JÉOMlS SiKfüi De Begroeiing voer 1931 §n ne MaliSiieiispnsioenen 1DJAHI roiiwenj DAGHTËM1 .DE POPERINGHENAAR, ZITDAGEN SEPTEMBER L96M99 FR. TE WINNEN 21.506.099 FRANKEN. UNION CENTRALE de la BOURSf vraagt R MUM Vrouwenboekje Y PERSTRAAT POPERINGHE 15 Ziet eer gij schiet, raamt eer gij kraamt, wacht eer gij pacht, peist eer gij reist, sterft eer gij den hemel erft. G. G. hetaunneke UIT OE BESTE VRIENDEN en VRIENDINNEN Lezers van De(n) Poperinghenaar al mijn zinnen raap ik bij elkaar Om dit epistel neêr te pennen En meteen geef ik U te kennen Alsdat mijn maagpijn over is, hetgeen U, naar ik gis, en zoo 's me niet vergis gewis toch weinig maar kan schelen. Daarom en ga 'k er U niet langer meer mede [vervelen. Ik zal U dus schrijven over vele belangrijke [zaken waarover de gazetten dees weke, zoo alle maal... spraken. Manneken uit de Maan, zoo zegt 't ander helft van mijn bedde, dat niemand anders is dan Marenta, gij zijt... laat het me zeg gen... ne karamellenverzenfabrikant. Eerst en vooral: gij weet zoo goed als uw lezers en als ik, dat de gazetten niet SPREKEN over iets, maar wel schrijven. Maar ge moest een rijm vinden op zaken hé Zoo rijmen, man, kan, naar ik meen, toch wel iedereen. En daar ik me vandaag nu juist in geen stemming gevoel om met mijn wijf een dis cussie aan te gaan, zeg ik maar kortaf: Marenta teer, weer ne keer ben ik met uw woord 't akkoord. Daarmeê is ze dan kontent, en zal, ze, ik hoop het tenminste, mij vijf minuten met rust laten. WIE DAT ZICH TEGENWOORDIG met zoo'n beetje niet meer kontent stellen, dat zijn de Vlamingen. En of ze gelijk hebben! Ze hebben ondervonden dat, als ze zich te vreden hielden met een beetje te vragen, ze niets verkregen. Maar die tijd is gelukkiglijk voorbij. Daar is daar zoo ne felle wind over turn gezicht komen waaien, en dien wind heeft al de slapers uit hunnen eene eeuw- langen slaap wakker geschud. En iedereen die niet blind en is, kan er zich rekenschap van geven, dat er iets aan 't roeren is in Vlaander land. Maar... er valt nog hard te werken. PROEESTER WIPS is geïnviteerd bij ken nissen. Onder het diner begint het ineens verschrikkelijk hard te regenen, te blikse- ifien en te donderen. En zonder dat iemand het gezien heeft, is mijnheer Wips de deur uit. Na een half uurken is hij terug... mets- nat! y Hewel, mijnheer Wips, vraagt hem zijn tafelgebuur. Waar zijt ge door zoo'n honden weer naartoe geloopen! Ha! is 't antwoord. Ik ben naar huis gaan zeggen, dat indien het voort blijft re genen, ik zal wachten tot het slechte weer over is, om naar huis te gaan! EEN MOTORFIETS dat is iets dat gewis gevaarlijk is om meê te rijden. Dat heb ik nog geschreven. Ge zult het uldre wel herinneren. En als ge den moed zult gehad hebben van sindsdien al de ongelukken te tellen, in Belgie teweeg gebracht door die tweewielige monsters, zult ge zooals ik, tot het getal van 78 gekomen zijn. Is 't niet juist? Ziehier eenige cijfers over de motocyclet- tenfabricatie in 1929. Duitschland komt in de eerste plaats met 170.000 van die ma chientjes. Engeland met 164.000. Daarna ko men: Frankrijk, 85.000; Amerika, 35.000; Belgie 18.000 en Oostenrijk, 7.800. Engeland verkocht er 62.500 in het buitenland, Ameri ka 16.300, Belgie 10.700. VERLEDEN WEEK is dan door de stra ten van Brussel en van zijn aanhangsel Brussel lie distrikt ofte Laeken, voor den tweeden keer de fameuzen lichtstoet uitge gaan. Die lichtstoet is ingericht tot de ver heerlijking van iets, dat nog niemand weet wat het is: namelijk de electriciteit. iHBHBBaBasiBssgaBaassBBBRaBBüB: Mengelwerk van De Poperinghenaar9. Ja, menschen, BI. 5. ROMAN door JAÓ. BALLINGS. Wanneer mag ik met Zelika eens hier komen? vroeg Riele. De boer keek hem scherp aan. Niet noodig, klonk het bits. Moeten wij dan bij afvraging trou wen?... Daar doet gij uw goesting mee. Wan neer zijt ge 't van zins te doen? In de korte maand, voor de vasten... 