De Broeders des Verderfs De wiieruoorzieniiig in ZHifl-vesi-viaasdsren Ministeraad ZONDAG 26 OCTOBER 1930. 2T JAAR. N' 43. Notarieel-, Annoncen- en Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken, f Wie inlichtingen begeert over aankondi- Telefoon Nr 9. Uitgever: SANSEN - VANNESTE, Poperinghe. Postcheck Nr 15.570, Haaf* den WLinter* Nieucu jVIengeluaepk EeFiu. Pater doms Six (VIE LOT TE Ontroomers MELOTTE, N. V. g Remicourt NBBIBBBBBIIiaBiaHBBHIBRainBI üatijnseh Amerika en Christus Koning WITTE CHRYSANTHEMEN Een nieuw machinegeweer kan in 2 uur 13.000 schoten lossen TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN DRINGEND BERICHT Politiek Overzicht De Hoptentoonstelling WEEKBLAD 35 CENTIEMEN Abonnementsprijs per Jaar: Andere landen: 40 fr. Congo: 35 fr. Frankrijk: 35 fr, (per ppst) In 't Land: 13 fr. In Stad: 17 fr. TARIEF Kleine Berichten: 1 fr. per reek; minimumprijs per inlassching4 fr. FDFESDRBEBUB Postabonnenten in Belgie die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hun bedient, en niet aan ons. I gingen, wordt verzocht een postzegel voor 1 antwoord bij zijn schrijven te voegen. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Donderdag noen ingezonden worden. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. TARIEF Notarieele Verkoopingen: 90 cent. per gewone regeL Annoncen Prijzen op aanvraag. ll'.'.'SMgBAJJ'-VW De boomen laten hun bladeren vallen; langs de wegen liggen ze te hoop met hun vergane Zomerdroomen. De Winterkleederen komen stilaan op de straat. De regenscherm- winkels en trench-coat-magazijnen kijken met plezierige vensteroogen naar de regen- zware lucht. De avonden trekken het don kere avondgordijn vroeg toe en... 't Zomer uur is begraven. Af en toe verwint de zon het nog wel 'n dag Van de grijze herfstlucht, doch meest al komt ze enkel even zilverig zien door 'n lager, grauwen hemel. Het is wel degelijk zoo: of we er over treuren, ja dan neen; de Zomer is voorbij. De Winter staat voor de deur. Want zelfs in een jubeljaar in 'n feestroes van tentoonstellingen is de rit van den tijd niet tegen te houden. Uur voor uur, dag voor dag, gaat hij voort; onafwend baar trekt hij zijn baan. De Herfst stemt tot ernst, tot arbeid. De trek naar buiten vermindert; het verlangen naar schoone avonden wordt wakker. Het is of we ons willen voorbereiden voor den langen donkeren Winter en hem zetten in het licht van een nieuw genoegen, een nieu wen arbeid. En daartoe is er gelegenheid te over. Daar voor heeft gezorgd ons katholiek organisa tieleven: wat al avonden van ontwikkeling en gezonde, vormende ontspanning voor al len die willen hun Winter rijker maken aan schoonheid. En daarom moet nu, naar al de Lezers en Lezeressen van dit artikel, de roep gaan bereidt U voor op den Winter, maakt ge bruik van de ontwikkelingsgelegenheden die in elke parochie U gegeven worden om daar door tot eigen vorming mede te werken en heerlijke pogingen van onze katholieke or ganisatie te steunen. Want aan deze dubbele taak, aan dezen tweevoudigen plicht mogen we ons niet ont trekken, indien we althans in het apostolaat van dezen dag het onze willen bijbrengen. En dat te willen: dat moeten we. De tijd is daar dat we met alle krachten ons alzijdig parochiaal leven moeten steu nen: in de Kerk en daarbuiten. En de ont- wikkelings- of voordrachtavonden vallen, én om hun doel én om hun programma, zoo klaar, zoo heel en vol in het leven der pa rochie. Deze ontwikkelingsavonden dragen er zoo veel bij toe om de gedachten op de rechte baan te houden of ze er terug heen voeren; om mede te werken aan de zuivering der atmosfeer, waarin