l IBiliVMSflÜ Brouwerij Massch el ei n HXees u zelf DE POPERINGHENAAR, HET MANNEKE UiT QE M Koperen spreuken Pijprekkens Dagbladrekkens Pêlc-Mêlee Alle slag van Kaders Geldbeugels Porte-feuilles Valiezen H Soek- Muziektesacfeer, Alle merken van VULPENNEN. Bureeigerief. Leesboeken. Groote keus Trouwe bediening bij SANSEN - VANNESTEt Gasthuisstraat, Poperinghc. BURGERSTAND VAN «a—Bi. 5. 12-10-1930. N' 41. OCTOBER - ZAAIMAAND I wil zeggen actrice of tooneelspeelster, van de Imet Zulma Lemahieu v. Staden. Jeroom Ghyselen André, 6 j., z. v. Achiel en Van 1.008.691 FR. TE WINNEN door het koopen van loten der 21.500.000 FRANKEN. UNION CENTRALE de la BOURSF YPERSTRAAT POPERINGHE Wees u zelf! Groet opgetogen t Schoone, groet het hoog en luid; 't Kome uit Noorden, West of Zuid, 't Late u nimmer onbewogen! Maar, hoe 't vreemde glanse of glore, 't Eigen blijve steeds u duur; Zaai uw zaad in eigen vore; Wees u zelf! Natuur! Natuur! V. De la Montagne. p&gB&REBBRBBSSRaiEHB&eitiasanies Als ge dus 6 uur per dag werkt, zal uwe die twijfelen of hij wel schuldig is. Ik vraag noch gehuil uit den mond van den kleine,1 hieu Estella. Devos André, z. v. Octave en hand 3.600 meters, 't zij 1.314 kilometer, op I me in alle geval af, hoe het mogelijk was noch een traan uit zijn oog. Als de vader Vanseveren Adrienne. Overiijdens. Vercaigne Leopold, z. v Sylveer en Denturcq Mathilde. zoo kalm bleef toen zijne gebrekkige moeder I He wel! kleine, hoe komt het dat ge I -^DewagTer Camtel Set 't einde van 't jaar hebben afgelegd, en in dat, indien hij zich werkelijk aan deze mon- weg is, komt de gebuur tot bij de haag en dertig jaren tijds, ongeveer de lengte van sterachtige daad schuldig gemaakt had, hij roept tot de kleine deugniet den Evenaar. Als g'er nu nog niet verzekerd van zijt...|en nog zieke broeders en zusters daar vóór I noch geroepen noch geschreeuwd hebt, toen I M*attê"n~Maiia. Pluvier Jules met easier kunt ge 't maar lie keer probeeren of 't uit- hem kwamen getuigen. Dat gaat mijn ver- uw vader zoo hard op uw achterdeel trom- Augusta. Delaere Georges met Vander- stand te boven. De dokters verklaarden melde! nochtans dat er bij hem niet het minste I De andere haalt de schouders op en ant- spoor van krankzinnigheid te bespeuren was. |woordt: Allee, ik en kan er geenen kop aan krij gen. komt. Al van geleerden te spreken die mannen zijn volop ruzie aan 't maken om er achter te geraken welk de taal was en tongval van Eva en Adam, vóór den zondeval. En ze hebben het vraagstuk nog niet op- I I gelost, en maken al langer hoe meer ruzie. Mijne vriend, Jan de Rijmer, kan dat niet goed af, dat die mannen elkaar zoo gedurig in 't haar zitten, en opdat ze zoo gauw mo- d'eeuwfeestcn, die onze portemonee bijkan I gelijk zouden uitscheiden met te twisten wil leeggeplunderd hebben. De groote monumen- meersch Helena. 'T MANNEKEN UIT DE MAAN heeft d'eer ulie te laten weten dat het er meê is gedaan, en 't en heeft hem niet gespeten Gedaan met wat? Wel, potdorie met I oplossing. WIE DAT tegenwoordig een felle crisis I mij. doormaken dat zijn de schouwburgen in de groote steden. Allemaal 't volk loopt naar de 'K HEB D EER ULIE TE GROETEN met handen en met voeten beste vrienden en vriendinnen en 'k ga trachten hier iets klaar te spinnen dat u aan zal staan 't is te zeggen dat u zal bevallen daarom ga ik u nu niet spreken over al d'ongelukken die dees weke zijn voorgevallen. Zooals bijvoorbeeld, alsdat er te Gent, ('k hoop dat ge die stad toch wel kent) een vrouw in 't water is gesprongen; alsdat er te Luik, 't is daar immers 't gebruik, ne man, z'n wijf, den nek heeft omgewrongen. Dat er zich te Gheel ne vent heeft opgehangen aan een zeel en dat hij ervan gestorven is, omdat hijop 't laatst geenen adem meer had. Dat ze in Brugge nen dief, die diamanten gestolen had, voor zijn lief, hebben gevangen. Dat er in Brussel, een vrouw haar familie gedompeld heeft in rouw omdat ze met haren kop terechtgekomen was, 'k zeg het hier alras, onder 't wiel, van nen ottermobiel en... 