Politiek Overzicht M In 't Binnenland 1 DRINGEND BERICHT Werklieden in Frankrijk Jules De Puycit-Schmidt Woesten. Beticht. Plaats van VELDWACHTER is te begeven binnen deze gemeente, wedde volgens wet, aan vragen te richten aan d'heer Noppe, Bur gemeester, voor 17 Juni 1930. ZwsdschOöf®. Pensiocngilde. .Heden. Zondag tusschen de missen, zitdag in 't Gemeentehuis. HANGAR/ D0YEI1 BI. 2. 8-S-1933. N 23. ,D£ POPERINGHENAAR komiteit van 11 leden zou worden benoemdnummer van een reeks Kinderlectuur. DE BETOOGING VAN DE V. O. S. om het heele zaak eens te onderzoeken, j Dat Mac Donald zich hier per slotsom niet aan een persoonlijk succes moet verwachten De machtbetooging van de V. O. Ssen, wel- pgt ten aanzien van dergelijke manoeuvers ke Zondag te Brussel plaats heeft gehad, voor de hand. heeft de stoutste verwachting der inrichters Maar Ook in de vloot-commissie van den overtroffen. 1 Amerikaanschen Senaat gaat het er desbe- Er waren meer dan 400 vlaggen en rond treffende niet bemoedigend toe. Admiraal de 40 duizend deelnemers. De Vlaamsche Robinson heeft er namelijk uiteengezet dat Leeuw weerklonk dat het galmde in de Amerika door toegevingen aan Japan in feite Brusselsche straten. Op talrijke spandoeken een deel zijner soevereiniteit over de Phili- werden de eischen der Oud-Strijders te ken- pijnsche eilanden heeft prijsgegeven en dat nen gegeven. De betooging verliep zonder incidenten. Kalm en waardig, doch met kloeken stap en vasten wil, hebben de Vlaamsche Oud-Strij ders opgemarcheerd. Geen enkele vijande lijke kreet werd gehoord. En die waardige houding der V. O. Ssen, die weten wat zij willen en ook wel zullen krijgen wat zij wen- schen, trof de bevolking van Brussel diep en verwekte overal een geweldigen indruk. Onder den drang der omstandigheden was de V. O. S.-betooging ook wel een krachteisch voor Vlaamsch herstel. De gemoedstoestand dezer 40 duizend V. O. Ssen weerspiegelde de stemming van geheel het Vlaamsche land Nu of nooit heeft Brussel gehoord en ge zien dat Vlaanderen luid kan spreken en sterk verontwaardigd is. Het is hoog tijd om den weg van het Vlaamsch rechtherstel, zonder één minuut tijdverlies, voort te zetten. De V. O. Ssen wezen geluk gewenscht om hunne waardevolle, welgelukte betooging. Moge zij leiden tot vervulling hunner eischen, die volkomen rechtvaardig zijn en tot spoe dig rechtherstel voor Vlaanderen. DE HULDE DER KROOSTRIJKE GEZINNEN. Zondag brachten 25.000 kroostrijke gezin nen van West-Vlaanderen te Ingelmunster hulde aan Staatsminister Levie, Eere-Voor- zitter en stichter van den Bond der Kroost rijke Gezinnen van Belgie. Mgr Waffelaert, Staatsminister Vande Vy- vere en tal van overheidspersonen vereerden het feest met hunne tegenwoordigheid. Na de Hoogmis werd een feestvergadering gehouden waarop hulde werd gebracht aan Staatsminister Levie. Namens den Provin ciale Bond werd Hem een geschenk aange boden komende uit de Vlaamsche potten bakkerij van M. Maes te Thourout. In zijn dankwoord bracht M. Levie hulde aan Ingelmunster dat 98 p. h. van de kroost rijke gezinnen in zijn bond zij gegroepeert. Onder levendige toejuichingen verklaarde M. Levie steeds voorstander te zijn geweest van de rechtmatige eischen der Vlamingen. De grieven moeten verdwijnen, opdat Belgie in dit jubeljaar groot worde in eendracht. De feesten van den namiddag, stoet, zang, vergadering in het park en het Concert van het muziekkorps 3" linie van Oostende en der harmonie van Ingelmunster verwierven allen veel bijval. HET TAALGEBRUIK IN HET LEGER. De cijfers door de bladen medegedeeld be treffende de keuze van de onderrichtingstaai in het leger, hebben nogal opzien gebaard in alle kringen. Dus hebben meer dan 22.000 rekruten het Nederlandsch gekozen als on- derrichtstaal en meer dan 18.000 kozen het Fransch. Uit het Vlaamsche land zijn er 1.600 geko men, die het Fransch als onderrichtstaal verkozen hebben. Anderzijds zijn er ook een 500-tal uit het Walenland die het Neder- landsch gekozen heoben. De cijfers van de Brusselsche omgeving, het kanton Halle inbegrepen, zijn vooral wel sprekend. 