Broeders és ïerderfs Brouwerij DE POPERINGHENAAR, Bi. 5. - 26-10-1939. - N' 43. Koperen spreuk*® Pijprekkens Dagbladrekkem Pêle-Mêles A «Se slag van Kaetaig Geldbeugels Porte-feuille* Valiezen Boek- Muziektessdkes Alle merken van VULPENNEN. tearcelgerief, Leesboek?.» Groote keus Trouwe bediening bij SANSEN - VANNESTE BURGERSTAND VAN fR. TE WINNEN 21.500.0Sd FRANKEN. OCTOBER - ZAAIMAAND NOVEMBER - SLACHTMAAND UNION CENTRALE de la BOUR5S Schuldig 1DJANNAI "Frouwenhoekje DRINKT BIER minui iHimn ii i iimmm iiiiini iiiiiiiiiMiu mil' wiliiiui1» uiililii "i imni'i 'ii hum YPERSTRAAT POPERINGHE JS I> 'A. C! O T li nn Veel beloven en weinig geven Doet de zotten in vréugde leven. Wie veel spreekt, die zaait Wié aanhoort, die maait. De rechte handel Is de rechte wandel. Elk heeft een haarken Van zijn vaarken. reasaiKgaaaBBgBaBMBBBBBlBBaSBflW H£T MANNEKE UIT OE mm WEEROM IS EEN WEEK VOORBIJ voor U. zooals voor mij, m'n allerbeste menschen. En hier hebt ge voor U weêr eens staan 't Manneken uit de Maan die U biedt aan z'n beste wenschen! en... zijn gezaag dat hij vandaag voor U heeft klaar gedaan. En om te beginnen met 't begin zal ik maar beginnen met van mijn hert te schud den wat dat er op ligt... en dat is dat we stillekens aan naar den wintertijd toegaan. Daar zijn menschen die den winter haten. Ik spreek niet van doodarme menschen. Zijn er nog veel doodarme menschen? Ik spreek niet van zieken die warmte en zonneschijn noodig hebben. Ik spreek van de menschen .in 't algemeen. Daar zijn menschen, die ko len hebben om te stoken, een vleeschkuip om leeg te eten... een warm bedde om in te slapen, warme kleederen, enz... menschen die gezond zijn en toch den winter haten. Zie, dat kan ik niet begrijpen, 't Manneken houdt van alle weêr... ook van winterweêr. O! heerlijk land, dat Vlaandrenland Zelfs als de winden gieren En uit het Westen, door de lucht De grauwe wolken slieren. Wie oog en oor heeft voor natuur vindt de Vlaamsche streek altijd schoon: zelfs bij herfst- en wintertijd. En dan die gezellige avonden rond den haard, en gedoken... in een hoeksken met een boeksken of aan tafel waar er wordt gespeeld met de kaarten! Ja! ja! daar zijn middelen genoeg om zich niet te vervelen. JAN AJUIN verveelde zich als jongman, en zou gaan trouwen. Hij ging om een trouw- kostuum te koopen en dat kostte 1.000 fr. Jan liet het kostuum inpakken, en meende er meê te vertrekken. Ja maar, eerst betalen, zei de winkelier. En zoude gij peinzen dat ik zou gaan trouwen ais ik duizend frank bezat, .sprak Jan! JA, OM GELD wordt er dikwijls ge trouwd... maar of het geluk bijbrengt... that is the question., zoud den Engelscliman zeggen. In Frankrijk is er nu weêr een fa meuze moordgeschiedenis voor de pinnen gekomen. Een zekere graaf Paloursky van Poolschen oorsprong en wel twintig keer miljoenair, trouwde over enkele weken met een schoon lief kind van rond de duizend weken... dat echter nog geen duizend cen tiem bezat. Nu heeft men dien Poolschen graaf, die 75 jaar oud was, opgehangen ge vonden aan zijn bed, en dat schoon lief kind van duizend weken is de gaten uit met de juweelen en verschillende honderd duizend ballekens van dien ezelman... o! pardon... edelman. Soort bij soort 't is zoo dat 't hoort en een ouwe peê en vindt geen vreê bij een jong wijf dat hij trouwt uit tijdverdrijf. Dat historieken is reeds dikwijls te zien geweest WIJTE KEMPE stond verie en na bekend voor 'n eter zonder weèrga. Hij zou allegelijk te kranze moeten komen hebben tegen Jan den Beer. Zoo... op zekeren dag: twee heeren uit de stad doen een wedding op Jan: d'eene beweert dat Jan een geheel kalf zou opeten, d'andere houdt staan dat dat niet zijn en kan. Bon! het voorstel werd gedaan. 