zoovelen leven. In dat prachtig werkjeHij Heersche (van Pater Du Bois en E. H. Engelen), vin den we daarover een zeer trekkende blad- tijde AI wat niet zuiver godsdienstig leven is, wordt in de huidige maatschappij aan den invloed der Kerk onttrokken. De lucht is bedorven; buiten de Kerk le ven wij werkelijk in een ongodsdienstige atmosfeer en wij ondergaan iederen dag den invloed van dat neutraal ongodsdienstig midden. Die mentaliteit is doordrongen ook bij vele Katholieken. Er zijn menschen die ge regeld naar de kerk gaan, maar die buiten de kerk zoo weinig mogelijk laten uitkomen dat zij Katholiek zijn; zij gaan naar neu trale organisaties voor hun zaken en hun vermaak. Er zijn er weinigen die in 't open baar hun naam van Christen en Kind der Kerk met fierheid dragen vooral niet als dat kan schaden aan hun belangen, want in dezen tijd van Materialisme en stoffelijk genot, schijnen de zaken, ook bij vele Ka tholieken, vóór te gaan. Het moet ons dan ook niet verwonderen, dat te midden van zoo veel gevaren, van zoo veel geestelijke wantoestanden, in die ongezonde atmosfeer, bij zooveel onverschil ligheid en lamlendigheid van talrijke ge- loofsgenooten, het Christelijk leven zich niet handhaaft onder de massa. Allen ondergaan wij den invloed van het midden waarin wij leven, de groote massa van al. En toch Christus onze Meester, moet heerschen! Niet alleen over enkele uitverkorenen, maar over de massa. Anders kan er van een bloeiend godsdienstig leven in Vlaanderen geen spraak zijn, noch een Vlaanderen dat trouw bleef aan Christus. Daarom moet die toestand veranderen. De lucht moet gezui verd worden. Bij deze inslaande woorden sluiten wij ons heel en al aan. Tijd is het dat vooral bij den aanvang van het Winterseizoen de aandacht onzer geloovige bevolking daar op worde getrokken en dat bij alles het geweten worde wakker geschud om, zich rekenschap gevend van den plicht, allen deel te nemen aan deze werking en vast, positie te nemen. Kleurloozen zijn uit den boozen! Zij enkel die een Winterseizoen inrichten weten, wat het hun zoo dikwijls kost aan ongekend werk en verdoken arbeid! Hun streven weze beantwoord door een geest driftig medewerken van allen. Dan kunnen onze vereenigingslokalen, haarden worden van ontwikkeling; middenpunten van ver geestelijkt leven; dan zullen ze positief in den dienst staan van de Katholieke Actie en medewerken aan den grooten strijd die nu voor Christus wordt uitgevochten. Allen op dan voor uw Winterseizoen. Laat links liggen alles wat niet strookt met uw christeijke overtuiging. Zooveel is er dat lokt en aantrekt als met bedwelmende mid delen, met den roes van moderne vermaken. Stelt daartegenover uw positieve, christe lijke daad: deelname en medewerking aan ons ontwikkelings- en ontspanningswerk! DE KEMPE. LEES HEDEN ONS Boeiend en meeslepend vanaf het begin tot het einde Oorspronkelijken Detectiveroman door William Holt. Op Vrijdag 24 October 1930 is opnieuw te Antwerpen, aan boord van het stoom schip «Elisabethvilleingescheept met be stemming voor Belgisch Kongo, de Eerw. Pater Joris Six, geboren te Vlamertinghe, den 20 October 1887, zoon van Cyriel en Ludovica-Maria Parret. Eerw. Pater Six studeerde aan het Bis schoppelijk College te Yper en trad in 1907 in het missiehuis te Scheut. Op 20 Juli 1913 werd hij priester gewijd te Scheut door Mgr Christiaens en op 29 Juli 1913 droeg hij zijne eerste H. Mis op in de parochiale kerk van Vlamertinghe. Op 19 Februari 1914 vertrok Eerw. Pater Six als zendeling naar den missiepost van Kangu (Mayombe) in Belgisch Kongo. Van 1915 tot 1919 verbleef hij te Boma en richtte