Ware Liefde mm g e d a. c h tis iv V^#im De blijde intrede der Vlaamsche Stud nten te Gent i.eoa.cea fr. te winnen NATIONALE MA4TSCHAPPIJ VAN BELGISCHE SPOORWEGEN UURTABEL DER BADEN Brouwerij Masschelei si O, als dat kan! zei Ma .ina. ('t Vervolgt). .^^jld*?ggBi3fgWBagEgHEBa&g?!Br«r?ar^3«g£5ggm£;^ fmZPTrSESEBPSXZ'Js Een boek is een gemeenschappelijk graf voor geheimen. Jean Jacques Ghrétiennot. POPERINGHENAARE» 1. 4c Het optismismo heeft altijd gelijk, omdat liet gelijk moet hebben. Wladimir d'Ormesson. Erkentelijkheid is een eereschuld, maar ondankbaarheid is een recht. Le Monde Nouyeau 4c 4c 4c Hoe meer wij beminnen, des te eenzamer zijn wc. Rosita Forbes in Sunday Dispath UIT D£ Beste Lezers, van het' mannelijk en vrouwe geslacht, [lijk ik acht Me gelukkig, u hier vertrouwelijk, Een weinig nieuws te mogen mededeelen Over 't moorden, 't branden, 't stelen En van die dingen meer. Op gepast, 'k begin al weêr ne keer. DE NIEUWSGIERIGHEID is een van die ondeugden, waartegen er nu meer dan ooit wordt gezondigd. Daar zijn menschen die dat heel goed weten, en er dan ook trachten profijt uit te trekken. Een handelaar van een Belgische stad, Brussel om ze niet te noe men, had ne commerce die niet al te goed vooruitging. Alle soorten reklamen had hij beproefd, maar, niets te doen. Nu heeft hij simpelweg op zijne uitstallingsruit een groot bruin papier geplakt. Op de hoogte van de oogen der voorbijgangers heeft hij eenige gaten gemaakt (in het papier, natuurlijk) en heeft er boven een klein plakaatje gehan gen met de woordenVriendelijk verzoek niet door de gaten te kijken... En de uitslag- heeft zich niet doen wachten. Geen enkel voorbijganger die zijne nieuwsgierigheid kan bedwingen... en die niet door de gaten een blikje werpt, en zich zoo rekenschap geeft dat zijne producten de beste zijn der stad. Nog nooit heeft de man zooveel te doen ge had. 't Is simpel, maar... ge moet het weten. KAPITEIN, zei Miele, 'k zou wel willen matroos worden op uw schip. Ja maar. antwoordde de kapitein, weete gij wel dat ge daarvoor nog al veel moed moet hebben. Dat heb ik, wedervoer onze Miele. We gaan dat ne keer zien... zet u daar nevens de mast. Miele deed wat hem werd bevolen en de kapitein ging 'n tiental stappen achteruit, haalde zijn pistool te voorschijn en mikte. 'n Kogel vloog door Miele's hoed... maar hijzelf verroerde niet; 'n tweede schot... dwars door de vest... Miele bleef stokkestijf. Bravo, riep de kapitein, hier hebt ge 5 fr. voor uwen hoed te doen vermaken en hier nog 5 fr. voor uw vest. En voor mijn broek? kapitein. Maar.'k hebbe 'k ik in uw broek niet geschoten! Neen... maar ik wel, kapitein... was 't antwoord. WEET GE hoe ze in Roemenie de autobe stuurders straffen die de bepaalde snelheid overschrijden, 't Is simpel en men bevestigt dat de gestraften niet meer herbeginnen. Ziehier. Men hangt hen een plakaat op de borst en op den rug met het woord Sofir hetgeen in onze taal beteekent: doodrijder. De veroordeelde moet dan met die deko ratie» gansch de stad doorloopen. Hij wordt in zijne wandeling vergezeld door een politie agent. 't Schijnt dat de man (niet de politie agent maar de plakaatdrager) zoo beschaamd is als een schoolkind aan wien men twee ezelooren zou opgestoken hebben. TE LEOPOLDVILLE (Belgisch Congo) gaan ze eene overgroote Kathedraal bouwen. Deze tempel zal ook dienen als parochie kerk voor het kwartier van Kalma, zetel van het Beheer. Hij zal 6.000 geloovigen kunnen bevatten. EN HIER HEBDE 'T HISTORIEKEN van vetten Louis en mageren Cies. Ze waren op reis in de Kempen, en na 'n heele achternoen te hebben rondgedoold, gingen ze eindelijk een hotel zoeken om te slapen en waar ze dan ook 'n goed broksken zouden kunnen eten, want ze hadden alle twee 'n verschrik- kelijken honger. In de verte zagen ze een lich- teken branden en gingen er op af. 