ouwerii Masschelein .DE POPERINGHE^AAR. BI. 5. 7-9-1930. Nr 36. GËDAGHTEN HETMANNEKE UIT QE m VLIEGENVANGERS Het onderzoek over de incidenten te Diksmuide SEPTEMBER - HERFSTMAAND AANBESTEDINGEN. waaastsmmj&sssao®* «Küiyja De rechtvaardige duurt in alle eeuwigheid. Hij zal voer geen kwaad gerucht vreezen. Het is een groote kunst op tijd weten te spreken en op tijd weten te zwijgen. De groote kunst om het leven te verlengen is van het niet door overdaad te verkorten. BHUWafiBBBBBBBBBBBBBBRBBBBBBBBi BESTE VRIENDEN en vriendinnen... (Hola! 't en staat er nog maar Of Marenta is reeds daar Manneken, zoo zegt ze heel serieus Ge spreekt precies zooals ne geus. Is 't zoo dat ik u heb gedresseerd? Of hebt ge al de lessen die 'k u gaf reeds [verleerd? Gij die tot nu toe altijd goed hebt geleefd Wees eerst en vooral beleefd [(en dat hé?) En vraag of niemand uwer Lezers er iets te- Dat gij dien naam hen geeft.) [gen heeft En d,aar ik mij altijd goed wil gedragen Kom ik, beste Lezers, en alderliefste Lezeres- [kens, u vragen Of ik mijn epistel mag beginnen Met u aan te spreken als beste vrienden en [vriendinnen. Ja!? Awel, da's gesproken zie. Hoorde 't, Marenta, hoe de menschen allemaal «ja roepen? Sakker de pitjes toch, nu ben ik ne keer fier, eindelijk toch ne keer een over winning op mijn wijf... pardon... mijn vrouw behaald te hebben. En met dubb'len moed ga'k nu m'n epistel [beginnen. Hm! Hm! Beste vrienden en vriendinnen... Is 't niet om uit uw vel te springen? Met allemaal dien bazar ben ik nu vergeten over wat dat ik u moest spreken... Ha! ik ben er... ge zult het misschien reeds geraden hebben, 't Is over de Yzerbedevaart naar Diksmuide. Om u de waarheid te zeggen en zonder stoeffen ofte boffen, ik heb al veel gereisd (zoo ben al ne keer naar Pata- gonië geweest, ge weet wel, daar waar de kalkhoenen barvoets loopen) maar een volks ken zooals er daar in dat Vlaamsche stadje was, heb ik nog nooit bijeen gezien. Honderd veertig duizend man, zonder te overschatten. Natuurlijk, in de Brusselsche franschschrij- vende pers hebben ze weer ne keer, voor een veranderingsken, met één oog gekeken. Vol gens de Soirwaren er maar een goei vijftig duizend bedevaarders. Maar, allee! aan al die flauw-kullerij van die franskil- jonsche papieren en gaan we noch onzen tijd, noch ons pampier verbeuzelen. Een nooit te vergeten schouwspel was het. Wat moes ten die kwajongens daar met hun vliegtuig ook de rust komen verstoren? We zullen ons hier een weinig deftiger en treffeiijker hou den dan zij het deden, als ze naar het hoofd der Vlaamsche Oud-Strijders de woorden: Laches, Lafaards, Verraders, bachesslin gerden. 't Is nu af te wachten of de Belgi sche Regeering slim genoeg wezen zal om haren plicht te begrijpen. Marenta en kon van de partij niet zijn Daar ze had, dien dag, verschrikkelijke tand- [pijn, 't is daarmee dat ze tegenwoordig zoo lastig is ook! VAN WAT dat ge op 't laatste ook zoudt lastig worden dat is van het warm weder dat we tegenwoordig op onzen nek krijgen. En zoo is ne mensch nooit content. Als 't regent wil hij zon hebben. Als er zon is, is 't seffens te warm. Marenta ook zit: den ganschen dag te klagen en te zagen och Heer, och arm wat is het toch warm!- Het is nu begin September, gewoonlijk zijn om dezen tijd de warmste dagen voorbij, maar, daar we hier in een gematigde klucht streek wonen, zooals Fonsken schreef, moe ten we ons hier over niets verwonderen Juli en Augustus, zijn voor het grootste ge deelte, maanden geweest van regen, modder, koude ('k moet het u wel niet zeggen, want ge weet het zoo goed als ik)Nu September daar is, is plots het weder omgeslagen en een felle hitte hangt over stad en land. Dit zonnige weder is te danken aan een anti cycloon, die zich thans voordoet in Tjecho- Slovakije. Maar, enfin, wat kan ons dat nu allemaal schelen van waar dat het komt. 't Is warm! en daarmee amen en uit! Punc tum ad Lincam! zeggen ze in 't latijn. PIER SUIKERBUIK die in ajuin doet, had r.e cent kunnen van kant leggen, en had nu genoeg om 'n reisje te ondernemen naar Italië (ge weet wel, dat land waar Mussolini Mengelwerk van De Poperinghenaar7. ROMAN door JAC. BALLINGS. Daar haperde iets... De haak zat in de kleeren van den vermoorde. Nu maakt hij de koord aan den rolballc vast, nam den zwingel en begon te draaien... 