'k Zal er met moeder over spreken. Dit antwoord verwonderde Riele. Hij wist dat zijn vader in alle zaken zelf een beslissing nam en niet gewoon was raad aan zijn vrouw te vragen. Stak daar iets achter en wilde zijn vader hem nog eens beproeven? Toen Riele bi j Zelika terug kwam, zat deze bij de stoof te breien. Ze las dadelijk de ontstemming op zijn gelaat, alhoewel hij zijn best deed om die ontgoocheling te verbergen. Wel? vroeg ze, terwijl een schamper glimlachje rond haar lippen speelde... wat heeft boer Tripsaad geantwoord? 'k Moet nog wachten, Zelika... Wachten met trouwen? Neen... daar laat vader mij vrij in; maar hij moest er eerst met moeder eens over spreken. Kijk, kijk! gekte het meisje, sinds wan neer vraagt hij raad aan zijn vrouw? Daar steekt iets achter. Riele verhaalde dan omstandig het onder- 0Ucl dat hij met zijn vader had gehad, en niettegenstaande al mijn wenschen, moet ik U, tot mijn spijt, zeggen dat niemand uit kan leggen wat dat is de electriciteit. Verstade mij? Zoo was er ne keer ne perfester van d'Uili versiteit, die op 't examen aan ne student de volgende strikvraag stelde: Wat is de electriciteit? De student, die onder 't jaar een beetje liever in de potten had gekeken dan in zijn boeken, haalde zijn schouders op en antwoordde al bevend: Ik heb het gewe ten... maar nu ben ik het vergeten! Da's spijtig, zegt daarop de perfester, want gi. zoudt het mij geleerd hebben! MAMA, zegt kleine Karei zoo tegen zijn moeder, hebde gij niet gezeid dat de wilden in Congo, geen kleederen dragen. Ja, manneken, dat is zoo! Waarom heeft Papa dan, toen er in de mis voor hen rondgehaald werd, een broeks- knop in de schaal gelegd! DE WERELD is een kiekenkot, zeggen ze, en ze hebben potferdriedubbeltjes gelijk. En als ge van mijn gedacht nog niet zijt, zult ge, denk ik, het spoedig gaan worden, nadat ge zult kennis genomen hebben van het volgende Men kent Amerika reeds lang als het land der onbegrensde mogelijkheden, maar ook als het land der overdrijvingen. Tegenwoordig is het in de dameswereld der dollar-prinsessen, filmsterren en tooneelkunstenaressen mode geworden, om zooveel mogelijk exemplaren van hun juweelenschat te dragen. Zoo ziet men b.v. niet alleen bespottelijk veel siera den aan handen, armen, vingers en hals maar ook in het haar, op den hoed, aan de handtasch, aan de parasol, aan de schoe nen, zelfs aan de kousebanden! En dit is nog niet voldoende, thans heeft zoo'n leegloopster juweelen ter waarde van enkele millioenen in... de nagels van de vin gers laten werken. Bij deze dames is alles mogelijk als het maar dienen kan, om met veel briljanten te schitteren, en elkander in glans te overtreffen en van zich te doen spreken. Ge moet maar durven! Ge kunt er van zeggen wat ge wilt, zegt Marenta, maar ge moet me nu niet komen wijsmaken, dat de menschen die dat doen nog allemaal hun zinnen hebben. In 't gekkenhuis moest men ze steken. VAN NU AF begin ik al compassie te krijgen met mijne alderliefste Lezereskens, als ik denk aan al het onaangename dat zij zullen te verduren hebben gedurende de wintermaanden die op komste zijn. Met dat seizoen 'k zeg het met fatsoen Sukk'ien vele menschen, van alle standen met den winter aan de handen. t Is altijd goed daar eenige remedies voor te kennen. Dees prijst men nogal aan: Men doet heet water in eene kom, welke men op een stil vuur zet, dan steekt de handen in dit water, en men houdt ze er in, zoolang men het kan uitstaan. Wanneer het water veel te heet is, trekt men er de handen uit en steekt ze dadelijk in ijskoud water, en men droogt ze met een linnen doek af. Als men dit doet vooraleer slapen te gaan, bestrijkt men de handen met rijst poeder of met stijfsel, en men windt er lijn waden doeken rond. Wanneer men dit drie of viermaal doet, is men van den winter genezen, 't Is een onfeilbaar middel, zegt men. Ge kunt in alle geval eens probeeren. Marenta heeft dat middel eens aangewend, en z'is radikaal genezen geweest van