't Was een herberg. Ze traden binnen en vroegen den waard of hij iets te eten had voor hen. Een kiek, antwoordde de baas, 't is alles dat we nog in huis hebben. Dien maar op, zei vetten Louis. Maar als hij het kieken zag dacht hij in zijn eigen: wij moeten die kiek nu in twee Verdoelen, dan hebben we ieder de helft en daarmeê ben ik niet tevreden, en zich tot magere Cies wendende: 333SH3BBB@SHaa»lH9SBaBSflHHaaHK Mengelwerk van De Poperinghenaar27, Cies, hier hebde de gansche kiek voor u maar weet wel dat alles wat gij aan haar zult doen, ik het aan u ook zal mogen doen Cies had al zijn vorke en zijn mes in de handen, maar hij dierf niet beginnen te snijden... maar op' eens... hij heeft het ge vonden... hij laat zijn vork en zijn mes liggen en steekt zijn vinger in het... achter werk van de kiek en likt hem af. De gansche kiek was voor hem. DE FRALSCHE dagbladen van België jubelen. Wat is er dan toch gebeurd. Luister De fransche dagbladschrijvers zijn op bezoek geweest te Luik en te Antwerpen. In deze laatste stad werd er hen een banket aange boden in een der zaïen der tentoonstelling, waar er reeds een driehonderdtal holland sche bloemenkweekers vereenigd waren, die daar ook een banket hadden. De zaal was in tweeën verdeeld door middel van een schut sel. Op het einde van het banket begonnen de Hollanders in koor te zingen. De Fran- schen natuurlijk, moesten hen naapen en begonnen de Madeionte zingen. Maar. Mirakel. In plaats van voort te zingen zwe gen de Hollanders eensklaps en 'n oogenblik daarna begon hun orkest ook de Madeion te spelen. En broederlijk zongen ze samen: de Hollanders in 't fransch en de Fransch- mannen in 't fransch. De Soirschrijft dat het heel mooi was Daarna begonnen de Hollanders, uit eigen beweging, de Mar seillaise te zingen en te spelen. En.oh bergen houdt u recht en valt niet omver... het schutsel werd overgeworpén en Hollan ders en Franschmannen vielen in malkaars armen en omhelsden malkander. Voelde nog geen traan over uwe bolle wangen vloeien? Zeg nu nog ne keer dat de Hollanders van de Franschen niet moeten hebben en omge keerd; maar Marenta doet er mij aan herin neren dat ik de fransche dagbladen Leugen uitzendings-organen gedoopt heb... en daar dat geschiedenisje in een franschschrijvend belgisch dagblad verteld wordt!Eerst zien... en dan gelooven... zei de blinde. TWEEMAAL STERVEN? Dat is een vraag waarin tegenwoordig alleman belang stelt... in Frankrijk. Vijf en dertig volksvertegen woordigers hebben een wetsontwerp inge diend, waardoor ze vragen, dat, als er iemand gestorven is... hij nauwkeurig onderzocht worde om te zien of hij niet meer leeft. Wat es me da? Ze zouden zoover gaan den... overledene, beproevingen te doen doorstaan die hem, ingeval hij niet wezenlijk dood zou zijn... voorgoed zouden 't piereland in jagen. B. v. 'n dolk dwars door zijn hart steken nen kogel in zijn hersens jagen, enz... Maar de geneesheeren zijn er tegen. Halte la roepen ze, we mogen ons niet blootstellen iemand te dooden om na te gaan of hij wer kelijk dood is. Maar de wetsontwerpers antwoorden daar op: Is het beter levend begraven te worden als gij u over zijne dood hebt uitgesproken. Is het niet verkieselijk hem af te maken terwijl hij onbewust is, dan dat hij ver smacht worde in zijn lijkkist eens dat hij weer wakker geworden is? Marenta roept me toe: ROMAN door A. HANS, JaIk heb het nog niet aan zijn vader durven zeggen, maar vanmiddag brengen ze Klaas Brandsen hier voor een onderzoek ter plaatse. Hij moet de plaats aanwijzen waar hij Emma in het water wierp. De rechter heeft me gevraagd de gendarmen te verwit tigen. Ik, vertel u nu alles... ge hebt het recht dat te weten, maar ik verzoek u het nieuws nog stil te houden. O, natuurlijk! Ik praat trouwens niet over Klaas Brandsen. Met zijn vader heb ik hmig medelijden. Hij is altijd een voorbeel dig ambtenaar geweest. Maar een te zwakke vader. Nu Klaas heeft nooit gedeugd. Maar de fabrikanten koozen hem als trawant. En dan is den dwaas in het hoofd geslagen... Waar blijft nu zijn vriend, de baron. Die heeft me een heftigen brief geschre ven, zei de burgemeester. En hij sommeerde toe eigenlijk Brandsen dadelijk los te laten, alsof ik die macht over 't gerecht bezat. Die baron lijkt me een zonderling per soon. Vader Brandsen zal van middag dan toch de waarheid vernemen. Ja, maar de rechter moet i inlichten tk heb er den moed niet to" 't Is v - r Mal- vina ook erg. Ze beschouwde :ich i al een groote