'k beken het hier met spijt, de vrouw die was haar kopken kwijt, want 't wiel dat had hem afgerukt. Ziedaar wat er zoo allemaal stond gedrukt §'mnen te kriebelen en te keutelen. in de gazetten van dees weke maar 'k ga d'r u niet langer over spreken 't is allemaal te droef vooral hier waar moet zijn troef 't plezier. ten en gebouwen van Brussel hebben den laatsten keer geflikkerd in het licht van de schijnwerpers. Allemaal de groote palen met drapo's en andere versiersels zijn gegaan waar ze vroeger lagen. De cörtegen ofte stoe ten hebben ook hunnen laatsten dag gehad na de eeuwfeesten blijft er ons niets anders over dan de droeve herinnering aan de.. I verdoemde regenbuien. IN DIEN TIJD, zoo vertelt mij dien I meneer, was ik vertegenwoordiger van een I Hewel! ge moogt er van zeggen wat ge I groot velofabriek. Ik was bij nen ouden pach- wilt, maar misschien is dat wel de goede ter gegaan en liet hem mijnen cataloog zien. hij ook zijne meening zeggen, ze is: dat die menschen, vóór de zonde absoluut niet spreken konden, het was dan ook tusschen dat paar, nooit vuurke stook noch woordetwist.enfin, een paradijs. Toen gaf God hen na de zonde, bij wijs van straf, de spraak en toen vloog alles uit den haak. Het zou toch tot niets gediend heb- [ben... want... hij is zoo doof als een pot. Allee! en daarmeê is m'n reke van dees weke nog ne keer gedaan, 't stuur U allen, goede menschen nogmaals toe, m'n beste wenschen, Marenta ook, 'k zeg het blij, voegt er d'hare bij. 't Manneken uit de Maan. Gebruikt Chicorei WYPELIER-TAFFIN 't is de beste. Hoeveel kost dat machien? vroeg hij 1200 frank! Oei... ik wilde een geschenk koopen,s<ter cinemas. En ge moet nu niet denken dat gelegenheid van zijnen verjaardag, voor mij - het enkel bij ons is dat het zoo gesteld is,Inen zoon... maar, aan dien prijs... ik geloof want dan zijt ge leelijk mis. In Amerika is dat ik beter doen zal met hem een koe te 't zelfde spel. Maar, daar Amerika 't land koopen. is van de slimme bollen, hebben ze daar rap een middel tegen gevonden. Eerst peperde men de opgevoerde stukken maar niks gehart, het wou niet lukken. Nu heeft men iets uitgedacht, en in werkelijkheid gebracht, dat zeker origineel mag heeten, en de schouwburgen heel vol doet loopen zooals de bioscoopen. Een wat dan? Wel, de armleuningen van I de zetels zijn zoo gemaakt, dat, als er iets komiek te zien valt zij automatisch naar Eene koe? sprak ik nijdig, maar hij zal het airhebben van een stommerik, in dien hij op eene koe gaat wandelen. Dat kan waar zijn, wedervoer de boer, mij aanstarend, maar zou hij er geenen grooteren stommerik uitzien... indien hij probeerde van een velo... te melken? D'r wordt wel veel met de boeren gela chen... en dikwijls worden ze uitgescholden voor «stomme boer»... maar d'r zijn er heel wat slimme vogels bij. DE MENSCH WIKT maar God beschikt zoo staat er geschreven boven gaan, en u dan onder de oksels be-en hier wil 'k er U nog een voorbeeld van [geven. STADEN, maand September 1930. Geboorten. Crombez Octaaf, z. v. Mau rits en Germaine Lepouttre. Vancoillie Robert, z. v. Theophiel en Alida Debruyne. Snaet André, z. v. Valeer en Martha Ame- I Goddyn Helena. Sobry Blondine, 72 j. I loot. Samyn Gerard, z. v. Hector en Marie z. b., wed. Vandenberghe Hendrik. Plat- Muylle. Engels Godelieve, z. v. Boudewijn teeuw Frans, 79 j., werkman, wed. v. Weyne en Germaine Bardyn. Desender Maurits, Melanie. Vandendriessche Camiel, 3 m., ALVERINGHEM, maand September 1930. Geboorten. Willy Janssoone, z. v. Mar cel en Maria Ryckeboer. Roger Pattou, z. v. Lucien en Maria Decrop. Sterfgevallen, -é Bernard Boudewocht, 81 j., werker, wed. v. Amelia Vanhoutte. Julien Rosseel, 56 j„ landgebruiker echtg. v. Elodie Bulthé. Godelieve Vandenameele, 68 j., z. b., wed. v. Richard Kockuyt. Maria Plaetevoet, 90 j., kostgangster, wed. v. Louis [Janssoone. Eudoxie