1 Brouwerij Masschelein DE POPERINGHENAAJff. IMHBUHUHUMUH1 iBI EL 5. - 24-8-1930. N 34. AUGUSTI - KOORNMAAND u©o.e®e fr. te winnen 21.500.000 franken. UNION CENTRALE da Ia BOURSÏ i Koperen spreuk©» Psjprekkessa Dagbladrekkeras Pêle-Mêles I Alle slag van Kaders Geldbeugels Porte-feuillcg Valiezen IBoek- Muziektessck>e« Alle merken vat* 1 VULPENNEN. B»reelgerief. Leesboek®». Groote keus Trouwe bediening bij 3ANSEN - VANNESTEj Gasthuisstraat, Poperinghe. BOEKENNIEUWS YPERSTRAAT POPERINGHE I ('t Vervolgt), G ®2 O A. C II T EÏ M Niets is zoo lastig als niet te werken. Ge lukkig hij die zijn leven aan groote en edele doeleinden wijdt, en zijn wel overwogen plannen beredeneerd uitvoert. Een wereld waar geen greintje dwaasheid zou te vinden zijn, zou wel zeer vervelend en laag bij den grond wezen. H£T MANNEKE UIT Q£ Onder ons gezegd en gezwegen Dat weder begint mij erg tegen te steken en om mij te wreken Heb ik zoo even 'n briefelken geschreven naar St Medard die van uit den hemel daar zijn kuipen water met veel geklater zoo danig over onze akkervruchten giet dat er op 't laatste niets meer van over en [schiet, Maar al.s ik nu ne keer goed nagedacht heb, scheur ik dat briefelken kapot. Want, zoo zeg ik bij mijn eigen, St Medard is ook de patroon van de paraplu- ofte regen- schermfabrikanten. En nu herinner ik mij dat al die fabrikanten op den feestdag van St Medard naar St Medardus-Oordeghem beêwegen zijn geweest, omdat hunne com merce niet al te goed meer marcheerde. En ze hebben daar veel kaarskens doen branden voor hunnen patroon en ze hebben daar schoon blommekees geschonken en St Me dard, die zoo'n buitengewoon goed hart heeft, heeft dan beloofd dit jaar eens spe ciaal voor hen te zorgen! Hij heeft zijne belofte goed gehouden! Ja, voegt Marenta er bij, St Medard is aan toch rechtzinniger dan de belgische regeering. Die beloofden al zoo lang aan de Vlamingen hun recht te schenken, maar on- dertusscnen denkt ze: Veel beloven, weinig geven Doet de zotten in vrede leven. Maar de Vlamingen zijn nu eenmaal geen zotten... en in vrede zullen ze niet leven, zoolang ze hun recht niet hebben verkregen en zoolang ze in hun Vaderland beschouwd worden als burgers van... 2' rang. Als ik daar eens goed aan denk, zie... dan zou 'k kunnen weenen! Wat? Wij, Vlamin gen, die zoo fier mogen gaan op een roem rijk verleden, wij, kinderen van het edelste ras. dat ooit den aardbol heeft bewoond, wij zouden nog als knecht en slaaf moeten die nen in ons eigen land...? Neen! dat kan, dat mag. dat zal zoo niet voort blijven duren. Recht komt er! En daarmee ziede, beste lezers en alder liefste lezereskens, dat, al houdt 't Manne ken uit de Maan van lachen en van leute en plezier, hij toch <ook over een ernstig vraagstuk, ernstig zijn meening kan zeggen. UW MEENING rechtuit zeggen, dat is iets dat gij altijd moet, doen Cies Slameur, die onlangs getrouwd is, zei ook rechtuit wat hij er van dacht toen ze hem vroegen wat zijn gedacht was over 't trouwd zijn. Het huwelijk, zei Cies, dat is iets dat u al uwe vrijheid afneemt. Om U een voorbeeld te geven: toen ik nog jongman was dronk ik alle dagen negen potten bier en kwam dan om een uur 's nachts naar huis, maar nu da'k met een wijf op mijn kot zit drink ik 's avonds eene pot bier en moet om 9 ure thuis zijn. Dat is 't verschil van de differentie, be sloot Cies. Marenta wenscht proficiat aan 't wijf van Cies. omdat ze haren man zoo kunnen dres- seeren heeft. ZE ZEGGEN als ge van den duvel spreekt ziet ge zijnen staart. Ge moet nu niet gaan denken zulle dat ik de staart van den duvel gezien heb. Maar ge rappeleert U toch nog dat ik hier verleden week schreef over de records en dat er zotten waren die zoo een record wilden slaan om 't langst in een boom te hangen. Toen zei ik dat dat nog al een gevaarlijk sport was. Hewel ziet, mijn epistel was nog maar af, ik sloeg een gazet open en wat las ik. Een jonge Amerikaan die 496 uren aan een boomtak had gehangen valt, en breekt den halsHet was de 18 ja rige Nelson Macintosh, 't Schijnt dat hij zich alle jaren oefende, en nu had hij 496 uren bereikt, maar wilde niet afstijgen vooraleer de 500 gehaald te hebben. Zijn moeder bracht hem juist een beetje warm eten wanneer hij van een hoogte van 12 meter naar beneden tuimelde. Toen lag hij daar dood op den grond en 't was zijne moeder die hem zoo vond 't Mensch moet dan ook geroepen hebben: Ach Heer, ach God, Waarom toch overtrad hij mijn verbod. Maar helaas! 