ÉOMSlPPUl Car BI. 5. - 19-10-1930. - N' 42. GEOAGHTENj HET MANNEKE UIT OE BURGERSTAND VAN 1.0«e.6«9 FR. TE WINNEN 21.500.080 FRANKEN. UNION CENTRALE de Ia BOURSF OCTOBER - ZAAIMAAND Vrouwenliotkje DRINKT BIER .DE POPERINGHENAAR, Iedereen wil lang leven, maar niemand wil oud worden. Spaarzaamheid en neerstigheid bouwen huizen als kasteelen. In vrijgevigheid is God nog altijd de eeuwige die niet kan overtroffen worden. Weêr ne keer ben ik aan 't verzinnen beste vrienden en vriendinnen Lezers van «De(n) Poperinghenaar welke reke 'k dees weke ga maken klaar maar vooral, Moet ik mij, zoo 't Marenta mij beval en m' altijd onderrichtte kwijten van m'n eerste plicht die is gewis U te moeten groeten! Ik laat het me dan ook geenen tweeden keer zeggen, en 't is met 't grootste pizelier van de wereld, alderliefste lezereskens en beste lezers, dat ik voor U mijnen schedel ontbloot, en U de woorden ik heb de eer Clie te groeten toestur, terwijl mijn lip pen zich in een allercharmantst lachje sa mentrekken. Oef! weêr ne steen van mijn herte... en daarmeê is de wagen weêrom ne keer aan 't bollen. AL VAN NE STEEN van 't hert te spre ken, komt er mij zoo een klein geschiede- nisje te binnen, dat ik U wel vertellen wil. Een Duitsch dichter kreeg van eenen vriend 'nen dikken brief, waarvoor hij veel port betalen moest, en waarin niets te lezen stond danIk leef nog.De dichter zond hem terstond een ongefrankeerd kist je, waarin een steen lag van zestien pond met deze woordenToen ik vernam dat gij nog leefdet, is mij deze steen van 't hert gevallen. Daaraan kunt ge zien hoe hoog ge in mijne achting staat. Deze keer was 't aan den anderen van betalen... en de fopper was... gefopt. 't Jubeljaar is nog niet verstreken Maar de Ministers, naar men zegt, In ministerraad vergaderd Kloegen... 't gaat verdorie slecht. Zaad is er niet meer in 't baksken Dus God weet, hoe 't naaste jaar, Wij, met allergrootste moeite, snoeren De twee eindjes aan mekaar. Ja, ja! nu we zijn uitgefeest, komen ze tot de conclusie dat er te. veel geld is uitge gaan. En, om nu te sparen zullen ze begin nen met 6 per honderd aan de bedienden van deministeries minder te betalen. En zoo is het weer ne keer dé kléine man. die de ge broken potjes betaalt. Enkele jaren geleden, toen het met ons franksken och arme! ook heel slecht stond, werd er besloten dat de ministers niet meer per automobiel zouden rijden. Als ze per auto wilden rijden, moes ten ze 't maar uit hun zak betalen. Maar zie, nauwelijks begon ons franksken op zijn effen te komen, of de ministers kregen weer hun auto terug, 'k Ben niet jaloersch, zulle. Maal ais ze nu zoo maar ineens beslissen: we zullen 6 per honderd afhouden van de kleine bedienden, dan zeg ik: goed! maar dan ook de autos weg! En dan zeg ik nog: die feest viering had met veel minder tralala kunnen geschieden. Wat zoudt ge zeggen van iemand die tot over de ooren in de schuld zit en voor zijn jubilee toch een groot feest wil geven... Ge zoudt antwoordendoe het stillekens aan man en de wijze menschen zullen zeggen: ge hebt goed gehandeld. Hadden onze groo- te bazen nu eens gezegd: Belgie heeft door den oorlog veel geleden. Belgie zit door den oorlog in de schuld. Belgie viert dit jaar zijn honderdjarig bestaan... hewel... we gaan die viering doen in stilte, zonder openbaar ver toon, zooals het past aan iemand die tot over de ooren in 't krot zit. En alle gazetten van de gansche wereld zouden geschreven hebben: Belgie heeft hier een les gegeven van wijsheid en verstand. Maar neen, we moesten vieren Met feesten en plezieren, En nu het feesten is gedaan Zijn ook de leste centen naar de maan. En nu zou men al dadelijk als eerste slachtoffers, de bedienden van de ministe- 1 ries willen aanpakken. Zeg eens, mannen van Brussel, in den catechismus staat dat IBBBIBBBBBBRBBBEBBBBBBBBSSIBBBB: Mengelwerk van De Poeringhenaar14. ROMAN door JAC. BALLINGS. Vrouwken, let op uw woorden... weet ge dat zoo zeker, dat Zelika niet deugde? Zou ze er anders met zoo'n sloeber van een Duitscher zijn van doorgetrokken? Hebt ge haar zien vertrekken?... Gezien heb ik het niet... maar onder de vroegmis met Kerstmis, heeft ze de plaat gepoetst, dat weet iedereen. En ik zeg dat ge er niets van weet en dat ge een babbelmuil zijt, die er niet op ziet de reputatie van iemand te schenden, zei Torken driftig, terwijl hij zijn glas met een smak op tafel zette; 'n verdomde bab belmuil, gelijk er hier veel zijn in de pa rochie... 