schoolkapellen op in al de dorpen gelegen op den Kongostroom, tusschen Boma en Banana. In 1919 werd hij benoemd tot Overste van Muanda bij Banana en in 1921 werd hij pastoor van Leopoldstad. Deze laatste missie is een gansch in orde zijnde post met 4.000 kristenen en met wel ingerichte scholen voor jongens en meisjes. In het hospitaal der blanken worden jaar lijks ongeveer 250 Europeanen verzorgd. Het groot hospitaal der zwarten telt gewoonlijk 250 tot 300 zieken. Daarbij zijn er nog 120 slaapzieken, 40 teringlijders en 40 melaat- schen in afzonderlijke lazaretten. Leopoldstad is de hoofdstad van Kongo en vormt eene belangrijke parochie met menigvuldige inrichtingen, die een heerlijk veld uitmaken waar de ijver van den mis sionaris zich ten volle kan ontplooien. In Mei 1928 kwam Eerw. Pater Six naar België terug om wat rust te genieten en zijne familie te bezoeken. Doch pas was hij aangeland of hij werd tot econoom aange steld van het moederhuis der Congregatie van Scheut. Ter gelegenheid zijner terugreis naar Bel gisch Kongo werd er te Vlamertinghe op Zondag 14 September 1930 eene vlaamsche kermis gehouden en op Zondag 19 October 1930 voerde de tooneelgilde Deugd en Vreugd het missiespel op van Pater Nap. Flameygh EEN MANHAFTIG MISSIO NARIS Beide feesten werden met veel bijval ge noten door de parochianen en hebben eene milde som opgebracht ten voordeele der missie van Eerw. Pater Six. Ook hield Eerw. Pater Six op Zondag laatst, in al de Missen, eene aanspraak, als afscheidsgroet aan de parochianen en deed in de kerk eene omhaling voor zijn missie. Wij wenschen Eerw. Pater Six eene voor spoedige reis en goed heil in zijn nieuwen werkkring! Koopt geen Ontroomer vooraleer gij den met verlaagden melkbak draaiende op eene spil werken gj Daar er tot dusverre niets in huis is ge komen van het ontwerp der Nationale Drinkwatermaatschappij, om Zuid-West- Vlaanderen van water te voorzien door middel der bronnen van de kaikstreek rond Doornik, trachten nu de Zuid-West-Vlaam- sche nijverheidsgemeenten door eigen mid delen in hun waterbedeeling te voorzien. Kortrijk ontwerpt een waiervang in de streek van Dottenijs. en Moeskroen beproeft het met artisiaansche putten in de wijk Nouveau Monde aldaar. Een eerste put, 200 m. diep, is daar zoo pas in werking ge steld en levert 800 m3 drinkbaar water per uur, wat ruimschoots voldoende is om een groot deel der stad van water te voorzien. (Bouwkroniek.) En te Poperinghe zal er weer gesproken worden over de waterkwestie en riolleering als het nadert van de gemeentekiezing. Al de bezoekers van Rio de Janeiro, de heerlijke hoofdstad van Brazilië zijn over bekend met den wondervollen berg die Cor- covado genaamd wordt en die zich lood recht verheft achter de witte stad tot een hoogte van 3.000 voet en van waar men een onovertroffen schoon zicht heeft over de wereldberoemde baai. Vroegere tijden was het een zeer ver- moeiende tocht om van den voet van den berg tot aan zijne kruin te klimmen door een dicht tropisch woud dat zijn basis om- groeit en dat naar mate men hooger opklimt eerst in een plantengroei van tropischen aard, later in een plantengroei van meer ge matigde luchtstreken. Ook waren het enkel de sterkere reizigers die' de beklimming van den berg den ondernemen. Nu wore. er dagelijksch honderden toe risten en zelfs inboorlingen, die de dompige, zwoele stadslucht ontvluchten om van de koele frissche berglucht te gaan genieten, naar den top van den berg gevoerd in elec- trische spoorwagens. Eenigen tijd geleden vond men daarboven enkel een fruitkraam en een winkel van post kaarten. Nu is er echter een groote