hare winterhanden, JA, VRIEND, zei Pie Sus tot zijne ka meraad Miel, ik ben van den gemeenteraad geworden. Hebt ge het in de gazet niet ge lezen? Neen, was 't antwoord, dat zal tusschen de ongelukkengestaan hebben, en die lees ik nooit. IS DE vrouw meer weerd dan de man? Dat is de vraag, die ik graag door mijne Lezers opgelost zou willen zien, of kunnen zij het niet misschien? Ik voor mijn part beken dat ik er veel te dom voor ben. Maar allee, 't is niet noodig van daarmeé uwen kop te breken ook, want de berlijnsche geleerden (hebben die man nen dan niets anders te doen dan aan zoo'n prutse-dingetjes, hunnen tijd te verbeuze len?) de berlijnsche geleerden dus, hebben er de oplossing van gevonden, in onze plaats. En ziehier wat ze, na vele berekeningen vast gesteld hebben. De waarde van het men- schelijk wezen met betrekking tot zijnen ouderdom en tot zijn geslacht. En ze heb ben gevonden, vergeef het me, o liefste Le zereskens, dat... de man meer waarde heeft dan de vrouw. Als men hen moet geloOven, is de gemid delde economische waarde van een 30-jari- gen man op 293.800 frank geschat terwijl eene vrouw van denzelfden ouderdom 234.480 frank waard is. Een jong meisje van 15 jaar zou met moeite 200.000 frank waard zijn. De ondernemers voor het bouwen van zot huizen moeten ginder ook volop hun werks- ken hebben. WIE DAT er mij nen ernstigeren type KBBaasBSBS&aaBBHBBsaHisBaasaBHB. de fiere Zelika krulde meer dan eens mis prijzend de lippen. Als 't zoo is, Riele, zei ze met een tinte ling van haat in de oogen, doe dan geen knieval meer. Ik voel het: de boer haat me en, kon hij 't gedaan krijgen me van kant te ruimen, hij zou geen oogenblik aarzelen zijn plan uit te voeren. Neen, zoo ver moogt ge niet gaan, Zeli ka, beweerde Riele... Vader is verblind... hij denkt dat geld en goed alleen geluk kunnen aanbrengen en is voor mijn toekomst be zorgd. Natuurlijk. Met gefronsde wenkbrauwen bleef Zelika droomend naar de vloertegels staren. Riele trad naderbij en nam haar hoofd tusschen zijn handen. Lieve, vroeg hij innig, ge houdt toch nog veel van me? Ze bezag hem even en sloeg de armen rond zijn hals... O! wat zou ik willen dat ge een dood arme jongen waart en niet de zoon van een rijken boer... Dan zou 'k met zekerheid mo gen zeggen: Riele, ge zijt de mijne... niets of niemand ter wereld zal ons scheiden, zelfs de oorlog niet. Maar nu... ik weet niet. Soms voel ik me zoo angstig, of er een groot ongeluk boven 't hoofd hangt. Toe, toe, zet die dwaze gedachten van kant. Ik wacht tot met Nieuwjaar en geeft vader me dan geen beslist antwoord, dan gaan we toch te zekeren Het meisje lachte goedig en blij door haar tranen heen, en een flinke kus was de be looning, die Riele voor zijn dappere woor den kreeg. Enkele dagen later was 't Kerstmis. Riele en zijn moeder waren naar de vroegmis... Mie Schavonk eveneens. Zelika zat thuis en zou naar de tweede mis gaan en in 't dorp blijven om ook nog de hoogmis bij te wo nen. Riele zou haar daar in de afspanning van Zander Krakeling komen vinden... uitziet dat is Ford (de fabrikant van de... Fordjesnatuurlijk) als hij spreekt over den drank. De herberg, zoo zegt hij, is de vijand van den werkman. Indien in de Ver. Staten de drankhandel weer toegelaten werd, zou ik mijn fabriek sluiten. Ik wil den last niet dragen van 200.000 werklieden, wanneer ik weet, dat hun salaris door de drankhande laars opgestreken wordt. De drank is de vijand van de nijverheid. In een land, dat overgeleverd is aan den drank moet de industrie kwijnen. De drank maakt dat de arbeiders geen belangstelling hebben aan hun werk. Het alcoholverbod is de voornaamste oorzaak, waarom de Ver. Staten aan 't hoofd der wereld staan door hun nijverheid. De onthouding is voor den werkman noo dig om een fijn en nauwkeurig werkman te zijn. Ik zou geen wagens kunnen bouwen om 200,000 mijlen te loopen ,want hun werk zou de noodige nauwkeurigheid missen. Spijtig dat iedereen