Notredame, 65 j., I werkster, echtg. v. Pieter Straetburgh. Pharaïlde Pauwels, 69 j., wed. v. Leopold Nowé. Huwelijken. Remi Vieren, landbouwer te Steenkerke en Magdalena Bossaert, dienst meid te Alveringhem. Honoré Bloeme, dienstknecht en Rachel Vandergucht, z. b. Charles Dhaene, werker en Marguerite Romon, z. b. Gerard Pinson, dienstknecht en Bertha Dumon, dienstmeid. OEREN, maand September 1930. Huwelijk. Henri Vandenbruwaene, land- bouwer en Regina Pruvost, landbouwster. LANGEMARCK, maand September 1930. Geboorten. Vermeulen Jules, z. v. Je rome en Claerhout, Cyrilla). Vanacker [Marcel, z. v. Henri en Debruyne Madeleine, Bruynsteen Maurice, z. v. Jules en Des- I camps Valerie. Vanderhaeghe Georgette d. v. Marcel en Cruydt Irma. Dewilde Simonne, d. v. Jules en Vanlauwe Leonie Claerhout Gerard, z. v. Gustaaf en Bil- liet Rachel. Notredame Simonne, d. v. Gustaaf en Vanderhaeghe Maria. Des- camps Maria, d. v. Richard en Barbary Elisa. Demey Antoinette, d. v. Henri en De- J bergh Suzanna. Ligneel Robert, z. v. Jules I en Descanips Leonie. Overiijdens. Ghyselen Andréa, 7 m., d. v. Leon en Dubaere Flavie. Vangam- pelaere Simonne, 8 m., d. v. Conrard en 12 Z H. Wilfridus, HH. Zeven Minderbroed. 13 M H. Eduardus, koning van Engeland. 14 D H. Calixtus, p., m„ H. Donatianus, b. 15 W H. Theresia, maagd. 16 D H. Florentius, b., H. Wlommolinus, b. 17 V H. Hedwigis, wed. 18 Z H. Lucas, evangelist. z. v. Jules en Madeleine Vandenbulcke. z. v. Achiel en Blanckaert Bertha. De- Zoodat iedereen... willen of niet in een felle lachbui schiet. Huwelijksbeloften. Jeroom Crombez met schepper Emiel, 72 j., werkman, echtg. Ley- Martha Supply. Jeroom Perdu met Sara naert Florence. Paelinck Isidoor, 57 j. Luistert: Een jonge pensionnairedat Vanraes. Charles Dewilde v. Houthulst landbouwer, echtg". v. Van Peteghem Maria. Beernaert v. Staden met Marcella Gekiere Elslande Madeleine. MFVROTTW snrnk rie nresident ofte voor I ste theater van eanseh Frnnkriik is naar I V" West-Roosebeke. Valentijn Deprez v. Huwelijken. Claerhout René, landbou- MEvROUW, sprak de piesident ofte vooi- ste theatei van ganschFi ankrijk is naar staden met Maria Despeghei v. Houthulst, wer met Vermeulen Zulma, landbouwster. I t /-* v— nnn la n f trihnnnn tnrr/ara /-Ir» wa arin wa I het Ir rnar>t-<av rrnrvn r» va Uet ie ra ra-va rr ra 1 r- ra v. ra wara I zitter van het tribunaal, tegen de madam het klooster gegaan. Het is een zekere me- die de echtscheiding had aangevraagd, me- juffer Yvonne Hautin, negen en twintig jaren deleine Vanslambrouck v. Staden. Ja. ja, menschen, dat zijn allemaal van vrouw, toen ge trouwdet beminde uw echt- oud, en die al verscheidene jaren aan dat die dingen die gebeuren, en 't best is nog genoot u dan? van zich daarmeê niet te bemoeien en alles zijnen gang te laten gaan. WAAROVER dat er tegenwoordig ook nog al veel gespreken en geschreven wordt, dat is over dien fameuzen profester Piccard, die, En nu? vroeg de andere. Nu? nu is het zijn stok... die fel klopt. Edouard Degrande. v. Cpolscamp met Ma-1 Van Ouplines Carolus, werkman, wed. v. Morel Emelie en v. Vanacker Elodie met Descamps Emelie, z. b., wed. v. Beernaert I theater verbonden was. De vermaken van WESTOUTRE, van 1 Juh tot 1 October 1930.1 constantin. Bataille René, stofteekenaar Knoc- v. Tourcoing met Lecointre Julia, tapijt- Hoornaèrt Eugeen. Mer- maakster v. Langemarck. Qua^hebeuiSilA°bert NIEUCAPPELLE, v. 1 Juli t. 30 Sept. 1930. Geboorten. Degraeve Germaine, d. v. Oh ja! meneer de president, was 't ant- deze wereld kunnen haar niet meer beko- Geboorten. Declercq Suzanna woord, ik verzeker u dat zijn hart fel klopte, ren, zoo verklaart ze, want ze heeft begrepen kaert Agnes. hoe ijl en nutteloos ze zijn. Indien iedereeen Jevede Godelieve. het zoo op had, er zou wel wat beter geleefd P auc\t Anna. DE BRUSSELSCHE FASCISTEN, dat wil wordenen zooveel misdaden niet te betreu- I Ra&ssal!e Roger Legrand