't Is te laat den put gevuld Als 't kalfken is verdronken 't Is te laat het haar gekruld Als men met ne... kletskop zit te pronken Onze tegenwoordige moeders zijn veel te zwak tegenover hunne kinderen. Valt het dan te verwonderen dat ze vroeg of laat hunne toegevendheid moeten bezuren? In mijnen tijd deden ze dat gansch anders, zei Jef Tierletijn, en hij trok zijn kousen over z'n schoenen. EN ALS ER ONDER mijne lieve lezeres kens personen zijn die last hebben om morgens hunnen man op tijds uit zijn bed te halen, ga ik hun hier een middel geven, om dien uit den weg te ruimen (niet hun man! God beware mij daarvan, maar die last), 't Is zoo simpel als 't groot is Dat ze zich een van die nieuwe wekkers aan schaffen geheetenniespoedergaswekkers Nog niet van hooren spreken? Een horloge maker van Baden heeft hem uitgevonden. Men windt den wekker op, en zet hem den aflooper op het uur dat men wenscht, op dat oogenblik dan, komen er uit het apparaat zekere chemische bestanddeelen, die U kost wat kost doen niezen en zoo natuurlijk wakker maken. En ge blijft voort niezen tot als ge rechtstaat. Dus, ge moet er uit, willen ofte niet.Marenta, heeft er mij zoo al eenen beloofd voor mijnen verjaardag. IS ME DAT EEN WASCHINRICHTING kloeg Mie Katoen tegen haar vriendin Triene Langbeen. Ze sturen mij mijn overhemden terug met halve knoopen eraan. Klaag maar niet, wedervoer de andere, de mijne stuurt me heele knoopjes terug, met... halve over hemden eraan. t SPREEKWOORD zegt: droomen is bedrog ka... 's nachts in uw bed, 's morgens vindt [ge 't nog. Uit een onlangs, door een Oostenrijkschen perfester vastgestelde statistiek, heeft men opgemaakt dat het vrouwvolk veel meer on derhevig is aan droomen, dan 't mansvolk. Waaraan dat die menschen toch hun tijd verbeuzelen (niet 't vrouwvolk met te droo men, maar die perfesters met zoo'n stati stieken op te maken). Op honderd mannen zijn er maar zeven en twintig, die regelmatig droomen, terwijl er daarvoor vijf en veertig vrouwen worden gevonden. Veertien, per honderd mannen, droomen zelden en negen per honderd droomen nooit, maar... tot nu toe hebben ze nog maar eene enkele vrouw ontdekt die deze eigenschap (van nooit te droomen) bezit. Misschien zijn er wel, onder mijne aider - liefste Lezereskens, die ook deze eigenschap bezitten! Dat ze het mij dan maar laten weten, ik zal dan ne keer een brief ken in egel naar die meneer de prefester zenden en hem ne keer ferm op zijn knevels tikken. Watte, 't vrouwvolk zoo uitmaken voor droomsters KISS ME NOT... Ach Heer! Ach God! Wat is me dat Nu voor entwat? zult ge me vragen! Hewel... c'est simple comme bonjour... Kiss me not... dat is engelsch en dat beteekent: kus me niet. Dat zou onzen ezel ook kunnen vertalen... indien hij lezen kon. In Engeland „is het tegenwoordig de nieuwe mode, deze drie woorden te brodeeren op de... ba vetten ofte zeeverlappen van de baby's Ge zult wel allen dat tooneel reeds bijgewoond hebben. Gelukkige ouders gaan met hun baby een wandelingsken maken, en, onderweg komen ze, bij toeval, zoo een oud gerimpeld wijf tegen, van hun kennissen, met de onvermij delijke druppelaan den neus. En deze begint dan: «Ho! wat een schoon kindje! dada! Hoe oud is het? dada! En al zoo te spreken omhelst de oude vrouw het kindje en... de druppel blijft kleven op het aange- zichte van het kindje. De ouders durven niets zeggen... maar ze wisselen een oogslag die veel beteekent. Hewel! de dokters zeg gen dat het zeer ongezond is voor de klein tjes zoo van iedereen en alleman omhelsd te worden. Hetgeen zeer goed te begrijpen alt, want iedereen wascht alle dagen zijn tanden niet, en er zijn er velen wier adem juist niet denken doet aan een frisch lente- windeke. Allee! Vlaamsche moeders, volgt voorbeeld na van de Engelsche ouders, en dat van morgen af uw baby een zeeverlap drage met de woorden kus mij niet DE OPERA TE BOSTON gaf een opvoe ring van Puccini's Tosca met een Italiaan- sche zangeres als Cavardos. Alles ging goed en het publiek leefde vol spanning het tra gische duo der hoofdpersonen in de tweede akte mede, toen plotseling uit de stalles een uitbundig gelach klonk. Het kwam van twee Italianen In minder dan geen tijd werden de profane