mani festatie van geloof en dankbetuiging op touw gezet op initiatief der katholieke be volking van Rio met volle medewerking van de Braziliaansche regeering. Op den top van den berg werden diepe fundeeringen uitgegraven in de rots en daarop zal een gewelfde kapel gebouwd wor den waar vijf honderd menschen plaats zul len kunnen vinden. Boven den koepel der kapel zal een groot beeld van Christus-Ko ning geplaatst worden. Iedere dag en ge durende den ganschen nacht zal het beeld verlicht worden door middel van reflectors met groote electriscne booglampen zoodat het op grooten afstand van uit den Atlan- tischen Oceaan zal kunnen gezien worden. Reeds werd het werk begonnen en de Kardinaal-Aartsbisschop van Rio, niettegen staande zijnen hoogen ouderdom en zijne ziekelijkheid liet zich naar den bergtop brengen om den eersten steen te zegenen en te leggen van het heiligdom, een heilig dom dat ook eenig zal zijn in zijn soort. Eenig in zijn soort zal dit heiligdom zijn en ook een openbare geloofsbelijdenis van het katholiek volk der Braziliaansche Repu bliek. En het blijft niet bij deze enkele ma nifestatie. Een weinig ten Noorden van Rio bevindt zich de oude stad van San Salvador die gedurende meer dan twee eeuwen de hoofdstad Was van Brazilië, en die nu Bahia wordt genoemd naar de prachtige Baai van Alle Heiligen zoo ze genaamd werd door den ontdekkingsreiziger Thomas de Sousa, die ze zoo wat een vierhonderd jaar geleden ontdekte. Een weinig meer Noordwaarts de zer stad op eene hoogte die een prachtig uitzicht geeft op de voornoemde van Alle Heiligen staat het groote beeld van den Goddelijken Zaligmaker, een majestatisch figuur uit zuiver witten marmer vervaardigd. Nog een feit en wel het treffendste van allen willen we aanhalen. Te midden der machtige bergketen der Andes werd met bijna bovenmenschelijke arbeid een kolos saal monument opgericht dat gekend is on der den naam van II Christo de los Andes. (De Christus der Andes.) Het beeld is 14.000 voet boven den zee spiegel verheven op de grensscheiding van Argentinië en Chili en werd opgericht ter herinnering aan de overeenkomst tusschen deze twee landen gesloten in zake de moei lijke grensscheldingskwestie die zoolang den vrede tusschen de twee landen gedurig in gevaar bracht. Het kolossale Christusbeeld werd gegoten uit oude bronzen kanonnen die door de Spanjaarden werden achtergelaten. De op richting ervan is te danken aan den durf en de edelmoedigheid van eene Argentijn- sche dame en den ijver van een bisschop van ditzelfde land. Sedert dat de Trans Andische-spoorweg in den bergweg die neven het beeld liep buiten gebruik geraakt is staat die groote figuur van Christus altijd alleen. In zijn linker hand houdt Hij een Kruisbeeld en zijne rechterhand houdt Hij zegenend in de hoogte en zijn blik is gevestigd op de eeuwigdu rende sneeuwvelden. Christus de Verlosser! Dat is de voor aanstaande godsvrucht die heerscht bij de Latijn-Amerikaansche rassen. Ze bezitten voorzeker allen hun vermaarde heiligdom men van O. L. V. en in ieder land van Zuid- Amerika bestaat er ook een speciale ver eering van hunne eigen heiligen en pa tronen. Maar voor wien in dit groote vasteland de lamp des geloofs en der godsvrucht hel helderste brandt 't is vooral voor den Zoon Gods, den Tweeden Persoon der Heilige Drievuldigheid die voor ons is mcnsch ge worden, die als het voorwerp van de ver eering van het volk werd gekozen. Nergens werden de vurige woorden waar mede de Heilige Vader de Paus het feest van Christus-Koning instelde met meer vuur en geestdrift onthaald dan bij de Katholie ke volkeren van de Zuid-Amerikaansché