Simonne. Goemaere Agnes. Sterfgevallen. Desmadryl Ivonne, 6 m., d. v. Remi en Lucie Dewilde. Florence Verghote, 71 j., wed.v. Alois Decoene. Huwelijken. Cyriel Kerschieter met Zulma Vercruysse, b. v. Nieucappelle. Désiré Raesbrugge v. Woumen, wed. v. Alice Mortier met Augusta Delancker, v. Nieu cappelle. STA VELE, v. 1 Juli tot 30 September 1930. Geboorten. Pil Isabelle, d. v. Maurits en Butaye Angele. Morlion Goedlieve, d. v. Omer en Leuridan Maria. Vanden berghe André, z. v. Jerome en Degryse He lena. Berquin Noêl, z. v. Camille en Ber- quin Elisabeth. Dever Roger, z. v. Achille en Wyffels Margaretha. Vandeputte Paula, d. v. Cyriel en Nuttens Jeannette. Leys Gerarda, d. v. Camille en Toussaint Gobrielle. Overiijdens. Bonte Julienne, 59 j., huis vrouw van Deholander Petrus. Brunet Henri, 83 j., echtg. van Flahau Eugenie. llllllBllllHBIHBIIIBIHBIUi Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vanal 9 fr. per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij deel aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie u toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 lote» worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats hsk- ben: den 15 Oct. den 20 Oct. den 20 Oct. 1 lot van 1 millioen 2 loten van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. zooals ik 't overlaatst las in een gedichtje zeggen de brusseische frankiljons, leden van ren vallen van mijnen vriend Jan de Rijmer: 't in de laatste veertien dagen ging wagen met zijn ballon te vliegen tot tegen 't plafon van onzen wereldbol, helaas! helaas zijn kolossale ballonblaas gevuld met gaas bleef plakken aan den vloei de Jeunesses Nationales zijn nog ne keer opgesmeten en vol koleire. Waarom dat? doorgrondbaar. Wel simpliester omdat De Rosa, den Itali- aanschen anti-facist, die daar de kroonprins van Italië probeerde neer te lappen met een revolverballetje, toen hij hier de prinses Marie-José kwam halen, als straf maar vijf jaar gevang heeft opgeloopen. Waarmeê bemoeien die mannekens zich |dan allemaal? Ze hebben zich zeker reken- Voorwaar, Gods geheimenissen zijn on- Cornette Agnes. Van j Petrus en Ejisa Verghote. Geuns Walter, z. v. Jacobus en Mathilde Decoussemaker. Cappoen Georges, z. v. Omer en Eugenie den 20 Oct. 15 loten van 10.000 fr. den 10 Nov. 1 lot van 250.000 fr. den 10 Nov. 2 loten van 100.000 fr. den 20 Nov. 2 loten van 100.000 fr. den 20 Nov. 3 loten van 50.000 fr. den 20 Nov. 15 loten van 10.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de NaamL Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertlngh* Ernstige Agenten worden gevraagd en Piccard zat verbauwereerd aan 't roer schap gegeven alsdat hunne aanvallen op en vond het zoo beroer- d, dat hij een appelflauwte kreeg en zei: c'est vexant... en verder zweeg! De Schriftuur heeft het al voorzegd dat ieder die 't erop aanlegt een hoogvlieger te wezen aan den grond zal worden vastgevezen. In het Magnificat, leest ge dat. de Vlamingen op niets, afdraaiden. en daar het een vechtziek volkje is, trachten ze nu ruzie te stoken, door zich met buitenland- sche politiek te bemoeien. Enfin.als ge van niets beters en weet! 'T ALLEN KANT In haast elk land houdt men op onze dagen 't is nutteloos daarvoor te klagen, een schoonheidswedstrijd. Maar wat dat er nog niet werd gehouden ge moogt het goed onthouden, dat is gewis_ een wedstrijd vóór' de leéïijltheid 't Staat er nog maar, Of Marenta is al daar en duwt zoo heel serieus een artikel onder mijnen neus Hoecke Esther. Overiijdens. Fonteyne Germaine, 6 j. Declercq Judith, 2 m. Buret Helena, 87 j., pjeraedt wed. Pinceel Ch. Legrand Martha, 10 m. Quaghebeur Alb., 15 d. Plouvier Julia, 33 j., echtg. Feryn Cyr. Gesquiere Petrus, 71 j., echtg. Leclercq Mar. Massin Mar griet, 37 j., echtg Deprince Jul. Huwelijken. Gesquiere Maur. en Cor- denier Joanna. Keyngnaert Jos. en Bul- teel Maria. Huwelijksbeloften. Vandromme Jules en Trioen Gabriella. Brysbaert