rustverstoorders verwijderd en naar het politiekantoor gebracht om daar ophel- stoutmoedige zeevaarders hopen binnen twee sterke kousen te scheuren, evenwel zonder dat het publiek het bemerkte. Alleen Tosca had het ongeluk gezien. Om nu haar partner voor schande te sparen en de lachlust van het publiek te voorkomen, zong ze op een gegeven oogenblik in plaats van den voor geschreven tekst, op tragisch smartelijke wijze haar Carvardossi toe: Draai u niet om, uw kousen zijn gescheurd. Het Amerikaansch publiek verstond zulks niet, echter wel de twee aanwezige landge- nooten van de gevatte zangeres. Natuurlijk was een lachbui de onvermijdelijke uitwer king op de komische kontrast-werking. GIERIGHEID is een gebrek Die gierig is, die noemt men, vrek. Maar spaarzaamheid, 'k zeg het met veel [vreugd Dat is voorwaar een schoone deugd. Nu, met dezen duren tijd, is het vooral noodig spaarzaam te zijn. Maar 't ergste is dat het nog dikwijls de rijken zijn die er het voorbeeld moeten van geven aan de armen of ten minste deze laatsten moeten aansporen spaarzaam te zijn. Luistert naar het volgende historieken: In het nieuwe Turkije is het verboden een wijde en breede pofbroek te dragen. In het begin konden de eenvoudige Turken maar niet begrijpen, waarom Kemal pasja dit ver bod uitgevaardigd had. Een arme Turk, die door de politie er reeds drie keer op was ge wezen, dat het hoog tijd was, dat hij een Europeesche broek moest laten maken, ging wanhopig bij Kemal pasja op audiëntie. Waarom hebt u dit verbod uitgevaar digd? vroeg de Turk. En waarom geeft u dan geen geld voor een nieuwe broek? Kemal pasja vroeg den ontevreden man vriendelijk, hoeveel kinderen hij had. Twee zoons heb ik. Breng ze hier. De arme Turk verscheen weldra met zijn beide zoons, die bijna geen kleeren aan het lijf hadden. Ga in het zijvertrek en trek je pofbroek uit. De Turk deed, zooals hem bevolen was. Daarop verschenen drie kleermakers, die de broek opnamen, de naden lostornden en vlug drie Europeesche broeken uit de oude stof maakten. Eén voor den vader en twee voor de beide zoons. Ziet ge, ezel, zei Kemal pasja, daarom heb ik deze verordening gemaakt. WEET GIJ, beste Lezers en alderliefste Lezereskens, welke het toppunt is van de snelheid? Hewel dat is zóó rap rond een boom loopen van twee meter diameter, dat uw teenen uw hielen raken. VAN SNELHEID GESPROKEN. In En geland is dezer dagen een eigenaardige snelheidswedstrijd gehouden. Tezelfder tijd dat van het Kings Cross-station te Londen de vliegende Schotde snelste express- trein in Engeland, vertrok, werden voor het parlementsgebouw, 1000 postduiven, die te Newcastle thuishoorden, losgelaten. De trein heeft den wedstrijd over 238 mijl gewonnen, daar hij een uur en 38 minuten vroeger aankwam dan de eerste duif. 't Tegenovergestelde zou mij verwonderd hebben. EN VOOR een veranderingsken heeft er in Mechelen weer een hartroerend drama plaats gegrepen. Op 11 Augustus 1929 overleed het kindje der echtelingen Goeymets-Van Moor uit de Ste-Cathelijnestraat. Op den verjaardag van het overlijden wilde de vrouw kost wat kost het graf van het kindje gaan bezoeken. De man, ziende dat zijn vrouw in een opgewon den toestand verkeerde, belette haar zulks Zij ging evenwel naar haar slaapkamer en sprong door het,venster in de straat, De ongelukkige werd naar het gasthuis overgebracht, waar vastgesteld werd dat haar de ruggraat was gebroken. Zij verkeert in hopeloozen toestand. Dit tragisch ongeval heeft heel wat op schudding verwekt. Drie leegloopers lagen op het zachte gras uitgestrekt, en koesterden zich in de heete zomerzonne. Een heer kwam voorbij en sprak de kerels aanWie van u de luiste is. krijgt 'nen frank! De eerste sprong ijlings recht en riep Ik nu, ik ben de luiste! Hier, geef hier den frank! De tweede zette zich overeind't Is niet waar, mijnheer, ik ben de luiste! Kom, breng mij den frank! De derde verroerde niet. En gij? vroeg de heer, gij doet naar den frank niet? En... nummer drie, op tragen toon: Steek... hem... maar in mijnen zak! DE ATLANTISCHEN OCEAAN overste ken is een sportieve daad, die men tracht te verwezenlijken met de meest onvoorziene middelen. Nu zijn er twee jonge Duitschers die te Brooklyn (Amerika) wonen en die heb ben het in hunnen kop gestoken hun vader land eens te komen bezoeken per... (ja, hoe ga ik dat