B r o o werij M a ssc Iieleln Ware Liefde HETMANNEKE UIT DE POPERINGHENAAR, BI. 5 27-7-1930. N' 30. AUGUSTI - KOORNMAAND SANSEN- VANNEST E BURGERSTAND VAN 21.500.089 FRANKEN. UNION CENTRALE de la BOURSE BOEKBESPREKING YPERSTRAAT POPERINGHE ONTPLOFFING IN EEN MUNITIEFABRIEK VERKEERSONGELUK TE MALPLAQUET G'KOAGHTfiïV De goden der volkeren zijn goud en zilver, het geld, werken van der menschen handen. Het is treurig, dat slechte menschen el kander zoo veel gemakkelijker vinden dan goede. Adolf Prins. Ouden moet men eeren, jongen moet men leeren, wijzen moet men vragen, dwazen stil verdragen. araasBaB&BnBBBSBsasBHBBHaBaesffi IK SCHRIK bijna, zoodra 'k met spoed moet beginnen te verzinnen over wat dat ik u dees weke, weêrom eens moet spreken. Zeg nu nog ne keer da'k niet dichten kan. Hola! 'k heb weêr eens te rap geroepen, want ziehier het complimentje dat Marenta mij toestuurt. Wat wilt gij mij van dichten spreken Die nauwelijks zijt in staat Twee reken Te rijmen dat het gaat. Die vrouwen toch! Nooit en zijn ze content en ze hebben altijd iet of wat af te keuren bijzonder als ze... de broek dragen. Nog niet ondervonden, beste Lezers? Maar allee, 't zal beteren, zei Wannes, en zijn vrouw kocht nen drieling! En daarmeê is onze moteur nog ne keer' in gang, en we beginnen te vliegen. VAN VLIEGEN GESPROKEN: men kan vliegen op twee manieren 1" in de lucht met een vliegmachien en ten 2'' op straat... zon der vliegmachien, d. w. z. ergens buitengezet worden, 't Een is al zoo plezierig als 't ander Nochtans is er in de Nationale Maatschappij van Spoorwegen, volop sprake, eenige dui zenden hare agenten te doen vliegen volgens die tweede manier. Onder voorwendsel dat het vervoer met een tiende heeft afgenomen (gevolg van de alom heerschende economi sche crisis) werd, door de voornoemde «sosje- teit» beslist, een tiende van haar personeel 't zij tien duizend agenten af te danken! In de werkhuizen ging men nog verder. Ten einde het aantal af te danken werklieden tot het maximum te kunnen opvoeren, werd eenvoudig beslist dat voortaan hier ter plaatse onder meerdere geen wisselstukken voor locomotieven meer zullen gemaakt wor den en deze simplementin het buiten land (Duitschland?) zullen besteld worden. Wijl in alle andere openbare besturen de betrokken agenten van bijzondere vcordeelen bijgelegenheid van de eeuwfeesten, genieten worden de spoorweglieden integendeel in hun bestaan bedreigd. Prachtig vooruitzicht! EEN DOMINEE en een visscher waren samen uitgevaren om visch te vangen, toen de boot op een klip sloeg, en spoedig zonk. Oei, oei, riep de visscher, ik wou dat ik wat beter had geleefd. Ai, ai, riep de dominee, ik... ik wou dat ik een beetje beter had... leeren zwemmen. HEBT gij ze al gezien? Watte? Hewel de nieuwe zilveren, hola! nikkelen wil ik zeggen: de nieuwe nikkelen stukskens van vijf frank. Ja? En hebt ge er nog geen valsche in uw handen laten stoppen? Opgepast, ik zeg het 11 De valsche stukken zijn er nu in overvloed. Maar ge kunt ze gemakkelijk herkennen. Bij de valsche geldstukken ont breekt het woord Belgiëen de drie ster retjes». Deze laatste verfcoonen slecht de gleuven die men aantreft bij de stukken van 50 centiem, 1 frank en 2 frank. Het valsche geldstuk kan men ook gemakkelijk herken nen aan den zwaren klank. Daarmeê zijt ge verwittigd. TE DENISSON in den staat Ohio is een hond met militaire eerbewijzen ter aarde besteld. Bing, zoo heette het dier, was een regi mentshond. In 1917, nadat de Vereenigde Staten aan Duitschland den oorlog hadden verklaard, vertrok hij met zijn regiments broeders naar de Fransche slagvelden, waar hij spoedig van zich deed spreken. Hij bezat namelijk een nog fijner ontwikkelde reuk- orgaan dan de meeste van zijn soortgenooten en dientengevolge was hij in staat onmid dellijk te waarschuwen. De mannen kregen daardoor voldoenden tijd om hun gasmaskers aan te doen en menige afdeeling is aldus door Bing's waarschuwend geblaf van den dood gered. Na den oorlog werd aan Bing door de Amerikaansche regeering een levenslang pen sioen van 60 dollar toegekend. Hij heeft er nog bijna twaalf jaar van kunnen profl- teeren. DE PAS gehuwde dochter komt schreiend bij haar moeder binnengeloopen. Hawel, schaapke toch, wat is er? vraagt de moeder. BVBliSBBBBSRSHBBSHBSEIIESSSBEBSSBBf Mengelwerk van De Poperinghenaar30. ROMAN door