DE FOPERINGHENAAK Bixschote. Een ProvincialeI Doet zoo voort jongens, vergeet uwe prijskamp is uitgeschreven geweest voor hemelsche Moeder niet en blijft steeds het fraaist uitzicht en besten onderhoud trouwe congregarist. der hofplaats en omgeving. JOns Mud k De ljefnebbers blij- Sint-Jan. YVat nieuws. In zijne laatste zitting heeft de gemeenteraad het voorstel van elektriekvoorziening in de gemeeate, goedgekeurd. Binnen enkele maanden zullen de werken uitgevoerd zijn. Zantvoorde bij-Yper. - Eeuw feesten. Op Zondag 24 Oogst zal hier met medewerking der gansche gemeente de plechtigheid plaats hebben der onaf hankelijkheid van Belgie. Dickebusch. Solo-slim. Zondag laatst werd een solo - slim ge speeld in de Herberg den Hert bij de kinders Vanelstlande, door Samov Alois met 7 nijkens en de 6 hoogste koekens. Wytschaste. Eeuwfeesten. Zondag laatst werden in onze gemeente de eeuwfeesten op luiterrijke wijze gevierd Het weder viel mee. Dit hielp de alge meene welgezindheid nog hooger op. De stoet met al de maatschappijen der ge meente trok op naar de Hoogmis. In de sobere, doch smaakvolle versierde kerk werd de mis opgedragen voor de gesneu velden. Vóór de H. Mis werd het nieuw orgel gewijd, ea Mijnheer Vanhoutte liet er s°ffens de welluidende en machtige to nen klinken. De priesters hadden het beste gewaad aan, dat door velen bewon derd werd. Gasse'straat - Ksrirs s Noordschota. Boerengilde. 't Is op Zondag aanstaande dat wij onze algemeene vergadering hebben van de Boerengilde voor de maand September, in het gemeentehuis bij G. Merlevede, om 7 uur, zeer stipt, 's avonds. Zondag 14 8* p"ember ROUWBERICHTEN BL 3. 24-8-1930. N' 34. Men droeg hem dadelijk binnen in de herberg De Valk De bijgeroepen ge neesheer voerde hem naar de X-stralen en kwam tot de bevinding dat het been in twe'e plaatsen gebroken en nog al erg ge splinterd was. Voor uwe aankoopen van <ffle slach van KLEEDEREN, wendt U tot Amand Moens. kleermaker, 7, Dixmudestr. te Yper, waar U de schoonste keus en de laatste nieuwigheden zult vinden. Verkoop van stof fen per meter en alles wordt ten huize ge tnaakt voor Heeren en Damen. ONS MUSEUM. 'k Heb de gewoonte opgedaan, alle drie maanden, een bezoek te brengen aan ons museum, en zoo zal er niets kunnen bijko men dat ik niet dadelijk aanwijzen zal, /Dezer dagèn dus ben ik wederom de trappen van ons herstelde vleeschhuis opgeklommen om al die oude kennissen nog eens te gaan bezichtigen en 'k moet het zeggen, de ver andering aldaar in die korte spanne tijds is overgroot ook zal alwie die eenigszins bekend staat met de geringe inkomsten waarover de Commissie beschikt niet nalaten in bewon dering op te gaan voor al hetgeen daar in zoo'n korten tijd tot stand werd gebracht We moeten dan onzen welgemeenden dank uitspreken voor den weledelen Heer Daniël Tack, 's museums conservator en diens ieve rigen helper Heer Cyr. Schmidt, die aanhou dend op de bres staan en het onmogelijke doen om onze reeds rijke verzameling voor uit te helpen. Want 't mag gezegd, al te dikwijls gebeurt het, dat wanneer van deze of gene zijde dit of dat voorgehouden wordt tot verbetering van onze stad men eene alge- meene goedkeuring in ontvangst nemen mag, doch wanneer het er op aankomt zelf iets te doen of te helpen doen, zoo zien wij ongelukkiglijk maar al te dikwijls dat die zelfde bewonderaars van vroeger zich nu heel voorzichtig achteruittrekken en hoo- renüe doof schijnen te zijn. Welnu, daar met 17 Sept e. k. er een aanvang zal ge maakt worden met de werken van ons oor logsmuseum, zoo verhopen wij toch dat ve len die zich tot nog toe afzijdig hielden nu uit hunne schelp zullen kruipen en de han den aan 't werk slaan om ons nieuw museum naar behooren te helpen stofïeeren. Veel werd er ons uit den vreemde toegezonden, maar nooit is er te veel. De vrienden van de stad en van de streek en zullen ook niet ten achter blijven en hun steentje willen bij brengen voor het