René en Van- damme Adrienne. MEUBELPAPIER ln 't Groot BIJ in 't Klein SANSEN-VANNESTF LOO, maand September 1930. dat ze ergens uit d'een of d'ander gazet IEDEREEN HOEFT HET TE WETEN zoo 't hij nog niet heeft vergeten dat we zijn, o! God bermhertig in 't jaar negentien honderd dertig. Ja, ja, vrienden, ge moet gij mij daarom zoo niet bezien. Meneer Piccard wou met zijn ballon a la saucisse, 16.000 meter hoog nog in voege in zekere streken van Europa mentje dat Marenta mij maakt de lucht in, om daar eenige proefnemingen en Azië, die dit jaartal niet hebben. Zoo te doen, de lucht te wegen, enz.maar toen bijvoorbeeld bewaren de Muzulmannen nog hij riep alles los is zijn ballon opgestegen den ouden kalender en zijn ze nog maar tot... een centimeter of tien boven de grond tot het jaar 1348 geavanseerd, terwijl de en toen in eens weer naar omlaag getuimeld. Robbijnen het jaar 5691 voeren. Vanaf Binnen 't kort gaat hij 't nog ne keer pro- 21 September is het jaar 138 begonnen van beeren. Of 't hem dezen keer lukken zal? den franschen republikaanschen kalender KLEINE PIET was met zijn vader op be- het jaar 2677 sedert het tijdperk van Na zoek in den dierentuin. Als ze zoo al wan- bucodonisor, het jaar 2683 sedert de stichting delen voor de olifanten gekomen waren zegt van Rome. Geboortenn. Dejonkheere Maurits, z. v. Jules en Rachel Soete. Ameloot Robert, z. v. René en Elisa Decroos. Sterfgevallen. Pieters Sidonia, 88 j., z. b., wed. van Renildis Claeys. Huwelijken. Noterdame Jules, landbou- heeft geknipt, en wat lees ik daar? Een wer v. Loo met Deschildre Margaretha v. bresiliaansch dagblad heeft een wedstrijd Pollinchove. Dequeker Maurits, landb. v. uitgeschreven... voor de leelijkste man. Nochtans bestaan er ander almanakken, Daar kunt ge nog aan meêdoen, is 't compli- Maar ik antwoord op haar woord, Dat zijn nu mijne zaken en 'k wil daarvoor geen ruzie maken. Maar wat ik U wil doen verstaan dat is dat de wedstrijd al is gedaan. Ja, d'r waren 54 mededingers, en 't geef U te raden wat de laureaat van dien wedstrijd de kleine zoo in eens: «Vader, wat zou ik Nog iets dat ge weet zie... als ge 't nog als prijs ontvangen heeft. wilen dat wij zoo een dik vel hadden, als niet en wist. dat beest.En waarom dat? is de ver wonderde vraag van den vader. Hewel! dan zoudt gij de potten en pannen, die moeder naar u werpt als er ruzie is, zoo niet meer moeten vreezen, en ik... zou de stokslagen van den meester in de klas zoo fel niet meer gevoelen. EEN GELEERDE die waarschijnlijk niets anders tc doen en beweerde [had dat men gemiddeld zestig woorden per minuut Waarom weent ge Suske? Een miljoen reis als 't U belieft. Dat ongeveer 750.000 frankskens. Hewel.aan Om iets waar ik gisteren meê gelachen dat tarief, zouden er nog al veel te vinden heb. zijn, die zouden wilen doorgaan voor ne Wat is dat dan? leelijken vent. Welgisteren kreeg ons Flipken een MIJNHEER en MADAM zitten gezellig pak slaag... en vandaag was het mijnen samen in het salon in den hoek van den toer! EEN PROCES dat ook iedereens aandacht haard, en maken plannen voor de toekomst Als er een van ons moest komen te gaande maakte was dat hetwelk verleden I sterven, zegt mijnheer zoo, zal IK mij op den week afgehandeld werd voor de rechtbank buiten gaan vestigen. te Gent. 't Ging over de vergiftigingszaak Madam dacht dat ze een beroerte ging te Schelderode. Mijne alderliefste Lezeres- krijgen. kens en beste Lezers zullen het, zoowel als Marenta, van 't begin tot 't einde zonder er kan schrijven, hetwelk een lengte vaneen letter van over te slaan, in de gazetten 10 meter, 't zij 600 meter per uur vertegen woordigt. laiBBBBflSBBRBBBBfüBBBQBBBBBBBBB! Mengelwerk van De Poperinghenaar12. gelezen hebben. Julien Brackeniet is dus tot de doodstraf veroordeeld. En daar zijn er ROMAN door JAC. BALLINGS. 'k Ben thuis weggeloopen... En nu gade naar 't front? Ja... 