2.800 rekruten hebben het Fransch gekozen en 2.100 het Nederlandsch. Nu zal toch niemand meer durven zeggen dat Brus sel een bij uitstek Fransche stad is. Wij wedden er op dat iedere Vlaming door de bekendmaking van dergelijke welspreken de cijfers zal verrast zijn. Zij leveren het be wijs dat de Vlaamsche jeugd bewust gewor den is van haar waardigheid. En degenen die den wordingsgang van de Vlaamsche fierheid en waardigheid gadeslaan, zullen niet nala ten er uit de noodige gevolgtrekkingen te halen. Voor de verdere en doeltreffende taai- regeling in het leger zijn deze cijfers even eens van het hoogste belang. De Vlaamsche jongens willen in eigen taal gedrild worden evenals de Vlamingen in eigen taal op ieder ander gebied willen bediend worden. GEDENKPLAAT ONTHULD TE THORHOUT. Op initiatief van den Vlaamschen Toeris tenbond is Zondag aan den gevel van het eertijds door de twee West-Vlaamsche dich ters, Eugeen van Oye en Karei de Gheldere, in de Nieuwstraat te Thorhout bewoond huis een gedenkplaat onthuld. De ondervoorzitter van den bond, de heer Van Overstraeten, heeft bij de onthulling er op gewezen, hoe deze eenvoudige plechtigheid paste in het kader van de algemeene hulde aan Gezelle, daar beide dichters leerlingen en vrienden van den grooten Gezelle waren. De gedenkplaat is vervolgens uit naam van de stad door een der wethouders in ont vangst genomen. REGEERINGSMAATREGELEN. Gedurende de laatste weken, werd in de pers veel geschreven over het cocaïne-drama te Brussel. In verband hiermede, zijn we gelukkig te kunnen melden dat de Regeering van plan is maatregelen te treffen om de voorschriften ter zake van den handel in verdoovingsmiddelen fel te verscherpen, niet alleen wat de vergunningsvoorwaarden be treft voor den in-, door- en uitvoer van be doelde producten, maar ook en vooral wat dezen binnenlandschen handel aangaat. DE HERZIENING VAN DE ALKOHOLWET. De Ministerraad heeft zijn goedkeuring ge hecht aan het ontwerp op de herziening van de alkoholwet. De besluiten van de commis sie werden hier en daar gewijzigd en namelijk wat betreft den verkoop van sterke dranken door de coöperatieven. Deze laatste wordt de toelating ontzegd sterke dranken te verkoo- pen. de Vereenigde Staten het bij gevolg in het Verre-Oosten erg kwaad gaan hebben. In af wachting van wijders heeft de Senaat al een kredietje van 380 millioen dollar voor de Marine gestemd. Verder is ook Japan niet in zijn nopjes want de leden van den Hoogen Krijgsraad hebben niets minder dan een blaam aan de regeering gestemd omdat deze Londensche vloot-akkoord in weerwil van het advies der bevoegde marine-overheid heeft geteekend. DE JAARLIJKSCHE VERGADERING VAN DEN BOERENBOND. Op 2en Sinxendag, 9 Juni, zal de jaarlijk- sche algemeene vergadering van den Belgi schen Boerenbond als naar gewoonte plaats hebben te Leuven; ditmaal echter in de Alhambra-zaal, Vital Decosterstraat. De dagorde vermeldt: Te 10 uur: Verslag over de werkzaamhe den van den Boerenbond, door Mgr Luyt- gaerens, Algemeen Secretaris. De huidige toestand van onzen landbouw en zijn toekomst, door E. H. Colpaert, 1. i. lid van het Hoofdbestuur. Te 2 uur: Film over de werking van den Belgischen Boerenbond, met uitleg Duizenden afgevaardigden der plaatselijke gilden van den Boerenbond, houden er steeds aan de algemeene vergadering te komen bij wonen; deze is dan ook telkenjare een heele gebeurtenis in de landbouwwereld. 