dame. George Verlane zou zich wel wachten over Malvina tê sareKen. Hij nam afscheid van hen burg. meester. Ja, vader Brandsen is te zwak geweest, O! Manneken uit de Maan hebt gij bijkan gedaan De menschen, zoo voor hun leven te doen beven? En daar ik gezworen heb op de trappen van het altaar altijd gehoorzaam te zijn aan hetgeen Marenta (want van toen af droeg ze reeds de broek) mij zou gebieden... zwijg ik over die interessante kwestie Maar eerst wil ik toch aan die mannen ne raad geven waardoor ze direkt zullen zien of hun patient dood is, zonder hen ne kogel in de hersens te moeten schieten. Ze nemen ieder een briefken van honderd frank uit hunne portefeuille en steken het naar de «dood-gedachte» uit... indien hij de briefjes niet aanneemt... is hij waarlijk dood. WANNEER IEMAND gestorven is, zegt men in Duitschland: Wat heeft er hem ge scheeld? In Frankrijk: Hoe oud was hij? In Italië: De arme dwaas! In China: Hij is goed afIn EngelandHad hij eene levensverzekering? In Holland: Hoeveel hij nagelaten? Bij ons in Vlaanderen: God hebbe zijne ziel. JEF KWAK die in zijn leven al menige glaasjes had binnengegoten had het goede voornemen gemaakt geen pot bier meer aan te raken, 's Avonds was hij uit gaan wande len en in de verte een herberg ziende, zei hij tot zich zeiven: Jef, jongen, heb nu eens den moed daar voorbij te gaan... en waarlijk hij ging er voorbij... maar nauwelijks was hij vijf stappen verder: Dat is wel gedaan, ik heb getoond dat ik een man ben... daarop betaal ik er eenen. En hj trok de herberg binnen... en 's avonds kwam hij zatter dan ooit te voren thuis. DE TROMBOLA van d'ekspositie ofte ten toonstelling heeft tot nu toe een onverwacht sukses gehad. Daarom heeft de regeering be sloten eene supplementaireuitgifte te doen van 50 miljoen biljetten. Van de opbrengst dezer uitgifte worden er 7.500.000 frank toegekend aan de inrichtende maatschappij der Tentoonstelling van Ant werpen. 7.500.000 aan die van Luik. 3.500.000 aan het propaganda Comiteit ten voordeele der tentoonstellingen en der Ju beljaar «-feesten. 150.000 aan de Tentoonstellingen van kunst te Brussel. En de overige 30.000.000? EEN HERBERGIERSTER van Baudour, vrouw Desoignies, had zich te midden van den steenweg geplaatst, om twee wielrijder^ te zien aankomen, die een snelheidsmatch betwistten, waarvan het doel juist de herberg van vrouw Desoignies was. Osoar Dumont van Sirault won de match maar... bij de aan komst wierp hij de herbergierster omver, die hevig inet de hersens op den grond terecht kwam. Wanneer men de ongelukkige opnam had ze opgehouden te leven. Eea ongeluk ligt op zoo'n klejn plaatskc en 't is zoo rap ge beurd. DE VOORZICHTIGHEID is de moeder van den porceleinwinkel. Te Baesrode had Mevrouw Van Schoor de tichels van hare keuken geschuurd met water, waarbij zij een zekere hoeveelheid zwavel-zuurhad ge voegd. Een weinig later ontdekte haar doch tertje, Maria, tien jaar oud, de flesch met het doodend vocht, en denkende dat er de een of de ander likeur in was, begon zij aan de flesch te drinken. De kleine onvoorzichtige werd zoo verschrikkelijk verbrand dat zij eenige uren later overleed. Ouders, voor de honderdste maal, waakt op uwe kinderen. MANNEKEN, manneken!... zei de moe der. Gij zijt weêr in de- provisiekamer aan de appelen geweest! Neen, moeder. Lieg niet, jongen, 't Staat toch op uw voorhoofd geschreven! Op mijn voorhoofd? moeder; dan is het nog van die ik eergisteren gestolen had... ik ben nog niet gewasschen. MARENTA loopt al geheel de weke met een zuur gezicht. Eindelijk heb ik mijn stoute schoenen aangetrokken en heb ik haar ge vraagd wat er scheelde. Och, antwoordt ze, ouwen aap Ge moet niet trekken een gezicht gelijk een Alsof ge van niets en weet [schaap Ik werk hier gansche dagen, dat ik zweet, En op uw hoofd hadt gij mij beloofd deze week eens met mij, om mij te beloo- nen, naar d'ekspositie van Antwerpen te gaan. Maar ik antwoord: Liefste, maak u daarom niet kwaad Ge weet dat het u niet goed en staat. maar de burgemeester is ook een prul, zei hij bij zicht zelf. Hij keerde naar 't hotel terug, doch zweeg over Klaas tot den heer Delange. In het begin van