Brouwerij Masschelein Ware Liefde G £2O C e TEM .DE POPERINGHENAAR. HET MANNEKE UIT OE BURGERSTAND VAN Koperen spreuken Pijprekkena Dagbladrekkens Pêle-Mêlea Alle slag van Kaders Geldbeugels Porte-feuilles Valiezen j Boek- Muziektesscken.j Alle merken van VULPENNEN» Bureelgerief. Leesboeken. Groote keus Trouwe bediening bij SANSEN - VANNESTEv Gasthuisstraat, Poperinghe» I BI. 5. 13-7-1930. N 28. JULI - HOOIMAAND 1.696.000 FR. TE WINNEN 21.500.900 FRANKEN. YPERSTRAAT POPERINGHE STEUNT ONZE MISSIONARISSEN door het verzamelen van DAGBLADEN en alle OUD PAF1£R Plant vroeg de deugd in 't hart der jeugd. Vermaant ze over hunne gebreken. Gij stelt u in vlam en vuur, als uw kind een potjen of panneken breekt; waarom ziudt gij onver schillig blijven wanneer zij kwaad doen voor God. Die wel bemint kastijdt zijn kind. Onderwijzen en vermanen doen veel ouders :goed, maar wat zeker zooveel belang heeft is dit te werk stellen: Voorbeelden die stichten zijn fakkels die lichten. HOLI! HOLA! Met Marenta Is 't Manneken uit de Maan Naar d'Ekspositie toe gegaan. En, om de waarheid te zeggen, ik had er mij iets gansch anders van voorgesteld, zulle! Ik zal u maar niet gaan eksplikeeren wat er ginder allemaal te zien is. 't Heeft ons nog al nen aardigen duit gekost en 's avonds waren we kontent als we thuis waran want we waren zoo moe, dat we geen pap nie meer konden zeggen. Het paleis der Vlaam- sche Kunst is nog het schoonste van al. Wat zeg ik! Vlaamsche Kunst? Weet gij dan niet, dat, volgens de franschsclirijvende Beu- lemansche gazetten, de Vlaamsche Kunst niet bestaat. Dat moet zijn l'art dit fla- mand de zoogezegde Vlaamsche Kunst, als ook l'Ecole dite flamanae de zoogezegde Vlaamsche Schooi. Straks gaan ze ons nog willen wijs maken dat Rubens ne Waal was en Breughel ne Franschman. Maar wij weten 't beter en wij roepen: Leve de Vlaamsche Kunst! Leve de Vlaamsche School! Leve in de Kunst de Vlaamsche Meesters Rubbens, Van Dyck, Jordaens, Teniers, Breughel enz... en dit tot spijt van wie 't benijdt. AL MIJNE KINDEREN, zegt Sus van Wannes, moeten van jongs af helpen wer ken en van nut zijn: zelfs mijn jongste, vier weken oud, moet het zijne doen: het ligt in Zijn wieg onder den kriekenboom, waar het door zijn schreeuwen de vogels weg jaagt. Die Sus van Wannes is ne praktische kerel. DE MAAND der Onafhankelijkheden 't Is wel de maand Juli, welke dezen naam zou mogen dragen. Er zijn niet minder dan twaalf dag3h waarop den eender of anderen staat zijne onafhankelijkheid herdenkt. Op 4 Juli, is het de Independence Day in de Vereenigde Staten. Op 5 Juli, verjaring der Onafhankelijkheid van Venezuela. Op 9 Juli, Onafhankelijkheids-feest der republiek Argentina. Op 11 Juli... Herdenking van den Gulden- Sporenslag. Ook in zekeren zin een onaf hankelijkheids-feest voor Vlaanderen, dat vrij werd van den Franschen dwangEn nu?? Op 18 Juli. herdenkt Urugay zijne zelf standigheid. Op 20 Juli is het de beurt aan Colombia. Op 21 Juli viert la Belgique de inha ling van haren eersten Koning. OP 23 Juli herdenkt Turkye de afkondiging zijner Grondwet. Op 26 Juli wordt de Onafhankelijkheid gevierd in de Republiek Liberia. En eindelijk is de beurt aan Peru. Dat land neemt niet meer dan 3 dagen: den 28, 29 en 30 Juli om plechtig zijne onafhanke lijkheid te vieren. EEN JONGE SNAAK komt eenen heer tegen Mijnheer, zoudt gij, als 't u belieft, vroeg hij, mij niet kunnen zeggen, hoe laat het is? De heer trekt welwillend zijn uur werk: Vriendje, zeide hij, 't is nu juist kwaart voor 5 uren. Ha, goed, ik dank u wel, tegen 6 uren moogt gij mijne botten kussen! Wel, gij vlegel, zei de heer, en met op geheven stok loopt hij achter den deugniet, die fel beenen maakte. Hé. Mijnheer, wat is er? roept een poli tieagent, ge loopt zoo! Wel, die vervloekte bengel daar vraagt mij, hoe laat het is en daarop zegt hij, dat ik tegen 6 uren zijn botten kan kussen!! Haast u dan niet, mijnheer, zei de agent, gij hebt nog tijd genoeg. TE DESIO, geboorteoord van Pius XI werd een standbeeld ter eere van den Heiligen Vader ingehuldigd. De plechtigheid werd bij gewoond door Kardinaal Shuster, Markies Pacelli, vertegenwoordiger van het Vati- kaan, enz. In de kathedraal werd nadien een Te Deum gezongen. TE BANC ASA, een stad in Roemenië, moest er een vlieg-meeting plaats hebben, verleden Zondag. Niettegenstaande dat het er zoo heet was, dat de kasseisteenen bijna