'k Zou kunnen probeeren, zei Jan. Dat kalf wierd gereed gedaan op de sma kelijkste manier meugelijk, en Jan kreeg als, nu een stukske gezoden,, dan een stukske Mengelwerk van De Poperinghenaar 1. gebraên; nu een telloore lekkere geroosterde maar ne keer beginnen te batikken. Maar korteletten, toen een schotel hersens of ge moet oppassen dat ge niet vaart lijk Bar- niere». belken. Barbelken had een wondeken aan Wel! zei Jan, 't is gelijk een dreupeltje heuren vinger en met te batikken in een water... op een gloeiend ijzer. Ja maar, van klare druppeltjes water te lekken, Jan kreeg allengs zijn vulte, of ten minste, het dochte die heeren, dat Jan ge noeg kreegde laatste portie van 't kalf stond op tafel, en Jan, in de plaatse van er seffens aan te beginnen, keek ongerust en bekommerd rond hem. Jan, zei mijnheere, wat hapert er dan? Niets, mijnheere, zei Jan, maar waar blijft dat kalf dat ik hier moet opeten? Die Jan zal het ver brengen! WIE DAT het ook ver gebracht heeft dat is die kapitein Lapinte. Een fransoos. Hewel, die kapitein verdient potdorie een pint Die heeft uitgevonden, waarmeê de vlieg- masjiens niet meer kunnen om neêr tuime len. Hoe dat dien bazar in een steekt en weet ik nog niet, 'k zal ulie dat op nen anderen keer van A tot Z gansch uit een doen en elcspelkeeren. Maar 't schijnt dat het dezen keer toch oprecht waar is. Dus vliegt ge naar d'hemelstreken Het is nu duidelijk gebleken, Naar Lapinte komt te spreken, Ge kunt uw nekken niet meer breken. Ik zeg dat die man, een decoratie en een standbeeld verdient. EEN ANDERE GELEERDE, Mac Bells ge- heeten, komt verklaren dat we nog zullen gi'oen kleursel is er bloedvergiftiging ont staan. Nu ligt Barbelken in 't hospitaal en zal er van het trouwfeest vooreerst niets komen. Maar 't meeste kompassie moet ge nog hebben met Marenta, want 't mensch Zegt had ai acht dagen op voorhand goed gevast- en ze meende heur ginder ne keer goed te doen. Enfin... 't zal misschien nog voor nen anderen keer zijn. VAN TROUWEN GESPROKEN. Fonsken Teirenleer was al drie jaar getrouwd en daar was nog geen kindje in huis. Fonsken en zijn schoonmoeder beloofden een beêweg te doen als er een kindeken kwam en ze zouden uit dankbaarheid erwten in hun schoenen leggen om alzoo in last en pijn den beêweg te doen. En zie, hun gebed werd verhoord. Fonskens vrouw kocht een zoontje en wat later ging Teirenleer en zijn schoon moeder op weg; maar ze hadden nog geen half uur gegaan of Fonskens schoonmoeder begon te zuchten en te klagen dat die erwten haar zoo zeer deden. Fonsken stapte echter blijmoedig voort. Als ze te lange leste op de bedevaartplaats aankwamen zei Fonskens schoonmoeder: Fons, ge zijt een sterke dui vel... Ge hebt geen zeer aan uw voeten, ter wijl mijn voeten gansch kapot zijn van die erwten. Eigen schuld, zei Fons. Hoe? eigen schuld? Gij hebt toch ook erwten in uw schoenen? Ja, zei Fons, maar ik heb de -ên, allemaal gegroet van Marenta en van. klagen over regendagen! Die geleerde bol zegt dat de T.S.F. of tele grafie sans fiel of Radio, zooals de Hollan der^ zeggens, of telegraaf zonder draad, zoo- als wij zeggen, daar de schuld van is. En hij voegt er bij: aangezien de T.S.F. steeds meer in de gewoonte komt te sluipen blijft er ons op slot van rekening niets over... dan maar te verzuipen. In alle geval... die geleerden die verleden jaar voorspelden dat er zeven jaar droogte gingen komen, hebben hunnen neus leelijk voorbij geklapt!! EEN SCHOOLJONGENTJE komt in een kruidenierswinkel. Mijnheer, zoo zegt hij tegen den win keiier, ik zou een pond koffie, aan 3 frank het kilogr. (allemaal prijzen van vóór den oorlog, natuurlijk) willen, een pond suiker aan 1,30 fr. het kilogr., twee doozen kaarzen aan 1,15 fr. de doos, 2 pond rijst aan 0,80 fr. het kilogr. en 125 gram rozijnen aan 3,25 het kilo. Ik zal u een biljet van 20 fr. geven om dit alles te betalen. Hoeveel zult gij mij weergeven? De winkelier neemt een potlood en maakt de rekening. 13,15 fr., is het antwoord. Wel bedank, zegt de deugniet, zich om draaiende om weg te gaan. Eh wel.wacht totdat gij bediend zijt...! Oh... dat is niet noodig! Ik ga naar school... en ik had den tijd niet om mijn vraagstuk te maken MARENTA is droef gestemd en trekt een vies gezichte. Ze had met 't Manneken uit de Maan naar 't trouwfeest moeten gaan van Barbelken, heur nichte maar 't is anders uitgevallen, en in plaats van trouwen ligt Barbelken m 't hospitaal. Laat me toe da'k. U 't historieken verhaal. Ja! ja. 