't Was een lastige arbeid, 't Zweet droop hem van 't aangezicht, terwijl hij met bovenmenschelijke krachtsinspanning den draaier in beweging hield. Akelig knarste het verroest ijzer in de legsels, en met pie pend geluid wreef de draaibalk langs de steunseis. Maar dubbel zwaar was het werk, toen het lijk boven het water hing... Neen. hij zou niet tenden geraken... 't was boven zijn macht. Plots liep hem een siddering door de leden. Als de ketting eens afschoot, en 't lijk terug in den afgrond plofte... Hij keek in den put en slaakte een schreeuw... Daar enkele meters onder hem zag hij iets onbepaalds... een donker dingen met hier en daar een witte vlek... Het lijk! Het lijk met de opengewoelde en losge scheurde kleeren... En een pestgeur walmde omhoog, zoo akelig en vies, dat hij er dreigde bij neer te stuiken. Doemenis! Doemenis! Doemenis! vloek te Basiel en trok zich de haren uit 't hoofd, fuggeleunend tegen 't wagenhuis. Ik kan niet! ik kan niet! mompelde dan... ik kan niet! Maar dan zag hij in hare duidelijkheid, wat hem te de meester is). Na veertien dagen komt hij weer en zijne kameraad Jan De Smoos, die in vischvellen en vischgraten doet, staat aan de statie om hem af te halen. Awel! zegt Jan de Smoos, gij zijt dan alzoo naar Itolje geweest? Ja, zegt E^uikerbuik, 'k ben e 'k ik naar Itolje geweest. Awel! dan moet ge mij ne keer een in lichting geven! Zooveel als ge maar wilt Jan De Smoos. Spreek uwen buik maar rechtuit. Ia het waar dat dat land de vorm heeft van eeh bot ofte laars? MEN ZEGT de Amerikanen houden van records, gelijk men zou zeggen: de hond blaft, de ezel balkt, de kikvorsch kwakt... 't is wel bekend. En niettegenstaande de beurs niet en marcheerten dat er vijf miljoen chomeurszijn, zijn ze tevreden. en met reden en ze verkonden met volle monden dat ze hebben gevonden, (ja, raad eens wat?) Een groote schat. zult ge mij zeggen. Neen, menschen, mis! Ze hebben gevonden: de oudste man van de wereld, nen Turk. 156 jaar a. u. b. En ze hebben dien Turk meê gedaan naar Ameri ka en daar toeren ze meê rond per auto, per trein, en laten hem de grootste wolken krabbers bewonderen. Ze voeren hem tot op de daken van die hooge gebouwen, maar hij zegt eenvoudig schoone staden vraagt' den ascenseurom naar beneden te gaan. 156 jaar, dat is nog al de moeite. De man heeft nooit in zijn leven iets anders gedron ken dan water, en nu dient hij ook al in Amerika als reklaam voor de droogge zinden. Ziet eens zeggen ze tot welken ouderdom men kan geraken, door nooit geen alcohol te drinkenIn de volkstaal zeggen ze hij kap rooken gelijk nen Turk maar onzen Turk en rookt ook niet. Als 't zoo is, zegt Marenta, kan ik ook nog misschien tot dien ouderdom geraken want: Alcohol drinken, daartoe heb ik geen zin En rooken doe ik evenmin. We zullen 't afwachten! VOLGENS EENE onlangs verschenen sta tistiek is het bewezen dat het in New-York gebruikte aantal auto's nog altijd toeneemt, alspok natuurlijk, de accidenten ofte onge vallen die er uit voort vloeien. In 1920 waren er in New-York 223.000 autos. In 1928 waren er 674.451. En voor 1930 komt men tot het getal van 700.000. Het aantal agenten, aangeworven om het ver keer te regelen, is bijna verdubbeld. Van 1383 in 1S20, was het verleden jaar tot 2658 ge komen. Onnoodig te zeggen dat de voetgan gers hun tol duur moeten betalen. In 1920 was het door de auto's gedoode aantal voet gangers van 723. In 1929 was het van 1800. Over gansch de Vereenigde-Staten was het aantal personen, die door auto-ongevallen den dood gevonden hebben, van 28.000. Ge'ukkiglijk hebben wij ons hier over zoo'n fameuzen «vooruitgang!-, niet te... bekla gen. SISKA was bezig met de matten uit te slaan en terzelvertijd aan 't opspelen tegen haren Sissen. Wijf, zei Sissen, ge moet ieder werk a part doen, want de geburen zoün wel pein zen dat het op mij is dat ge troeft. EN VERLEDEN week is dus voor den eer sten keer de fameuze lichtstoet uitgegaan in Brussel. Om de waarheid te zeggen, en niet te liegen 't was schoon. Nochtans was er een schaduwzijde aan dezen stöët voor de Vlamingen De opschriften van elk der wagens, alsmede de tekst van het marsch- lied waren enkel Fransch. Enfin, we zijn daaraan gewoon in Brukselles IS HET WAAR, zoo vraagt Marenta, Wat ze schrijven over den Toren van [Pisa? En wat schrijven ze erover? Hewel! zoo explikeert Marenta mij, den Toren van Pisa dat is een van de acht-en-veertig wonderen van deze wereld. Dat is nen toren die in 1830 scheef beginnen te zakken is zoodanig dat hij, toen ze hem over eenige jaren ge meten hebben, hij, 4 m. 60 van zijn vroegere as verwijderd was. Iedereen dacht dat hij den eenen of den anderen dag van zijne cis zou draaien. Maar wat gebeurt er nu! Juist 't tegenovergestelde, 't Schijnt dat hij weer naar zijn vroegere as terugkeert, want in plaats van nog 4 m. 60 verschil hebben ze, na de onlangs gedane proeven, maar 4 m. 30 verschil meer gevonden. Die toren heeft aan de menschen, die in zijne nabijheid wonen, al veel schrik aangejaagd, en nu dat hij stillekens aan oud begint te worden, zal hij in zijn eigen gedacht hebben dat de tijd van zich te beteren is aangebroken, 't Is toch nooit te laat, om goed te doen. DE AMERIKANEN zijn groote stoeffers ofte boffers, zooals ge weet misschien, de Engelschen ook... de Belgen... ook. En dat wou nu juist ne keer lukken, dat er zoo nen Amerikaan en nen Engelschman en nen Belg aan een zelfde tafel zaten in een eethuis. Zooals altijd houdt de Amerikaan staande dat in zijn land alles het grootste is. Om U eenvoorbeeld te geven, zoo zegt hij, voor het oogenblik is men bij ons volop bezig een transatlantieker te vervaardigen, die zoo groot is, dat men een auto noodig wachten stond zoo hij het begonnen werk niet voltooide: 't gevang, de schande... Moordenaar, zou 't volk op hem roepen en hem te lijf gaan. Hij kon vluchten voor de dag begon, maar dan zou hij moeten dwalen door de velden als een landlooper en als de groote booswichten den dag schu wen, die 't licht van de zon niet kunnen verdragen... En alles was dan verloren, voor goed ver loren... Neen! Neen! 't Meest, 't moest, 't moest. Traag stapte hij terug naar den put, draaide met nieuwe inspanning aan de zwingel, totdat het lijk boven aan den rand hing. Hij hoorde het water uit de kleeren lek ken, en 't was of er bloed druppelde in den steenput... Bloed! Een nieuwe huivering doorrilde zijn afge beuld lijf... Maar nu greep hij plots met een soort woede het lijk vast, sleurde het buiten den put, ontdeed het van steenen en torste het op zijn schouders. Pol Dorem! 't Was toch de kerel die hem Marieken meende af te nemen... de kerel die als boer op de Winning meende te ko men heerschen en waarvoor hij had moeten bukken en buigen... Pol Dorem... 't Was er mee gedaan en goed gedaan... Geen haan die er nog ooit zou over kraaien, als 't lijk achter den oven, in de klakkuil zou liggen... Wat was hij daareven laf geweest... Laf... Wat kon de doode hem doen... Wie zag hem bezig? Met een duivelsch genoegen snakte hij het lijk met geweld neer in het nieuwe graf en met een lage wellust smeet hij de scherven potten en pannen op het rottende lichaam. Dan stak hij de schup in de opge hoopte aarde en begon den kuil te dempen... Een uur later was alles gedaan... Daar zouden ze geen Pol Dorem komen heeft om den toer van de machiemente doen. Bij ons, zegt de Engelschman, is de Cunard-Line bezig een zoo groot schip te bouwen, dat de hoofd-mekanieker een vlieg tuig noodig heeft om den toer der ketels te doen. Dat is nog niets in vergelijking wat wij binnen 't kort zullen te zien krijgen, ant woordt de Belg. Bij ons zijn ze bezig met een schip te fabrikeeren, zoo groot, dat de chef kok een onderzeeër -« zal noodig hebben om de soep te roeren in zijne ketel. VOORZICHTIGHEID, is de moeder van de porceleinwinkel. Als ge een beetje aan uw leven houdt is het tegenwoordig noodig voorzichtig te zijn, zoowel thuis als op straat. Maar dat wil daarom niet zeggen dat ge moet overdrijven of TE voorzichtig zijn. Want ge weet, dat alles waar een TE voor komt niet goed is behalve... tevreden. Zoo was er in Brussel een meid, en die had zoo'n schrik dat en 's nachts zou ingebroken wor den dat ze eiken avond toen ze zich naar bed begaf de deur van hare slaapkamer met twee sloten toedraaide, en er daarna de kleerkast tegenschoof. Maar op ne zekeren nacht is daar brand uitgebroken in dat huis. En het meisje zat in haar kamer vast Daar ze hare kleederkast, Tegen de deur had geschoven Omdat ze schrik had, men zou haar [berooven. En zoo heeft haar te voorzichtig zijn haar het leven gekost. ZOT