's Namiddags zullen de afgevaardigden op de mooie nieuwe film den Belgischen Boeren bond in volle werking zien. Na een vluchtig overzicht ovër het uitgebreid werkgebied van den Boerenbond, hoofdzakelijk onze Vlaamsche gouwen, met hun zoo groote ver scheidenheid van landschappen en land- bouwteelten, volgt onder vorm van een kort doch boeiend verhaal, gansch de uitbeelding van de omvangrijke werken van den Boeren bond. BIJ DE SPOORJIANNEN. Het zoo lang verbeide en reeds dikwerf aangekondigde ontwerp van nieuwe rang schikking van het spoorwegpersoneel is gis teren verschenen. Het beslaat een brochuur van meer dan 100 bladzijden en omvat ook nieuwe loon- en wedderoosters voor iedere caterogie agenten. Als voorafgaandelijke voorwaarde voor de invoering er van, wordt evenwel het vervallen van alle zoogenaamde verworven rechten ge steld. Vandaar dat het bedoelde ontwerp op een alles behalve gunstige wijze door het perso neel is ontvangen geworden en in de betrok ken middens een geweldige beroering heeft verwekt. Alles laat dan ook voorzien dat het tot heftige besprekingen tusschen de afgevaar digden van den beheerraad en deze van het personeel aanleiding geven zal. VERLOF AAN SOLDATEN. De minister van Landsverdediging heeft pas al de militaire overheden laten weten dat wij aan de onder hun bevelen staande militairen (recruten inbegrepen) een verlof of eene vergunning mochten verleenen ter gelegenheid der vaderlandsche plechtigheden of feesten die zouden plaats grijpen in de lokaliteiten waaruit zij afkomstig zijn, om de honderste Verjaring van Belgie's onaf hankelijkheid te herdenken. De belanghebbende zullen, echter, een be wijsstuk van den burgemeester dienen voor te leggen met opgave van datum, plaats, voor werp der plechtigheden. Het zal dus volstaan dat de gemeente overheden dit bewijs aan de soldaten der gemeente sturen om deze laatsten toe te laten het verlangde verlof aan hunnen korps overste te vragen. DE KANSSPELEN. De Ministerraad heeft insgelijks zijn stand punt gevestigd betreffende de opheffing van de kansspelen in Belgie. Alleen Oostende en Spa krijgen toelating kansspelen in te rich ten. EEN STANDBEELD VOOR MAARSCHALK JOFFRE. Te Chantilly zal op 21 Juni een standbeeld worden onthuld van Maarschalk Joffre. De president van de Fransche republiek zal bij de plechtige onthulling van het standbeeld tegenwoordig zijn, terwijl eveneens afgevaar digden van de Britsche, Amerikaansche en Belgische legers worden verwacht. Voor het standbeeld zal een défilé van verschillige le- gerafdeelingen plaats hebben. Wij herinne ren er aan, dat generaal Joffre in Chantilly zijn hoofdkwartier had opgeslagen tijdens den slag aan de Marne, toen een nieuw ge vormd Fransch leger een einde maakte aan den snellen opmarsch van de Duitsche troe pen en van hen een groot deel van het ver overde gebiêd terugnam. Vooral vermeldings- waardig was de terugtocht van het leger van generaal von Cluck, dat tot op 35 km. van Parijs was genaderd. Wij willen hier daarover thans echter niet uitweiden. Op het jaarlijksch Congres zal over het laatste dienstjaar uitvoerig verslag uitgebracht worden. Dit jaarlijksch Congres wordt gehouden te Leuven dp H. Sacramentsdag, 19 Juni, vanaf 10 u. 's voormiddags. ANTI-CLERICALISME Op 31 Mei werd het Albertkanaal, dat rechtstreeks Luik met Antwerpen zal ver binden en het grootste werk is dat ooit in Belgie werd uitgevoerd, plechtig ingezegend door Z. Em. Kardinaal Van Roey. Dat hebben sommige liberale en socialisti sche volksvertegenwoordigers niet kunnen verkroppen. Hun anti-clericaal hart sprak sterk dan de grootsche plechtigheid. In de Hoogere Commissie voor het Tech nisch Onderwijs trokken Liberalen en Socia listen er van onder omdat het statuut der leeraars van het Vrije Beroepsonderwijs er ook besproken werd. Blauw en rood anti-clericalisme kunnen zich niet stellen op het standpunt van recht- veerdigheid en algemeen nut. In de Waalsche gemeente Montigny- sur-Sambre, heeft de socialistische meerder heid het programma der feestelijkheden op gesteld voor het vieren van het Eeuwfeest. De katholieke scholen worden geweerd en mogen er geen deel aan nemen. Het roode anti-clericale hart kan de viering der onaf hankelijkheid niet hooger stellen dan het socialistiscn partijbelang. Besluit: Den dag dat de Katholieken zich zouden verdeelen en verzwakken komt het anti-clericale beest weer los. Katholieken, begrijpt de