den namiddag vertrokken Verlane en de Antwerpsche koopman. Een uur later was Belaarde in beroering, 't Nieuws vloog rond dat het gerecht Klaas Brandsen in de stad had gebracht voor een nieuw onderzoek. Twee koetsen stonden aan 't station. En geboeid was Brandsen in de voorste gezet. Er waren gendarmen bij hem. Maar ook gendarmen te paard vergezelden dat eerste rijtuig. Het gerecht leidde Klaas naar het kanaal. En nu werd de waarheid al gauw bekend. Als Emma zelfmoord gepleegd had. zou er zulk een drukte niet gemaakt worden... Dan had men den verleider niet kunnen straffen. Peter Dankers was als altijd goed ingelicht. Hij kwam in den winkel der Verlane's... Hij zocht weer dezes gunst te winnen. Wilt ge nu eens wat hooren! riep Dan kers uit. Klaas Brandsen heeft Emma Dui- kels in de vaart geworpen. Het is een brutale moord. O, we hebben 't gevreesd, zei vrouw Ver lane ontzet. Hij heeft bekend... En die gemeene kerel durfde dan zulk een beschuldiging op George leggen. Vader Verlane kwam naar voren. Hoort gij het, Verlane, hernam Dankers. Klaas Brandsen heeft bekend, dat hij Emma in 't water gegooid heeft. De schoft, die uw zoon betichtte... Ja, antwoordde Verlane. En gij, die met Brandsen mee liep om George te bezwad deren... gij, eens een vriend van hem... Toe, ga gauw heen! We hebben nu ondervonden wie valsche en wie echte vrienden zijn. Dankers was geheel onthutst. -Ge overdrijft, Verlane, stamelde hij... En om aan uwen wil te voldoen, gaan we direkt den trein nemen, en we zijn weg naar d'ekspositie. Maar, zie dat uwen portemonné goed gespekt is want... 't is ginder alles pe perduur. EEN ZEKERE Romain Goeminne van Baaigem was naar Meirelbeke gegaan om zich daar een motorfiets aan te schaffen. Na eenige uitleggingen te hebben ontvangen en het gevaarlijk machien ook eens gepro beerd te hebben, stapte of beter bolde 't hij af naar huis. Onderweg wilde hij van snel heid veranderen en eens probeeren hoeveel de moto doen kon per uur. En toen deze de hoogste snelheid had bereikt... botste hij te Munte op een boom. Ja, ja, wie met een auto of moto op de baan is, is met zijn mees ter op gang. DE TOONEELMAATSCHAPPIJ van Rom- melghem had dien avond haar vijf-en-twin- -jarig bestaan gevierd. Al de leden had den nogal goed gepimpeld en waren allen in het rijk van Baechus. De president was ne man van 'n goei honderd kilo met ne kletskop, waar dat ge de haartjes op uw tien vingers tellen kost. 't Was al laat in den nacht en eindelijk gingen ze 't afstappen. Buiten gekomen, 't was pikdonker, had de president den trap niet gezien en vloog met zijn pikkels omhoog... zijn hoed was afgevlo gen. Pie tieste, die volgde, tastte in het don- Teer maar viel over "de president, jiiïst met' zijn neus op den kletsbol van dezen laatsten. President... zei Tieste... uw broek es ge scheurd. ZE HEBBEN 't nog ne keer geriskeerd en t is hen gelukt. Watte? Wel de laatste Oce- aanvlucht. Kingsford Smith is er de held van. Hij is de twaalfde aan wien het gelukt is. Nochtans, is het tot nogtoe maar Lindberg alleen die gansch op zijn eentje de groote plas is overgevlogen. Alles bij een zijn er zeven manschappen bestaande in het geheel uit vijftien man, door de zee opgeslorpt ge weest, toen zij het groote avontuur waagden. ALS GE NE KEER naar Londen gaat zal het u daar treffen dat alle café's en openbare gelegenheden daar om 11 uur 's avonds ge sloten zijn, 't is tezeggen juist op het uur dat de schouwburgen en andere voorstellin gen gedaan zijn. Zij die dorst hebben en nog graag 'n pintje gaan pakken moeten maar 10 minuten vroeger uitkomen. Maar nu heb ben ze ook al iets uitgevonden om daarin te voorzien. En dat door middel van vliegtuigen. Nachtdiensten met bars in de vliegtui gen worden ingericht. De klanten hebben maar 'n ticket te nemen, in te stappen... en zoo kunnen ze tot 's morgens drie-vier- uur potten pakken in de lucht. Ge moet er ver dorie veel goesting voor hebben. Ik lig liever op mijn gemak in mijn vliegmachien ofte bedde. Daar ten minste ben ik zeker van uit de hoogte, met mijnen bol op 't dak van n huis of op de harde kasseisteenen niet terecht te komen. Tenware... dat den eenen of