ZIJN is een vreeselijke ziekte. Eer nooit dan zelden geneest men ervan. Maai de grootste zotten zijn nog deze die zot doen, terwijl ze nog allemaal hun verstand bezitten Zoo was er verleden week in Dortmund een man die wedde, voor drie pinten bier, dat hij een klein gouden uur werk met ketting zou inslikken. De eigenaar van het juweel zou de ketting op een uit einde vasthouden, ten einde, eens de horlo ge ingeslikt, ze weer uit het keelgat van den heldte trekken. Alles ging goed, totdat op een zeker oogenblik hetgeen onvoorzien was de ketting brak. De wedder draaide van zijn cis. Toen hebben ze hem maar zoo gauw mogelijk naar 't hospitaal overge bracht. Daar hebben ze dan fel In zijn vel beginnen te kerven omdat ze dachten dat hij ging sterven, en d'andre z'n uurwerk niet langer wilde [derven. Daaruit trek ik als besluit: het is een feit dat d'onnoozelheid nog niet is, de wereld uit. IN OOSTENDE. Twee Joden, Levy en Sanna. Levy ligt op zijn honderd duizend gemakskens in 't zand een uiltje te vangen. Halo! Levy, roept Sanna, gaat ge meê we gaan een uitstapje doen met de boot. Er is juist nog al een beetje beweging op 't wa ter. We zullen dansen... Met de boot? met de boot? Neen zulle... vandaag toch niet zulle... antwoordt Levy. En waarom vandaag niet? Gij en zoudt tcch zeker niet willen hé! Ik ben daar juist gaan dineeren. 't Heeft mij twintig frank gekost... en ik ben niet zinnens van dat zoo allemaal verloren te laten gaan. En ik ben den eersten den besten niet om zooveel geld in 't water te werpen. VAN IN 'T WATER WERPEN gesproken. Ze hadden elkander zoo lief! Zij noemde hem, haar hartedief zij hem, haar liefste schat op aard. Maar voor 't oogenblik is, denk ik, hun [liefde fel bedaard. En daar is reden toe, dat te denken,want... hij is dood en zij... zit in 't gevang. Hij, dat is de sergant Jacqmin van Luik. Zij, dat is Georgette Fossepré van dezelfde stad. Ze hadden malkander eeuwig trouw ge zworen. Maar niettemin had de sergant in de stad nog 'n paar lieve snoetjes waar- meê hij soms ging wandelen, en had zij in de kazerne ook nog 'n paar lieve schach tjes waarmee ze naar kinema en theater trok. Xvfaar zij was erg jaloersch. En op ne zekeren dag dat ze met sergant Jacqmin aan 't wandelen was naast de vaart, had ze eerst eens goed omgekeken of niemand het zag... en toen had ze hem ne goeien duw gegeven in den rug, zoodat hij voorover tuimelde en in 't water terecht kwam. Verleden week werd zijn lijk opgehaald. Men had vermoe dens... de vermoedens waren gegrond en nu zit mejuffer Fossepré misschien wel voor haar leven lang in 't gevang. Is 't niet om er compassie meê te hebben. MAAR WAT IK U AANRAAD, dat is, nooit compassie ofte medelijden te hebben met iets of met iemand, voor dat ge eigen lijk weet waarover het gaat. Zoo stond ik bijvoorbeeld verleden week op den tram de volgende samenspraak af te luisteren Ik had reeds alle soorten reflexies gemaakt en stond al met de tranen half in d'oogen... zoodat ik er achterop zelf beschaamd over was. Ziehier de fameuze samenspraak. Hewel is het er nog niet beter meê? Ach, zwijg er mij af, want als ik er aan denk begint mijn hart te bloeden. Gansche dagen en gansche nachten liegt hij daar te kermen en te huilen dat Ijet verschrikkelijk is om hooren! Maar wat heeft hij eigenlijk? De faculteit staat er machteloos tegen over... ik geloof dat hij stilaan aan 't weg kwijnen is... nog eenige dagen... en... in de grond zal hij rusten! 't Is wreed Ja, wreed... zoo'n schoon... beest... een schapershond... echt ras. 't Is te warm, ik houd het niet meer uit Daarom zeg ik tot besluit Na U, goede menschen toegestuurd te hebben, m'n beste wenschen voor vandaag is 't nog ne keer gedaan. Manneken uit de Maan. Belgische Fabriek Chicorei WYPELIER-TAFFIN Naam). Vennootschap, YPER. zoeken of uithalen... Geen haan die er ooit naar kraaien zou. Mestnat van 't zweet en van 't water trok Basiel naar den paardenstal terug. Maar als hij daar voor zijn bedde stond en zijn pluntje uittrok, werd hij weer die vuile lijkgeur gewaar... Hij huiverde er van en smeet zijn natte kleeren in een bundelken boven op den del ter. Daar zou hij ze 's anderdaags weghalen en uitspoelen, als niemand het kon zien... Afgemat kroop hij toen in de beddekoets; maar de vaak wou zijn oogen niet sluiten: hij draaide en woelde onrustig over en weer en gedurig zag hij dan wreede visioenen voor zich. Langzaam kropen de uren voorbij en als eindelijk de haan begon te kraaien, slaakte Basiel een zucht van verlichting. De klaarte drong nu door de kleine ruitjes in den stal en hij hoorde meteen het rin kelen van den wekker op Mariekens kamer, in huis... Toen stond hij op, wierp de staldeur open en slenterde naar buiten... De koejongen was hem al voor... Die stond aan den steenput om zich te wasschen. Maar als hij Basiel zag riep hij uit: Wat er aan het water is weet ik niet; maar 't stinkt of er een dooie in ligt... Marieken trok juist haar kamervenster open en had de woorden van den staljongen gehoord. Wat zegt Miel? vroeg ze aan Basiel. Maar Miel was hem voor: Dat dat water hier langsom meer stinkt... precies of er iets in ligt te rotten... misschien Pol Dorem wel. Marieken slaakte een schreeuw en moest zich aan de vensterbank vastklampen om niet omver te stuiken. De koeiknaap keek onthutst naar Marie ken, maar hij zag nog met meer ontstelte nis naar Basiel, die daar stond met een lijkkleur op zijn wezen. STAD POPERINGHÉ ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD OP VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1930 om 6 ure namiddag. VERSLAG De zitting begint te 6 ure. Zijn afwezig de Heeren Verbeke en Devos. Geen toehoor ders, buiten de 2 vertegenwoordigers der lo kale weekbladen. 1. - Goedkeuring van het Proces-Verbaal der laatste Zitting. Het proces-verbaal wordt gelezen en met algemeene instemming goedgekeurd. 2. - Aanvraag tot het inrichten van eenen openbaren en regclmatigen autobus dienst tusschen Rousbrugge-IIaringhe en Yper. Het geldt de aanvraag voor den reeds be- staanden dienst. Een gunstig advies wordt uitgebracht. 3. - Begrooting der Staatsmiddelbare School voor 1931. De begrooting beloopt in Ontvangsten evenals in uitgaven tot 420.950 fr. Wordt goedgekeurd door 7 leden der meer derheid, tegen 4 onthoudingen. 4. - Begrooting der Kerkfabriek van O. L. V. voor 1930. De begrooting bedraagt 16.217,63 fr. in Ont vangsten en ook in Uitgaven. Door al de leden goedgekeurd. 5. - Advies nopens de Verpachting van on roerende Goederen, toebehoorende aan de Kerkfabriek van St Bertinus. Een gunstig advies wordt uitgebracht. 6. - Advies nopens de Verpachting van on roerende Goederen, toebehoorende aan de Kerkfabriek van O. L. V. Algemeene instemming. 7. - Advies nopens de Verpachting van on roerende Goederen, toebehoorende aan de Commissie van Openbaren Onder stand. Een voordeelig advies voor verleend. 8. - Goedkeuring van Lastenboek cn Bestek voor de Onderhoudskosten aan de ge meentelijke Steenwegen van groot Ver keer. Het bestek beliep tot 63.454 fr. en de laag ste aanbieding bedraagt 87.490 fr. Daar de stad in dergelijke gevallen het verschil vol ledig moet toevoegen zonder tusschenkomst van Staat of Provintie.op dit verschil, zoo wordt besloten het bedrag van het bestek niet te overschreden. Aanvaard. 9. - Goedkeuring der Aanbesteding van de gewone Onderhoudswerken aan de ge meentelijke Steenwegen van groot Ver- HHlfccer voer -1-939^4931. I De aanbesteding wordt, goedgekeurd met bovenstaand voorbehoud. 10. - Verkoop door de Kerkfabriek van Sint Bertinus aan de Stad van een Streep- ken grond op de Botermarkt. Dit betreft den grond van de oude sacristie met een oppervlakte van 61 v. in. en geschat on 40 fr. de v. m. Goedgekeurd. 11. - Aankoop door de Stad aan de Kerk fabriek van St Bertinus van een streep- ken grond op de Botermarkt. De grond wordt aangekocht vdor eene som Van 2440 fr. De leden stemmen hiermede in. 12. - Afstand door de Société Générale Bei ge de Distribution Electrique aan de i Société Centrale Gaz et Elcctricité te Brussel van haar vergunningskon- trakt voor het leveren en verdeelen van Electriciteit aan de Stad. Er is hier spraak van 't samensmelten van twee maatschappijen en daarvoor dus eene wettelijke pleegvorm te vervullen. Algemeene instemming. 13. - Goedkeuring der Aanstelling door het 'i Schepencollegie van een tusschentïjdige Ontvanger der Stad. Werd door het Schepencollege aangesteld M. Leopold Vanmol, Stadsbediende. Goed gekeurd. 