't en heeft maar weinig gescheeld of Marenta's nicht was getrouwd... met Pietje de Dood. Ziehier wat er gebeurd is. Barbelken had willen batikken. Batikken? zegt ge, en ge beziet de gazet met een koppel oogen, als een olifant, een peerdeksnsmolcn. Hewel, luistert, op een, twee, drij, zal ik u gaan verklaren wat dat is batikken en ge zult potverdikke zonder schrikken ook gaan batikken. Ge neemt een stuk witte 'stof of roode stof of groene stof, da's eender. Wij neemen b. v. een stuk witte zijde om er een posjette- ken van te maken. Ge weet wel, zoo'n zak doeksken dat de tiepen in huider veston- zaksken steken. Ge neemt dat stuksken stof dat goed met was is bestreken, was waarvan ze de kaarsen maken. Als dat stuksken stof dan goed met was is bestreken, verfrommeld ge 't. Natuurlijk zal de was op verschillende plaatsen breken. Dan dompelt men het doeksken in een koud gekleurd bad. Wat gebeurt er? Daar waar het was gebarsten is zal het kleursel op het doek komen en er grillige teekeningen op maken. Later doet ge het was van het doeksken af en ge hebt een schoon gekleurd zakdoeksken. Met een beetje behendigheid kan men zoo de schoon ste teekeningen maken. In 't midden b. v. de Zwarte Leeuw. Daarvoor moet men met een naald het was bewerken. Zie, meiskens, als ge nu aan uw vriend of minaar des har ten ne keer een kadoken wilt geven, kunt ge En doe het niet, lijk een frankiljonsche kwast echtg. v. Provoost Elisa. Vandewalle Do- Die met sivoepleeen mercistaat te [buigen Om U zijn beleefdheid te betuigen Als ge iemand gerieft zegt: als 't U blieft en niet sivoeplee Als een franskiljonsche kadee ii dank U welen niet mercials [men U een dienst bewijst 't Is eender waar ge gaat of reist Een Vlaming kent goed zijn fatsoen j, En mag 't niet anders doen. 1 naat, 1 d., z. v.' Camilïe en Warlop Yvonne. Huwelijken. Mahieu Marcel, landb. v. EEN BEKEND PROFESTER, zat in den trein, toen de garde hem zijn kaartje of koe pon vroeg. De perfester zocht in al zijn zak ken, doch kon 't niet vinden. 't Is goed, zei de vriendelijke trein wachter, ik kenU, 't zal wel in orde zijn. Neen, beste vriend, merkte de professor zenuwachtig op, daarmeê ben ik niet gered. Als ik mijn kaartje niet vind... weet ik niet waar ik naartoe moet. Die verstrooidheid toch! Hn nu, beste vrienden lezers, en alderliefste [lezeressen Zonder vijven of zessen ga 'k sluiten want 't is buiten goed weêr ten Marenta wil, da 'k er eens van profiteer. Daarom zeg ik als besluit 't is uit. OORSPRONKELIJKE DETECTIVEROMAN door WILLIAM HOLT mijne eerst laten koken. Nog zoo dom niet... van dien Fons, *aflt ge zeggen. Dat is waar. Maar of hij die bes tofte uitgevoerd heeft, zooals hij ze beloofd had, dat is een andere vraag. WAT OOK WAAR IS, dat is ditte: als er een wet wordt afgevaardigd, of als de Koning spreekt, dan roepen al de Patriot ten: Wie die wet niet onderhoudt, is een slecht vaderlander. Hewel, ik stel die Pa triotten een vraag. Leest dit gedichteken, en zegt me of 't de waarheid niet en is. Wanneer de Koning spreekt Dan alle Patriotten Die roepen eensgezind Daar valt niet meê te spotten. Het koninklijke woord Moet iedereen onthouwen En in zijn hart en geest Met recht en vreê vertrouwen. De Koning is een man, Zoo zeggen zij, zeer schrander Hij is daarbij gewis De grootste Vaderlander. Zijn woord dus heeft gezag En wie het zou bespotten Die telt gewis niet meê Bij goeie Patriotten. Och, Patriotten lief 't Manneken wil U vragen Hoe 't komt, gij 't koningswoord Dan ook niet kunt verdragen. Wanneer hij plechtig sprak U, franskiljons ten spijte ii Gelijkheid moet er zijn In rechte... en in feite Ja, heeren franskiljons 'k Verklaar het onverholen Ge dweept met 't koningswoord Als 't graan is op uw molen. Maar moest de Koning ooit De Vlaamsche rechten steunen Dan zoudt gij weinig nog U om Albert bekreunen. Dan loopt ge naar Marjan La France symbolique... En zegt: Adieu Flamins! Le Roi... en la Belgique. CIES SLAMEUR had gepakt en was voor eenige jaartjes veroordeeld tot dwang arbeid. Awel, vroeg de