'k ben 't leven moe... Liefdeverdriet? spotte het oude Tor ten... Erger... zuchtte Riele en hij begon de ïistorie van de verdwijning te vertellen... Toen hij gedaan had rprak de leurder: Zoo, zoo... leeft Mie Schavonk nog lan haar man, heeft ze zeker in geen jaren neer iets gehoord? Neen, antwoordde Riele... die is na ijn trouwen vertrokken en niemand weet faar naar toe... Ik heb hem meer dan eens gezien en :esproken. Jan Mels... 'n doorgoeië en irave kerel... Hij sprak me dikwijls van zijn ochterken, die Zelika, waar gij 't zooeven ver hadt... 't Lest dat ik hem gezien heb 'as in Amerika, nu, zoowat zes maand ge iden... Ik geloof dat hij een aardig centje foet gepot hebben... 't Is toch wonder dat hij nooit naar ijn dochter informeerde, meende Riele... Hij was zoo goed als gij op de hoogte an 't geen er met Zelika gebeurde... Hij [ist ook dat de zoon van boer Tripsaad met 'jn dochter verkeerde... maar hij dacht at 't niet gemeend was... meer dan eens eb ik hem hooren zeggen: Is 't dat 't tot 'ouwen komt, dan zal Zelika daar met geen !dige handen staan... Maar hoe kwam hij dat alles te weten, r°ng Riele nieuwsgierig aan... BflBBBBBSBBBBBBBBBaHSBBSiaSB&SSB Ja... hoe... dat heoft hij mij ook niet verteld maar zeker is 't dat Jan Mels zich veel om zijn dochter bekommerde... Ik denk ging Torken voort, dat hij aan iemand uit 't omliggende, mits eene zekere vergoeding gevraagd had, hem regelmatig te schrijven Best mogelijk, beaamde Riele... maar wie... wie... Ja, daar moet ge nu uw kop maar niet op breken, meende de andere, daar zult ge wel nooit achtergeraken.Maar nu van wat anders gesproken... ge wilt de grens over... langs welken kant? - Dat is me al fel eender... - 't Gemakkelijkste is nog door de Lim burgsche Kempen... langs Lommei, Hamont, Achel... - Nooit van hooren spreken... - Ge gaat van hier op Leuven, van Leu ven op Aerschot, van Aerschot op Hasselt... Hebt ge daar ergens kennis?... - Nergens... - Boven Hasselt steekt ge de hei in. Maar 't is beter dat ge daar niet alleen doortrekt... Wacht eens... Een pas of zoo iets hebt ge natuurlijk niet... Dat is spijtig... In alle geval, eens in Hasselt, vraagt ge daar naar nen zekeren heer Peeters, Jozef Peeters, en als ge er bij zijt, zegt ge hem dat ge gezonden zijt door Torken den leurder en ge voegt er bij: Driekleur hoopt... Driekleur hoopt, herhaalde Riele... is dat het wachtwoord. Voor deze week, ja, antwoordde Tor ken, die omzichtig naar het venster keek... De pinhelmen zoeken naar mijn vel, jongen, en als ze me snappen jagen ze mij wat blauwe boonen in 't lijf... Gelukkig ben ik hen tot nu toe nog te glad geweest, maar vandaag, meer dan ooit, is 't van oppassen... Komt ge nu weer van Holland? waagde Riele te vragen. Van Holland en nog verder... MENEER BROWN heeft daar juist een formidabele rammeling gegeven aan zijn zevenjarig zoontje, in den tuin. Tot groote verwondering van den gebuur, die bij het tooneel tegenwoordig was, komt geen kreet En hoe staan de zaken? 't Zal een oorlog zijn van langen duur.. Torken zweeg. Maar Riele zag dat de lijnen over 't voor hoofd van den oude dieper rimpelden en hij.,|i zijn vuisten af en toe tot hamers kneep.. Nu gaan we slapen, sprak de leurder eindelijk na eën poosje... en de stem een weinig verheffend vroeg hij lachend aan Doka: Wijs ons ne keer onze kamers... - Ja, kamers, pruttelde het wijveken terwijl ze een stallantaarn aanstak... Even later liep ze de twee mannen voor uit... opende een klein deurken, ging met hen door 't geitenstalleken en wees aan het tweetal een hoop hooi in een hoek... - En hier liggen zakken... voegde zij er bij. We zullen ons gerief wel vinden, ver zekerde Torken. Het vrouwken wenschte een goe nachten ging terug in huis. Jongen, sprak Torken, veel komplimen- ten maken we niet... als de schoenen uit zijn is mijn slaaptoilet gemaakt... De daad bij 't woord voegende, smeet hij zijn stampers van de voeten, borg zijn kof ferken diep onder den hooistapel en plofte er dan zelf in... Riele