A. HANS. (We kunnen 't vervolg van ons mengel werk hier niet geven, daar we het niet ont vingen. Zoo we het op tijd ontvangen zullen we het geven op 2" of 3e blad.) flBBBBBBBBBBEBBBSBBSBBBBBBBSBBS POLITIEK OVERZICHT (Vervolg) DREIGENDE LOONSVERLAGING. In het Ministerie van Geldwezen is men aan het werk aan een verslag met het oog op de afhouding van de 6 loonsverhooging welke het staatspersoneel sinds 1 Januari ontvangen heeft. Misschien zal bevoegde zijde het gewoon officieel démentivolgen, maar wij kunnen verzekeren dat het echt is. De voorziene loonsverlaging zou toegepast worden van af 1 Oktober of op zijn laatst van af 1 Januari 1930. ANTICLERICAAL NOG STEEDS TROEF IN FRANKRIJK. In Frankrijk zal het eeuwfeest van Ferry worden herdacht en zal de leekenschool wor den gehuldigd. Wie was Ferry Gustave Hervé schildert hem in de Victoireals de spreektrompet van de Loge. Hij heeft in Frankrijk den weg bereid tot scheiding van Kerk en Staat, en den grondslag gelegd voor de heillooze wetten, door Combes Frankrijk opgelegd. Deze feestelijke herdenking van Ferry, kon geschieden, dank aan de handlan- gersdiensten van Katholieke volksvertegen woordigers. Mijne man heeft met zijn pantoffel naar mij geworpen en gezegd loop naar den duivel Als 't zoo is, hebt ge groot gelijk dat gij bij mij gekomen zijt. Die moeder wist ook niet goed wat ze zegde TEGENWOORDIG is 't al Radio dat ge hoort. Om zot te worden! roept Marenta uit. Ge kunt bijna in geen staminee meer komen of 't is daar een lawijd van den anderen wereld. Ge zult het zien daar zal een dag komen dat men op de vensters van de café's zal zettenHier geen T. S. F. Daarmeê zal men dan willen besluiten: Komt ge hier een pintje pakken Met uw vrienden Fons en Jef Blijf dan heel gerust maar plakken Want hier is geen T. S. F. 'k Heb met Marenta verleden week ook een pintje gepakt in ne groote staminee en Marenta zei: de staminees worden al langer hoe grooter maar de pintjes worden al langer hoe kleiner. En duurder op den koop toe, zei 't Manneken uit de Maan, toen hij voor twee half glaaskens stout 6 fr. mocht betalen Daar is tegenwoordig met niets meer geld te verdienen dan met thuis te blijven. VAN GELD verdienen gesproken. De spe- kulanten op beurswaarden hebben een goe den tijd gekend en hebben veel geld verdiend in dien tijd... maar achterop veel verloren ook. Een groote teleurstelling heerscht onder hen. Zij klagen putten in den grond, op de beursdagen, en vragen zich af of hun onder gang een niet meer te verhelpen feit is. Het is een triestig schouwspel, om te zien, hoe die menschen, met altoos weêr verslagen ver wachting in de drankgelegenheden rondom de Beurs, den wisselkoers volgen, en wan neer de banken nieuwe provisie vragen voor de beurswaarden, doen zich vaak nare too- neelen voor. Dit we ze 'een les. Er is maar een geschikt middel om geld te verdienen... te arbeiden. DE PERFESTERS van d'uliversiteit zijn vooral bekend voor hunne... verstrooidheid. Dat komt hun nog al dikwijls duur te staan. Zoo bijvoorbeeld verleden week was er in Engeland zoo een perfester en die was zóó verstrooid... dat hij vergat... adem te halen De man is ervan gestorven. VROUW, zei mijnheer Sprits tot zijn wijf ik geloof dat we onze nieuwe meid niet veel mogen betrouwen. Ze heeft geld uit mijn broekzak weggenomen. Och kom, dat geloof ik niet, wedervoer madam, gij zoudt even goed kunnen zeggen dat ik het er uit heb gehaald. O! neen, daar ben ik zeker van dat gij het niet gedaan hebt want... er was nog een stuk van twee frank in blijven zitten. MENSCHEN lijdt gij aan tandpijn Bij den tandarts is 't dat ge moet zijn dat weet ge allemaal. Maar wat ge allemaal niet en weet dat is dat ge zoo een fortuintje kunt winnen? Hoe? met bij den tandarts te gaan? Ja. Luistert. Het is gebeurd te Mon treal in Amerka. Een vrouw was er bij een tandarts gegaan om nen tand te laten trek ken. Door eene verkeerde beweging liet den dentist, na den tand getrokken te hebben, hem vallen in den mond van de vrouw. Deze slikte hem in (niet den dentist maar den tand). De vrouw moest geopereerd worden. Alles is goed afgeloopen. Maar, toen is, op aanklacht van de patiënte, het gerecht er tusschen gesprongen, en heeft den. tandarts veroordeeld tot al de kosten voor het operee- ren plus drie honderd duizend ballekens schadevergoeding aan de vrouw. De man