't Is genoeg dat de eerste de beste domoor iets komt vertellen, opdat ge 't ge looft... en zonder te denken aan 't kwaad dat ge er meê doet, beneemt ge iemands faam en reputatie... Wel, wel, schamperde Tonia, zou men Siet zeggen dat gij er het fijne van weet. Nog niet, maar het fijne zal ik er van weten... eer dat het vier en twintig uren Verder is... Dus is Zelika niet opgestoken?... vroeg de herbergierster, die van nieuwsgierigheid stond te dansen in haar*toog... Of ge nu over en weer trippelt als een geit die te kort gebonden is, kan me niet schelen, spotte de leurder, maar meer zeg fk niet... Goed geantwoord, riep er een stem, die bóven van de kamers scheen te komen... Hebt ge dat gehoord? sprak de vrouw het een wraakroepende zonde is: het ach terhouden van het loon der werklieden. Daar is ver van weelde in de huishoudens van de ministeriebedienden. En wat zouden onze achtbare volksvertegenwoordigers zeggen als zij een 6 ten honderd van hun solde of zuur verdiende loon moesten laten vallen. EEN GELEERD MAN VAN BERLIJN ('t schijnt dat er daar met duizenden zijn) dus een Berlijnenaar heeft gevonden dat 't haar van de Belgen, die felle telgen, gewis, van al d'Europeanen Zwitsers, Franschen, Denen, Italianen, en nog meer. 't Schijnt dat de arme man 't grootste deel van zijn leven gesleten heeft met t' onderzoeken wie dus van de Euro peanen 't fijnste haar heeft. En zijn besluit? Ge kent het. De Belgen zijn dus d'eerste, met negentig per honderd fijn-zijde harigen. Daarna komen de Engelschen met 60, dan de Franschen met 40. Achter hen zijn het de Italianen en de Hongaren met dertig per honderd. De laatsten van de lijst zijn de Hollanders met tien. Juist vóór hen komen de Spanjaarden waar die geleerde vent er vijftien per honderd ontdekt heeft. Van de Duitsehers zelf is er in die statistiek geen sprake Manneken uit de Maan, Laat Marenta mij verstaan, als ik dit allemaal heb gelezen begin ik wel te vreezen, dat gij geen GOEDE BELG en zijt want ik voel me bereid te verklaren alsdat uw haren noch fijn, noch zijdig zijn maar wel zoo dik als die van 'n everzwijn. Dat menkeerde er nog aan. Dat mijne haren niet fijn zijn dat geef ik toe, maar dat het eene reden is om te twijfelen aan mijn pantriotisme Daar is 't dat ik U hebben wilde, is 't ant woord van de bezetster van mijnen halven beddebak. Ik heb U beoordeeld op 'n uit wendig iets. Is het zoo niet dat Belgie, sinds honderd jaar, de Vlamingen beoordeelt Als 'n Vlaming z'n taal durft spreken in de hooge kringen wordt hijseffens subiet uitgescholden voor aktivist, landverrader slechte belg. Hij wordt dus ook beoordeelt en veroordeeld volgens een uitwendig iets... Ja, Marenta, g' hebt gelijk, g' hebt nog nooit zoo verstandig gesproken, roep ik al gauw, om haar te doen zwijgen... want ne keer dat haar klapmachien in gang is, is er geen tegenhouden meer aan. In alle geval 't is toch de droevige waar heid, wat Marenta zegt. WAT OOK WAARHEID is, dat is het volgende. Onlangs was er spraak van twee advo- katen, die fel in twist waren met elkander. We zijn curieus wat van die ruzie komen zalzei iemand van het gezelschap. Wel niemendalle, slimmerik», ant woordde men hem; «de advokaten, moet ge weten, gelijken op scheren, die nooit op el kander snijden, maar wee degene die er tusschen komt! Ge kunt nog misschien uw profijt trekken, uit die les. MET HUNNEN FORMIDABELE ballon dirigeable Zouden ze naar Indie zijn gevlogen, Maar helaas! ze hebben zich fel bedrogen Want boven Beauvais vloog hun balon in [brand. G'hebt het allen gelezen, in gazet en in krant. Acht en veertig dooden, waaronder de En- gelsche minister van Luchtwezen, vele inge nieurs en teckniekers, 8 gekwetsten en 125 miljoen frank schade, dat is de bilan van dat droevig ongeluk. Ge moogt er van zeggen wat ge wilt, maar, niettegenstaande al de verbeteringen aan de zeppelins aangebracht, zijn het toch nog heel gevaarlijke beestjes. Dat soort sport heeft al vele menschenle- vens geëischt: Luistert liever naar de lijst van de verschillende dirigeables die met man en muis verloren gingen. Voor Enge