niet van 't advies is van M. Ford. Niet dat er van tijd tot tijd zoo geen potje bier mag gedronken worden... verre van daar... ik spreek maar van over daad. NEN BEDELAAR kwam aanbellen bij mijnheer Dingens. Geef mij iets als 't u belieft, mijnheer, smeekte hij. Waarom werkt ge niet? zei Dingens, werken maakt het leven zoet. Och, mijnheerken toch, was 't antwoord, van zoet krijg ik tandpijn. ALS G'HONGER HEBT... dan moet ge eten en wilt ge blijven leven ge moogt dat niet vergeten. En ik raad ulie aan maar zooveel koei en kalverbiefstukken te eten voor uwen hon ger te stillen, voor zoolang ge er nog de gelegenheid zult toe hebben. Ge verstaat me zeker niet goed, hé? Ja! ja! in plaats van biefstukken van... vleesch, gaan ze u binnen 't kort, bij den slachter en in de hotels bief stukken... van katoen te slikken geven, 't Is flauw zult ge zeggen, 'k Beken het en noch tans: 't is zoo. Luister naar wat ik uit een dagblad knip: Het zal niet lang meer duren of men zal synthetisch d. w. z. kunstmatig samengestel de biefstuk hebben en er zullen dus geen kalveren en koeien meer geslacht behoeven te worden voor het biefstuk-grage publiek. Natuurlijk komt deze uitvinding uit den Ka- toenstaat Amerika. Dr Wessen, oud-president van het Ame- rikaansch Scheikundig Instituut beweert vastgesteld te hebben, dat de zaden van den katoen dezelfde samenstelling hebben als het vleesch, dat de eiwitstoffen van katoen en vleesch geen groot verschil vertoonen. Dr Wessen meende, dat het nog maar een kwestie van tijd zou zijn, tot men van deze ontdekking zou gaan profiteeren en in de plaats van vleeschbiefstuk, katoenenbiefstuk zou eten. Awel! wat zegt g'er van. Manneken uit de Maan zegt Marenta, heel aangedaan, 't is t'hopen dat w'er niets moeten van ge- [looven daar die katoenen biefstukken mij niet veel [goeds beloven. Enfin, we zullen 't afwachten! MIJNHEER, zegt zoo de eigenaarster van een familie-pensioen tegen de student, gij zijt reeds drie maand hier en hebt nog niets betaald. Maar mevrouw, is 't antwoord, hadt -gij mij niet verzekerd dat ik hier moest doen precies lijk of thuis. Ja! Ehwel! denkt gij misschien dat ik bij mij thuis betaal. VERLEDEN WEEK is er in Antwerpen met de donkerte een vreeselijk ongeluk ge beurd, dat het leven gekost heeft aan twee Engelsche dames. Een auto die van Parijs kwam en bestuurd werd door den heer Pree- dy, 36 jaar oud, is in de Schelde gereden. De chauffeur kon er nog tijdig uitspringen en kwam er met een nat pak van af. De twee dames gingen met de vwateur den dieperik in. Naar de oorzaken van het ongeluk wordt nog getast. Maar 't schijnt dat de chauffeur dacht dat er op die plaats een brug over de Schelde liep, en verblind door het licht der phares had hij in tijds zijne vergissing niet bemerkt. Ja! ja! 't is zooals er ergens geschreven staat: een auto, een telefoon en een... vrouwmensch zijn drie schoone uitvindin gen... als ge ze kunt missen. IN ENGELAND zouden de groote chefs gaarne weten wat ze van de Engelsche jeugd mogen verwachten. Daarom hebben al de onderwijzers de opdracht gekregen bij de examen-vragen een vraag bij te lappen die luidt: Wat zoudt gij later gaarne worden, en waarom? Er zijn nog al komieke ant woorden binnengekomen. Zoo was er een dertienjarigen jongen en die bleek den wensch te koesteren eerste-minister van Engeland te worden. Een andere boy scheen heelemaal niets te willen worden, want, zoo vertelde hij, werkgevers verlangen, dat ge hard werkt, vroeg begint, laat weggaat, geen hoog loon vraagt en den mond dicht houdt! Een derde jongen zei tevreden te zijn van de school af te wezen en te mogen gaan werken, omdat hij nu... 