oprichten dier tentoonstel ling die hier meer dan elders óp hare plaats staan zal. Andere steden en gemeenten zijn ons reeds voorgeloopen, wij moeten kost wat kost den verloren tijd inwinnen en zorgen dat wij voor het toekomende jaar aan de vreemde toeristen Lts te kunnen vertoonen dat het bezichtigen waard is. Welaan doet er mee! Yperling. De Roode Pillen van LDupuis, Jumet, dank aan hunne zachte maar voortgezette werking, veroorzaken de regelmatigheid van den dagelijkschen stoelgang. De doos: b rr. bij H. Notred*m«, Groote Markt, Poperinghe. Wossten. Ongeluk. Maandag met valavond kwam in volie vlucht een kleine ponney met een kar achter zich, waarop te lezen stond Kamiel Lozie Elverdinghe de plaats opgereden. Veel Komt zien naar de Uitstallingen van he: Huis BONTE, Stuersstraat, 23, Yper. Schcone keus DIAMANT. Voordeelige prij zen. Alles gewaarborgd. Mercksm. Eeuw] eesten. De ze gemeeate heeft de eeuwfeesten onder een grooten samenloop van volk luister rijk gevierd. Algemeene bevlagging en versiering der huizen. Voor het «Te Deum» was de kerk prcippeasvot. Xa de mis, optocht naar het Gemeentehuis prachtig met bloemen be- k:eedwaarop het muziek, de schoolkin- ders met vlagjes en bloemen, de maat schappijen met vaandels volgdea, Oud- strijders, Boeregilde, TöónéëT, "Velöclub, Bolders, enz. de Overheden der gemeente. D; gelegenheidsaaaspraak, door den Heer Burgemeester Baron de Coninckde Merckem, werd door de Brabanconne en de Vlaatnsche Leeuw begroet. De Cantate door de scboolkinders uitgevoerd, werd met veel smaak aanhoord. Daarna, begaven zich de maatschappij en en overheden naar het gedenkteeken der gesneuvelden, waar de heer Burge meester eene prachtige kroon neerlegde, terwijl de claroenen, de ontwaking blie zen; eenvoudig maar hoe treffend. Het gedenkteeken der gesneuvelden van het 19* Linie Regiment was rijkelijk met bloemen versierd. Om 11 1/2 ure prachtig concert gege ven door de harmonie van Merckem onder de kundige leiding van M Frans Derid- der die er in geslaagd is, aan het muziek zijn vroegere fiam te bezorgen, bijzonder melding voor de Soliste Saxophoniste in l'Arlésienne. 's Namiddags om '3 ure Prijsdeeling aan de scboolkinders schoone en aandoen lijke plechtigheid; ouders en binders zui len het zich lang herinneren. De Turners van (Duckelaere met hun muziek bekwamen een ongehoorden bij val. De oefeningen hadden plaats op de markt Wat een prachtig tafereel, die mannen onberispelijk te zien defileeren, tusschen de mooie bloemperken bij een lachende zon, omringd van een machtig getal toeschouwers. De Katholieke Burgerkring van Dix- mude en de harmonie van Wervicq speel den van 18 tot 21 ure verscheidene schoo ne sfukken welke met handgeklap begroet waren Hier een bloempje voor M. F. Dehaene cammissaris der feesten, die met zooveel talent als gepaste woorden de muziekanten tan Dixmude bedankte. Spijtig dat hij zijn armband vergeten had Het feest eindigde met een vuurwerk. De prijsvlucbt op Breteuil gaf de vol- gede uitslag Eeremetalen en diploma's, gewonnen door Sylvain Biteinen Maurice Dyzsrs. De prijskamp der ge/el versiering ken de de prijzen toe als volgt Jufvrouwen Bouquillon M. Baron de Coniock Theo Danez Ger. Pauwels R Vanlimburgh M. Bruaeel Accessit: Jufvr. Lagrange G. Havaene D. De smet H. Brugsschaet; R. Henneboudt A Lapon ;C. Planckeel. Eervolle melding H. Donez; A. Plat- leel R. DanhouweV. Pauwels Cail- iau Boutlegier C. keeren. Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFEN 't is de beste. volk stond buiten en deed zijn best om Van Eecke, den eersten prijs met onder- het vluchtend dier tot staan te br ngen. scheiding ea Jules Cr^mbez, eerste prijs. Louagie Cyriel gelukte erin de teugels Aan beide winnaars onze beste geiuk- vast te krijgen en hield alzoo den looper wenschen. tegen De eigenaar had aan de herberg 0p Zondag 31 0o stj zijpde Ker. De Meiboom btj het bestijgen, een mjs.Zondag, zal Bixschote het Eeuwfeest misstap gedaan, uitgegleden en gevellen. vieren. Het feest zat ingezet worden met Hij had een kleine hoofdwonde beko-Splemneele Hoogmis en Te Deum. Va men en kon met zijn gespan huiswaarts derlandsche liederen zullen gespeeld worden. Daarna optocht naar het Monument der Gesneuvelden en Bloe menhuldeen Vaderlandsche liederen door de schoolkinderen. 