land, in 1907, de Nulli-Seeundus in 1908 de Lovelace in 1911 de Beta en de Gamma de R 34 in 1921 en hetzelfde jaar nog de R 38 (48 dooden). Voor de andere landen zijn het de Pax an Severo, Frankrijk in 1901, de Patrie die zonder manschap verdween in 1907, en waarover nooit geen nieuws meer werd ver nomen; in 1909 de Republique (vier doo den). Eindelijk, gij zult het U nog wel herin neren, de Dixmude die in 1923 in de Mid- delandsche zee verdween. Het manschap be stond uit 36 personen en er waren 14 passa giers aan boord. Allen kwamen om. Duitschland ook werd fel beproefd. De Zeppelin II in 1906; de Deutschland in 1910; In 1910 ontploft de Erbslohen doodt het gansche manschap. Nog datzelfde jaar de Zeppelin IIIn 1913 is het de beurt aan de L. Z. 2 waarbij 28 dooden te betreuren vallen. 't Geloove dat dit voldoende is om U toe te laten een besluit te trekken. EMSTEIN (Wie kan dat nu voor iemand zijn?) hoor ik U vragen, 't antwoord kom 'k U overdragen. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB. angstig terwijl ze met de verbauwereerdheid op 't gelaat naar de zoldering keek... Ja, ik hoorde duidelijk een stem, meen de Tor ken... Babbelmuilen, plaag der dorpen, klonk het nu weer... Heere God! kreet Tonia, terwijl ze ver schrikt naar de deur sprong... daar zit iemand boven. 't Is misschien uw man, meende de leurder, terwijl hij zelf aanstalten maakte om te vertrekken... Wel... neen... mijn man is naar Brus sel... Toe... laat me niet alleen... ik ben zoo benauwd... Zeg dan geen kwaad van de menschen, riep de geheimzinnige stem nu weer... God! God! 't spookt! 't spookt! gilde de vrouw uit 't Haasken en zoo vlug als haar dik lijf het haar toeliet, sprong ze de straat op... Juist kwamen er een paar Duitsche sol daten aangestapt... Wat is er gaande, vroeg een der man nen, die goed vlaamsch sprak, want hij had jaren lang in Antwerpen vertoefd. Daar zit iemand op zolder, zei Torken ernstig... Och Heere God, zuchtte Tonia... 't is me in de beenen geslagen... Ze stond daar te trillen en te beven, als iemand, die een emmer koud water over zijn lijf heeft gekregen... Wollen wier mal sehen? zei de eene soldaat tegen den andere... Jawohl, antwoordde de tweede en nam zijn revolver uit den gordel. Maar juist als de twee mannen het huis wilden binnenstappen, klonk de stem op nieuw. Nu scheen ze uit den kelder te komen... Leelijke zweinhonden, pas op of ik schiet zeven kogels door ulder smerig lijf... riep de stem nu en daarop galmde er een Emstein, dat is de grootste mathematie- us ofte wiskundige die er tot op heden op onzen wereldbol heeft rondgeloopen. En dat die geleerde man ook komieke streken in zijn lijf heeft, bewijst het volgende. Onlangs deed hij een rondreis door Engeland. Op een congres werd hem de vraag gesteld of hij eene bepaling (die tot nog toe niet gevonden werd) geven kon van de fameuze betrekke lijkheid of relativiteitEn weet ge wat de man antwoordde, daar in volle zaal, bij allemaal die geleerden! De betrekkelijk heid zeide hij, hangt af van de omstandig heden waarin men zich bevindt. Als een man, gedurende een uur, spreekt men een schoon meisje, zal dat uur hem een minuut ge schenen hebben. Maar... indien dezelfde persoon, met zijn achterdeel op het deksel van een gloeiende stoof moest zitten, dan zou een minuut, in deze voorwaarde doorgebracht, hem gesche nen hebben, alsof zij een uur geduurd had- de. Dat is de betrekkelijkheid Ik hoop, beste lezers, dat de woorden van dien geleerde U ook zullen overtuigd hebben, en dat ik mijne toevlucht niet zal moeten nemen, U aan te raden, deze methodes eens te probeeren. Gaat nog voor d' eerste... maar... de tweede! EN HIER volgt een klucht Die, om rechtuit te spreken niet alle weken geschiedt. Waar ze gebeurd is, zeg ik niet. De oude Neel stapte dien morgen gansch op zijn Zondags, over straat en het was nochtans maar Zaterdag. Te zien naar zijnen gang, moest hij thuis al ferm gepotlepeld of gezopen hebben. De menschen kregen het subiet in de ga ten en de veldwachter sprak Neel aan. Wat is er te doen, Neel? Waarom zijt ge zoo opgezet? Ho... hik... zei Neel... 