staat er nog verstomd van. Dat was waarlijk nen kostelijken tand! EN IN Engeland is er ne man... en die man heeft nen hond doodgebeten. Dat is den eer sten keer dat ik dat hoor! Ziehier hoe het gebeurde. De man, een zekere Frank Wake field, was 's avonds nog al laat, half zat, naar huis gekomen. Toen hij in zijn bedde lag en half in slaap was werd hij gewekt door het geblaf van een hond. In woede ontstoken liep hij beneden, pakte den hond bij de keel en begon te bijten. Hij beet zoo fel dat, wanneer voorbijgangers het viervoe tig beest uit de handen van het tweevoetig beest verlost hadden, het eene oor verloren had en nog andere kwetsuren had opgeloo- pen. De hond stierf gansch uitgebloed. De hondenbijter werd veroordeel tot 800 frank boete voor zijne heldhaftige daad. BIJ JEFKEN HEBBEN ze een kindeke ge kocht. En Jefken is ne keer mogen gaan kijken aan de wiege. Gansch verwonderd kijkt hij naar het hoofdje van den kleine... waar geen haar op staat. En Jefken denkt bij zijn eigen aan grootvader die oud is en ook geen haar op zijn knikker meer heeft. Maar opeens opent het boorlingske den mond en begint te huilen... en Jefken ziet dat het geen tanden heeft ook niet. Stillekens trekt Jefken aan den jas van zijn vader en mom pelt: Pa, 'k geloove dat g'u laten bedriegen hebt... g'hebt er u nen ouden in d'handen laten stoppen WEET GE wie de grootste dronkaards dei- schepping zijn? De vlinders! Welk een ont goocheling voor de dichtkunst. Een Engelsche perfester heeft weten vast te stellen op twaalf mannelijke vlinders die hij had opgesloten, dat zij zich te goed deden aan bloemensap, dat bij distillatie een alcohol oplevert, waar door zij urenlang stomdronken blijven liggen. Zij drinken hun whisky of liever zij pompen dien in met onverholen gretigheid. Na deze ontdekking zal men in de Ver eenigde Staten nu wel de vlinders verbie den, wijl zij het slechte voorbeeld geven! VAN DRINKEN GESPROKEN, het doet mij denken aan dat versje, gemaakt op eeni ge politieke mannen die over eene zeer be langrijke kwestie gingen discuteeren en daar voor in een café bijeen gekomen waren, maar ze hadden gerekend aonder den waard en... Ze dronken menig glas Ze p... nen plas En lieten de zaak zooals ze was. Dat gebeurt nog al. ALS WIJ ZIEN wat er tegenwoordig zoo op de wereld allemaal omgaat dan zeggen wij in ons eigen: moesten de menschen, die al 'n dertig jaar dood zijn eens terug komen wat zouden ze opzien! Ge moet nu niet gaan denken, beste lezers en alderliefste lezeres- kens dat ik u 'n historieken ga vertellen van ne man die dertig jaar dood is... en die nu weergekomen is... Neen, zoo ne leugenaard en ben ik niet, al scheldt Marenta mij soms uit voor: iemand die zoo fel kan liegen dat hij op 't laatste zijn eigene leugens gelooft. Maar ik wil U iets vertellen over den heer Fish van New-York, die in 1899 door van een boom te vallen blind werd, t.t.z. een gezichtszenuw werd verlamd en daardoor werd de man stekeblind. Hij heeft wel 50.000 dollars verteerd om 't gezicht terug te krij gen maar alles te vergeefs. Onlangs, op een avond, dat mevrouw Fish hem de krant voorlas, begon hij de hem om ringende voorwerpen te onderscheiden. Gelei delijk is zijn zicht teruggekeerd. Maar... de wereld die hij nu ziet is zoo verschillend bij die van over dertig jaar, dat hij er niet over te spreken is. Zijn... vrouw herkend hij niet meer... wat begrijpleijls is, hij had alleen de herinneringen bewaard van haar vroegere gelaatstrekken. De automo bielen joegen hem schrik aan. Gelukkig voor hem, zijn daar nog bloemen en boomen... die tenminste zijn niet veran derd. 't Moet in alle geval een aardig effect geweest zijn voor die man na 30 jaren blind heid terug te zien. ÓNZE VEEARTS, zei boer Krelis dat is de slimste man van de wereld! Toen ik hem gisteren bij mijn ziek varken riep, heeft hij een poeder voorgeschreven en gezegdAls dit niet helpt, is er niets meer aan te doen! En nu? vroeg een vriend. Hawel! 