's Namiddags Con cert door het Muziek bij al'e andere vermakelijkheden, 's Avonds Electriek- sche verlichting van Toren en Monument. Alwie iets schoons wilt zien moet Zon dag 31 Oogst in Bixschote zijn. Sfaden. Rouwdienst. Verleden week Maandag had de plechtige begra ving plaats van Heer Arseen Van Oost, geneesheer, sedert 38 jaar te Staden. Zon der aarzelen mogen we zeggen dat er met Dr Van Oost een zeer verdienstvol ver dwenen is. Al zijn verzet, al zijn geluk op aarde vond hij in zieken en lijdenden te verzorgen en te troosten. Talrijk zijn de personen welke door hem geholpen wer den. De overledene was eerelid der Katholie ke gemeentemuziek De Vereenigde Vrienden De groote menigte volk, opgekomen van verre en na, om in de begraving van Dr Van Oost tegen woordig te zijn, is het zekerste bewijs dat de afgestorvene door talrijke familien in de streek gezien en geëerd werd, en nu bij zijn afsterven diep betreurd wordt. prijskamp behaalden Henri yen Bjet bjj ^un eersje proef. Laatst lie ten zij zich hooren in de proc.ssie. Het Ia dien Gezien de gemeentekas goed voorzien is en daar door de schuld van het weder de inwoners een slecht jaar zullen hebben besloot de gemeenteraad slechts 5 7 van de wegenisbelasting voor 1930 te doen ontvangen. Het vliegfeest blijft vastgesteld op 21 September. Met luister zullen er feestelijkheden plaats hebben onder andere Om 9 1/2 u. Hoogmis voor de gesneuvelden der ge meente om 11 1/2 u. Te Deum en kan tate door de schoolkinderen 's namid dags om 2 1/2 u. vorming van den stoet in de Houthemstraat, waarna optocht door de voornaamste straten der gemeen te. Het teest zal opgeluisterd worden door de welwillende medewerking van de Koninklijke Harmonie van Komen. Tien praalwagens en vijftien groepen zullen zich in den stoet bevinden, verbeeldene historische feiten sedert de stichting van Koninkrijk Belgie ons Vaderland. Om 5 uur prachtig concert en algemee ne verlichting. Medespelers Durv Arthur, Depoorter Camilieen Haelewijn Benjamin. ASTHMALIJDERS, DORSTLIJDERS Indien gij tot hier t alles geprobeerd hebt zonder voldoenden uitslag of genezing te be komen, wacht niet langer en neemt uwen toevlucht tot MARTIN TOMS. Voor verou derde en ingewortelde gevallen volgt de vol ledige serie voor zes weken 185 fr. Voor Asthma speciale serie. Martin Toms, 112, Weststraat, Brussel. Apotheek H. Notredame, Poperinghe. Plannen, toezicht van allerlei soorten van Gebouwen. - Studie van gewapend beton. PAUL HEYDEN Ingenieur en Architect Stanlevstraat, 88, Ukkel-Brussel. Tel. 454.88. Becelaere. Kerkwijding. Dinsdag 2 September a. s. zal de parc- -hiale kerk alhier plechtig gewijd worden loor Mgr. Lamiroy, Hulpbisschop van Brugge. Vlamsrtsngiie. Processie. De processie van O.L. Vrouw half Oogst werd met een windig weder begunstigd zoodat sommige vlaggen in dezen stoet niet konden gedragen worden. Deze processie ging uit tot aan het Statieplein om vandaar naar de kerk te rug te keeren. Om reden van 't vuil gaan, veroorzaakt door het regenweder der vo rige dagen, is deze processie, zooals het eerst beschikt was, niet voorbijgegaan langs Hospitaalstraat en het Oud- Mannenhuis. Vóór den oorlog werd er met de H. Sakramentsprocessie een autaar opgesla gen bij de Landing alwaar de zegen met het Allerheiligste gegeven werd. Moest er daar ievers in de Landing, langs den openbaren weg, een kapelleken gebouwd zijn, op de goeste van dat op 't Hoeksken, dan zou die zaak voor goed kunnen opgelost worden Handelaars vraagt alleenverkoop der Hoendervoeders Belga Deynze, eer.ige plaatsen zijn nog vrij. Gemeente PASSCHENDAELE BERICHT Plaats open van Onderwijzer* te Passchendaele. aanvragen indienen voor 1 September 1930. D3ck@busch. - Naar Blanken- berghe. Ons plaatselijk muziek De Vy verzonen richt op 14 September a.s. een uitstap in, per autobus, naar Blan- kenbsrghe. Vertrek om 8 1/2uur. Tehuis om 10 uur. 