't benne 'k ik... hik... vandaag vijftig jaar getrouwd zulle! Wat! en daar hebde niemand iets van gezegd. We hadden U anders gefeest en ge vierd. En waarom is uw vrouw d'r niet bij. Wel... dat gaat heur niet aan... hik! zei Neel, z' is... hik... immers mijn derde wijf!... OM MOOI EN FIJN, te zijn om te benijden, moet men veel kunnen lijden. Dat is een volksch spreekwoord... maar men zou er moeten bijvoegen... en veel geld en tijd hebben. Dit is ten minste, wat ons toeschijnt uit een statistiek, on langs uitgegeven in de Vereenigde Staten. De Amerikaansche vrouwen, die de schoon heids-salons bezoeken hebben daar op een jaar tijd, niet minder dan 107 miljoen dol lar, 't zij meer dan (houdt U sterk) 24 mil jard frank, weten uit te geven. 60 per honderd der amerikaansche vrou wen rood voor de lippen; 70 p. h. zwart voor d' oogen; 50 p. h. hebben om hunne twa- letbehoorlijk te verzorgen, van drie tot vier uren per dag noodig. Ik zeg: Vivat een flinke boerenmeid! en liever zoo een, al heeft ze nog eenige sproe ten in haar gezicht... dan zoo een geverfde levende schilderij. EEN MAN Die noch schrijven noch lezen kan, is, zoo gij 't nog niet weet, een Analphabeet. Hewel, zegt Marenta, dat is ne schoonen naam voor iemand die noch lezen noch schrijven kan. Dat zoo een persoon op zijn naamkaartje dat woord moest zetten, de .menschen zouden seffens denken: dat is er gens zoo nen titel als advokaat... notaris of iets dergelijks. Maar de drukker zou zich eens moeten vergissen en in plaats Anal- phabeeSt zetten, dan zouden de menschen seffens gissen waarvan er sprake is. Volgens een Italiaansche statistiek is er in Finland maar een procent van de bevol king, dat niet kan lezen of schrijven: dan volgt Australië 4,3 t. h., de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika 6 t. h., Tsjecho-Slo- vakije 7 t. h., Belgie 8,3 t. h., Frankrijk en Canada 9,2 t. h. Het grootste aantal Analphabeten vindt men in Guatemala 86,8 t. h.; Egypte 92 t. h.; Britisch Indie 92,8 t. h. en Nederlandsch Indie 95,8 t. h. In den regel is het aantal vrouwelijke analphabeten veel grooter als dat der man nen. In Spanje b. v. bedraagt het aantal vrou wen dat niet kan lezen of schrijven 53,9 t. h. terwijl het aantal mannelijke anlaphabeten 39,8 t. h. bedraagt. Met dat in uwe kop en tien cent in uwe portemonee kost ge voor den oorlog ne volle pot bier krijgen. ZIJT GE NIET BESCHAAMD? Een sterke en gezonde man zooals gij, zoo t' al len kante geld te gaan vragen? Toch wel, madam, maar 'k heb ne keer een jaar gevang gekregen, omdat ik er geno men had... zonder te vragen. WAAROM STIJGEN immer de prijzen zoodat g' er op 't laatst een beroerte van [zoudt krijgen en er uw haren zouden van vergrijzen? Deze vraag heeft zich gedurende langen tijd, een amerikaansche expert gesteld. Na spottend gelach door de gelven van de kel dering... Maar die lach klonk zoo akelig, dat de twee Duitsehers een oogenblik ont hutst bleven staan... Het deugt hier niet, zei Torken, ik er van door... en meteen zwaaide hij zijn kasken op den rug en stapte de dorpsstraat in... Waar is uw man? vroeg de eerste sol daat aan Tonia. Naar Brussel, meneer... naar Brussel... Och, ik ben zoo benauwd... En anders is cr niemand in huis. Geen ziel, da'k weet, meneer; geen ziel. De twee kerels wisselden eenige woordjes met elkaar en besloten toen het huis af te zoeken... Met de revolver in de hand begonnen ze hunne inspectie. Maar er was niets te vinden. Torken stond toen aan den anderen kant van de dorpsstraat te lachen dat zijn heele ribbenkast er van schokte... Op die manier had hij ze reeds dikwijls vast gehad, de Moffen, als ze hem achter de hielen zaten... Dan moest zijn kunstje hem helpen... Buik spreken, was aan eenieder niet gegeven... Hij was er een primus in, maar beoefende het stieleken niet meer sedert hij 'n breuk had opgedaan... 't Was gevaarlijk had de dokter gezegd... Maar in sommige omstan digheden, kon hij toch niet nalaten de men schen te verschalken en 't was al meer dan eens gebeurd, dat hij daarmeê de Duitsehers op een dwaalspoor had gebracht... Nu ook had hij een versch plan in den kop... en terwijl hij over de eenzame baan naar de woning van Mie Schavonk stapte, overwoog hij nog eens rijpelijk hoe hij 't aan boord zou leggen om zijn doel te bereiken... 