eSBWBMHHlMHBSIBBBillBBBBSHSBB Mengelwerk van De Poperinghenaar 28. ROMAN door A. HANS. O, ja! Welnu, ik stel dus voor dat we nu naar Belaarde rijden. Ik heb wel geld, maar rliet voldoende. Het zit in de pas begonnen zaak. Ge weet welke groote voorraden linnen ik gekocht had en juist voor dat 't drama ge beurde met Klaas betaalde ik reeds verschei dene fabrikanten. Aan mijn ouders kan ik nu geen toelage vragen. O, voor het reisgeld kan ik wei zorgen, verzekerde Malvina. Dat weet ik schat... Geld is onze be kommernis niet... Eens getrouwd, dan leven we gemakkelijk van onze zaak en ook van een toelage, die, zooals het in onze adellijke kringen de gewoonte is, mijn vader ons ver leent... Stellen wij hem voor een voldongen feit, dan komt alles in orde met mijn huis. Ze keerden naar het café terug. Voor Mal vina's auto stond nog een andere. Een heer scheen iets aan den motor te ver richten. Maar nu trad hij op Malvina toe. 't Was George Verlane.- Jufvrouw Brandsen, zei hij, ik geef u dringend den raad dezen man te mijden... Spreekt ge op mij? vroeg Pierre. Ja... op u... Ge zijt onbeschaamd. Ge weet, dat Mal vina mijn verloofde is en ge komt u nog op dringen! Ge meent zeker dat ik Malvina zou verstooten om' het gebeurde met haar broer. 7 j moet u verjagen! Jufvrouw Brand sen, -rvolgde George, ik zal hier op straat geen scene uitlokken. Wilt ge me even volgen gebraden waren in de zon, waren er 'n 15.000 tal personen naar liet vliegveld getrokken om het feest bij te wonen, maar... daar gekomen hoorden zij dat het vliegfeest uitgesteld was omdat de inrichters niet van akkoord (zeggen ze in Brussel) konden komen. Ge kunt denken dat 't publiek daarmeê niet kontent en was .Vijf kassiers die biljetten verkochten aan den ingang van het vliegveld hebben nog al 'n goei klopping gekregen. Een der inrichters is aangehouden. Dat zal dat meneertje leeren zoo den zot te houden met het volk. EN VOOR een veranderingsken is Marenta nog ne keer slecht gemutst. Wat scheelt er nu weêr? Wel... Sedert 'n achttal dagen loopt het mensch heen en weer al klagen. En als ik vraag: Marenta teer, zeg het mij, hebt g'ergens zeer? Antwoordt ze mij: 's Nachts kan ik niet meer slapen In den dag doe 'k niet dan gapen Want mijne slaapkamer zit vol... muggen en: die bijten nog al fel in mijn vel! Toen heb ik mijnen bril opgezet en ben eens gaan snuffelen in mijnen grooten alma nak... en ziehier den raad die ik gegeven heb aan Marenta. (Hij kan mijne alderliefste Lezereskens en beste Lezers ook misschien van pas komen, want 'n mug houdt zooveel van mans- als van vrouwenvleesch). Neem eene flesch creolineeene zelf standigheid welke een zeer sterken geur af werpt en een uittreksel is van teer. Giet van dat vocht, eiken avond, eenige druppels in de palm uwer handen en wrijft er uwe wan gen en voorhoofd mede in. Gij zult 's nachts de muggen wel voelen afkomen... doch ze zullen spoediger den aftocht blazen, dan zij gekomen zijn. Probeert en gij zult zien! Viefla Frrance! Ha! Ha! ge denkt dat ik geen fransch en ken! Zie, dat ge 't ook maar begint te leeren (als ge 't niet en kent!) want... weet ge 't nog niet?... la Belgique of la Frrrance dat is immers één en dezelfde! zoo toch volgens de Nation Beige Luister danDe Fransche soldaten hebben dus Rijn land ontruimd. De Fransche generaal Guil- laumat, zijn staf en de troepen, waarover hij bevel voerde hebben Mainz verlaten. De voor noemde Nation Beigevermeldt het feit Nos troupes s'en vont Nos dernières troupes ont quitté Mayenqeschrijft het blad. Onze troepen vertrekken Onze troepen hebben Mainz verlaten Wordt de (i Nation Beige gedrukt op het de Brouckère plein te Brussel of op de Place Vandöme te Parijs? i' Nos troupesdat klinkt; wellicht lezen we morgen in de Nation Beige iets in den aard van Notre président de la Ré- publique Zoudt ge er geen buikpijn van krijgen... in den nagel van uwen dikken teen? Bertha, zei madam Snobbekens die on langs getrouwd was, tot hare keukenmeid. Bertha, gij zult tegen mijnen man zeggen dat ik het ben die vandaag gekookt heb. Ja, madam, wedervoer Bertha, maar dan moeten we absoluut iets laten aanbranden want... anders gelooft mijnheer het toch niet. Zoo gaat het tegenwoordig in vele jonge huishoudens... waar de middelen het hen dan nog niet toe laten eene keukenmeid te nemen. Madam, toen ze jong meisje was, wou alle dagen chik gekleed gaan en vond het beneden hare