14. - Benoeming van den Gemeente-Ontvan ger. Vier kandidaten stellen hen voor. Er wordt gestemd met gesloten brieven. De stemmen werden als volgt bedeeld: M. Valere Dezut- tere, 7 stemmen; M. André Allard, 3 stem men; M. Felix Bortier, 1 stem; M. Remi Tryssessoone, 0 st. 15. - Mededeelingen. Geen. De zitting eindigt te 7 uur 15 m. Zou dat kunnen? Zou dat waar zijn, Basiel? vroeg het meisje, terwijl haar tan den van schrik op elkaar klapperden. We zullen ne keer tasten rpet een „staak, antwoordde de knecht, die langzamerhand zijn koelbloedigheid terug kreeg. Ge zijt er zeker ook van gepakt, vroeg Marieken, terwijl ze medelijdend, naar Basiel keek. Kom. liet ze er aanstonds op volgen, kom in huis; 'k zal u seffens een druppel kruiden schenken... 't Is niet van doen, antwoordde de paardengast, terwijl hij in 't wagenhuis een langen stok haalde en daarmee dapper in 't water van den steenput begon te woelen. Marieken keek angstig toe en durfde zich niet verroeren, terwijl Miel, over de rand gebogen, aandachtig gade 'sloeg of er niets te bespeuren viel Maar Basiel stompte hem ruw weg. Daar ligt niet in, besloot hij... Hoe zou 't dan komen, dat het water zoo fel riekt? waagde de koejongen. Misschien liggen er dooie ratten in, meende Marieken. Of zijpelt de mest van den paardenstal daar binnen, sprak Basiel stoutweg: da's nog gebeurd. Marieken deed het venster toe en ging in huis. Miel wilde ook nog even met de staak gaan roeren, maar de andere gaf hem zoo'n geduchte lap om de ooren, dat de jongen er van duizebolde en luid kermend de keu ken in liep, om bij de jonge pachteresse zijn beklag te gaan maken. Toen Basiel even later binnenkwam, zat de koeiknaap nog te snikken. Ge moet zoo driftig niet zijn, Basiel, sprak het meisje. Geeft ge hem gelijk? snauwde hij haar af... geeft ge hem gelijk?... Zeg het dan maar, dan zal ik er hier rap van onder trek ken... Woedend smeet hij het brood op de tafel. bij S arisen-V»nneste, Poperinghe «BBBBBBBBBBBBHRBBBBBRBBBBBBEa De door het Bedevaartkomiteit ingestelde commissie voor onderzoek inzake de in cidenten van Diksmude, na vastgesteld te hebben dat de Burgemeester van Diksmude, door het onverwachts laten optreden van gendarmen, zijn woord tegenover de in overeenstemming met hem voor de orde verantwoordelijk gestelde Ganda gebroken heeft, verzoekt dringend de bedevaarders, ten einde het onderzoek te bespoedigen, naar het Secretariaat Cl. De Landtsheer, Wilfordkaai, Temsche, getuigenissen om trent volgende punten te willen inzenden: 1. - Wie kan ons, langs betrouwbaren weg, om 't even welke inlichtingen bezorgen in verband met de furie van Diksmude (a. u. b. duidelijk naam, adres en feiten op geven) 2. - Wie kan ons nog Foto's bezorgen van het VLIEGTUIG DO - ALE, op het oogen blik dat het boven den eigendomvloog van de Vlaamsche Bedevaarders en strooi briefjes uitwierp, alsook van de charge op de markt. 3. - Wie kan ons verder inlichten over het feit dat de gendarmen gereed te paard zaten vooraleer het vliegtuig aankwam, feit dat het vermoeden zou bevestigen dat er een verband bestaat tusschen de aankomst van den uitdagenden vlieger en de door de gen darmen getroffen maatregelen, hetgeen dan ook de reeds dagen te voren verspreide ge ruchten betreffende het moedwillig voorbe reiden van incidenten zou staven. Wie kan ons bijkomende getuigenissen over de van hooger hand gegeven bevelen tot verwekken van incidenten bezorgen? 4. - Over den officier der gendarmen die een neus zette naar de Bedevaarders, op het oogenblik dat er volop gechargeerd werd? 5. - Over den persoon uit Rumbeke, die een sabelhouw in 't gezicht ontving? 6. - Over een ander officier der gendar men, die van op den stoep van het stadhuis tarkastisch de bedevaarders wenkte en uit daagde met een gebaar van kom maar eens hier, we zullen het u wel leeren waarop de massa met ahou-geroep antwoordde? 7. - Over den priester die eensabelhouw ontving in volle aangezicht en met bebloe- den zakdoek zijn wang bedekkend, moest wegvluchten? 8. - Over het neerslaan van den negen tienjarigen werkman uit Wervick, die door een vrouw vastgegrepen en tegengehouden werd, tot wanneer hij in 't bereik viel van de gendarmen, die hem met de kolf van het geweer tweemaal in de zijde stampte, zoodat de ribben in de longen gedrukt werden? Wie was die provokatie-agente? 