't is uitgekomen... Deze morgen lag 't beest dood! MIJNE ALDERLIEFSTE LEZERESKENS zullen het mij toch niet ten kwade duiden, als ik hier eenige regeltjes neerschrijf over wat er zoo in eenige landen van de wereld over de vrouwen wordt gezegd, hé? In Frank rijk (de Franschman is de galantste per soonlijkheid in de geheele wereld) zegt men: Een schoone vrouw... een domme gans. Mer ci! In Rusland: Een man van stroo, weegt meer dan een vrouw van goud. De Italiaan zegt: Vrouwen, wind en geluk, veranderen steeds, ('t Eerste en 't laatste heb ik al dik wijls ondervonden, de wind... daar let ik niet op.) De Spanjaard uit zich als volgt: De laatste dag zonder zorgen is de huwelijksdag en... vrouwen zijn het paradijs der oogen, het vagevuur der beurs en de hel der zielen. Eindelijk de Hottentot (wa voor ne kwispel is me da!) zegt: De vrouw is de zichtbare duivel... oef! Maar voila, Marenta is ook 'n vrouwmensch en als ze dat gehoord heeft is ze rechtge- sprongen... Manneken uit de Maan 't Hoop dat gij mij zult goed verstaan Als de mannen zoo kunnen spotten met de L vrouwen Waaront dan..willen z'er meè trouwen? En daar ik r-iet houd van ruzie in 't huis houden antwoord ik alras: Marenta lief: de vrouw 't Zeg het U ter goeder trouw 't Is, ja, 't schoonste sieraad Van al wat er op d'aard' bestaat. Amen IN DE BLADEN deed onlangs een nieuwtje de ronde over een familie van vijf personen in de omstreken van Soissons: twee broers en drie zusters, die samen 391 jaar oud waren. Maar zoo dit een rekord moet heeten, dan werd het toch verbeterd door een familie, eveneens van vijf personen, uit Texas. Die zijn onderscheidelijk 87, 82, 80, 78 en 74 jaar, wat samen 401 jaar uitmaakt (als ik nog tel len kan). De familie heet Price. Spreek uit op z'n Amerikaansch Prijs en denkt erbij: ze verdienen den eersten Prijs. Ze stamt dan ook af van een vader die 88 jaar en een moe der die 92 jaar geworden zijn, wat ook al prijsbaar is. Nu, als die Price-familie onzen wensch op prijs wil stellen, lang zal ze leven! AAN DE KERKDEUR staat nen blinden bedelaar aalmoezen te vragen: Heb medelij den met een arme blinde familievader. Hoeveel kinderen hebt gij man? vraagt een medelijdende dame. - Ho! madame, ik kan ze niet tellen... verr mits ik niet zie is 't antwoord. jVIissienieucus Brief van E. P. Verraes, Congregatie van Scheut. missionaris der Jenn-san-yao-tse, den 29 Mei 1930. Beste Weldoeners, 'k Weet waarlijk niet hoe begonnen, noch waar geëindigd om al die beste menschen van weldoeners voldoende te bedanken. Dat een voor U onbekende missionaris zoozeer in de gratie geraakt is wel nog 't verdienstelijk ste van al. Iemand, die het doet ter eere Gods, kan dat alleen. Juist deze zuivere be doeling zal Jezus met de volle maat weten te vergoeden. 't Past nu dat ik U eens zeg hoe het alhier staat. Het misieleven hangt vol onverwachte gebeurtenissen. Nu schrijf ik zóó, en binnen enkele weken kunnen de omstandigheden er heel anders uitzien. Dat is zoo in eenen af gelegen hoek van China, en in heel China is dat ook waar. Wie kan er nu nog de gazet volgen als zé alle dagen over China schrijft. Ze weten er allegaar 't fijne niet van, en ik ook niet. Sedert enkele maanden woon ik in dit klein dorp als pastoor der streek, een paar uren in 't ronde. Rondom de kerk staan er een 80 tal leemaarden huisjes, waar mijne paro chianen in wonen. Met dat we in eene echte rooversstreek zitten, ligt de huizengroep ach- r -eenen vestingsmuur (van 4 meter hoog- Van ver of van dichtbij kunt Gij alleen éenen aarden muur en eenige boomtoppen Zien. Als de roovers in aantocht zijn dan vliegt de poort toe, en de nieuwsgierigsten beloeren den gang van dat gespuis door de schietgaten der borstwering. Verleden win ter heb ik van op eenen hoektoren of van op 't plat dak eener schuur meermaals 'nen pa- rademarsch van roovers gezien. Wel acht komen de kinderen tamelijk getrouw naar de JULI - HOOIMAAND school: daar zijn 5 klassen voor jongens en T_ - vrouwen out- ZSt vangen minstens eenmaal per maand de H. 29D H Martha, maagd, H. Lupus, biss. Sacramenten, velen om de veertien dagen. 30 w HH. Abdon en Sennen, martelaren. Men de groote feestdagen komen de vier 31D H. Ignatius van Loyola, bel. vijfden te biecht. In 't Lof zijn er zooveel vrouwen als in de H. Mis. Nochtans zijn het allemaal nieuwbekeerden, en van zelf gaat het niet. 'k Moet bekennen dat het ideaal nog ver is. De heidensche geest heeft nog diepe wortels, en van 't.eerste geslacht krijgt 1 V St Pietersbanden, H. Joanatus, abt. 2 Z Portiuncula, H. Alphonsus de Ligorio. SBBBHBH!SBBBBB3iSBBBBBBBSEEEBHBS Overlijdens. Becquaert Marie, 62 j., z. b., men dat niet eruit. Eene medalje heeft twee wed. v. Desiré Breyne. Leterme André, kanten, nietwaar! 