les! GUIDO. IIUIIIIIIHIIIIIIIIIHUIIIg Koopt geen Ontroomer vooraleer gij den Als men gezond is, is men gelukkig, en aan pijnen denkt men niet. Maar toch wees voorzichtig tn verliest uwen moed niet, als de pijn u aarrtast. Herinnert u dat hoofdpijn of koort» veroorzaakt door griep of rheuma tiek kan verdwijnen met ALGAOPOEDER. De halve doos3,25 Ir.groote doos0 ir, In POPERINGHE te bekomen bij Vande- plas, apotheker. In YPER h#ij Hautekier en Van Robaeya. Leening der Stad Antwerpen 5 vrij van belasti-gen. Inschrijving aan 94 De kasbons van het Gemssnta krediet en die der steden O ent Brussel, Antwarpen en Qos tenets, terugbetaalbaar in 1930 worden met zeer voordeelige voorwaarden uitge wisseld. Kosteloos in het Agentschap van het Gsmeenfekrsdfet van België, bij A. Crousel, 14, Schaalstraat Paperingh®. met verlaagden melkbak draaiende op eene spil die den werken Ontroomers MELOTTE, N. V. Remicourt LANDDAG V. T. B. BRUGGE. De jaarlijksche landdag van den Vlaam schen Toeristenbond grijpt dit jaar plaats in de Gezelle-stad, Brugge op 14 en 15 Juni. Ongetwijfeld zullen ook dit jaar, even als voorheen duizend V.T.Bers op post zijn. Brugge is een schitterende ontvangst aan het voorbereiden. DE UITBETALING DER BOUWPREMIEN. De voetstappen onzer christen democrat! sche parlementairen, in zake uitbetaling der bouwpremiën, hebben een gunstige uitslag De houders van drank,slijterijen hebbenteweeggebracht. We stellen immers met ge niet het recht sterke dranken in een der plaatsen van hun woning op te bergen. Wat het recht op huiszoeking aangaat, men keert terug tot het gemeen recht. Huiszoe kingen zullen dus enkel mogen geschieden op mandaat van den onderzoeksrechter. De Ministerraad heeft ook de juiste bepa- noegen vast, dat in de laatste weken zeer vele uitbetalingen gebeurden, zoo vanwege de Staat als van wege de Provincie. Voor wat onze provincie betreft werd, na eene verga dering gehouden te Rousselare, einde dér maand Januari, door onzen Bestendigen Af- geveerdigde vriend Henri d'Artois bekomen, ling gevonden voor privaatclubsdie onder dat in de provincie, van zoohaast het dossier toepassing van de wet zullen vallen zoo wat het kansspelen als den verkoop van sterke dranken betreft. AMNESTIE VOOR GERINGE STRAFFEN IN' 1930. Naar verluidt zou de regeering ter gelegen heid van het eeuwfeest amnestie toestaan voor enkele veroordeelden die geringe straffen of boeten hebben opgeloopen. De aard der straffen of boeten werd tot nog toe niet bepaald. En waar blijft de bestuurlijke amnestie? DAT ARME VLOOTAKKOORD. door haar is goedgekeurd, de uitbetaling der Provinciale Premie wordt voorgeschreven. Daardoor gebeurt het nu in de laatste tijden dat de provinciepremie eerst wordt uitbetaald en nadien de Staatspremie. Gewoonlijk ge beurt dan de uitbetaling vanwege de Staat na een paar maanden. HET DAVIDSFONDS. Geruimen tijd heeft het Davidsfonds van zich niet meer laten hoeren... langs de pers. Niemand zal daar echter uit afgeleid hebben dat het Davidsfonds gedaan had, integen- STADSNIEUWS. Zondagruit. Alle Apotheken open tot len middag; heden Zondag namiddag alleen M. NOTREDAME. Maandag, 2® Sinxendag, M. VANDEPLAS. Belangrijk bericht. Vraagt overal en altijd de MONOPOEDERS, zij stillen on middellijk en genezen altijd alle Hoofdpijn Schelehoofdpijn, Zenuwlijden, hevige Tand pijn, Rheumatiek, Grippe, enz. Daarbij zij zijn gansch onschadelijk voor de maag en door de voornaamste genees- heeren aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinghe de doos: 7 fr. aan de Werklieden (Mannen en Vrouwen), die wekelijks of dagelijks naar Frankrijk gaat om er te werken, vanaf Juli aan staande wordt aldaar 4 ten honderd van uw loon afgehouden en wordt gij aange. sloten bij een Fransche Ziekenkas. Die 4 ten honderd worden niet ajge- houden indien gij vóór i5 Juni kunt be wijzen dat gij, hier ter plaats, bij een Ziekenkas aangestoten zijt. Komt allen op heden Zondag, te 5 uur, naar 't Volkshuis, Yperstraat. Alle in lichtingen worden u aldaar verschaft en de vereischte bewijsstukken afgeleverd Zorgt voor uwe belangen Niemand blijve ten achter De besmettende kiemen zijn de groote verspreiders van de griep. De Pectoral Du puis belet het aantasten van de ademha lingorganen. - 6 fr. de doos. Te verkrijgen bij U. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. V. T. B. POPERINGHE. Op Maandag 9 Juni, AUTOTOCHT NAAR FRANSCH-VLAANDEREN. Wor den bezochtBergen, Duinkerke, Worm houdt en Casselprijs i5 fr., voor niet- leden 20 fr. per man. Vertrek aan 't Vlaamsch Huis te 8% u Stadhuis. Er wordt herinnerd dat de burselen van het s'adhuis slechts 's voormiddags toegankelijk zijn voor het publiek. Voor onze moeders. Het is nog zoo danig lang niet geleden dat alles hier op de streek van Amerika moest komen Ameri- kaansch spek, Amerikaansche bloem, tot zelfs Amerikaansch kindermeel. Aan de prijs van 35 fr. voor een dollar kwam dit wat duur zoodanig dat tegenwoordig de meeste moe ders hunne kinderen voeden met het Kin dermeel FORTIOR. Zij bekomen er allemaal de beste uitslagen mede en hunne kinderen zijn frische en gezond zooals met geen enkele andere voeding het geval is. Het Kindermeel FORTIOR is te verkrijgen bij alle goede apothekers, vele vroedvrouwen en de beste kruidenierswinkels aan 6,75 de doos. Door geneésheeren, specialisten en door vele vroedvrouwen is de Fortior warm aanbe volen. Dolle koei. Eene koei, bij het binnenleiden bij Val. Sohier, beenhou wer. Veurnestraat, ontsnapte, wierp een geleider omver en vloog brieschend de markt op. Na veel moeite kon men het dier vastbinden aan een lantaarnpaal en was men verplicht het aldaar af te maken. RADIO. De groote sensatie 1930 -Famet -F. 611 -BBL. Motor. Motor para-dynamique voor luidspreker. Zonder trillingen van ge wone motoren. Zonder de broosheid der dy- namiques. Ongekende rijke en welluidende klankweergave. Wordt verkocht in alle goede inrichtingen. Vraagt inlichtingen en katalo- VOLKSHUIS. Poperinghe Zondag te 3uur Vergadering voor de Landenaarsbond. Dinsdag te 8 uur Vergadering voor het Bestuur der K.A J Woensdag te 8 uur Vergadering voor het Bestuur der Coöperatief. Donder dag te 8 uur herhaling voor de Zanggilde Meikdruppel. Het Bestuur van den Melkdruppel laat weten dat de ge wone raadpleging van den Maandag 9 Jun', verzet is op den Dinsdag 10 Juni |aan de gewone uur. O. L. Vr. Kerk. Hoogdag van Sinksen Te 10 ure plechtige Hoogmis Te 2 Y% ure sol. Vespers, Sermoen en Lof. De Hoogmis en het Lof worden ge zongen door het gemengd zangkoor der O. L. Vr. Kerk. Wacht niet tot morgen! Van heden af moet gij eeneflesch THEOBROMA bij uwen Apotheker gaan halen. Na enkele dagen zult gij u voelen herlevenbetere adem, nieuwe gezondheid, oprecht vaardig voor allerhande arbeid. Te Poperinghe bij alle Apothekers. Overstrooming. Ten gevolge der hevige stortregens van Vrijdag nacht is de beek uit hare oever getreden en werden hovingen, weiden en kelders onder water gezet. Veel schade is toegebracht aan de bewoners der linkerkant van de Boe- schepestraat. De fabriek van M Colaert stond ook onder water dat er veel schade en stoornis veroorzaakte Veel hovingen zijn verwoest en de weiden tijdelijk on bruikbaar. Door de herhaalde regenvlagen vreesde men Woensdag morgen opnieuw voor eene overrompeling, gelukkig dat het helder weder begon te worden. Belgische Fabriek Chicorei WYPELIER-TAFFIN Naaml. Vennootschap, YPER. deel overal heeft het volle zeilen geheschen, en nog zijn deze vijf eerste maanden van hetgus. Algemeen Agent der 2 Vlaanders: E. Van Nu het op ratificatie van het té Londen ge- jaar niet om, of het mag reeds een aanwinst Merhaege en Zonen, Brugstraat, 46, Gent. sloten vloot-akkoord der drie mogendheden j boeken van 10.976 nieuwe leden, zoodat op Tel. 16383. aankomen j dit oogenblik hèt gëheele aantal bedraa: 65.905. Nog onlangs begon het met naast zi; gewone reeks die 5 boeken per jaar aan in ciie respectieve landen gaat (Ameffka, Engeland en