Brouwerij Masschelein as-Car Ware Liefde DE POPERINGHENAAR BL 5. - 29-6-id3ü. Nr 26. isieoachxem hetmanneke UIT MAAN g Koperen spreukee Pijprekkent Dagbladrekkena Péle-Mélea HJ Alle slag van Kaders Geldbeugels Porte-feuilles Valiezen H Boek- Muziektesscken.l Alle merken van 1 VULPENNEN, bareeigerief. Leesboeken. Groote keus Trouwe bediening bij SANSEN - VANNEST E, Gasthuisstraat, Poperinghe. jVIissienieauus 21.500.000 FRANKEN. JUNI - ZOMERMAAND JULI - HOOIMAAND UNION CENTRALE de la BOURSE Heldenhulde V rouwen ho e kj e YPERSTRAAT POPERINGHE DRINKT BIER. WANNEER WORDT EEN VOLK GOED GEREGEERD Deze moeilijke vraag wordt door de Chi neezen volgenderwijze beantwoord: Wanneer de schup van den boer blinkt en de sabels der soldaten roesten; Wanneer de graanzolders vol en de gevan genissen ledig zijn; Wanner er slijk ligt in de tempeldeur en er gras groeit in het gerechtshof. Wanneer de dokters te voet gaan en de bakkers te peerd rijden: Wanneer er veel oude menschen en veel kinderen zijn. Een vrouwliêhand en een paardentand mo gen niet stilstaan. dUSBHSBBSaBUrSBBUaBEHMBB 't Manneken uit de Maan is deze weke Op nieuws weêr uitgegaan en gaat u spreken Over alles dat het heeft gehoord en gezien. Opgepast want ik ga voort of liever, ik begin. 'k Zal maar direkt met de deur in huis vallen en beginnen met... 't begin. IN TIENEN hebben de blauwe franskiljons nog ne keer flauwe kul uitgehaald. Tienen is een Vlaamsch stadje waar er nog al veel franskiljonsch gebroed huist. De groote chefs van het franskiljonisme daar, zijn de fa meuze suikerfabrikanten. Verleden Zondag heeft er daar dus eene betooging plaats gehad van de V.O.Ssen die er het Vlaamsch Huis hebben ingehaald. Maar de suikerman nekens konden dat over hun hart niet krij gen en hadden alle middelen aangewend om die betooging te doen mislukken. Ze hadden zelfs getracht ze door het gemeentebestuur te doen beletten, maar toen ze zagen dat het niet pakte hebben ze hunne toevlucht tot andere gemeene middeltjes genomen. Dien dag had juist de Ommegangplaats te Brussel, (in 't fransch Omégang). Toen heb ben die heertjes zes speciale treinen besteld van Tienen naar Brussel en iedereen die maar wilde kreeg een koepon, heen en terug... gratis voor niets. Alle koffiehuizen en han delshuizen die zouden sluiten kregen een nog al rond sommetje van de suikerbazen. Doch, niettegenstaande al deze tegenkantingen, is de V.O.Ssenbetooging een groot sukses ge weest. Het Vlaamsch Huis staat er, en wordt druk bezocht en het zal ook niet lang meer duren of de franskiljonsche burcht is weer de goede Vlaamsch e stede van vroeger. En wij roepen mede: Tienen, in 't Vlaamsche land, aan de Vlamingen. VRIEND, zei de kerkmeester tot boerke Cies, ge moogt wel oppassen dat ge op een goeden keer uw broek niet verliest. Hoe zóó? vroeg 't boerken verwonderd. Wel, ik zie U eiken Zondag een knop in de schaal gooien. WIE DAT van geluk mag spreken, niet lévend verbrand te zijn dat is die pompier vanBergues. 't' Was daar kerrffls."ëïi 's avonds had er een groot vuurwerk plaats. Eenige pompiers die in den achternoen deel hadden genomen aan de oefeningen zaten op de terasse van een café hunnen dorst te lesschen, toen daar eensklaps een fusée viel op de tafel, die den dag te voren geverfd geweest was met vernis bereid met cellulose, eene zeer ontvlambare stof. Op één, twee, drie stond de tafel in brand en de kleederen van nen pompier die niet rap genoeg was kunnen opspringen vlamden ook al. Geluk- kiglijk verloren de anderen den boel niet en zweepten hem volle emmers waters op zijn korpus. Hij werd dan ook maar iicht ver brand. 't Leven van ne mensch hangt toch maar aan 'n fijn draadje, hé? En de dood kan zoo onverwachts komen, in volle plezier. Daarom, luistert naar mijn raad Volgt hem na, 't en kan geen kwaad. Weest, voor de dood. altijd bereid Opdat God U hiernamaals niet kastijd! JANNEKEN was voor den eersten keer naar school geweest. Hawel vroeg de moeder bij zijn thuis komst. Hebde ai iets geleerd in de school. Och ja», zei het deugenietje, dat het overal hetzelfde is: thuis krijg ik slagen, en... in de school ook. TOT NU TOE heeft den Belgiek altijd geroepen van vief la Frrrance maar 't zal niet lang meer duren of 't zal zijn vief van Deutschlandof Deutschland ueber alles Want daar waar de Vlamingen nog worden beleedigd worden de Duitschers ge huldigd. Niet gelooven? 