waardigheid in de keuken aan het fornuis te staan om te leeren koken... en eens getrouwd, is 't volle miserie. Mijnheer loopt den ganschen dag met een zuur gezicht omdat hij al veertien dagen achter malkaar s middags altijd hetzelfde op zijn teiloor vindt: aangebrande patatten en een bief stuksken hard genoeg om als zool op zijn schoen genageld te worden. Vandaar dik wijls ruzie in 't huishouden en veel geldver- kwisting. Ja! ja! koken is 'n kunst. Daarom: M. Jongens, die naar 't trouwen staat Luistert toch naar mijnen raad Eer dat gij gaat Tot echtestaat, Let op de zaken; Want 't is geen band Die met de hand Is los te maken Neem als vrouw, 't meisje dan Waarvan gij zeker zijt Dat 't koken kan Anders hebt ge dra al spijt. En: Wilt g'u niet laten foppen Wacht u van de modepoppen. Zoo zij het! DE VLAMINGEN zijn weêr al ne keer mistevreden. Weeral ne keer? Ja maar! daar_ waar onrecht wordt aangedaan is er reden* tot mistevredenheid. En onrecht wordt er de Vlamingen aangedaan met de vleet. Hier nog 'n bewijs, 't Is wel wat laat om d'r over te spreken (schrijven, wil ik zeggen) maar 'k heb er niet eerder de gelegenheid toe ge had. 't Is over de Ronde van Frankrijk Had mijnheer Desgranges, de inrichter er van, dan zóó nen schrik van onze «assen als Maurits Dewaele, Vervaecke, enz... dat hij ze zorgvuldig van de lijst heeft ge- schrapt? Naar 't schijnt wil hij dit jaar per force de Fransche kleuren doen zege vieren. Of 't hem lukken zal? Eerst wou hij zelfs niet hooren van onzen Demuysere, maar daar hij den grooten Italiaanschen «as Binda had aangenomen, mocht hij toch zijne in het koffiehuis en me alleen met u laten spreken. Ik heb met u niets te maken! snauwde Malvina toe. Ik spreek in uw belang... Ge kunt nog heel wat opspraak ontgaan. Uw vriend is geen baron, geen eerlijk mensch. Dat is verre gaande! riep Pierre uit. Zoo iets is mij nog nooit overkomen... Kom. Pierre, we stappen in... Ik wil u niet beleedigen door langer naar Verlane te luisteren. Ik ken zijn jaloezie... Malvina... om onze vroegere vriendschap zal ik u bij uw naam noemen... Dat verbied ik u... En ik waarschuw u uit medelijden. Ge zijt in groot gevaar Uit de oude genegen heid zeg ik het u... Laat mij met vrede! Ge handelt ge meen... Maar ik eisch rekenschap! zei Pierre... Ik heb er niets meer bij te voegen, Mal vina, hernam George... Hij stapte in de andere auto, een prachtig rijtuig, reeds eenigen tijd te Gent besteld en heden geleverd. George .had het besturen van een auto reeds in Frankrijk geleerd. Malvina was toch verbaasd nu ze George zag wegrijden... En 't schoot haar door 't hoofd, dat Verlane voor... een strooien man toch alles deed wat hij verkoos, Wat is me dat voor een gemeene vent! zei Pierre toen hij naast Malvina plaats nam. Ha, ik ben geen baron... Neen, 't is waar, mijn vader is het en ik ben jonker en zal pas later den titel erven. En daarom noemt hij me een bedrieger. Hij heeft gehoopt dat ik u zou laten om het gebeurde met Klaas. En hij is woedend, omdat dit niet gebeurt. Hij moet ons bespied hebben. Trek er u niets van aan... Ge hebt ge hoord hoe ik hem antwoordde. Malvina zette de motor in gang. En spoedig onrechtvaardigheid niet verder doordrijven. In alle geval, onze Vlaamsche jongens zullen toonen van welk ras zij zijn, en indien zij met niet te veel ongevallen te kampen heb ben, zal het er stuiven. Wij wenschen hen het beste! NE MENSCH en kan alles niet weten. Dat is niet noodig ook. Maar hoe meer hij weet hoe nuttiger het is. Daarom ga 'k u ne keer uitleggen hoe de... zakneusdoek in gebruik is gekomen. Iedereen heeft nu eenen zakneusdoek, en menschen die niets kennen van de geschie denis, zouden peizen, dat de zakneusdoek altijd in 't gebruik geweest is. Dat is niet zoo; het gebruik van den zakneusdoek dag- teekent maar van over ruim 350 jaren. Het was eene Venetiaansche dame, die hier in Europa den eersten zakdoek voor den dag haalde; het gebruik ervan verspreidde zich weldra in Frankrijk onder de heeren en da- men van het hof van Hendrik II. Uit kost baar weefsel verveerdigd en met rijk bor duurwerk versierd, was in dien tijd de zak doek een prachtvoorwerp. Onder de regeering van Hendrik III kwam men op het gedacht hem te parfumeeren. 