gevangenisbewaarder, beklaagde 't u nu niet, gestolen te hebben? Ba! neen ik, zei Cies, hier ben ik ten minste verzekerd niet alle weken aan de deur gezet te worden, en een andere plaats te moeten zoeken. Zulke mannen ais Cies worden er maar raar gevonden. WAT OOK RAAR begint te worden, dat zijn beleefde kinders. De baldadigheid onder de jeugd neemt van dag tot dag toe. Te Antwerpen zijn er een partij belhamels van 10 tot 14 jaar in de half afgewerkte villa van madam Wouters, die ze van binnen en van buiten met nafte hebben overgoten niet madam Wouters, maar de villa en daarna in brand hebben gestoken. De ouders van die straatbengels zullen weten waar 't gebrand heeft. Daarom zeg ik: voedt uwe kinderen goed op en leert hen bijzonder beleefd zijn; houdt hen het volgende voor de oogen: Zij beleefd Zoolang ge leeft. Beleefd zijn en ambras maken Dat zijn 'twee verschillende zaken. Mannen en vrouwen Die te beleefd zijn, moogt ge niet vertrouwen Zijt beleefd, zooals 't een Vlaming past 't Manneken uit de Maan. Gasthuisstraat, Poperinghe. POLLINCHOVE, v. 1 Juli t. 30 Sept. 1930. Geboorten. Van Eecke Paula, d. v. Ca mille en Vanallemeersch Elisa. Dezwarte Germaine, d. v. Alois en Beuckelaere Irma. Van Eecke Angèle, d. v. Julien en Stroom Maria. Overlijdens. Hovelynck Octavie, 81 j., wed. v. Verdonck August. Huwelijken. Vandewynckel Karei, land bouwer v. Loo met Dequeker Zulma. De- laleeuw Joseph, werker en Vercruysse Fer- dinanda, naaister, b. v. Pollinchove. WATOU, maand September 1930. Geboorten. Maerten Simona, d. v. Ge rard en Ivonne Platteel. Deroo Alice, d. v Georges en Godelieve D'Arras. Gesquiere Maria, d. v. Charles en Lucie Outtier. Overlijden. Vandenberghe Theophiel, 70 j., echtg. v. Elodie Vanhouwe. Huwelijken. Lemoyne Maurice en Ru- ckebusch Angèle, b. v. Watou. Caesteker Camille te Le Havre en Besem Solange te Watou. RENÏNGHELST, m. Sepiem. en Oct. 1930. Geboorten. Woussem Lucien, z. y. Je rome en Bruneel Adrienne. Derycke Da niel, z. v. René en Gillebert Margriet. Quaghebeur Eliana, d. v. Remi en Keyng- naert Julia. Lesschaeve Camiel, z. v Marcel en Billiau Maria. Ozeel Georges z. v. Maurice en Bruneel Irma. Overlijdens. Boudry André, 15 m., z. v Theofiel en Govaers Maria. Dehouck Ma rie, 54 j„ echtg. v. Deschuytter Achie'l. Seneehal Irena, 2 j., d. v. Marcel en Coevoet Maria. Charles Nestor, 52 j., ongeh. Bruneel Julien, 64 j., wed. v. Marie-Louise Haezebrouck. Nouwynck Madeleine, 22 j. ongehuwd. Huwelijken. Vanpeteghem Louis v. Dra- nouter en Coolzaet Pauline, v. Reninghelst. Questroy Julien v. Poperinghe en Deles- trez Margriet v. Reninghelst. Vanhecke Camiel en Nevejan Helène, b. v. Reninghelst. Ilennebel Jozef en Nevejan Madeleine, b. v. Reninghelst. Meessen en Capoen Rachel, landb. v. Zille- beke. Buyse Henri, tramwerk. v. Becelae- re en Dewulf Alice, huishoudst. v. Zillebeke. Wullepit Petrus, metserwerk. en Bogaert Bertha, fabriekw., b. v. Zillebeke. Philips Omer, onderwijzer v. Zantvoorde en Van- denbroucke Godelieve, z. b. v. Zillebeke. Odent Erie, ajusteerder v. Hollebeke en Pie- ters Julia, fabriekw. v. Zillebeke.' Ver- faillie Gustaaf, aardew. en Grimonprez An na, werkster, b. v. Zillebeke. DICKEBUSCH, v. 1 Jan. tot 1 Sept. 1930. Gebooi'ten. Lamerant Marie-José, d. v. Odile en Lamerant Magdalena. Moerman Georgette, d. v. Henri en Braem Julienne. Quaghebeur Robert, z. v. Maurits en Des marets Margareta. Depuydt Georgette, d. Gaston en Debouck Maria. Bailleul Maria, d. v. Daniel en Demeulenaere Octa vie. Regheere Gerard, z. v. Firmin en Maerten Irma. De Smet Frans, z. v. Pie- ter en Hallaert Alice. Verdonck Antoine, v. Michel en Spenninck Martha. Pyck Maurits, z. v. Charles en Baron Augusta. Vrammout M&rie-Louise, d. v. Jerome en Top Margareta. Carbon Maria, d. v. Cy- rille en Vandelannoote Flavie. Bogaert Michel, z. v. Henri en Dekeersschieter Maria. Carryn Henri, z. v. Vital en Haustraete Hortense. Denuwelaere Antoine, z. v. Florent en Stamper Godelieve. Onraedt Maurits, z. v. Jules en Saelen Irma. Vienne Daniel, z. v. Cyriel en Ryekeboer Made leine. Desmet Georges, z. v. Constant