Republieken. Die geestdrift is voorzeker een, goed voorteeken en tevens ook een ernstig teeken dat God zijne mildste en rijkste ze geningen over hun bevolking doet neder dalen De ministers hebben Maandag namiddag vergaderd oncP r voorzitterschap van den Heer Jaspar. TEGEN RUSSISCHE DUMPING De Heer Minister van Landbouw heeft verscheidene maatregelen naar voor gezet om de gevolgen van de landbouwcrisis te verlichter.. De Raad heeft besloten aan den Koning een besluit te onderwerpen, waarbij de ;n- en doorvoer van sommige goederen herkomstig uit de Unie der Sovietische Re publieken zullen onderworpen worden aan een bijzondere toelating, door den Minister van Landbouw of door den Minister van Nijvierheid en Arbeid af te leveren. De Re geering zal te gelijk aan den Economischen Raad en aan de Land bouwcommissie, welke onlangs ingesteld werden, een volledige do cumentatie over te treffen maatregelen vra gen. De produkten uit Sowjet Rusland die on der toepassing van de nieuwe beschikkingen gort, de zomergerst, de wijnen, het hout, de rogge, en een heele reeks andere artikelen. DE TAR WE -INVOER UIT FRANKRIJK WEERAL VRIJ Anderzijds werd besloten de tarwe-invoer uit Frankrijk die tot nog toe aan het beko men van een invoervergunning onderworpen was, heel en al vrij te laten. NOG GEEN MAATREGEL VOOR DE SU! HERINVOER De belanghebbende suikérbeetkweekers en raffinaderijen hadden tot de regeering het verzoek gericht de rechten op de suiker te verl oogen. De Regeering heeft na een on derzoek over de zaak besloten, de kwestie naar den economischen raad en naar de landbouweommissie terug te zenden. VERBOD BEKRACHTIGD De Ministerraad, die Maandagnamiddag vergaderde, heeft met eenparigheid van stemmen het besluit bekrachtigd waardoor aan de leeraren aan de Universiteit van Gent verbod opgelegd wordt tezelfdertijd aan de Ecole des Hautes Etudeste do- ceeren. Hf «ui rice BLOEMIST Westouterstraat - Poperinghe Laat weten dat hij een duizendtal prachtige te koop heeft, in potten; te beginnen van 3 tot 15 bloemen per pot. Alle dagen zichtbaar en verkrijgbaar aan genadige prijzen. Bij de in Engeland gehouden manoeuvres is gebruik gemaakt van een nieuwe mitrail- leus uitgevonden door den Deen Madsen. Het wapen overtreft alles wat tot nu op dit gebied is gemaakt. In den tijd van twee uur zijn er met dit type 13.000 schoten gelost, 9.600 zonder onderbreking. Trekking van 20 October 1923 5 t. h. Bekomen net lot van 100.000 fr. Reeks 163.238 Nr 5; Reeks 978.458 Nr 4; Reeks 248.195 Nr 3; Reeks 335.683 Nr 4. De volgende loten worden aan 10.000 frank uitgekeerd Reeks 2.290 Nr 4; Reeks 10.739 Nr 2; Reeks 22.774 Nr 3; Reeks 53.682 Nr 3; Reeks 174.919 Nr 2; Reeks 180.034 Nr 3; Reeks 181.006 Nr 5; Reeks 194.443 Nr 4; Reeks 285.933 Nr 2; Reeks 336.920 Nr 4; Reeks 337.902 Nr 2; Reeks 340.863 Nr 4; Reeks 353.872 Nr 2; Reeks 360.717 Nr 1; - Reeks 368.548 Nr 2. De overige nummers dezer reeksen wor den tegen 350 fr. uitgekeerd. We herinneren dat, ter gelegenheid van ALLERHEILIGEN, op Zaterdag a. s., ons blad deze week één dag vroeger moet ver schijnen. Alle briefwisselingen nopens De Poperinghenaarmoeten ons dus ten laat ste WOENSDAG AVOND toekomen. 