4 m., z. v. Charles en Agnès Leronx. 'k Heb voor- zeven buitenposten te zorgen. Huwelijken. Lahaye Emile, aardewerker Daar, zooals in alle kristenheden, heeft de met Malvina Noé, z. b. Castelein Julianus, missie het meest geleden. Roovers zijn meer- plafonneerder v. Voormezeele met Victorine maals in die weêrlooze dorpjes gevallen, drie Gouwy, fabriekwerkster v.Wytschaete. mijner kerkjes uitgebrand, drie vierden der IBBBBBBHHBBBBHHBBBB0ESBSHBSBB8I gedoopten op de vlucht, vijftien van honger 1.698.889 FR. TE WINNEN gestorven... en de rest verwilderd. Het geloof doQI het koopen van loten der zit er nog niet diep genoeg in. „r Verwoeste Gewesten In eenen buitenpost bouw ik een nieuw kerkje, dat met Sinksen bijna zal voltooid betaalbaar door kleine stortingen van»! eerst twee jaar goeden oogst en zonder roovers, en dan eerst ernstig, blijvend werk Aai! Niemand twijfelt nog of met den herfst zitten we weêr met roovers. Zoolang er opium in de streek is zal dat gespuis niet uitsterven. In 't gebuurte zaait men hectaren en hectaren opiumDe troepen zijn weg naar 't front. Wie gaat die schavuiten hier buiten houden? Ja, 't is een noodkreet om Uwe gebeden, dat ik doe. De streek is nu als uitgebloed, wat gaat er ten slotte nog overblijven? In deze missie is het voor de zooveelste maal her- doens. Mochten Uwe gebeden dien geesel weghouden, en bewerken dat onze pogingen keeren kon ik ze volgen met het Inoote oog,met de zegen van Hierboven met goeten driemaal waren er meer dan 200 ruiters. Wee zijn. In drie andere wou ik beginnen met 9 tr. per maand. eenen kamer in orde te zetten: plakken, wit- j Vanaf de eerste storting neemt gij deel ten, deur, vensters en plafond. Immers men aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek- ziet nu enkel een dak op 4 muren, hoe daar king van uw lot, zal de gansche premie u school gehouden? - Mgr zégt geduld te hebben, agBSBSBBBBMBSlBRHSBBSBSBBSBBBBB IN DE NATIONALE MAATSCHAPPIJ VAN SPOORWEGEN. Onder voorwendsel dat het vervoer met een tiende heeft afgenomen (gevolg van de alom heerschende economische crisis) werd door de Nationale Maatschappij van Spoorwegen beslist een tiende van haar personeel, 't zij 10 duizend agenten, af te danken! Alle onmiddellijke oversten ontvingen diensvolgens het verzoek hun effekten te herzien en deze met een tiende te vermin deren. In de werkhuizen ging men nog verder. Teneinde het aantal af te danken werklieden tot het maximum te kunnen opvoeren, werd eenvoudig beslist dat voortaan hier ter plaatse o. m. geen wisselstukken voor loco motieven meer zullen gemaakt worden en deze eenvoudig... in het buitenland zullen besteld worden. Wijl in alle andere openbare besturen de betrokken agenten bijzondere voordeelen bij gelegenheid der eeuwfeesten ontvangen, wor den de spoorweglieden integendeel in hun bestaan bedreigd. FRANSCH-ITALIAANSCHE BETREKKINGEN. In deze den laatsten tijd zoo hooggespan nen betrekkingen is nu een ontspanning in getreden ingevolge het feit dat minister Bri- and van Frankrijk het voorstel van zijn Italiaanschen collega Grandi heeft aanvaard den hevigen bewapeningswedloop tusschen Italië en Frankrijk althans ter zee dit jaar nog te zullen remrneö. Italië verzekert .anderzijds dat voor Decem ber geen oorlogsschip op stapel zóu* gezet worden. Aldus wordt hét status* quo tijdens de te hervatten Franseh-Italiaansche onder handelingen verzekerd. i Ter Fransche Kamerkommissie verklaarde En nu menschen Wat ik mocht wenschen Aan U allen 't Is dat de Zondag U wel bevalle. 't Manneken uit de Maan WBBBBBflBBBBBBlIBBSBBSHBZHBgBEK Handboek voor Turnleiders en Voorturnen bij het onderricht in de LICHAMELIJKF OPVOEDING door Missiaen Germain Schoolbestuurder, Oedelem. Prijs 20 fr «BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBEBBBBB Briand een oorlog in Europa onmogelijk en. onaanvaardbaar. Frankrijk moet door zijn houding aantoonen, dat de atmosfeer niet kan vertroebeld worden. Mét uiterste kalmte te bewaren zal het zich niet verlagen maar veeleer zijn kracht en zijn verlangen naar vrede bewijzen OVERHANDIGING VAN HET FRANSCII OORLOGSKRUIS AAN DE STAD ANTWERPEN. De Fransche Regeering heeft besloten aan de Stad Antwerpen het Oorlogskruis te ver- leenen als een blijk van waardeering voor de vaderlandsliefde waarvan de stad tijdens de oorlogsjaren blijk heeft gegeven en den moed