's Namiddags geven wij in de zeestad een concert van twee uren. Inschrijvingsprijs voor de leden 17 fr. voor de niet leden20 fr. De inschrijvingen worden aanveerd door Meester Dcconinck. De lijst wordt onverbiddelijk afgesloten op 8 September. Vmckerru Eeuwfeesten.Za terdag 3o A ugustus, om 8 uur 's avonds, aankondiging der feesten door klokken- geluid. Zondag 3i Augustus, om 11 uur voormiddag. Te Deum, waarop de Over heid en alle Burgers vriendelijk verzocht zijn tegenwoordig te zijn. Bevlagging, verriering en verlichting der huizen. Groote prijsvlucht voor de duiven uit Breteuil. Luisterlijke Gaaibolling om 2 1/2 uur namiddag, bij Julien Rolly. Om 4 uur namiddag Groote Peerde- koers, 700 fr. prijzen. Dinsdag 2 September Gouden Brui lof: der echtgenooten Charles Rolly en Eugenie Heuzel. Om 10 uur Plechtige Mis van Dank zegging, waarna ontvangst der Jubila rissen op het Gemeentehuis, waarna Banket. Donderdag 4 September, om 9 uur voormiddag Plechtige Lijkdienst voor de Gesneuvelde Soldaten der Gemeente. Aanspraak bij het Gedenkteeken der Gesneuvelden. Om 4.30 uur namiddag Allerhande Volksfeesten. Zondag 7 September en volgende Zondagen Volksvermaken op al de gehuchten der Gemeente. Muziek en Verlichting. Erg Ongeluk. Zondag laatst ge beurde alhier een erg ongeluk. Désiré Capelle, peerdengeleider bij den Heer Debeil, olieslager, was met een gespan van zijn meester den oogst gaan inhalen van een vriend. In het naar huis komen, al de sluiting van zijn voertuig toedraai ende, glijdde de man uit en viel met zijn hoofd juist vóór het wiel van den zwaren kamion. Gelukkiglijk was het rijtuig nu gesloten en op het woord van hun gelei der vielen de peerden stil. Het hoofd van den ongelukkige werd toch door het wiel op de kalsijde geduwd en wel een meter ver op de steenen voortgestoken, zoodat de man ijselijk gekwetst werd aan beide zijden van het hoofd. Dr Goethals ver zorgde den gekwetste ter plaats en deed hem vervolgens naar huis brengen. Er is geen schedelbreuk en zonder bij zondere verkwikkelingen zal de man her stellen. Alweer één die door d' oog e van een naaide kroop. VREESELIJK ONGELUK TE HOLLEBEKE Autocar verbrijzelt moto. Een doode en gekwetste. Zondag avond te 6 uur kwam onze Pa rochiaan, Richard Sohier per moto van Kaocke gereden. Zijn vrouw zat van ach ter. Te Brugge gekomen, over Ter Pan ne werd de moto aangereden door den autobus Alfred Wittesaele van Heyst. De slag was afgrijselijk Ricoard Sohier was beide beenen af en vree^elijk gekwetst in den onderbuik. De vrouw was gekneusd en gewond aan de beenen. Haastig wer den ze naar St Jozefskliniek gevoerd en verzorgd. De arme Richard is rond 9uut 's avonds overleden na de H. Rechten te hebben ontvangen. De vrouw is huis waarts kunnen komen en haar toestand is bevredigend. Moeder en twee weesjes blijven dus al leene achter om te treuren en te bidden. De Redactie biedt aan de bedroefde Familie haar kristelijke deelneming Yhielt. Erge botsing. Zondag namiddag rond 2 uur is er te Thielt een schrikkelijk ongeluk gebeurd dat waar schijnlijk het leven zal kosten aan den motorijder. De genaamde De Coene, van Beghem, kwam met zijn moto gereden op den h >ek der markt toen hij eensklaps aangeieden werd door den auto van M. De Meulemeester van Audenaerde. De motorijder is vreeselijk gekwetst en een doodelijke afloop wordt gevreesd. Van de moto blijft niets meer gehe'rl. De autorij ders bleven ongedeerd. Iseghem. Droevig ongeval. - Iet knaapje Joseph Gekhière, oud 9 jaar zoontje van Remi Gekhière, beenhouwer, ging door de Meenenstraat. Het werd omgeworpen door een velorijder en met erge kwetsuren aan het hoofd opgenomen