nu zeggen?) per bal van caout chouc Zoo staat het ten minste in de Amerikaansche dagbladen te lezen. Zonder twijfel zal deze bal nog al van groote af' metingen moeten zijn en zal de reis minder snel gaan dan die van Lindbergh. Maar de uit dat de normale lengte van de mannen schommelt tusschen 1,60 m en 1.70 m. Man nen van meer dan 1.85 m. b. v. zijn uiterst zeldzaam. Men vindt er amper één op de duizend. Nu moet het toch wel lukken dat er tel kens zoo een van die zeldzamekerels vlak voor mijnen neus staat of zit telkens ik naar de footbalmatch ga kijken of naar de schouwburg ga. VAN SCHOUWBURG gesproken. Mijnheer Oscar van Broebelkensdonck zat ook in de schouwburg, en juist nevens hem zat mijn heer Bonefaas van Kukkelooreghem met zijn wijf. Awel, mijnheer Oscar, zei mijnheer Bonefaas, ge zijt alleen uitgegaan? Waar om is uw madam niet meê gekomen? Omdat ze slecht gezind was, antwoord de meneer Oscar. En waarom was ze slecht gezind? Omdat ik alleen uitging. WIE dat ook slecht gezind is en gevoelt veel spijt, dat is gewis, de Londensche gemeenteoverheid. De kwestie van het verkeer verontrust haar zeer. Maar nu begint het te beteren want ze is op een schitterenden inval be komen. De straten zijn altijd overvol en belemmerd, heeft ze gezegd, waarom zouden we 't water niet benuttigengelijk in Venetië? En ter studie ligt een omnibusdienst... op de Theems, die juist in de nabijheid vloeit van al de zakencentrums der wereldstad. Om te beginnen zou men honderd groote onzinkbare omnibussen te water laten, die een dek en een tusschendek zouden hébben en met groote snelheid 64 personen zouden kunnen vervoeren. Gelukkiglijk is het in onze hoofdstud, het groote dorp Brussel, nog zoo erg niet gesteld met het verkeeren... oh! pardon... met het •verkeer... wil ik zeggen, 'k Vraag mij anders af of ze daar niet in staat zouden zijn zoo'n omnibusdienst in te richten op de... Zenne... wier water precies met geen Eau de Co logne mag vergeleken worden. Daar is n' reukie an, zouden de Hollanders zeggen. AAN de jongens in de school, Leeren ze van week tot week, Belgieland dat is gelegen, In de gematigde luchtstreek. jWissienieuLüs Maar ons Ponsken moest zijn les, Op gaan zeggen in de school, Maar het scheen dat zijn verstand Was geduchtig, op den dool. HicsBsazazBHiaiBBBssaaassaisazag Mengelwerk van De Poperinghenaar 5. ROMAN door JAC. BALLINGS. Lario? vroeg Basiel, die zich niet her innerde wie dat eigenlijk was. Ja, Lario, de Waal... Ge weet wel die meneer, die overal winkels heeft van ijzer werk en verlakt goed. Hij wil nu weer een winkel beginnen in Jamioulx, tegen» Char leroi. en hij heeft gezegd dat hij me daarin wilde placeeren als gérante Ge kost dan bij hem in 't fabriek gaan werken. Wat zegde er van? Wat ik er van zeg? Dat ik dien Lario niet vertrouw... Die is iets anders van zins. Hoe, iets anders van zins? Onnoozel sjutte! Ge weet toch zoo goed als ik, dat die Lario zot van u is. Zot is 't woord niet, het is een plezante kerel, die af en toe een farce vertelt... Eu z'n handen naar u uitsteekt. Maar dan 'n lappe op zijn toot krijgt... Hij houdt zich piet, Basiel, daar moogt ge zeker van zijn; daarbij, ge kent me toch. En die Lario is toch getrouwd... Getrouwd of niet, daar zien ze in de Waien niet naar... Daar zeggen ze: hebben is hebben en krijgen is de kunst. Ja maar, dat zou met mij niet lukken, dat weet ge wel, Terwijl ze sprak, had ze Basiels hand ge nomen en hield die stevig in de hare ge klemd. Ah ja, hij wist het wel, dat hij op Martha rekenen mocht. Ze hield van hem. Ze had hem hef; haar innigste verlangen was met hem getrouwd te zijn, samen te wonen dering te geven van hun snood bestaan. Doch daar kreeg het geval een komische ontknooping. Wat was er namelijk gebeurd? De tenor had het ongeluk, tengevolge van zijn levendig gebaar zijn blijkbaar niet al te 't kon haar niet schelen waar. Ze had hem lief, met een reine, onbere kende liefde. Wat gaf ze er om, als ze hard moest werken en slameuren ginder in een vreemde streek, in de Walen, bij een volk van andere taal, andere zeden en gewoon ten... Wat gaf ze er om, dat ze het dorp, ouders en familie moest verlaten, om met hem, ver van huis, het geluk te gaan beproeven... Als ze hem maar had, haar Basiel, de droom van haar jeugdig leven. Wat kon haar Lario schelen; ze zou wel laten zien dat een