't Was maar in 1550 dat de zakneusdoek in Duitschland in 't gebruik kwam, en dit nog slechts onder de prinsen en heel rijke men schen. Door een edikt, ten jare 1595 te Dresde verschenen, was zelfs zijn gebruik aan de volksklas ontzegd. Dit edikt is evenwel niet lang in voege gebleven. Als ge dat napeist, wat zijn de tijden .en gebruiken toch ver anderd! Nu heeft Jan en alleman 'nen zak neusdoek. En wie zou hem nog kunnen mis sen? LUIE LOWIE die in zijn leven ne formida bele schrik gehad had van zich dood te wer ken en dan ook niet veel had uitgestoken, lag op sterven. Zijn vrouw zat aan zijn bedde te snotteren van 't weenen. Troost u, vrouw, zei Luie Lowie, ik wordt door d'engeltjes naar den hemel gedragen. 't Is t'hopen, sprak zijn Mie, want an ders komt ge er toch niet. GIJ HERINNERT u nog wel dat cocaïne- drama dat zich over over eenigen tijd in Brussel heeft afgespeeld. Het vonnis is uit gesproken en de beschuldigden veroordeeld. Maar ondertusschen heeft het parket nog iets anders in dien genre gevonden. Twee politie-inspecteurs van Luik hebben thans een cocaïne-zwendel aan het licht gebracht, in het kamp van Beverloo, die waarschijnlijk de ontdekking zal medebrengen van een uit gebreide vereeniging van kwaaddoeners, er mede belast de soldaten langzaam te vergif tigen. Het is best mogelijk dat men terzelf- dertijd de daders eener uitgebreide spion- nage-zaak vindt. De inspecteurs zijn overge gaan tot de aanhouding van eene zangeres- cocaïne-verkoopster. Deze is in de gevangenis te Hasselt opgesloten, na ondervraging. Wat zal dit alles nog aan het licht brengen? Af wachten, is de boodschap! HIER HEBDE nog iets dat niet alle dagen gebeurd. Op den Monte Generoso aan de Italiaansch-Zwitsersche grens, is de kluis van een heremiet op 2.500 meter hoogte, inge wijd. Ze zal door gravin Vitalesci een Nederlandsche geboorte bewoond worden, die eene gelofte heeft afgelegd zich de eerste vijf jaar verre van de menschelijke maat schappij te houden. Gelukkig mensch. Naai de kluis is van het beneden gelegen hotel een kleine zweefspoór gebouwd, waarlangs de kluizenares van levensmiddelen voorzien zal worden. De kluis zelf is zeer confortabel inge richt met electrisch licht huishoudelijke toe stellen en dergelijke. De inrichting kost meer dan 56.000 lire, 't zij boven de 100.000 frank. Marenta zegt dat het onder die voorwaarden het daar nog zoo verdrietig niet zijn moet,: wat mij tot het besluit doet komen, dat, indien ik haar de toelating moest geven zij ook wel in staat zou zijn er van door te trek ken, en als kluizenares te gaan leven. Maar met 56.000 lire Kan men anders kermis vieren. Is dat uw gedacht ook niet, alderliefste Lezereskens en beste Lezers? VAN GEDACHT gesproken hier hebt ge er een, maar ik wil niet besluiten dat het op u toepasselijk is ver van daar. Er zijn apen die zeer op den mensch gelijken, dat men haast zou twijfelen of het wel beesten, zijn... maar... er zijn ook menschen zoo leelijk en zoo onbeschaafd dat men- zou twijfelen of het geen... beesten zijn.Een onfeilbaar middel om den mensch van het beest te onderschei den is dees: de beesten bidden niet, de mensch, die dien naam verdient, wel. EEN VEROORDEELDE was op weg naar het schavot om den kop afgedaan te worden. Reeds zag hij den beul gereed staan en het noodlottig mes hangen. Ach, zeide hij, tegen den aalmoezenier die hem tot berouw opwekte; ach, het be rouwt mij zeer, thans den goeden raad van mijnen vader niet te kunnen volgen. En welke raad was het? mijn vriend. Zoon, zeide hij altijd, als gij in een moeilijk geval zijt, zie dan wel toe, dat gij den kop niet verliest. Berouw en goede raad. Komen meestal te laat. HOEVEEL SOORTEN barons zijn er? Er zijn zooveel soorten barons als er za ken zijn. Zeepbarons, boterbarons, suikerba rons enz... en ook katoenbarons. Deze laat- sten hebben bijzonder wortel geschoten in Gent. Die meneertjes zenden hunne zoontjes op school in Engeland. En die zoontjes mun ten lilt in Engeland door hunne... (studiën meent ge?) leugens. Aan hunne vreemde me destudenten vertellen deze jonge lieden dat het Vlaamsch in Vlaanderen alleen gespro ken wordt door de arbeidersklasse. Iemand die een zekere opvoeding genoten heeft spreekt Fransch zeggen zij. (Belgisch Fransch natuurlijk: a la marolsch.) O, die katoen fantasie! Toen ze nog in België waren zijn die meneertjes zeker nooit buiten Gent ge weest? HET MINISTERIE van Financiën, heeft besloten stukken van tien en vijf frank te slaan uit nikkel (a. u. b. niet, zilver, lezen) ter vervanging van de kleine papieren munt. De uitgifte