Ware Liefde Brouwerij Masschelein Missienieuws GSD1CHTS5 HI DE POPERINGHENAAR. BI. 5. 25-5-1930. N' 21. HET;V,ANNEKE U!T DE MAAN BURGERSTAND VAN Koperen spreukea Pijprekken* Dagbladrekken* Pêle-Mêlea Alle slag van Kntfera Geldbeugel* Porte-feuille» Valiezen Boek- Muziektesschen Alle merken van VULPENNEN. Bstreelgerief. Leesboeken. Groote keus Trouwe bediening bij SANSEN - VANNEST Eï Gasthuisstraat, Pcperinghe, IflBBBHBBBBBBBBaBBBBBBBBEBBBH&B 1.000.000 FR. TE WINNEN 21.500.000 FRANKEN. UNION CENTRALE de la BOURSE MEI - BLOEIMAAND OUDERDOMSPENSIOENEN. YPERSTRAAT FOPERINGHE O landeke, o, zijt maar kleen, Niet meerder zou 'k u geren; 'En 'k zie u, zuik is er geen, Ba 'k zie u toch geeren. Mij» Vlaanderen spreekt een eigen taal, God gaf elk land de zijne. En, laat ze rijk zijn, laat ze kaal, Ze is Vlaamsch en ze is de mijne. G. Gezelle. 9S3aa£!8SB8»$iBBBSflBBa8fiB;3BEiRBI& ■*%Aa'X'S*'r Measchen lief ik kom u groeten Met mijn handen en mijn voeten Lijk de negers vol fatsoen Ginder ver in Congo doen. Apropos van Congo. Daar zijn honderden en hoaderden maatschappijen gesticht se dert Cengo door de Belgen wordt beschaafd. Die maatschappijen bestaan met acties. Ge weet wel acties van de Beurs, zooals de men- schen zeggen. De meeste van die acties, ja omtrent allegaar, hebben ferm de kramp gekregen en zijn gezakt, gezakt, precies lijk een kareelsteen die in 't water valt. Dat is al een va» de voordeelen van de beschaving van Ceng©. Veel sukkelaars hebben hun broek gescheurd, Maar veel Banken en groote heeren, Die konden met 't geld van sukkelaars Duchtig profiteeren. Maar weet ge wat die beschaving in Congo nog heeft meêgebracht? Dit! De negerbevol king is daar voor den helft uitgestorven se dert de Blanken daar aan 't BESCHAVEN zijn. En Marenta zegt; 't Geen waar is; En 't geen klaar is: Dank zij de missionaris En kloosterzuster, goed verstaan, Wordt er aan echte beschaving ge- [daan.. 't SCHIJNT DAT HET BINNENKORT zal gedaan zijn met de velo's. Ford, ge weet wel, de fabrikant van de otomobielen, gaat nu otomobielen maken voor I persoon en die kosten maar 1000 fr. Zelfs als ge op nen zol der woont kunt ge zoo nen ofomobiel op stal zetten. Ge kunt hem onder uwen arm nemen en er meê den trap opklimmen. En als ge van zulk otomobieleken omver gereden wordt, dan zijt ge niet dood. Dat is nog 't princi- paalste. En 't principaalste in de liefde, Mijn vrienden is rechtzinnigheid, Want anders met bedrog en logen En kweekt ge niets dan haat en nijd. 't Gebeurde te Brussel. Suzanna Donckers minde een zekere Pierre Toot. Maar ze minde ook nog 'n zekere Arthur Rocker. Deze laat ste had meer centen. En centen spelen toch zulk een groote rol in 't leven. Toot kwam Rocker tegen. - s Eerst woorden Toen daden Hoe 't afliep Kunt ge raden. Toot Half dood. En Rocker Met de politie meê. En dat allegaar om 'n vrouwmensch. MADAME PIMPELS was bedroefd. Haai man die een gekend advokaat was, had ver leden week zijn kaarsken uitgeblazen. Tegen alleman, moest Zijne liefderijke wederhelft, zijne goede hoedanigheden roemen. Nu kwam ze eene vroegere meid tegen. En ma- dameke begon terug. Ja, mevrouw, mijn man is ook zoo goed zei eensklaps de meid. Wat, zijt ge getrouwd? Ja, ja, madam, met 'n straatkeerder van ons stadje Maar kind hoe hebt ge nu zóó'n man kunnen pak ken Zeg eens, voor mijn paart is 'n le vende straatveger toch beter dan 'n doode advokaat, hoor! LANDLOOPERS vind men tegenwoordig maar Zelden. Maar toch zijn er verleden week nog twee met pak en zak den bak in gevlogen. Terwijl nummer 1 in de herberg 'n pot pakte, kwam nummer 2 in den win kel van 't zelfde huis. Wanneer de bazin in den winkel ging, ledigde de eerste de toonla- de in de drankzaal. Hoevelen werden er zóó niet gefopt. Maar die kruik, gaat zoolang te water tot ze breekt! SUSKÉ LAP, was ook landlooper, en zat zonder centen. En hij, naar den burgemees ter." Mijnheer, als ge mij vijf frank geeft, zal ik eene verfraaing in .uw dorp teweeg brengen zei Sus. Hoezoo? vroeg 't dorps hoofd. Wel, dan trek ik er van door! ALS DE KOEIEN IN DE STAL er van doorgaan door een ziekte is dat een geweldig BIBS IBBBBI Mengelwerk van De Poperinghenaar 21. ROMAN door A. HANS. Wel ge stelt u zoo