treffelijke Vlaamsche vrouw, met die Waalsche komplimenten niet gediend is. Ja, dat alles wist Basiel en daaraan dacht hij, toen op die Zondagavond, in den afvloer van het smidshuis, als hij naast Martha ge zeten was. Ze had hem lief... hij wist het, hij voelde 't aan al haar uitingen... En hij? Had hij haar lief? Voelde hij iets meer voor haar dan een banale vriendschap of berekende passie Wilde hij van haar maken zijn vrouwtje, of hield hij die verkeering maar aan uit tijdpasseering, om 's Zondags, lijk alle an dere kerels, met een lief de mossel- en wa- feikermissen te kunnen .afloopen? Neen... er waren dagen dat hij er ernstig over nadacht of 't niet beter was maar effen af te trouwen met het schoone zwarteken... Hij hield haar niet voor den aap... hij meende 't goed met dat eenvoudig lieve kind, dat zoo'n grenzeloos betrouwen in hem stelde... Maar, dan kwamen weer de kwade dagen... Zonder dat hij er de oorzaak van gissen kon, stak het zwarteken hem dezen avond tegen... Het frissche beeldeken, zooals hij het daar zag, in het nette en propere smids huis, vergroeide met de omgeving; passend bij elkaar als een lieve schildering in een maand Europa te bereiken. En daar zij voor zichtig zijn doen ze eten meê voor drie maand. Men kan nooit weten wat er voor valt. Enfin... liever zij dan ik. DE STATISTIEKEN (nog ne kere) wijzen eenvoudig lijstje, verzwond in de nevels van zijn gedachten... En als er na de onrustige marteling van een afgetobd brein, weer wat klaarte kwam, zag hij geen smishuis en geen zwarteken meer, maar wel de Winning... het groote pachthof, en daarin een andere lieve verschijning: Marieken... Neen, Marieken eigenlijk niet... Er liep daar een meisje over en weer, half Marieken... half Martha uit de smidse... En hoe hij dan ook zijn best deed cm in zijn verbeelding Marieken daar te plaatsen waar hij ze honderd keeren zag op een dag: in de keuken, in het waschhuis, op 't hofgat, bleek het verloren moeite... 't Was altijd een wezentje dat iets van Mariekenmaar nog meer van 't zwarteken had... En nu vroeg datzelfde zwarteken hem, wat hij er van dacht, naar de Walen te gaan wonen? Ze schilderde hem het nieuwe huis te Jamioulx zoo schoon af... en ze zouden er geld verdienen, veel geld... misschien kon hij dan later ergens een pachthof overne men in de Walen. Daar waren dikwijls schoone gelegenheden. Hij zat te luisteren, maar zijn hersens vatten de be teekenis der woorden niet... Hij zag daar onder den notelaar aan De Win ning een koppel zitten en hij hoorde de plagende stem van Pol Doremhij gaat trouwen met 't zwarteken van den smid... Ha ja! dat was de wensch van Pol Dorem. Dan zou het burgermeesterszoontje weldra heer en meester zijn op De Winning... En dat moest, dat zou hij verhinderen. Maar hoe? hoe? O! daar schoot hem plots iets te bin nen. Als hij nu eens aan Martha zegde dat hij tevreden was mede naar de Walen te gaan... Dat hij kontent was te trouwen... En wanneer zouden we dan ginder moeten gaan wonen? vroeg hij ernstig. Wanneer we willen, hoe eer hoe liever... Want in plaats van luchtstreek Zei ons Ponsken toen alras Dat ons land hier in een kluchtstreek Of zoo iets gelegen was. Dit zijn verzen van Pimpelmees, die thuis neven woont en brillen verkoopt. In alle geval, dat was nog zoo slecht niet geant woord, voor Ponsken, want het weer haalt hier nogal ferme kluchten uit in ons land. Zeg, Cies, ronkte of snorkte gij 's nachts? Nooit! Lowie. Hoe weet ge dat? 'k Ben ne keer ne ganschen nacht wakker blijven liggen om er mij van te verzekeren. EN NU beste Lezers en alderliefste Leze reskens 'k Zeg het u met groot verdriet, Weerom is het tijd tot scheiden, Maar, voor altijd is het niet, En dit doet me weer verblijden Te naaste weke, Breng 'k u weer een reke. Marenta, goede menschen Biedt u hare beste wenschen aan Zoo ook doet met spoed 't Manneken uit de Maan. We ontvingen volgenden brief van E. P. PETRUS THOMAS (Achiel Baekeroot), On geschoeide Karmeliet en Missionaris te Pal- liady (Engelsch-Indië) 'k Heb de schoone ciborie afgehaald te Trivandrum. Wat een prachtig stuk! 