's morgens in «e vroegte in een autobus zou mogen zitten. Plezant is het kind te zijn Den weet nog niets van 't leven Men oordeelt alleenlijk naar den schijn Achwaarom en ben 'k geen kind gebleven Manneken uit de Maan, zegt Marenta, wat zijn me dat nu voor komplimenten en voor reden. Ge weet gij zoo goed als ik dat nie mand kind blijft. En kind zult ge nooit meer worden... kindsch misschien wel. Of be klaagde 't u misschien dat met mij zijt ge trouwd? Maar 'k zeg alras, Marenta lief dat komt hier niet te pas en 't spijt me da'k u grief ik ben met u getrouwd en nimmer heeft het me berouwd. Ik wil maar besluiten dat men, als kind, nog 't gelukkigste is in dit tranendal van niemendal. GISTEREN zijn we ne keer op bezoek geweest bij onzen nonkel Charel, den broer van Marenta. En Marieken, het dochterje van menonkel Charel, vijf jaar oud (niet menonkel Charel maar zijn dochterje), Ma- rieken dus was stout geweest en tante Sofie 't wijf van menonkel Charel (daarmeê kende bijna mijn gansche familie) had haar in de groote kleerkas opgesloten. Eerst was er wel gekerm en geschrei... maar na tiental minu ten hoorden we niets meer. Toen werd tante -Sofie ongerust en ze ging zien. Zult ge braaf zijn? vraagt ze. Geen antwoord. Maar wat doede daar? Hewel... ik heb op uw schoone kleeren gespuwd, ik heb gespuwd op uwen schoonen hoed; en nu wacht ik tot dat ik weer speek sel genoeg heb om nog te spuwen. Toen heb ik maar stillekens mijnen hoed gepakt en Marenta heeft haren paraplu ge nomen en zonder meer zijn we 't afgestapt. Aanvaardt, mijn Vlaamsche menschen Mijn welgemeendste wenschen Alsook Marenta biedt u d'hare aan Want voor vandaag is 't nog ne keer gedaan. Manneken uit de Maan. BOEKEN en SCHOOLGERIEF te verkrijgen bij SANSEN-VANNESTE Grieksch-Fransch Woordenboek Bailly Fransch Woordenboek Herckenrath Engelsch Woordenboek Campagne's Latijn-Fransoh Woordenboek Quicherat Fransch Latijn E. Sommer Modern Woordenboek Verschueren Handwoordenboek der Nederlandsche Taal Koenen Schoolwoordenboek der Fransche Taal Gallas Grieksch Woordenboek Müller Nouveau petit Larousse, illustré Mémento Larousse Larousse Classique, illustré Larousse Universel, in 2 deelen Garnier Uitgaven Loquela Guido Gezelle Caliewaert's, groot en klein Dictionnairc alphabétique et logique Elie Blanc Vlaanderens Eeuw Kalender. Schrijfboeken, Calpins, Portefeuilles, Va liezen, Boek- en Muziektesschen, Passerdoo- zen, Teekengerief, alle School- en Bureel- gerief. Iedereen begint te spreken over het even- tueele tekort op de begrooting van het vol gende jaar. Sommige schrijven zelf dat het verschil tusschen inkomsten en uitgaven 1500 milioen zou beloopen. Het meest opvallend cijfer is dat der pen sioenen. Daaronder komt het ouderdoms pensioen voor 5 a 600 mil. en de militaire pensioenen voor 1.500 millioenen. Om dat groot bedrag te dekken zou men verplicht zijn die last te verschuiven naar een speciaal fonds dat door middel van leeningen die uit gave zou verdeelen over een dertigtal jaren. Dat is onder bedekte vorm de methoden herinvoeren van minister Theunis, die alle tekorten wist te dekken door leeningen. In verband daarmede wordt nu ook door de brusselsche fransche pers schandaal ge maakt rond de toekenning van invaliditeits pensioenen aan militairen in actieven dienst. De Libre Belgique publiceert nogmaals de officieele cijfers waaruit blijkt dat de over- groote meerderheid der officieren, vooral de hoogere officieren, benevens hun volle wedde een invaliditeitspensioen trekken. Voor de generaals beloopt het getal tot 50 op de 62 generaals in actieven dienst. Voor vele hoo gere officieren beloopt de invaliditeit tot 70 De fransche pers vraagt nu ook hoeveel hoogere officieren hunne invaliditeit hebben opgeloopen door verwondingen in de loop graven en ze stelt de heeren voor het vol gende dilemma: Ofwel is die invaliditeit echt en dan heb ben wij geen vertrouwen meer in het leger dat aldus wordt aangevoerd. Ofwel is die invaliditeit niet echt maar dan is er geen reden om jaarlijksch zooveel te betalen uit de staatskas aan lieden die overigens hunne volle wedde trekken. Tot nu toe waren het activisten en land verraders wanneer dergelijk schandaal wordt aangeklaagd. Nu dat de