en Woussem Isabelle. Depoorter Diana, d. v. Camille en Dury Martha. Overlijdens. Decostere Petrus, 82 j„ wed. v. Goemaere Marie, Van Eeckhout René, 60 j., ongeh. Quaghebeur Robert, 8 d. Depoorter Diana, 2 m. Deman Julia, 26 j., ongeh.' Indevdyst Honoré, IS jl, echtg. v. Timperman Julie. Huwelijken. Onraedt Jules en Saelen Irma, b. v. Dickebusch. Cnockaert Leon v. Zonnebeke en Cuvelier Bertha v. Dicke busch. Tyteca Floris en Timperman Flora, b. v. Dickebusch. Dury Camille en Tim perman Rachel, b. v. Dickebusch. Six Achille en Foneville Elisa, b. v. Dickebusch. Derycke Achille v. Poperinghe en Fone ville Madeleine v. Dickebusch. Wuyst Ju lien v. Roubaix en Depoorter Irma van Po peringhe. Markey Robert v. Zonnebeke en Simoen Irma v. Voormezeele. IfiBBBBBSaBBBSBSBBSBBSBBBBSBBBS dour het koopen van loten de? Verwoeste Gewesten betaalbaar door kleins stortingen vans' 9 fr. per maand. Vanaf de eerste storting neemt gij dee aan al de trekkingen. Bij geval van uittrek king van uw tot, zal de gansche premie toebehooren. Ieder jaar zijn er 32 Trekkingen, 232 loter worden uitgetrokken voor een totaal van De volgende trekkingen zullen plaats bek ben: HET DRIEMANSCHAP. ii Ter dood veroordeeld - lachte zenuw achtig de graaf de Tournel, terwijl hij in zijn kamer op en neer wandelde. Het lijkt dwaasheid en toch schijnt het bittere ernst. Maar ik geef den strijd niet gewonnen en zal mij verdedigen met alle macht, die in mij is Op dit oogenblik werd er beseheiden op de deur getikt. De graaf schrikte onwille keurig, doch daarna glimlachte hij om zijn eigen vrees. 'i Het is immers Ferdinand -zei hij tot zichzelf en daarna riep hij: - Binnen-. Inderdaad was het Ferdinand, de lijf knecht van den graaf, die zijn meester een kaartje op een zilveren presenteerblad over reikte. De edelman las den naam op het kaartje en zei toen: - Maar laat mijnheer toch hier komen, Ferdinand en onthoud, dat ik verder voor niemand thuis ben. wie er ook moge ko men De bediende boog en kort daarop trad een heer de kamer binnen, wiens geheele optreden den Engelschen edelman verried. - Gij zijt mij welkom, lord Nibblington zei de graaf, hem de hand reikend, gij zijt meer dan welkom, gij komt alsof ik u had geroepen «Ei zoo, mijn waarde Tournelant- EBSHSHSBaHBBBBSSSflBBBBSBBBBlSB woordde de ander, zich lui achterover in een zetel werpend, kan ik u van dienst zijn, hebt gij wat voor mij te doen? Ik wilde uw raad inwinnen -. - Bah, hoe gewoon, ik meende, dat gij nu eens iets voor mij had, om de verveling van mij weg te drijven Dat heb ik, Nibblington, luister goed, want wat ik u thans 'ga mededeelen is zoo buitengewoon, dat het zelfs u belang zal inboezemen - -Gij maakt me al nieuwsgierig-, zei de ander geeuwend, «vertel op Ik ben ter dood veroordeeld ->. - Watbliefriep de jonge Engelsche lord, kom, spot nu niet Neen het is hooge ernst, mijn vriend, het doodvonnis is mij geteekend Och wat antwoordde Nibblington, ze ker de een of andere dwaze dokter, die u heeft wijsgemaakt, dat gij een kwaal hebt, waaraan gij onvermijdelijk over eenige ja ren zult sterven. Maak u niet ongerust, hoor. Ik sterf ook binnen een paar jaar, enkel en alleen aan verveling >-. Gij laat mij niet uitspreken, Nibbling ton, ik bedoelde het veel erger. Ik zeide u immers, dat mijn doodvonnis mij reeds werd toegezonden. Lees, hier is het De lord nam een klein papier aan in den vorm van een driehoek en verslond de woor den die het briefje bevatte, met zijn oogen. Toen bekeek hij het nog eens van alle kan ten en zei: ii En gij meent, dat dit ernst is? Heilige ernst, mijn vriend - Maar bestaat er dan geen politie om u te beschermen, zijn er geen rechters om den moordenaar te straffen? Machtiger dan Justitie en politie is het eedgenootschap, waardoor ik ben ter dood veroordeeld. Geloof mij, de schurken hebben reeds meerdere personen hun driekant briefje Gebruikt Chicorel WYPELIER-TAFFIN 't is de beste. ZILLEBEKE, v. 1 Juli tot 30 Sept. 1930. Geboorten. Vanmaelkelberghe Lueien, z. v. Oscar en Platteeuw Martha. Titeca Remi, z. v. Oscar en Jacques Palmyre. Boudin