den anderen nacht de plancherdoor brak ALS DE ZONDVLOED was gedaan en allemaal 't nat water weêr opgedroogd, moch ten de beesten uit de Ark van Noë komen. Er waren er meê honderden. Eerst kwam de leeuw, de tijger, de ezel, enz... de olifant was een van de laatste. Juist achter den olifant kwam de vlooi. Allemaal waren ze kontent van d'r uit te zijn. En in haar vreugde was IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBaBBBBBB Overdrijven? Als ik bedenk dat gij ook Lotje Moerman lastig vielt. zou ik u bij uw lurven kunnen pakken en aan de deur gooien. Er kwam een klant binnen en Dankers oordeelde het voorzichtigst den winkel te ver laten. De Verlane's zijn nu allen door de groot heid gepakt, bromde hij. Moeder en vader Verlane hoorden veel over Klaas Brandsen praten, maar zelf hielden ze hun oordeel voor zich. Zij zouden niet slaan naar den gevallene en gevangene, niet mee schreeuwen in 't koor der verontwaardigde massa, die zoo spoedig Klaas had bij gestaan om hun zoon te beschuldigen. Ze voelden innig medelijden met secretaris Brandsen en nog meer, toen ze vernamen, dat de arme vader een beroerte had gekre gen en bewusteloos en verlamd naar het hospitaal was gevoerd. Gansch den dag was Belaarde in opschud ding. En toen men Klaas weer terug gevoerd had naar Gent, stonden nog overal groepjes de misdaad te bespreken. NA GEORGE'S ONDERZOEK. de vlooi op den poot van den olifant ge sprongen. Deze keerde zich boos om en sprak: «Ge moet zoo niet duwen, snotneus». IN ESTHONIE is er een wet en die laat aan de terdood veroordeelden toe, te kiezen tusschen twee v/ijzen van uitvoering van het doodvonnis. Deze zijn: ten eerste het ophan gen en ten tweede de vergiftiging. Een ver oordeelde, Serge Vasilenko, had het vergift gekozen en de wettige hoeveelheid werd hem toegediend. Maar ziede man had zoo 'n bui tengewoon sterk gestel dat hij, na eenige dagen ziek te zijn geweest in het hospitaal van het gevang, weêr kon opstaan, en thans gansch hersteld is. Maar nu zijn het de over heden van ginder die 'zich in een moeilijke toestand bevinden. Vasilenko houdt staan dat hij zijne schuld betaald heeft, en weigert zich te laten ophangen. Of hij gelijk heeft! Zondag laatst, feestdag van de H.H. Pe trus en Paulus, patronen van Oostende, had er in deze stad de schilderachtige processie plaats, ter gelegenheid van de niet minder stichtende plechtigheid der Wijding van de zee. En als slot Zeg ik tot Den naasten keer Paar ik me moet haasten zeer En 'k Marenta daar gereed zie staan Om naar d'ekspositie toe te gaan. 't Manneken uit de Maan. Koperen spreuk»"» Fijprekkens DagBIadrekken» Pêle-Mêles AH® siag van K&derb Geldbeugel» Port e-feuiüei Valiezen Boek- Muziektesidbeat, Alle merken vaiï VULPENNEN. Boreeigerief. Leesboek*». Groote keus Trouwe bediening bij SANS EN - VANNEST Ev Gasthuisstraat, Poperingh®. Er werd dezer Gent te Gent een Actie comité voor de Nederlandsche Universiteit te Gentopgericht, dat ijveren zal om Gent te maken tot een brandpunt van echt Neder - landsch wetenschappelijk leven. Door de zorgen van de bij dit comité aan gesloten studentenvereenigingen werd vol gende oproep op duizenden exemplaren over gansch het Vlaamsche land verspreid: In Oktober a. s.: Blijde Intrede der Vlaam sche Studenten te Gent. In Oktober a. s. zal met de vernederland- sching der Rijksuniversiteit te Gent, een be gin worden gemaakt. Een groote verantwoordelijkheid rust op Professoren en Studenten. De Gentsche Hoogeschool moet en zal wor den het middenpunt der Nederlandsche kui tuur in Vlaanderen. STUDENTEN! Uw volk wacht op U! Allen naar Gent! Wanneer met Oktober a. s. de voertaal voor het eerste akademisch jaar, Nederlandsch zal zijn, kan ook een Vlaamsch studentenleven ate bestanddeel van onze nationale kuituur worden uitgebouwd. Het studentenleven is derwijze ingericht, dat elk student gelegen heid heeft, zijne algemeene ontwikkeling en tevens zijne vakkennis te verzekeren. STUDENTEN! Voor het bewerken van Vlaanderens zelf standigheid wordt ons een goede kans ge geven. Wjj verwachten U! Namens de Vlaamsche Hoogstudenten van Gent; Het Algemeen Vlaamsch Hoogstuden ten Verbond, Tak Gent; Het Katholiek VI. Hoogstudenten Verbond te Gent; Het Taalminnend Studentengenootschap - 't Zal wel gaan Het Verbond der Socialistische Studenten te Gent. 23 Juni 1930. in 't Be?t«ur van Brugge» en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, herstellen van de baan ADINKERKE-DE PANNE, tuss. af stands - punten 0.717,40 en 2.917 km. Borgt. 