laag a.an als hij. Ge belastert mij. Maar ik spreek niet ver der... Doe maar of ge me niet meer kent als ik toch niet deug! Lotje spoedde zich heen. Maar toen ze haar woning bereikte schrok ze weer. Eens klaps verschenen als uit schuilhoeken jonge meiden en mannen, ook wel oudere. Er wa ren zelfs kinderen bij. Ha, eindelijk is ze daar! schreeuwde een schelle stem. Zij weet wel waar de loeder van Ver- lane weggedoken is! hoonde een ander. Verlane, die eiken avond hier zat... Ja, toen hij Emma Duikels van zich weggejaagd had. Men schreeuwde en floot. Menschen laat me door? schreide Lotje. Eerst zeggen waar George Verlane zit. De man van den opslag... De strooien fabrikant! De revolutiemaker! De huichelaar! Lotje herkende den jonkman die dit laat ste riep. Het was Peter Dankers, de altijd zoo góed ingelichte klerk, de vroegere vriend van George. O, Peter, gij ook! riep Lotje verachtelijk uit. De verontwaardiging laaide bij haar op en de angst week. Ja, ik ook! riep Peter Dankers. Nu weet ik hoe Verlane, de veinsaard, bestaat. George Verlane is onschuldig. Ze las teren hem! kreet Lotje Moerman, 't Is ge verlies voor den boer. In Holland is er nu een ziekte uitgebroken onder de koeien. Te Budel, dat is op de grens, tegen Limburg, boven Hasselt, zijn er verleden week niet min dan 10 koeien aan een nieuwe geheimzinnige kwaal bezweken. 't Is voorwaar te hopen Dat de boeren 't hier, niet moeten bekoopen. PIOT VAN BROEBELBAG was ordon nans bij nen ossefier en nu wilde 't juist lukken dat hij zijn ossefier tegenkwam met z'n lief aan den arm, en geen permissie had om uit te gaan. Lui...tenant, hakkelde van Broebelbag.ik ben met ons Karlientje meê- moeten gaan bij den dentist; Karlientje is mijn zuster. Dat wete ik wel, antwoordde de ossefier. Ze is vroeger ook nog mijn zuster geweest. MADAME RICHARD uit Hauteville was gaan boodschappen doen en had haar kindje van zes maand alleen t'huis gelaten in de wieg. Gedurende hare afwezigheid, sprong de huiskat in de wieg en legde zich te sla pen op het wichtje. Toen mevrouw Richard •eenige oogenblikken later t'huis kwam was het kindje versmacht. Ja, 'n ongeluk ligt op zoo'n klein plaatsje. TWEE VAGEBONDEN loopen samen op straat. Wat nu beginnen, zegt de eerste. Wij hebben geen cent op zak en sterven van den honger. Laat ons een wisselkantoor openen, is het antwoord. Met wat? Wel... met een breekijzer. EN DIT IS 'N MIDDELTJE, dat plezier zal doen aan de klets- ofte kaalkoppen, om hun haar weder te krijgen, 't Is een recept dat mij als erfenis overgelaten geweest is door mijn over-over-grootvader, en dat U maar eenige centiemen kost. Ziet hier wat ik lees; Netels zijn een uitmuntend bewaar middel tegen het uitvallen der haren en doen deze zelfs weergroeien als de wortel nog be staat. Daartoe neemt men de netelwortels, waar van men er 200 grammen, fijn gehakt, laat koken gedurende een half uur in een liter water en in een halven liter azijn. Men laat dit afkooksel klaren en giet het boven ste vocht langzaam af, en men wassche zich daar eiken avond zorgvuldig het hoofd mede, eer men slapen gaat. Probeert het eens en ge zult er mij nieuws van vertellen. EN IN ITALIË gaan ze nu een congres houden tegen... het vloeken. Onder ons ge zegd vloeken is een leelijke gewoonte en ons landeken dat arm is aan geld... is heel rijk aan vloeken, maar dat brengt niets op. Dat kongres tegen het vloeken zal gehouden wor den te Pavia en 't is kroonprins Umberto, de man van ons José, die er voorzitter van is, niet van het vloeken, maar van het kongres. De beweging tegen vloeken wint in Italië meer en meer veld, en wordt krachtig door de regeering gesteund. HIER IN ONS BELGIKSKEN wordt zoo veel geroepen omdat ons landeke nu hon derd jaar bestaat, maar Ysland gaat binnen 't kort zijn duizendste verjaring vieren. En het Belgisch Parlement gaat er een delegatie naartoe sturen. Hewel menschen 'k heb d'eer U te laten weten die mannen zullen ginder goeikoop crème a [la glacé kunnen eten, want zooals ge weet crème a la glacé dat wordt gemaakt met ijs, en ginder liggen er zoo heel bergen. WIE DAT NE GOEIEN ENGELBEWAAR DER moet hebben dat is d.e jpnge prins van Yougouslavië. Koningin Maria van Yougou- slavië stond