betoond door de troepen gelast met de ver dediging van de stelling van Antwerpen. Deze hooge onderscheiding werd aan de stad overhandigd op 16 dezer, door Zijne Excellentie M. Pietri, Minister van Koloniën van Frankrijk. IIET EEUWIGE MISVERSTAND. Ik ben geweest naar de wereldtentoonstel ling te Antwerpen. Prachtig van aanleg, over- prachtig van inhoud. Een succes van bezoek, dat alle vooruitzichten overtreft. Luik heb ik niet gezien, maar het schijnt dat Antwerpen er verre boven staat. Feiten zijn feiten! Nu zijn er onder de Walen die daardoor op de zenuwen een krieweling gevoelen en tegen Antwerpen beginnen te ronken: dat ze aanzetten om de tentoonstelling te Luik te saboteeren. De <- Gazet van Antwerpen schrijft er een hoofdartikel over: -Het eeuwig misverstand» de Waalsche schrijver - tr op wijzend dat ze mét zibke ongegronde doening nieuw voedsel schenken aan de vaneenrijters der Belgi sche saamhoorigheid Dat is waar! de dorpjes zonder muur! Alle dagen slachten ze ossen, waar ze binnenvielen en sleepten tientallen grijzelaars meê. Wekenlag beleef den we zoo'n toeren. Soms gebeurde het dat vier verschillende benden terzelfdertijd in den omtrek waren, 't Is drie, vier jaar gele den dat er drie priesters op eene uur gaans van hier door roovers neergeschoten werden. De hoofdschuldige leeft nog, hij zou nu in 't gevang zitten, niet omreden van den moord op priesters en 9 kristenen, maar om een geschil met den baas der gendarmen. Voor het oogenblik is het zoo rustig als het kan. Deze week heb ik heel alleen drie uren ver gereden. Onderweg kruiste ik een drietal dorpjes. Een vierde der huisjes, of nog zooveel niet wordt nu bewoond. De rest is lijk 't front van 1918. De goede grond is voor de helft bezaaid. V/at men hier goede grond noemt kan hoogstens 1400 kgr. sorgho of vogelzaad (millet) opbrengen per hektaar, de gemeene grond 400 kgr. Een land van be lofte is het dus niet! Eens dat men de groep huizen voorbij is, dan ziet men geene boomen meer (olmen, wilgen en canadas). In dit T'oemet-plein is het terrein buitengewoon plat, met kan drie uren ver gaan zonder dat de hoogte de 2 meters overschrijdt, veelal is het nóg min. Hier en daar echter ligt er eene oude bedding van den Gelen stroom, waar er meestal niets anders dan wit zand ligt. Daar zijn wel acht tot tien dergelijke rivierbeddin gen (oost-west) in 't noorden van den tegen- wcordigen loop van den stroom. Van uit die zandstrepen komen er van die geweldige zandstormen die urenlang woeden. Dat is veel meer te ontzien dan regenvlagen. Dit fijn zand kruipt overal tusschen spleten van vensters en deuren, na een half uur is alles bevuild. Men kan zich inbeelden hoe de kleêren er dan uitzien! Doch het toppunt heet op reis door zoo'n weêrtje verrast te worden. In eenen draai is men lijk eenen schcuwveger, zand in oogen, neus en mond hoe verschrikkelijk! Past men eenen goeden wind, dan ziet men zelfs de ooren van het rijpaard niet meer Dan maar vooruit op goed kome het uit Sommige confraters gebruikten eenen heelen voormiddag om hunnen weg in zoo'n zand- wind te vinden, ze geraakten niet verder dan eenen kilometer, want ze draaiden rond de zelfde plaats. Regen valt hier hoogstens voor een derde van wat er in België gewoonlijk valt. Daar mee is er altijd groote droogte te vreezen Sommige jaren regent het bijna niet, het zaad kan niet kiemen of verdort naderhand en zoo geraakt men aan eenen hongersnood. Verschiet niet! Men rekent ten minste alle zeven jaren eenen hongersnood. Dat is plaat selijk. Nu eens is dat hier, toekomend jaar op een ander. Daar zijn er met eene andere formule op drie jaar, een goed jaar, een scha mei jaar en een slecht. Verleden jaar was het groot ongeluk dat de droogte heel 't Noor den van China teisterde, vier provinciën te gelijk. Daarom moogt gij niet eens twijfelen dat er verleden jaar miljoenen menschen van honger gestorven zijn! We zijn nu einde Mei en het regende drie maal sedert Nieuwjaar, hoogstens eenen vin ger natte. Valt er wat uit de lucht, dan gaat er eenen schreeuw op in 't dorp 't regent! 