38.500 fr. UITSLAGEN AANBESTEDINGEN. 23 JUNI. t/ 6 u. 's avonds, ten stadhuize te ROESELAERE, door de S.M. «De Mandel», bouwen van: 1. - 18 huizen in de Heropbouwstraat. L, DEBRUYNE, Roeselaere, 460,474 fr.; R. Devroe, id., 461.550; P. Vergote, id., 469.518; J. Debruyne en Laevens id., 477.500; J. en C. Debruyne, id., 484.985; P. Degeest, id., 503.589; ■mRS Bf. 5. 6-7-1930. - Nf 27. JULI - HOOIMAAND 6 Z Poperinghe Ommegang, H. Godelieve. 7 M H. Willebaldus, biss., H. Claudius, m. 8 D H. Elisabeth, koningin van Portugal. 9 W HH. Martelarén van Gorcum. 10 D H. Amelberg, m., HH. 7 Broed., mart. 11 V Guldensporenfeest, H. Pius I. 12 Z H. Joannes Gualbertus, abt. SBBBBBBBXBBBSBBBBBBBaBBSiË^EBB^ volledig adres van den bestemmeling en den aard der goederen op de verpakking te vermelden en het collo zonder meer ter statie af te geven. Deze handelwijze welke E. Corneillie, id., 518.000; Lambert G. en Z", Hj j k ,r.a.,rt heeti nnm ddGliiL- Oostcamp, 548.498,69; Couvreur en Verstraete, e n spaart heelt onm.ddtlhjk Pervyse, 614.840. 2. - 24 huizen in de Heropbouwstraat. R. DEVROE, 619.850 fr.; F. Berkein, Roese laere, 629.756; R. Debruyne, 644.700; Lattrez en Popelier, Ardoye, 649.700; J. Vandekerck- hove, Ingelmunster, 667.123,10; P. Vergote, 673.023. door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen van«c 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie t toebhocren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 lote? worden uitgetrokken voor een totaal van 21.500.000 FRANKEN. De volgende trekkingen zullen plaats heb ben: den 10 Juli 1 lot van 250.000 fr. den 10 Juli 2 loten van 100.000 fr. den 15 Juli 1 lot van 1 millioen den 20 Juli 2 loten van 100.000 fr. den 20 Juli 3 loten van 50.000 fr. v den 20 Juli 15 loten van 10.000 fr. den 10 Aug. 1 lot van 250.000 fr. den 10 Aug. 2 loten van 100.000 fr. den 20 Aug. 2 loten van 100.000 fr. den 20 Aug. 3 loten van 50.000 fr. den 20 Aug. 15 loten van 10.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de UNION CENTRALE de Ia BOURSB Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertingh», Ernstige Agenten worden gevraagd. Sinds eenige maanden heeft de Natio nale Maatschappij van Belgische Spoor wegen een nieuwe verzendingswijze in voege gebracht voor colli tot 5 kilo zwaar, als spoedverzending afgegeven. Voor der gelijke zendingen met vooruit betaalde vracht is het namelijk niet meer noodig- vervoerdokumenten op te maken noch kleefzegels te gebruiken. Het volstaat het veel bijval genoten bij de vooraanstaande handelshuizen van het land en hot aantal soortgelijke zendingen groeit met des dag aan. Ten einde het publiek nog meer gemak te bieden en opeenvolgende geldverhan- deüngen te voorkomen heeft het Beheer van Belgische Spoorwegen besloten den belanghebbenden formulieren voor het verzenden van dergelijke colli te vei koo pen bij brochures van 100 exemplaren. Het volstaat zich te wenden tot de goe derenwinketten der statiën die allen ge zegde brochures in voorraad hebben. Alle inlichtingen worden ook bereidwillig verschaft door den Heer Handelsverte genwoordiger Decroodie ter statie Gent Sint Pieters het gewestelijk Handels agentschap der Belgische Spoorwegen voor de beide Vlaanderen beheert. Tele foon Gentnr 172 65. Van 13 tot 20 Juli 1930. VIJFDE FRANCISCAANSCHE MISSIETENTOONSTELLING in 't Klooster der Zusters van Maria (H. Harteschool) Capueienenstraat - 34 - Yper. De Tentoonstelling is open: op beide Zon dag-en, na de 7 ure Mis tot 12 u. 's Namid dags van af 2,30 u. In de week van af 2,30 u. PROGRAMMA: I. - 'N PRACHTIGE MISSIETENTOON STELLING ingericht door den Franciscaan- schen Naaikring van Ypersche. II. - 'N SOORT VLAAMSCHE KERMIS met allerhande vermakelijkheden ingericht op de speelplaats der school. Onder de succesnummers: 1. - Wonderbare Vischvangst 2. - Draaimolen 3. - Toeters 4. - Wipplank 5. - Bij «Suiker Jan» Te koopen Lekkergoed bij hoopen; Komt dus groot en klein; Want 't is extra fijn! 6. - Kermiskramen met speelgoed, koeken, spekken en andere zoetigheden! Beste waar en goedkoop! 