ervan is bepaald op 1.200.000.000 frank. De tien frank stukken zullen 17 gr. wegen; deze van 5 fr. 14 gram. Dees is gebeurd ih Ierland. Een man had katjes, van allerschoonste soort. Hij ging ze te koop bieden bij den protestantschen do mme, en om zijne waar aan te prijzen, zeide hij, dat zijn katjes protestant waren. De domine kocht ze evenwel niet. Eenige dagen later, als de katjes begonnen te zien, ging de man terug naar den domine, en om zijne waar aan te prijzen, zeide hij ditmaal, dat zijne katjes katholiek waren. Hoe zoo?, zei de domine, eerst waren uwe katjes protestant, nu zijn zij katholiek! Wel ja, zei de man, hunne oogen zijn nu opengegaan! TE BELVÈS is een 30-jarige miljoenen rijke boerin, die sinds twee jaar weduwe was. op haar hoeve vermoord door haar knecht Villesco, een nietig gebocheld mannetje, die zich in zijn hoofd gezet had met de boerin te trouwen. Dezer dagen hoorde hij echter, dat de vrouw van plan was een ander als tweeden echtgenoot te nemen. Hij ontstak hierop in woede, greep een geweer en schoot de boerin 's ochtends vroeg dood. Daarop sloeg hij op de vlucht en tot nogtoe heeft men de gebochelde niet kunnen vinden. Ar me, rijke boerin! heb dan veel geld! Maar staat er niet geschreven: De dood ontziet noch staat noch stand Zij slaat maar blindelings te allen kant! Op gansch den aardbol telt men vijf mil jard vijf honderd duizend inwoners. Jaarlijks sterven er 33. 033.033. Dit maakt per dag: 91.874; per uur 3.730; per minuut 60 en per second 1. DaaromMenschen denk er op Eens zijt gij op den top van uw leven eens zal het de second zijn. ik zeg het zonder hertepijn noch beven dat het mijne of uwe beurt is. Weest immer bereid PA, MIJN BED IS TE KORT, kioeg luie Tist. 'k Kan U gelooven, was 't antwoord van Papa, ge ligt er veel te lang in. IN FRANKRIJK is er weer eens een spoor wegongeluk gebeurd. Een lokaltrein en een goederentrein zijn, op de spoorlijn Caen- Luc-aan-zee, in een bocht met elkaar in bot sing gekomen. Er zijn drie dooden en 'n vijf tigtal zwaar gekwetsten. Bovendien, liepen twintig reizigers lichtere kwetsuren op. Op 't laatste zoudt ge schrik beginnen te krijgen om uwen voet nog aan de deur te zetten. Nergens zijt ge nog op uw gemak, 't Zal be teren, zegt Marenta, ne keer dat de geleerden zullen vleugels uitgevonden hebben, die ge maar onder uw armen vast te binden hebt, en zoo, op en neer slaande de lucht zult in kunnen vliegen, 't Schijnt dat er serieus sprake van is. En nu neem ik mijne pen tusschm mijne vingers (niet tusschen mijne teenen, zulle!) om U te laten weten alsdat ik er tandpijn van gekregen heb, en ik hoop van U hetzelfde. Maar intusschen wensch ik U toch, alder liefste lezereskens en beste lezers dat de Zondag voor U moge vergaan In vreugd En deugd. 't Manneken in de Maan. Belgische Fabriek Chlcorei WYPELIER-TAFFIN NaamL Vennootschap, YPER. waren Pierre en Malvina op weg naar Be laarde. Malvina reed zeer snel. De weg was zoo goed als veriaten. Pierre sprak over hun groot plan, over hun huwelijk, hun liefde, hun geluk. Te Belaarde liet Malvina den wagen voor het huis staan. Ze trad met Pierre de verla ten woning binnen en merkte niet dat George Verlane hen bespiedde. Zijn auto kon sneller rijden dan die van Malvina. Malvina dacht aan haar vader in het hos pitaal, en het hinderde haar wel dat het eenige dagen zou lijken of ze hem aan zijn lot overliet. Ze huiverde, toen ze bepeinsde, dat hij tijdens haar afwezigheid sterven kon. Maar ze moest haar toekomst bevestigen... nu alleen aan zich zelve denken. Ze had ook nog een moeder, maar die was al lang zwak van geest en vertoefde in een gesticht. En Klaas in de gevangenis... ik sta alleen... ik moet Pierre tot beschermer en echtgenoot aan mij verbinden, zei ze bij zich zelf. 't Zou 't huwelijk niet zijn, zooals ze zich voorgesteld had, met luister en praal, een schitterende gebeurtenis te Belaarde. 