en in eene woning gedragen waar het door een geneesheer verzorgd werd. Naderhand werd het naar zijn woning overgebracht. Zijn toestand is zeer erg Een onderzoek is door de politie ingesteld. was waarlijk buiten verwachting. Thans zijn zij aan het herhalen voor de kermis van Zuydschote. Dat is goed, de gebeuren helpen hun feesten verlustigen. Gaat maar voort liefhebbers Muziekan ten, eersidaags 'komt er toch wel van U een muziekmaatschappij onder de ken spreuk Willen is kunnen. Naar Antwerpen. De reis gaat door op Maandag 8 September nog en kele plaatsen zijn beschikbaar, doch voor 't Kristusspel kan men geen borg meer spreken. Zoodus, gij die goesting hebt, haast u. Naar Mech'len. Heel Katholiek Belgie staat in rep en roer. üp Zondag aanstaande 31 Oogst verwacht men te Mechelen voor het Eucharistiek Congres meer dan honderd duizend H. Hertebon- ders, Boerengilders, Middenstanders, Werkliedenbonders en Kajotters. Boesin- ghe zal er ook zijn. Hoe In auto zoo g l nog uw naam niet hebt aangegeven, haast u. De reis kost 35 fr. - Bedevaart naar Dadizet le. Op Woensdag 10 September gaan wij zooals elke jaar naar O. L Vrouw van Dadizeele. De réis geschiedt per auto en zal 10 fr. kosten. Die het verlangen, kunnen aldaar noenmalen doch moeten bij aangifte ver wittigen. Men verwacht er iedereen, man nen vooral Vicentianen vrouwen, jong heden en jongedochters Maria Congre- ganisten Geeft dadelijk uw naam op aan de schrijfster der Maria Congregatie M. Hollyncken stort meteen het bedrag voor de reis. - Prijsdeeling onzer Jongens en Meisjesschool. Aanstaande week ge ven wij den uitslag der prijsuitdeeling die Maandag laatst plaats greep in de feest zaal Na de mis voerden de kinders op de versierde plaats, vóór het stadhuis geza menlijk vaderlandsche zangen uit. Het liep glad van stapel, evenals den Te Deum ook door hen, na de Hoogmis gezocgen. Daarna hield de Heer Burgemeester een treffende aanspraak. De overheden en bijzonderen der ge meente teekenden het gulden boek. Om 3 ure waren de Turners Vlug en Vroom» van Poperinghe op hun post. Een uur en half lang vertoonden zij er hunna flinke oefeningen. Ze werden fel toegejuicht, en "t was verdiend ook. Het concert door onze muziekmaat schappij en dat der Koninklijke Fanfare van Meessen werd gretig aanhoord. De beste Voeders zijn Deynze's Bel ga Voeders. Indien ge soms van stad verhuist Naar streken die wij niet bezoeken Neem daarom geen ander merk in huis Maar schrijf een kaart en Iaat ons roepen. Een oude klant van F. C. Jacobs Suikerij ligt ons nauw aan 't hart, of hij ver woont of nabij. CHRISTEN MIDDENSTAND Poperinghe. RECHTSKUNDIGE DIENST. Zitting eiken Vrijdag morgen. FISCALE DIENST. Inlichtingen te be komen: In den Katholieken Kring te POPERIN GHE: eiken dag te 12 uur middag. Inlichtingen over taksen en belastin gen te verkrijgen door de leden eiken middag te 12 uur in 't middenstandsse- kretariaat, Bertenplaa s, 5. Leer gangen in de Pngelsche taal en in HandelsrechtWie wenscht deze VermaSielïjkliedeii Zondeg 24 Oogst Eerste Tap. Iti Cambiinus bij Alphonse Despe- ghel, Maurice Dewulfstraat. Drie schoone Kaders te verhollen. In den Pauw bij Jules Pittelioen, Casselstraat gegeven door Maurice Samvn en Gaspard Kevgnaert. Velokoers voor Onder beginnelingen. 450 Fr. Prijzen. 45 Km. Inschrij ving om 3 uur bij J. Lenoir. Na de VLAMERTINGHE. Gemeente krediet van Belgie. Alle verrichtin gen. Zekerste geldplaatsingen. Recht- streeksche agentJer. Dehaeck. AUTOSCHOOL VAN GENT Hoofdzetel: GENT, Hirjttrul, 10 Bijhuia: HOUTRIJK, Gent*chen>teenweg, SI THEORIE - PRAKTIJK LESSEN OP DEN AUTO ZELF RIJOEFENINGEN i-i Gemak na betaling i- Rousseiare. H.H. 'Priester- Wijdingen. Op 17 Aug. 1.1., werden in het Missiehuis van Scheut twee onzer stadsgenooten tot priester gewijd, de Zeer Eerw. Heeren Michiel Denys, zoon van Achiel DeDys-Schelpe, en Valeer Ronde- lez, zoon van Alfons Rondelei-Deheere De Heilige Priesterwijding werd hen toegediend doorZ.D H. Mgr Gubbels, apostolisch Vicaris van 1 Chang (China) in de kapel van het Missiehuis. Dagorde 1. Verslag vorige vergadering en nog maals over het vlagfeest. 