7. - Groote Tombola!! Franciscaansche Missievrienden, en gij al len, die iets voelt voor de Missies, steunt 't grootsche en edel werk uwer zendelingen! SPEELKAARTEN TEN BUREELE DEZER. VPER /.WEM^Oil Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN 't is de beste. 't Was avond. Malvina reed nog in haar auto naar Gent. Pierre had haar getelefo neerd. Ze moest hem spreken. Ze was onge rust... Wat zou Pierre zeggen over dit groot schandaal in de familie?... Ze was de zuster van een moordenaar... En hij behoorde tot den adel. Zou hij haar niet meedeelen dat hij haar thans onmogelijk huwen kon. Dit was de groote angst van Malvina. En gejaagd reed ze naar Gent toe. De autolichten boor den door de duisternis. Snel gleden de stra lenbundels vooruit tusschen de boomen. Maar 't ging Malvina nog te traag. Ze reed zoo snel de auto kon. Door de telefoon was Pierre ook Zoo ge jaagd. Ze had het hem toen wel v.illen smee- AANBESTEDINGEN. 4 JULI. Te 10 u., in 't Bestuur van Brug gen en Wegen, Vrijdagmarkt, 12, Brugge, be- strijkingswerken met bitumen op de baan van YPER-WAASTEN, tusschen afstands- punten 8 K. 200 en 11 K. 964, en op de baan YPER-MEENEN tusschen afstandspunten 2 K. 000 en 7 K. 332 en 10 K. 862 en 13.723. 9 JULI. Ten gemeentehuize te OOST- DUINKERKE, bouwen van 3 klaslokalen voor de bewaarschool en overdekte speelplaats voor de Maatsch. z. w. d. Parochiale Wer ken van OostduinkerkeBestek 212.966,45 frank, borgt. 10 t. h. TOT 15 JULI. Voor 12 u., aan den H. Voorzitter der Comm. van Openb. Onder stand te DIXMUDE, inschrijv. voor het elec- trisch inrichten van het Hospitaal, het Oude mannenhuis, enz. 16 JULI. Te 5 u„ ten gemeentehuize te Hoogstaede, besteeningswerken aan verschill landbouwwegen onder HOOGSTAEDE, AL- VERINGHEM, POLLINCHOVE, St RIC- QUIERS en GHYVERINCHOVE (2 loten) Bestek: lot 1, fr. 374.302,10; lot 2,fr. 362.953.10. 18 JULI in plaats van 2 MEI. Te 11 u., Betalende Gemengde Maandagen en ^Yjjjdagen 6 tot i3 u. i5 tot Z. O Dinsdagen Woens dagen Donder dagen Zaterdagen Zondagen -7" 6 tot 8 u. 10 tot II u. n.3ototi3u. i5 tot 1 u. voor Z. O. 6 tot i3 u. 16 tot Z. O. 6 tot 11 u. 1 i.3otot i3u. i5 tot 1 u. voorZ. 6 tOt 13 u. n.3ototi3u. 16 tot Z. O. id. Vrouwen al'een 8 tot 10 u. "id. Clubs Laatste uur Laatste uur i5 tot 16 u. id. Scholen 11 totn.3ou. 11 tot 11 3ou. Kostelooze Gemengde 13 tot i3 u. iö tot Z. O. 6 tot ii.3o u. id. Vrouwen alleen i5 tot 16 u. ken: Blijf mij trouw. Verlaat me niet om Kiaps. Ze was meer «bekommerd om zich zelve dan om haar broer. Ze voelde verachting, bijna haat voor hem. Verachting om zijn ge drag en de misdaad, haat omdat hij de fami lie, die zich zoo verheven had, zoo in de diepte trok. Te Belaarde kon ze nu niet meer pronken. Ze snakte er naar voor goed weg te zijn uit de stad. Alle plannen vielen in duigen zoo Pierre haar verliet. En dat vreesde ze. Hij had haar gesproken van tegenstand zijner familie om haar minderen stand. Maar nu werd de naam Brandsen door de bladen gesleurd als dien van een allergemeensten moordenaar. Malvina bereikte Gent. Ze moest nu ver tragen al was de groote drukte gestild. Maar eindelijk stopte ze toch voor het hotel. Toen ze de auto verliet, trad Pierre van Landaele reeds buiten. Arme, arme Malvina, zei hij, haar om helzend... O, wat heb ik veel aan u gedacht en met zulk innig medelijden. Pierre, toch... 't is zoo erg! kloeg Mal vina en ze begon te weenen. Laat ons eerst een eindje wandelen. Zoo kunt ge het koffiehuis niet binnen treden. O, neen... Niet onder de menschen. De auto staat hier veilig... we gaan daar die laan in... Ze begaven zich naar een boulevard, ver laten tusschen de boomen. Gij weet dus alles, vroeg Malvina. Ik heb het in de bladen gelezen en dan kreeg ik uw brief. O, wat schrok ik... Hoe kon Klaas zoo handelen!... 