't Was de schuld van den ellendigen Klaas. Maar zij kon toch gelukkig worden. Pak nu een valies in met kleeren. zei Pierre. We zullen geen tijd verliezen. Ik weet niet welke maatregelen mijn vader nog kan nemen... misschien vermoedt hij mijn plan... en belet^ hij mij het land te verlaten. Een man van invloed als hij, vermag veel. Bijna duizelig gehoorzaamde Malvina. En nu het geld, zei van Landaele toen. Malvina nam haar vaders sleutels cn open- oe den lessenaar. Er waren daar behalve geld ook effecten. Neem alles mee, sprak Pierre, die bij haar stond. Ik bedenk dat door die misdaad ALVERINGHEM, maand Juni 1930. Geboorten. Franqois Dehouck, z. v. Maurice en Rosina Maenhout. Julia en Madeleine Heughsbaert, dochters v. Jules en Elodie Desaever. - Georgette Callens, d. v. Isidoor en Madeleine Decae. Sterfgeval. Eiisa Vannieuwkerke, 53 j., winkelierster, echtg. v. Isidoor Vannieuwen- huyze. Huwelijken. Gregorius Vuylsteke. kan toorklerk der douanen te Avecappelle en Maria Vantoortelboom, z. b. te Alveringhem. Raphaël Cauwelier, schoenmaker te Ber- chem (Antw.) en Marie Vanheste, dienst meid te Alveringhem. Leon Vanegroo, werker en Alice Dehouck, naaister. WOUMEN, maanden Mei-Juni 1930. Geboorten. Strubbe Rogerius, z. v. Je rome en Irma Naessens. Deburchgraeve Robertus, z. v. Marcel en Maria Coemelck. Vanroose Maria, d. v. René en Zulma De- smedt. Deroo Maria, d. v. Marcel en Alice Deraedt. Devos Hendrika, d. v. Julien en Maria Vallaeys. Deleu Andréa en Monica, dochters v. Valère en Alice Pinseel. Ooghe Denisia, d. v. Joseph en Maria Bulckaert. van uw broer het gerecht uw vaders fondsen kan aanslaan... Er zal wel veel schadever goeding betaald moeten worden... En als het gerecht niéts vindt kan het niets in beslag nemen. Stel u eens voor, dat uw vader sterft, wat de hemel verhoede. Maar wij moeten met alle mogelijkheden rekening houden. Dan zou uw erfdeel gebruikt worden voor de misdaad van uw broer, een groote onrechtvaardigheid. Laat eenige papieren liggen, maar neem wat u al vast toekomt. Geneest uw vader, dan deelen we hem alles meê en geven we hem natuurlijk zijn papieren terug. En Malvina geloofde alles en borg de pa pieren in haar valies, 't Loopende geld gaf ze aan Pierre. Ze was vreeselijk zenuwachtig. Pierre scheen zich beter te beheerschen. Gij hebt ook nog juweelen, hernam hij. Ja, op mijn kamer. Haal ze. Kom, we gaan er om. Laat niets van waarde in een leeg huis... Hij dwong haar bijna de juweelen te ne men, die Malvina gekocht had, sedert het vele geld in huis was gekomen. Nu kunnen we gaan, sprak van Lan daele. Hij sloeg Malvina de armen om den hals. Arm kind, fluisterde hij. Ge hadt u alles anders voorgesteld en ik ook... Maar Klaas heeft ons in deze omstandigheden gebracht. Ik moet u onttrekken aan allerlei vernederin gen van getuigenissen en misschien vijandige betoogingen van het volk, dat wel door Ver lane opgehitst zal worden. Maar vertrouw op mij. Ge zijt in mijn hoede, onder mijn be scherming. Onze liefde zal sterker zijn dan de vooroordeelen van de menschen, ook deze van mijn ouders... We gaan nu... en keeren terug als man en vrouw. Malvina weende. Deze vlucht greep haar t och geweldig aan. En weer dacht ze aan haar vader... Maar ze moest heen... ze dien Timperman Gilbertus, z. v. Joseph en Zoë Glorie. Sterfgevallen. -Julia Vanthuyne, 78 j., wed. August Demeulemeester. Herman Vermander, 6 m., z. v. Leon en Elodie Wille. Aloys Durnez, 75 j., wed. Julie Slembrouck. Eugenie Deseck, 71 j., wed. Bruno Swaels. Huwelijken. Leon Vereecke v. Thourout en Adeline Vandenberghe. Gilbert Ooghe en Julienne Raes. Henri Hellings en Julia Raes. Jérome Willaert en Madeleine Sansen. BECELAERE, van 15 Mei tot 1 Juli 1930. Geboorten. Durnez Andréa, d. v. Henri en Demeulenaere Margareta. Clarissen Yvonne, d. v. Odiel en Waignein Marie. Vanaerde Maria, d. v. Achiel en Espeel Mar tha Julia. Verbergh Roger, z. v. Leopold en Goemaere Adronie. Overlijdens. Lancriet Marie, 53 j., echtg. Dedecker Theophile. Olevier Theophiel, 64 j. echtg. Depreeu Pharaïlde. Verstraete Suzannna, 16 j., d. v. Theophiel en Vande- moortele Carolie. Vandevyvere Henri, 67 j., echtg. Vermeulen Julie. Verhaeghe Marie- Therese, 2 m., d. v. Sylvère en Pattyn Zoë. Baelen Elisa, 7 m„ d. v. Remy en Vandeputte Maria. Casier Antoon, 33 j., echtg. Dubois Marguerite. Vansteelant Leon, 36 j., echtg. Hoornaert Martha. Bekaert André, 10 m., z. v. Gerard en Verbeke Elisa. Huwelijken. Soete Polydor, handelaar met Vandevyvere Martha, z. b. Develter Julius, metser met Vanhecke Marie, huish. VLAMERTINGHE, maand Juni 1930. Geboorten. Van Acker Juliette, d. v. Jozef en Maria Clarebout. Vandevoorde Irène, d. v. Alfons en Irma Vanhaste. Rabau Robertine, d. v. Alfons en Maria Pyck. Vandromme Guido, z. v. Remi en Irma Lefebvre. Acke Roger, z. v. Omer en Godelieve Aernout. Logie Georges, z. v. Maurits en Margareta Parrein. De Geest Gerard, z. v. Frederik