op het balkon van het Paleis haar 2 jarig zoontje in de armen houden de; de kleine was niet zeer gerust en een verkeerde beweging makende viel hij uit de armen zijner moeder naar beneden en kwam terecht in die van den soldaat die de wacht deed onder het venster. Koning Alexander heeft aan den soldaat 30.000 dinanrsky ge schonken en heeft hem van zijn militaire verplichtingen vrij gesteld. Als 't waar is! zegt Marenta. In Spanje hebben ze ook iets ontdekt en dat is een stelsel om de gevaarlij ke overwegen... ongevaarlijk te maken. Als ge nu 's avonds met een stuk in uw kraag naar huis komt, moet gij niet meer benauwd zijn in kip-kap te worden gereden door een trein ,als ge een overweg overmoet. Maar ge kunt toch nog een betje wachten alvorens het te probeeren, want hier in Belgie hebben ze dat stelsel nog niet toegepast, 't Zal wel komen... als 't niet te veel en kost. HOE DAT ER TOCH MENSCHEN BE STAAN die hun plezier vinden hunne even naaste te doen lijden ofte te chagrineeren. Verleden week was ik op wandel, 't Had in den nacht nogal goed geregend en groote plassen water bedekten straten en voetpa den. Daar kom ik in een dorp waar het juist Eerste Communie was. In de Verte zie ik een vader en een moeder en tusschen hen, gansch in 't wit gekleed, hun dochtertje dat haar plechtige .Commnuie deed. Zij gingen heel voorzichtig om maar niet bespat te worden maar zie... in de verte komt nen ottermobiel afgebold, vader, moeder en dochtertje hebben nauwelijks den tijd in 't midden van den trottoir te springen of daar rijdt de auto in volle snelheid langs hen voorbij en doet het vuile water van 'n plas omhoog spatten op het witte kleedje van het Communiekantje. De vader weende van woede toen hij dat zag meen wat ze vertellen. Hij is eerlijk en op recht. Nieuw hoongeroep klonk. Zet ze op de knieën en doe ze beken nen dat zij nu Verlane's lief is! raasde een vrouw die reeds in de gevangenis had ge zeten. Ja, ja! stemde de menigte toe. En men wilde Lotje aangrijpen. Maar ze verweerde zich heftig en sloeg in 't ronde. Peter Dankers, die dicht bij haar stond, kreeg een bloedneus. Lotje, Lotje toch! schreide mevrouw Moerman, die op dat vervaarlijk lawaai uit huis was gekomen. - De moeder! Zet ze erbij. Ze is ook schuldig! Zij ontvang het geld. Ze zag zwart van schulden! tierde men. Lafaards, bende gespuis! riep een man uit de buurt. Met zoovelen tegen twee vrou wen. Laat Verlane zijn wat hij wil, maar gaat dan naar hem en niet naar de weduwe Moerman en de dochter. Men schreeuwde hem toe dat deze ook niet deugden. Gelukkig kwamen er gendarmen die het geraas hadden gehoord. Ze dreven het volk uiteen. Mevrouw Moerman en Lotje konden hun woning bereiken. Beiden barstten in tranen uit. O, Klaas Brandsen en Peter Dankers zetten al dat kabaal op! beweerde Lotje. Klaas was ginder aan het huis van Verlane en Dankers hier. Die gemeene lafaards... En Dankers doet dat omdat George hem niet in dienst wilde nemen. Die lafaard! Lotje vertelde dan van haar bezoek. George zal terugkomen en dan zal alles veranderen, zei de moeder. Hij is on schuldig. Ze was even sterk in haar overtuiging als Lotje. En zij ook dacht aan het sterfbed van haar man. Wie zoo gehandeld had als George toen, was geen huichelaar. en moeder en dochtertje begonnen te snik ken van verdriet. Er moeten waarlijk men- shcen zijn die een steen als hart hebben. ZANDERKEN TOP was met zijn zwijn naar den konkoer geweest en als de prijzen gegeven waren zond Zanderken een telegram naar huis alzoo opgsteld: Ik ben met den eersten prijs van de vette varkens bekroond. EN IN CHARLEROI IS ER IETS VREESE- LIJKS GEBEURD. Daar heeft een pleegva der geprobeerd zijn 9 jarig stiefdochtertje op te hangen, omdat het kind zonder zijn toedoen naar een cinema was gegaan. Ge- lukkiglijk brak het touw toen het meisje er nog maar enkele oogenblikken hing en werd zoo gered. BOER MOL VAN STREEPKENSDIJK en zijn vrouw zijn op reis in de Vlaanderen om het eeuwfeest te vieren van hunne tante Do ka. Ze zitten in den' vapeur en 't gaat nu in vliegende vaart naar Brugge. Wat gaat dat toch rap met zoo'n trein zegt boerin Mol. Ja, zegt Wannes en we zitten nu nog maar in derde klas, wat zou 't dan zijn als