't Was avond als hij aan de woning van Zelika's moeder aanklopte... Zonder dat er gevraagd werd: Wie daar? dit vraagstuk goed bestudeerd te hebben, denkt hij het volgende antwoord te mogen geven. Indian de prijzen immer stijgen, is dit de schuld van... de koopers zelf. Dikwijls heb ik lieden gezien, die aarzelden iets te koopen omdat zij het artikel te goedkoop vonden. Vele handelaars hebben mij er op gewezen dat zij, vruchteloos zekere artikelen met afslag of in solde geaficheerd hadden... d'r kwamen geen koopers. Maar eenige da gen later boden zij dezelfde artikelen aan, als nieuwigheid en aan prijzen, die ver bo ven de waarde van het aangebodene waren... en toen kwamen de koopers toegestroomd. 't Is triestig... maar die man heeft potfer- miilementen gelijk, is 't advies van Marenta! Want Marenta zonder liegen heeft verstand van koopen Ze zal zich niet rap laten bedriegen Ze zal zich niet rap laten stroopen. En daarvoor moet ge tegenwoordig nog al goed uit uwe oogen zien, bijzonder als ge in de grootè steden in een groot magazijn, uwe inkoopen gaat doen. DERTIEN ('t is altijd te zien geweest, is een getal dat immer ongeluk bijbrengen zal. In Engeland zijn de meeste menschen nog zeer bijgeloovig en dus houden ze voor de vaste waarheid dat 13 een ongeluksgetal is. Hoever ze hun bijgeloovigheid soms wel drijven!... Over twee maand, werd de kleine ngelsche prinses Margaret Rose geboren, op t kasteel Glamis. Op het oogenblik van de nschrijving op de registers van den burger lijken stand stelde men vast dat den naam van het kind, de dertiende plaats, in de orde, moest bezetten... en toen... werd ge wacht met de inschrijving van het prinsesje totdat er in het dorpje een andere spruit geboren werd. Maar Glamis is een heel, heel klein dorpje en het duurde nog twee maand eer het langverwachte wichtje ter wereld kwam. Het was een jongentje van zeer arme ouders... hij nam de dertiende plaats in... en kreeg daarvoor 1.000 pond sterveling dat is de bagatelle van 175.000 ballekens... en zijne plaats voor later aan het koninklijk hof, is reeds verzekerd. Maar de medalie heeft ook haren tweeden kant en anderen aanzien getal dertien als geluk aanbrengend. En het feit dat de ingenieur Fell, die nummer dertien droeg op de lijst van de manschappen van het onlangs vergane luchtschip R 101aan den dood ontsnapt is, heeft de aanhangers van dit tweede punt doen jubelen en juichen dat hooren en zien er bij vergingen. Enfin... ieder zijn gedacht. ZE WAREN SAMEN op een officieel feest. Mijnheer de advokaat wilde zoo wat den grooten Jan uithangen, en sluw, gelijk man nen van zijn soort dat alleen zijn kunnen, vroeg hij aan den bisschop die nevens hem zat. Maar Monseigneur, mag ik U nu toch eens iets vragen? Wel zeker! zei de bisschop. Wel, weet ge wat verschil er is tusschen een ezel en een bisschop. De bisschop, zonder advokaat gebaren, ant woordde: Zeg het maar. De bisschop, zei de advokaat, draagt zijn kruis op de borst en de ezel het zijn op den rug. Heel juist, sprak toen de bisschop. Maar Mijnheer de advokaat mag ik U nu ook eens iets vragen? Welk verschil is er tusscen een advokaat en een ezel? De advokaat sloeg zijn oogen eens om hoog: Neen dat weet ik niet. Hewel... ik ook niet, zei de bisschop... en 't advokaatje werd rood tot aan zijnen ruggegraat. En als bsluit zeg ik graag voor vandaag is 't nogmaals uit. En den naasten keer zien w' elkander weêr. 't Manneken uit de Maan. Belgische Fabriek Chlcorei WXPELÏER-TAFF1N Nstaml. Vennootschap, YPER. VLAMMERTINGHE, m. September 1930. Geboorten. Deprince Celina, d. v. Julien en Maria Caulier. Debal Marcel, z. v. Omer en Eugenie Vanpeteghem. Clauw Ilda, d. v. Theophiel en Hermanie Ferla. Knockaert Ivonne, d. v. Camiel en Anna Knockaert. Overlijclens. Deprince Bertha, 5 m., d. v. Hector en Maria Billiau. Snick Ida, winkelierster, 45 j., wed. van Alfons Herman en echtg. van Felix Vlaminck, overleden te Yper. Parreyn Ivonne, 20 m., d. v. Camiel en Martha Deplaecie. Vanlede Felix, 85 j., landbouwer, echtg. van Hortentia Chapelle. Huwelijken. Achiel Derave, smid, wed. van Emma Page, en Maria Decompte, huis houdster. wed. van Charles Vandevyver. Valère Deman, metser, wed. van Pharailde Demarey, en Marie Deprince, huishoudster, wed. van Cyriel Deprince. —^Pierre Baef- eop, timmerman te Oostvleteren en Anna Sinave, fabriekwerkster. werd de deur opengedraaid... Maar Torken kon zijn oogen niet ge- looven toen hij binnentrad... Wel! wel, riep hij uit... wie we daar 'hebben... waar komde gij vandaan... 