Japan) komen er hoe langer hoe meer bezwaren aan het licht BIBLIOTHEEK-DAVIDSFONDS Volkshuis, Poperinghe. Om reden van het verhuizen van de boekenrekken zal de Bibliotheek gesloten zijn op Zondag 8 Juni en ook op Donder dag 12 Juni. Van af Zondag i5 Juni zul len de boekuitieenir gen zooals vroeger geschieden maar in de BOVENZAAL van het Volkshuis. De Bibliothfcaressm. ASTHMALIJDERS, BORSTLIJDERS Indien gij tot hier toe alles geprobeert hebt zonder voldoenden uitslag of genezing te be komen, wacht niet langer en neemt uwen toevlucht tot MARTIN TOMS. Voor verou derde en ingewortelde gevallen volgt de vol ledige serie voor zes weken 185 fr. Voor Asthma speciale serie. Martin Toms, 112, Weststraat, Brussel. Apotheek H. Notredame, Poperinghe. Ongeval. Maandag avond werd Em. Vandevoorde die per velo door de Priesterstraat reed, bijna gevat door een autobus die op de goede kant niet reed. Met af te wippen kon hij het gevaar ont springen en enkel de velo werd ver morzeld. Bloedzuiverend. De Roode Pillen van L. Dupuis, Jumet, samengesteld uit planten- appen, ontlasten het bloed van alle onzui verheden. De doos6 fr. bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. REISBUREAU ERN. CLAES Opvolgers CLAES C° Korte Gasthuisstr. - 21 - Antwerpen Telefoon: 24269. Parijs en Versailles: 5 Juli, 9 Augus tus. Excursie in Autocar naar de Kastee- len van de Loire: 21 Juni, 19 Juli. Lourdes en de Pyreneëen: 24 Juni, 3 en 15 Juli, 12 Augustus. Oberammergau: 18 Juli, 5 en 19 Augustus. Autobus tegen moto. Zondag avond rond 6 uur, kwam M. Tuipin van Dottignies met zijn autobus de Noord straat afgereden en toen hij bij de Pries terstraat was, kwam daar juist een moto uitgereden met een man en eene vrouw erop. Eene botsing had plaats de moto en de twee personen werden ten gronde geworpen en zijn autobus links snak kend, kon M. Tuipin de tweepersonen die ten gronde lagen ontgaan. Daar beide voertuigen traag reden verliep alles met wat stoffelijke schade. De motorijders wa ren Dubois Louis en zijne vrouw van Houthem- bii-Yper. EERE-COMMUNIE. Groote keus van Kerkboeken en Missels van alle uitgaven. Paternos ters in zilver, titre, metaal, in alle prij zen. Gedachtenissen, Spijskaarten, Ge schenken bij Sansen-Vanneste, Gast huisstraat, Poperinghe. VLAANDERENS BEDEVAART NAAR LOURDES, 29 Juli-6 Oogst. Treinen rechtstreeks en treinen via Lisieax. In lichtingen HOOFDBUREEL, PLEIN 13 A, KORTRIJK. HUIS VI VERTROUWEN GESTICHT IN 1890 f FABRIKANT-GOUDSMID t: 6, Gasthuisstraat, 6, (recht over het Gasthuis), POPERINGHE. Allergrootste keus van JUWEELEN in BRILLANT, DIAMANT, PLA- TINE, GOUD 18 karaat, en ZILVER. Mans-ketens, Vrouw-ketens, Barretten, Oorringen, Armbanden, Plas- tronspellen, Ringen, Man-monters en Vrouw-monters, met en zon der armbanden. Groote keus van Tafelgerief en GESCHENKEN in ZILVER voor DOOP, EERE-COMMUNIE en HUWELIJKSFEESTEN. Depothouder van de echte monters Roskopf-patent en van de Re gulateurs en Wekkers merk De Ster de beste der wereld. Schoone keus van Barometers, Brillen en Neusnijper» met gewone ea speciale glazen. INKOOP van alle oude juweelen aan de hoogste waarde. Alle juweelen zijn in het huis gemaakt, aan de genadigste prijzen ea zijn verkocht direkt van den fabrikant aan den Kalant. VERMAKING en HERSTELLING van alle oude juweelen. Yper.Zondag avond werd Van- dermeersch Oscar van Yper in het gevan genisstraatje bij den Bienvenu door twee zoogezegde vrienden zoo deerlijk afgetakeld dat hij minstens drie weken onbekwaam zal zijn eenig werk te ver richten. Bij Kon. Besluit van 27 Mei 1930 wierd benoemd tot toeziener der over drachtstaks, te Yper. M. Delperdange, surnemerair aangesteld bij het bestuur te Brussel. Beste gelukwenschen. Heel de week door, werd the last Postaan de zegeboog der Meenen- poort, door een groot getal vreemdelin gen bijgewoond. Het comiteit dat zich ten doel stelt, dat roerend gebruik te bestendigen is gevorm en de statuten van dat zoo schoon werk zijn Maandag in het bijvoegsel