we in eerste klas moesten zitten. ALS DE WIJN IS IN DEN MAN Zit de wijsheid in de kan zegt een oud Vlaamsch spreekwoord. ANTOINETTE d'HALVE te Antwerpen heeft het ondervonden. Ze was een erfenis gaan optrekken van een matant die naar het rijk der hemelen was verhuisd en Toinette- ken had een goed lepelken genomen. Maar als Antoinette in de statie kwam viel ze in slaap... en als ze wakker werd was heur handtaschje met vijftien duizend ballekens gaan vliegen... Als Antoinette nog ne kee'r moet gaan erven moet ze 't maar tegen 't Manneken in de Maan zeggen: die zal haar dan aan een civiel prijsken met de- volle per7 missie van Marenta, naar huis brengen op zin hondenkarreken. ZIEHIER DE REKENING die 'n schilder opstelde Debet der kerkfabriek van Snelleghem aan den heer Van Zonzaliger, schilder te Rolle- ghem, voor verrichte verfwerken in de kerk gedurende het jaar 1927: 1. De 10 geboden Gods vernist en verbeterd 3. 2. Pontius Pilatus schoon gemaakt, een boord aan z'n muts geschil derd en eenige haarkens in zijn moustache gestoken 7.35 3. Den haan van Petrus een nieuwen staart ingestoken, zijn kam ver lengd en een nieuwen poot ingezet 16. 4. Een moordenaar aan 't kruis te ruggehangen en een vinger ingezet 4.80 5. Den Hemel vernieuwd, eenige ster ren vastgemaakt en de maan ge schuurd 12.50 6. De vlammen van 't Vagevuur ver nieuwd en eenige zielen gerepa reerd 16.33 7. lucifer zijn pooten beslagen 7.75 8. Aan den tabaard van Herodes nieuwe boorden gezet nieuwe knie lappen in de broek van Annas en 2 lengsels aan zijn pitjas 10.25 9. Tobias op zijn reis met den engel Raphaël een paar getten aange daan en nieuwe riemen aan zijn reiszak 11.50 10. Den ezel van Balaam zijn vlekken uitgewreven en zijn ooren ge- kuischt 7.50 11. Een nieuwen slinger voor David gemaakt, het hoofd van Gqliarh gewasschen en zijn laarzen ge blonken 17.37 12. De oogen van Judas doen gloeien en zijn vingers gekort 5.— 13. Eenige haarkens gestoken in de varkens van den verloren zoon en hun staartjes doen krullen 9.54 Te «amen: 128.59 SNULLEKEN was ëen oud manneken die zooveel jenever kon drinken als ik water. De Pastoor had hem reeds dikwijls verweten voor zattekul, enz.... Nu ontmoetten ze el kander weer, en mijheer Pastoor sprak: Maar Snul, ge zijt weer zat, en ik heb U gezegd dat de drank uw grootste vijand is Ja, ja. maar verleden Zondag hebt ge ge preekt dat men zijn vijanden moet liefheb ben i' Ik heb toch niet gezegd dat ge ze moet inslikken eh! antwoordde mijnheer de paster. 't Schijnt dat de contribusies ons naaste jaar gansch gaan inslikken. Vooral de con tribusies op de huizen. Contributie hier. Contributie daar, Onze portemenee Wordt het best gewaar. En 'k wordt gewaar dat het tijd is mijn epistel te sluiten. Ik ga op mijn gemakken Met Marenta een pintje pakken. Marenta met heuren nieuwen hoed Die staat haar waarachtig goed. Maar hij is op den poef gehaald... God weet waiineer hij wordt betaald. Maar halen op een poef dat is de mode. Daar zijn er zooveel die per oto rijden op de poef. En in 't krot zitten is geen schand. Ge moogt het gelooven: 't Eksempel komt van boven. De waarheid is wel droef Maar ons land leeft ook op poef 't Manneken in de Maan. BBBfl Lotje bracht een bijna slapeloozen nacht door. 's Morgens was ze kalmer. En al vroeg trotseerde ze weer de menschen en begaf ze zich naar de Verlane's. De winkel bleef gesloten. Vrouw Verlane kon geen werk ver richten. En ze wilde geen menschen zien nu. Lydia spiedde weer door haar raam. Ge verdient het wat ze u gisteravond aandeden, riep ze tot Lotje, toen deze aan het nevenhuis klopte. Lotje antwoordde niet. De Verlane's waren blij haar te zien. Er is al antwoord van George, zei de timmerman. Hij heeft getelegrafeerd dat hij vanavond komt. Dan zal zijn onschuld blijken! verze kerde Lotje in volle overtuiging. Ze zei niets van de bejegening, haar den vorigen avond aangedaan. Wat later verscheen een agent. Komplimenten van den burgemeester en of er al nieuws is van uw zoon? zei hij. Ja, zeg aan den burgemeester dat George, die voor hem gevlucht was, vanavond hier zal zijn, antwoordde Verlane. Hoe laat? Dat staat er op het telegram niet bij. Maar George zal zich wel vertoonen. 