'T LAGER EN 'T MIDDELBAAR ONDERWIJS. Het Dagelijksch Bestuur van den Katho lieken Vlaamschen Landsbond, heeft Don derdag volgende dagorde gestemd: Overwegende dat het jongste congres te Antwerpen eenparig besloot tot verwerping, zonder genade, van de regeeringsvoorstellen betreffende vervlaamsching van lager en middelbaar onderwijs; Overwegende dat het nieuwe voorstel, uit gaande van het Liberale Congres van 12 Oc tober in zijn groote lijnen niets anders be- teekent dan de bestendige erkenning van wettelijke voorrechten aan taalvervreemde minderheden Overwegende dat de wettelijke regeling van het taalvraagstuk in het onderwijs enkel duurzame bevrediging kan brengen in het Vlaamsche land, wanneer het beginsel Spreektaal-voertaalonverminkt wordt doorgevoerd, met hoogstens een pedagogi sche regeling voor, Vlaamsch-onkundige kin deren, bestaande in Fransche aanpassings- lessen in den eersten graad van het lager onderwijs; Overwegende dat voor de taalgrens en Groot-Brussel een afzonderlijke regeling dient gezocht, welke evenwel alle gevaar voor de nationalisatie van Vlaamsche kin deren uitsluit; Besluit: Onverbiddelijk het standpunt van het jongste congres van Antwerpen inzake ver vlaamsching van het lager en middelbaar onderwijs wat de draagwijdte van deze be sluiten mocht verminderen of ontzenuwen. DE AFDANKINGEN. Onze Lezers kennen de krachtige tusschen- komst van het Christen Syndikaat teneinde de afdanking zooveel mogelijk te vermin deren. Deze pogingen hadden voor gevolg dat ongeveer 1.750 voorloopige werklieden na 1 Oktober werden in dienst gehouden. Het getal afgedankten bedraagt 2.398 voorloopige en 3.900 tijdelijke werklieden. Voor wat de voorloopigen betreft werden per groep, bij den dienst der baan, afgedankt: gr. Gent, 863; gr. Antwerpen 429; gr. Hasselt 195; gr. Luik 383; gr. Bergen 236; gr. Namen 276; gr. Charleroi 16. Men zal bijzonderlijk den hachelijken toe stand opmerken van de groep Gent, die zich over de beide Vlaanderen uitstrekt. In deze groep alleen werden bijna zooveel werklie den afgedankt als in de 4 Waalsche groepen samen. Men zal begrijpen dat uitzonderlijke maatregelen zich opdringen om in dit Vlaamsche gedeelte van het land het euvel der afdankingen te verminderen. Dit laatste zou mogelijk geweest zijn ware het Hooger Bestuur opgegaan op de voor stellen van den groepoverste die binnen de perken der beschikbare kredieten aan de 063 voornoemde arbeiders werk kon verschaf fen tot einde 1930. Het is waarlijk betreurenswaardig dat het hooger bestuur der Nat. Maatschappij niet Hierboven geven wij de foto der goedgeslaagde Tentoonstelling voor Missiewerken, die Zondag laatst gehouden werd in de feestzaal der E. Z. Benedictijnen. Alwie deze Tentoonstelling bezocht moet bekennen dat er ook dit jaar veel en schoon gewrocht werd ten voordeele van de Missiën. .BaiEBSBaEaBHaHBBasasiaBasisasasasiaHsgggsaBSisa^&isaBBBBiBBBBHHM wat meer waardeering heeft betoond voor het f menschenmateriaal VLAAMSCHE DADEN. De Vlaamsche beweging is het tijdperk van de daden en de verwezenlijkingen inge treden. De vorige week werd de vervlaamsching toegepast in de Hoogere Nijverheidsschool te Gent. Dinsdag had te Gent de plechtige ope ning plaats van de Vlaamsche Staatshooge- school. En met het schooljaar 1930-1931 wordt ook in toepassing gesteld het besluit van den Provincieraad van Oost-Vlaanderen dat alle toelagen of fondsenvoorschotten der provincie bestemd voor alle takken van het technisch onderwijs afhankelijk zullen ge maakt worden van de verplichting, door de schoolbesturen schriftelijk genomen, het Vlaamsch als beheertaal en voertaal van het onderwijs in hun gesticht te bezigen. Dat zijn daden! Daarmee is het Vlaamsche volk waar achtig gediend. En met het stellen van da den, alleen daarmeê, gaan we naar de vol ledige, de bevredigende oplossing van het vlaamsche vraagstuk. BE VERVLAAMSCHING VAN HET VRIJ KATHOLIEK ONDERWIJS IN HET BISDOM BRUGGE. In het bisdom Brugge wordt de vervlaam sching der bisschoppelijke colleges, tot ver blijdenis der West-Vlaamsche