en Goleta Vande Wille. Decadt Jozef, z. v. Gabriel en Marie Bylo. Couttenye Hendrika, d. v. Daniel en Re- nata Maes. Overlijdens. Derycke Felicie, 62 j., z. b., wed. v. Victor Demonie. Dehem Julie, 82 j., ongeh. Derycke Simonne, 8 m., d. v. Eme- ric en Irma Masschelein. Huwelijken. Herreman Georges, dia mantslijper en Martha Bouten, werkster. Cossey Jerome, metser en Celina Dehuysser, fabriekwerkster. WOE STEN, maanden Mei en Juni 1930. Geboorten. Masson Enger, z_ v. Marcel en Notredame Adrienne. Mervellie Roger, z. v. Arthur en Augusta Verfaillie. De- wachter Michel, z. v. Gyrtel en Maria Van- eecke. Blanckaert Maria, d. v. Hector en Lydie Vandecaesteele. Bervoet Gabrielle, d. v. Eric en Magdalena Dewancker. Im- pens Maria, d. v. Alfons en Julia Ooghe. Decuyper Gilbert, d. v. George en Margareta Huyghe. Dehaudt Leonard, z. v. M... en Zulma Cornette. Deleu Gerard, z. v. Mau rits en Margareta LeroL Depuydt Mar gareta, d. v. Joris en Louisa Vlaeminek. Overlijdens. Deramaudt Magdalena, 1 j., d. v. Julien en Martha Leroi. Vanlerber- ghe Eugenie, 48 j.„ echtg. v. Alidor Casteleyn. Huwelijk. Dehreuck Maurits v. Veurne Noyelle Augusta, OEREN, maand Juni 1930. Geboorten. Gheeraert Urbain, z. v. Flo- rent en Page Elisa. Sterfgeval. Provost Karei, 66 j., landbou wer, echtg. v. Catrysse Elisa. BIXSCHQTE, April-Mei-Juni 1930. Geboorten. Depouvre Lea, d. v. Camille en Vangheluwe Ernestine. Barbier Mau rice, z. v. Oscar en Bequoye Margaretha. Bruynsteen André, z. v. Benoni en Alleman Felecie. Vanliaeren Yvonne, d. v. Petrus en Lagaysse Silvie. Overlijdens. Haeghebaert Emiel, 68 j., 13 Z H. Anacletus, paus en mart. 14 M H. Bonaventura, biss. en kerkleeraar. 15 D H. Henricus, keizer, H. Ragenufta, m. 16 W O. L. V. des bergs Carmelus. 17 D H. Alexius, bel., H. Fredegandus, abt. 18 V H. Camillus de Lellis, H. Simphora. 19 Z H. Vincentius a Paulo, bel. z. b., echtg. v. Molein Felecie. Verhoest Emilie, 64 j., z. b., echtg. v. Depoorter Isidoor. Verstraete Camille, 57 j., landgebruiker, echtg. v. Decoene Eugenie. Huwelijken. Billiau Odiel, landbouwer te Oostvleteren en Buseyne Martha, z. b. te Bixschote. Meersschaert Cyrille, werkman en Degrendel Yvonne, werkster. ZONNEBEKE, maand Juni 1930. Geboorten. Declercq Michel, z. v. André en Dewulf Zoë. Verhaege Robert, z. v. Victor en Denorme Germaine; Boucké Georgette, d. v. Alberic en Decroix Bertha. Degryse Valeer, z. v. Oscar en Devogel Adrienne. Leroy Flavie, d. v. Isidoor en Tytgat Marie. Santy Antoon, z. v. Odiel en Knockaert Martha. Declercq Agnes, d. v. Gustaf en Vanacker Maria. Lorsom Laura, d. v. Sylveer en Bataillie Emilie. Verfaillie Michelline, d. v. Michel en Calle- waert Magdalena. Overlijdens. Dejonghe Ivonne, d. v. Prosper en Cruydt Adronie. Wyba Si monne, d. v. Gustaf en Vandierendonck Her- minie. Santy Antoon, z. v. Odiel en Knoc kaert Martha. vandamme Amelie, echtg. v. Brion Polydoor. Godderis Rosalie, wed. v. Puystieus David. Huwelijken. Philippe Richard met Gou- dezeune Ida. Cecat Maurice met Casier Suzanne. NIEUCAPPELLE, v. 1 April tot 30 Juni 1930. Geboorten. Daniël Bollion, z. v. Marcel en Maria Verweirder. Andréa Verweirder, d. v. Emiel en Godelieve Debeuf. Godelieve Delanghe, d. v. Hector en Alice Huyghe. Noëlla Seys, d. v. Jerome en Martha Van- beselaere. Lucien Dolfen, z. v. Fiorent en Elza Van Eecke. Sterfgevallen. -Leonie Vanthourout, 67 j., landbouwster, wed. v. Alois Delancker. Elza Cardinaal, 9 j., d. v. Remi en Irma De- turek. Camiel Vanhoutte, 62 j., burgemees ter, echt. v. Elodie Leuridan. Huwelijken. Prosper Annoot te Breedene a/Zee met Maria Basyn te Nieucappelle. Maurits Verhoest met Yvonne Ghuusse. sHEHBBBüaanaiHHaaaiiBssB&xBasan door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vanaf 9 fr. 50 per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie u toebhooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 totes worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats heb ben: den 10 Juli 1 lot van 250.000 fr. den 10 Juü 2 loten van 100.000 fr. den 15 Juli 1 lot van 1 millioen den 20 Juli 2 loten van 100.000 fr. den 20 Juli 3 loten van 50.000 fr. den 20 Juli 15 loten van 10.000 fr. den 10 Aug. 1 lot van 250.000 fr. den 10 Aug. 2 loten van 100.000 fr. den 20 Aug. 2 loten van 100.000 fr. den 20 Aug. 3 loten van 50.000 fr. den 20 Aug. 15 loten van 10.