volgde zijn voorbeeld en het duurde geen kwartier of een dubbel, luid geronk galmde door het stalleken, zóó dat de arme geit, die gerust lag te kauwen af en toe on gerust den kop naar het slapend tweetal keerde... s Anderendaags heel in de vroegte trok ken de beide mannen op en terwijl Riele den weg insloeg naar 't Noorden stapte Torken over de veldwegels in de richting van Sint-Pauwels-Kappelle. Ieder ging met zijn eigen zorgen en ge dachten, maar er was iets, dat als een raad sel de hersens van Torken martelde... Hij wist nu met zekerheid dat een zwaar Pollinchove met Vanbecelaere Irma, z. b. v. Loo. Clarysse Henri, dagl. v. Hoogstaede j met Augusta Loonis, huishoudster v. Loo, wed. v. Vermander Florent. Huwelijksaankondigingen. Feryn Geor- ges, landb. v. Reninghe met Matthys Rachel, z. b. v. Loo. Meeuws Maurits, metsergast, v. Oostvleteren met Deraedt Martha, naai ster, v. Loo. BIXSCHOTE, van 1 Juli tot 30 September. Geboorten. Florissoone Jéróme, z. v. I Hector en Vanoplinus Maria. Noyez Ma- ria, d. v. Maurits en Verhoest Martha. Buseyne Paul, z. v. Gaspard en Vanden-1 berghe Josephine. Desmadryl Bertha, d. v. Achiel en Vanbelleghem Margaretha. De- bouwere Joseph, z. v. Emiel en Seynaeve Ëlisa. Maelfeyt Alice, d. v. Camille en Durnez Rachel. Overlijden. Desmadryl Roger, 1 j., z. v. Achiel en Vanbelleghem Margaretha. Huwelijken. Parrein Cyrille, landbouwer v. Poelcapelle en Borra Rachel, landbouw ster v. Bixschote. Defever Amand, ge-1 neesheer v. Langemarck en Morlion Jeanne, z. b. v. Bixschote. ZONNEBEKE, maand September 1930. Geboorten. Lenoor Agnes, d. v. Richard I en Santy Anna. Leroy André, z. v. Se vere en Feys Helena. Verschoore Maria, d. v. Victor en Brouckaert Julma. Maesen Jeanne, d. v. Jules en Lesage Maria. Lon- taine Jeanine, d. v. Jules en Godderis Marie. Carrein Roger, z. v. Jerome en Lema- knip deze aanvraag uit, steek ze in een omslag en schrijf op den omslag: MIJNHEER DE POSTMEESTER. Zonder zegel moogt gij dien brief in de bus steken. Het postbureel zorgt voor de rest en elke week ontvangt gij regelmatig De Poperinghenaar Voor FRANKRIJK is de abonnementsprijs van nu tot Nieuwjaar 7.50 fr. Voor de andere landen 9 fr. Deze som moet naar ons bureel gezonden worden. BURGERS, HERBERGIERS. NERINGDOENERS, wendt U tot die U de beste en de smakelijkste bieren zal bestellen aan de genadigste prijzen. STERK: Allerbest bruin bier. 9 fr. de bak v. 12 flessch. GERSTEN: Allerbest blond bier 10 fr. de bak v. 12 flessch. 10 fr. de bak v. 24 kl. fl. MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak v. 12 flessch. i 15 fr. de bak v. 24 kl. fl. I CRISTMAS: Scotch-Type 24 fr. de bak v. 24 kl. fl. Dezelfde bieren kunnen U besteld worden in presvaten van 100 en 50 lit. Sterk: aan 0.85 fr. de liter. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de liter. Wat deze 's nachts in de hut van Nele den moordden... Riele alleen besefte dat er iets kloefkapper niet had willen vertellen, had monsterachtigs moest gebeurd zijn. Maar hij 's nachts in slaap in onsamenhangende met de dood van zijn jeugdig lichaam, zou LANDBOUWERS: Een aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leve ren van bier in flesschen en presva ten. wporden bij nare droomen verraden Steenput. bebloede kam. Pol Dorem... en van meer ook voorgoed de dood komen over de vree- vader... [selijke herinnering. 