't Zijn goei geesten die keeren, was het antwoord en het manneken, dat rustig in den hoek bij de stoof was gezeten, stond op om zijn ouden vriend de hand te druk ken. Dat oude kereltje was niemand anders dan Jan Mels, de man van Mie Schavonk, nu pas uit Amerika teruggekeerd. Het was een hartelijk weerzien en de droe ve tijdsomstandigheden evenals de spoor- looze verdwijning van Zelika, maakten da delijk het onderwerp der gesprekken uit. Opgestoken met 'n Duitscher!... Neen, dat heeft Zelika niet gedaan; daarvoor ken de ik haar te goed en daarvoor hield ze te veel van Rieie, klaagde Mie Schavonk. Arm meisken! zuchtte de vader... En ik had reeds zoo'n schoon sommeken ge spaard en dacht haar daar blij meê te ma ken... Voor mij, riep de moeder nu uit, is er met Zelika een ongeluk gebeurd en niemand anders dan boer Tripsaad is daar de oorzaak van.. Dat is ook mijn gedacht, 'sprak Torken zoo beslist, dat de anderen hem plotseling aankeken, als gingen ze op staanden voet vernemen hoe die geheimzinnige gebeurtenis in mekaar zat. En de leurder vertelde nu hoe hij, nog geen twaalf uur geleden, afscheid had ge nomen van Riele... hoe de jongen geen af keurend woord over Zelika gerept had maar integendeel met liefde en vereering over het meisje had gesproken. Allemaal bewijzen dat Riele meer van de verdwijning afweet, dan hij zeggen wil... Maar waarom zwijgt hij? vroeg Mie Schavonk; waarom spreekt hij niet?... door het koopen van loten der Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleine stortingen vana 9 fr. per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij dee aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw lot, zal de gansche premie t toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 233 loter worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats hek ben: den 20 Oct. den 20 Oct. den 20 Oct. den 10 Nov. den 10 Nov. den 20 Nov. den 20 Nov. 2 loten van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. 15 loten van 10.000 fr. 1 lot van 250.000 fr. 2 loten van 100.000 fr. 2 loten van 100.000 fr. 3 loten van 50.000 fr. den 20 Nov. 15 loten van 10.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot de Naaml. Maat., Beursstraat, BRUSSEL. Of bij: Tufïr. Simcne Lansens, Post, Viamertingh» Ernstige Agenten worden gevraagd IBBBBBESBRBBBBSBBBBBBBBBBBBBBBB PROVEN, van 1 Juli tot 1 October 1930. Geboorten. Beudaert Paula, d. v. Achiel en Durant Maria. Dewippe Roger, z. v. Henri en Vermeulen Madeleine. Debergh René, z. v. Camiel en Ley Louise. Haeghe- baert Simonne, d. v. Silvère en Vandenbus- sche Madeleine. Santy Alice, d. v. Albert en Porte Yvonne. Delanote Marie-Thé- rèse, d. v. Prosper en Loncke Maria. De- rycke Cyriel, z. v. Prosper en Degroote Syl- vie. Gouwy Paula, d. v. Camiel en Devos Bertha. Decoene André, z. v. Hector en Deniere Rachel. Vermeulen Leopold, z v. Michel en Desomer Maria. Peperstraete Joseph, z. v. Leon en Ryckeboer Maria. Degraeve Albertine, d. v. Camiel en Devos Alida. Alleweireldt Paula, d. v. Henri en Verbrigghe Martha. Devos Roger, z. v. René en Suffys Marguerite. Deschrevel Marcel, z. v. Seraphin en Thoré Elisa. Callewaert Joseph, z. v. Arthur en Lermyte Maria. Pareyn André, z. v. Hector en Van- lierde Maria. Depouvre Roger, z. v. Justin en Crombez Irma. Sterfgevallen. Debergh René, 1 d z. v. Camiel en Ley Louise. Huyghe Camiel, 61 j., echtg. v. Pousseele Leonie. Savaete Louis, 58 j., echtg. v. Lagae Marie. -- Bcs- saert Lucrèce, 5 m., d. v. Maurice en Cools Marguerite. Derycke Cyriel, 15 d., z. v. Prosper en Degroote Sylvie. Vermeulen Leopold, 28 d., z. v. Michel en Desomer Maria.. Olivier Isère, 15 m., z. v. Maurice en Vandroemme Palmyre. Demaerel Henri, 84 j., rustend pastoor. Delanote Marie- Thérèse 3 m., d. v. Prosper en Loncke Maria, Huwelijken. Vandenbroucke Leon v. Proven en Catteau Marie v. Watou. Goude- seune Victor v. Poperinghe en Debaene Augusta v. Proven. Vandaele Raymond v. Brugge en Castryck Gerarda v. Proven. Delefortrie Gilbert v. Oostvleteren en Lechat Henriette v. Proven. Depoorter Georges v. Wevelghem en Bekaert Maria v. Proven. Onraet Ferdinand v. Iseghem, wed. v. Merlevede Helene en Ryckeboer Martha