9. - Over den groep personen die aanbel den bij arrondissementcommissaris Maes, om te vragen, als protest tegen het misbruik dat de vlieger had gemaakt van 't Belgisch vaan del, zijn eigen vaandel in te trekken, het geen hij weigerde met het gevolg dat het vaandel, na 10 minuten wachten, werd neer gehaald. 10. - Over het feit dat aan den komman- dant der gendarmen werd gezegd: Mon sieur le commissaire d'arrondissement vous félicité de la facon prompte et énergiaue avec laquelle vous êtes intervenu Volgt daaruit niet dat de arrondissementscommis saris op eigen hand aan de gendarmerie het aanvalsignaal gegeven heeft, zonder zelfs het advies van den burgemester af te wachten 11. - Over het 14-jarig blond meisje, door een gendarm te paard brutaal ten gronde geslagen, door een Ganda-man opgenomen op 't oogenblik dat het een hoefslag van het paard op 't voorhoofd, cn daarna op den rug ontving en ten slotte op den rechter arm ontving. 12. - Over het brutaal optreden van den bevelhebber tegenover Professer Verdonck, die met Ganda den ordedienst verzekerde en als eenig antwoord op zijn poging tot on derhandelen een stamp op den schouder kreeg? 13. - Over den heer uit Brugge, die een hoefslag kreeg op den knie, terwijl hij rustig stond toe te kijken. 14. - Over de 7 gekwetsten die in het Ho tel des Voyageurs door een zich daar toe vallig bevindende Vlaamsche dokter werden verzorgd. 7 Z H. Regina, m. en m., II. Madelberxa, m. 8 M O. L. V. Geboorte, H. Adrianus, m. 9 D H. Gorgonius, m., H. Audomarus, biss. 10 W H. Nicolaus van Tolentinen, bel. 11 D HH. Protus en Hyacinthus, mart. 12 V II. Naam van Maria. 13 Z H. Guido v. Anderlecht, bel., H. Amat. SBBBBBaBBBflBHHB&BBRSKRBBBSaBflJB 15. - Over het honderdtal door het Vlaamsch Kruis verpleegde gekwetsten? GEVONDEN VOORWERPEN BIJ DE XU IJZERBEDEVAART. Op het Sekretariaat kunnen enkele gevon den voorwerpen afgehaald worden: 1. - Een klein valiesje (van persoon uit Hove) 2. - Een zwarte tasch met enkele nummers van Reynaert 3. - Een vaandel van Limburgsche Gouw- gilde, Leuven (zijde). 4. - Een vaandel van VI. Verbond Leuven (zijde). 5. - Twee vlaggestokken (een goeden dag en een pijk). Schrijven aan sekr. Cl. De Landsheer, Wilfordkaai, Temsche. Duidelijk een korte beschrijving geven van het verloren voor werp. SBBSSBBflBBBBflflHHflBBBHBBBHBHBBB 10 SEPT. Te 10 u., ten gemeentehuize te ST-JAN (leper), onderhoud in een jaar, aan de buurtwegen voor groot verkeer St- Jan-Zillebeke en Yper-Pilckem. Bestek: 5,400 fr. Te 11 u., ten gemeentehuize te ZILLEBE- KE, id., id., St-Jan-Zillebeke en Yper-Ko- men. Bestek fr. 14,901.70. 10 SEPT. Te 10.15 u., ten gemeentehui ze te ZANDVOORDE, bouwen van aanhoo- righeden aan de parochiale kerk. Bestek: 65,529 fr. 12 SEPT. Te 3 u. in de BELLE, Rijsel- straat, YPER, door de Comm. van Openb. Onderstand, bouwen van een Moederhuis en een Lazaret. 15 SEPT. Te 2.30 u., ten gemeentehui ze te STADEN, a) schilderen der gemeente school van de h. Hoofdonderwijzer, bestek fr. 6,599.61; c) leveren van meubelen en ingangspoort voor de gemeenteschool, be stek fr. 8,421.24; d) schilderen van het ge meentehuis, bestek fr. 2,650.64. UITSLAGEN AANBESTEDINGEN. 6 AUG. Te 3 u., ten gemeentehuize te GHELUVELT, door de Comm. van Openb. Onderstand, bouwen van eene kleine hofste de. Bestek fr. 40,924.45. J. PELGRIM, Dickebusch, 41,500 fr. 21 AUG. Te 2.30 u., in het Munitiede pot te HOUTHULST, door den ontvanger der Domeinen te Dixmude, Markt, openb. verkooping van 10,300 houten dwarsliggers, in 103 loten van 100 stuks. VERSCHILLENDEN, 9,225 fr. 21 AUG. Te 11 uur, ter wachtzaal 1' klas ter statie Gent-St-Pieters, aanbesteding van den besteldienst der Spoorwegen, ter vol gende staties. Te Poperinghe: VAN NIEUWENHUYZE U. en D., Poperinghe, 80 t. h. V. Te Roeselare: DESMEDTS H., Roeselare, 46 t. h., A; Delombaerde K., id., 42 t. h. A; Delombaerde C., id., 41 t. h. A.; Rodenbach H., id., 7 t.h. A.; Duhamel R„ id., 10 t. h. V.; Vuylsteke Gebr., Meenen, 18 t. h. V. Te Waereghem: VANDENBOGAERDE M., Waereghem, prijzen van maatstaf en een opslag van 90 t.h.; Byl R., Peteghem-Deyn- ze, 65 t. h. V. I Te Wcrvick PEETERS - DEMUYSERE, Wervick, 11 t. h. A. Vranken Jos., id., 50 t. b. V. 22 AUG. Te 11 u„ in 't Bestuur van Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, aan- legge van een fietspad langs den weg YPER- i MEENEN, tusschen afstandpunten 2 k. en 10 k. 862. L. SAB3E, Staden, 