Post, Vlamertinghe. Ernstige Agenten worden gevraagd. SBBBBBSBBBBBBBBBBBBBflBBBBBBBfiB Belangrijk bericht voor de jongelingen geboren in 1910 Door het van kracïïf worden der nieuwe miltiewet, moeten de vragen tot onbepaald «uitstel of uitstel van- een jaar, en tot ver vroegde oproeping, door de belanghebbenden: ingediend worden tussehen 1 en 20 Mei, bij; het Gemeentebestuur van de gemeente waar zij voor de militie opgeschreven zijn. Voor de visschers, die zich van 1 tot 20 Met: in zee bevinden, wordën die pleegvormen,: op. aanvraag der belanghebbenden, door den: Heer Zee-kommissariis vervuld. *- -1? De jongelingen geboren in 1911, 1912, 1943: en 1914, worden er. aan herinnerd dat zij op Tér- gelegenheid der Belgische Eeuwfeesten heeft de Intercommunale Maatschappij De West-Vlaamsche Electriciteits Maatschappij besloten eene tentoonstelling te openen in deze stad ter overdekte boterhallte, betrek hebbende met de electriciteit toegepast op den landbouw ,de ambachten, enz. Opening den 19 Juli, sluiting den 4 Augustus aan staande. De belanghebbenden- die begeeren ten toon te stellen dienen hunne aanvraag te sturen naar M. Blontrock, Burgemeester, Keyem of M. Ryckewaert, Ingenieur, Wil- gendijkstraat, 14 Dixmude, tegen 15 Juni. fiiaBBBaBBBaBBBBBBBIBBBBBBBBBBB VLAMERTINGHE. Landbouwtelling. Volgens de landbouwtelling waren er op 31 December 1929 de volgende landbouwdieren op de gemeente: 1. - Peerden: Inlandsch: Vreemd ras ras a) Vkn 3 jaar en ouder: Merries voor het fokken 391 Andere Merries Ruinen b) Van I tot 3 jaar Hengsten Merries Ruinen c) Hengst- en Merrieveu lens min dan 1 jaar dJ Muilezels ES 2. - Hoornebeesten 2 jaar van Ttot. .ganger dan 28 2 88 1 I 1 23 6 38 6 25 2 en ouder 2^ aar 1 jaar Stieren, springd. 8 12 Stier., g.. springd. 30 Melkkoeien 815 Vaarzen 118 279 Vette dieren 44 Jonge ossen 35 Kalvers, mannel. gesl. 873 Kalvers vrouwel. gesl. 40 3. - Varkens: ad) Ouder dan 6 maanden: Beeren 19 Zeugen voor voortteling 402 Varkens voor vetmesting 190 b) Jonger dan 6 maanden; 96i 4. - Schapen: Melkschapen 37 Andere 130 5, - Geiten, bokken en lammeren: 193 6,. - Hennen 22.466 7. - Hanen, kuikens .en kapuinen 1.342 8. - Duiven 1.322 9.. - Eenden 296 Mt. - Ganzen 58 11. - Kalkoenen 26 12. - Bijenkorven 17 13. - Konijnen 2.974 BURGERS, HERBERGIERS, NERINGDOENERS, wendt U tot die U de beste en de smakelijkste biereia zal bestellen aan de geaadigste- prijzen. STERK: Allerbest bruin bier. 9 fr. de bak v. 12 flessch. GERSTEN.:: Allerbest blond bier 10 fr. de bak v. 12 flessch. 10 fr. de bak v. 24. kl. ff. MAS-GABn Het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak v. 12. flessch. 15 fr. de. bak v. 24. kl. ft CRISTMASc Scotch-Type 24 fr. de bak v. 24 kl. fl. Dezelfde bieren kunnen U besteld worden in presvatea van 190 en 50 lit. Sterk: aan 0.85 fr. de liter. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. Speciaal DSas-Car: aan 1.50 fr. de liter. LAtNB®OUWERSEen aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeiigen paijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandslaars, voor het leve ren van bier in fiessehea, en pjresva ten. woordje, O. kwam George to«h om: tree uit die onzekerheid te vertossen... - Er is geen onzekerheid! hield Lotje vol. Dat zeg ik ook: tot me zelf, maar kan ik. heipén dat de tv^jfel komt... Dat briefje dóét peinzen! En wanhopig zoytk Verlane in. zijn zetel jneer:. Lotje bleef nog; een tijd, Het was geheel donker toen ze vertrok. Lotje, fluisterde da?*r buiten iemand. Lydia Molenaar, het gebuurmeisje van de Ver lane's, doqfc uit de duisternis op. O, Lydia, zijt gij het? Ja, dat ia verschrikkelijk, hé! Wie zou, dat van George gepeinsd hebben! vezelde ze, Maar dut is nie.t waar! Och, kom, ge gelooft het ook! Neen, ik geloof het niet! Het is laster. En d.at briefje... Dan heeft Emma Duikels gelogen. Met een leugen in de eeuwigheid gaan? Ha, neen... 't Is toch niet waar! hernam Lotje hartstochtelijk. Ik ken George beter... Hij kwam veel bij u... Voor de zaken... Ja, ja.., voor de zaken! Zijt ge nu nog niet wijzer. De menschen babbelen al over u. En nu nog naar dit huis loopen. Gebruik toch uw verstand. Ge moest eens hooren wat ae nu al van u zeggen, vervolgde Lydia Mole naar geheimzinnig. 't Kan me niet schelen! Ze hebben hier in dit nest al zoovéél over me gebabbeld, toen vader stierf. r— Maar het is nu uw eigen schuld. Mijd George Verlane toch! Ge zijt van te treffe lijke familie om door hem op een naam te geraken Lydia Molenaar meende sluw te zijn door aldus te trachten Lotje van George te ver wijderen. Ze had immers haar eigen plan ner). Ze loog niet geheel. Er werd reeds, over Lotje Moerman gebabbeld. Zoo waren de menschen... Verlane zou niet voor niets die hulp verleenen aan de weduwe Moerman... En de laster loopt snel rond en wordt gaarne geloofd. Maar Lotje zei tot Lydia dat ze al die praatjes niet moest weten. De mensehen zullen voor uw deur ook komen joelen en schuifelen, waarschuwde Lydia. En nu schrok Lotje. Ze had soms van die seharminkettngen gehoord. En deze waren weeselijk... Maar ze. dacht aan den edelen George, die uit ware vriendschap voor haar vader, diens sterven verzachtte door zijn verzekering van hulp. Laat het volk doen! sprak ze. Ik verhef me er boven, maar ik zal Verlane en zijn vrouw in al hun verdriet niet alleen laten, Morgen kom ik er weer... Hoe kunt ge zoo dom doen, zei Lvdia nijdig door jaloezie en teleurstelling omdat ze. haar doel niet bereikte. George is onplichtig. Dat kan niet! En toch is 't zoo... Wat we te gij er van! Ha, het is zeker om uw eigen schuld te verduiken? vroeg Lydia driftig. Dat is gemeen van u! Zoo zullen alle menschen spreken. Menschen, die dan zelf niet deugen. Bah, Lydia, dat had ik van u niet gedacht. Laat me nu maar gerust! Ik spreek uit vriendschap... Waar is George nu heen? Dat gaat u niet aan! O, ik mag het niet weten Loop babbelen en kletsen met de vuil tongen en met den gemeenen Klaas Brand sen, die het volk opstookt. Wat heb ik met Klaas Brandsen te jnaken! ('t Vervolgt,)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5