't Is gebeurd ver leden week te Luik. 't Is genoeg bekend hoe Luik anti-Vlaamsch is en aan de 60.000 Vla mingen die er leven, niet het minste recht gunt. Wie zelfs maar aan de Vlamingen wat recht gunden werden er beleedigd. M. Franck, destijds minister, werd er uitgeflo ten en de ruiten van zijn auto stuk geslagen M. Huysmans werd belet te spreken door ge huil en getier, zelfs M. Jaspar is in ongenade gevallen, omdat hij de Universiteit van Gent aan de Vlamingen terug gaf, en werd duchtig uitgejouwd. Diezelfde heeren hebben heel vriendelijk de Duitsche journalisten ontvangen en zelfs een banket aangeboden. Een der Waalsche redenaars zegde onder meer dat Luik steeds was, het kruispunt van de groote wegen van Londen naar Rome en... von Paris nach Berlin en omgekeerd... (dit laatste was geen nieuwigheid... dat wisten de Duitschers reeds in 1914), daarna bracht hij hulde aan Duitschland, als land van wetenschap (uit vindingen van vergiftigde gassen om onze jongens te dooden) en vooruitgang, en stelde een heildronk in op den vertegenwoordiger van Duitschland. Wat denkt ge daarvan, Vlamingen? De brandstichters van Visé worden er in triumf ontvangen en de Vlamingen die er vochten worden voor boche uitgescholden. Onze lieve broertjes de Walen, toch! PA, zijn er in Knokke menseheneters? Maar, manneken, hoe komde daar aan? Wel in de gazet staat er: In Knokke leven de hotelhouders in 't bijzonder van de badgasten IN AMERIKA zijn ze tot 't besluit geko men dat de vrouwen er veel te veel geld uitgeven aan beurzelarijen. Zoo heeft men vastgesteld, dat in 1929, de Amerikaansche vrouwen zeven honderd miljoen dollars aan nietigheden hebben uitgegeven, zooals aan: poudre de riz, lippenstiften, poederdoosjes, eeuwigdurende krollenenz... en dertig mil joen dollar aan... cigaretten. 't Is bijkan niks. Enfin, 'k ben toch kontent ziede dat ik met geen Amerikaansche ge trouwd ben want Marenta heeft van al die prutsedingetjes niet noodig om schoon te zijn. En gij ook niet, hé, lieve Lezereskens? TE HASSELT heeft er zich dees week een hartverscheurend drama afgespeeld. Eene weduwe met zeven kinderen onder wie nog vijf onmondige, de 54-jarige weduwe Jan Dupont; géboren Katharina Meynen, heeft een einde aan haar leven gesteld door uit het venster te springen. De echtgenoot van de vrouw stierf, een zestal weken geleden een schielijken dood. De arme vrouw was sedertdien zeer zwaarmoedig. Woensdagoch tend moest een lijkdienst plaats hebben voor haar overleden echtgenoot. Omstreeks 5 uur s morgens was de weduwe Dupont opgestaan en had een zwart kleed aangetrokken. Op eens opende zij het venster van haar slaap kamer, op de tweede verdieping, en sprong, in een vlaag van zinsverbijstering door het raam. Zij was op slag dood. Een hartver scheurend tooneel had plaats wanneer kort nadien de ongelukkige kinderen naar buiten geloopen kwamen en zich, al kermend en snikkend, op het lijk. van hunne ongelukkige •moeder wierpen. Wat zal er nu van hen geworden DEES is al lang geleden gebeurd... m En geland. Keunink Hendrik III droeg aan bisschop Bonner op, om naar Frankrijk een brief te dragen en hem te overhandigen aan Koning Frans I. Doch die brief was nog al in hevige bewoordingen opgesteld. Sire zei de bis schop, ik vrees dat de overgave van dezen brief, mij het hoofd zal kosten. Wanneer dat gebeurt antwoordde Hen drik III beslist, dan iaat ik aanstonds het hoofd afslaan van al de Franscherv die in mijn rijk verblijven. Alles goed en wel hernam de bisschop, maar ik vrees, dat geen enkel van die Fran- sche hoofden op mijn romp zal passen. Of hij gelijk had. hé, beste Lezers? MANNEKEN, zegt Marenta, gij spreekt niets dan van: beste Lezers, en uwe Lezeres kens laat ge van kant, (daaraan ziede dat ze niet jaloersch is als ik zeg: alderliefste Lezereskens) zeg tegen