't Zal wel doen in mijne groote kerk, en zonder twijfel, de menschen Ons Lieven Heer ver borgen ziende in eene gouden ciborie, zullen erdoor getroffen en vol eerbied zijn. Wat wilt ge! Het uiterlijke is er ook van doen. Mijne dankbaarheid kan ik met woorden niet uitdrukken. Ge moet het hert van nen priester die zijn volk bemint en alles er voor opoffert, kunnen zien en gevoelen als hij zulk een prachtig stuk krijgt! Dus dank uit ganscher herte. De gazette komt mij ook regelmatig toe. Het lezen van «De(n) Poperinghenaar dat is een avond met familieleden iedere weke overbrengen en met het heimwee naar 't va derland en in 't bijzonder naar de dekenij Poperinghe. Verscheidene malen zag ik in uw weekblad familienamen: een kozijntje of een nichtje geboren, een kerkelijke dienst voor nen ander, duiven kapot geschoten van neef, enz. Als ik Abeele er op zie, mijn herte gaat open en aan 't jubelen. Hoe gerig het nieuws^ 't is toch nieuws. Alles verlaten, is niet alles vergeten. Nu nog eenige bijzonderheden uit dank baarheid. Het bisdom ligt geheel in 't Zui- den van Travancore, geregeerd door een j heidenschen koning onder toezicht van En- j geland. Deze kerels steken overal hunnen neus in. Welnu dit bisdom met omtrent 200.000 katholieken is officieel in tweeën gesplitst. De nieuwe bisschop van geheel het uiterste deel van dit Zuiden zal nen Indiaan zijn. Zijn naam is nog niet bekend. Ik sta onder hem, indien ze mij niet van kante zetten. Alhoewel heidensch, het gouverne ment begeert in al zijne hospitalen klooster zusters; zoo worden er reeds 6 hospitalen bediend door zusters. In de hoofdstad Trivandrum hebben we een noviciaat ingericht op een kleinen heu vel dien we noemen: Carmel-Hill of Car- melheuvel. Laatst heeft het gouvernement al de straten der stad eenen naam gegeven, en zonder spreken werd de straat, waarin het klooster gelegen is, uitgeplakt als Car- melstreet. Een Pater uit dat klooster werd ook bijzonder toeziener van het gevang' be noemd en heeft daar vrijen ingang. Maan delijks doet hij daar de christelijke diensten en mag alleen tegenwoordig zijn als er iemand moet opgehangen worden. Ophan gen is hier de doodstraf. Evenzoo heeft het gouvernement zelfs toegestaan eenen altaar met beelden, enz. op te richten in het lepro- zijlom. Zoo ge ziet, de heidenen van alhier zijn niet min menschelijk dan de beschaaf de in Europa. Als katholieken hebben we toch maar de lage kasten en 't is hier waar lijk de armen evangelizeeren. Zoo dus uwe schoone ciborie is bestemd voor arme men schen. Hierbij eene bemerking over stoffagie zuivere zijde is slecht voor de warme stre ken. 't Vergaat in slunsen in de kas. 'k Had zoo eens een kazuifel die seffens in slunsen was. Als ik de reden daarvan aan de zusters vroeg' zegden ze mij: 't is omdat het zuivere zijde is. Dus katoen en zijde is noodig. 'k Heb hier kazuifels van over 20 jaar; andere zijn in twee, drie jaar om zeepe. Als ge ooit nen kelk vangt, 'k recomman- deere mij: degene die ik hier hebbe heeft het uitzicht van lood met vergulde cuppa en boezemt geen spiertje devotie in. Nog eens mijn hartelijkste dank aan al de ijveraarsters van den missiekring en 'k vrage nog, ja vragen is altijd vinj, een Wees Gegroetje voor mij en mijn volk. 24 Z VI. Bedev. n. d. Yzer, LI. Bartholomeus. 25 M H. Ludovicus, koning -van Frankrijk. 26 D H. Zephyrinus, p. en m., H. Samuel, pr. 27 W H. Jos. Calasanctius, H. Caesarius. 28 D H. Augustin., b. en kerkl., H. Hermes, m. 29 V H. Joan. Onthoofding, H. Adelphus, bis. 30 Z H. Rosa van Lima, maagd. dende maatschappij worden opgebouwd.' Zonder dat: geen arde, geen vrede, geen geluk. Het Communisme wil het familiele ven ontredderen. Dat te bewijzen en aldus aan te toonen dat het Communisme over gansch de wereld een werkelijk gevaar op levert voor de komende geslachten en het welzijn der volkeren is het opzet van dit boek. Achtereenvolgens behandelt de schrij ver: De Communistische moraal en de Vrou wenemancipatie, het Communisme en het Huwelijk, het Communisme en het Moeder schap, het Communisme en het Kind. En om beter de doodenkracht van het Com munisme te doen begrijpen, wordt telkens de katholieke opvatting' vooropgezet. En Pa ter Missiaen doet meer dan enkel het gevaar aanwijzen, hij durft het ook aan in een laatste hoofdstuk de Verweerpolitiek tegen het Communisme te schetsen. Een boek geroepen om veel goed te doen. door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen van*; 9 fr. per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij dea aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie i toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 ioteï worden uitgetrokken voor een totaal vaa De volgende trekkingen zullen plaats heh ben: den 1 Sept. 1 lot van 250.000 fr. den 1 Sept. 1 lot van 100.000 fr. den 1 Sept. 3 loten van 50.000 fr. den 10 Sept. 1 lot van 500.000 fr. den 10 Sept. 2 loten van 100.000 fr. den 20 Sept. 1 lot van 500.000 fr. den 20 Sept. 1 lot van 100.000 fr. den 20 Sept. 3 loten van 50.