't Is voor het gerecht... Moeder Verlane kromp als ineen. 't Gerecht! Zouden ze haar jongen dan gevangen nemen? Ik zal de bóodschap overbrengen, her nam de agent, 't Is een triestige zaak. We spreken er niet meer over. George komt nu zelf. Ze kunnen het lijk niet overbrengen voor uw zoon verhoord is... De agent vertrok. En 't werd een lange dag voor de Verlane's. Lotje Moerman bleef tot 's avonds. Toen ging ze naar huis. Uit Ranchi (Engelsch-Indie) schreef ons Eerweerde Pater Jezuïet J. Soenen, een neef van den beroemden missionaris Constant Lievens, volgend briefje: Ik moet u uit ter harte danken voor de kerkgewaden en vlaggen die mij toegekomen zijn. Uw Missiekrans doet prachtig werk en zendt geen bucht van goed. Nog eens harte- ljik dank! Sedert Nieuwjaar ligt mijn werk ten Noor den van Mandar, in het district van Hazari- bagh. Te samen met Mandar is het even zoo uitgestrekt als Eelgie,-dat 11.000 vierkante mijlen groot is. Het Hazaribagh district alleen beslaat 7,020 vierkante mijlen in oppervlakte, maar telt slechts 1.250.000 inwoners. Deze zijn meestal Hindoes en Mahomedanen. Er zijn ongeveer 2.000 Protestanten en min dan 150 Katholieken en deze wonen ver en wijd ver spreid. Dit wil zeggen dat ik nu meer dan ooit missionaris ad paganos «missionaris bij de heidenen ben. Het ware dan geheel verkeerd zich in te beelden dat gansch Chota Nagpore, de pro vincie waartoe mijn district behoort, reads bekeerd is. Verre van daar! Wij zullen ons best doen en dan verhopen dat anderen ons werk zullen voortzetten als wij ons hoofd zullen neerleggen. Het bisdom Ranchi, waarvan ik afhang telt ongeveer 6 millioen inwoners, waaronder 269,724 katholieken. Verleden jaar wonnen wij 12,323 bekeerlingen. Gaat dat alzoo voort, het zal nog meer dan 6 eeuwen duren alvo- ftehs geheel Chota Nagpore bekeerd is. Bidt een weesgegroetje, als 't u belieft, op dat Christus' rijk ons toekome! Den 25 Maart van dit loopend jaar was Zeer Eerwaarde Pater Natalis Gubbels der Minderbroeders Franciskanen benoemd ge worden tot Apostolisch Vikaris van Itchang (China). Den 11 Mei laatstleden werd hij door Zijne Eminentie Kardinaal Van Ros- sum tot bisschop gewijd in Sant' Antonio, de kerk van het internationaal College der Min derbroeders te Rome. Mgr Gubbels is in 1874 geboren en trad in 1891 in de Minderbroedersorde. Hij studeerde wijsbegeerte en letteren aan de Leuvensche Hoogeschool, werd priester gewijd in 1897 en was 6 jaar leeraar. In 1903 vertrok hij naar China waar hij onder andere overste was van het Seminarie te Itchang en niet weinig bijdroeg tot de vorming der inland- sche geestelijkheid. In 1921 werd hij aange steld tot Algemeen-Sekretaris der Francis- kaanscne Missiën over de wereld. Mgr Gub bels is Vlajning en wij mogen fier zijn en blij dat weer een der onzen gezalfd werd tot opvolger der Apostelen en Prins der H. Kerk. Hij kent benevens Vlaamsch ook La tijn, Fransch, Duitsch, Engelsch, Italiaansch en buitengewoon goed Chineesch. De wijding van Mgr Gubbels als titularis van Attuda, greep plaats op den laatsten dag van het triduum ter eere der twee Fran- ciskaansche gelukzaligen Joannes Jones en Joannes Wall, minderbroeders, gemarteld ge durende de protestantsche vervolging in En geland. Hij zelf is de opvolger van twee bis schoppen, Mgr Verhaegen en Mgr Jans, die de palm der martelaren veroverden in de bloedige Missie Nog is de toestand in zijn vikariaat troebel en gevaarlijk. Roovers en communisten maken er de streek onveilig. Nog steeds loopen de moordenaars op vrije voeten- en treden aanmatigend als nooit te voren op. Wie in zulke omstandigheden de taak van apostilisch vikaris aanvaardt, is zeker ons gebed, onzen eerbied en onzen Steun waardig. Mgr Gubbels koos- als leuzeAlles in ChristusIn zijn schild schittert de ster over de chineesche bergen, een duif met palmtak brengt de vredesboodschap; bene den rijst de Toren van David en 't geheel is verdeeld in vier vakken door een rood kruis dragend het monogram van Christus. Moge dan Mgr Gubbels het Christi kruis roodge verfd met 't bloed der martelaren doen zege vieren in het gewest hem toevertrouwd. En moge de Morgenster, de sterke Toren van David, de h. Maagd Maria hem helpen om er Christus' vrede te doen heerschen. Alle giften voor de Missie worden met dank aanveerd door E. H. Lowie, in 't colle- gie te Poperinghe, en door E. H. R. Debevere, St Janskruisstraat, 5, Poperinghe. (Post- checknummer: 197972.) Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN 't is de beste. ZONNEBEKE, maand April 1939. Geboorten. Vermeulen Jeroom, z. v. Willem en Coblee Paula. Baelen Emile, z. v. Hector en Noyez Eudoxie. Desmet Gerard, z. v. Cyrile en Vansteenkiste Pha- raïlde. Polniche Jeanne, d. v. Simon en Dewulf Julia. Windels Henriette, d. v. Prosper en Rosseel Maria. Bouten Camiel, z. v. Joseph en Masure Magdalena. De- fever Emilienne, d. v. Maurice en Vandekeere Madeleine. Desaele Daniel, z. v. Gustaf en Vandecappelle Elisa. Demey Suzanne, d. v. Jules en Titeca Hortence. Decuyper Gerarda, d. v. Jeroom en Callewaert Julia. Vandelannoote Henri, z. v. Gerard en Car- rein Margaretha. Duthieuw Elisabeth, d. v. Cyrilie en Cnockaert Maria. Overlijdcns. Desmet Martha, 30 j., d. v. Karei en Landuyt Maria. Tahon Isidore, George moest eerst alleen zijn ouders ont moeten. DE TERUGKEER. George Verlane stapte van den laatsten trein. Hij wist nog niets. Hij was zeer onge rust geweest omwille van zijn ouders. Maar hij meende dat er weer iets door de fabri kanten uitgehaald was dat zijn ouders schrik aanjoeg... Misschien was er ook een be tooging voor zijn fabriek geweest en vreesden zijn vader en moeder voor geweld. Maar hij zou kalm het station verlaten. Hij zag nu bekenden. Ze keken allen naar hem. George vroeg hun niets. De kaartjesafnemer tikte voor hem aan zijn pet, maar 't scheen of hij schrok toen George Verlane plots voor hem stond. George had wel lust hem te vragen wat er toch scheelde. Maar neen. Hij zou dadelijk naar huis gaan. Een agent trad op hem toe. Mijnheer Verlane, de Burgemeester wenscht u dadelijk te spreken. Hij meende wel dat ge met dezen trein zoudt komen, zei hij. Menschen bleven staan. Is het zoo dringend? vroeg Verlane. Ja, 't is voor die zaak van Emma Duikels... Emma Duikels... O, dat meisje uit mijn fabriek! Wat is er dan met haar gebeurd? Ze is dood uit het kanaal gehaald. Maar 't is beter dat ge er met den burge meester over spreekt, hernam de agent. Is zij verdrontien? Zelfmoord... Wat, heeft dat meisje zelfmoord ge- pleerrd! 't Is toch wel de dochter van de o .we Duikels?. Ja, ja... Zij heeft zich 't leven benomen. En waarvoor? 71 j., ongeh. Veracx Juliana, 85 j., wed. v Robaeys Karolus. BECELAERE, van 1 April tot 15 Mei 1930. Geboorten. Verhaeghe Maria, d. v. Syl- ver en Pattyn Zoë. Jaques Lucien, z. v. Florent en Demey Germana. Reynaert Julien, z. v. Henri en Delrue Nathalie. Corion Alois, z. v. Jules en Bouquelloen Em ma. Degryse Anna, d. v. Jules en Bou- cqué Jeanne. Sterfgevallen. Devlies Silvie, 55 j., echtg. Debrabandere Michel. Casier Jules, 72 j. Neirynck Marie-Therese, 3 m., d. v. Mau rice en Sohier Ludowina. Messiaen An- toon, 2 j., z. v. Kamiel en Bekaert Julia. Samyn Cyriel, 78 j. Mylle Clemence, 83 j., echtg. Verbeke Bruno. Perneel Elodie, 67 j., echtg. Decoene Amand. Landuyt Michel, 5 m., z. v. Cyriel en Madeleine Six. Huwelijken. Casier Antoon met Dubois Marguerite. Vanleenhove Henri van Emel- ghem met Larnout Martha. Battheu Nes tor van Poperinghe met Ghesquiere Magda lena. Larnout Achiel met Lapere Helena. WYTSCHAËTE, maand April 1930. Geboorten. Hoevenaghel Jacqueline, d. v. Lucien en Alida Dewachter. Cardinael Fernand, z. v. René en Maria Maselis. Adam Maurice, z. v. Richard en Germaine Bartholemeus. Dewitte Simonne, d. v. Ju lien en Martha Cordonnier. Overlijdens. Taffin Paul, 8 m., z. v. Ge orges en Madeleine Joye. Huwelijken. Dupont Remi, aardewerker met Ferdinande Dequeker, z. b., b. v. Wyt- schaete. Elslander Arthur, autogeleider met Antoinette Vanderhaeghe, z. b., b. v. Wytschaete. ALVERINGHEM, maand April 1930. Geboorten. Gilbert Desaever, z. v. Joseph en Germaine Bafcop. Michel Waeles, z. v. Prosper en Bertha Looten. Renata Ver- meesch, d. v. Remi en Camilla Dhooge. Sterfgevallen. Sidonie Vanbiervliet, 88 j., z. b., wed. v. Seraphien Devos. Alois Annothé, 79 j., z. b., wed. v. Romanie Olie- vier. Bertha'Decorte, 34 j., werkster, echtg. v. Michel