v. Proven. Indevuyst Achiel en Deroye Germaine. Paulus Gustave v. St Gillis en Vandensteendam Agnes van Proven. WOESTEN, maand September 1930. Geboorten. Seynaeve Lucienne, d. v. Achiel en Hermeny Packen. Desmadryl Simonne, d. v. Sylveer en Ghemar Renilde. Overlijdens. Gruwier Regina, 52 j., echtg. v. Baes Carolus. Huwelijken. Provoost Gerard v. Manerle (Frankrijk) en Catteeu Margareta. Cat- teeu Jozef v. Beveren en Ampe Julia. Hahn Abel v. Crombeke en Flamey Alice. Noppe Maurits v. Oostvleteren en Suffys Julia. WYTSCHAETE, maand September 1930. Geboorten. Deleu Roger, z. v. Maurice en Angèle Dupon. Claeys Denise, d. v. Re- naat en Louisa Verhaeghe. Overlijdens. D'huysser Irma, 63 j., land bouwster, echtg. v. Henri Alleweireld. Meeuws Valère, 25 schoenmaker, ongeh. Beele Camiel, 33 j., landbouwer, echtg. v. Leonie Vanhove. Vollant Marie-Therese, 81 j., z. b., wed. v. Charles Herman. Huwelijken. Camillus Alleweireld. land bouwer met Martha Tiersen, z. b. Hubert Everaert, timmerman v. Hollebeke met Hé- lène Haes, z. b. v. Wytschaete. Henricus Gruwier, fabriekwerker v. Vlamertinghe met Simonne Bruneel, fabriekwerkster v. Wyt schaete. RENINGHE, van 1 Juli tot 30 Septemb. 1930. Geboorten. Sampers Julien, z. v. Hen ricus en Panna vandenbussche. Wyckaert Camille, z. v. Gaston en Martha Castryck. Hersoen Julien, z. v. Camille en Maria Vanrapenbusch. Dedrie Godelieva, d. v. Nestor en Maria Maerten. Maekelberg Godelieva, d.v. Leopold en Marie Broeckaert. Overlijdens Verhille Ivonna, 28 d. Vandevoorde Virginie, 74 j., wed. v. Amandus Wydouw. Luyssen Rosalia, 86 j., wed. v. Engel Vandenberghe. Deroo Petrus, 90 j., wed. v. Marie-Louise Roose. Beun Aman dus, 24 j., ongeh. Doom Prosper, 34 j., ongeh. Huwelijken. Louwagie Placidus, land bouwer v. Oostvleteren met Magdalena Si- moen, landbouwster v. Reninghe. Simoen Marcel, landbouwer met Magdalena Callens, landbouwster. Callens Evaristus, landbou wer met Magdalena Sticker, landbouwster. Vannieuwkerke Richardus v. Woesten met Pelagie Gouwy v. Reninghe. IBBBBBBBBBIBBBBBBBBBBBBBBBBBBH Waarom laat hij ons in onrust?... Waarom? Wel, omdat de arme jongen daarvoor bijzondere redenen heeft... Bijzondere redenen? herhaalde Jan Mels... Bijzondere redenen? Ha, ik meen te begrijpen... Moeten de twee geliefden mis schien elkaar ergens terugvinden... zoodat boer Tripsaads gramschap hen niet treffen kan. Jan Mels, 'k meende dat ge slimmer waart. Neen... Zoo zit de zaak niet in me kaar. En, als ik mijn gedacht eerlijk moet zeggen is er met Zelika een misdaad ge- gebeurd, zooals Mie daareven beweerde. Wil ik nu eens zeggen, hoe voor mij die zaak in mekaar zit? Ja, Torken, ja. Angstig keken de twee oude menschen den reiziger aan. Een oogenblik heerschtte er een indruk wekkende stilte: men voelde dat een groot geheim ging ontsluierd worden. Welnu... houdt ulie sterk menschen... Zelika is dezelfde weg opgegaan van Pol Dorem. Torken! riepen Jan Mels en Mie Scha vonk samen uit... Het manneken knikte met een strak gezicht... Is... Zelika... dood... dood! snikte de moeder. Maar spreek dan toch... spreek... zeg wat ge weet... Straks, antwoordde de leurder kalm. Straks zult ge zelf den moordenaar zien... Is 't de boer van hierover? vroeg Jan Mels, met heesche stem, terwijl hij opstond en een broodmes uit de tafellade nam. Doe dat wapen weg, gebood de leurder met nadruk, doe dat wapen weg... Geweld haalt hier niets uit! Is 't Tripsaad? herhaalde de vader op nieuw. Dat zult ge straks zien, sprak de ande re schijnbaar kalm. 19 Z H. Petrus van Alcantara, belijder. 20 M H. Joan. Cantius, b., H. Caprasius, m. 21 D HH. Ursula en gezellinnen, mart. 22 W H. Cordula, mart., H. Odelbertus, mart. 23 D H. Joannes Capistranus, bel. 24 V H. Raphaël, aartsengel. 