van den Moniteur verschenen. Zondag nacht om 11 y, uur was er in de danszaal der groote markt gevecht ontstaan tusschen de verbruikers. Een jongen van Bekeghem werd door zekeren B. uit de Waterkasteelstraat, duchtig aangeranseld en liep verschillige kneu zingen in het aangezicht op. Koopt uwe JUWEELEN en DIAMANTEN bij M. VANDERMARLIERE - DEPUYDT, 24, Meenenstraat te Yper, daar hebt gij altijd de schoonste keus, de genadigste prijzen en alles gewaarborgd. Tegenwoordig gaan er dagelijks een honderdtal autobussen met werklieden naar Frankrijk Meer dan eens gebeurt het dat de voerders aangehits worden door de inzittenden en zoo met hun voertuig eene gevaarlijke snelheid bereiken. Zoo werd er een chauffeur tot 35o fr. of i5 dagen gevang veroordeeld. Aanbesteding. Op 2 Juni werd de aanbesteding gedaan van een gedeelte van het pand, gelegen ten Noorden van Sint-Maartens kerk. E»- waren vijf in schrijvingen Van de Kerckhove en zoon, van Yper, i65.no,i6 fr Mahieu, id., 76 114 fr. Soete Ju'ien, 179434 b- Delhem, 183314.65 fr. W. Roose, GEZELLE-AVOND. Zondag 15 Juni, om 8 ure 's avonds zal Boesinghe. Gedekoreerd. Wij lezen in het Staatsblad dat heer Theophiel Van Eecke, Gemeente Ontvan ger te Boesinghe werd vereeremerkt door Zijne Majesteit den Koning met de Gul den Medaillie der orde van Leopold II. Hertel ijk proficiat Boerinnengilde. Op Zondag i5 Juni na de vergadering der H Familie voor de vrouwen, is er algemeene verga dering voor de leden van de Boerinnegil- de in het Klooster. DagordeVerslag der vorige vergadering, zang, Voordracht door Meester Dequecker over Zwijnen- kweek. Belangrijke stof en die zeker wel iedere boerin aanbelangt, dus niemand afwezig. Naar Antwerpen.Het zal af hangen der laatste ingeschrevenen of wij naar de tentoonstelling gaan in auto of NIET. Nog een tiental zijn er te kort om aan onze lengte te komen. Dus, liefheb bers, zoekt kennissen die wille meegaan en geeft hun naam aan voor Zondag noen, zoonietmoogt gij ook te huis blijven. Deze die ingeschreven hebben, kunnen beslist weten of we gaan of niet, Zondag namiddag in de Pastorij, alwaar het geld zal teruggeven worden. We vertrekken om 5 uur heel juist,'het uur voor terug zal later bepaald worden. A rbeiders en arbeidsters in Frank rijk. Donderdag laatst heeft er eene korte vergadering plaats gegrepen in de jongelingskring voor al deze die in Frankrijk werken. Van af 1 Juli, bestaat aldaar de verplichte verzekering en moet iedereen aangesloten zijn bij een of andere bond. Tot 1 Juli is de keus vrij en daar om biedt onze plaatselijke familiezieken- bond Vooruitzicht zijne hulp. Deze die in de vergadering niet aanwezig wa ren of andere die niet goed verstaan waarvan er spraak is, kunnen bij de voor mannen of Eerw. Heer Proost de noodi ge inlichtingen bekomen. Si- Jan-ter-Blez^n. Jubel- fetst. Maandag. 2e Sinxendag. wordt hier het zilveren jubelfeest gevierd van de stichting van de Zusterschool in 1905. Benevens declamaties, liederen en koren op Gezelle-teksten zal de Cantate Gezelle verheven tekst van Lambrecht Lambrechts, muziek van Arthur Verhoeven uitgevoerd worden (65 uitvoeders). Heer Advokaat Leu- ridan zal de feestrede houden. Op 2 Juni werd de aanbesteding gedaan van een gedeelte van het Pand gelegen ten Noorden der St Maartenskerk. Er waren vijf inschrijvers. De laagste was Heer Vande- kerkhove, 165.110,16 fr. gemengd koor van den Yplrschen Studre-twintig jaar dat door toewijding kring onder leiding van den Heer Jef Tineider Eerw. Overste en der Zusters, On een feestavond geven in de zaal van het j derwijs en Opvoeding hier verleend worde Vlaamsch Huis ter eere van Vlaanderens voor 4 welzijn der bevolking grootsten dichter. Voormezaele. Moto-ongeluk ken. Verleden week reed de genaamde Maurice Barbez per moto naar de Voor- mezeelsche Kruisstraat. Gekomen aan den Spiegelput, gleed hij uit en werd ten gronde geslingerd. Hij werd opgenomen met eenige kneuzingen aan hoofd en handen en naar zijn woning