2. Bespreking om aankoop van een wagon plantaardappelen. 3. Aankoopen van plantaardappelen landbouwkalk en allerlei meststoffen (doodseizoen). 4. Bespreking om in groep naar de tentoonstelling van Antwerpen te gaan, per auto en voor 2 dagen. Verdere inlich tingen in de vergadering, van vervoer en logement enz Aangifc en betaling in de vergadering aan dea schrijver der Boeren gilde. 5. Allerlei mededeelingen. Dus alle leden worden \erwacht en bijzonderlijk deze die begeeren de reis mede te mrken naar Antwerpen, 't Is Zondag aanstaande de laatste dag. achter dien dag worden er geene iaschrijvingen meer gedaan De reis zri doorgaan van 9- s morgens vroeg tot 10 September 'sa- vonds. Allen verwacht en op post Westvleteran. Het Bestuur V. O. S. laat weten dat er nog plaatsen beschikbaar zijn op den autobus van Jules iDecuyper, voor de Bedevaart naar Dix 1 mude. Vertrek om 8 1/2 uur bij de Muis. leergangen te volgen gelieve hem zoohaast j koers rijden onl ter lraagst er locplotrs. mogelijk te laten mschn, ven t zi, in den Abee|e_statie_ Qroole Flesschenschieting. Bij Albert Firty. Begin te 2 1 2 uur. Zordag 31 Oogst Vlamertinghe. Herbergkermis. «In den Ouden Transvaal» bij Waeyen- berghe- Boccarr e. Boesinghe - Zuidschote (Lizcrce) GROOTE VELOKOERS. 5o Km. Kleine prijs Cigaretten Belga voor beginnelingen. 650 fr. Prijzen en premien en prac itig kunstvoorwerp, waarde 100 fr. Schaal Belga voor ioter- clubsmet de 4 best gerangschikte renners. Begin te 3 uur. Katholieken Kring 't zij bij een der commissie-leden van onzen bond. URMMHRHBnHMHBHailRlBRSaRlgf DE STAKING IN 'T FRANSCH-NOORDEN Zondag is in de streek Robaais-Toerkonje Lannoy alles rustig verloopen. Te Robaais hebben de kommunisten een betooging gehouden waaraan circa 400 man deelnamen. Er deden zich geen incidenten voor. Uit Mcenen werd Maandagavond reeds bericht, dat er niet min dan 44 autobussen, stampvol bezet met werkvolk uit de streek Yper-Poperinghe, de grens te Hallewijn overgestoken hebben. In aansluiting met wat er geseind werd uit Meenen, bericht men ons uit Robaais dat er Maandag 3.000 man het werk her nomen hebben te Toerkonje. De meeste werklieden die het werk hernamen waren Belgen. Te Robaais zijn er 400 en te Croix 50 werklieden terug aan het werk gegaan. Overal elders heerschte er kalmte. Dinsdagavond werd ons uit Robaais ge seind, dat er in den loop van den dag nog steeds werkhernemingen waren aangestipt. Te Toerkonje: 1.000; te Robaais: 400; te Rijssel: 1.600. De werkherneming breidt zich steéds ge durig uit, doch niet al te vlug. Donderdag hebben duizenden werklieden het werk hernomen. De werkstaking mag zoo goed als geëindigd aanzien worden. Met het sluiten van het schooljaar, op 14 dezer, bekwamen in de Vrije Beroeps- school ter stede, de volgende leergasten hun uitgangsdiploma I. - Afdeeling Pas- en mecaniekwerk. Met voldoening: Degrendel Pierre van Po peringhe; Vercaigne Albéric van Yper; Van- maeckelberghe Jozef van Loo; Spinnewyn Albert van Wytschaete; Noyelle Roger van Yper; Pil Jozef van Pollinchove; Meier Er- nest van Bixschoote; Hoste Michel van Vlamertinghe; Moerkerke Maurits van Yper; Dezeure Maurits van Pollinchove; Deman Victor van Wervick. Met groote onder scheiding: Herman Maurits van Wytschaete. II. - Afdeeling Schrijn- en Meubelwerk. Met voldoening: Lemeigre Maurits van Yper. III. - Coupe en Confectie. Met voldoe ning: Angillis Robert van Yper Met on derscheiding: Louwagie Rafaël van Zuid- schoote; Bevernaeys Albert van Poperinghe. Met groote onderscheiding: Sioen Bruno van Gheluvelt; Verpoot Marcel van Meerien. - Met de grootste onderscheiding: Brion Walter van Wytschaete. Heyst. Tragisch verdrinken. Zaterdag morgen waren een jongeling en eene juffer aan 't baden, bij eene holle