Lionel, z. v. Nestor en Bogaert Maria Samyn Roger, z. v. René en Bruneel Maria. Balduyck Gilbert, z. v. Achiel en Carrein Julia. Vandewalle Donaat, z. v Camille en Warlop Yvonne. Pyck Anna d. v. Jerome en Provoost Bertha. Overlijdens. Verlinde Adzonie, 3 m. d. v. Gustaaf en Deboosere Irma. Vande velde Stephanie, 57 j., echtg. v. Gustaaf Van- raes. Van Exem René, 22 j„ ongeh. Talon Raymond, 2 m., z. v. Leon en Grouset Marguerite. Pauwels Victor, 71 j., echtg. v. Platteeuw Virginie. Braem Karei, 65 j. «üaBHaasaMaiaMawBaKBSffissBEsseME tenminste een levensdoel: dood aan de on bekenden, die u naar het leven staan «Goed», zei de graaf de Tournel, -maar het zal ons zoo gemakkelijk niet vallen de maatschappij van die schurken te vertos sen, want wij kennen hen niet en zij ken nen mij wel Maar vertel mij toch alles, wat gij van hen weetantwoordde de lord, ik heb •allerlei vreemde verhalen gehoord over hen zeg mij wat daarvan waar kan zijn - Luister dan. Als ik mij goed herinner is het nu bijna een jaar geleden, dat wij hier in Parijs voor het eerst hoorden van de Broeders des Verderfs, zooals zij zich z- noemen. Inderdaad, zij voeren dien naam niet ten onrechte; sedert hun verschijnen verkeert men hier in gestadige onrust. Hun eerste slachtoffer was een rijk bankier, dien zij een dreigbrief zonden, waarin hem ge boden werd op zekere plaats honderdduizend franks voor hen te deponeeren. De man ging met den dreigbrief naar de politie, hij werd scherp bewaakt en de schurken stuurde hij het geld niet. Toen ontving hij het driekante briefje met zijn doodvonnis. De politiebewa king werd verdubbeld, maar ondanks ge heime agenten die hem overal volgden, werd hij door den dood getroffen. De doktoren spraken van een hartverlamming doch men merkte eenige afwijkende verschijnselen op die misschien op vergiftiging wezen. Van vergift werd evenwel geen spoor gevonden en dus meende men den dood aan natuur lijke oorzaken te moeten toeschrijven. Deze vreeselijke geschiedenis heeft zich evenwel met een ander, een zes weken later precies zoo herhaald en dus moest wel aan misdaad gedacht worden. Sedert dien hebben meerdere aanzienlijke I personen een dreigbrief ontvangen en drie gezonden en allen, die het ontvingen, zijn vermoord. Dat lot wacht ook mij Ho, ho, maar gij geeft den moed toch niet verloren, wil ik hopen, gij zult toch uw leven trachten te redden? - Zeker, maar de kans om daarin te sla gen is al zeer gering Gij moet de zaak niet te donk ér inzien mijn waarde en al uw geestkracht gebrui ken, om aan de schurken te ontkomen. Zie het klinkt u vreemd in de ooren maar wilt gij wel gelooven, dat ik u zou kunnen benij den? Gij hebt nu tenminste een doel, gij kunt uw leven verdedigen, maar ik, ik weet niet, wat te doen. De vervloekte ziekte, die onze doktoren het spleen noemen heeft mij te pakken, ik verveel mij letterlijk dood Wanneer men niets heeft om voor te leven, dan wordt het leven bepaald een last. Ja, men raadt mij wel aan, dat ik mij een levensdoel zal kiezen, maar daarvoor ont breekt mij alle energie ->. «.Welnu-, zei thans de graaf, «gij zijt mijn vriend? - Zeker, gij weet, dat ik aan u verknocht ben Goed, help mij dan mijn leven verdedi gen en laten wij samen alles doen, om dc schurken onschadelijk te maken, die reeds zooveel op hun geweten hebben Maar hoe zullen wij dit doen, hoe komen wij met hen in aanraking? ii Wel dat zal misschien spoediger gebeu ren, dan mij lief is. Wilt gij mij helpen ver dedigen? Zeker, met lijf en ziel --. En als ik door de schurken vermoord word, zult gij mij dan wreken? «Ik zweer het u, vriend». - Welaan, laten wij dan een strijd op leven en dood beginnen, tegen deze mannen, die voor niets terug deinzen. Laten wij op onze hunner, die den moed hadden er de politie beurt hen den oorlog verklarenI mede in kennis te stellen, hebben moeten hen in hun plannen te hinderen. Ik heb de vreemde geschiedenis nog aan niemand ver teld, maar gij zult haar vernemen. Voor ongeveer drie weken maakte ik een tocht in de omstreken van Parijs. De avond overviel mij en alleen wandelde ik over