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de UNION CENTRALE de la BOURSE Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertinghe. Ernstige Agenten worden gevraagd. EEN NIEUW WERK VAN STIJN STREUVELS Stijn Streuvels legt op dit aogenblik de 1 laatste hand aan een psychologisch ver haal: Alma de geschiedenis van een door God begenadigd meisje. Het werk zal ongeveer 200 bladzijden be slaan en zal uitgegeven worden door het Davidsfonds. De eerste uitgave zal dus op zeventig duizend exemplaren gedrukt wor den! Wie had voor dertig jaar durven droomen dat een. werk van Streuvels aanstonds na zijn verschijnen in zeventig duizend Vlaam sche gezinnen zou gelezen worden? Heil Streuvels en ook heil ons eenige Davidsfonds BURGERS, HERBERGIERS, NERINGBOENERS, wendt U tot die U de beste en de smakelijkste bieren zal bestellen aan de genadigste prijzen. STERK: Allerbest bruin bier. 9 fr. de bak v. 12 flessch. GERSTEN: Allerbest blond bier 10 fr. de bak v. 12 flessch. 10 fr. de bak v. 24 kl. fl. MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak v. 12 flessch. 15 fr. de bak v. 24 kl. fl. I CRISTMAS: Scotch-Type 24 fr. de. bak v. 24 kl. fl. Dezelfde bieren kunnen U besteld worden in presvaten van 100 en 50 lit. Sterk: aan 0.85 fr. de liter. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de liter. LANDBOUWERS: Een aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leve ren van bier in öesschen en presva ten. de haar toekomst te verzekeren. Zoo maakte ze zich zelf wijs. Pierre nam. haar valies op. En ze verlieten het huis. Plots doken gedaanten op. Beiden ver schrokken. De burgemeester en de politiekommissaris stonden voor Pierre. van Landaele, in naam der wet houd ik u aan, zei de burgemeester. Mij aanhouden... en waarom? Hier kunnen we niet redeneeren... Er staan agenten... Zoo ge verzet biedt wordt ge geboeid... Pierre maakte een snelle beweging, maai de kommissaris gaf hem een slag op den arm en het pistool dat van Landaele had willen gebruiken viel op den grond. Op een wenk van den burgemeester spron gen agenten toe en Pierre werd overmeesterd en meegesleurd. Malvina leunde als verlamd tegen haar auto. Kom meê in uw huis, zei de burgemees ter tot haar... Gij handelt op aanstoken van George Verlane! zei Malvina. Arm, dwaas kind. Maar kom meê in huis. Ik hoor al voetstappen... Malvina had moeite de deur te openen. De burgemeester volgde haar binnen... Ge hoeft geen licht te maken, zei hij. Ik zal u hier even op de hoogte brengen van den toestand en dan gaat ge mee naar ons woning. 't Is een wraak van Verlane, beweerde Malvina weer. Denkt ge dat ik op aanstoken van iemand zulk een aanhouding zou bevelen? Waar wildet gij met van Landale heen? Dat zeg ik niet... Ik vermoed het. Gij gingt met hem op reis. Welnu, dan wordt ge nu voor een groot onheil bewaard. Die kerel is een gemeene be drieger, die hier de fabrikanten al dat lin nen afnam, voor het buitenland, maar het te Antwerpen ver onder den prijs verkocht. En we weten meer: hij heeft allerlei aftruggela- rijen gepleegd. Wat voor u nog erger is... die Pierre van Landale leeft met een vrouw. Dat is niet waar! Zijn zoogenaamde zuster, die hier bij u geweest is, woont met hem te Antwerpen. Ze is een slechte deerne, een bedriegster, en van heel uw verloving was ze op de hoogte... 't Was konkelarij om uw vader's geld af te zetten. Van Landale zag dan de kans meer bedriegerijen te plegen. De fabrikanten zijn ook verblind geweest in hem, en van Landale trok er partij van. Hij is een doortrapte deugniet... Stel u dus voor, dat ge met hem in 't buitenland waart... en hij misschien in schijn met u zou trouwen... Maar is dat alles waar? snikte Malvina. Ja, ik zal u zeggen, wie van Landale nog is. Zijn ouders zijn bemiddeld geweest en verarmd. Hij is van goede afkomst en mocht door de hulp van een oom te Gent studeeren. Maar hij boemelde er, verteerde veel geld en zijn oom liet hem steken. Zijn ouders wonen op een buitenplaatsje in Waasland en de moeder schijnt van adellijke afkomst te zijn. Daarom gaf van Landale zich voor een baron uit. Maar de menschen kunnen hun armoede niet verduiken. Ze worden door familie bij gestaan, ook door een anderen zoon, die wel goed oppast en ambtenaar is van den staat. Maar Pierre deugt al lang niet. En hij gaat nu de gevangenis in. 't Was voor Malvina een wreed ontwaken. ('t Vervolgt) BBlBilIUBIIlHIIIIIIElllIHB

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5