't regenten men gaat in den regen staan van leute en genot. Dit jaar heb ik al 51 doopsels van volwa senen (in China kan men enkele bij tiental len rekenen, terijl men in Congo met hon derden telt. Ingezien den aard van 't volk: beschaafden en wilden, zoo komt de verhou ding meer tot haar recht). Hier in 't dorp zijn! N. S. De oorlog is voor goed ingezet in Midden-China: nu nog heel ver van hier. Ze kloppen er duchtig op los. Als ze nu nog wat vechten, dan daalt het chineeseh geld nog lager. Dat heeft zijn goed: 't frankske is zooveel meer weerd voor de missie. Bij verleden jaar schilt het al 5 frank. Komt, geeft nu... en Gij wint geld voor de missie en eeuwige verdiensten bij Jezus. ESPERANTO. I De Esperantista Lingva Komitato kaj Aka- demio kende den prijs dier Akademio voor 1930 toe aan den heer H. J. Bulthuis te 's-Gravenhage, voor zijn vertaling in het Esperanto van Concience's De Leeuw van Vlaanderen onder den titel <- La Leono de Flandrujo DE SOCIALISTEN EN 'T MIJNWERKERSPENSIOEN. Ook in den Senaat is het prachtig tot Uiting gekomen, de zonderlinge doening van de socialisten. Over het wetsontwerp op de pensioenen der mijnwerkers, hieid de socialistische sena tor Damas een rede, vol twijfel en vol de magogie. 't Ontwerp van Minister Heyman was wel gced, 't bracht wel verbetering, maar 't zou toch nog beter moeten geweest zijn. Minister Heyman gaf M. Damas echter een woordje meê, dat de socialisten nog lang op dê maag zal blijven liggen. Ge moet weten werklieden, dat de socialist De Lattre, ook een ontwerp op de verbetering der pensioenen van de mijnwerkers had in gediend, een ontwerp, zoo betoogde minister Heyman dat een hoogere uitgave vergde van twintig millioen per jaar, terwijl met het nu gestemde regeeringsontwerp Heyman elk jaar zeventig millioen meer aan de mijnwerkers pensioenen zal besteed worden! BESPREKINGEN TUSSCHEN BELGI SCHE EN DUITSCHE KATHOLIEKEN De aangekondigde bijeenkomst van Belgi sche en Duitsche katho'ic' ad Zondag te Heerlen in Hollandse.. óburg plaats ten huize van Mgr Poels Van Belgische zijde waren aanwezig: de H. Poullet, minister van State en de Z. E. Pater Rutten. Alle giften voor de Missie, bijzonderlijk die gene bestemd voor E. P. Verraes, worden met dank aanveerd door E. H. Lowie, in 't college te Poperinghe, en door E. H. R. Debe- vere, St Janskruisstraat, 5, Poperinghe (Post- checknummer: 197972.) Koperen spreuk®© Pijprekkens Dagbladrekkens Pêie-Mêiea Alle slag van Kaders Geldbeugels Porte-feuilles Valiezen Boek- Muziektesschc-. Alle merken vas VULPENNEN, öareelgerief. Leesboeken, Groote keus Trouwe bediening bij Gasthuisstraat, Poperinghe POLLINCHOVE, van I April tot 30 Juni 1830. Geboorten. Morlion Henri, z. v. Camiel en Deleu Marguerite. Van Eecke Paula, d. v. Camiel en Vanallemeersch Elisa. toebhooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 lotes worden uitgetrokken voor een totaal v&n De volgende trekkingen zullen plaats heb ben: den 10 Aug. 1 lot van 250.000 fr. den 10 Aug. 2 loten van 100.000 fr. den 20 Aug. 2 loten van 100.000 fr. den 20 Aug. 3 loten van 50.000 fr. den 20 Aug. 15 loten van 10.000 fr. den 1 Sept. 1 lot van 250.000 fr. den 1 Sept. 1 lot van 100.000 fr. den 1 Sept. 3 loten van 50.000 fr. den 10 Sept. 1 lot van 500.000 fr. den 10 Sept. 2 loten van 100.000 fr. den 20 Sept. 1 lot van 500.000 fr. den 20 Sept. 1 lot van 100.000 fr. den 20 Sept. 3 loten van 50.000 fr. Voor alle Inlichtingen wendt U tot de Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlainertingba Ernstige Agenten worden gevraagd BEBHBBBBKIHHBBBBBBBBBBBSSSBBfll REINAARD DE \'OS, verteld door Eug. De Seyn. Uitgave Excelsior, Brugge; 10 fr. De aloude en immer nieuwe geschiedenis, altijd even graag gelezen, vol heilzame lessen en levenswijsheid van alle tijden. Het kort evoorwoord van J. W. Laurenberg is kenschetsend: Vol wereldlijke wijsheid is geen boek geschreven dan Reinaard de Vos Het oorspronkelijk verhaal dagteekent reeds van in de twaalfde <^|yw en heeft steeds zijn onsterfelijkheid bewezen. ZONNELACH, door Lode Lagasse. Uit gave Excelsior, Brugge; 10 fr. Een boek van 40 bladzijden; mooi geschre ven ijdille vol innige zielstoestanden; een boekje van jeugd en droom en offer. DE ROZENKRANS VAN MOEDER ZA LIGER, door Paul Kiroul. Uitgave Excel sior, Brugge; 2,50 fr. Paul Kiroul die reeds zooveel deugdelijks geschreven heeft voor de kinderen, biedt nu een boekje aan over 't bidden van den Ro zenkrans met verklaringen over de vijftien geheimen. Een mooi gedrukt boekje dat veel deugd kan teweeg brengen bij de kin deren. Belgische Fabriek Chicorei WYPELIER-TAFFIN Naanii. Vennootschap, YPER. GROOTE DORPSBRAND Declereq Joseph, z. v.