den straatweg, toen een vreeselijk gegil mijn oor trof. Ik snelde in de richting, van waar de kreten kwamen en ik zag óp den weg twee mannen, die een jong meisje in een rijtuig sleepten, waartegen zij zich heftig verzette. Ik kwam toegeloopen, trok mijn revolver en schoot die in de lucht af. De mannen bij het rijtuig hadden mij in de duisternis nog niet bemerkt, terwijl ik hen in het schijnsel der lantaarns wel zien kon. Het schot verschrikte hen zeer en niet wetende met hoeveel tegenstanders zij te doen kregen, sprongen zij in het rijtuig en namen de vlucht. Het meisje bleef op den weg liggen. Ik zond de kerels nog eenige schoten na en bereikte spoedig het meisje, dat bewusteloos ter neer lag. Ik nam het kind, want het was nog een kind van mis schien zestien jaar, in mijn armen en droeg het arme schepsel tot het naaste gehucht. Door de goede zorgen van de bewoners eener kleine villa, wier hulp ik had ingeroepen, brachten wij haar tot bewustzijn. Maar het meisje had van schrik haar spraakvermogen verloren en zij heeft het sinds dien helaas niet terug gekregen. Ik heb haar ter verpleging in een zieken huis doen opnemen, waar de zusters haar teeder verzorgen. Maar nu komt het fraaiste. Drie dagen nadat dit avontuur voorviel, ont- - Jariep lord Nibblington, «zoo heb ik ervaren, dat de politie onmachtig was hen ving ik een briefje onderteekend door de 26 Z Feest Kristus-Koning, H. Evaristus, p. 27 M H. Florentius, mart., H. Fr-umentius, b. 28 D HH. Simon en Judas, apostelen. 29 W H. Ermelindis, maagd, H. Narcissus. 30 D H. Germanus, b„ H. Alph. Rodriguez, b. 31 V Vastendag, H. Wolfgangus, biss. 1 Z ALLERHEILIGENFEEST. den 10 Nov. den 10 Nov. den 20 Nov. den 20 Nov. 1 tot van 250.000 fr. 2 toten van 100.000 fr. 2 toten van 100.000 fr. 3 toten van 50.000 fr. den 20 Nov. 15 toten van 10.000 fr. den 1 Dec. 1 tot van 1 millioen den 10 Dec. 1 tot van 500.000 fr. den 10 Dec. 2 toten van 100.000 fr. den 20 Dee. 1 tot van 500.000 fr. den 20 Dec. 1 tot van 100.000 fr. den 20 Dec. 3 toten van 50.000 fr. Voor alle inlichtingen wendt U tot dc Naatnl. Maat., Beursstraat, BRUSSEL Of bij: Juffr. Simone Lansens, Post, Vlamertingb* Ernstige Agenten worden gevraagd BSSSSBBllSBSiaaBBBgiSSHagBBSEBa' vraagt RMUM ONZE ROEPING. In ons huisgezin, daar hebben we allen een groote roeping, zooals de vrouw overal en altijd, zoo is vooral de zuster in huis een engel van vrede en liefde te zijn. Vrede en liefde te verspreiden rondom ons, dat is onze eerste roeping. Voor het geluk van anderen te leven, een zonnestraal in ons hart te dragen, die door den glimlach van oog en mond, ieder aangenaam stemt: dat is onze taak. Wat is het heerlijk als we zien dat Moeder tevreden is over ons werk, dat onze kus op Vaders voorhoofd de rimpels doet verdwijnen, dat ons binnentreden al leen, genoeg is de kibbelende kleintjes tot vrede en vergeving' te stemmen. Wat zullen we nu doen als we van natuur zoo niet zijn? Een van de beste middelen is, om zich iederen avond bij het avondgebed af te vra gen: heb ik vandaag als vrouw, als dochter, als zuster, als vriendin mijn taak van liefde engel wel vervuld? Was ik lief, zacht, ver draagzaam, toegevend? De schoonste dagen zijn wel deze op de welke men weldaden of diensten kan be wijzen aan een zijner medemenschen. Gij zoudt soms allerlei zaken willen ondernemen om voor anderen te leven, om U nuttig te maken. Zoek eerst dicht bij U, het ligt on middellijk onder uw bereik. Rondom U, bij man, vader, moeder en zuster en broer en vriendinnen, daar eerst en vooral goed ge daan en rond gezaaid. Daar eerst en vooral engelen van vrede en liefde zijndat is uw eerste plicht. En dan zal weldra uwe liefde zich verder uitspreiden tot alle goede werken. - i VOOR DE KEUKEN. Andijvie-salade heeft dit voordeel dat ze precies geen mayonnaise-saus vergt. De mal- sche bladeren, door zich-zelf reeds, zijn af- smakend wat peper en zout en eenige druppels olie en azijn voldoen om er eene aangename toespijs van te maken. Stoof-andijvie: De malsche, goed gewas- schen bladeren worden stuk gesneden en in kokend