230,652 fr. (boorden in klampsteen en gruis van harde zandsteen) D. Beun, Yper, 254.490.50 (id.)H. Mahieu, id.. 263,348 (klampst. en porfier) of 256.653.65 (id.); M. Constandt, id., 282,718.18 (id.) of 280,318.18 (klampsteen en harde zandsteen) H. Derycke, id., 304,059 (klinkaert en porf.) L. Van Hullebusch, Oudenburg en Degryse, Oostende, 304,225.87 (klampsteen en harde zandsteen) of 313,973.47 (id.) of 326,970.87 Gillybrikken en harde zandsteen)E. Jouret, 359,148.05 (id.) of 334,289.05 (klampsteen en harde zandsteen)V. Titeca, Yper, 370,289.50 (klampsteen en porfier). BURGERS, HERBERGIERS, NERINGDOENERS, wendt U tot YPERSTRAAT POPERINGHE die U de beste en de smakelijkste bieren zal bestellen aan de genadigste prijzen. STERK: Allerbest bruin bier. 9 fr. de bak v. 12 flessch. GERSTEN: Allerbest blond bier 10 fr. de bak v. 12 flessch. 10 fr. de bak v. 24 kl. fl. MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak v. 12 flessch. 15 fr. de bak v. 24 kl. fi. LANDBOUWERS: Een aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leve ren van bier in llesschen en presva ten. CRÏSTMAS: Scotch-Type 24 fr. de bak v. 24 kl. fi. Dezelfde bieren kunnen U besteld worden in pres va ten van 100 en 50 iit. Sterk: aan 0.85 fr. de liter. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de liter. Marieken schrok... Hij weg, wat zou er van den oogst ge worden. Ze zaten in 't volle werk... Hij was een werker, een die. pikken kon lijk geen uit 't ronde, en hij had er de manier van met vreemd werkvolk om te gaan. Neen, ze mocht Basiel niet kwaad maken, integendeel: ze moest hem laten voelen dat ze op hem be trouwde en de regeling der zaken aan hem overliet... Toe, toe, zei ze dan tegen den koeijon- gen, ge moet daar niet blijven janken als een schooljongen... 't Is nu al wel: eet uw boterham maar rap op, en ga dan maar vlug aan 't werk. Er werd geen woord meer gesproken... tusschen het slurpen aan de tassen koffie en het gelinauw der boterhammen door, klonk nu en dan het gesnik van Mieleken, die nog altijd een suizeling in den kop ge waar werd. Er zijn maanden verloopen, sedert de moord op Pol Dorem. 't Is een vergeten his torie Nu is 't nieuwsjaarsavond. In 't dorp is er leute en plezier. De jonkheid trekt verkleed en in groepjes van huis tot huis, het liedje galmt uit blije borsten: Er stond een ster in 't Oosten In 't Oosten stond een ster; Dat zagen toen drie Wijzen Die kwamen van heel ver. Ze gingen 't Kind aanbidden Het Kindje in eenen stal, En offerden geschenken, Toen klonk een zoet geschal: 't Geschal der eng'len koren Het Glorie zij den Heer. Langs ongekende wegen De Wijzen keerden weer... Wij zingen En springen Drie Koningen ter eer! Wilt onze moeite beloonen, We toonen Naast jaar, ons sterre weer! Ze hoorden 't liedje dreunen in de avond stilte en 't gelach en gejoel van de feest vierende jonkheid... Maar daar kwamen geen zangers naar de Winning. Ze wisten dat de pachtesseziek lag, half lam, op de voutekamer. Basiel zat in den hoek aan de stoof zijn pijp te smooren en Marieken was druk bezig met kousen te stoppen, aan de tafel. Gaat ge niet uit? vroeg ze. Neen, antwoordde hij, terwijl zijn oogen vast op haar rustten. Het meisje boog het hoofd. Sedert weken had ze gemerkt dat Basiel voor haar veel vriendelijker en gedienstiger was. Ja, hij had haar, van de Kiaasmarkt van Bomhoven, een schoon leeren taschje meegebracht en veel speculatiekoeken... Hij had haar al gekkend eén paar malen bij de ooren getrokken, en gisteren, onverwacht, terwijl hij achter haar stond, de handen voor de oogen gebracht en met eene zware basstem gevraagd: 'wie ben ik?... Waarom sprak hij gedurig van de eerste jaren, toen hij op de Winning als koeiknaap diende, haar naar school bracht en uit stuks- kens hout allerhande knutselwerk voor haar vervaardigde? En nu, waarom bleef hij nu thuis, als al de jonkheid op de baan was? Wilde hij 't hof en de beesten niet alleen laten, of bleef hij om haar? Zijlings zag ze omhoog. Nog altijd rustten de oogen op haar, ter wijl de stilte hinderlijk wegen bleef in de ruime keukenkamer. Ze zocht naar woorden om iets te zeggen, maar vond niets dat pas gaf. Eindelijk was 't Basiel zelf die sprak: Bakt ge geen wafels, Marieken? ('t Vervolgt),

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5