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de Naam!. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertingli» Ernstige Agenten worden gevraagd. Dan maar seffens voor de papieren ge zorgd. Ge wilt dus, riep het meisje uit, terwijl ze de armen rond zijn hals sloeg en hem hartstochtelijk begon te overkussen... Basiel maakte zich met moeite uit die omheKing los. Neen, hij meende het niet... Hij zocht niet met Martha te trouwen. En toch moest hij komedie spelen, een valsche, lage komedie, een Judasspel, om zijn doel te bereiken. Van avond nog moesten ze 't weten in de danszaal, dat hij trouwen ging met 't zwar teken van den smid. Maar ge zit daar zoo serieus, plaagde meisje, terwijl haar vingers zachtjes door zijn haren gleden... hebt ge er misschien al spijt van, dat ge me 't trouwen hebt toege staan? Bijlange niet, loog hij; maar ne mensch ipeist daar natuurlijk op. 't Zal zoo'n heel ander leven zijn, ginder in de V/alen. - We zullen er gelukkig zijn, sprak Mar tha met vuur en overtuiging. Hij stond op. Gaan we nu ook eens dansen? vroeg ze... Zonder antwoord af te wachten, trok ze hem mee naar de danszaal. 't Stak er vol, allemaal vrienden en be kenden. Ze draaiden een polka en mazurka mee, maar Basiel hield er niet aan. Hij kon zoo slecht tegen dat gedraai en gezwaai. - We zullen 'n flesch Iambic gaan drin ken, stelde hij voor. Hij riep op een paar kennisssen, dat ze zouden meeklinken. Op 't afscheid van 't jonkmansleven, zei hij, als ze de glazen ophieven. Watte? gade trouwen? vroegen ze ver baasd. Hij knikte. Alle giften voor de Missie, bijzonderlijk die gene bestemd voor E. P. Baekeroot, worden met dank aanVeerd door E. H. Lowie, in 't college te Poperinghe, en door E. H. R. Debe- vere, St Janskruisstraat, 5, Poperinghe (Post- checknummer: 197972.) ï3BHHBHISBeaBBBBBflSBBSS5SaSBSSB£ BOEKBESPREKING COMMUNISME en FAMILIELEVEN, door E. P. Dr Berthold Missiaen, O. Cap.; Excel sior, Brugge. Prijs 18 fr. De lof der werken van Pater Missiaen moet niet meer worden gemaakt: zij mun ten alle uit door hun degelijkheid en klaar heid. Dat is weder het geval met zijn boek over Communisme en Familieleven. Op de Familie moet, volgens de onfaal- bare goddelijke leering der Kerk, een geor- Bij ons te verkrijgen: LEVEN VAN MATT TALBOT (1865-1925), door Jozef A. Glynn. Uit het Engelsph door A. Coppens. Prijs 16 fr. Een prachtboek over een prachtmensch, een heiligen werkman, transport-arbeider te Du blin, in Ierland. Talbot heeft het bewijs ge leverd dat heiligheid niet uitsluitend aan de kloosters is voorbehouden, gelijk de inleiding zegt, en ook dat heiligheid van levenswandel niet afhankelijk is van een bepaalden maat- schappelijken stand, maar best kan samen gaan met dagelijkschen harden handenar beid midden de moderne industrie eener grootstad. Iedereen, gelijk tot welken stand hij behoore, leze dit leven, niet zooveel om het na te volgen, want tot welke toppen van zelfbeheersching, naastenliefde, lichaamsver- sterving en Godsbeschouwing, die eenvoudi ge, weinig-geleerde werkman gekomen is, na een jeugd van dronkenschap en God-verge ten, zal de lezing ons leeren, en niet iedereen is tot zuiken hoogen trap van heiligheid ge roepen. Maar opdat wij allen zouden besef fen wat kleine ikzuchtige menschen wij zijn, als wij tegenover Matt Talbot staan en opdat v/ij zoo in ons den wensch en den wil zou den opwekken minstens beter te worden. Doch vooral de werklieden moeten naar dit boek grijpen, gelijk hun werkbroeders het in Ierland deden, waar in enkele maanden tijds 120.000 stuks werden verkocht. Hier immers hebben ze nu een werkman, vast lid van het syndikaat, vurig in 't verdedigen van zijn recht, en stralend van godsdienstigheid. Vijf jaar geleden stierf Matt Talbot als een onbekende in zijn eigen stad, en reeds is zijn roem over de gansche Katholieke Wereld verspreid. Het leven van dezen Hei lige in werkkostuum werd vertaald in het Engelsch, Italiaansch, Duitsch, Nedrrlanöseh, Poolsch, Tchechiscii, BretoenscL. Fransch, Spaansch, Russisch, Portugees h, Hon- gaarsch, Yougo-Slavisch en Chi: ?esch. Vele gunsten werden reeds door zijn voor spraak verkregen. Belgische Fabriek Chicorei WiPELIER-TAFi i Naam!. Vennootschap, YP1 si. BURGERS, HERBERGIERS, NERINGDOENERS, wendt U tot die U de beste en de smakelijkste bieren zal bestellen aan de genadigste prijzen. STERK: Allerbest bruin bier. 9 fr. de bak v. 12 flessch. GERSTEN: Allerbest blond bier 10 fr. de bak v. 12 flessch. 