^ Alfons en De!boo Ma- jn (jg gemeente Chudloos, in het district (Uugvar), is een brand uitgebroken, die door een krachtigen wind aangewakkerd, spoedig met ontzettende snelheid om zich heen greep. Spoedig waren honderd huizen een prooi der vlammen. De brand woedt intusschen nog steeds voort. De gemeente Chudloos telt 1200 inwoners en bestaat uit 200 woonhuizen. De brand moet door spelende kinderen veroorzaakt zijn. tSBBBBlIBBBBHBBBlBBSBSBESBBBBiSBa deleine. Boone Marcel, z. v. Julien en Ryckeboer Julia. Huwelijken. Delerue Karei te Elsene met Ghequière Wilhelmina. -Six Firmin te Westvleteren met Neudt Madeleine. Overlijdens. Gheeraert Amelie, 91 j., rentenierster, wed. v. Garmyn Benjamin. Bruneel Denise, 6 m., d. v. Jerome en Mahieu Lucie. Lepino Valerie, 46 j., z. b., echtg. v. Van de Graaf Pieter. WYTSCIIAETE, maand Juni 1930. Geboorten. Bouten Cécile, d. v. Cyrille en Ferdinande Blondeel. Derycke Henri, z. v. Jerome en Irma Gombeir 8UREELDOOZEN te verkrijgen bij SANSEN-VANNESTE, BURGERS, HERBERGIERS, NERINGDOENERS, wendt U tot die U de beste en de smakelijkste bieren za bestellen aan de genadigste prijzen. STERK: Allerbest bruin bier. CRISTMAS: Scotch-Type 9 fr. de bak v. 12 flessch. GERSTEN: Allerbest blond bier 10 fr. de bak v. 12 flessch. 10 fr. de bak v. 24 kl. fl, MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak v. 12 flessch. 15 fr. de bak v. 24 ki. fl. LANDBOUWERS: Een aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leve ren van bier in fiesschen en presva ten. 24 fr. de bak v. 24 kl. fl. Dezelfde bieren kunnen U besteld worden in presvaten van 100 en 50 lit. Sterk: aan 0.85 fr. de liter. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de liter, ©SHHiaHHHflHBHHnHBHSRMHBI Naar ambtelijk meegedeeld wordt werd hier enkel een voorbereidende vergadering gehou den. In den aanstaanden winter zal een nieu we bijeenkomst plaats hebben waar dan de verschillende vraagstukken die op de agenda dienen gebracht te worden zullen bepaald worden. De bijeenkomst werd geleid door den Heer Joos, lid van den Duitschen Reichstag. Ook leden van de Duitsche Beiersche Volkspartij waren aanwezig. Hoogstwaarschijnlijk werd van gedachten gewisseld over Eupen-Malmedy en de kwestie der vrijschutters in Belgie. iBBBBBBBBBBBSBEBBSBBBBBB] DE WALEN VIEREN 14 JUILLET TE BRUSSEL Maandagavond vu rden de hij de «Fé dé aticn Wakor .ie van het a rondisse- ment Brussel a; ïgesi ten Waait che K(in- gen 14 Juiileo». Na de vergadenng in te Waalsch Hui had een opiocht plaats «ten teeken van sympathie voor Frank- ;ijk», zoo l.zen wij in de Rrucse!sche bla den. Een twintigtal Waalscbe afvaardi gingen namen, met hun vlag, den Waal- chen Haan, aan den optocht deel. En de fascistische be hamels hebben de Walen niet lastig gevallen, en de politie (an M Max haeft geen walen opgeleid, OVERGROOTE BRAND TE PARIJS 39 millioen frank schade. In den nach van Vrijdag op Zaterdag heefteen geweldige brand de magazijnen der Galeries Nou elles, op te Boulevard Boané No i'/elle, gansr' in asch gelegd. Van het zeven ver-iiep hoog gebouw is niets blijven rechts'aan. De brand verspreidde zich bliksemsnel en in min dan twee urm was gansch de blok gehouwen 'lusschen de Boulevard B >r,ne Nouvelle en de Mazagramstraat Vtrnitld. Rond 7,30 ure 's morgens stortte den o e'grootcn dom, die garsch het hoofd gebouw bedekt, met verschrikkelijk ge- druisch raar ba eden Zaterdag Ie8 ure 's morgens waren nog enkele deelen der magazijren aan 't bran- en. De schade isov<rgroot. zonder te spreken van de gebouwen zijn vcor 30 millio n koopwar» n opgebrand. Gansch den voormiddag duurde de brand voortin de kelderirgen waar greote hoeveelheden kolen opgestapeld lagen. In de omgeving van Stamboel vond binnen de militaire zone van de oorlogshaven Ismid een geweldige ontploffing plaats. De groote munitiefabriek Derindsche sprong gedeelte lijk in de lucht. Geruchten melden, dat de ontploffing 300 slachtoffers heeft gemaakt. Nadere gegevens ontbreken nog. De 16-jarige Karl Jourdan werd bij het oversteken der groote baan te Malplaquet, omgereden door een auto van mad. Corbeau, uit Brussel. De jon geling werd zoo erg gekwetst, dat hij reeds bezweek bij zijn aankomst in het gasthuis. SPEELKAARTEN TEN BUREELK DEZEB

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5