hen ook eens een vriendelijk woordeke. En volgaarne doe ik dat. En daar ik weet dat al mijne Lezeres kens goede huisvrouwen zijn, ga ik beginnen met hen eenige raadgevingen te geven voor wat het huishouden betreft. Wanneer men in eene kamer, waar 's avonds veel gerookt is, gedurende den nacht eenen emmer water plaatst, dan is 's morgens de duffe tabaks geur geheel verdwenen. Om koffie te maken mag men het eerste water dat den heelen nacht in de looden buis der pomp gestaan heeft, niet gebruiken. Dit is ongezond, omdat het eene oplossing van lood bevat. Met water dat lang kookt, of dat gekookt hebbende en koud geworden zijnde, opnieuw kookt, kan men geen goede koffie maken, omdat er geen lucht genoeg meer in is. Men moet het water, zoohaast het kookt, op den koffie gieten. En daarmeê is iedereen weêrom ne keer kontent. MENSCHEN, menschen, waar gaan we naartoe? Sla een dagblad open, 't is eender hetwelk, en ge ziet, de gansche week door, en soms tweemaal op een dag, in groote let ters staan: huiselijk drama, hier; zelfmoord van jonggehuwden, daar, enz... enz... daarom zeg ik: zegde niet van Pater Poirters zaliger, zegde: Wie er een wijf Trouwt om 't schoon lijf Verliest het lijf En houdt het wijf. En voor schreven u, jonge dochters, staat er ge- Die 'nen zot trouwt voor het kot Verliest het kot en houdt... den zot. Amen! mijne zedepreek is uit. JEF was met Marieken een wandeling gaan maken en ze hadden over hun huwelijksplan nen gesproken. En toen het uur van schei den kwam had hij haar gekust en haar rozige wang tegen de zijne gedrukt, maar ineens week ze terug en vroeg: Jef, scheerde gij u zelf? «Ja! waarom vraagde da? Ik peinsde 't alantwoordde ze, want uw gezicht is het ruwste dat ik van me leven... Toen zweeg ze, maar... 't was te laat. Jef is er nooit nie meê getrouwd. EEN MOTORFIETS dat is iets dat zeer gevaarlijk is om meê te rijden. Alle dagen met tientallen ongelukken. Overlaatst nog te Heyst op den Berg. M. Gerard Coeck, 38 jaar, vader van 7 kinderen. Hij reed per moto naar het dorp om er de geneesheer te halen ten einde zijne vrouw te doen ver zorgen die ziek te bed lag. Eensklaps, botste hij op een auto-camion beladen met groenten voor de markt. De arme man was op den slag dood. CHICAGO roept om hulp! Chicago vraagt de hulp van generaal Dauves. Waarom? Om de stad te bevrijden van de misdadigers die er in overvloed rondloopen. Ze zijn rond de tien duizend in getal en alle twee dagen wor den er drie moorden begaan. Onder deze ban dieten onderscheidt men: le de bootleggers of dranksmokkelaars; 2° de gangsters of in brekers en te.. de hijachers of «niets doeners die als stiel aangenomen hebben de bootleggers gewapenderhand aan re val len cm hen de binnen gesmokkelde dranken te ontstelen. Zoo komt het dat verleden jaar 527 personen gedood werden door die schur ken in de voornoemde stad. Dat beteekent dat er op 10.000 inwoners van Chicago er jaarlijks 16 omkomen door de hand van die revolver mannen. We mogen kontent zijn dat we gin der niet geboren zijn, of ze hadden van ons ook al kip-kap kunnen gemaakt hebben. EEN VRIJDENKER, een groote heer uit de stad, kwam met zijn zoontje op den bui ten, bij een zijner huurlieden. Welnu, pachterke, zei hij, na van dit en van dat gesproken te hebben, wat dunkt u van mijnen kleine? niet waar, hij ziet er dik en vet uit, al is hij niet gedoopt! Ja, mijnheer, antwoordde ons boertje, maar ons verken is ook niet gedoopt, en het is nog ruim zoo vet en zoo dik. (Tableau.) IN ENGELAND hebben ze nen nieuwen stiel uitgevonden... nen gemakkelijken zulle... de staking Vanaf hun 16 jaar, als zij uit de school komen, worden de kinderen door hunne ouders ingeschreven op het boek der stakers en ze ontvangen meer dan de helft van het salaris van 'n gewoon werkman, :onder maar 'n hand te moeten uitsteken, t Is dus niet te verwonderen dat het getal er dagelijks toeneemt. EN HIER hebt ge nog 'n druppel levens wijsheid. Slaapt zeven uren eiken nacht! "Dat is vandoen, niet overdreven; Doch, eens ontwaakt, niet meer gewacht, En seffens u aan 't werk begeven Na 't storten van 