10 fr. de bak v. 24 kl. MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak v. 12 flessch. 15 fr. de bak v. 24 kl. fl. I CKISTMAS: Scotch-Type 24 fr. de bak v. 24 kl. ff. Dezelfde bieren kunnen U besteld worden in pres vaten van 100 en 50 lit. Sterk: aan 0.85 fr. de liter. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. I Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de liter. LANDBOUWERS: Een aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leve ren van bier in üesschen en presva ten. gebeurtenis, onheilspellend als een noodweer dat plots, op een heerlijken zomerdag, den blauwen hemel komt verduisteren. Terwijl Martha met haar ieed alleen in het achterhuis zat, Staptè Basiel over de veldwegen naar De Winning. Telkens hij koppels ontmoette of voorbij moest, maakte hij een omweg door 't graan of de meer- schen. Ze moesten hem niet zien... Ze mochten niet weten dat hij niet dron ken was, dat die zattemanskuren maar ko mediespel waren geweest. Vooruit moest hij naar De Winning. Van avond zou het gebeuren. Hij had gedronken, ja, gedronken, om te durven... Open en bloot als een kouter lag in zijn hersens het klare gedacht van het geen hij verrichten ging. Niemand zou 't weten... niemand zou 't vremoeden. Ha! Pol Dorem... wie lest lacht, best lacht. Op twintig stappen van 't pachthof, kroop Basiel in een haag, en wachtte... Hij wachtte en hield een zwaar houten knuppel in den vuist geklemd... Hij voelde 't bonzen van zijn hart, terwijl zijn adem driftig door de neusgaten schoof. Kalm, verloren in de stilte, dreef er een dokslag over de rustige velden. Tien uur. Nu zou de vrijer van de jonge boerendoch ter niet lang meer toeven. Vaster kneep Basiel den zwaren knuppel en dieper sloop hij in 't kreupelhout langs de baan, die eenzaam en verlaten lag, onder c^s helle maneklaartc van den schoonen zomeravond. Een poort draaide open. Basiel hoorde permantelijk het piepen der hengsels... subiet daarop viel de poort met een zwaren slag toe... Stappen hamerden een wijlen op den straatweg, verdoofden in 't mul onder de booinen, en Basiel zag nu duidelijk zijn vijand naderen. En wanneer? Zoo rap mogelijk... Hewel... wat is er nu gebeurd? Komt dat nu zoo ineens op? Martha vertelde het geval. Hewel, proficiat, jongen, proficiat. Ge trekt er van onder, met ae perel van de parochie... Basiel moest nog veie aardigheden aan- hooren en Martha's koolzwarte kijkers schit terden van genoegen en voldoening. 't Duurde geen half uur, of 't halve dorp kende het nieuws... Ieder zegde er 't zijne over. De dorpslameeren en klapetten wisten seffens te verklaren dat er iets niet in den haak was, en ze belleken Martha met een koppel oogen als wilden ze vragen: hewel, meisken, wat steekt daarachter, dat ge zoo subiet wilt trouwen... En de kwezels en loervinken dachten da delijk aan zaken waar niemendalle van aan was. Denzelfden avond verkocht het smidje da nig veel flesschen Iambic en als het negen uur sloeg op den toren, zaten er in de dans zaal wel twintig zattekuls. Basiel kon schier niet meer op zijn beenen staan. Teen hij heenging, zei Martha: ge zult van uw leven niet thuis komen alleen, en ze wilde haar oudsten broer meezenden... Maar daar kwam Basiel fel tegen uit. Z... Zal... e... kik wel gin... der ge... raken..., stortterde hij driftig... kheb... be kik... n... nie... mand v... vandoen... Toen .ging hij heen... waggelend door de dorpstraat. En Martha voelde een groote ongerustheid komen over haar gemoed, iets waarvan ze geen verklaring' geven kon. 't Was of haar een ongeluk boven het hoofd hing. Ze sloot zich op in 't achterhuis en daar, alleen, begon ze plots te weenen. Daar was iets... daar kwam iets aandrij ven, een onverklaarbare en geheimzinnige

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5