conservatieve pers vreest voor de gevolgen in den porte-monnaie, zijn de vaderlandslievende gevoelens niet meer bij machte om de verontwaardiging te over meesteren. Het is allemaal kwestie van geld. De eene putten het uit de staatskas en de andere laten het gebeuren zoolang ze zelf niet moe ten betalen. Als men spreekt van aftrek of van nieuwe lasten dan is het gedaan met de vaderlandsliefde. Belgische Fabriek Chicorei WYPELIER-TAFFIN Naaml. Vennootschap, YPEB. llllil Uil* Df BRUTSAERT, Kamerlid, ls sprekelijl zoor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn huis, 's mor ?ens, den Maandag en Vrijdag. Te WERVICK, den 2e Zaterdag der maand ran 9 tot 12 uur, in Het Kapitel Te YPER, den 1' en 3' Zaterdag dei maand, van 9 tot 12 uur, in den Katho lieken Kring. Provinciaal Raadslid: Hiiaire Lefcbvre zfc zitdagen houden: 1. - Te RENINGHELST, van 8 u. tol 10 u. 's morgens, eiken 2' Zondag van d« maand, in de herberg Rozendaal (neven? de Kerk). 2. - Te PROVEN, van 9 tot 10 u' 's mor gens, eiken 4" Zondag van de maand, in hes Gemeentehuis. 21-9 1930. - N' 38. HERFSTMAAND asKHBHSHBMSHRsswesRssEisr door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vs,nt 9 fr. per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij doe aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie r toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 lotet worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats hek ben: den 10 Oct. den 10 Oct. den 15 Oct. den 20 Oct. den 20 Oct. den 20 Oct. 1 lot van 250.000 fr. 2 loten van 100.000 fr. 1 lot van 1 millioen 2 loten van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. 15 loten van 10.000 fr. Voor alle Inlichtingen wendt U tot de Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL Of bij: Jnffr. Simone Lansens, Post, Vlamertlngh» Ernstige Agenten worden gevraagd Mijnheer de Postmeester, 21 Z H. Mattheus, ap., ev.„ H. Geroldus, m. 22 MH. Thomas van Villanova, biss. 23 D H. Linus, p., m., H. Theresia, m., m. 24 W O. L. V. der Slaven, H. Emmeranus, b. 25 D H. Firminus, biss. en martelaar. 26 V HH. Cyprianus en Justina, mart. 27 Z HH. Cosmas en Damianus, martelaren. MOEDER KAN HET NIET Door het vensterruitje Pinkelen de sterrekens, Slaap, mijn klein lief guitje! Dommelen de kerrekens Onder 't kleine venster door, Sluit uw donze oorekens, Douw!... toe, sluit z'er voor! 'k Zal u slapen dragen, Maken geen geruchtekens, 'k Zal u wiegewagen, Loos geen booze zuchtekens; Jesuken, uw liefste broer, Sluit uw, sluit uw oogekens, Douw!... staat op den loer! Stil!... 't is nu aan 't slapen Douw!... mijn woelig bengelken... Stil... 't is nu herschapen In een poez'lig engelken! Wiegewaagt een hemellied Jesus, voor mijn bengelken; Moeder kan het niet! TAPIOCATAART. 1 liter melk, 150 gr. tapioca, 100 gr. suiker, 2 tot 4 eieren, 25 gr. boter, 50 gr. rozijnen, 50 gr. krenten, 3 ge konfijte orangeschillen. Kook de melk met de boter en de suiker, voeg er regenend de tapioca bij, roer goed dooreen en laat zwel len. Laat een weinig verkoelen en voeg er dan de eierdooiers, de rozijnen, de krenten, de zeer fijn gesneden orangeschillen en ein delijk het tot sneeuw geklopte eiwit bij. Be strijk een ondiepen, nogal wijden vorm met boter, bestrooi hem met suiker, doe er het mengsel in en laat ta uur bakken in den. oven. De taart wordt liefst koud geëten en zal dus best daags te voren bereid worden. EEN JONGE ZANGSTER komt bij eenen geneesheer en vraagt: Is het waar, mijnheer, dat versche eieren de stem zuiveren en verkloeken? Vast en zeker, mejuffer, was de ant woord, ge ziet het zeker wel aan de kiekens, als ze eieren gelegd hebben beginnen ze sef fens te zingen! MÊrnMÏ Gelief mij ten spoedigste een kwijtschrift te doen aanbieden ten bedrage van 5 fr. 10 voor een abonnement op DE POPERINGHENAAR van 1 Oc tober tot einde December 1930. ADRES:' Namen Straat of wijk en Nr Gemeente of Stad Ik groet U met achting. Handteeken. Knip deze