25 Z HH. Crispinus en Crispianus, mart. PASSCHENDAELE, maand September 1930. Geboorten. Bol Gerard, z. v. Cyriel en Cappelle Maria. Versavel Denise, d. v. Michiel en Verhaeghe Irena. Carrein Lu- dovica, d. v. Achiel en Vandevyvere Palmira. Deforche Marie, d. v. Jozef en Vanneste Laura. Sterfgevallen. Demeester Maria, 89 j., wed. Vancoillie Karei. Tommelein Lu- dovica, 80 j. Huwelijken. Everaert Alb. v. Moorslede en Vuylsteke Camilla v. Passchendaele. Demeyere Jeroom v. Moorslede en Vande- wiere Andrea v. Passchendaele. Pleuvier Juliaan v. Passchendaele en easier Augusta v. Zonnebeke. RAADGEVING. Wilt gij bemind en eerlijk leven? Ik zal U dus een regel geven, Vier dingen dient gij wel te weten: Geleden ongelijk, vergeten; Ontvangen weldaad, lang gedenken; Geen mensch door achterklap te krenken; En hebt gij lust om U te wreken, Zoo ga, en beter uw gebreken; Want een, die betert zijnen staat Doet leed dengene die hem haat. TOMATEN IN SUIKER. Neemt 1 kilo rijpe tomaten, droogt ze af, doorsteekt ze met eene naald en plaats ze op een schotel. Kookt 500 gr. suiker in een pinte water, tot ze vloeibaar is en giet deze siroop warm over de vruchten, legt er een handdoek over en laat ze 24 uren staan. Daarna kookt men het sap opnieuw met het sap van 4 citroe nen. De tomaten worden nu in de bokaal gedaan met het gekookte sap. Als de in houd koel is, sluit men. TOMATEN IN ZOUT. Rijpe tomaten worden in een bokaal geplaatst en deze ge vuld met pekel 't is te zeggen 100 gr. zout per liter water; daarna dicht gesloten en bewaard op eene koele plaats. IN HET HUISHOUDEN. De zorgzame huishoudster is steeds bezorgd voor de ge zondheid harer huisgenooten. Zij zal de vol gende punten in acht nemen: 1. - Bij 't begin der jaargetijden alle klee- dingstukken overzien. 2. - Zij belette te dicht bij het vuur plaats te nemen, ten einde verkoudheden te voor komen. 3. - Zij bereide, versterkend en afwisselend voedsel. 4. - Zij diene de maaltijden regelmatig op en belette het gedurig eten en drinken in den loop van den dag. 5. - Nooit late zij het eten of koopen van rijp of rot fruit toe; het verwekt buikpijn en kan allerlei ziekten doen ontstaan. 6. - Het avondmaal worde niet te laat ge nomen. 7. - Zij geve geen sterke dranken aan kinderen. 8. - Zij zorge voor de lichamelijke rein heid. 9. - Zij verschoone bij tijds het linnen en beddegoed. 10. - Zij plaatse zich niet in trek, vooral niet als zij verhit of bezweet is. 11. - Drinke of geve geen koud water als ze bezweet is. 12. - Zij houde geen natte schoeisels of kleeren aan, zij vermijde ook te enge schoei sels te dragen, en te straffe koussebanden. De corset moet gemakkelijk wezen en mag de spijsvertering of ademhaling niet be letten. 13. - Zij nutte geen te heete spijzen, dit bederft tanden en maag. 14. - Zij vermijde het lezen, schrijven, naaien bij halve duisternis. 15. - Nooit slage zij de kinderen op 't hoofd. 16. - 's Avonds plaatse zij geen licht op de slaapkamer van kleine kinderen. 17. - Op Zon- en Feestdagen, na hare plichten van christen huisvrouw volbracht te hebben zal ze met geheel het gezin een frissche wandeling doen naar den buiten. RBBBBBSBBBBBBBBBBBflaBBEBBHBBBBI CBHHBBBBBBBBSBBBBBIBBBBBBBCEBS» Maar wat gaat ge dan doen? zeg het om de liefde van God... kreet de moeder nu; ik kan 't niet meer uitstaan... spreek Tor ken... spreek... Vrouw, zei toen de oude leurder, hebt ge straks niet gezegd, dat Tripsaad 's nachts op 't hofgat van de Winning over en weer liep... dat hij als een spookgedaante rond den steenput dwaalde. O! God! o God! ligt Zelika in den Steenput? Toe... Torken... toe... spreek... Of ze er nog in ligt weet ik niet, dat denk ik niet; maar dat ze er in gelegen heeft daarvan ben ik bijna zeker. De bandiet, bromde Jan Mels, die nog altijd met het mes in de hand stond. Doe dat wapen weg, gebood Torken nog eens. Laat het spel aan mij over... Ik weet wat ik te doen heb. Hewel... wat? mogen wij 't niet weten? snikte Mie. Wacht en ge zult het zien... Daar de leurder toch niet verder wilde klappen, drongen ze niet meer aan. Jan Mels vroeg of Torken geen goesting had om iets te eten. Ja, goesting wel... maar 't is beter dat ik wacht tot morgen vroeg... Door dat antwoord werd de nieuwsgierig heid van de twee anderen nog meer geprik keld, doch op al hunne vragen gaf Torken een ontwijkend antwoord. Hij zelf begon over allerhande dingen te praten en Jan Mels over zijn verblijf in Amerika te onder vragen. Eindelijk, toen de wijzers van de klok naar middernacht schoven zei de leur der: nu ga ik zien. Jan Mels en zijn vrouw keken verrast op. Nu ga ik zien... Gij met uw tweeën kruipt op zolder, door 't vensterken kunt ge afspieden wat er gebeuren zal. Zonder daar nog een woord bij te voegen, Zie slot volgend blad.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5