'n vurige beê 't Gebed zal geven peis en vreê En 's Heeren zegen aan uw werken En ook uw moed en kracht versterken. Hij oogenblik, Woensdagavond, rond 9 u., begon de grondmassa van den heuvel te wankelen en in te zakken. Tien minuten na midder nacht deed zich een formidabel gekraak hoo ien. De meeste bewoners vluchtten ter nau- wernood gekleed. De heuvel was letterlijk aan 't verschuiven gegaan, hij gleed langzaam voort. Négen huizen werden opgeheven en stortten in. Gelukkiglijk zijn er geene per soonlijke ongevallen te betreuren. PAPA vroeg Melanie, wanneer gaat ge mij nu geld geven om mij 'n nieuw kleed te k«open? Toekomende week antwoordde Papa. Maar dat hebde verleden week ook ge zegd Ja, dat zei ik verleden week en dat zal ik toekomende week nog zeggen. Ik ben niet van dat soort mannen die de eene week dit en de andere week datzeggen EN NU BESTE LEZERS en alderliefste le- zereskes, Marenta wenscht u Nen Zondag vol vreugd doorgebracht in eer en deugd. En dezelfde wordt U ook gedaan door 't Manneken uit de Maan. MIJN ZUSTER kan met de twee handen te gelijk schrijven. Da's niet mogelijk! Toch wel, op 't schrijfmachien. MARENTA is verleden Zondag naar den Ommegang gaan zien te Brussel maar is vol koleire thuis gekomen. Wat was er gebeurd? Hewel luistert, 't Mensch had zich daar nen prologram gekocht die als titel droeg 1830- 1930 <k Langs den buitenkant was alles na tuurlijk Fransch. maar Marenta dacht op de binnenbladzijden de Vlaamsche vertaling te vinden, maar, helaas, dwalen is mensche- lijk en Marenta heeft gedwaald. De tweede kolom was doodgewoon in de taal van onze lieve broertjes de... Duitschers opgesteld, dan volgde 't Engelsch... iets stond er in 't Itali- aansch en in 't Spaansch en als ge goede oogen had kost ge daar ook ergens een viertal regeltjes Vlaamsch tusschen vinden, op 't laatste. Is het niet oprecht schandalig zoo den gek te houden met het Vlaamsche Volk? Maar allee... we gaan er ons geen kwaad bloed in maken... maar bidden van al dat vuig gespuis verlos, o heer, ons huis. Uit TULLTAOYINGZE (China) schreef Eerwaarde Pater Boudewyn volgenden brief: Gisteren is mij een groot pak toegekomen van wege den missienaaikring van Poperin ghe. Dat is de weerklank van eenen brief die in De(n) Poperinghenaar opgenomen werd verleden jaar. Ik ben u allen uiterst dankbaar voor deze deugdelijke kerkgewaden en heilige vaten. Heb ik maar een arm, pro visoir kerkje om Ons Heer te vereeren, ik moet toch bekennen dat ik nu rijk ben aan mis- en altaargewaden. De missienaaikring haalt er eer van. Wat eene aanmoediging voor ons te zien dat heel de katholieke wereld nu samenspant om de zendelingen bij te staan met hunne gebeden en goede werken zoowel als met aalmoezen en missiebenoodigheden, en dat met als eenige belooning eene vergelding van Hierboven. Te Tulltaoyingze, verleden jaar als resi dentie opgericht, is er nog veel in orde te brengen. Sedert eene maand en half zijn vijftien werklieden aan 't bouwen en her stellen. Er is veel noodig op eene residentie waar al de werken van de heilige kerk in 't klein bijeengebracht worden, zooals Heilige Kindsheid, Catechumenenscholen voor vrou wen, voor mannen, dorpsschool voor kinderen, daq^bij kerken wpujngen voor ondermannen en werkvolk, stallingen en schuren. Dit alles gemaakt, veel residenties zoude* nog niet bestaan. Ook zijn de omstandigheden niet overal en altijd dezelfde, 't Zal altijd waar blijven dat de heiden, bijzonder de Chinees, weinig geraakt wordt met alleenlijk over godsdienst te hooren spreken, tenzij als er bijzonder gratie bij is van Hierboven. Be- keeren om de ziel te redden en alleen daar voor is uitzoadering. Dank nog eens voor uwe medewerking en bidt opdat het rijk God moge uitgebreid wor den want 't cirkeltje waarin wij arbeiden is nog zoo klein in vergelijking der plaats die nog moet bezet worden. Men schat 1 Chinees bekeerd op 200. Wij moeten toch God dank baar zijn dat onze missie gespaard blijft voor onlusten en oorlog. Alle giften voor de Missie, bijzonderlijk die gene bestemd voor E.P. Baeckeroot, worden met dank aanveerd door E. H. Lowie, in 't college te Poperinghe, en door E. H. R. Debe- vere, St Janskruisstraat, 5, Poperinghe (Post- checknummer: 197972.) IHHBHHHBiaMHHBBHBMHMB 1.000.08® FR. TE WINNEN door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen van») 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gl] dee. aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie i toebhooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 lote» worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats heb ben: 29 Z IIH. Petrus en Paulus, apostelen. 