katholieken, logisch en zuiver ingevoerd. Alleen bij de studie van het latijn wordt de mogelijkheid nog voorbehouden van latijnsch-fransche taaloefeningén, maar ook de rechtstreeksche studie van 't latijn geschiedt door het Ne- derlandsch. Tegelijkertijd zou het rechtstreeksch aan- leeren van het Fransch volgens nieuwe methoden worden heringebracht zoodat men de overtuiging is toegedaan dat de studen ten, spijts de vervlaamsching van de weten- schapelijke vakken, beter het Fransch zullen kennen als nu. DE UITDAGINGEN TE DIKSMUIDE. In verband met de incidenten welke zich op 24 Augustus te Diksmuide hebben voor gedaan, werd volgende motie ter stemming gelegd De Provincieraad van Limburg betreurt de incidenten voorgevallen tijdens de Vlaam sche bedevaart naar den ÏJzer, op 24 Augus tus 1930, te Diksmuide. Drukt zijn veront waardiging uit betreffende de vliegers die tegen de vreedzaam betoogende Vlamingen, kwetsende en uitdagende vlugschriften uit strooiden Verzoekt de Regeering strenge maatre gelen te nemen om dergelijke incidenten in de toekomst te voorkomen; Dringt ten zeerste aan opdat het onder zoek onverwijld zou voortgezet worden en aan de piichtigen een rechtvaardige straf opgelegd worden. Deze motie werd met algemeene stemmen, min vier, goedgekeurd, en aan de Bestendige Deputatie werd opdracht gegeven ze aan de Regeering over te maken. KRACHTIG OPTREDEN VAN DE REGEERING. Er wordt ons bevestigd dat 15 leeraars der Gentsche Staatshoogeschool worden ver noemd en aangekondigd als leerkrachten van de Ecole des Hautes EtudeWat de Vlamingen met welgemeende voldoening ver nemen. DE PLECHTIGE OVERDRACHT VAN HET RECTORAAT TE GENT. Met genoegen zal in het Vlaamsche land worden vernomen dat bij de officieele rege ling der plechtigheden van het overdragen van het rectoraat op Professor August Ver- meylen, Dinsdag in de Aula der Gentsche Hoogeschool, na de Braban?onne ook de Vlaamsche Leeuw werd uitgevoerd. Nieuwe tijden, nieuwe geest! BELGIE'S EDELMOEDIGHEID. Het totaal gelden ingezameld dóór het Belgisch Nationaal comité ten voordeele der geteisterden van de Midi (Frankrijk) beloopt 1.463.000 frank. DE WETSONTWERPEN OP HET LAGER EN MIDDELBAAR ONDERWIJS. De Kommissie van den Senaat, voor Kun sten en Wetenschappen, die Dinsdagnamid dag moest vergaderen, om de wetsontwerpen der Regeering te onderzoeken, in zake ver vlaamsching van lager en middelbaar on derwijs, heeft haar vergadering verdaagd tot na dc vergadering van het Verbond der Ka tholieke Kringen. Z. E. P. Rutten heeft thans zijn verslag klaar en heeft het gezonden aan al de leden van de Kommissie. DE KALENDERHERVORMING. Sinds 1923 is bij den Volkenbond de ge dachte opgekomen om een kalenderhervor ming door te voeren. Sinsdien waren ook verschillende commis sies daaromtrent aan 't werk gesteld. Thans is bepaald, dat in de tweede helft van Oktober 1931 een internationaal congres ter bespreking van de kalenderhervorming te Genève zal gehouden worden. DE 6 t. h. BLIJVEN. In tegenstelling met wat vroeger werd medegedeeld, zuilen de 6 t. h. van de wed den der Staatsbedienden niet afgenomen worden. Dit werd beslist in den laatst gehouden Ministerraad. TARIEFVERKOOGING EN. De Ministerraad heeft een ontwerp op tariefverhoogingen goedgekeurd. Het brievenport zal gebracht worden van 60 op 70 centiem. Het port voor postkaarten, van 35 op 40 centiem. Bij de telefoon zal de taks van een oproep gebracht worden van 30 op 40 centiem. De abonnementsprijs zal verhoogd worden. Wat de telegrammen betreft de vaste taks bedraagt 2.50 fr. in plaats van 2 fr. per 10 woorden en 5 centiem per 5 woorden meer. De nieuwe tarieven