Feys, overleden te Veurne. Huwelijken. Odillon De Wolf, kleerma ker van Sint Gilles bij Dendermonde en Go- delieve Stangé, kleermaakster, van Alverin- ghem. door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen van»; 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie e toebhooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 lotea worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats heb ben: Den Den Den 1 Juni 1 Juni 1 Juni Den 10 Juni Den 10 Juni Den 20 Juni Den 20 Juni Den 20 Juni Den 10 Juli 1 1 lot van 1 lot van 3 loten van I lot van 3 loten van 1 lot van 1 lot van 3 loten van lot van fr. fr. 250.000 100.000 50.000 fr. 1.000.000 fr. 100.000 fr. 1.000.000 fr. 100.000 fr. 50.000 fr. 250.000 fr. 100.000 fr. 1.000.000 fr. 100.000 fr. 50.000 fr. 10.000 fr. Den 10 Juli 2 loten van Den 15 Juli 1 lot van Den 20 Juli 2 loten van Den 20 Juli 3 loten van Den 20 Juli 15 loten van Voor alle inlichtingen wendt U tot de Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamcrtinghe Ernstige Agenten worden gevraagd. 25 Z Vocein., H. Gregorius VII, H. Urbanus. 26 M Kruisdag, H. Pliilippus Nerius, b. 27 D Kruisdag, H. Beda, biss en bel., H. Fred. 28 W Kruisdag, H. Germanus, biss. 29 D O.H. HEMELVAART, H. Maximinus, 30 V H. Felix I, p., m., H. Ferdinandus III, k. 31 Z H. Angela Merici, m., H. Petronilia, m. Veel personen die hun ouderdomspensioen angevraagd hebben zijn ongerust omdat zij geen nieuws daarover ontvangen en komen ons zeer dikwijls vragen wanneer zij zullen trekken. Ziehier de noodige inlichtingen om die personen gerust te stellen: Gewoonlijk verloopen er twee volle maan den tusschen den dag, dat u uw aanvraag hebt ingediend bij den heer Ontvanger en den dag, dat u bericht krijgt vanwege den heer Controleur der belastingen over het bedrag van uw pensioen of over de niet- inwilliging van uw aanvraag. Hebt u, na 2 maanden wachten, geen be richt van den heer Controleur ontvangen, dan moogt u aankloppen bij een uwer ka tholieke volksvertegenwoordigers. Deze kun nen dan doelmatig een woordje op 't Minis terie indienen, opdat men uw zaak een beetje zou bespoedigen. Er verloopen dan nog ongeveer twee volle maanden tusschen den dag, waarop u van wege de heer Controleur bericht hebt ont vangen en den dag, dat u van uit Brussel 't pensioenboekje zal worden thuis gezonden. Eenmaal die twee maanden voorbij en uw pensioentitel nog niet thuis, klop dan nog maals gerust aan bij uw volksvertegenwoor diger: deze zal dan wel op 't Ministerie even tjes aanloopen, opdat onmiddellijk uw boekje door de Spaar- en Lijfrentkas worde in orde gebracht. Mogen we hier terloops vlug wijzen op de noodzakelijkheid voor onze ouderlingen, aan dachtig het bericht van den heer Controleur te lezen, wanneer deze hun aankondigt hoe veel pensioen ze kunnen genietfen, en soms ook weldat het pensioen is geweigerd. Tegen het bericht van den heer Controleur der belastingen als het niet bevredigt moet binnen de 15 dagen beroep bij den heer Gouverneur der provincie ingebracht wor den. Eenmaal die 15 dagen voorbij, is geen beroep nog ontvankelijk. Koevele ouderlingen vergeten 't niet? Hoevelen komen ons vinden, als het te laat is? VLAMERTINGHE. Landbouwtelling. A. - Opgave der verbeteringsmiddels voor den landbouw en gebruikte handelsmeststof fen op deze gemeente gedurende 1929: 1. Verbeteringsmiddels: Kalk en kalkasch 847.000 kgr. Schuim van suikerfabrieken 600.000 kgr. Gephosphateerd krijt 1.500 kgr. 2. Stikstofhoudende meststoffen: Ammoniaksulfaat 418.900 kgr. Salpeterzure soda of sodanitraat 139.000 kgr. Salpeterzure kalk 10.100 kgr. Cyanamied of kalkstikstof 150.000 kgr. Chloorammoniak 3.200 kgr. Urea 100 kgr. Guano 19.700 kgr. 3. Phosphoorzure meststoffen: Kalkphosphaat (min. phosph.) 4.600 kgr. Gezonken phosphaat 60.000 kgr. Superphosphaat 331.200 kgr. Thomas of metaalslakken 217.600 kgr. Ontbonden minerale phosph. 100 kgr. 4. Potaschhoudende meststoffen: Chloorpotasch 163.700 kgr. Potaschsulfaat 35.000 kgr. 'Kaïniet, sylviniet, hartsalz, carnaliet 18.350 kgr. 5. Samengestelde of bijzondere meststoffen, toebereid door den fabrikant 54.200 kgr. 6. Stadsmest Faecaliën 168 hit. Slijk, modder en ander vuilnis 5.250 hit. 7. Koeken gebruikt als msstst. 