30 M H. Adilia, maagd. 1 D H. Rumoldus, biss. en mart. 2 W O. L. V. Bezoeking, H. Otto, biss. 3 D Feestdag v. h. H. Bloed, H. Hyacinthus. 4 V H. Odon, bis, H. Bertha, wed., H. Ulrich. 5 Z H. Philomena, m. en mart. 1. Vaarwel mijn broeder (oud lied). 2. O Kruise den Vlaming. 3. Vlaanderen van Veremans. 4. O Kruis van den Ijzer (Bedevaartlied J. Van Hoof). 5. De Vlaamsche Leeuw. Muziekteksten van deze liederen kunnen van nu af besteld worden op het Sekretariaat Temsche, postcheck 113.465 tegen 30 fr. het honderd (minstens 10 stuks, 3 fr.). De liederen, onder leiding van toondichters Jef Van Hoof en Jef Tinei, zullen begeleid worden door Thebaansche trompetten van op den toren. Voor het Bedevaartlied O Kruis van den Ijzer wordt enkel het refrein door de mas sa meêgezongen; de coupletten worden door een groep zangers uitgevoerd. Er wordt bijzonder aangedrongen dat men dit schoone lied, alsook het eersteVaarwel mijn broe der zorgvuldig zou aanleeren. den 10 Juli den 10 Juli den 15 Juli den 20 Juii den 20 Juli den 20 Juli 1 lot van 250.000 fr. 2 loten van 100.000 fr. 1 lot van 1 millioen 2 loten van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. 15 loten van 10.000 fr. den 10 Aug. 1 lot van 250.000 fr, den 10 Aug. 2 loten van 100.000 fr. den 20 Aug. 2 loten van 100.000 fr. den 20 Aug. 3 loten van 50.000 fr. den 20 Aug. 15 loten van 10.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertinghs Ernstige Agenten worden gevraagd. mBBBBBBBBBBBBBBEBBaBBBBBBBBBB Mengelwerk van De Poperinghenaar26. ROMAN door A. HANS. Maar de burgemeester, Klaas... De burgemeester is een lammeling en daarom doet hij daaraan mee. Verlane heeft hem bang gemaakt met groote woorden over de regeering. Al dat praten baat me nu niet. Ge moet de hulp van invloedrijke menschen inroepen. Blijf nu niet talmen. Ge behoeft van mij geen roerend afscheid te nemen. Doe uw plicht en dan keer ik triomfantelijk terug. De secretaris ging heen. Neen, hij kon zoo niet langer bij zijn zoon staan. Maar hij begaf zich niet naar fabriekan ten, die zijn zoon hadden gebruikt om het volk op te stooken tegen George Verlane in die kwestie van de loonsverhooging. De heer Brandsen begreep wel, dat zij zich zouden terug trekken van Klaas en doen of hij een vreemde voor hen was. En de groote angst bij den heer Brandsen was, dat zijn zoon werkelijk schuldig zou zijn. De rechter had met zijn medewerkers het stadhuis verlaten. Op straat stonden nieuwsgierigen. En er Werd druk over Klaas gepraat. Men wist het reeds, dat hij nu verdacht werd in het dra ma van Emma Duikels gemoeid te zijn. Dit nieuws verspreidde zich snel door de stad. De magistraten keerden terug. En toen moest een agent Malvina Brandsen ontbie den. De secretaris zat weer in zijn bureel. Hij sloot er zich op, met al zijn onrust en angst. Malvina kwam door de achterste deur Onthoudt het wel 't huwelijk en is geen kinderspel. Sommige meisjes meenen, dat zij, om ge trouwd te geraken, zich fel moeten opzetten! Daarom jongelingen onthoudt: Een pop op straat, een slons in huis, en vergeet het ge- HBBMBBBBBBBBBBRBBUBHBBBBBBHBaiBS) van het stadhuis binnen. Ze werd onmidde- lijk bij den onderzoeksrechter geleid, doch het was niet in de kamer waar haar broer zat. De rechter toonde haar eenige kleine ju- weelen. Kent ge deze? vroeg hij. Ja, antwoordde Malvina. Die zijn van mij. En hebt ge die niet vermist? Ja, ik dacht, dat ik ze ergens mislegd of verloren had. Hebt ge nooit vermoed, dat ze gestolen konden zijn? Ja, ik lette op onze meid. Maar ik merk te nooit dat