voor telefoon en tele graaf komen in toepassing vanaf 1 De cember. De datum der nieuwe posttarieven is nog vastgesteld. TE LEUVEN. Maandag werd in de primaire kerk van Sint Pieter te Leuven een plechtige Heilig- Geest-Mis gehouden, om de opening van het academisch jaar in te leiden. Deze Mis werd bijgewoond door de Leeraars en door tal van Studenten onzer Leuvensche Hooge school. IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. M. Loebe werd tot Voorzitter gekozen. Op zichzelf genomen is dit een gunstig ver schijnsel. Van al de Presidenten die de Rijksdag in de laatste jaren gehad heeft, is Loebe de eefiige die in staat is onder alle omstandigheden zijn wil door te drijven. De regeeringsverklaring werd over het algemeen gunstig beoordeeld. Door de verzekering dat de Regeering on der alle omstandigheden wil probeeren, met parlementaire middelen haar doel te be reiken, is de toestand merkelijk opgehelderd. De Rijksdag was op sommige oogenblikken uiterst woelig, wat dan ook te verwachten was. Toch heeft de Rijksdag zijn program ma tot goed einde weten te brengen. De wet op de delging der Duitsche schuld werd met groote meerderheid aangenomen alsook de voorstellen tot wijziging van het Verdrag van Versailles en van de Young- regeling naar de Kommissie voor de bui- tenlandsche politiek verwezen. De dagorde van vertrouwen in Kanselier Bruning werd aangenomen met 318 stem men tegen 236. Gedurende de nachtvergadering van Vrij dag 18 October heeft de Rijksdag het wets ontwerp voor amnestie goedgekeurd met 395 stemmen tegen 147. Daarop werd de Rijksdag verdaagd tot op 3 December. De overwinning van de Regeering dient van harte toegejuicht te worden. GUIDO. TE ANTWERPEN van 18 tot 26 October 1930. DE OFFICIEELE OPENING Zaterdagnamiddag had om2': u. de offi cieele opening plaats der Hop-tentoonstel- ling in de Hall der tijdelijke tentoonstellin gen van de Wereldtentoonstelling. Tusschen de aanwezigen bemerkten we Heer Dr Brutsaert, volksvertegenwoordiger; Heer Baron de Kerckhove d'Exaerde, regee- rings-kommissaris der Land en Tuinbouw- afdeeling, volksvertegenwoordiger; Heer Pien, bestuurder van het Ministerie van Land bouw; Heer Melis, schepen der stad Antwer pen; Heeren Casteels, alg. sekretaris en Pee- ters, sekretaris der Land en Tuinbouwafdee- ling; Heer Simoens, staatslandbouwkundige, d. d. sekretaris van de Hop-tentoonstelling Heer Van Droogenbroeck, voorzitter van het Hopverbond van Assche; Heer Leclair, se kretaris van het N. V. van Neerhofdieren- teelt; Heeren Roch en Symons van den Bel gischen Boerenbond, enz. HET WAS DR BRUTSAERT, die de openingsrede uitsprak. De voorüituitgang van den landbouw Men heeft hier. zoo begon spreker, in Juni 11. bij 't openen van de land- en tuin- bouwafdeeling van deze wonderwel gelukte wereldtentoonstelling den lof uitgebazuind van de land- en tuinbouw die in een tijd spanne van eene eeuw verbazenden vooruit gang hebben gemaakt. Om maar dit te noe men: de opbrengst van veel veldvruchten, koren, rogge, haver is verdubbeld, van in voerders van eiers en boter zijn we uitvoer ders geworden, enz., dat alles dank aan een beter landbouwonderwijs en samenwerking. Overproductie van hop. Te midden van al die jubelkreten komen wij, hoppetelers, hier een treurlied aanhef fen en de algemeene vreugde storen. Onze hop beleeft inderdaad slechte dagen. Er is overproductie van hoppe de wereld door. Hier, lijk in andere landbouwtakken, ver hoogden betere kweekmethoden, rijkelijk ge bruik van stikstof mesten, uitgebreide en doelmatiger bestrijden der ziekten, de op-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 1