zee zij werden door de baren medegesleurd. De redder, die de badplaats bewaakte, M Lasure, wierp zich in de golven en kon de juffer behou Jen aan land brengen. Hij keerde onmiddellijk terug om ook den jongeling te redden, maar deze po ging was noodlottig. De redder verdronk evenals de jonge 'Vraagt aan onze Yefkoopers heer. De zee wierp het lijk van Lasure op de kusten. Dit van den jongeling werd niet gevonden. Boesinghe. Feestdag derjon- gelingencongregatie. Op O L. Vrouw half Oogst vierde de jongelingencongre- p DE ZWARTE VROUW door A. Hans. Verschijnt in wekelijksche afleverin gen. - 16 Bladzijden boeiende lezing voor 50 cent. - Deze week verschijnt aflevering. - De 1' afleveringen DAMEN! Voor uw Corset of Ceinture, vraagt het merk D. W. De nieuwste modellen. gatie hare patrones. In de Communiemis ,n no„ te verkrijgen, van 's morgens om 5 1 2 uur, waren zij talrijk opgekomen om hunne goede Moe der te huldigen. Eveneens aan de proces sie namen zij deel, 't zij in 't muziek, 't zij in den eeni n of anderen groep of door het dragen van een beeld. HENNERINGEN te bekomen bij Samen-Vanneste, Poperinghe. VOETBALNIEUWS I. - Vanaf aanstaande week kunnen de entrainementen hernomen worden op vol gende dagen: Donderdag, Zaterdag en Zon dag. We verwachten dat de spelers seffens de onmisbare oefeningen zullen aanpakken, ten einde op eerste Zondag van October readyte zijn om de Matchen voor het kampioenschap op waardige manier te kun nen aanvangen. II. - Het bestuur is in onderhandelingen om ne paar vriendenmatchen (voor I1" en II" ploeg) op touw te zetten als hors d'ceuvre van het seizoen 1930-31. III. - Indien er spelers zijn (niet leden) die begeeren deel te nemen aan de matchen van aanst. seizoen worden beleefd verzocht ten spoedigste hunne naam te willen aan geven bij den Sekretaris J. Decrock, Yper- straat, 135, ofwel bij een der leden van het bestuur. IV. - Binnen kort zullen de lidkaarten ten huize aangeboden worden (aan zelfde prijs als verleden jaar). v. - Eerstdaags zullen er kalender-boek jes te verkrijgen zijn bij Sekretaris De crock. Namens bestuur Football Club Poperinghe. SBBBBHflBflBBBBBBBBBBflBBBBBBBBBB NIEUWS OVER DE HOP. Xcrxberg (Beieren). Ter markt van Tettnaug kwamen er reeds balen nieuw ge was, die aan ioo tot i5o mark (85o tot 1275 Belg. fr.) verkocht werdecof> de markt te Xurnberg kwamen de eerste balen Haller- tauwhop en werden aan 120 mark gemiddeld verkocht (1020 Belg. fr.) In omtrent al de Beiersche hopstreken heeft men deze week den pluk begonnen, omdat de vroege hop met roode vlekziekte bevallen wordt. Over den }>rijs van 100 mark zijn de hopplanters niet te vreden, want de productiekosten per 100 pond beloopen 120 tot 140 mark in de meeste Beiersche streken (1020 tot 1190 Belg. fr.); zeifs voor 't plukken alleen bedragen de onkosten rond de 35 mark (3oo fr.) S.\az (Tcheko-Slovakië). Deze week is de pluk begonnen, van 19 tot 21 Augusti. Men verwach de eerste balen ter markt op het einde der week. De laatste weken was er wat hop op voorhand verkocht, te leveren einde Augusti, aan 600 tot loo kronen. (63o tot 735 fr.); doch deze week waren de planters op hun weerhouden, gezien het bericht dat kwam van het Saazer hopcongres. In Raud uitzr gebied is men sedert eenige dagen met den pluk begonnende opbrengst bedraagt den helft van het voorgaande gewas 1929. Brussel. Alles verloopt kalm op de Woensdagbeurs: spemlanten pogen steeds de markt neer te drukken, en steken de Po- peringsche hop op 225 tot z3o fr. De toestand in Aalst en Poperinghe is niet verbeterd. Zelfs klaagt men over het rood worden van de hoj) die geknopt is. De vroege Aalstersche zal men den 25 Augusti beginnen plukken, en de late Aalstersche rond den 4 September; in het Poperingsche begint de pluktijd hoogst- waarschijnlijk den 1 September. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBSB VIER KINDEREN LEVEND VERBRAND In het Bulgaatsch dorpje Jarawitaz werd brand gesticht, vermoedelijk door ontsnapte misdadigers vier kinderen werden levend in hun Luis verbrand. JORIS DE LEEUW VRIJGESPROKEN Voor het Krijgshof te Brussel werd de zaak De Leeuw Donderdag opgeroepen. Het Openbaar Ministerie had beroep aangetee- kend tegen de uitspraak van het gerecht te Luik dat den soldaat De Leeuw veroordeeld had wezens zijn weigering te gehoorzamen aan Fransche bevelen. De ondervraging van den Voorzitter was heel hoffelijk en het Openbaar Ministerie hield een hoofsch eerder vriendelijk rekwi- sitorium. HET VONNIS. Nadat de H. Van de Kelder het publiek tot kalm luisteren heeft aangemaand, geeft hij lezing van het vonnis. Er wordt in aangestipt dat De Leeuw zich bereid verklaarde zijn dienst te vervullen mits hij in zijn taal zou worden bevolen, dat hij alleen Fransche bevelen weigerde, dat het misdadig inzicht dus niet is bewezen. Het .vernietigd het vonnis van den Luiker Krijgsraad en spreekt De Leeuw vrij. En nu, De Leeuw, besluit de Voorzitter, zult gij Uw land, Belgie, dienen met ijver en plichtgetrouw? De soldaat De Leeuw knikt. BBBBBBBBBBBB^BBBBBBBBBBBBBBBB VREESELIJKE HONGERSNOOD IN RUANDA In het orgaan van de Afrikaansche missie der Witte Paters deelt Mgr Clasx mede, dat tijdens den jongsten hongersnood in Ruan da naar schatting 35 a 40 duizend negers zijn omgekomen, en dat zonder de hulp der Belgische regeering er minstens 100.000 doo- den te betreuren zouden zijn geweest. Circa 70 a 80 duizend zwarten zijn tijdelijk naar Uganda of het hooggebergte in het Noord- Westen getrokken. ANTWERPEN - IN DE EXPOSITIE Weet ge wat in de Wereldtentoonstelling aan de inkoomwinketten ontvangen werd op 15, 16 en 17 Augustus? Vrijdag 370.000 fr.; Zaterdag 330.000 fr; Zondag 435.000 fr. Te zamen op die drij dagen: 1.135.000 fr. Tot heden werden reeds voor meer dan 20 millioen frank tickets verkocht. Wilde het weder ons nog eenige weken begunstigen, we zouden er nog meer genoe gen aan beleven. Ook Oud-Belgie kreeg zijn deel van den volksvloed: 115.370 fr. op 15 Aug., 115.750 fr. op, 16 Aug.. 136.711 fr. op 17 Aug. of 367.831 frank op die drij dagen. Nooit bracht ergens een kermis zooveel volk te zamen. En de trams Die vervoerden Vrijdag 500.000 reizigers, Zaterdag 425.000 en Zon dag 545.000. Zoo'n succes is zonder voorgaande. Vrienden en Kennissen worden beleefd uit- genoodigd tot de Plechtige JAARMIS op Zondag 24 Oogst, te 8 Vi uur, in St Jans kerk voor de OVERLEDEN OUDERS van Leopold Depla.cdt en Sylvie Billiau. Beleefde uitnoodlging aan Familie, Vrien den en Kennissen tot de JAARMIS op Zon dag 24 Oogst, te 9 uur, 111 St Bertinuskerk, voor HONORÉ POLLEY en overledene huisvrouw EUDOXIE SAESEN «o» Heer Camiel Deweerdt en Kinders noodi- gen beleefd Familie, Vrienden en Kennissen Uit tot de SOLEMNEELE JAARMIS, Op Dinsdag 26 Augustus, te 9 14 uur, in de kerk van ABEELE voor Vrouw SILVIE BULTEEL Echtgenoote van Mijnheer Camiel Deweerdt. <oï De Familie Peel-Lebon noodigt Vrienden en Kennissen uit tot de GEZONGENE MIS op Woensdag 27 Oogst, in St Jans kerk, om 9 ure, tot ziellafenis hunner OVERLEDEN OUDERS. BEDANKING. M. Hector Uzeel-Coutereel, Vrouw en Kin ders bedanken de Vrienden en Kennissen om den blijk van deelneming betoond door hun aanwezigheid in de Begraving van hun over leden Zoon en Broeder Heer JOZEF UZEEL. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Mgr de Bisschop van Brugge heeft be noemd: De E. H. Muilier, onderpastoor van de Magdalena, tot bestuurder van de Vak school te Brugge, in vervanging van wijlen E. H. Van Halst. Tot onderpastoor te Oost- nieuwkerke, de E. H. Behaeghel, lecraar in St Pietersgesticht te Blankenberghe; te Swe- veghem, de E. H. Sintobin, leeraar in de Normaalschool te Thourout. Z. E. H. De Coene, bestuurder der Nor maalschool te Thourout, is benoemd tot diocesaan hoofdopziener, in vervanging van E. H. Lescouhier, die zijn ontslag neemt.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 3