zij ze bezat. En ik ontgaf het me, want zij is toch altijd eerlijk geweest. Waar zijn ze nu ontdekt? In het huis van Emma Duikels. Maar hoe kan dat, mijnheer? Zij heeft nooit bij ons gewerkt en haar moeder ook niet. Lagen die juweelen achter slot? Neen, ik houd alles in een doosje op mijn kamer. Kon uw broer ze weg nemen? O ja. Malvina verbleekte. O mijnheer heeft Klaas ze dan aan Em ma Duikels gegeven? vroeg ze. Ik vermoed het. Hebt ge nooit bemerkt, of hij met dat meisje sprak? Nooit, mijnheer.. O, is hij daarvoor nu op het stadhuis? Maar wat is er dan toch gebeurd? Wacht i n hier. De rechter oh bij Klaas Brandsen. Hij legde de juweelen voor hem. De ma gistraat tiad een huiszoeking gedaan in de woning van de weduwe Duikels en de juwee len waren ontdekt geworden in een doosje, diep in een koffer, waarin het misleide meisje EEN ZONDERLING ONGEVAL gebeurde Woensdagnacht te Gilly, bij Charleroi. Sedert eenige dagen had men bevreemdende en onrustwekkende grondbewegingen kunnen waarnemen, aan den voet van den aardheu- vel van de koolmijn der Valleiën. Op zeker 1BBBBBBBBBBBBBBBKBBB1BBBBBBBBB haar kleeren had bewaard. De moeder wist niets van die juweelen af. Brandsen, kent gij dit ringetje, deze broche en deze speld? vroeg de magistraat. Klaas schudde 't hoofd. Maar er was meer onrust op zijn gelaat. Hoe zou ik dien rommel kennen? spotte hij. Ze zijn in het huis van Emma Duikels gevonden. Wat gaat mij dat aan! En ze hebben aan uw zuster toebehoord. O, is dat al weer een bewijs tegen me? Wat zuilen ze nog allemaal uitvinden? Ik vermoed dat gij ze aan Emma Dui kels hebt gegeven. Gij kunt vermoeden wat ge wilt, maar ik heb dat meisje nooit gekend. Hoe zou ik ze dan geschenken geven? Malvina moest nu binnen treden. Angstig keek ze haar broer aan. O, Klaas, wat is er toch? vroeg ze ang stig. Ge zult het wel hooren. Ze beweren nu, dat die juweelen van u geweest zijn en ik ze aan Emma Duikels gegeven heb. Malvina moest weer bekennen dat de ju welen haar toebehoorden en zij ze reeds eenigen tijd vermist had. Ge kunt ze verloren hebben... en Emma Duikels heeft ze dan gevonden. Weet ik het, hoe ze er aan kwam! Dat gaat me niet aan. Ik heb er in elk geval niets mee te maken. Malvina moest dan den onderzoeksrechter vergezellen naar haar woning en de plaats wijzen waar ze haar juweelen bewaarde. Ook sloeg de magistraat verschillende soorten van briefpapier aan. Malvina vernam thuis waarvan haar broer verdacht werd. Ze was er diep van onder den indruk. Klaas Brandsen werd in het rijtuig naar moet door eenen muur omgeven worden. Ver ders moet ook alles bemeubeld... Als de heidenen en de kristenen zien hoe er nu gebouwd wordt, niettegenstaande het slecht jaar, en dat de honger nijpt in 't mees te dee! der huisgezinnen, dan zeggen ze: Van waar komt dat geld allemaal? Geen inkomen van landbouw of handel en altijd maar uitgeven! Dat gaat hun verstand te boven. Natuurlijk kennen zij nog de woor den niet van het evangelie: 't Is beter te geven dan te ontvangen Zij kennen maar hunne eigene beurs en 't geloof moet eerst die menschen herscheppen voordat zij tot zulke mildheid zullen komen. Ik kom juist het leven te lezen van Con stant Lievens. Een schoon boek, voorwaar. Met dat boek te lezen kunnen wij zien dat de menschen altijd zullen verschillen van opinie, zelfs in 't streven naar een zelfde doel. De eene missionarissen, vooruitstrevers en pioniers, willen rap vooruit, smeden 't ijzer als het heet is, doopen maar veel menschen om dan later er weer op terug te komen en de nieuwgedoopten beter te onderwijzen en dieper vooruitgang in te prenten. Anderen die op zoo eene beweging tot bekeering vol gen, zien dat er nog veel gedoopte heidenen en halfbakken kristenen onder loopen en hebben niet weinig ruzie en rooi om dat volk te bedienen. En zoo komt het dat ze 't aan zien als beter v/at minder volk te aanvaarden maar ze strenger te drillen voor hun doopsel Bij ons is 't algemeen gedacht naar 't twee de systeem gekeerd en de massabekeeringen van na den Boksersoorlog hebben ook veel afval gelaten. Zoo is de wereld een gedurig