aanvraag uit, steek ze in een omslag en schrijf op den omslag: MIJNHEER DE POSTMEESTER. Zonder zegel moogt gij dien brief in de bus steken. Het postbureel zorgt voor de rest en elke week ontvangt gij regelmatig De Poperinghenaar Voor FRANKRIJK is de abonnementsprijs van nu tot Nieuwjaar 9 fr. Voor de andere landen 10 fr. Deze som moet naar ons bureel gezonden worden. ms. Ze had juist gedaan met zich te kleedeh en ging de deur ontgrendelen om eens bui ten te zien hoe het met 't weder gesteld was... «S i 't Had reeds dagen achtereen gemiezeld en de wegen lagen te allenkante modderig en vuil... Maar nu waaide er een wind uit het Oosten en die dreef een ijzigen nevèl over 't land, zoodat de dingen onkenbaar stonden, op enkele stappen afstand... Uit de hooge olmen, langs den steenweg vielen aanhoudend dikke druppels, in een tonig en rustig getik op den grond... Een haan kraaide op 't pachthof aan den over kant... Dit was al 't gerucht, dat er in de lucht hing op dien Kerstmismorgen. Zelika was tot midden op den straatweg gegaan en blikte in de richting van 't dorp. 't Docht haar stappen te hooren... want duidelijk iets onderscheiden in de mistwol ken kon ze niet. Was 't moeder die weerkeerde? Neen... de stap was er te zwaar voor... Wie mocht dan die vroege wandelaar wel wezen?... Nieuwsgierig bleef ze staan ...maar plotse ling rees vóór haar de gestalte van Rieles vader... boer Tripsaad. De ontmoeting was zoo plotseling en on berekend, dat de twee vijanden- daar even onthutst vóór elkander stonden... Maar Ze lika kreeg het eerst een juist besef van den toestand weer. Ze bleef zonder een duim uit te wijken, midden op den straatweg staan, zoodat de boer, wilde hij haar voorbij gaan, verplicht was op zijde uit te stappen... Maar blijkbaar was Tripsaad met hetzelf de idee behelpt als de jonge meid... Is de steenweg van u alleen? snauwde hij haar vinnig toe... Ik sta, waar ik sta... antwoordde Zeli ka fier, en daar is plaats genoeg voor.den boer van de Winning om voorbij te gaan... Dat zou er lief uitzien, kreet de andere... j deed hem beseffen tegen wie hij gesproken Peist ge met mij te doen als met mijn jon- had. gen?... en de vuist ballend stak hij zijn kop vooruit. Ge hebt gezopen, zei Zelika, terwijl ze met afkeer haar hoofd ter zijde wendde. 't Was een publiek geheim dat Tripsaad gaarne een glaasje genever proefde, zonder dat hij er evenwel misbruik van maakte... Maar nu, met de strubbeling en de miserie die den oorlog meêbracht en 't verdriet dat hij gevoelde over 't besluit van zijn eenigen zoon, die met een arme meid wilde trouwen, had hij met dubbelen drift naar de genever- kan gegrepen. En nu durfde die meid hem dat in 't aangezicht slingeren... brutaal weg... hard en kletsend, als een onteerende kaak slag: Ge hebt gezopen. De lang verbeten woede en haat, met moeite onderdrukt, laaiden nu plots in felle hevigheid naar boven... Hij, de boer van de Winning, zou zich door n meid van niks laten dwarsboomen. Die meid wilde hem hier op straat zelfs haar wetten stellen en durfde hem in 't aange zicht slingeren, dat hij gezopen... gezopen had... dat hij stonk naar den genever... Hellejonk!... snauwde hij haar .driftig toe, terwijl hij zijn vuist dreigend boven haar hoofd zwaaide,... laat me door... Maar zij verroerde geen lid. Daar is plaats genoeg, sprak ze bits, en laat me met rust... Met rust, met rust! dat ziet ge van hier. 't Spel zal nog maar beginnen. Met rust! Nooit... En op mijn jongen, op Riele, moet ge niet tellen... Ze glimlachte spottend. Dat maakte hem nog woedender... Krijgen zult ge hem niet. 'k Sloeg hem nog liever de hersens in... als hem aan zulk 'n straatmeid te geven... 't Woord was nog niet uit zijn mond of een smakkenden slag in zijn aangezicht, BURGERS, HERBERGIERS, NERINGDOENERS, wendt U tot die U de beste en de smakelijkste bieren zal besteilen aan de genadigste prijzen. STERK: Allerbest bruin bier. 9 fr. de bak v. 12 flesseh. GERSTEN: Allerbest blond bier 10 fr. de bak v. 12 flesseh. 