't Is laf en gemeen... Omgaan met zoo'n fabrieksmeisje... en haar dan in 't water werpen. Hij heeft het bekend. Ja... En papa heeft van schrik een be roerte gekregen... Denk u mijn toestand in... Z. O. is Zonsoadergang. BURGERS, HERBERGIERS, NERINGDOENERS, wendt U tot YPERSTRAAT POPERINGHE die U de beste en de smakelijkste bieren zal bestellen aan de genadigste prijzen. STERK; Allerbest bruin bier. 9 fr. de bak v. 12 flessch. GERSTEN: Allerbest blond bier 10 fr. de bak v. 12 flessch. 10 fr. de bak v. 24 kl. fl. MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak v. 12 flessch, 15 fr. de bak v. 24 kl. fl. I CRISTMAS: Scotch-Type 24 fr. de bak v. 24 kl. fl. Dezelfde bieren kunnen U besteld I worden in presvaten van 100 en 50 lit. Sterk: aan 0.85 fr. de liter. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. I Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de liter. LANDBOUWERS: Een aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leve ren van bier in üesschen en presva ten. O, Pierre... op u stel ik al mijn vertrouwen... Natuurlijk, lieve... Ik blijf u trouw... Gij hebt geen schuld aan 't gebeurde. Ik moest u daar eens dringend over spreken... Verbeeld u, dat ik juist met mijn vader over u had gepraat. Eigenlijk was mijn zuster begonnen en ze had u warm verdedigd. Niet dat mijn vader eenigszins aan uw beschaving of ontwikkeling twijfelde, maar hij vond er een bezwaar in dat gij niet van adel zijt. En gij moet dat begrijpen... Mijn vader heeft niet mijn moderne opvattingen en mijn moe der nog minder. Ze zitten vast in hun oude begrippen. Maar mijn zuster en ik waren op den weg der overwinning, 't Zou lukken mijn vaders toestemming te krijgen. Toen kwam daarop eensklaps dat nieuws van uw broer in de kranten. De naam Brandsen trof mijn vader. En Belaarde... Vreeselijk! Mijn vader vroeg me of die Brandsen in familiebetrekking tot u stond, vervolgde Pierre. Ik kon niet ontkennen dat Klaas uw broer was... Mijn vader zei me toen: «Gij zult zelf voelen dat er nu van dat huwelijk geen spraak meer kan zijn. O, Pierre! kreunde Malvina. Ik had zoo'n oordeel wel verwacht. Ik verdedigde u nog. Ik wees er op, dat gij toch niet verantwoordelijk waart voor de daden van uw broer. Maar mijn vader verklaarde kort en goed, dat hij nooit zijn toestemming zou geven! O, Pierre toch! snikte Malvina. Maar ik kan u niet verlaten, hernam van Landaele. Ik heb u te lief. Fn ik maakte vlug een plan. Het wordt met uw broer een proces, dat veel opspraak zal wekken, een assissenzaak, welke breed en wijd in de dag bladen vermeld zal staan. En wij moeten zorgen voor die geschiedenis begint, gehuwd te zijn. Ja, het kan. Zoo zetten we mijn vader voor een voldongen feit. We zijn man en vrouw en kunnen voegzaam op reis gaan. We zorgen dat we tijdens het proces in 't bui tenland vertoeven, anders worden we nog als getuigen gedaagd. We weten toch niets van de misdaad. Natuurlijk niet. Maar voor een assissen- hof sleepen ze er alles bij. Ze zullen onder zoeken, wat Klaas te Gent heeft uitgevoerd. Ge herinnert u, hoe ge voor hem op 't ge rechtshof geweest zijt, toen hij dat avontuur had met die barmeisjes in zijn auto. Ze zul len weten dat Klaas en ik bevriend waren. En men zou ons over dat alles voor een gretig luisterend publiek ondervragen. Ge kunt u voorstellen welk een indruk het op mijn vader zou maken. O, we moeten het verhinderen en niet gaan. Daarom zullen we dan in het buitenland vertoeven, Malvina. Maar dan moeten we ook gehuwd zijn of we brengen ons in nieu wen opspraak. En ik heb te veel eerbied voor u, om verdachtmakingen over onze verhou ding toe te laten. Ge zult me dus niet verlaten, Pierre? vroeg Malvina, zich tegen hem dringend. —Natuurlijk niet! Mijn vader is onrede lijk... of liever verblind door zijn adellijke vooroordeelen. Malvina, nu vraag ik u dus mijn voorstel aan te nemen. We zullen snel handelen. We begeven ons onmiddellijk naar Schotland en we trouwen. Dat uw vader ziek is, ja, dat maakt u de reis wel lastig. Ik be grijp uw kinderlijke gevoelens, maar we zijn spoedig terug. In Schotland trouwt men zon der omslag, nog veel gemakkelijker dan in Engeland. Eer de week voorbij is zijn we getrouwd. Wilt ge dat, Malvina?

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5