't En zal; mompelde Torken driftig. De Bon moord... Zelika.. andere dingen had Riele gedurig gesproken, steenput zal spreken... vandaag nog... en terwijl hij onrustig in het hooi lag te wen- zoo waar als er een God leeft, zal boer Trip- telen... Op een gegeven oogenblik, bij 't ram melen van de ketting waaraan de geit ge- saad voor zijn schurkenstreken boeten als hij plichtig is... Dapperaan begon het ventje nu voort te bonden lag, was de jongen ijlings overeind stappen. Eerst was hij zinnens langs de gesprongen en terwijl het angstzweet hem voetwegen naar Sint-Pauwels-Kappelle te langs het aangezicht liep, had hij uitgeroe- gaan... om de Duitschers zooveel mogelijk pen: Zelika! Zelika; niet in den steenput. te vermijden... Maar zijn pas was toch in Daar wil ik het fijne van weten, dacht regel... waarom dan niet liever den steen- Torken, terwijl hij ijverig voortstapte; daar weg gevolgd, wil ik het fijne van weten... En Pol Dorem?... Pol Dorem?.... Tegen 't vallen van den avond kwam hij [dronk; maar dan ernstig voegde hij er bij: Torken scherpte zijn geheugen... Ja wacht in 't dorp aan... Op de plaats ging hij In En hoe is 't met de dochter van Mie Scha- eens... Hij had dien naam nog gehoord... 't Haasken binnen, zoogezegd om er een vonk... lang... lang geleden... Was dat niet iets van potje te pakken, maar eigenlijk om de men-j Met Zelika! schamperde de vrouw.. Zoo deed hij dan ook. derd en ze sloeg de .twee handen in elkaar... Van Jan Mels? Leeft die ook nog? Goed, lachte Torken... ge wilt ons zeker allegaar naar 't piereland hebben... Zeker leeft Jan Mels nog en wat meer is... hij zit met oorden... Waar dan, vroeg Tonia die haar ooren niet kon gelooven? In Amerika? In Amerika... En komt gij nu regelrecht van Amerika? Regelrecht is 't woord niet... 't Is al h maand of zes geleden, dat ik Jan Mels in Kanada heb gezien... In Kanada... Hoe is hij in Godsnaam ginder geraakt? Wel, op den rug van een walvisch, lachte Torken, terwijl hij zijn pintje uit een spoorlooze verdwijning? Was die Pol schen eens uit te hooren... Dorem niet het lief van Marieken, uit De O! die fijne mamzel... die zit ergens in Brus- Wel, wel, riep Tonia de bazinne uit, sel met een Duitscher. Winning? En was boer Tripsaad daar later toen ze Torken met zijn kasken op den rug) Zijt ge daar zoo zeker van? vroeg de niet mee getrouwd? De leurder stond stil op steunend op zijn stok, liet hij zijn grijze gezet hebt loeroogjes dwalen over de eendelijke vlakte, dood waart, waarlangs de zware nevels slierden... en rusteloos tokten er zware druppels van de boomen en van de schrale takken in 't kreu pelhout.. waardoor de kille winden joegen... Maar Torken voelde de nattigheid niet en de koude evenmin... Daar lag een zwart en ondoorgrondelijk geheim over de gebeurte nissen in De Winning... Niemand die iets vermoedde van hetgeen er gebeurd was... geen menschenbrein dat aan een moordhis- torie dacht... Alleen Riele, die nu als een doolaard door de landen dwaalde en zijn leven, dat voor hem een marteling was en zag binnenstappen; leefde gij ook nog? 't Is leurder... t wegelken... [wel 'n eeuwigheid, dat ge hier nog den voetj Zeker... zeker... iedereen zegt het... We meenden dat ge allang Van veel hooren zeggen... hoort men veel liegen, vrouw... Onkruid vergaat niet, vrouwe... lachte' Waar zou ze anders zitten? Ze is het manneken... Tap me maar rap een pintje 's morgens onder de vroegmis vertrokken, bier, want 'k moet nog verder... Heur kerkboek en paternoster heeft ze op Nog verder? Met den avond en in dees tafel laten liggen... Zoo 'n fijne mamzel... beroerde tijden? vroeg Tonia, terwijl ze een Ge moest ze gezien hebben... Te fier om glas inschonk en het bij den leurder bracht... iemand te groeten... Beroerde tijden zijn het, da's waar... Verkeerde ze niet? maar benauwd ben 'k niet... of nooit ge- Verkeeren! Ja... met den zoon van boer weest... Tripsaad... met Riele... De sukkelaar wist Ja... dat weten we nog van vroeger... niet met wat voor 'n sloddermadame hij in En waar is de reis naar toe? gang was... Weet ge wat ik zeg van zulk Wel, ik ga Mie Schavonk ne keer goe- jonk: Mie Schavonk... heeft in heur jomgen den dag zeggen en haar de complimenten tijd niet gedeugd, haar dochter was geen een last, ten offer ging brengen, ginder, waar brengen van Jan Mels... haarken beter. geheim het gemoed van den jongen folterde, de kanonnen moordden... altijd en immer i Van Jan Mels, zei de waardin verwon- C» Vervoïfty

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5