10 fr. de bak v. 24 kl. fl. MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak v. 12 flesseh. i 15 fr. de bak v. 24 kl. fl. CRISTMAS: Scotch-Type 24 fr. de bak v. 24 kl. fl. Dezelfde bieren kunnen U besteld worden in presvaten van 100 en 50 lit. Sterk: aan 0.85 fr. de liter. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de liter. LANDBOUWERS: Een aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leve ren van bier in fiesschen en presva ten. Arm ben ik, maar zei Zelika, terwijl ze zich omkeerde en naar huis meende te stappen. Maar de vernedering die de boer nu kwam te ondergaan voerde zijn drift tot het top punt. Hij knelde den mispelaar, dien hij bij zich. droeg, vaster in de vuist, en terwijl de adem hem met korte rukken door de neusgaten vloog, sprong hij vooruit... zwaai» de den zwaren stok boven 't hoofd van het meisje en liet hem dan met een verplette rende zwaarte op Zelika vallen. Deze slaakte een kreet en wankelde nog 'n stap vooruit en stuikte toen voorover op den straatweg neêr. Daar, dat is het huwelijksgeschenk van uw toekomstigen schoonvader, grinnikte Tripsaad, terwijl hij verder meende te stap pen... Maar als hij zag, dat het meisje roer loos liggen bleef, dacht hij op eens aan een stokslag dien hij jaren... jaren geleden ge geven had... aan Pol Dorem. pomp bijgezet... De steenput!... Zonder dra len nam hij 't lijk op zijn schouders en enkele oogenblikken later lag alles wat er van Zelika overbleef in het kille water... Angstig had de boer staan luisteren naar de naderende voetstappen... Het bleken vreemde menschen te zijn die daar voorbij gingen en toen de straatweg weer leeg en verlaten was... waagde hij zich weer naar buiten. Een nieuw plan was in zijn brein opgerezen. Vlug snelde hij naar de hut aan den overkant van de straat. Mie Schavonk was weg... dat wist hij, hij had haar in den Gouden Appelgezien als ze voor de Kerst mis om een druppel ging... De deur stond half open... Bij de schemerklaarte die door de kleine vensters viel zag hij op tafel den hoed en mantel van Zelika liggen, naast kerkboek en paternoster. Snel greep hij de kleedingstukken vast en liet al het overige En plots maakte een uitzinnige vrees zich j onaangeroerd, van hem meester... Hij bukte zich voorover... j Toen Mie Schavonk thuis kwam vond ze schudde het weerlooze lijf... maar geen taaL jleur woning leeg en verlaten... Hoe ze ook of teeken w-as er nog uit te krijgen Dan zag! op Zelika ze k antwoord... hij dat er boven in de dichte haarbos, tus-jWat voerdc die meid uit? Waar zat ze? schen enkele straaltjes bloed ,een grauwe, j kleverige massa geklonterd zat... de hersöns. - Ze is dood... schrok de boer, schier)^* en ™zenkrans lagen nog op de tafel, nuchter van angst... en met ontzetting keek k°n el geen kop aan krijgen. Was ze hij rond of niemand hem had gezien... Maar jmiSEC en 111 c''cr 'iaa'sl' naar 1 doip gegaan de nevels hingen als dichte gordijnen over en l~>acl ze boek en rozenkrans vergeten?... de landen. Neen... niemand had hem ge- Maar neen... waarom liet ze dan de deur zien. Maar nu hoorde hij voetstappen, 't Was openstaan? Er moest iets gebeurd zijn maar volk dat uit de Kerstmis huiswaarts keerde, j wat? wat? Ze liep rond het huis vol onge- Ze zouden 't lijk zien liggen. Ze zouden we-rustheid... snuffelde in 't schuurken en in ten dat er een moord gebeurd was... Ze zou-de geitenstal... Maar nergens vond ze een den hem wellicht verdenken, 't Lijk moest spoor van Zelika... Aan den schaarschen verdwijnen... Maar waar? waar? De voet- j voorbijganger die over de baan stapte vroeg stappen kwamen nader. Er viel geen tijd te ze of hij niets van Zeiika wist, maar overal verliezen... De steenput!... De steenput stond daar nog maar werd niet meer gebruikt; ook niet voor de paar- kreeg ze een ontkennend antwoord. ft V*:voi|jt)(

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5