overgebracht waar hij door een geneesheer verzorgd werd. Zijn toestand is zeer bevredigend. Maandag laatst rond 9 uur 's avonds werd Cyriel Van Neer, schaapherder der gemeente, zieltogend gevonden nevens zijn moto, juist over de herberg «'t Vaar- derke met gap°nde wonde aan 't hoofd. Een geneesheer in der baast bijgeroepen deed het ongelukkig slachtoffer door den auto van Rood Kruis naar Yper over brengen waar hij 's anderdaags, spijts beste zorgen, overleden is zonder tot bezinning te komen. Vrienden, onthoudt ge het altijd wel Motorijden is geen kinderspel Want wie met een moto rijdt op straat 't Is met zijn meester dat hij uit gaat. VLAMERTINGHE. Gemeente krediet van Belgie. Alle verrichtin gen. Zekerste geldplaatsingen. Recht- streeksche agentJer. Dehaeck. STORT 10 frank. op ons postcheckrekening Nr 15.570 en van nu tot einde 't jaar wordt ons blad U weke lijks per post tehuis besteld. VOOR FRANKRIJK bedraagt de abonnementsprijs tot einde jaar 20 frank. TAX!. -- - Bij Gasten Vanbruwaene, Groote Markt, Poperinghe, is steeds een T*as te huren voor iedereen en voor alle reizen. (Nieuwe luxe-voiture sault6 plaatsen Y Telefoon 73. Het Engelsche parlement deed op 2 Juni leden thuisbrengt, een reeks boeken uit betreffende het vloot-akkoord uitspraak. Een ge,ven, en dit jaar verscheen pok het eerste i 'w 'AV-l-; j" v ii VOOR UWE EERE-COMMUNTE i Gedachtenissen, Kerkboeken, nosters, Spijskaarten, Geschenkjes ko zien bij Sansen-Vanneste, Poperinghe. Groote keus, trouwe bediening. EERSTE COMMUNIE Verzorgde keus: Juweelen, Diamanten, bij Aug. BONTE, Steursstfaat, 25, YPER, Moedige daad. Vrijdag morgen, rond 11 ure was de genaamde Godderis Camille, werkende voor rekening der Firma Tavenier- Van Uxem, bezig de kerkvensters in te zet ten in het gesticht Nazareth. Al met eens hoorde hij het noodgeroep van zeggende dat er een man van een hoogte van 8 m. van "ae vestingen in het water gevallen was. Camille snelde naar de plaats van het on geluk. bondt zich een koord rond de lenden, liet hem in het water nederzakken en ge lukte erin den drenkeling', den genaamden Notebaert Hilaire, 64 jaar oud, van een ge wisse dood te redden. Onze hartelijkste gelukwenschen aan den moedigen redder. -- Oud-Strijders en Oud-Soldaten. Lieden Zondag te 7 u. algemeene verga dering bij ons lid Hector Thierssoone, Allen op post. ICortrljlf. Verdronken. Achiel Laminertijn, landbouwer te Fiaerelbeke, was Vrijdag morgen rond 6.30 u. per rij wiel naar Kortrijk gereden. Rond 10 30 uur, was hij nog gezien langs de vaart an kortrijk naar Bossuyt en verder niet meer. Te 3 u. nanvddag heeft men zijn lijk opgevischt. De velo werd echter nog niet gevonden. De man was naar Kortrijk bij familie de blijde mare gaan dragen van de ge boorte van een 5e kind. DAMEN! Voor uw Corset of Ceinture, vraagt het merk D. W. De nieuwste modellen. Hoogstade-St-Kicquiers. Heilige zending. Deze maand van Ju ni is van groote beteekenis voor ons kerkelijk parochiaal leven. Benevens den Hoogdag van Sinksen, de H. Sakraments- processie en den feestdag van het H. Hart van Jesus, hebben wij ook binst de zen maand den parochialen biddag, op 28n dezer, en die zal voorafgegaan zijn van de groote H. Missie of Zending. Deze zal beginnen den Zaterdag avond, den 21n dezer. Het zijn de FLE. PP. Redemp toristen Denolf en Marent van het kloos ter te Rousselaere die de 10 daagsche sermoenen en oefeningen zullen houden. Eene H. Zending in eene parochie is eene groote gratie Gods, en hoe meer en v uriger er voor gebedan wordt, hoe heil- en duurzamer de H. Missie veel ziele- deugd doet. Dit verstaan de parochianen en daarom wordt er ijverig gebeden voor het welgeiukken der H. Zending, ónder den milden zegen van Jesus'Heilig Hert. GANSCH IN STAAL VERPLAATSBAAR ONVER CA NI\ Eiy rkhuLzen NAEREM BEU&5EJ -EKN MAAL KLANT, KFE8TTZ8ÜO.-;Gr«..W. <3-„rij,, bij S» KO-V^mrt. 'li ivm v i ;f« si s j£' -st- re s k .f,. tri v' 'r' sr

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 2