gaan en keeren en d'r is kaf onder 't koren. Maar wij moeten bekennen dat wij veel vooruitgegaan zijn na den Boksersoorlog en had men van de gelegenheid geen gebruik IJZERBEDEVAART. AUTOBUSSEN. - BERICHT. Meest uit alle streken komt bericht toe: geen enkele autobus meer te krijgen! Wij kennen plaatsen waar men er nog 6 zoekt! Daarom vragen wij aan alle bezitters van autobussen die nog niet verhuurd zijn op 24 Aug., aan het sekretariaat te willen laten weten dat zij bereid zijn naar Diksmude te reizen. Duidelijk opgeven: Naam, adres, auto-merk, camionette of luxe-car, prijs voor de volle reis heen en terug Diksmude (over Gent, Thielt, Rousselare) aantal zitplaatsen, enz. Wij vragen eveneens deze die zoeken naar een autobus, ons te willen schrijven: van waar uit en voor hoeveel personen zij eene bus zouden wenschen. Aldus kunnen wij misschien wederzijds nog vele belangheb benden van dienst zijn. Sekretariaat, Temsche. DE PLAKBRIEVEN DER XIe worden overal met geestdrift onthaald. Wij hebben er nog vele! De tijd dringt! Wij hopen dat allen het bedrag, zijnde 3 fr. stuk, op onze postcheck (nr 113,465 Cl. De Landts- heer, Temsche) zullen willen storten, en eene aanvraag zullen insturen om meerdere exem plaren voor hun streek te ontvangen. Wacht niet, het is de doelmatigste propaganda! DE POSTKAARTEN in kleur (verkleinde afdruk van den plakbrief der XI') genieten ook een reuzenbijval. Prijs 30 fr. het honderd. (3 fr. voor 10 stuks). Ze zijn bijzonder ge schikt voor briefwisseling en kunstig afge werkt. Vraag ze zonder uitstel op 't sekre tariaat. LIEDEREN IN DE IJZERVLAKTE. Volgende liederen zullen gezongen worden in de vlakte van den IJzer: Belgische Fabriek Chicorei W1FELIER-TAFFIN Naaml. Vennootschap, YPER. Vreest God, maar, Vriendinnen Weest nooit vreesachtig; Zijt kinderlijk Nooit kinderachtig! Denkt aleer gij Doende zijt En doende denkt Dan nog. 'n Stelt uw hert Aan wien dat 't zij Te gelde noch Te pande. Iets lekkers: MADEIRA ROOM. Daags te voren bereiden om goed koel te zijn. Een liter melk met 5 soeplepels cristal- lisésuiker, onder gestadig roeren; koken met een half pakje pudding bloem. Op den kant van 't fournuis trekken en er een paar goed geklopte eierdooiers in roeren en eventjes terug aan den kook brengen. Weer op den kant trekken en stilaan een groot wijnglas Madeira aan toevoegen, een paar minuten blijven roeren. De room door een fijne zeef gieten. Dan er mede kleine glaasjes vullen, in den kelder laten koel komen. In 1830 bezat Antwerpen, de volkrijkste stad van Belgie, slechts vijf pianos en eenige clavecimbels. En nu?? Het zijn gelukkige dagen, de dagen waarop wij met lust gewerkt hebben en na onze taak volbrecht te hebben, met lust het werk van den volgenden dag te gemoet zien. HIIIIIIIllinilllIlIUlIIlIB STAD YPER KERK DER PATERS CAPUCIENEN TE YPER Capucienenstraat - Kruisstraat Een nieuwe Gelukzalige FRANCISCUS-MARIA van CAMPOROSSO Minderbroeder Capucien PLECHTIG TRIDUUM TER ZIJNER EER van 29 Juni tot 1 Juli 1930. Zondag 29 Juni: Onder de Missen van 5 ]/i, 7 en 9 u., Gelegenheidsserm. 's Avonds te 5 >a u., Plechtig Lof en Sermoen. Maandag 30 Juni: !s Avonds te 7 u.. Plech tig Lof en Sermoen. Dinsdag 1 Juli: 's Morgens te 7 u.. Plecntige Mis. 's Avonds te 7 u.. Plechtig Lof Ser moen en Te Deum. De sermoenen worden gepredikt door E. P. LANDOALD, O. C. SPEELKAARTEN TEN BUREELE DEZER. BURGERS, HERBERGIERS. NERINGDOENERS, wendt U tot die U de beste en de smakelijkste bieren zal bestellen aan de genadigste prijzen. STERK: Allerbest bruin bier. 9 fr. de bak v. 12 flessch. GERSTEN: Allerbest blond bier 10 fr. de bak v. 12 flessch. 10 fr. de bak v. 24 kl. fl. MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak v. 12 flessch. 15 fr. de bak v. 24 kl. fl. CRISTMAS: Scotch-Type 24 fr. de bak v. 24 kl. fl. Dezelfde bieren kunnen U besteld worden in presvaten van 100 en 50 lit. Sterk: aan 0.85 fr. de liter. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de liter. den trein gebracht. En gendarmen voerden hem naar Gent. Thuis zat zijn vader in diepe smart. Malyina schreef aan haar verloofde. Pierre zou redding brengen. EEN ANDER ONDERZOEK. George Verlane zat op zijn kantoor. Een van zijn afnemers, een groot-handelaar uit Antwerpen, had zich laten aanmelden. Mijnheer Delange. Wat voert u hier heen? vroeg Verlane na de begroeting. Een onderzoek naar een zonderling ver schijnsel, antwoordde de kooiman. Te Ant werpen worden stukken linnen uit Belaarde verkocht ver onder den prijs dien ik u betaal. En echt linnen? Zeker... hier is er een staal van. Hij reikte George een lapje over en de jonge fabrikant bekeek het. Inderdaad, dat is goed linnen, erkende hij. Maar ik verzeker u dat mijn prijzen zeer concurreerend zijn. De heer Delange noemde den prijs waar voor de stukken linnen te Antwerpen ver handeld werden. En wie verkoopt die? Dat weet ik niet... Voor dien prijs kan dit linnen onmo gelijk geleverd worden, ook al worden er hier te Belaarde hongerloonen betaald. Maar ik heb een vermoeden. Men is mij hier met alle middelen aan het bevechten. Waarom? Omdat ik in mijn fabriek de toestanden verbeterd heb en de menschen fatsoenlijk betaal. George sprak over den strijd dien hij te voeren had. -Ik weet dat er in deze streek nog echte uitbuiters zitten en er toestanden heerschen die te Antwerpen niet geduld zouden worden. LANDBOUWERS": Een aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leve ren van bier in hesschen en presva ten Maar wat ge me verhaalt is toch verre gaande. j- Ja, ja... nog erger... vriend. Even sprak George over de gebeurtenis met Emma Duikels. Maar in welk nest woont ge dan? riep de heer Delange uit. Ik was uit die toestanden gegroeid en in mijn fabriek duldde ik ze niet. En nu begin ik te denken dat mijn tegenstanders onder de markt verkoopen om me zoo te nekken. O, de onnoozelaars, ze weten niet hoe sterk ik sta. Maar dan lijden ze zelf verhezen. O, ja. Nu, dat gebeurt nog. Maar 't lijkt me dan zeer onwaarschijn lijk dat ze zich die schade zouden aandoen. Er zijn er die een frank zouden doorbijten, hernam Verlane. Toch weten de kerels dat ik te Antwerpen een groote afname heb. Wel, weet ge wat, ik reis met u mee. Naar Antwerpen? Ja, ik wil dat ter plaatse onderzoeken. Dat is 't beste. Dan zal ik spoedig weten van wie die praktijken uitgaan. George en de handelaar bespraken dan welken trein ze zouden nemen. Verlane vroeg den heer Delange mee te dineeren in een gasthof op de markt. Hij liet hier zijn klant even alleen om vlug over en weer naar huis te gaan en zijn ouders mee te deelen dat hij tot morgen op reis zou zijn. Toch niet meer voor dat geval van Duikels? vroeg vrouw Verlane. O, neen, voor zaken moeder. Hij wilde echter de ware reden niet mee- deeien om zijn eenvoudige ouders nieuwe onrust te besparen. Er waren nu drie dagen verloopen sedert de aanhouding van Klaas Brandsen. Met 't geval van Emma Duikels heb ik immers niets meer te maken, zei George. Hij verkleedde zich en keerde naar het hotel terug. Onderwege ontmoette hij den burgemees ter. Deze hield hem staan. Er is nieuws, zei hij. Klaas Brandsen heeft bekend dat hij Emma in het kanaal heeft geworpen. Dus moord! riep George ontsteld uit. Ja, ja, een moord... Ik vreesde he.t.en toch doet het nieuws me schrikken. 't Is vreeselijk.De rechter heeft me juist getelefoneerd... Klaas werd door allerlei vragen zoo in 't nauw gebracht dat hij zich vast loog en eindelijk bekende hij. Klaas Brandsen had dat meisje verleid en nu was hij een heele mijnheer geworden, een koop man. Dat meisje zou hem in den weg loopen. Hij heeft er zich van willen ontdoen en een duivelsch plan verzonnen om u te beschuldigen. Wetende dat de vijandige fabrikanten en de opgehitste menschen de beschuldiging tegen mij gaarne zouden gelooven. Dus Em ma Duikels werd in 't water geworpen. Ze had gedreigd naar zijn vader en naar mij te komen, als Klaas niet met haar trouw de, hernam de burgemeester. En Klaas wou dat schandaal vermijden... 't Ware te erg geweest voor den nieuw bakken negociant ...En daarom stootte hij dat arm meisje in de vaart. Hij is een ge meene misdadiger. ('t Vervolgt).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5