42.900 kgr. 8.' Andere handelsmeststoffen 8.350 kgr. B. - Opgave der handelsvoeders voor het vee gebruikt 1. Koeken en melen van koeken 344.900 kgr. 2. Maïs, maïsmeel en and. maïsst. 578.600 kgr. 3. Zemelen, kortmeel, gruttenzem. 51,600 kgr. 4. Maniok meel 7.850 kgr. 5. Vleesch- en vischmeel 15.600 kgr. 6. Gerstenkiemen 1.550 kgr 7. Melassevoeders 50 kgr. 8. Versche draf 140.600 kgr. 9. Suikerfabriekpulp 107.500 kgr. 10. Voederrncngsels en bijzondere voederstcffen 50.000 kgr. BURGERS, HERBERGIERS, NERINGDOENERS, wendt U tot die U de beste en de smakelijkste bieren zal bestellen aan de genadigste prijzen. STERK: Allerbest bruin bier. 9 fr. de bak v. 12 flessch. GERSTEN: Allerbest blond bier 10 fr. de bak v. 12 flessch. 10 fr. de bak v. 24 kl, fl. MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak v. 12 flessch. 15 fr. de bak v. 24 kl. fl. I CRISTMAS: Scotch-Type 24 fr. de bak v. 24 kl. fl. Dezelfde bieren kunnen U besteld j worden in presvaten van 100 en 50 lit. Sterk: aan 0.85 fr. de liter. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. I Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de liter. LANDBOUWERS: Een aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leve ren van bier in fiesschen en presva ten. Mijnheer Verlane de burgemeester zal u daarover spreken... Is dat zoo geheimzinnig. Wel zeg dat ik straks kom. Ik moet eerst even naar huis. De burgemeester verzoekt u recht bij hem te komen. Hij is nog op 't stadhuis... Maar ik kan toch eerst even mijn ouders begroeten. Dat is tien minuten uitstel. Zeg dat ik er dadelijk zal zijn. En Verlane verwijderde zich. Wat kan de burgemeester van mij ver langen? mompelde hij. Zou er iets tusschen Emma en een jongen van mijn fabriek ge beurd zijn. Maar wat weet ik daarvan. Of zouden, zij zoo gemeen zijn dit drama uit te spelen tegen mijn fabriek en uitstrooien dat het er een zedelooze boel is! Ze zijn er toe in staat. George stapte snel door. De straat, waarin zijn woning stond, was veriaten. Hij dacht aan zijn eersten terugkeer uit den vreemde. Met welk een vreugde was hij toen te Be- laarde weer gekomen. Maar wat een ont goochelingen had hij sedert opgeloopen... Malvina... Maar die liefde was gelukkig verdreven... George klopte op de winkeldeur. Deze werd dadelijk geopend door zijn vader. O, George, gelukkig, riep de timmerman uit. Goeden avond, vader, antwoordde de zoon. Heeft de burgemeester het u zoo lastig gemaakt? Moeder had weer geschreid. George zag het toen hij haar omhelsde. Maar wat is dat allemaal? vroeg hij. Weet ge 't nog niet, jongen? stamelde moeder. Een agent zei me dat Emma Duikels ;e!fmoord had gepleegd. Maar waarom moet de burgemeester mij zoo bij dat geval trek ken? Ik vind het vreeselijk van iet arm kind, maar kan die wanhoopsdaad niet ver klaren. O, George. George! snikte de moeder. Maar ik geloof het niet. En dat heb ik van 't eerste oogenblik gezegd, hé, vader? George... 't is erg, 't is schandelijk, maar ze zeggen dat gij de schuld zijt... Verlane kreeg als een schok. Ik, de schuld van haar dood! riep hij uit. Ja... Hoe dan?'Dat ik haar in 't ongeluk heb gebracht? Ja. Durven ze dat beweren? En moet de bur gemeester mij daarover spreken? O, de schurken... Gebruiken ze nu zulke middelen? Arme, arme'ouders! Hoort ge het, vader? kreet vrouw Ver lane. Ja, ja... Vader, hebt ge dan aan mijn schuld geloofd Neen, maar er zat een briefje in het taschje van dat meisje... Vertel me eerst alles. Hoe hebben ze dit schandelijk komplot op touw gezet? En toen George het verhaal had gehoord, hernam hij: Dan is dat briefje valsch. Ik kan nooit gelooven dat Emma Duikels mij zou betich ten. Ze maakte mijn kantoor schoon... Ze was dankbaar omdat ik haar. als kind van een weduwe, wat liet bij verdienen. Ze zag er stil en beseheiden uit. Ze kan misleid geworden zijn. Ze stond vroeg alleen. Maar dat ze mij valsch zou betichten en zoo de eeuwigheid zou ingaan, dat geloof ik van haar niet. En heeft men dat schrift nog niet laten onderzoeken? Wij weten van niets, sprak Verlane. De burgemeester trad precies op of hij niet twijfelde. ('t Vervolgt). SPEELKAARTEN TEN EUREELE DEZER

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5