water, waarin wat zout, zacht ge kookt. Men laat ze goed uitleken. In een kastrol wordt een brok vet of boter gesmol ten, peper, zout en kruidnoot toegevoegd, en daarin het gekookte moes gestoofd. Zoo noo dig binden met wat patattebloem. Men kan ook de gestoofde Andijvie met witte saus overgoten opdienen. Min de stilte in uw wezen Zoek de stilte die bezielt; Zij die alle stilte vreezen Hebben nooit hun hart gelezen Hebben nooit geknield. Alwie in de tijden die wij beleven ONVER SCHILLIG blijft, is schuldig! Hoeveel katholieken zijn er jammerlijk jniet die peinzen dat alles gezeid is, dat alles wel en effen is als ze hun kristelijke plich ten kwijten voor hun zeiven en hun huisge zin en die zich verre, verre van de politieke werking afhouden om hunne duurbare vrede en ruste niet te stooren? Mis, volstrekt mis, katholieke vrienden! Wij hebben alle sociale plichten als kris tenen, en blijven er voort vele partijgenooten van het strijdterrein weg uit gemak- en genotzucht, wij zullen door hun schuld den berg afrollen tot groote schade en bittere schande van allen! Geen lauwheid meer! Een raadselachtig geval. Mevrouw: Wat is dat Marie? Gij geeft mij hier een zwarte en een grijze kous? Marie: Ja, zie, madam, dat versta ik ook niet; en 't ergste van al is dat er boven op de zolder nog zoo'n paar hangt! IBSBBBBSSSSSBBBBBBBSHSBBSBBBBa BURGERS, HERBERGIERS, NERINGDOENERS, wendt U tot die U de beste en de smakelijkste bieren zal bestellen aan de genadigste prijzen. STERK; Allerbest bruin bier. 9 fr. de bak v. 12 flessch. GERSTEN: Allerbest blond bier 10 fr. de bak v. 12 flessch. 10 fr. de bak v. 24 kl. j MAS-CAR: Het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak v. 12 flessch. 15 fr. de bak v. 24 kl. fi, I LANDBOUWERS: Een aangenaam bruin vocrdeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leve ren van bier in flesschen en presva ten. CRISTMAS: Scotch-Type 24 fr. de bak v. 24 kl. fl. Dezelfde bieren kunnen U besteld worden in presvaten van 100 en 50 lit. Sterk: aan 0.85 fr. de liter. Gersten: aan 1.00 fr. de liter. Speciaal Mas-Car: aan 1.50 fr. de liter, bier kan U besteld worden aan een te beschermen. Geloof mij, meer personen Broeders des Verderfs, die van mij eischten, dan men vermoedt, hebben, om hun leven 'dat ik hen bekend zou maken met de schuil-: te redden, in stilte hun geld geofferdf plaats van het arme meisje. Ik begreep nu, - En men heeft u dus ook geld willen af-dat ik het kind uit hun klauwen had gered zetten?» (en gij begrijpt, dat mijn eer mij verbiedt Neen antwoordde de graaf, ik heb mij hun slachtoffer weer aan hen over te leveren, hun wraakzucht op den hals gehaald door Ik heb op hun dreigbrief je en op een tweede, dat volgde, niet geantwoord en nu ontving' ik op dit driekant stukje papier mijn dood vonnis. Dit is alles, wat ik van de Broeders weet De Engelschman had vol belangstelling: dit verhaal aangehoord en riep nu uit: Maar is niets dan voor deze schurken veilig? - Niets, mijn vriend, én justitie én politie staan machteloos tegenover de onbekende misdadigers, die nergens een spoor achter laten Maar hoe moest gij hen op de hoogte brengen van de verplijfplaats van het meis je, dat gij gered hebt? - Ik moest die door een onschuldige adver tentie in de - Figaro bekend maken Maar waarom zijn zij u niet nagegaan en hebben zij zoo niet het adres van hun slachtoffer nagevorscht? O, ik was op mijn hoede. Ik weet niet waardoor, maar onmiddellijk, toen ik het meisje redde, dacht ik aan de Broeders des Verderfs. Ik heb het kind den volgenden morgen dadelijk vervoerd en pas moet van de villa vertrokken Zijn geweest, toe: iemand naar het meisje geïnformeerd heeft Die onbekende hoorde daar, dat ik, de graa: de Tournel, haar had weggevoerd en du: hebben zij van mij haar schuilplaats wilier vernemen. Gij begrijpt, dat ik niet zoo on voorzichtig' geweest ben, het meisje nog een: te gaan bezoeken, daar de schurken mij we door een spion zullen laten volgen en zot er achter zouden komen, waar zij verborge) is ('t Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1930 | | pagina 5